Verbonden legers aan 38ste breedtegraad wachten de beslissing af nodigt uit Veiligheidsraad Rood China l! Wat nu De stem van Amerika Waarschijnlijk gaat opmars in Noord-Korea verder Tot bespreking van Verzet van dr. Tsiang 1 Belgische socialisten niet bevreesd voor oorlog NEDERLAND NIET-PERMANENT VAN DE VEILIGHEIDSRAAD LID Vrouw redt zich door sprong in een vangzeil Koninklijk Paar naar Engeland .Het weer. POLITIE IN W.-DUITSLTREFT MAATREGELEN Tot hoofd en hart Roden bedrijven nieuwe gruwelen Strijd tussen Turkije en de Libanon na 12 maal stemmen onbeslist Andere ontsnapt langs een steiger Om het hoofd te kunnen bieden aan te verwachten communistische relletjes ALB. KUYLE KRIJGT 1 JAAR VOORW. ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1950 74ste JAARGANG No. 248184 STORING IN TREINVERKEER BIJ DELFT Stikker: „Niet aan te ontkomen" Spaak tegen verlenging van dienstplicht OVERVAL OP WINKELIER om een windbuks I FELLE BRAND IN AMSTERDAMS WOONHUIS Van 21 tot 24 November LUCHTAANVAL OP AMBON Actie begonnen? RUSSISCHE SiPIOMNAGE IN WEST-DUITSLAND BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. V/nd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt z'ch het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, t 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Als er één volk is, waarvoor wij Nederlanders sympathie en be wondering moeten koesteren, dan is het wel het Amerikaanse volk. Zon der Amerika zou de tweede wereld oorlog niet door de Geallieerden ge wonnen zijn, zonder Amerika zou Zuid- Korea nu een Russische vazalstaat zijn, zonder Amerika zouden West-Europa en het Nabijq Oosten waarschijnlijk reeds door de Russen onder de voet zijn ge lopen, zonder de Amerikaanse Marshall hulp zou de opbouw van West-Europa niet zo'n hoge vlucht hebben genomen, zou er ook op sociaal-economisch ge bied een chaos ontstaan zijn, welks ge volgen moeilijk te overzien waren ge weest. Het is niet onze schuld, dat wij nu en dan tengevolge van bepaalde Amerikaanse uitlatingen gedwongen worden deze sympathie, bewondering en dankbaarheid in te perken omdat wij er soms op vrij hardhandige wijze aan herinnerd worden, dat het niet al leen idealistische motieven zijn, die Amerika's optreden kenmerken. Dat een grote-mogendheden-politiek hier een geducht woordje meespreekt heeft Ne derland wel zeer duidelijk aan den lijve kunnen voelen. Men denke slechts aan de politieke manoeuvres, die uiteinde lijk resulteerden in een vervroegde sou- vereiniteitsoverdracht, welke Neder land en Indonesië voor goed scheidde, al wordt in schijn nog een Unie ge handhaafd, Nederland is grotendeels uitgeschakeld en Amerika heeft Indo nesië in zijn invloedssfeer ongenomen. Nederland is tengevolge van het verlies van dit gebied tot een zoveelste rangs mogendheidje teruggebracht. Nederland heeft echter nog iets over gehouden, wat enigszins aan zijn vroe gere machtige internationale positie herinnert: zijn vloot. Zijn marine-een heden bevaren nog steeds de wereld zeeën. In de wateren van Korea, in de Middellandse Zee, bij Geallieerde vloot- manoeuvres, overal verschijnen de Ne derlandse oorlogsschepen en spelen hun lang niet onverdienstelijke rol. Dit is blijkbaar sommigen nog een doorn in het oog. Wij menen aldus de woorden van de bekende en in de Amerikaanse politiek machtige senator Tom Conally, voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, te moeten verstaan. De senator, misschien wat al te enthousiast over de successen in Korea, noemde op een persconferentie Neder land een typisch voorbeeld van een land, dat de traditionele conceptie van zijn landsverdediging zal moeten her zien. „De. Nederlanders," aldus Conally, „zullen zibh moeten toeleggen op he.t leveren van landstrijdkrachten en uit rusting en zullen voor hun maritieme verdediging op Engeland en Amerika moeten vertrouwen." Onze vloot heeft volgens deze senator dus weinig zin. In geval van oorlog zal men natuurlijk wel gaarne gebruik willen maken van onze koopvaardij schepen, maar deze behoeven niet te worden beschermd door onze eigen marine. Het doet alles wat onbehaag lijk aan. Blijkbaar is Conally van me ning, dat onze regering, die in het ver leden al zo vaak voor Amerikaanse druk is gezwicht, ook dit nog wel zal „nemen". Het lijkt ons dringend ge wenst, dat de. Nederlandse regering langs diplomatieke weg duidelijk te kennen zal geven, dat zij er niet aan denkt aan Conally's suggestie gevolg te gaven. Het Nederlandse volk is nog altijd een zeevarend volk en zal dit blijven, ook al heeft het Indonesië ver loren. Zijn vloot, ook al is zij klein, is nog altijd zijn trots en zal de wereld zeeën b 1 ij v e n bevaren. Laat senator Conally zich hierin niet vergissen. Wij hebben echter nog de hoop, dat de stem van senator Conally niet de Voice of America zal blijken te Zijn. De verbonden Ieders hebben de laatste kilometers tot aan de 38ste breedtegraad afgelegd en staan thans aan de oude grens tussen Noord- en Zuid-Korea. Het wach ten is nu op het besluit, dat de troepen zal bevelen de geslagen vijand ook op eigen terrein te vervolgen, of de order „tot hier en niet verder" zal geven. Hoe de beslissing van de V. N. ook zal uitvallen, in beide ge vallen brengt zij niet alleen voor Korea en het Verre Oosten, maar waarschijnlijk voor de gehele wereld ver strekkende consequenties mee. Zowel op het hoofdkwar tier van generaal MacArthur als op de commando's te velde en in de meeste hoofdsteden van de Westerse landen is men van mening, dat het antwoord op de vraag „wel of niet over de 38ste breedtegraad" bevestigend zal luiden, militaire en politieke waarnemers verwachten, dat de troepen bevel zullen krijgen Noord-Korea binnen te trekken, de rode hoofdstad Pyongyang te nemen en hun gezag uit te breiden tot aan de grenzen van com munistisch China. De Zuid-Koreaanse derde divisie, die zoals wij giste ren reeds in enkele edities konden melden de 38ste breedtegraad heeft bereikt en de Noord-Koreaanse troe pen naar hun eigen gebied heeft verjaagd, heeft van de Amerikaanse militaire adviescommissie in Korea op dracht gekregen, de grens tussen Noord- en Zuid-Korea niet te overschrijden en zich te „hergroeperen". Bij luchtverkenningen zijn ten Noorden van de 38e breedte graad geen rode rode concentraties waargenomen, en men zou dus geneigd zijn aan te nemen, dat men voorlopig van een invasie in Noord-Korea heeft afgezien. Welinge lichte waarnemers te Washington zijn echter van mening, dat het bevel om militaire en niet om politieke redenen is gegeven. Zij achten het volkomen verklaarbaar, dat generaal MacArthur tenminste voor korte tijd halt laat maken, om voorbereidingen te treffen voor de volgende stap. Deze stap zou volgens hen bestaan uit het over schrijden van de 38ste breedtegraad, om de vernietiging van het Noord-Koreaanse militaire apparaat te voltooien. President Truman heeft generaal MacArthur in een telegram gelukge wenst met de overwinning, die onder zijn leiding in Korea is bevochten. De strijdkrachten van de V. N. be haalden gisteren weer op alle fronten grote overwinningen. De rode troepen ondernamen vier kleine tegenaanvallen, maar deze werden afgeslagen. Het kost de UNO-strijdkrachten dikwijls meer moeite om contact te maken met de vijand dan om vorderingen te maken. Luitenant-generaal Walton Walker, bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger, kon gisteren dan ook zonder enig bezwaar verklaren, dat het rode leger in Korea vernietigd is. „Wat ons betreft is de oorlog voorbij", zo zei hij. „Het vijandelijke leger is verspreid 18 October zal de Engelse koning door een druk op de knop de Schotse Loch Sloy electriciteitscentrale in werking stellen. Deze centrale, waaraan 2200 mensen vijf jaar lang hébben gewerkt, heeft een capaciteit van honderd millioen kilowatt. De reusachtige pijpleidingen in het Grampian-gebergte. De Veiligheidsraad heeft Vrijdag met teven tegen vier stemmen besloten com munistisch China uit te nodigen tot de bespreking van de kwestie-Formosa in de Raad. Deze beslissing stuitte op hef tig verzet van de Chinese nationalisti sche gedelegeerde, dr. Tsiang, die van mening was, dat zijn stem als een veto beschouwd moest worden. De voorzitter van de Raad, sir Gladwyn Jebb (Enge land), oordeelde evenwel, dat de reso lutie op de vereiste wijze was goedge keurd. Dr. Tsiang tekende ook hiertegen pro test aan en wenste een tweede stemming om te bepalen, of de kwestie aan een veto onderworpen was. Negen leden bleken van oordeel, dat zulks niet het geval was, één onthield zich van stemming en alleen dr. Tsiang stemde vóór. Weer wilde hij zijn stem als een veto laten gelden. De voorzitter besliste evenwel, dat het hier een procedure kwestie betrof. Met negen stemmen tegen één en één onthouding (Cuba) bevestigde de Raad de beslissing van zijn voor zitter. Een voorstel van dr. Tsiang Door het ontsporen van vijf goe derenwagens en het neerkomen van de bovenleiding bij Delft is het treinver keer tussen Rotterdam en 's-Graven- hage sinds één uur hedennacht ge stoord. In de vroege ochtenduren slaagde men er in een spoor vrij te maken. Diesel- treinen reden een pendeldienst van Den Haag naar Rotterdam. Amerika. De chef van het Amerikaan se leger heeft bekend gemaakt, dat hij in de komende zes maanden 300.000 man onder de wapenen zal roepen, wat meer is dan het dubbele van het aantal, dat oorspronkelijk zou worden opgeroepen. om de kwestie aan het oordeel van het Internationale Gerechtshof te onderwerpen, werd door de voorzit ter afgewezen. De Raad bekrachtigde ook deze beslissing. Tsiang nam geen deel aan de stemming. De uit slag werd niet bekend gemaakt. Een voonstel van Ecuador om de be spreking van de kwestie-Formosa tot 15 November uit te stellen, werd door de Raad aangenomen. De voorzitter vroeg tenslotte of de le den nog met het enig overgebleven pum van de agenda, de Koreaanse kwestie wensten verder te gaan. De Sovjet-Rus sische gedelegeerde herinnerde de leden er aan, dat hij een voorstel had inge diend betreffende de „barbaarse bom bardementen door de Amerikaanse luchtmacht van Noord-Koreaanse ste den". Hij drong aan op een onmiddellij ke beslissing. De Egyptenaar Mohammed Fawzi Bey verklaarde, dat dit niet mo gelijk was en stelde opschorting voor. De Raad besloot hiertoe, doch de Russische afgevaardigde stond er op, dat de Raad vandaag weer bijeen zou komen. in zakken, die geen werkelijke aanval lende kracht meer hebben". Hij ver klaarde, dat de verbonden legers in de afgelopen maanden 75.000 communisti sche soldaten gedood hebben, hetgeen overeenkomt met zeven volledige rode divisies Het Amerikaanse departement van Defensie heeft bekend gemaakt, dat de Amerikaanse strijdkrachten op Korea tot vorige week Vrijdag in totaal 17.220 man verloren hebben, 2.441 gesneuvelden, 3.959 vermisten en 11.050 gewonden. De V. N.-troepen hebben thans vier vijfden van Zuid-Korea in bezit. Uit Seoul wordt opnieuw melding ge maakt van gruweldaden, door de com munisten bedreven. Behalve enkele 'tientallen Amerikaanse soldaten werden ook honderden Zuid-Koreaanse burgers op ernstige wjjze mishandeld en daarna neergeschoten. Functionarissen van de V. N. stellen een onderzoek in. Vandaag zou aan de Politieke Com missie van de V.N. een door acht lan den waaronder Nederland ge steunde resolutie worden voorgelegd, waarin het in feite aan generaal Mac Arthur wordt overgelaten te beslissen, of er al dan niet strijdkrachten van de V.N. naar Noord-Korea gezonden zullen worden. Volgens Reuter heeft de resolutie de volgende hoofdpunten: 1) Dat alle maatregelen genomen zullen worden om in geheel Korea om standigheden te verzekeren voor een stabiele toestand. 2) Dat alle maatregelen genomen worden, onder auspiciën van de V.N., voor de vestiging van een verenigd, on afhankelijk en democratisch bewind in Korea. 3) Dat de strijdkrachten van de V.N. niet in enig deel van Korea zullen blij ven voorzover zij daar niet nodig «jn voor het bereiken van een stabiele we stand en het verzekeren van eerlijke verkiezingen. Behalve Nederland steunen ook Groot- Brittannië, Australië, Brazilië, Cuba, Noorwegen, Pakistan en de Philippijnen de resolutie. Minister Stikker, die gisteren uit Amerika op Schiphol arriveerde, gaf als zijn mening over deze kwestie, dat er niet aan zal zijn te ontgaan de 38ste breedtegraad te overschrijden. Zijn Britse collega van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, verklaarde voordat hij van New York naar En geland vertrok eveneens van me ning te zijn, dat de grens tussen Noord- en Zuid-Korea gepasseerd dient te worden. De volgende redenen worden door waarnemers aangevoerd voor het over schrijden van de 38ste breedtegraad: 1) Het besluit om militaire installa ties, munitie-opslagplaatsen en ver keersknooppunten in Noord-Korea te bombarderen, heeft de verbonden legers in feite reeds toegang tot Noord-Korea verstrekt. Er is in wezen geen verschil tussen een invasie vanuit de lucht en het zenden van troepen. 2) Het doel van zowel de meerder heid der Noord- en Zuid-Koreanen als de V N. is één enkel onafhankelijk land te stichten. Dit is het grote doel van de Koreaanse oorlog. De vernietiging van het rode leger was het enige mid del om dit doel te bereiken. Zelfs zon der het leger maakt louter het bestaan van Noord-Korea de overwinning van nul en gener waarde. 3) De oorlog heeft zowel grote als kleine oorlogsmisdadigers opgeleverd. Zeer waarschijnlijk zullen de V.N. de Noord-Koreaanse leiders aansprakelijk stellen voor de misdaad van agressie an hen evenals de Duitse en Japanse leiders na de laatste wereldoorlog, doen terecht staan. 4) De Amerikaanse soldaten, die tij dens de strijd gevangen zijn genomen, zijn op transport naar Noord-Korea ge steld. 5) Hoewel het grootste gedeelte van het Noordelijke leger vernietigd is, zijn genoeg troepen naar Noord-Korea ont komen om de kern voor een nieuw le ger te vormen. 6) Het zal waarschijnlijk moeilijk zijn het Zuid-Koreaanse leger er van te weerhouden de 38ste breedtegraad over te trekken. Van militair standpunt be- Op de gisteren gehouden vergadering van de algemene raad van de Belgische Socialistische. Partij heeft Paul Henri Spaak een uiteenzetting gegeven over de internationale toestand. Hij verklaar de o.m., dat de meeste leden van het partijbestuur niet geloven aan de voor avond te staan van een nieuwp wereld oorlog. Spaak legde er de nadruk op dat alle internationale conflicten in de toekomst langs de weg der verzoening dienen te worden opgelost. Wil het werk der internationale orga nisatie echter doeltreffend kunnen zijn ten bate van de vrede, zo zeide hij, dan zullen alle landen moeten toestemmen in een beperking hunner souvereinrteit. In dit verband verweet Spaak de Sov jet-Unie de meest verwoede verdediger van de handhaving der nationale sou- vereiniteit te zijn. Aangaande de verlenging van de dienstplicht in België verklaarde Spaak, dat de B.S.P. de door de Belgische rege ring voorgenomen verlenging tot 2 jaar zal bestrijden. Hij achtte deze periode te lang en niet in verhouding tot de in spanningen, die van België redelijker wijze mogen worden verwacht. Spreker waarschuwde tegen een reactionnaire sooiale politiek en legde er de nadruk op dat, waar thans voor de gemeen schappelijke zaak grote offers worden gevraagd, de sociale vooruitgang der arbeiders niet onderbroken mag worden. Met betrekking tot Korea sprak Spaak de wens uit, dat de militaire overwin ning van de strijdkrachten der V.N. ge volgd zou worden door een politiek van verzoening waarbij rekening zou wor den gehouden met de door het Koreaan se volk geuite wensen. zien kunnen de Zuid-Koreaanse divi sies waarschijnlijk zonder hulp de be zetting van Korea voltooien. Algemeen gelooft men, dat het be sluit der V.N. de mening van generaal MacArthur zal weergeven. MacArthur is het best in staat om het probleem te bekijken, zowel van militair als van politiek en economisch standpunt. Vrijdagavond, .juist vóór sluitingstijd is een winkelier in de Raadhuisstraat te Amsterdam door een „koper" aangeval len en neergeslagen. Kort vóór zes uur kwam een jongeman de sportartikelen winkel binnen en vroeg om een wind buks. Toen de winkelier zich even om draaide om iets te pakken sloeg de jongeman hem met een hard voorwerp op het achterhoofd, waardoor de man achter de toonbank viel. Zijn aanrander greep de buks en maakte zich uit de voeten. Hij deed geen enkele poging om geld of enig ander artikel te bemachti gen. De winkelier werd niet ernstig gewor.d er. kon in de loop van de avond door de inmiddels gewaarschuwde politie wor den verhoord. Hij kon slechts een vaag signalement van zijn aanvaller geven Tafereel tijdens de bevrijding van Seoul. Een der Koreanen, die met de roden collaboreerde, wordt door inwoners van de stad opgebracht. De optrekkende Amerikanen kijken toe. De Algemene Vergadering der V.N. heeft Vrjjdag Nederland en Brazilië ge kozen tot niet-permanente leden van de Veiligheidsraad. Nederland kreeg 47 van de 60 stemmen en Brazilië behaalde er 57. Het vereiste minimum was 40. De nieuwe leden zullen in Januari hun ze tel voor een periode van twee jaar in nemen. Dan vervangt Nederland Noor wegen en Brazilië Cuba. Over het der de nieuwe lid, dat in de plaats van Egypte komt, is twaalf maal gestemd, zonder dat een der candidaten een twee derde meerderheid haalde. De strijd ging tussen Turkije en de Libanon. Tur kije kreeg voortdurend een tiental stem men meer dan de Libanon, maar haalde de 40 niet. Na acht stemmingen werd de vergade ring voor anderhalf uur verdaagd om de Bij een brand op de Prins Hendrik kade te Amsterdam zjjn Vrijdagmiddag twee vrouwen ternauwernood aan de dood ontsnapt. De brand was ontstaan door een walmend petroleumstel op de tweede verdieping van het perceel no. 154. Toen de bewoonster, de 35-jarige mevr. HelderRiesebeek, haar keuken in lichterlaaie zag staan, vluchtte zij via een verbindingsdeur naar haar naast haar wonende zuster, de 51-jarige mevr Boll. Het vuur breidde zich steeds meer uit en mevr. Boll heeft zich toen z(i zich de uitgang zag afgesneden, via een uitspringende plank van een steiger, die zich om het ernaast gelegen huis nr. 156 bevindt, in veiligheid weten te stel len. Zij werd met brandwonden in het gelaat en hevig overspannen door de G.G.D. naar het Binnengasthuis ver voerd. Mevr. Helder sprong in een vang zeil, dat door brandweerlieden en bur gers opgehouden werd. Zjj bekwam geen letsel. Van perceel no. 154 zijn de keuken van de tweede verdieping en de twee er bo ven gelegen verdiepingen uitgebrand, van no. 155 alleen de bovenste verdie ping. De overige etages ondervonden waterschade. afgevaardigden gelegenheid te geven de kwestie onder elkaar te bespreken. Tur kije poogde de Libanon er toe te bewe gen zich terug te trekken, maar dit werd geweigerd. Men stemde toen verder. Na de twaalfde stemming stelde de afge vaardigde van Chili voor de stemming uit te stellen. De Assemblee verdaagde toen de ver gadering zonder een datum voor haar volgende bijeenkomst vast te stellen. Engeland, de Sowjet-Unie en Polen zijn in de Algemene Vergadering nog herkozen voor een nieuwe termijn van drie jaar in de economische en sociale raad. Urugay, de Philippijnen en Zwe den werden als leden van deze raad ge kozen ter vervanging van de drie af tredende leden: Australië, Brazilië en Denemarken. Twee niet-besturende le den van de trustschapsraad werden eveneens gekozen: De Dominicaanse re publiek, die de laatste drie jaar een ze tel had. werd herkozen. Thailand ver vangt de Philippijnen. Het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat mr. Moh. Rum de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken binnen kort naar Lake Success zal vertrekken, om de nieuwe zetel van zijn land bij de Algemene Vergadering van de Verenig de Naties te bezetten. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard hebben een uitnodiging aan vaard tot een officieel bezoek aan de Koning en de Koningin van Engeland op Buckingham Palace van Dinsdag 21 tot Vrijdag 24 November aanstaande. Volgens de radio-omroep van Ambon hebben Indonesische vliegtuigen een aan val ondernomen op Ambon. In officiële kringen te Djakarta werd Vrijdagavond Iaat dit bericht noch bevestigd noch ontkend. In een telefonisch onderhoud heeft het hoofd van de luchtmacht der RI, „air commodore" Suryadarma aan Aneta me degedeeld: Alle operaties in Oost-Indo- nesië staan onder leiding van de bevel hebber van de strijdkrachten in Oost- Indonesië, kolonel Kawilarang. Er zijn tot op heden nog geen rapporten over deze door radio Ambon beweerde aanval binnengekomen. De secretaris-generaal van het minis terie van Defensie, Ali Budiardjo, heeft aan Aneta medegedeeld, dat het niet de vraag is, of de actie tegen Ambon inder daad is begonnen. De actie tegen Am- bon, zo zei hij, is geen nieuwe kwestie, u weet immers van de in April plaats gevonden hebbende landingen op Ceram en Buru? Dat was een gedeelte van de actie tgeen de opstandelingen in de Zuid-Molukken en men is thans nog bezig. Verwachting tot Zondagavond: Aanvankelijk overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen; later wisselende bewolking met enkele buien. Aanvankelijk matige tot krachtige wind uit Zuidelijke rich tingen, later ruimend naar Zuid- West of West en langs de kust moge lijk tot hard toenemend. Iets kouder. ZONDAG: Zon: 6.49—18.19. Maan: 19.50—12.53. MAANDAG: Zon: 6.41—18.17. Maan: 20.27—14.01. West-Duitse autoriteiten deelden Vrij dag mede, dat Sovjet-Rusland bezig is in West-Duitsland een uitgebreid spion- nage-net op te bouwen. Van deze ge heime communistische inlichtingendienst maken reeds vele leden van Hitler's vroegere geheime dienst deel uit. Zij staan onder leiding van de Oost- Duitse Veiligheids-dienst, die niet voor de Oost-Duitse regering, maar recht streeks voor Rusland werkt Zelfs de hoogste leiders van de com munistische partij weten niet, wie de lei ders en de spionnen van de geheime dienst zijn. De taak van de spionnagebende is aan het Kremlin verslag uit te brengen over de Westelijke defensieplannen in Duits land. De West-Duitse politie treft in aller ijl voorbereidingen om het hoofd te bieden aan de communistische relletjes die Zondag in minstens negen steden van het Roergebied worden verwacht. In alle steden, van Hamburg tot Keu len, heerst grote spanning. De politie heeft de reserves opgeroepen en de be volking gewaarschuwd thuis te blijven en samenscholingen te vermijden. Twee Britse keurbataljons infanterie staan gereed om zo nodig de politie hulp te verlenen. Naar het Duitse ministerie voor vluchtelingen-zaken aan A. P. meedeel de zijn in de laqtste tijd talloze com munistische agenten, die zich als poli tieke vluchtelingen voordeden, West- Duitsland binnengestroomd. Het aantal vluchtelingen in Augustus bedroeg het dubbele van dat in Juli, en naar schat ting van het ministerie kwamen op het ogenblik dagelijks 1.000 vluchtelingen binnen. De West-Berlijnse autoriteiten heb ben bekend gemaakt dat 365 Oost- Duitse politiemannen sedert Juni gede serteerd zijn. In de afgelopen week hebben weer 25 om asyl gevraagd. Volgens A. P. gaat er een golf van onrust door de Russische zone van Duitsland. Berichten over toenemend verzet tegen de communisten werden door de communisten zelf bevestigd. Woordvoerders uit de Oostelijke zone hebben verklaard, dat de pro- paganda-activiteit tegen het commu nistische regiem in het bijzonder toegenomen was in Leipzig, Dessau, Maagdenburg, Potsdam en Halle. Anti-Russische aanplakbiljetten in de Russische taal zijn kort geleden op openbare gebouwen aangeplakt. Weste lijke waarnemers zinspelen er op dat de krachtige Oekraïnse verzetsbeweging vaste voet in Oost-Duitsland gekregen heeft. Tracht niet groter te schijnen, doch groter te worden. Nu het tegenoffensief op Korea zo verblijdend gunstig is verlopen en het duidelijk wordt, dat Mac Ar thur's ultimatum aan de Noord-Korea- nen om zich over te geven of een alge hele vernietiging te riskeren geen loze dreiging is geweest, zijn er twee vraag stukken in het verschiet gekomen, wel ke beide van intemationaal-politieke aard zijn en derhalve om een oplossing op dit niveau vragen. De vraag, die zich het eerst voordoet en met de dag acu ter wordt, is of de strijdkrachten der Verenigde Naties de 38ste breedtegraad mogen overschrijden; vervolgens moet er- een oplossing worden gezocht voor hel probleem wat er met Korea in zijn ge heel dient te geschieden na de beëindi ging der vijandelijkheden. Zowel ach ter de schermen als laatstelijk ook voor het voetlicht van het diplomatieke to neel der Verenigde Naties is gedurende de afgelopen week naarstiglijk gedok terd aan de oplossing dezer beide vraag stukken. Het ene gerucht is op het an dere gevolgd en voorzover het op het ogenblik, waarop wij dit schrijven, te bezien valt zijn er twee voorstellen, een Engels en een Amerikaans, waarvan de formuleringen min of meer bekend zijn. Beide plannen beogen orde op zaken te stellen in geheel Korea door het doen houden van vrije verkiezingen onder toe zicht van een commissie uit de Verenig de Naties, maar naar verluidt wil Ame rika, in tegenstelling tot Engeland, dat bij een bezetting van het Koreaanse gebied geen acht zal worden geslagen op de onnatuurlijke afbakening van het Zuidelijk en Noordelijk deel. Engeland schijr.t te menen, dat de eertijds aange nomen resoluties van de Veiligheidsraad geen bevoegdheid geven tot een over schrijding van de 38ste breedtegraad tenzij binnen het bestek van tactische krijgsoperaties, doch zeker niet met de bedoeling geheel Noord-Korea te gaan bezetter- Uit wat tot nu toe via de buitenland se persbureaux bekend werd valt niet precies op te maken wat men eigenlijk wil en in hoeverre Engeland wil vast houden aar. de letterlijke inhoud der re solutie van de Veiligheidsraad van 27 Juni j.L, waarbij aan de troepen der V.N. slechts het consigne werd gegeven, de Noord-Koreanen van het Zuid-Kore aanse gebied te verdrijven. Het schijr.t dat India in geen geval wil weten van een overschrijding van de 38ste breed tegraad en een advies dienovereenkom stig aan Amerika en Engeland heeft overgebracht, omdat er anders verwik kelingen te vrezen zouden zijn met com munistisch China, dat in Mandsjoerije vele divisies zou hebben samengetrok ken. Men mag als waarschijnlijk veron derstellen, dat de evenzeer vredelie vende als realistische mogendheden bereid zullen zijn communistisch China enigszins te ontzien zij het niet door voor de breedtegraad halt te hou den, omdat een voor Rusland fnui kend diplomatiek succes in Azië daar van het gevolg kan zijn. De toelating van een vertegenwoordiger van Mao Tse Toeng in de Veiligheidsraad bij de bespreking van de kwestie-Formosa schijnt in die richting te wijzen. Nu kan men over de geoorloofdheid van de overschrijding van de marcatielijn eniie spitsvondige vertogen opstellen en o a. beweren, dat slechts een nieuwe resolutie van de Vei ligheidsraad daartoe verlof kan geven. Maar wanneer men de zaken naar hun nuchtere werkelijkheid beziet, ware dat toch wel een belachelijke stelling. Wan neer een moordenaar hardnekkig en metterdaad blijk geeft van zijr. plan iemand van het leven te beroven, kan men toch moeilijk van het zich met suc ces verwerende slachtoffer vergen, dat het pardoes halt zal houden voor s moordenaars erf teneinde deze de kans te geven vanuit dit asyl nog eens op zijn nobel voornemen terug te komen. Het is duidelijk, dat zo ook Noord-Korea door het enkele feit der agressie de on schendbaarheid van zijn grens ver speeld heeft Van de Veiligheidsraad behoeft men overigens geen nieuwe re solutie te verwachten, die zou aandrin gen op achtervolging van de vijand tot op zijn eigen gebied en een geleidelijke bezetting daarvan. Ruslands zeker te ver wachten veto staat er borg voor dat zulks niet zal gebeuren. Of de Alg. Vergadering ten deze een besluit kan nemen is zeer de vraag: volgens de let ter van het Handvest zou zij daarmee buiten haar bevoegdheid gaan. Bij geruchte worden ook aan Rusland allerlei diplomatieke activiteiten toege schreven. Maar tot nu toe is daarvan weinig in de openbaarheid getreden. Men mag aannemen, dat Stalin met stij gende grimmigheid zijn diplomatieke nederlaag incasseert. Een door gezag hebbende kringen in het vooruitzicht gesteld Russisch vredesvoorstel laat nog steeds op zich wachten. Dit valt even min te betreuren als toe te juichen: men kan te voren zeggen, dat het toch on aannemelijk zal zijn. En zo er binnen kort een samenspraak zou zijn met Rus land over „een duurzame vrede in Azië en Europa", waarover Radio Mos kou sprak, dan mag men gerust zijn op timisme temperen tot de bijna zekere verwachting, dat het toch weer niets uit zal halen. Intussen kan het Rusland niet onverschillig laten wat er in Korea zal ge schieden en in zoverre mag men met enige spanning wachten op de reacties en voorstellen van die zijde nu men na het definitief keren van de krijgskans komt te staan voor de vraag: Wat nu? Zeker is dat de positie van Amerika en de vrije landen sterker is geworden nu zij metterdaad en succesvol zij het met grote offers de communistische agressie hebben gekeerd en zodoende evenzeer hun prestige in Azië hebben herwonnen als een diplomatieke over winning geboekt op een immer kwaad willende tegenstander, die misschien nog gevoelig is voor het argument der onverschrokken machtsontplooiing. De bijzondere Raad van Cassatie in Den Haag heeft hedenmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen Louis A. M. Kuitenbrouwer (Albert Kuyle). De Raad heeft requirant veroordeeld tot een ge vangenisstraf voor de tijd van 1 jaar. De Raad beveelt dat deze straf niet zal worden ten Uitvoer gelegd, tenzij de Raad of de na zijn opheffing bevoeg de rechter later anders mocht gelasten op grond, dat requirant zich voor een proeftijd van 4 jaren aan een strafbaar feit heeft schuldig gemaakt; bepaalt de duur van de opgelegde ontzetting van rechten op 10 jaren; bepaalt dat het hiervoren t.a.v. de hoofdstraf gegeven bevel zich niet uitstrekt tot de opgeleg de bijkomende straffen; verwerpt het beroep voor het overige. De hoofdstraf wordt voorwaardelijk opgelegd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1