NIEUW ARRANGEMENT IN HAL VAN HAARLEMS STADHUIS ■I alphenaar A Hoofdinspecteur der Belastingen voor Amsterdams Gerechtshof Haarlemse Kunstgemeenschap „Aerdenhout en Omgeving" 40 jaar Gramophoonplaten «Afdoend Circus Jos Mullens naar Haarlem op 23 September Hoe spelen de R.K. clubs? \anqemma, LAXEER-AKKERTJES Verstolen schoonheid en gewaande pracht Gaat reus Ca janus buiten wonen? AGENDA Godfried Bomans over de Haarlemmers Zeer grote invloed op de vakontwikkeling Jubileumtentoonstelling Praetvaer op de kansel DINSDAG 19 SEPTEMBER 1950 PAGINA 2 TONEEL IN HAARLEM Twee premières Proces-verbaal wegens prijsopdrijving Onderscheiding Burgerlijke Stand Katholieke Vrouwen beweging N.K.S. Tafeltennis mi HEEMSTEDE TRAGISCH ONGELUK Buitengewone vergadering van H.B.C. Zomertournooi „Het Oude Slot" BLOEMENDAAL Gemeenteraad REPATRIËRINGS- EN TROEPEN SCHEPEN SPAARNDAM Afscheidsreceptie Dokter G.W.A. Heusdens SANTPOORT Aankoop van woonhuis Gevaarlijk oversteken OVERVEEN Wie was de fietser? BESOMMINGEN Waterstanden Tharts ook voor werken Een prima 3-delig malrassiel Met recht mogen wq de grote zaal van ons stadhuis met trots laten zien aan landgenoot en vreemdeling. Vol ontzag kijken de touristen in deze ridderzaal rond en de verklaringen, die gegeven worden van alles wat er te zien is, zijn dikwijls mooier dan in bepaalde geval len verdiend wordt De ridderzaal werd later pleitzaal genoemd en thans spoedt de Haarlemmer zich daarheen om trouw plechtigheden te zien. zich niet bekom merend om de graven en gravinnen van Holland, maar slechts om het hedendaag se bruidje met haar bruidegom. Wie goed heeft rondgekeken weet, dat de wanden tot nu toe versierd werden met achttien op hout geschilderde oude portretten van Dirk I tot Maria van Bourgondië en haar gemaal Maximiliaan van Oostenrijk. Deze schilderstukken hebben vroeger toebehoord aan het Kar melietenklooster, een der oudste Haar lemse conventen. Ze hebben niet veel waarde, behalve dan dat ze oud zijn. De waardevolle hangen echter zo hoog, dat men er naar moet kijken als een bios coopbezoeker op de eerste rij naar het witte doek. Langs de wanden ziet men talrijke kleurige wapenborden, afkom stig uit de Grote Kerk, waaruit zij bij de omwenteling in 1795 zijn verwijderd en later ten geschenke gegeven aan de ge meente door enige burgers. Het opmer kelijke is echter dat ook deze wapen borden niet tot hun recht komen. Ook worden de wanden gesierd met talrijke kleine schilden, die de wapens moeten voorstellen van de burgemeesters, die Haarlem in de loop der eeuwen moet heoben gehad. Telt men ze bij elkaar, dan moet men ongeveer bij het stenen tijdperk terecht komen. De overvloed dient dus nauwkeurig geregistreerd te worden, opdat de historie geen geweid wordt aangedaan. Bovendien hangen verschillende van deze wapens op de kantelen langs de wanden. Om al deze straks geselecteerde kostbaarheden beter tot hun recht te laten komen, heeft de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Hals-museum, van het gemeentebestuur opdracht ge kregen een nieuw arrangement tot stand te brengen. Hoe een en ander tenslotte zal uitvallen is nu nog niet te zeggen, maar toen wij vanmorgen de heer Baard met zijn mannen bezig zagen, bleek ons reeds dat er een zeer ingrijpende wijziging zal plaats vinden, waardoor de schoonheid van de hall meer tot haar recht zal komen en de historie minder geweld zal worden aangedaan. Verschillende graven en gravinnen zullen moeten verhuizen naar een ander deel van het stadhuis waartoe echter nog geen vestigings vergunning verkregen is. Het enorme schilderij van B. Brand, voorstellende de Haarlemse reus Caja- nus, past niet meer in het nieuwe arran gement en heeft geen enkele kunst waarde. Historisch beschouwd zal het prachtig passen in het nieuwe cul tuurcentrum te, Spaarnwoude „De Stompe Toren". Daar wordt ook reeds het hemd van de reus aan den volke vertoond. Zou men er in Spaarnwoude prijs op s tellen, dan zou de raad vergunning moeten ver lenen en het is de vraag, in hoe verre men aan de reus gehecht is. Langzamerhand zijn de curiositeiten Vrijdag geeft de toneelgroep „Come- dia" in de Stadsschouwburg de pre mière van „De Verrader", toneelspel van Herman Wouk onder regie van Cor Hermus. Medewerkenden zijn: El len de Thouars, Riek Schagen, Vera Harbrink Numan, Cor Hermus, Joan Kcmmelts, Guus Hermus. Jef de Groot, Willem Greiinger, Otto Sterman e.a. Zaterdag kan men in de Schouwburg nog een voorstelling van Samuel Tay lor's blijspel „Je bent maar eens jong" door de Nederlandse Comedie zien. Hieraan werken mede: Mimi Boesnach, Lous Hensen, Fransje Hart, Betsy Kapsenberg, Johan Fiolet. Han Bentz v. d. Berg, Anton Burgdorffer, Fons Ra demakers, Philippe la Chapelle en Ton Lutz. De regie is van Johan Fiolet. De Nederlandse Comedie brengt Zondag in de Stadsschouwburg de pre mière van Shakespeare's blijspel der gerechtigheid „Leer om Leer", onder regie van Johan de Meester Hierin spe len; Mimi Boesnach, Ellen Vogel, Lous Hensen, Gerda Ruyters, Johan Fiolet, Han Bentz v. d. Berg, Philippe la Cha pelle, Fons Rademakers, Allard v. d Scheer, Henk van Ulsen, Jan Apon, Ton Lutz, Jos Liesting, Anton Burgdorffer e.a. Tegen een winkelier, die Zaterdag j.l. knotten wol had verkocht a 1.98, en later op de dag soortgelijke knotten tegen 2.35, werd een proces-verbaal opgemaakt Hij beriep zich er op, dat de wolprijzen voor detailhandelaren ver hoogd waren, maar vergat er bij te ver tellen. dat hij zelf die prijs nog niet had betaald. De eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in brons is toegekend aan P. F. Sernee, drukkerijbinder bij N.V. Joh. Enschedé en Zonen, grafische inrichting te Haarlem. GEBOREN: V. L. Blankevoort—Uriot, z; S. M. van BilderbeekMostert, z; H. J. C. van DijkMöller, z; Jkvr. M. A. Pahuddevan Styrum, z; C. M. Hek- kerKlesser, z; G. M. NijmanKra mer, z; A. J. VerkadeVerkade, z; W. C. M. AllesJanssen Schmidt, z; N. FaaseRavensberg, z; H. M. P. van VelzenBos, z; E. G. van Hamelsveld Ipenburg, z; J. C. E. Folmer—Dekker, z. K. Bos—Koole, d; J. G. van Klooster— Witteman, d; C. M. van der Schuit- Zomer, d; C. A. W. C. Schmoutziguer Hajenius, d; G. M. JacobsPardoel, d; C. M. HekkerKlesser, d; P. Vogel Meijer, d; J. H. WittemanFormanoij, d; K. J BlommaertDekker, d; B. Veen straVan Oeveren d; A. J. Inpijn— Negrjjn, d; M. T. P. A. Jansen—Broer- sen. d; M. KosterVan Loevezijn, d OVERLEDEN: E. H. Kroese—Hardes, 70 j.. Stuijvesantstraat; W. G. F. Pauis, 86 j„ Schotersingel: M. E. Kerrebijn, 84 j.. Nieuwe Gracht; W. N. Fers— Smits. 70 j„ Haarlemmerliedestraat; J. van Buuren, 82 j„ Midden Tuindorps laan. naar het tweede plan verdrongen. Het Frans Hals Museum is ervan ontdaan en nu zal de grote hal van het stadhuis weer een en ander moeten missen. De vraag is of de walviskaak, die met een dikke ijze ren keten aan een der zware zolder leggers is opgehangen, het zal kun nen redden. Het klokkenspel in de „monumentale klok" is meer waard dan de klok zelf. Een niet minder belangrijke versie ring van de zaal bestaat uit een viertal beschilderde glasramen in de Zuid muur, die in de oorlog zijn opgeborgen. Dez ramen zijn afkomstig uit de Her vormde kerk te Bloemendaal en stellen behalve de inneming van Damiate enige wapenschilden voor. De heer Baard wees ons erop, dat deze prachtige ramen niet vóór de nissen maar in de nissen ge plaatst horen te zijn. Dan zijn ze echter te groot en zou er weer een wijziging in het metselwerk noodzakelijk zijn. Op de duur zal de trouwzaal trouwens toch niet aan de restauratie kunnen ont komen, maar deze kwestie is thans nog niet aan de orde. Wanneer het licht door een hoog en breed raam aan de Zuidzijde de gezich ten der bruidsparen opvrolijkt, dan moet men bedenken dat dit raam helemaal niet in het kader van de zaal past. Oude tekeningen wijzen uit. dat ter plaatse een schouw was. De verschillende deu ren aan de rechterkant van de zaal vloeken met de omgeving. Het is eeuwig jammer, dat men in de vorige eeuw zo roekeloos met de originele exemplaren is omgegaan, dat ze nergens meer te vinden zijn. Intussen blijkt weer eens opnieuw, hoe belangrijk de stuwkracht is van de directeur van ons wereldberoemd museum, waardoor in deze jaren veel hersteld kan worden wat in vorige eeuwen verknoeid is. BIOSCOPEN: Rembrandt: Schandaal in New Orleans (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Het masker van Dimitrios (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De grote samenzwering (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Schaduw over Los Angeles (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Wilde pracht (a. 1.), 2.15, 4.15, 7 en 9.15 u.; Spaarne: „Verbannen" en „Tot het bittere einde" (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 19 Sept.: Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 8 uur. Woensdag 20 Sept. wordt in alle ker ken van Haarlem een H. Mis opgedra gen om God's zegen af te smeken over het nieuwe verenigingsjaar. Des avonds 8 uur heeft een bijeen komst plaats in het gebouw St. Bavo in de Smedestraat. Na een uiteenzetting van he.t winter- program der beide groepen zal een pro gramma geboden worden van ernst en luim. De toegang is vrij. Ook belangstellen den zijn van harte welkom. Terwijl Zondag j.l. vele Haarlemse tafeltennisliefhebbers zich opmaakten om naar het Bloemenlust-toumooi in Aalsmeer te gaan, vertrok een grote bus Winfried-leden richting Den Haag om daar het 15-jarig bestaan van haar zus tervereniging D.S.B. te gaan helpen vie ren. Nadat de voorzitters van beide ver enigingen het woord hadden gevoerd en de gasten een vaantje :er herinnering aan dit 3e lustrum was aangeboden, kon den de wedstrijden gaan beginnen. De volledige uitslagen luiden: Heren: DSB 1—Winfried 1 3—6, DSB 2—Win- fried 2 3—6, DSB 3—Winfried 3 4—5, DSB 4—Winfried 4 4—5, DSB 5—Win fried 5 4-5, DSB 6Winfried 6 3-6, DSB 7Winfried 7 27; Dames: DSB 1Win fried 1 5—4, DSB 2—Winfried 2 9—7; Junioren DSBWinfried 45. Graven en gravinnen in de trouwzaal gaan verhuizen. De jaaraankondigingen van de Haar lemse Kunstgemeenschap beginnen dit maal met een inleidend woord van de bekende schrijver Godfried Bomans. In zijn „Lof der Haarlemmers (Laus Stultitae)" zegt de schrijver: „In het tulpenveld der Kennemer-ste- den staat de variëteit „Haarlemmer" als een moeilijk bolgewas bekend. Verschil lende beroemde kwekers hebben er hun tanden op stuk gebeten. Bilderdijk vond ze onuitstaanbaar, Beets belachelijk, Busken Huet stijf. Onder hun vele las tige eigenschappen is wel de meest in het oog springende deze, dat het zgn. „traagbloeiers" zijn. Soms bloeien zij zelfs in het geheel niet. En komt een Haarlemmer tot bloei, dan geschiedt dit bescheiden en in zo volmaakte overeen stemming met de kleur van de omge ving (men noemt dit wel „mimicry"), dat slechts een geoefend botanicus kan zeggen: zie, er gebeurt iets. Het is wel voorgekomen, dat een Haarlemmer reeds een volle week in bloei stond, zonder dat iemand van zijn omgeving dit in de ga ten had. Een andere merkwaardigheid is, dat zij onmogelijk te verplaatsen zijn. Men heeft dit verschillende malen gepro beerd. De stugge stengel en vooral de taaie wortel verzetten zich echter met hand en tand tegen een dergelijke po ging, zodat men dit al spoedig opgeeft. Voor een vereniging als de Haarlemse Kunstgemeenschap, die zich ten doel stelt om Haarlemmers te verplaatsen, is dit een bijna tot wanhoop voerende eigenschap. Een Haarlemmer vindt het prettig thuis. Slechts op enkele Zonda gen, bij verbluffend mooi weer, treft men hem wel op de Zandvoortse strand en duingronden, doch wie scherp toe ziet, ervaart al spoedig, dat deze veran dering slechts schijnbaar is. Want ook daar wordt, door middel van oude la kens, dekzeilen en vloermatten, de illu sie van „thuis" geschapen. Het Haarlem se strandleven bestaat uit niets anders dan uit een rij verkapte huiskamers, met de oneindige zee daarbuiten en een soort zweterige gezelligheid binnenin. Dit zijn dus de feiten. Nu de waar dering van die feiten. Is hokvastheid een ondeugd? Is de neiging om binnen te zitten in zijn eigen huiskamer, geheel verzonken in de grootse onderneming zijn eigen avondje te maken, een fout, die correctie behoeft? Men merkt reeds aan de formulering van deze vraag, aan welke kant ik sta. Ik sta aan de kant van de Haarlemmers. Ik acht het een deugd. Mits niet uit gemakzucht geboren is geestelijke autarkie een mooi ding, dat lof verdient in plaats van blaam. De fout, die de bestrijders ervan maken, is deze, dat zij het culturele leven beschou wen als iets, dat zich buiten de per soonlijke dampkring voltrekt. Zij me nen. dat het hoogland van de geest slechts via het loket van een concertzaal of schouwburg kan betreden worden, dat men, om de Parnassus te bestijgen, het kaartje ener lezing of voordracht dient bij zich te hebben. Dit nu menen de Haarlemmers niet. Daarom blijven zij thuis. Het is bovendien goedkoper. Dit wat de waardering der feiten be treft. Nu de conclusie uit die waardering. De conclusie is deze, dat allen, die in onze merkwaardige stad iets willen „on dernemen", moeten ophouden zich over het falen dier onderneming te ergeren. Zij moeten inzien, dat de weigering der Haarlemmers om „mee te doen", aan een diepe, uiterst wijsgerige levens houding ontspruit, die in hoge mate te benijden is. Zij moeten de ij dele be geerte om Haarlemmers te verplaatsen, beschouwen als een streven van lagere Men behoeft nu juist geen vakman te zijn om te weten dat de kunst van bloe men kweken maar vooral de kunst om de bloemen volgens de regelen der sierkunst te schikken gedurende de laatste halve eeuw een uitzonderlijk sterke ontwikkeling heeft ondergaan. Het »s niet bij de kweek- en sierkunst gebleven, ook in de aanleg en het on derhoud van tuinen is een soortgelijke vaart te bespeuren en het is niet slechts de uitgestrekte tuin voor het grote landhuis maar ook het voortuintje van de minder gesitueerden die het stempel dragen van deze ontwikkelingsgang. In deze verheugende ontwikkeling heeft de Onderlinge Tuinliedenvereni ging .Aerdenhout en Omgeving" een zeer belangrijk aandeel. Niet omdat uit haar midden zulke geweldige tuinar chitecten zijn voortgekomen die gelijk staan met reuzen als Leonard Springer en anderen, maar omdat zij trouwe vol gelingen zijn geworden, die niet slechts de moderne opvatting omtrent tuinaan leg en -architctuur hebben aanvaard, maar overal waar dit maar mogelijk was in de practijk hebben toegepast. Zn hebben daarvoor hun vrije tijd ue- steed, want dat is het geheimzinnige in dit altijd drukke bedrijf: wie er eenmaal door gegrepen wordt, kan niet meer volstaan met 8 'A uur bij zijn patroon te arbeiden, maar die studeert, vaak tot diep in de nacht. En al zijn na een aantal jaren studie enkele diploma's behaald, waarbij dan tevens in vele gevallen de maatschap pelijke ladder enige treden hoger wordt beklommen, dan nog blijft in de vrije uren de belangstelling voor het werk onverflauwd, want er is altijd nog wel een bindcursus die de belangstelling vraagt en daarnaast komen er steeds weer nieuwe soorten bloemen en plan ten aan de markt, terwijl ook de ont wikkeling van de tuinarchitectuur geen rust kent De historie van „Aerdenhout en Omgeving" geeft van deze ontwikke lingsgang een merkwaardig gelijkvor mig beeld. Dat blijkt reeds uit het doel waarmede de oprichters in Mei 1910 bezield waren toen zij voorgoed vastlegden dat de vereniging werd op gericht om het vakpeil van de leden te verhogen door lezingen, excursies, tentoonstellingen en het houden van vakkundige besprekingen Het bleef niet bij woorden, want men ging spoe dig over tot daden en wel door het organiseren van een cursus in de be mestingsleer en deze werd gevolgd door cursussen in groente- en fruit teelt. Daarne werd meer en meer de aandacht aan de bloemen besteed en het gevolg was, dat in 1922, ter ge legenheid van het koperen jubileum, de eerste bloemententoonstelling werd gehouden. Het succes daarvan was zo groot, dat meteen besloten werd elk jaar een soortgelijke tentoonstelling te organiseren en slechts enige oor logsjaren zijn de oorzaak geworden, dat de komende tentoonstelling niet de 28ste maar misschien de 25ste zal zijn. Met deze bloemententoonstelling kwam tevens de noodzaak tot uiting, op de hoogte te komen met de nieuwste opvattingen omtrent het bloembinden en schikken maar het werd toch 1933 voor de eerste bindcursus de belangstelling vroeg. Deze bleek zoveel aandacht te trekken dat met uitzonde ring van de oorlogsjaren deze bindcur- sussen tot op heden nog veel belangstel ling hebben en in wijde kringen op een zeer goede naam kunnen bogen. Aan het tot stand komen van deze cursussen is de naam van mevrouw Annie Wig man blijvend verbonden, terwijl de te genwoordige leider, de heer Rieman, in hetzelfde spoor verder gaat. Het aantal cursussen, dat door de ver eniging is georganiseerd, is niet meer te tellen en datzelfde geldt ook voor het aantal lezingen, met en zonder lichtbeelden, waarbij opgemerkt dient te worden dat de lichtbeelden de laatste jaren vrijwel geheel vervangen zijn door de film. Wanneer de vereniging zo met haar tijd mee blijft gaan, is het dus helemaal niet uitgesloten, dat tegen de -tijd waarin de televisie een alge meen goed is geworden, de Onderlinge Tuinliedenvereniging een speciale uit zending over de televisiezender voor haar leden geeft. De veertig jaren van haar gevuld be staan hebben de vereniging volistrekt niet oud gemaakt, integendeel. Door zich aan te sluiten bij de Bond van Tuin bouw Studieclubs, heeft zij getoond in de kracht van haar leven te staan en bezield te zijn met het streven, de vleugels nog wijder uit te slaan en nog meer te willen doen om te zorgen dat de bijna 100 leden, die de vereniging telt, steeds „bij" blijven waar het de vakontwikkeling en -kennis geldt. Er is dus aan de doelstelling van deze uiterst nuttige organisatie, van wier noodzakelijkheid ook het gemeentebe stuur van Heemstede overtuigd is, dat als waardering voor het uitsteken de werk en mede ter ondersteuning daarvan jaarlijks een kleine subsidie geeft, nog niets veranderd. Ook na veer tig jaren waarin voor- en tegenspoed elkaar hebben opgevolgd en afgewis seld, blijft nog steeds het uitgesproken doel: de vakkennis van de leden te ontwikkelen. Ter gelegenheid van dit feest zal op 23 September a.s. een grote Jubileum tentoonstelling worden gehouden in het Volkskoffiehuis aan de Heemsteedss Dreef. Hier zullen een aantal leden la ten zien, hoe de schoonheid van plant en bloem het mooist en het voordeligst in het licht der openbaarheid kan wor den gezet, waarbij we er meteen maar aan toevoegen, dat dit licht in het be treffende gebouw wordt geproduceerd door een aantal T.L.-lampen. Aan de belangrijkheid van deze jubileumten toonstelling zullen deze lampen echter niet de minste afbreuk doen; het te gendeel kan, door de afwezigheid van schauduwen, eerder het geval zijn. De twee-jarige H. T., wonende aan de Zandvoortselaan, is Vrijdag toen hij met vriendjes aan het spelen was in de om geving van het ouderlijk huis in een modderslootje gevallen en om het leven gekomen. Toen het ongeval werd ont dekt heeft men het ventje nog ijlings naar het Diaconessenhuis vervoerd, waar getracht werd de levensgeesten weer op te wekken, doch dit heeft geen resultaat gehad. Hedenmorgen vond on der zeer grote belangstelling de begra fenis van het kind plaats op het R.K. kerkhof aan de Herenweg. De deelne ming met de zwaar getroffen ouders was zeer groot. Maandagavond hield de R.K. Sport vereniging H.B.C in het R.K. Vereni gingsgebouw een buitengewone algeme ne vergadering, welke vcoral door de damesleden zeer druk was bezocht. De ze vergadering had ten doel, de sport raad te installeren en te dien einde werd door de voorzitter, de heer G. J. Athmer na zijn welkomstwoord tot de aanwezigeneen uiteenzetting gegeven omtrent het doel en de betekenis van deze sportraad. Daarna gaf de geestelijk adviseur, kapelaan C. Bakker, die de promotor van deze instelling is, een omschrijving van de taak die de Sport raad op zich gaat nemen en deelde de details daarvan mede. Bij het punt financiën bleek nogal verschil van mening te bestaan met een deel van de aanwezigen, doch na enige discussie werd ook hier overeenstem ming bereikt. Ten aanzien van het be schikbaar stellen van terreinen voor wedstrijden en sportdemonstraties werd vastgesteld, dat deze uitsluitend zullen worden geëxploiteerd door de afdeling voetbal, die overigens op zeer gunstige voorwaarden deze terreinen aan de an dere afdelingen ter beschikking zal af- Nadat een der oudste bestuursleden van de voetbalafdeling, de heer War merdam zijn ingenomenheid met de op richting van de Sportraad had betuigd en de wens had uitgesproken dat een bloeiende Katholieke Sportvereniging H.B.C. daarvan het resultaat zou mogen worden, sloot de voorzitter met een dankwoord deze vergadering. Het groot *^ntal afgebroken partijen in dit interessante tournooi is oorzaak geweest dat eerst thans de diverse prijs winnaars bekend gemaakt kunnen wor den. Het zijn in groep 1: J. H. Verleur en Mr. G. Snceck Henkemans; groep 2; A. H. Westra en F. W. Kokkelkoren, groep 3: B. W. Volkers en E. Winkel en groep 4; W. de Reus en Th. Goosen, die respectievelijk de eerste en tweede prijs in hunne groepen hebben ver overd In het Jeugdtournooi werd A. F. San ders Jr., die alle zes partijen won, eer ste; tweede werd L. Boon. De prijsuitreiking vindt Woensdag avond te 8 uur plaats in het clublokaal „De Halte" door de voorzitter van de Nocrd-Hollandse Schaakbond, de heet H. J. Kuiper. Tevens zal op deze avond aan de winnaar van het nederlaagtour- nooi 1950, het combinatieteam van de landskampioene V.A.S. de wisselbeker worden overhandigd. Omdat op een bijeenkomst van een schaakclub natuurlijk geschaakt dient te worden, zal ten slotte de winnaar van het Zomertournooi in de Hoofd groep, de heer J. H. Verleur, een simul taanseance houden tegen do overige deelnemers. Het bestuur van de „Stichting Bloe- mendaalse School voor Individueel Voortgezet Onderwijs" heeft de Raad meegedeeld, dat het zijn aanvraag om medewerking voor de stichting van een school voor Individueel Voortgezet On derwijs te Bloemendaal wenst in te trekken. GENERAL STURGIS (Nederl.), 17 Sept. van Djakarta; 10 Oct. te Amst. verw. (lat. ber.). orde dan het verlangen der Haarlem mers om thuis te blijven. Zodra zij .hier in slagen, komt hun zaak er veel beter voor te staan. De nieuwe geesteshouding zal zich immers terstond in de aankle ding der zalen weerspiegelen. Deze zullen gaandeweg het karakter van reusachtige huiskamers aannemen. Het bestuur der H.O.V. zal, beseffend, dat zij naar de Haarlemmers en niet de Haarlemmers naar hen toe moeten komen, de kille lichtbollen uit de zoldering schroeven en door genoeglijke schemerlampjes ver vangen. Het zal moeten gedogen, dat de bezoekers hun zakjes met zuurtjes madenemen en de dirigent zal zich niet meer, als één van hen onder het rag fijne Adagio een zuurtje hoorbaar door midden bijt. geërgerd omwenden, doch integendeel behaaglijk door-dirigeren, in het zalig besef dat ihen zich blijkbaar achter zijn rug thuisvoelt. De voor drachtskunstenares moet niet meer, ge lijk weleer, een volle minuut de zaal instaren, voor zij begint, totdat het doodstil is en ieder de behoefte gevoelt om in tranen uit te barsten, neen, zij moet gezellig beginnen en maar eens kijken wat er van komt. Ik zal u zeggen, wat er van komt. Huiselijkheid. Dat is het geheim. Wij moeten het woord „cultuur" ontdoen van zijn kille, metaalachtige glans, als ware het iets van een andere orde dan het gewone leven, neen, wij moeten het de kleur geven van de dingen thuis, als ware het een ding van thuis. Het i s een ding van thuis. Ziedaar de enige manier om een Haarlemmer, zonder geforceer de drang van buitenaf, zonder hoogge stemde programma-inleidingen en kwade stukjes van teleurgestelde cultuurbedrij vers, een zaal met opgewektheid te doen binnenmarcheren. Ziedaar de enige manier om ze erin te laten lopen. Volgens het programma 1950/51 zal in het komende seizoen Anna Blaman spre ken over „Schrijvende vrouwen", God fried Bomans over „het leven van Char les Dickens", en H. L. Prenen over „Gustave Doré en romantische illustra tiekunst". Georgette Hagedoorn, Johan Fiolet en Max Croiset zullen enkele voordracht-avonden verzorgen. Ook aan de film is weer de nodige aandacht be steed. Op 3 October wordt het seizoen ge opend door het Parijse pantomime-gezel schap „La compagnie Marcel Marceau". Het kon niet anders of de afscheids receptie van dokter Ch. Heusdens had plaats in het onlangs opgerichte jeugd centrum. waarvoor de scheidende arts zich met zoveel moeite en energie heeft ingesteld De receptie nam om vier uur een aanvang. Naast dokter Heusdens stonden mevrouw Heusdens, die ook dokter is en haar man in de practijk heeft bijgestaan en de moeder van de dokter. Op de receptie werd gesproken door de heer Chr. Balm namens het uit geleide-comité. Hij bood n'améhs de ge hele practijk een album met foto's van de patiënten aan. Tevens deed hij de arts de toezegging dat er bij zijn aan komst in Amerika 200 dollar voor hem gereed lag als blijk van waardering van alle oudpatiënten. Spreker hoopte dat de dokter en zijn familie met Gods steun veel succes in den vreemde mocht oogsten. Dokter Heusdens toonde zich in zijn antwoord zeer bewogen. Het album aan aardde hij als een blijvende herinnering aan Spaarndam en zijn patiënten-vrien den. Hij betrok ook zijn echtgenote in de hulde, die hem ten deel viel en zeide dat zij in vele gevallen de initia tiefneemster was geweest, terwijl ook de zuigelingenzorg op haar schouders had gerust. Tevens dankte hij de heer George Balm, die in de bezettingsjaren de zorg voor dokters auto op zich ge nomen had en er voor had gezorgd dat de arts steeds kon blijven rijden. Onder de ongeveer zeshonderd perso nen die de receptie bezochten, waren o.a. pastoor H. Berkemeyer van Haar- lemmerliede, kapelaan J. Keukens van Haarlemmerliede, de gemeente-secretaris van Haarlem mr. Wesstra, dominee J. Kroon uit Spaarndam, kerk- en arm bestuur van de gemeente Haarlemmer liede. Dokter Heusdens emigreert naar Cali- fornië, waar hij een praktijk zal uit oefenen. Tevens wordt hij verbonden aan een ziekenhuis te Los Angelos. Een woning aan de Voorplaats te Santpoort werd openbaar te koop aange boden, maar omdat het staat op grond, welke volgens het uitbreidingsplan be stemd is voor straat-aanleg, hebben B. en W. het huis met erf en tuingrond, vooruitlopend op een raadsbesluit, ge kocht voor 4.600. De gemeenteraad wordt nu alsnog verzocht hieraan zijn goedkeuring te hechten. Een taxi-passagier stapte op de Hage- lingerweg nabij de Overbildtweg uit de geparkeerde wagen en liep er toen achterom heen, direct de straat op, juist op het moment, dat een uit IJmui- den komende autobus passeerde. On danks krachtig remmen was een aanrij ding onvermijdelijk. De 26-jarige ijsbe- reider H. A. K. uit Santpoort werd door de koplampen van de bus geraakt en tegen de straat gegooid. Hij kreeg een gat in het achterhoofd en een hersen schudding en werd door dokter De Groot per auto naar huis gebracht. Twee jongens, een van twaalf en een van vijf jaar, waren gistermiddag om streeks vijf uur aan het steppen op het fietspad van de Brouwerskolkweg. De kleinste van de twee stond bij de ander voor op de autoped, toen zij door een onbekende fietser werden aangereden. De jongens vielen; het kleine ventje liep daardoor zo'n erge hoofdwonde op, dat hij per taxi naar het Sint Elisabeths- ziekenhuis in Haarlem moest worden vervoerd waar hij terstond werd opge nomen. De oudste kwam er met enige builen en schrammen af. De fietser is na het ongeval doorgere den. De politie verzoekt hem nu zich aan het politiebureau te Overveen te melden. De heer G. A. Stevenhagen herdenkt 21 September de dag waarop hij 25 jaar geleden in dienst kwam bij de Rijkste lefoondienst. De jubilaris is vakman eerste klasse en woont Schalkwijkerweg 151. IJMUIDEN, 19 September 1950. Traw lers: IJm. 49 f7.400, IJm. 57 f9.990, IJm. 41 f 14.000, IJm. 38 f 9.200. Alle trawlers gedeeltelijke lading. Loggers: IJm. 129 f 10.200, IJm. 204 f3.240, IJm. 53 f 1.960. Kw. 84 f 8.55C, Kw. 51 f 10.000, Kw. 17 f7.520, Kw. 140 f3.340, Kw. 6 f3.950, Kw. 65 f 1.350 Kw. 59 f 3.560, Kw. 89 f 8.880. Kw. 155 f4.690, Kw. 110 f 1.340. Kw. 91 f3.300. Helder 87 f8.690, Kw. 163 f8.300. Prijzen per kg.: heilbot f 1.15; grote tong f 3.30—2.90; groot m. tong f2.45—2.15, klein m. tong f 1.731.36; tong I f 1.49 f 1.25; tong II f 1.41—1.16; tarbot I f 1.97— f 1.48. Per 50 kg.: tarbot I f 8972; grote schol f 7162; groot m. schol f 7565; klein m. schol f 6860; schol I f 6254; schol II f4818; haring f 159.50; ma kreel f 258; klein m. schelvis f 6248; schelvis I f5343; schelvis I f40—26: wijting f2410; grote gul f48—32; mid del gul f37—27; kleine gul f35—22. Per 125 kg. grote kabeljauw f232114. Aan voer 11.170 kisten, waaronder 7.700 haring. IJMUIDEN, Dinsdag 19 September. Hoog water: 8.42 u. en 21.16 u. Laag wa ter: 4.08 u. en 16.28 u. Woensdag 20 September: Hoog water: 10.03 u. en 22.51 u. Laag water: 5.10 u. en 17.45 u. op Zondag 24 September QSCVelsen Wijk a. Zee—GVO VitesseDe Meer DIO—TYBB HBCHPSV ADOAssendelft BloemendaalNAS Onze Gez.Pancratius ASCLisse VVSB—SJC Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N.Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Advertentie Ëllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllll His Master's Voice, Columbia, Parlophone, Elité-Special, enz. Kruisweg 49, Haarlem, Tel. 11532 Advertentie tegen verstopping Advertentie tegen uiterst voordelige prtfs vindt U in 'n rijke sortering bij HAARL. MATRASSENHU1S H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 Het Gerechtshof te Amsterdam behan delde vanmorgen in hoger beroep de zaak tegen de 44-jarige hoofdinspecteur der belastingen W. van B. te Heemstede, die bij de belastingen in Amsterdam werkte en zich aan een groot aantal mal versaties had schuldig gemaakt. De Heemsteedse hoofdinspecteur stond reeds op Donderdag 16 Maart terecht voor de Haarlemse Rechtbank, waar na een uit voerige behandeling de Officier van Jus titie een onvoorwaardelijke gevangenis straf eiste van drie jaar en zes maanden met ontzetting uit het recht om een functie bij de belastingen te bekleden. Twee weken later veroordeelde de recht bank Van B. tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek en ontzetting voor de tijd van vijf jaar uit het recht om een functie te bekleden bij de belastingen. De behandeling voor het Gerechtshof vanmorgen leverde in eerste instantie niet veel nieuwe gezichtspunten op. De lange tenlastelegging werd nog eens ge degen doorgenomen. Zoals bekend, werd de inspecteur ten laste gelegd, dat hij kwitanties vervalst had ten einde een verhoogde aftrek voor verwervingskos ten te krijgen. Voorts zou hij goederen onttrokken hebben aan het conservatoir van de ontvanger. Bovendien werd hem ten laste gelegd verduistering en mede plichtigheid aan het doen van valse aan gifte en het opzettelijk verstrekken van onjuiste inlichtingen aan de belasting autoriteiten, toen hij als deskundige in een strafzaak moest getuigen. Verdachte zou twee leveranciers, die reparaties aan zijn huis hadden verrient, geprest hebben hun kwitanties te post dateren, n.l. als jaar van betaling niet 1946 maar 1947 te vermelden. Op deze manier wilde hij vermindering van in komstenbelasting over 1947 verkrijgen door een totaal van f 610 op te geven als onkosten, die in mindering moesten wor- Het Nederlandse Circus Jos. Mullens zal van Vrijdag 22 tot en met Dinsdag 26 September, dus vijf dagen, zqn ten ten op het Phoenix-terrein in Haarlem opslaan. Een standplaats, die symbolisch is voor de toestand, waarin dit bekende circus zich bevindt; want zoals volgens omkwam, het de legende de vogel Phoenix zich na zijn verbranding uit zijn as verhief, zo draagt circus Mullens na de brand, die enige tijd geleden zijn bezittingen teis terde, en waarbij onder andere een collectie van 22 gedresseerde paarden beeld van deze onver saagde vogel in haar vlag en verschijnt het met een zeer ge varieerd programma. Als een van de meest tot het pu bliek sprekende nummers noemen wij het optreden van de dompteur Nehroe met zijn groep Afri kaanse leeuwen; en verder de creatie van José Mullens, „Diana, de Godin der Jacht te paard". Dit parforce-rijden, dat meer dan vijftig jaar geleden door Katchen Carré en Therese Renz ver toond werd en daar na in onbruik raakte, is geheel opnieuw samengesteld uit ge gevens die men put te uit vergeelde kran tenknipsels en afbeel dingen. Circus Jos. Mullens beschikt over twee tenten, een twee- en een viermaster, waarvan in Haar lem alleen de laat ste gebruikt zal worden. De tent en het interieur ervan zijn in de stijl van het Franse circus gehou den; de masten be vinden zich achtei elkaar. 4500 bezoekers kunnen in deze tent plaats nemep. den gebracht. Het was zelfs zo, dat Van B. zijn rekeningen weigerde te betalen indien de betrokken leverancier de da tum niet veranderde. De kwestie kwam aan het daglicht, toen een aannemer, die tot een zelfde practijk gedwongen werd, weigerde daarop in te gaan en pas na drie jaar procederen zijn geld wist los te krijgen. Later zou verdachte een schilderij ont trokken hebben, waarop conservatoir beslag was gelegd en een verwarde ge schiedenis vormde de kwestie met een Amsterdamse wijnhandelaar, van wie verdachte verschillende flessen wijn ca deau had ontvangen voor hulp bij invul ling van belastingpapieren. De zitting duurt voort. De Stompe Toren in Spaarnwoude heeft Zaterdagavond althans wat de culturele avonden betreft zijn poort gesloten. Het afgelopen zomerseizoen maakte de speciale bus van het Haarlems station af iedere Zaterdag zijn inmiddels vertrouwde route door het polderland schap om tenslotte op de Kerkweg in Spaarnwoude de beangstigend steile helling af te dalen naar de Akker Gods, een rustieke terp, waarop de Stompe Toren stug en massief staat neergeplant. Die culturele tour is voorlopig ten einde en het oude kerkje heeft tot het volgende seizoen bijna frivool afscheid genomen van zijn trouwe stamgasten, als we het zo profaan mogen noemen. Want het is een overigens zich steeds uitbreidende vaste groep van belangstellenden, die steeds weer het meubilair van alle mo gelijke stijlen bezet, dat het echtpaar De Raaf kwistig in de oude kerk heeft neer gezet. Deze laatste Zaterdagavond had het er alle schijn van, dat het kerkje een record bezoekers telde in de eeuwen oude historie van zijn bestaan. En dat was wellicht voor ds. Kroon aanleiding om bij zijn dankwoord aan het echtpaar pe Raaf een beroep te doen op alle aan- en afwezigen om ook financieel de ex ploitatie van dit intieme cultuurcentrum te steunen en niet alleen gebruik te ma ken van de artistieke gastvrijheid van de heer en mevrouw De Raaf. Dat het voor de causeur van deze avond, mr. E. Elias, wellicht de sensatie van zijn journalistieke loopbaan was, dat hij zijn gehoor mocht toespreken van een onvervalste kansel, willen wij gaarne aannemen. Maar er zij toch tevens aan toegevoegd, dat een zo luchtige praetvaer op deze sacrale plek niet de minst sym pathieke indruk maakte. Deze praetvaer dan was de vorige week vijftig jaar ge worden en zag zich Zaterdagavond voor de opgave geplaatst een vijftigjarig man nenleven in vijftig minuten te vertellen. Nu was dat mr. Elias wel toevertrouwd en tijdens deze autobiografische revue voerde hij zijn gehoor mee vanuit zijn prilste kinderjaren, die reeds getuigden van uitgesproken journalistiek talent („een journalist wordt geboren, niet ge maakt") tot op het ogenblik, waarop htl volgens de volksmond Abraham moet hebben gezien. Dat ook het pad van de journalist niet over rozen gaat, och dat wilde iedereen wel aanvaarden. Maar met een droge humor liet onze praetvaer wel uitkomen, dat de doornen in de journalistiek min der prikkelen naarmate men meer eelt op de huid heeft. Wij zullen zo vrij zijn de kanselpraet van mr. Elias niet dieper te ontleden om de doodeenvoudige reden, dat wij dan in de verleiding zouden ko men onze sterke verhalen te mengen door die van de causeur-journalist. Het applaus van de culturele kerkgangers bewees overigens wel, dat men dankbaar was voor deze wandeling in de tuin der journalistiek. Na de pauze waren het Han Holsber- gen (viool) en Gesina (piano), die het besluit vormden van een welgeslaagd zomerseizoen. Nader wordt ons medegedeeld, dat in verband met de zeer grote belang stelling van Zaterdag j.l. Gesina PoR" ping (piano) en Hans Holsbergen ooi) een herhaling van hun program ma zullen geven. Deze minder oifici Hotavond van het seizoen wordt ev -ens in de Stompe Toren gelhou g Zaterdag 23 September, 's avonds om uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2