DEFENSIE EIST GROTE OFFERS AMERIKANEN in J0NGD0NGP0, een voorstad van Seoel Nog steeds in de branding Opbouw van de strijdkrachten te land en in de lucht moet worden versneld Aanwas der bevolking vraagt bevordering van emigratie Het weer. Zorglijke begroting Geallieerden moeten de Han nog over 117 MILLIOEN TE KORT OP DE BEGROTING 1951 Andere factoren zullen eveneens een rol spelen Fabriek voor oorlogs materiaal in ons land1 Troonrede van H.M. Koningin Juliana Naar oplossing kwestie Nieuw-Guinea Koffie wordt f 1.92 per half pond Bruggenhoofd ten W. van de Naktong De inspanning voor de defensie zal dit tekort nog doen toenemen Tot hoofd en hart DINSDAG 19 SEPTEMBER 1950 74ste JAARGANG No. 248174 H. M. Koningin Juliana heeft hedenmiddag de gewone zitting der Staten-Generaal geopend met de volgende Troonrede: „Leden der Staten-Generaal, bij het eerste lustrum na de bevrijding gaf het economisch maatschappelijk en geestelijk leven van Nederland een beeld te zien, dat getuigde van de veerkracht, waarmede ons volk door alle teleurstellingen en tegenslagen heen vele gevolgen van oorlog en bezetting te boven wist te komen. Gedurende een groot deel van het achter ons liggende jaar vond het herstel op verheugende wijze voortgang. De gezondheidstoestand van ons volk kan in het algemeen gunstig worden genoemd. De woning bouw vorderde. De industriële en agrarische productie ontwik kelden zich bevredigend, ook handel en verkeer namen toe. Op sociaal gebied bleef een goede samenwerking bestaan. Wel deed zich na de devaluatie een prijsstijging gevoelen, maar aangenomen mocht worden, dat deze binnen zekere grenzen kon worden gehouden en onder de invloed van de ruimere productie na enige tijd voor een daling zou plaats maken. Ook in de financiële toestand tekende zich een verdere verbetering af, al werd die o.a. door de devaluatie ongunstig beïnvloed. Thans doen zich echter ook in ons land de gevolgen gevoelen van de toeneming der internationale spanningen, in het bijzonder na de aanval op Zuid-Korea, een oorlogsdaad, die voor de eerste maal heeft geleid tot een snel militair ingrijpen van de zijde der Verenigde Naties. Komende interimregelinsr lil ^ê&WÊÈ^,,, £181 SiÊÉMHÉl Minder ambtenaren Motorrijder verongelukt Nederland in de Veiligheidsraad Rood China moet in de UNO Verklaart Pandit Nehru N.-GUINEA IN V.N.- VERGADERING? P.T.T.-AMBTENAAR GEARRESTEERD Oneerlijke handelingen? BUREAU: SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Ingezonden mededelingen dubbel tarief Omroei ers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt z:ch het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, f 1.52 per maand, t 4.55 per kwartaal. Nauwelijks waren het vorig jaar de woorden van de Troonrede verklonken of de Regering was gedwongen een sterk ingrijpende de valuatie af te kondigen. De met zoveel zorg samengestelde millioenennota, een begroting, waar in na-oorlogse jaren toch al zo weinig peil op te trek ken viel, stond in één slag op losse schroeven. De Regering kondigde op diezelfde dag een prijsstop af, en suste het Nederlandse volk dat de gevolgen van de devaluatie in het binnenland nauwelijks merkbaar zouden zijn. Nu één jaar later doet in alle triestheid dit alles alleen maar ridicuul aan. Wij spraken op die 20ste September van een Nederland in stormgetij, omdat wij de gevolgen wél bevroedden. Zó was Prinsjesdag 1949. Het zal geen Verwondering wekken, gezien de schokkende gebeurtenissen der laatste maanden, dat de Troonrede, die Hare Majesteit hedenmiddag ter opening van de zitting der Staten- Generaal uitsprak, vooral in het teken staat van de defensie en de loon- en prijspolitiek. Niet, dat de Regering in verband hiermede opzienbarende mededelingen doet, maar zij wijst er nadrukkelijk op, dat van Nederland grote offers voor de defensie moeten worden gevraagd. Dit zijn de conse quenties van de taak, welke op de vrije volken rust, namelijk de collec tieve veiligheid te verzekeren en het kostbare erfdeel der vrijheid te be schermen tegen mogelijke aanranding van buiten en ondermijnende actie van binnen uit. De brutale communis tische aanval op Zuid-Korea heeft de zo lange tijd aarzelende vrije volken verbonden in de Ver. Naties de stoot gegeven een krachtige politiek te gaan voeren en legers en bewapening aan zienlijk te versterken. Dat dit in tal van landen, die nog lang niet de gevolgen van de tweede wereldoorlog te boven zijn, grote spanningen oproept op financieel, economisch en sociaal terrein, is ge makkelijk te begrijpen. Deze spannin gen te leiden en zo mogelijk te ver minderen is thans de zware taak van iedere Regering. De Troonrede wijst er op, dat de gang van zaken in de wereld Nederland voor nieuwe vraag stukken stelt. Zij memoreert de sterke stijging der prijzen van vele grond stoffen op de wereldmarkt, die voor ons land een bijzonder ongunstige uit werking heeft, omdat het zelf zo weinig grondstoffen voortbrengt. Een stille klacht, die heimwee oproept naar het gebied van Indonesië, het dorado der kostbaarste grondstoffen, dat wij zo overhaast zelfstandigheid hebben gegeven, waardoor de toevloed van voor ons onontbeerlijke grond stoffen voor een niet onaanzienlijk deel thans naar andere mogendheden wordt geleid. De waarderende woorden, die ge wijd worden aan de volgens de Re gering niet onverdienstelijke werking van het Uniestatuut met Indonesië, kunnen echter niet camoufleren, dat dit statuut door Indonesië misbruikt wordt als een politiek chantage-mid- del, o.a. ten opzichte van de toekomst van Nieuw-Guinea. Dit middel is reeds zó effectief gebleken, dat de Nederlandse grote zakenlieden in In donesië, die vroeger zich met hand en tand keerden tegen een voortijdige souvereiniteitsoverdracht, thans be reid zijn Nieuw-Guinea te laten varen terwille van de weinig gefun deerde hoop, dat zij daarmee hun financiële en commerciële belangen definitief veilig zullen stellen. Niet temin handhaaft de Nederlandse Re gering als voorheen het van haar be kende optimisme, dat in het verleden ons evenwel duur te staan is geko men. De in het voorjaar door minister Lieftinck in het vooruitzicht gestelde belastingverlagingen ter compensatie van een eventuele huurverhoging zul len weliswaar in de Kamer aanhan gig worden gemaakt maar daarmee zal de tegemoetkomendheid van de Regering op fiscaal gebied ook haar uiterste grens hebben bereikt. Wij kunnen dit helaas maar al te goed begrijpen, gezien de bittere noodzake lijkheid tot het brengen van grotere offers in verband met het opvoeren van onze defensieve kracht naar bui ten en naar binnen tengevolge van de steeds angstwekkender wordende dreiging van Moskou. Voor wat onze verdediging naar buiten betreft worden gelukkig de daartoe nodige maatregelen door de samenwerkende Atlantische mogend heden gedicteerd. Voor wat onze ver dediging naar binnen betreft zouden wij gaarne meer positieve verklarin gen hebben vernomen omtrent de maatregelen, welke de Regering zich voorstelt te nemen tegen de wroeten de, sociale onrust verwekkende en economische schade berokkenende, communisten en de niet bona-fide vakorganisatie. Bovendien hadden wij gaarne meer concrete gegevens ver nomen omtrent de dwingende eisen van deze tijd: algemene versobering en opvoering der productiviteit. Het moet ons van het hart, dat dit staatsstuk in zijn al te flegmatieke oppervlakkigheid en vaagheid geen enkel element bevat om ons volk de onontbeerlijke bezieling te geven, nodig voor een eendrachtig, doelbe wust en energiek dragen der ver zwaarde gezamenlijke lasten. Indien dit moet doorgaan voor de welhaast legendarische Hollandse nuchterheid kunnen wij er onder deze omstandig heden weinig waardering voor hebben. Naar te Den Haag vernomen wordt, worden er onderhandelingen voorbereid tussen de Nederlandse regering en de Hispano Suiza-fabrieken over oprichting van een grote fabriek voor de productie van oorlogsmateriaal in ons land. Hispa no Suiza zou zich voorstellen een nogal aanzienlijk kapitaal te investeren in een oevenbedrijf hier te 1J~ Op de vrije volken rust de taak om in zo nauw mogelijke aaneensluiting de collectieve veiligheid te verzekeren en het kostbare erfdeel der vrijheid te be schermen tegen mogelijke aanranding van buiten en ondermijnende actie van binnen uit. Voor Nederland, dat sinds de bevrijding doelbewust tot internatio naai samengaan met gelijkgezinde mo gendheden heeft besloten, betekent deze ontwikkeling geen principiële wijziging in het beleid. Wel is duidelijk geworden, dat de volkeren van West-Europa en van de Atlantische gemeenschap hun politieke, economische, financiële, so ciale en militaire samenwerking in snel ler tempo dienen te verwezenlijken. Op de weg naar de economische unie tussen Nederland, België en Luxemburg is dit jaar weder belangrijke voortgang gemaakt. De organisatie op grond van het Brusselse Pact, waarin de Benelux met Groot-Brittannië en Frankrijk is verenigd, is een waardevolle vorm van coöperatie gebleven, al is een gedeelte van haar arbeid overgenomen door de grotere gemeenschap der Noord-Atlan tische volkeren, waarin de internatio nale ontwikkeling de stoot heeft gege ven tot een versterking en versnelling van de gezamenlijke defensie-maatrege len. In West-Europa wint het begrip voor de noodzakelijkheid van practi- sche samenwerking veld. Een sterke wil daartoe is onder meer tot uiting gekomen in de Raad van Europa. Op het gebied van de economi sche integratie van Europa zijn be langrijke vorderingen gemaakt in het bijzonder door het besluit tot vorming van een Europese beta lingsunie die het economisch verkeer tussen de Europese landen in veler lei opzicht vergemakkelijkt, al blijft de tariefpolitiek van verschillende landen nog een belemmering. Ook het plan voor de integratie van de productie van de twee belangrijkste industriële grondstoffen, staal en ko- len. kan van grote waarde blijken. Nederland heeft aan de uitwerking dezer plannen een actief aandeel ge nomen en tevens een eigen initiatief ontwikkeld door indiening van het plan van actie voor Europese econo mische integratie. De regering acht het van groot belang dat zo spoe dig mogelijk ook Duitsland ten vol le wordt betrokken bij de nauwere aaneensluiting van Europa. Het eco nomisch verkeer tussen Nederland en Duitsland is reeds in sterke ma te verruimd. In de eeuwenoude verhouding tussen Nederland en Indonesië heeft zich door de souvereiniteitsoverdracht een defini tieve verandering voltrokken. Deze om mekeer heeft het onvermijdelijk ge maakt, dat tal van feitelijke en per soonlijke verhoudingen werden beëin digd of aan de veranderde toestanden aangepast. In veler levensomstandig heden heeft dit diep en pijnlijk inge grepen. De regering tracht de gevolgen daarvan zoveel in haar vermogen ligt te verzachten. Problemen van de overgangstijd lfëbben tot moeilijkheden aanleiding gegeven. Voorts houdt het vraagstuk NieuW-Guinea de beide landen ver deeld. Niettemin mag de hoop wor den gekoesterd, dat het belang, dat voor beide staten in een goede samen werking gelegen is, op den duur over de moeilijkheden zal doen zegevieren. De eerste Unie-conferentie, die dit jaar in Djakarta gehouden is, heeft de practische betekenis van de bijzonde re relatie, die tussen beide landen be staat, in het licht gesteld. De regering hoopt, dat volgende Unieconferenties zich zullen kenmerken door eenzelfde goede sfeer en even belangrijke prac tische resultaten als de eerste. De handelsbetrekkingen tussen beide landen ontwikkelen zich bevredigend De regering vertrouwt, dat zij zich in de toekomst in toenemende mate zullen kunnen ontplooien, waarbij de moge- liikheden, die Nederland als Benelux- partner heeft, van invloed kunnen zijn. De in Suriname reeds ingevoerde en voor de Nederlandse Antillen spoedig te verwachten interimregeling geeft in afwachting van de totstandkoming van de nieuwe rechtsorde aan deze gebieden een belangrijke en zelfstandige positie welke naar de overtuiging der regering de banden met Nederland zal verster ken. De samenwerking op economisch en cultureel gebied met Suriname en de Nederlandse Antillen ontwikkelt zich gunstig. De plannen tot verdere ont ginning van Suriname's hulpbronnen nemen geleidelijk vaste vorm aan. En kele projecten zijn reeds in uitvoering De activiteit, die de landsregering in goede samenwerking met het Wel vaartsfonds én de Stichting voor de Machinale Landbouw op dit gebied aan de dag legt, heeft de warme belang stelling en steun van Nederland. Het stemt tot diepe bezorgdheid, da" zó spoedig na afloop van de wereld oorlog en zo onmiddellijk volgende op de beëindiging van het conflict in In donesië, opnieuw van Nederland grote offers voor de defensie moeten worden gevraagd. Versnelling van de opbouw en versterking in het bijzonder van de strijdkrachten te land en in de lucht is ter hand genomen. Hetgeen op dit ge bied verder zal dienen te worden ge daan, verkrijgt vorm en inhoud door voortdurend overleg met de landen, met welke Nederland in het Noord-Atlan tisch Verdrag is verbonden. Naast de steun, welke andere landen ons willen geven, heeft Nederland eigen prestaties te vergroten; zowel bij de defensie als bji ordehandhaving en bij de burger lijke verdediging zal vrijwillige mede werking van grote betekenis kunnen zijn. (Vervolg op pap. 3) De troepen van de Verenigde Naties hebben op het eiland. Wolmi en bij Inchon voet aan land gezet. De invasie geluk'e uitstekend en was voor de communistische Noordelijken een volkomen verrassing. M 26 tanks op het strand van het eiland Wolmi. Verwachting tot Woensdagavond: Tijdelijke opklaringen, overigens veel bewolking met plaatselijk enkele buien. Langs de Waddeneilanden aanvankelijk nog vrij krachtige Wes telijke wind. Elders matige tot zwakke wind, hoofdzakelijk tussen Zuid-West en Zuid-Oost. In het Zuiden van het land 's morgens zwakke veranderlijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Zon: 6.22—18.45; Maan: 16.58—23.57. In het kort samengevat vertelt de thans ingediende begroting 1951 ons: 1. Tekort op de Gewone en Buiten gewone Dienst I f 117 millioen. 2. Tekort Buitengewone Dienst II f 403 millioen. 3. Weliswaar sloot de ontwerp be- groting 1950 met een batig saldo van f 20 mill., doch thans blijkt, dat door allerlei oorzaken, dit batig saldo een nadelig is geworden van f 367 mill. 4. Trouwens ook de begroting 1951 zal nog wel herziening behoeven, want de post defensie zal hoger wor den dan begroot, terwijl geen reke ning kon worden gehouden met de nieuwe loonronde en gestegen goe- derenprijzen. 5. Voor oorlog en marine is f 859 mill uitgetrokken, doch minister Lieftinck acht nog een aanvulling van 10 a 15 pet. minstens noodzake lijk- 6. Vergroot beslag op goederen en diensten voor militaire doeleinden zal onvermijdelijk in mindering ko men van de civiele sector. 7. De daaruit voortvloeiende offers dienen naar billijkheid te worden verdeeld. 8. De nieuwe situatie bemoeilijkt voorkomen van hernieuwde versto ringen van monetair evenwicht. 9 Financieel beleid dient critisch herzien, voordat tot nieuwe uitgaven wordt besloten, derhalve meer be- PClof1IDevaIuatie verhoogde de bui tenlandse schuld met f 934 mill. 11. De regering denkt in i»»z f 36 mill, minder subsidies voor het Landbouw-E galisatief onds uit te keren. 12. Het geheel kan getypeerd wor den als een zorglijke begroting. Op last van de Oost-Duitse regering zal het 200 jaar oude Berliner Schloss wor den vernietigd om plaats te maken voor een „Rood Plein", waar demonstraties zullen worden gehouden. Een gebouw, grenzend aan het Schloss, is reeds gesneu veld. Enorme wolken rook en stof verhieven zich ten hemel nadat een vleugel van het Schloss werd opgeblazen. Zcals minister Mansholt in de Twee de Kamer reeds heeft aangekondigd, zal de regering geen subsidie meer verlenen op koffie in verband met de toenemen de subsidielast voor 's Rijks schatkist. Het wegvallen van deze subsidie heeft tot gevolg, dat de koffie duurder wordt. Met ingang van 24 September 1950 wordt de maximumverbruikersprijs voor koffie gebracht van 1.10 op 1.92 per 250 gram, aldus deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Voor deze prijs van 7.68 per kg. kon nog rekening worden gehouden met minder dure aankopen. Een koffie prijs op basis van de tegenwoordige wereldmarktprijs zou ongeveer op 8.48 per kg. uitkomen. Aan Horecabedrijven en instellingen, die voor hun koffie-toewijzingen sedert 1 Juni 1950 een heffing van 4.per kilogram vooruit hebben betaald (deze heffing had ten doel de subsidie op koffie, die niet voor huishoudelijk ver bruik bestemd werd, terug te nemen) wordt de heffing cp de nog niet aange wezen toewijzingen gerestitueerd. De sterkte van het burgerlijk Rijks personeel (exclusief de militaire depar tementen), geraamd in de begroting 1951, zal volgens de daarbij vermelde cijfers 78.300 bedragen (geraamd 1950 81.493). Uit het overzicht blijkt verder, dat de sterkte van het burgerlijk Rijksperso neel (exclusief de militaire departemen ten) sedert 1 Januari 1946 met ongev. 45.000 is verminderd. Maandagavond omstreeks half acht ge schiedde op de Rijksweg naar Rotterdam te Delft een ongeval, waarbij de 45-jarige H. G. uit Bergschenhoek werd gedood. De man reed op een motorfiets en kwam zodanig te vallen, dat de dood onmid dellijk intrad. De politie stelt een on derzoek in naar de oorzaak van de val, aangezien er op dat ogenblik geen, ver keer was, waardoor de man kan zijn aangereden. De Amerikaanse mariniers zijn doorgedrongen in Jongdongpo, de Westelijke voorstad van Seoul. Dit stadsdeel ligt ten Westen van de Hanrivier. De mariniers zijn begonnen met de bouw van een brug over de Han, waardoor het hun mogelijk wordt de stadsdelen van Seoul aan de Oostzijde van de rivier binnen te dringen. Amerikaanse piloten hebben gerapporteerd, dat zij lange rijen mariniers, vracht auto's en tanks naar de buitenwijken van Seoul hebben zien trekken. Het vliegveld Kimpo wordt reeds door de geallieerden als basis gebruikt. Het heeft een uitstekende startbaan. Terwijl aan beide fronten In Zuid-Korea het offensief in kracht toenam, strooiden de geallieerde oorlogsvliegtuigen drie millioen pamfletten uit, waarin de Noord-koreanen werden aangespoord zich over te geven. Een Amerikaans infanterie-bataljon heeft gisteren ten Zuidwesten van Taegu een stevig bruggenhoofd op de Weste lijke oever van de Naktong gevestigd. Uit de lucht is waargenomen, dat de Noord-Koreaanse troepen ter sterkte van minstens één bataljon zich koorts achtig rond het nieuwe bruggenhoofd aan het ingraven zijn. Bij de overtocht is gebruik gemaakt van boten, welke op de communisten zijn buitgemaakt. Eenheden van de tweede divisie waren de rivier Zondag ten Westen van Chang- nyong, 35 kilometer ten Zuiden van het nieuwe bruggenhoofd, overgestoken. Een woordvoerder voor het eerste korps ver klaarde, dat de roden de Amerikanen de rivier 8 kilometer ten Zuiden van het brandende Waegwan lieten oversteken „voordat zij zich verzetten". De woord voerder wees er op. dat de Amerikanen het moeilijk gehad hebben. Hoeveel man aan de actie hebben deelgenomen, zei hij niet. Deze uitbraak uit het Zuid- Koreaanse bruggenhoofd werd onder dekking van de nacht met vijftig storm- bootjes uitgevoerd. Associated Press meldde gisteren van het bruggenhoofd bij Intsjon, dat de Noord-Koreaanse troepen, die met de verdediging van Seoel belast zijn, twee de rangs miliciens schijnen te zijn, onder wie zich enkele fanatieke communisten bevinden. De Amerikaanse mariniers achten de lichte tegenstand, die zij op sommige plaatsen van de roden onder vonden, bevreemdend, doch zij zijn even zeer verbaasd over de voorbeelden van ongewone dapperheid van sommige in dividuele Noord-Koreaanse soldaten. Er zijn reeds meer dan 800 krijgsgevangenen gemaakt. In het communiqué van de Uno-troe- pen van gisteravond werd gezegd, dat de mariniers in de buitenwijken van- Seoel, langs de rivier de Han, een gun stige plaats proberen te vinden om de rivier over te steken. De geallieerde ver liezen zijn licht geweest, terwijl de vijand zware verliezen geleden heeft, aldus het communiqué. „De vijand heeft zich nog niet hersteld van de oorspron- Traditiegetrouw heeft de minister van Financiën op de openingsdag van de ge wone zitting der Staten-Generaal aan de Tweede Kamer zijn millioenennota. dit maal dus de ontwerp-begroting 1951, aangeboden. Deze ontwerp-begroting wijst een tekort aan op de Gewone Dienst en de Buitengewone Dienst I van totaal f 117 millioen. tegen een tekort van f 367 millioen op de aanhangége begroting van 1950. hetgeen dus betekent een verbetering van f 250 millioen. Hij herinnert er daarbij aan, dat in September van het vorig jaar een sluitende begroting (plus f 20 millioen) kon worden ingediend. Op datzelfde moment echter moest de Regering mededeling doen van het genomen besluit tot deva luatie van de gulden. Dit besluit heeft uiteraard voor de ontwikkeling van de financiële toestand van het Rijk vérstrekkende gevolgen gehad, welke ook op de begroting 1951 van invloed zijn. Een tweede omstandigheid waardoor de budgetaire ontwikkeling na het ont werpen der begroting 1950 in ongunstige zin is beïnvloed, vormden de besluiten der Ronde Tafel-conferentie, waardoor de gevolgen zich o.m. manifesteerden op militair gebied. De Buitengewone Dienst II wijst een tekort aan van f 403 millioen tegen f 918 millioen voor 1950 volgens de herziene raming. Oorspronkelijk werd voor 1950 een tekort geraamd van f 390 millioen. Aangezien bijv. ten tijde van het sa menstellen der ontwerp-begroting 1951 de vraag, of en zo ja, in hoeverre het beleid +en aanzien van de lonen en prijzen in de naaste toekomst ongewij zigd zou kunnen blijven, nog een on derwerp van beraad uitmaakte, is deze gebaseerd op de toen geldende lonen en prijzen. Met de inmiddels genomen beslissing inzake de verhoging van de lonen is derhalve geen rekening ge houden. De aanzienlijke afwijkingen tussen de ontwerp-begroting 1950 en de herziene raming voor 1950 hebben de regering met grote zorg vervuld en haar bij de voorbereiding van de ontwerp-begroting voor 1951 steeds voor ogen gestaan. In de gevallen waar dit zonder de algemene beginselen van het regeringsbeleid aan te tasten ook maar enigszins mogelijk bleek, zijn dan ook op de aanvankelijk opgestelde voorontwerpen aanzienlijke reducties toegepast. Het resultaat hiervan was, dat de uitgaven voor 1951 op een lager bedrag konden worden gesteld dan die van de aanhangige begroting voor 1950. Mede dank zij een hogere raming der middelen kon het geraamd begro tingstekort voor 1951 beperkt bliiven tot 117 millioen. Tot goed begrip van de bedragen van de ontwerp-begroting voor 1951 dienen een aantal punten in aanmerking te wor- 1 den genomen. Ook bij de ramingen van aanschaffin gen in het buitenland is uitgegaan van de veronderstelling, dat de op het mo ment van opstelling der ontwerp-be groting geldende prijzen in de naaste toekomst geen grote wijzigingen zullen ondergaan. Of deze veronderstelling zal worden bewaarheid is in het licht van de jongste ontwikkeling op internatio naal gebied nauwelijks meer een vraag Onder de uitgaven van de Buitengewo ne Dienst I is begrepen een aanlooppost van 15 millioen voor eventuele werk loosheidsbestrijding. Met deze post is tot uitdrukking gebracht, dat gelden ter be schikking dienen te zijn teneinde ter stond een aanvang te kunnen maken met maatregelen tot bestrijding van een on verhoopt toenemende werkloosheid. Door dit bijzondere karakter is deze begro tingspost aan te merken als een reser vering, welke slechts zal worden aange sproken, indien en voorzover de nood zaak daartoe zich in de loop van her jaar 1951 zal voordoen Bij het opstellen van de ontwerp-be groting voor 1951 is voorts geen reke ning gehouden met sommige uitgaven omdat de desbetreffende wettelijke rege lingen nog niet tot stand zijn gekomen. Onder deze posten zijn o.m. begrepen de ontwerp-Huurwet, de in uitzicht gestelde salarisverbetering voor het personeel van het Lager-Onderwijs, van het Nij verheidsonderwijs en van het Voorberei dend Hoger en Middelbaar Onderwijs, het ontwerp nopens het kleuteronderwijs (in voorbereiding), het wetsontwerp kinderbijslag kleine zelfstandigen, het wetsontwerp Overheidsaansprakelijkheid bezettingshandelingen, het wetsontwerp tot verhoging van pensioenen met een bijzondere toeslag en het ontwerp kin- dertoelagewet voor gepensionneerden (voor zover betreft het militair en spoorwegpersoneel) Sommige uitgaven zijn in de begro ting opgenomen tot bedragen, die met een zeker voorbehoud moeten worden aanvaard. In verband met de ontwik keling van de internationale toestand moet bijv. worden gevreesd, dat voor de bescherming van de burgerbevol king niet zal kunnen worden volstaan met een bedrag van f 132.000. Voorts moet een bedrag van ƒ20 min. wegens bijdrage aan de geldmiddelen voor Nieuw-Guinea nog als een zeer globale raming worden beschouwd, wel ke in verband met nader ter beschik- I Verplicht aan u zoveel mensen als gij wilt, doch maak uzelf aan zo weinigen V mogelijk verplicht.J MINISTER LIÊFTINCK king komende gegevens nog wijziging kan ondergaan. Sinds de opstelling van de begrotingen voor Oorlog en Marine, tezamen tot een bedrag van 859 millioen, is internatio naal de noodzaak gebleken de inspan ning voor de defensie nog te vergroten. Ook voor Nederland zal dit een belang rijke verhoging van de defensie-uitgaven medebrengen Het is de regering nog piet mogelijk zich reeds op dit moment een concrete voorstelling te maken van het bedrag dat met de verhoging der defensie-uitgaven zal zijn gemoeid, maar de gedachten gaan vooralsnog in de rich ting van een verhoging met 10 a 15 pet. van het thans voor de beide mili taire departementen uitgetrokken totaal bedrag. In verband hiermede kan thans ook nog niet worden aangegeven, welke beperkingen deze verhoogde militaire krachtsinspanning op ander terrein met zich zal brengen. (Voor verdere bijzonderheden over de millioenennota verwijzen wij naar pagina 5). kelijke tactische verrassing. Het feit, dat de vijandelijke formaties zich slechts groepsgewijs in de strijd begaven, heeft geleid tot haar volledige vernietiging. Het aantal krijgsgevangenen nadert de tweeduizend. Piloten van de marine zijn op het vliegveld Kimpo geland", aldus het communiqué, „en de landstrijdkrach ten van de marine zetten hun opmars voort. Zij ondervinden slechts hier en daar tegenstand." Twee experts van de Internationale Vluchtelingen Organisatie (I.R.O.) zullen Woensdag uit Genève vertrekken, om generaal Douglas JVIacArthur's staf te helpen bjj de verzorging van de duizen den daklozen in Korea. Het zijn de Ne derlander Rudolf S. uit den Bogaard, uit Kampen, en de Amerikaan Edward W. Francel. De beide heren zullen via New York reizen en daar instructies ontvangen. In totaal zal de I.R.O. vijf sociale werkers naar Korea zenden. Een twintigtal Latijns-Amerikaanse gedelegeerden bij de V.N. kwamen gis termiddag samen om hun stemmen aan Nederland te geven om de plaats van Noorwegen in de Veiligheidsraad in te nemen en om Brazilië in de zetel van Cuba te plaatsen. Aan de vooravond van de zitting van de Assemblée, welke zowel de voor naamste functionarissen als nieuwe leden in de Veiligheidsraad, de Econo mische en Sociale Raad en de Beheer- schapsraad zal kiezen, liet de verkiezing van Nederland en Brazilië zich al met zekerheid voorspellen. Tevens lijkt het waarschijnlijk dat een gedelegeerde van het Midden-Oosten president zal wor den. Het is het enige gebied van de we reld, dat de Assemblée nog niet gepre sideerd heeft. Zowel Turkije als de Libanon worden genoemd als vervan gers van Egypte in de Veiligheidsraad De Indiase premier Pandit Nehru, verklaarde gisteren op de bijeenkomst van het Indiase Nationale Congres, dat de toelating van de Chinese volksrege ring „van het hoogste belang is voor de toekomst van .de V. N. en de we reldvrede" De premier bevestigde zijn stand punt betreffende de politiek van niet- aansluiting bij machtsgroeperingen. Deze politiek was niet een politiek van passieve neutraliteit en hulpeloosheid in het aangezicht van agressie, doch bete kende, dat men de vraagstukken onaf hankelijk van andere landen of groe pen wilde oplossen, aldus Nehru. Nehru zei verder, dat de kans, dat de Koreaanse oorlog zou uitgroeien tot een wereldoorlog thans veel geringer was dan enkele weken geleden. De po litiek van India heeft enig succes ge had. (Telegrafisch van onze correspondente) De Indonesische delegatie heeft de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties verzocht de eventuele discussie over NieUw-Guinea niet eerder can 15 October te beginnen. De gemeente-politie te Apeldoorn heeft in samenwerking nvet de postale recherche de 53-jarige ambtenaar van de posterijen G. A. A. V. aangehouden, werkzaam op het bijkantoor Het Loo. V. wordt verdacht van oneerlijke han delingen ten nadele van het publiek dat hij aan het loket bediende. De zaak is aan het rollen gebracht door iemand die bij het storten een be drag volgens V f 100 tekort kwam en daarop de politie alarmeerde. Bij con trole van de kas bleek deze te kloppen, doch een postzegelkas eveneens onder beheer van dezelfde ambtenaar hield f 90 te veel in. In afwachting van het resultaat van het voortgezette onderzoek is V. naar het Huis van Bewaring te Zutphen overgebracht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1