RODE TROEPEN MOETEN ZICH TERUGTREKKEN ACHTER 38STE BREEDTEGRAAD Amerikaans vredesplan voor Korea GEEN BESLUIT OVER GRENS 5 PCT. LOONSVERHOGING Pleister van 5 ton op een verloren boksmatch I Sovjets bereid tot onderhandelen Regering gaat nader overleg plegen Tot hoofd en hart Speerpunten U.N.O.-troepen hebben vrij spel Seoul overgedragen aan Syngman Rhee 38ste breedtegraad moet hebben afgedaan SCHERMUTSELINGEN IN INDO-CHINA Geen krachtig W.-Europa zonder Duitsland FORMOSA BLIJFT OP AGENDA DER VN. IN OOSTENRIJK IS HET NOG ONRUSTIG Joe Louis een goed verliezer: „Ik had in geen enkel opzicht voldoende overwicht Definitief einde van zijn carrière Binnenkort nieuw loondebat Het weer. Bejaard arbeider onder machine Een meevallertje van een maand Beschonken automobilist zwaar gestraft VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1950 74ste JAARGANG No. 248183 AMERIKANEN OHDERSCHEPPEH N.-KOREAAHSE LEGERORDERS Fransen niet meer in Dongkhe Verklaaring mr. Stikker Communistisch China niet bij debat over agressie V.S. Loon- en prijspolitiek het twistpunt BETALEN! 0 die come back Louis sportief OUDE VROUW VOOR f 1500.- OPGELICHT? VERGIFTIGING IN IJMUIDEN TOCH VIJF PROCENT IN SIGARENINDUSTRE „SITUATIE IN DUITSLAND CRITIEK" Nieuwe publicatie van Ameiikoans ministerie van Defensie Demonstraties in Roer gebied verwacht Twee werklieden bijna ander Dieseltnein Tevreden veroordeelde BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk' Stumphlusstr. 45, tel 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr 27. tel. 5790 Voor klschten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter- hoogte Ingezonden mededelingen dubbel tarief Omroet ers 16 cents oet m.m.-hoogie. De administratie behoudt rich het recht voo» advertentiën eventueel zondet opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, f 1.52 per maand, t 4.55 per kwanaal. Agenten van de Amerikaanse Geheime Inlichtingendienst hebben hoogst geheime bevelen onderschept van de Noord-Koreaanse aanvoerder Kim II Soeng aan zijn legercommandanten, waarin de troepen bevel wordt gegeven het contact met de strijdkrachten van de Verenigide Naties te verbreken en zich achter de 38ste breedtegraad terug te trekken, zoveel mogelijk met medeneming van wapens en uirustingen. De ontwikkelingen aan de verschillende fronten vormen een bevestiging van deze berichten. Het verzet van de rode troepen is volledig gebroken en de speerpunten van de troepen van de V.N. hebben overal vrij spel. Zij rukken gestadig op naar de 38ste breedtegraad, waarvan zij nu nog slechts enkele kilometers zijn verwijderd. De commandant van de grond strijdkrachten in Korea, luitenant-generaal Walton Walker, heeft gisteren ver klaard, dat de ingesloten legers van Noord-Koreanen in Zuid-West-Korea geen ernstig gevaar meer vormen en vernietigd zijn als georganiseerde strijdmacht. Zij zullen zich niet meer kunnen hergroeperen, daar „de verbindingen ver nield zijn, de controle is verdwenen en het grootste gedeelte van de uitrusting verloren is gegaan". ontsnappingsroute naar het Noorden zo lang mogelijk vrij te houden, teneinde de Noord-Koreaanse hoofdmacht in staat te stellen zich naar het Noorden terug te trekken. De Noord-Koreaanse tegen stand verminderde dan ook plotseling terwijl de verdedigers van de stad zich og m goede positie bevonden. Naar men aanneemt, had de hoofdmacht zich toen uit Seoul teruggetrokken. Officieren van de Amerikaanse inlich tingendienst twijfelden eerst aan de authenticiteit van de onderschepte or der aan de Rode troepen, doch de jong ste ontwikkelingen op het Koreaanse slagveld en berichten over vredesvoel- horens vormen een duidelijke bevesti- «róS. In het onderschepte bevel wordt ge zegd, dat het terugtrekken achter de 38ste breedtegraad „zo ordelijk moge lijk" moet geschieden. In de afgelopen week hebben de strijdkrachten van de V. N. in Korea, behalve in Seoul, geen ernstige tegenstand meer onder vonden. Het snelle ineenstorten van de Noord-Koreaanse strijdkrachten verwondert de militaire waarnemers nog steeds. Er zijn aanwijzingen, dat de N.-Kore aanse verdediging van Seoul een vdrtra- gingsactie was. Blijkbaar wenste men de De opperbevelhebber der Verbonden Strijdkrachten generaal MacArthur heeft de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul vandaag overgedragen aan de president van de Koreaanse republies. Syngman Rhee. Slechts 24 uur nadat de Verenigde Strijdkrachten het laatste georganiseerde verzet in de stad had den geliquideerd, werd de stad opnieuw in het bezit gesteld van de 75-jarige president. Elders op Korea kwam het slechts sporadisch tot een botsing, daar de Noord-Koreaanse troepen de strijd me den en slechts kort en onbekwaam vochten. Amerikaanse troepen hebben weder om een aantal krijgsgevangenen be vrijd. Drie Noord-Koreaanse gevangenen hebben verklaard, dat generaal William Amerika heeft, volgens A.P. en Reuter, een plan van zes punten opgesteld voor het vestigen van de vrede in Korea. Het houdt in, dat de 38ste breedtegraad moet hebben afgedaan en de vereniging van Noord- en Zuid-Korea door een tl.N.O.-commissie zal geregeld worden. Vrije verkiezingen zijn een volgende voorwaarde. Voorts wordt een krachtige wederopbouw verlangd en stelt het Amerikaanse plan vast, dat bij de regeling van het Koreaanse probleem, geen enkel land de boventoon zal mogen voeren. Korea zal tenslotte zo hersteld moeten worden, dat het geen bedreiging) oplevert voor zün naburen. Het Amerikaanse plan houdt zich niet met de 38ste breedtegraad als zodanig bezig, maar gaat Uit van de veronderstelling, dat 'het land verenigd zal worden. Uit welingelichte bron verneemt A.P., dat op dit punt een meningsverschil be staat tussen de Engelsen en Amerikanen. Hoewel troepen in tactische operaties de 38ste breedtegraad zouden kunnen overschrijden, zouden de Engelsen van mening zijn, dat de Algemene Vergade ring een bepaald advies dient uit te brengen, indien een langdurige bezet ting van Noord-Korea wordt verwacht. Zij zijn van oordeel, dat de huidige re soluties van de Veiligheidsraad niet vol doende bevoegdheid verlenen voor vol ledige bezetting van Noord-Korea. De Engelsen houden vrijwel voortdurend conferenties met andere delegaties om de bijzonderheden van hun plan uit te werken. Naar vernomen wordt, wordt goede vooruitgang gemaakt, hoewel nog geen besluit is genomen over de defini tieve bewoordingen van de resolutie. In diplomatieke kringen te Londen verneemt Reuter, dat de regering van India Engeland en de V. S. heeft meegedeeld, dat zij geen steun kan geven aan een besluit om de strijd krachten van de V.N. in Korea de 38ste breedtegraad te laten over schrijden. Functionarissen van het secretariaat der V.N. hebben het gerucht tegenge sproken, als zou Noord-Korea te kennen hebben gegeven, dat het vrede wil slui ten. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken deed dit Donderdag eveneens. Volgens berichten uit hoogst betrouw bare bron. zo meldt Reuter, heeft Vish- insky, de Russische minister van Buiten landse Zaken, te kennen gegeven, dat hij graag een onderhoud met Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, wil hebben over de ge schillen tussen beide landen. Deze geschillen omvatten behalve Ko rea vele andere onderwerpen, zoals Duitsland en Japan. Intussen worden besprekingen gevoerd tussen Engeland, Australië, Noorwegen en India over een resolutie betreffende de toekomst van Korea na de oorlog. Deze resolutie zou vermoedelijk vandaag in de politieke commissie worden inge diend. Gezaghebbende kringen te Washington hebben verklaard, aldus Reuter, dat de Amerikanen niet de enigen zijn in de V.N., die de bestaande resoluties van de Veiligheidsraad inzake Korea aldus uit leggen, dat generaal MacArthur bevoegd, is de 38ste breedtegraad te overschrijden De Franse troepen trekken zich vol gens U.P. terug op de strategische stad Laokay, onder druk van de communis ten in het noorden van Tonkin. Officiële bevestiging van deze be richten wordt niet gegeven evenmin als van een melding dat de Fransen Pakha, 40 K.M. ten oosten van Laokay «ntruimd zouden hebben. Deze twee posten Pakha en Lao kay vormden oorspronkelijk de bui tenste verdedigingslinie in Tonkin, de provincie die aan China grenst. Acht a tien communistische bataljons bedreigen de posities van Laokay en Pakha, maar volgens Franse woord voerders is de voornaamste strijd nog Biet ontbrand. als dat voor het herstel van vrede en veiligheid nodig is. De hernieuwde belangstelling van Rusland voor „vrede" werd Donderdag nog eens geaccentueerd door een bewe ring van Radio Moskou, dat de Sovjet- Unie bereid is te onderhandelen over „duurzame vrede in Azië en Europa". In de uitzending werden de V. S. afgeschil derd als de ware agressor in Korea en als het enige land, dat een vergelijk in de weg staat. De politieke commissie van de Alge mene Assemblée zal vanavond om 21 uur bijeenkomen. Van de zijde der Algemene Vergade ring wordt aandrang uitgeoefend, dat de commissie in zitting zal blijven totdat een besluit genomen is inzake de reso lutie, waarbij de troepen der V.N. ge machtigd worden de 38e breedtegraad in Korea te overschrijden. Volgens de rangorde op de agenda der commissie zou deze resolutie pas Zaterdag of mo gelijk zelfs pas de volgende week in behandeling komen. In sommige kringen wordt betoogd, dat dit te laat zal zijn. Dean, de Amerikaanse commandant van de 24ste infanterie-divisie, die sedert 21 Juli wordt vermist, nog in leven is. Zij zeiden, dat zij een kapitein van het Noord-Koreaanse leger in Chongju op 23 of 24 September hadden horen zeg gen, dat Dean was overgebracht naar Seoul in het begin van September. Voordien was hij opgesloten in een krijgsgevangenkamp in Chongju. De Amerikaanse luchtmacht heeft verklaard, dat de Noord-Koreanen ten Noorden van de 38ste breedtegraad vliegvelden blijven aanleggen ondanks de nederlaag van hun leger in Zuid- Korea. Een woordvoerder zei, dat Amerikaanse piloten in het bijzonder op het vliegveld van Wonsan grote ac tiviteit hadden waargenomen. Vliegtui gen zagen zjj echter niet. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. D. U. Stikker, heeft in New York aan U.P. medegedeeld dat Nederland voorstander is van het op nemen van Duitse eenheden in een verenigde Europese strijdmacht. Wanneer men, aldus mr. Stikker, van West-Europa het vormen van een krachtige verdediging wil verwachten, moet Duitsland in staat gesteld worden op een eervolle basis zijn deel bij te dragen. Hij liet blijken dat hij geen voorstan der is van de oprichting van een on afhankelijke Duitse strijdmacht. Het is z.i. echter noodzakelijk dat Duitse een heden een onderdeel vormen van een geïntegreerde Europese strijdmacht. De Veiligheidsraad heeft in zijn zit ting van Donderdag het voorstel van nationalistisch China om de kwestie Formosa van de agende af te voeren verworpen. Verder besloot de Raad geen vertegenwoordigers van commu nistisch China uit te nodigen om het debat over de „Amerikaanse agressie tegen Formosa" bij te wonen. "-v: Hoewel de troepen der Verenigde Naties Seoul heroverd hebben, wordt er ten gevolge van de acties door sluipschutters nog gevochten. Enige leden van het Rode Kruis vervoeren een gewonde marinier. Hoewel de Oostenrijkse communisten besloten hebben de voorgenomen alge mene staking voorlopig af te gelasten, was ook gisteren de rust nog niet vol komen in het land teruggekeerd. Voor de derde achtereenvolgende dag de monstreerden zij tegen de regerings plannen om aanstaande Zondag de lo nen en prijzen te verhogen. Op de beide Donaubruggen, die de Russische sector van Wenen met de andere delen van de stad, ten Zuiden van de rivier, ver binden, blokkeerden zij alle verkeer. Het overgrote deel van de 50.000 arbei ders, die Dinsdag en Woensdag staak ten, is weer aan het werk gegaan in afwachting van nieuwe communistische instructies, die morgen na een vergade- Uit een rapport van de V.N. blijkt, dat Rusland nog steeds niet zijn UNO-contributie voor 1950 ad 2.166378 betaald heeft. De koks van het Cumberland Hotel te Londen zaten even'boor een lastig pro bleem, toen hun gasfornuizen ten gevolge van de staking van 1500 employe's bij het Londense gasbedrijf niet konden branden. De gasten verlangden evengoed hun kippetje. De chef-kok wist een oplossing: op het dak van het hotel liet hij een oven bouwen en daar konden toen de koks onder zijn leiding bij floodlight naar hartelust kippen braden. U heeft het natuurlijk al gehoord. Het heeft zelfs in onze niet zo bar bokserig aangelegde krant gestaan, dat de tot nu toe ongeslagen wereldkampioen Joe Louis, in een gevecht van vijftien ronden op punten heeft verloren van de ne gen en twintig-jarige heer Ezzard Charles. Dat was althans de teneur van het verslag meer dan 4000 woorden lang! dat ons de ochtend na dit sporthis torisch bekeken zo belangrijk gevecht, op onze nuchtere maag werd voorge schoteld. Vier duizend en meer woorden. En dan nog te weten dat wij de belangrijkste gegevens hebben moeten putten uit de mededelingen van een ander persbureau, namelijk: dat de heer Joe Louis alias Brown Bomber die ochtend van het gevecht bij wijze van ontbijt twee koppen thee had gebruikt (wy overigens ook, als U daar belang in stelt) en dat hij van plan was het geen naderhand helaas niet meer is bevestigd voor die middag nog een biefstukje te bestellen. Daartegenover stonden op rekening van de heer Charles wel niet Bomber, maar toch ook Brown twee gepocheerde eieren bij wijze van breakfast, terwijl hij voor zijn diner een smakelijk lamsboutje nuttigde. Een opmerkelijke bijzonderheid was verder de betrekkelijk geringe op komst van het publiek. Het Yankee stadion te New York, waar de Ame rikanen hun kelen schor plegen te schreeuwen, wanneer hun dikbetaal de honkballers er de nationale sport demonstreren, was met 20.000 men sen slechts voor iets meer dan een kwart gevuld. De rest was thuis ge bleven of zat in de bars, want een brouwerij had voor het lieve somme tje van 125.000 dollar de televisie rechten gekocht en presenteerde bij wijze van reclamestunt de heren Louis en Charles aan hun toeschou wers-luisteraars in de huiskamers en café's. Geestige lieden beweerden dat alleen d i egenen naar het stadion gin gen, die geen televisie hadden en geen borrel dronken. Maar dat is na tuurlijk een flauw grapje. De totale opbrengst van dit sportfes tijn en dat is géén grapje bedroeg rond anderhalf millioen gulden, waar van Louis, ondanks zijn nederlaag, on geveer vijf ton in zijn zak mocht ste ken. Dat is dus een behoorlijke pleister op de wonde, al zal het onze brave vriend niet meevallen, dat hij het hele bedrag practisch naar de Amerikaanse Lieftinck kan brengen, vanwege een respectabele belastingschuld. Joe Louis is een van de drie Ameri kaanse boksers, die zich hadden terug getrokken zonder dat hij zijn titel door een nederlaag moest afstaan. Hij is een van de twee alleen Gene Tunney waagde zich daar niet aan die een come back heeft geprobeerd en daarbij het deksel op zijn neus heeft gekregen zoals dat met come backs, meestal het geval is. Het leeftijdsverschil speelde daarbij trouwens ook een grote rol. Joe Louis met zijn 36 jaar, een geposeerd man, die zelfs politieke adspiraties had, moest bij zijn toch al enigszins natuur lijke traagheid, zo langzamerhand wel in het nadeel komen bij de kwieke Charles, die hem nu te duidelijk te ver staan heeft gegeven, dat dit 62ste ge vecht van zijn leven, toch werkelijk een van zijn allerlaatste is geweest. Het is niet onbegrijpelijk dat de fi guur van Louis een der meest be sproken sportsmen van de laatste tien jaar op een ogenblik als dit éven onze gereserveerdheid tegenover de praktijken van het wedstrijdboksen heeft overwonnen. Wij werden daarvan echter weer heel gauw genezen, toen we in het verslag van de wedstrijd de volgende lyrische passage aantroffen:, vele malen kreeg men de in druk, dat Ezzard Charles, wiens linker oog dichtgeslagen was, terwijl het bloed uit zijn mond stroomde, ieder ogenblik neer zou gaan. Maar Charles hield zich op de been en bleef het gezwollen ge- zich van Louis bestoken" En toen bekeken we het maar van een andere kant, waar we dan wél dat element van sportiviteit aantroffen, dat ons bij krachtmetingen van welke aard ook, toch altijd het meest zal blijven bekoren. En daarvoor zorgde Joe Louis, een geslagen man, maar tevens een eer lijk man. „Ik vond het een fijn gevecht", zei hij tegen zijn crew, „jullie worden allemaal ten zeerste bedankt. Ik had juist niet genoeg fut. Na dé zevende ronde wist ik, dat ik het niet zou kunnen klaar spelen. Ik had in geen enkel opzicht voldoende overwicht". „Is Charles de beste, tegen wie je ooit hebt gevochten?" vroegen de ver slaggevers. „Nee". „Is Charles een groot kampioen?" „Hij is goed in elk opzicht". „Wat zei je tegen hem op het eind?" „Ik feliciteerde hem". „Voordat de uitslag bekend werd?" „Ja". „En wat nü?" „Ik heb afgedaan, ik zal nu werkelijk nooit meer boksen". Charles was trouwens even oprecht: „Ik ben de hele tijd in moeilijkheden geweest. Nü begrijp ik pas waarom Joe zolang wereldkampioen is geweest". „En wat nu?" Dezelfde vraag die aan Louis werd gesteld. „Ik sta klaar om het tegen iedere goede bokser op te nemen, maar ik denk, dat ik de beste vandaag al ont moet heb". Sportiviteit schuilt overal mijn vrin den Cr. ring van communistische sociale voor mannen verwacht worden. Maar in Linz. in de Amerikaanse zone, bij de Russische zone-grens, lag het verkeer gisteren opnieuw volkomen stil door een stakingvan het tram- en buspersoneel. In een genationaliseerde staalfabriek staakten duizenden ar beiders de productie. Zij marcheerden naar het centrum van de stad, waar zij demonstreerden totdat zij door de poli tie uiteengedreven werden. De politie zette een brug over de Donau af. Op deze brug werd een groep demonstranten uit de door de Russen bezette Linzer-voorstad Urfah tegengehouden. In Graz en Donawits, twee staalstadjes in de Britse zone, lagen alle fabrieken stil. maar er zijn geen belangrijke incidenten voorgeval len. Oostenrijkse autoriteiten verwachtten, dat het vandaag in het gehele land weer rustig zou zijn. Gevreesd wordt echter, dat na de morgen gehouden vergadering van de sociale voorman nen nieuwe wanordelijkheden zullen uitbreken. Er bestaat geen twijfel aan, zei een der autoriteiten, dat de com munisten van oordeel zijn, dat hun kracht is toegenomen. Gisteravond laat hebben de commu nistische demonstranten hun blokkade van de verkeersbruggen over de Donau in Wenen opgeheven. Ook ontruimden zij het station, dat zij aan de lijn Wenen-—Bratislava bezet hadden. In Linz besloten de staal- en .transportar beiders het werk vandaag te hervatten. De politie van het bureau Stadhou derskade te Amsterdam heeft een 58- jarige chauffeur gearresteerd onder verdenking van oplichting. De man woonde in huis bij een 73- jarige vrouw in de Tweede Jan Steen straat. Hij zag kans van haar een machtiging los te krijgen om een bedrag van f 1500 van haar spaarbankboekje 'e halen. Buren en een zoon van deze vrouw waarschuwden de politie, toen zij daar kennis van kregen. Het geld werd in beslag genomen en een onderzoek werd ingesteld. De vrouw verklaarde, dat zij de man wel wat geld had willen lenen en hem daarom een machtiging, naar zij dacht voor een klein bedrag, had gegeven. Omdat hij tegenover de politie niet waar' kon maken ooit f 1500 te hebben bezeten, heeft men hem vastgehouden. Zaterdag zal hij voor de officier van justitie worden geleid. Donderdagavond werden twee kinde ren van zes jaar, een uit de Tuinders straat en een uit het Tuindershofje in IJmuiden-Oost, onwel. Toer. de kinde ren zich steeds slechter gingen gevoe len. werden de huisartsen er bij gehaald die hen onmiddellijk naar het St. Antho- niusziekenhuis brachten, omdat zij ver giftigingsverschijnselen vertoonden. Bei den waren toen reeds buiten kennis. Vanmiddag om twaalf uur was een kind nog steeds bewusteloos; het ande re was weer bij kennis en maakte het redelijk goed. Men vermoedt dat zij de bolster van een kastanje hebben gege ten. Van *alle mogelijkheden, die men voorzag in het duel, dat de Tweede Ka mer met de regering gehouden heeft om tot verhoging van de loongrens terzake van de 5 procent opslag te ge raken, heeft de regering er voorshands niet één gekozen. Zij Is eenvoudig uit geweken onder mededeling, dat zij nog nader overleg pleegt over een eventuele verhoging. Het resultaat daarvan zal zij in een nieuwe nota aan de Kamer me dedelen. zodat wij binnenkort op een hernieuwd loondebat kunnen rekenen. Onder deze omstandigheden kon de Kamer niet veel meer zeggen, en zo verdween het meest spannende gedeelte uit dit loondebat. Dat andere interessante punt, de verlenging van de arbeidsduur, of liever het uitspreken van de wense lijkheid daarvan, heeft de regering ook heel handig omzeild. Minister v. d. Brink deed net alsof hij er niets van begreep, dat de arbeidersvertegen- woordigers hem en zijn collega Joekes er toe wilden brengen zich daarover uit te laten. Hij sprak alleen maar over de verbetering van de ef ficiency, waaraan naar zijn mening reeds veel gedaan wordt, althans waarover veel wordt gestudeerd. Mi nister Joekes was nog een tikje vrij moediger. Hij sprak het woord „har der werken" uit, doch alleen maar oift te beweren, dat opvoering van de ar beidsproductiviteit niet uitsluitend draait om harder werken. Ook de uit rusting van de arbeiders en de orga nisatie van het bedrijfsleven zijn daarbij in het geding. Zo bleven do partijen minzaam om eikaar heen draaien, aan elkaar de eer latend om de handschoen op te rapen. Wat de loongrens betreft staat het nu zo. dat de meerderheid van de Kamer vraagt om onbeperkte vergunning om alle salarissen met 5 procent te verho gen, conform dé uitspraak van de Stich. ting van de Arbeid. (Voor verslag zie pag. 7) De werkgevers in de sigarenindustrie hebben hun verzoek om dispensatie van de vijf procent loonbijslag ingetrokkerv Verwachting tot Zaterdagavond: Veranderlijke bewolking met van nacht en morgenochtend hier en daar mist. Morgen overdag waarschijnlijk plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind aanvankelijk uit Weste lijke, later uit Zuidelijke richtingen. Voornamelijk in het Zuiden van het land iets hogere middagtemperaturen. Zon: 6.41—18.17 Maan: 20.27—14.91 Volgens een gisteren verschenen pu- plicatie van het Amerikaanse ministerie van Defensie is Rusland bezig zijn in vloed op geheel Duitsland uit te brei den en moet de situatie in Duitsland „nog steeds een van de meest critieke ter wereld" worden genoemd. De publi catie is getiteld „de nieuwe Russische aanval" (the new Russian assault). Het ministerie van Defensie acht de splitsing van Duitsland in twee delen even „explosief" als die van Korea in een noordelijk en een zuidelijk deel. In de publicatie wordt aangevoerd dat de communisten in geheel West-Duitsland actie-comité's oprichten met het doel de uitvoering van een staatsgreep te ver gemakkelijken welke hen jn staat -moet stellen geheel Duitsland in hun macht te krijgen. De communisten nemen vol gens de publicatie alle middelen te baat om Duitsland tot hun leer te bekeren. De West-Duitse socialisten-leider Dr. Kurt Schumacher heeft verzekerd, dat de communisten het plan hebben om a.s. Zondag in tenminste acht steden van het Roergebied demonstraties te houden. H(j waarschuwde de politie voor zwakke plekken, die door de com munisten konden worden uitgebuit. De Engelse troepen in het Roergebied zijn op hun hoede. Een Britse brigade heeft bevel gekregen zo spoedig mogelijk terug te keren van de herfst-manoeu- vres voor het geval zich tijdens het week-einde in het Roergebied commu nistische onlusten voordoen. De brigade is normaal in het Ro^-gebied gestation- neerd. Zij is de eerste formatie, die van de manoeuvres, welke vanavond of morgenochtend zullen eindigen, zal te rugkeren. De Hamburgse Senaat heeft de „mars van de 100.000" verboden. Deze mars zou a.s. Zondag gehouden wor den in geheel West-Duitsland door de „Jonge strijders voor de vrede". Brna alle elf staten hebben de mars rel is verboden. De politie heeft gedreigd iedere communistische demonstratie met geweld uiteen te zullen drijven. In de communistische pers wordt echter nog steeds tot het houden van massa demonstraties opgeroepen. Onder het uitroepen van bedrei gingen dat zij zouden terugkomen, De gelegenheid maakt een mens niet j zwak, doch toont hem alleen maar, wat hij waard is. Het slagboom-conflict in Berlijn is ten einde. Negen met geweren gewapende Britse soldaten pakten de slagboom op en deponeerden hem voor de voeten van een Russische officier (in het midden achter) in diens sector. Na die daad wan delden de soldaten onder toezicht van hun officier (links) terug. maar dan met de „volkspolitie", werden gisteren 60 weerbarstige communisten uit hun partijhoofdkwartier in Dussel- dorp gezet, waarvan de gebouwen zijn gevorderd door de Engelsen. De West-Duitse socialistenleider dr. Kurt Schumacher, heeft verklaard, er tegenstander van ie zijn. dat Duitsland een gedeelte draagt van de kosten, ver bonden aan de voorgenomen verster king van de geallieerde bezettingskos- ten. Schumacher is een van de Duitse politici, die dringend verzochten om versterking van de geallieerde garni zoenen. Op de boerderij „Dieshuis" te Win terswijk is Donderdag een ernstig on geluk gebeurd, dat aan de 66-jarige landbouwer B. te Selle. het leven kostte. Hij kwam -onder de maaimachine var een z.g. aardappelstomer terecht, waar bij het linkerachterwiel over zijn borst reed. In zorgwekkende toestand werd Te S. naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij spoedig overleed. Enkele, arbeiders, werkzaam bij de ■alectrificatie van de spoorlijn in de omgeving van Zwolle, hoorden Don derdagmiddag, toen zij een kleine spoorbrug passeerden, de met honderd km. vaart aansnellende Dieseltrein te laat. De 50-jarige Th. v. d. Bend, die snel opzij sprong, werd evenwel door de trein geraakt. Hij is met zware inwen dige kneuzingen naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Zijn kameraad kon zich ternauwernood redden. Voor het Amsterdams Gerechtshof heeft terecht gestaan de 50-jarige Am sterdamse schilder W. M. ten C„ een broer van de verdachte, die deze zomer veroordeeld werd in een proces os'er het smokkelen en verkopen van hor loges. Deze schilder was door de recht bank veroordeeld, omdat in zijn woning een aantal van de horloges was aange troffen. alsmede f 60.000 aan bankpa pier. Hijzelf bekende, dat hij enkele malen pakjes met horloges voor zijn broer vervoerd en afgegeven had. Hem was daarvoor f 50 boete plus een maand voorwaardelijk opgelegd. Tijdens de zitting bleek nu. dat hij dit vonnis niet goed gelezen had. Hü had hoger beroep aangetekend, omdat hij meende, dat hij tot 1 maand was veroordeeld. Toen hij uit de mond van president Nepperus hoorde, dat die maand hem voorwaardelijk was opge legd en zijn verzoek om slechts gestraft te worden met een geldboete al door de rechtbank was ingewilligd. legde hij zich meteen bij het requisitoir van mr. Fabius neer, die bevestiging van de straf vroeg. Het hof zal uitspraak doen op 12 Oc tober a.s. Dat de Justitie streng optreedt tegen autobestuurders, die dronken achter het stuur zitten, heeft C. D. moeten onder vinden op het Kantongerecht te Amster dam. Binnen een jaar stond hij voor de tweede maal terecht, nadat hij de vorige keer reeds een week hechtenis had on dergaan. Na uitvoerig overleg met de raadsman mr. dr. I. Coopman. sprak de Kanton rechter 't volgende vonnis uit: een boete van f 759, drie maanden hechtenis voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar en het voorschrift, dat verdachte zich onder behandeling stelt /van het Medisch Consnltatie-bnreau voor Alco holisme. Dit Bureau doet de alcoholisten een medische behandeling ondergaan, waar door zij van de drank af geraken, geeft sociale steun aan de gezinnen en houdt de patiënten onder toezicht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1