TROEPEN DER V.N.BEREIKEN SEOEL m m I AMERIKANEN EN DUITSERS IN VERENIGDE ATL. STRIJDMACHT Enno Kustin drost van Russisch schip „Tosno" Britse communisten in hun element Bescherming der huurders MORRIS BESTELWAGENS f 3645.- INVASIE BIJ INCHON VOLKOMEN GESLAAGD Vloot en mariniers beter dan ooit" Verwarring in bestuur van Oost-Duitsland .Het weer. Commando voor training en organisatie Paniek in de Metro Ultimatum van Jordanië aan Israël Tot hoofd en hart Zeventig mensen onder lava bedolven ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1950 74ste JAARGANG No. 248172 „Evertsen" niet bij de landing Van plan ernstige industriële onrust te verwekken Erkenning van Gnatewohl Mr. Fockema Andrae wil portefeuillekwestie stellen Helicopter valt in de Maas Voorlopig einde van een postdienst H. VADER DRAAGT H. MIS OP VOOR GEVANGENEN fiS Voorstel van Acheson RELAAS VAN EEN GEDESERTEERDE Vulkaan de Hibok op de Philippijnen in werking BERTHA NIET ONDER HOEDE VAN GOUVERNEMENT Behandeling der zaak eerst op 20 November Prijzencommissies weer in werking £-ARA<rE BRINKMANN SMEDESTR. 22. TEL. 11025 BUREAU: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mtlllmeter- hoogte Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroeper» 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt z'ch het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. NOORD KOREA ZUID KOREA Het grote offensief der geallieerde troepen in Korea schijnt begonnen. Na de landingen, die, zoals wij in het merendeel onzer edities van gisteren reeds meldden, gisterochtend met succes werden uitgevoerd bij de grote havenstad Inchon, bij Yongdok, bij Kunsan aan de mond van de Kum-rivier en 20 km. ten Noorden van Pohang, hebber, de Amerikaanse 2de en 25ste divisie, ge steund door Zuid-Koreaanse eenheden, in de vroege morgen een groot offen sief ingezet aan het front ten Noorden van de tijdelijke hoofdstad Taegu. Na een geweldig artillerie-bombardement stormden de geallieerde soldaten uit hun verdedigingsstellingen, terwijl jachtvliegtuigen en bommenwerpers de overrompelde Noord-Koreanen bestookten. Intussen verloopt de invasie by Inchon, naar generaal MacArthur meldt, ge heel volgens plan. Inchon, de haven van de voormalige Zuid-Koreaanse hoofd stad Seoel, is geheel in handen van de Amerikaanse mariniers. Tegen het middaguur meldde Beuter uit Tokio, dat de Amerikaanse mari niers de buitenwyken *van Seoel hebben bereikt. Eerder had het Zuid- Koreaanse radio-station Pusan verklaard, dat de Amerikanen Taninri bereikt hadden, op een afstand van twee kilometer van Seoel. Volgens Badio-Pusan hebben parachutisten eveneens het vliegveld Kimpo bij Seoel bezet. Vlieg tuigen van de V.N. zouden het vliegveld reeds gebruiken. 40.000 man mariniers en infanteristen zijn bij Inchon aan land gegaan in de meest perfecte landingsoperatie, die misschien ooit is uitgevoerd. Op deze wijze hoopt generaal MacArthur de Noord-Koreaanse legers in stukken te splijten om dan met de geïsoleerde eenheden, die door de operaties bp Seoel van hun verbindingen zullen worden afgesneden, af te rekenen. Over de andere bruggehoofden, waar gisteren Amerikaanse en Zuid-Kore aanse mariniers en commando-troepen zijn geland, wordt slechts gemeld, dat zy er in geslaagd zijn hun eerste doelen te bereiken. ft Binnen twee uur, nadat de Amerika nen hedenmorgen bij Taegu hun grote offensief hadden ingezet, hadden zij reeds drie kilometer terrein gewonnen. Terreinwinst wordt op dit ogenblik echter in dit gebied van minder belang geacht. Het gaat er hier volgens Ameri kaanse officieren op de eerste plaats om zoveel mogelijk Noord-Koreanen uit te schakelen. Een grote geallieerde tank- maoht is hier echter samengetrokken en men verwacht, dat de geallieerden zullen trachten van Taegu uit recht streeks door te stoten naar Seoul en Inchon. Van de landingsoperaties, die gisteren werden uitgevoerd, was die bij Inchon verreweg de belangrijkste. Inchon, een sfad van 310.000 inwoners, is de haven van de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoel, die 20 km. verder landinwaarts ligt. Over deze twee steden loopt vrijwel de gehele aanvoer voor de Noord-Koreaan se troepen aan het front bij de Naktong en ten Noorden van Taegu. Hoeveel waarde generaal MacArthur aan deze landing hecht, bleek overigens wel het duidelijkst uit het feit, dat hijzelf de operaties leidde en kort na de troepen aan land ging. De generaal droeg weer zijn oude verschoten pet, die met hem de gehele veldtocht in de Stille Oceaan tegen de Japanners heeft meegemaakt, en een kreukelige tropenuniform. Kort na de feitelijke landing voer MacArthur, terwijl de granaten over zijn hoofd gierden, in een klein vaartuig naar de wal, om daar het commando persoonlijk op zich te nemen. In tegenspraak tot eerdere berich ten heeft Admiraal Arleigh Burke, de commandant,van de zeestrijdkrachten in Korea, officieel medegedeeld, dat de Nederlandse torpedojager „Jan Everisen" niet heeft deelgenomen aan de landingen bij Inchon. De Evertsen was niet in staat aan de operatie steun te verlenen, omdat het schip op dat moment in reparatie was. Mari ne-eenheden van de zeven andere lan den, die eveneens zeestrijdkrachten in de Koreaanse wateren hebben gesta- tionneerd, hebben wel geheel of gedeeltelijk aan de landing deel genomen. De marine-eenheid bestond in totaal uit 262 chepen. Een doorgewinterd oorlogscorrespon dent seint dat dit „de meest perfect ge coördineerde aanval" was, die hij ooit heeft meegemaakt. Op hét hoogtepunt van de aanval werd het eiland Wolmi in een vulkaan van rook en vlammen veranderd, ter wijl tonnen explosieven neerbeukten op de zorgvuldig gebouwde verdedigings stellingen van de communisten. Op een bepaald ogenblik verdwenen het gehele eiland en de eerste golf landingsboten in een ontzaglijke hoeveelheid pik zwarte rook. 45 minuten lang vuurden Amerikaanse en Britse kruisers en tor pedoboot jagers met al hun beschikbare kanonnen op het kleine, 100 meter hoge eilandje, terwijl aan het bombardement ook geallieerde toestellen deelnamen, die rakettten afvuurden. De gehele aanval was zo precies op tijd afgesteld, dat het bombardement ophield precies 15 seconden voor de eerste landingsboot aan wal stootte. Binnen een half uur hadden de mari niers de Amerikaanse vlag op het hoogste punt van het eilandje gehesen. Onmiddellijk daarop stormden de geal lieerde troepen, gesteund door Pallon- tanks, via de 500 meter lange dam, die het eiland met Inchon verbindt, naar de havenstad, die zij elf uur daarna vol ledig in handen hadden. Vandaaruit zijn zij verder opgerukt in de richting Seoel, dat zij tot op een tweetal kilometers zijn genaderd. Op vier km. afstand van het eerste bruggenhoofd, aan de rand van Inchon, hebben de mariniers een tweede ge vormd, waar nog steeds versterkingen aan land worden gezet. In een boodschap aan vice-admiraal Arthur Struble en schout bij nacht James Doyle seinde MacArthur: „Vloot en. mariniers waren nooit magnifieke^ dan vanochtend." Evenals hij in de tweede wereldoorlog gewoon was, begaf ook nu generaal MacArthur zich zonder verwijl per soonlijk aan wal om de situatie op te nemen. Het kleine vaartuig, aan boord waar van hij zich bevond, lag reeds voor Inchon voordat de mariniers daar ge land warén. Generaal MacArthur heeft bij de in structies aan zijn stafofficieren meege deeld, dat hjj door deze poging om het zenuwknooppunt van de Noord-Kore aanse verbindingslijnen, InchonSeoel, te bezetten, de Noord-Koreaanse legers in het Zuiden snel wil verlammen, om een wintercampagne te vermijden. Generaal-majoor Almond, de bevel hebber bij Inchon, noemde dit nieuwe bruggehoofd het „aanbeeld, waartegen generaal Walker de Noord-Koreanen zal verpletteren". Generaal MacArthur verklaarde, dat deze situatie, waarin alle vèrbindings- linies van de tegenstander door een nauw kanaal lopen, een unieke gelegen heid bieden om de levensader van de Noord-Koreaanse strijdmacht in het Zui den af te snijden. Negentig procent van de Noordelijke troepen staat aan het front in het uiterste Zuiden. „Er zijn weinig parallellen in de ge schiedenis, waarin de tegenstander zijn arm zo ver heeft uitgestoken. Wij zullen die arm afzagen," zo zei MacArthur. Generaal-majoor Almond voorspelde, dat de ineenstorting van de vijand zeer snel zal zijn. Aan het hoofdkwartier in Washington heeft MacArthur nog meegedeeld, dat de De Britse minister van Arbeid, Geor ge Isaacs, heeft gisteren verklaard, dat „de communisten van plan zijn ernstige industriële onrust in Engeland te ver oorzaken". Hij zei in het parlement: „Er worden dit weekeinde bijeenkomsten gehouden met dit ene doel: het desorganiseren van onze essentiële diensten". Volgens de minister zouden aan deze bijeenkom sten „mannen deelnemen, die juist zijn teruggekeerd van een bijeenkomst van de Cominform te Warschau. Isaacs verklaarde voorts: „Ik spreek op een ogenblik, dat onze mannen met ernstige gevaren bedreigd worden in Korea en dat het belangrijk is, dat er geen gevaar voor onderbreking van de leverantie van voorraden en van steun aan hen bestaat." De regering zou niet aarzelen alle noodzakelijke maatregelen te nemen, aldus Isaacs. Anthony Eden (conserva tief) noemde de mededeling van Isaacs een van de ernstigste der laatste jaren. De onder communistische leiding staande wereldbond van vakverenigin gen (WFTU) heeft ontkend iets af te weten van een terugkeer van Engelse arbeiders van een Cominform-bijëen- komst om „essentiële diensten in de war te sturen", zoals minister Isaacs ver klaard had. Medewerkers van een speciale afde ling van Scotland Yard hebben medege deeld, dat zij binnen 24 uur zouden kun nen optreden tegen een onrustverwek- kihg als door minister Isaacs bedoeld werd. Volgens de minister hadden de com munisten de hand in de huidige bussta king in Londen. De Londense verkeeas- staking, die Woensdag is uitgebroken, breidt zich ondertussen uit. Ongeveer 4.000 man personeel van de Londense kussen heeft zich Donderdag aangeslo ten bij de reeds stakende chauffeurs en conducteurs. Thans is in totaal meer dan 15.500 man in staking, ondanks een or der van de vakbond om het werk te hervatten. Meer dan 2.400 bussen bij na de helft van bet aantal bussen In Londen rijden niet meer. Bijna 1000 man trampersoneel heeft Vrijdagavond besloten eveneens in sta king te gaan. De Oost-Duitse premier, Otto Grote- wohl, heeft in een vraaggesprek met het orgaan van de S.E.D. „Neues Deutsch- land" verklaard, dat men kortgeleden tot het intrekken der vacanties van de ambtenaren was overgegaan „wegens een wijdverspreide verwarring in het Oost-Duitse bestuur bij gemeente, pro vincie en regering". Vele klachten van de bevolking over onregelmatigheden bij het zenden van voedsel naar verschillende districten en over verwarring bij de bestuursorganen waren „gerechtvaardigd". Er was ge noeg vet en vlees aanwezig om de voedselbonnen overal te honoreren. Het vertragen der leveringen was het werk van „bepaalde elementen, die onrust onder het volk wensen te brengen". Er zal onmiddellijk opgetreden wor den tegen personen, die verdacht wor den van sabotage van de regeringsbe sluiten, aldus Grotewohl. troepen der V.N. bij Inchon slechts lich te verliezen hebben geleden, terwijl de aandacht wordt gevestigd op de uitste kende tijdsafstelling van de operaties. „In dit geval vereisten de natuurlijke obstakels gecombineerd met het buiten gewone getijverschil (10 meter) een vol ledige beheersing van de techniek van de amphibische oorlogsvoering. Het commando heeft zich daarbij on derscheiden. De gehele operatie verloopt volgens de plannen." Volgens berichten van het front wer den bij de landing op Wolmi 230 Noord- Koreanen gedood en 100 manschappen en 12 officieren gevangen genomen. Zij waren volkomen versuft door het gewel dige bombardement van vloot en lucht macht. De landing, die de mariniers hebben uitgevoerd by Yongdok aan de Oostkust, is eveneens vlot verlopen. Zij hebben de stad in handen en breiden hun bruggen hoofd uit. Door deze operatie tracht men de communisten ook het gebruik van de communicatiewegen langs de Oost kust te ontzeggen door sleutelstellingen te bezetten en de hoofdweg, die vlak langs de kust loopt, onbruikbaar te ma ken door hevige schecpsbombardemen- ten. Deze grote weg is in het bijzonder gevoelig voor dergelijke bombardemen ten, omdat hij vlak onder rotsen door loopt, die na een beschieting de weg zullen blokkeren. Een derde amphibieoperatie is uitge voerd door Zuid-Koreaanse commando troepen, die 10 km. ten Noorden van de zwaar omstreden haven Pohang, 80 km. km. ten N. van Pusan, aan de Oostkust een bruggenhoofd hebben gevormd. Door deze operatie dreigen de communisten, die Pohang bezet houden te worden af gesneden, temeer nu de Zuid-Koreanen gisteren bij een offensief aan het front ten Westen van Pohang de belangrijke sleutelstellirig Agang-ni hebben ver overd. Een vierde landingsoperatie tenslotte is door de Zuid-Koreanen uitgevoerd aan de monding van de Kum-rivier, 130 km. ten Zuiden van Seoul, waar zij de stad Kunsan hebben bezet. Aan het front bij Taegu. waar de ge allieerden vanmorgen hun groot offen sief hebben gelanceerd, hadden de Ame rikanen gisteren reeds de ommuurde stad Kasan, 16 km. ten N. van Taegu, die de vorige week moest worden prijsge geven, heroverd. Het hoofdkwartier van generaal Mac- Arhtur deelt mede, dat de Amerikanen thans per maand een half millioen ton aan materiaal van Japan naar Korea overbrengen. Het enorme Amerikaanse slagschip Missouri van 45.000 ton, waarop de on voorwaardelijke overgave van Japan werd ondertekend, heeft gisteren Sam- tsjok, 100 mijl ten Noorden van Pohang aan de Oostkust van Korea, beschoten met zijn 40 cm. kanonnen. Dit is de eer ste keer. dat de Missouri, die eerst pas van de Amerikaanse Westkust was aan gekomen, in actie is geweest. President Quirino van de Philippijnen heeft bekend gemaakt, dat er een Philip- pijnse gevechtseenheid van 1200 man, uitgerust met tanks, pantserwagens en artillerie, onderweg is naar Korea om zich bij de troepenmacht van de Ver. Naties te voegen. Australische troepen die op de Philippijnen zijn aangekomen, zullen met Amerikaanse vliegtuigen naar het front worden gebracht. Verwachting tot Zondagavond: Krachtige, langs de kust tot hard of stormachtig toenemende Zuide lijke wind, later ruimend naar Zuid- West. Over het algemeen veel bewol king met morgen tijdelijk enige re gen. Weinig verandering van tempe ratuur. Zondag: Zon 6.1718.52; Maan 13.49—20.44. Maandag: Zon 6.1818.49; Maan 13.11—21.31. (Van onze parlementaire redacteur a.i Het heeft er gistermiddag in de Twee de Kamer naar uitgezien, dat de Staats secretaris van Oorlog, Mr Fockema An- dreae zijn portefeuille ter beschikking zou stellen. Dieper dan minister Schok king dit de vorige avond had gedaan, 's de Staatssecretaris ingegaan op „het op zeggen van vertrouwen op termijn" de uitdrukking is van de heer Vorrink van de militaire deskundige van de K.V.P., de heer Fens. Wanneer deze af gevaardigde dit inderdaad zo bedoeh' had, dan zou hij, de Staatssecretaris overwegen of hij de verantwoordin- voor zijn functie nog langer zou kunnen dragen. Zo niet, dan zouden ze weer goede vrienden zijn! Hiermee trok de Staatssecretaris dus de critiek die er van de zijde der K.V.P. op het aarze lende beleid van de minister van oor log was uitgeoefend naar zichzelf. Hef ging er dus nu maar om wat de heer Fens bedoeld had. (Zie voor verslag pag. 5) Aan de Belgische helicopter-post- dienst, die drie weken geleden is inge steld. is gisteren plotseling een eind gekomen, toen het enige toestel, dat de dienst onderhoudt, bij Luik in de Maas stortte. De machine was juist opgestegen, na dat de post voor Luik was afgeleverd. Boven de rivier sloeg plotseling de mo tor af. De piloot zwom met een post zak naar de wal. doch de helicopter verdween met de rest van de lading in de diepte. Het toestel is zwaar bescha digd. (Van onze Romeinse correspondent) Morgen, Zondag, zal Z. H. de Paus te 7 uur 30 in zijn privé-kapel een H. Mis opdragen voor alle gevangenen, opdat zij hun straf zullen aanwenden tot heiliging. De Paus heeft gevraagd,%at in alle ge vangenissen op datzelfde ogenblik Mis sen zullen worden opgedragen. ÜL. De eerste foto van prinses Elizabeth van Engeland met haar baby, prinses Anne. (Telefoto ANP). bijeenkomst is het volgende communi qué uitgegeven; „De Noord-Atlantische raad was Vrij dagochtend en Vrijdagmiddag bijeen. De ministers lieten hun gedachten gaan over de gebeurtenissen, die zich hebben voorgedaan en de vorderingen die ge maakt zijn sinds hun jongste bijeen komst. Zij zullen Zaterdag de bespre kingen hiervoor voortzetten. De ministers ontvingen verder het rapport van de plaatsvervangers en hoorden een toelichting hierop van de voorzitter, Charles Spofford, aan". Officieel js medegedeeld, dat Vrijdag geen besluiten genomen werden. Een woordvoerder zeide, dat de besproken kwesties „erg delicaat" waren en dat iedereen zich tot geheimhouding ver plicht had. Van gezaghebbende Franse zijde werd als reden hiervoor aangege ven, dat over de onderwerpen nog geen beslissing genomen was en deze nog be sproken werden. Naar vernomen wordt, hebben alle twaalf ministers het woord gevoerd. De hoofdschotel van de middagverga dering, die vier uur duurde, was de kwestie van Duitslands herbewape ning en het aandeel van Duitsland in de verdediging van het Westen. Ook zou den enkelé kwesties zijn aangeroerd buiten die van de West-Europese defen sie. Woordvoerders weigerden zich ech ter over een en ander uit te laten. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft, naar Reuter verneemt, gisteren een Amerikaans voorstel betreffende de verdediging van West-Europa voorge legd aan zijn collega's in de Atlantische Ra-ad, die gisteren in het Waldorf Asto ria-hotel te New York bijeen kwamen. Hierin zou o.m. het gebruik van Ame rikaanse en Duitse militaire contingen ten in een verenigde Atlantische strijd macht zijn vervat. Het voorstel zou verder aandringen op een uiterste krachtsinspanning van alle andere elf landen van het Atlantisch Pact om hun eigen militaire contingenten voor het toekomstige nieuwe internationale leger te vormen en uit te rusten. 'Volgens inlichtingen uit diplomatieke bron drong Acheson aan op de instel ling van een commando voor de trai ning en organisatie van de nieuwe strijdmacht. Deze macht zou, aldus Acheson, van het begin af aan onder leiding moeten staan van één opperbe velhebber. Acheson deed zijn voorstel aan het eind van de middagvergade ring. Volgens de zegslieden zou Acheson betoogd hebben, dat het gebruik van Duitse eenheden geen herleving van een nationaal Duits leger en ook niet van een generale staf zou betekenen. De Duitsers zouden evenmin hun eigen wa pens -vervaardigen. De Atlantische mo gendheden zouden automatisch voor rang bij de wapenvoorziening krijgen, omdat het nog maanden zou duren voor dat Duitse eenheden strijduitrusting zouden kunnen ontvangen, zelfs als een beslissing in beginsel om dergelijke een heden te gebruiken terstond genomen zou worden. Na afloop van de gisteren gehouden 2337 autobussen in Londen staan stil, omdat er 12461 man personeel het werk hebben neergelegd. De mannen staken in verband met de verschijning van twee nieuwe chauffeuses, waarin zij een aanslag zien op het mannelijk emplooi en tevens omdat hun loon niet met 1 Pond per week verhoogd zal worden. Boven: De lange rijen der bekende Lon dense dubbeldeks autobussen, die gis termorgen niet uitreden. Een der twee vrouwen waartegen de strijd gaat: de 26-jarige Miss Nancy Pritchard. De regering van Jordanië heeft giste ren de regering van Israël verzocht haar troepen, die kortgeleden het gebied bij de electrische centrale „Ruttenberg" hebben bezet, terug te trekken. Geëist werd, dat dit binnen vier dagen zou gebeuren. „In het andere geval zal aan het Jor daanse leger opdracht worden gegeven om de Joden met geweld tot de terug tocht te dwingen", aldus de boodschap. Enno Kustin is een jonge Estlandse zeeman. HU heeft deel uitgemaakt van de bemanning van het Russische schip „Tosno". Maar toen de „Tosno" enkele maanden geleden VasterAas in Zweden aandeed, heeft Kustin zijn kans waar genomen en is gedeserteerd. Aan een verslaggever van de „Sjömannen", het blad van de Zweedse zeeliedenbond heeft Enno Kustin het een en ander verteld over de arbeidsvoorwaarden en het leven aan boord van Russische schepen. Hét is niet zo gemakkelijk om te monsteren op een Russisch schip, zo var- telde Kustin. Eerst moet men een van de daartoe aangewezen scholen voor zeelieden hebben doorlopen. In Estland zijn er op het ogenblik twee van der gelijke scholen. Maar voordat een jon gen voor een van deze scholen wordt aangenomen, komt er heel wat kijken. Allereerst moet de candidaat in het be zit zijn van een door drie leden van de communistische partij ondertekende schriftelijke aanbeveling. Voorts moet hij een getuigschrift van zijn laatste werkgever en een bewijs van de plaat selijke politie overleggen. Tenslotte moet de toekomstige zeeman voor een „politieke commissie" verschijnen, welke beslist of de candidaat politiek betrouw baar is en of hij tot de school kan wor den toegelaten. Candidaten, die hele maal geen familie-betrekkingen hebben in het buitenland en wier ouders in Rusland leven, hebben voorrang. Enno Kustin verliet in 1948 de school voor zeelieden en monsterde toen voor Vrij voelt de mens zich eerst, wan- neer hij van de tyrannie van zijn j zelfzucht is verlost.J de kustvaart: Na aan boord van ver schillende schepen te hebben gewerkt, kreeg hij tenslotte een paspoort, waar mee hij ook voor buitenlandse reizen kon monsteren. De bemanning van een Russisch schip staat onder streng toezicht, ver telde Kustin. In buitenlandse havens bijvoorbeeld is het heel moeilijk toe stemming te krijgen om aam wal te gaan. Veel heeft men er trouwens niet aan, want een restaurant of café mag een Russische zeeman niet binnengaan, sterke drank mag hjj niet drinken en een bezoekje aan een bioscoop is alleen toegestaan onder bijzondere omstanij- digheden en dan nog alleen onder ge leide van een officier. Het enige wat de Russische zeeman in een vreemde haven wel is toege staan, is het doen van inkopen. Een klein gedeelte van zijn gage kan hij in wisselen voor buitenlands geld. Hij mag echter niet alles kopen. In een boekje, waarin hij moet opschrijven wat hij koopt, staat, dat hij zich per jaar maar twee overhemden, een overjas, een re genjas, een gramofoon, een fiets, een horloge, een radio, een fototoestel en twee paar sokken mag aanschaffen. Heeft hij bijvoorbeeld een mondharmo nica gekocht, dan wordt die later door de Russische douane in beslag geno men. Behalve de gezagvoerder bevindt zich aan boord van de Russische schepen ook een politieke voorman. Hij is zoge naamd de plaatsvervanger van de ka pHein, maar in werkelijkheid deelt hij de lakens uit. Zijn voornaamste werk bestaat uit het toezicht houden op de bemanning, het geven van politieke richtlijnen, het beleggen van vergade ringen en het houden van politieke le- zingen. Volgens Knstin is hij ook de man. die in de buitenlandse havens zorgt voor de verspreiding van commu nistische lectuur. „De bommenwerpers zijn er, er is oorlog". Deze kreet, die door enke le onbekenden geslaakt werd naar aanleiding van een kortsluiting in de New Yorkse Metro heeft Don derdagavond een paniek veroor zaakt, waarbij 17 x>ersor>en min of meer ernstig werden gewond. Door de kortsluiting ontstond een donderend lawaai, dat nog versterkt werd door de echo in de tunnel van dg Metro. Door de tunnel flitste te zelfdertijd een geweldige bliksem schicht. Door het defect zou niemand ge wond zijn. indien de door angst overmande reizigers de ruiten niet luidden willen verbrijzelen en el kaar niet onder dg voet hadden ge lopen. Zeventig mensen werden gisteren levend begraven onder' as en lava, toen de vulkaan de Hibok op het eilandje Camiguin in de Philippijnen-archipel in werking trad. Een vulkanische asregen daalde uren lang neer op zes plaatsen van het eiland en volgens de berichten waren de meeste huizen onder een dikke laag hete as bedekt. President Quirino heeft op verzoek van het Roode Kruis onmiddellijk alle hulporganisaties laten inschakelen. Pa trouillevaartuigen van de Philippijnse vloot, die in de buurt van het eiland kruisten, werden erheen gedirigeerd met de opdracht de bevolking zonodig te evacueren. Er zijn verder onmiddellijk vliegtui gen met' voedsel, medicijnen en kleren naar het eiland gezonden. (Van een bijzondere medewerker) De huurwet, welke in het algemeen, de huren van de vóór 27 December 1940 tot stand gekomen woningen en gebouwen met 15 pet. verhoogt, is door de Tweede Kamer aanvaard. Tot dusver is er betrekkelijk weinig aan dacht aan geschonken. dat deze wet ook een andere belangrijke zaak regelt, namelijk die der bescherming der huur ders. Voor deze materie geldt thans nqg het tijdens de bezetting tot stand geko men huurbeschermingsbesluit; dit be sluit verschaft aan de huurders een te genwicht tegen de machtspositie van de verhuurders als gevolg van de woning- schaarste. Thans is in de huurwet ver hand gelegd tussen huurprijs en huur- bescherming, omdat de wetgever wil voorkomen dat verhuurders acties tot entruiming van woningen gaan instel len met de bedoeling het goed na de ontruiming aan een andere huurder tegen een hogere prijs te verhuren. Bij de thans in wording zijnde wettelijke regeling is uiteraard rekening gehouden met de ervaring welke men sedert 1941 met het huurbeschermingsbesluit heeft opgedaan. Het grote belang van deze regeling blijkt alleen al hieruit, dat 571Z, pet. van alle woningen in ons land van particuliere eigenaren wordt ge huurd. Het lijkt ons daarom dienstig, een beknopte uiteenzetting te geven van de wijze waarop de materie der huur- bescherming in de ontworpen huurwet is geregeld. Na het einde van de huur en verhuur is de gewezen huurder van rechtswege bevoegd krachtens huurbescherming in het genot van het onroerend goed te blijven. Dit geldt natuurlijk niet voor de gewezen huurder die zelf de huur heeft opgezegd of in de beëindiging van de huur uitdrukkelijk heeft bewilligd. Als dus een huurcontract is afgelopen of de huur is opgezegd, behoeft de ge wezen huurder het gehuurde niet te ontruimen. De verhuurder kan dan een ontruimingsactie bij de kantonrechter instellen, doch alleen op de volgende in het kort vermelde gronden: a. wegens onbehoorlijk gebruik, over last of wanbetaling; b. indien de gewezen huurder het ge not kan verkrijgen een soortgelijk, mede de huurprijs in aanmerking ge nomen. hem passend onroerend goed. en in verband daarmede van de verhuur der niet kan worden gevergd, dat de gewezen huurder nog langer in het genot van het goed blijft. (Deze bepa ling is nieuw; de aandacht wordt er op gevestigd dat. het niet noodzakelijk is dat de verhuurder een andere wo ning aanbiedt; deze bepaling geldt ook als de gewezen huurder een andere woning kan betrekken, b.v. omdat van gemeentewege hem een woning wordt aangeboden) c. indien de gewezen huurder geen nieuwe huurovereenkomst wil aangaan; d. indien de verhuurder het goed zo dringend nodig heeft voor eigen ge bruik, dat van hem. de economische be langen en maatschappelijke behoeften van alle partijen in aanmerking geno men niet kan worden gevergd dat de gewezen huurder nog langer in het ge not van het goed blijft. Indien de kantonrechter de vordering toewijst, zal hij een termijn bepalen ge durende welke de gewezen huurder nog in, het genot van het goed mag blijven. Wordt een vordering wegens eigen gebruik (zie onder d.) toegewe zen. dan stelt niet de kantonrechter, doch burgemeester en wethouders de termijn van ontruiming; deze mag niet langer zijn dan zes maanden na het tijd stip van het vonnis van de kantonrech ter. Dit is gedaan om burgemeester en wethouders de gelegenheid te geven voor de in het ongelijk gestelde partij woonruimte te zoeken. Sedert de ..prijsstop" voor onroeren de goederen is opgeheven, komt het wel voor. dat kapitaalkrachtige personen een woning kopen en daarna bij de kan tonrechter een vordering aanhangig ma ken tot ontruiming van die woning. In dien de koper de woning - dringender nodig heeft dan degene die er in woont, moet de kantonrechter deze vordering toewijzen. Deze toestand is sociaal niet verantwoord en heeft in de practijk ook prijsopdrijving van panden tenge volge. In de nieuwe wet wordt aan dit euvel paal en perk gesteld. Indien aan nemelijk is. dat de verhuurder van ge bouwd onroerend goed binnen twee en een half jaar vóór het tijdstip van het vonnis van de kantonrechter met het oog op eigen gebruik de woning heeft ge kocht. terwijl de gewezen huurder de woning reeds toen als zodanig gebruik te. zal de kantonrechter in het vonnis bepalen dat de ontruiming van de wo ning niet kan plaats vinden dan na ver loop van drie jaren nadat de nieuwe eigenaar de woning heeft gekocht. Deze bepaling lijkt voldoende. Het is niet aan nemelijk dat men een woning zal ko pen met het oogmerk de bewoners daar uit te eigen behoeve te laten verwijde ren. als men weet. daarmede nog idrie jaren 1» moeten wachten. Het Opperste Gerechtshof te Singa pore heeft afwijzend beschikt op het na mens de ouders ingediende verzoek, om Bertha Hertogh onder de hoede te stel len van de sociale dienst van het gou vernement, voor de duur van de pro cedure inzake haar terugzending naar haar ouders.- De verdere behandeling van de zaak zal plaats hebben op 20 November in plaats van op 16 October, zoals aanvankelijk was vastgesteld. De minister van Economische Zaken heeft aan de nog bestaande plaatselijke prijzencommissies gevraagd opnieuw hun medewerking te verlenen aan een goede uitvoering van de prijspolitiek, waartoe de regering besloten heeft. Zoals bekend is, zijn deze prijzencom missies enige jaren geleden opgericht o.m. met het doel bemiddelend op te tre den tussen koper en verkoper in geval van conflicten over berekende prijzen. Aan de gemeenten, waarin het laatste jaar de prijzencommissies werden opgeheven, is het verzoek gericht zo spoedig mogelijk wederinstelling dezer commissies te bevorderen. Advertentie «J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1