Verwoede bajonetgevechten in buitenwijken van Seoul m LCUpMOTiEF KINDERBIJSLAG 5 PCT. HOGER Ondergrondse actie achter het IJzeren Gordijn LU i Wat doen we voor a.s. huismoeders? m Tot hoofd en hart Een van de bloedigste episodes in Koreaanse oorlog in het verschiet? Ook verhoging voor oaderdomsuitkering loongrens ziektewet f 4.680.- .Het weer. Belangwekkend document, dat een oproep bevat aan het Russische leger Straaljager in 10 uur over Atl. Oceaan ONDULATION PERMANENTE Eugène ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1950 74ste JAARGANG No. 248178 iümönB iocomo HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN DOET VÉTO VAN TRUMAN TE NIET Betreffende ajnti-com mumstenwet Dr. H. HIRSCHFELD Eervol ontslag als H.C. SCHIP LIEP OP EEN MIJN Elf opvarenden omgekomen Hijskraan vernielt bovenleiding Treinverkeer ondervond vertraging DOOR 0LIXSEM GETROFFEN Hengelaar gedood Boerderij afgebrand Mgr. Stepinac wordt niet vrijgelaten Russische soldaat en officier! Bliksem slaat op verkeersbord Agent krijgt brandwonden aan de handen H.M. DE KONINGIN ZAL SPEELGOED ONTVANGEN Voor jeugd in de Drentse veenkolonie A. DE JONG BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonlfaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter hoogte Ingezonden mededelingen dubbel tarief Omroeuers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt z'ch het recht voor advertentiën eventueel zonder oogave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer weelc, t 1.52 per maand, t 4.55 per kwartaal. In de Westelijke en Zuidelijke buitenwijken van Seoul, dat normaal 1 millioen inwoners telt, werden gisteren verwoede bajonetgevechten geleverd. Ook Britse mariniers namen deel aan deze gevechten, welke plaats vonden onder het gegier van granaten. Men neemt aan, dat deze mariniers afkomstig zijn van Britse oorlogsbodems, welke ter hoogte van Inchon liggen. Het ziet er naar uit, dat het dicht bevolkte Seoul een van de bloedigste episo den uit de Koreaanse oorlog zal aanschouwen. Gevluchte burgers hebben meegedeeld, dat de 10.000 man, die Seoul verdedigen, straatbarricades aan het opwerpen zijn. Met de verdediging zijn de 17de en 18de divisie belast, welke over een kern van goed getrainde officieren beschikken, maar waarvan de mankracht gevormd wordt door jonge recruten, die slechts een korte op leiding gehad hebben. Aan de Westelijke en Zuidelijke kant verdedigen de communisten de stad in goed versterkte stellingen. Een correspondent van Associated Press zag gisteren hoe Amerikaanse mariniers storm liepen tegen een heuvel, waarop de communisten zich hadden in gegraven. Er werd eerst een slagregen van vuur op de communistische stellin gen afgegeven waarna bommenwerpers op lage hoogte er overheen vlogen om raketten en bommen te laten vallen en de vijand te mitrailleren. Desondanks bleef de vijand op de aanstormende mariniers schieten, die hem tenslotte in gevechten van man tegen man onscha delijk maakten. De grote spoorwegem placementen, ten Westen van Seoul, zijn één chaos van verwrongen staal. De A. P.-correspondent seinde 65 locomo tieven en 300 uitgebrande wagons geteld te hebben. De geallieerde troepen zijn gisteren vanuit het Inchon- en Naktong-brugge- hoofd belangrijk gevorderd om het zenden van communistische versterkin gen naar Seoul onmogelijk te maken Eenheden van de Amerikaanse zevende infanteriedivisie stootten uit het Inchon- bruggehoofd 40 km naar het Zuidoosten en veroverden met weinig tegenstand Suwon, dat 36 km ten Zuiden van Seoul ligt. Uit het oude Pusan-bruggehoofd drong een tankcolonne van de Ameri kaanse eerste cavalerie-divisie 36 km op naar Sangju, een belangrijk ver keersknooppunt 160 km ten Zuidwesten van Seoul. Eenheden van de Amerikaan se 24ste divisie staan verder op 10 km ten Oosten van Kumchou, dat langs de PJONGJANG N00RD-K0R E A fbrwJwnwIr =15 KM '00 OrotrconfrO» ferVtclWm NOORD Laidingarr V.Nhwtunl S yluqwW wnqnn Advertentie belangrijke verkeers- en spoorweg naar Taejon en Seoul ligt. Langs Sanju en Chungju loopt de andere grote weg van Seoul naar het Zuiden. Met aandacht volgt het Franse opper bevel de ontwikkeling van Ho Tsji Minh's offensief in het Noorden van Indo-China. Zij verwacht een commu nistisch offensief met eventuele steun van de Chinese communistenEen Franse tank maakt gebruik van een houten brug om een rivier over te ste ken, „ergens" in Indo-China. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteravond met een over weldigende meerderheid een veto van President Truman, betreffende de zo genaamde anti-conimunistenwet, te niet gedaan. Het wetsontwerp gaat thans naar de Senaat, die het vermoedelijk eveneens zal goedkeuren. Het wetsontwerp werd door het Huis goedgekeurd met 286 tegen 48 stem men, d.w.z. met 63 stemmen meer dan de meerderheid van tweederde die na een veto van de president vereist wordt. President Truman had gisteren zijn veto uitgesproken over het wetsontwerp tot beteugeling van ondergrondse activiteit, dat o.m. bepalingen voor registra tie van communisten en internering van spionnen en saboteurs in tijd van oorlog bevatte. De Senaat had het wetsontwerp reeds tevoren met 51 stem- men tegen zeven goedgekeurd, terwijl het Huis van Afgevaardigden er met 312 tegen 20 stemmen zijn zegen aan gegeven had. President Truman had over dit veto een lange boodschap, in zeven punten, aan het Huis gezonden. De president zei, dat het wetsontwerp: 1. Gevaarlijke vijanden steun zou bieden, doordat pu blicatie van een volledige lijst van be langrijke wapenfabrieken, laboratoria en andere installaties nodig zou worden. 2 Van het departement van Justitie en het Federale Recherchebureau (F.B.I.) het verspillen van grote hoeveelheden tijd en energie zou vereisen door de pogin gen. om „onbruikbare registratiebepa lingen" ten uitvoer te brengen. 3. De grote steun, die vele vreemdelingen het land bieden door het verstrekken van inlichtingen, zou doen ophouden. 4. Be vriende regeringen in het namas jagen zou. 5. De regering der Verenigde Staten zware controlewerkzaamheden op haar dak zou schuiven 6. Het voor subver sieve vreemdelingen gemakkelijk zou maken genaturaliseerde burgers te wor den. 7. Regeringsfunctionarissen grote bevoegdheden zou geven om het alle burgers lastig te maken, wanneer zij ge bruik zouden willen maken van hun recht op het vrije woord. Volgens het wetsontwerp zon Spanje geclassificeerd worden als totalitaire staat, waardoor de Procureur-Generaal verplicht zou zjjn alle Spaanse zaken lieden, studenten en reizigers, die het regiem van Franco steunen, de toegang tot de V. S. te ontzeggen. Het Amerikaanse Congress heeft voorts een wetsontwerp goedgekeurd en naar president Truman gezonden, waar door de belastingen met 4.700.000.000 dollar verhoogd zullen worden om Ame- rika's strijd tegen de communistische agressie uit de inkomsten van de staat te kunnen betalen. De senaat keurde het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming goed en hqt Huis gaf er met 328 tegen 7 stemmen zijn zegen aan. Men is er zeker van, dat de president het wetsontwerp zal teke nen. De wet zal óp 1 October van kracht worden. Bjj K. B. van 21 September 1950 is aan dr H. M. Hirschfeld, op zijn verzoek, met ingang van 15 September 1950, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als Hoge Commissaris van het Konink rijk der Nederlanden bij de regering van de Republiek Indonesië, zulks met dank betuiging voor de gewichtige diensten, door hem als zodanig in zeer moeilijke omstandigheden aan den lande bewezen. Elf opvarenden van het 990 ton meten de stoomschip „Energi" zijn omgekomen toen hun schip Donderdagavond in de Aalands-archipel op een mijn liep en vrijwel onmiddellijk zonk. Er waren zes overlevenden, die in uitgeputte toestand in Stockholm arri veerden. Zij zeiden, dat zij zich tien uur lang aan de reling van een omgeslagen reddingsboot hadden vastgehouden voor dat zij gered werden. Volgens de over levenden bestond het grootste deel van de bemanning der „Energi", die onder Panamese vlag voer, uit Estlandse vluch telingen. Vrijdagavond om kwart voor acht wil de een zware trekker met oplegger, voorzien van een hijskraan, de spoor wegovergang bij de Vlasakkers nabij Amersfoort passeren. De top van de kraan kwam echter in aanraking met het waarschuwingsbord voor hoogspanning, dat voor de electrische bovenleiding van de Spoorwegen was aangebracht. De paal, waaraan b bord was bevestigd, kwam op de bovenleiding terecht, waar door er een hevige ravage ontstond. Beide sporen, zowel voor stoom- als voor electrische tractie waren hierdoor onbe rijdbaar geworden. Eerst om 22.05 kon het verkeer in beide richtingen worden hervat. Er deden zich geen ongevallen voor. West-Duitsland. De West-Duitse Bondsdag heeft gisteren met algemene stemmen een sociaal-democratische mo tie aangenomen, die stopzetting eist van de ontmanteling en van de demilitarisa- tie. In een nota aan de Tweede Kamer inzake de loonpolitiek, deelt minis ter Joekes mede, dat als comple ment van de vijf pet. loontoeslag de regering, in overeenstemming met de Stichting van de Arbeid, het noodzakelijk acht, dat ten aanzien van verschillende sociale voorzienin gen overeenkomstige maatregelen worden getroffen. Besloten is de maxima ingevolge de overbruggings regeling en de normen van de so ciale bijstandsregeling met vijf pet. te verhogen. Verwachting tot Zondagavond: Koude nacht met flinke opklarin gen, vrijwel nergens buien en verder afnemende Westelijke wind. Morgen overdag zwaar bewolkt met nu en dan enige regen, het eerst in het Zuid-Westen van het land, later ook in het Noord-Oosten. Weer toene mende en later aan de kust tijdelijk wellicht harde Zuid-Westelijke wind en iets mfnder kond. Zondag: Zon: 6.28—18.35. Maan: 18.11—4.09. Maandag: 18.21—5.27. Zon: 6.3018.33. Maan: De 41-jarige A. van der Molen uit Hoogeveen is gisteren door de bliksem gedood. Hij was aan het hengelen in het IJsselmeer. De man was gehuwden va der van twee kinderen. Vrijdagmiddag omstreeks half zes is de boerderij van de weduwe K. Hoge- toorn aan de Oosterweg in de Purmer tot de grond toe afgebrand. Tijdens het hevige onweer in de late namiddag sloeg de bliksem n.l. in de kapberg, die tot de nok toe met hooi was gevuld. De berg stond onmiddellijk in lichter laaie en tastte al spoedig het er vóór staande woonhuis ook aan. De inmiddels uitge rukte brandweren van Edam en Mon nikendam stonden voor een hopeloze taak. Landarbeiders, die in de buurt werk ten, hebben nog enig huisraad en enige landbouwwerktuigen kunnen redden. Verzekering dekt de schade, die in de tienduizenden guldens loopt. Een „Thunder Jet"-straaljager van de Amerikaanse luchtmacht, bestuurd door kolonel David Schilling, heeft gisteren in 10 uur en 1 minuut een non-stop- vlucht van de Engelse vliegbasis Man- ston naar Limestone in de Amerikaanse staat Maine volbracht. De piloot van een andere straaljager, lt.-kolonel Rit chie, moest boven Labrador (Canada)' wegens benzinegebrek per parachute uit zijn toestel springen. Hij werd gered door een helicopter. Dit is de eerste non-stop-vlucht van een straalvliegtuig over de Atlantische Oceaan en tevens de snelste vlucht die ooit van Engeland naar de Ver. Staten is gemaakt. De vlucht werd vooral gemaakt om na te gaan hoever de techniek van brandstof innemen in de lucht gevor derd is. Beide toestellen namen op hun vlucht drie keer brandstof in. Eerder deze week moesten zij een record-poging opgeven, toen de tankinstallatie van een der vliegtuigen reeds boven Schotland defect raakte. Volgens de Neue Zürcher Zeitung heeft maarschalk Tito Woensdag aan Amerikaanse senatoren die hem een be zoek brachten medegedeeld dat hy niet van plan is Mgr. Stepinac, die in de Kroatische gevangenis Lepoglava een straf van 18 jaar uitzit, vrij te laten. De mensen leren elkander meestal I pas kennen, als het te laat is. J T®?. bewijze, dat het achter het IJzeren Gordijn in de Sovjet-Unie en haar satellietstaten, niettegenstaande de hartroerende eensgezindheid, welke zij naar buiten tegenover het Westen demonstreren, broeit en gist publiceren wij hier de volledige vertaling van een in het Russisch gestelde oproep van de anti-bolsjewistische Revolutionnaire Staf, welke ons door een om begrij- pelyke redenen met nader aan te duiden relatie van achter het IJzeren Gor- j?»ni.Wi toegezonden. De tekst van het aan twee kanten bedrukte blaadje, dat helaas technisch met in fotocopie gereproduceerd kan worden en ons aan onze eigen illegale pers in de bezettingstijd herinnert, laten wjj hier volgen. Dit is een bericht van de anti- bolsjewistische revolutionnaire staf. WEES OP JE HOEDE! Waarom leven de overwonnen Duitsers beter dan jij, de overwinnaar? Omdat de Sovjetregering alles van je gestolen heeft en je beroofd en berooid achterlaat. De rijkdommen van je land zijn niet voor jou bestemd. Zij worden gebruikt voor het onder houd van Stalin's klaplopers en ver klikkers, voor het drukken van com munistische boeken en kranten, waar niemand behoefte aan heeft, voor agitatie en bedrog van andere volke ren, voor de voorbereiding van een nieuwe agressieve oorlog. Waarom willen jouw kameraden niet naar hun vaderland terug. Waarom lopen er zovelen over naar de kapita listische staten? Omdat zij eindelijk eens rust willen hebben van het vervloekte commu nisme, omdat zij temidden van de vreemden vrijer kunnen ademen dan thuis. Waarom mag je de kazernes niét ver laten? Waarom wordt het je verboden vriendschap te sluiten met de Duitsers? Waarom mag je de waarheid niet schrij ven in je brieven naar huis? Waarom is ons ganse land hermetisch afgesloten? Waarom leeft ons volk als in een ge vangenis, van de gehele verdere wereld afgesloten door prikkeldraad? Omdat Stalin bevreesd is dat jij de Duitsers zult vertellen hoe jij leeft in „het land van verwezenlijkt socia lisme. Hij is bevreesd, dat jij aan je familie zult schrijven hoe de arbeiders in het buitenland leven. Hij is bevreesd dat ons volk zal begrijpen hoe het be drogen en uitgebuit wordt. Waarom word jij onophoudelijk in de netten van de M.H.B. en M.W.D. (twee instellingen in het genre van de Gepeoei verstrikt? Waarom bestaat er zo'n wantrouwen tegenover de verdedigers van het vader land? Omdat Stalin bang voor je is. Stalin weet dat het Leger de macht die de Duitsers vernietigd heeft ook hem de nek kan omdraaien.... Stalin is voor jou banger dan jij voor hem! Waarom protesteer je dan ook niet? Waarom strijd je niet voor je rechten' Omdat het bolsjewisme je in de greep van de terreur vasthoudt. Het bolsjewisme is de meest bloedige vorm van dictatuur in de wereld, uit sluitend gebaseerd op geweld, leugen en bedrog en verdraagt protesten noch kritiek. Hij die protesteert, wordt gebrand merkt als „vijand van het volk". Hij, die een woord van kritiek durft te uiten is „een fascistische huurling" of „agent van het Anglo-Amerikaanse imperialisme." Neen, wij kunnen het bolsjewisme niet alleen maar met woorden bestrijden. Het bolsjewisme moet niet becritiseerd maar vernietigd worden! „Het meest vrije land van de wereld" is een land waar niemand durft te uiten wat hij denkt; waar hét woord „eigen dom" als begrip niet bekend is, waar geen organisaties bestaan, waar geen kranten verschijnen, waar geen scholen zijn, behalve doordrenkt van het com munisme. Dat is het land waar millioe- nen van je broeders slavenarbeid ver richten in de kampen van Kolume, van Dalstroje, van Karahand. „Verwezenlijkt socialisme" dat is het speciale systeem, waarbij alle on derdanen tot bedelaars zijn veranderd en waarbij alleen Stalin-verheerlijkers en de partijbonzen een rijk leven leiden van de giften van Stalin. „Gelukkig en benijdenswaardig le ven", zo hoor jij 't vertellen, terwijl je weet dat je oude moeder uren in de rij moet staan voor een rantsoentje brood en je vader, de kolchoze-arbeider, van zonsopgang tot zonsondergang werkt zonder zijn rug eens te kunnen strekken op de velden van Stalin en je invalide broer zijn hand Doet ophouden voor een aalmoes. „De historische overwinningen van de landen der volksdemocratie", dat is de vernietiging van de laatste sporen der vrijheid en het normale leven in de lan den, die wij van Hitier bevrijd hebben, maar die onder Stalin zijn gekomen. Ons bloed is tevergeefs geofferd, want deze volkeren vervloeken ons voor hetgeen wij brengen, het juk van Stalin. „De strijd voor de Vrede", dat is de voorbereiding voor een nieuwe agressie ve oorlog. Ons volk heeft deze oorlog niet nodig! Hij kan het slechts nieuwe ketenen en nieuw lijden brengen. Rusland moet geen oorlog maar een bevrijdingsrevolutie hebben! De oorlog is vernietiging voor jou, voor je gezin, voor ons allen. Revolutie is de vernieti ging voor Stalin en heel zijn systeem. Rusland heeft een revolutie nodig, die jouw broeders uit de gevahgenissen en strafkampen zal bevrijden. Rusland heeft een revolutie nodig, die de ketenen der kolchozen, der Stacha- nof-beweging zal verbreken en de phy- sieke en geestelijke slavernij zal afschaf fen. Rusland heeft een revolutie nodig, op dat het leger een beschermer zal worden van het volk en zijn belangen, maar niet zoals thans, nu het leger de belangen moet dienen van de communistische pa rasieten. Rusland heeft een revolutie nodig voor het opbouwen van een rechtvaardig en vrij bestaan voor jou, voor je gezin en voor heel ons volk. De tijd is aangebro ken om de revolutie voor te bereiden Komt er oorlog of niet alleen de re volutionnaire kracht kan onze bevrij ding waarborgen. Voorts zal bevorderd worden, dat op korte termijn bij de Tweede Kamer een tweetal onderwerpen van wet worden aanhangig gemaakt, strekkende tot: Verhoging van de bijslag, welke wordt verleend op de ouderdomsuitkeringen ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoor ziening. Voorgesteld zal worden deze bijslag, welke thans vijf pet. bedraagt, te verhogen tot tien pet. Verhoging van de kinderbijslag voor de loonarbeiders met vijf pet., zulks van het eerste kind af. Verhoging van de bijslag, welke wordt verleend op de invalidlteits- en wedu- wenrenten ingevolge de Invaliditeits wet, de toeslagen op die renten (100 pet. toeslag en gezinstoeslag) en de kinder bijslag ingevolge de Kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en we zenrentetrekkers. Voorgesteld zal wor den ook deze bijslag van vijf pet. te verhogen tot 10 pet. Verhoging van de loongrens voor de Ziektewet en de Invaliditeitswet van f4.500 tot f4.680. Verhoging van het dagloon, dat bij verschillende sociale verzekeringswet ten voor de berekening van de premie en de uitkeringen in aanmerking wordt genomen, van f 12 tot f 13. In het begin van de nota heeft de re gering nog te kennen gegeven, dat zij een begrenzing van de loonsverhoging tot f 180 per jaar gewenst acht, omdat de toegekende loonbijslag slechts tot strekking heeft de stijging van de prij zen der eerste levensbehoeften te com penseren. De regering heeft zich gerea liseerd, dat het invoeren van een maxi mum een nivellerende werking op de lonen heeft, doch zij heeft gemeend dit nadeel te moeten aanvaarden, zulks mede met het oog op de financiële con sequenties, welke voor het Staatsbudget aan een verhoging zonder het stellen van een maximum zouden kunnen zijn verbonden. Tijdens een diner voor de leden der V. N. in New York heeft de gouverneur van New York, Thomas Dewey, een toespraak gehouden, die voor de Russen niet erg vleiend was. Vishinsky (voor op) en Malik verlieten uit protest de zaal. (Van een bijzondere medewerker) O over het vraagstuk van het arbei dende meisje is al heel wat te doen geweest. Men moge vóór- of tegenstander zijn van arbeid voor vrou wen en meisjes in fabriekmatige bedrij ven. men heeft eenvoudig het feit te aanvaarden, dat op dit ogenblik zeker 187.000 vrouwen werkzaam zijn in het Nederlandse bedrijfsleven. Evenmin schijnt het ons van realiteit ontbloot aan te nemen, dat dit aantal in de nabye toekomst zeker nog zal toenemen. Op voering van de productie al of niet door uitbreiding van de industrialisatie is immers een formule geworden voor weiker oplossing we steeds dringender komen te staan. Feit is daarbij dat toe nemende industrialisatie ook de eis doet toenemen dat arbeidskrachten beschik baar komen die genoegen (kunnen) nemen met een beloning, welke in zich niet onrechtvaardig is, maar waarvan toch b.v. een gehuwde man geen gezin zou kunnen onderhouden. Niet dat we voer arbeid door meisjes, wanneer deze arbeid een gelijke economische waarde vertegenwoordigt als mannenarbeid, een lagere beloning willen verdedigen, (ook al komt dit nog steeds voor) maar een feit is het. dat er nu eenmaal eenvou dige arbeid voorkomt die men geldelijk niet met meer vakkennis-vereisende ar beid kan gelijkstellen. En ook hiervoor moeten arbeidskrachten beschikbaar zijn. Daar het grootste deel van de ar beidende meisjes rond het 25e jaar door het huwelijk uit het arbeidsproces ver dwijnt. is het mogelijk telkens een nieuwe aanvoer van deze nodige krach ten voor eenvoudiger arbeid te vinden. Naast deze economische factor moet ge constateerd worden, dat over het alge meen vrouwen en meisjes voor bepaalde soorten van arbeid kwaliteiten bezitten die de mannen doorgaans missen Intussen mogen nimmer de nadelen worden vergeten die blijven verbenden aan het feit dat a.s. echtgenoten en huismoeders haar voornaamste opleiding tot deze zo gewichtige taken bijna uit sluitend in de fabriek ontvangen: Zon der meer kan van enige opleiding zelfs niet worden gesproken. Van de 187.000 in de industrie werkzame vrouwen be horen er naar gegevens van het Cen traal Bureau voor de statistiek en de arbeidsinspectie zeker rond 50.000 tot rb» jeugdige arbeiders, d.w.z. perscnen on der de 18 jaar. Het zou interessant zijn na te gaan welk onderwijs deze kinde ren hebben genoten alvorens de fa- briekspoort zich voor hen opende. Aan genomen mag worden dat dit zich in hoofdzaak beperkt tot de lagere school. Immers slechts in een zeldzaam gevai zal een meisje dat de Mulo kon afma ken of de huishoudschool, daarna fa brieksarbeidster werden. Kantoor, win kel en huishouding hebben een andere sfeer dan de fabriek. En al zouden we niet graag beweren dat de twee eerst genoemde de geëigende instituten zijn om huismoeders op te leiden, we menen toch dat de bezwaren aan deze vorm van arbeid verbonden, iets minder ern stig kunnen zijn dan het geval is b.H fabrieksarbeid. De gevaren, die wij zien, zijn van tweeërlei aard: godsdienstig-zedelijlap en sociaal-economische In het algemeen kan worden aange nomen, dat naar de fabriek gaande meisjes doorgaans komen uit gezinnen van ongeschoolde arbeiders. Minstens geldt dit voor het Westen van het land. De situatie b.v. in Twente lijkt ons een geheel andere. De opvoeding nu in deze gezinnen laat dikwijls veel te wensen over. Gebrek aan ontwikkeling, laag sooiaal mifleu, toenemende ongods dienstigheid en vooral gemis aan in zicht in het wezen van de opvoeding, doen vaak het belang van het kind vergeten om slechts het materieel ge- zinsbelang te doen gelden. Hoeveel kin deren zullen, misschien do«r de nood van het gezin gedrongen, op de dag van het beëindigen van de leerplicht, van school zijn genomen om in de fabriek iets te gaan bijverdienen. Voegt men daarbij de sfeer van de fabriek met zijn oppervlakkige gesprekkerf (heel zacht uitgedrukt), zijn vaak geestdoende ar beid, dan mag het niet verbazen dat al De wapens der revolutie worden ge smeed door de Nationale Arbeids Unie (N.A.U.). De groepen van de N.A.U. kun nen door de M.H.B. niet opgerold wor den. Zij werken volgens hetzelfde sy steem doch staan niet met elkaar in contact. Het aantal strijders groeit voort durend. Binnenkort zijn het er millioe- nen en één er van ben jij. Dien het be lang van het volk. maar niet de belan gen van de onderdrukkers. Voor 't Vaderland tegen Stalin! Sta gereed voor het vervullen van je solda- tenplicht. Rusland wacht! Hier volgt de eerste instructie van de revolutionnaire staf. 1. Copieer dit bericht en verspreid het. Spreek over de inhoud met be trouwbare vrienden. Zoek een veilige weg voor de verzending van dit be richt naar het vaderland. Doe het voorbereidende werk met inachtneming van de meest mogelijke voorzichtigheid. 2. Schrijf op muren, deuren en wa gons de afkorting van de naam van onze organisatie „N.A.U." (Wij bren gen de tirannen de dood, wij brengen de arbeiders de vrijheid.) Teken de vork als symbool van onze verbittering, als symbool van de een heid der arbeiders, boeren en intelli- gentia in de strijd tegen de Stalinisti sche dictatuur. Hiermede geef je de revolutionnaire staf de gelegenheid tot het gadeslaan van de ontwikkeling der gebeurtenissen. Hiermede zul je je ka meraad steunen, die in het naburige district strijdt. Hiermede stem je te gen Stalin. 3. Vorm geen groepen groter dan 2 3 man; werk uitsluitend met de meest betrouwbare vrienden. Hij, die grotere groepen tracht te vormen is een „pro vocateur". Vlucht naar het Westen (of naar West-Berlijn) in geval van dreigend gevaar voor jezelf. Begeef je naar een willekeurige officiële instantie; maak aldaar gebruik van de voor allen gel dende bepaling van politiek-asyl. Onze buitenlandse groepen zullen je helpen bewijzen, dat je een politieke vluchte ling bent. Eis derhalve in de Weste lijke staten de bemiddeling van de N.A.U. Ga niet onnodig de grens over. Strij ders in het leger en in het vaderland zijn harder nodig dan in het buiten land, vooral wanneer zij met ons in contact staan. Zoek contact met ons. Toon initiatief. Verbreid en verscherp de strijd. Voor de bevrijdingsrevoluties! Voor een rechtvaardig herstel op de vader landse bodem! Voor een vrij en machtig Rusland Weg met de tirannen! Vrijheid voor de arbeiders! N.A.U. spoedig het zo novoorbereidde meisje (en ook de jongen) tot een zeer beden kelijk peil van levensonverschilligheid en nog veel erger afdaalt. Zeer typerend zijn in dit verband ge gevens uit een sociologisch onderzoek naar het sociale leven van het perso neel van een middelgrote fabriek, inge steld door mr. J. Buurma. Hieruit bleek dat het aantal arbeiders, niet aangeslo ten bij een kerkgenootschap of niet prac- tiserend, teruggerekend naar drie gene raties, bij 306 fabrieksarbeiders en 66 kantoorbedienden, respectievelijk be droeg: Kantoorpersoneel: grootouders 11% onkerkelijk; ouders 45% onkerkelijk; tegenwoordig personeel 60% onkerke lijk. Fabriekspersoneel: grootouders 12% onkerkelijk; ouders 68% onkerkelijk; tegenwoordig personeel 87% onkerke lijk. Met cijfers kan men alles of niets be wijzen, maar het komt ons toch voor dat hier twee aanwijzingen in zitten, n.l. Ie dat het milieu waaruit men komt en het genoten onderwijs van invloed zijn en vooral dat het milieu, waarin men komt van zeer grote betekenis is. We willen hier thans niet spreken over de zedelijke toestanden in vele fabrie ken. We weten dat door tal van directies het practisch mogelijke wordt onderno men om deze toestanden zo gezond mo gelijk te doen zijn en blijven. Maar ook zij kunnen niet voorkomen dat de soort van arbeid een nadelige invloed op het zedelijk weerstandsvermogen heeft, dat de eentonige arbeid een afreageren vor dert, dat, niet goed geleid, tot zedelijke excessen in of buiten de fabriek moet voeren. In economisch opzicht bestaat het grote gevaar, dat de huismoeder, die haar „opleiding" enkel en alleen in de fabriek ontving, zodanig onvoorbe reid haar taak als „huishoudeconome" gaat vervullen, dat hierdoor metterdaad groot nadeel aan het Nederlandse eco nomische leven wordt toegebracht. Het is immers een feit dat een groot deel van het nationale inkomen (in 1947 ruim f 12 milliard) besteed wordt in de ge zinnen van de hier bedoelde categorie arbeiders. Dat wil zeggen dat b.v. in 1947 meer dan twee milliard van ons na tionale inkomen via de handen van de arbeidershuisvrouw werd aangewend. Hoe? Dat is juist de vraag. Zonder na tuurlijk ook maar in het minst de vrij heid van inkomstenaanwending te willen aantasten, mag toch worden aangeno men dat een juiste voorlichting ter zake een goed huishoudelijk beheer heel wat ongelukken juist in verband met het huishoudbudget zou kunnen voorkomen. Hoe moeten nu de bestaande gevaren (hier slechts aangeduid en niet uitge werkt) worden beperkt en zo mogelijk worden voorkomen of opgeheven? We kennen sinds een reeks van jaren het prachtige Mater Amabilis-werk. destijds uit België door mejuffrouw Schouwe- naers naar Nederland geïmporteerd. Voor de jongens is hierbij gekomen het werk van de Pater Fortisscholen. zich aanvankelijk tot Amsterdam beperkend. We kennen het streven van de katholie ke jeugdbeweging, maar weten we even eens, dat al dit pogen bij elkaar slechts een zeer gering percentage van het werkelijkarbeidende meisje bereikt, al thans van het op de fabriek arbeidende meisje? Toch liggen hier werkelijk na tionale belangen. Men kan zich afvra gen of het niet hoog tijd wordt dat de overheid met dwingende maatregelen gaat ingrijpen. Zijn we juist georiën teerd. dan werkt er op dit ogenblik zowel officieel als officieus een aantal commissies aan dit probleem. Niet be kend is het ons of van katholieke zijde voldoende maatregelen in voorbereiding zijn om. mocht er hopelijk binnen niet al te lange tijd een wettelijke regeling komen die huishoudopieiding van (fa- brieks) meisjes verplichtend stelt, zulk een wettelijke regeling op een voor ka tholieken geëigende wijze te kunnen op vangen en uitvoeren. Noodzakelijk is zulks in ieder geval wel. Tijdens een kort, maar vrij hevig on- wejr omstreeks drie nur Vrijdagmiddag is de bliksem ingeslagen in de boven leiding van de Amsterdamse tram op de Overtoom, nabij de brug naar de Hoofdweg. Via de bovenleiding werd ook het verkeersbord van de politieagent daar ter plaatse geraakt. De verkeers agent, die met beide handen het bord vasthield, kreeg brandwonden aan beide handen. Hij werd overgebracht naar het Wilhelminagasthuis en daar verbonden. Daarna kon hij naar zijn woning gaan. (Van onze Haagse redacteur) Toen gedurende de bezetting duizen den Haagse burgers in behoeftige om standigheden verkeerden, hebben de bewoners van het Oosten des lands niet nagelaten, waar mogelijk, krachtige hulp te bieden. Thans is er in de veenkolonie streek ernstige werkloosheid ontstaan. De Haagse Jeugd Actie, waarin organi saties van alle gezindten samenwerken, heeft om deze reden gemeend voor Sin terklaas en Kerstmis een grote inzame lingsactie te moeten organiseren om de jeugd te bewegen zelf gemaakt of eigen speelgoed af te staan voor Drente. H. M. de Koningin, die op 16 Novem ber a.s. een bezoek aan Den Haag brengt, heeft zich bereid verklaard het speel goed op die dag in- ontvangst te nemen om de gehele inzameling dan te doen uitreiken aan de Drentse jeugd in de veenkolonie. Advertentie „Tiéde Douce"' - „New York" DE MOOISTE FRANSE EN AMERIK. LAUWE PERMANENT Absoluut geschikt voor alle haarsoorten Haarverven - Blonderen - Klenr- spoelingen - Amerikaans - France Jacobijnestraat 13 - Telcf. 18 7 3 1 Nationaal-Internationaal bekroond

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1