Per regenwurm-segment door de duinen 'Laat Uw mond verzorgen' Amerikaans Plastic Kunstgebit èn lekker! Nederlandse Comedie gaf prachtige première van „Leer om Leer" Gezond Nieuwe Kath. ULO voor meisjes De pers was de gast van het Nationaal Natuurfonds Opening sportterrein en kleed gebouw aan Schalkwijkerweg AGENDA I WEENSE ZWIER IN HAARLEMS VLEESHAL Godfried Bomans houdt een rede over de lotgevallen van Vleeshal en Sociëteit Eerste plechtige H. Mis pater H. Bosse M.S.C. Uw dans-seizoen-1950 staat Uw dans-seizoen-1950 staat J. 6. MARTIN Zonen 108 DE PERPONCHERSTRAAT 108 - DEN HAAG Blijspel der Gerechtigheid in nieuwe glans door verzen Van Gerard den Brabander Gemeentelijke bijdrage aan Bijzondere Lycea TAXI? Bal 13000 HERINGA WUTHRICH HARDHOREND? MAANDAG 25 SEPTEMBER 1950 PAGINA 2 Burgerlijke Sttarrd BACH-AVOND Cyclus „Das Orgelbüchlein" Orgelbespeling Muzikale soirée van Teisterbant De muziek Dans-Academie 1950 Besloten Clubs of BLOEMENDAAL HET JUBILEUM VAN DE BURGEMEESTER Toneel van groot allure in Stadsschouwburg DE VROLIJKE NQOT Feestavonden Onderoffiiers- verenigmg St. Martinus VERBOUW WIM GERTEN- BACHSCHOOL Ernstige botsing BA» HEEMSTEDE Voor 300 leerlingen f 6000 Op terrein langs de Burge meester van Lennepweg EXPERIMENT WASSERIJ DUYN DAC en NACHT installaties^ van het Natuurfonds hebben i waren, zenuwachtig achter ons aanstui- wijj een schone tocht door de Kennemer- ven; de bestuurder (onder-directeur van duinen mogen maken. Wij niet alleen, wel te verstaan; wij waren slechts een segment in een enorme pierwurm, die, na in talrijke delen uit elkaar getrok ken te zijn, desondanks alle natuurwet ten tartte en onverstoorbaar door de zandheuvels kronkelde, zich verheugend in de momentele afwezigheid van de druilregen en het Edelgermanendom, dat van deze veelbezongen blanke top pen een tot de Geallieerde invasie on neembare vesting maakte. Wij persoonlijk zaten in een der laat ste auto's; wij zaten zogezegd in het pers-staartje. Voor ons reed een colonne van ongeveer dertig wagens, die van de gelegenheid gebruik maakten om, vóór dit natuurschoon voor alle verkeer uitgezonderd wandelaars met platvoeten gesloten wordt, nog eenmaal aldaar rond te knetteren, onderwijl de onver vaard op hun pad groeiende, prille en ongerepte onkruiden vermorzelend en vers gespitte konijnenholen eveneens voor alle zij het dierlijk verkeer afsluitend. Intussen loerden uit alle raampjes de ogen der inzittenden, die hier een bos duindoorn bewonderden (hoewel die plant nog familie was van de struik, die zij cnlangs met veel, in geen enkel woordenboek vastgelegde woorden en in het zweet huns aan- schijns verwijderden), daar in vuur raakten over de witte top van een duin, die zich boven zijn eigen helm-beplan tingen verhief. Waaruit eens te meer blijkt, dat de inworters van het Westen hun eigen macht en schoonheid niet kennen; laten zij eens voor de spiegel gaan staan, en laten zij met de grote, doch helaas onbekende dichter schreien; „Natuur, wat zijt gij schoon; want ziet, er kan niets op Tegen het spieg'lend vlak van mijn onthaarde kop" Soms stokte de snelheid van de eerste wagen; dan vonden wij de bestuurder nadat wij een kilometer of wat langs de autorij naar voren gemarcheera waren wenend in het mulle of natte zand zitten, terwijl hij met zijn steeds onsmakelijker uitziende handen (wij zouden er althans geen peper muntje meer uit lusten) bramen ver zamelde. Wij zijn scciaal-voelend; ook wij ziin aan de P.B.O. onderhevig. Daarom trachtten wij dergelijke per sonen eerst nog tot opstaan en verder rijden te bewegen; gaven zij echter aan onze woorden geen gehoor, dan wasten wij onze handen in onschuld, gelijk Piiatus en Romme gedaan heb ben na het mislukken van hun be doelingen. Dan gaven wij een zwij gend teken aan de reeds op hun na gels bijtende chauffeurs, waarop de hele stoet onmeedogend langs (soms over) de ongelukkige reed. Op deze wijze hebben wij verschillen de wagens achtergelaten, die de uit gang ongetwijfeld niet meer gevonden hebben, daar wij hen nimmer hebben teruggezien. Ook wanneer een der deelnemers aan de rallye onderweg- pech aan zijn wagen kreeg, was het ons onmogelijk, hem de christelijke hand te reiken; wij zouden daardoor zelf het contact met de karavaan kwijt zijn ge raakt. Wij hebben deze ongelukkigen mèt hun wanhopige gezichten ijs koud aan de kant laten staan. Eén van hén, die met zijn vriend de tocht maak te, was er gelukkig minder erg aan toe; toen wij hem medelijdend voorbijreden, zong hij ons zelfs nog toe: „Voor mij naakt lang nog niet het honger-sterfbed; Mijn vriend is een uitstekend vriend en zit goed in zijn vet". Inderdaad hebben wij deze heer later in nog vrij goede toestand uit de duin doolhof te voorschijn zien komen. Als aandenken had hij het kunstgebit en de bretellen van zijn partner bewaard, daar deze onverteerbaar waren geble ken. Een andere wagen, die wij met een bloedend hart hadden achtergelaten, kwam, toen wij met de hele karavaan al lang weer op ons uitgangspunt, het Kopje van Bloemendaal, gearriveerd Zaterdagmiddag om half drie vond de officiële opening plaats van het nieu we sportterrein en kleedgebouw aan de Schalkwijkerweg. De opening werd bij gewoond door burgemeester mr. P O. F M. Cremers, wethouder D. J. A. Ge luk, de heer Van der Aart vén de H.V.B. en vertegenwoordigers van diverse sportverenigingen- Als eerste sprak wethouder Geluk, die de sportvelden zeer bewonderde en er zich over verheugde dat het hieraan ge spendeerde geld zo goed besteed was. Daarna kwam de burgemeester aan bet woord. Mr. Cremers wees op de schoonheid en noodzaak van de sport en hierom had de Raad de voor de aanleg benodigde gelden, ondanks het feit dat de kosten zeer hoog lagen, gaarne gegeven. De burgemeester haalde dan enige her inneringen op aan vroeger jaren toen hij zelf bestuurslid van een voetbalver eniging was. Nadat de burgemeester de driekleur gehesen had, waarmede het nieuwe veld officieel was geopend, werd er gespro ken door de heer Van der Aart namens de H.V.B. en door enige vertegenwoor digers van diverse sportverenigingen. Het veld werd onmiddellijk ingewijd met een korfbalwedstrijd, gespeeld dooi „Het Oosterkwartier"; het dameselftal van HCC speelde een handbalkamp en „Spaarnestad" gaf een spannende voet balwedstrijd te zien. Het nieuwe veld heeft een lengte van 224 meter en een breedte van 144 meter De leerlingen van de Haarlemse scholen maken van dit terrein een druk gebruik en daarom betekende de opening van het nieuwe kleedgebouw, dat in een behoef te voorzag, een grote vooruitgang Moet men nu nog wat ver lopen om bij dit gebouwtje te komen, in de toekomst zal er missehien een pad vanaf de weg ge trokken worden, zodat het kleedhuis veel gemakkelijker te bereiken zal zijn Het kleedgebouw biedt ruimte aan honderdvijftig mensen. Boven en bene den zijn drie kleedkamers. Tevens is er beneden een ruimte voor het opbergen van sportmateriaal en een vertrekje voor de terreinbewaarder. De bovenverdie ping is een lokaal rijk. waarin bij slecht weer theorie aan de scholieren gegeven kan worden. Bovendien zijn er zes dou ches. 1 GEBOREN: P. J. Griffioenvan Dee- len, z; J. H. Hoekstravan Saaien, z; A. C. Miedema—Gouwentak, z; E. de PierreLignian, z; M. E. Janssen—de Meij, d; M. C. Pardon—Dekker, d; N. de KoomenVinke, d. GEHUWD: J. Kuipers en C. de Klerk; J. J. Roosma en C. Doek; H. E. J. Smit en M. W. T. Krabbe. OVERLEDEN; P. M. Gieske, 62 Leidsevaart; J. J. Jipringa, 78 j.. Maer- ten van HeemskerWlraat; G. J. Mackor, 68 j., Ripperdastraat een grote fabriek) snelde met zijn gezei (de directeur van die fabriek) in de armen naar buiten, waarna hij hem op een door hem eigenhandig gebouwd al taar als dankoffer slachtte. De volgende dag was hij directeur. „Het offer van mijn sociaal-voelende superieur heeft dit mogelijk gemaakt", verklaarde hij geroerd. Wij hebben van deze schitterende tocht zeer genoten; wij gunnen dit ge not ook aan anderen, speciaal aan die genen, die ons vertegenwoordigen in Raad, Staten en Kamer. Daarom hebben wij de organisator van de tocht na af loop gevraagd, of er nog grote of voor aanstaande persoonlijkheden aan de rit hadden deelgenomen. Deze heer keek ons lang en peinzend aan. „Neen", ver klaarde hij toen. „Och ja, misschien dat de directeur van de Gemeentereinigings dienst van Lioessens (Fr.) er bij is ge weest. Of de Minister van Voormalige Overzeese Gebiedsdelen". „Nee, dat be doelen wij niet", zeiden wij. Toen zijn wij naar huis gegaan. In de chauvinis tische wetenschap, dat wij de laatsten zijn geweest, die de Kennemerduinen op die plaats vanuit een auto gezien hebben. G. Door restauratie-werkzaamheden in de Oude Waalse kerk aan het Begijnhof werd de vierde avond van de cyclus „Das Orgelbüchlein" te elfder ure ver plaatst naar de Bakenesserkerk. De uitvoerenden: Dolf Hendrikse, orgel, Haarlems Motetgezelschap o.l.v. Maarten Kooy en het Remonstrants kerkkoor ol.v. Jan Boeke besteden veel zorg aan deze uitvoeringen. De volgorde die ge bruikt wordt bestaat eerstens uit het éénstemmige choraal door het koor, dan de orgelchoraalbewerking en vervolgens de meerstemmige zetting van het cho raal door Bach weer gezongen door het koor. Haarlems Motetgezelschap had zich opgesteld achter in de kerk, terwijl het koor der Remonstrantse kerk zich op de koor-tribune bij het orgel bevond. Hierdoor werd een soort wisselzang ver kregen. Het kan niet de bedoeling zijn vanaf deze plaats een critische beschou wing te geven zoals men dat van andere concerten meestal verwacht. Kortweg kan men zeggen dat de vereiste sfeer in vele opzichten bereikt wordt, waaraan de beschaafde zang der beide koren grotelijks medewerken. Beschouwen we de vorm die Bach in de choraalbewerkingen gebruikte, dan kan men zeggen dat speciaal in deze be werkingen van het „Orgelbüchlein" het meestal de taak van de bijkomende stemmen is, de inhoud van het choraal met hun dikwijls aan de melodie ont leende motieven in de vorm van imita tie, canon etc. poëtisch toe te lichten. Bach's grote rijkdom aan beeldende me lodie-omspeling maakt het Orgelbüch lein, om met Aib. Schweitzer te spre ken, tot het woordenboek der taalkunst in tonen van Bach. Enkele uitgevoerde werken noemen wij u hier als bijzonder karakteristiek: „Liebster Jesu wird sind hier". „Durch Adams fall ist ganz ver- derbt" en „In dich hab ich gehoffet, Herr". Prachtig van stemvoering zijn de meerstemmige zettingen van Bach, terwijl de éénstemmige melodie dikwijls aangrijpend is door de eenvoudige me lodievorming. Soms zou men in de uitvoering der meerstemmige zettingen iets meer reliëf verlangd hebben. Zo gezegd de koorklank bleef echter, door het als het ware in toom houden van de klank, uiterst beschaafd en glad. Dolf Hendrikse speelde op zijn bekende accu rate wijze enkele werken als Preludium en Fuga in A-dur, de Toccata en fuga in d-moll en tot slot een prachtige partita- sopra „Christ der du bist der helle Tag" en werkte door zijn kunstzinnige opvat ting niet weinig bij tot het bereiken der vereiste sfeer. Het concert werd door een vrij groot aantal bezoekers bijgewoond, wel een bewijs dat het initiatief der ondernemers langzamerhand bij het publiek in de be langstelling komt te staan, iets waarop zij intussen volop recht hebben. J. L. In de Grote Kerk zal op Dinsdag 26 Sep tember van 8—9 uur door George Robert het onderstaand Bach-programma gespeeld worden: 1. Preludium en Fuga C gr. t.; 2. a. Allein Gott in der Höh sei Ehr; 3. Concerto a kl. t., Vivaldi Bach; 4. a. Ich hab' mein sach Gott Heimgestellt, b. In dich hab' ich Gehoffet; 5. Preludium en fuga e kl. t. J. E. baron de Vos van Steenwijk, een der officiële gasten op de muzikale soirée (geheel links) in gezelschap van deheer en mevrouw Bomans. De feestgangers, die op Zaterdag avond j.l. de Haarlemse Vleeshal be traden het waren er minstens 300 in totaal hebben wellicht éllen aan vankelijk vergeefs naar een juiste kwalificatie gezocht van het herscha pen interieur dezer in de oorlogsdagen ten tijde van voedselschaarste en dis tributie zo sombere localiteit. Feeëriek was eigenlijk niet het juiste woord, omdat dit te zeer doet denken aan on waarschijnlijke praal. De verlichting met kristallen luchters, de tapijten, een enkel wandkleed en de min ot meer consequent in Biedermeier-stijl gehouden meubelen welke soms op pijnlijke wijze hun oudheid demon streerden bouwden tezamen het beeld op van een uitgewogen gedis tingeerd milieu van ongeveer honderd jaren her, waar de geest niet anders kon zijn dan overeenkomstig de be doeling: een geest van kunstgenot en feestelijkheid in ouderwetse, en voor de gelegenheid frivool-Weens getinte, trant. Ter opening van deze voor en door de Sociëteit Teisterbant georganiseerde muzikale soirée hield de voorzitter der Sociëteit, de heer Godfried Bomans. een rede, waarin hij de lotgevallen der Haar lemse Vleeshal in de loop der tijden evenals de korte doch belangwekkende historie en de voorlopige toekomstplan nen der Sociëteit zelve op geestige wijze releveerde. Vooraf richtte hij een harte lijk woord van welkom tot de Commis saris der Koningin van de provincie Noord-Holland en de burgemeester van Haarlem, die beiden in gezelschap van hunne dames aanwezig waren, alsmede tot de vertegenwoordiger van het Oos tenrijks gezantschap, de consul-generaal van Oostenrijk te Amsterdam, mevrouw Mulder als vertegenwoordigster van Teisterbants ere-praeses Dr. Alberdingk Thijm. en tot alle leden en genodigden der Sociëteit, van wie slechts de ere leden mevrouw Anna van Gogh-Kaul- bach en de heer J. B. Schuil met name werden genoemd, terwijl aan de overi gen op hoffelijke wijze de onmogelijk heid werd duidelijk gemaakt hun een zelfde eer te beurt te doen vallen. De heer Bomans bekende het ietwat pijnlijk te vinden de moeizaam ver worven kennis omtrent het verleden der Vleeshal aan de moeiteloos luiste renden te moeten prijsgeven, doch ver klaarde niettemin tot deze edelmoe dige overdracht van kennis te hebben besloten om niet de schijn te wekken zelf deze kennis te ontberen. Wel liet hij hier en daar enige tergende leem ten in zijn geschiedbeschrijving, waar uit behoorde te blijken dat hij zelf er meer van wist en waaruit in ieder j£val duidelijk werd dat daaromtrent meer geweten kon worden. Gekomen aan zijn overzicht over de historie der jonge Sociëteit Teisterbant, memoreerde hij de huldigingen van res pectievelijk dr. K. J. L. Alberdingk Thijm, mevrouw Anna van GoghICaul- bach en de heren J. B. Schuil en Emile Erens ter gelegenheid van de dagen waarop al deze prominenten uit de lit teratuur van voorheen en thans de leef tijd der sterksten bereikten (welke superlatief dient te worden genomen met de onderscheidingen welke hij kent) Van de manifestaties uit het eigen ge zelschappelijke leven werd vooral ge noemd de luisterrijke viering van de Quartorze Juillet in de „Commune Libre de Teisterbant". Daarna gewaagds hij van enige belangwekkende toekomst plannen, om te beginnen van de voor genomen huldiging der schrijfster Marie van Zeggelen, bij gelegenheid van haar 70ste verjaardag, op Woensdagmiddag a.s. om 4 uur alsmede van het voorne men om voprtaan iedere Woensdag om de 14 dagen bij wijze van onderhoudend Deze première mag inderdaad een gebeurtenis genoemd worden. In Haarlem en omgeving heeft men het meesterschap van Shakespeare de laatste jaren met alle facetten kun nen aanschouwen en beluisteren, zo dat men allicht geneigd is op te mer ken „nu wel eens wat anders te wil len zien". Dit te meer, daar „De Koopman van Venetië" straks gespeeld zal worden door Comedia en door de Young Vic. Daarom wil ik u waar schuwen deze prachtige voorstelling, die u van het begin tot het einde ge spannen houdt en waarvan de. klare verfrissende tekst de moderne mens op het lijf geschreven is, niet te mis sen. En dat terwijl het onderwerp van „Leer om Leer" min of meer precair is. Shakespeare laat ons zien hoe Vincentio, de Hertog van Weenen, de macht tijde lijk aan zijn strenge, puriteinse stad houder Angelo overdraagt. Deze treedt krachtig op tegen de ontucht en ver oordeelt de jonge edelman Claudio tot de dood omdat hij zijn leven aan lust verspeelde. De zuster van de. edelman is novice in het klooster en wanneer zij hoort, dekt haar broer zal sterven, tracht divertissement, een spreker of een mu- ziekensemble uit eigen kring voor de leden te doen optreden. Zo zal op Woens dag 4 October dr. Tjebbo Franken een lezing houden over de medicus en de litteratuur en zal drs. H. Prenen daarna spreken over een nader te bepalen on derwerp. Op 1 November speelt het Trio Eduard Biele en op 15 Nov. spreekt de philosoof Hans Redeker over „de dagen der artistieke vertwijfeling". Wij ver melden slechts enige van deze gebeur tenissen; er zullen echter nog meerdere manifestaties zijn van diverse aard. Na de rede van de heer Bomans nam de muzikale soirée een aanvang, waar over onze muziekrecensent Jan Laarveld hieronder zijn oordeel geeft, gevolgd door de lichtere kunst van zang en dans. Deze werd ingezet door het Scapino- ballet, welks charmante medewerksters de ietwat onthutste doch anderzijds ken nelijk verblijde officiële gasten evenzeer noodden als noopten tot de eerste Weense wals. De overige uren vergingen snel op de lichtvoetige cadans van zwie rige feestelijkheid, afgewisseld door meestentijds geestige conférences van Josef Baar en Weense liederen, gezongen door Tony Hartweger. Het was opmerkelijk, dat de sfeer in de Vleeshal né de pauze geheel verschil lend was van die daarvóór. En dat was eigenlijk jammer: het eerste gedeelte vóór de pauze zou er zeker door gewonnen heb ben wanneer toen reeds die atmosfeer had geheerst, waarin het meer lichte deel van de avond zich voltrok. De experimentele factor van deze avond, de acoustische weergave van de tot Klank gebrachte noten, is voor kamermuziek vol ledig geslaagd. Op dit punt bleek al direct geen bezorgdheid te bestaan. Hoe het met een groter ensemble zou klinken is een tweede vraag, die waarschijnlijk wel in minder gunstige zin beantwoord zal moeten worden. (In dit /verband willen wij hier even wij zen op het feit dat het ditmaal overigens niet de eerste keer was, dat de Vleeshal met de muzes geconfronteerd werd. Op Zondag 4 Januari 1942 gaf een gemengd koor o.l.v. Alb. de Klerk met medewerking van solisten en orkest hier een uitvoering van Mozart's Missa Brevis en diens plech tige Vespers). Over het algemeen misten wij in de wijze van musiceren dat onbekommerde, vrije en lustige interpreteren, dat de geest kenmerkt, waarin de composities ont stonden. Er lag een zekere matheid over BIOSCOPEN: Rembrandt: Neptunus' dochter (18 j 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Palace: Het jolige weeuw- tje (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: Bag dad (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Oom Willy wint de Derby (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Wilde Pracht (a. 1.) 2.15* 4.15 7 en 9.15 u. Spaarne; De wraak van een cowboy (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Maandag 25 September: Phoenixterrein: Circus Jos Mullens, 8 u. Dinsdag 26 September:. Phoenixterrein: Circus Jos Mullens, 8 u. de uitvoeringen. In het wonderlijk schone G dur Trio K.V. 564 van Mozart, gespeeld door mevrouw Renate Zwaardemaker (viool), mevr. prof. M. Tauszky (piano) en de heer J. F. Obermayer (cello), was het vooral de violiste die een zekere rem op haar spel had. Opvallend goed was het stijl begrip hier van de pianiste, terwijl de cel list onopvallend, hetgeen in dit verband een buitengewone eigenschap betekent, zijn muzikaal aandeel nam. De pianiste mevr prof. M. Tauszky speelde later nog twee Impromptu's van Schubert, resp. opus 90 no. 3 en opus 142 no. 3, waarin weliswaar zeer de aandacht trekkende momenten voorkwamen, maar waarbij zij de sterke indruk die zij in Mozart gaf, hier solistisch niet constant bevestigde. Verder was het Hans Lichtenstein die vijf liederen van Schubert zong, met als opmerkelijke bij zonderheid, dat de zanger zich zelf accom pagneerde aan het klavier. Vooral dit laat ste geschiedde uitstekend. Een lied als „der Musensohn" stelt, wat dit betreft, grote eisen, waaraan hij, al was het tempo iets te langzaam, overigens prachtig voldeed. Iets wat zeer vreemd aandeed, was het geheel staccato gespeelde pianotussenspel in het lied „lm Frühling". Welke opvat tingsmotieven Hans Lichtenstein hiertoe dreven weten wij niet. Der Doppelganger, het meest moderne lied van Schubert ge noemd, waarbij een koude huivering de toe hoorder door het gemoed gaat, kreeg de beste vertolking. De zang is hoofdzakelijk recitatief, met een dramatische inslag. Dit ligt de stem van Hans Lichtenstein het beste. In het lyrische genre mist zij te zeer de daartoe nodige subtiliteit. Met de Marche Miniature Viennoise van Frits Kreisler, ge speeld door het Trio, werd eigenlijk in zekere zin de overgang gevormd naar het tweede deel van de avond. Zondag 24 September deed pater H. Bosse van de Congregatie van de Mis sionarissen van het H. Hart (M.S.C.) zijn eerste plechtige H. Mis in zijn pa rochiekerk van het Allerheiligst Hart van Jezus in het Kleverpark. Om tien uur werd de neomist plechtig ingehaald door bruidjes en misdienaars. In de volle kerk gaf hij zijn eerste zegen, terwijl door het koor het Veni Creator van Jac. de Jong werd gezongen. Bij het opdra gen van het H. Misoffer werd hij geas sisteerd door de paters Fr. Louwers als diaken en H. Gall als subdiaken, beiden van dezelfde Congregatie als de neo mist. Pastoor L. Zonderland O.F.M. fun geerde als presbyter-assistens. Ceremo- niarius was frater O. Bosse M.S.C. De feestpredicatie werd gehouden door pa ter P. de Bruijn M.S.C. Hij schetste de heerlijke taak van de priester als Alter Christus. Op het eind richtte hij zich tot de neomist zelf en wenste hem een hei lig priesterleven toe. Het koor o.l.v. Paul Broersen als dirigent zong de Mis sa Melodica van Pietro A. Yon, aan het orgel begeleid door Aat Broersen, zoon van de dirigent. Deze grootse plechtig heid werd besloten met de Priestercan tate van Ol. Koop 's Namiddags was er, ondanks het slechte weer, een druk bezochte receptie ten huize van de ouders van de neomist, Begastraat 5. Met een plechtig Danklof werd deze feestdag besloten. De bestuurder van een personenauto die Zaterdagmorgen Garage Brinkman!: in de Smedestraat wilde inrijden, wilde afremmen, tóen hij voor zich een man achter een handkar bemerkte. Hij gal evenwel per ongeluk meer gas, zodat h' de man met kracht de autobumper :r de knieholte drukte. Deze werd daar door aan een been gekwetst. Advertentie voor de deur 16 October begint Uw Dans-Cursus bovendien in het feestelijk teken van... Martin's Jubileum! Schagehelstraat 29 Haarlem - Telefoon 10806 U kunt inschrijven voor Uw R.K. Cur sus en Privé-lesen Inlichtingen inwinnen elke dag 11—12, 14—17, 19—21 u. Zoals gemeld zal jhr. mr. P. J. A. den Tex Zaterdag 30 September a.s. het feit herdenken, dat hij 25 jaar burgemeester is. In verband daarmede zullen de leden van de gemeenteraad en enkele genodig den des morgens om elf uur een plech tige zitting ten gemeentehuize bijeen komen om de burgemeester te huldigen. Advertentie Wanneer U 's morgens uw slechte NOG DEZELFDE DAG EEN tanden laat trekken, wordt MUURVAST IN DE MOND GEPLAATST. Volledige garantie. Trekken desgew. in Evipanslaap. Absoluut pijn loos. Behandeling door Tandartsen. Gouden tanden, kronen, brug gen, speciaal Jacquets Crowns in de kleur der eigen tanden. N.I.T. geeft gratis zonder enige verplichting inlichtingen. Spreekuur: van 's morgens 9 tot 's avonds 6 uur. Bovendien Dinsdags en Donderdags van 79 uur n.m. TELEFOON 394520 Nog is het September en reeds is in de Stadsschouwburg te Haarlem de eerste grote toneeldaad van het nieuwe seizoen gesteld. De Nederlandse Comedie heeft door de premièrevan William Shakespeare's „heer om Leer", blijspel der Ge rechtigheid, haar bestaansrecht bewezen; de regisseur en ontwerper der décors en costumes, Johan de Meester, demonstreerde breed-uit zijn talenten en de dichter Gerard den Brabander, die de teksten in Nederlandse verzen overbracht, wist de kracht en de gloed van Shakespeare in duidelijke, vloeiende taal te doen herleven. zij Angelo te vermurwen. De stadhou der is aanstonds getroffen door haar jeugd en schoonheid, de boze mens ont waakt ook in hem en het ruilobject voor de vrijheid van Claudio zal zijn gezag vernietigen. Dit doet de Hertog, die vermomd als pater de tragedie leert kennen en Voor haar ontknoping zorgt. Misschien vraagt ge u af waarom „Leer en Leer" een blijspel genoemd wordt. Het antwoord vindt ge in de ver toning, want ook hier geeft de grote meester de. humor, de bijtende, rol lende, soms platte humor het volle pond. De dwaze, lachwekkende figuren heeft hij geschapen in Lucio, een fan tast en adellijke schelm; in de tapper Pompejus, werkzaam bij de koppelaar ster Moddergaar; in een caricatuur van een gerechtsdienaar, van een beul en vele. anderen. In zijn voorwoord zegt de regisseur, dat men dit spel niet realis tisch, maar symbolisch moet opvatten. Hij noemt het naar de vorm een re- naissance-blijspel. in wezen een middel eeuwse moraliteit en daarmede heeft hij niets te veel gezegd. En nu de voorstelling. Ze droeg het absolute stempel van Johan de Meester, door sfeer, costuums, felle kleuren in de zeer suggestieve decors, die meer ruimte vroegen dan ze konden krijgen, ge waagde belichting en zeer caricaturale opvatting der humoristische figuren. De vele medespelenden waren vol komen op elkaar ingesteld en het viel op dat zelfs de kleinste rollen op zeer behoorlijk plan stonden. Johan Fiolet speelde de hertog, die grotendeels als monnik rondwaart, met inzet van zijn gehele robuste persoonlijkheid. Niet altijd vatte hij de cadans van het vers, maar een enkele slip zal bij volgende voorstellingen wel verdwenen zijn. Han Bentz van den Berg had in den bfeginne moeite de figuur van de stadhouder Angelo tot de zijne te maken, maar naarmate de hartstochten van deze in- rnerlijk zielige despoot meer tót uiting kwamen groeide zijn spel. Brutaal, agressief, springlevend en lachwekkend was Lucio, die in Fons Rademakers een veroverende gestalte vond. In de eerste scènes overtrof Ellen Vogel, de novice en zuster van de ter dood veroordeelde, zich zelf. Later' werd zii misschien iets te uitbundig, maar stem, gebaar en persoonlijke charme verenigden zich in een gave creatie. Het is niet mogelijk alle medespelen den in dit korte bestek aan een beoor deling te onderwerpen. Anton Burg- dorffer verkreeg terecht een open doekje voor zijn malle Pompejus, de tapper van de koppelaarstèr Moddergaar, waarvan Mimi Boesnach een kolder-type maakte. Jos Liesting deed Shakespeare deugd met zijn zeer caricaturale gerechtsdie naar Elboog, Ton Lutz typeerde even maar zeer kostelijke de dwaze jonker Schuim, Philippe la Chapelle was pre cies op zijn plaats als oude, wijze raads heer. Is het een wonder, dat na het laatste tafereel aan het applaus schier geen geen einde kwam en dat de vele bloemen, niet het minst aan Johan de Meester gegund werden? Ik herhaal, dat „Leer om Leer" mede door de gemakkelijke wijze waarop de verzen te volgen zijn, voor een brede schare toneelliefhebbers een genot kan worden. De aard van de intrige zou men van een moderne schrijver niet zonder meer accepteren, maarShakespeare is klassiek. v.W. Het gezelschap „De Vrolijke Noot", or.der leiding van Martin van Delder, gaf gisteravond voor de derde maal, thans voor het publiek, een door de on derofficieren van het garnizoen Haar lem georganiseerde bonte avond ten bate van het St. Martinus Charitasfonds en „Herwonnen Levenskracht". Als de genen, die het grootste (en verdiende) applaus oogstten, noemen wij het duo Gerry en Ferry, die de hoogtepunten van het1 programma vormden met hurt liedjes en de komische voordracht „Het glazen oog". Ook de droge Jan Stavast zorgde ervoor, dat de handen van het publiek geen rust kregen. De sketches, die vertoond zijn, werden ondanks de simpele tekst zo uitgebeeld, dat ze er goed ingingen; dit kan eigenlijk niet ge zegd worden van Willy Dorma, die on danks haar goede spel in de schetsen, in haar voordracht „De Nederlandse Vrouw" een geforceerde indruk maakte, die zij echter met haar hekelen van „De Nederlandse Man" weer herstelde. Afgezien van enige kleine onvolmaakt heden was het muzikale optreden van de jongste „Vrolijke Noot" Danny zeer verdienstelijk. Henny Meyers gaf enkele geslaagde dansen ten beste, terwijl ook de zar.g van Ria van Dijk een stormach tig applaus uitlokte. Al met al een zeer geslaagde avond, die in het Bavogebouw in de Smede straat de enige maar dan ook buiten gewoon vrolijke noot was, welke er in de regenavond viel te bespeuren. De serie feestavonden van de jonge R.K. Onderofficiersvereniging St. Mar tinus is gisteravond besloten. Deze avonden hebben gestaan in het teken van de liefdadigheid. De heer Asmanuit Utrecht, bestuurder van Herwonnen Levenkracht, meemoreerde dit gister avond nog eens. Het batig saldo van deze avonden is bestemd voor het charitasfonds van de onderofficiersvereniging en Herwon nen Levenskracht. Nog een 1000 loten moeten aan de man gebracht worden om het geheel een financieel voordeel te bezorgen. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben hun goedkeuring ont houden aan het besluit van de Zand- voortse gemeenteraad tot verbouwing van de Wim Gertenbachschool, omdat het reeds in 1896 gestichte gebouw in verschillende opzichten niet meer vol doet aan de eisen, welke thans aan een schoolgebouw moeten worden gesteld en hoewel door de verbouwing een be langrijke verbetering zou worden ver kregen, toch geen bevredigende oplos sing kan worden bereikt, daar; le. De ligging van het gebouw, dat aan alle zijden door straten is begrensd, ongunstig is; 2e. Bij het schoolgebouw geen terrein ter beschikking is voor recreatie, voor het onderwijs in de lichamelijke oefe ning en voor de bouw van een rijwiel- bergplaats; 3e Twee leslokalen met de ramen op het Noorden zijn gelegen en deze loka len derhalve geheel van het binnentre den van direct zonlicht zijn verstoken. Bovendien overwogen Ged. Staten dat door de uitvoering van voor lichttoetre- ding noodzakelijke voorziening de totale kosten der verbouwing ad f 83.000 met nog f 9000 zouden stijgen. Zij achten deze zeer kostbare verbouwing niet verantwoord, aangezien met de bouw van een nieuw schoolgebouw op een ander terrein geen belangrijk hoger uitgaaf zal zijn gemoeid, dan het thans voor bedoelde verbouwing beschikbaar gestelde crediet. Burgemeester en Wethouders zijn tot de conclusie gekomen, dat het onder de gegeven omstandigheden aanbeveling verdient in het besluit van Gedeputeer de Staten te berusten. De bezwaren, wel ke Gedeputeerde Staten tegen de voor genomen verbouw hebben geuit, hebben destijds ook een punt van overweging uitgemaakt. Het besluit tot verbouwing is destijds niettemin genomen, op grond van de overweging, dat dé verbouwings- kosten belangrijk beneden het bedrag blijven, hetwelk met nieuwbouw van een school zal zijn gemoeid; bovendien was een factor het. vooruitzicht, dat voor de nieuw te bouwen school niet binnen af zienbare tijd het nodige bouwvolume zou worden beschikbaar gesteld. Uit terzake door de onderwijs-inspec- tie verstrekte inlichtingen is intussen gebleken, dat met de bouw van een nieuwe u.l.o.-school een bedrag van rond 1 100.000 zal gemoeid zijn, terwijl, indien daartoe tijdig wordt besloten, in het vol gend jaar het voor deze bouw benodigde volume zal worden beschikbaar gesteld. Met een betrekkelijk geringe verho ging va» uitgaven kan men dan binnen kort over een nieuw, aan de eisen des tijds voldoend, schoolgebouw beschikken. Burgemeester ên Wethouders stellen daarom voor, een bedrag van f 1000 be schikbaar te stellen voor het maken van een schets-ontwerp met voorlopige kos- ten-raming van een nieuwe zoveel moge lijk in het centrum van het dorp te bou wen school voor uitgebreid lager onder wijs, waarvan de bouwkosten een bedrag van f 100.000 niet zullen mogen over schrijden. Het gebouw van de Wim Gertenbach school zal t.z.t. in beperkte mate moeten worden gerestaureerd, opdat dit gebouw als algemene reserve voor onderwijs doeleinden kan dienen. Wij denken hier bij aan een afzonderlijke school voor voortgezet lager onderwijs en aan parel- lelklassen voor het gewoon lager onder wijs. Zaterdagmiddag heeft in de Sant poorterstraat een ernstige aanrijding plaats gevonden. Een autobus, die in de lichting van de Kleverparkweg reed, kwam na een geparkeerde personenauto gepasseerd te hebben in botsing met een motor, die over de Kleverparkweg reed. Vermoedelijk heeft de motorrijder zeer snel gereden en is hij met onverminder de snelheid naar rechts gezwenkt in de richting Santpoorterplein, zodat Jiij links van de weg terecht kwam, en slipte. De midden op de weg rijdende bus ging met het linkervoorwiel over de motor rijder heen. Door krachtig remmen wist de busbestuurder binnen enkele meters te stoppen. Het slachtoffer is daarop per ziekenauto naar hét Joannes de Deo- ziekenhuis overgebracht; Advertentie ROOSENDAAL HOU AMD TORNHOUT BEI Gif •Eind November 1946 besloot de Raad an Heemstede niet weer over te gaan ot het verstrekken van bijdragen aan de bijzondere middelbare scholen in Haarlem en omgeving. De Raad was na melijk van mening dat het Rijk vol doende subsidieerde. De besturen van drie Lycea hebben thans medegedeeld, dat zij bij het ontbreken van de bij dragen van de gemeente genoodzaakt zullen zijn aan de schoolgeldplichtigen naast hun schoolgeld een bijdrage in rekening te brengen voor dekking van het tekort. Door deze verplichte bijdrage worden deze ouders zwaarder belast dan wanneer de kinderen een openbare school zouden bezoeken. Alleen de sche len die een laag bedrag aan cursusgeld ontvangen, zijn met de verhoging van het rijkssubsidiepercentage van 80 tot 95 pCt. gebaat. B. en W. stellen nu voor aan de hand van de over 1949 ver strekte cijfers voor dit jaar een bijdrage van f20.per leerling uit te betalen, waarmede dan in totaal f6000.— gemoeid zal zijn. Het aantal leerlingen uit Heem stede bedraagt op het Christelijk Ly ceum 180, op het Triniteitslyceum 69 en op Sancta Maria 51. Bij elkaar dus 300 leerlingen. B. en W. stellen voor de aanvraag in te willigen van het R.K. parochieel kerkbestuur van de H. Bavo om de be nodigde gelden te mogen ontvangen voor het stichten van een ULO-school voor meisjes. Deze school zal worden gesticht op een terrein gelegen langs de Burge meester van Lennepweg naast de An- thoniusscholen. Bij de aanvang van de cursus wordt het bestaande gebouw aan de Kerklaan bezocht door 346 leerlingen voor l.o. en 136 voor u.l.o. Niet alle leerlingen kun nen gehuisvest worden en al geruime tijd wordt gebruik gemaakt van twee loka len van de kleuterschool en een van het R.K. Jeugdhuis. Het spreekt vanzelf dat deze huisvesting een goede gang van het onderwijs niet bevordert, terwijl de moeilijkheden in de naaste toekomst nog groter zullen worden. Het nieuwe ge bouw zal zes lokalen bevatten, alsmede een lokaal voor het geven van teken en natuurkundelessen. Er zal voor 228 leerlingen plaats zijn, waardoor de toe komstige stijging zal worden opgevangen. Het bestaande gebouw zal straks geheel worden bestemd voor het gewoon lager onderwijs en met één lokaal worden uit gebreid. Hoewel de school op de ministeriële urgentielijst van 1951 voorkomt, kan toch thans reeds met de bouw begon nen Worden. Dinsdag 26 September ondernemen de R.K. Harmonie „St. Michaël". o.l.v. de dirigent, de heer S. Noom, en het Kath. Gemengd Koor, o.l.v. de heer Evert Haak, een muzikaal experiment in het R.K. Verenigingsgebouw. Zij geven dan n,l. op die datum een gemeenschappe- lïik concert, waarbij verschillende num. m*ers gezamenlijk zulleri worden uitge voerd. Alhoewel dit samengaan door de radio en via gramofoonplaten dikwijls gehoord kan worden, zijn er toch maar weinig orkesten en zangkoren, geheel uit dilettanten bestaande, die zich daar aan wagen, 'omdat vooral van het or kest heel wat wordt gevraagd, speciaal wat de sterkte betreft, waarmede de ipuziek, die als begeleiding en onder steuning van het koor dient, behoort te worden gespeeld. Het is voor de eerste maal, dat beide verenigingen samen gaan werken en dit moet wel zo be langrijk worden geacht, dat iedereen, die iets om muziek of zang geeft, op deze avond wordt verwacht. Het is een gelukkige gedachte geweest, dit geza menlijk concert te organiseren en beide verenigingen hopen vanzelfsprekend dat Heemstede waardering voor dit initia tief zal tonen door dit concert bij te Advertentie ,\MSTERUAMSiBVAARx2Ö TK1..U055 Advertentie Advertentie HAARLEM Electrische Installaties Luidsprekende Telefoon- Advertentie Hoorapparaten vanaf ƒ175.—* THEO v. AMERONGEÏ* De Radio-Specialist van Heemstede RAADHUISSTR. 35 - TELEF. 294^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2