VOLLEDIG PROFESSIONALISME ONMOGELIJK, PREMIESTELSEL ONTOEREIKEND Ook uittocht der emigranten wordt daarmee niet gestuit n Katholieke voetbalclubs met batig saldo begonnen Vierde klassers in eerste district boeken veruit de beste resultaten EDO start met Schijvenaar te Schiedam TYBB—HBC, klassieke R.K. derby, vraagt de aandacht ONZE SPORTPRUSVRAAG J 1 1 1 1 1 1 1 1 1 m s m a a m a m a m M fllfifl Kruiswoordraadsel m I F" Het sprookje van de hoge „verdiensten" Üi 93 3 3 D ft H W Hf al 3 B 2 11 Zwemclub Haarlem in Noord-Afrika Russen misschien naar Helsinki in 1952 Dg Italiaanse wielerzege op Nederland Districtscijfers zijn nergens negatief HAARLEM GAAT NAAR BLAUW WIT T.Y.B.B.H.B.C. Handbaiprogramma NKS RINKEL IN FINALE ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1950 PAGINA 4 De nieuwe competitie-indeling daar waren we het vorige week in principe vrijwel over eens geworden zal dus naar alle waarschijnlijkheid weinig of niets tot de opvoe t\j\g van het spelpeil bijdragen. Een selectie van acht en veertig clubs uit het huidige totaal van zestig scheidt speltechnisch gesproken nog te weinig de schapen van de bokken en kan dus onmogelijk die groepering van extra kwaliteiten worden, wel ke bijvoorbeeld een topklasse van niet meer dan twaalf of vijftien clubs zou betekenen. Dat een dergelijke topklasse er in ons land niet licht zal komen is inmiddels wel zonneklaar bewezen. Op de eerste plaats heeft de bondsvergadering zich bij vorige gelegenheden met grote hardnekkigheid tegen deze „degradatie" van de resterende eerste klassers verzet. Op de tweede plaats is het zelfs in ons kleine land ondoenlijk, de spelers (amateurs!) om het andere wèekend de lange reizen te laten maken, welke bij de instelling van een dergelijke topklasse nodig zouden zijn. De vinger omhoog DAMRUBRIEK Si f fl iS Betere stimulans? Leoni en Bevilacqua vóór Peters en Schutte Italiaan scheidsrechter bij Zwitserl and—N ederl and Wat doet D.E.M.? Evenwicht in het Noorden Succes voor dammer Gordijn te Genève ONZE GEZELLEN—WILSKRACHT 2 LET OP DE EERSTE OPGAVE IN ONS BLAD VAN DINSDAG A S. SCHAAKRUBRIEK H m. van Z.-Engelsc tennis kampioenschappen Oplossing 2 Sept. 1950: KOOSTERBLOKKERP OSPORSPUITNISPO EMSKILDRSKAPGAL GEINPOTGMEPLILA RECESGEWEI HONEN ARPECHLOSKANTTE SALTHEAGKRATONN ZAAKALKMAARTROS MLAN GETETALMENH IKTIENIEPNEONLA DAZENMORELMODEL UTFELPIOENCIEW E DBARSINGERHORNG Het doel dat men blijkbaar voor ogen heeft: Tommy Lawtons (links), Parola's (rechts) en Da Rui's (op de grond) kweken, a raison van een paar tientjes per week. Nu meent een zeer actieve categorie speldekters, dat een bepaalde vorm van beroepsspel in al deze moeilijk heden zou voorzien. Dat wfj in ons land zouden kunnen overgaan tot een volledig professionalisme gelooft ge lukkig niemand. maar wel zijn velen ervan overtuigd dat de invoering van een premiestelsel, waarbij aan de spelers een vergoeding per wedstrijd of per week wordt uitgekeerd, veel tot de verbetering van het spelpeil zou kunnen bijdragen. Gezien de voorbeel den in andere landen, zou men deze stelling min of meer vanzelfsprekend kunnen vinden. In werkelijkheid is ze dat o.i. echter minder dan zulks op het eerste gezicht wel lijkt. Daar is bijvoorbeeld om te beginnen de kwestie van de algemene uittocht onzer beste spelers. Die moet gestuit worden, zegt men. en wel door hun ook in eigen land de kans te geven enig profijt te trekken van hun voetbalkwa liteiten. Wij hebben gemeend dat die kans zo hier en daar al bestond en dat vele jongelui, dank zij de sport, be trekkingen of posities hebben kunnen veroveren, waartoe ze anders veel min der kans zouden hebben gehad. Daar wordt wel eens minder waarderend over gesproken, maar wij kunnen het toch moeilijk betreuren dat jongelieden die in een bepaald opzicht iets preste ren, daarvoor een beloning krijgen in zoverre dat zij in hun maatschappelijk leven op weg worden geholpen. Men vergete niet dat de voltooiing van hun carrière als regel niet meer afhanke lijk is van hun prestaties op het voet balveld, maar van hetgeen zij in hun nieuwe positie kunnen presteren. In ieder geval is deze wijze van waar dering een geheel andere dan die van het premiestelsel, waarmee men thans in zee zou willen gaan. Zoveel per week Problemen voor geoefende oplossers. No. 1863 van C. Nierop te Amsterdam. Zwart 11 st op 7. 8, 9. 12, 18. 22, 23, 26, 28. 29, 33. Wit 11 st. op 16, 27, 31, 34, 33, 37. 39, 41. 42, 44, 49. No. 1864 van H. J. C. A. Nunnink te Delft. Zwart 14 st. op 9, 11, 12, 13, 15, 17, 18, 19, 20, 21 23, 25, 26, 27 Wit 14 st. op 24. 30. 32. 33' 34, 36, 37, 38. 41, 42, 47/50. No. 1865 van Joh. v. d. Bogaard te Nu land. Zwart 12 st. op 3, 6, 7, 9, 10, 12, 16, 19, 20, 25. 35, 36. Wit 12 st. op 18, 21. 26, 27, 28, 33, 34, 39. 40. 43, 44, 47. Wit speelt en wint; oplossingen kun nen ingezonden worden tot uiterlijk half October aan B. H. M. Stevens, Eiken laan 36, Heemstede. Oplossingen. Serie van Joh. v. d. Bogaard te Nuland. No. 1839: 48—42, 46—41, 37, 7. 14, 20, 17, 34, 31 en wint. No. 1840: 32—28, 8, 19, 29, 9, 31, 34—30. 4, 1 en wint. No 1841: 41, 43, 11, 3. 8, 31, 14, 5 en wint Prachtig werk! Ditmaal niet zo erg las tig, doch heel mooi. De winst in de eind stand van nummer 1841 laat zich gemak kelijk over het hoofd zien. Voor beginners. No. 119 van, P. N. Faure en G L. Gortmans. j Ml ■y£':'ï Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 119 en 120 kunnen ingezon den worden tot 1 October. Bovenstaand vraagstukje is afkomstig van de problemistenreünie, welke ge houden is op 3 en 4 September j.L te Rotterdam en waarop de bloem van de Nederlandse problemisten aanwezig was, dit vraagstukje werd o.m. opgegeven als bladprobleem. Ofschoon het niet zo moeilijk is, zij men toch op z'n hoede voor bedrieglijke schijnoplossingen. Uitslag van de nummers 113 en 114. Goede oplossingen kwamen binnen van E. Giesen te Weurt bij Nijmegen: B. F. Hueting, Amsterdam; P. A. Molenaar. Krommenie; Joh. v. Hessen. Almelo; A. F. C. J. Verbraak, Wageningen; J. Arts Heerlen; F. J. Pietersen, Loosduinen; J. F. v. d. Woestyne, Heemstede; D. M. Nij- land. Amsterdam; G. v. Doren, Neder- weert; J. J- Spanjaard, Beverwijk; A. H. de Jong. Gennep; A. v. Schaick, Loe- nen a. d. Vecht; J. Hondeman, Amster dam; J J. Heytel, Amsterdam; M. Vogel sang. Haarlem; B. Th. Philipse, Heem stede; Ph. Philipse, Abbenes Haarlem mermeer- P. v. Bommel,, Amsterdam; M. Meyer. Bussum; A. P. v. d. Kooy, Roo sendaal: Jopi Ritzen, Heerlerheide; L. Pistorius, Dongen; G. de Bresser en H Manie, 's-Hertogenbosch; Br. Koenraad, Eindhoven; P. J. Smit, Haarlem, en C. Spanjaard, Beverwijk. De prijsjes werden gewonnen door de nummers 7, 23 en 3. resp. F. J. Pietersen te Loosduinen, L. Pistorius te Dongen en P. A. Molenaar te Krommenie. In verband met de geringe keuze op het gebied van kleine damwerken wordt onder de prijzen een jaar gratis abonne ment op een of ander damblad verstrekt. of zoveel per wedstrijd. Hoeveel? Latep we maar eens niet te hoog mikken Wanneer een voetbalclub gedurende het seizoen dus ongeveer 40 weken lang aan (minstens!) 15 spelers 'n uitkering doet van twee tientjes per week, komt dat de vereniging te staan op het lieve sommetje van f 12.000 per jaar. En nu zou ik wel eens de vinger omhoog wil len hebben van de penningmeesters van de Nederlandse eerste klassers, die zich een dergelijke uitgave kunnen permit teren, zélfs al gaat die ten koste van de jeugdzorg in een vereniging of ten kos te van het publiek, dat dan maar wat meer voor zijn entreekaartje moet be talen. Maar van het argument dat er zoveel wordt verdiend en dat dus de spelers er óók wel van mogen profiteren, blijft dus al niet veel over. Die hoge verdien sten zijn en blijven uitzonderingen, al vormen zij dan een van de peilers waar op men de mogelijkheid van een soort professionalisme in Nederland is gaan baseren. Enfin laat ons nu eens niet gaan argumenteren met dergelijke „spits vondige kleinigheidjes" en vervelende cijfers! Laat ons nu eens vaststellen dat het doel zó belangrijk is, dat er op die dingen maar iets gevonden moet worden. En dat eerste doel is dan het spelpeil. Het komt er dus op neer dat men de spelers met twee tientjes in hun portemonnaie wil laten doen, wat ze zonder die gratificatie niet willen of niet kunnen. Als ze niet kunnen, wel laat de clubs zich dan die uitgave maar besparen, want dan lukt het ook mèt die briefjes van tien niet; als ze niet willen.... tja dan vrezen wij toch dat die twee tien tjes een bron van zeer veel narigheid zullen worden, omdat de injecties te gen luiheid en gebrek aan sportief plichtsbesef op de duur met deze dosis niet meer zullen werken. En als ze wel werken? Gaan we dan werkelijk een hoger spelpeil bereiken, omdat bijvoorbeeld de training meer ef fect heeft? Omdat de spelers dan ineens tot meer in staat zijn? Omdat het geld een veel betere stimulans is dan club liefde en sportief plichtsbesef? Wij ge loven er geen steek van. Wij geloven op zijn best dat die twee tientjes, welke enkele tientallen clubs in Nederland met pijn en moeite kunnen betalen, onrust zullen gaan verwekken in die honderden verenigingen, waar van enige betaling, ook aan de cracks daar, geen sprake is. Maar misschien heeft men dat niet als argument vóór het premiestelsel willen gebruiken, omdat het zo veel weg heeft van de „slavenmarkt", waarvoor men hier te lande nog altijd maar weinig waardering kan opbrengen? Het tweede argument misschien: dat de stroom van vertrekkende spelers daarmee kan worden gestuit? Hoeveel kreeg Wilkes van Inter, Appel van Reims, De Harder van Bordeaux en Timmermans of Brandes in Nimes? Toucheerde Lakenberg niet 50.000 gul den bij ¥„Patria"? En dachten die brave profeten van het alles oplossende en alles zuiver makende premiestelsel nu werkelijk dat een gratificatie van 800 of voor mijn part 1600 of 3200 gulden per jaar één van deze emigranten had kunnen tegenhouden? Allicht niet. Maar daarmee zijn dan ook twee be langrijke argumenten van de voorstan ders der bonificaties bij een nadere be schouwing toch op zijn minst dubieus te noemen. Daarmee wordt het tege lijk een open vraag wat nu werkelijk de winst zal zijn tegenover het grote nadeel dat een radicaal prijsgeven van het amateurisme zelfs van een niet helemaal gezond amateurisme bete kent. Daarmee wordt het gevaar wel zeer groot dat een eventuele niet meer te corrigeren stap in de richting van het gouden (of vergulde?) kalf, achteraf wel eens aanleiding zou kunnen geven tqt vele, maar nutteloze betuigingen van oprechte spijt. Wij blijven erbij dat de beoogde ver betering van het spelpeil met behulp van de Nederlandse Bank, niet kan wor den bereikt door de invoering van het premiestelsel. Alleen de toepassing van een fulltime-professionalisme zou in dit opzicht een redelijke kans voor de spel- doktoren betekenen. Maar, zoals gezegd, aan de mogelijkheid om de Nederlandse- sportgemeenschap daarmee op te schrik ken gelooft niemand. Misschien zijn er andere wegen, zoniet om bijvoorbeeld het Nederlands Elftal op het peil van de teams der Engelsen, Spanjaarden en Ita lianen te brengen, dan toch om uit de impasse van dit ogenblik te geraken en dan tevens een paar maatregelen te ne men, waardoor een hele reeks scheef gegroeide dingen weer recht gezet kun nen worden. Daarover volgende week. JAN COTTAAR (Van onze zwemmedewerker) CONSTANTINE Dinsdag. „De Hollan ders hebben regen meegebracht" zeiden de inwoners van Constantine Dinsdagmid dag, toen voor het eerst sinds maanden tropische piasbuien uit de hemel stort ten. En het betekende tevens, dat de voor 's avonds geprojecteerde wedstrij den afgelast werden. Het werd dus een rustige dag voor zwemclub Haarlem. Dat hadden de Nederlanders overigens ook wel verdiend, want de treinreis TunisConstantine duurde maar liefst 12 uur en dat in een temperatuur van ongeveer 110 gr. F. Het was anders een schitterende reis door een bergachtig traject met verspreide Arabische neder zettingen. Ook Constantine is prachtig en wint het zeker van Tunis. Vanochtend heeft de Nederlandse ploeg, getooid met de in Tunis gekregen Arabische strohoeden, de stad bezichtigd. Ook de winkelwijken werden niet vergeten en evenals in de Tunesische Souks, hebben de Haarlem mers bewezen wel te weten wat af dingen is. Vooral leer- en koperwerk is erg in trek. Bob Bonte is de clown van het gezel schap en door zijn komische sprongen was hij in Tunis de gevierde man bij het publiek. De pers is zeer enthousiast over de Nederlanders en in lange artikelen wor den de prestaties van Zwemclub Haar lem uitvoerig opgesomd. Het succes van de Nederlandse waterpoloploeg in We nen heeft hier ook veel indruk ge maakt. t)e stemming in de ploeg is uitste kend. Het is echter jammer, dat er nogal wat klachten zijn over maagstoomissen. De olijfolie en de vreemde gerechten hier in Noord-Afrika zullen daar wel debet aan zijn. Tijdens bokswedstrijden te Swansea heeft de Nederlandse kampioen half- zwaargewicht Willy Schagen gewonnen van Dennis Powell, zwaar- en half- zwaar-gewicht kampioen van Wales. Op de wielerbaan Vigorelli te Milaan, werd gisteravond de landenwedstrijd Italië-Nederland gehouden. Italië ver sloeg Nederland met 49 tegen 46 punten. Kukusjkin, Russisch sportleider, ver klaarde op een persconferentie te Helsin ki, dat Sovjet-Rusland zal afwachten, welke landen zullen deelnemen aan de Olympische Spelen, welke in 1952 te Helsinki worden gehouden. Van die in schrijvingen zal het afhangen, of Rus land naar Helsinki zal gaan. Kukusjkin voegde er aan toe, dat Rusland niét naar Londen was gegaan, omdat aan Rusland vijandige landen ook zouden komen. Zoals wij gisteren reeds hebben ge meld, is er Donderdag op de Vigorelli- baan te Milaan een wielerwedstrijd ItaliëNederland gehouden, welke door de Italianen met 49 tegen 46 werd ge wonnen. De gedetailleerde uitslagen van de wedstrijd luiden: Sprint: le manche: 1. Van Vliet; 2. Ghella, 11.9 sec. 2e manche: 1. Derksen; 2. Astolfi. 3e manche; 1. Derksen; 2. Ghella, 13.1. 4e. manche: 1. Van Vliet; 2. Astolfi, 11.1. Stayerswedstrijd le gedeelte achter volging over 8 km.: le manche: 1. Bak ker, 5 min. 36.1 sec.; 2. Bergomi. 2e manche: 1. Frosio, 8 min. 0 sec.; 2. Pronk. 2e gedeelte, over 15 km.: 1. Fro sio, 11 min. 34.3 sec.; 2. Bakker; 3. Ber gomi; 4. Pronk. 3e gedeelte over 15 km.: 1. Pronk, 11 min. 29 sec.; 2. Bakker; 3. Frosio; 4. Bergomi. Omnium le manche- achtervolging voor ploegen over 5 km.: 1. Italië (Be- villacqua, Leoni, Magni), 5 min. 34.1 sec,; 2. Nederland (Schulte., Peters, Van Est) op 35 meter. 2e manche puntenrace over 7.2 km.: 1. Leoni, 10 min. 38.6 sec., 28 pnt.; 2. Bevilacqua, 27 pt.; 3. Peters, 22 pt.; 4. Schulte, 20 pt.; 5. Magni, 16 pt.; 6. Van Est, 14 pt. Derde manche wedstrijd over 10 km. achter scooters: 1. Schulte, 10 min. 43.4 sec.; 2. Bevilacqua; 3. Peters; 4. Leoni; 5. Van Est op één ronde; 6. Magni op twee ronden. Sprint finale voor vier: 1. Astolfi; 2. Ghella; 3. Van -Vliet; 4. Derksen. Het algemeen klassement luidde; 1. Italië, 49 pt.; 2 Nederland, 46 pt. Het persoonlijk klassement: 1. Leoni, 28 p.; 2. Bevilacqua, 27 p.; 3. Peters, 22 p.; 4. Schulte, 21 p.; 5. Magni, 15 p.; 6. Van Est. 13 p. Het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Voetbalbond heeft, naar in Zwitserse voetbalkringen verluidt, uit een voordracht van drie, de Italiaanse scheidsrechter Dattilo gekozen om lei ding te geven aan de wedstrijd Zwitser landNederland, welke 15 October te Bazel wordt gespeeld. Wij hebben ons de moeite gegeven eens na te gaan, hoe over het algemeen de katholieke clubs in de nieuwe competitie zijn gestart. Van het eerste district, waarin de clubs uit onze omgeving spelen, hadden wij Maandag reeds een ge deeltelijk overzicht gegeven, maar duidelijker dan daaruit blijkt uit een be schouwing over de gehele landelijke competitie, dat onze katholieke voetbalclubs waarlijk niet slecht zijn begonnen. Uiteraard was het niet doenlijk daarbij ook in de afdelingen en tot de reserves af te dalen; evenmin kunnen wij de lezer garanderen, dat wij bij het controleren van de cijfers geen enkele R.K. vereniging hebben overgeslagen. Maar wanneer wij aannemen dat die niet gespeelde wed- Strijden de balans niet ten nadele van de door ons vastgestelde situatie zouden veranderen en de cijfers geven ons daartoe het recht dan is er over die start alleszins reden tot tevredenheid. Bij deze becijfering betrokken wij niet de districten vier en zes, omdat de_ overmacht van katholieke clubs daar, moeilijk tot een sprekend resul taat kan leiden. Met uitschakeling van deze wedstrijden dus registreerden wij let wel: zonder aanspraak te maken op volledigheid! 71 wedstrijden, waarbij katholieke verenigingen be trokken waren. Van deze 71 ontmoetin gen wonnen onze clubs bijna de helft, namelijk 33; zij speelden er 13 gelijk en verloren er 25, zodat zij in totaal 79 van de 142 te behalen winstpunten in de wacht sleepten en er 63 ver speelden. Het eerste district, waarin dus de clubs van déze contreien betrokken zijn, sloeg op deze lijst het beste fi guur. Terwijl West II en het Noorden quitte speelden en het Oosten met een zeer bescheiden meerderheid van twee winstpunten uit de bus kwam, wonnen de clubs in het Noord-Hollandse niet minder dan 18 van de 35 wedstrijden meer dan de helft dus speelden er 0 gelijk en verloren er 11. De belang rijkste rol speelden in dit succes de vierde klassers. Terwijl de enige twee de klasser in het hele Westen, Volen- dam, met 10 verloor en ook de derde klassers een nadelig saldo boekten (4 gewonnen, 3 gelijk, 5 verloren), beslis ten onze vertegenwoordigers in de vier de klas 14 ontmoetingen, speelden er 3 gelijk en verloren er 5, waarvan nota De kruitdamp van de eerste competitie-Zondag: is opgetrokken en nu we eens rustig de resultaten van de eerste schermutselingen bezien, komt het ons voor, dat de strijd om de zo kostbare punten voor menige Haarlemse en semi- Haarlemse club ontzettend moeilijk zal blijken te zijn. Naast enkele uitste kende prestaties vielen er vrij veel teleurstellende resultaten te noteren, ter wijl bovendien het vertoonde spel niet veel hoopvolle verwachtingen doet koesteren. We bereiden ons echter al weer voor op de komende Zondag, waarop E.D.O., met Schijvenaar, die dus niet naar Blauw Wit verhuisde, van start gaat in Schiedam en in Haarlem de klassieke derby TYBBHBC de aandacht gaat vragen. Voor EDO dan begint Zondag dus de strijd om het bestaan. Inderdaad, sedert verleden jaar heeft EDO reeds de zwa re strijd om het bestaan moeten voeren en niet dan na de grootste moeite en de nodige veine is het de roodzwarten gelukt zich als eerste-klassers te hand haven. Maar de energieke ploeg van Henk Schijvenaar kan in tegenstelling met diverse andere clubs er prat op gaan dat ze ditmaal practisch geen enkele speler naar elders zag verhuizen. Het feit dat Schijvenaar op z'n besluit is teruggekomen mag zelfs als winst wor den beschouwd en zonder dat we nu bepaald zullen veronderstellen dat EDO een toonaangevende rol gaat vervullen in deze competitie hebben we toch wel zoveel vertrouwen in de ploeg, dat deze Haarlemmers zich ook nu weer da nig kunnen doen gelden en een eer volle start in Schiedam bij het zo goed van stapel gelopen SVV kan de ploeg niet anders dan ten goede komen. Minder optimistisch zijn we ten aan zien van Haarlems tweede optreden, ditmaal in het Olympisch Stadion tegen Blauw Wit, want de verzwakte Haar lem-aanval zal het tegen de altijd nog zeer sterke Amsterdamse defensie te moeilijk krijgen om zelfs maar aan een gelijk spel te denken. En dan zou Haar lem met 4 verliespunten uit twee wed strijden al zeer slecht zijn begonnen. VSV kan echter het verlies van de vorige week goed maken en twee kost bare punten veroveren op de nieuwe eerste-klasser DWV. En wat zou men er van zeggen wanneer RCH in het Heemsteeds Sportpark HBS aan z'n zegekar bond? Onmogelijk is dit geens zins, maar dan dienen de wit-blauwe aanvallers wat productiever te zijn dan de vorige week. Stormvogels kan met de nodige in spanning de tweede zege in de tweede klas behalen bij Velox en voor Schoten is een klein succesje tegen TOG even eens te verwachten. HFC daarentegen zal alleen wanneer het de nodige strijd lust kan opbrengen en met een andere middenvoor dan Molenaar tegen het goed van stapel gelopen EBOH in Dor drecht kunnen winnen. In het Katholieke kamp stond men versteld van DEM's fraaie start. Een 31-zege op QSC betekende een meer dan goed begin en omdat zulks minstens het halve werk is, begint men in Bever wijk reeds met het een en ander reke ning te houden. We hopen echter dat DEM zich door dit ongetwijfeld fraaie succes niet „over het paard voelt getild" en de ploeg met de nodige ernst de strijd in Castricum bij CSV zal opvatten. Slechts in dat geval kan uit de twee ge speelde wedstrijden de volle winst wor den behaald en dan gaan we verder zien. Zo goed DEM startte, zo slecht deed Vitesse zulks en de Castricummers moe ten bij Rivalen absoluut voor een zege zorgen om het geschokte vertrouwen volledig te herstellen. Voor Wijk aan Zee liggen in Hoorn bij Hollandia voetangels en klemmen, en wanneer de badplaats club daar met een gelijk spelletje van daan komt, zijn we al tevreden. Bij Vel. senGVO rekenen we echter op een Velser zege. Aan de Schalkwijkerweg zal het druk worden, omdat daar de aloude tegen standers TYBB en HBC elkaar in de haren vliegen. HBC's start was zwak, die van TYBB beter, maar niet over tuigend. Toch houden wij het ditmaal op de volgelingen van Van Turnhout. Bij de vierde klassers lijkt ons de ont moeting RipperdaOnze Gezellen de aardigste, waarin de Gezellen het zwaar te verantwoorden zullen krijgen. DSS maakte verleden week z'n zwakke indruk, dat we wederom een nederlaag moeten voorspellen, nu tegen Madjoe. In de bol lenstreek twee derbies. Lisse ontvangt VVSB en Teylingen gaat bij SJC op be zoek. In beide gevallen zal het resultaat niet ver van een gelijk spel af liggen. ADO kan bij WSV misschien weer twee puntjes binnenhalen. bene nog drie tegen andere R.K. clubs! Eén en dertig punten dus van de te be halen vier en veertig; voorwaar een op vallend goed resultaat! Nog moeilijker dan in het Westen en Oosten, hebben de katholieke clubs het in het hoge Noorden. Er zijn er daar in totaal twaalf, wier namen voor de aar digheid wel eens aan de vergetelheid ontrukt mogen worden. Het zijn Bak huizen (uit Bakhuizen), Rjucht en Slucht (Bolsward), Robur (Harlingen), Friso (Joure), MKV '29 (Leeuwarden), Renado (St. Nicolaasga), WZS (Sneek), Raptim (Coevorden), Erica Boys (Eri ca), Sarto en Astrea (Groningen), Hoornster Boys (Den Hoorn). Van deze clubs kwamen er op de eerste Zondag van de competitie vier voor de KNVB in touw. Twee speelden er gelijk, één won er (Raptim), terwijl de Ericase Boys het behaalde voordeel nivelleer den met een nederlaag. In het Oosten kwamen de overwin naars nog juist met de hakken over de sloot. Zij waren zeven in getal tegen zes clubs, die met lege handen het veld verlieten en zes andere, die althans één winstpunt uit de eerste wedstrijd van het seizoen konden distilleren. In het tweede district was het per centage der gelijke spelen het kleinst, t.w. één op zeventien. De acht overwin ningen, welke de acht nederlagen op de balans in evenwicht hielden, waren hier voornamelijk het werk van de derde klassers. Terwijl de R.K. clubs in de vierde klas met 63 in het nadeel ble ven, wisten de derde klassers in dit district de bittere pil van twee neder lagen met vijf overwinningen te ver gulden. Dat wij geen doelcijfers hebben ver zameld om de verdienstelijke successen van onze clubs nog te accentueren, zal men ons hopelijk niet euvel duiden. Als compensatie vermelden wij de cij fers van de grootste overwinning, in de vierde klas B van het eerste district, waar ZAP uit Anna Paulowna met 70 bij Bergen won. De grootste nederlaag viel in hetzelfde district en wel in de vierde klas I, waar Olympia thuis met 111 van de Stichtse Boys verloor. Merkwaardig was ook het resultaat van de wedstrijd Blauw ZwartVVP, twee R.K. clubs, waarbij de oudste derde klassers, die vorig seizoen de promotie aan hun neus voorbij zagen gaan, het kersvers gepromoveerde VVP met 71 een fiks afstraffing gaven. Het wedstrijdprogramma van de Ne derlandse Katholieke Sportbond, afd. Handbal voor 17 September 1950 luidt: Diocesane Klasse. Dames: DCOCito, VitesseVido, OdosTop, DCGVI. Vlug. Kring KennemerlandZaanstreek. Afd. 1: Leonidas—Limmen, BI. Zwart— ADO GVO—TYBB. Afd. 2: Excelsior— AOG, USVU—Zeevogels, TYBB 2—Leo nidas 2. Afd. 3A: VelsenSHS, ADO O.G. Afd. 3b: Zeevogels 2Dio, AOG 2 Limmen 2. Afd. 4a: AOG 3Limmen 3. Adf. 4b: DSO 2—SHS 2, O.G. 2—Leo nidas 3. Junioren: hoofdkl.: AOGTYBB, Vi tesseExcelsior. Afd. 1: GVOWSV, AdobVitesse b. Afd. 2: USVUVelsen, TYBB b—TYBB c. (Van onze dam-medewerker) Een opmerkelijk succes boekte de Haagse dammeester F. Gordijn in het afgelopen internationale damtournooi te Genève. Met de fraaie score van elf punten uit zeven partijen wist hij zich vóór cracks als Bonnard, Verpoest en Guignard als eerste te plaatsen. Evenals vorige jaren, zullen wij ook ditmaal weer de belangstelling van onze lezers voor de prestaties van de R.K. voetbalclubs op bijzondere wijze stimu leren door het uitschrijven van een wekelijkse sportprijsvraag. Ook ditmaal zullen we iedere Dinsdag- en Donderdagavond onder de titel HOE SPELEN ONZE R.K. CLUBS? een aantal wedstrijden publiceren uit het K.N.V.B.- programma van de volgende Zondag. Van de lezer wordt dan gevraagd zijn mening te geven over de vermoedelijke uitslag daarvan. Denkt hij dat de thuisclub zal winnen, dan zet hij achter de wedstrijdaankondiging het cijfer 1, houdt hij het op een succes voor de bezoekers, dan vermeldt hij het cijfer 2, meent hij dat het een gelijk spel zal worden,'dan zet hij het cijfer 3. Zet hij bijvoorbeeld: dan geeft hij daarmee te kennen, dat naar zijn mening Wilskracht de wed strijd wint. Voor elke goede oplossing krijgt de inzender één punt. Wie het hoogste aantal punten heeft, krijgt de eerste prijs. Hebben verschillende in zenders een gelijk aantal punten, dan wordt er geloot. De prijzen zijn: lste prijs ƒ10.2de prijs 7.50, 3de prijs ƒ5.4de prijs 2.50. Worden bijvoorbeeld door weersomstandigheden veel wedstrijden afgelast, dan gaat de prijsvraag alleen door, wanneer minstens de helft van het aantal opgegeven wedstrijden gespeeld is. Oplossingen moeten worden geplakt op open briefkaarten en geadresseerd aan de Sportredactie van De Nieuwe Haarlemsche Courant, N.Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Men vermelde bij deze oplossing allereerst de datum van de Zondag, waarop de wedstrijden gespeeld worden, en daaronder, telkens op een nieuwe regel, de opgegeven wedstrijden, met daarachter het cijfer dat men wenst in te vullen. Deze inzendingen moeten uiterlijk op de Zaterdag vóór de speeldag om 9 uur 's ochtends bij ons binnen zijn. LADDERWEDSTRIJD. Oplossing van de driezet nr. 956 van Mr. J. J. Burbach, Zwolle, eerste publicatie. 1. Pd6 dreigt. 2. Pf3 mat en 2. Pxf5 mat. 1Re4, 2. fxg5 en 3. P. ...mat. 1. Rg4, 2. fxe5 en 3. Pmat. Wij geven nu het woord aan de com ponist. „De driezet laat brandpuntspel zien, waarbij de zwarte raadsheer tel kens een zwarte pion blokkeert, zodat wit door slaan van de andere pion zwart in tempodwang kan brengen. Het idee is ook reeds behandeld in een driezet van Niemeijer en Hartong (zie pro bleemcomponisten 4 nr. 69) in een veel ingewikkelder opzet, waarin D en T's als themastukken fungeren". In het themaboek van F. W. Nanning en Drs. A. M. Koldijk, wordt het brand puntspel uitvoeriger besproken. Door recommandatie van Mr. J. J. Burbach, ontvingen wij ter plaatsing in onze rubriek een tweezet van D. Grossi, Paris. Probleem nr. 959 van D. Grossi, Paris. Eerste publicatie. abc defgh Wit geeft mat in twee zetten. Oplossingen binnen drie weken te zen den aan Jos. Duvergé, Binnen Brouwers straat 40, Amsterdam-C. Voor tweezet- t'en is het voldoende alleen de sleutelzet in te zenden. ZO SCHAAKT RESHEVSKY Van de N.V. Uitgevers Maatschappij „De Tijdstroom" Lochem, ontvingen wij ter bespreking „Zo schaakt Reshevsky" do.. Samuel Reshevsky, vertaald door C. B. v. d. Berg. De geniale Reshevsky, schaakkampioen U.S.A. vertelt' in dit werk over zijn prille jeugd en zijn In de halve finale van de Zuid-En gelse tenniskampioenschappen, die te Eastbourne worden gehouden, heeft on ze landgenoot Rinkel de Engelsman Mottram met 86 06 63 geslagen, waardoor hij zich in de finale heeft ge plaatst. Hij zal de Engelsman Paish als tegen stander krijgen, die onze landgenoot Van Dalsum met 61 61 versloeg. De overwinning van Rinkel op Mot tram is verre van gemakkelijk gegaan. Rinkel leidde met 52 in de eerste set, maar Mottram slaagde er in op 55 te komen. Het werd 66. Met Rinkel aan het serveren werd het in de 13e game viermaal deuze, maar onze landgenoot zette door, won de game tenslotte en vervolgens slaagde hij er in door de service van zijn tegenstander in de 14e game heen te breken. In de tweede set kreeg Rinkel een inzinking, Mottram daarentegen kwam er steeds beter in en toen Rinkel voel de, dat deze set niet meer te houden was, liet hij hem lopen. In de beslissende set nam Rinkel onmiddellijk het initiatief, hij kwam op 42 en 400 in zijn ser- vicegame. De belangrijke zevende ga me ging echter voor Rinkel toch nog verloren, maar een enigszins vermoeide Mottram moest in de 8e en tenslotte ook de 9e game het hoofd buigen voor het uitstekende spel van Rinkel. De verdere uitslagen luiden: Halve eindstrijd herendubbelspel: Rinkel en Butler sloegen Neal en Starte 64 61. Rinkel en Butler komen in de eindstrijd uit tegen Mottram en Paish. Gemengd dubbelspel halve eindstrijd: mevr. en de heer Mottrammevr. Hal ford en Rinkel 6—1 3—6 afgebroken wegens invallende duisternis. verdere loopbaan als schaker. In zijn artikel „Wonderkind" schrijft hij: „Be roemd zijn op achtjarige leeftijd is een twijfelachtig genoegen. Ik was een schaak wonder en van de tijd af, dat ik mijn geboorteland Polen verliet bestond mijn jeugd uit een aaneenschakeling van vertoningen in het openbaar, door Europa en Amerika". Veertig eigen partijen heeft hij in het boekwerk opgenomen; ruim voorzien van commentaren. Wij slaan de waarde van dit boek hoog aan. Ingenaaid f 3.50, gebonden f 4.90. i 2 3 t 5 6 7 8 9 12 13 14 IS lé LI IB 19 20 21 22 23 24 25 26 27 2» 29 30 35 M 33 37 38 3* 40 4) 4? 43 44 45 41 49 50 51 5? S3 54 55 57 58 5» éO 6] 62 65 it >7 68 69 70 71 72 77 78 79 80 83 84 85 Bé 87 88 9 90 91 92 Horizontaal: 2. plaats in Over- ijsel; 15. technische hoogeschool (afk.j; i7. zwemvogel; 18. boerderij; 19. feest gewaad; 20. familielid; 21. afstammeling; 23. voorzetsel; 25. Ned. Zwem Bond (afk.); 26. algemeen voorschrift; 27. in sect; 28. wang; 30. gezwind; 32. kleef- middel; 33. gepantserde gevechtswagen; 34. Bijbels persoon; 36. ontvangkamer; 38. woning, hut; 39. noot; 40. fier, trots; 42. vochtig; 43. koopvaardijschip met drie masten; 45. lengtemaat 46. balspel; 48. nadeel; 50. bloem; 51. plaats in Over ijsel; 52. leedwezen; 54. vulkaan op Java; 56. weeklagen; 59. opschrift (afk.); 61. bloedvat; 62. pers. voorn.; 64. beurt; 65. familielid; 66. plaats in Overijsel; 68. kaartspel; 70. luister; 72. fris; 73. pers. voorn.; 75. afdeling, onderdeel; 77. her kauwer; 78. telwoord; 79. krankzinnig; 80. bergweide; 82. titel (afk.); 84. land tong; 85. frisse versnapering; 86. her kauwer 87. hoge feestdag; 89. lokspijs; 91. voorzetsel; 92. plaats in Overijsel. Verticaal: 1. plaats in Overijsel: 3. noot; 4. boom; 5. verfstof; 6. vreemde munt (afk.); 7. inhoudtmaat; 8. plaats in Overijsel; 9. Rijks Verzekerings Bank (afk.); 10. pers. voorn.; 11. levenslucht; 12. voorzetsel; 13. boom; 14. plaats in Overijsel; 16. leemte; 20. dwaze ge woonte; 22. vogel; 24. stapel; 26. drank; 27. etmaal; 29. vrucht; 31 herdersgod; 32. twijg; 33. romp, bovenlijf; 35. plaats in Overijsel; 27. plaats in Overijsel; 38. plaats in Overijsel; 40. liturgisch voor werp; 41. Pauselijke kroon; 43. verhin dering; 44. dakspar; 46. liefdesuiting; 47. Europeaan; 48. opening;, 49. streep; 53. plaats in Overijsel; 55. voortreffe lijkheid; 57. onderscheidingsteken; 58. plaats in Overijsel: 60. uitvlucht; 62. fa milielid: 63. sportterm; 65. schilders- gerief; 67. deel van het couvert; 68. kle verige substantie; 69. schielijk; 71. voor zetsel; 73. krijgsmacht 74. plaats in Overijsel; 76. schaaldier; 79. opperwezen; 80. streling; 81. honingdrank; 83. zijrivier van de Donau; 86. aardrijkskundige plaatsbepaling (afk.); 87. Chinese lengte maat; 88. de onbekende (afk.); 90. de oudste (afk.). Inzendingen tot en met 26 September aan 't Kasteel van Aemstel (afd. Prijs raadsel) N.Z. Voorburgwal 65 Amster dam. WA ARMI NKEI KTOEF ORKPASTORDURRUW Ta loting werden de prijzen toegekend aan: mej. R. v. d. Aar, Borneostraat (O, Heemstede; mevr. E. VerweijRoeffen, Oude Loosdrechtseweg 2, Hilversum: Kuiper, Delftlaan 207, Haarlem; Th-ger sten p.'a. Klamer, Nic. Beetsstraat 88 D, Amsterdam; Broeder Innocentio, Jongensschool, Nagtzaamplem 32, Haa lem; mej. M. Louwen. Sloterweg 12»» Amsterdam. Na aan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4