Rapport-Schilthuis over emigratie zal geen oplossing brengen DANS Verzorging in handen van organisaties Onveiligheid in Indonesië KWEK K K BOOM Nieuwe Gracht 98 BeproefdenBetnmkir IAXEER-AKKERTJES Huldiging Jac. Bonset „Prof." Pootjes staat weer terecht H.-Guinea-rapport Hoe spgisn de R.K. clubs? HAARLEM-NOORD WACHT OP DE PLAATSING VAN ZIJN HERDENKINGSMONUMENT AGENDA' Toestand op West-Java critiek geacht SCHOOL DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1950 PAGINA 2 Beeld van Theo van Reijn wordt enkele meters verder geplaatst dan ket herinneringskrais Eurgsmcester reikte onder scheidingen uit Zeven brandweerlieden kregen medaille op de borst De jaarfeesten van de K.A.B. Burgerlijke Stand COLLECTE VAN ROODE KRUIS in Haarlemse bioscopen H.O.V.-concert voor K.A.B. Bach-programma in de Waalse Kerk Twee zilveren jubilarissen 1 1 Breekijzer bewees slechte diensten Haarlemse Rechtbank R.K. Middenstand naar m.s. Oranje Til'.---*.. Liefde om de ijskast Klaver jastournooi „Haarlem-Noord" AERDENHOUT Vergadering Onderlinge Tuinliedenvereniging HEEMSTEDE Prijsuitreiking Schaakclub „Het Oude Slot" SANTPOORT AUTO GESLIPT Conflicten over en weer Gilde der duisternis weer op pad ZANDVOORT Uurrecord verbeterd Eis één jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk Vrijdag niet in Tweede Kamer TAXI? Bel: 13000 DAG en NACHT REPA TRIËRINGS- EN TROEPENSCHEPEN BESOMMINGEN Waterstanden VERDERE REACTIE New York Beurs van Beurs van Amsterdam i venti De bewoners Van Haarlem-Noord heb ben de laatste weken meer dan eens bij de Jan Gijzenbru? mensen aan het werk gezien, die opmetingen verrichtten, en zij waren er van overtuigd, dat het wellicht een kwestie van dagen zou zijn, dat het nieuwe herdenkingsmonument eindelijk zijn plaats zou krijgen. Maar tot op he den is het nog steeds bij die opmetingen gebleven en het comité ..Monument Ge vallenen Haarlem-Noord" wacht met spanning op het ogenblik, dat van ge meentewege de beslissing komt, waar het monument precies geplaatst zal worden. Het staat namelijk wel vast, dat het beeld niet opgericht zal worden op de plaats, waar thans het herinneringskruis staat. Het is beter gebleken, dat het beeld enkele meters verder, meer naar de stad toe, zijn piaats zal vinden. Ofschoon iedereen hoopt, dat nog deze maand een beslissing zal vallen, ziet het er naar uit, dat het wellicht October zal worden, eer het comité zijn werken be kroond zal zien. Het bijeen brengen van de benodigde gelden is niet zonder zorgen gegaan. De illegale werker, die het initiatief nam om een blijvende herdenking in Haar lem-Noord op te richten voor degenen, die in Februari van het bevrijdingsjaar gefusilleerd werden, heeft zijn initiatief niet verder kunnen uitwerken, maar an deren zijn doorgegaan, totdat het bedrag, dat nodig was, bijeen gezameld was. Het beeld, dat nu geheel voltooid i», staat nog in het atelier van de Haar lemse beeldhouwer Theo van Reijn. Het geeft de voorstelling van een man en vrouw in knielende houding en daarmede heeft de beeldhouwer de dankbaarheid tot uitdrukking willen brengen jegens het werk van de geval- Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers heeft gisteravond in de brandweer-ka zerne van de Gedempte Oude Gracht enige onderscheidingen uitgereikt. Wegens veertig-jarige dienst werden de ondercommandant B. J. van Liemt en de hoofdbrandmeester P. B. Kerkhoff onderscheiden. De hoofdbrandmeester P. N. van Boekhoven, brandmeester W. van Daalen, adjunct-brandmeester J. P. Delchombe, het manschap bewakings dienst G. Helmers en de vrijwilliger eerste klasse H. W. Torringa werden we gens vijf en twintig dienstjaren met een onderscheiding begiftigd. De voorzitter van de Haarlemse Brand weer, de heer H. C. Vernout, heette allen, die voor deze intieme plechtigheid wa ren bijeengekomen, welkom en gaf daar na het woord aan de burgemeester. De ze zeide, dat het tot de taak van een burgemeester behoort om koninklijke onderscheidingen uit te reiken, waar-jjj" hij dan gewoonlijk in alle gevallen per soonlijk van de prestaties van degenen, die met een onderscheiding begiftigd werden, op de hoogte was. Meestal was er in dergelijke gevallen sprake van een langdurige en voorbeeldige toewijding en al betrof het hier dan geen konink lijke onderscheiding maar een medaille van de Koninklijke Nederlandse Brand weer Vereniging, toch was erook hier sprake van een zich geheel geven aan de gemeenschap. De burgemeester wenstte de zeven ju bilarissen dan van harte met hun onder scheiding geluk; hij prees de toewijding waarmee zij zich zovele jaren voor 'stad en gemeenschap hebben ingesteld. Spre ker maakte tevens van de gelegenheid gebruik om alle brandweerlieden te dan ken voor de diensten die zij de Haar lemse gemeenschap bewezen. Hij noem de zeven onderscheidenen een voor beeld voor het gehele corps en hoopte dat allen hun voorbeeld zouden volgen. De heer Vernout richtte zich met enige persoonlijke herinneringen tot de jubi larissen en wenstte hun geluk met de onderscheidingen. Hierna speldde de burgemeester hun de zeven medailles van de K.N.B.V. op de borst. Een traditie voor de leden van de K. A. B. zijn de jaarfeesten en wat er ge speeld wordt en door wie. Dit jaar worden de feesten gegeven op 3, 5, 6, 9, 10, 11, 12 en 13 October a.s., telkens des avonds acht uur. Opgevoerd wordt „Als de klok waarschuwt", een vrolijk myste riespel in drie bedrijven door R. en C. H. Feenstra, decors van Jan Kraakman, kapwerk van de firma Steenman, regie Henk Boeree. De jaarfeesten worden deze keer ver zorgd door de R.K. Rederijkerskamer Alberdingk Thijm. Plaatsbespreken be gint op 25, 26, 27, 28 en 29 September van 3 tot 5 uur en 's avonds van 8 tot 9 uur en Zaterdag 30 September van 4 tot 6 uur. De leden van de K. A. B. krijgen allen thuis bericht wanneer zij hun kaarten kunnen afhalen en bespre ken. GEBOREN; A. J. BaarsVolkers z.; H. van BaekelSchoon z.; C. van Ma- risKleverlaan z.; F. LokkerHund z.; A. B. van der Riet—Heerens z.; A. van KnapenLagendijk z.; A. C. M. Windt van der Pauw z.; J. Snijdervan Leijen z.; M. W. J. JanssenAcker- mans z.; J. H. van Staveren—de Bruin d.; C. A. NoomZegwaart d.; C. van NordeBiere d.; A. M. WillemseRood d.; A. E. JagerManoth d.; C. Mol- Webster d. ONDERTROUWD: H. F. Bücker en H. Boom; C. N. A. van Veen en H. E. Harmes; J. van Bergen en G. F- M. Si- monetti; G. de Nijs en A. W. van der Worp; E. A. Schultz en J. A. Raap; A. J. Kelders en F. J. Koek; J. Altena en N. A. Dirkmaat; J. T. Jongkind en J. Baars; P. H. Geels en C. Wehnes; A. M. Groels en R. O. I. Hessels; A. N. Straus en M. M. van Schouten; W. Windt en M. D. Wijdeman; A. L. van der Weijden en J. M. E. Bank; K. Raangs en B. Uitten- bogaard; H. M. van den Berg en M. G. Haak; P. de Munk en C. Koedijker; J. Kansen en M. G. de Jong; H. E. Ie Clercq en R. van der Holst; C. Burg graaf en J. H. Versteeg; J. de Ruiter en M. T. Verhagen; S. de Haan en A. Hoog land; B. H. Gort en W. M. van der Zon; D. H. Oldert en A. van Santen; A. van den Ban en N. Man; J. A. Albers en T. W. M. Schouten; J. van Dijk en H. A. Koning. GEHUWD; G. Jongewaard en M. In *t Hout; A. Wagemaker en A. Hoogak- ker; J. F. Veltman en G. H. de Jong; J. M. Bulters en A. H. Paap; F. J. Damen en G. Blom; W. Bollebakker en A. H. Koning' J. J- van der Meijden en G. W. Ridder;'J. Keur en A. T. Pot; J. Lange- rak en G Euverman; L. G. Hulsman en M. M. Miedema; G. A. R. Meeuwsen en K Hart' P. D. Tierie en J. Bakels; P. J. Boerrigter en A. M. Zwetsloot; J. Speel- mans en A. H. C. Joppe. OVERLEDEN: P. Limburg, 67 j., Kamoervest; B. H. Prior, 83 j., Denijs van Hullelaan; C. Wernik—Knuf, 68 j Gen. Joubertstraat. len verzetsstrijders. In zoverre ver schilt het dus vap menig ander monu ment, waar juist het werk van de ver zetsstrijder zelf op de voorgrond wordt geplaatst. Het gelaat van de man heeft een ver beten uitdrukking, waarachter echter alle kracht geborgen ligt om zijn gevoe lens te onderdrukken. De vrouw, die meer voorover gebogen ligt, geeft in haar verdriet aan haar gevoelens de vrije loop, maar de krans, die zij als net ware voor gevallenen neerleggen, sym boliseert hun dankbaarheid. In het voetstuk staan de woorden ge beiteld; „En nu blijft Geloof, Hoop en Liefde, deze drie, doch de meeste van deze is de liefde." Theo van Reijn heeft het beeld gehou wen uit bruine Franse kalksteen. Het monument is 1.70 m. hoog en 1 m. breed en lang. Het voetstuk, waarop het ge plaatst wordt, heeft een afmeting van 1.30 m. bij 1.60 m. De namen van de acht slachtoffers, die op die 13e Februari 1945 de dood vonden voor het peloton, worden vermeld op de zijkanten van het voetstuk. In de week van 22 t/m 28 September wordt in de Haarlemse bioscopen een collecte gehouden ten bate van het Ne- derlandsche Roode Kruis. Naar het Roode Kruis ons mededeelt, kan de bioscoopbezoeker bij deze col lecte ook alle munten kwijt, die onlangs uit de circulatie genomen zijn. De Raad van Overleg, bestaande uit de. drie vakcentrales, n.l. het N. V. V„ K. A. B. en N. C. V., is, evenals het vorig jaar, met de H. O. V. overeenge komen dit winterseizoen drie concerten te geven. Het eerste concert van dit seizoen zal plaats vinden op Dinsdag 26 September, des avonds acht uur, in de Gemeentelijke Concertzaal. Het volledige H.O.V.-orkest zal con certeren onder leiding van de dirigent Toon Verheij. Op populaire wijze zal uitleg van de uit te voeren werken worden gegeven door Wouter Paap. He.t programma is als volgt: 1. Peer Gynt, suite van Edvard Grieg; 2. Le Prelude van Fr. Liszt; 3. Pianoconcert van Edv. Grieg. Solist Paul Niessing. Kaarten verkrijgbaar aan het gebouw St. Bavo, Smedestraat. Plaatsbespreken drie dagen van te voren aan het Con certgebouw. Vrijdagavond 22 September vindt er in de Waalse Kerk een orgelconcert plaats. De organist Dolf Hendrikse m.m.v. het Haarlems Motetgezelschap o.l.v. Maarten Kooy en het Remonstrants Kerkkoor o.l.v. Jan D. Boeke brengen werken uit het Orgelbüchlein van J. S. Baoh ten gehore. Het programma ver meldt o.a. Vater unser im Himmelreich, Praludium und Fuge in A-dur. Zaterdag 23 September zijn er bij de fa. Peek Cloppenburg twee zilveren jubilarissen. De heer Marijnen, chef van de jongensafdeling en de heer J. R. Walters, coupeur van de maatafdéling. herdenken -dan de dag, waarop zij 25 jaar geleden bij deze firma in dienst traden. Zaterdagavond zal de huldiging in besloten kring plaats vinden tijdens een feestelijke bijeenkomst van perso neel en directie, in het gebouw Peek Cloppenburg. BIOSCOPEN: Rembrandt: Schandaal in New Orleans (18 j.); 2, 4.15 7 en 9.15 u. Falace: Het masker van Dimitros (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De grote samenzwering (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans IfaJs: Schaduw over Los Angeles (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Wilde pracht (a.l.), 2.15, 4.15, 7 en 9.15 u.; Spaarne: Verbannen" en „Tot het bittere einde" (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 21 Sept. Concertgebouw: Muziekuitvoering door de muziekver. Excelsior m.m.v. „Vrij en Blij". Vrijdag 22 Sept.: Schouwburg: Comedia met „De Verrader". 8 u. Phoenixterrein: Circus Jos Mullens, 8 u. Waalse Kerk: Orgelconcert, 8 u. Een oud-zeeman, de 26-jarige A. J. M. uit Landsmeer, die werkzaam was bij een boer, had van dez° een breekijzer gekregen om een gedeelte vrn een ver nield bruggetje op te ruimen. De voor malige zeerob had evenwel dit instru ment een z.i. betere bestemming toege dacht. Hij keerde ermee terug naar het huis van zijn baas, waarna hij achter eenvolgens een deur en een bureau openbrak en zich met zijn buit, een por tefeuille met 430 gulden, uit de voelen maakte. In Amsterdam maakte hij met dat geld goede sier. Voor de Haarlemse rechtbank, waar deze zaak hedenmorgen in behandeling kwam, verklaarde ver dachte nooit de bedoeling te hebben gehad een inbraak te plegen, hetgeen het gerecht evenwel te onwaarschijnlijk voorkwam om als waar aan te nemen. Verdachte had reeds eerder resp. acht en drie maanden gevangenisstraf opge knapt. De officier eiste tegen M. een gevangenisstraf van een jaar onvoor waardelijk. De veehouder J. L. uit Oostzaan, die van een andere boer twee koeien in be waring had, had deze dieren verkocht en was met de opbrengst van de verkoop naar het Noorden van het land vertrok ken. Behalve dat hij daar het geld ge heel opmaakte, maakte hij zich boven dien in Friesland aan allerlei misdrijven schuldig. Vanmorgen eiste de officier voor de Haarlemse rechtbank tegen L. een gevangenisstraf van twee jaar. Tegen de bakkersknecht A. C. uit Haarlem, die volgens zijn baas in Zwa nenburg een totaal bedrag van ongeveer 245 gulden, dat hij van zijn klanten had ontvangen, niet had afgedragen, eiste de officier tien maanden gevangenisstraf. Verdachte was tegen de lamp gelopen, toen zijn baas, achterdochtig geworden door de teruggelopen afdrachten, aan gekondigd had eens mee te zullen gaan op de route. Verdachte was die dag toen raet verschenen. De officier bracht in herinnering, dat C. in 1943 al eens we gens diefstal veroordeeld was. Vervol gens pleegde hij desertie, terwijl hij later in Indië zich aan plundering schuldig maakte, waarvoor hij tot drie jaar ver oordeeld was. In deze drie zaken zal de rechtbank uitspraak doen op Donderdag 5 October. Ruim tachtig R. K. Middenstanders, onder wie ook vele dames, maakten gisteren gebruik van de gelegenheid om het m.s. „Oranje", het vlaggeschip var- de Mij. Nederland, te bezichtigen. Na om één uur per trein naar Am sterdam te zijn vertrokken, werd dp excursie per rondvaartboot voortgezet; door grachten en havens ging men naar de Javakade, waar het trotse zeekasteel gemeerd lag. Omstreeks half drie begon men met de bezichtiging van het schip. Bijna twee uur mocht men vrij dwalen over de Oranje. O.a. werd de machinekamer be zichtigd en maakte men het uitladen van thee en specerijen mee. Het is voor automobilisten vaak lastig bij avond in voor hun onbekende streken de juiste wegen te volgen. Hieruit is het idee geboren om naast het dashbord een lijstje aan te brengen, dat bij avond kan worden verlicht, en waarin een wegen kaart kan worden geplaatst van de streek, die men berijdt. Bovengenoemde titel is van de origi nele klucht, welke Zondag en Maandag a.s_ in het jeugdgebouw aan het Teyler- plein opgevoerd zal worden door de Katholieke Arbeidersjeugd Haarlem II van de St. Jan-parochie. Kaarten zijn aan de bekende adressen verkrijgbaar en 's avonds aan he.t jeugd gebouw van 8 tot 10 uur. In het voortgezette tournooi van de klaverjasclub „Haarlem-Noord" is de uitslag als volgt;1 „Gevl. Wiel", A H'lem P.O.V., Amsterdam Onderl. Genoegen, H'lem R.C.H., Heemstede „Gevl. Wiel" B Hlem Gas en Electra, Zaandam Punten Marsen 43396 16 42842 11 41318 7 41288 10 37230 8 36548 3 Woensdagavond hield de Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Omgeving" haar maandelijkse bijeen komst in het Volkskoffiehuis. Wegens afwezigheid van de voorzitter had de heer H. Boting de leiding. Nadat ver schillende aangelegenheden betreffende de komende tentoonstelling waren be sproken en geregeld, bracht de heer J. J. Warmerdam verslag uit over de ge houden tuinkeuring die het resultaat betekende van de tuinwedstrijd onder da 'leden. De uitslag van deze keuring luidde: 1. J. Belién met 23.66 p., 2. H. Voordenhake met 23.25 p., 3. B. Nieu- wenhuis met 22.1214 p„ 4. P. van Tol met 20.60 p., 5. H. Brokke met 19.66 p. en 6. A. Nunnink met 18.p. Er waren ditmaal verschillende in zendingen die niet dadelijk gedetermi neerd konden worden, zodat daarover een levendige discussie ontstond, doch ook in dit opzicht bleken verschillende leden goed op de hoogte te zijn en alle pianten kregen de naam waarop zij recht hadden. Een van do merkwaar digste daaronder was wel de Mino Lo- bata, een klimplant die snel groeit, ter wijl de Pinus Cembra vermoedelijk bmnen niet al te lange tijd wel meer in Heemstede gezien zal worden. Na deze besprekingen hield de heer P. Warmerdam een zeer uitgebreide causerie over „Een reis naar Rome", waarbij tal van foto's de ronde deden en de spreker op vlotte wijze verhaalde over zijn wederwaardigheden welke hij tijdens deze reis had ondervonden; het natuurschoon en dus de planten bloemen werden niet vergeten. Woensdagavond vond onder grote be langstelling in het clublokaal „De Halte" de aangekondigde prijsuitreiking plaats, die het resultaat was van de gehouden zomerwedstrijden. De heer W. Turken burg, voorzitter van de vereniging, heet te in het bijzonder de heer M. J. Kuiper, voorzitter van de Noord-Hollandse Schaakbond, welkom en dankte hern voor zijn bereidwilligheid de prijzen te willen overhandigen. Daarna was het woord aan de heer M. J. Kuiper, die verzekerde, dat hij met genoegen naar Heemstede was ge komen om aan de gelukkige winnaars de prijzen te kunnen overhandigen, om dat daaruit blijkt, dat men zich een deel van het geheel voelt. Hij wenste bestuur en leden geluk met het genomen initia tief, vooral omdat „Het Oude Slot" een betrekkelijk kleine vereniging is, die zich echter evengoed laat gelden. Ver volgens reikte hij met enige vriendelij ke woorden allereerst da wisselbeker uit aan de heer Melchior uitAmsterdam, als vertegenwoordiger van het combina tie-team van de landskampioene V.A.S.. die het nederlaagtournooi heeft gewon nen. De prijswinnaars werden gelukkig gemaakt met fraaie, zilveren medailles, waarbij de winnaar van het zomertour- nooi, de heer J. H. Verleur, de medaille ontving, beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur van Heemstede, Ook de winnaars van het jeugdtournooi werden niet vergeten; de heer A. F. Sanders Jr. ontving een kleine beker en de winnaar van de tweede prijs, de heer L. Boon, werd verrast met een zilveren medaille, eveneens beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur van Heemstede. Daarna speelde de heer J. H. Verleur, die op schaakgebied niet voor een klem geruchtje vervaard ie hij won ook de eerste prijs in het zomertournooi van de schaakclub „Het Oosten" te Haarlem een simultaanseance tegen de overige winnaars. Op de Rijksweg te Santp'oort ter hoog te van de Hoofdstraat is gistermiddag een luxe personenauto geslipt. De wagen draaide 180 graden om zijn as, sloeg ver volgens tegen een kilometerpaal, waar door hij opnieuw een halve slag draaide en belandde tenslotte over de kop over de heg langs de weg. Wonder boven wonder deden zich geen' persoonlijke ongelukken voor, maar de wagen werd zwaar beschadigd. (Van onze Haagse redactie) Juist dezer dagen is, zo vernemen wij, het emigratievraagstuk bij de minis terraad in behandeling gekomenMen heeft, wanneer wij goed zijn ingelicht, in het algemeen gesproken, van gedachten gewisseld over de wijze, waarop de mogelijkheden tot emigratie verruimd kunnen worden. Het probleem van de scheepsruimte en de verhoging van het totaalbedrag, dat besteed, zal worden aan subsidie voor ongeschoolden, kwamen hierbij ter sprake. Het lijkt ons verder aaij geen twijfel onderhevig, dat ook het rapport van de door de rege ring ingestelde Commissie-Schilthuis"die de emigratie van agrariërs en de organisatie daarvan bestudeerd heeft, onder de loupe genomen is. Wij menen, om redenen die -wij nader zullen uiteenzetten, onntrent de tastbare resultaten van een bespreking over het Rapport-Schilthuis sceptisch gestemd te moeten zijn. riet lijkt ons daarom zeer nuttig om bij de gelegenheid van besprekingen, dis gehouden worden over een vraagstuk, dat voor een zeer groot gedeelte bepa lend is voor de welvaart van ons land en een aanmerkelijk deel van zijn bewo ners, eens na te gaan wat er op het stuk van emigratie eigenlijk aan de hand is. ting Landverhuizing Nederland thans te zien als een „verlengstuk" van het ministerie van Sociale Zaken weer tot leven gekomen. Al hadden dan ver schillende leden van het bestuur van deze Stichting de juiste psychologische instelling op het stuk van emigratie, toch had dit weinig invloed op de gang van zaken in het steeds groeiend ambtelijk apparaat, dat in theorie wel verantwoor ding schuldig was aan het bestuur, maar dat in feite steeds sterker onder invloed kwam van het departement van Sociale Zaken. Het kwam tot meningsverschillen met de Centrale Stichting Landbouw Emigratie (C.S.L.E.) over de vraag, wie de voorlichting voor de emigrant had te geven en selectie mocht toepassen. De Stichting Landverhuizing was wettelijk volkomen gerechtigd voorlichting te geven en selectie toe te passen, deed dit ook inderdaad en bestreed dit recht voor de C.S.L.E. Eerst in de loop van 1948 kende men dit recht toe aan de C.S.L.E. Intussen ging de macht van de Stich ting Landverhuizing verminderen en verscheen het Rijks Arbeids Bureau op het. emigratietoneel. Het kwam tot ver schillende verwikkelingen en besprekin gen tussen de leiding van het Rijks Arbeids Bureau en de C.S.L.E., die ten slotte leidden tot een circulaire, waarin o.a. bepaald werd. dat de directe voor lichting aan de Stichting Landverhuizing zou worden onttrokken en zou overge dragen worden enerzijds aan het R.A.B. er anderzijds aan de C.S.L.E. Van 1 Januari 1949 af moesten degenen, die voorlichting omtrent emigratie wensten, dan wel wilden emigreren, zich wenden tot een der organisaties, aangesloten bij de C.S.L.Ë., dan wel bij de Geweste lijke Arbeidsbureaux. De georganiseerde agrariërs werden zodoende verwezen naar -un eigen organisatie, terwijl de niet-georganiseerden bij het G.A.B. te recht konden. Over dit laatste nu ont stond echter weer onenigheid. De C.S L.E. meende, dat zij wel het recht had ook de gevallen van niet-georganiseer den, die wensten te emigreren, te behan delen, wanneer dezen zich vrijwillig kwamen aanmelden. Het R.A.B. negeer de het bestaan van dit recht. Aan alle onenigheid meende de rege ring een einde te kunnen maken door De redenen waarom men thans emi greert liggen op sociaal-economisch ter rein. Voor de agrariërs zijn die redenen van een natuurlijke orde: gebrek aan grond en alles wat daarvan het gevolg is. Voor de niet-agrariërs ontstaan deze redenen, omdat de industrialisatie niet verioopt zoals men dat wel zou wen sen, waardoor de bevolkingsaanwas niet opgevangen kan worden. In net algemeen gesproken kan men emigreren zien als het overgaan van het milieu, waarin men economisch, sociaal en religieus gegroe-id is naar nieuwe maatschappelijke verhoudingen in het land van bestemming Voor Ne derland moet het de taak zijn zoveel mogelrk te bevorderen, dat de emigran ten in het nieuwe vaderland minstens dezelfde positie kunnen behouden, of binnen afzienbare tijd kunnen bereiken, als in Nederland. De emigrant moet zo danig voorbereid worden, dat hij naar het nieuwe milieu kan overgaan zon der lichamelijk of geestelijk schade te lijden. Dat deze opvatting en geen andere bij emigratie voorop moet staan is Ge grepen door verschillende stromingen in ons land, met name door de Pro testant-Christelijke en de Katholieke, terwijl deze opvatting ook ingang ge vonden heeft bij de maatschappelijke orgai.isities, die geen bepaalde confes sie zijn toegedaan. De samenwerkende organisaties m de Stichting voor de Landbouw sloegen in 1946 de handen aan de ploeg en begonnen mei de voor lichting, voorbereiding, selectie en na zorg van de agrarische emigrant. Men zag in, dat dit van enorm veel belang was voor het kweken van good-will in de landen, waarnaar geëmigreerd werd, maar tevens ook voor de emigrant zelf, omdat hij zich na een degelijke voor bereiding meer beslagen ten ijs zou voelen en zelfvertrouwen zou krijgen. Na de oorlog was echter ook de Stich- de Commissie-Schilthuis in het leven te roepen, die dan intussen met haar rap port gereed is. De commissie kreeg ech ter alleen een opdracht voor het be studeren van emigratie van agrariërs, terwijl het toen toch reeds duidelijk was. dat ook talrijke niet-agrariërs zouden gaan emigreren. Dit is dan ook inder daad gebeurd en wel op een schaal, welke die van de emigratie van agrariërs verre gaat overtreffen. Voor de emi gratie van niet-agrariërs schakelde de regering echter de arbeidsbureaux in; het hele emigratievraagstuk, voor wat betreft de niet-agrariërs bezag zij, en beziet zij nog, als een kwestie van in ternationale arbeidsbemiddeling, een zaak dus van het Rijks Arbeids Bureau. De Stichting Landverhuizing Nederland kwam er niet meer aan te pas: dit orgaan fungeerde alleen nog als het cen trale administratief en documentatie apparaat. Ook met de verschillende organisaties werd geen overleg gepleegd, het R.A.B. trok deze zaak met voorbij zien van de Stichting Landverhuizing en de organisaties geheel aan zichzelf. De Kon. Ned. Boeren- en Tuinders- bond is het toen geweest, die de kat de bel aanbond hoewel het eigenlijk niet eens op zijn weg lag. daar het niet- agrariërs betrof. De bond wist de be langstelling te wekken van arbeiders- en middenstands-organisaties en men kwam zodoende tot de oprichting in 1949 van de Katholieke Centrale Emigratie Stichting. Ook in Protestant Christelijke kring sloeg men de handen ineen en richtte men de 1 Christelijke Emigratie Centrale op. Aanvankelijk bestond er een vereniging van emigranten. Men legde zich, na aanvankelijk als gedelegeerde van de C.B.T.B. hoofdzakelijk landbouw- emigratie verzorgd te hebben, onmiddel lijk toe op de behartiging van de belan gen van adspirant-emigranten uit an dere bevolkingsgroepen en men vond daarbij ook medewerking van de Protes tant Christelijke maatschappelijke orga nisaties. Als wij goed zijn ingelicht vindt deze samenwerking van organisaties op het gebied van emigratie thans ook plaats in de z.g. „neutrale zuil". In deze gedachtengang en met deze Advertentie ujerk en tegen verstopping ontwikkeling zou de organisatie van de emigratie opgevat kunnen worden als een taak van een publiekrechtelijke or ganisatievorm. De strijd gaat hier tus sen het Rijks Arbeids Bureau, dat emi gratie ziet als internationale arbeidsbe middeling met als eerste oogmerk zo veel mogelijk overcomplete arbeids krachten kwijt te raken, en de voorstan ders van een publiekrechtelijke organi satie, die emigratie willen beschouwen als een middel voor het scheppen van eer. nieuw bestaan voor mensen, die willen of moeten emigreren en verder op het standpunt staan, dat daarbij mede gelet kan worden op de positie van de arbeidsmarkt. De organisaties achten het noodzakelijk wij hebben dit reeds eerder betoogd dat de hele procedure, vanaf de dag van aanmelding tot en met de dag van vertrek de hele om vangrijke papierwinkel dus in hun handen komt. Hierdoor wordt bewerkt, dat de toekomstige emigrant het nauwe contact blijft onderhouden met zijn eigen organisatie, zodat dus inderdaad de voor lichting, selectie, voorbereiding en de nazorg geheel in handen van de organi saties komt. Werkzaamheden als het volboeken van een boot en het afgeven van deviezen zouden centraal kunnen geschieden; het overige contact blijve echter bij de organisaties, omdat daar door beter een basis gelegd kan worden voor het contact met de emigrant, wan neer hij in het land van bestemming is. De taak van de organisaties en wij noemen hier met name de K.A.B. en de Katholieke Middenstandsbond is het dus zich zo snel als maar enigszins mogelijk is te prepareren op de organi satie van de emigratie. Zoals de zaken er op het ogenblik voor staan zijn K.A.B. noch Middenstand ingesteld op de taak, die zij hebben. Het mag niet langer een kwestie blijven van het uitnemen van een kaart uit de cartotheek, wanneer een lia van de organisatie als emigrant ver trokken is. .Overigens zijn er wel teke nen, die er op wijzen, dat K.A.B. en Middenstand hun werk op dit terrein zullen gaan uitbreiden; als dit dan voor al maar zeer snel gebeurt en zo inten sief mogelijk. In een perceel aan de Terrasweg te Santpoort is in de nacht van Dinsdag op Woensdag ingebroken. De indringer wist binnen te komen door een keuken raam, dat niet afgesloten was. Een por tefeuille met inhoud wordt vermist. In de afgelopen nacht is een poging tot inbraak ondernomen in een perceel aan de Middenduinerweg. De 66-jarige benedenbewoonster werd wakker, door dat haar gezicht met een zaklantaarn werd beschenen. Zij alarmeerde direct de bovenbewoners, waarop de indringer het raadzaam oordeelde de benen te ne men. De politie stelt een onderzoek in Op 1 Augustus vierde de bekende Zandvoortse toonkunstenaar, de heer Jac. Bonset zijn zeventigste verjaardag en herdacht hij zijn gouden jubileum als toonkunstenaar. De officiële huldi ging zal plaats vinden Zondag 1 Octo ber 's middags om twee uur in het Con certgebouw te Amsterdam. Dan zullen tien composities van de jubilaris wor den uitgevoerd. Deze zal het concert openen met „Marche Triomphale" op het orgel. Verder zullen optreden het kin derkoor „Zanglust" onder leiding van Willem Hespe en verschillende man nenkoren onder leiding van Karei Böhne. Algemeen voorzitter van het ere-comité is de heer M. A. Reinalda, commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht; de burgemeesters van Amsterdam, Haarlem en Zandvoort zijn ere-voorzitter. De ir. V. die gisteren een ongeluk kreeg op het circuit te Zandvoort bij zijn poging om het uurrecord in de 7501100 cc klasse te verbeteren, is in deze poging geslaagd. Hij had nog slechts enkele seconden te rijden en had reeds 97 kilo meter afgelegd. Radio-Indonesië bericht, dat men thans de toenemende onveiligheid in West- Priangan erkent. Het aantal moorden en rampokgevallen neemt de laatste weken in de regentschappen Bogor, Sukabumi en Tjiandjur schrikbarend toe. Na het invallen van de duisternis is het gebied ten Zuiden van Bogor (Buitenzorg) niet meer veilig te achten, ook de grote wegen niet. Politie-autoriteitzn in Bogor verklaarden deze week, dat zij de toe stand critiek achten. Zondagmiddag werden vier leden van het Indonesische leger door een bende van 130 man overvallen en vermoord. In het sterk geaccidenteerde terrein ten Zuiden van Tjiandjur en Sukabumi zijn reeds enkele maanden zuiveringsacties aan de gang. Dit gebied werd onveilig gemaakt door een bende, die ongeveer 200 man telt. De moeilijkheden liggen in het zware terrein, waardoor men hén nog niet te pakken heeft kunnen krijgen. Mr. B. Kist, officier van Justitie bij de Amsterdamse arrondissementsrecht bank, heeft hedenmorgen tegen de 59- jarige „professor" J. W. Pootjes gepersis teerd bij zijn vroegere requisitoir, be halve bij de voorgestelde straf en maat regelen. In Februari j.l. had mr. Kist één jaar geëist met aftrek van de zes maanden voorarrest, die de verdachte toen had ondergaan en met ter beschik king stelling van de regering. Thans wijzigde hij deze eis en vroeg één jaar, waarvan zes maanden voor waardelijk en met aftrek van zes der bijna tien maanden, die de verdachte intussen in voorarrest heeft doorge bracht. Ilij wenste deze straf te zien opgelegd onder een proeftijd van drie jaar en verbond er bovendien nog een eis aan, verdachte voorwaardelijk ter beschikking van de regering te stellen, eveneens onder een proeftijd, tijdens welke verdachte zich zou moeten schik ken naar de aanwijzingen van de Cen trale vereniging ter behartiging van de belangen van geestelijk gestoorden in de maatschappij. Indien de rechtbank deze straf aan verdachte zou opleggen, zou dit dus be tekenen, dat hij geen verdere gevange nisstraf zou behoeven te ondergaan. Naar men zich zal herinneren wordt „professor" Pootjes er van beschuldigd Nederlandse militairen, die naar Indo nesië zouden worden uitgezonden, te hebben aangezet tot desertie. Verschei dene dezer militairen hebben in de loop van het proces mondeling of schriftelijk verklaard, dat zij zonder de aansporin gen van verdachte niet zouden zijn ge deserteerd. Mr. Stokvis keerde zich in zijn plei dooi vooral tegen de eis van de officier verdachte voorwaardelijk ter beschik king van de regering te stellen. Uitspraak 5 October. De vaste commissie voor Uniezaken uit de Tweede Kamer zal niet vóór Vrijdag advies kunnen uitbrengen over de wijze van behandeling van het rap port van de gemengde commissie inzake Nieuw-Guinea. In verband hiermede zal die dag over dit rapport in de Tweede Kamer niet worden gediscussieerd. op Zondag 24 September QSCVelsen Wijk a. Zee—GVO VitesseDe Meer DIOTYBB HBCHPSV ADOAssendelft Bloemendaal—NAS Onze Gez.Pancratius ASCLisse VVSBSJC Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N.Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd- Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Advertentie LAATSTE WEEK van INSCHRIJVING Aanvang der lessen voor R.K. vanaf Zondag 24 September a.s. Advertentie FAIRSEA CR. Llöyd), pass. 21 Sept. Kaap Bon, n. R'dam. 'H> DOTIVa 'D '3 IVHHNaD Lloyd), 23 Sept. te Aden verw. GOYA (Nederl.), pass. 21 Sept. Gi braltar, n. Amst. ORMONDE (R. Lloyd). pass. 21 Sept. Kaap St. Vincent; Zondagmiddag 24 Sept. tussen 3—4 r. te R'dam verw.; passagiersontscheping direct na aankomst. RANCHI (Nederl.), pass. 21 Sept. Gibraltar, n. Amst. IJMUIDEN. 21 Sept. 1950 Trawlers IJM 10 f 11700.—IJM 42 f 17000.—. Rt.46 f 14200.kustvissers IJM 23 f 1300 IJM 213 f195.—, KW 72 f330.—, Tex. 19 f 1680.—. IJMUIDEN, Donderdag 21 Sept. Hoog water 11.47 uur, laag water 6.44 uur en 19.30 uur. Vrijdag 22 September: Hoog water 0.30 uur en 13.11 uur; laag water 8.27 uur en 20.55 uur. AMSTERDAM, 20 Sept. 1950 De beurs reageerde vandaag op de millioenennota met een ongeanimeerde stemming over vrijwel de gehele linie. Overeenkomstig de verwachtingen zal de Belastingdruk onder de gewijzigde om standigheden niet verlaagd kunnen wor den. De kooplust ter beurze is daardoor zeer gering geworden en het aanbod had de overhand. Een ongunstige in vloed ging bovendien uit van de flauwe houding, die het hoofdfonds. Kon. Olie. aan de dag legde. Regelmatig wordt de laatste dagen materiaal vanuit het bui tenland aangevoerd, waartegenover geen voldoende locale vraag meer bestaat. Gisteren werd ir het fonds voor nomin. f 226.000 omgezet en in Unilever voor f 123.000 bij een krimpende totale omzet van f 1.55 millioen. 20/9 19/9 Anaconda Copper Bethlehem Stee, Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 34% 42 71", 46% 93% 16 V- 64 59% 17% 17% 38% 51% 61% 42% 30% 33% 35% 42% 72% 47% 94% 16% 65 60% 17% 17% 39 51% 61% 43 30% 39% (Niet-officiëie Koersen) Vorig Opening Slot 21/9 3% Nederl. 1948 3'/4 pCt. Ned. 1950 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 Pel.fac. Inschr. GrtbK. '48 3 pCt Ned. Handel Mij. cert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Deift cert. Van Gelder Ron. Hoogovens cert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum ..Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon N Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. cert. 98 98 97-V,b 97% 96% M3i/a 172% 113% 130b" 160% 1441/3 222% b 2731 225 294 155 165 J/2 I'SJ.-a 1547s 3217a 119i/ob 97 172 Vi 223 2251/2 292 1351/2 132 154 122 121 CopyrtgM P. I B. 80* 6 Coparhog««»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2