NOG 40 KM. TUSSEN DE TWEE FRONTEN IN KOREA Rood China protesteert bij V.N. Op Nieuw-Guinea nog geen 6000 voorstanders der Republiek Straatgevechten in Kumchon Zeven duizend man permanent paraat bij West-Duitse politie MOORD EN ZELFMOORD TE NAARDEN Tegen Amerikaans bombardement in China Papoea's streven naar eenheid VOORLOPIG MONUMENT OP DE LEUSDERHEIDE ONTHULD Prins Bernhard bij opening van feestweek in Bommel V Tol hoofd en hart' CHINJU VEROVERD Berlijn niet in de regeling opgenomen Franse expres-trein ontspoord wmm Gevolg van zwaarmoedigheid Nota aan Trygve Lie Nieuwe speldeprik te Berlijn Het weer DE BELASTINGDRUK Aan onze Lezers, Slechte* ervaringen met Indonesisch bestuur Een zwijgende stoet door Amersfoort „AAN HEN DIE VIELEN" Het Kruis teken van zegepraal Mgr. Van Deursen Proost Haarlems Kapittel Peter van Anrooy ere-burger MAANDAG 25 SEPTEMBER 1950 74ste JAARGANG No. 24.' „Korea straks weer één" Vijf doden, minstens vijftien gewonden DE APOSTOLISCH DELEGAAT IN KOREA Gedwongen Seoul te verlaten Vertraging op spoorlijn Amsterdam-Den Haag Nu het zesvoudige van de belasting in 1938 Huiseigenaren wensen 25 pCt. huurverhoging Ambtenaar verduistert 20 a 30 mille AUTO DOOR TREIN GEGREPEN Van Waardenburg voor de radio BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 5998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaeiusstr. 27. tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds 21544 Directeur: 1. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimete hoogte Ingezonden mededelingen dubbei tarief. Omroepers 15 cents per m.m.-hoc^te. De administratie behoudt z'ch het recht veor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 55 cents per week, I 1.52 per maand, I 4.55 per kwartaal. Nog slechts ongeveer veertig kilometers scheiden de Amerikaanse strijdkrach ten aan het centrale, Zuidelijke front van de landingsstrijdkrachten van de V.N., die in het gebied van Seoul opereren. Vanuit Seoul trokken deze troepen op naar het Zuiden, verdreven de Noord-Koreanen uit Osan en achtervolgden de Roden tot ver voorbij deze stad. In het Zuiden rukten ondertussen verschei dene pantsergroepen op naar het Noorden en Westen. Vanmorgen trokken eenheden van de Amerikaanse 24ste divisie het belangrijke spoorwegknooppnnt Kumchon binnen, waar thans hevige straatgevechten woeden. Zuid-Koreaanse troepen veroverden Andong, eveneens een belangrijk spoorwegknooppunt. Een verkenningseenheid is van Chinju in de Noord-Westelijke hoek van het zich zeer snel uitbreidende oude Naktongbruggehoofd zonder tegenstand te ontmoe ten, opgerukt naar Poun, dat 30 km. ten Noord-Oosten van Xaejon ligt. Naar Reuter meldt heeft de Amerikaanse Eerste Cavalerie-divisie vanmiddag Chon- chiwon bereikt, na over een afstand van vijftig km naar het Noord-Westen te zijn opgerukt. Hierdoor is de afstand tot de ten Zuiden van Seoul strijdende landings troepen tot 40 k.m. verminderd. Gemotoriseerde kolonnes van de Ame- kaanse 25ste divisie hebben vanmorgen Chinju bezet, eens de belangrijkste mili taire basis der Noord-Koreanen op het Zuid-Westelijk front. De voorhoede van de divisie bereikte de stad gisteravond na een mars van 29 k.m. Het centrum van Chinju is geheel ver woest. Een correspondent van Ass. Press, die boven de stad heeft gevlogen, meldt, dat minstens 40 procent van de huizen aan beide zijden van de rivier de Nam, die door de stad stroomt, in puin liggen. De piloten van de Amerikaanse Mus tangbommenwerpers, die Zaterdag bij vergissing twee Britse regimenten in her gebied ten noorden van Waegwan heb ben gebombardeerd, zullen hiervoor niet aansprakelijk worden gesteld, zo heeft een woordvoerder te Taegu vanmorgen verklaard. De gronddienst had de piloten meege deeld, dat in het te bombarderen gebied geen troepen van de Verenigde Naties waren, niet wetende, dat de gebombar deerde heuvei kort te voren door de Britten was veroverd. De strijd om Seoul zelf, waar de lan dingsstrijdkrachten van de V. N. reeds langer dan een week in de buitenwijken en voorsteden felle gevechten leveren met de Rode verdedigers, schijnt nu een beslissende phase bereikt te hebben. Op verschillende punten staken Ameri kaanse troepen de rivier de Han over en drongen door tot in de zwaar omstreden stad, die alleen in het Noord-Oosten nog niet door de Amerikanen wordt be dreigd. Amerikaanse tanks ruimden in de stad versperringen op van de Noord- Koreanen en baanden daarmee een weg voor de Amerikaanse mariniers naar het centrum van de stad. Na ongekend hevige gevechten bereikten zij de ge meentegebouwen van Seoul. De opmars kon slechts langzaam geschieden. Noord- Koreaanse sluipschutters vechten om ieder stukje grond, om elke straat en elk huis. De Amerikaanse luchtmacht voert voortdurend hevige aanvallen uit op Noord-Koreaanse verzetsnesten in de stad, die ook beschoten worden door lichte artillerie en mortieren. Een volledige Amerikaanse gevechts eenheid landde Zondag op het vliegveld Kimpo vlak bij het zwaar omstreden Seoul. In 127 reusachtige vrachtvlieg tuigen werden troepen, kanonnen, mu nitie en andere uitrustingsstukken aan gevoerd. Van vroeg in de ochtend tot Zondag ongeveer middernacht landden met een tussenpoze van vijf minuten zware C-119 vrachtvliegtuigen. Zij ver voerden elk niet minder dan 66 volledig bewapende soldaten, die in het vlieg tuig opgepakt zaten tussen mortieren, munitie en houwitsers. Een officier van de vrachtluchtvaart in het Verre Oosten verklaarde, dat dit de grootste operatie van die aard tot dusver geweest was in Korea. Een antwoord op de vraag, of de Ne derlandse torpedobootjager „Evertsen" aan £e grote invasie bij Inchon heeft deelgenomen, is Zaterdag, aldus Reuter gegeven door een woordvoerder van de Amerikaanse Marine, die te Washington hulde heeft gebracht aan de hulp, die door „Britse, Canadese, Australische en Nederlandse schepen bij de lan ding bij Inchon" is gegeven. De voormalige Amerikaanse vloot- stafchef admiraal Chester Nimitz heeft Zondag te Cincinnati in een interview- voorspeld, dat Noord- en Zuid-Korea zullen worden verenigd onder auspiciën van de V.N. Ook stelde hij 'n breuk tus sen communistisch China en de Sovjet- Unie in het vooruitzicht. Naar zijn mening zou de leider der Chinese communisten, Mao Tse-Tung, dezelfde koers volgen als maarschalk Tito „en wel om dezelfde redenen, na melijk economische". Volgens Nimitz hebben de Russen het vooral op Mand- sjoerije gemunt, dat hij vergeleek met 't Ruhr- en het Saargebied in Europa. De admiraal was er van overtuigd, dat de Sovjet-Unie tracht China te overreden om zich in de Koreaanse oorlog te men gen, „ten einde China zwak te houden", maar hij verklaarde er evenzeer van overtuigd te zijn, dat de Chinezen zich er buiten zullen houden. De Franse Hoge Commissaris voor Duitsland, André Frangois-Poncet, deelde Zaterdag te Bonn op een pers conferentie mede, dat een tweede „accoord van Petersberg" (het eerste kwam het vorig jaar tot stand en maakte voor een groot deel een eind aan de ontmanteling) waarschijnlijk was. Dit zou enerzijds „zekere Duitse verplichtingen" en anderzijds „zekere verzachtingen van bestaande controle maatregelen" inhouden. Frangois- Poncet bevestigde, dat de Hoge Com missarissen Adenauer van het geal lieerde besluit om Duitsland een mo biel politiecorps van 30.000 man toe te staan, in kennis hadden gesteld. Dit corps zou onder leiding komen van een inspecteur-generaal, die zou worden benoemd met goedkeuring van de Duitse regering en op wie door de centrale regering te Bonn eventueel een beroep zou kunnen worden gedaan. Ongeveer 7.000 man van dit corps zal permanent paraat gehouden worden, aldus Frangois- Poncet. Frangois-Poncet zeide verder, dat de politie zou ressorteren onder de elf Westduitse staten, doch onderworpen zou zijn aan het gezag van de federale regering. Hij verklaarde, dat Berlijn niet in de regeling voor de mobiele po litie was opgenomen. Voor Berlijn zou den speciale regelingen getroffen wor den. De bezettingstroepen waren niet langer troepen als zodanig, doch troe pen voor de bescherming van het Duit se federale gebied. Evenals Adenauer tevoren had gedaan, legde Frangois- Poncet er de nadruk op, dat de gealli eerden de bezetting niet gewijzigd had den in een „contractueel regiem". De conferentie van New York had een nieuw stadium ingeluid in de ont wikkeling van het proces van de toe treding van Duitsland tot de gemeen schap van landen als gelijkgerechtigd deelgenoot. „Op deze stap zal een vol gende en wellicht de laatste volgen", zo voorspelde Frangois-Poncet. De stu diegroep te Londen was reeds ge- instrueerd op de voorbereiding van deze volgende stap. Frangois-Poncet verklaarde, dat de onmiddellijke verlichtiRgen van de ge- Vijf personen verloren het leven toen vanmorgen de expres-trein van Nancy naar Parijs bij Loxeville, 80 K.M. ten Noord-Westen van Nancy, op een hel ling ontspoorde. Minstens vijftien inzit tenden werden gewond. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Drie wagons liepen uit de rails en wer den zeer zwaar beschadigd. Tengevolge van de wrakstukken op de rails was de belangrijke spoorweg ParijsStraatsburg geruime tijd ge blokkeerd. allieerde controlemaatregelen, zoals de vergupning om de staalproductie op te voeren tot boven de huidige limiet van ll.ip0.000 ton per jaar (indien staal wordt geproduceerd voor de Westerse defensie) en de vergunning om de li miet voor de snelheid en omvang van schepen voor de. export te overschrij den, „interim-maatregelen" waren. De ministers van buitenlandse zaken over wegen verder een mogelijke herziening t.a.v. beperkte en verboden industrieën. Volgens Frangois-Poncet zouden de staats, en federale wetten onmiddellijk, zonder voorafgaande goedkeuring van de Hoge Commissie, van kracht worden. Tot dusver had de Hoge Commissie zich het recht van veto op wetgeving in strijd met geallieerde wetten of „de fundamentele doelstellingen van de be zetting" voorbehouden. De uitoefening van dit recht heeft reeds tweemaal ge leid tot ernstige meningsverschillen tus sen de Hoge Commissie en de Duitse Regering. Tijdens het hippisch feest, waarmede Zaterdag te Zaltbommel de viering van net 1100-jarig bestaan der stad werd ingezet, arriveerden de prinsesjes Beatrix en Irene om de verrichtingen der ruiters, onder wie zich Z. K. H. Prins Bernhard bevond, te volgen. Gezeten tussen andere toeschouwers volgen prinses Beatrix en prinses Irene de gebeurtenissen op het sportterrein. (Van onze correspondent) Zondagmiddag heeft de politie te Naar- den in de villa van de 64-jarige gepen- sionneerde marine-officier K. aan de Van Dijklaan 2 te Naarden het stoffelijk overschot aangetroffen van de bewoner en zijn tien jaar jongere vrouw, die met bijlslagen van het leven beroofd is. K zelf vond de dood door gasverstikking. Het drama, dat zich waarschijnlijk Zaterdagnacht of Zondagmorgen heeft afgespeeld, werd ontdekt door de zuster van K., die haar broer een bezoek wilde brengen en op haar bellen geen gehoor kreeg. Met buren drong zij via een lad der de slaapkamer van het echtpaar bin nen, waar men de vrouw op het bed zag liggen. Toen zij geen teken van leven gaf waarschuwde men de politie. Deze ont dekte, dat de vrouw door bijlslagen ge dood was. De bijl werd in de nabijheid aangetroffen. De echtgenoot werd ge vonden in de badkamer in de badkuip: de gaskraan van de geiser was geheel De regering van Peking heeft Zondag bij de V.N. geprotesteerd tegen het bom barderen van Chinees grondgebied door Amerikaanse vliegers op Vrijdag j.I., al dus een bericht van het persbureau „Niedw China", dat door Radio-Peking is uitgezonden. In een nota van Tsjou En Lai, de minister van Buitenlandse Zaken van Rood China, aan secretaris-generaal Trygve Lie wordt gezegd, dat er twee incidenten zijn voorgevallen, waarin „militaire vliegtuigen van de Ameri kaanse „agressiestrijdkrachten" in Ko rea opnieuw het luchtruim van de Volksrepubliek China zijn binnengevlo gen", dat er verscheidene personen ge wond werden door twaalf zware bom men, die een-Superfort had laten vallen op Antoeng in Mandsjoerije en dat er 28 gebouwen verwoest waren en door de luchtdruk meer dan 300 gebouwen wer den beschadigd. Voor het bombardement maakte een Amerikaans vliegtuig een verkenningstocht boven het dorp La- koesjao in het district Kiantien van de provincie Liaotoeng. De Amerikaanse provocaties nemen voortdurend toe, al- (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 23 September De Apostolisch Delegaat in Korea, Mgr. Patrick Byrne, die als enige buitenlandse diplomaat in Seoul ach terbleef, toen deze stad onmiddellijk na de inval van de Noord-Koreanen moest worden ontruimd, is door de com munisten gedwongen zijn residentie te ontruimen en is naar Pyongyang ge bracht, ongeveer 200 km. ten Noord- Oosten van Seoul. Volgens deze berich ten. die direct vanuit Korea in Rome ontvangen zijn, zou hij vergezeld zijn van zijn secretaris Booth. De „Osservatore" verneemt bovendien uit Taegu, dat de Vicaris-Generaal van Seoul T. Ri, die het vicariaat bestuurde in afwezigheid van zijn bisschop, door de communisten is gedood, omdat hij weigerde hun de bisschoppelijke resi dentie ter beschikking te stellen. Vol gens nog niet bevestigde berichten zou den ook de Apostolisch Prefect van Choonchun Mgr. T. Quinlan en de mis sionaris pater J. P. Maginn zijn ver moord. dus de nota, hetgeen aantoont, dat de V.S. vastbesloten zijn de aanvalsoorlog in Korea uit te breiden, agressie te bedrij ven ten opzichte van Taiwan (Formosa) en hun agressie ten opzichte van China verder uit te breiden. In de nota wordt voorts geëist, dat de Algemene Vergadering „onmiddellijk de beschuldiging van de Volksrepubliek in de agenda opneemt". De Assemblée moet „onmiddellijk toestaan, dat ver tegenwoordigers van de Chinese Volks republiek de zaak toelichten en aan de besprekingen deelnemen". Verder wordt geëist, dat de Veiligheidsraad „de agres sieve misdaden van de V.S." zal veroor delen en het terugtrekken van de Ame rikaanse agressiestrijdkrachten uit Korea zal bewerkstelligen. Het aanblijven van de Chinese natio nalistische afgevaardigde in de V.N. heeft in feite de V.N. gemaakt tot een instrument om de Amerikaanse agressie ten opzichte van China en het Ameri kaanse optreden, dat gericht is op het uitbreiden van de oorlog, te dekken, zo wordt verder in de nota gezegd. „De vredelievende volken in de gehele we reld zullen hiertegenover zeker niet met over elkaar geslagen armen blijven staan". Dit is de derde maal, dat de regering van Peking de beschuldiging uit dat Amerikaanse vliegtuigen bij verschillen de gelegenheden aanvallen hebben ge daan op Chinees grondgebied. De Amerikaanse autoriteiten te Ber lijn hebben Zaterdag, om een nieuw con flict te vermijden, de West-Berlijnse po litie opdracht gegeven het surveilleren in de straten, die tussen de Amerikaan se wijk Kreuzberg en de Russische wijk Mitte (centrum) liggen, over te laten aan de Russen. De surveillance in deze straten, die juist binnen de Russische sectorgrens liggen, is twee jaar lang bij stilzwijgen de overeenkomst verricht door de West- Berlijnse politie. Men achtte dit nodig, omdat de huizen binnen de Amerikaan se grens liggen. Vrijdagavond verscheen echter plotseling de Oost-Duitse politie met de mededeling, dat zij de surveil lance overnam. De Amerikaanse autori teiten zullen nu door de achterdeur moe ten gaan als zij in een van die huizen moeten zijn. Het geschil tussen Russen en Engelsen bij de slagboom in de voorstad Glienecke is nog niet beslecht. Pogingen om door onderhandelingen tot een oplossing te komen zijn volgens een zegsman van het Britse leger vruchteloos geweest. Verwachting tot Dinsdagavond: Koud weer met wisselende bewol king en nu en dan buien. Aanvanke lijk nog matige wind tussen Zuid- West en West, in de loop van de nacht ruimend naar Noord-West en toenemend tot krachtig en langs de kust tot hard of stormachtig. Zon: 6.31—18.31; Maan: 18.30—6.42. Zondagavond ongeveer half acht is bij Halfweg de Pullman-D-trein 102 blijven staan doordat de electrische locomotief defect raakte. De trein is met een stoom locomotief teruggebracht naar Amster dam. Hierna is de D-trein opnieuw ver trokken met een andere electrische lo comotief. Door een en ander heeft zien op het traject AmsterdamDen Haag een vertraging voorgedaan van ongeveer een half uur. opengedraaid. Ook de levensgeesten van de man bleken te zijn geweken. De politie neemt aan dat de man zqn vrouw met bijlslagen heeft vermoord en daarna door middel van gasverstikking de hand aan zichzelf heeft geslagen. Omtrent de oorzaak tast de politie in het duister. Volgens familie en kennissen van het echtpaar was de verhouding tus sen man en vrouw goed. Wel leed de man aan zwaarmoedigheid. De Millioenennota heeft wederom een schrikbarend beeld gegeven van de wijze, waarop de belastingdruk gestegen is. Vrijwel niemand realiseert zich meer, dat de belastingen sedert 1938 verzesvoudigd zijn. Brengt men de be lastingen schematisch in beeld, dan ziet men, dat er enkele „stevige" belasting soorten geheel nieuw zijn in vergelijking met de vooroorlogse situatie: vereve ningsheffing en vennootschapsbelasting. Relatief is de vermogensbelasting het minst gestegen; de inkomstenbelasting, welke hierbij vermeerderd is met de voor de oorlog nog niet bekende loon belasting, vertoont daarentegen een zeer opvallende stijging. De verzwaring van de belastingdruk is dan ook het sterkst te bemerken in de grote groep van de arbeidzame bevolking. Er zijn maar zeer weinig belastingen van voor de oorlog weggevallen. Herinnert u zich de rijwi?lhe'asting nog? Het zal in de huidige omstan digheden niemand van onz» lezers verwonderen te verne men, dat ook het dagbladbedrijf van de vaak sterke stijging van de prijzen der grondstoffen de weer slag ondervindt. Niet iedereen realiseert zich daarbij echter, dat desondanks de prijs van een abonnement, vergeleken l«?j vóór de oorlog, in verhoudirig tot de prijzen van andere noodzakelijke zaken, nog slechts weinig gestegen is. En toch is dit het geval: in het algemeen liggen de huidige abon nementsprijzen circa een derde ho ger dan de prijzen van vóór de oor log, terwijl toch alleen reeds het papier de voornaamste grond stof ruim zes maal zo duur is, om van de andere posten als me talen, inkt, machines, vervoer etc. nog maar te zwijgen. Deze situatie noodzaakte reeds vele bladen in de loop van dit jaar tot verhoging van hun abonnementsprij zen en thans is een dergelijke ver hoging ook voor ons blad onvermij delijk. Sinds 1 -Januari stegen de pa- pierprijzen opnieuw met circa 17 terwijl vooral twee loonronden hun invloed op de kostprijs deden gel den. Wij zijn er zeker van, dat onze le zers bij overweging van het boven staande de billijkheid zullen inzien van deze prijsverhoging. Bij de vast stelling ervan is ons uitgangspunt geweest, dat de verhoging in ieder geval beperkt moest blijven tot een voor iedereen aanvaardbaar bedrag. De abonnementsprijs van ons blad zal van 1 October a.s. af bedragen: per kwartaal 4.80 BELASTINGDRUK NU 6x BELASTING 1936 [Ander* soorten /e—nccp'SDe, OMZET BELASTING; inkomsten BELASTING •VWOCUKCNDC DRJK VtM 1938 per maand per week ƒ1.60 ƒ0.37 DE DIRECTIE (Van onze Haagse redacteur) -Mijn kennis van het Nederlands is maar eenvoudig, doch ik ben er trots op", zo sprak Zaterdagmorgen te Den Haag de adviseur van de Nederlandse delegatie van de gemengde Nieuw- Gninea-Commissie, de heer N. Jouwe. Deze Papoea mocht zich soms wilt moeizaam uitdrukken, zijn sympathie voor Nederland stak hij in ieder geval niet onder stoelen of banken. Sprekers uiteenzetting voor de pers liet geen twijfel omtrent zijn keuze inzake de toekomstige status van Nieuw-Guinea; zij klonk zelfs zo vleiend, dat het wenselijk leek te in formeren of er dan geen grieven of verlangens van de kant der Papoea's waren. Die zijn er Ook; men hoopt, dat het land zai worden opengelegd, dat er onderwijs gegeven zal worden, dat de ziektes geliquideerd zullen worden en dat Nederland tezamen met de Pa poea's zal zorgen voor de economische ontwikkeling. Bij Nederland zal men deze belangen kunnen bepleiten; in een Indonesisch bestuur had de heer Jouwe, wat dat aangaat, evenwel geen vertrouwen. Hij zeide de op vattingen te vertolken van 240.000 Christenen, 17.000 Islamieten en van de heidenen. Spr. becijferde, dat er (Van onze correspondent) Koud en guur is het op de Eeusderheide. De wind waait over een kunstmatig opgeworpen heuvel en doet een Nederlandse vlag, gespannen tussen twee vlaggemasten, bollen. Achter de mast de contouren van een simpel houten kruis. Over het veld nadert een zwijgende, trage stoet, gekomen van het station Amersfoort. Eens zijn deze mensen of hun dierbaren diezelfde weg gegaan, maar toen met een nog ongewisse bestemming, gedreven in looppas door de Grüne Polizei. Op weg naar het P.D.A., het Polizeiliches Durchgangs- lager te Amersfoort. Te lang is deze onder de meest droeve plekken van Nederland gebleven zonder getuigenis van wat hier eens geschiedde. De luitenant-kolonel der genie ir. A. M. S. Perquin vermeldt het in zijn openingswoord; hoe finan ciële toezeggingen van bepaalde zijde niet werden gestand gedaan; hoe door veler belangeloze medewerking en door vertoningen van de film „Voor beulen geen genade" een voorlopig monument, in afwachting van het defini tieve, nu eindelijk kan worden onthuld. Het Amersfoorts Mannenkoor zingt „Wilt heden nu treden", voordat de dochter van ds. Rijper, die met zijn beide zoons in 't kamp omkwam, het vlaggedoek wegtrekt. Onder het zihgen van het Wilhelmus gaan aan de beide vlaggemasten dan de vlaggen omhoog; eerst vol gehesen, dan zakken zij terug tot halfstok. Dr. C. P. Gunning herinnert zijn oud kampgenoten er aan, hoe zij op 11 April 1942 van de eerste 72 ter dood veroor deelden afscheid namen. Daarom moeten wij hier staan met -eerbied allereerst; met schaamte ook, omdat wij faalden in wat zij van ons hebben verwacht; bereid tenslotte tot saamhorigheids- en Godsvertrouwen. Vervolgens herinnert pater Jos. Go- vaert S.S.S. aan de weg» die allen eens gingen, en het zo heterogene milieu waarin men belandde en waartoe ook zwarthandelaren en gewone misdadigers behoorden. Doch als zjj de vraag stel den: „Waarom al dit lijden, als God slechts het goede wil?", dan bleek toch haast iedereen, ongeacht zijn overtui ging, gevoelig voor Christus' woorden: „Zalig zij, die vervolging lijden......" en „Als de graankorrel niet in de aarde valt en sterftDaarom kan spreker dankbaar zijn voor de zielevorming, die hij in dit lijden heeft mogen onder vinden. Nogmaals riepen Jan Camperts „Acht tien Doden", gedeclameeerd door de heer M. J. Kasteleyn, het schrikbeeld van die tijd voor ogen, voordat de heer H. M. van Randwijk het woord nam. In ons land, aldus „Vrij Nederland" 's hoofdredacteur, dragen de monumenten meestal niet het opschrift „mort pour la patrie", doch „aan hen die vielen" alsof de doden niet iets gedaan heb ben, maar hun iets is overkomen. Mis schien is dit ook wel de eerlijkste vorm, omdat de gevallenen niet altijd dezelfde mensen waren. Er "zijn er on der hen, die stellig niet voor 't vader land gestorven zijn, en er zijn er geval len voor een vrijheid, die anderen on der hen slavernij zouden hebben ge noemd. Ieder had zijn eigen vaderland, zijn eigen hoop, zijn eigen verwachting van gerechtigheid. Maar desondanks is er ook thans nog iets gemeenschappelijks. In de oorlog voelden we zo nauw de gemeenschap van ons menszijn. Ieder een kón met iedereen spreken, omdat dc omstandigheden ons bescheidener hadden gemaakt en wij de relativiteit van onze menselijke opvattingen in zagen. Indien het kruis op dit heuvel tje ons weer wat van die bescheiden heid zou kunnen terugschenken, zou ook dat gemeenschapsgevoel weer mo gelijk zijn. Herinneren wij ons, dat het Duizendjarig Rijk en de Nieuwe Orde het verloren hebben van dat kleine beetje geloof, waaruit wij toen leefden. De voorzitter van de Nederlandse Ver eniging van Ex-Politieke Gevangenen, mr. G. Chr. Aalders, wees er ten slotte op, dat het Kruis, teken van lijden en sterven, tevens het teken is van liefde en zegepraal. Na dit gemeenschappelijk getuigenis van verbondenheid in gescheidenheid, trad, onaangekondigd, Teun de Vries Het moment van de onthulling van het voorlopig monument naby de fusilladeplaats op de schietbaan te. Amersfoort ter nagedachtenis van de in de jaren 29401945 in het concentratiekamp Amersfoort (P.- D.A) omgekomen verzetsstrijders. alles tezamen onder de inwoners van Nieuw-Guinea nog geen 6000 zijn. geporteerd voor aansluiting bij de Republiek. De benoeming van de Papoea Papa- re in het Indonesisch parlement ridi culiseerde de heer Jouwe met de ver gelijking, dat dit gelijk zou staan met de afvaardiging van een vertegenwoor diger van Australisch Nieuw-Guinea naar de Tweede Kamer. Spreker was er zeker van, dat Indo nesië op Nieuw-Guinea geen resulta ten zal bereiken. Men heeft een zelf standig Indonesisch bestuur leren ken nen in oorlogstijd, toen er geen Neder landers meer waren en heeft daar vele onrechtvaardigheden van ervaren. De Indonesiërs heboen bendes op Nieuw- Guinea geïnfiltreerd, maar de Pa poea's zelf zijn daar tegen opgetreden. Letterlijk zei de heer Jouwe, dat de Papoea's de Indonesiërs zullen aan vallen, wanneer de beslissing anders uitvalt dan Nieuw-Guinea wenst. Een ander argument contra de Re publiek is, dat de Papoea's die voor het grootste deel Christenen zijn, niet verloren wensen te gaan in een mil- lioenen-bevolking, welke voor het grootste deel Islamietisch is. „Zegt het U met iets", zo merkte de heer Jouwe op, „dat wij van al de rijke en arme landen in deze wereld Neder land kozen? Wij Papoea's zijn geïmpo neerd door rijkdom; wetnu, wij zagen de Amerikaanse rijkdommen tijdens de oorlog. Toch kozen wij Nederland, omdat we weten bij de Nederlanders een open oog en hart te vinden voor onze belangen". Interessant was het, dat bij deze ve le sympathie-betuigingen toch ook even de gedachte aan een con-domi- nion of wellicht verder nog, aan een „pan-Papoea-isme", om de hoek kwam kijken. De heer Jouwe gewaagde na melijk van contacten met zijn stamge noten in het Australische deel van Nieuw-Guinea. In beide delen leeft het verlangen om mettertijd tot één land, met de rondom gelegen eilanden, te groeien. Onder een Nederlands be stuur zou de ontwikkeling zo kunnen zijn, dat over omstreeks 50 jaar hier aan serieus te denken valt „Blohm en Voss", de te Hamburg ge vestigde maatschappij, die over de groot ste scheepswerven van Duitsland be schikt, zal niet meer als scheepsbouw- firma 'op mogen treden, aldus hebben Engelse autoriteiten te Hamburg bekend gemaakt. Het heeft Z. H. Paus Pi us XII behaagd te benoemen tot Proost van het hoogw kathedraal kapittel van St. Bavo te Haarlem de hoogeerw. hooggel. heer Mgr. Hub J. van Deursen. president van het Groot-Se minarie te Warmond. De Nederlandse Bond van huis. en grondeigenaren heeft een adres ge zonden aan de raad van ministers, waar. in met de meeste aandrang wordt ver zocht het percentage der algemene huur verhoging te stellen op 25 pet. en de da tum van inwerkingtreding der wet tot huurverhoging op zo kort mogelijke termijn te bevorderen. In een raadsvergadering van de ge meente Rolde heeft de burgemeester Th. Ph. Baron Mackaay een verklaring afgelegd in verband met de door de gemeente-ambtenaar A A. ter secreta rie gepleegde fraude. De burgemeester zei. dat is komen vast te staan, dat A. zich gedurende twee jaar onrechtmatig gelden heeft toegeëigend, zonder dat dit gemerkt werd. Wel had het reeds lang de aandacht getrokken, dat hij leefde op een wijze, die niet in over eenstemming met zijn functie was. Na een diepgaand onderzoek werd A. ge arresteerd. Concrete cijfers over het verduisterde bedrag ontbreken nog maar dit wordt geschat op 20.000 30.000 gulden. Zondagavond omstreeks half negen is een personen-auto, bestuurd door de heer S. Medema uit Winsum, bij de on bewaakte spoorwegovergang te Winsum door een trein gegrepen. De wagen werd enkele tientallen meters meegesleurd en raakte bij een brug in een kanaal. De heer Medema wist ondanks het feit dat hij ernstige verwondingen opliep, uit de auto te komen en naar de kant te zwem men. Hij moest in het ziekenhuis opge nomen worden. De wagen werd totaal vernield. De Nederlandse gouverneur van Nieuw-Guinea, de heer S. J. L. van Waardenburg, die enige weken in ons land heeft vertoefd om aan de regering rapport uit te brengen, zal Zaterdag 30 September per vliegtuig naar zijn stand plaats terugkeren. Op Donderdagavond 28 September zal in het Zoeklichtprogramma van de A.V.R.O. een interview met de heer Van Waardenburg door drs. H. J. Jonker worden uitgezonden. naar voren, die de gevallenen niet beter meende te kunnen eren dan doör een „vredesoproep" van het bekende allooi te lanceren. Veeleer bereikte hij er mee, dat de dreiging van nieuwe martelkam pen en nieuwe executie-pelotons zich boven deze lijdensplaats aftekende. Het „Ecce quomodo moritur" van het uitstekend Amersfoorts Mannenkoor deed snel deze wanklank verwaaien. Toen men langzaam weer aftrok, bleef het kruis als een teken tegen de hemel, hoog boven de bossen achter, de voet bedekt met vele bloemen. Zo het Nederlandse volk. meewerkt zal daar eens het definitieve monument staan in gepolijst beton. Een laaiende vlam zal vijfentwintig meter hoog op slaan uit een acht meter brede offer schaal. Want het leven der gevallenen is verteerd, opdat wij in een zuiverder wereld zouden kunnen leven. (Van onze speciale verslaggever) De herfstbuien lieten Zaterdag voor enkele uren verstek gaan om Zaltbom mel in de gelegenheid te stellen de feestweek te openen ter gelegenheid van zijn 1100-jarig bestaan. Er was hoge belangstelling voor dit feit. Z. K. H. Prins Bernhard vernieuwde de zeer oude relaties tussen het Oranjehuis en de jubilerende veste van Bommel door bij de plechtige opening van de fees telijkheden aanwezig te zijn. Hij nam Het. matigen, niet het bevredigen van j de begeerten, geeft vrede en rust. J 's middags deel aan het concours-hip- pique, waar ook een keur van Olympi sche ruiters en bereden Amsterdamse politie succes oogstten. Onder de vele toeschouwers bevonden zich de prin sessen Beatrix en Irene. Verder waren naar Bommel gekomen de commissaris der Koningin in de provincie Gelder land. jhr. Quarles van Ufford, en tal van burgemeesters uit de omgeving. Het was bij deze plechtigheid, dat dr. Peter van Anrooy, geboren Bommelaar, tot ere-burger der stad werd benoemd. Verder werd de ere-penning der stad toegekend aan de heer F. v. Amelsfoort, dirigent van het Koninklijk Zaltbommels Mannenkoor en dirigent' van de jaar lijkse Mattheus-Passion in de St. Maar tenskerk, een cultureel evenement onder auspiciën van de Zuid-Nederlandse Bach-sticnting. Voor muzikale illustratie van de eerste feestelijkheden zorgde de Amsterdamse Folitiekapel, wat geen verwondering be. hoeft te wekken, als men weet. dat ook de hoofdcommissaris van Amsterdam, de heer Kaasjager, in Bommel werd ge boren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1