Amsterdamstraat in nieuw licht Van Annitgen en Baefgen die de Schout trotseerden MODELHOTEL WONDER VAN COMFORT m SLEUTELS en SLOTEN C. J. v. d. Broek COL» WAVE?? Father C. W. van Graven in Achilet „De Kalverstraat van Haarlem-Oost VAN HET WITTE DOEK Hun namen leven voort LAATSTE SNUFJES VAN TECHNIEK OP DE HORECAF-TENTOONSTELLING De flat in het hotel MOLENDIJKS KAPSALONS HONGKONG .J SLOT DEFECT? HERINGA WUTHRICH Uw dans-seizoen-1950 staat Uw dans-seizoen-1950 J. MARTIN Zonen ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1950 PAGINA 7 De klap op de vuurpijl: Rembrandt Luxor Palace Frans Hals City Spaarne HERENMODE CONSTANT LAMP „Francisca Romana" Vijf ett twintig jaar Feest by de H.K.W. Afdeling Haarlem bestaat veertig jaar VOETBALLEND „ALLIANCE" Verregend programma wordt na afgemaakt DE UITGEEST ER KLOPJES Langebuurt katholieke kolonie Prachtige reis, maar droevige aankomst in zijn missie Ruth Morris in Renaissancezaal Eerste liederen-recital op Europese bodem TONEEL IN HAARLEM Op kruistocht door de RAJ. te Amsterdam Operakoor „Haerlem" E.H.B.O. VOOR SANT POORT EN DRIEHUIS O prichtingsvergadering 1 October Niieuwe cursus Kath- Pae- dagogische School Haarlem Ja, maar van Zes weken geëist wegens hazardspel CHINEESCH- INDISCH RESTAURANT SMEDESTRAAT 21 Lunch a f 1.75 „DE SLEUTELSPECIALIST" CENTRALE verwarming JOHNSON OLIEBRANDERS voor de deur 16 October begint Uw Dans-Cursus staat. bovendien in het feestelijk teken van... Martin's Jubileum! Dans-Academie U kunt inschrijven voor Uw R.K. Cur sus en Besloten Clubs of Privé-lesen Inlichtingen inwinnen elke dag 11—12, 14—17, 19—21 u Door een heuse vuurpijl te ontsteken, zag wethouder Happé kans de Amster damstraat haar nieuwe verlichting te geven. De vuurpijl zelf heeft do foto weten te ontlopen, maar dat ie er geweest is, mogen de gezichten der omstanders bewijzen. Toen wij gisteravond omstreeks half acht de Amsterdamstraat binnenreden, waanden wij ons ruim vijf jaar terug, die donkere en tegelijk feestelijke avond van de 4e Mei 1945, enkele uren voordat onze goede stad bevrijd werd. Gehuld in een zware duisternis lag daar gisteravond de Amsterdamstraat, ontelbare Haarlemse „oosterlingen" be wogen zich als schimmen door het be klemmende donker en in het felle schijnsel van enkele fietslantaarns te kende zich huis aan huis de nationale driekleur af. En het werd ons tenslotte duidelijk, dat die vergelijking met de 4e Mei 1945 nog niet zo heel erg mank ging, want per slot van zaken gold het toch ook gisteravond een zekere bevrijding. De nieuwe middenstraatverlichting zou de Amsterdamstraat verlossen uit haar iso lement van „aardige buurtstraat" en haar in één slag bestempelen als een hoofdstraat van Haarlem. Eer het echter zover was, verzamel de zich een klein gezelschap in de huis kamer van de heer Meiland, waar de heer Simons, voorzitter van de Winke liersvereniging in de Amsterdamstraat, Ofschoon wij reeds eerder een en an der geschreven hebben van de film „De goede aarde", kunnen wij toch niet na laten nag eens te wijzen op deze indruk wekkende film, waarin het bekende ver haal van Pearl Buck tot leven wordt gebracht. De toeschouwer wordt meege voerd langs de levensweg van een on bemiddelde Chinees en zijn vrouw, die na veel armoe en ellende tot grote wel stand geraken. De Chinees loopt gevaar de oude tradities van zijn geslacht te loochenen, maar de morele steun van zijn vrouw keert alles tenslotte ten goede. Goed camerawerk, bescheiden spel op het simpele af en een reële ver filming van die moedige Chinese ge meenschap houden de filmliefhebbers tot het einde toe geboeid. 18 jaar. De film „Au revoir monsieur Grock" vertelt de levensgeschiedenis van de grote clown met zijn befaamde nummers als hoogtepunten en tegen een achter grond van dreigende wereldgebeurte nissen, die de mensen zo vaak de lust tot lachen ontnemen. Grock's bezorgd heid om de toekomst van onze jeugd wordt in zijn film hier en daar nadruk kelijk gemanifesteerd. De film is, vooral in de eerste helft, eenvoudig van trant, terwijl de tweede helft een aaneenschakeling is van zijn fraaiste prestaties, die als altijd met gul gelach worden gehonoreerd. Ieder een kan de film zien. Ten onrechte noemt men de film „Niet gewenst" van Ida Lupino opzienbarend, ten onrechte een film, die „het pro bleem" van de ongehuwde moeder be handelt. Het verhaal komt hierop neer, dat een meisje door haar minnaar in de steek wordt gelaten, haar baby tot haar groot (en natuurlijk) verdriet aan pleeg ouders moet afstaan, doch tenslotte zich laat troosten door een aardige, eerlijke jongeman, die haar trouwt. Dit thema behandelt nergens een probleem, doch stelt alleen maar een situatie, waaruit enige sensatie te putten valt. Een gewone film dus, die bovendien in de gebruike lijke stijl werd geformuleerd. Wij achten de film voor volwassenen aanvaardbaar. Beau Geste, een oud thema, nog eens opnieuw verfilmd. Het leven in het Franse Vreemdelingenlegioen met zijn ontberingen, zijn strenge tucht, zijn beestachtige sergeant, maar ook zijn hel denmoed, zijn mannelijkheid. En boven alles uit: de edelaardigheid van de drie gebroeders Geste, van wie de oudste zich als een perfect gentleman gedaragt, tot in de dood. Voor liefhebbers van al die deugden is dit alles eten en drinken. De film is voor achttienjarigen. Edward O'Brien en Robert Stack spe len de hoofdrollen in dit nakomertje onder de oorlogsfilms, Haviksnest. De film beschrijft de belevenissen van een afdeling Amerikaanse vliegers, die in Engeland gestationneerd zijn. Bijzonder boeiend zijn de opnamen, welke gemaakt zijn vanuit het vliegtuig dat gronddoelen beschiet: ze zijn identiek aan die, welke we thans zien op de journaals over de strijd in Korea. Verder maken de op namen van de jager, die onder de vleu gels van een vliegend fort wegduikt wanneer er een vijand opdaagt, omdat hij beschadigd is, en de natuurgetrouw opgenomen luchtgevechten, deze film bijzonder geschikt voor 18-jarigen en ouder. In „Jongensranch" maakt men een reeks avonturen mee, die zich afspelen op een voor kleine zwervertjes ingerich te ranch. Daar Roy Rogers en het jon genskoor van Robert Mitchell de hoofd rollen spelen, kan men iets aardigs ver- Wachten. Niettegenstaande de intrigues niet helemaal in overeenstemming zijn met de onschuldige kindergezichtjes, is bet geheel toch wel de moeite waard. via de microfoon zijn zichtbare en on zichtbare toehoorders attent maakte op de gebeurtenis, die komen ging, voor zover dat tenminste nog nodig was. Hij memoreerde daarbij, hoe lang reeds er op gehamerd was, dat er een nieuwe verlichting en bestrating in de Amster damstraat zouden komen. Aan één wens was nu voldaan, en hopelijk zou de tweede eenmaal vervuld worden. Hartelijk waren dan ook zijn woor den van dank aan het adres van alle medewerkers en bijzonder stelde hij het op prijs, dat wethouder Happé en de di recteur van het energiebedrijf, ir. Kou- wenhoven, deze plechtigheid wilden bij wonen. Speciaal deed hij nog een be roep op de winkeliers van de Amster damstraat om ook metterdaad hun straat tot een hoofdstraat te maken. Wethouder Happé sprak eveneens een kort woord en noemde deze nieu we verlichting een lichtend teken, dat wensen vervuld worden, wanneer zij energiek worden ondersteund. Daarmede gaf hij zijn gehoor de ge ruststellende hoop, dat het met die bestrating ook nog wel in orde zou komen. Een der raadsleden had in de ge meenteraadszitting de Amsterdamstraat destijds de Kalverstraat van het Am sterdamse kwartier genoemd en de meest vruchtbare wens, die de wethou der tenslotte dan ook kon doen, was deze, dat de nieuw verlichte straat deze, be-noeming zou blijken te recht vaardigen. Daarna was het met de woorden ge daan en baande wethouder Happé zich buiten een weg door de duisternis, ge wapend met een heuse vuurpijl en om ringd door een enthousiaste schare. Met een felle vlam schoot de pijl de hemel tegemoet, maar maakte nog bij tij ds een elegante buiging om dan er gens in vergetelheid weg te vallen. Te gelijkertijd stond de lange straat in nieuw licht gehuld en brak zich in alle winkels het licht naar buiten door de étalageruiten. Daarmee was (Se plech tigheid eigenlijk ten einde. Muziek klonk door de feestelijke straat, waar duizenden zich langs en voor de étalages verdrongen, die alle al even feestelijk waren opgetuigd. Het merkwaardige van de verbouwing die de herenmodezaak van Constant Lamp in de Barteljorisstraat heeft on dergaan, is dat door een uitbreiding van vier meter in de diepte een dubbele verkoopruimte is ontstaan. Architect Tuninga heeft dit wonder verricht. De firma Lamp heeft daardoor haar afde ling „betere heren-confectie" belangrijk kunnen uitbreiden en de clientèle een rustiger omgeving om te passen ver schaft. Daaruit volgt weer, dat overhem den, hoeden en andere artikelen, die de man niet wil versmaden, beter tot hun recht zijn gekomen. Het doet ons goed, dit nieuws te kunnen melden, omdat het voor de stad van belang is, dat er veel „heren" rondwandelen. En bovendien is de Barteljorisstraat een van onze belang rijkste winkelstraten Morgen, 1 October, viert de vereni ging Francisca Romana op de Kouden- horn haar zilveren feest. In Mei 1925 kreeg pastoor Lühn, toen kapelaan aan de Jozefkerk, de opdracht een Romana- werk te stichten in Haarlem. Het was catacombenwerk. Ergens hield men club, ergens gaf men naailes en gods dienstonderricht. 's Zondags kwamen de meisjes bijeen voor de H. Mis in de Jozefkerk. De goede oude tijd, met nog geen dak boven het hoofd e» zonder enige gledmiddelen. Dat laatste is zo ge bleven. Maar een dak is er gekomen. Onder directeur Leesberg kwam het huis tot stand op de Koudenhorn. Ge zellige clubruimten en een eigen kapel. En dan begint onder hem en zijn op volger, directeur Mol, het grote werk van inwendige groei en uitwendige op bouw. Het werk met duizend-en-een mogelijkheden en onbekende resultaten. Een werk dat naar gelang de tijd in zin aspect ook aan vele veranderingen onderhevig is. Een staf van mede werksters heeft deze priesters bij hun taak geholpen. Het is het werk ge weest van vele onbekenden, die heel veel van haar tijd aan dit werk be steed hebben. Eén mogen wij wel noe men: mejuffr. L. Smits, die practisch vanaf het begin er bij geweest is en hog met onvermoeide ijver en niet te breken idealisme haar taak vervult. Zondag is het dus ook een beetje haar feest. Vele ouders heeft Romana geholpen bij de opvoeding van hun kinderen. Hoeveel meisjes hebben in de loop der jaren niet geleerd haar vrije tijd goed door te brengen en voor hoevelen is het een steun geweest voor heel haar leven met als herinnering de mooie tijd bij Romana doorgebracht. Hoeveel moeders zijn er niet gekomen op de moederavonden, de enige verpozing bij alle huiselijke zorgen. (Morgen viert Francisca Romana dan feest. Om negen uur draagt de stichter de H. Mis op in de kapel. Om twaalf uur is er receptie in het eigen gebouw, Koudenhorn. 's Avonds vindt er in de Leeuwerik voor ouders en kinderen de uitvoering plaats van een operette door onze kinderen van Fr. Romana. 's Maandags spelen zij voor de geno digden, terwijl er binnenkort nog een avond komt voor onze donateurs. Op 10 October zal het 40 jaar geleden zijn dat de Nederlandsche Katholieke Bond van Administratief Verkopend- en Verzekeringspersoneel „Sint Franciscus van Assisië" afdeling Haarlem, werd op gericht. De feestelijkheden ter herdenking zul len reeds op 4 October 's avonds om 8 uur beginnen met een feestvergadering in het gebouw „Sint Bavo" Smedestraat met als spreker pater Eusebius Peters OESA. Op Zondag 8 October worden de fees telijkheden voortgezet overeenkomstig het volgende programma, 's Morgens om 8 uur H. Mis in de St. Josephkerk aan de Jansstraat, waaronder algemene-. H. Communie. Na deze H. Mis gemeen schappelijk ontbijt in gebouw „St. Bavo". 's Avonds om 19.30 grote cabaretavond in het „St. Bavo"-gebouw. Het bekende gezelschap „Chiel de Boer" zal deze avond verzorgen. Na afloop bal. H.K.W.-leden die zich nog niet opge geven hebben dienen dit alsnog snel te doen. De feestzaal laat zich niet uitbrei- den! 'V i.ó> Vorige wéék publiceerden wij enkele mededelingen over de heroprichting van voetballend „Alliance". Door de weers omstandigheden kon het programma vorige week geen doorgang vinden. Dit zal nu het komend weekend afgewerkt worden. Buiten de uitgebreide selectie wedstrijden herinneren wij aan de bij zondere attractie van Zondagmiddag, wanneer omstreeks 3.15 uur een elftal samengesteld uit de „Oude roem van Alliance, een propagandawedstrijd speelt tegen een elftal van leraren van het Triniteitslyceum. De ambachtsman A. Willemsen her denkt 1 October de dag, waarop hij veertig jaar geleden in dienst kwam bij de N.Z.H. Hij is werkzaam bij de Tech nische Dienst. 5 October viert de conducteur C. N. Lahey zijn zilveren jubileum bij de N.Z.H. Twee oude huisjes in de Langebuurt te Uitgeest, tegenover de katholieke kerk gelegen, dragen twee sierlijke namen: Annitgen en Baefgen. De vreemdeling begrijpt daar niets van, de dorpsgenoot let er meestal niet meer op. Maar deze namen zijn voor het dorp Uitgeest veel zeggend, herinneren aan twee vrome vrouwen, die klopjes waren in de dagen, dat het katholicisme vervolgd werd en het uitoefenen van de ere-dienst ten strengste was verboden. De oorsprong van de naam klopje is nog niet met zekerheid bekend. De verklaring, die zegt dat deze naam verband houdt met het kloppen op de deur waarmede deze vrouwen wanneer zij 's avonds heimelijk door de straten gingen de katholieke gezinnen waar schuwden, dat er 'n priester in het dorp gearriveerd was, werkt wel op onze ver beeldingskracht vooral op die van kinderen in de schoolbanken maar is toch niet wetenschappelijk verant woord. Meestal waren de klopjes vrouwen die zich als meisje geroepen voelde voor het kloosterleven, maar aangezien in déze tijd in de Noordelijke Nederlanden de kloosters verboden waren, maakten zij hun leven op een andere wijze dienst baar aan God. Zij hielden zich in alle stilte bezig met de zielzorg van hen die ondanks de ver drukking, de katholieke geloofsleer trouw waren gebleven, gaven les in de katechismus, vooral aan de jeugd, ver vaardigden en onderhielden het kerk- linnen en de paramenten, waarschuw den de gelovigen, als er een priester in het dorp was, en beoefenden de liefda digheid. Ook Armitgen en Baefgen die in de Langebuurt woonden hebben als onge huwde boerinnen hun leven op deze wijze vruchtbaar gemaakt. De arbeid van deze vrouwen, die altijd in het ge heim moesten werken, zal niet gemak kelijk geweest zijn. Paapse stoutig heden werden streng gestraft en het vérraad loerde aan alle zijden, want velen hadden zich in Uitgeest onder de leus „Onse afscheydinge is wettelyck gegrondet op Gods gebodt" welke woorden nu nog te lezen zijn op een houten bord aan de muur in de Ned. Herv. Kerk dat gedateerd is met 1641 van de Kath. Kerk afgewend, acht Zonder kerkgebouw, zonder klokken, scholen en priester was de toestand van de katholieken wel zeer bedenke lijk. Men moest zich echter behelpen met een schuilkerkje. Enkele schilde rijtjes die daarin gehangen hebben kunnen we nu nog vinden op het priesterkoor van de huidige katholieke kerk. In de schuilkerk deden deze schilderijen dienst als altaarstukken. Ze zijn van de hand van Bloemaert en Horstok. Op het werk van Annitgen en Baefgen moet wel een bijzondere zegen gerust hebben. iMet de klopjes in haar midden is de Langebuurt een sterk katholieke gemeenschap gebleven. Haast huis aan huis bleef dit deel van Uitgeest de ware Kerk trouw. Tot nu toe is de Langebuurt het grote katho lieke centrum van Uitgeest gebleven. Hier vinden we de kerk in 1884 ge bouwd door bouwmeester Malgry. Deze is opgetrokken in neo-Gothische stijl, niet mooi, maar berekend op een grote aanwas van parochianen. Ook staan hier de jongens-, meisjes- en kleuter school en het klooster van de eerw. Zusters Ursulinen van Bergen. Alles bijeengenomen een geweldig complex, dat getuigt van een bloeiend parochie leven. Inmiddels valt het te betreuren dat de naam ,,'t Huis Baefgen" sinds korte tijd niet meer op de kroonlijst van het huisje naast de jongensschool te lezen staat. Een veelzeggende naam dreigt hiermede voor katholiek Uitgeest ver loren te gaan. Van oudsher hebben ,,'t huis Annitgen" en ,,'t huis Baefgen" tegenover elkaar gestaan als enige her inneringen aan twee vrome vrouwen, die de katholieken in de meest benar de tijden hebben geholpen. AdoertenM» Father C. W. van Graven uit Lisse, de ruim 60-jarige missionaris, die verleden jaar voor de derde maal naar Achilet in Uganda vertrok, schreef ons het volgen de: Ja, U zult het wel goed vinden als ik U eens een klein kort briefje schrijf van uit Midden-Afrika. Het is bijna alweer een jaar geleden dat ik in mijn oude missie terugkeerde. Mijn reis van Mar seille naar Mombasa was erg vermoei end vanwege net warme weer en een langzame vrachtboot s.s. Nijkerk. Doch van Mombasa naar mijn laatste station, drie dagen en drie nachten in de trein was erg fijn. Een goeie tafel en een schitterend bed. En overdag echt na tuurschoon met heel veel dieren. Ik heb het nog nooit zo getroffen als deze reis naar Midden-Afrika. De tweede dag was bijzonder mooi. Het eerste wat we zagen en wel vlak langs de lijn waren acht giraffen groot en klein en honder den struisvogels. Twee dagen lang gin gen we door kudden zebra's en gnus en struisvogels en langs de rotsen de babo- nes, die grote staartloze apen. En het grote getal antilopen en herten. Nu moet U niet denken dat ik er millioenen van die dieren gezien heb, maar ik geloof niet dat ik jok als ik zeg van zeker over de 1000. En erg interessant te zien hoe zebra's en herten meegraasden met het Europese vee van de settlers. Maar mijn aankomst in mijn missie was ellendig. Het kon nou echt niet be roerder. Mijn arm kerkje en mooie school in puin door brand en overgroeid met gras en onkruid. De Zondag daarop de H.H. Missen buiten in de zon. Het was gewoonweg naar. We zijn aan de slag gegaan, doch nu is mijn kerk nog steeds niet helemaal opgelapt. Zondags de H.H. Missen in de kerk, doch door de week in een kamertje van ons klei ne huisje, waar we ook het H. Sacra ment bewaren. De school is gereed ge komen en verleden week zijn onze pl.m. 180 jongens er Weer in getrokken. We hebben net iedere dag erg druk en 's avonds zijn we te moe om brieven te schrijven. Mijn kapelaan werkt erg hard en ik heb een pracht Broeder om het zaakje op te bouwen.. Ik houd mij hoofdzakelijk bezig met het geestelijk werk, omdat ik niet sterk genoeg meer ben om wat veel te lopen of handenar beid te doen iri de Afrikaanse zon. Met ons drieën hebben we veel pret en ge zelligheid en we zingen en dansen zelfs met onze zwartjes mee. Laatstleden Juli hadden we ons halfjaarlijks doopfeest van pl.m. 180 grotere jongens en meis jes. Vanaf Januari hebben we reeds 120 huwelijken ingezegend. In laatst Juli op één dag 23 paartjes, waarvan verschei dene bruidjes haar kindje meebrachten naar het altaar. Babies dopen we bij dozijnen. Van Januari tot eind Juni dit jaar 400. Klei- ne lieve zwarte molletjes. Doch. de kin dersterfte is hier heel groot, vanwege de slechte verzorging en hygiëne. Als U missievrienden tegenkomt, zeg hun dan dat mijn gironummer altijd blijft: Achterweg 25, Lnsse (Z.H.) no. 52 12 93, ten name van C. W. van Gra ven. Onder auspiciën van de Stichting „Haarlems Bloei" gaf de neger-sopraan Ruth Morris, aan de vleugel begeleid door de organist-dirigent der St Mar tin's Church uit New York, William King, in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum haar eerste liederen- recital op Europese bodem. Bij een criti- sche beschouwing harer prestaties dient men twee belangrijke dingen in het oog te houden, en wel ten eerste haar geestes gesteldheid ten opzichte van Europese cultuur en interpretatie, ten tweede het aanpassingsvermogen bij de omgeving waarin zij zong. Wat het eerste betreft, viel ogenblikkelijk het onderscheid in vertolking op, toen zij haar recital af sloot met enkele negro-Spirituals. Hier in kwamen haar kwaliteiten eerst goed tot haar recht, hetgeen overigens zeer begrijpelijk is. Men vertolkt in de regel het beste die werken, waarmede men op een of andere manier het nauwste ver want is. De stem van Ruth Morris heeft geen buitengewone kwaliteiten, hoewel zij met het beschikbare materiaal ongetwij feld goede dingen doet. Het midden- register is goed ontwikkeld, terwijl de hoogte, bij juist gebruik maken der re sonans soms verrassend is. Jammer was echter, dat dit niet altijd gebeurde, waardoor enkele hoge noten als het v/are afgesloten werden, om tot ruimere ontwikkeling te komen. Hierdoor wekte het geheel de indruk van een klein vo lume, hetgeen echter naar onze mening niet helemaal het geval is. Wat haar kunstzinnige opvatting betreft, deze deed in de liederen van Brahms en Fauré be slist voor onze oren onwennig aan. De vreemde, niet veel op Duits en Frans gelijkende uitspraak, en de enigszins rommelig overheersende pianopartij, die de zang zelf absorbeerde, deden in ieder geval deze prachtige liederen niet ge noegzaam tot hun recht komen. In „Wie Melodien zieht es mir" van Brahms werd op enkele punten een geheel andere weergave geschonken, dan die in de be kende versie gedrukt is. Zo boven reeds gezegd, in de negro- Spirituals, kwamen de kwaliteiten van Ruth Morris het meest tot haar recht. Speciaal in „Great Gittin up Mormn kon men de geesteseigenschappen van deze soort liederen prachtig horen weer geven. William King heeft helaas geen grootse indruk als pianist-begeleider ge maakt. Dat we in hem meer de organist moeten zien dan de pianist is aanneme lijk. De begeleiding was stug en hard, kennelijk niet op de pianistische aanslag berekend. Na afloop van het concert dankte wet houder Geluk Ruth Morris voor het feit dat zy haar eerste recital hier in Haar lem had gegeven, en wenste haar op de volgende concerten, elders te geven, veel succes. Zowel Ruth Morris als William King dankten zelf het aanwezige publiek in korte bewoordingen en met een muzikale toegift. JAN LAARVELD Woensdag 4 October brengt de Neder landse Comedie in de Stadsschouwburg een opvoering van „Nina", blijspel van André Roussin met Mary Dresselhuys, Guus Oster, Henk Rigters, Pierre Myin en Gerard Rekers. De regie is van Jo- han de Meester- (Van onze speciale verslaggever) y fet kleinste vertrek van het modelhotel, dat de grote attractie vormt van de f~~Ê internationale Horecaf-tentoonstelling in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam, A- wordt bewoond door een kaketoe. Deze huist in een wonderlijke bolvor mige kooi, die boven het vijvertje van de exotische wintertuin hangt. De vogel laat telkens de hoornige oogleden zakken en lijkt eindeloos slaperig. Hij heeft jlan ook de blik gericht op een doorloop, waarlangs een dubbele reeks verschil lend gemeubelde eerste klas hotelkamers is gegroepeerd en men behoeft waar lijk geen kaketoe te zijn om van het zicht op die kamers slaap te krijgenZij zijn een en al belofte van behaaglijkheid on comfort, prettig gemeubeld, gestoffeerd en behangen in warme kleuren, de bedden een uitdaging aan Morpheus, het sanitair van de meest moderne makelij. Bedden om er vroeg in te kruipen, genietend de rust, proevend de sfeer van service, die zo'n goed hotel weldadig ademt, om dan bij het zachte licht van de leeslamp een boek op te slaan, liefst van Vicky Baum: Menschen im Hotel, Sjanghai Hotel, Berlin Hotel en volop te geloven in het avontuur, dat elk hotel, hetzij klein en bescheiden dan wel groot en luxueus, voor ieder van zijn gasten in petto heeft. Als men door de wanden der hotelkamers heen kon kijken, dan was er de stof voor duizend romans. Op de Horecaf-tentoonstelling kan men overal door de muren zien, men mag de kamers vrij betreden, genietend voor een wijl van de sfeer en zich de gast dromen, die er voor kort of langer woont en deel heeft aan het leven van zo'n hotel, dit bezige, geheimzinnige, nooit rustende leven, waar zoveel voor elkander onbeken den deel aan hebben. Bijna zou men zeggen: het is een droomhotel, zoals het daar in de R.A.I. is opgebouwd en door de meest bekwame installateurs verzorgd. Het centrale punt is het restaurant, waar in het midden een volledig gedekte feestdis wacht en rondom tal van kleine tafels, gereed voor de gasten. Heel de aankleding is speciaal voor deze expositie gemaakt: het gespijkerde tapijt, tafellinnen, glas werk, de serviezen. Een strijkje speelt Efongaarse en Weense melodieën. Elk ogenblik kan een hand op de kandela bers de kaarsen ontsteken, de anjers van de tafelversiering bevend in de gloed. En men verwacht de entrée der gasten, geroes van stemmen, de lach van een vrouw, de glans van haar ogen boven het glas, waar de wijn in fonkelt. Men dwaalt verder naar de bar, dit hoog altaar der moderne beschaving met die merkwaardige vertrouwelijkheid tussen bezoekers, geklauterd op de krukken, en het bedienend personeel, en tussen die zelfde bezoekers onderling. Een barman verklaarde eens: „Wat ze niet vertellen aan hun vrouw, aan hun chef, aan hun procuratiehouder, aan hun notaris of aan hun privé-secretaresse, dat vertellen ze aan ons, zonder dat wij er om vragen en zonder dat wij er zelfs nieuwsgierig naar zijn." Uit alles blijkt hoe het Horeca-be- drijf niet langer eet-, drink- of slaap gelegenheid is zonder meer, maar uit groeide tot een recreatie-oord voor de moderne mens, die er sfeer zoekt, com fort en verstrooiing. Daartoe hoeft men sleohts een blik te slaan in de lounge, de conversatiezaal, de bibliotheek en schrijfkamer. En het laatste woord op gebied van hotelinrichting is stellig de flat, eigen woning in het hotel, de in timiteit van het thuis neerd zoals hotel kan. gecombi- met service, alleen een die bieden (Men dringt Glaswerk van Leerdam; de inzending op de R. A. I. een sprookje van broze schoonheid. hier op de R.A.I. ook door tot de verborgenheden van het bedrijf, keukens, patisserie, linnenkamer, was serij, waar het al lernieuwste en bes te wat de industrie in dit opzicht pres teert, te zien is. Verder zijn er de cafetaria, een volkscafé, terras met tuin, kortom alle aspecten van het bedrijf, prac tisch en aantrek kelijk vertoond en vooral modern. Want eethuysjes en proeflokalen en diepzeegrotten als waarin de meest exclusieve Horeca figuur Nieolaas Kroese zijn gasten pleegt te onthalen, daar zal men tever geefs in het hotel complex of elders op de tentoonstel ling naar zoeken. Wanneer Neder landse hotels alle naar het peil stre ven, waarop de eigen industrie hier toont het be drijf, zowel wat inrichting betreft als technische ou tillage, geleidelijk te kunnen brengen, dan zal dit een belangrijke factor zijn voor de groei van het vreemdelin genverkeer. Wij leven in een uithuizige tijd, de plaats, die hotel en café-restau rant in het leven innemen, wordt steeds groter. En vooral wanneer men door zijn werkzaamheden herhaaldelijk op een hotel is aangewezen, dan mag men wensen gehuisvest te worden als hier in dit model-hotel, zowel wat de eerste als tweede klasse betreft, is gedemon streerd. Wat ons daarbij opviel, was ook de wandversiering, een collectie bij zonder fraaie reproducties van Franse meesters, die stuk voor stuk weinig kostbaar blijken te zijn, maar toch be langrijk tot de sfeer van een tijdelijk verblijf kunnen bijdragen. Het scheelt zoveel waar men tegen aan kijkt bij het ontwaken. Wij zagen reproducties van Renoir, die ons meteen in stemming zouden brengen, in de koesterende schoonheid van het leven, tonica, tégen alle vormen van ochtendhumeur. De sfeer van het hotel wordt be halve door het interieur, bepaald door de service, maar ook door het uiter. lijk der mensen. Er is in het R.A.I.- hotel een formeel panopticum van geüniformeerde domestiquen, zoals men die in hotels op Vicky Baum-ni- veau wil aantreffen, van chasseurtje en groom tot ober en huisknecht toe. De nieuwste kellnerdracht is grijs smoking, de huisknecht schijnt altijd in hemdsmouwen te moeten gaan, maar deze opvatting van zyn dienst- kledij is door de exposerende firma waardig gestileerd. Tot de levende have van hotels behoren tegenwoor dig ook vogels en vissen. Had Joseph Roth nog geleefd, hy zou zich op de snor hebben gebeten. Hy was eens in Zandvoort, Joseph Roth, waar vrien den hem vroegen om -nee een zeebad te nemen. Hij gaf daarop ten ant woord: „Waarom zou ik gaan zwem men, de vissen komen ook niet in het café!" Vandaag doen de vissen dat wel, het ingebouwd aquarium is in de mode; scherpe psychologen als Hore- ca-lieden zyn waarschijnlijk anime rend voor het drankverbruik. Niet alleen de weelderige verlokking van zijde en damast, cretonne en gobe lin, zeegroen van baden en verder sani tair. de loze W.C.-potten door het be zoek prompt als asbak gebruikt, had op de R.A.I. onze volle interesse, maar ook de blinkende „grootkeuken-instal latie". Wij zagen pannen, waar zes We derdopers tegelijk in konden worden gezoden, een kiepbare braadschaal voor 20 ooteletten ineens, wij leerden het verschil tussen gasbok en marmite en het voordeel van gesloten gloeiplaten in een gasfornuis. Wij hebben ons verlus tigd in het glaswerk, kreeften en langoustes in het steeloog geblikt. Wij mochten te kust en te keur gaan Dij champignons en augurken, desinfectie- blocks en hotelporselein. Het bier bleek in alle toonaarden best erf er verhieven zich Babylonische torens van conserven. Closetbedekkingen en taartranden, tar bot en galantines, boerenjongens uit Schipluiden, amandelwrijfmachines en vleesvermalsers, het wordt hier alles en nog veel meer in rijke variatie onder de aandacht gebracht, van vakmensen al lereerst, maar ook van een verbaasd publiek, dat nauwelijks kon vermoeden welk. een wereld zich opent achter zijn kleintje koffie, borrel of pils, gehakte biefstuk met andijvie of logies met ont bijt. Op Donderdag 5 October zal 't Opera koor „Haerlem" een concert geven in de Gem. Concertzaal. Als solisten werken mede de dames Leonie Smits, sopraan, Hermine Preyer, alt-mezzo en de heren Jan Hensen en Wim v. d. Sluys, beiden tenor, George Spijkstra, bariton en Ge rard Kruithof, bas. Het programma bèvat aria's, duetten en koren jjit opera's van Verdi, Donizetti e.a. Aan de vleugel mevr. Rie Vring-Servaas, het geheel on der leiding van E. H. Kerkhoven. Op bijna 300 plaatsen in ons land staan dag en nacht duizenden mannen en vrouwen gereed om hun medemens die in nood verkeert te helpen. Daar komt nu niet de portemonnaie bij te pas! Het is klare, ondubbelzinnige naasten liefde. Iemand die je- nog nooit gezien hebt, of misschien je naaste buur is, helpen, zonder om die hulp te vragen Tussen haakjes, in de oorlogstijd ver stonden die mannen en vrouwen zozeer dit liefdegebod, dat er zeer Velen zijn geweest die niet alleen have en goed, doch zelfs het leven in de waagschaal hebben gesteld. Naastenliefde van het beste soort. Het mooiste en het beste wat je zelf hebt geven om een ander te redden! Dat is E.H.B.O.! Nu is er gelukkig geen oorlog in een normaal geval wordt uw leven niet gevraagd, maar wel wordt gevraagd een ander het leven te geven en dat kan in veel gevallen. De stand is zo: 1500 mensen verongelukken alleen (dodelijk) tenge volge van het snelverkeer in een jaar! 350.000 mensen verongelukken in bedrij ven, fabrieken enz. enz. Ruim 400 men sen verdrinken jaarlijks. Iedere dag wordt er een kind gedood door het snel verkeer. Er is dus wel oorlog, ook al is het een ander front. Gelooft u nu maar gerust, ondanks alle voorgehouden verschrikkingen van de atoombom, dat als u zelf door het ongeval wordt ge grepen het practisch ook een atoombom betekent die poogt in te grijpen in uw leven, of dacht u dat het anders was? Na de aanrijding zullen dezelfde verschijn selen practisch waarneembaar zijn als tengevolge van een atoomaanval, ook al was het nu een aanval door het snel verkeer of door de wrede machine in uw bedrijf Anderen helpen, het zit in ons bloed. Iemand die in nood verkeert bijstand verlenen? Het mag er dan 2000 jaar geleden anders hebben uitgezien er gingen mensen voorbij, hoewel ze een verongelukte langs de weg wisten wij geloven dat dit voor Santpoort en on middellijke omgeving niet het geval zal zijn. En daarom roepen wij u op om de oprichtingsvergadering, die gehouden wordt in het klaslokaal van de St. En- gelmundusschool te Driehuis Westerveld op Zondag 1 October des namiddags 8 uur, bij te wonen. Na de oprichting zal zo spoedig mogelijk worden gestart met een cursus die gedoceerd wordt door dr. Roling. De vergadering is vry toegan kelijk gesteld voor R. K. dames en heren boven de 17-jarige leeftijd. Het is een vergadering, waarvan u na afloop zegt: „Neen, dat had ik niet mogen missen". Dezer dagen is de nieuwe cursus, be staande uit 30 lessen over praktische kinderopvoeding, begonnen met een in leidende les van mej. dr. Sis Heyster. De moderator van de school, pater Gianotten QFM, opende met een kort woord, waarin hij de 80 deelnemers en deelneemsters, waaronder ouders en toe komstige ouders, maar ook jeugdleidsters en gezinsverzorgsters, van harte welkom heette. Daarna sprak dr. Sis Heyster op haar bekende boeiende en leerzame manier over de betekenis van de paedagogie in het algemeen, bedoeld als inleiding en algemene oriëntering omtrent wat in de volgende 29 lessen gaat komen. De volgende week zal, als tweede do cent, mevr. Boudens-van Heel uit Vlaar- dingen aan het woord komen met haar interessante „lessen uit de praktijk"; daarna spreekt dr. Th. Schlichting over „de hygiëne in de opvoeding". De lessen worden elke Donderdag avond om 8 uur, in het gebouw Velser- straat 17 gegeven. Nieuwe deelnemers kunnen zich nog opgeven bij het secretariaat van de school. Marnixstraat 51, telefoon 25114 (liefst''s avonds tussen 6 en 7 uur); of zij kunnen zich Dinsdag a.s. bij de eer ste les in praktijk vervoegen aan het les lokaal, Velserstraat 51. Advertentie SANTPOORTERPLELN L, Tel 19706 Advertentie betrouwbaar verzorgd door hoofdvert. Lips' Slotenlabr. Advertentie Tegen de 56-jarige Amsterdammer J. Th. H., die ter zitting van het Amster damse Hof mededeelde, dat hij de laatste drie jaar als bootverhuurder in zijn on derhoud voorziet, eiste mr. J. Fabius, procureur-generaal, zes weken gevange nisstraf wegens het gelegenheid geven tot hazardspel in het begin van 1946 Met deze eis vroeg hij het Hof de straf te bevestigen, die de rechtbank aan ver dachte heeft opgelegd in 1946. Uitspraak 12 October. (Van 11 tot 15 tiur) 1. Soep van de dag; 2. Loempia 3. Bami of nasi goreng 4. Koffie Advertent** LANGE VEERS TRAAT 10 TOI U48J Advertentie HAARLEM Advertentie Schagchelstraat 29 Haarlem Telefoon 10806

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 7