KOELE ONTVANGST IN OBERAMMERGAU Frank Philips, radiocommentator B.B.C., in ons land Vier medische missiezusters begonnen vijf en twintig jaar geleden Rond de emigratie Krachtsituaties scheppen vele delen van de wereld m KORSTEN van 1848 THANS ZIJN ER DRIEHONDERD Hoofdrolspelers bleven achter de schermen Vertrouwde stem uit de bezettingstijd LAMPING BEZOEKT SUKARNO Emigratie-delegatie 3 Oct. naar Australië Zweeds toestel moet in Joegoslavië landen Westen beschuldigt de Sovjets ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1950 PAGINA 5 Koude douche voor Tegelse passiespelers „ERSATZ PASSIONSSPIELER" Heerengracht 408 Amsterdam RAADSELACHTIGE DOOD TE HENGELO BALLONOPSTIJGNG PER TELEVISIE Beleefde woorden over en weer MGR. HANSSEN NAAR ENGELAND DEBAT OVER N.-GUINEA GESLOTEN DE BUITENLANDSE POLITIEK VAN AMERIKA 99 99 VOOR DE TWEEDE MAAL APPELS PLUKKEN Zoekt Mindanao aansluiting bij Indonesië? Rum naar vergadering V.N. Waarschuwing turn. mensen met angst-complexen ACTIE IN BELGIË TEGEN VIJFDE COLONNE EERSTE CONGREGATIE VAN MEDISCH GESCHOOLDE VROUWEN PLANNEN VOOR NOVICIAAT VAN INHEEMSE ZUSTERS Van steun aan Oostenrijkse communisten Verklaring van Hoffman: Herbewapening moet Europese welvaart versnellen BESPREKINGEN OVER JAPANS VREDES VERDRAG ea;i BISSCHOPSWIJDINGEN Wijziging invoerrechten (Van een bijzondere medewerker) Een prachtige kleurenfoto van de Australische kust in de omgeving van Sydney doet onze huisgenoten enthousiast naar een zojuist binnenge komen drukwerkje grijpen. Onze oudste zoon, gymnasiast „van beroep" en volop in de leeftijd van jongelui, die altijd daarheen zouden willen, waar ze een mooi plaatje van zien, is vooral in de wolken. Als ik mijn eindexamen ge daan heb, ga ik daar beslist naar toé. verklaart hij gedecideerd. Hij is ternau wernood 2e klassér, dus we nemen dit emigratievoornemen nog maar niet al te ernstig. Toch gaan we er even op in. Waarom zou je daar dan naar toe wil len? Nou, het lijkt me zo mooi. Onze duinen zijn ook mooi, m'n jongen. Maar daarom kun je er toch niet altijd blij ven. Het moge ongelooflijk klinken, maar dag voor dag komen mensen op ons kantoor of in het avondlijk uur aan de huisdeur, om naar de mogelijkheden van emigratie te informeren en wanneer men dan de vraag stelt om welke reden ze willen emigreren, dan wijkt hun ant woord dikwijls naar betekenis niet veel af van het bovenaangehaalde school jongensantwoord. Mensen met een vaste betrekking zijn het „zat" hier. Mensen, die geen kans zien op promotie, hopen daar de chefsplaats voor zich vaeant te vinden. Ja, zelfs een beroepswerkloze was dezer dagen bij ons met de vraag of wij hem helpen konden en zijn reden van vertrek was: „Eindelijk vast werk" naar hij zei, maar „eindelijk hog een makkelijker leven" naar bij bedoelde. Naast de naïevelingen staat een niet onbelangrijke groep van mensen, die uit het oude vaderland vertrekken willen, omdat het hun te dicht bij de Russische grens ligt. De defaitisten derhalve, die met een somber gezicht al maar lopen te verkondigen, dat wij binnenkort toch oorlog krijgen en het ..dus" maar het beste is zo snel mogelijk een zo veilig mogelijke plaats op te zoeken. Tenslotte is er de groep ernstige emi- gratie^candidaten. De boerenzoons, vooj- wie ons vaderland goen vruchtbrengende bodem meer biedt, de arbeidersgezinnen met veel jong volk, waar men niet weet hoe deze allen een behoorlijk bestaan te verschaffen, de middenstanders met on dernemingslust, die voor hetzelfde pro bleem staan. Een feit is nu eenmaal, dat ons land een van de dichtstbevolkte der aarde is. Regelmatig vestigt de regering de aan dacht op de noodzaak van kapitaalsin vesteringen. om telkens nieuwe grote groepen arbeiders arbeid en daarmede levensonderhoud te kunnen verschaffen. In de onlangs verschenen bekende re geringsnota omtrent de werkgelegen- heidspolitiek wordt aan het einde ge zegd: „Uit het bovenstaande blijkt, dat de emigratie in het verleden niet on aanzienlijk is geweest en dat daarin een stijgende lijn is waar te nemen. De re gering is van mening dat op dit gebied belangrijk grotere mogelijkheden liggen, welke dienen te worden aangegrepen. Het ligt in het voornemen der regering zich omtrent de bevordering en de or ganisatie der emigratie mede naar aan leiding van het dezer dagen te verwach ten eindrapport van de commissie-Schilt- huis, nader te beraden. Daarbij zal te vens worden herzien op welke wijze de samenwerking met de op dit gebied werkzame maatschappelijke organisa ties tot de beste resultaten kan leiden." Indien men uit deze regeringsverkla ring zou afleiden, dat emigratie van Nederlanders op min of meer grotere schaal de oplossing zou betekenen van het bevolkingsprobleem, waarvoor Ne derland zich ziet geplaatst, vergist men zich schromelijk. Wel kan emigratie in zeer beperkte mate iets tot die oplossing bijdragen. Op grond hiervan kan men inderdaad zeggen dat de Rijksoverheid tot plicht heeft aan de mogelijkheden, -„die de emigratie biedt, aandacht te schenken. Wanneer we de cijfers bezien van de Nederlandse emigratie dan blijkt dat sinds 1946 reeds 38040 mensen r.aar el ders zijn vertrokken. Verdeeld over de diverse landen ziet de Nederlandse emi gratie over de laatste vier jaar er als volgt uit. Naar landen: 1946 1947 1948 1949 Argentinië 12 57 194 37 Australië 23 95 837 1619 Brazilië 40 140 135 407 Canada 9 2361 6899 6856 Nieuw-Zeeland 8 95 101 Ver. Staten 369 2911 3128 2605 Zuid-Afrika 16 1062 2340 2021 Overige landen 204 731 354 274 673 7365 13982 14020 Voor 1951 rekent men op een emigra tie van niet minder dan 30.000 Neder landers. Met deze cijfers voor ogen dient men zich af te vragen of alleen de overheid aandacht aan het emi gratieprobleem moet schenken. Met er kenning van het feit, dat hier van een wezenlijke overheidstaak sprake is, zij toch vastgesteld, dat het niet alleen gaat om het afvloeien van „overtollige" Ne derlanders, maar dat het vooral gaat om de vraag of een vertrekkend vaderlan der in zijn nieuwe vaderland niet alleen zijn tijdelijk geluk zo goed mogelijk kan bereiken, maar ook dat zij hun roeping als christen daar kunnen blijven volgen en derhalve hun eeuwige eindbestem ming bereiken. Terecht maakt de rege ring het de candidaat-emigrant niet ge makkelijk. Hij moet door zulk een berg formulieren worstelen, hij heeft zoveel ambtelijke moeilijkheden te overwinnen, dat, indien hij er zich goed doorheen slaat, hij hiermede reeds het bewijs le vert, doorzettingsvermogen te hebben. Wanneer dit evenwel zou moeten wor den beschouwd als de enige voorberei ding op de emigratie, dan zal de nieuw komer in het nieuwe vaderland heel lelijk staan te kijken. Weliswaar wordt aanbevolen allerlei cursussen te volgen, maar vanzelfsprekend laat de over heid de mensen in dit opzicht vrij. Noodzakelijk lijkt het ons dat een in stantie in het leven wordt geroepen, ge bouwd op de vrije organisaties, aan wel ke instantie vérstrekkende bevoegdheden dienen te worden verleend, die officieel de belangen van de a.s. emigranten vol ledig kan behartigen. Tot op dit ogen blik is alleen het Rijksarbeidsbureau de aangewezen instantie, maar omdat dit een zuiver ambtelijk apparaat is, dat zich natuurlijk niet afvraagt, of ook de geestelijke belangen veilig staan, kan de katholieke emigrant hierin niet het vertrouwen hebben, dat bij een zo be langrijke zaak behoort. Het komt ons voor dat de overheid, met name aan onze katholieke standsorganisaties, niet alleen de bevoegdheid dient te verle nen, om alle regelingen voor de a.s. emigranten klaar te maken, maar, om dat deze organisaties hiermede èen deel van de overheidstaak overnemen, tevens deze organisaties financieel in de ge legenheid moet stellen dat werk te doen. Een katholieke emigratie-stichting ls mooi, maar als men bedenkt, dat de verzorging van de belangen van 1 emi grant ambtelijk en administratief min stens 1 manweek aan arbeid kost, dan kan men nagaan hoeveel geld voor dit werk nodig is. Onze standsorganisaties hebben in het verleden getoond heel wat werk uit de handen van de overheid te kunnen nemen. Het lijkt ons voor de hand liggend, dat ook bij deze aangele genheid juist weer de vrije organisaties bij de uitvoering worden ingeschakeld. (Van een speciale verslaggever) 107 Medewerkers aan de Tegelse Passiespelen zijn het jongste weekend per autobus naar Oberammergau geweest. Dat was het gevolg van een afspraak, vijf wekèn geleden gemaakt tussen de besturen van de Tegelse en de Beierse Passie spelen. De burgemeester van Oberammergau heeft het Limburgs bestuur toen ontvangen en er in een speech op gewezen, dat het zeer goed zou zijn dat contact werd gelegd tussen de spelers van beide steden. Dat zou alleen maar aan de Passiespelen ten goede komen. Hij vond het prettig indien de Beieren en de Lim burgers met elkaar van gedachten zouden kunnen wisselen. Beloofd werd, dat de spelers van Oberammergau na het beëindigen van hun spelen naar Tegelen zouden komen. Gesterkt door deze veelbelovende woorden zijn de 107 ouderen van Tegelen per bus naar Oberammergau getogen. De ontvangst, die hun daar ten deel viel, was evenwel in flagrante tegenstelling met'hun verwachtingen. Of beter gezegd: zij werden helemaal niet ontvangen. Tijdens hun tweedaags verblijf kre gen zij niemand van het Beiers bestuur of de hoofdrolspelers te zien, of het moest ae gemeentesecretaris zijn, die enige uren voor het vertrek handtekeningen kwam vragen voor het gemeentelijk gastenboek. Straatkinderen riepen de Limburgers herkenbaar aan hun baarden en Bijbelse haartooi na met „Ersatz Passions- spieler!" uren hebben zij daar gewacht. Maar er kwam geen Preysinger. Toen heb ben zij de heer Preysinger uitgeno digd een maaltijd met hen te gebrui ken. Maar deze liet het afweten met de mededeling: „De Christus-speler is nogal nerveus". Enfin, de Tegelaren hebben de si tuatie aanvaard en er van gemaakt wat er van te maken viel. Velen hebben het goed gehad in de pensions, waar zij wa ren ondergebracht. Zij hebben kunnen spreken met de „mindere goden" uit Oberammergau en daarmede hebben zij zich getroost. Alleen werden zij op straat nageroepen voor „Ersatz Passionsspie- ler", en dat kunnen zij moeilijk verkrop pen. Want regisseur Thijssen heeft het ons nog eens met de meeste nadruk verklaard „Tegelen heeft zich nooit willen vergelijken met Oberammergau. Nooit heeft men getracht de Beierse Spe len te imiteren. Altijd heeft men ge zocht naar een eigen spel en een eigen vorm!" En die heeft men gevohden. Er zijn wél andere spelen op de wereld, zoals die van Zelzach in Zwitserland, waar men Oberammergau in het klein aantreft, en er zijn spelen in Nancy. Maar Tegelen is zichzelf, zoals een klei ne plaats maar zichzelf kan zijn. Regisseur Thijssen heeft de Spelen in Oberammergau nu reeds voor de zesde maal gezien, dus hij is er wel thuis. Hij kent ze vanaf 1922. „Maar het is niet meer wat het vroeger geweest is", zegt hij met enige teleurstelling in zijn stem. Het geheel is te zakelijk opgezet en re gisseur Thijssen vraagt zich af wat er van de oorspronkelijke intentie nog over is. Hij is ervan overtuigd, dat het spelen van een Passiespel zuiver uit liefde en met grote vreugde gedaan moet worden. „Wanneer men ertoe overgaat om het Passiespel anders te beschouwen, begeeft men zich op een helling en moet het bergaf gaan." Het eerste, wat men in Oberammergau vraagt, is: „Komen er bij jullie ook Amerikanen?" Dat schijnt de enige maatstaf te zijn aldus de heer Thijssen. Waarom dit alles zo gelopen is, weet men niet. Kwam deze houding voort uit een soort concurrentie-nijd, daar de Te gelse Spelen een steeds groter bekend heid gaan genieten? Kwam het omdat men zag, dat ook Tegelen vele schone Bijbelse figuren kan voortbrengen, of dat er dit jaar zo bijzonder veel buiten landers naar het kleine Limburgse plaatsje kwamen? Men weet het niet en men kan ook niet begrijpen, dat twee plaatsen, waar een zo verbeven spel wordt opgevoerd, op een dergelijke wij ze tegenover elkaar moeten staan. Jl. Vrijdag zijn de ouderen onder de Tegelse Passiespelers dan welgemoed in een autobus gestapt. Daar waren hoofd rolspelers bij. maar ook de mannen en vrouwen uit het volk. Want in Tegelen bestaat geen onderscheid in hoofdrollen en bijrollen. Daar speelt iedereen het spel, dat hem het beste ligt, en hij doet dat met zijn hele wezen, zo goed als hij kan. In Tegelen worden de spelers in gedeeld naar hun leeftijd. Zij hebben overnacht in Stuttgart en Zaterdagavond waren zij in Oberammergau. Daar wachtte hun een grote teleurstelling. In tegenstelling met de afspraak was er niemand aanwezig om hen te ontvangen. Weliswaar hadden zij vrijkaarten gekre gen voor de uitvoering en was logies voor hen besproken, maar zij moesten zelf hun slaapplaatsen opzoeken. Daar kwamen zij in contact met de vertol kers van kleinere rollen in het Spel. Deze mensen waren bijzonder harte lijk voor hun Tegelse collegae, maar wat regisseur Thijssen, wat de Tegel se Christus en Petrus, Judas en Maria zo zeer hadden gehoopt en verwacht gebeurde niet. Geen der hoofdrolver tolkers vertoonde zich. De Limburgers hebben het initiatief toen maar zelf in handen genomen en zijn naar het hotel „Die Alte Post" gegaan, waar de Christusvertolker van Oberammer gau, Anton Preysinger, woont. Enige (Van onze verslaggever) In een geluidsopnamestudio in Den Haag klonk gisteren een stem, die talrij ke Nederlanders in de donkere jaren van de bezetting vertrouwd in de oren ge klonken heeft: Frank Philips, een be kende radio-commentator var de B.B.C., sprak de tekst uit bij de Engelse versie van de Nederlandse film „Bali, eiland der Goden", waarvan al een Franse en een Maleise versie bestaat. Frank Philips is een van de zes B.B.C.- omroepers (over twee maanden is hij er 15 jaar), die tijdens de tweede wereld oorlog de wereld via de „Home Service" op de hoogte hebben gehouden van het krijgsgebeuren. Hij begon de uitzendin gen met „This is the B.B.C. Home Ser vice and forces program! Here is the news, and this is Frank Philips rea ding it." Uit de periode van de tweede we reldoorlog zijn mr. Philips talrijke in teressante voorvallen bij gebleven. Hij herinnert zich nog als de dag van gis teren, dat men hem tijdens de uitzen ding kwam waarschuwen, dat een stem uit bezet Europa, op dezelfde golflengte, zijn nieuws-bulletin van zeer onvriendelijk commentaar voor zag. Na gedurende twee dagen deze irriterende storing te hebben onder vonden, kon hij echter aan het eind van zijn uitzending zijn plaaggeest m het Italiaans meedelen, dat de B.B.C. niet alleen wist dat hij vanuit Bologne opereerde, maar dat men in Londen ook zijn naam al kende. De B.B.C. nam enkele maatregelen en korte tijd later was het euvel verholpen. Frank Philips kent ons tand uitstekend. Hij was blij Nederland weer eens te zien en weer echte Hollandse jenever te proeven, zo verzekerde hij ons. HÜ heeft heel Nederland doorkruist en alle karakteristieke plaatsen bezocht lAlkmaar natuurlijk net op een dag, dat er geen markt was). Frank Philips, die al een groot aantal films van gesproken commentaar heeft voorzien, was zeer enthousiast over de documentaire over Bali. Een Nederlands Advert entte Telefoon 37132-37133 CENTRALE! VERWARMING OLUCSTOOKINSTALieATLBS Te Hengelo is de 32-jarige mevr. G. M. onder verdachte omstandigheden dood op bed gevonden. Er zijn gaen uiterlijke tekenen van verwonding op het lichaam gevonden maar het wordt niet uitgesloten geacht dat haar man, de 36-jarige J. M., haar in een vlaag van waanzin om het leven heeft gebracht, De man is reeds enige keren opgenomen geweest in een psychopaten-inrichting te Deventer. Sinds 11 Augustus was hij na een verblijf van enige maanden in het Academisch Ziekenhuis te Gronin gen weer thuis. De mogelijkheid van een hartverlam ming wordt evenwel niet uitgesloten geacht. Zondag 15 October zullen de N.V. Phi lips Gloeilampenfabrieken bij gunstig weer uit het P.S.V.-stadion een ballon opstijging per televisie uitzenden. De opname zal o.m. geprojecteerd worden op een beeldschema van drie bij vier meter. Een aantal buitenlandse televi sie-experts zal deze uitzending bijwo nen. In Europa is dit de eerste keer dat een televisie-uitzending te zien zal zijn op een scherm van dergelijke afmetin gen. sprekende Joegoslaaf, Nikola Drakulic, die al jarenlang in Indonesië woont, heeft de film in zes weken gemaakt. Drakulic heeft bij de verfilming grote steun ondervonden van de Zwitserse schilder Maier, die met een Balinese ge trouwd is en al geruime tijd op net eiland woont. De bevolking van Bali heeft een zeer grote verering voor Maier. Tijdens de bezetting hielden de Balinezen hem bijvoorbeeld jarenlang verborgen voor de Japanners. Met steun van Maier is de camara-man er o.a. in geslaagd een zeer bijzondere Balinese dans te verfil men, die alleen 's_ nachts wordt uitge voerd en die nog "nooit in celluloid is vastgelegd. De film geeft naar Frauk Philips ons verzekerde een neel ander en juister beeld van het. prachtige eiland, clan de doorsnee toerist er van gekregen zal hebben. Drakulic heeft haar op eigen initiatief gemaakt en pas later een overeenkomst gesloten met de Nederland-Film. Alles is er uiterst duur. De laagste entreeprijs is ongeveer f 13.70, en daar de Spelen van 's morgens half acht tot 's avonds zes uur duren, moet men er twee nachten pension bij nemen. Het goedkoopste kost altijd f 11.50 per dag. Niettemin hebben die van Tegelen in Oberammergau nog veel kunnen leren. De speltechniek is er zeer goed en in verschillende delen uit zich een rijkere en diepere traditie. Toch heeft men de Spelen in Oberammergau oppervlakkiger gevonden 'an de eigen Spelen. Dat komt misschien door het feit, dat men in Beieren negentig maal moet spelen en dat de Limburgers het slechts 36 maal doen. Bovendien heeft men kunnen constateren, dat de verhouding tussen de spelers in ons land veel beter is dan in Oberammer gau. De jongere spelers kijken de ouderen in Oberammergau niet aan en evenzo is de tegenstelling tussen bijrollen. De oudere generatie, die nog steeds de draagster is van de ware geest van Oberammergau, kan niet meer tegen de jongeren op, en dat vindt zijn weérslag in het spel. Verschillende Tegelse spelers hebben in Beieren hun baard en hoofdhaar ge knipt. Enkelen deden dat op de Zug- spitze met sneeuwwater. En Dinsdag avond zijn zij dan weer in Tegelen teruggekeerd. In alle Duitse plaatsen onderweg werden zij luide toegejuicht. Alleen in Oberammergau niet. En daar was het hun tenslotte om begonnen. De nieuwe Hoge Commissaris van Nederland in Indonesië, de heer A. Th. Lamping, heeft Vrijdag in het paleis „Merdeka" zijn geloofsbrieven aan Sukarno aangeboden. Nadat hij het Nederlandse volkslied had aangehoord, inspecteerde de heer Lamping een ere wacht, bestaande uit leden van het bataljon „Wiranata Kusumah" van de Siliwangi-divisie. „Het Koninkrijk der Nederlanden streeft er naar de goede verstandhou ding tussen het Koninkrijk en de Indo nesische republiek te verstevigen en heeft het volle vertrouwen in het be leid van uwe excellentie en van uwe regering", aldus de heer Lamping, die zijn toespraak besloot met het over brengen van de hartelijke wensen van Koningin Juliana voor het welzijn van President Sukarno en het Indonesische volk. In zijn antwoord zei Sukarno o.a.: „Ik hoop, dat de\ vriendschap tussen de beide souvereine staten blijvend zal zijn. Ik hoop, dat U er in zult slagen, de bestaande moeilijkheden uit de weg te ruimen. In het bijzonder moet hel vraagstuk inzake Irian spoedig wor den opgelost, zodat de vriendschap hoe langer hoe hechter worden zal". Aan het einde van de plechtigheid bracht de president een heildronk uit op de gezondheid van Koningin Juliana, hetgeen door de heer Lamping-werd be antwoord met een heildronk voor de republiek Indonesia. Mgr. dr. J. Hanssen, coadjutor van de Bisschop van Roermond is in gezelschap van drs. P. van Odijk, secretaris van het bisdom Roermond, naar Engeland ver trekken. Zij zullen daar het Nederlandse episcopaat vertegenwoordigen bij de herdenking van het eeuwfeest Van de heroprichting der kerkelijke hiërarchie in Engeland. De Tweede Kamer is nog tot half zes Vrijdagmiddag in besloten vergade ring bijeen geweest ter bespreking van het rapport van de gemengde commissie Nieuw-Guinea. Een mededeling is niet verstrekt De baard er af.... Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft een brochure ge publiceerd onder de titel „Onze buiten landse politiek", waarin wordt ver klaard, dat de kern van de politiek van de V.S. in 1950 er in bestaat, te helpen sterke centra te scheppen in vele delen van de wereld, met de hoop, dat men te zijner tüd met de Sovjet-Unie tot overeenstemming zal komen. Presi dent Truman heeft een voorwoord tot deze publicatie geschreven. In de brochure wordt Rusland be schreven als een naar macht hongeren de staat, die erop uit is zijn invloed met geweld en terreur uit te Dreiden. Sinds 1945, zo staat er in de brochure, heeft Rusland 1920 milliard vierkante km. gebied geannexeerd en 500 millioen mensen aan zich getrokken. Nu tracht het zijn rijk Qver Azië uit te breiden. In de brochure wordt betoogd, dat Rusland Estland, Letland en Lithauen van de kaart heeft weggevaagd en Po len, Hongarije, Roemenië, Albanië, Bul garije en Tsjechoslowakije tot slavernij heeft gebracht. De Russische leiders hebben commu nistisch China hetzelfde lot beschoren. Het departement van Buitenlandse Zaken betoogt met kracht, dat het het denkbeeld van een Russische en een Amerikaanse invloedssfeer als middel om tot duurzame vrede te geraken, ver werpt als onuitvoerbaar, onrealistisch en moreel onverdedigbaar. Bij de heer P. van Beek te Putten, draagt een appelboom voor de tweede maal vruchten. De appels zijn reeds tamelijk groot. De boom draagt meer vruchten dan na de eerste bloei. Bij de heer A. van der Heen, eveneens te Put ten, staat een pruimeboom voorde tweede maal in volle bloei. Hij draagt zelfs al kleine vruchtjes. „De Islamietische bevolking van het eiland Mindanao van de Philippijnen heeft enkele maanden geleden een re solutie aangenomen, waarin de wens kenbaar gemaakt werd tot aansluiting bij de Republik Indonesia", aldus heeft het Indonesisch parlementslid Sarino Mangunpranoto, die een kort bezoek aan de Philippijnen bracht, aan Aneta medegedeeld. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Rum, zal spoedig naar Amerika reizen, waar hij voor de ver dere zitting van de algemene vergade ring der V.N. de leiding van de Indo nesische delegatie zal hebben. Het denkbeeld van twee grote mo gendheden, die in den jare 1959 de we reld onder elkaar verdelen en terloops beschikken over het lot van vrije vol ken, is misschien goed materiaal voor caricaturisten, het is echter niet een denkbeeld, dat door democratische re geringen en volken ernstig in overwe ging kan worden genomen. In de bro chure wordt als enig middel ter voor koming van Russische agressie gezien het versterken van de zwakke plekken over de gehele wereld. 3 October zal de Nederlandse emigra tie-delegatie naar Australië vertrekken, teneinde een begin te maken met de onderhandelingen voor een emigratie overeenkomst tussen de Australische en Nederlandse regeringen. Zij staat onder leiding van Baron van Ittersum van de directie voor het Verre Oosten van het ministerie van Buitenlandse Zaken. In het algemeen kan gezegd worden, dat de belangen van de beide landen met betrekking tot de emigratie van Nederlanders naar Australië gelijk ge richt zijn. Van Nederlandse zijde wor den de werkgelegenheid in Australië en de verdiensten, welke men daar kan hebben, redelijk genoemd. De levens standaard is niet te hoog. Veie emi granten hebben na een jaar reeds iets kunnen sparen. De behuizing vormt echter een der grootste problemen. De directe behoeft aan woningen kan od 250.000 gesteld worden. Nederland hoopt een grotere en ge organiseerde emigratie naar Australië te verwezenlijken. Men is van mening, dat men in Australië een goede toekomst kan hebben. Geschiedt emigratie echter zonder dat rekening wordt gehouden met de economische voordelen en uit een soort angst-complex, dan acht men in deskundige kringen een waarschu wing op zijn plaats. Een belangrijk vraagstuk vormt de financiering. Op het ogenblik is het zo, dat ongeveer 40 pet. der Nederlandse emigranten volgens een uiteenlopende schaal worden gefinancierd. Deze sub sidiëring door Nederland is vrij hoog te noemen. Men mag aannemen, dat de regering voor een gezin van man, vrouw en twee kinderen, waarvan vrouw en kinderen een half jaar achterblijven, 5000.tot 6500.betaalt. Onze industrie bestudeert de moge lijkheid tot export van ..prefabs" voor de woningnod in Australië. Daarbij zal men er rekening mee moeten houden dat de omstandigheden en behoeften in Australië te dien aanzien anders liggen dan in ons land. Joegoslavische jachtvliegtuigen heb ben gisteren een viermotorig Zweeds Ijjntoestel gedwongen een noodlanding te maken. De Joegoslavische regering heeft officieel de beschuldiging uitge sproken, dat het toestel boven Joego- slaviscb gebied pamfletten heeft uit geworpen. Het toestel is geland op het vliegveld Zemun bjj Belgrado, waar de bemanning werd ondervraagd. Na enige tijd kreeg het toestel verlof te vertrek ken. In Stockholm is door een woordvoer der van de S.A.S. verklaard, dat de Joegoslavische regering de maatschap pij voorlopig voor twee maanden con cessie heeft verleend om over Joego- slavisch grondgebied te vliegen. Een woordvoerder van de Zweedse legatie in Belgrado heeft gisteren de gehele middag tevergeefs getracht contact met de Joegoslavische regering op te nemen. De Belgische veiligheidspolitie heeft opdracht gekregen haar optreden te gen leden van een vijfde colonne te verscherpen. De namen van bekende communisten bevinden zich op alle poli tieposten, aldus een politiefunctionaris. De namenlijsten, zo voegde hij hieraan toe, beslaan 90 procent van hen. die in geval van oorlog bereid ziju sabbotage en spionnage te plegen. De politie neemt zich voor in de naaste toekomst invallen te doen in communistische schuilplaatsen, waarvan bekend is dat er wapens worden verborgen gehouden. Advertentie 426 Zaterdag 30 September is een grote dag voor Dr. An na Dengel, de acht en vijftigjarige stichteres en algemene overste van de congregatie der Medische Missiezusters. Die dag is het namelijk vijf en twintig jaar geleden, dat deze Tiroolse vrouwelijke arts in Washington met een vrouwelijke collega en twee ver pleegsters. als religieus gezelschap zich ging wijden aan de vakkundige medische verzorging voor de vrouw in de Oosterse landen, met name in India, waar de vrouw gespeend is van alle medische hulp, omdat haar opvattingen haar ieder contact met de mannelijke arts verbieden. De grote dag zal met luister gevierd worden in Phila delphia, waar thans het moederhuis gevestigd is en op huiselijke wijze in Imstenrade (bij Heerlen), waar in het Nederlandse noviciaatshuis een derde van het leden aantal der jonge congregatie opgeleid of in opleiding is. In die vijf en twintig jaar is het gezelschap van vier zusters uitgegroeid tot een congregatie van driehonderd leden, onder wie artsen, vroedvrouwen, analysten, verpleegsters, sociale verzorgsters enz., die in zestien diocesen werken over alle werelddelen verspreid, maar vooral in India. De eerste mijlpaal in haar dynami sche geschiedenis was het jaar 1936, toen een pauselijk decreet goedkeurde en zelfs als wens kenbaar maakte, dat vrouwelijke religieuzen zich volledig in de geneeskunde dus ook in de ver loskunde zouden bekwamen. Tot dan toe was het vrouwelijke religieuzen namelijk verboden als arts of NiiimiiiiMiiiMiiniititiiiintiiMiii Een zuster-dokter in Patna (India) be kijkt een pasgebo rene. iiiiiHiiimiiiiimnmmiimiiimii aall tinnen die haar beroep verstaan en zelf- Ge- standig uitoefenen en toch niets van het vroed- schooide bijstand die zich niet beperkt beste van haar vrouwzijn prijsgeven, - ziet de Oosterse vrouw de allerbeste hulp die hier slechts door vrouwen aan vrouwen kan worden gegeven. vrouw werkzaam te zijn en de met tot het lenigen van de directe nood in haar medische missie-ideaal bezielde gebieden waar een vierde der zuigelin- leden van het jonge gezelschap hadden gen sterft en de helft der kinderen dan ook afstand gedaan van het vol- voor het tiende jaar, waar duizenden ledig religieuze zijn. Zij konden slechts vrouwen bij de bevalling het leven la- private geloften afleggen. Van toen af ten, maar die de kennis en kunde door- werden zij echter als congregatie er- geeft aan toekomstige inheemse artsen, kend en werden haar geloften publiek, vroedvouwen en helpsters. De Medi- Iedere orde of congregatie beant- sche Missiezusters willen de bal de woordt met haar bepaalde doelstelling stoot geven om hem verder te doen aan de roep van de tijd waarin zij ont- rollen. Haar gehele vakkundige en ver staat. De medische nood vooral van da trouwenwekkende activiteit, die de vrouw in India (waar een vijfde deel Christensfeer uitdraagt, speelt samen der wereldbevolking woont) drong om met de bewustwording van de vrouw hulp, om vakkundige, georganiseerde in India. Aan deze witgekapte Chris- kanten van de emancipatie. Als de tijd rijp is voor een bepaalde activiteit, dan komt die ook tot uiting. Dan vinden de beschikbare krachten hun terrein. Toen aan het begin dezer eeuw de twee en zeventigjarige katho liek geworden vrouwelijke arts Mac Laren, die de medische nood in India uit eigen ervaring kende, stierf, wist ze niet dat door haar toedoen en her- haald.pogen in de katholieke wereld ürtVrlijk""bewij7"van"de soepele" ontketend was, wat vrouwelijke zende lingen al deden. De toen twee en twin tigjarige Anna Dengei, die het ideaal van missie-arts koesterde, ving haar roep op en is de inspiratrice geweest en nog steeds van haar driehonderd religieuze volgelingen. Dat zij dage lijks, als algemeen overste in het klooster in Philadelphia, brieven met verzoeken ontvangt van missiepaters over heel de wereld, om medische missiezusters te zenden, brieven die ze met een zucht terzijde moet leggen, bewijst hoezeer de medisch vakbekwa me religieuzen in de missiegebieden van de tijd zijn. Gebrek aan roepingen heeft deze jonge, reële, pittige congregatie «iet. Het moederhuis in Philadelphia is een zeer internationaal noviciaat, er zijn o.a. twee novicen uit Madras, twee van dP Philippijnen van wie één arts, twee uit Brazilië, een jonge negerin. In het postulaalshuis in Engeland zijn een Hon gaarse, een Duitse, een Tsjechische, een Oostenrijkse ingetreden. De Medische Missiezusters hebben nederzettingen in India (de meeste), in Rawalpindi, Pat- na, MandarBharanganam, Kottayam en in Pakistan; aan de Afrikaanse Goudkust, in Zuid-Amerika. En van Amstenrade uit. van welk huis Zr. Dr. Eleonore Lippits overste is. gingen na de oorlog groepen naar Indonesië: Ma kassar en' Surakarla. terwijl men de zer dagen de uitzending van een groep naar Zuid-Afrika mag verwachten. Overal is het werk der zusters aller eerst moederschapszorg, veelal met op leiding van inlandse krachten, dikwijls hebben de zusters daarnaast een eigen ziekenhuis en polikliniek. Van het al lergrootste belang is de oplerding der inheemsen, onder de Indonesische meisjes is daar zeer grote belangstel ling voor, die nog niet geheel bevredi gend kan worden opgevangen. Een stap vooruit is echter de betere behuizing welke de zusters dezer dagen krijgen in Makassar, waar ze zeer primitief ge huisvest waren. maar waar thans in ternaatsmogelijkheid is geschapen voor vier en twintig inlandse leerlingen. Ook in India infiltreert.de vakbe kwame medische zorg zich bij de vrou wen van het land, er zijn zelfs plannen voor de stichting van een noviciaat in Mussoorie. Op het ogenblik telt de con gregatie zestien afgestudeerde artsen, en zes zijn met haar studie bezig. Het is echter lang niet voldoende. De Neder landse zusters, die zo'n groot aandeel hebben in dit internationaal, vooruit strevend, vrouwelijk missiewerk, heb ben sinds 1946 in Utrecht het huis der Maltezer Ridders in bruikleen ais studie- en oefenhuis voor de zusters die studeren of zich op andere wijze voor het werk bekwamen. Dat zij het grijze habijt en de blauwe sluier bij werk en studie buitenshuis verwisselen voor een kort, scapulierloos kleed en hoed, is het reële geest die deze moderne, vitale, snel uit gegroeide congregatie eigen is. A. Bgl. De Britse en de Amerikaanse hoge com missaris in Oostenrijk, hebben op een vergadering van de Geallieerde Raad de Russen er van beschuldigd, dat zü dezer dagen de demonstranten in Oos tenrijk hebben geholpen en de Oosten rijkse regering gehinderd hebben bij bet handhaven van de orde. De Russische vertegenwoordiger ver wierp de beschuldiging en zei: „De ver ontwaardiging van de Oostenrijkse ar beiders is het gevolg van de verslech tering van hun levensomstandigheden, te wijten aan het plan-Marshall Paul Hoffman, de scheidende chef van het Marshall-plan, heeft te Parijs verklaard, dat de herbewapening West- Europa misschien sneller welvaart zal bezorgen, omdat de vereiste economi sche hervormingen nu verhaast moeten worden. „Europa zal in de eerst komende paar jaar misschien nog verbaasd staan over zijn vorderingen", zo vertelde Hoffman op een persconferentie, de eerste op zijn tocht door elf hoofdste den. Hoffman zeide dat de herbewapening misschien tot sneller vordering, zal dwingen, doordat de West-Europese re geringen onder nieuwe druk op de volgende doelen, die alle fundamen tele punten van het Marshall-program vormen, afgegaan.: 1. Creatie van een enkele Europese markt voor goederen die geproduceerd worden in welke van de 18 Marshall landen ook. 2. Grotere economische samenwerking, of integratie, in Marshall-Europa. 3. Verhoogde productie zowel van landbouwgewassen als industriepro ducten. 4. Verhoogde productie door de ar beiders, speciaal in de industrie. Hoffman legde er de nadruk op dat het voor West-Europa niet gaat om „kanonnen of boter", doch om „kanon nen èn brood". Als we even flink aan pakken als in de oorlog, aldus Hoffman, dan kunnen we beide dingen verwezen lijken. We moeten onze defensie op bouwen, omdat we die soort vrede willen hebben waarin economische vooruitgang mogelijk blijft. Een woordvoerder van het Brits* ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Vrijdag medegedeeld, dat op 22 September te New York informele be sprekingen zijn begonnen tussen Enge land en de V. S. over een vredesverdrag voor Japan. Engeland en de landen van het ge menebest hebben hun zienswijze reeds uitgewerkt. Zij zijn voorstander van een. mild verdrag, maar zij willen beslist dab de Japanse militaire macht onder con trole blijft en dat de Japanse industrie^ onder een soort voortdurende geallieer de supervisie blijft. Naar verluidt zal men zich ook tot da, Sovjet-Unie als lid van de commissie j voor het Verre Oosten wenden aan-4 gaande deze informele besprekingen. Het standpunt der Sovjet-Unie is tot- nu toe, dat het vredesverdrag met Ja, pan slechts door de grote mogendhede opgesteld dient te worden. In de annalen van de Missionarisseö van het H. Hart lezen wij, dat de eerste apostolisch vicaris van Merauke (Ned. Nieuw-Guinea), Mgr. H. Tillemans. 12 November te Merauke tot bisschop zal worden gewijd door de Internuntius van Indonesië, Mgr. De Jonghe d'Ardoye. die 18 October ook de nieuwe apostolische vicaris Mgr. W. Schoemaker te Purwo- kerto (Java) zal consacreren. Bij Kon. Besl. zijn met ingang van 1 October 1950 enkele wijzigingen en aanvullingen in het tarief van invoer rechten aangebracht Het invoerrecht op enkele goederen is verlaagd, zoals op soya-olie, katoen- zaadolie, glasweefsels enz., terwijl mede in verband met de industriële ontwik keling in de Beneluxlanden andere in voerrechten worden verhoogd, resp. in gesteld zoals voor zwavel, afval van kunstzijde, stapelvezels, enz.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5