Oost-Duitse Volkspolitie vormt bedreiging voor bet Westelijk deel Wm VERKOOP VAN SMOKKELAUTO'S Acheson vraagt aan de V.N. de herbouw in Korea te beginnen Ervaren generaals hebben de leiding De verdediging van W.-Duitsland Einde staat van oorlog IJslandse reddingsploeg betreft héél Duitsland Uitrusting Amerikanen in Duitsland aangekomen Éi Lijst van oorlogs hitsers Philips levert televisie- toesteilen Statenloze schipper redt zeilers DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1950 PAGINA 5 HARDE FEITEN Bondsregering bereikt over politieleger iaccoord „Zeer slecht" Anderhalf millioen Duitsers in Rusland overleden Bij op gletscher verongelukte vliegtuigen FRANSEN HEROVEREN IN INDO-CHINA EEN OVERROMPELDE GRENSPOST Garnizoen van 200 man als verloren beschouwd Zware verliezen bij Brits vervoer Pantserwagens eerst voor de film NATSIR OVER AANVRAGE LIDMAATSCHAP V.N. Amerikaanse plaquette voor adelborsten EIND 1950 NOG ONGEVEER 13DO POLITIEKE DELINQUENTEN „VAST" Mod&rnisering van gevangeniswezen langzaam verder Vluchtelingen uit Israël Aart handelaren in om geving van Eindhoven Hachelijk avontuur in Duitse Bocht Meisje opgehaald Commando luchtmacht overgedragen Antwoord op vragen van Weiter nog niet gereed Onderwijs gestaakt HOOGMIS IN BYZANTIJNSE RITUS IN ST. PIETER H. Vader assisteert SHAW GAAT VOORUIT (Bijzondere correspondentie) Binnen vijf jaren na de oorlog: hebben de Westelijke geallieerden hun poli tieke koers ten aanzien van Duitsland geheel en fundamenteel moeten wijzi gen: ging men in 1945 er van uit, zich tegenover Duitsland te beveiligen, nu ziet men zich voor de taak geplaatst, de veiligheid van West-Duitsland te ver zekeren. Beoordeelt men deze situatie echter in groter verband, dan moet inen toegeven, dat het motief in beide gevallen hetzelfde is gebleven: wij moe ten West-Europa tegen iedere agressie beveiligen, agressie van wie dan ook. weerstandskracht tegenover het commu nisme verzwakt wordt. Want Duitsland is niet Finland, dat, ook zwak en alleen tegenover het communisme, een strakke politiek voert. Daarom heeft men in ge allieerde kringen dit Memorandum van Adenauer, dat om een eigen West-Duits politieapparaat vroeg, in welwillende overweging genomen. Nu is het echter duidelijk, dat een mo gelijke agressie uit het Oosten komt en dan zou het voor West-Europa noodlot, tig v/orden als de West-Duitse bonds republiek zo maar onder de voet kon worden gelopen. Dit zou voor West- Duitsland zelf even erg zijn. Oorspron kelijk heeft de West-Duitse kanselier dr. Adenauer ir, interviews, openbare rede voeringen en officiële stukken, die naar de Hoge Commissarissen op de Peters- berg gingen, er altijd op gehamerd dat de Westelijke Geallieerden door het feit der bezetting 'juridisch verplicht zijn, het West-Duitse grondgebied te garan deren en een eventuele aanval door hun eigen troepen tegen te houden. Het is niet uitgesloten, dat Adenauer dit deed in het volle bewustzijn van het feit dat de Geallieerden deze verdediging alleen niet aan kunnen o.a. wegens gebrek aan infanterie en dat hij alleen maar hoopte op hun toestemming, zelf maar voor een Duits leger te zorgen. Toen dit antwoord aanvankelijk uitbleef en de situatie urgenter werd, sprak Adenauer open taal. Zijn Memorandum aan de Koge Commissarissen en de met hen ge. voerde besprekingen beoogden nu direct de oprichting van een „Duitse verdedi- gingsgroep", een soort politioneel le gertje. Dit Memorandum is in Londen, Parijs en New York nauwkeurig bestudeerd en de conferentie van de drie ministers van Buitenlandse Zaken, die Dinsdag te New York is begonnen, heeft deze kwestie op haar agenda staan en zal zeer waar schijnlijk concrete besluiten moeten ne men. Men moet daarbij nauwkeurig onder scheid maken tussen twee verschillende vraagstukken: het grote internationale vraagstuk van de spanning tussen Oost en West, van de Europese veiligheid in haar geheel. Met betrekking tot deze kwestie hebben de sprekers van de West-Duitse bondsregering en bij monde var. haar gedelegeerden in Straatsburg duidelijk naar voren gebracht, dat zij hun bijdrage tot de vorming van een Europees leger willen leveren, maar de vorming van een Duits leger afwijzen. Alleen de socialistische gedelegeerden waren ook tegen de deelneming aan een Europees leger, om geen Russische actie uit te lokken. Na de verklaringen van Truman en Acheson, dat de Amerikaanse strijdkrachten in Europa aanzienlijk zul len worden versterkt en nu men ir. New York tot de overtuiging gekomen schijnt te zijn, dat ook Duitse eenheden onder Amerikaans opperbevel in de grote Atlantische strijdmacht zullen moeten worden opgenomen, heeft Adenauer zijn tevredenheid betuigd. Op een perscon ferentie; verklaarde hij zelfs, dat de con ferentie in New York Duitsland een goede kans zou geven zijn volledige souvereihitëit te herwinnen. Naast deze grote Europese verdedi ging met inbegrip van West-Duitsland bestaat het eigenlijke vraagstuk van de veiligheid van West-Duitsland zelf. Dit is een zaak van West-Duitsland en de Westelijke Geallieerden. Zijn ac tualiteit verkreeg dit vraagstuk door twee momenten: het conflict van Ko rea, dat bewijst dat de communistische helft van een oorspronkelijk eveneens bezet gebied de vrije helft kan aanval len. Dit gevaar wordt onderstreept door het tweede moment, namelijk het bestaan van een op militaire leest ge schoeid politie-apparaat in de Russi sche Zone, de Volkspolitie, die ieder ogenblik een agressief karakter kan aannemen. Hierop hebben de Weste lijke Geallieerden zelf gewezen in een protest aan het Kremlin tegen het be staan van de „Volkspolizei". Wat is deze „Volkspolizei"? Volgens het geallieerde protest bestaat zij uit 50.000 politiemannen, die als soldaten zijn opgeleid. Volgens United Press is zij aanzienlijk sterker: 104.000 politieman nen, 80.000 man „Bereitschaften", 44.000 man grenspolitie en dan enkele tien duizenden leden van de criminele en transportpolitie. Het militaire karakter van deze politie is nu algemeen be kend; de uitrusting met tanks, machi negeweren en automatische wapens be wijst genoeg. Wie er nog niet voldoende van over tuigd is, behoeft slechts enkele van de commandanten van de Volkspolitie van dichter bij te bekijken: de kemtroep van grote militaire waarde vormen de „Bereitschaften" die onder leiding van de ervaren generaal Wilhelm Zaisser staan. Zaisser is een Duitse communist, die als generaal Gomez in de Spaanse burgeroorlog aan de zijde der Roden een grote naam verwierf en in opdracht van Moskou ook in het Verre Oosten enkele militaire acties wist te ontkete nen. Hij is de machtigste man in de volkspolitie. Onder de commandanten van de volkspolitie vindt men boven- dien enkele zeer ervaren militairen uit de vroegere Wehrmacht met een zeer behoorlijke staat van dienst onder Hit ter, b.v. General Von Welch, van de luchtmacht, General Muller, comman derend generaal van het Duitse twaalf de'leger, die onder Keitel stond. Een van de vroegere officieren van het Duitse leger deserteerde naar het Westen, nadat hij het plezier in de volkspolitie verloren had: graaf Hein- rich von Einsiedeln, een achter-achter neef van Bismarck, die boven Stalin grad werd neergeschoten, in Moskou door het comité „Freies Deutschland" van generaal Paulus werd „heropge voed", naar Oost-Duitsland ging, om in de volkspolitie te werken en nu als vluchteling in het Westen zit. De secretaris-generaal van de S.E.D. beloofde nog kort geleden aan de communistische vakverbonden dat de Oost-Duitse regering aan de Russische zone-grens een sterker apparaat zou neerzetten en hij dankte de West-Duit se communisten crat zij Oost-Duitsland op tijd attent maakten, op de geheime oorlogsvoorbereidingen in het Westen. Want door dergelijke informaties kon den bijv. volgens Ulbricht de Noord- Koreanen grote successen behalen. Hij behoefde zeker niet nog duidelijker te zijn. Bovendien houdt men in Ameri kaanse kringen in Duitsland rekening niet het oprichten van een Oost-Duitse Luchtpolitie" en „Zeepolitie". Als het zo doorgaat, komt men tot een „politie" Uitgerust met atoom-wapens. Dat dit alles de West-Duitse politici Verontrust, is allesbehalve verwonder lijk. Want reeds het feit, dat de nieuwe bondsrepubliek nu nog niet verdedigd Is, kan op den duur de West-Duitse be volking zo demoraliseren, dat zij in haar Want wat er tot nu toe in West- Duitsland aan defensieve kracht be staat is beslist niet veel. Men heeft regionale politie-korpsen, die echter onder elkaar nog op zeer beperkte schaal samenwerken. Volgens het be zettingsstatuut en de West-Duitse grondwet mag er namelijk geen bonds politie bestaan. Daarnaast hebben ech ter de Geallieerden op zeer beperkte schaal West-Duitse mannen in dienst genomen: in de Amerikaanse zone werkt in dienst van de bezettings autoriteiten de zogenaamde IP, dat is industrie-politie, bestaande uit Duit sers en verplaatste personen, die nau welijks meer zijn dan nachtwakers van fabrieken etc. Nu echter worden zij onder het commando van het Ame rikaanse leger gesteld, krijgen lichte wapens en moeten ook op communis tische activiteit, sabotage etc. in de bedrijven letten. De Engelsen hebben de GCLO-mannen (German Civilian Labor Organization) die dezelfde functie heeft en nu eveneens in de zelfde geest gereorganiseerd wordt. Beide groepen zullen tezamen echter nauwelijks de 100.000 halen en zijn militair helemaal niet geschoold. De ontwikkeling laat zich niet tegen houden, men kan echter niet zeggen dat zij overhaast geschiedt, want wat in Oost-Duitsland gezegd en gedaan wordt, zijn nu eenmaal inderdaad „hard facts". Men zal deze ontwikkeling echter gade slaan met een bezwaard gemoed. Want wat zal West-Duitsland met dit politie korps gaan doen? Wie zullen de com mandanten en onderofficieren zijn? Men weet, dat de vroegere generaal van de Wehrmacht Geyer aan Adenauer de vroegere beroepssoldaten van het voor malige Duitse leger voor de nieuwe po litie warm heeft aanbevolen. Wij hopen dat Adenauer voorzichtig zal zijn in de opbouw en de hantering van een nieuwe politie en er vooral niet te autocratisch mee omspringt. En dat Adenauer autocratisch is vertelt het best deze anecdote die in de bonds- mïnisteries van Bonn de ronde doet: in het jaar 1960 zal Adenauer in de nieu we Duitse encyclopedie te vinden zijn onder de „K", waar men zal lezen: Konradolf, de uitvinder van de nieuwe regeringsvorm, de „Demokratur". Oost-Duitse volkspolitie marcheert door de straten van Berlijn. Een volledig accoord kon worden be reikt tussen de Bondsregering en de re geringen van de verschillende Bonds staten inzake de organisatie van de mo biele politiemacht, waarvan de oprich ting door de te New York bijeengekomen drie ministers van Buitenlandse Zaken toegestaan is, aldus heeft dr. Hans Ehard, minister-president van Beieren, na een onderhoud met kanselier Adenauer me degedeeld. Vooraanstaande vertegenwoordigers van de staalindustrie in het Ruhrge'oied leggen intussen het besluit, dat te New York werd genomen over de staalquota, aldus uit, dat de West-Duitse staalpro- ductie thans gebruikt kan worden tot de uiterste grens der capaciteit. Een vooraanstaande industrieel in het Ruhrgebied berekende, dat de staal industrie in dat gebied de komende tien jaren ongeveer 2,5 milliard D.M. zal moeten investeren, waarvan ongeveer de helft gevonden zou kunnen worden door afschrijvingen der Duitse fabrieken. Het binnenlandse staalverbruik is thans reeds groter dan 11 millioen ton. Bovendien wordt de vraag voor export steeds gro ter. Volgens een woordvoerder van net Engelse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft het besluit van de drie minis ters van Buitenlandse Zaken van de V.S., Engeland en Frankrijk om de staat van oorlog met Duitsland te beëindigen betrekking op het gehele Duitse gebied, de thans door Polen bestuurde Duitse gebieden aan de andere zijde van de Oder-Neisse-lijn inbegrepen. Hoge Amerikaanse legerbevelhebbers hebben Woensdag te Heidelberg ver klaard, dat de uitrusting van de Ame rikaanse troepen in Duitsland in „zeer slechte staat" verkeert. Zij oefenden cri- tiek op de troepen, die, naar hun mening, bij de „operatie Regenboog" te weinig profijt hadden getrokken van de lessen van Korea. Generaal Handy, de opperbevelhebber van. de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, verklaarde, dat de troepen de neiging hadden vertoond om te zeer aan wegen en vrachtauto's gebonden te blij ven. Generaal-majoor White, die de opera tie leidde, verklaarde: „Ons materiaal is oud. Het is in de afgelopen oorlog reeds intensief gebruikt en kan niet opnieuw onder moeilijke omstandigheden in een oorlog gebruikt worden". In een verslag afkomstig van de Ame- kaanse regering wordt geschat dat ongeveer anderhalf millioen Duitse krijgsgevangenen in Sovjet gevangen kampen om het leven zijn gekomen. In het overzicht wordt voorts gezegd, dat dit ongeveer de helft is van het totaal aantal leden van de Wehrmacht, dat in de Sovjet Unie werd achtergelaten hetzij als vermiste hetzij als krijgsge vangene. Een reddingsploeg is aangekomen bij de inzittenden van de IJslandse Sky- master en de Amerikaanse Dakota, die op de Vatna-gletscher (IJsland) nood landingen hadden moeten maken. Red ders en geredden zijn gestart voor een tweedaagse tocht per ski en jeep naar Akureyri. Zes man zaten al sinds vorige week Donderdagavond op de gletscher door dat hun Skymaster neerstortte. De an deren vormden de bemanning van een Dakota-reddingsvliegtuig, dat Dinsdag bij de mannen op de gletscher aankwam, maar bij de start beschadigd werd. Niemand werd gewond bij het onge luk met de Dakota, maar het vliegtuig zelf werd beschadigd. Een ander red dingsvliegtuig had motorstoornis boven de gletscher en moest naar het vliegveld Keflavik terugkeren. De reddingsploeg arriveerde gistermiddag op de gletscher na per jeep en te voet over de onge baande bergen in Noord-IJsland getrok ken te zijn. De drie mannen van de Dakota, die nog steeds hoop koesterden met hun vliegtuig te kunnen starten, lieten de Skymaster-bemanning en de redders vertrekken. Naderhand riepen zij hen echter terug en gingen ze mee. v .sas* ,-AL Twee Amerikaanse vliegerofficieren hebben Dinsdag een mislukte poging gedaan om met hun Thunderjet-straal- jagers een non-stop-vlucht over de At lantische Oceaan te maken. Kolonel Da vid Schilling en It.-kolonel W. Ritchie waren opgestegen van het vliegveld Manston in Engeland. Alles verliep voortreffelijk, doch toen een der vlieg tuigen boven het vliegveld Prestwick in Schotland zijn installatie, waarmee in de lucht brandstof moest worden inge nomen, beschadigde, zagen de vliegers, die in eikaars gezelschap wilden blijven, zich gedwongen hun pogingen op te geven. Op bijgaande foto's ziet men Schil ling gekleed in een zwaar rubber pak als een Michelin-mannetje in gesprek met generaal Johnson, met wie hij de laatste détails bespreekt, en het vlieg tuig van Schilling onmiddellijk na de start. Mmm Het Franse leger in Indo-China deelt mede, dat de vooruitgeschoven Franse grenspost te Dongkhe, aan de grens met communistisch China, Maandag over meesterd is door een sterke afdeling van de Vietminh-strijdkrachten. „Wij kun- (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Gisteren publiceerde de Britse Ver- voerscommissie, het bestuursorgaan van de genationaliseerde spoorwegen en an dere vormen van vracht- en passagiers vervoer, haar rapport over het jaar 1949, het tweede jaar sinds het begin van de nationalisatie. Het rapport vormt trieste lectuur. Het deficit over genoemd jaar bedraagt ruim 20 millioen Pond (in 1948, het eerste jaar, bedroeg het deficit 4.732.824). Tegelijkertijd voorspeltt het rapport voor het huidige jaar wederom een aanzienlijk deficit, hetwelk door des kundigen geraamd wordt op minstens 15 millioen Pond. Dit betekent dus, dat het genationaliseerde Britse vervoerswe zen over de eerste drie jaren een deficit zal vertonen van ten naaste bij 400 mil lioen gulden. Het deficit van het vorig jaar is, be halve aan prijsstijgingen zoals voor kolen, staal en olie, te danken aan het feit, dat de revenuen van het vervoer bij de spoorwegen en het Londens transport stelsel met meer dan 11 millioen daalden in vergelijking met 1948. Het beeld wordt nog somberder al men bedenkt, dat ge durende de laatste twee jaren geen som men zijn overgebracht naar de reserve en dat onvoldoende sommen ter zijde zijn gelegd voor afschrijving en vernieuwing. Het is voorlopig een raadsel, hoe de Vervoerscommissie de verliezen, vooral bij de spoorwegen, kan inlopen. De prohibitief hoge prijzen voor het passa giersvervoer bij de spoorwegen leiden tot een steeds verdere daling van het aantal spoorreizigers. En het nadelig saldo is zeker niet veroorzaakt door een te goede service bij de spoorwegen. Als men geregeld de Britse pers volgt, komt men onder de indruk van het grote aan tal klachten, vooral over de slechte en onzindelijke toestand van het rollend materieel. nen voor het eerst verklaren, dat de strijdkrachten van de Vietminh gebruik maakten van verse eenheden, die in China zijn opgeleid en uitgerust", aldus het communiqué. Het Franse garnizoen bestond uit tweehonderd manschappen, die twee da gen lang aan zwaar mortier- en artille rievuur blootgesteld zijn geweest. Het overrompelde garnizoen van Dongkhe moet waarschijnlijk als ver loren worden beschouwd. Zondag was pei radio bericht ontvangen dat 40 man nen waren gesneuveld en 80 gewond. Franse legionnairs zijn er gisteren, tezamen met Noord-Afrikaanse „Goums" in geslaagd Donghke (Indo-China) te heroveren op de communistische troe pen, die zich moesten terugtrekken op d< naburige Chinese grens, zo wordt in berichten van het front gemeld. De Vietminh-fcoepen hebben het zwaar bestookte fort twee dagen in handen gehad. Bao Dai, het hoofd van de Vietminh- regering van Indo-China, heeft beslo ten zijn verblijf in Frankrijk niet te bekorten wegens de toenemende acties van rebellen in Indo-China, aldus werd gisteren meegedeeld. De vroegere keizer van Annam wordt dagelijks op de hoogte gehouden van de militaire acties, die de laatste tijd in hevigheid toenemen in de nieuwe repu bliek, doch heeft tot dusver geen plan nen terug te keren. (Van onze correspondent) Honderden en nog eens honderden be langstellenden hebben zich gisteren op het binnenplein van de befaamde Rote Kaserne in Aken verdrongen om de wa gens te bezichtigen, die door het Haupt- zollamt van Aken werden verkocht. Meer dan twintig motorvoertuigen wa ren de douane in twee maanden tijds in handen gevallen. Er waren weer Cadil lacs en Buicks uit België, er waren Volkswagens, oude en nieuwe Opeis, Fords, vrachtwagens, motorrijwielen en last but not least twee echte pantserwa gens. Een golf van teleurstelling ging door de menigte, toen werd aangekondigd, dat de twee pantserwagens niet verkocht konden worden, omdat het Duitse mi nisterie van Financiën te elfder ure had beslist, dat er nog een documentair filmpje moest worden gedraaid, waarin voor de pantserwagens een rol was ge reserveerd. Geen pantserwagens te koop vandaag, mijne heren! Maar er bleef nog genoeg te kopen over. Met het vorderen van de dag bleek echter, dat het geld schaars geworden is, ook als men voor In een vergadering van het parlement heeft de minister-president van de re publiek Indonesië, Moh. Natsir, volgens A.F.P. medegedeeld, dat Indonesië zal verzoeken te worden toegelaten als lid der Verenigde Naties. Natsir zei, dat tot nu toe dit verzoek nog niet werd gedaan in verband met de afwezigheid van Rusland in de Veiligheidsraad. Een ver zoek om toelating aan een niet voltallig lichaam had wellicht kunnen worden opgevat als een stelling nemen ten gunste van enige partij. De minister president zei nog, dat Indonesië zich in zijn buitenlandse politiek op een on afhankelijk standpunt zal blijven stellen en dat het zijn neutraliteit in de koude oorlog zal handhaven. Natsir heeft vervolgens de nadruk gelegd op de economische kant van deze politiek en verklaard, dat de regering borg staat voor de buitenlandse investe ringen in de archipel „voor zover deze garantie niet in strijd is met de belan gen van het volk". Tengevolge van sta kingen zijn er, aldus de premier hon derden millioenen guldens verloren gegaan. De laatste tijd is er echter een merkbare verbetering geweest. Natsir gaf toe dat de regering ..nog niet ten volle in staat is wet en orde te handhaven". Het budgetair tekort zal dit jaar, naar verwacht wordt, tegen de anderhalf milliard gulden belopen. In het regeringsprogram is de oprichting opgenomen van een herstelmaatschappij met een kapitaal van 200 millioen gul den. De regering zal 25 millioen ver schaffen, het particulier initiatief de rest. De U, S. Naval Academy te Annapolis zal aan het Koninklijk Instituut voor de Marine te Den Helder (de adelborsten opleiding van de Koninklijke Marine) een bronzen plaquette schenken, die een herinnering vormt aan de jaren 1941 en 1942, toen de Nederlandse en Ameri kaanse marine in nauwe samenwerking in de Indische Archipel een dam tracht ten op te werpen tegen de Japanse agressie. De Amerikaanse ambassadeur S. Selden Chapin, die zelf oud-zeeoffi cier is, zal Vrijdagmorgen twaalf uur deze plaquette overdragen aan de com mandant van het Koninklijk Instituut, de kapitein ter zee F. H. M. van Strae- len. (Van onze Haagse redacteur) Bij de Millioenennota is medegedeeld, dat in 1951 voor de Begroting van Justitie een daling van het aantal ge vangenen met 20 pet. te verwachten is. Hieruit is in een persbericht de conclu sie getrokken, dat de minister van Justitie voornemens zou zijn een groot aantal politieke delinquenten in vrijheid te stellen. Voor een juiste interpretatie van deze mededeling is het echter wenselijk er op te wijzen, dat inderdaad de detentie van een aantal politieke gevangenen beëindigd wordt, doch dat het hier be treft het normale aflopen van de straf tijd. De voorwaardelijke invrijheid stelling valt ten deel aan gevangenen (Vervolg van pag. 1) Voorts stelde Acheson voor de econo mische en sociale raad te adviseren een V.N.-Herstel-Ploeg op te richten, die ver woeste gebieden moet herstellen en we- deropbouwen. Hij opperde, dat de Ver enigde Naties met Korea konden begin nen, waar een geweldige wederopbouw- taak wacht na de beëindiging van de strijd. Hij zegde opnieuw Amerika's steun aan een internationaal toezicht op de atoom-energie toe en verklaarde de po gingen der Verenigde Naties, om een grondslag voor de ontwapening te leg gen, te zullen blijven steunen. Medegedeeld wordt, dat Acheson dit najaar veel aandacht aan de Verenigde Naties zai schenken en dat hijzelf veel tjjd in Flushing Meadows zai doorbren gen. Men vat dit zo op, dat hij beseft, dat de Verenigde Staten met hun volle macht moeten ingaan tegen de Russen onder leiding van Vishinsky. De Russische minister van Buitenland se Zaken, Andrei Vishinsky, heeft Dean Acheson er gisteren van beschuldigd in zijn in de algemene vergadering uitge sproken rede „ruwe aanvallen" op de Sovjet-Unie gedaan te hebben. Vishinsky sprak enkele ogenblikken nadat Acheson de vergadering verzocht had een vredespatrouille te vormen en troepen, om kracht bij te zetten aan de besluiten der Verenigde Naties. Vishinsky zei: „De Russische delegatie zal niet de weg inslaan, die de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken haar gewezen heeft. Deze weg heeft niets gemeen met de weg naar de vrede". Vishinsky wilde per se onmiddellijk na Acheson spreken. Het was er hem blijk baar om te doen het gewicht van Ache- son's rede zo klein mogelijk te maken. „De Verenigde Naties moeten en kun nen haar taak uitvoeren ten behoeve van de vooruitstrevende mensheid, die zich voor vrede en veiligheid verenigd heeft", zei Vishinsky. Toen hij opmerkte, dat „Rusland steeds een geweldig belang aan de Verenigde Naties gehecht heeft, ci teerde hij Stalin. Overgaande tot een aanval op de Chinese nationalisten be schuldigde Vishinsky de Amerikaanse delegatie en enkele pro-Amerikaanse af gevaardigden er van „de rechten van het Chinese volk openlijk in gevaar te bren gen". Rusland heeft ai bijna een jaar lang gepoogd de Chinese nationalisten uit de Verenigde Naties te zetten en hun zetel aan de Chinese communisten te ge ven. Vishinsky beschuldigde de Veiligheids raad er van „onwettige en onrechtvaar dige besluiten met betrekking tot de Koreaanse kwestie genomen te hebben." Daarom, zo ging hij voort, moet „de ver gadering al haar gezag gebruiken om in Korea een vredelievende en rechtvaar dige oplossing tot stand te brengen." Hij herhaalde zijn voorstel van een jaar geleden, volgens hetwelk alle grote mogendheden hun bewapening dit jaar met één derde moesten verminderen. Vishinsky verklaarde, dat het gebruik van atoomenergie beperkt moest worden tot vredelievende doeleinden. Hij zei: „Het atoomwapen is het wapen der agressie en een onmenselijk middel voor massavernietiging." Hij drong er bij de vergadering op aan maatregelen goed te keuren om onmiddellijk atoojmvapens #2 verbieden en de eerste regering, die atoomwapens gebruikt als een oorlogs misdadigster te brandmerken. De Russi sche minister deed een beroep op de vijf grote mogendheden „om een pact voor het behoud van de vrede te sluiten". De voorstellen voor beperking van de bewapening, het verbod van atoom wapens en het vjjfmogendhedenverdrag maakten alle reeds deel uit van het pro gramma, dat Vishinsky in 1949 aan de vergadering voorgelegd heeft. Toen hebben de landen van de niet- communistische wereld die voorstellen als nutteloos en misleidend afgewezen. Vishinsky'somde vervolgens een aantal mensen op, die hij oorlogsophitsers noemde. Hieronder kwamen o.a. voor generaal MacArthur, Churchill, generaal Omar Bradley, de Amerikaanse minister van Marine Francis Matthews en de Amerikaanse oud-minister van Defensie Louis Johnson. Hij sprak over de recente brief van ge neraal MacArthur aan de „U. S. Conven tion of Veterans of Foreign Wars", waar in de generaal zijn mening over de mili taire belangrijkheid van Formosa te kennen gaf. Generaal MacArthur trok deze brief in op bevel van president Truman, maar de inhoud van het schrij ven is desondanks in vele kranten en tijdschriften gepubliceerd. Vishinsky zei, dat generaal MacArthur's brief de „agressieve plannen" van de Verenigde Staten blootlegde. Na de rede van Vishinsky aangehoord te hebben ging de Algemene Vergade ring uiteen tot vanavond 8 uur (Ned. tijd.'. De Algemene Assemblée der V.N. was gistermiddag (15 58 uur Ned. tijd) bijeen gekomen voor de tweede zitting. Roberto Arbelaez van Colombia werd met 52 te gen 5 stemmen gekozen als voorzitter van de belangrijke Politieke Commissie. Mr. van Heuven Goedhart werd zon der tegenstand benoemd als voorzitter van de Sociale Commissie. Zijn candida- tuur werd gesteld door Bolivia en ge steund door mevr. Roosevelt. Malik eiste, dat er gestemd zou wor den. Hierbij kreeg mr. Van Heuven Goedhart 54 stemmen. Alleen de vijf landen van het Sovjetblok onthielden zich van stemming. Prins Waithayakon van Siam werd be noemd tot voorzitter van de Trusteeship- commissie en de Cubaan Gutierrez tot voorzitter van de Economische Commis sie. Tot voorzitter van de Bestuurscom missie is benoemd de Maharadja Jam Sahawan Nawanager (India), terwijl de Juridische Commissie gepresideerd zal worden door Frantisek Outrata (Tsje- choslowakije). die tot enkele jaren veroordeeld waren, welke straf nu ten einde. komt. Medio 1950 was het totaal aantal ge vangenen rond 7500; dit aantal gaat nu terug tot plus minus 6000. Aan het be gin van dit jaar werden er nog 3000 politieke delinquenten vastgehouden; op het eind van 1950 zullen dit er nog ongeveer 1300 zijn. De daling van het aantal gevangenen kan verder ook op rekening worden gebracht van het minder voorkomen van economische delicten dan vlak na de oorlog het geval was. De minister van Justitie zegt in de toelichting op zijn begroting, dat het zich laat aanzien dat de werkzaamheden van de bijzondere Raad van Cassatie, van de bijzondere strafkamers bij de arrondissements-rechtbanken. alsmede van de kantongerechten, die de taak van de voormalige tribunalen hebben over genomen, in de loop van 1951 geëindigd zullen zijn. De afwikkelingen van het directoraat-generaal voor bijzondere rechtspleging zullen zo mogelijk tegen het einde van 1951 haar beslag hebben gekregen. Bij de samenstelling van de ontwerp begroting 1951 betreffende het gevan geniswezen en psychopathenzorg is als richtsnoer aangenomen, dat op de weg naar modernisering van ons gevangenis wezen, waarop de eerste stappen reeds gezet zijn, geleidelijk dient te worden voortgeschreden, waarbij het streven er op gericht blijft om de vrijheidsberoving van de gedetineerden, met handhaving van het karakter van de straf, mede dienstbaar te maken aan hun heraan passing aan de maatschappij en te be reiken dat zij als sociaal minder storend element en zo mogelijk beter mens weer in de maatschappij terugkeren. Overwogen wordt door wijziging van de nationaliteitswetgeving het aantai vreemdelingen binnen de landsgrenzen te verminderen, waarbij in de eerste plaats te denken valt aan hier te lande geboren en getogen staatlozen. De voorzitter van de wapenstilstands- commissie der V.N. voor Palestina, Ge- neraal-Majoor William E. Riley, meldt in een rapport, dat Israël de afgelopen zeven maanden ongeveer 4.000 Bedoeinen en 1.000 Arabische vluchtelingen uit Israël naar Egypte heeft verdreven. Volgens verklaringen van Arabische vluchtelingen heeft Israël de Bedoeïnen met gebruikmaking van manschappen in pantserwagens en verkenningsvlieg tuigen de grens over gedreven en daar na tenten, oogst en bezittingen verbrand. Israël ontkent de gedemilitariseerde zone te hebben betreden en beweert, dat de Bedoeïnen „indringers zijn, omdat zij aan het begin van de ooriog naar Sinaï gevlucht zijn en later onwettig naar Israël zijn teruggekeerd". Volgens de Israëliërs zijn de Bedoeïnen „een voortdu- lende bron van onrust". Zij smokkelen, schieten op voertuigen en leggen mij nen. een prikje een heuse Cadillac kan kopen. De prijzen, die de douane maakte, wa ren dan ook navenant. Een slee van een wagen (1837 bouwjaar) ging weg voor iets meer dan 900 DM. en dat was dan meteen de hoogste prijs, die in de Rote Kaserne werd gemaakt. De rest was veel minder waard. Het koopje van de dag was een oude motor. Imperial (1932), dis voor precies 100 DM. in andere handen overging. In het geheel boekte de douane een bedrijfswinst van 7000 DM. en dat is weinig. Op de eerste verkoop van smokkelwagens, nu ongeveer drie maanden geleden, werden heel wat be tere prijzen gemaakt. De interessantste vraag na zulk een verkoop blijft echter, wie in de Rote Ka serne wagens koopt. Er zijn kleine han delslieden bij, die niet de nodige duizen den Marken bezitten om een nieuwe wa gen te kopen en die blij zijn met alles, wat zich op vier wielen kan voortbewe gen. Er zijn jongens van een jaar of twintig, die voor een appel en een ei een motor op de kop proberen te tikken. En dan zijn er van die figuren, waar van men vermoedt, dat ze de gekochte wagen (of het een Cadillac is of een oude rammelkast van een vrachtwagen) twee nachten later in de buurt van Rött- gen of Bildchen weer opnieuw met een lading koffie over de grens zullen ja gen. Net zo lang, totdat de wagen voor de tweede of derde maal op het plein van de Rote Kaserne terecht komt en wéér wordt verkocht. De N.V. Philips Verkoopmaatschappij voor Nederland zal aan een aantal han delaren, woonachtig in een straal van veertig km. rondom Eindhoven, een tele visie-ontvangtoestel leveren voor eigen gebruik. Philips gaat hiertoe over, ten einde deze handelaren in staat te stellen de nodige ervaring op te doen Met het toestel, waarvan de prijs f785 bedraagt, zal men voorlopig alléén het programma kunnen opvangen, dat door Philips' Experimentele Televisie wordt uitgezonden. Een ex-Duitser, die thans statenloos is en in Hilversum woont, kocht enige tijd geleden in Rotterdam het zeewaar dige jachtje „Senang". Hij vertrok daarmede verleden week Woensdag uit de haven van Norderney en luisterde met voldoende naar de weerberichten, zodat de storm hem in de Duitse Bocht overviel. Zijn mede-opvarenden waren de zeilkunst niet voldoende meester, zodat het scheepje in een hachelijke positie kwam te verkeren. Tot over maat van ramp kwam een mede-plei- zierzeiler in moeilijkheden, die zelfs zo erg werden, dat zijn jachtje zonk. Met veel moeite heeft de statenloze schip per drie Duitse mannen overgenomen, waarmede hij in IJmuiden is binnen gekomen. De vreemdelingenpolitie voel de de daarmee tot zeven man uit gebreide bemanning aan de tand, maar hun papieren waren in orde, zodat de redder naar zijn woonplaats kon terug keren. Hedenmorgen half twaalf zag een voerman, die met paard en kar langs het Noordzeekanaal te IJmuiden reed, drie jongetjes onder aan de dijk lopen. Er dreef iets in het water, wat bij nader onderzoek een meisje van drie a vier jaar bleek te zijn. De man haalde het kind uit 't water, doch men slaagde er niet in de levensgeesten weer op te wekken. De lt.-generaal C. Giebel, chef lucht machtstaf, heeft Woensdag officieel zijn commando overgedragen aan de lt.-ge neraal I. A. Aler, nadat dit reeds Vrijdag j.l. „de facto" was geschied. De minister van Oorlog en het Tweede Kamerlid H. W. Tilanus spraken zeer waarderende woorden over de wijze, waarop generaal Giebel zijn zware taak heeft vervuld. Generaal Aler zeide, dat de luchtvaarthistorie waarschijnlijk zal uitmaken, dat het werk, dat generaal Giebel verricht heeft, nog belangrijker is dan we nu reeds kunnen uitmaken. Generaal Giebel reikte na een dank woord de nieuwe commandovlag aan zijn opvolger over. Op de vraag van het Tweede-Kamer lid Welter (K.V.P.) in verband met de evacuatie van de tot het Nederlandse leger behorende Ambonese soldaten uit Makassar, welke 16 Augustus schrifte lijk werd ingediend, heeft de minister van Oorlog, de heer Schokking, aan de voorzitter der Tweede Kamer medege deeld, dat de beantwoording van de ge stelde vraag nog in bewerking is. Het antwoord zal binnenkort worden toege zonden. Volgens het blad „Pewarta Surabaja" is op last van de onderwijs-inspectie op drie middelbare scholen te Surabaja het onderwijs gestaakt, omdat het Neder lands bij het lesgeven nog de voertaal was. Woensdag zou het onderwijs her vat worden, waarbij het Indonesisch ais voertaal zou worden gebruikt. (Telegrafisch van onze Romeinse correspondent) Met een pontificale Hoogmis in de Byzantijnse ritus zal de Oosterse Kerk op 26 November deelnemen aan de Hei lig Jaar-viering. De H. Mis wordt opge dragen aan het pauselijk altaar van de Sint Pieter en de Heilige Vader zelf zal vanaf de pauselijke troon bij deze plech tigheid zijn assistentie verlenen. Een vijftiental Oosterse bisschoppen zal concelebreren, terwijl tal van andere bis schoppen en kardinalen de plechtigheid zullen bijwonen. De toestand van de 94-jarige Ierse toneelschrijver Bernard Shaw, die be handeld wordt aan een fractuur aan het dijbeen en een nierziekte, blijft vooruitgaande.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5