AMERIKAANSE MARINIERS DRINGEN SEOUL BINNEN 11.000 kakkers protesteren in drie zalen te Amsterdam Politie beveelt opheffing van bijeenkomst in Concertgebouw te Amsterdam De structurele werkloosheid Zorgen van de Grote Drie Pater Theunissen vermoord Het gaat om ons bestaan Handgemeen in de Grote Zaal SOVJETS SNIJDEN STROOMTOEVOER NAAR WESTELIJK GEDEELTE AF Spoedig veldslag in en rond de stad verwacht Het weer. De loonsverhoging 27 bedrijfstakken vragen dispensatie Verenigd Europa" vóór 1952? Rumoer om Westerling Tot hoofd en hart Massa-arrestaties van politiemannen DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1950 /4ste JAARGANG No. 248176 De legkaart van de Miliioenennota TROEPEN UIT MANDSJ0ERIJE Minister Lieftinck: „Dit stuk krijg ik er nooit in' ff ff VERBETEN WEERSTAND TEGEN „AANSLAG OP MIDDENSTAND" l GEEN VERDERE INCIDENTEN Telegram naar dr. Drees Stoffelijk overschot gevonden Duitser vrijgesproken WERKGELEGENHEIDSiPOLITTEK DER REGERING KOUDE OORLOG IN BERLIJN Twee Amerikaanse M.P.'s ontvoerd Wittebrood één cent duurder BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544! Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zxh het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Zoals gisteren bekend werd, hebben de Grote Drie op hun conferentie te New Ycrk besloten, de staat van oorlog met West-Duitsland zo spoe dig mogelijk op te heffen, waarbij het „zo spoedig' mogelijk" in al zijn betrek kelijkheid meet worden verstaan, daar de volksvertegenwoordigingen der drie betrokken landen hun gcedkeuring aan deze maatregel zullen moéten hechten. Niettemin klinkt het opzienbarend: de beëindiging van de oorlogstoestand met een deel van het land, waartegen zulk een verbitterde strijd gevoerd is tot kering Van de groeiende ellende, door ditzelfde land over de wereld gebracht. En men is allicht geneigd, na dit te heb ben vernomen (en al blijft men beseffen dat het niets te maken heeft met het sluiten van een vredesverdrag), minder acht te slaan op die andere, naar haar practische inhoud genomen aanmerke lijk belangrijker, verklaring van de Grote Drie, waarin gezegd wordt, dat iedere aanval op West-Duitsland of Berlijn zal worden beschouwd als een agressie tegen het eigen land. Tegenover deze verklaring verbleekt de opheffing van de oorlogstoestand als een eerst te vervullen formaliteit, wil het thans ook over West-Duitsland uitgebreide princi pe van „één voor allen en allen voor één" niet onzinnig en bijna belachelijk aandoen. Op dit laatste komt het evenwel aan; de rest is min of meer bijzaak. Wie zijn handen naar het democratische Duits land uitstrekt komt aan de Atlantische gemeenschap en daarmee aan het reso luutst tot zelfverweer besloten deel der vrije wereld. Het is bedoeld als een waarschuwing vooraf, gericht tot het wereldcommunisme, voor het geval dit een herhaling van het Koreaanse avon tuur in West-Europa zou willen enscè- neren. Ginds, in Korea, zijn de wapenen achteraf gaan spreken van de unanieme wil tot handhaving van de vrede door alle vredelievende naties; hier, in het Westen, tracht men de ellende te voor komen door geen twijfel te laten be staan aan de vastbeslotenheid tot een onmiddellijke en automatisch ingaande defensieve actie. Bij dat alles schijnt West-Duitsland, wanneer men tevens let op de andere besluiten der Grote Drie, een eenzijdig begunstigde. Diverse beperkingen van economische. politieke en met de in wendige veiligheid verband houdende aard zullen worden opgeheven; een be trekkelijke emancipatie der federale republiek is daardoor in het nabije ver schiet komen te liggen. Maar wat staat daar nu eigenlijk tegenover, zo zal men zich afvragen? Wat zijn precies West- Duitsland verplichtingen binnen het ka der van de aangekondigde lotsverbon denheid? Bij de beantwoording van deze vra gen stuit men vooralsnog op enige on gerijmdheden, welke wel verklaarbaar zijn, maar waarmee men zich toch kwa lijk zou kunnen verzoenen zo er geen oplossing in het verschiet lag. Om de dingen bij hun naam te noemen: hoe zijn de Grote Drie tot hun besluiten ge komen zonder West-Duitsland tevens te verplichten een nauwkeurig omschre ven bijdrage aan mankracht en materi aal-te leveren in de gemeenschappelijke defensie? En dit nietalleen overeen komstig 't beginsel „vóór wat hoort wat", maar vooral op grond van de even reële als zorgwekkende omstandigheid, dat b?t huidige totale defensieapparaat van West-Europa weinig zou vermogen tegen een eventueel vanuit het Oosten opstekende storm. Wie de besprekingen van Atlantische Raad en Grote Drie te New York ook maar oppervlakkig ge volgd heeft, zal weten, dat vooral Frankrijk en in mindere mate ook En geland zich verzet hebben tegen een be wapening van West-Duitsland. Op zich genomen, zou het inderdaad absurd zijn, wanneer er zonder de aanwezigheid van zekere waarborgen zou worden overgegaan tot de herbewapening van een nog maar kort geleden bedwongen agressor. Maar toch zou men, de reali teit der verschillende gevaren tegen el kaar afwegend, kunnen worden ge dwongen, van twee kwaden het minste te kiezen. Zo beklemmend is deze keuze echter niet. zo beklemmend hóeft zij al thans niet te zijn. wanneer er een ver dere voortgang wordt gemaakt met de vorming van een internationaal leger, waarin de West-Duitse weermacht zou kunnen worden opgenomen. Het tegen wicht van Amerika en Canada zou daar in voldoende waarborgen scheppen te gen de gevaren, welke inhaerent zijn aan de heropstanding van een Duitse weermacht. In verband hiermee blijkt ten duidelijkste de verkieslijkheid van een Atlantisch boven een zelfstandig Europees leger, dat niet. in dit grotere geheel zou zijn geïncorporeerd. De defensieve waarde van die 30.000 40.000 man politietroepen. welke aan West-Duitsland zullen worden toege staan, dienen vooral niet te worden overschat. Dit alles mag er dan al para militair uitzien, slechts een werkelijk, in een groter en hiërarchiek overkoepe lend geheel ingevoegd leger zal zoden aan de dijk der Atlantische defensie kunnen zetten. En het ziet er naar uit, dat Amerika, na alvast aan de voorlo pige emancipatie van Duitsland te heb ben medegewerkt met een ontzien ven Frankri.iks bezwaardheid en Engelands vooroordeel, in de toekomst zijn politiek overwicht en practisch organisatietalent zal aanwenden, om ten eerste een At lantisch leger en ten tweede een daarin geïncorporeerd Duits defensie-apparaat te doen tot stand komen. Daarheen zal het tenslotte moeten gaan, want een met voortvarendheid gebundelde weer macht van alle landen die in tijd van nood elkanders lot_ wensen te delen schijnt het laatste afweermiddel tegen een anders immer dreigende agressie. Associated Press verneemt uit Yuki- ang (Kiangsi, China), dat men daar van morgen een Nederlandse missionaris, de 60-jarige pater Joseph Theunissen op an derhalve kilometer van zijn missiepost met een kogel door het hoofd heeft aan getroffen. Pater Theunissen van de Vin- centianen, die reeds meer dan veertig jaar in China werk, was gedurende öe nacht ontvoerd en naar een rijstveld ge bracht, waar hij werd vermoord. Het troepenschip „General Sturgis" is 17 September uit Tandjong Priok ver dokken met 1310 passagiers. Aan boord ievinden zich de volgende gesloten on- ierdelen: 42 R.V.A., 42e genie-brugpelo- •on en het 425e bataljon infanterie. Hier- hee is het laatste bataljon infanterie ran de G-brigade ingescheept. In Indo- »esië bevinden zich nu nog slechts en- mie kleine onderdelen van deze brigade De Amerikaanse mariniers zijn gisteravond van twee kanten Seoul binnen gedrongen. De ene kolonne bereikte de stad vanuit het Noord-Westen, de andere vanuit het Zuidwesten. De „leathernecks" sneden de hoofdweg van Seoul naar Suwon af en trokken op tot waar vroeger de bruggen over de Han lagen. De Amerikaanse zevende divisie, die zich op de Zuidelijke flank buiten Seoul bevond, vocht om de laatste heuvelrij ten Westen van de hoofdweg van Seoul naar Suwon op een punt ongeveer 14 km. ten Zuiden van Jongdunp». Men verwacht echter, dat er spoedig slag geleverd zal worden in en rond Seoul. Een woordvoerder van de Ameri kaanse luchtmacht deelde n.l. mede, dat er een rode kolonne, gesteund door tanks, uit Mandsjoerije op weg was naar het Zuiden. Aangenomen wordt, dat de kolonne de 38ste breedtegraad reeds heeft overschreden en Seoul nadert. De officieren verklaarden aan Mac- Ai-thur dat de colonne bestaat uit 200 vrachtwagens en 40 tanks. De vracht wagens zouden misschien 6000 man kun nen vervoeren. De colonne passeerde de Koreaanse grens bij Antung in Mand sjoerije en bereikte Kaesong, 35 mijl ten Noorden van Seoul! Het was niet mogelijk om vast te stellen of de colonne bestond uit Chinese communisten of Noord-Koreaanse troepen die verbonden zijn geweest aan het communistische Chinese leger. Ondanks deze dreiging uit het Noorden Verwachting tot Vrijdagavond: Wisselende bewolking met vooral gedurende de nacht en ochtend op vele plaatsen enkele buien. Matige, in de kustprovincies tijdelijk krach tige wind tussen Noord-West en West. Koud voor de tijd van het jaar. Zon: 6.25—18.40; Maan: 17.46—1.23. (Van onze Haagse redactie) Uit doorgaans welingelichte bron ver nemen wij, dat een dertigtal bedrijfs takken bij het College van Rjjksbemid- delaars dispensatie heeft gevraagd voor het uitbetalen van de vijf procent loons verhoging, die onlangs bij een beschik king verplichtend werd gesteld. Voor elk van deze bedrijfstakken zal natuur lijk afgewacht moeten worden of de dispensatie inderdaad verleend wordt. Het is te verwachten, dat de beslissin gen hierover op zeer korte termijn zullen vallen, daar het voor de betrok ken bedrijfstakken moeilijkheden zal opleveren, wanneer de loonsverhoging eventueel over een langere periode met terugwerkende kracht zou moeten wor den uitbetaald. Het betreft hier de hoveniers, de tuinbouw, de boomkwekerijen in Bos koop, de bloembollenteelt, de bosbouw, de dorsbedrijven, zaadteeltbedrijven. het veenbedrijf; het turfstrooisel bedrijf, de trawlvisserij, de vislossers te IJmui- den, de haringdrijfnetvisserij, het schuurpersoneel bij de visserij, de bin nenscheepvaart, de brandstoffenhandcl, de steenïossers in Amsterdam, de net- tenboetsters te Vlaardingen, de sigaren- industrie, de apothekersassistenten, het bnkkesbedrijf, het huurauto- en taxi bedrijf, de hoepelindustrie, de melkde- tailhandel, de melkinrichtingbedrijven, de nachtveiligheid- en bewakingsbe drijven, een aantal ziekenhuizen, de symphonieorkësten met uitzondering van het Residentie Orkest en een aantal particuliere bedrijven. voorspelde MacArthur gisteren bij een inspectie van het front, dat de sterke communistische tegenstand spoedig zou verdwijnen. Dagelijks worden 4.000 ton voorraden gelost en het aan land gaan van troe pen duurt voort. Het vliegveld Kimpo wordt thans volledig gebruikt. Alle ope raties blijven volgens het vastgestelde plan verlopen. Het Amerikaanse leger heeft voorts bekend gemaakt, dat Zuid-Koreaanse mariniers te Samchok zijn geland en er een bruggenhoofd hebben gevormd. Samchok ligt aan de Oostkust van Zui- Korea op ongeveer dezelfde breedte als Seoul. Een woordvoerder van het leger te Washington verklaarde, dat de landing van de Zuid-Kpreaanse mariniers te Samchok enkele dagen geleden werd uitgevoerd. Hij zeide, niet over inlichtin gen te beschikken over de omvang van de landingsgroep. President dr. Syngman Rhee van de Zuid-Koreaanse republiek is van plan een triomphale intocht in Seoul te hou den zodra dit mogelijk is, aldus meldt een U.P.-correspondent uit Korea. Daar na verwacht hij een verenigd Korea tot stand te brengen met voorbijzien van de 38ste breedtegraad. Het congres van de Unie van Europese Parlementsleden nam gisteren te Kon- stanz een resolutie aan waarin werd opgeroepen tot vorming van een Ver enigd Europa vóór 1952, het jaar waarin het Marshall-Plan zal beëindigd wor den. In de resolutie werd gezegd, dat een Verenigd Europa moest gevormd wor den met of zonder Engeland. In een van de grootste middenstands betogingen, die ooit in Nederland zijn ge houden, hebben ongeveer 11.000 bakkers en banketbakkers gisteren in de Apol- lohal, het Concertgebouw en in Bellevue te Amsterdam geprotesteerd tegen het voornemen van de regering de omzet belasting op biscuit, koekjes, gebak en ander banketbakkerswerk te verhogen tot 8'A procent. Talrijke Tweede-Kamer leden woonden deze vergadering bij waaraan werd deelgenomen door bestu- Elfduizend, bakkers en banketbakkers uit alledelen van ons land hebben gister middag te Amsterdam geprotesteerd tegen een voorgenomen verhoging van de omzetbelasting op biscuit, koek en, gebak. Voor deze grootste middenstandsbe toging, die ooit gehouden is, was geen zaal te vinden om alle demonstranten te herbergen. Men had daarom de bakkers over drie zalen, Apollohal, Bellevue en Concertgebouw, verdeeld. Overzicht van de Apollohal. Tijdens de rede van de secretaris van de Ned. R.K. Middenstandsbond, drs. Samson. De vergadering in het Concertgebouw te Amsterdam, waar de heer Johan Thiessen uit Den Haag zou spreken over „Westerling en zijn nieuw pro gramma", heeft op last van de politie een vroegtijdig slot gekregen. Tegen standers en voorstanders van Westerling, die in de zaal zaten, waren reeds kort na het begin, toen mevrouw Westerling het woord voerde, slaags ge raakt en van dat ogenblik af heerste een dreigende sfeer in de grote zaal, waar naar schatting duizend mensen aanwezig waren. Nadat de hoofdinspec teur van politie, de heer F. Bonarius, chef van het afdelingsbureau Leidse- plein, reeds eenmaal gewaarschuwd had, besloot hij tot beëindiging van de bijeenkomst, toen tegen negen uur interrupties de gemoederen zozeer hadden verhit, dat ieder ogenblik een nieuw handgemeen kon uitbreken. Reeds voor de aanvang van de bijeen komst was het duidelijk, dat er moeilijk heden te verwachten waren. In de mid dag had het communistisch raadslid L. Seegers in de gemeenteraad een motie ingediend, welke in de avondvergade ring van de raad zou worden besproken en waarin hij de raad verzocht zijn af keuring uit te spreken over het houden var. deze bijeenkomst. Voor het begin der vergadering werden bij de ingang pamfletten verspreid, waarin het op treden van Westerling in Indonesië fel werd gehekeld. Bovendien stond er een groep mensen met spandoeken, waarop o.a. stond te lezen „Weg met Westerling". De politie had tevoren reeds maatrege len getroffen en extra manschappen in de omgeving van het gebouw samenge trokken om op eventuele ongeregeld heden te zijn voorbereid. De bijeenkomst werd omstreeks kwart over acht geopend door de vroegere po- litie-officier in Indonesië G. de Lang, die mededeelde, dat het comité, dat deze bijeenkomst had georganiseerd, zich ten doel stelt het Westerling mogelijk te ma ken naar Nederland terug te keren. Met stelligheid wees de heer De Lang de beschuldiging van de hand, dat Wester ling en zijn vrienden fascisten zouden zijn. „Wij hebben de Nederlandse zaak in Indonesië altijd trouw en eerlijk ge diend" zo zei hij. De heer De Lang gaf vervolgens het woord aar. mevrouw Westerling, die de aanwezigen dankte voor hun komst en de hoop uitsprak, dat haar man en haar kinderen spoedig naar Nederland zouden kunnen komen. Plotseling werd van de zaal uit ge roepen: „40.000 doden op Zuid-Cele- fces", waarna de reeds eerder ver melde vechtpartij ontstond. De heer Thiessen nam toen het woord ever. Hij zei: „Vanavond is het geen debatavond, maar ik ben graag bereid op iedere andere avond te debatteren". De phiiosopnie van Westerling vatte spr. samen met de zinsnede: „Ieder pro bleem heeft een oplossing. De moeilijk heid is niet het vinden van de oplossing, maar het begrijpen van het probleem" Uitvoerig schetste hij de militaire loop baan van Westerling en zo kwam hij ook tot de gebeurtenissen op Zuid- Celebes. „Men schuift Westerling in de schoenen dat hij in twee maanden tijds 48.000 doden zou hebben gemaakt. Een eenvoudig rekensommetje wijst uit. dat dit niet kan. Bovendien hebben wij en het Hof Singapore zestig dagen gewacht op een rapport over deze gebeurtenissen van de Indonesische regering. Het is nooit gekomen". Uitvoerig schetste de heer Thiessen dat Westerling op verzoek van de Wali Negara, het staatshoofd, van de Pasundan de Apra had geformeerd ter bescherming van de ondernemingen, j „Westerling" zo zei spreker „was volkomen bereid de besluiten der R.T, C. te eerbiedigen. Toen hij zag dat de federale gedachte werd losgelaten, heeft hij in overleg met de Wali Nega ra aldus spr. hiertegen gewaar schuwd en voorspeld dat het mis zou lopen. Na de actie te Bandung, toen Westerling een gevreesd man was, is hij met medeweten van Hatta en de Sultan van Djocja per vliegtuig naar Singapore gebracht", aldus de heer Thiessen. Toen werden de interrupties, die zijn rede voortdurend hadden onderbroken, zó sterk, dat de hoofdinspecteur van politie meende de vergadering te moe ten beëindigen. Het ontruimen van de zaai geschiedde ordelijk. Ook buiten de zaal deden zich geen incidenten meer voor. Aan de minister-president is daarop door de heren J. Thiessen en G. de Lang een telegram gezonden van de volgende inhoud: Naar aanleiding van het optreden van de Amsterdamse politie bij gelegenheid van een door ondergetekenden georga niseerde openbare vergadering in het Concertgebouw te Amsterdam, menen zij krachtig te moeten protesteren. De ordeverstoring in deze vergadering gaf de politie zeer zeker het recht en de plicht om de ordeverstoorders uit het gebouw te verwijderen, op grond van het recht van bescherming van verga deren. Echter in stede van aldus te handelen schaarde de betreffende poli tie zich achter de ordeverstoorders en gelastte daarop aan alle aanwezigen het gebouw te verlaten. Ondergetekenden menen hierin een grove schending van het democratisch recht van vergaderen te constateren. Het is beter zich voor wonden te behoeden, dan zijn wonden te moeten helen.I ren en leden van alle landelijke bak kers- en banketbakkersorganisaties. Nadat de voorzitter van het landelijk actie-comité, de heer Pool, in de Apoi- lohal de vergadering had geopend, nam de secretaris van de R. K. Middenstands bond, drs. K. Samson, net woord. „Het gaat om niet meer of niet minder dan om ons bestaan", zei hij. Spr. betoogde, dat de bakkers op deze massale wijze tezamen gestroomd waren, teneinde te pogen een aanslag op het bestaan van hun bedrijven te voorkomen. Hij zei te verwachten, dat de voorgenomen ver hoging der omzetbelasting tot gevolg zal hebben, dat honderden bedrijver- die nu mede tengevolge van de door de regering gevoerde politiek ten aanzien van de broodprijzen nauwelijks een be staan opleveren, ten ondergang gedoemd zijn. Drs. Samson merkte hierbij op, dat het zeker niet alleen de minst econo misch werkende bedrijven zullen zijn, voor wie deze maatregel de nekslag zal betekenen. „Een zeer efficiënt geleid bedrijf, dat door zijn ligging een clien tele heeft, die in hoofdzaak volksbrood gebruikt, waarop de bakker verlies lijdt, en slechte een gering percentage blank brood, waarop de bakker mag verdienen, kan geen redelijk bestaan aan de eigenaar opleveren", aldus spr. Samenvattend meende drs. Samson te kunnen zeggen, dat de gevolgen bij een doorvoeren van de voorgenomen wijzi ging der omzetbelasting voor het bak- kerijbedrijf in het bijzonder en de ge hele middenstand in het algemeen de volgende zullen zijn: Vele bakkers en banketbakkers zul len het bedrijf moeten staken door ver mindering van omzetten en daarmee ge paard gaande winstverlaging. Deze omzetvermindering zal de door de fiscus verwachte hogere inkomsten tot een illusie maken. De bakkers, evenals alle bedrijven die door de voorgestelde wijziging ge troffen worden, zullen hun administra tie nog meer moeten uitbreiden en daar aan nog meer improductieve uren moe ten besteden dan reeds het geval is. De juridische adviseur van de Amster damse Christelijke Middenstandsvereni ging, mr. dr. A. Zeegers, zei, dat de voorgenomen verhoging der omzetbelas ting een maatregel is, die alle kenmer ken vertoont van een verkeerde econo mische denkwijze, waaraan zij ontspro ten is. Hij betoogde, dat de willekeur, waarmede wordt opgetreden, verder dui delijk blijkt uit het feit, dat het ene arti kel is vrijgesteld, het andere normaal belast en een derde extra belast is, zon der dat een sterveling zou durven be weren, dat de lager belaste artikelen ook inderdaad minder luxe zijn. „De middenstand dreigt in het huidige be stel, waarin de georganiseerde, grote ondernemers, de vakverenigingsbesturen en de Staat elkander gevonden hebben, te worden gemalen", aldus mr. Zeegers. Met verheffing van stem zei spre ker: „Vanaf vandaag moet het vast staan en dat moet heel hard gezegd worden, opdat ieder in Nederland het horen kan, dat elke regering of partij of persoon, die zich geroepen acht een aanslag te plegen op de middenstand, in welke vorm dan ook, te rekenen heeft op een verbe ten weerstand". Toen de heer Th. J. te Kaath uit Al melo de aanwezigen in de Apollohal vroeg wat gedaan moest worden, indien het adres, dat het landelijk actie-comité heeft gezonden aan de leden van de Tweede Kamer, zonder uitwerking zou blijven, klonk uit bijna alle kelen de roep: „staken". Tot slot van de vergadering werd een motie aangenomen, zowel in de Apollo hal, het Concertgebouw als in Belle vue, waarin met klem geprotesteerd wordt tegen de voornemens van de re gering tot verhoging van de omzetbe lasting tot 834 procent. Op de Kamer leden werd een beroep gedaan de be oogde verhoging van deze belasting te verwerpen. Het stoffelijk overschot van de tien jarige Piet Plukkel uit Bovenkarspei, die reeds langer dan een week werd vermist, is drijvende in de Dijkgracht te Enkhuizen gevonden. Naar de fiets, waarop de jongen reed toen hij het laatst werd gezien, wordt thans ge dregd. Omtrent de oorzaak van het on geluk staat nog niets vast. De Bijzondere Strafkamer van de Rot terdamse rechtbank heeft de 36-jarige Duitse chauffeur E. J. J., uit Kiel vrij gesproken, omdat het ten laste gelegde niet was komen vast te staan. F. was ervan verdacht 29 Maart 1945, na op dracht te hebben gekregen, de Neder landers Jan Kanters, Arie van de Merwe en Pieter Trost te Dubbeldam te heb ben gefusilleerd. De eis was een gevan genisstraf van drie jaar met aftrek. Door de gebeurtenissen van de laat ste maanden is de in de afgelopen zomer door de regering aan de Tweede Kamer gezonden nota inzake de w e r k g e 1 e g e n h e i d s p o 1 i t i e k min of meer buiten de publieke belang stelling gekomen. Ten: onrechte, want dit is een onderwerp, dat de grondslagen van ons volksbestaan raakt. Wie zich de rampzalige gevolgen van de massale werkloosheid in de dertiger jaren in her innering brengt, zal dit aanstonds toe geven. Allereerst willen wij wijzen op de grote betekenis op zich zelf al van het feit van de verschijning van de nota. Er blijkt uit, dat de regering thans nu van omvangrijke werkloosheid nog geen sprake is zich heeft beraden over de maatregelen welke genomen moeten worden om indien het gevaar van een massale werkloosheid acuut mocht wor den deze dreiging te keren, althans zoveel mogelijk te beperken. Hier is een kenmerkend verschil met het beleid van de overheid in de dertiger jaren, toen deze immers min of meer overrompeld werd door het werkloosheidsvraagstuk; nu wil zij ook wat dit punt betreft de regel; „regeren is vooruitzien" in toe passing brengen. Zij gaat reeds nu een bewuste werkgelegenheidspolitiek voe ren. De huidige stand van de werkloosheid geeft nog niet tot verontrusting aanlei ding. Ruim twee procent van de loon trekkende beroepsbevolking van ons land is momenteel werkloos. Dit percentage is nog lager dan het normaal te achten werkloosheidspercentage, dat door des kundigen op minstens 3 wordt gesteld. Toch zijn er tekenen, welke wijzen op eep mogelijke kentering in de verhou dingen. Het lage werkloosheidscijfer is voor een belangrijk deel te danken aan de bedrijvigheid, welke een gevolg is van de „inhaalvraag", veroorzaakt door de achterstand in de voorziening in de be hoefte aan in de oorlogsjaren schaarse goederen. Deze „inhaalvraag" is met als voornaamste uitzondering die naar woningen min of meer bevredigd. Het herstelde binnenlandse monetaire even wicht heeft voorts de vraag naar goede ren geremd. In de nota worden vier vormen van werkloosheid onderscheiden: le. ine i- d e n t e 1 e werkloosheid, welke ontstaat door bijzondere en onverwachte gebeur tenissen van doorgaans kortstondige duur; 2e. seizoen werkloosheid, welke voor het grootste deel wordt veroorzaakt door natuurlijke factoren en welke om die reden weinig rechtstreekse aangrij- pingsmogelijkheden biedt; 3e. struc tuur werkloosheid, waarvan sprake kan zijn indien door verandering van smaak ot door uilputting van natuurlijke hulp bronnen de vraag naar of het aanbod van bepaalde goederen vermindert; het zelfde geldt indien de technische of or ganisatorische omstandigheden van de productie zich snel wijzigen en ook in dien de bevolking sneller toeneemt dan de ter beschikking staande productieve mogelijkheden; 4e. de conjunctuur werkloosheid, welke een tijdelijk karak ter heeft, overeenkomstig de in het eco nomische leven aan de cag tredende af wisseling van gunstige en ongunstige conjunctuur. De overheidsbemoeiingen zullen hoofd zakelijk de structuurwerkloosheid en de conj unctuurwerkloosheid betreffen. Bij het vraagstuk van de structu rele werkloosheid, zoals dit zich voor de Nederlandse economie in haar geheel voor zou kunnen doen, is de zeer aanzienlijke groei der bevolking de be langrijkste factor. Tussen 1947 en 1963 zal hierdoor naar schatting telkenjare gemiddeld aan ca. 45.000 nieuwe krach ten arbeid moeten worden verschaft. In de agrarische sector zijn mogelijkheden* tot uitbreiding van het aantal werken den nauwelijks aanwezig; het is het streven van de Regering om door het uitvoeren van werken op het gebied van de landaanwinning en bodemverbetering een bijdrage te leveren tot het op peil houden van de werkgelegenheid in land en tuinbouw. Voor het overgrote deel van de agrarische bevolkingsaanwas zal plaatsing elders gevonden moeten wor den. Wat in dit verband de dienstensec tor (handel, verkeer, overheidsapparaat, vrije beroepen en verrichten van per soonlijke diensten) aangaat, hier is de mogelijkheid tot uitbreiding der perso neelsbezetting zeer beperkt. Het is zo doende onvermijdelijk, dat wil de werk gelegenheid hier te lande gelijke tred houden met de ontwikkeling der be hoefte, een sterke uitbreiding der indus trie nodig zal zijn. Voor zover deze uit breiding niet mogelijk blijkt, zal het ontstaan van structurele werkloosheid slechts kunnen uitblijven, indien een omvangrijke emigratie van Nederlandse arbeiders naar het buitenland plaats vindt. Hieruit volgt, dat de belangrijkste middelen, welke de Regering kan aan wenden om een algemene structurele werkloosheid te voorkomen, bestaan in het stimuleren zowel van de industriali satie als van de emigratie. Uitbreiding van de industrie vraagt besteding van grote kapitalen voor de bouw van fabrieken, aanschaf fing van machines en andere productie middelen. De regering heeft, om de in dustriefinanciering te bevorderen, enkele fiscale tegemoetkomingen verleend en bereidt maatregelen voor, waardoor in stitutionele beleggers (pensioenfondsen e.d.) de bij hen gevormde besparingen in de industrie kunnen beleggen. De re gering wijst echter op de betekenis van het werken in meer ploegen, waardoor de werkgelegenheid wordt vergroot zon der dat tot evenredig grote kapitaals investering behoeft te worden overge gaan. Evenzeer wijst de Regering op het grote belang van de vakbekwaamheid van de industrie-arbeiders. De huidige situatie is op dit punt niet in alle opzich ten bevredigend. Enerzijds valt te con stateren, dat een groot deel van de jon geren ais ongeschoolden in het bedrijfs leven treedt, anderzijds valt onder de genen, die wel vervolgonderwijs genie ten. een te grote voorkeur voor de op leiding voor de administratieve beroepen in verhouding tot het technische vak onderwijs te constateren. De Regering streeft naar verhoging van de vakbe kwaamheid na de schooltijd en naar om en herscholing van oudere arbeiders. In dit verband wijzen wij er op, dat van alle bevolkingsgroepen de katholie ken bet grootste contingent der voor de industrialisatie benodigde jeugdige ar beiders zullen leveren. Het zal de animo bij hen om zich voor een vak te bekwa men zeer bevorderen, indien er voldoen de gelegenheid is om dat te doen op katholieke onderwijsinrichtingen. Op dit punt bestaat er in sommige streken van ons land nog een grote achterstand: wij denken hierbij o.a. aan Kennemerland. Artikel 25 van de Nijverheidsonderwijs wet stelt voor toekenning van rijkssub sidie de eis, dat de gemeenteraad van de plaats, waar een nijverheidsschool zal worden gevestigd, de oprichting en in standhouding daarvan nodig oordeelt. Met toepassing van dit artikel zijn <ie ka tholieken herhaaldelijk ten achter ge steld (laatstelijk nog te Haarlem)tot schade ook van het algemeen landsbe lang. Ten aanzien van de emigratie zet de Regering uiteen hetgeen in dit opzicht sedert de bevrijding is nagestreefd. Met verschillende landen zijn emigratieover eenkomsten of -verdragen gesloten. In totaal zijn in de jaren 1946—1949 ruim 36.000 personen geëmigreerd, waarvan 14.000 in 1949. Ongeveer 1/3 kan gere kend worden te behoren tot de beroeps bevolking. Verwacht wordt, dat. indien voldoende vervoersgelegenheid kan wor den verkregen, alleen naar Australië en Nieuw-Zeeland in 1951 circa 26.000 per sonen zullen kunnen emigreren. Precies om middernacht sneden de Kussen gisteravond de eiectrische stroom naar West-Berlijn af. Het afsnijden van de stroom bracht echter niet de min ste storing op het net, daar de B.E.W.A.G. met zeven generatoren gereed stond om de stoot op te vangen. De koude oorlog tussen Oost en West barstte gisteren zonder voorafgaande waarschuwing in Berlijn weer los met massa-arrestaties van politiemannen, ontvoeringen en nieuwe Russische druk op de Westelijke bezettingssectoren van deze verdeelde stad. Twee Amerikaanse leden van de militaire politie bevinden zich onder de talrijke agenten zowel van Oost- als West-Berlijn, die werden ontvoerd. Russische soldaten hebben voorts hun zone-grens 125 meter naar de Britse sector verschoven in de buurt van het vliegveld Gatow en een barrière opge richt, waarmee de nieuwe grens wordt aangeduid. Britse autoriteiten zijn naar het vliegveld Gatow gegaan en hebben enkele uren lang getracht met de Sov jets te onderhandelen, doch de Russen weigerden terug te gaan en hielden hun troepen in alarmtoestand in de nabij gelegen bossen. Het is niet mogelijk een schatting te maken van het aantal Sov jet-troepen in dit gebied, aangezien zij zich volkomen schuil houden. De En gelsen hebben enkele pantserwagens naar het gebied van Gatow gestuurd. De vijandigheid onder de politie dreigt echter van veel ernstiger om vang te worden indien deze voortgaat zich te manifesteren met ontvoeringen en arrestaties. Om zeven uur gisteravond waren 60 leden van de Oost-Berlijnse politie in gevangenissen van West-Berlijn als re presaille voor de arrestatie van 25 West- Berlijnse agenten, die Dinsdag werden ontvoerd in de ondergrondse, toen deze door de Sovjet-sector reed. De vijandigheid onder de politie be gon Maandag reeds toen zes leden van de Oost-Duitse politie, gewapend met geweren, bij toeval de Amerikaanse sector binnen reden. Zij werden gepakt en vastgebonden om terecht te staan op grond van het feit, dat zij wapens droe gen in West-Berlijn. Twee Amerikaanse MP's werden gis terechtend gearresteerd, toen zij pa trouille liepen langs de Amerikaans- Russische sector-grens. De Amerikanen, die per jeep waren, waren nog in staat aan het hoofdkwartier te zeggen, dat zij gepakt waren door de Oost-Duitse po litie, dooh daarna zweeg hun radio-zen der. De Amerikaanse autoriteiten vroe gen onmiddellijk om hun vrijlating, doch de Russen zegden slechts een on derzoek toe. bewerend, dat zij niets van de arrestatie afwisten, De aankondiging, dat de stroom zou worden afgesneden, trof de West-Bcr- lijnse autoriteiten als een volkomen verrassing. Men had slechts vier dagen geleden een overeenkomst getroffen waain werd overeengekomen, de stroom van Oost-Duitsland naar West-Berlijn te blijven leveren. In verband met de bezwaren van het bakkerijbedrijf tegen uitbetaling van de recente vijf pet. loonsverhoging, heeft de regering de prijsvaststelling van het brood nader bezien. Besloten is de maxi mumverkoopprijs van het brood van gewone samenstelling te handhaven, maar de prijs van de bloem, waaruit dit brood wordt gebakken (de z.g. a-bloem), met negentig cent per honderd kilogram te verlagen. De prijs van ongebuild tar wemeel blijft onveranderd. Ter vermij ding van toeneming van de subsidielast door verlaging van de bloemprijs wordt daarentegen de prijs van de bloem, waaruit het luxe wittebrood wordt ge bakken, (de z.g. w-bloem) met 1 per honderd kilogram verhoogd. De vrije prijs van dit zuiver witbrood zal daardoor enigszins stijgen. Naar ver wachting met één cent per 800 gram. De prijzen van de andere blanke bloem soorten zullen aan de veranderde ver houdingen worden aangepast. Verwacht kan nu worden dat de bak kerspatroons hun verzoek om dispen satie van de uitbetaling ener loonsver hoging, dat 15 September bij het Colle ge van Rjjksbemiddelaars werd inge diend, zullen intrekken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1