China zal niet met gekruiste armen zijn buren laten aanvallen Maria de Mattias, een Italiaans kloosterzuster MACARTHUR EIST ONVOORWAARDELIJKE OVERGAVE VANN.-KOREAANSE TROEPEN Aanval op Ambon ingezet BOUWPLAN VOOR N.-GUINEA GOEDGEKEURD Amerika „gevaarlijkste vijand" Communistische „dag van verzet" in W.-Duitsland een fiasco I: Drie Pausen perkten aan het proces Westelijke wereld zal vrijheid Berlijn blijven garanderen van Wai en Tulehu bezet Nieuwe stad en nieuwe haven .Het Tot hoofd en hart mj weer. Alleen ernstige botsingen in Hamburg VRIJE KOERS VOOR CANADESE DOLLAR Architect wint Heffing op uitgevoerde kaas Sluiswerken te Tiel vorderen goed ZUID-K0REANEN ZOUDEN 38e BREEDTEGRAAD REEDS GEPASSEERD ZIJN Rusland in V.N. wil kwestie ontduiken Amsterdam krijgt nieuwe Sacramentskerk MAANDAG 2 OCTOBER 1950 74ste JAARGANG No. 248185 PREMIER VAN ROOD-CHINA: Tsjou En Lai, premieren minister van Buitenlandse Zaken van rood China, heeft gisteren ver klaard, dat China niet met ge kruiste armen zal toestaan „dat zijn buren op barbaarse wijze door imperialisten worden aan gevallen." Hij noemde Amerika de „gevaarlijkste vijand", die zijn invasie tot aan de grens van China heeft gebracht, terwijl de strijdkrachten van de V. S „elk ogenblik hun agressie kon den uitbreiden." In het gisteren in de Pravda verschenen artikel verklaart Tsjou En Lai, dat hef Koreaanse volk een langdurige oorlog uitvecht en uiteinde^ za' over winnen. APOSTOLISCH VICARIS VAN SEOUL IN KOREA TERUG is ZALIGVERKLARING FRANS OFFENSIEF IN INDO-CHINA Landing bij Hanoi Troepen voor Korea bestemd naar Europa? Truman en Be vin 20 mill, francs Voorlopig tien cent per kilogram Beschieting eist slachtoffers Politieke commissie Boesman opgestegen te Leeuwarden Kerstmis 19SI gereed? A. J. Loerakker t Pionier van Nederlandse R.K. Landarbeidersbond Kosten: dertig millioen BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bej0rging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs- H 1M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: ty. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 37 cents per week, f 1.60 per maand, f 4.80 per kwartaal. Volgens hem genieten de Koreanen de svmpathie en de steun van de gehele tvereld. In duidelijke bewoordingen voegt hij er aan toe dat de Amerikaanse regering "China's gevaarlijkste vijand is De verklaring van Tsj"u- die in het algemeen betrekking hee" op de bui ten- en binnenlandse polillek van com munistisch China, beslaatln de Pravda anderhalve pagina. Ts)ou *egt, dat China niet onverschillig kan blijven voor het lot van zijn naturpn, die aan een imperialistische agr(6s'P zün on derworpen. Dit slaat dnjjclijk op Ko rea en is een van de belangrijkste verklaringen der Chinese regering, tot nu toe over de situatie I" Korea af gelegd. Wie tracht, China met fün 500 mil- lioen inwoners buiten de Ujip te houden, zal volgens Tsjou onverrU'-ióelijk zijn nek breken. De Chinese prfhtier laat er geen twijfel aan bestaan, da' sympathie, belar.g, vriendschap en verdf?Sen China met de Sovjet-Unie en de 'anden der volksdemocratie verbinden, Ple' daaren. tegen met de V.S. Tsjou verklaart voorts, d®' Formosa bevrijd zal worden ondanks de Politick der V.S. en dat de bevrljdirré van Tibet door diplomatieke middelen kan worden verwezenlijkt. Hij laat er echter geen twijfel over bestaan, dat. indien deze middelen falen, de bevrijding met de wapenen zal geschieden. Betreffende de kwestie van diploma tieke betrekkingen verklaart Tsjou, dat met Engeland lange, maar vruchteloze besprekingen hebben plaats gehad. Het gebrek aan resultaten wijt hij aan de bereidheid van de Britse regering, China te erkennen terwijl zij tegelijkertijd het er mee eens is. dat een vertegenwoordi ger van de Kwo Min Tang zitting heeft in de V.N. Engelands onvriendelijke houding, aldus de verklaring, ten op zichte van de Chinezen in Hongkong en andere plaatsen is volstrekt ontoelaat baar. Zö moet wel de ernstige bezorgd heid wekken van de regering der Chi nese volksrepubliek. Een Amerikaanse infanterist, die een gewonde makker van het gevechtsterrein op Korea over een afstand van bijna twee kilometer naar een medische post heeft gedragen, is aan het einde van zijn krachten gekomen op het moment, dat man schappen de gewonde van zijn schouders willen tillen. Verwachting tot Dinsdagavond: Wisselende bewolking met enkele buien. In de kustprovincies tijdelijk harde, overigens krachtige tot matige wind tussen Zuid-West en West. Vrij koud. Zon: 6.43—18.14. Maan: 31.18—14.58. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 30 September De Apostolisch Vicaris van Seoul, Mgr. Paul Ro, die door de gebeurtenis sen in Korea werd verrast, terwijl hij het eerste bezoek sinds zijn benoeming aan Rome bracht, is een paar dagen ge leden in Korea teruggekeerd. Mgr. Ro, die onmiddellijk na de inval in zijn dio cees wilde terugkeren, heeft meer dan twee maanden moeten wachten op de toestemming van de militaire autoritei ten in Tokio, tot hij dit verlof op 24 September verkreeg. Temidden van de vluchtelingen uit zijn diocees wacht Mgr. Ro nu te Foesan op toestemming, weer naar Seoul te gaan. De communistische „dag van het verzet" in West-Duitsland ii op een fiasco uitgelopen. Slechts in Hamburg kwam het gisteravond tot ernstige bot singen tussen demonstranten en politie. In de andere grote steden kwam het slechts sporadisch tot ordeverstoringen. De West-Duitse politie arres teerde in totaal meer dan veertienhonderd communisten. Hierbij zijn echter een groot aantal „preventieve arrestaties" begrepen. Ongeveer dertig agen ten liepen verwondingen op. De Duitse autoriteiten leggen grote voldoening aan de dag over de wijze waarop de politie haar taak heeft vervuld. Heinemann, minister van Binnen landse Zaken, verklaarde: „In dit land is er voor niemand reden om bang te zijn." En hij voorspelde, dat elke communistische poging om onlusten te verwekken in de toekomst op gelijke wijze zou worden verijdeld. De botsingen te Hamburg vormden de eerste ernstige krachtmeting tussen de overheid en de West-Duitse commu nisten. De politie dreef de demonstranten met behulp van waterstralen uit een ge meentelijke sproeiwagen door de binnen stad naar een park in een der buiten wijken en.maakte ruim gebruik van de gummistok. Vele communisten werden naar verluidt gewond. Communisten die „in de frontlijn" werden gegrepen wer- De slagboom-affaire tussen d1' Russische en Engelse bezetters van Berlijn heeft nog een staartje. De Britse militaire politie is een scherpe control'' Saan uitoefenen op alle Oost-Duitse lichters. De bemanmnglijsten moeten voorzien zijn van een stempel van het Bri'se Hoge Commissariaat. Voorts brengt de militaire politie alle aantekeningen op de docu menten met grote nauwkeurig aan. Ten gevolge hiervan liggen er op het ogenblik ongeveer 50 lichters in de Span- dau-sluis in de Britse zone van Berlijn. Britse militaire politie tijdens het uitoefenen van de scherpe controle. De lange rij lichters in de sluis (rechts). (Van onze Romeine correspol>den"- Rome, 1 October. Drie Pausen hebben meegciVerkt aan het Zaligverklaringsproces van de Ita liaanse zuster Maria de Mattias, die van morgen in de Sint Pieter, die to'"1"1' met gelovigen gevuld was, tot de eer der altaren verbeven is: de Dicn»*r Gods Paus Pius X, die binnenkort (vermoe delijk met Pasen 1951) zelf za) worden zalig verklaard en die in i903 pet offi ciële begin van 't proces sanetiooneerde; Pius XI, die in 1936 het decreet uit vaardigde, waarbij de deugde,, van ria de Mattias „heldhaftig" verklaard werden en de „roemrijk regerende. Onze Heilige Vader Paus Pius XII", die een half jaar geleden het decreet uitvaar- digde, waarbij geconstateerd werd. dat alles gereed was voor de Zaligverklaring, welk decreet het „Tut to "'-decree' ge noemd wordt. En het was tijdens het pontificaat Fan Za"erFda?S medegedeeld, dat y- re(,erin„ „floten heeft de koers van Canadese dollar voor het eer^t in elF r de jpter- nationale geldmarkt vi„ De minister zci voorf, con trólc op de import va» c ^ptie. goederen uit de v S„ m^teld in 19« om Amerikaanse dollars „.^ren, met ingang van 2 Januari a.v' "y ^or den opgeheven. Men wil zich over bet algei» piet wagen aan voorspellingen oVer de koers, welke de Canadese dollar i te reiken. Tot op 3° September wa» ,.e of ficiële koers van d« capadesc don„r i' Nederland ƒ3.45 tegen ƒ3.80 vo0r d< Amerikaanse d«Uar. een andere Pius, de zevende, dat Maria de Mattias leefde en een rol speelde in de moeilijkheden van de Kerk, die leed onder de aanvallen van Napoleon, die zelfs de Paus gevankelijk deed weg voeren. Een van de Missionarissen van het Allerkostbaarst Bloed, die door de wet ten van Napoleon in ballingschap had moeten gaan, kwam met de toekomstige zalige in contact en deed ook haar vlam vatten voor het door hem gepredikte idee van een geestelijke vernieuwing van het volk. Zij stichtte de congregatie van de Zusters van de- Aanbidding van het Allerkostbaarst Bloed, die op het ogenblik in 215 huizen 2020 leden telt. De zusters wijden zich aan het onder wijs, de verzorging Van seminaries, zie kenverpleging en rusthuizen voor moe ders. Een grote Frans-Vietnamese troepen macht is Zaterdag bij .verrassing ten Noorden van Hanoi geland en is door gedrongen in het hart van het door com munistische opstandelingen beheerste deel van Noord-Indo-China. Het dijel van de operatie is Thaingoeyen, ongeveer 50 mijl ten Noorden van Hanoi. Thaingoe yen is reeds sedert 1945 in handen van de opstandelingen. Een Frans militair zegsman kenmerkte die plaats als het zenuwcentrum, de militaire hoofdstad van de opstandelingen. Thaingoeyen ligt in de bergen. De Canadese minister-president, Louis St. Laurent, heeft Zondag te Kingston in Ontario verklaard, dat Canada bereid is zijn speciale strijdmacht van 10.000 man als deel van de geïntegreerde strijd krachten van het Atlantisch Pact naar Europa te zenden. Daar deze strijdmacht voor de actie in Korea is gevormd, zal zij slechts dan naar Europa kunnen wor den gezonden, als de actie in Korea spoedig met succes wordt beëindigd. President Truman en de Britse minis ter van Bu'tenlandse Zaken hebben Zondag de West-Berlijners verzekerd, dat de Westelyke wereld hun vrijheid zou blijven garanderen en hen bij hun economische moeilijkheden zou helpen. De boodschappen van de beide staats lieden werden overgebracht bij de ope ning van de jaarbeurs in West-Eerlijn. In de boodschap van president Truman, die door de aftredende administrateur van het Plan-Marshall, Paul Hoffman, werd voorgelezen, werd verklaard, dat het verlangen van de V.S. naar een rechtvaardige en duurzame vrede niet kon worden bereikt door toegeven aan agressie, doch door het innemen van een krachtige houding. Lord Hender- an, de Britse onderminister van Bui- 'nlandse Zaken, die de boodschap van ijn chef, minister Bevin, voorlas, ver klaarde, dat de Westerse mogendheden Berlijn beschouwen als een „bolwerk tegen agressie en een integrerend deel van de vrije wereld". Harold Wilson, president van de „Board of Trade", opende het Britse paviljoen. Hij maakte bekend, dat een nieuwe handelsovereenkomst tussen Engeland en Duitsland was getekend. De drie Westerse commandanten van de stad, de West-Duitse president, prof. Heuss, en vooraanstaande geallieerde en Duitse functionarissen, woonden in het West-Berlijnse gemeentehuis een speciale plechtigheid bij, tijdens welke de nieuwe constitutie officieel werd af gekondigd. De nieuwe constitutie, die onderhevig is aan verdere geallieerde goedkeuring, zal in feite van West-Berlyn een twaalf de staat van de West-Duitse republiek maken. den van politieman naar politieman naar achteren getransporteerd en tenslotte per arrestantenwagen overgebracht naar het hoofdbureau van politie. In de gehele bondsrepubliek was de politie in staat van alarm gebracht. Men kwam echter spoedig tot de conclusie dat de verwachte communistische de monstraties of in het geheel niet door gingen of slechts een fractie van de om vang hadden welke door de roden was aangekondigd. De leden van de „Vrije Duitse Jeugd" dikwijls in het bekende blauwe hemd gestoken gingen in het algemeen rustig heen wanneer zij een glimp van de politie opvingen. In Düsseldorf, waar het verleden week tot een botsing is gekomen tus sen de politie en de communisten naar aanleiding van de inbeslagname van het hoofdbureau der communisten, op Tast van de Britse autoriteiten, waren alle betogingen reeds voor het begin in de kiem gesmoord, doordat de po litie samenscholingen had verboden. In Furtb in Zuid-Duitsland kwam het tot geringe ordeverstoringen. Bij ccn handgemeen tussen politie en commu nisten liepen ook enige Amerikaanse soldaten klappen op. OiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiriiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiniHiifiii De heer J. Stevens, architect te Hel mond, die om gezondheidsredenen reeds geruime tijd in Zwitserland en Zuid-Frankrijk vertoeft, maakte eind Juli een studiereis naar Noord-Afri- ka en bezocht onder meer Tunis. Tij dens het bezichtigen van enige bouw werken aldaar had hij het ongeluk bij het achteruit lopen een man op de tenen te gaan staan. Het bleek een lotenverkoper van de Franse natio nale loterij te zijn, die in Afrikaanse stijl teggn de heer Stevens begon uit te varen. Om de zaak in het reine te brengen kocht de architect toen maar een lot en vergat het voorval. Nadat de trekking van de Franse lo- terij was geschied, bleek de winnaar van de hoofdprijs van twintig mil- lioen francs maar niet te komen op dagen. Onophoudelijk werd in de Franse bladen 't nummer opgeroepen en toen de heer Stevens met enige Franse vrienden een bedevaart naar Lourdes maakte, kwam hem het Franse blad „Le Soir" in handen. Een van zijn vrienden maakte hem er opmerkzaam op, dat hij enige tijd geleden in Tunis een lot gekocht had. En dat lot bleek het gezochte te zijn. Op het ogenblik toert de heer Stevens door Frankrijk met een vorstelijke twaalf cylinder auto finilllMllllltllllllllllllllllllllllllllHlllllllinillflIIIIIIIIIHIIIIIM Teneinde het prijspeil van kaas voor de binnenlandse consumptie te kunnen beheersen heeft de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening be paald, dat met ingang van vandaag voor uitgevoerde kaas een heffing verschul digd is, welke voorlopig is vastgesteld op tien cent per kilogram. In verhand met de Beneluxverhoudingen wordt deze heffing niet gelegd op kaas, welke naar België en Luxemburg wordt uitgevoerd. De afgifte van uitvoermachtigingen voor kaas, welke tijdelijk was stilgezet, zal met ingang van heden worden hervat. De uitvoermachtigingen zullen een gel digheidsduur van drie dagen hebben. De werkzaamheden aan het sluizen- complex van het AmsterdamRijnka naal te Tiel, vorderen goed. Men heeft thans een belangrijk stadium bereikt, want het betonwerk van de 350 meter lange schutkolk is, behoudens het hef- portaal van het buitenhoofd, gereed. Tot op heden heeft men voor deze sluis 60.000 kubieke meter beton gestort. Hiervoor was niet minder dan zes mil- licen kg. betonijzer nodig. Een belang rijke phase is verder in dit werk het ophangen van tweestel sluisdeuren Het geheel zal in 1952 gereed moeten zijn. j De Noord-Koreaanse regering; heeft nog niet geantwoord op een oproep van generaal MacArthur aan de volksrepubliek, om de strijd te staken en zich oniniddelyk over te geven. Zuid-Koreaanse troepen hebben ondertussen, Zondagmorgen, vroeg in de ochtend en ongeveer een kwartier vóór generaal MacArthur zich via de radio tot de Noord-Koreaanse regering richtte, de 38ste breedtegraad overschreden. In welingelichte kringen is men van mening, dat indien de Noord-Koreanen weigeren te capituleren, het hele Zuid-Koreaanse leger verlof zal krijgen de vijand op eigen terrein te ver volgen. De andere strijdkrachten zouden dan, voor zover dat miiltair moge lijk zou zjjn, beneden de 38ste breedtegraad blijven. De Zuid-Koreaanse troepen hebben intussen vandaag het Noord-Koreaanse dorp Yangyang, ongeveer 12 mijlen ten Noorden van de 38ste breedtegraad, veroverd. Kim il Soeng, de Noord-Koreaanse premier, heeft verklaard dat de Noord- Koreanen vastbesloten zijn de strijd voort te zetten tot de uiteindelijke over winning. Deze verklaring was volgens A.P. blijkbaar opgesteld vóór de radio- boodschap van MacArthur. De Politieke Commissie van de V. N. heeft nog geen beslissing over het al of niet overschrijden van de 38ste breedtegraad genomen. en oorlogspotientieel is thans onvermij delijk. Opdat de besluiten van de V.N worden uitgevoerd met een| minimum aan verder verlies van men^nlevens en vernieling van eigendommen, doe ik, als de opperbevelhebber van de V.N., een beroep op U en de onder Uw bevel staande strijdkrachten, waar ook in Ko rea aanwezig, onmiddellijk de wapenen neer te leggen en de vijandelijkheden te staken onder militair toezicht, zoals ik zal aanwijzen. En ik doe op U een be roep, terstond alle V.N.-krijgsgevange nen en burger-geïnterneerden, die onder uw toezicht staan, vrij te laten en de nodige voorzieningen te treffen voor hun bescherming, verzorging, levensonder houd en onmiddellijk vervoer naar door mij aan te wijzen plaatsen. De Noord- Koreaanse strijdkrachten met inbegrip van de krijgsgevangenen, die zich in han den van het commando der V.N. bevin den, zullen de zorg blijven genieten als voorgeschreven door de beschaafde ge woonte en practijk en toestemming ont vangen om, zo spoedig als practisch uit- Vliegtuigen van strijdkrachten van de V.N. hebben, na de publicatie van Mac- Arthur's oproep, twee en een half millioen exemplaren met de volledige tekst van zijn boodschap in het Koreaans boven de Noord-Koreaanse hoofdstad Pyongyang, oefenbases en troepenconcentraties der Noordelijken, uitgeworpen. Vanuit To kio en Seoul werd de verklaring in vier Koreaanse dialecten omgeroepen. De volledige tekst van de oproep van Mac Arthur, die door de Amerikaanse gede legeerde Warren Austin aan de V.N. is gezonden, luidt als volgt: „Aan de opperbevelhebber van de Noord-Koreaanse strijdkrachten. Een spoedige en totale nederlaag en algehele vernietiging van uw gewapende macht Het bureau Zuid-Molukken deelt het volgende mede: 28 September hebben acht schepen (w.o. drie korvetten) en twee B-25 bommenwerpers van de repiblick-In- donesië de plaatsen Wai en Tulehu op het eiland Ambon aangevallen. Beide plaatsen werden bezet. Een der vliegtuigen werd neergehaald. De aanvaller slaagde er in Vrijdag 29 September door te dringen tot Suli. Heftige tegenstand werd door de R.M.S. (Republiek Maluku Selatan) -troepen geboden. 30 September 's morgens stoomden twee R.I—korvctten de baai van Am- bon binnen en hebben de stad hevig be schoten. Een der korvetten werd stuk geschoten. Er vielen veel slachtoffers onder de burgerbevolking. Schade werd aangericht aan scholen, het ziekenhuis, 't postkantoor en de moskee. De aanval ler kon te land doordringen tot Paso. Hierdoor werd de toestand voor Ambon critiek, doch 's middags slaagden de Ambonese troepen er in de aanvaller tot Suli terug te slaan. Zondagochtend 1 October voer weer een korvet de Ambonbaai binnen. De beschietingen waren nog heviger, waar- door vele slachtoffers onder de burgers vielen en vele woonhuizen vernield werden. Op het tijdstip van deze be schieting vierde de Christengemeen schap hei Heilig Avondmaal in de kerk. De aanvaller verloor vele honderden gesneuvelden. Aan Ambonnese zijde vielen onder de militairen nog geen tien slachtoffers. Verzocht wordt om spoedige interventie ter voorkoming van meerdere slachtoffers. De vertegenwoordiger van de „repu bliek Zuid-Molukken" in Nederland deelt nog mede, dat hij „in verband met de aanval, die de Republiek-Indonesië uit zee en uit de lucht op Ambon heeft ondernomen en waardoor de republiek Zuid-Molukken met algehele vernieti ging bedreigd wordt, interventie heeft gevraagd bij de Veiligheidsraad en bij de regeringen van Australië en Nederland." voerbaar is. naar hun haardsteden terug te keren. Ik verwacht spoedig uw be slissing over deze gelegenheid om verder nodeloos bloedvergieten en vernieling van eigendommen te voorkomen." (Ge tekend) Generaal MacArthur. De V. N. verkeerden gisteren in af wachting van een antwoord op de vre desoproep van generaal Douglas Mac Arthur. nadat de kwestie-Korea Zater dag uitvoerig in behandeling was ge weest bij de Politieke Commissie en de grote meerderheid der UNO-delegaties zich had uitgesproken voor maatregelen, leidende tot een symbolische uitwissing van de 38ste breedtegraad. Vanavond zet de commissie haar besprekingen over deze kwestie voort. Amerika ginfe Zaterdag aan het hoofd van een serie sprekers die van de UNO verlangd hadden, verdere agressie der Noord-Koreaanse communisten te voor komen door afschaffing van de ..kunst matige slagboom", gevormd door de breedtegraad. De Amerikaanse gedelegeerde Austin kwam aan het woord nadat het Sovjet blok tot tweemaal toe een nederlaag in de Politieke Commissie had geleden. Tijdens een rumoerige ochtendzitting, die onverwacht gedurende tien minuten geschorst werd om een halt toe te roe- oen aan de obstructiepolitiek van het Russische blok. gaf de commissie voorrang aan de behandeling van een door acht landen o.a. Nederland gesteund ontwerp waarin richtlijnen waren aangegeven voor de toekomst van Korea. Een poging van de Russen om behan deling van de Koreaanse kwestie te ont duiken door allereerst een bespreking over executies in Griekenland te ver langen. werd door de commissie van de hand gewezen met 46 tegen 0 stemmen. Des middags ging een Sovjet-voorstel om een Noord-Koreaanse afgevaardigde tot de besprekingen in de commissie over Korea toe te laten ten onder met 46 tegen 6 stemmen bij zeven onthou dingen. Behalve in de Politieke Commissie leed de Sovjet-Unie ook in de Veilig heidsraad, die Zaterdag tegen de ver wachting in toch nog bijeenkwam, een nederlaag doordat dit lichaam met negen legen een stem een Russische resolutie verwierp waarin afkeuring werd uitge sproken over het optreden der Ameri kaanse luchtmacht in Korea. De balloncommandant van de Haagse Ballonclub, de heer J. Boesman, is Zater dagmiddag op de Wilhelminabaan te Leeuwarden opgestegen met de bekende ballon „dr. Cannegieter". Een zeer groot getal belangstellenden was getuige van de voorspoedige opstijging van de bal lon, waarin naast de heei Boesman nog twee passagiers uit Amsterdam hadden plaats genomen. Het wolkendek was 309 tot 400 meter hoog en de ballon bereikte een hoogte van ongeveer 200 meter. Daar er geen boot beschikbaar was, werd de overstap naar Ameland niet gedaan. Het gevaarte ging in Noord-Westelijke rich ting en werd even voor half vijf tussen Oudebildtdijk en Zwarte Haan aan de Friese kust, aan de grond gezet. (Eigen bericht) Het bisdom Haarlem heeft de Am sterdamse architecten Evers en Sarie mijn opdracht gegeven schetstekeningen te vervaardigen voor de bouw van een nieuwe kerk aan de Kometensingel in Amsterdam-Noord. Dit betekent, dat de parochie van het Allerheiligst Sacrament nu binnen af zienbare tijd haar bouwvallige schuur- kerk zal kunnen verlaten en dat de hoofdstad eindelijk een waardige Sacra mentskerk rijk zal worden. „Kerstmis 1951 hopen wij in onze nieuwe kerk te vieren", aldus pastoor Agasi O.E.S.A., de herder van het Tuindorp Oostzaan. „Als de omstandigheden een beetje meewerken, zal er reeds in Januari met de bouw begonnen kunnen worden". In de leeftijd van 77 jaar is Zondag in Haarlem overleden de heer A. J. Loer akker, oud-lid van de Tweede Kamer en oud-lid van de Haarlemse gemeente raad. De heer Loerakker was lange tijd voorzitter van de RK. bond van land en tuinbouwarbeiders „St. Deusdedit". Hij bekleedde verder vóór de oorlog het wethouderschap van de voormalige ge meente Schoten. De thans ontslapene was drager van het erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" ridder in de Orde van St. Silvester en riader in de Orde van de Ned. Leeuw. De H. Requiemmis wordt Woensdag opgedragen in de St. Liduinakerk te Haarlem, waarna om elf uur de teraar debestelling op het R.K. kerkhof St. Barbara zal geschieden. Als men van iemand zegt, dat hij boft, dan wil men in de regel zijn y verdiensten niet erkennen. j Voorafgegaan ,%oor dragers van zwaard en staf begaf de Lord Mayor van Londen, Sir Fredrick eRowland, zich naar de Guildhall, waar hij de jaarlijkse installatie zitting van sheriffs presideerde. Achter hem de twee nieuwe sheriffs: raadslid Percy Thomas Lovely (met bril) en wethouder luitenant-kolonel G. J. Culium Welsh. Met bet K.LM.-toestel, dat Zaterdag avond omstreeks half acht naar Dja karta is vertrokken, verliet de gouver neur van Nieuw-Guinea. de heer S. L. J. van Waardenburg, ons land, om zich ditmaal in gezelschap van zijn echtge note weer naar zijn standplaats te be geven. Vóór zijn vertrek deelde hy aan journalisten op Schiphol mede, dat zijn bouwplan omvattende de bouw van een nieuwe stad, een haven en een weg op Nieuw-Guinea thans in principe is goedgekeurd. Natuurlijk wil dit niet zeggen, dat er met de bouw onmiddellijk zal worden begonnén, maar wel zal de volgende maand een deskundige van het departe ment naar Nieuw-Guinea vertrekken, om daar ter plaatse de situaties op te nemen en aan de hand van zijn ervaringen zullen dan deze details door deskundigen worden uitgewerkt. Het plan zal in sec toren worden uitgevoerd. Het bedrag, dat er mee gemoeid is, is volgens een zeer voorlopige schatting dertig millioen gul den. „Ik ben daarom zo blij", zo vervolgde de gouverneur, „dat mijn plan hier goed ontvangen is, omdat de verdere uitbouw van Nieuw-Guinea alléén mogelijk is wanneer er deskundigen zijn. En wil ik een goede staf hebben, dan moet ik deze mensen ook goede omstandigheden kun nen bieden. Ik kan u verzekeren, dat bepaaldelijk iedere luxe zal worden ver meden. Maar pionieren, en dat zal voor lopig in Nieuw-Guinea nog het enige zijn wat wij kunnen doen, is alleen mo gelijk onder redelijke omstandigheden en deze redelijke omstandigheden zijn alléén mogelijk wanneer wij een nieu we stad bouwen". Een ander project, dat de heer Van Waardenburg onder handen zal nemen, is de ontwikkeling van de tonijnvisserij. Een begin van interesse bij het particu liere bedrijfsleven valt reeds te consta teren. In Singapore hoopt de heer Van Waar denburg de leden van de centrale Iriaanse politieke vertegenwoordiging, die op weg zijn naar Nederland, te ont moeten en te spreken. Met de heer N. Jouwe, lid van dit lichaam, die reeds in Nederland is, heeft hij contact gehad; de heer Jouwe was Zaterdagavond op Schiphol om de gouverneur uitgeleide te doen. Hiertoe waren ook de ministers Van Maarseveen en Spitzen naar de luchthaven gekomen, alsmede vele fa milieleden en vrienden en autoriteiten van het departement Minuor

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1