Zo spoedig mogelijk einde aan staat van Hoofdinspecteur belastingen pleegt fraude oorlog met West-Duitsland Uitbreiding politiecorps tot 40.000 manschappen AMERIKAANSE MARINIERS STEKEN DE HAN OVER In hoger beroep drie jaar en zes maanden tegen hem geëist Brandende kwestie Geen nieuw Duits leger N.-Koreaansz, troepen op de vlucht Bus met twaalf personen te water gereden 2.5 millioen voor tunnel te Velsen Tot hoofd en hart Communiqué Westerse Drie: .Het weer. V/OE <SDAG 20 SEPTEMBER 1950 74ste JAARGANG No. 248175 Eén inzittende gewond NEDERLANDER DOODGESCHOTEN OvervaL bij Palembang COMMUNISTEN OP JAVA ACTIEF BOM IN BAGGERMOLEN GARANTIE VEILIGHEID GRONDGEBIED Adenauer tevreden BETALINGSUNIE ONDERTEKEND Voorbeeld van actieve intern, democratie Franse reactie OFFENSIEF OP VOLLE TOEREN Koninklijk Paleis in Amsterdam Weer f 150.000 aangevraagd ...éiïter&ÜSc:, [WANGNOENG: ö::VkWi iNTSJON, .AM7SJQK .OEWON lAMTSOANG' IONGOOK /ACGWA I Amphibie- operaties EWANGJOC POESAN BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M van Run. V/nd. hoofdredacteur: W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter- hoogte Ingezonden mededelingen dubbel tarief Omroeuers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, 1.52 per maand, t 4.55 per kwartaal. Een autobus van De Twee Provin ciën, komende van Krimpen a. d. IJs- sel, is Dinsdagmorgen op de Viersprong te Bergambacht door het breken van een der veren van de weg geraakt en in een brede sloot gereden. Van de twaalf inzittenden werd de 63-jarige mevrouw de weduwe Van der WoudeDe Jong uit Berkenwoude met een ernstige hoofdwonde en schrammen naar het Van Itersonziekenhuis te Gouda ver voerd. Een der andere inzittenden, een ongeveer 70-jarige juffrouw, die geen letsel had bekomen, was dermate ge schrokken, dat zij bij omwonenden te bed moest werden gebracht. De overigen kwamen met de schrik vrü Tijdens de „Regenboog-oefeningen", de geallieerde manoeuvres, die in Duitsland zijn gehouden, trekken Amerikaanse tanks en infanterie over een pontonbrug, welke zij over de Main hadden geslagen. Naar Aneta's correspondent te Palem bang van officiële zijde verneemt, is Dinsdag 12 September in de omgeving van Palembang nabij de kampong Djam- bai een Nederlander, die met zijn auto od weg was naar Palembang. door twee onbekenden doodgeschoten. Het tweetal was in geel uniform gestoken met zwarte ui vakmuts op, doch niet voorzien van distinctieven. Woensdag is een Apri- officier voor onderzoek naar de plaats van de moord vertrokken. De communisten schijnen, naar Aneta in welingelichte kringen te Djocja ver nam. op Java de laatste tijd een aan zienlijke activiteit te ontplooien, in het bijzender bij de voorbereiding van een „eenheidsoomité". Het initiatief hiertoe zou zijn uitgegaan van de communisti sche jeugdorganisaties. Gestreefd wordt naar het vervolmaken van de commu nistische partij en het „nationale front" in de gehele Indonesische archipel. Onder beschutting var Amerikaanse tanks trekken Engelse troepen in vrachtwagens op naar het front, „ergens" in Zuid-Korea. communisten te vechten, heeft minister president Sophocles Venizelos gister avond te Athene aan de verslaggevers verklaard. De brigade zal geheel bestaan uit vrijwilligers, die thans in actieve dienst zijn. „Wij hebben reeds aanmeldingen voor veel ïhe^' officieren en manschap pen ontvangen dan wij werkelijk nodig hebben", aldus de premier. Nog steeds worden er in Noord-Lim burg veelsoortige projectielen opgegra ven en onschadelijk gemaakt. Nadat dezer dagen op een akker te Venlo, die sinds de bevrijding was bewerkt, een bom van 250 kg. anderhalve meter diep uit de grond was gehaald, kwam thans in een schepemmer van een baggermo len op de Maas bij Kessel een ^>c<m van eveneens 250 kg. naar boven. De werkzaamheden werden terstond stil gelegd om de hulpverleningsdient ge legenheid te geven de gevaarlijke vondst onschadelijk te maken. 38 5te br g 0ETSJIN A ANVAl.CE NT RA o N KOREANEN O UNOVUEGVEL& FTy-l ONOEP UNO LiU cont»6le SPOORWEGEN WEGEN O 25 SO 7S km Wegens het doen opmaken van on juiste aangiften voor de belastingen werd door de rechtbank te Haarlem op 30 Maart van dit jaar de 45-jarige ex- hoofdinspecteur van belastingen W. J. I. M. van B. veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee jaar en zes maanden en hem het recht ontnomen een ambt bij de rijksbelastingen te be kleden voor de tijd van acht jaar. Dins dag diende de zaak in hoger beroep voor het Amsterdamse gerechtshof. In het eerste deel van de dagvaarding werd verdachte ten laste gelegd, dat hij teneinde een voor hem voordeliger be lastingaanslag te verkrijgen, kwitanties had laten postdateren. Een schilder en een loodgieter, die in 1946 enige werk zaamheden aan een zijner huizen in Haarlem hadden verricht, heeft ver dachte, naar hij ter zitting toegaf, er toe weten over te halen de kwitanties 'samen ongeveer f 600) te dateren op 1947. Een ander deel van de dagvaarding betrof het aan verdachte ten laste ge legde aanvaarden van geschenken en de aan een belastingplichtige verleende hulp bij het voordelig invullen van een aanslagbiljet. Zo had hij een wijnhan delaar in Amsterdam geholpen met het invullen van zijn belastingbiljet en hem als particulier een dienst bewezen voor de geblokkeerde rekening van de be lastingplichtige (f 19.000) tegen vrij geld (voor f 15.000 contant) over te nemen. Met Kerstmis en Nieuwjaar ontving verdachte van de wijnhandelaar ge schenkzendingen. Voorts werd v. B. ten laste gelegd verduistering van f 5000. Verdachte had voor een 86-jarige dame aldus de ge tuigenverklaringen belastingzaken geregeld en op zich genomen een bedrag van f 5000 voor haar op een of andere wijze te beleggen. Verdachte zeide, dat de oude dame hem het geld had ge schonken. Een familielid van de dame verklaarde als getuige, dat het geld in derdaad was geschonken, doch niet op de wijze waarop verdachte het doet voorkomen. De oude dame had namelijk kort voor haar dood een verklaring on dertekend, dat verdachte het geld. dat hij van haar onder zijn berusting had, mocht houden. Zij had er toen bij ge zegd, dat zij 'zulks deed door verdachte de schande te willen besparen van en vervolging wegens verduistering. Tenslotte was verdachte ten laste ge legd, dat hij het aangiftebiljet voor de vermogensaanwasbelasting van een za kenman vals had ingevuld en nader hand, toen de rijksaccountant hem in deze zaak om inlichtingen vroeg, op zettelijk een valse verklaring had ge geven. De zakenman bezat namelijk een collectie waardevolle schilderijen, die onder de vermogensaanwasbelasting vielen. Volgens de getuigenverklaring zou verdachte aan de zakenman hebben voorgesteld op te geven, dat hij de schilderijen reeds voor de oorlog bezat. Hij verdachte zou dan desge vraagd verklaren, dat .lij de bewuste doeken inderdaad voor de oorlog in de woning van de zakenman had gezien. Zulks geschiedde ook en toen de rijks accountant bij het onderzoek aan ver dachte vroeg of het juist \.as, dat de zakenman de schilderijen reeds voor de oorlog bezeten had, antwoordde ver dachte hierop bevestigend. De verdachte kwam herhaaldelijk te rug op zijn bij de rechter-commissaris en voor de rechtbank afgelegde verkla ringen. Dit gaf de president, mr. Van der Does de Willebois, aanleiding te zeggen: „Waarom geeft u niet royaal toe, dat u verkeerd heeft gedaan. U draait er steeds maar omheen en u noodzaakt mij u aldoor maar te wijzen op tegenstrijdigheden in uw verklarin gen." De procureur-generaal, mr. S. J. Hoeffelman, noemde ir zijn requisitoir de zaak tegen verdachte belangrijk, zowel om de gepleegde feiten als om zijn per soon. Hij zei, dat het ontzettend is. dat een hooggeplaatst belastingambtenaar zulke feiten kan plegen. Hij heeft door zijn optreden grote schade toegebracht aan de ambtenarenstand in het alge meen en aan de stand der belastingin spectie in het bijzonder. De procureur- generaal besloot zijn requisitoir met een gevangenisstraf te eisen van drie jaar en zes maanden en ontzetting van het recht bij de belasting werkzaam te zijn voor de tijd van vijf jaar. Uitspraak 3 October. Op de Rijksbegroting voor 1951 zijn o.a. grote bedragen uitgetrokken ten behoeve van werken voor de tunnel bij Velsen en de Rijn-kanalisatie. De mi nister van Financiën merkt in zijn Mil- lioenennota op, dat met de uitvoering van deze werken thans een begin moet worden gemaakt teneinde de waterstaat kundige toestand van het land te verbe teren en de verkeersbelangen te dienen. Het werk aan de tunnel te Velsen wordt in 1951 hervat. Boven de twee millioen, die dan zijn besteed, zal nog 2.5 millioen in 1951 nodig zijn. Het totale plan zal 38 millioen kosten. De tunnel moet in 1954 klaar zijn. Na de negen millioen van 1950 zal voor 1951 acht millioen nodig zijn voor het Amsterdam-Rijnkanaal. De geza menlijke kosten van het kanaal worden geschat op 87 millioen. Voor de weg AmsterdamUtrecht wordt in 1951 vier millioen besteed. H. Af. de Koningin tijdens het uitspre ken van de Troonrede. De vorstin is gekleed in een robe van lila-grijze moiré met lange zwarte handschoenen en een zwarte hoed met twee aigrettes. Prins Bemhard is in admiraalsuniform. Wij spraken dezer dagen toevallig een katholieke werkgever en een katholieke werknemer. Beide mannen behoorden tot de eerste violen in de orkesten van hun organisaties. Het was vanzelfsprekend, dat het gesprek ging over de laatste loonronde en alles wat daaraan vast zit. De werkgever nam de verklaring van de regering na de af kondiging van de nieuwe loonsverhoging, dat er geen nieuwe loonronden meer :n het vooruitzicht zouden zijn, met de no dige korreltjes zout. Trouwens, minister Lieftinck heeft zich heel wat voorzich tiger uitgesproken, toen hij in een pers conferentie wees pp het gevaar van een verder kronkelen van de inflatiespiraal. Als de prijzen van de grondstoffen op de internationale markt, waarop wij nu eenmaal moetén kopenwat wij zelf niet hebben en niet kunnen maken, blij ven oplopen, zoals zij tot nu toe in ver sneld tempo hebben gedaan, dan zal -vroeg of laat een nieuwe aanpassing van de lonen aan de prijzen moeten plaats vinden. Daar helpt nu eenmaal geen moedertje-lieve aan. Men moet niet ver geten, aldus zeide de katholieke werk gever, dat zij, die over de bronnen der grondstoffen beschikken heel wat mri der bezwaren tegen de prijs^ ieing daar. van koesteren dan ons aan .ondstoffen arme land. Met binnenlandse prijsbeheersing. sub sidies op importgoederen, rantsoenering enz. waren z.i. de internationale prijs verhogingen niet afdoende te compense ren. Bovendien kosten dergelijke maat regelen ook door uitbreiding van het ambtenaren-apparaat weer geld, geld. dat alleen in belastingverhoging kan worden gevonden. Daardoor wordt het leven weer duurder, de gulden minder waard en gaat de levensstandaard weer omlaag. Tot overmaat van ramp komt onvermijdelijk de defensie nog een grote duit uit het zakje halen. Hij zag dan ook alleen maar enig heil in een alge mene levensversobering, opvoering van de arbeidsproductiviteit en offervaardig heid van allen, ook de arbeiders. Bij deze laatste opmerking kwam de katholieke werknemer in het ge weer en betoogde, dat de arbeiders, voorzover zij in de bonafide vakbonden zijn georganiseerd, bij de laatste loon ronde overtuigend blijk hebben gegeven van hun offerbereidheid door genoegen te nemen met slechts 5 pet. loonsverho ging, terwijl ieder kind weet, dat sinds het voorjaar het prijspeil van de aller noodzakelijkste levensbehoeften heel wat méér was gestegen, zelfs méér dan de statistisch officiële 10 pet. De werkge ver gaf dat toe. maar maakte alleen de opmerking, dat niet alleen de arbeiders, wier loon beneden de 3600 gulden per jaar blijft, deze offervaardigheid hadden betoond. Hun offervaardigheid achtte hij door die van hen, wier salaris boven de ze grens uitgaat, nog overtroffen, want die kwamen nu vergelijkenderwijs met hun loon nog verder bij de prijzen ach ter te liggen. De werknemer gaf dit grif toe en zo waren beiden, evenals hun res pectievelijke organisaties, het er gloeiend over eens, dat vele intellectuelen, hoofd arbeiders, beambten, afdelingschefs met zgn. matige of zelfs middelgrote inko mens in hun onduldbaar geworden moei lijkheden te hnlp moesten worden geko men door het laten vallen van de grens van ƒ3.600. waarboven de nieuwe loon regeling niet mag worden toegepast. Zij betreurden mèt deze categorieën, dat de regering nog steeds geen beslissing in deze heeft genomen, al bracht de werk gever in het midden, dat het laten val len van deze beperking de bedrijven en ondernemingen nog meer geld zal gaan kosten. De werknemer vond dat zo erg niet, want naar zijn mening hadden veruit de meeste ondernemingen en bedrijven enorme winsten gemaakt, hetgeen wel bleek uit de zeer toe te jui chen pensioenregelingen, die zij ten be hoeve van hun personeel hadden ge- tioffen, waarmee die bedrijven en on dernemingen een prijzenswaardige so cial e gezindheid aan de dag hadden ge legd. De z.i. zeer weinige bedrijven en ondernemingen, die met verlies werkten, zouden gebruik kunnen maken van de mogelijkheid van dispensatie. Dan zul len de arbeiders in die bedrijven de meest gedupeerden zijn, viel de werkge ver hem in de rede. De ander kon dat niet ontkennen, maar stelde de vraag of het niet beter zou zijn dergelijke be drijven en ondernemingen op te heffen en te liquideren, wanneer zij econo misch niet in staat bleken hun arbeiders een behoorlijk bestaaneminimum te verschaffen. „Beter een half ei dan een lege dop", antwoordde de werkgever. „Bovendien", zeide hij „staat het nog niet vast, dat bedrijven* en onderne mingen, dié onder de huidige omstan digheden met verlies werken, alleen daarom onder andere omstandigheden economisch niet levensvatbaar zouden zijn. Het is niet verstandig goede schoenen weg te gooien, omdat je voeten tijdelijk pijn doen. En wat die enorme winsten van de gezonde bedrij ven en ondernemingen betreft, die ko men goed van pas om de machines en installaties, waar nodig, te vernieuwen en de zaken met het oog op de noodza kelijkheid van industrialisatie uit t« breiden, waardoor weer meer werkge legenheid en welvaart wordt geschapen voor ons overbevolkte land." „Als de winsten daarvoor gebruikt worden, heb ik er vrede mee", gaf de werknemer toe. „Maar we moeten wel bedenken, dat al te veel versobering en nood van arbeiders zich afschuwelijk kan gaan wreken door het bevorderen van het heilloos radicalisme van hen, die niets meer te verliezen en alles te winnen wanen te hebben bij een totale omwenteling in de duivelse geest van Moskou. Ook de sociale vrede handha vende leiders der bonafide vakbonden mogen offers van de werkgevers vragen om hun voor land en volk zegenrijk gebleken leiding te kunnen behouden." De werkgever stemde daar van harte mee in, mits de vrees niet tot concessies zou dwingen, die zo niet in naam dan toch in werkelijkheid het communisme al te dicht zouden naderen. (Telegrafisch van onze correspondente) New York, Dinsdagavond De ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk hebben te ^,'cw York besloten zo spoedig mogelijk een einde te maken aan de staat van oorlog» met Duitsland. Een dergelijke maatregel zou echter goedgekeurd moeten worden door de volksvertegenwoordigingen van de drie betrokken lan den, zodat hij wel niet voor het volgend jaar van kracht zal kunnen worden. De Grote Drie besloten ook hun toestemming te geven aan een uitbreiding van het Duitse politiecorps van 10.000 tot 40.000 manschappen. Deze politiemacht zou gevormd worden door de corpsen van de verschillende West-Duitse staten. Deze corpsen zullen ter beschikking staan van de federale regering. Zij zullen uitge rust worden met zeer lichte „ianks". De ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Drie neouen vooris plechtig verklaard, dat zij elke aanval op West-Duitsland of Berlijn van welke kant ook zullen beschouwen als een aanval op hun eigen landen. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Groot Brit- tarmië en Frankrijk hebben daarbij het principe van „één voor allen en allen voor één", uit het Atlantisch Pact en het verdrag van Rio uitgebreid tot West- Duitsland. Het lange communiqué dat door de Grote Drie werd uitgevaardigd deelde voorts mede dat het einde van de staat van oorlog met Duitsland van geen invloed zou zijn op de rechten van bezettende mogendheden. De drie Hoge Commissarissen die de conferentie in New York bijwoonden zullen dezer dagen naar Duitsland terugkeren. Wat de vorming van een nieuw Duits leger aangaat, zegt het communiqué let terlijk: „De ministers zijn het er ten volle over eens, dat de wederoprichting van een Duits nationaal leger noch in het belang zou zijn van Duitsland zélf, noch in dat van Europa." Het bezettingssfatuut zal worden her zien, enige beperkingen zullen worden opgeheven. De Hoge Commissarissen hebben opdracht gekregen de beperken de bepalingen op de bouw van schepen voor de export weg te nemen. Ook zal de staalproductie kunnen worden opge voerd boven de huidige limiet van 11 millioen ton per jaar. Tenslotte zal Duitsland weer een ministerie van Bui tenlandse Zaken kunnen instellen en zullen diplomatieke vertegenwoordigers kunnen worden benoemd in andere lan den. Duitsland zal echter geen ambas sadeurs sturen naar Washington, Londen en Parijs. De Grote Drie zuilen dezer dagen (wellicht morgen) opnieuw bijeenkomen, terwijl de ministers van de Noord-Atlan tische Raad waarschijnlijk volgende week hun vergaderingen zullen voort- setten. De drie regeringen brengen in hun verklaring hulde aan de „standvastig heid van het volk van Berlijn in de dappere strijd voor de vrijheid van de stad". Zij zouden zich tegen agressie in welke vorm ook blijven richten en de Berlijnse economie blijven steunen. De beginselen van de betrekkingen tussen Berlijn en het Westelijke mili taire bestuursbureau zouden worden herzien en de geallieerde controle zou tot een minimum beperkt worden. Zulks zou kunnen leiden tot weder zijds begrip en vertrouwen. Buiten het communiqué over Duits land hebben de Grote Drie een algemeen communiqué, verstrekt, waarin wordt gezegd, dat een aantal hunner besprekin gen het onderwerp zullen vormen van de beschouwingen der Algeméne Ver gadering der U.N.O. „De voornaamste zorg der ministers tijdens hun huidige zitting," aldus wordt in het communiqué verklaard, „is gericht geweest op de dringende maatregelen, die vereist worden om de veiligheid van de vrije wereld in Europa en Azië te waarborgen, opdat de vrede gehandhaafd kan worden." De ministers waren het erover eens, dat dit hun voornaamste zorg zal blijven en dat zij er op zullen letten, dat de nodige maatregelen om dit doel te bereiken, met de grootst moge lijke snelheid zullen worden genomen. De West-Duitse kanselier Konrad Adenauer juichte gisteren, aldus U.P., de resultaten van de New Yorkse conferen tie toe en verklaarde, dat zjj een betere en hartelijker houdmg" inhielden ten aanzien van Duitsland. Adenauer verscheen te Bonn op een persconferentie 30 minuten voordat het communiqué openbaar was gemaakt en waarschuwde zijn toehoorders het document met grote zorgvuldigheid te lezen. Niet alleen ieder woord en iede re zin, maar ook de toon is belangrijk. „Mijn algemene indruk is, dat de toon zeer verschilt van de documenten uit het verleden, hij is beter en war mer. Hij zei verder, dat nu de basis gelegd is voor besprekingen met de Hoge Commissarissen en dat dit docu ment vandaag besproken zou worden op een speciale kabinetszitting. Hij zei voorts, dat men verwachten moest, dat zijn regering zeer voorzich tig zou zijn en zeer terughoudend ten aanzien van ontwikkelingen, welke wellicht zouden kunnen worden be ïnvloed door bijeenkomsten van de Atlantische Pact-ministers van Buiten landse Zaken in de naaste toekomst en De Marshall-landen hebben gisteren in Parijs de Europese Betalings-Unie' ondertekend. De reizende ambassadeur van het Plan-Marshall Milton Katz noemde in een rede de Betalingsunie een voorbeeld Van actieve internationale democratie. Tegen de achtergrond van de gewapende agressie in Korea wordt de E.B.U. op een critiek ogenblik een krachtige schakel in de keten, die gesmeed wordt voor het economisch welzijn en de veiligheid der vrije landen van West-Europa. Na de ondertekening van de Betalings unie werden door de raad der O. E. E. S. de volgende landen gekozen als leden Van de bestuursraad, die onder toezicht Van de O. E. E. S. de leiding zal hebben Van de Betalingsunie en haar gelden zal beheren: Italië (president), Frankrijk en Engeland (vice-presidenten), Denemar ken, Nederland en Duitsland. door zijn besprekingen met de Hoge Commissarissen. „Het zal niet mogelijk zijn vrijuit te spreken, totdat de ont wikkelingen hun voltooiing hebben be reikt/' Kanselier Konrad Adenauer zal waar schijnlijk zelf het West-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken overnemen. Zo dra dit is opgericht, zo werd gisteravond in Bonn aan A.P. door welingelichte woordvoerders meegedeeld. Kurt Schumacher, de leider der West- Duitse socialistische! oppositie, noemde het communiqué van secondaire waarde. De conferentie had zich bepaald tot hal ve maatregelen en was niet in staat de werkelijke moeilijkheden aan te vatten. Zijn partij zou na de bestudering van het communiqué een commentaar uitgeven. Politieke waarnemers te Bonn merken op, dat, het niet in vervulling gaan van de hoop, dat de geallieerde Hoge Com missie zou worden opgeheven, aanlei ding tot teleurstelling zal geven. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken ver klaarde naar aanleiding van het com muniqué van de Westelijke bezettende mogendheden, dat het duidelijk was, dat Duitsland in het geografisch gebied van het Atlantisch Pact was opgenomen. Het was een deel van West-Europa en indien het aangevallen werd zou dit een aanval op Europa betekenen. Hij zeide van mening te zijn, dat re gering, parlement en volk van Frankrijk de verklaring zouden toejuichen, daar zij een verheldering van de situatie vormde. Indien Engeland, Frankrijk of Amerika meer stalen platen nodig had den voor tanks, zouden zij deze in Duits land kunnen bestellen, boven het tot nu toe vastgestelde quantum aan staal. De Franse delegatie was het volledig eens met de in het communiqué genoemde punten. De woordvoerder zeide te hopen, dat er ook een compromis gevonden zou worden voor het omstreden Amerikaanse voorstel om Duitse contingenten deel te dosn nemen aan de Europese defensie. Naar van bevoegde zijde wordt verno men is het Franse kabinet nog steeds tegenstander hiervan. Het in principe toestemmen in een Duitse herbewape ning heeft een aanzienlijke verwarring in Franse regeringskringen veroorzaakt. Er zijn niet genoeg wapens om Frankrijk en andere landen te bewapenen, zo rede neert men, en daarom is het voorstel om Duitsland thans te bewapenen acade misch, tenzij aan de Duitse herbewape ning voorrang wordt verleend. Een voor aanstaande functionaris verklaarde: „In dien Acheson zijn zin krijgt, geraken wij tot een Amerikaans-Duits Europa met Engeland en Frankrijk als aanhangsels van de tweede rang." Na een zwaar artilleriebombardement zijn de Amerikaanse mariniers heden morgen in groten getale met amphibievoertuigen de Han overgestoken. De overtocht geschiedde bij Kimpo ten Noorden van Seoul. De mariniers zijn er in geslaagd de spoorweg, die van Seoul naar Noord-Korea loopt, af te snijden. Aan de overzijde van de rivier zijn zij reeds enige kilometers doorgestoten, waarbij weinig tegenstand werd ontmoet. Men verwacht dat Seoul hun vandaag nog in handen zal vallen. De Amerikaanse genie heeft vanochtend bruggen over de Han geslagen, waar over reeds versterkingen naar de mariniers aan de overzijde stromen. De Amerikaanse marine heeft intussen bekend gemaakt, dat Noord-Koreaanse troepen Noordelijk en Oostelijk van Seoul op de vlucht waren voor de snel op rukkende mariniers. Vliegers verklaarden, dat de roden zo hahstig terugtrokken dat zjj hun voertuigen niet eens camoufleerden. Vele vluchtende vrachtwagens en andere voertuigen werden dan ook op de open wegen vernietigd. De overtocht over de rivier, die de Amerikaanse strijdkrachten scheidde van Seoul, was de climax van het of fensief van Mac Arthur na de landing bij Inchon Vrijdag ongeveer 250 km. achter de Noord-Koreaanse linies. Met de overtocht over de Han, de verove ring van het zwaar omstreden Waeg- I wan aan de Naktong en het zwaar ver dedigde Pohang aan de Zuid-Koreaanse Oostkust schijnt het offensief van Mac Arthur thans op veile toeren te draaien. De communisten die zich fel verzetten aan alle fronten waren gedwongen overal terug te trekken en de Zuid- Koreanen maken voortdurend vorderin gen sedert de dag van hun offensief vanuit het Zuiden, De mariniers bevinden zich reeds in de voorstad van Seoul Yongdungpo en versterken hun stellingen langs de Wes telijke oever van de rivier. Inmiddels zijn eenheden van de ze vende divisie naar het Zuiden uitge waaierd in de richting van Suwon, 25 km. ten Zuiden van Seoul. Op het vliegveld Kimpo heerst grote bedrijvig heid. Een luchttrein van reusachtige C-119 „vliegende vrachtwagens" en C-54 Skymasters bracht benzine en munitie voor de marine-jagers die opereerden in samenwerking met de grondstrijd krachten aan het front van Seoul. Dinsdag viel Waegwan, van waaruit een onafgebroken stroom van voertui gen trekt naar Kumchon, 30 km. ver derop langs de hoofdweg van Taegu naar Seoul. De troepen van de Ver enigde Naties zullen echter wel niet in staat zijn vanaf hun bruggehoofd te komen langs de hoofdweg naar Seoul voordat de communisten zijn verdreven uit de heuvels die Waegwan in het Noorden beheersen. De 25ste divisie be richtte uit de omgeving van Nusan, dat de tegenstand hier was verdwenen. De vijand laat de voertuigen in de steek en de wegen liggen bezaaid met stukken geschut, munitie en doden, die werden achtergelaten onder de hevige aanval len van de troepen der Verenigde Na ties. De Zuid-Koreanen drongen de in puin geschoten haven aan de Oostkust Pohang binnen, welke de afgelopen weken herhaaldelijk van eigenaar ver wisselde. De Zuid-Koreaanse president Syng- man Rhee heeft verklaard, dat zijn leger de 38ste breedtegraad zou passeren en oprukken tot de grens van Mandsjoerije, zelfs indien de strijdkrachten der V.N. dat niet zouden doen. Hij meende echter, dat ook de troepen der V.N. die breedte graad zouden moeten passeren. „Wij moeten onze taak voltooien. De commu nisten hebben de 38ste breedtegraad weggeveegd met hun invasie en wij zullen die grens thans niet erkennen", zo verklaarde hjj. Nader meldt United Press, dat de Noord-Koreaanse eenheden in paniek vluchten voor lange colonnes Ameri kaanse tanks, die over de Han zijn ge komen en dq aanval van geallieerde in fanterie op Seoul krachtig steunen. Andere Noord-Koreaanse eenheden, die trachtten stand te 'houden, werden om singeld en gevangen genomen. Een Griekse brigade zal naar Korea gezonden worden om aan de zijde van de verbonden strijdkrachten tegen de I De kunst van het leven is de kunst om yieder ogenblik ten volle te benutten.J Aanvoer voor UNO bruggehoofd VP£LT-PA-50o60 Verwachting tot Donderdagavond: Wisselende bewolking met vooral in de Westelijke helft van het land nu en dan buien. Matige, langs de kust af en toe krachtige Westelijke wind. Iets koeler overdag. Zon: 6.23—18.42. Maan op 17.27. Voor de voortzetting van de restau ratie van het Koninklijk Paleis te Am sterdam wordt in de Rijksbegroting 1951 eenzelfde bedrag, n.L f 150.000.—, aange vraagd als voor 1950. De toestand van het meubilair en de stoffering van de Ridderzaal zijn niet in overeenstemming met het representa tieve karakter van plechtigheden als de verenigde zitting der Staten-Generaal e.d. In verband hiermede is f 46.000 uitge trokken voor de aanschaffing van nieu we stoelen, terwijl voor het vervangen van stoffering f22 000 is geraamd. Een uitgetrokken bedrag ad f 50.900 betreft de tweede etappe van de restau ratie van de vergaderzaal en de afde- hngsgang van de Eerste Kamer. De aanbouw aan de zijde van de Hof weg aan het gebouw van de Tweede Kamer zal naar schatting f 1.00(1000 ver gen, waarvan voor 1951 f ÏOO.OW) wordt aangevraagd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1