WORDEN DE CONCLUSIES VOORGELEGD AAN DE ATLANTISCHE RAAD? Belevenissen van de struisvogel Rasmus LABOURREGERING BESLUIT TOT NATIONALISATIE Atlantische Read bijeen Aanslag op eenheid van het land Duitsland wil zichzelf verdedigen" Niet alle agendapunten afgehandeld Probleem-Duitsland niet opgelost K.L.M.-opslagplaats prooi der vlammen Senaat keurt noodwet op defensie goed OFFICIEUZE BESPREKINGEN TUSSEN V.S. EN JAPAN OVER VREDESVERDRAG Churchill veroordeelt besluit in motie Von Manteuffel over de deelname aan de Westerse verdediging Daling in personen vervoer Jordanië zal schending van gebied door Israël met geweld tegengaan Joodse Nederlanders naar Maccabiah VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1950 PAGINA 5 COMMUNIQUÉ WESTERSE DRIE Op vliegveld Gander Dertig duizend dollar schade Sanctie op leveringen aan Oosit-Europa Dagelijks kinder verhaal door Cl e v i n Ook Rusland zou aan onderhandelingen deelnemen IJZER- en STAALINDUSTRIE Kwestie-N .-Guinea DELEGATIE SAMENGESTELD MARIA TEN HEMELOPNEMING Repliek van Osservatore aan Anglicaanse bisschop Spoorwegen in 1949 Verschuiving van tweede naar derde klas Brand in kapitale boerderij f 100.000 schade De heer A. Spoor vraagt ontslag Amerika waarschuwt tegen overhaaste actie Oud-leden van Wehrmacht weer in overheidsdienst NEDERLANDS—JAPANSE HANDELSBESPREKINGEN Zeepost voor Oost en West Lamotta verslaat Daulthuille TENNISSUCCESSEN IN ENGELAND Inltergeallieerde scherm- kampioen sch a p pen mmm Na drie dagen vergaderen hebben de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Drie gisteravond een communiqué ifitgegeven, waarin zij hebben mede gedeeld, dat zij hun besprekingen Maandag a.s., na de conferentie van de Raad van het Atlantisch Pact, die vandaag begint, zullen voortzetten. Dit betekent dus dat dé ministers in de afgelopen dagen er niet in zijn geslaagd alle punten van hun agenda af te werken. Definitieve besluiten werden in het gisteren uitgegeven communiqué niet be kend gemaakt. Men meent te weten, dat de drie ministers hun conclusies over de Atlantische defensie en het probleem van een eventuele Duitse herbewapening eerst willen voorleggen aan hun collega's in de Atlantische raad. In het commu niqué meent men verder een aanwijzing te zien, dat Bevin en Schuman niet meer zo afwijzend staan tegenover een eventuele Duitse herbewapening als eerder het geval was. Volgens een Franse woordvoerder kunnen de ministers over enkele kwesties Pa» hun besluiten nemen nadat zij de eindrapporten van hun deskundigen hebben ontvangen en in het geval van de Duitse herbewapening, nadat Bevin en Schu man hun regeringen hebben geraadpleegd. De tekst van het gisteravond uitgege ven communiqué luidt: „De ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en de Ver. Staten zijn op 12 September 1950 opnieuw bijeengekomen voor een hunner regelmatige vergaderingen. Op 14 September is de vergadering verdaagd in verband met de bijeenkomst van de Raad van het Noord-Atlantisch Pact, die tegen 15 September (vandaag) bijeengeroepen is. De discussies van de ministers van 12 tot 14 September hebben een grote ver scheidenheid van belangrijke problemen bestreken waarin zich de ernstige situa tie van de huidige wereld weerspiegelt. De ministers waren het er ten volle over esns, dat het dringendste der pro blemen was de versterking van de de fensie der vrije wereld zowel in Europa als in Azië en zij waren het er evenzeer over eens, dat in verband daarmede on middellijke doeltreffende maatregelen moeten worden genomen. De ministers zullen hun besprekingen op 18 September na de vergadering van de Noord-Atlantische Raad hervatten. In de tussenliggende tijd zullen zij ge legenheid hebben met de vertegenwoor digers van andere belanghebbende rege ringen van gedachten te wisselen en rapporten van een aantal subcommissies ad hoc, die tijdens de huidige besprekin gen gevormd werden, in ontvangst te nemen en te bestuderen. Voor zover het Europa aangaat hadden de ministers een inleidende gedachten- Wisseling over de volgende kwesties: 1) De vorming van tot één geheel ver enigde strijdkrachten voor de verdedi ging van West-Europa. 2) De onmiddellijke uitbreiding van de strijdkrachten, die in West-Europa aanwezig zijn. 3) Het treffen van schikkingen voor een bespoediging en uitbreiding van de productie van de benodigde uitrusting en voorraden voor deze defensie en de financiering hiervan. 4) De eventuele betrekkingen van West-Duitsland met deze maatregelen. 5) De te nemen maatregelen voor de beveiliging van de binnenlandse veilig heid in West-Duitsland en Berlijn. 6) Passende maatregelen, zoals de be ëindiging van de staat van oorlog en een verdere verzachting van de bezettings- contröle voor een versnelling van het herstel van de positie van Duitsland als lid van het gezin der vrije naties. Voor zover het Azië aangaat hebben de ministers de grote manifestatie van 53 landen ter ondersteuning van de ac tie der Verenigde Naties op Korea toe gejuicht. Zij hebben ook van gedach ten gewisseld over de volgende kwes ties: 1. De veiligheid van Zuid-Oost-Azië tegen directe of indirecte agressie. 2. De politieke, militaire en economi sche ontwikkeling van de Verenigde Staten van Indo-China. 3. De voortzetting van de actie der V.N. op Korea ter beëindiging van de vijandelijkheden aldaar. Gisternacht is brand uitgebroken in een werkplaats tevens opslagplaats van de K. L. M. op het vliegveld Gander op New-Foundland. De werk- en op slagplaats was ondergebracht in een han gar. In de opslagplaats bevonden zich reserve-onderdelen voor K. L. M.- vliegtuigen. Deze onderdelen hadden een waarde van dertigduizend dollar. Het is niet bekend waardoor het vuur is ontstaan. Verzekering dekt de schade. In dezelfde lokalen van het Waldorf- Astoria-hotel te New York, waar in de afgelopen dagen de ministers van Bui tenlandse Zaken der Grote Drie hebben vergaderd, zullen zij vandaag vergaderen met hun collega's van de andere landen van het Atlantisch Pact. Op de conferenties zullen vooral de conclusies worden besproken welke de ministers der Grote Drie in de afge lopen dagen hebben bereikt met betrek king tot de Atlantische defensie. Verder wordt verwacht, dat de mi nisters maatregelen zullen nemen om een deel van de bureaucratie te liqui deren, waardoor knelpunten in de orga nisatie ontstaan zijn. Gisteren hebben plaatsvervangers van de Atlantische Raad inleidende bespre kingen gehouden. De meeste Noord-Atlantische minis ters bevinden zich op het ogenblik leeds in New-York. Wie uit Denemar ken zal komen, is echter nog onzeker. De ministers, die in New York zijn, hebben zich over het algemeen gere serveerd getoond met het afleggen van Politieke verklaringen voor het begin van de vergadering. De Canadese minister van Buiten landse Zaken Lester Pearson verklaar de echter bij aankomst tegenover ver slaggevers, dat „de tijd voor herbewa pening van West-Duitsland is aange broken". Volgens zijn mening was dit van essentieel belang, „omdat de Oost-Duitsers reeds bewapend zijn.". De beste manier om West-Duitsiand te neutraliseren, aldus de minister, is het °P te nemen in het Europese systeem, daarvan zijn strijdkrachten een onder deel zouden zijn. Hij verklaarde dat Canada niet de bedoeling had landstrijdkrachten naar Europa te zenden, omdat naar de me ning der regering Canada's beste bij drage ligt in de productie van oorlogs materialen voor de West-Europese slrijdkrachten. 4. Kwesties met betrekking tot een vreedzame afwikkeling van het pro- bleem-Formosa. Opnieuw zal een communiqué uitge geven worden, wanneer de ministers hun vergadering besloten hebben". Welingelichte woordvoerders wezen er op, dat de Grote Drie in werkelijk heid grote vorderingen geboekt hebben voorzover het de beëindiging van de staat van oorlog tussen de Westelijke geallieerden en West-Duitsland en de vorming van een krachtiger politie macht in Duitsland betreft. - Erkend werd echter, dat het uiterst moeilijke probleem van Duitse militai re eenheden en de herbewapening van Duitsland voor de verdediging van West-Europa onopgelost gebleven is. Wat het Vérre Oosten betreft is geen enkele beslissing genomen, omdat dit volgens een Franse zegsman niet in de bedoeling lag. Het was voornamelijk de bedoeling de situatie daar opnieuw in ogenschouw te nemen. De Amerikaanse Senaat heeft giste ren de noodwet op de defensie goedge keurd. Op grond van deze wet zal een bedrag van 17.192.000.000 dollar besteed worden voor de vergroting van de mili taire macht der V. S. en de bewapening van de bondgenoten tegen communisti sche agressie. De wet werd bij mondelinge stem ming goedgekeurd, nadat de Senaat be sloten had Amerikaanse financiële en economische hulp te ontzeggen aan een land, dat wapens of goederen, die voor militaire doeleinden kunnen worden gebruikt, verkoopt aan landen achter het ijzeren gordijn. In de onderhavige wet is 11.736.000.000 dolar uitgetrokken voor de opbouw van het Amerikaanse militaire appa raat. waarvan ruim 5 milliard voor nieuwe vliegtuigen, en 4 milliard dollar voor de bewapening van andere vrije landen. Verder worden door deze wet gel den beschikbaar gesteld voor op de defensie betrekking hebbende werk zaamheden van verschillende regerings- bureaux, zoals het federale recherche bureau (F.B.I.) en de commissie voor de atoomenergie. Het totaal van de door de Senaat goedgekeurde wet is 421.174.000 dollar hoger dan de 16.771.000.000 dollar, die het Huis op 26 Augustus goedgekeurd had. opynght P. I. B- Box 6 Copenhagen 117. „Goeie morgen, goeie morgen," zongen al de vogels en maakten zo Sim, Sam en Rasmus wakker. Toen begonnen zij naar de schat te zoeken. Ze haal den de schoppen en de kaart te voorschijn. „We zullen dat ding gauw genoeg hebben," zei Rasmus Maar het was toch niet zo gemakkelijk als zij wet dachten. Ze liepen en liepen maar en vonden niets, vinden," dacht Rasmus bij zichzelf. „Er staat toch „Nou," zei Rasmus ten laatste. „Laten we dan maar duidelijk, dat hij in de buurt van een grote u-i: re- gaan zitten en een beetje uitrusten. Neem die grote steen met zwarte vlekken ligt, vlak bij een grote steen maar." Sim en Sam gingen zitten en het cactus. Ja, erg gek." Wat vinden jullie er eigent ijlc duurde niet lang of zij sliepen als marmotten, ,,'t ls van? toch wel erg gek, dat het zo lastig is om die schat te (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Uw correspondent schreef in De Tijd van Woensdag, naar aanleiding van de soepele houding van Churchill en de zijnen ten opzichte van het socialistische defensiebeleid: „Het is altijd een goede methode de tegenstander niet op te han gen, doch hem in het bezit te stellen van een touw waarmee hij misschien het werk zelf zal verrichten". Churchill heeft niet lang behoeven te wachten op een socialistische poging tot zelfmoord. Gisteren deelde de Labour- regering van Groot-Brittannië bij mon de van de heer Strauss, minister van Bevoorrading, mede. dat zfj besloten heeft de nationalisatie van de staal- en ijzerindustrie door te voeren. Tegelij kertijd werden de namen medegedeeld van zeven personen, die zich bereid hebben verklaard het beheer te voeren over de te nationaliseren industrieën. Onder hen bevindt zich niet één voor aanstaande persoon uit de staalindus trie. Het is duidelijk, dat Attlee deze onvergeeflijke aanslag op de dringend benodigde eenheid van het land onder neemt om zjjn linkervleugel te paaien waarvan hij anders wellicht grote te genstand had ontmoet' in de doorvoe ring van de nieuwe defensie-maatre gelen. Churchill heeft een motie ingediend welke in enkele woorden het rege ringsoptreden op vrijwel volmaakte wijze veroordeelt. De motie luidt: „Dit Huis betreurt de beslissing van de regering de Wet op de Nationalisatie van Staal aanstonds in werking te stel len gedurende de huidige periode van spanning en gevaar, aldus nodeloos verdeling scheppend in het land om wille van een partij-politieke kwestie en desorganisatie veroorzakend in de soepele en effectieve werking van een industrie welke van vitaal belang is voor ons defensieprogram". Er kan geen twijfel aan bestaan dat de liberalen, die in het vorige parlement tegen de motie hebben gestemd, ook deze keer de conservatieven zullen steunen in hun poging te beletten dat de desorga nisatie welke, althans gedurende de eer ste jaren, onvermijdelijk is gebleken in de in Engeland genationaliseerde be drijven, zich ook zal doen gevoelen in de industrie waarop de zware taak zal rusten het land te voorzien van de mid delen tot nationale verdediging. Zowel de conservatieven als de liberalen zijn van mening dat de laatste algemene verkiezing de regering geen mandaat heeft gegeven tot nationalisatie van staal over te gaan. Weliswaar wonnen de socialisten deze verkiezing, doch de libe ralen en conservatieven, beiden uitge sproken tegenstanders van de nationali satie-maatregel, behaalden twee millioen stemmen meer dan hun socialistische tegenstanders. Het zonderlinge Britse kiesstelsel moge desondanks de socialis ten de numerieke meerderheid hebben gegeven in het Lagerhuis, het is een onbetwistbaar feit dat de meerder heid van de natie in dezen niet achter de regering staat. De bezwaren tegen de nationalisatie laten zich in het kort samenvatten on der vier hoofden: Het politieke bezwaar is dat Labour geen mandaat bezit voor de maatregel. Dg maatregel ondermijnt voorts de nationale eenheid in een pe riode van ernstige crisis. Hij dreigt ver volgens de industrie verantwoordelijk voor de bewapening op dit vitale ogen blik te desorganiseren. En tenslotte zal hij ongetwijfeld in hoge mate bijdragen tot het verbitteren van de Amerikaanse publieke opinie, een nodeloos tarten op een ogenblik waarop toch reeds sprake Uit Sorong (Nieuw-Guinea) wordt gemeld, dat „in overleg met vertegen woordigers yan bevolkingsgroepen, or ganisaties en partijen" een delegatie is samengesteld. Deze bestaat uit Johan Ariks, voorzitter, C. Defares, secretaris, N. Jouwe, lid en algemeen adviseur, en Marcus Kassieppo en Abdullah Arfan, leden. Deze delegatie wenst „in Nederland de wensen van het gehele volk van Nieuw-Guinea voor het forum van de internationale wereld te verdedigen", zo deelde de heer Jouwe, die reeds in Nederland vertoeft, mede. is van gespannen Engels-Amerikaanse verhoudingen, dank zij de meningsver schillen over China en Formosa en dank zij het feit dat vele Amerikanen de Britse socialisten, en vele Britse socia listen de Amerikanen niet vertrouwen. De stemming over Churchill's motie zal plaats vinden op Dinsdag. Een ne derlaag- van de regering betekent vrij wel zeker het onmiddellijk aftreden van Attlee en de zijnen en daarop volgende nieuwe verkiezingen. De of ficiële meerderheid van de regerings partij bedraagt 7 stemmen. Doch meer dere parlementsleden zijn door ziekte of andere oorzaken afwezig. Op Dins dag derhalve zal de Labour-regering zich bevinden in de gevaarlijkste si tuatie welke zij sinds het einde van de oorlog heeft ontmoet. En zjj heeft deze situatie zelf en nodeloos ge schapen. President Truman heeft op zijn' we kelijkse persconferentie verklaard, dat hij het ministerie van Buitenlandse Za ken gemachtigd heeft officieuze bespre kingen over een Japans vredesverdrag te openen met andere leden van de commissie voor het Verre Oosten. In antwoord op een desbetreffende vraag zei Truman, dat de Sovjet-Unie als lid van de commissie voor het Verre Oosten ongetwijfeld zou deelnemen aan de besprekingen over een vredesver drag met Japan. Het is het algemeen streven van de V.S. aan alle oorlogstoestanden een eind te maken, aldus Truman. „Wij hebben reeds lang bij de Sovjet-Unie aangedrongen op het tot-stand-komen van een vredesverdrag met Oostenrijk en onderzoeken de mogelijkheid van de beëindiging van de staat van oor log met Duitsland". Dit laatste is ech ter een onderwerp, dat door de minis ters van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk, de Sovjet-Unie en de V.S. rfcoet worden behandeld, aldus TrumaA. Ten aanzien van een vredesverdrag voor Duitsland zeide de president, dat hij niet kon zeggen of in de laatste tijd in deze richting enige vorderingen zijn gemaakt, afgezien van het feit dat de Verenigde Staten de mogelijkheid onderzoeken van een heropening der onderhandelingen tussen de Grote Vier. De plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken van Groot- Brittannië, Frankrijk, de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hebben tot dusverre 257 vergaderingen gehouden, gewijd aan het vredesverdrag voor Oos tenrijk. De besprekingen der plaatsvervan gers werden verleden week opgeschort tot half December, nadat de Russische gedelegeerde was 'blijven verzoeken de Russische klachten over het Engels- Amerikaanse bestuur van Triëst in te voegen bij de besprekingen over Oos tenrijk. Het Amerikaanse departement van In het Westminster Ziekenhuis te Londen schonk mevrouw Elizabeth Coles liet leven aan een vierling. De vier meisjes, die in couveuses vertoeven, maken het evenals hun moeder best. 55 „Het Duitse volk zal in geen geval afstand doen van zjjn recht zich zelf te verdedigen", zo heeft de voormalige pantser-generaal Von Manteuffel tegen over een, aantal oud-officieren van de Wehrmacht op een demonstratie te Düsseldorf verklaard. „Toch zou Duitsland, als vooruitge schoven bastion in een eventuele oor log, zich niet tevreden kunnen stellen met enkel uit infanterie-eenheden be staande strijdkrachten. Indien in het Europese leger Duitse troepen worden opgenomen, moeten die troepen zelf een sterk leger vormen, dat, zoals de andere Europese legers, over zware wa pens, vliegtuigen en over een kustwacht beschikt. Ook is het noodzakelijk, dat die Duitse eenheden in het Europese oppercommando vertegenwoordigd zou den zijn". Spreker drong verder aan op „deel neming van Duitsland aan het behoud van de vrede, samen met de andere vrije Europese volken". Duitsland dient van zijn kant zeke re voorwaarden te stellen, n.l. het herstel van Duitslands souvereiniteit en de toekenning van gelijke rechten aan de bondsrepubliek; de opheffing van de beperkingen op Duitslands scheepvaart; de uitlevering van de oorlogsmisdadigers aan de Duitse overheid, die bedoelde misdadigers in vrijheid zal stellen in zoverre zij geen door het Duitse strafwetboek strafbaar gestelde misdrijven of mis daden hebben begaan; herstel van de voormalige beroepsmilitairen in al hun burgerrechten en de regeling van de Duitse grensproblemen in het Oosten en het Westen krachtens het internationale recht. Dit betekende, zei hij, dat sommige West-Europese landen hun territoriale aanspraken moesten opgeven, aldus deze generaal. Geallieerde waarnemers vrezen, dat deze redevoering een nieuw stadium zal betekenen in het streven van de voor malige officieren van de Wehrmacht naar een leidende positie in West- Duitsland. Men is in deze kringen ervoor be vreesd, dat de Duitse officieren menen dat de internationale situatie een sta dium heeft bereikt, waarin zij hun ge wicht weer in de schaal kunnen gaan werpen, nu het ogenblik is aangebro ken, dat men in het Westen gaat spreken over de behoefte aan Duitse divisies en de Duitse militaire kundig heden. Het doelmerk van deze officieren zon drieledig zijn: 1. Het herstel van het verloren ge- gane prestige van het Duitse leger. 2. Terugkeer van de officieren in vaste dienst met betaling uit de schat kist. 3. Terugkeer van de invloedrijke po sitie van de Wehrmacht ten aanzien van de toekomstige ontwikkeling van Duits land. De voormalige officieren van de Wehrmacht trachten blijkbaar hun prestige te heroveren door middel van de oude legerslogan: de oorlog werd niet verloren door fouten van de Duitse militaire leiders, maar door de tussen komst van de politici. Er bestaat een sterk streven onder verschillende partijen om het voorma lige personeel van de Wehrmacht te gebruiken in de ontworpen federale politiemacht. Verschillende leden van de 'Bondsdag hebben voorgesteld om als politie-officieren uitsluitend voormalige officieren van de Wehrmacht te recru- teren. Buitenlandse Zaken heeft de leden van de commissie voor het Verre Oosten waarin dertien landen vertegenwoordigd zijn volgens diplomatieke woordvoer ders er reeds van in kennis gesteld dat de Verenigde Staten binnen veertien dagen of daaromtrent besprekingen wensen te beginnen over de procedure voor een Japans vredesverdrag. (Van onze Romeinse correspondent) Rome, 13 September De Italiaanse communistische dagbla den maakten dezer dagen grote ophef van de bekende verklaring van Dr. Fischer, de Anglicaanse bisschop, die het dezer dagen betreurde dat de ten He melopneming van Maria binnenkort tot dogma zal worden verklaard, waardoor het Vaticaan van de gelovigen eist dat zij een leerstuk zullen aanvaarden „dat volkomen vreemd is aan de Bijbel en aan wat men in de oorspronkelijke kerk algemeen geloofde". De Katholieke Kerk zou volgens Dr Fischer weliswaar een oproep hebben gedaan tot het vormen van een gemeenschappelijk front van alle christenen, maar zou tezelfder tijd het vormen van dat front volkomen on mogelijk maken. De „Osservatore Romano" tekent hierbij aan, dat blijkens een boek van Lingard „Anglo-Saxon Church" het feest van Maria Hemelvaart reeds door koning Alfred voor heel Enge land verplicht gesteld werd, terwijl de drie andere Maria-feesten eerst be duidend later in Engeland algemeen gevierd werden. Documenten en af beeldingen tonen aan dat de verering van Maria's ten Hemelopneming In Engeland teruggaat op de tijd van de H. Augustinus en nergens minder dan in de kathedraal van York, waar van de bisschop tegen het dogma be zwaren maakt, is een vijf eeuwen oud monument, waarin de Hemelvaart van Maria wordt voorgesteld. Het be kende Eton-college heeft de Hemel vaart vanaf 1447 in zijn wapen en het motief komt nog heden voor in het distinctief van de leerlingen. Het orgaan van de Heilige Stoel vraagt^ Dr. Fischer tenslotte of hij ook maar één tijdperk aan kan wijzen in de geschiedenis der Kerk, waarin men niet geloofde aan de lichamelijke verheer lijking van de H. Maagd. Uit het jaarverslag van de Spoorwegen over 1949 blijkt o.m. dat tengevolge van de veranderde inkomensbesteding van het publiek en de uitbreiding van het aantal particuliere auto's het vervoer op gewone plaatsbewijzen daalde. Het vervoer op alge mene abonnementen eri dat op weekkaarten vertoonde een verdere stijging, die evenwel kleiner was dan in 1948. Het totale reizi- gersvervoer daalde tot 6.478 millioen reizi gerskilometers (6.839 millioen in 1948), ter wijl de opbrengst uit dit vervoer daalde met f 15,4 millioen tot f 173.4 millioen. De op brengst per reizigerskilometer daalde van 2.762 cent in 1948 tot 2.678 cent, als gevolg van de relatieve stijging van het vervoer op abonnementskaarten en een verdere ver schuiving van de tweede naar derde klasse. Het goederenvervoer vertoonde een stij ging van 18.5 millioen ton in 1948 tot 19.9 millioen ton in 1949. Hiervan bedroeg het binnenlands vervoer 15,2 millioen ton (14,6 millioen in 1948) en het buitenlands vervoer 4,7 millioen ton (3,9 millioen in 1948). De inkomsten uit het goederenvervoer waren f 10,1 millioen hoger en bedroegen f 96.6 millioen. Onder de gemeente Zevenbergen is Donderdagmiddag brand uitgebroken in de kapitale boerderij van de heer M. Kris. Binnen tien minuten stond de schuur in lifchter laaie en ging met graan en landbouwinventaris. waarvan de waarde f 100.000 bedraagt, verloren. De brandweer, die direct aanwezig was. wist met drie spuiten de landbouwers woning, enkele schuren en een arbei derswoning te behouden. Verzekering dekt een deel der schade. De oorzaak van de brand moet ver moedelijk gezocht worden in het omval len van een benzinesteekvlamapparaat, waardoor de brandende benzine het stro aantastte van een naast de schuur staand rieten gebouwtje. Naar Aneta's correspondent te Me aan verneemt, heeft de heer A. S. L. Spoor ontslag gevraagd als voorzitter der Dcli Planters Vereniging. Hij zal de autoritei ten verzoeken hem toestemming te verle nen Indonesië te verlaten. Naar men zich zal herinneren, werd de heer Spoor tezamen met vier andere Nederlanders en een 25-tal Indonesiërs 20 Augustus ji. aangehouden in verband met „aanwijzingen omtrent subversieve acties". 25 Augustus werden alle gearres teerden in vrijheid gesteld, behalve één Nederlander (R. Wittebol) en vier Indo- nesiërs. Jordanië heeft Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten meegedeeld, dat het „een schending van zijn gebied door Israël" met geweld zal tegengaan als de Israëlische troepen zich niet zullen te rugtrekken, zo wordt in gewoonlijk be trouwbare kringen in de Jordaanse hoofdstad Amman verklaard. Jordanië zou Britse hulp hebben ingeroepen op grond van het Brits-Jordaanse verdrag. Naar verluidt, hebben de Verenigde Sta ten Jordanië verzocht zich van over haaste actie te onthouden en het volledi ge rapport van de waarnemers der Ver enigde Naties af te wachten. Zoals eerder reeds gemeld is, doen te Amman geruchten de ronde, dat Israë lische troepen ten Zuiden van het Meer van Galilea, bij een electrische centrale, een kleine strook Jordaans gebied bezet hebben. Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft Woensdag ver klaard, dat het waarschijnlijk gaat om een vierkante kilometer land, dat 18 dagen geleden door Israëlische boeren is beploegd. Volgens Israël ligt dit land binnen de Israëlische grenzen. Generaal-majoor Yigael Yadin, Israëlische stafchef van het leger, heeft in verband met deze kwestie tijdens een persconferentie verklaard: „Wij zullen elke millimeter van ons grondgebied verdedigen vanwaar de aanval ook komt." Generaal Yadin voegde hieraan toe, dat, indien de regering van Jordanië of van een ander Arabisch land denkt, „dat zij door bedreiging met of gebruik van geweld de grenzen, zoals die bij de wapenstilstandsovereenkomsten zijn vast gesteld, kunnen wijzigen, zij zichzelf en hun volkeren voor de gek houden." Hij beschuldigde Jordanië en andere Arabische landen er van, dat zij kleine Vroegere actieve leden van de Duitse Wehrmacht en semi-militaire organisa ties mogen thans in West-Duitsland weer in openbare functies benoemd wor den. Tot nu toe waren zij van openbare diensten in de deelstaten zowel als van de diensten bij de federale regering uit gesloten. Bovenstaand besluit is door de gealli eerde hoge commissie op een desbetref fend verzoek van de federale regering medegedeeld. Door het besluit staat het deelnemen van vroegere actieve leden van de Wehrmacht aan politiediensten en dergelijke niets meer in de weg. grensincidenten uitbuiten en zodoende „de vrede chanteerden". Laatstgenoemde zei verder, dat de situatie tussen Israël en Jordanië „snel ondraaglijk wordt" door de pogingen om Israëls grenzen te wijzigen. Naar het hoofdkwartier van Generaal MacArthur gisteren heeft medegedeeld, zal 18 September a.s. een handelsconferentie worden geopend teneinde de toekomstige handelsbetrekkingen tussen Japan en Ne derland te regelen. De Nederlandse regering zal tijdens de onderhandelingen worden vertegenwoordigd door ir. M. G. Mout, hoofd van de econo mische afdeling bij de Nederlandse legatie te Tokio. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. „Kota Agoeng" (21 Sept.): Nieuw-Gul" nea: m.s. .Celebes" (23 Sept); Antillen: s.s. ..Boskoop" (21 Sept.); Suriname: m.s. „Hersilia" (27 Sept.). In een gevecht over 15 ronden om het wereldkampioenschap middengewicht versloeg de titelhouder Jake Lamotta gisteravond de Fransman Laurent Dau- thuille in de laatste ronde door k.o. Advertentie Drinkt geregeld DE GEZONDSTE DRANK In Israël zal binnenkort de derde Maccabiah worden gehouden, het grote Joodse sportfestijn. Joodse sportbeoefe naars uit 27- landen zullen elkaar in de diverse takken van sport de eer betwis ten, nadat op 27 September a.s. in het speciaal voor deze Maccabiah gebouwde nieuwe stadion, dat plaats biedt aan 60.000 toeschouwers, alle ploegen met hun nationale vlaggen hebben deelgeno men aan de openings-ceremonie. De wedstrijden worden niet alleen gehou den in Tel Aviv, maar ook in Jerusa lem, Haifa, Rehovoth, Jaffa enz. Alle deelnemers zullen in een speciaal daarvoor gebouwd dorp bij Tel Aviv worden ondergebracht. Uitsluitend ama teurs mogen deelnemen. Over het alge meen vermeldt het programma dezelfde takken van sport als op de Olympische Spelen, met uitzondering van o.a. tafel tennis en lawntennis. Doordat de Joodse bevolkingsgroep in ons land tijdens de bezetting sterk ge decimeerd is. kon de Nederlandse ploeg, die Zondag 24 September a.s. per vlieg tuig naar Israël hoopt te vertrekken, niet meer van dezelfde kracht zijn als vóór de oorlog. De Nederlandse sportvereniging Mac- cabi, aangesloten bij de Maccabiah in Israël, die de toporganisatie vormt van alle Maccabi-verenigingen in de wereld, heeft nog slechts 300 leden tegen 10.000 vóór de oorlog. Met grote offers heeft de Maccabi Nederland de financiële moeilijkheden voor uitzending van deze groep uit de weg geruimd en thans worden maatregelen getroffen om de volgende Joodse Nederlanders, waar van sommigen geen lid zijn van Macca bi, doch van een andere vereniging, uit te zenden: Athletiek: 100 meter: mej. Sonja v. d. Stam (Blauw Wit); 800 meter: Veder (A.A.C.); Lawntennis: mej. Ina Kiek (D.D.V.); Tafeltennis: mej. Ina Kiek (D.D.V.); Tafeltennis heren: Muller, Mauer en Stein (Maccabi); Gymnastiek: Swaaf (D.O.S.); Wielrennen: Van Gel der; Boksen: Swaab (weltergewicht), Van Erp (half zwaargewicht), Druyf (lichtgewicht) en Cohen (vedergewicht) allen van Maccabi. Als chef d'équipe is aangewezen de technische leider L. A. de Vries uit Am sterdam. In de tweede ronde van hét tournooi om de Zuid-Engelse tenniskampioen schappen te Eastbourne versloeg Rinkel de Engelsman Horn met 62, 5—7, 62. Van Dalsum bereikte op vrij gelukkige wijze de halve eindstrijd, doordat zijn tegenstander Lister zich op matchpoint terug trok. Lister leidde met 63, 46, 53, 40—30 toen hij de partij gewonnen gaf omdat hij Vrijdag als aanvoerder van een Engels team naar Duitsland reist en dus toch niet in de gelegenheid zou zijn verder aan het tournooi te Eastbourne deel te nemen. Van Dalsum komt nu in de halve eindstrijd tegen de Britse Daviscup-speler Paish, die met veel moeite de baas bleef over onze landgenoot Dehnert. Paish won deze partij met 75, 108. De uitslagen van de vierde dag van de intergeallieerde schermkampioen- schappen 1950, welke te Den Haag wor den gehouden, luiden: Degen individueel: 1. korp. Daqallier (Frankrijk) 6 gew. partijen, 12 ontv. treffers; 2. kapt. Pichan (Frankrijk) 6 gew. partijen, 18 ontv. treffers. Na bar rage won Daqallier met 32; 3. 1ste kwartiermeester Dalaunais (België) 5 gew. partijen, 13 ontvangen treffers. Werner Schlunek, een taxi-chauffeur te Berlijn, heeft zich een enorme waak hond aangeschaft, omdat het aantal overvallen op taxi-chauffeurs steeds gro ter wordt. Vooral 's nachts hebben veel dieven het op de wagens gemunt en nu kan Schlunek tenminste eens rustig een dutje doen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5