Belevenissen van de struisvogel Rasmus u Vernieuwde Zomervaart met veel feestvertoon opengesteld mm. Si PHILIPS H00GTEZ0N Ons Lieve Heer op Solder wordt klooster VOLKSWAGENS sör Wie komen er thuis? Haarlemse zwemkaravaan in Algiers Bakkerspatroons vragen dispensatie Tienjarenplan voer kerkenbouw Benelux ministers worden gehoord Als laatste onderdeel de bibliotheek vervoerd Interieur blijft hopelijk intact TAXI? Bel: 13000 HERINGA WUTHRICH Dagelijks kinder verhaal door Clevia in MAANDAG 18 SEPTEMBER 1950 PAGINA 2~ STAD EN OMGEVING Genootschap Nederland Engeland J. G. MARTIN EN ZN. 75 JAAR Orgelbespeling Burgerlijke Stand „De Matador" gemoder niseerd GEMEENTEZAKEN Vlagvertoon van beste soort Z.C. Haarlem wint te Algiers Kanowedstrijden in het Zuider Buiten Spaarne Opening sportterrein U.V.V. TRACHT TE BLIJVEN HELPEN Tournooi Klaverjasclub „Haarlem-Noord" R.K. Schaakclub „H'et Witte Paard" HEEMSTEDE GODSDIENSTCURS US VAN 18-JARIGEN SANTPOORT Katholieke Vrouwen beweging REPATRIËRINGS- EN TROEPENSCHEPEN MARINE TECHNICI LANGER IN DIENST Weekends Katholieke Jonge Middenstand bisdom Haarlem Mgr. Huibers draagt een Pontificale Mis op DE „ORANJE" IN DE HOOFDSTAD Over Duitse problemen LAATSTE NIEUWS DE NAKTONG OVERGESTOKEN EINDE MUSEUM AMSTELKRING 99 99 S.. Ignatius naar het College Kind slikt speelgoed- wieltje in Beurs van Amsterdam Scheepvaartberichten WASSERIJ DUYN DAG en NACHT .TAXI 13 000' ZONDER CHAUFFEUR TE HUUR 20.per dag voor 200 K.M. Weekend van Zaterdagmiddag tot Zondagavond 30.voor 300 K.M. Benzine verbruik 1 ltr. op 13 K.M. PLEIN 33 - TELEFOON 13000 OF 17000 - u';s5v •"i pt1 De onhoudbare toestand, waarin de Zomervaart in het over-Spaarnse Haar lem verkeerde, is Zaterdag J.1. plechtig ten einde gebracht. Op deze niet alleen voor de bewoners zo belangrijke dag werd namelijk het nieuwe weggedeelte officieel voor het verkeer opengesteld Nadat een grote stoet kinderen, samen gesteld uit vijf scholen, langs de op de nieuwe weg opgestelde politiekapel had gedefileerd, zwaaiend met oranje en rcod-wit-blauwe vlaggen, die haast weg geblazen werden door de op volle kracht spelende muziek, overhandigde de doch ter van de aannemer, die dit werk tot stand heeft gebracht, mej. Wies Verheul, aan mevr. Cremers een bouquet bloemen en een schaar, en verzocht haar het over de weg gespannen lint te willen doorknippen. Onder gejuich van het zeer talrijke publiek werd de laatste zy het symbolische versperring tot de nieuwe Zomervaart opgeruimd. Daarna betraden de burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers en zijn vrouw achter de spelende politiekapel en gevolgd door' een grote menigte, het gehele nieuwe gedeelte van de vaart. Bij het bekende complex, waar de Ouden van Dagen wonen, werd halt ge houden om een feestelijke mars te bla zen, welke speciaal was bedoeld voor de thans 75-jarige oprichtster van de in middels alweer 25 jaar oude speeltuin. Tenslotte begaf het gezelschap zich weer terug naar zijn uitgangspunt, waar het zich voor de ogen van het nog steeds op de voet volgende publiek in esn café terugtrok, teneinde enige sprekers da gelegenheid te geven zich verstaanbaar' te maken. Als eerste sprak de heer S. F. van Dijk, van buiten af begeleid door de nog immer volhardende kapel. Hij bracht als voorzitter van het Haarlemse Comité Feestdagen Oost dank aan allen, die door hun aanwezigheid de plechtigheid had- Met het troepentransportschip „Fair- seadat 23 September in Rotterdam wordt verwacht, keren de volgende mi litairen naar hun vaderland terug. Haarlem. Brandt, L. Kennemerstraat 34. Hoogland, J. Saenredamstraat 103. Leeuwen, H. J. van Magdalenasteeg 3. Menken, M. J. Teslastraat 47. Rippen, P. Rollandslaan 105. Meyer, M. C. Twjjn- derslaan 8. Kloek, J. H. Jelgersmastraat 47. Boilerman, H. G. Obistraat 63. Veen A. van Hof van Egmond 141. Janssens, M. J. A Orionweg 17. Nab, J. G. D. Spekstraat 4. Shilling, G. R. Eksterstraat 179. Severijnse, J. J. Patrimoniumstraat 34. Aalsmeer. Tiemens, G. Aalsmeerdijk 587. Velders, J. M. Seringenstraat 17. Beverwijk. Douwstra, D. Munniken- weg. Bloemendaal. Admiraal, H. Aerden- hout, Vdn Lennepweg 5. Driessen, M. F. Berkenlaan 14. Fens, M. Overveen, Rio Grandelaan 42. Haarlemmermeer. Pruissen, J. J. Aalsmeerderweg 564. Heemstede. Elenbaas, J. J. Rhododen- dronplein 17. Volkers, A. J. Vondelka de 38. Lisse. Scholten, P. H. Julianastraat 178. Noordwijk. Mingelen, G. A. Witte de Withstraat 2. Phefferkorn, J. A. Zand- voortseweg 41. Sassenheim. Frederikse, C. M. Hoofd straat 303. Velsen. Horsman, G. IJmuiden, Kas tanjestraat 42. Jong, H. P. de, IJmuiden WiUemsbeekweg 44. Morianner, J. K., Schulpweg 165. Zandvoort. Bos, J. Oosterparkstraat 50a- Schouten M. P. Brederodestraat 79. Met de „Ranchi", 25 Sept. te Am sterdam verwacht, keren de Haarlem mers Prins, D. Emmaplein 10 en La- bots, J. A. C. Vroomstraat 4 naar huis terug. Door het genootschap Nederland Engeland zullen in de winter 19501951 d? volgende lezingen georganiseerd wor den. Mr. Osbert Lancaster zal spreken over het onderwerp: „English Comic Art in the last hundred years". Mr. Alan Price-Jones spreekt over „Post war Li- tarature" en Mr. Bernard Hollowood zet de „History of Punch" (with slides) uit een. Misschien komt Mr. Walter Wilkinson met zijn bekende Puppet Theatre. „Het Nederlands Impresariaat" zal in samen werking met het Genootschap een voor stelling door The Young Vic in de stads schouwburg organiseren; waarschijnlijk zal „De Koopman van Venetië" gespeeld worden. De eerste lezing zal op Vrijdag 13 Oc tober gegeven worden en wel om acht uur 's avonds bij Brinkmann. Dr. G. E. Godbor zal dan spreken over; „The Na tional Health Scheme". Dansacademie J. G. Martin en Zonen jubileert. In hetzelfde gebouw, waarin vijfenzeventig jaar geleden de heer J. G. Martin zijn Inmiddels zo bekend gewor den instituut opende, recipieerde de ju bilerende familie Zaterdag j.l. te midden van de talrijke bloemstukken, die ge tuigden van de waardering die men alom voor haar werk heeft. De bewoners van de Schagchelstraat hebben, zoals ook bij de vorige jubilea, bjj deze huldiging vooraan gestaan. Na mens het Schagchelstraatcomité sprak de heer J. Captijn de familie Martin toe. Hij herinnerde er onder hieer aan, hoe de leiders van de dansschool steeds op de juiste wijze met de tijd hadden weten mee te gaan en bood de jubilarissen een toekomstig schilderij aan, dat een be kend leerling van de kunstenaar Her man Moerkerk van de Dansschool zou maken. Bovendien overhandigde spre ker een bloemen- en fruitmand. Hierna kregen de talrijke bezoekers gelegenheid, de familie persoonlijk te feliciteren. In de Grote Kerk zal op Dinsdag 19 September van 89 uur door George Robert het volgende gespeeld worden: 1 a. Jesu meine freude; b. Fantasia sopra: Jesu meine freude, J. S. Bach; 2 Toccata C kl. t., Muffat; 3 Sonate V C gr. t„ J. S. Bach; 4 Spielstücke, Dist- Ier; 5 Sonate I, Hindemith. GEBOREN; C. S. Franken—Diehl z.; C. A. Buur—Smit d.; W. Arnoldtvan der Wilt d. GEHUWD: H. J. F. A. Paanakker en C. J. Wemik; G. H. de Greet en U. M. van Niekerk; H. Essenius en C. Som broek. OVERLEDEN: N. J. Scheffer, 52 j„ Waldeck Pyrmontstraat; J. A. van den Bogaardt, 73 j„ Zomerstraat; H. Joos- tenTermeer, 73 j„ Doelstraat; E. Koh iervan Dantzig, 69 j„ Rijksstraatweg; H. T. Timmer, 2 j„ Hazepaterslaan; A. J. van Aggelen, 61 j„ 2e Vocruitgang- straat. den doen slagen, en wierp daarna nog een schuwe blik in het nog maar zo pas voorbije verleden, waarna hij nogmaals de feestelijke avondviering (het maker, van een dansje) belichtte. Burgemeester Cremers bracht in her- innering, hoe de wantoestand in Haar lem-Oost eigenlijk ontstaan was. Het geringe verstand, dat men vroeger had van stedebouwkunde en vooral de angst en de onmacht om tot onteige ning van grond in het algemeen be lang over te gaan, waren er oorzaak van geweest, dat vooral Haarlem-Oost tijdens zijn groei niet zo geworden is als wjj het thans zouden wensen Door het uitstekende werk van de aannemersfirma Verheul en Brouwer is evenwel een begin gemaakt met de ver betering van deze toestand, terwijl men thans, bij de aanbouw van nieuwe stads gedeelten anders te werk gaat. Spreker bedankte tenslotte deze firma, Openbare Werken, het Gemeentelijk Energiebe drijf, de heer J. A. Dorresteyn, direc teur van Hout en Plantsoenen, en alle arbeiders en opzichters, voor het werk, dat zij hadden verricht om de bijna on begaanbare Zomervaart te herscheppen in een weg, die er zijn mag. Een hartelijk applaus bewees, dat alle aanwezigen het met de door beide heren gesproken woorden eens waren. Een geheel verbouwd en vernieuwd kledingmagazijn „De Matador" ontving Vrijdagmiddag vrienden en belangstel lenden op haar receptie ter gelegenheid van de heropening. Zowel van binnen als van buiten heeft de zaak een algehele metamorphose ondergaan. Was er voor heen een kleine ouderwetse uitstalruim te onder een oude pui, thans zijn er twee moderne étalages, waarin de goederen veel beter tot hun recht komen. Gebeur de het vroeger meer dan eens dat de winkel te klein was om ruimte te bie den aan alle cliënten, nu is daar geen gevaar meer voor, want ook boven is een afdeling verkoop gevestigd. Met de comfortabele kleedhokjes betekent dit een hele vooruitgang. Het interieur van de winkel is in lichte kleuren gehouden en maakt hierdoor een prettige en frisse indruk. Het geheel werd o. 1. v. de ar chitect Ooms verbouwd en uitgevoerd dcor de heer Nelissen. Reeds veertig jaar geleden vestigde de heer Callo zich in de Anegang en wel op nummer 18. Na drie jaar moest hij dit pand verlaten en werd pand 21 gekocht waar de zaak nog gevestigd is. Tijdens de oorlog moest de heer Callo zijn winkel verlaten en werd hier een lampenzaak ondergebracht. Toen de be zetter uit ons land was verdreven, wer den ogenblikkelijk pogingen in het werk gesteld om de zaak terug te krijgen; deze pogingen hadden succes en nu staat de heer Callo, die intussen al 71 jaar is, weer aan het hoofd van een bloeiende zaak, geassisteerd door zijn schoonzoon, de heer Goldstein, en de heer Daniels. Zaterdagmiddag reed een 9-jarige jongen op een rijwiel langs de Brou wersvaart, terwijl een 10-jarige jongen zich op zijn bagagedrager bevond. Door dat deze laatste niet stil zat, raakte de wielrijde'r de macht over zijn stuur kw'ijt en reed het water in. Zijn passagier wist er net op tijd af te springen en bovendien de ander met behulp van een stok weer op het droge te krijgen. Door de echtgenote van Haarlems burgemeester Mevrouw Cremers werd Zater dagmorgen half 12 de Zomervaart officieel voor 't verkeer in gebruik gesteld. Het moment waarop Mevrouw Cremers het lint doorknipt ende weg in gebruik genomen wordt. Advertentie Verkoop en verhuur THEO v. AMERONGEN De Radio-Specialist van Heemstede RAADHUISSTRAAT 35 - TEL. 29449 Daar verschillende gymnastieklokalen in onze stad niet aan de gestelde eisen voldoen, stellen B.^on W. aan de raad voor hun een crediet van 7.475 te ver lenen, ten einde enige verbeteringen aan te brengen. De scholen, die hiervan zullen profiteren zijn; Anslijnschool, Lin- schotenschool, Wethouder Westerveld- school, Klaas de Vriesschool, dr. A. van Voorthuysenschool, HBS-b met vijfjarige cursus en het gebouw aan de Kleine Houtweg. Aan de heer P. N. Spee te Haarlem zal een stuk grond van ongeveer 529 m2 verkocht worden voor 19 per m2. Ko per zal hier een werkplaats met vier bovenwoningen bouwen. Elk van deze huizen is bestemd voor één gezin; voorts mag er geen handel, bedrijf of dergelijke in gevestigd worden. Op kosten van de koper zal er op de Noordelijke, Weste lijke en Zuidelijke grens een betonnen schutting van 2.50 meter hoogte worden opgetrokken. B. en W. stellen voor om aan het Ver bond van Haarlemse Speeltuinverenigin gen ten behoeve van de speeltuinvereni ging „Frans Hals" een renteloos voor schot te verlenen van 1000. Deze schuld moet in tien jaarlijkse termijnen onder nader door B. en W. te stellen voorwaarden worden afgelost. „Frans Hals" zal dit geld gebruiken voor de aanschaf van speeltuinwerktuigen. Het bestuur van de Vereniging der Zusters van Liefde te Tilburg heeft B. en W. verzocht bij aanschaf van leermiddelen voor de Sint Veronica- school aan de Antoniestraat 28 te helpen. Het aantal leerlingen voor het zevende en achtste leerjaar is sterk toegenomen; tevens is er een gewijzigde methode van godsdienstonderwijs ingevoerd. B. en W. stellen daarom voor een bedrag van f 725.beschikbaar te stellen. (Van een speciale verslaggever) ALGIERS, Zaterdag. De inwoners van Algiers keken dezer dagen dezer dagen verbaasd naar dat stel Hollanders, dat bepakt en bezakt en allemaal met een fleurige Tunesische stroohoed J>P hun stad binnentrokken. Het leek wei n kleine kajavaan, want de bagage van de Haarlemmers is in deze paar weken in Noord-Afrika werkelijk on rustbarend vermeerderd. Poefs in de meest bonte verscheidenheid en zonder uitzondering bemachtigd na felle tot het uiterste doorgevoerde „gevechten" om de prijs met geslepen Arabieren, die in Hollanders kwade tegenstanders vinden, koperwerk, leren tassen in alle maten en kleuren, en natuurlijk ook een hele serie fezzen, dat is zo'n beetje de aanwas aan goederen, welke de zwemclub Haar. lem verworven heeft. Eigenlijk zou een kameel om dit alles te torsen geen over bodige luxe zijn, maar helaas, deze „schepen der woestijn" hebben onze jon. gens tot nu toe slechts van uit de verte uit de trein kunnen aanschouwen. De klachten van de maagpatiënten be ginnen enigszins af te nemen, ook al doordat het eten hier m Algiers meer Europees is dan in Tunis of Constan- tine. Trouwens de hele stad doet meer denken aan Europa, zoals het daar ligt met zijn moderne brede boulevards, schoon en zindelijk als een stad aan de Rivièra. Alleen de Arabische wijken voeren ons natuurlijk naar het mysteri euze, geheimzinnige Oriëntale leven. De Noord-Afrikaanse pers is tot dus ver eenstemmig in zijn lof voor de pres taties van de Hollanders. Bob Bonte en Joris Tjebbes krijgen elke wedstrijd weer een ovatie van het publiek en ook de poloploeg van Haarlem oogst de be wondering van de toeschouwers. Voor waar deze reis van Zwemclub Haarlem is Nederlands vlagvertoon in de beste zin van het woord. Te Algiers boekte de waterpoloploeg van Z.C. Haarlem een 106-overwinning op Montpensier (Algiers). In het zwempro- gramma won Bijlsma de 100 m. rugslag In 1.16. Bonte werd tweede. De 10 x 66.6 m. vrije slag estafette werd gewonnen door Haarlem vóór een gecombineerde ploeg van de plaatselijke verenigingen ASM cn BUA. De kanovereniging „Spaarnevogels" organiseert op Zondag 24 September bij het botenhuis in de Kanohaven aan de Schalkwijkerweg, de jaarlijkse onder linge kanowedstrijden. De aanvang is op 11 uur bepaald. Gevaren wordt de 300 en 500 m R I's en R ffs. 's Middags is er een puntenracc door de stadsgrachten en er zijn spiegelgevechten. Het belooft een spannende strijd te worden. Bij slecht weer wordt het programma een week uitgesteld. Het nieuwe sportterrein en het kleed gebouw aan de Schalkróijkerweg zal Zaterdagmiddag officieel geopend wor den. De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, zal de opening, welke om half drie plaats vindt, ver richten. Bijna drie keer zoveel meisjes dan vorig jaar werden door de U.V.V. deze vacantie aan bezigheden gehplpen. Men kan dus rustig van een stijgend succes spreken. Verschillende huisvrouwen die op reis gingen, of waarvan de hulp met vacan tie ging, ontvingen van de U.V.V. tijde lijke krachten, die weliswaar jong wa ren, maar geladen met goede wil en met enthousiasme, hun taak keurig volbracht hebben. Ook op kantoren, waar door de vacantie drukke bezigheden waren, werd hulp geboden en een tiental meis jes vond administratief werk op een bureau, dat plotseling extra hulp nodig had. Maar ook in September en Octo ber gaan er nog echtparen of huisvrou wen met vacantie en ook in November en December wordt er wel eens een moeder ziek of zijn er andere omstan digheden die extra hulp noodzakelijk maken. En heel vaak wordt die hulp a la minute verlangd. Maar de studie van de meeste meisjes is weer begonnen, het lessenseizoen is weer ingezet en er zijn nog maar enkele krachten beschik baar. Gelukkig zijn er nog andere mogelijk heden. Het huishouden wordt wel een voudiger door allerlei moderne vindin gen, fhaar het wordt ook duurder, véél duurder. Daardoor zijn er enkele huis vrouwen vaak kinderloos of waarvan de kinderen niet meer thuis zijn, die zich aanmelden om bij andere gezinnen huishoudelijk werk te doen, om zo hun budget te laten kloppen. Voor de gezinnen, die op deze manier uil de nood geholpen worden, zijn dit vaak uitstekende krachten, het is alleen jammer dat de meesten niet alle dagen beschikbaar zijn. Voor krachten, die gedurende één of meer weken zich voor dit werk willen inzetten en er niet tegen opzien dage lijks per fiets in alle richtingen te trek ken, is er geregeld werk. Inlichtingen elke morgen (behalve Za terdags) op het Bureau van de U.V.V. Stadhuis, tussen 10-12 uur. Ook tele fonisch 20405. In het voortgezette tournooi van de Klaverjasclub „Haarlem-Noord", ten bate van de T.B.C.-patiënten in Neder land, was Zaterdag de uitslag: K.K.K.B., Amsterdam 41494 punten, 8 marsen; Vier Azen, Haarlem 40836 pun ten, 9 marsen; Wiener, Amsterdam 40678 pur.ten, 13 marsen; K.K.ICa, Amster dam 35024 punten, 2 marsen. Groep I: A. HablousJ. de Lange 10, P. StamJ. Stolvoort 10, M. v. d. EergW. Happel Jr. Groep II: G. v. EgmondR. Faase 01, B. SpoorTh. Happel Sr. 01, P. v. DeyzenJ. v. d. Meer 10. Groep III: G. Lunenburg—-O. v. d. Stoop 01, J. MeyerA. Komen 01, B. OverdijkP. Kloos 01, G. Reeuwijk Jr.—H. Klein 0—1, Th. Schoorl--0. Holdorp 01, J. v. d. BergP. Filmer 01, H. UilenbroekG. Lunenburg Groep TV: J. BankenL. v. d. Valk ;/2G. BeelenN. Stevens Sr. 01, G. EnsinkA. P. Schoorl 10. De verplichte godsdienstcursus voor de achttienjarige jongens van de Sint Bavoparochie begint a.s. Woensdagavond om half negen. Voor de achttienjarige meisjes wordt de eerste cursus gegeven op aanstaande Vrijdagavond om acht uur. De bijeenkomsten vinden plaats in zaal acht van het R.K. Verenigingsge bouw. Ieder die hiervoor in aanmerking komt wordt dringend verzocht op tijd aanwezig te zijn. De Katholieke Vrouwen Beweging, afdeling Santpoort, opent Dinsdag 19 September het winterseizoen, 's Mor gens om 7 uur wordt de H. Mis opge dragen voor het overleden lid der af deling mevr. J. AntonioliHuybcns, waarbij alle leden worden uitgenodigd. 's Avonds om 8 uur is er een kort lof in de parochiekerk; daarna om 8.15 uur in de parochiezaal de begroctings- avond. Spreekster is mej. E. Sondaal, Vrouwe van Bèthanië, over het onder werp: „De vrouw in het bekerings werk". Aan het gesproken woord is een kleine tentoonstelling verbonden. Deze avond wordt opgeluisterd met een mu zikale omlijst pig. FAIRSEA (R. Lloyd), pass. 16 Sept. St. John, n. R'dam. ORMONDE (R. Lloyd), 24 Sept. 4 u. n.m. te R'dam verw. TABINTA, pass., 16 Sept. Dungeness, naar Nieuw-Guinea. Naar wij van de zijde van de bak kerspatroons vernemen, hebben zij het College van Rijksbemiddelaars om dis pensatie verzocht van de verplichting tot toekenning ener loonsverhoging. Dit in afwachting van een nadere compen satieregeling, die de bakkers wensen om een eventuele loonsverhoging te kunnen dragen. Van de zijde van het ministerie van Marine deelt men ons het volgende mede: „Electromonteurs, vuurleidingsmon teurs, radio-radarmonteurs en stokers, behorende tot het dienstplichtige perso neel der Koninklijke Marine, dat is op gekomen in het eerste kwartaal van 1949 zullen, voor zover zij niet Denoren tot at lichting 1944, na nun eerste oefening van 21 maanden, indien dit noodzakelijk üiijkt, nog ten hoogste drie maanden langer, echter uiterlijk tot begin Januari 1951, in werkelijke 'tQfcnst worden ge- nouden." Na het succes, dat in het afgelopen voorjaar geboekt is met de bijeenkom sten voor jonge middenstanders van het Bisdom Haarlem in Vijverduin. staan voor het najaar weer drie nieuwe weekends op het programma, welke wederom op Vijverduin bij Bloemen daal gehouden worden. Op de eerste bijeenkomst, 23 en 24 September, zullen Herman Geijer en Frans Burmanje spreken over de plaats en de taak van de middenstandrs. Vervolgens wordt geza menlijk gediscussieerd over de sociale wetgeving, terwijl 's middags onder lei ding van dr N. M. Lucas conclusies ge trokken zullen worden. Dr. W. Dijssel- bloem spreekt op het volgende weekend van 2122 Oct. over „Onze katholieke taak in het maatschappelijk leven" en rector Kraakman over de stijl der katholieke middenstander in het dage lijks leven. Tenslotte wordt 18 en 19 Nov. een „weekend met culturele ge noegens" georganiseerd, waaraan o.a. door Frans 't Hoen uit Hoorn en pater Dirks medewerking wordt verleend. Voor alle inlichtingen en opgaven kan men zich wenden tot de - heer Chris Houweling, Bernissestraat 60, A'dam. Om Gods zegen af te smeken over het tienjarenplan, waarover gisteren in alle kerken van het bisdom de bisschop pelijke brief werd voorgelezen, droeg Mgr. J. P. Huibers gisteren een Ponti ficale H. Mis op in de Kathedrale Ba siliek te Haarlem. De bisschop wera bij deze plechtigheid geassisteerd door de vicaris-generaal van het bisdom Haarlem, Mgr. N. h. Ammerlaan als presbyter-assistens, deken J. J. A. Kuil man en deken J. P. J. Kok als troon- diakens, terwijl rector H. M. Lohman en de weleerw. heer C. J. van de Knaap als diaken en subdiaken fungeerden. In zijn predicatie lichtte de bisschop persoonlijk het tienjarenplan voor ker kenbouw toe; hij wees daarbij nog eens op het nijpend gebrek aan kerken en de grote zorg, die dat gebrek vooral in de grote .steden met hun nieuwe woon wijken met zich meebracht. Mgr. Hui bers deed een dringend beroep op al de katholieken van zijn diocees om de uiterste mildheid te betrachten, om deze grootscheepse actig, welke hij onder de bescherming stelde van O. L. Vrouw, zo goed mogelijk te doen slagen. Behalve enige kanunniken en dekens uit het bisdom warep mede bij deze plechtigheid aanwezig de burgemeester van Haarlem mr. P. O. F. M. Cremers. het Tweede Kamerlid Th. Hooy, de heer L. Bouman, lid van Ged. Staten van N.H., de wethouders A. Angenent, E. J. van Lent en mr. F. Rohling, resp. uit Haarlem, Heemstede en Bloemendaal, verschillende gemeenteraadsleden van Haarlem, mr. I. Bunker, secretaris Fonds Kerkenbouw, de heer W. van Ogtrop, penningmeester van dat Fonds, de bisschoppelijke bouwinspecteurs, en ir. J. v. d. Laan, lid van de situerings- commissie. Met circa achthonderd passagiers aan boord is het vlaggeschip van de maat schappij „Nederland" hedenmorgen! in de hoofdstad aangekomen. Te negen' uur begon de ontscheping. De waarnemend Hoge Commissaris ir. Djumhana Wiraat- madja, was met zijn echtgenote en de chef van het protocol, mr. Sukawati, aanwezig om de Indonesische ambas sade-secretaris, mr. H. M. Achmad af te halen. Ter gelegenheid van het feit, dat hij dertig jaar aan de maatschappij is ver bonden, werd de chef-kok van de „Oranje", de heer P. W. Vroom gehul digd. De heer A. Mol, van het directo raat-generaal van Scheepvaart, die na mens de minister van Verkeer en Wa terstaat de heer Vroom complimenteer de, deelde mede, dat het H.M. de Ko ningin heeft behaagd de heer Vroom te verlenen de ere-medaille in goud, ver bonden aan de Orde van Oranje Nas- (Telegrafisch van onze correspondent) New York, Zondagavond. Alvorens hun eindbeslissingen te ne men inzake de Duitse problemen zullen de Grote Drie deze week overleg plegen met minister Stikker en de ministers van Buitenlandse Zaken van België en Luxemburg. Vertegenwoordigers van de ministers der Benelux-landen hebben Zaterdag geconfereerd met vertegen woordigers van de Grote Drie. Zij be spraken de plannen voor de toekomstige controle in West-Duitsland en voor het toezicht op de Duitse industriële pro ductie en wisselen van gedachten over de vraagstukken, die voortvloeien uit de bezetting. Het overleg tussen de Grote Drie en de Benelux-ministers zal niet op een gemeenschappelijke conferentie plaats hebbne. Beide groepen zullen afzonder lijk vergaderen. De Grote Drie zullen hun plannen voorleggen overeenkom stig vroeger gemaakte afspraken, daar de Duitse kwesties van vitaal belang zijn voor de Benelux-landen. Acheson heeft hedenavond geconfe reerd met sir Benegal Rau, permanent gedelegeerde van India bij de Verenigde Naties, over de vraagstukken van het Verre Oosten. Acheson is voornemens ook met de vertegenwoordigers van In donesië en Pakistan bij de V. N. deze kwesties te bespreken. Patrouilles van de tweede Amerikaan, se divisie zijn Maandag overgestoken naar de Westelijke oever van de Nak- tong. Volgens een woordvoerder ontmoetten zij slechts lichte tegenstand. De Noord- Korear.en hadden zich Zondag over een 20 km lange strook ten Zuiden van Hyongpoeng van de Oostelijke oever teruggetrokken. Ten Westen van de rivier zullen de Amerikaanse patrouilles een brugge- hoofd vestigen. Om 10.30 uur vanoch tend staken de Amerikanen de Naktong over, ten Zuiden van Hyongpoeng. Hy ongpoeng ligt 24 km ten Zuidwesten van Taegu. (Eigen bericht) Het Museum Amstelkring te Amsterdam, meer bekend als „Ons Lieve Heer op Solder", heeft opgehouden te bestaan. Zaterdag reed een vrachtauto uit Leiden op de O Z. Voorburgwal voor en laadde de bibliotheek van ongeveer 1400 delen in, welke vervoerd werd naar het veilingbedrijf van Burgorsdyk en Niermcijer in de Sleutelstad. Het was het laatste onderdeel van de collectie, dat naar elders werd overgebracht; alleen de beelden van St. Petrus en Pauius, afkomstig uit de oude statie „De Pool", staan nog in bet kerkje ter weerszijden van het altaar. De Zusters Augustinessen, die het pand per 1 October van de eigenaar, het Bis dom Haarlem, hebben gehuurd, treffen thans voorbereidingen voor haar vestiging. Daar het huis zelf op de Monumentenlijst staat, mag zonder toestemming van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, niets aan het in terieur worden gewijzigd. Het is derhalve te hopen, dat dit zoveel mogelijk intact zal blijven. Wat de collecte betreft, deze zal voor een deel verspreid wor den geveild. De eerste stukken, een aantal sculpturen, waaronder een Graflegging van Christus en de Nederdaling van de H. Geest over de Apostelen, komen Dinsdag bij Mak Van Waay onder de hamer. Koningin Regentes Emma het schonk aan het toen pas opgerichte Amstel kring. Het levensgrote St. Ignatius- beeld van Quellijn is thans naar de Paters Jezuïeten teruggekeerd en wel in het St. Ignatius College. Reeds eerder was de fraaie oude preekstoel van het Begijnhof naar de gerestaureerde kapel teruggebracht. En tenslotte werd, zoals wij reeds bericht ten, de historische gevelsteen „d'PoolH ter gelegenheid van het gouden bestaans- feest der huidige St. Annakerk op Wit- tenburg, ingemetseld in het buiten portaal van de kerk, die naar deze gevel steen van de oude statie nog altijd „De Pool" wordt genoemd. In een zoveel mogelijk bewaarde, pijn lijke stilte heeft zich de tragedie vol trokken van Amstelkring, dat niet al leen een belangrijk cultuurbezit was, erfdeel der vaderen van de Amsterdamse Katholieken, maar ook mocht gelden als een der meest interessante musea van de hoofdstad. Er bestond de laatste ja ren een groeiende belangstelling voor: in betrekkelijk korte tijd nam het aan tal bezoekers van enkele honderden lot tien duizend per jaar toe, katholieken zo wel als andersdenkenden, onder wie zeer veel vreemdelingen. Niettemin had het museum steeds met een tekort te kampen, dat van particuliere zijde werd aangevuld. Hieraan zou eens een eind komen en men moet aannemen, dat een helaas niet openbaar beroep op eigen kring om steun heeft gefaald. De ge meenschap der stad, die stellig culturele rechten op O.L. Heer op Solder had, zou de daaruit voortvloeiende verplichtingen hebben moeten aanvaarden; misschien zal zij zich verdedigen met te verkla ren, dat zij officieel in de zorgen niet werd gekend. In elk geval is het aan de Katholieken van Amsterdam om zich op de borst te slaan, dat het zover ko men moest, met dit bij uitstek Katho lieke museum. Er is nu veel critiek, niet alleen onder Katholieken, maar ook bij andersden kenden, doch het heeft geen zin meer •hierop in te gaan. De vragen van het ge meenteraadslid van de P.v.d.A. mr. v. d. Bergh, gericht aan B. en W., die dezer dagen wel beantwoord zullen worden, doen weinig meer ter zake, evenmin als de opmerking van andersdenkende zijde, dat het museum stellig exploitabel zou zijn geweestj Men moge zich troosten, dat het geboliw en hopelijk ook het in terieur intact wordt gelaten en in theo rie de mogelijkheid blijft bestaan, het kerkje nog te bezichtigen. Voor het ver dere gebouw zal dit wel moeilijk zijn, omdat de Zusters er zullen wonen. En verder zal het oude Amstelkring dan dienstbaar worden aan het mooie werk der Zusters Augustinessen in dit oudste deel van de stad Amsterdam. Een zeer gelukkige bestemming heeft het bekende beeld van St. Ignatius gevonden, vervaardigd in 1654 door Quellijn in opdracht van de Paters Je zuïeten voor hun statie tussen Heren-' gracht en Singel bij de toenmalige Ka- tersteeg, thans de parochiekerk van de H Franciscus Xaverius, de Krijt berg. Bij de opheffing der Jezuïeten orde werd het beeld in 1773 verkocht en kwam het tenslotte terecht in de kunstverzameling van Prins Willem V. Koning Lodewijk Napoleon plaatste later het beeld in het door hem tot Koninklijk paleis ingerichte Amster damse stadhuis op de Dam. Hier stond het nog in de tachtiger jaren, tot H.M. Op de „Ormonde", het door de rege ring gecharterde Engelse schip, dat voornamelijk met ex-KNIL-gezinnen op weg is naar Nederland, heeft ter hoogte van Port-Said een vijfjarig jon getje een speelgoedwiegje ingeslikt, dat in zijn dunne darm terecht is geko men. Het kind is, met de vader, te Port- Said aan wal gezet, omdat operatief in grijpen nodig zal zijn. (Nlet-officlële koersen) 3W Nederl. 1948 3% pCt. Ned. 1950 3-31/, Nederland 1947 97 3 Ned. 62-64 öel.fac. 97/, Inschr Grtbk. '48 3 pCt. 96/, Ned. Handel MIJ eert. 149% A.K.U. 174 Van Berkels Patent 118% Calvé-Delft eert. 135(4 Van Gelder 162 Kon. Hoogovens eert. 149 Unilever cert. 234% Ned. Kabel 278 Philips 232% Kon. Petroleum 308% „Amsterdam" Rubber 137% Holl. Amerika Lijn 172 Kon. N Stoomb Mij. 136 Ned. Scheepv. Unie 161 H.V.A. 126 Deli Mij. eert 4 123 slot 18/9 97/, 174% 233 306 142% 136 1611/, 129 124% AAGTEDIJK 16 te Le Havre. ABBE- DIJK 18 te Buenos Aires. ABBEKERK 16 v. Aden n. Suez. ALAMAK p. 16 Gibraltar. ALBLASSERDIJK 17 te Londen. ALCI- NOUS 18 te Singapore. ALCYONE 17 te St. Vincent. ALDERAMIN 17 v. Duinker ken n» Le Havre. ALGORAB 17 bij Lissa bon. ALKAID 17 te Lulea. ALMKERK 17 te Fremantle. ALPHACCA 16 v. Montevi deo. ALPHARD p. 17 Madeira. ALWAKI 16 v. Montevideo n. Santos. ARENDSDIJK 17 v. Trinidad n. Recife. ARENDSKERK 16 v. Rott. n. Sidney. AXELDIJK 18 te Rott. BENNEKOM 16 v. Callas n. Mollendo. BERLAGE 15 v. Dakar, 26 te Vlaardingen, BEVERWIJK 17 bij K. Farina. BLOEM FONTEIN 17 v. Aden n. Mombassa. BOS KOOP 17 v. Bremen n. Antwerpen. CAL- TEX DELFT 16 te Rott. CALTEX LEIDEN 17 te Bahrein. CALTEX PERNIS p. 17 Gi braltar. CALTEX UTRECHT 17 bij Socrota. CERAM 17 v. Bombay n. Karachi. CLA- VELLA p. 17 Kreta. CONGOSTROOM 17 te Le Havre. COTTICA 16 v. Paramaribo n. Azoren. DALERDIJK 18 te Hamburg. DELFLAND 16 v. Santos n. San Francisco. DELFT 16 v. Curacao n. Dominica. DIE- MERDIJK 16 v. Cristobal n. Los Angeles. DUIVENDIJK 17 v. Hamburg "n, Bremen. EDAM 17 te Rott. v. New York. EEM- LAND p. 16 Galloper lichtschip. E3SO ROTTERDAM p. 17 Moria-eil. FAIRSEA 17 te Suez. GOOILAND p. 17 Evenaar. GOYA p. 18 Malta. GROOTE BEER p 17 Daldalusrif. HELDER 17 te Cristobal. HERA 17 te Antwerpen. HERMES 16 van Puertomyn n. Montevideo. HESTIA 17 te San Juan. JAGERSFONTEIN 18 te South ampton. JAPARA 18 te Makassar. JOBS HAVEN 11 v. Cardiff n. Las Palmas. KOTA BAROE p. 17 Finisterre. LAERTES 16 v. Birkenhead n. Bremen. LANGKOEAS 17 v. Djedah te P. Sudan. LARENBERG 18 v. Khorramshar n. Bashire. LIEVE VROU- WEKERK 17 v. Suez n. Aden. LISSEKERK p. 17 Kreta. LOMBOK 17 v. Portland. LUNA 17 v. Tunis n. Oran. MAASHAVEN 17 v. Las Palmas n. Santos. MAASKERK 17 v. Tahoradi n. Monrovia. MACUBA p. 16 Sin gapore. MALVINA 16 bij Kaapstad. MAR- PESSA 20 te Curacao. MELAMPUS 16 v. Singapore n. Djakarta. MUIDERKERK p. 16 Ouessant. OMALA v. Cebu te Miri.- ON- DINA p. 17 K. Finisterre. OVERIJSEL 17 te Maud. PERNA 17 te P. Said. POLYDO- RUS 16 v. Beaumont n. New Orleans. RIOUW 16 v. Aden n. Suez. ROTTI 17 te Suez. RIJN 16 v. Luleaborg n. Delfzijl. RIJNKERK p. 17 K. St. Vincent. SAMA- RINDA 17 te Manilla. SAPAROEA 17 van Freetown n. Le Havre. SARANGAN 16 te Khoramshar. SCHIE 19 v. P. of Spain 1e Kingston. SOESTDIJK 17 v. Baltimore te New Orleans. STAD LEIDEN 17 te Mon treal. STREEFKERK 17 v. Antwerpen te Rott. SUMATRA 17 v. Antwerpen te Rott. SUMATRA 17 v. Palembang n. Ma kassar. SUNETTA p. 16 Malta. TAMO 17 v. Rott. n. B. Aires. TAWALI p. 16 Gibral tar. TITUS 17 op de Elbe. TOSARI 17 v. P. Swettenham n. Colombo. UTRECHT 16 te Paranagua. WATERMAN 17 te Menado. WICKENBURGH 16 v. Rott. n. Casablanca. WIELDRECHT 17 v. Karachi n. Bombay. WILLEM RUYS p. 17 Tunis. WILLEMSTAD 17 v. La Guaira n. Trinidad. WOENS- DRECHT 15 v. Punta Cardon. ZEELAND 17 v. Brunsbuttel. ZIJPENBERG p. 16 Gi braltar. Advertentie l MSTER I) A MStVAAUT 20 TEL. 11053 Advertentie Advertentie HAAKLEM Eleclrische Installaties Luidsprekende Telefoon- installaties Advertentie peonage" M' 119. Sim en Sam kwamen weer aangehold en spron gen in de lucht van blijdschap. Maar Rasmus zei: „Nou jongens, kalm aan een beetje. Er is helemaal geen reden om je zo op te winden, want nou hebben we de steen wel, maar dat is de schat nog niet." Toen sleepten ze met hun drieën de steen op zij en begonnen te graven. Nu, dat viel helemaal niet mee. „Schei maar uit," zei Rasmus. ,JDit is veel te moeilijk voor ons. We moeten er een baggermolen bij halen- En daar kwam het monster al aan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2