TROEPEN VAN V.N. VE HET VLIEGVELD KIMPO BIJ INCHON Frans weerschip loopt op mijn Rum naar Indonesië vertrokken STORM OP ZEE BRENGT SCHEPEN IN GEVAAR Frans verzet tegen bewapening van Duitsland een struikelblok REEDS 60.000 AMERIKANEN GELAND OP BRUGGEH00FD BIJ SEOEL Socialistische over winning in Zweden Spanje kan 44 divisies leveren Nederlandse coaster na stranding weer vlot Hef weer. M. Fockema Andreae: Troepen zo spoedig mogelijk naar huis Meningen van Schuman en Acheson botsen Compromisvformule? Tol hoofd en hart MANIFEST VAN DE K.A.B. Ook loonsverhoging boven f 3600? Nederlandse met speld in long naar de V.S. Schumacher accoord met bewapening MAANDAG 18 SEPTEMBER 1950 74ste JAARGANG No. 248173 Verbeten gevechten bij Waegwan Groot deel van G-brigade onderweg Ultimatum 30 DODEN EN 21 VERMISTEN BUSSTAKING IN LONDEN GEËINDIGD Het rommelt echter in de arbeid erswereld Onderhandelingen ChinaTibet V'oor verdediging van Europa Commandant lucht verdediging Conferentie Atl. Raad niet geëindigd De lonen en prijzen „Aan de belangrijkste verlangens voldaan" Telegram aan Ministerraad Salesiaanse jongmens- bedevaart naar Rome Koningin en Prins naar Engeland Amsterdammer gedood bij auto-ongeluk DUITSLAND VERBIEDT NED. APPELENIMPORT Besprekingen nog gaande Prins bestuurt straaljager Voor doktersbehandeling Mits volle garantie wordt gegeven BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 22, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per miinmetor- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, f 1.52 per maand, I 4.55 per kwartaal. Troepen der Verenigde Naties hebben oprukkend vanuit het Vrijdag ge vormde bruggehoofd bij Inchon Zondagavond het belangrijke vliegveld Kimpo 10 km ten Noorden van Inchon en 13 km ten N.-W. van Seoul veroverd. Afdelingen van de strijdkrachten der V.N. hebben, naar Seoul oprukkend, de Westeljjke oever van de rivier de Han op 10 km van de stad bereikt. Vroegere berichten dat Seoul veroverd zou zijn blijken voorbarig. De vijand biedt slechts sporadisch tegenstand en is nog niet Van de verrassing be komen. Gebrek aan coördinatie leidt er toe dat Noord-Koreaanse versterkin gen afzonderlijk worden vernietigd, terwijl de verliezen van de UNO-troepen slechts gering zijn. In het gebied van Inchon zijn duizend gevangenen ge maakt. Bij Inchon worden nog steeds troepen en materiaal aan land gezet. Zondagavond arrivëerde vanuit Japan de 7de Amerikaanse infanteriedivisie, waardoor het aantal manschappen op het bruggehoofd tot 60.000 is gestegen. Aan het front van de Naktong tot Pohang zijn de Amerikanen en Zuid- Koreanen, na aanvankelijk snelle vorderingen te hebben gemaakt, op zeer zware tegenstand gestuit. Vooral bij Waegwan, een sleutelstelling aan de weg van Taegu naar Seoul, vechten de roden met grote verbetenheid. Het is de Amerikanen dan ook niet gelukt hier een doorbraak te forceren. Tegelijk heerst er een grote militaire bedrijvigheid. Eindeloze kolonnes met legerbehoeften rollen door de straten, op weg naar het front. Het is nog niet bekend, hoeveel bur gers het slachtoffer van de beschieting zijn geworden, doch men gelooft, dat het betrekkelijk weinigen zijn, daar de mees te inwoners gevolg hebben gegeven aan de waarschuwing van de uitgeworpen Amerikaanse pamfletten, waarin zij wer den aangespoord de stad tijdelijk te ver laten. Generaal MacArthur zag enkele boe ren terugkeren naar hun nog smeulende woningen. „Zij weten helemaal niet, waarom dit allemaal gebeurt", zei hij hoofdschuddend. De operaties in het gebied van Inchon, zowel op het land als van de vloot, ver lopen nog steeds volgens plan,» aldus heeft generaal MacArthur in een com muniqué medegedeeld. Met het lossen is men op het tijdschema voor. Generaal-majoor Almond, generaal MacArthur's stafchef, zeide Zondag te geloven, dat de Noord-Koreanen acht dagen nodig zullen hebben om hun troe pen van het Zuiden naar het gebied van de Amerikaanse invasie over te brengen. De marineluchtmacht bleef de V.N.- strijdkrachten steunen. Vijandelijke troe pen en voertuigen werden gebombar deerd en beschoten en acht vijandelijke tanks en tien vrachtauto's werden ver nietigd. Hiermede werd doorgegaan ten einde een doeltreffende verplaatsing van vijandelijke versterkingen te voorkomen. Vijfenvijftig vijandelijke vrachtauto's zijn vernietigd of beschadigd door het vuur van oorlogsbodems. Volgens be richten van piloten van Amerikaan Sb verkenningsvliegtuigen hebben de Noord-Koreanen de geheele bevolking van Seoul gemobiliseerd voor verdedi gingswerk en worden er barricades op geworpen voor de naderende troepen. Inchon eens de mooiste havenstad van Korea is na het zware bombarde ment door de geallieerde vloot en luchtmacht op Vrijdag niet veel meer dan een puinhoop. Slechts de Europe se woonwijk is gespaard. .Overigens is er geen huis onbeschadigd en van de meeste staan nog slechts de muren overeind. Een dikke rook hangt over de stad en telkens breken nog branden uit. De bevolking verkeert in een staat van verdoving. Hier en daar is men met het opruimingswerk begonnen. De Zweedse sociaaldemocratische par ty heeft in de gisteren gehouden ver kiezingen voor gemeenteraden en pro vinciale staten een grote overwinning behaald en een duidelijke bevestiging gekregen van het vertrouwen van het kiezerscorps in de traditionele neutrali teitspolitiek. Toen de volledige uitslagen voor 25 provinciale raden en 6 grote gemeente raden bekend waren bleek dat de so ciaaldemocraten slechts 70.000 stemmen minder hadden dan alle andere partijen samen. Zij verkregen meer dan één millioen stemmen meer dan de libera len. Van de 1444 mandaten die op 't spel stonden behaalden zij er 744, dat is 30 meer dan in 1946 en 44 meer dan alle overige partijen samen. De communisten leden een gevoelige nederlaag. Zij verloren tweederde van hun mandaten en bijna 200.000 stemmen. Oo de conservatieven, die voorstanders zijn van loslating der neutraliteitspoli tiek, verloren terrein. Minister Tage Erlander deelde van morgen in een korte radiorede mede dat de regering de huidige buitenland se politiek zal voortzetten. Met de „Zuiderkruis", die 13 Septem ber uit Tandjong Priok is vertrokken, komt een groot aantal militairen van de G-brigade naar Nederland. Aan boord bevinden zich de volgende onderdelen: 422e bat. infanterie, 424e bat. infan terie, 42 AAT en 42e zelfst. mitr. comp., in totaal 1634 passagiers. Ook is de „Sibajak" met 1254 passa giers, in hoofdzaak van het voormalige KNIL met hun gezinnen naar Nederland vertrokken. 14 September heeft de „Ge neral Ballou" uit Tandjong Priok de reis naar Nederland aanvaard. Dit schip heeft 1469 passagiers, waarbij de volgen de onderdelen: 423e bat infanterie, 426e bat. infanterie en het 42e zelfst. verken ningseskadron. Generaal MacArthur heeft de Noord-, Koreanen het ultimatum: „Capituleren of sterven" gesteld, aldus heeft een woordvoerder van het leger te Washing ton meegedeeld. Drie millioen pamflet ten met dit ultimatum waren boven het door de Noordelijken bezette gebied van Zuid-Korea uitgeworpen. Bij Waegvan vechten de roden nog met grote verbetenheid teneinde de weg Taegu-Seoul te behouden. Zij voeren in fanterie- en artillerieversterkingen aan. De Amerikaanse eerste cavaleriedivisie was hier niet in staat door te breken voor een stoot in de richting van Seoul, doch zij drong door tot 4 <4 km. van Waegwan. Het tweede Zuid-Koreaanse corps boekte meer naar het Oosten echter terreinwinsten van vier en een halve tot zeven en een halve kilometer tegen over gering verzet. De Zuid-Koreaanse eerste divisie bereikte een punt onge veer 18 kilometer ten Noord-Oosten van Taegu. De zesde divisie drong bijna vier kilometer vi^orwaarts naar een punt op 20 kilometer ten Noord-Oosten van Yongtsjon, terwijl de achtste divi sie een terreinwinst boekte van vier en een halve kilometer ten Noord-Westen van Yongtsjon zonder enig verzet te ontmoeten. Een woordvoerder van het achtste Amerikaanse leger deelde mede, dat 1500 Noord-Koreanen gesneuveld of ge wond zijn bij pogingen om bij de samen vloeiing van de Hwangrivier over de Naktong te komen. In sommige secto ren vluchten de communisten over de rivier met achterlating van hun wa pens. De grootste zorg van de stafofficieren in Korea is nog steeds, dat een Chinees communistisch leger uit Mandsjoerije Korea zou kunnen binnenrukken. Men meent te weten, dat er 80.000 man Chi nese troepen zijn geconcentreerd aan de grens van Mandsjoerije en Korea en dat 200.000 man elders in Mandsjoerije ter beschikking staan. De „Sydney Sunday Sun" publiceert een telegram uit Tokio, volgens het welk diplomatieke stappen zouden wor den gedaan tot beëindiging van de Ko reaanse oorlog. Aan Zuid-Koreaanse functionarissen zou gezegd zijn, dat de strijdkrachten van de V.N. de 38ste breedtegraad niet zouden overschrijdbn. Amerikaanse soldaten brengen de eerste Noord-Koreaanse krijgsgevangenen binnen hun linies na de lading bij Inchon (radiografisch overgebrachte foto). Zaterdagmorgen is voor de kust van Bretagne ter hoogte van St. Malohet Franse weerschip „La Place" op een magnetische mijn gelopen. Er volgde een geweldige explosie en binnen en kele minuten was het schip in de gol ven verdwenen. Van de 93 opvarenden zjjn er slechts 42 gered. Tot nu toe zijn 30 lijken aangespoeld of op zee gevon den terwijl 21 opvarenden nog worden vermist. Er bestaat weinig hoop dat er nog overlevenden zullen worden ge vonden. De „La Place" was teruggekeerd van een wacht van 21 dagen in zware stor men op de Atlantische oceaan. Toen het schip Vrijdagavond voor Saint Malo aankwam was de kapitein van oordeel, dat het te laat was om nog de haven binnen te varen. Het schip ging voor anker en de bemanning kreeg een film vertoning aan boord waarna de kooien werden opgezocht. Een der geredden vertelde dat er zich toen plotseling een geweldige ont ploffing voordeed. Toen hij aan dek kwam was de brug reeds onder water verdwenen. Hij zelf werd door een golf weggespoeld doch wist een vlot te bereiken, waarop hij urenlang rond dreef voordat hij door een sleepboot werd opgepikt. Twaalf man zaten op het vlot, dat verscheidene malen om sloeg, en een vijftiental hing er aan. De meeste der 16.000 Londense bus chauffeurs en -conducteurs, die gedu rende drie dagen hebben gestaakt, zijn gisteren weer aan het werk gegaan inge volge de oproep van de leiders van hun Vakbond. De dienst was weer geheel normaal. Doch uit vele massa-vergaderingen, die gisteren in Londen en elders werden gehouden, bleek, dat het rommelt in de Engelse arbeiderswereld. Op een ver gadering van bouwvakarbeiders werd besloten een loonsverhoging van sixpen ce per uur te eisen. De dokwerkers be sloten van hun vakvereniging te eisen, hiet de werkgevers onderhandelingen te openen over een nieuw contract op basis van 25 shillings per dag, doorbetaling tijdens de vacanties en ouderdomspen sioen. Arbeiders in de vleesindustrie cisten op een vergadering, dat geen dis ciplinaire maatregelen zouden worden Senomen tegen twee leiders van een kort geleden uitgebroken wilde Staking in dit bedrijf. De vleesdragers stelden voorts een eis tot.loonsverhoging. Op alle vergaderingen waren re chercheurs van Scotland Yard aanwe zig. dit in verband met de Vrijdag door minister Isaacs afgelegde verklaring, dat de communisten trachten de Britse sleutelindustrieën lam te leggen. De voorzitter van de vergadering der dok werkers, Albert Timothy, die kort ge leden een bezoek aan Polen heeft ge bracht, verklaarde, dat land te hebben bezocht niet om met zijn vrienden van de Cominform samen te zweren, maar om te zien, hoe Polen zich zonder Marshall-hulp herstelde. „Wat ik er gezien heb. heeft me uitermate ver baasd", zeide hij. Arthur Deakin, hoofd van de T.U.C., de Britse federatie van vakbonden, heeft Zaterdag geëist, dat de Britse regering de communisten buiten de wet stelt voor zjj verwarring kunnen stichten door hun stakingsmanoeuvres. De meeste waarne mers geloven echter niet, dat de rege ring op dit ogenblik het advies van Deakin zal opvolgen, omdat zij er niets voor voelt de communisten „onder gronds" te drjjven. De „La Place" zou Zondag in St. Malo hebben deelgenomen aan de ingebruik neming van nieuwe havensluizen. De feestelijkheden werden afgelast. Men neemt aan, dat de magnetische mijn, die het schip heeft doen zinken, door het stormachtige weer is losge woeld uit het slib, waaronder ze sinds de oorlog bedolven heeft gelegen. De nieuw benoemde ambassadeur van communistisch China in Indig zal van daag zijn geloofsbrieven overhandigen en daarna zullen in New Delhi bespre kingen tussen China en Tibet kunnen beginnen. De Tibetaanse delegatie heeft Zater dag een beleefdheidsbezoek gebracht aan de Chinese, ambassadeur generaal Yuang Chungh Sien en een album met foto's van de Dalai Lama aangeboden. Generaal MacArthur (midden) volgde van het vlaggeschip „Mount McKinley" de landing van zijn troepen bij Inchon (radiografisch overgebrachte foto). Spaanse officieren, die de geallieerde manoeuvres in West-Duitsland hebben bijgewoond, hebben verklaard, dat Spanje bereid is binnen 36 uur 44 divi sies te mobiliseren „voor gezamenlijke verdediging van West-Europa tegen een Russische aanval". Spanje heeft thans 22 divisies onder de wapenen, doch niet al deze divisies zijn op volle sterkte en Spanje heeft een tekort aan militaire uitrusting, aldus deze otficieren. Van het Spaanse gezelschap maakte o.a. deel uit generaal Jesus Aguirre, plaatsvervangend chef van de generale staf van het Spaanse leger. Spanje zou zeer gaarne militaire uit rusting van de V.S. ontvangen, aldus verklaarden de officieren. De sterkte van een Spaanse divisie lag tussen twaalf en veertienduizend man. Het Spaanse leger was gespecialiseerd in infanterie en ar tillerie. Tot commandant van het onlangs op gerichte commando Luchtverdediging Nederland is benoemd de kolonel vl. wn. J. v. d. Werff. Het stormachtige weer in de nacht van Zaterdag op Zondag heeft de opva renden van enkele schepen weer be nauwde uren bezorgd. Ter hoogte van de 54ste breedtegraad kwam eerst een Engelse sleepboot in moeilijkheden en later een tweede Engels schip. Voor de Nederlandse kust liep een Nederland se houtboot aan de grond op het Storte- melk, maar kon later weer worden vlot- gebracht. Zaterdagavond om drie minuten voor haif twaalf seinde de Engelse sleepboot Turmoil, die met de Bisco 9 op sleep touw ter hoogte van Port Patrick bij Schotland in de Ierse Zee voer, dat hij door het breken van de tros zijn sleep was kwijt geraakt. Ruim twee uur later, om 1.35 uur kon de Turmoil melden, dat de verbinding weer tot stand was gebracht. Om 2.28 zond de Turmoil op nieuw noodseinen uit, want de sleeptros op de Bisco 9 was aan de grond vastge raakt en daarom werd assistentie van een reddingsboot gevraagd om acht man van de Bisco 9 te halen. Zondagmorgen elf minuten voor vier kwam de red dingsboot langszij van de Bisco 9 en was het gevaar geweken. Ook het Britse schip Ashgatc kreeg het met de storm te kwaad. Zondag mórgen 2.13 uur meldde de marconist, dat de stuur-inrichting was weggesla gen. Het schip bevond zich toen op 54 graden Noorderbreedte, ongeveer 50 mijl van de pier van de Tyne. Asstisten- tie werd verzocht, maar hulp behoefde niet verleend te worden want om 3.31 uur was het schip bijgedraaid en zou de bemanning zelf de schade herstellen. Tenslotte was het ook de circa 500 ton metende Nederlandse kustvaar der Ponza van een Zaanse houthandel, die met een lading hout ter hoogte van Terschelling op het zogenaamde „Stortemelk" aan de grond liep. Red dingboten voeren uit en ook de sleepboot Holland van de rederij Doeksen. Toen het schip eenmaal aan de grond zat, begon ook de deklast te schuiven, maar gelukkig slaagde men er in de Ponza vlot te krijgen, waarna de coaster naar Den Helder werd gesleept. Tengevolge van de felle Zuidwester storm, die alle loodsdiensten, met uit zondering van die te Den Helder, nood zaakte Zondagmiddag de dienst te sta- Verwachting tot Dinsdagavond: Aanvankelijk meest matige, later weer krachtige en langs de kust wel licht opnieuw tot stormachtig toe nemende wind tussen West en Zuid. Vanavond en vannacht tijdelijke op klaringen. Morgen weer toenemende bewolking met op de meeste plaatsen enige regen. Weinig verandering van temperatuur. Zon: 6.20—18.49. Maan: 15.11—21.31. Met het K.L.M.-vIiegtuig. dat Zater dagavond van Schiphol met bestemming Djakarta is opgestegen, is de vroegere Hoge Commissaris van Indonesië in Ne derland, de heer Mohammed Rum, ver trokken. Hij werd uitgeleide gedaan door tal rijke autoriteiten, onder wie de ministers mr. J. H van Maarseveen, S. L. Mans- holt, mr. W. F. Schokking en mr. J. In 't Veld, alsmede de ambassadeur van Amerika, Selden Chapin, de gezant van India, dr. Meta, de heer Djumhana, plaatsvervangend Hoge Commissaris in Nederland, de zaakgelastigde van Paki stan, de heer Bokhari, generaal Buurman van Vreeden en véle andere autoriteiten en leden van de Indonesische kolonie. De heer Rum zei in Nederland een bijzonder prettige tijd te hebben gehad en het te betreuren ons land te verla ten, hoe zeer zijn nieiiwe functie als minister van Buitenlandse Zaken in Indonesië hem ook trekt. „Ik laat vele vrienden achter", zo zei hij, „maar ik hoop spoedig, mogelijk bij de aan staande nieuwe conferentie, in Neder land terug te komen." Voor Rum vertrok heeft de Koningin hem ten paleize te Amsterdam in af scheidsgehoor ontvangen. Met hetzelfde vliegtuig als waarin Rum vertrok reisde de Nederlandse staats secretaris, mr. W. H. Fockema Andreae. naar Djakarta om daar zaken betreffen de de repatriëring der K.L.-soldaten en de problemen betreffende de oud- K.N.I.L.-soldaten te regelen. „Een van de belangrijkste punten is, dat de troepen van de K.L. zo spoedig mogelijk naar huis komen", zo zei mi. Fockema vogr hij vertrok. „Veel van de moeilijkheden van de laatste tijd zijn ohtstaan door de aanwezigheid van Ne derlandse militairen. Het is daarom noodzakelijk, dat deze mensen naar huis terugkeren." Mr. Fockema Andreae becijferde het totaal aantal manschappen van de K.L., dat thans nog in Indonesië is, op 14.000. Dit omvat de G-brigade, die nog deze maand thuis vaart, en de H-brigade, die daar direct op volgt, maar ook zij, die vrijwillig nadienden. „Onze verplichtingen ten aanzien van de Ambonese militairen zjjn wjj ons be wust en wij zullen deze vervullen voor zover de omstandigheden dit toelaten." Ook dat zal een zeer belangrijk onder deel zjjn van de besprekingen, die de staatssecretaris van Oorlog in Djakarta zal voeren. „Nederland", zo besloot hij, „heeft het odium gekregen de oorzaak te zijn van allerlei problemen. Hierover zal ik uitvoerig praten." ken, is het zeiljacht „Fax", afkomstig uit Breda, dat vijf personen vervoerde voor Veere in ernstige moeilijkheden geraakt. Het jacht liep aan de grond bij een zandbank, nadat de zeilen ge scheurd waren en het ankertouw was gebroken. De bemanning van de reddingboot „Maria Carolina Blankenheim" uit Vee- re, onder schipper Minneboo, heeft na verschillende moeilijkheden aan de „Pax" vastgemaakt en het jacht veilig binnengebracht. De opvarenden waren doornat en verkleumd van de regen en zeer vermoeid. Door heftig Frans verzet tegen het voorstel van Acheson om Duitse eenheden op te nemen in een te vormen Atlantische strijdmacht is de Atlantische Raad er Zaterdag niet in geslaagd zijn conferentie in New York te besluiten. Het Zaterdagavond verwachte communiqué bleef dan ook uit en de ministers hebben zich gedwongen gezien vandaag hun conferentie voort te zetten. Ge zien het belang van de kwestie krijgt deze conferentie dus voorrang boven de voltooiing van de besprekingen der Grote Drie, die er in hun driedaagse con ferentie van vorige week evenmin in slaagden hun agenda af te handelen, waarbij overigens waarschijnlijk ook de kwestie van de Duitse deelneming aan de Europese defensie het grote struikelblok is geweest. Hoge functionarissen verklaarde Zaterdagavond ,dat de raad overeenstem ming bereikt had over alle essentiële aspecten van 'n West-Europees defensie program, met uitzondering van de kwestie van Duitse herbewapening. Vol gens deze zegslieden was de gehele agenda, met uitzondering van het punt Duitsland, afgehandeld en naar de plaatsvervangers gezonden, die een com muniqué moeten opstellen. Dezen zouden zich de gehele Zondag wijden aan de opstelling van de tekst. Vandaag zal deze tekst aan de plenaire raad ter goed keuring worden voorgelegd. Mogelijk zullen de ministers vandaag, na nieuwe instructies van hun regeringen te hebben ontvangen, nogmaals over de kwes tie der Duitse herbewapening van gedachten wisselen, doch bevoegde bron nen van de Franse delegatie verklaarden, dat Schuman geen wijziging van de Franse positie voorzag, wanneer deze instructies mochten arriveren. De meningen van Schuman en Ache son schijnen vooral te botsen wat het tijdselement betreft. Acheson wenst thans een principiële verklaring dat de West-Duitsers bewapend moeten wor den. De détails zouden later komen. In tegenstelling met deze opvatting zei de Franse minister dat de kwestie van de Duitse deelneming aan de Europese de fensie pas beslist kan worden nadat alle détails van de West-Europese verdedi ging voorzover het de leden van de At lantische raad betreft uitgewerkt zijn Hij zette uiteen, dat de gedachte van een Duitse herbewapening eer, geheel nieuwe figuur is welke zich pas gepre senteerd heeft toen Winston Churchill in Straatsburg voor de dag kwam met het plan voor een Europees leger, waar aan Duitsland zijn bijdrage zou moeten leveren. Schuman zeide, dat er op dit ogenblik andere dringende taken voor Duitsland ziin. Hij noemde het organiseren van de Duitse arbeidskrachten voor het aanleg gen van versterkingen aan de grens van Anderen gelukkig mdken is de zeker- I l ste weg om zelf gelukkig te worden, j De K.A.B. heeft in een manifest aan de Katholieke hoofd- en handarbeiders van Nederland, dat gisteren na afioop van de H. Mis werd uitgereikt, gewezen op de langdurige, moeizame en soms stroeve onderhandelingen inzake het vraagstuk lonen en prijzen. De leiding van de K.A.B. stond op het standpunt, dat een verhoging van de lonen onont koombaar was en dat deze loonsverho ging verplichtend moest worden voor geschreven. De loonsverhoging vijf procent tot een maximum van 180 gulden per jaar voor mannelijke en vrouwelijke werk nemers boven de 23 jaar, gehuwden of kostwinners IS er nu! Zij is, behou dens te verlenen dispensatie, bovendien verplichtend voorgeschreven voor alle lonen en salarissen, geregeld in collec tieve contracten en bindende loonrege lingen. Aan de twee belangrijkste verlan gens van de K.A.B. is derhalve vol daan, zij het dan, dat de K.A.B. het betreurt, dat deze 5 pet. niet volle dig zal gelden voor lonen boven de f 3.600.—. Deze compensatie was sociaal ge sproken rechtvaardig! Zij zal echter economisch bezien op de duur slechts houdbaar zijn, indien werkge vers en arbeiders, met vereende krach ten, de productie en de arbeidsproduc tiviteit -waar mogeliik - weten op te voeren. Zij zal niet door een nieuwe loonronde behoeven te worden gevolgd, indien het gelukt, evenwicht tussen io nen en prijzen tot stand te brengen. De regering wilde vooralsnog geen algemene prijsstop. Intussen: ingrijpen de maatregelen zullen toch op korte ter mijn onvermijdelijk zijn! Het probleem van lonen en prijzen is dus niet opge lost! Deze 5 pet. betekent even een adem pauze. Zjj is slechts een tegemoetkoming in de ontstane achterstand. die koste wat het kost niet opnieuw mag ont staan! Aan de definitieve oplossing wordt gewerkt. Hard gewerkt. Dat werk vraagt het uiterste aan ta lenten en wilskracht. Omdat het pro bleem zo uiterst moeilijk, zo ingewik keld is. Ook de leiding van de K.A.B. zich verantwoordelijk wetend jegens hon derdduizenden vaders, moeders en kin deren. neemt aan dit werk dagelijks deel. Zjj spant zich in. met anderen, in het overleg met regerin es-instanties, in het overleg binnen de Stichting van de Arbeid, in het overleg via de Raad van Vakcentralen, om dit probleem te hel pen oplossen, aldus het manifest. De Centrale Raad van de Werknemen- de Middenstand was Zaterdag in ver gadering bijeen te Eindhoven. Besloten werd tot het verzenden van een tele gram aan de Raad van Ministers, waarin er op aangedrongen werd om de vastge stelde -6 procent loonsverhoging ook vol-' ledig van toepassing te verklaren met betrekking tot de lonen en salarissen, welke liggen boven ƒ3600.per jaar. Voor jongens van ongeveer 13 tot 20 jaar organiseren de paters Salesianen te Ug- Chelen een tweede Heilig-Jaar bedevaart naar Rome. De deelnemers zullen op 1 No vember getuige zijn van de dogma-verkla ring van Maria ten Hemelopneming. Te vens brengt men een bezoek aan Turijn, waar Don Bosco zijn werk onder de jeugd begon en zijn congregatie stichtte. De be- devart valt in de herfstvacantie der scholen. Er kunnen zich nog enkele deelnemers aanmelden. Koningin Juliana en Prins Bemhard zul len een officieel bezoek aan Groot-Brittan- nië brengen, aldus heeft een woordvoerder van de Nederlandse ambassade te Lona.cn aan Reuter verklaard. De woordvoerder wilde geen bevestiging geven van berichten, volgens welke de Ko ningin en de Prins een bezoek aan Koning George zouden brengen in October of No vember aanstaande. Hij zei, dat uitgebreids voorbereidingen aan het bezoek voorat moeten gaan en dat het onwaarschijnlijk is dat het bezoek reeds zo spoedig zou kun nen plaats vinden. Een functionaris van Buckingham Palace. de residentie van de Engelse koning, zeide „niets te melden" te hebben. In gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs werd, zoals bekend, in Mei j.l. ver klaard, dat Koningin Juliana waarschijn lijk in het begin van de zomer van het vol gende jaar een bezoek aan Groot-Brittannië zou brengen. Bij informatie bij het Nederlandse minis terie van Buitenlandse Zaken deelde men ons mede, dat daar van een bezoek van de Koningin en Prins Bemhard aan Groot- Brittannië niets bekend is. Zaterdagmiddag is onder de gemeente Zevenaar een ernstig auto-ongeluk ge beurd, dat aan de 59-jariie Amsterdam mer de heer G. Geijtenbeek het leven heeft gekost Hij zat in een auto, naast de bestuurder, de heer Lit, eveneens uit de hoofdstad toen de wagen waarschijn lijk tengevolge van een defect aan de stuurinrichting tegen een boom reed. De heer G. werd op slag gedood. De heer L. werd met een scr^edelbasisfractuur in ernstige toestand in het ziekenhuis te Zevenaar opgenomen. Naar wjj vernemen heeft West-Duits- land de invoer van appelen uit Neder land net ingang van vandaag 18 September verboden. Er worden geen invoervergunningen meer afgegeven en Zondarr was de laatste dag, waarop nog appelen uit Nederland mochten worden geïmporteerd. Nu is het afgelopen en staat Nederland voor een catastrofe ten aanzien van zqn appelenexport. In het seizoen 1949/50 werden namelijk in to taal 160.000 ton appelen geëxporteerd, waarvan 145.000 ton naar West-Duits land, dns rond 90%. Van Nederlandse zijde worden thans alle pogingen aangewend om te trachten een ontheffing van het verbod te krij gen, maar de vooruitzichten hierop zijn niet hoopvol. De West-Duitse Bonds regering heeft namelijk een handelsver drag met Italië gesloten, waarbij is over eengekomen, dat Italië geen appelen zal leveren aan West-Duitsland. Italië heeft daarbij evenwel als voorwaarde gesteld, dat ook andere landen, die appelen ex porteren, geen appelen aan Duitsland leveren. Aanvankelijk nam Italië genoe gen met een datum, die niet later viel dan 12 September. Daarna heeft het de voorwaarde verlengd tot 31 October. Er bestaat dus nog een mogelijkheid, dat na 31 October wel appelen uit Ne derland mogen worden geleverd, maar de Duitse fruitkwekers zullen zich daar wel tegen verzetten, in verband met de grote eigen productie. Tijdens zijn bezoek aan Engeland, aan de Havillandfabrieken te Hatfield, heeft Prins Bernhard niet alleen zijn voorge nomen vlucht gemaakt met het nieuwe viermotorige passagiersvliegtuig (met straalaandrijving) „Cornet", hij heeft ook de straaljager „Vampire" gevlogen. Na zijr. terugkeer heeft de Prins zich enthousiast uitgelaten over „dit perfect ontwikkelde jachtvliegtuig". Er is aldus de Prins geen enkele grond voor het bij sommigen nog aanwezige voor oordeel tegen deze machines wegens de vermeende gevaren die het vliegen met dit type zou meebrengen. bet IJzeren Gordijn, uitbreiding van de bestaande Duitse hulpcorpsen, die in dienst van de geallieerden staan als chauffeurs, constructie-arbeiders en an dere niet-militaire functies. Het Duitse herbewapeningsprobleem, zo verklaarde Schuman, is door be paalde landen gesteld, wat hun goed recht was, en Frankrijk wil zich niet onttrekken aan het onderzoek van dit vraagstuk. Wij zijn niettemin van oor deel, dat iedere onmiddellijke beslissing gevaarlijk zou zijn. Schuman betoogde vervolgens dat het kader voor een cergelijke herbewapening niet gereed is, daar er geen Atlantisch leger bestaat, en dat, om dit in het leven te roepen uit gebreide technische studies vereist zijn, alsmede de oplossing van talrijke voor afgaande problemen. Bevin schijnt, naar Reuter verneemt, niet langer gekant tegen Duitslands her bewapening. Hij zette als zijn mening uiteen, dat de Duitse contingenten wer kelijk in het Atlantisch leger dienen op genomen te worden en dat zij geen auto nome eenheden met een Duits opperbe vel moeten zijn. De vertegenwoordigers van Italië, Ca nada. Noorwegen, Denemarken, Portu gal en IJsland hebben het principe van de Duitse herbewapening met enig voor behoud aanvaard. De Nederlandse afgevaardigde, minister Stikker, ver klaarde zich voorstander van een zo spoedig mogelijke Duitse herbewapening doch graaf Sforza. de Italiaanse afge vaardigde. betoogde, dat met die her bewapening slechts mag begonnen wor den, wanneer de behoeften van de le den van de raad bevredigd zijn. België scheen geneigd zich by het Franse standpunt aan te sluiten. De Amerikanen handhaven hun zienswijze en het wordt onwaarschijnlijk geacht, dat Acheson zijn standpunt, dat volledig door Truman is goedgekeurd, zou her zien. Men gelooft dat Schuman, hoewel hij daartoe persoonlijk wel bereid was, de Amerikanen niet tegemoet kon komen zonder een Franse politieke crisis te creëren. Hoge diplomatieke kringen zeggen echter dat hoe graag Acheson ook zou zien dat men het in principe eens wordt over deelname van Duitsland, hij niets zou doen wat de Franse politieke stabiliteit in ge vaar zou kunnen brengen op dit moei lijke moment in de wereldsituatie. In conferentiekringen wordt intussen verklaard, dat hoewel de Franse hou ding tot dusverre overeenstemming in de weg heeft gestaan, het nog altijd mo gelijk is dat een compromis-formule zal worden uitgewerkt. De Canadese mi nister Lester Pearson zeide Zaterdag avond na de zitting dat een of andere overeenkomst bereikt zal worden. Hij wilde niet verder gaan. Maar andere ge zaghebbende kringen meenden dat het compromis zou liggen in de formulering van het vandaag uit te geven communi qué van de Atlantische Raad. Zij zeg gen dat het communiqué eerst het be sluit van de Raad zou aankondigen om een geïntegreerde Europese strijdmacht te creëren onder een enkele bevelheb ber en een internationale commissie van stafchefs. Als een concessie aan de Ver enigde Staten zou dan verder de na druk worden gelegd op de belangrijk heid van Duitslands deelname aan de Europese defensie, maar als een conces sie van Schuman zou niet worden ge rept over Duitse militaire samenwer king. Misschien beperkt men zich tot een verklaring, dat Duitsland onmid dellijke hulp kan leveren door arbeids- bataljons. hulpdiensten die de geallieer- dP bezettingstroepen assisteren bij niet- militaire taken en door verhoogde In dustriële productie. De 25-jarige Johanna Tijsterman uit Amstelveen vertoeft momenteel in een ziekenhuis in Philadelphia, waar dr. Jackson zal trachten een speld uit haar rechterlong te verwijderen. Zij kreeg de speld tijdens een niesbui onder het naaien naar binnen Nadat verscheidene Nederlandse specialisten haar zonder resultaat behandeld hadden is zij Vrijdag naar Amerika gevlogen, naar dr. Jackson, die in Nederland be kendheid kreeg toen hij enige jaren ge leden een splinter verwijderde uit een long van een Nederlands jongetje, dat ock speciaal naar Amerika vloog om zich te laten behandelen. Dr. Jackson denkt de speld door de luchtpijp te kun nen verwijderen. Dr. Kurt Schumacher, de leider van de West-Duitse sociaaldemocratische partij, heeft Zondag op een bestuurs vergadering van zijn party te Suttgart verklaard, dat de socialisten bereid zqn hun goedkeuring te hechten aan een Duitse militaire bijdrage tot de verde diging van het Westen, doch alleen als „het lot van de Westelijke democratieën onverbrekeiyk wordt verbonden met het Duitse".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1