Minister Schokking licht Kamer in over maatregelen voor opbouw der defensie DAK van de Duurzaam hout TE-K-ENC-U-R-S-U-S Belemmeringen niet van financiële maar van technische aard Wij luisteren naar WERELD Hoe TUI schoenmaker werd Over SLAPEN SS r No. 45 1950 „BROEK "-geschiedenis J VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1950 PAGINA 7 AANDACHT VOOR DE VLOOT Geen tijd te verliezen Vertrouwen Geen eigen kracht Geestelijke en sociale zorg Aandacht voor de vloot Steun Een groot bedrijf Minister antwoordt EEN GRAPPIGE r;m gesproken Broer F(èf>oo7» Scheepvaartberichten MARKTBERICHTEN Grote ordfcr voor Krupp Vergadering van Donderdag, ge opend te 13 uur, voorzitter dr. L. G. Kortenhorst). Voortgezet wordt de beraadsla ging over de begroting 1950 van de departementen van oorlog en Marine (alg. beschouwingen). Mr. ROOSJEN (A.R.) zegt, dat de minister zich in de M.vA. beperkt tot het vriendelijk in herinnering brengen van de vragen, die de Ka mer heeft gesteld. De memorie geeft geheel de indruk, dat wij in Nederland blijven voortsukkelen. Het is alles aarzeling, wat de klok slaat; en aarzeling wekt nimmer vertrouwen. We treffen deze aarzeling aan in kwesties rondom de generale staf, met betrekking tot de vlootbouw en niet minder, waar het de doelstelling van de nationale reserve betreft. Waar gesproken wordt over de taak Van de vloot is de minister op verheu gende wijze concreet. Spr. acht zijn zienswijze, wat dit aangaat, juist. Zeer gelukkig acht spr. de toezegging, dat, behoudens onvoorziene technische om standigheden, geen verdere temporise ring van de vlootbouw zal plaats vin den. Kan de minister toezeggen, dat de be scherming van de Nederlandse Antillen zal worden verbeterd? De weerbaarheid van het volk moet zo hoog mogelijk worden opgevoerd. Is het niet mogelijk hen, die zich vrijwil lig aanmeldden voor de nat. reserve, maar werden afgekeurdte verzamelen in een speciaal korps, dat onder Bin nenlandse Zaken ressorteert? Iets der gelijks dus als de voormalige vrijwil lige landstorm. De heer VORRINK (Arb.) herinnert aan de gebeurtenissen, die sinds 1945 in Europa hebben plaats gehad. Wij twij felen niet aan de algemene bereidheid tot tegenweer, maar zijn bezorgd, om dat de besluiten niet snel genoeg geno men worden. Korea is weer een waar schuwing geweest voor de Westerse de mocratieën. Dat men dit beseffe. Zien we nu naar het binnenland, dan kunnen we niet zeggen, dat een vaste lijn wordt gevolgd. Nederland zal drie divisies moeten leveren in het Europese leger. Kan de regering meedelen of het in haar voornemen ligt reeds met de vorming én de oefening van de troe pen te beginnen, al is- het nodige ma terieel nog niet aangekomen? Is het voorts niet mogelijk op nog korter ter mijn, dan in de bedoeling ligt, de uit Indonesië terugkerende troepen mobili sabel te maken? De landen verlengen de diensttijd Wat doet Nederland? Het is al teleurstellend genoeg, dat de Wes terse democratieën, wat dit aangaat, met gecoördineerd werken. De inschakeling van West-Duits- lantJAn de,.verdediging van het Wes ten, is een noodzaak. Ieder ónzer zal bepaalde gevoelens hebben te onderdrukken om deze noodzaak te erkennen. Maar niet alleen wij; ook de Duitsers zelf. Europa heeft echter geen tijd te verliezen. Duits land dient deel uit te maken van het Europese leger, zonder evenwel gelegenheid te krijgen een zelf standig leger te vormen. Hoe staat het intussen met de uit rusting van de divisies? De minister gaat in de stukken niet in op de vraag of er naast vol-uitgeruste divisies ook vereenvoudigde divisies komen. Indien dit juist zou zijn, zou dit funest wezen. „Armelui's-divisies" trekken de vijand aan; een keten is niet sterker dan haar zwakste schakel. Critisch staat spreker tegenover de reorganisatie in de hogere legerleiding. De minister heeft met dit alles blijk gegeven ook over tuigd te zijn van een overbezetting in de top. Spr. dringt aar; op spoedige benoe ming van een staatssecretaris voor de luchtmacht De minister acht dit voor alsnog niet nodig, maar bedenke, dat regeren vooruitzien is. Deze functio naris dient geen militair, maar iemand met een uitgesproken politieke kleur te zijn. De minister spreke nu eindelijk eens Uit, dat de land- en luchtmacht priori teit behoren te bezitten. Dat de vloot daarnaast ook taken heeft, is geen punt Van verschil tussen de minister en spr. Maar de taken, die de minister opsomt, zijn voor ons niet te vervullen. We moe ten trachten tot duidelijke afspraken te komen, met onze partners. Spr. sluit zich, wat dit aangaat aan bij de heer Pens en keert zich tegen de heer Bruins Slot. Intussen is het zo, dat gezien de toestand de minister van defensie moet kunnen rakenen op een minimum aan vertrouwen. Spr. ziet daarom met belangstelling zijn antwoord tegemoet, om daarna zijn definitieve oordeel te Vormen. De heer TILANUS (C.H.) legt er de nadruk op, dat thans niet het beleid van één minister, maar van het kabi net veroordeeld wordt. Verscheidene andere ministers zijn direct bij de de fensiebegroting betrokken. De opbouw van de defensie eist spoed. Maar hetgeen Nederland na 1945 heeft gedaan denk aan Indonesië dwingt respect af. Wij slaan zeker ver geleken met de anderen geen slecht fi guur. Intussen vertrouwt spr. er op, dat de minister alles zal aanwenden om de zendingen van materiaal te bespoedi gen. Voorts schakelt hij de eigen indus trie zo veel mogelijk in. Gisteren is er op gezinspeeld, dat de minister niet zou kunnen vertrouwen op zijn adviseurs. Indien dit zo mocht zijn, betekent dit een gezagscrisis en dient met de meest harde hand te wor den opgetreden, Spr. is voorts niet zo overtuigd van de behoefte aan een staatssecretaris voor de luchtmacht. Met betrekking tot de officiersoplei ding is spr. het niet eens met de heer Fens. Deze wil weer terug naar de si tuatie van vóór 1920; niet eerst een jaar naar de S.R.O., maar ineens naar Breda. Spr. erkent, dat dit oude systeem ook voordelen heeft, maar acht die van het huidige systeem groter en vraagt de minister niet overstag te gaan. Na speciale aandacht van de minister gevraagd te* hebben voor de Nat. Reser ve. besluit spr. met de mededeling, dat hij deze bij zijn uitzonderlijk zware taak toch gaarne zal steunen. Mr. VONK (V.V.D.) zegt, dat we nog steeds niet beschikken over een mobili sabel leger. Mocht de nood aan de man komen, dan kunnen we in het geheel niet rekenen op enige eigen kracht. Het land is practisch weerloos. De Memorie van Antwoord stelt spr. niet gerust. Met de huidige plannen zal stellig geen voldoende operationeel le ger kunnen worden opgebouwd. Het schijnt alsof niet de minister van Oor log, maar die van Financiën aan het woord is. Een diensttijd van 18 maan den is even noodzakelijk als een goed opgebouwde tactische luchtmacht. Dit alles is niet te financieren met de gei den, die thans zijn uitgetrokken. De minister zorge op zo kort mo gelijke termijn voor drie operatio nele divisies. Ter financiering daar van schrijve de regering een vrij willige oorlogslening uit. West-Duitsland behoort bij de verde diging van het Westen te worden inge schakeld. Spr. brengt een krachtig thuisfront, als een factor van groot belang, onder 's ministers aandacht. De huidige Nat. Reserve acht hij geen voldoende be scherming. Wat is daarover de mening van de minister? De heer VAN VLIET (kath.) vraagt aandacht voor maatregelen, die de goede geest van het militaire apparaat in stand houden en versterken. Zowel aan de geestelijke, als aan de materiële en so ciale verzorging van militairen en hun gezinnen ontbreekt nog veel. De kost winnersvergoeding behoort met 5% te worden verhoogd. Voorts overwege de regering of het niet mogelijk is een schadevergoedings regeling te ontwerpen voor hen, die geen kostwinnersvergoeding ontvangen. De financiële middelen, die hiervoor nodig zijn, zouden verkregen kunnen worden uit een extra belasting van hen, die geen militaire dienst behoeven te doen. De heer KORTHALS (V.V.D.) vraagt zich af, of de militaire staf niet te uitge breid is. Veel werk, dat daar verricht wordt, kan ook door minderen gedaan worden. Laat de officieren de troep in strueren en trek voor de niet-militaire taken (inkoper e.d.) doortastende bur gers aan, die daar ervaring in hebben. Zorg voor zoveel mogelijk efficiency. Wat de marine aangaat, in '46 heeft de toenmalige minister de opbouw van de vloot uiteengezet. Van de schone plannen is niets terechtgekomen. Maar het kon toch niet minder dan nu. Spr. verwacht van de regering, dat nu een duidelijk woord wordt gesproken en dat de plan nen, die voor ons liggen, gerealiseerd zullen worden. Ir. VAN DIS (St. Ger.) merkt op, dat de ervaringen van de laatste oorlog en wat daaraan vooraf ging, de humanisten wel heel weinig hebben geleerd. Zij gin gen ontwapenen, nog steeds denkende, dat de mens van nature niet slecht, maar goed is en dat het mogelijk zou zijn een duurzame vrede te handhaven. Spr.'.-; fractie heeft daartegen steeds gewaar schuwd. De mens is immers van nature de vijand van God en zijn naaste. Thans is gebleken, dat spr. gelijk heeft gehad. De aanval op Korea heeft de ogen geopend. Spr. zal de minister steunen, niet omdat hij oorlog wil, maar omdat hij een plicht ziet te verdedigen, wat God ons gaf in de dagen van de refor matie, toen wij van het Spaanse juk werden bevrijd. Zware offers zullen worden gevraagd. Daarom moet het apparaat zo efficiënt mogelijk werken. De regering neme voorts strenge maatregelen tegen het veelvuldig vloeken en bevordere zoveel mogelijk, dat reizen op Zondag wordt voorkomen; ook de dienst moet 's Zon dags worden stilgezet. Spr. protesteert er tegen, dat acties, zoals de „Cupola", op Zondag worden gehouden. VRIJDAG HILVERSUM II, 298 m. - KRO: 18 30 strijdkr., 19.00 nieuws. 19.15 regerings- uitz., 19.35 Brabants progr., 20.00 nieuws 20.05 gewone man, 20.12 La Traviata, opera v. Verdi, le en 2e acte, slot op 17 Sept., koor en ork. v. opera te Rome, 21.15 Een directeur neemt afscheid, hoorspel v. Jan Messeng, 22.15 actuali teiten. 22.25 amusem.muz., 22.45 Avond gebed, 23.00 nieuws, 23.15 amusem.muz. HILVERSUM I, 402 m. - VARA: 18.00 nieuws, 18.15 felicitaties, 18.40 duboel- kwartet, 19.00 Denk om de bocht, 19.15 amusem.muz. VPRO: 19.30 Mij. tot nut van het algemeen, 19.45 opvoedingswerk v. volwassenen, 19.55 nieuws. 20.05 boek. 20.15 viool en piano. VARA: 21.00 gram.- verzoekprogr., 21.40 Ducdalf, kabinet der kleine zaken, 22.00 buitenl. overz., 22.15 Swing and Sweet. VPRO: 22.40. VARA: 23.00 nieuws, 23.15 ouv. La scala di Seta v. Rossini, pianoconc. in G v. Beethoven. ZATERDAG HILVERSUM II, 293 m. - KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 zingende kerk. 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 amusem.muz., 9.00 vrouw, 9.30 amuse- mentsmuz.. 10.00 kleuter, 10.15 werk v. Delius, 11.00 zieken, 11.45 Dans les bois V. Liszt, 11.50 Als'de ziele luistert, 12.00 Angelus, 12.03 lichte muz., 13.00 nieuws, 13.20 amusem.muz., 14.00 mus. dilettan ten, 14.30 amusem.muz., 15.00 kroniek v- letteren en kunsten, 15.35 mus. dilet tanten, 16.05 pianoduo, 16.30 schoonheid v. Gregoriaans, 17.00 jeugd, 18.00 amu sem.muz., 18.20 journalistiek week- overz., 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 actualiteiten. 19.25 symphonette-ork., 20.00 nieuws, 20.05 gewone man, 20.15 Lichtbaken, 20.43 Steek eens op heren, 21.00 Negen heit de klok, 21.45 Weet u het?, 22.55 amusem.muz., 22.35 Amerik, comm., 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.30 ouv. Egmont van Beethoven, symph. no. 1 v. Strategier. HILVERSUM I, 402 m. - VARA: 7.90 nieuws, 7.18 amusem.muz., 8.00 nieuws, 8.18 theaterorgel, 8.45 operettefragm., 9.00 ouv. Coriolanus v. Beethoven, symph. in D v. Schubert, Braziliaanse impressie v. Respighi, ouv. De macht van het noodlot v. Verdi. VPRO: 10.00. VARA: 10.20 herh., 11.35 fluit, 12.00 amusem.muz., 12.33 Hawaiimuz., 13.00 nieuws, 13.15 fragm. uit opera's v. Puc cini, 14.00 Het Ned. lied, 14.50 Sallands progr., 15.15 kamerork., 16.00 Van de wieg tot het graf, 16.15 Frank Senatra, 16.25 Kwintet Jan Mol, 16.45 sport, 17.00 gram., 17.30 Op de disselwagen, 18.00 nieuws, 18.15 lichte muz., 18.35 vrou wenkoor, 18.55 operette-ork. Extrablat- ter v. Dostal, 19.00 artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Graaf Folke Bernadotte, 19.40 over het vertaalde boek. VARA: 20.00 nieuws. 20.05 Dingen v. d. dag, 20.15 amusem., 21.10 BBC Fromenade- ork., 21.55 socialistisch comm., 22.10 Weense muz., 22.40 De commissaris ver telt verder 1, 40 jaar bij de A'damse politie, 23.00 nieuws, 23.15 amusem.-muz. -i~ De heer GORTZAK (Comm.) vindt de critiek op de minister niet terecht. Hij is immers slechts filiaalhouder: de bazen van het oorlogszaakje zetelen in Washington. Zo kan men ook niet aan hem vragen: „Is die 850 millioen nu ge noeg??' want de filiaalhouder zou ant woorden: „Hoe kan ik dat nu weten, dat moet ik aan Amerika vragen." Maar waarom willen al die sprekers nu eigenlijk die bewapening? Er dreigt een oorlog, zeggen ze, omdat er een Sovjet-Unie, een volksdemocratie is. -Maar waren er vroeger geen oorlogen en begint de S.U. thans een oorlog? Hebben de Sovjet-Russische soldaten in Zuid-Afrika, in Vietnam, Malakka, Griekenland, gevochten? Vechten er Russische soldaten in Korea? Het zijn de Amerikanen. Zeggen de Russen, dat hun grenzen aan de Theems liggen? Neen. de Engelsen zeggen, dat hun grenzen aan de Elbe liggen. De heer Vorrink juicht, omdat ons leger onder Amerikaans bevel zou komen. Hij hoopt wellicht ook op „Deutscher Feldwebels". De heer VORRINK: „Wie zijn de leiders van de Deutscher Volkspoli- zei? Geef daar eens antwoord op." op." De heer GORTZAK: „De Deut sche Volkspolizei heeft niet tot taak de Nazi's te beschermen." Wat zegt het Nederlandse volk van de oorlogspolitiek? De regering krijgt voor da Nat. Reserve nauwelijks 6000 man bij elkaar. De heer VERMEER (Arb.) zegt, dat de vorige spreker zich gedragen heeft als de dief, die roept: houdt de dief! Wie immers is uit de laatste oorlog ge komen met gebiedswinst? De Sovjet- Unie! Spr. acht het onjuist, dat men het voorstelt alsof alleen deze minister en zijn voorgangers verantwoordelijk zijn voor de politiek na de oorlog. De Ka mer heeft immers altijd het beleid goedgekeurd. Bovendien vergeet men, dat b.v. in Indonesië steeds moest wor den geïmproviseerd. Maar inderdaad, de tijd voor improvisatie is nu voorbij. Nu moet georganiseerd worden. Dit bedrijf het grootste in Nederland moet efficiënt gedreven worden. Dit is niet het geval, als onderofficieren zich 's morgens om negen uur op de kamer staan te scheren. Met betrekking tot de opleiding van beroepsofficieren verschilt spr. van me ning met de minister. Deze hecht te veel waarde aan het diploma. Als er onder officieren zijn, die hebben bewezen iets iets te kunnen - en die zijn er - geef die dan in een korte opleiding, waardoor ze officier kunnen worden en zeg ze, waar hun eindrang ligt. Spr vraagt de minister met klem, de zaak 'van het rechtsherstel voor onder officieren ter hand te nemen. Voorts betoont hij zich niet zeer verheugd met de rang van onder-luitenant. Spr. er- kent, dat de demobilisatie veel vlotter is verlopen, dan hij aanvankelijk had ge- d D^'heer KIKKERT (c.h) pleit voor verbetering van de sociale positie van vooral de jongere officieren. Tegen wederinvoering van het capitu- lantenstelsel heelt spr. op zich zelf geen bezwaar, maar de voor de oorlog gehan teerde termijn van zes jaar, dient tot drie jaar beperkt te worden. De kazernering van de beroepsonder officieren schijnt niet voldoende te zijn. Bovendien is het onjuist om een huurverhoging van pl.m. 100% te vra gen vergeleken met Mei 40. Onjuist acht spr. het, dat de jonge theologen vrij zijn van militaire dienst en dat de veldprediker en aalmoezenier een rang hebben en niet alleen een kruis op hun kraag. De minister van Oorlog en Marine, mi SCHOKKING, zegt, dat de regering niet aarzelt om thans enige concrete maatre gelen in het daglicht te stellen Gezegd kan worden, dat Nederland de taak aanvaardt een evenredig aandeel te le veren in de strijdkrachten te land. Dit aandeel moet deels mobilisabel, deels paraat moeten zijn. Ter bezieling daar van het volgende: De 'regering zal kunnen overgaan tot vergroting van de onder de wapenen te roepen lichtingen. De legering zal daarbij moeilijkheden kunnen opleve ren. De regering is echter bereid tot legering in West-Duitsland waar ook geoefend kan worden over te gaan. Ten tweede zullen krachtige maatrege len worden genomen met betrekking tot de tactische luchtstrijdkrachten. Ten derde zal de bouw van de vloot niet vertraagd worden, eerder bespoedigd; de belemmeringen zijn niet van finan ciële, maar van technisch-industnele aard. Ten vierde zal de Nederlandse industrie meer worden ingeschakeld in de productie van materialen. Critiek is op het beleid uitgeoefend. Er werden ook fouten gemaakt. Toch dient men aandacht te hebben voor het werk van de staven. In '45 was er geen stoel. Toen drie divisies naar Indonesië, nu weer een geheel andere taak. Een voldoende gecoördineerd apparaat zal tegen September '51 tot stand gekomen zijn. Dan komt ook het ene ministerie van defensie in het zicht. Met betrekking tot de staatssecretaris voor de luchtmacht markt spr. op, dat deze benoemd zal worden als de reorganisatieplannen verwezenlijkt zijn. Gesproken is van aarzelingen. Maar er komt nu voor de land- en de lucht macht een vaste lijn. Voorheen grepen we bij het nemen van een maatregel in het zand. Nu echter zijn we zo ver gevorderd, dat we maatregelen kunnen nemen. De vier maanden, waarover de heer Fens sprak, zijn wellicht door de heer Vorrink niet goed geïnterpreteerd. Als niet het volle vertrouwen in het beleid aanwezig is, dan is het werken bij alle lichamelijke inspanningen gees telijk niet vol te houden. De verhouding tot de adviseurs is goed. Het zijn geen „ja-broers", maar dat moet ook niet. Wat het werk aan gaat staat spr. achter zijn mannen. De regering is het eens met hen, die op het standpunt staan dat Duitsland in de Westerse defensie dient te worden ingeschakeld. Ais het onverhoopt tot een conflict mocht komen, dan dient de grens zover mogelijk Oostwaarts te lig gen. De heer Bruins Slot sprak over „the balanced forces" en vroeg naar het Ne derlandse standpunt tegenover dat van Engeland. Opgemerkt zij dan, dat in alle drie de sectoren een tekort is. Voorts kan gezegd worden, dat wij bijvoorbeeld geen strategische luchtmacht bouwen. Zo zijn er meer dingen te noemen. Daar om is het niet mogelijk op een zo strakke wijze, als de heer Bruins Slot eist, te zeggen, hoe alles precies in el kaar zal passen. Met stelligheid kan spreker echter zeggen, dat de Neder landse marine niet in een hoek gedrukt zal worden. Men vergete echter niet, dat Engeland ook aan andere dingen moet denken dan aan de verdediging van het continent. Spreker handhaaft zijn stelling, dat het niet precies mogelijk is getallen te verstrekken over defensiepercentages van het nationale inkomen. Daarom is tenslotte besloten en dat is het be- i! in i mi i minium mui ntii li mimi ui ii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimitiiiiiiiiimiimiiii ihinrtë UHzmmmtmmiurmmnmiTiiaNMu7 Bewoners uit de streken van Himalaya naspeuringen weet men nog lang niet alles van het geheim zinnige Himalaya-gebergte. Blijkbaar wonen er op grote hoogte mensen in holen. Er ontspringen enkele grote rivieren op dit reuzengebergte, namelijk de Indes, de Ganges en de Bramapoetra. Probeer maar eens om op de atlas dit gebergte te vinden (kaart van Azië). Hebben jullie gehoord of gelezen van die ontzettende aardbevingsramp, een van de hevigste uit de geschiedenis, v/elke het Himalaya-gebergte heeft geteisterd? Naar schat ting zijn een millioen mensen verdwenen en waarschijnlijk omgekomen tijdens de aard bevingen en daarop gevolgde overstromingen. Volgens de berichten zijn vijf millioen mensen dakloos geworden, hele dorpen zijn weggevaagd en alle bewoners van een tachtig duizend zielen tellende stad omgekomen. Zelfs berg ketens blijken verdwenen te zijn! Het Himalayagebergte (Hi malaya is Sanskriet en bete kent „land van sneeuw") is in Centraal Azië gelegen en wordt „het dak van de we reld" genoemd, omdat dit de hoogste berg van de wereld is (meer dan vijf en tachtig honderd meter hoog). Het zijn eigenlijk honderden bergen tot één groot reuzengebergte ver enigd. De totale lengte be draagt ongeveer vijf en twin tig honderd km., de breedte tweehonderd en vijftig km. Als je dit gebergte op de kaart van Europa wil vergelij ken, dan zou het Himalaya- gebergte reiken van Nederland tot Turkije. De oppervlakte is zo groot als twintig maal ons land. Verschillende erg hoge berg toppen van de Himalaya heb ben bekende namen, zoals de Mount Everest (hoogste berg: acht duizend acht honderd en veertig meter). In Nederland heeft, vooral door de expeditie van hst echtpaar Visser, de Karakorum bekendheid ge kregen. Zij bezochten in de ja ren 19131931 enige malen dit gebied voor wetenschappelijke doeleinden. Een wereld, welke eerst volkomen vreemd was, het Karakorum-gebied, met geheimzinnige ravijnen, meren, bergketens en gletschers is door hun onderzoekingstochten en door hun publicaties tot een levende werkelijkheeid gewor den. Zij hebben dat natuurlijk niet alleen gedaan, maar met" lijk. „Alleen....' bijna honderd helpers (dragers voor de kisten met proviand, gereedschap, tenten, enz.). On getwijfeld heb je wel eens ge hoord van mensen die met een boot meegaan en soms zeeziek worden. Welnu, tijdens het beklimmen van dergelijke grote bergtoppen heeft men dikwijls last van bergziekte! Het Himalayagebergte vormt de grens tussen India en Thi bet. Er zijn meer dan honderd hoge bergtoppen van zes dui zend meter. Ondanks vele de (slot) Uilenspiegel ging eens werken bij een schoenmaker, die liever langs de straat liep dan thuis te werken. Eens had hij Tijl be volen om leder uit te snijden. Voor hij de deur uitging had Uilenspiegel gevraagd: „Baas, wat soort moet ik snijden?" „Van alles wat, kleine en grote, zoals de herder zijn vee drijft". „Goed, baas". En Uilenspiegel begon uit#-het leder: paarden, ossen, varkens, schapen en koeien te snijden. Bij de thuiskomst van de schoenmaker ontstond er een grote twist. „Ik heb gedaan wat u mij bevolen hebt", was de verdediging van Tijl. Hij kreeg een nieuwe op dracht. „Naai die schoenen, de kleine met de grote, de een door de andere weg". Uilenspiegel begon ijverig te naaien, maar naaide de kleine binnen in de grote. Er ont stond natuurlijk weer hevig getwist, maar de schoenmaker had blijkbaar nog geen leergeld betaald, want hij gaf hem op nieuw een opdracht: „Ga het leer snijden en houd u aan de leest waar ge mee bezig bent". Toen de schoenmaker thuis kwam vond hij al het leder versneden op een leest, alleen voor linker voeten! „Wat kan ik nu aanvangen met alleen linker schoenen" vroeg hij. „U hebt gezegd dat ik *mij moest houden aan de leest waar ik mee bezig was", zei Uilenspiegel; „overigens", voegde hij er bij, „er kan nog altijd bij gesneden worden voor de rechterschoenen". handen steunden op de rand van mijn bed en de rest van mijn lichaam zweefde in de lucht. Ik begreep dadelijk, dat ik, op het moment, dat ik in bed wou stappen, was Ingesla pen." Er werd nu nog harder gela chen dan de eerste keer, want ieder begreep, dat de laatste spreker de eerste verteller er tussen genomen had. (Slot) Och, och, wat zaten die Lien en Bart in angst om hun broer Karei. Maar nu waren ze ge red. Want daar was moeder. Ze juichten bijna allemaal even hard, toen zij de kamer binnenstapte. „Lieve hemel," lachte moe der, „zijn jullie zo blij, dat ik weer terug ben? Ik wist niet, dat jullie me zo slecht konden missen." „Hoe gaat het met oma?" vroeg vader. „Goed gelukkig. Daarom ben ik ook maar wat vroeger naar huis gekomen. Ze zou het pret tig vinden, als we allemaal eens een dagje kwamen. Is hier alles goed gegaan?" .O ja, best!" zei Lien dade- Maar ze kreeg geen tijd haar verhaal te doen. Karei barstte meteen weer los: „Het is me een mooie, bo-el hier. Niemand weet, waar die broek van me is, waar u laatst een paar kno pen aan zou zetten. Ik heb me gek gezocht, maar dat ding is nergens te vinden." „Nou, nou, kalm aan maar!" gebood moeder. „Die knopen zijn er aan gezet en de broek hangt in de kast Maar moeder zweeg ineens. 1 Geweldige ijsblokken en bergtoppen in het Himalayagebergte Ze maakte haar zin niet af. Want plotseling zag ze Bart- je voor zich staan. En dade lijk zag ze iets bijzonders. „Hé Bart!" riep ze uit. „Wat heb jij aan? Die broek. Wat is dat nu?Dat is de...." Maar moeder kreeg weer geen tijd haar zin af te maken. Karei had ook iets ontdekt. En kwaad schreeuwde hij: „Ziet u dat, moeder! Hij heeft mijn broek aan. Wat hebben jullie er mee uitgevoerd? Waar zijn de pijpen van die broek gebleven?" Vader en moeder moesten onwillekeurig lachen. Lien en Bart waren maar tussen hen ingekropen, dat was veiliger. Want Karei was nog niet uit geraasd. „Toe, vertel op," rie.p hij. „Wat hebben jullie met die broek uitgevoerd?" Nu moest Lien eindelijk wel alles vertellen. „Ik heb de pijpen er afge knipt en er zo een broek voor Bart van gemaakt. Die had een heel grote scheur in zijn broek." Het huilen stond Lien nader dan het lachen, toen ze het hele verhaal vertelde. Karei bleef natuurlijk ontzettend kwaad, vader en moeder lach ten een beetje. Erg slim von den ze het niet van Lien. Maar ja, het meisje kon ten slotte. toch ook niet weten, dat in de kast met oude kleren een goeie broek van Karei hing. „Het is eigenlijk zo'n beetje mijn schuld," bekende moeder. „Ik had die broek daar niet moeten hangen. En Bart had een nieuwe broek hard nodig." „Alles goed en wel," bromde Karei nog. „Maar waarom zei den ze me dat meteen niet? Dan had ik niet zo hoeven zoe ken." „Dat is je eigen schuld," verklaarde vader dadelijk. „Als jij altijd zo snauwt en moppert, worden die kinderen bang voor je- En dan durven ze je ook niets te zeggen. Maar komaan. De zaak is nu opge lost. Het is nu eenmaal ge beurd. Moeder zal de schade vergoeding wel met je rege len." „Natuurlijk, dat komt in orde," lachte moeder. „Laten we nu maar eens gezellig bij elkaar gaan zitten, dan kan ik van mijn dagje en van oma vertellen. En dan drinken we straks ter ere van dit feest nog een kopje chocolademelk." „Hoera," riepen ze allemaal. En vader dichtte tot slot: „Lang leve onze handige dochter Lien! Maar.wie heeft er broer Kareis broek gezien?" „Waar moet ik het leer van daan halen?"' vroeg de baas. „De huidenvetter zal blij genoeg zijn het u te kunnen leveren", zei Uilenspiegel. Ondertussen had hij zijn boeltje gepakt en trok er op uit, nieuwe avontu ren tegemoet. Djatihout Deze houtsoort speelt in de bouwkunde, voornamelijk in Indonesië, een zeer belangrijke rol. Het is ook bekend onder de benaming teakhout. Eigen aardig is, dat de djatiboom in de Oostmoesson (droge jaarge tijde) zijn bladeren verliest en bij het intreden van de West moesson (regentijd) opnieuw ontluikt. Van deze jaarlijkse groeiperiode is de scherpe be grenzing der jaarringen een gevolg. De kleur van djatihout is aan de kop glanzend goud achtig bruin. Het langshout is koffiebruin gekleurd. Hoewel het hout zich aange naam en gemakkelijk laat be werken. wordt het gereedschap er spoedig bot op. Dit komt doordat in het hout phosphor- zure kalk aanwezig is, welke in de houtvaten als witte stip pen te zien is. Het djatihout is duurzamer dan eiken cn bevat alle eigen schappen, die aan goed, dege lijk timmerwerk moeten wor den* gesteld. De vastheid is groot. Het scheurt en krimpt bijna niet, doch is niet bestand tegen de paalworm. Voor zee weringen is het dus niet te ge bruiken. Een der gasten zat in gezel schap van enkele andere men sen, op te snijden, dat hij al-- tijd zo rustig en zo gauw sliep. „Zo als ik mijn bed in stap, slaap ik," beweerde hij. „En tijdens mijn slaap beweeg ik me zo goed als niet." „Ach kom," lachte een an der. „Hoe weet je dat nu?" „Dat bemerk ik vaak. Ik had het verleden week nog. Toen ik 's morgens wakker werd, had ik mijn ene vinger op de top van mijn neus gedrukt. Wat was het geval? Juist toen ik de vorige avond in bed stapte, krabde ik even met mijn vin ger aan mijn neus. Ik sliep toen meteen in en ben de hele nacht zou blijven liggen." De meestègasten lachten om dit verhaal en vonden het een beetje onzin. Maar een andere gast riep dadelijk: „Ach waarom zouden we hem niet geloven. Mij is ook zo iets overkomen. Ik werd ook op een Tnorgen wakker. En weten jullie hoe? Mijn twee Septembermaand-Artismaand. Deze maand word: de dierentuin te Amsterdam altijd druk "be zocht. Hier zie je een meisje, op de kivderbecrdertr bij een ezeltje staan. Vorige week hebben wij een uiteenzetting gegeven van „Het lied van het Zuiden", een mooie tekenfilm van de bekende Walt Disney. Nu beginnen wij met broer Konijn ofwel broer Flap oor te tekenen, een van de drie nieuwe filmsterren. Je ziet hem hier vrolijk staan, want 't zag er eerst niet zo prettig voor Flap oor uit moet je weten! De slim me vos had hem een strop om de hals bezorgd! Maar je ziet op de tekening wel dat dit touw stuk is, Flapoor is vrij.... en kan nu vrolijk kijken! Maak eerst een rechthoek van twee hokjes breed en vier hokjes lang. Op de middellijn M.M. en b.b. valt precies het oog. Ook het topje van zijn snuit ligt op de lijn b. (rechts). De kop reikt precies tot de lijn a.a. en de open bek ligt op de lijn c.c. Nu is het niet moeilijk meer om broer Flapoor te tekenen, dat zul je wel merken. Volgende week is broer Vos aan de beurt. lar.grijkste aan het werk te gaan. Er heeft niets ontbroken aan de wil om de nodige wapens te krijgen en er zal niets aan ontbreken. De drie divisies zullen er, behoorlijk bewapend, komen. Als er geen wapens zijn, kunnen wij ze niet oproepen; dan scheppen wij de situatie van 1940. Toch behoeven wij niet stil te zitten, want wij kunnen met dc lichte wapens beginnen. Gezegd is: laat de officieren bij de troep instrueren. Maar er was dikwijls geen troep. De jongens gingen steeds onmiddellijk naar Indonesië. Waren er wel troepen, dan waren er soms weer geen officieren. Ook dit zal in de toe komst veranderen. Inderdaad is het gemiddelde pensioen van oorlogsslachtoffers 900 gulden. Dit is een geluk, want het bewijst, dat er vele slachtoffers met geringe invalidi teit zijn. Het maximum pensioen is 6300 gulden. De minister onderbreekt om pre cies 24 uur zijn rede. De minister president dr. Drees wenst de voor zitter van de Kamer dr. Korten horst geluk met het feit, dat hij 25 jaar lid van de Kamer is. De leden stemmen met applaus hiermee in. De voorzitter dankt voor deze gelukwens. De minister van Oorlog en Marine mr. Schokking zegt, het van harte eens te zijn met de heer Vorrink, dat in de dienst nitft geluierd mag worden. En zal ook gezorgd worden, dat dit niet meer gebeuren zal. Inderdaad zijn de drie taken met de 850 millioen voor Nederland alleen niet te volbrengen. Wanneer hulp door het buitenland wordt verleend, dan wel. Wat de financiële factor aangaat, dooi de heer Vorrink aangeroerd, het is ver heugend dat deze afgevaardigde de be langrijkheid daarvan heeft onderstreept. De kwakkelperiode hebben wij achter de rug. Internationaal blijkt dit ook. Spreker handhaaft zijn standpunt, dat geestelijke verzorging godsdienstige verzorging is. Daarom acht hij uitbrei ding van de geestelijke verzorging in de zin, zoals de heer Vermeer wil, niet mogelijk. De vergadering wordt Vrijdag te 0.40 gesloten. ABBEDIJK 14 v. Rio de Janeiro n. B. Aires, AGATHA 14 v. Pladju n. Penang, ALAMAK p. 14 K. Bougaroni, ALBLAb- biSKDIJK 14 bij Flores, ALCYONE 14 bij St. Pauls Rock, ALGORAB 14 bij Madeira, ALNATI 14 bij St. Pauls Rock, ALPHARD 14 bij K. Blanco, AMSTELDIJK 14 v. Tan- pa n. Brownsville, AMSTELKERK 14 v. Lagos n. P. Noire, AND1JK 14 bij K. Race, ARENDSDIJK 14 té Trinidad, ARNEDIJK 15 te Hamburg, BALI 15 te Djakarta, BOISSE- VAIN 14 v. Manilla n. Singapore, BOSCH FONTEIN 14 te P. Sudan, CALTEX DELFT 14 bij K. Finisterre, CALTEX THE HAGUE 14 te Ras Tanura, CALTEX PERNIS p. 14 Ouessant, CALTEX UTRECHT 14 bij Port Sudan, CERONIA 15 v. Rangoon n. Cal cutta, CONGOSTROOM 14 bij Finisterre, DiEMERDIJK 14 bij Jamaica, EDAM 14 bij Beachy Head, EEMLAND 14 v. Singapore n. Hongkong, ESSO AMSTERDAM p. 14 Lands End, E3SO DEN HAAG p. 15 Gibral tar, ETREMA 15 v. Curagao te San Juan, FARMSUM 14 bij K. Race, GROOTE BEER 15 te P. Said, HAARLEM 14 bij Flores, HEELSUM 14 te Le Havre v. Charleston, HELENA 13 bij Finisterre, HERSILLIA 15 te Ponta del Gada, HYDRA 14 bij Fiores, ITTERSUM 14 bij Bermuda, JAVA 15 te Colombo, JOHAN v. OLDENBARNEVELT 14 te P. Said, JUPITER 12 te Rymassi, KELBERGEN 14 te Cheribon, KOTA BA- ROE 14 bij K. De Gata, KOTA INTEN 14 v. Semarang n. Djakarta, LARENBERG 14 v. Casablanca n. A'dam, LEERDAM 14 bij Scillies, LEKHAVEN p. 14 Finisterre, LIM BURG 15 v. Kaapstad n. P. Elisabeth, LUT- TERKERK 14 te P. Said, MAASHAVEN 14 bij Lissabon, MAASLAND 14 v. Hamburg n. Adam, MACUBA 14 v. Miri n. Suez, MAPIA 15 te Surabaja v. Makassar, MA- RIEKERK 14 bij Messina, MODJOKERTO 15 te H. v. Holland. MIJDRECHT p. 14 Madeira, NIGERSTROOM 14 v. Monrovia n. Takoradi, OMALA 15 te Cebu, ONDINA 14 v. Rouaan n. Gibraltar, ORANJE p. 14 Ouessant n. Southampton, ORANJEFON TEIN 14 bij Walvisbaai, ORESTES 15 te Rio de Janeira, PHRONTIS 14 te P. Said, POE- LAU LAUT 15 te Colombo, PR. ALEXAN DER 14 bij Ouessant, PR. JOH. WILLEM FRISO 14 bij Belle Isle. PR. WILLEM III 14 bij Belle Isle, PR. WILLEM IV p. 14 East Goodwin. PR. WILLEM V 15 te Mont real, PYGMALION 14 v. Rott n, La Guai- ra, RAKI 15 te Bombay v. Muscat, RAN- CHI 14 v. Suez n. P. Said, RIDDERKERK 14 v. Mozambique n. Beira, RIOUW 15 te Aden, RONDO 15 te P. Said, RIJN KERK p. 14 Ouessant, SAIDJA 14 te Singapore, SALAWATI 15 te Aden, RONDO 15 te P. Said, RIJNKERK p. 14 Ouessant, SAIDJA 14 te Singapore, SALAWATI 15 te Aden, SAROENA 14 bij Apiapi, STAD ALKMAAR 14 v. Narvik n. Emden, STAD LEIDEN 14 bij Walvisbaai, STAD VL AARD INGEN 14 te Vlaardingen, STREEFKERK 15 te Ant werpen, SUNETTA 14 v. Berre n. Miri, TA- LISSE 14 te Bremen, TARIA p. 14 Azoren, TERNATO 14 te Belawan, TIBA 14 bij Al- derney, VAN 'T HOFF 14 bij Surabaja, VEENDAM 14 bij K. Race, VOLENDAM 14 bij K. Race, WATERMAN 14 v. Surabaja n. Menado. WEEKOVERZICHT VAN DE LAXGEN- DIJKER VEILINGEN, Broek op tangen- dijk 14 Sept. De aardappelprijzen onder gingen de afgelopen week weinig veran dering. Voor blauwe Eigenheimers liepen de noteringen nogal uiteen, van 5 tot 9 ct. De middenprijs voor de blanke soorten was iets hoger. Eerstelingen noteerden 8 tot 9 cent. Blanke Eigenheimers 7 tot 8.5, Beve landers 7 tot 8 en Bintjes 8 tot 9. Op de 13 September te Broek op Langendijk ge houden veiling van pootaardappelen werden goede prijzen betaald. Saskia's gingen er hoog. Zowel A als AB bleef boven de 30 cent. Bintjes A bleven boven de 20 cent, Eigenheimers A eveneens. De grove maten waren belangrijk goedkoper. Bintje A 4560 maakte f 13.20. Er werden 25 wagons ver kocht. De handel in koolsoorten toonde ongeveer hetzelfde beeld als de vorige week. De grote sortering in rood en geel kon nog slechts worden verkocht. De kleine ging wat beter, vooral rood was wat hoger nl. 11 cent als hoogste markt. Voor gele werd 6 cent besteed als hoogste prijs. Witte kool draait nog steeds in zeer grote hoeveelhe den door. hoewel de activiteit van de xuur- koolfabrieken wat toeneemt. De aanvoeren zijn echter zo groot, dat de aankopen voor de fabriek de prijs niet kunnen beïnvloe den. Enkele partijtjes kleine witte werden voor export naar de West verkocht. De slabonenprijs was iets vaster dan de vorige week, goede bonen, niet al te dik, maken meestal boven de 20 cent. De uit- en aanvoeren hemen wat toe, waarbij de prijs nog een neiging tot dalen toont. De middelsoort ging tussen de 4 en 6 cent en de grove tussen 3 en 4. Voor uien is nog wel wat vraag voor export. Door het natte weer zijn de uien echter nog steeds moeilijk goed te maken voor de exportkleur. De bieten gaan iets beter, met 7 cent als hoogste markt voor de kleine sorte ring. Bloemkool werd iets goedkoper. VEEMARKT DELFT, 14 Sept. Aanvoer 20 runderen, 25 nuchtere kalveren, 179 var kens, 764 biggen. 22 schapen of lammeren, 15 geiten of bokken. Prijzen: Melkkoeien f 8501000.nuchtere kalveren f 4560, biggen i 3044, schapen t 80100, magere De Indonesisch^ regering heeft een order voor 100 locomotieven bij de Krupp loco- motieffabrieken geplaatst. Dit was de tweede grote buitenlandse be stelling. Enige weken geleden gaf de Zuid- Afrikaanse regering de eerste opdracht. varkens per kilo levend gewicht f 1.60 a f 1.70. Handel kalm. BOSSCHE PAARDENMARKT, 14 Sept. Op de paardenmarkt van Donderdag wer den aangevoerd 668 stuks, waaronder 188 veulens. De handel in jonge paarden ver liep.niet zo vlot, extra kwaliteiten met pa pieren konden worden geplaatst en bleven aan prijs. Naar werkpaarden was weinig vraag, kalme handel. Merrieveulens kalme handel, met papieren boven notering en. Hitten en pony's kalme handel. Mir.der aanvoer van slachtpaarden, matige han del, prijzen gedrukt. De prijzer* waren als volgt: Voljardgen van f 800 tot f 1050 per stuk, 3-jarigen van f 750 tot f 950 per stuk, 2-jarigen van f 550 tot f 750 per stuk, jaarlingen van f 475 tot f 650 per stuk, hengstveulens van f 225 tot f 375 per st. Merrieveulens van f 375 tot f 500 p. st. (met papieren bo ven notering). Hitten van f 500 tot f 700 p. st., pony's van f 300 tot f 450 p. st., slachtpaarden van t 1.60 tot f 1.75 per kg. geslacht gewicht. Eerstvolgende paardenmarkt Donderdag 12 October as. PAARDENMARKT HENGELO. Op dt Woensdag gehouden paardenmarkt waren 215 paarden aangevoerd. Prijzen: stamboek- paarden f 850 tot f 1000, werkpaarden bo ven 2 jaar f 600 tot f 900. luxe paarden f 600 tot f 800, 1%-jarige paarden f 550 tot f 750. hengstveulens f 200 tot f 350, merrieveulens f 250 tot f 425. werkpony's f 350 tot f 550. Lethlandse pony's f 400 tot f 550. Matige handel met enigszins dalende prijzen. GRAAXBEURS GRONINGEN, 12 Sept. Rode tarwe f 19.30—22.35, witte gerst f 19.20 —f22.35, inlandse rogge f22.20—26 win- tergerst f 24.20—28.10, pelgerst f 28.10—29.—, zomergerst f 25.20—28.95, Mansholtgerst f 28.9529.70, witte haver f 23.2027 45, blauwpeulerwten f 4525—58.—, halacapuctj- ners f 55.25—70.—, groene erwten f 35 25— 42.koolzaad f 50.3058.80, karwijzaad f 85.40112.40, gele mosterdzaad f 70.3087.80, blauwmaanzaad f 100 50—130.50. Stemming zeer vast. Het aanbod was ruim. Van tarwe was twee duizend ton aangevoerd. KAASMARKT GOUDA, 14 Sept. Aan voer 265 partijen, eerste kwaliteit met Rijksmerk f 2.10—f 2.18, tweede kwaliteit met Rijksmerk f 1.98f 2.09, zware kwa liteit tot t 2.31. Handel kalm.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 7