Amerikaanse mariniers landen achter linies van de Noord-Koreanen ADENAUER ZAL MAATREGELEN TEGEN COMMUNISTEN NEMEN Regering bereid troepen naar West-Duitsland te zenden NIEUW MATERIEEL VOOR DE SPOORWEGEN Een opmerkelijke rede MacArthar slaat operaties aan boord van vlaggeschip gade Autodieven trachten rechercheur tegen boom te verpletteren L Tot hoofd en hart INCHON VRIJWEL WEGGEVAAGD Westerling kampt met geldgebrek NIEUWE AANVAL OP KATHOLIEKE KERK IN OOST-DUITSLAND? Ook Zweden werkt aan defensie Bootje overvaren Bondsdag vraagt V.N. bij de O.-Duitse verkiezingen in te grijpen Meisjeje praat als een kip zonder kop" .Het weer. Uitbreiding luchtmacht en vloot Staatssecretaris voor luchtmacht Grote navordering op om roepveren igingen Geen Canadese divisies, wel oorlogsmaterieel „PATTON" BEHOEFT NIET ONDER TE DOEN VOOR RUSSISCH MATERIEEL VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1950 74ste JAARGANG No. 248171 Noodgedwongen naar Spanje? JOZEF PLOJHAR IN BERLIJN Nieuwe vliegvelden en fortificaties Man verdronken Minister Schpkking over toekomstig beleid Belasting over de laatste Itien jaren MOHAMMEDANEN ZOEKEN STEUN VOOR BERTHA METEOOR BOVEN DEN HAAG VROUW VERBRAND Ongeluk af misdrijf? Louis Saint Laurent: Voor verdediging van landen van Atlantisch Pact Amerikaanse tanks niet inferieur Nieuwe types in aanbouw BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. V/nd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroe[.ers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt z'ch het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, t 1.52 per maand, t 4.55 per kwartaal. Op de feestvergadering van het zevende lustrum van de Algeme ne Katholieke Werkgeversvereni ging heeft Prof. ctr. F. J. H. M. van der Ven uit Tilburg in het Indisch Instituut te Amsterdam een hoogst opmerkelijke rede gehouden. De opmerkelijkheid van deze rede lag niet alleen in haar over- wegenswaardige inhoud, maar ook in het milieu waarin en het moment waar op zij met grote en bezonnen nadruk werd uitgesproken. Immers het was geen feestrede in de bij dergelijke ge legenheden gebruikelijke jubeltoon over de praestaties en de verworven heden van de jubilerende organisatie, maar een critische verantwoording van het begrip sociale politiek in theorie en de toepassing daarvan in de heden daagse practijk. Zij werd uitgesproken vlak na de voorlopige besliss%g, welke over de derde loonronde is gevallen en daardoor krijgt zij een actualiteit, die nog groter zou zijn geweest, wanneer zij vóór die beslissing in het openbaar uitgesproken ware. Prof. van der Ven qualificeerde de opvatting als zou sociale politiek een politiek zijn, die bij uitsluiting het be lang der arbeidende klasse op het oog heeft, als een misverstand. Dit misver stand is echter begrijpelijk, wanneer men de wordingsgeschiedenis en de groei van de Nederlandse sociale poli tiek onder drang van de zich rechtens emanciperende arbeidersstand voor ogen houdt. Nu die emanicipatie in ma terieel opzicht zo niet voltooid, dan toch tot op grote hoogte gevorderd is een emancipatie is nooit voltooid, tenzij zij over haar hoogste punt heen is en tot een overheersing van de geëmanci- peerden ontaardt wees Prof. v. d. Ven er op, dat het bij de sociale poli tiek in de orde van het geheel niet moet gaan om de arbeider en de werk gever, ieder met zijn eigen specifieke belangen, welke met elkaar in even wicht of nog liever met elkaar in har monie moeten worden gebracht, maar om de zuiver menselijke belangen, om het ..menselijke in de cultuur", waar aan de sociale politiek evenals andere maatschappelijke strevingen in laatste instantie haar steun en doel ontleent. Het algemeen welzijn moet dus begre pen worden als het algemeen menselijk welzijn, zowel geestelijk als materieel, en wel geldend voor allelagen, waar uit de hedendaagse maatschappij is op gebouwd. Hij vroeg zich af, of de he dendaagse sociale politiek, die hij niet ten onrechte meer opportunistisch dan principieel achtte, zich wel voldoende hiervan rekenschap geeft. Het doel van een gezonde en rechtvaardige sociale politiek moet zijn de bevordering van het materiële en geestelijke welzijn van alle mensen binnen het kader van het mogelijke. Wat op een bepaald moment en in een bepaald tijdsgewricht moge lijk is, wordt echter door tal van om standigheden en factoren, die voor een groot deel buiten het machtsbereik van de Nederlandse regering vallen, omdat zij op internationaal niveau liggen, be perkt en bepaald. Ook hier van dient een ieder zich terdege rekenschap te geven. Hltgaande van het algemeen mense lijke welzijn, dat gelegen is in het per soonlijke en innerlijke geluksdoel van de mens, stelde Prof. v. d. Ven de vraag, of wij niet te veel en te uitsluitend de oplossing van de sociale problemen hebben gezocht in de verhoging van de materiële welvaart, of de uniforme en nivellerende maatregelen van de collec tieve arbeidscontracten niet ongewild een bijdrage hebben geleverd tot de massificatie of tot de vergroving van onze cultuur. Ook wij hebben naar aanleiding van de bepalingen, waaraan de nieuwe loonsverhoging werd gebonden, mèt de werkgevers en de werknemers, die in de Stichting van de Arbeid samenwer ken, gewezen op het gevaar van een ni vellering, welke in haar uiterste conse quentie de massa rijp zou kunnen ma ken voor het massa-exploiterende zui ver materialistisch ingestelde commu nisme. Gelukkig, kan naar aanleiding van deze door Prof. v. d. Ven gestelde min of meer rhetorische vragen gewezen worden op het besef van haar culturele en geestelijke verantwoordelijkheid, dat in onze katholieke standsorganisa ties leeft en zich in verschillende acti viteiten uit. Dat deze activiteiten nog niet ten volle hetzelfde succes hebben geoogst als die voor het materiële wel zijn der standgenoten, moet o.i. voor een deel geweten worden aan een gebrek aan persoonlijke zelfwerkzaamheid op dit gebied van vele slechts formeel ge- organiseerden zelf. Wij willen hier niet dieper op de in ieder geval behartigenswaardige woor den van prof. v. d. Ven ingaan, maar zouden het toejuichen, indien zijn re de in druk zou verschijnen en zowel on der onze werkgevers als werknemers ter overdenking werd verspreid. Amerikaanse mariniers en Zuid-Koreaanse eenheden zijn vandaag aan de Oost- en de Westkust van Korea aan land gegaan, om de achterwaartse ver bindingslijnen mogelijk kan men al spreken van de ontsnappingsroutes van de Noord-Koreanen af te snijden. Onder persoonjijk toezicht van generaal MacArthur voerden Amerikaanse mariniers vanmiddag bij Inchon, de haven van de oorspronkelijke hoofdstad van Zuid-Korea Seoel, een succesvolle lan dingsoperatie uit. Volgens U.P. viel het eilandje Wolni bij Inchon onmiddel lijk in handen van de Amerikanen en naar Reuter meldt zijn ook Kimpo en het vliegveld van deze stad reeds veroverd. Dit is de verste landing achter de vijandelijke linies. De landingsplaats is slechts vijftig kilometer van de 38ste breedtegraad verwijderd, terwijl de frontlijn ongeveer tweehonderd kilometer meer naar het Zuiden loopt. Aan de Oostkust zijn de Amerikaanse mariniers geland bij Yongdok en de Zuid-Koreaanse commando's bij Pohang. Beide plaatsen liggen eveneens achter de Noord-Koreaanse linies. McArthur sloeg de landingsoperaties persoonlijk gade aan boord van het viaggcschip van de Amerikaanse Zeven de Vloot. De landingen werden uitge voerd onder dekking van het geschut van de Marine en van vliegtuigen. De generaal heeft zelf de reusachtige am- phibie-operatie ontworpen en inspec teerde de kust, voordat de troepen aan land stormden. De landing aan de Westkust dreigt het Noord-Koreaanse leger aan de Naktong af te snijden, aldus meldt Reuter, en er zijn reeds berichten, dat er Noord-Ko reaanse troepen van het front aan de Naktong worden teruggetrokken, om de ernstige bedreiging het hoofd te kunnen bieden. Bij Yongdok, aan de Oostkust, zijn de Zuid-Koreanen erin geslaagd een brug- gehoofd te vormen, zodat ook deze lan ding volgens plan schijnt te verlopen. Gisteren voerden geallieerde lucht en zeestrijdkrachten het machtigste bombardement, sedert het begin van de oorlog in Korea, uit op Inchon, als voorspel van de landingsactie van van daag. Door dit bombardement werd de toegangspoort tot Seoel nagenoeg van de aardbodem weggevaagd. In Inchon zowel als in het 27 kilometer verder gelegen Seoel breken hevige branden uit. De Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten heeft bekend gemaakt, dat de vijandelijke ravitaillering, zelfs over korte afstanden, volkomen tot stilstand is gebracht. Verkenningsvliegtuigen heb ben waargenomen, dat elk verkeer van enig belang in Noord-Korea plat ligt, aldus heeft luitenant-generaal Strate- -meyer, commandant van de luchtmacht, verklaard. Tot Dinsdag j.I. zijn in totaal 24.000 ton bommen afgeworpen. Jagers vuurden 6.000 raketten af. Aan het Noordelijk front van Korea hebben troepen van de Amerikaanse eerste cavalerie-divisie gisteren in bit tere gevechten drie belangrijke heuvels ten Noorden van Taegu genomen. Volgens een woordvoerder van de di visie hebben de Amerikanen thans een strategische positie bezet ten opzichte van de Noordelijke toegangen tot Taegu. Een officier van de inlichtingendienst deelde evenwel mee, dat de Noord- Koreanen hun plan om Taegu te nemen niet hebben laten varen. Ten Noord-Westen en ten Noorden van Waegwan hebben de Noordelijken naar schatting 24.000 man samengetrokken. Ten Noord-Oosten van Jongtsjon trek ken de rode troepen zich zo snel terug, dat de patrouilles van de Zuid-Koreaan se 8ste divisie moeite hebben om voe ling met de vijand te houden. Een gevangen genomen communisti sche luitenant vertelde, dat van zijn re giment van 2.000 man waarschijnlijk niet meer dan 300 man nog in leven waren. Het Zuidelijke front in Korea, dat de paar laatste dagen rustig is geweest, is Donderdag weer in volle actie gekomen toen de Noord-Koreanen een dubbele aanval lanceerden op de 25ste Ameri kaanse infanterie-divisie. De strijd duurt hier nog onverminderd voort. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Luchtvaart heeft Donder dag meegedeeld, dat onmiddellijk Brit se troepenversterkingen per vliegtuig naar Korea zullen vertrekken. Het aan tal van de versterkingen kon uit veilig heidsoverwegingen niet worden bekend gemaakt. De versterkingen dienen om de in Korea vechtende Britse regimenten op volle sterkte te houden. Vrouwen en meisjes uit Zuid-Korea, in dienst getreden van liet vrouwelijk hulp corps, marcheren door de straten van Pusan. Zij doen niet voor de mannen onder. De laatste maanden is dit corps getraind en weldra zullen deze vrouwen hun diensten aan het front verrichten. De 18-jarige slagersknecht J. van de D. uit Almelo en een 25-jarige fabrieks arbeider L. S. uit Adorp hebben op de Wierdensestraat te Almelo een autodief stal gepleegd -en naderhand, toen op de Bornsestraat een moedige rechercheur van politie op de treeplank van de ge stolen auto sprong en hen tot stoppen sommeerde, getracht deze politieman tussen de auto en een boom te verplet teren. De poging mislukte, daar de re chercheur zich tijdig liet vallen, waarbij Westerling, die momenteel in een bescheiden pension in Brussel woont, heeft aan een correspondent van Ass'. Press verklaard, dat hij en zijn vrouw waarschijnlijk noodgedwongen naar Spanje zullen gaan, daar zijn financiële toestand niet best is. In Katholieke kringen te Berlijn '«"eest men. dat de aankomst van de Tsjechische minister van gezondheid Jo- tef Plojhar, een geëxcommuniceerde •fiester, te Berlijn, waar hij het vijfde aarcongres van de Oost-Duitse christe- iik-democratisehe partij (CDU), dat 'andaag geopend wordt, zal bijwonen, >et sein is voor bet begin van een nieu we aanval op de Katholieke Kerk in i>ost-Duitsland. Plojhar is de man die De Zweedse regering heeft in een "mmuniqué bekend gemaakt, dat in komende lente 12.500 sectieleiders het leger en van de kustartillerie »°°r een maand extra militaire dienst Jf'len worden opgeroepen, teneinde de '■'ciëntie van de strijdkrachten te ver boten. Op dezelfde wijze zullen 5000 o'ledig opgeleide manschappen van de - °°t ongeveer terzelfder tijd opgeroe- worden voor drie maanden extra - ®nst op speciaal hiertoe uitgeruste "ePen. Hiaten in de defensie zijn op hét Ogenblik, aldus het communiqué, 'luchtafweergeschut, anti-tankwapens, radar, schuilkelders in de bergen en 5°Paalde strategische materialen, die '•'Weden zelf niet kan vervaardigen. een scheiding teweeg bracht in de Ka tholieke Kerk in Tsjecho-SIowakye. Een katholieke woordvoerder te Ber lijn noemde de aankomst van Plojhar „een directe uitdaging aan het adres van de Oost-Duitse katholieke geeste lijkheid". Men vreest, dat de CDU zich op dit congres een aanzienlijke tijd zal bezig houden met het ontwerpen van een plan voor een „onpolitieke" katho lieke kerk naar het voorbeeld van Plo- jhar's Tsjechoslowaakse „katholieke ac tie". Een vooraanstaand priester heeft van daag in een radio-toespraak in West- Berlijn verklaard: „Een van tweeën: De Kerk onderwerpt zich aan een mate rialistische staat en wordt daardoor siaaf van materiële macht of zij blijft trouw aan haar taak en gaat in de ca tacomben om de strijd voort te zetten. Iedere ware christen weet, dat de Kerk alleen het laatste kan doen". Het onderwerp van de rede die Plo jhar zal houden luidt: „De mogelijkheid van samenwerking tussen christenen en de materialistische wereldbeschouwing. Donderdag is een bootje, waarin twee mannen zaten te vissen, ter hoog te van de Oostelijke golfbreker in het IJ te Amsterdam door een zgn. zand bak overvaren. De mannen sprongen juist bijtijds overboord. Zij wilden zich zwemmend in veiligheid brengen. Een hunner is dat gelukt, de ander, de 49- jarige C. R. van de Rechtboomssloot, is daarbij verdronken. De West-Duitse Bondsdag heeft gisteren een beroep gedaan op de Verenigde Naties om in te grijpen in de verkiezingen, die, 15 Oclober in de Sovjetzone van Duitsland worden gehouden en deze tot een „inbreuk op het rechtte verklaren. De Bondsdag heeft voorts de West-Duitse regering verzocht zich opnieuw tot de bezetters te richten teneinde in alle vier de bezettingszones onder internatio nale controle verkiezingen voor een parlement voor geheel Duitsland te doen houden. Ook vroeg het parlement de regering strafvervolging ïn te stellen tegen allen, die betrokken zijn bij „misdaden tegen de mensenrechten in de Sovjet zone". Het besluit van de Bondsdag was vooraf gegaan door verklaringen van kanselier Adenauer en minister Kaiser. Adenauer noemde de verkiezingen in de Sovjet-zone „onwettig en volgens democratisch recht van nul en gener waarde". Bij de Oost-Duitse verkiezingen zal de bevolking alleen kunnen stemmen op een enkele lijst, waarop candidaten voorkomen, die door het onder commu nistische leiding staande „nationaal de mocratisch blok" zijn voorgesteld. Adenauer zeide, dat de socialistische eenheidspartij der Sovjet-zone „in toe nemende mate tracht het staatkundige leven der Bondsrepubliek te ondermij nen en rijp te maken voor gewelddadige verovering". Adenauer verklaarde dat hij van plan is de „woelarbeid der com munisten" met energieke maatregelen tegemoet te treden. Minister Kaiser deelde mee, dat deze maatregelen in de eerste plaats de com munistische jeugdorganisatie zullen moe ten treffen, die volgens hem wordt ge bruikt als wegbereider voor het com munisme in West-Duitsland. De grote hoeveelheden propagandamateriaal en uniformen, die volgens de minister van Oost- naar West-Duitsland gesmokkeld worden, noemde hij een blijk van het belang, dat de „tyrannen van de Sovjet zone" aan deze jeugdbeweging hechten. Kaiser deed een beroep op de West- Duitse rechters om maatregelen tegen de communisten te nemen overeenkom stig de bepaling van de grondwet, die „verenigingen, gericht op de omverwer ping van de grondwettige orde" verbiedt. Kaiser zeide dagelijks stapels brieven te krijgen van mensen uit de Sovjet zone, die vrezen dat na de verkie zingen strénger zou worden opgetreden tegen tegenstanders van het regiem. Toen in het verloop van het debat de communistische afgevaardigde Frau Thie- le de katheder 'beklom, verlieten alle afgevaardigden, met uitzondering van drie communisten en vijf nationalisten, de zaal. Mevr. Thiele verklaarde, dat het door Kaiser samengestelde witboek over de Oost-Duitse verkiezingen een „pak leu- genachtige krantenknipsels" was. Vol- I gens haar zouden deze verkiezingen een uitdrukking zijn van het verlangen van het Duitse volk naar hereniging van het land en het vertrek van de „Yankee". Dr. Dorls, een der uiterst rechtse le den, die gebleven waren, riep hierop: „Meisje, je praat als een kip zonder kop". Na de rede van mevr. Thiele keerden de afgevaardigden terug en behalve de communisten stemden zij unaniem voor een socialistische motie, waarin de re gering werd gevraagd verstrekkende maatregelen te nemen tegen „commu nistische agitators, die op bevelen van het Oosten werkten". hij ernstig gekwetst werd aan hoofd en benen. De auto raakte de boom, reed tegen het trottoir op en kwam via een tuinhek, dat omver werd gereden, in een tuin tot stilstand. Op het moment, dat de diefstal werd gepleegd, waren juist twee rechercheurs in de omgeving. Zij zagen twee mannen via een raampje in een auto klimmen, doch voor zij konden ingrijpen, reden de daders vol gas weg. Een van>Re recher cheurs hield een kleine auto aan welke juist passeerde en zette toen met deze auto de achtervolging in. Het gelukte de chauffeur na een wilde race door de straten van Almelo de bandieten te dwingen de auto tot stilstand te bren gen. De rechercheur sprong op de tree plank van de gestolen auto en som meerde de bandieten uit de auto te komen. S., die aan het stuur zat, voldeed evenwel niet aan het bevel, integendeel, hij drukte het gas pedaal omlaag en zwenkte de auto naar rechts om de treeplank tegen een boom te rijden en zich zodoende van de rechercheur te ontdoen. De recher9heur zag, dat de twee man nen uit de zwaar gehavende auto kró pen, doch was zo ernstig gewond, dat hij niet in staat was een achtervolging in te zetten, wel waarschuwde hij nog een wandelaar. Deze ging toen de ban dieten achterna, doch hij schrok er van terug de mannen te grijpen. Alle nasporingen bleven vruchte loos, maar aan de hand van het vrij nauwkeurig signalement, dat de recher cheur had kunnen opgeven, werd later Van de D. gegrepen. Bij zijn bekentenis zei hij, dat hij met S. met de auto naar Duitsland hadden willen rijden. De an dere dader is nog voortvluchtig. Verwachting tot Zaterdagavond: Aanvankelijk meest zwaar bewolkt, later enkele opklaringen. Plaatselijk enkele buien, vooral in de kustpro vincies. Matige, tijdelijk krachtige wind, overwegend uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 6.15—18.54; Maan: 12.18—20.12. (Telefonisch van onze parlementaire redacteur a.i.) De ernstige critiek, die de Tweede Kamer Woensdagmiddag en ook Donder dagmiddag en -avond op het beleid van de minister van Oorlog en Marine heeft uitgeoefend alleen van de heer Tilanus kreeg de minister wat steun heeft mr. Schokking o.a. beantwoord met het aangeven van de hoofdlijnen, waaruit zijn beleid in de toekomst zal bestaan. Nederland zal als taak aanvaarden een evenredig aandeel te nemen in de West-Europese strijdkrachten te land. iDe tactische luchtstrijdkrachten zullen belangrijk uitgebreid worden. Verder zal de paraatheid van de vloot vergroot worden en zal de Nederlandse industrie in ver hoogde mate dienen te worden ingeschakeld voor het tijdig ter beschikking krijgen van materieel. Minister Schokking heeft daarbij medegedeeld, dat de Nederlandse rege ring zich bereid heeft verklaard troepen eventueel in West-Duitsland te doen plaatsen. Dit deed hij, nadat hij had aangekondigd, dat op zo kort mogelijke termijn dat deel van de lichting, dat jaarlijks wordt opgeroepen, vergroot zal worden. Hij sprak daarbij verder nog van de mogelijke noodzakelijkheid, in verband met internationale spanningen, om lichtingen na de vervulling van hun diensttijd nog langer onder de wapenen te houden. Ondanks deze concrete mededeling, die de Kamer de minister van Oorlog als het ware heeft afgeperst, hebben wij niet de indruk, dat zijn zeer uitvoerig antwoord, waarvoor hij bijna twee uur nodig had, de Kamer bevredigd zal hebben. De minister scheen dit zelf ook aan te voelen en hij gaf er aan het eind van zijn rede dan ook uitdrukking aan. Grapjes heeft hij deze keer inder daad niet gemaakt, maar de zeer scherpe en dikwijls ongezouten critiek heeft hij niet Voldoende weerlegd. Zo heeft hij bijvoorbeeld op de -critiek. die de heer Fens uitoefende op zijn militaire advi seurs, geantwoord, dat die adviseurs geen jabroers waren en dat hij volko men achter zijn mensen stond. Naar aan leiding van de critiek op de topzware generale staf vooral de heer Vor- rink was hier erg op gebeten en bet meest irriteerde hem wel de functie van „Chef van de Staf van de Chefs van Staven" meende de minister, dat de Kamer wat meer aandacht moest tonen voor het werk van de staf. Concreet is de minister nog geweest toen het ging over de aanstelling van Drie der grote omroepverenigingen, de A.V.R.O., K.R.O. en V.A.R.A., heb ben van de belastingdienst inspectie Amsterdam bericht ontvangen, dat moet worden gerekend op een belangrijke navordering over de laatste tien jaren van de exploitatie der radiobladen en de daarmede behaalde winsten. Deze bedragen zijn voor de omroepvereniging- gen zeer verschillend, daar bijv. de A.V.R.O. de Radiobode zelf exploiteert en de V.A.R.A. en K.R.O. hun gidsen exploiteren in samenwerking met twee grote uitgeversbedrijven Voor de A.V.R.O. echter zou het be drag der navordering, naar verluidt, anderhalf millioen gulden bedragen. Binnenkort zullen besprekingen worden geopend tussen de belastinginspecties en de omroepautoriteiten te* einde een op lossing te bereiken. Het is niet bevreemdend, dat de N.C.R.V. niet onder deze navorderings- besluiten valt, daar de exploitatie van het orgaan dezer omroepvereniging in Wageningen geschiedt en dus onder een andere belastinginspectie ressorteert De Nederlandsche Spoorwegen heb ben Donderdag op het traject Utrecht Arnhem een proefrit gemaakt met het eerste afgeleverde exemplaar van de nieuwste doorgangsrijtuigen. Deze rij tuigen behoren tot het modernste spoor- viegmaterieel. Zij zijn uitgerust met een TL-buis- verlichting en hebben de zelfde licht-blauw-groene kleur als de nieuwe electrische locomotieven. Het rijtuig, dat tijdens de eerste rit ge trokken werd door een dezer nieuwe locomotieven, zal dezer dagen in de ge wone dienst worden opgenomen in de expres-treinen, die rijden ox> het tra ject AmsterdamMaastricht. In totaal komen er twintig tweede klas rijtuigen, veertig derde-klas en tien gecombineerde bagage- en restauratie rijtuigen. Het rijtuig, waarmede giste ren de eerste rit gemaakt is, was een tweede-klas rijtuig. Het bestaat, evenals de derde-klas rijtuigen, uit acht com partimenten met elk zes plaatsen. De middelste compartimenten kunnen fa cultatief eerste-klas gemaakt worden voor eventueel gebruik over de grens. De coupé-afmetingen en de ramen zijn iets groter dan in de tegenwoordige ..sum,*.-,. een staatssecretaris voor de luchtmacht. Die zal er n.l. inderdaad komen en wel in September 1951, wanneer de reorgani satie zover is, dat er een Ministerie van Rijksverdediging in zicht is. Even heeft het nog gedreigd, dat het tot incidenten zou komen. Dat was toen de heer Gortzak een stuk communis tische propaganda-rhetoriek weggaf. Vooral de socialistische Kamerleden konden zich slechts met moeite bedwin gen en zo nu en dan werden er uitdruk kingen gebruikt, die beslist niet parle mentair klonken. Verschillende keren zag voorzitter Kortenhorst zich genood zaakt te hameren om bepaalde uitdruk kingen te laten terugnemen. Toch is het nog tot een incident gekomen, maar dat was van vredige aard. Precies cm twaalf uur, toen de bode het blaadje van de kalender scheur de en het 15 September was, trok de heer Tilanus minister Schokking aan zijn jas om zijn rede te onderbreken. Op dat zelfde moment drukte prof. Romme voorzitter Kortenhorst de hand, gevolgd door minister-president Drees, minister Schokking, de beide staatssecretarissen en de aanwezige Kamerleden, om hem te feliciteren met het feit dat hij 25 jaar lid van de Tweede Kamer was. Van ach ter de regeringstafel sprak dr. Drees de jubilaris toe, die daarop dankte, het inci dent sloot en het woord weer gaf aan de minister van Oorlog. Voor uitvoerig verslag zie men pagina 7. Een jeugdleider te Singapore is per vliegtuig vertrokken voor een reis van zes maanden door het Midden-Oosten, teneinde steun van de Mohammedanen te krijgen in de „strijd om het huwelijk van Bertha Hertogh in stand te hou den". Deze leider, Mohammed Khan, die voorzitter is van de „Mohammedaanse Jongeliedenvereniging" te Singapore, heeft gezegd dat deze aangelegenheid een nationale kwestie is geworden. Het gouvernement te Singapore heeft de „Moslem Welfare Association" toe stemming verleend gelden bijeen te brengen, om Bertha en Aminah in staat te stellen het komende proces te voeren. Verschillende inwoners van Den Haag en omstreken hebben gisteravond om streeks tien minuten voor tien gedu rende enige seconden een lichtend voorwerp langs de hemel zien trekken. Bij navraag bij de Sterrenwacht te Lei den deelde men ons mede, dat het een meteoor was geweest, die zich in Z.W. richting voortbewoog. Waarnemers van de Sterrenwacht hadden de komeet eveneens gezien. Vrijdagmorgen om half zes werd bij de politie te Ter Apel aangifte gedaan van verbranding ener vrouw. Toen de heer J. N. te Ter Apel des morgens wakker werd, aldus verklaarde hij aan de politie, bemerkte hij dat zijn echtge note niet meer in bed lag. Nadat hij het huis had doorzocht, ging hij achter de woning kijken, waar hij een vuurtje zag branden. Tot zijn grote ontsteltenis lag zijn vrouw temidden van de vlam men. De vrouw was reeds overleden en reeds gedeeltelijk verkoold. Mevr. N. was 21 jaar oud en had een kindje van drie weken. De officier van het parket te Groningen en de gemeen tepolitie te Ter Apel stellen een onder zoek in. Nog niet is komen vast te staan of het hier een ongeluk dan wel een misdrijf betreft. Canada is op het ogenblik niet voor nemens twee of drie divisies naar Euro pa te zenden, om te helpen een strijd macht van 60 a 70 divisies op de been te brengen, zo heeft Louis Saint-Lau rent in het parlement verklaard. De eerste minister voegde er aan toe dat Canada er de voorkeur aan geeft tot de verdediging van de landen van het At lantisch Pact bij te dragen door he zenden van wapens en oorlogsmaterieel. Te dien einde werd het parlement om goedkeuring van credieten ten bedrage van 300 millioen dollar verzocht. 3 f doorgangsrijtuigen. Zij zijn ingericht voor electrische zowel als voor stoom- verwprking. Behalve de koersborden buiten op de wagen zijn bovendidn nog op de balcons aan beide uiteinden van het rijtuig verlichte koersborden aan gebracht. Voorts hebben de rijtuigen treeplankverlichting, die door de deur automatisch bediend wordt. De tweede klas rijtuigen zijn bekleed met groene trijp en de derde-klas met bruin leder. In Mei 1951 zullen de N. S. de nieuwe rijtuigen alle in dienst hebben gesteld. Van de locomotieven, uit Frankrijk af komstig, verwacht men vijftig stuks voor gebruik in Nederland. De foto's tonen u deze nieuwe aanwinsten. Wilskracht is een scherpe bijl, waarmee men zich door het dichtste woud van wederwaardigheden een weg kan banen. J De zwaardere Amerikaanse tankty pen, die op het ogenblik deelnemen aan de strijd op Korea, kunnen het vol gens de berichten volkomen opnemen tegen het beste, wat de communisten er tegenover hebben gesteld. Officieren van het leger hebben ver klaard, dat de Amerikaanse „Patton"- en „Pershing"-tanks, die thans in Korea dienst doen, beter zijn gebleken dan de Russische T34, een 30-tons tank. Zij deelde mede, dat het 90-millimeter ka non van de „Patton" het onder bepaal de omstandigheden zelfs de „Jozef Sta lin III" de zwaarste bekende tank van het Rode Leger, die 50 a 70 ton weegt en een 122-milIimeter kanon voert, be hoorlijk lastig zou kunnen maken. De 47-1/2 ton zware ..Patton" is de zwaarste tank, die de Ver. Staten op het ogenblik fabriceren. Woordvoerders van het leger beschreven dit wapen als de overgangsvorm tussen de Ame rikaanse typen uit de tweede wereld oorlog en een nieuwe familie van drie modellen, die worden geconstrueerd als resultaat van nieuwe militaire opvat tingen. In deze opvattingen wordt bij het ontwerpen de voorrang gegeven aan de vuurkracht. De beweeglijkheid komt op de tweede en de pantsering op de derde plaats. Het eerste lid van de nieuwe Ameri kaanse tankfamilie, bekend als de „T—- 41", zal door de Cadillacafdeling, van „General Motors" worden gefabriceerd. De bijzonderheden van deze nieuwe tank, waarvoor nog geen naam is ge vonden, zijn nog geheim, maar de auto riteiten hebben wel verklaard dat zij een veel verdere vuurcontróle heeft. •4 5 4 V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1