Toch nivellering CONTACT TUSSEN IN NOORDEN EN AMERIKAANSE TROEPEN ZUIDEN Rode troepen ter sterkte van drie divisies thans afgesneden Nieuwe encycliek verwacht COMMUNISTEN AAN HET WERK TACHTIG BRITSE MIJNWERKERS IN BRANDENDE SCHACHT OMGEKOMEN Rijwielbuitenband mag ten hoogste f 4.85 kosten Oude band moet worden ingeleverd VORMING A TLANTISCH LEGER ZO SPOEDIG MOGELIJK Tot hoofd en hart a Grote verslagenheid in Engeland Indonesië aanbevolen als lid der V.N. m Dood door verstikking .Het weer. y Nu één front in Korea Over de christelijk- sociale orde Redding onmogelijk door giftige gassen Hamsteren gestraft PRIJSREGELING VOOR TEXTIEL BLAUWE ZON Vrijwilligers naar Korea omstreeks 20 October WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1950 74ste JAARGANG No. 248181 SEOUL, STAD VAN VERSCHRIKKING l RELLETJES IN OOSTENRIJK OPENLIJKE HULP VAN DE RUSSEN POLITIEK KARAKTER TWEEDE MIJNRAMP IN ÉÉN MAAND Communiqué N.-Atlantische Raad „Nederland moet niet proberen zijn vloot op te bouwen" Critiek van Connally Textiel Eerst korte oefening in België BABY GESTIKT V. W* - u* Ondergrondse gasleiding in de nacht afgebroken Communistisch hoofdkwartier gevorderd In Düsseldorf BUREAU: SMEDESTRAAT 5 m HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk' Stumphlusstr. 45. tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroeuers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt z!ch het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. I 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Tot grote teleurstelling van velen, tegen de uitdrukkelijke wens in ook van de Stichting van de Ar beid, heeft de Regering in een nota aan de Tweede Kamer te kennen gegeven de 180.grens bij de loonsverhoging van 5 pot. te willen handhaven, omdat zij van de gedachte uitgaat, dat de bij slag slechts ten doel heeft de stijging van de prijzen der eerste levensbehoef ten op te vangen. De Regering erkent weliswaar het nadeel van de nivelle rende invloed op de lonen door deze maatregel, maar zij blijft bij haar be sluit. De lonen boven de 3600 raken immers niet de grote massa in de eer ste plaats, maar slechts de meer leiding gevende groepen, en deze grijpen niet zo gemakkelijk naar het wapen der sta king, dreigen niet naar het communisme over te lopen, maar berusten min of meer gelaten in een langzame maar zekere verpaupering. Nog gisteren hebben wij in een hoofd artikel gewezen op het gevaar van het streven naar nivellering en massafice- ring, naar aanleiding van enige behar tigenswaardige beschouwingen van Prof. Mag. F. A. Weve O.P. op de Tilburgse sociale studiedagen. Of zij enige uitwer king zullen hebben? Wij hebben er m de loop der na-oorlogse jaren reeds herhaaldelijk op gewezen, dat de finan ciële pclitiek der Regering doordrenkt is van een vólkernen socialistische geest. De katholieke ministers wordt hoogstens toegestaan de al te scherpe kantjes af te vijlen. Deze socialistische geest treft men niet alleen aan in de belastingpoli- tiek, maar ook in tal van maatregelen op sociaal gebied. Het trekken van de grens tot 180.bij de jongste loon- ronde is hiervan weer een bewijs. Zegt het de Regering niets, dat de Stichting van de Arbeid, waarin zowel vertegen woordigers van de werkgevers als de werknemers zitting hebben onder wie cok socialisten -zich in een adres tot de leden van de Tweede Kamer gewend hebben, om alsnog ook boven de 3600 de 5 pet. loonsverhoging te doen toeken nen? Het heet nu, dat de Regering zich tegen deze verhoging verzet, omdat het toestaan van de loonsverhoging boven 3600 zou doorwerken bij de ambtena rensalarissen. Een merkwaardige men taliteit: zie hier de staat als onderne ming, als groot-werkgever, die in de eerste plaats een goed voorbeeld be hoorde te geven. Laat de ambtenaren maar verpauperen, zij zijn tóch mach teloos. En nu de staat zijn ambtenaren deze vijf procent boven de 3600 niet wenst te geven, moet ook weer het hele particuliere bedrijf in hetzelfde schuitje meevaren. Terecht wijst de Stichting van de Arbeid er op, dat deze begren zing het streven naar vergroting van de arbeidsproductiviteit en de bevordering der vakscholing doorkruist. Misschien dat het aanstaande parle mentaire debat over de loonpolitiek de Regering dwingt cp haar besluit terug te komen. Noch de Stichting van de Ar beid, noch de Raad van Vakcentrales, noch een groot deel der volksvertegen woordiging is het immers met de hui dige loon- en prijspolitiek der Regering eens. Hoogstwaarschijnlijk zullen in de Kamer dan ook ter sprake komen de voorgestelde zeer belangrijke salaris verhogingen van de secretarissen-gene raal en sommige top-figuren aan de de partementen, zoals deze blijken uit de begrotingshoofdstukken. De salarissen van de secretarissen- generaal worden in het algemeen ver hoogd van 12.800 gulden per jaar tot 16.400 gulden per jaar. De salarissen van de griffiers van Eerste en Tweede Kamer worden met resp. 2400 en 3360 gulden per jaar verhoogd. Het salaris van de directeur van het kabinet van de Koningin wordt met 2800 gulden ver hoogd, terwijl die salarisverhoging voor verscheidene hoofden van departemen tale diensten met bedragen variërend van 2000 tot 3000 gulden worden ver hoogd. De salarissen van staatssecreta rissen lopen volgens dg begrotingscijfers nogal uiteen. Die van Buitenlandse Za ken zal ongeveer 19.000 gulden verdie nen, terwijl de twee staatssecretarissen van Sociale Zaken 21.000 gulden inko men zullen hebben. Wie het dichtst bij het vuur zit warmt zich het best, is blijkbaar nog altijd waar. Vooral op onze departementen. Waar is de tijd, dat de ministers, met een salaris van rond de 8000, 's mor gens om half negen naar hun departe ment fietsten? Er is in de departementale regionen blijkbaar een doorbraak die wèl ge slaagd is! Gisteravond hebben Amerikaanse troepen, die vanuit het oude Zuid-Ooste lijke bruggehoofd rond Pusan naar het Noorden oprukten, contact gemaakt met de Amerikaaanse troepen ten Zuiden van Seoul. Tanks van de Eerste cavalerie-divisie hebben de opzienbarende opmars van het achtste Ameri kaanse leger naar het Noorden geleid. De ontmoeting vond plaats ongeveer zes km. ten Zuiden van Suwon. In de Zuid-Westelijke punt van Korea zitten nu delen van vijf of zes Noord-Koreaanse divisies opgesloten, tot een geza menlijke sterkte van ongeveer drie divisies. Deze rode troepen zijn nu van hun aanvoerwegen te land afgesneden. Men mag aannemen, dat de luchtmacht van de V. N. in staat zal zijn aanvoer door de lucht onmogelijk te maken, terwijl de zeestrijdkrachten van de verbonden mo gendheden aanvoer of ontvluchtings pogingen op grote schaal over zee even eens zeer onwaarschnjjljjk maken. Indien de landstrijdkrachten er dus in kunnen slagen de verbinding tussen Noord en Zuid te consolideren, dan zitten de dui zenden Noord-Koreanen, die op de te rugtocht waren van hun mislukte cam pagne tegen Pusan, hopeloos in de val. Vanmorgen werd er ondertussen in Seoul nog steeds fel en verbitterd ge streden. Er zijn berichten, dat de Noor delijken hun troepen uit de stad trachten terug te trekken, maar rapporten van de Amerikaanse inlichtingendienst melden, dat de roden zich inspannen om de ver dediging van Seoul te versterken met troepen, afkomstig van het Zuidelijk front. Door Seoul lopen de hoofdwegen van Zuid- naar Noord-Korea en het is mogelijk, dat de communisten een ver twijfelde poging zullen doen om via Seoul de ingesloten troepen terug te trekken. De Amerikaanse mariniers hebben gis teren in de straten van Seoul een rode aanval afgeslagen en 11 tanks van Rus sische makelij buiten gevecht gesteld. Seoul is een brandende stad vol rook en verschrikkingen. Grote branden woeden en een zwarte rook hangt in de lucht als een verschrikkelijk tekep. van vernietiging. De mariniers naderen straat voor straat het hartje van de stad achter vlammenspuwende tanks, zware artillerie en onder het bombar deren uit de lucht en het geratel van automatische wapenen en geweren. Seoul wordj niet gespaard. Het is een strijd op leven en dood met de roden, die zich in de huizen, vanaf de daken en in puinropen met de moed der wan hoop verdedigen. 's Avonds staat de hemel in een rode gloed door de branden in Seoul een grete rode gloed, waartegen de bergen zich mijlen in het rond aftekenen. Het Paus Pius XII werkt aan een nieuwe encycliek over de „christelijk-sociale orde", die, naar men in Vaticaanse kringen verwacht, grote invloed in de gehele wereld zal hebben, in het bijzon der wat betreft de houding tegenover het communisme, aldus meldt V. P. De encycliek zou aan het einde van deze week of begin October gepubli ceerd worden en zal, naar de vorm, aan sluiten op de encycliek Rerum Novarum van Paus Leo XIII (1891) en de ency cliek Quadragesimo Anno van Paus Pius XI (1931). De nieuwe encycliek zal de zeventiende van de tegenwoordige Paus zijn, aldus United Press. is het vuur van de bitterheid en de oor- logshaat, die op een stad geconcentreerd worden. De roden hebben besloten Seoul te verdedigen en de Amerikanen sparen geen enkel gebouw waar de roden zich verschanst hebben. In geheime besprekingen verwittigt de regering der Verenigde Staten de be vriende landen er van, dat zij zonder de steun van Amerika, de last van de be zetting van Noord-Korea onder de vlag der V.N. zullen moeten dragen, indien de verbonden strijdkraohten Noordelijk van de 38ste breedtegraad zouden op rukken, aldus meldt A.P. Op grond vqn een politiek voorstel, dat de V.S. mét de bondgenoten bespreekt, zou het gros der Amerikaanse troepen bij de Noor delijke grens van de republiek Korea halt houden. De autoriteiten in Washington zijn van oordeel, dat wet en orde in Noord- Korea door Engelse, Australische, Phi- Uppijnse en andere troepen hersteld zouden kunnen worden. Door ten Zuiden van de 38ste breed tegraad te blijven zouden de Amerika nen een mogelijke Russische vrees ver kleinen, dat zij van plan zouden zijn dicht bij de Russische haven Vladiwos- tok en bij Mandsjoerije bases te vesti gen. Die bezorgden in het begin zoveel last! Generaal MacArthur bekijkt een der stukgeschoten Noord-Koreaanse tanks van Russische makelij, die builen ge vecht werden gesteld. Mi Twintig duizend communistische de monstranten veroorzaakten gisteren in Oostenrijk ernstige onregelmatigheden, waardoor vooral in Wenen grote moei lijkheden ontstonden en het verkeer gedurende enkele uren volkomen werd lamgelegd. Vrijwel de gehele dag wa ren de spoorwegverbindingen tussen Wenen en het AVesten verbroken. Gis teravond was het spoorwegverkeer weer normaal. Amerikaanse woordvoerders hebben verklaard, dat de Russen hun volledige steun hebben verleend aan de relletjes en mogelijk zelfs het hele plan in elkaar hebben gezet. Volgens U.P. werden de communistische stakers openlijk geholpen door eenheden van het Sovjet-leger. Volgens het persbu reau werden gistermorgen twee Russi sche tanks geposteerd Dp de voornaam ste spoorweglijnen, die uit het Noord- Oosten Wenen binnenkomen. Hierdoor werden verscheidene duizenden arbei ders belet de stad binnen te komen. De Oostenrijkse minister van Bin nenlandse Zaken, Oscar Helmer, heeft verklaard niet te geloven, dat de com munistische demonstraties het voorspel van een putsch waren, of zelfs maar Tachtig Britse mijnwerkers hebben gisteren een verschrikkelijke dood ge vonden in de kolenmijn te Creswell, in het graafschap Derbyshire, waar zoals gisteren in een groot gedeelte van onze edities reeds gemeld werd diep onder de grond een felle brand was uitgebroken. Zes en vijftig slacht offers bevinden zich nog in de mijngang, maar reeds gisteren had men alle hoop opgegeven, dat zij het er levend zouden afbrengen. Giftige gassen, die zich door de gehele mijn verspreidden, maakten het reddingswerk onmogelijk en verstikten de slachtoffers, die door de brand waren ingesloten. Toen dui delijk werd, dat iedere verdere hulp'vruchteloos zou zijn, werd besloten de mijnschacht met zakken zand af te sluiten, om verdere uitbreiding van de brand te voorkomen. Tot nu toe zijn de lijken van 24 slachtoffers hoven ge bracht. Men is van oordeel, dat ook de anderen geborgen zullen kunnen worden. t Reddingsploegen, uitgerust met gas maskers, probeerden zich door de zij tunnels een weg te banen. Op sommi ge plaatsen konden zij met hun sterke schijnwerpers de dikke damp in de hoofdtunnel niet doorboren. De gas maskers bleken tegen deze giftige gas sen slechts weinig bestand en men moest onverrichterzake terugkeren. In Engeland heerst grote droefheid en ontsteltenis over deze tweede grote mijn ramp in één maand tijds. Gisteravond verzamelden zich duizend inwoners van Creswell boven de plek, waar de ont zettende ramp plaats vond, voor een herdenkingsbijeenkomst. Boodschappen van meeleven van Koning George, pre mier Attlee en vele anderen werden voorgelezen, waarop de menigte, na het zingen van een psalm, diep onder de indruk de plaats van de ramp verliet. Er is een officieel onderzoek naar de oorzaak van de ramp gelast. Men ge looft, dat de brand door kortsluiting aan de electrische transportband is ont staan. De nachtploeg werkte ongeveer 350 meter onder de grond toen plotseling een steekvlam als een bliksemschicht door de zwarte mijngangen flitste. Ge voed door de rubber transportband, die pas was aangebracht, en de houten mijnstutten raasde het vuur door de schacht. Het ventilatiesysteem werd bui ten werking gesteld en een dodelijke wolk van giftige gassen verspreidde zich door de mijn. Vertegenwoordigers van de mijnwer- kersbond, inspecteurs van het mijnwezen en vertegenwoordigers van de nationale steenkolenraad, die de genationaliseerde mijnen exploiteert, kwamen bijeen om de situatie in ogenschouw te nemen. Hun eenparig oordeel luidde, dat elke poging om de slachtoffers naar boven te brengen vergeefs was en slechts tot het verlies van méér mensenlevens zou leiden. Eenstemmig werd besloten het getroffen mijngedeelte af te sluiten. De Creswell-mijn stond bekend als een van de veiligste mijnen in Groot- Brittannië. Het is de ergste mijnramp, die het land getroffen heeft sinds 1947, toen 104 mijnwerkers om het leven kwamen in een onder zee doorlopende mijngang van de Whitehabour-mijn aan de Noord-Westkust. Ernest Stacey, een van de meer dan honderd mijnwerkers, die uit de mijn ontsnapten, deelde een verslaggever mee: „We kwamen er maar net uit. We wa- Overzicht van de bovengrondse instal latie van de kolenmijn te Creswell in Engeland, die gisteren door een felle brand werd geteisterd. ren uitgeput en konden de uitgang slechts bereiken door elkaar te helpen". De 19-jarige Bill Edwards, die deel uit maakte van een reddingsploeg, zei, dat het onmogelijk was, dichter dan ander halve kilometer bij de brand te komen Drie mijnwerkers werden dood uit de mijn gebracht door hun kameraden, die zich op hannen en voeten in veiligheid konden stellen. Katholieke priesters, Anglicaanse geestelijken en leden van het Leger des Heils mengden zich onder de bedroefde familieleden van de slachtoffers en trachtten hen zo goed mogelijk te troos ten. een poging om alle regeringsorganen in de Sovjet-zone over te nemen. Hij deelde echter mede, dat commu nisten in verscheidene gemeenten in de Sovjet-zone de postkantoren, overheids gebouwen en warenhuizen hebben bezet. Hiertegen heeft de regering nog geen maatregelen genomen. Formeel zijn de demonstraties be doeld als een protest tegen een nieuwe regeling van de lonen en prijzen, die gisterochtend door het Kabinet is goed gekeurd. Uit alles blijkt echter, dat de actie een sterk politiek karakter had. Demonstranten wierpen een auto om van een Amerikaans sergeant en een bestelwagen van de „Wiener Kurier", een krant die de Amerikaanse autori teiten publiceren. Twee duizend exem plaren van de krant werden vernietigd; de sergeant werd licht gewond en op de beide wagens werden pamfletten ge plakt met de leuze „handen af van Ko rea", wat al heel weinig met de lonen eti prijzen in Oostenrijk te maken heeft. De communisten in Oostenrijk zijn numeriek zwak. In de verkiezingen van October 1949 kregen zij slechts vijf procent der stemmen, hetgeen hun vier zetels van de honderd vijf en zestig in het parlement gaf. Door de medewer king der Sovjet-autoriteiten bekleden zij echter een aantal belangrijke func ties in de Sovjet-zone en in Wenen. Gisteravond hebben de communisten de arbeiders der vitale industrieën in geheel Oostenrijk opdracht gegeven om vandaag tegen het regeringsdecreet te staken. Men vreest, dat de stakingen verscheidene dagen zullen aanhouden. Intussen heeft de politie bekend ge maakt dat alle tramremises in de Rus sische sector van Wenen vandaag ge sloten zouden blijven. Er zouden slechts trams rijden in de andere drie sectoren vooropgesteld dat er stroom zou zijn. De stroom voor de trams komt uit de Sjovjet-sector. De IJmuidense hotelhoudster N. B. en haar kellner J. G. stonden Dinsdag voor de Haarlemse politierechter terecht on der beschuldiging, dat zij een grote hoe veelheid goederen gehamsterd hadden. Een CCD-contrüle wees medio Juli uit, dat de hotelhoudster meer dan 1500 kilo levensmiddelen en zeep had opgeslagen in haar woning. Bovendien werd een briefje gevonden, waarop een tweede bestelling levensmiddelen van .enorme omvang stond aangetekend. De hotelhoudster beweerde dat zij niet op de hoogte was van het feit, dat de hamsterwet nog in werking was. Dit werd betwijfeld door de controleurs, die als getuigen optraden en vertelden dat zij bij hun huiszoeking waren tegenge werkt. De kellner vertelde dat hij slechts een kleine hoeveelheid zeep had over genomen van de hotelhoudster. Zijn verdediger vroeg voor hem de uiterste clementie. Ten aanzien van de hoofdver dachte zei pleiter, dat hij de overtuiging had, dat het inkopen van levensmidde len niet was gebeurd om er ongeoorloof de handel mede te drijven. Hij wees er op dat de hotelhoudster in de Meidagen van '40 tal van Nederlandse militairen heeft gevoed en onderdak verschaft. Zij heeft door de omstandigheden van het ogenblik gemeend meer te moeten ko pen dan zij strikt voor haar zaak nodig had. De Officier van Justitie, achtte het ten laste gelegde bewezen en eiste tegen de hotelhoudster een maand onvoorwaar delijk, tegen de kellner een maand voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar en een boete van f 50 subs. 25 da gen, en tevens inbeslagneming van de hamstergoederen. De politierechter veroordeelde mevr. B. en G. conform de eis. Een Zuid-Koreaans meisje in de stra ten van Inchon (de haven van het zo juist veroverde Seoul). De Amerikaanse soldaten, die door de stad trekken' op weg naar het front, kunnen zich niet over het kind ontfermen. Is de moeder haar dochter op de vlucht kwijt geraakt of werd zij gedurende de hevige gevech ten, die in de stad gewoed hebben, ge dood? Het is een van de talrijke vragen, die in oorlogstijd gesteld kunnen wor den en waarop wellicht nooit het juiste antwoord gegeven zal kunnen worden. Daar is gebleken, dat onder invloed van hamsteraankopen gevaar bestaat voor prijsopdrijving van rijwielbuiten banden, heeft de minister van Econo mische Zaken de volgende maatregelen genomen. Voor het normale type buitenband in de maat-. 28 x l'/i zijn maximumprij zen vastgesteld voor verkoop door fa brikanten. grossiers, kleinhandelaren en rijwielherstellers. De maximumprijs voor de verbruiker bedraagt f 4.85 Aangezien deze prijs overeenkomt me' de prijs welke in Augustus j.l. gold, zijn door de prijsvaststelling de sedert dien toegepaste verhogingen van he den af ongedaan gemaakt. Een ruime voorziening met deze banden is gewaarborgd, aldus deelde het ministerie van Economische Zaken De Noord-Atlantische Raad heeft Dins dagavond in een officieel communiqué bekend gemaakt, dat overeenstemming is bereikt over de vorming van een ge ïntegreerd leger voor de verdediging van West-Europa op een zo vroeg mogelijk tijdstip, aldus meldt Reuter. Het com muniqué verklaart, dat het gebruik van Duitse mankracht en hulpbronnen be sproken was in het licht van de onlangs door democratische leiders in Duitsland en elders uitgesproken meningen. De Raad was het er over eens. dat Duits land in staat gesteld moest worden, ojj te dragen tot de opbouw van de defen sie van West-Europa. Hierover moet de defensiecommissie,, die uit de ministers van Defensie bestaat, zo snel mogelijk advies uitbrengen. In het communiqué wordt verklaard, dat de strijdmacht zal staan onder een opperbevelhebber, bijgestaan door een internationale staf van vertegenwoordi gers van alle deelnemende landen. Han gende de benoeming van een opperbevel hebber zal een stafchef, verantwoorde lijk voor de training organisatie, be noemd worden. De permanente groep van het militaire comité van de Noord- Atlantische verdragsorganisatie zal ver antwoordelijk zijn voor de hogere stra tegische leiding van de geïntegreerde strijdmacht. De bekrachtiging door de Raad van regelingen voor de geïnte greerde strijdmacht moet wachten op de aanbevelingen van de ministers van De fensie Senator Tom Connally, voorzitter van de invloedrijke senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen der V.S., heeft Dinsdag verklaard, dat het groot ste gedeelte van de troepen, nodig voor de verdediging van West-Europa, gele verd moet worden door de West-Euro- pese landen zelf. De senator verklaarde verder, dat de ECA-fondsen voor Euro pa verminderd moesten worden. Op een persconferentie zei Connally, dat hij er bij de V.S. op aandrong „pres sie uit te oefenen op de West-Europese landen om hun militaire macht geleide lijk te versterken. Zij kunnen niet van ons verwachten, dat wij hen te hulp snellen en verdedigen, tenzij zij zich zelf tot het uiterste inspannen," zo zei hij. Hij voegde eraan toe, dat Frankrijk het leeuwenaandeel van de landstrijdkrach ten moest leveren, welke het Atlantisch commando nodig heeft. Connally verklaarde verder, dat ieder land van het Noord-Atlantisch verdrag zfjn taak zo goed mogelijk diende te ver vullen. Nederland bijvoorbeeld moet niet proberen zijn vloot op te bouwen, maar dient zijn krachten te wijden aan het leveren van landstrijdkrachten en aan het vervaardigen van oorlogsmaterialen Volgens gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs zal het „Atlantisch leger" dat binnenkort gevormd wordt, voor een belangrijk deel in West-Duitsland gestationneerd wor den. Frankrijk, Engeland en de Be- neluxlanden zouden een deel van hun divisies onder een commando van een Atlantische generale staf plaatsen. De divisies van Italië, Por tugal en Noorwegen zouden in de eigen landen blijven, tenzij vijande lijkheden uitbrexen. mede. De industrie produceert onge veer een derde boven haar normale productie. Hiervan wordt niet meer dan ca. 15 procent geëxporteerd. De gezamenlijke fabrieken zullen nu hun belangrijk verhoogde pro ductie voor de binnenlandse markt voor 2/3 uit bovengenoemde ban den laten bestaan. Dientengevolge zullen hiervan 250.000 stuks per maand beschikbaar komen. De eco nomische controledienst zal nauw lettend toezien, dat de geproduceer de banden normaal hun weg naar het publiek vinden. - Teneinde het hamsteren de kop in te drukken, zal de verbruiker slechts een nieuwe buitenband kunnen kopen bij gelijktijdige inlevering van een oude buitenband van dezelfde maat. De win kelier en de rijwielhersteller zijn ver plicht bij verkoop van iedere nieuwe buitenband een oude van dezelfde maat terug te nemen en deze te bewaren. De minister van Economische Zaken heeft een prij zenbeschikking handels marges textielgoederen vastgesteld. De regeling geldt voor de prijsvast stelling voor groot- en kleinhandelaren van alle bedrijfskleding, wollen stoffen, kousen en sokken, wollen en molton dekens (behalve reisdekens), garens (waaronder de wollen breigarens), stuk goederen (behalve kunstzijden stoffen), luiers en huishoudgoederen, zoals hand doeken. theedoeken, lakeDS, slopen en zakdoeken. De regeling bepaalt, dat de vervan gingswaarde voor deze goederen door de handel slechts mag worden in reke ning gebracht voorzover reeds dezelfde cf nagenoeg dezelfde goederen tegen hogere prijzen zijn ingekocht en in het magazijn aanwezig zijn. Deze goederen dienen van een leverancier te zijn ge kocht die regelmatig in déze goederen handelt. Als handelsmarge mag niet meer worden berekend dan een bedrag, dat gelijk is aan de handelsmarge in geld, die laatstelijk in rekening werd gebracht voor hetzelfde of nagenoeg hetzelfde goed gedurende de periode van 1 Juni 1949 tot en met 31 Mei 1950. Dit geldbedrag mag evenwel worden ver hoogd met 3 pet. wegens de sedertdien opgetreden stijging van de exploitatie kosten en de kosten van levensonder houdL In het algemeen zal de economische controledienst zich ook in de overige sectoren van de handel bij de controle door bovengenoemde richtlijnen laten leiden. In Oost-Schotland, werden Dins dag de kranten, observatoria en me teorologen overstroomd met verzoe ken om inlichtingen. De oorzaak van alle opwinding was de zon, die als een grote lichtblauwe bol aan de hemel stond. Meteorologen in Edinburgh en Londen geloven dat het verschijn sel veroorzaakt is door rookdeeltjes van enorme bosbranden in de V". S. en Canada, die de Atlantische Oceaan overgewaaid zijn. De Veiligheidsraad heeft in haar zit ting van Dinsdag Indonesië voor het lidmaatschap van de V. N. aanbevolen. Geen der leden verzette zich tegen dit besluit. De gedelegeerde van nationalis tisch China onthield zich van stemming. Omstreeks 20 October zullen de Neder landse strijdkrachten voor Korea naar net strijdtoneel vertrekken. Aan de oefening van de manschappen wordt alle zorg be steed. Zo zullen zij in de loop van de vol gende week naar België gaan om daar met zwaar materieel een korte oefening te houden. Deze geschiedt geheel in eigen verband. Een ontmoeting met de Belgische Korea-strijders wordt dus niet verwacht Wel is er contact tussen de commandan ten van de Belgische en Nederlandse deta chementen. Zo gaat majoor Den Ouden nog deze week- zijn Belgische collega be zoeken voor het uitwisselen van gegevens Van betrouwbare zijde vernamen wij dat dit bezoek niet uitgelegd moet worden als een begin van de vorming van een Bene lux-contingent voor Korea. Maandagmiddag is te Amsterdam bij een familie in de Valeriusstraat een ba by, een meisje van acht maanden, in haar bedje gestikt. Deze foto, genomen van de Big Ben af, geeft een indruk van het (nog) niet al te fraaie Parliament Square in Londen. Wie hier echter volgend jaar tijdens het Festival of Britain zal komen, zal het plein niet meer herkennen. Er wordt een brede rijweg aangelegd, piet aan weerszijden prachtige tuinen, waarin beroemde politieke persoonlijkheden (in steen) zullen worden geplaatst. Deze werken zullen ongeveer 500.000 gulden kosten. Op de achtergrond, links, Central-Hall, en rechts, boven de bomen uit, Buckingham Palace. De 40-jarige bewoonster van het pand aan de Wilhelminastraat 47 te Haarlem,, mevr. H. Verberne, is hedennacht door gasyerstikking om het leven gekomen. Een grote hoeveelheid uitgegraven grond, die in verband met riolerings- werkzaamheden in deze straat vlak naast het trottoir ligt opgehoopt, heeft door haar gewicht de gasleiding daar ter plaatse doen verzakken; deze leiding is bij de voorgevel van dit pand bij een zgn. sok (verbindingsstuk) afgebroken. Het gas is via de kelder in het perceel gestroomd, hetgeen de heer Verberne om half vier 's nachts ontdekte. Zijn echtgenote bevond zich reeds in bewus teloze toestand. Nadat enige gewaarschuwde doktoren van de O. D. met een zuurstofapparaat vergeefs getracht hadden de levensgees ten weer op te wekken, is het slachtoffer naar het Grote Gasthuis vervoerd, waar de pogingen herhaald werden. Tenslotte moest echter de dood geconstateerd wor den. Gevoel is goed, doch oordeel is beter. Verwachting tot Donderdagavond: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Aanvankelijk matige, maar spoedig tot krachtig en langs de kust tot hard toenemende wind tussen Zuid en West. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon: 6.34—18.26; Maan: 18.51—9.11. Het hoofdkwartier van de communis tische partij te Düsseldorf is gevorderd als kwartierruimte voor de nieuwe Brit se troepen, die naar Duitsland worden gezonden. Het gebouw moet binnen 48 uur wor- den ontruimd. De communisten hebben opdracht gekregen een drukpers en ver schillende andere kostbare installaties achter te laten. Het hoofdkwartier is het meest luxu euze communistische gebouw in Euro pa. Het is vijf verdiepingen hoog en kwam eerst de vorige maand gereed. De West-Duitse communisten hebben aangekondigd, dat zij geen gehoor zul len geven aan het Britse bevel tot ont ruiming van hun hoofdkwartier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1