„G 3", Katholieke Actie in het leger m „Donkere wolken aan de horizon tRicDE noorman: *%)e "fcon steppen E DE VLIEGEN /ifcfj Twee Nederlanders laten doodschieten Inkrimping export zou fnuikend zijn R. T. C. MET SURINAME EN DE NEDERL. ANTILLEN r# AKKERTJES Winstdeling remedie tegen wantrouwen van arbeiders Directie Wilton-Fyenoord weer voor Raad van Cassatie Overpeinzingen r Wij luisteren naar Officieren en onderofficieren bijeen Nieuwe veilinghallen te Nijmegen geopend Niet vóór komende voorjaar P.B.O. het begin van het werk „De Duitse opdrachten hadden geweigerd moeten worden door h. van merlet Gehele Nederl. familie naar Australië LANDELIJKE COLLECTE MAANDAG 2 OCTOBER 1950 PAGINA 3 Weer levenslange R.W.I. geëist tegen S.S.-er Min. Mansholt over land- en tuinbouw: yj Mej. Tijsterman geopereerd net zo'n ellendig gevoel 'om morgen ziek te zijn I PROF. ROMME VOOR DE JONGEREN V van Snorrebor Voor nagelaten betrekkin gen van militairen J (Van een speciale verslaggever) ..Hup G 3 Hup, Laat de kankeraar in z'n hempie staan. Hup G 3 Hup, doe de vuil prater een muilkorf aan"! Deze en soortgelijke strofen, gezongen op een melodie, ate elke rechtgeaarde voetballer in het hart geschreven staat, werden dit week einde uit volle borst gezongen door een paar honderd jonge officieren en onder- w«fl"1 die met een aantal legeraalmoezeniers in de Van Horne-kazerne in het yfen waren. Dit „G 3" is geen algebra-formule of de aanduiding voor schanr- andere geheim genootschap, maar houdt in de drie G's van „Gemeen- tholi i. ede. Geest." Dit wordt geprojecteerd in het leger. G 3 staat voor de Ka- frontB tn alle legeronderdelen onder auspiciën van het Katholieke Thuis- milit en vereni9t alle katholieke militairen, die zich ervoor inzetten om het neh ,je 'even te saneren in oprecht Christelijke geest. En het hierboven aan- e vers mag dan een bewijs zijn, dat Katholieke Actie zoals zovelen ganselijk ten onrechte menen niet per sé gewrongen hoeft te zitten onder een «tyf boord in een zwarte frak. Overste Schoonebeek, -legeraalmoeze nier en oprichter van de „G 3", heeft ons tijdens een wandeling rond de uitge breide gebouwencomplexen van. de Van Horne-Kazerne ernstig onderhouden over de noodzaak, het nut en de prak- t'Jtvan Katholieke Actie in het Leger. iw eens". heeft hij gezegd, „er bestaat welhaast geen gemeenschap, die zozeer ®en gamma is van de verschillende ge loofsovertuigingen en van modern hei dendom, als het leger. En daarom vindt ri^n, energiek K.A.-man nergens een zo uankbaar werkterrein als in het leger. ~it is een milieu dat veroverd kan en moet worden. Want op de eerste plaats iJSen andersdenkenden waarschijnlijk nooit meer zo indringend de gelegenheid met een drager van de Kath. Geloofs overtuiging in contact te komen als in net Leger. Nergens anders waarschijnlijk zal een Katholiek zulk een schok te ver werken krijgen in de confrontatie met andere richtingen. Daarin ligt de nood zaak van K.A. in 't Leger. Het nut ervan is duidelijk aanwijsbaar", aldus over- fte Schoonebeek. Bij iedere lichting-en m iedere kazerne zijn jaarlijks tientallen bekeringen te constateren. Maar het be langrijkste is wellicht de invloed op de Katholieke jongens zelf. Want van de Katholieken die in dienst komen, is ge middeld 24-25 procent niet meer prac- tiserend. Onder invloed van de aalmoe- feste,und d00r de mannen van os», is na enkele maanden 100% weer terug op het rechte pad. Dat voor dit K.A.-werk in het leger een zo typische vorm fa gekozen vindt *Un oorsprong in het feit( dat de leger aalmoezeniers bemerkten dat door fou tieve voorlichting en onrijpe ervaringen, het begrip K.A. de jongens „de keel ult- hing". Een bepaalde code werd gevon den. „Gemeenschap Goede Geest", met een eigen jongensachtig lied, een eigen blad in 10.000 oplagen en een eigen pro gram. Op de kazernes worden door de aalmoezeniers G 3-kernen gevormd en deze kernen komen regelmatig bij elkaar om hun activiteiten te bespreken. In de eerste plaats is die activiteit erop gericht om het moreel onder de jongens te ver beteren. De mannen van G3 dienen Initiatie ven te nemen om de kameraadschap te bevorderen. Zij moeten zorgen voor ge zellige kamers in de kille kazernes. Zij moeten de verjaardagen vieren, de zie ken verzorgen, goede lectuur aandragen en vooral feest maken. Veel feest, want de jeugd heeft blijdschap nodig. En dan dient G3 te zorgen dat het werk van de aalmoezenier slaagt. Zij kunnen de jongens mee naar de kerk .nemen en ze de godsdienstplechtigheden laten bijwo nen. In vele kazernes is het aan de jon gens van G3 te danken dat er 's avonds gezamenlijk het avondgebed gebeden wordt. Zij maken ook van de Eerste vrijdag een feest. Dit weekeinde is door de G3 een rally gehouden voor die leden van het militaire kader, die vanaf vandaag de nieuwe recruten zullen moeten opleiden. Zaterdagavond heeft Kapt. G. de Boer ÖG inleiding gehouden over het waarom van het soldaat zijn en over de grote suggestie ditbvan de officieren en onder officieren in goede zin op de soldaten kan uitgaan. Majoor Groenendijk, de huidige leider van G 3 heeft de mannen °P het hart gedrukt geen minuut te ver liezen en in een vlammend betoog riep hjj hen op tot grote activiteit. Majoor Op het Veld heeft in een hartverwar mende speech de praktijk van het G 3- werk belicht. „Leer de kazerne en de jongen kennen!" „Gebruik de vrije tijd in dienstverband om vat op de jongens te krijgen." „Weest blij dat U naast een drinkebroer, een meisjesioper of 'n jon gen uit de achterbuurt mag slapen. Die jongen krijgt nooit meer zo'n kans om met de Katholieke Geloofsovertuiging in aanraking te komen." Deze rally werd o.m. bijgewoond door de Hoofdaalmoezenier Kolonel Verstrae- len en door Gen. Maj. Sitzen, bevelheb ber van het derde militaire Gewest. In de aanwezigheid van de laatste mocht de G 3 de grote belangstelling der leger leiding voor dit werk zien. Advertentie v/ bi Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. 'Doet de jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. Voor de Bijzondere Raad van Cassatie, gepresideerd door prof. mr. Verzijl heeft terecht gestaan P. J. S. uit 's-Gravenha- ge, die tot levenslange Rijkswerkinrich ting was veroordeeld. Hem was ten laste gelegd, dat hij in Augustus 1940 toegetreden was tot de Waffen S.S. en in Augustus 1944 te Rotterdam opdracht had gegeven aan de onder zijn bevelen staande J. Th. Kniest (lid van het „Sonderkommando-Feldmeijer) om twee Nederlandse arrestanten van de S.D. ge naamd Voskamp en Valstar van het le ven te beroven. Requirant's raadsman, mr. F. Schaap, achtte het niet bewezen dat het bevel tot doodschieten van zijn cliënt was uit gegaan. Hü achtte de opgelegde straf te zwaar en pleitte clementie. De advocaat fiscaal mr. Bakhoven achtte requirant zeker schuldig aan de dood van een der slachtoffers. Hij achtte de opgelegde straf juist en concludeerde tot verwer ping van het beroep. (Van een speciale verslaggever) BU de officiële opening van de nieuwe veilinghallen van de Coöperatieve Nijmeegse Velling heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, Z. Exc. S. L. Mansholt, aangekondigd, dat Nederland binnen kort, ter aanvulling van de reeds bestaande plannen tot economische inte gratie van West-Europa, een plan voor de landbouw ter tafel zal brengen. De minister noemde de integratie van de land- en tuinbouw een van de moeilijkste problemen waarvoor Europa zich gesteld ziet. Het is ook een van de belangrijkste kwesties, vooral voor ons land, waar de export van agrarische producten ruim tien procent van de totale uitvoer beslaat. Uit het vervolg van zijn rede bleek, dat de minister de toekomst voor de Neder landse land- en tuinbouw niet zonder zorgen tegemoet ziet. Want: „Donkere wolken doemen op aan de horizon", aldus de minister. De tuinbouw is een bedrijfstak, die vandaag voor zeer zware investeringen en lasten staat. Een continue export is noodzakelijk om die lasten te kunnen dragen. Het wel en wee van onze tuin bouw hangt voor het grootste deel van deze export af. En al is de uitvoer van groenten en fruit de laatste jaren be langrijk gestegen, momenteel ontwaart men in de landen rondom ons een steeds groeiende ongerustheid ten aanzien van de eigen productie. Het oude protectio nisme steekt de kop weer op. Deze on zekerheid aldus de minister is fnui kend voor de toekomst van de tuinbouw. Een inkrimping van de internationale handel zal daarvan een gevolg kunnen zijn. En dat zal ons terugbrengen naar de periode van vóór 1940 en zal onze welvaart verlagen tot een nivean dat onaanvaardbaar is. In dit verband hield minister Mansholt een ernstig pleidooi voor een werkelijke economische samenwerking van West- Europa. Een dergelijke samenwerking is niet mogelijk zonder integratie van de landbouw. In het kader van de Benelux ligt hier een grote taak. Voorts heeft de minister de honder den aanwezige tuinders erop gewezen, dat er in onze tuinbouw nog veel te verbeteren is. Hij drukte zijn toehoor ders op het hart zoveel mogelijk te profiteren van al datgene, dat nieuw De Ronde-Tafelconferentie, dle «itcindehjk de status van Suriname on de Nederlandse Antillen in het Koninkrijk moet bepalen, zal naar berekening in officiële kringen te Den Haag, niettegenstaande de re- eente aanvaarding van de interim- 'egeling der Nederlandse Antillen door de Eerste Kamer, niet eerder bunnen worden gehouden dan op *Ün vroegst in het komende voor jaar. Er doet zich bij de uitvoering van deze Interim-regeling namelijk een moeilijk- *teid voor, die niet in een ommezien kan "'orden opgelost. Zoals men weet, is de zetelverdeling in de Antjllaanse Staten *°lgens de Interimregeling ingrijpend fiewijzigd. Terwijl de Staten in de hui- dlEe samenstelling acht afgevaardigden voor Curagao, acht voor Aruba en vijf oor de Bovenwindse Eilanden tellen. /Oorziet de nieuwe regeling in twaalf «otels voor Curagao, acht voor Aruba en twee voor de overige eilanden. Nu is het m°gelijk, de uitvoering van de in- «=nm-regeling te doen geschieden zonder oud„eezag van de oude staten in de in 5 samenstelling. De nieuwe staten jnterimnifuw® samenstelling dienen de s etrrf S realiseren. Er zullen w°rden*phn?,^«verkiezingen moeten ®fschtedln na wiWdo?h zulks kan slechts gtement. Normaal J'"2 vaR het kiesre- den bij ïands^rord Ient dit te Seschie- ter te kunnen bewtrulng' Teneinde ech- verkiezingen itorde^ elligen, dat eerst eerst die artifllen nk.gehouden, zullen regel van bestuur Jj1* algemene maat- die daartoe techntSchQrden afgekondigd, noodzakelijk zijn. Aduertentie Acht van de tien mannen en vrouwen bOVeil de veertjg zijn vatbaar voor Rheumatic Dat komt omdat, als die eerst» Pljllen* ter de rug is, de bloedzuiverend"®?^ach- allengs trager gaan werken. En dan de uoogste tijd om r«EC, Kruscben te nemen. De zes minetale z ten van Kruschen hebben een natuurinke aansporende werking op die bloedzuive_ rende organen. Naarmate d'e nu weer OD gang komen, krijgen de onzuiverheden ,n het bloed geen kans meer zich Vast te zetten en bun slopende werk te ftheumatische pijnen maken enagry^jg Want ze verstoren Uw goede humeur, op de duur zit ge Jzelt en anderen in de Weg Wordt liever weer de oude. Neem Kruschen als een vaste dagelijkse ge. Woon te. De gehele procedure van wijziging van het kiesreglement en verkiezingen voor de nieuwe staten schat men in Den Haag op enkele maanden, zodat het niet eerder dan Januari of Februari zal zijn, voordat de staten in nieuwe samenstel ling zouden kunnen beginnen met de realisatie van de interim-regeling. Zij zullen dan ook afgevaardigden voor de R.T.C. met Suriname en Nederland moe ten benoemen, die zich dan voor deze conferentie gereed moeten maken. Alles bijeengenomen acht men het in Den Haag niet.waarschijnlijk, dat de Ronde-Tafelconferentie eerder dan het voorjaar of de zomer van 1951 zal be ginnen. wordt uitgevonden en dat goed is. Goede kwaliteit heeft altijd een ruim afzetgebied gevonden! Hij heeft er ook op gewezen dat een spreiding in het aanbod noodzakelijk is teneinde een regelmatige voorziening te waarbor gen. Een seizoenhausse in het aanbod beïnvloedt de prijzen. En snel wisse lende prijzen schrikken het publiek af. Er zal wel nooit een zekere stabi liteit in de prijzen te verkrijgen zijn, doch goede bewaring in koelhuizen etc. kan van grote invloed hierop zijn. De opening van de nieuwe grote vei linghallen van de Nijmeegse veiling werd vanwege haar betekenis voor de wijde omgeving door geheel Nijmegen meege vierd. De trams waren feestelijk met groen en oranje behangen en de stad vlagde. Er waren daarom ook zeer vele autoriteiten aanwezig. Daar waren, de Commissaris van de Koningin in Gelder land, Jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, Burgemeester Hustinx van Nijmegen, vele burgemeesters uit de omgeving en verder bijna iedereen, die iets bij "de teelt van fruit en de verwerking daarvan in de melk te brakken heeft, alsmede enige afgevaardigden van Belgische vei lingen. De Nijmeegse Veiling heeft zich dan ook opgewerkt tot een van de belang rijkste van ons land. Tussen 1918 en 1950 stegen de omzetcijfers van f 300.000 tot ruim vijf millioen gulden. De aan voer van groenten en fruit werd in die jaren opgevoerd van ruim een millioen k.g. tot meer dan 27 millioen k.g. Het ge volg hiervan was. dat de veiling vier maal uit zijn jas groeide. Voorlopig is dat gevaar nu gekeerd, want thans heeft men in Nijmegen een veiling met een oppervlakte van ruim 10.000 m2. Ver schillende sprekers wensten het veiling- bestuur met dit nieuwe gebouwencom plex geluk. Aan deze opening was een unieke fiuit- en bloemententoonstelling verbon den, die tevens door minister Mansholt is geopend. De 25-jarige Nederlandse Johanna Tijs- terman uit Amstelveen, die per vliegtuig naar de kliniek van de Temple-Universi- teit in Philadelphia is overgebracht, nadat zij een speld had ingeslikt, is Zaterdag ge opereerd. Haar toestand is goed. 2. Vol verrukking staarde de Noorman naar de prachtige hengst en vermeed iedere beweging om het dier niet te verschrikken. Doch de wind woei naar het dier toe, en toen een speelse windstoot over de rotsen vaagde, wierp het paard vurig de kop in de nek, snoof en sprong weg. Nimmer had Eric een paard prachtiger zien lopen. Het tilde de poten hoog op en reeds bü de eerste stap stond zijn staart in volle boog. Zijn ferme hoeven schenen de grond nauwelijks te raken toen het tussen de rotsen verdween. Met een gesmoorde uitroep zette Eric zijn rijdier aan. Voor een paardenliefhebber als hij was was deze hengst een openbaring. Nooit had hij gedacht zulk een ros ie aanschouwen, en een intens verlangen om het dier te vangen en te bezitten vervulde hem. Hoe was dit edele dier hier terecht gekomen, vroeg hij zich verbaasd af, terwijl hij zijn paard de nauwe kloof binnen dreef waarin hij de hengst had zien verdwijnen. Uit de verte klonken hoefslagen tot hem door. het paard kon hem nog niet ver voor zijn. Onder aanmoedigende uitroepen dreef hij zijn eigen paard tot het uiterste op. In wilde ren ging het door de kloof, die dwars door de bergen sneed. De wilde hengst scheen deze doorgang te kennen, en Erie kreeg hem geen ogenblik in het oog. Reeds wanhoopte de Noorman het dier ooit weer terug te zien, toen de kloof zich plotseling verwijdde en hij voor zich een smalle bergstroom zag, die door een uitge slepen bedding stroomde. Op de rotsen, naast een wild bruisende waterval, stond ae hengst en keek naar hem. Hij was dichterbij dan Eric hem nog gezien had, en thans onderscheidde h(i duidelijk het mooie, brede voorhoofd met de uitstekende ogen, de slanke poten en het fijne, züde-achtige haar. Wild snuivend schudde het de kop en maakte korte, nerveuze bewegingen. Eric begreep, dat het schrandere dier dezelfde weg terug gekozen had, die hem ook naar de uitloper van het gebergte had gebracht, waar de Noorman hem voor het eerst zag. De rotsen waren te steil voor zijn eigen rijdier. Behoedzaam liet Ene zich uit het zadel glijden en sloop dichterbij, zoveel mogelijk iedere onverwachtse beweging vermijdend. Maar nauwelijks had de zwarte hengst zijn eerste poging opge merkt of het dier stootte een kort gehinnik uit, verhief zich een ondeelbaar ogenblik op de achterpoten en schoot weg achter de overhellende rotsen. Advertentie Neem één of twee „AKKERTJES" met hete melk of thee en ga vroeg onder de wol. Terwijl gij slaapt doen de geneeskrachtige stoffen, waarmee „AKKERTJES" gevuld zijn hun werk en als ge opstaat, zijt gij verbaasd dat dat ellendige gevoel van de vorige avond zo spoorloos verdwenen is. helpen direct M. A. E. M. uit 's-Gravenhage, die door het Bijzondere Gerechtshof aldaar tot twaalf jaar gevangenisstraf was ver oordeeld, nadat de procureur-fiscaal de doodstraf had geëist, kreeg negen jaar gevangenisstraf met aftrak. M., die deel had uitgemaakt van een illegale groep, was ten laste gelegd het verraad van zestien illegale werkers, die gearres teerd werden en van wie tien niet meer uit de Duitse gevangenschap terugkeer den. (Van onze correspondent) Voor de Jongerenraad der KVP en vertegenwoordigers van Jongeren- standsorganisaties, die ter kennismaking waren uitgenodigd, sprak Zaterdagmid dag te Utrecht Prof. mr. C. P. M. Romme over sociaal-economische vraagstukken. Men moet de sociaal-cconomfache or dening, aldus de voorzitter der 2e Ka merfractie, niet als een doel in zichzelf zien. Zü is een middel om de schepping beter dienstbaar te maken aan de mens: om de gerechtigheidscisen in de schep ping tot ontplooiing te brengen, waar voor de welvaartsmogelijkheden moe ten worden ontwikkeld. Bij deze ontwikkeling heeft men ver andering in drie sferen kunnen constate ren. Allereerst zijn in het sociaal-econo misch leven de machtsverhoudingen vervangen door rechtsverhoudingen, die, aanvankelijk zich alleen op het indivi du richtend, thans ook de onderneming als productie-organisatie tot object krij gen. Vervolgens bevat de- wet op de P.B.O. de erkenning, dat de productie niet overgelaten kan worden aan het afzon- Voor de tweede maal verscheen Za terdag voor de Bijzondere Raad van Cassatie de directie van de N.V. Wilton Machinefabriek en Scheepswerf en de N.V. Dok en Werf-maatschappij „Wil- ton-Fijenoord" te Rotterdam. Het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam en de Rotterdamse kamer van het Haagse Bijzonder Gerechtshof hebben zich reeds geruime tijd met deze zaak bezig gehouden. In welke mate heeft Wilton- Fijenoord gedurende de bezetting ge collaboreerd? In hoeverre is de directie hiervoor aansprakelijk? Het Amsterdamse Hof achtte in haar sententie collaboratie bewezen en ver oordeelde de drie directeuren F. M. uit Zeist, tot één jaar en vier maanden ge vangenisstraf met aftrek, alsmede 20.000 boete subs, drie maanden hechtenis: C. H. T. te Schiedam tot één jaar en vijf maanden gevangenisstraf met aftrek, en een boete van 30.000 subs, drie maanden hechtenis; en W. W. tot 50.000 boete, subs, zes maanden hechtenis. Voor de tweede maal tekende de directie van Wilton-Fijenoord, na het vernemen van het vonnis van het Amsterdamse Hof, beroep in cassatie aan. Mr. J. Drost uit Rotterdam, de ver dediger van F. M. wees Zaterdag in zijn uitvoerig pleidooi o.m. op het on derhoud dat de directeur T. in het be- Advertentie a gin van de bezetting had met generaal Winkelman, die T. als autoriteit raad pleegde omtrent de te volgen gedrags lijn inzake de opdrachten die Wilton- Fijenoord van de Duitsers, voor het vervaardigen en herstellen van oorlogs tuig, kreeg. „Zoals de omstandigheden nu zijn, zult u aan de bevelen en op drachten van de bezetter gevolg moeten geven", aldus het advies van de opper bevelhebber aan Wilton-Fijenoord ge luid. Voorts stelde deze verdediger de vraag: „Wat had de directie van Wilton-Fijenoord anders moeten doen dan de opdrachten van de Duitsers uitvoeren?" „De opdrach- ten weigeren", antwoordde de pre- dent van de Raad. „De werf sluiten, weggaan, de 4500 arbeiders naar huis sturen, duizenden werkloos, dus brodeloos maken?" re pliceerde mr. Drost. Dan liep men im mers het risico, aldus de raadsman, dat de werf onder Duitse leiding zou wor den geplaatst. De verdediger was van mening dat er geen sprake was van opzettelijke collaboratie. Hij verzocht de Raad een zodanig vonnis te vellen, „dat requiran- ten en raadslieden volkomen zou be vredigen". Mr A. C. W. Beerman uit Rotterdam, die optrad als verdediger van de re- quiranten T. en W„ bestreedt in zijn pleidooi eveneens de tenlaste gelegde collaboraties en wees op de aard der werkzaamheden die door Wilton-Fijen oord gedurende de bezettingsjaren wa ren verricht. Hij bepleitte voor beide cliënten dringend clementie. De procureur-fiscaal, mr. baron van Tuyll-van Serooskerken wenste zijn conclusie aan te houden tot 21 Oct. a.s. Hij wist het zelf niet. Hoe zpu een ander het dan hebben kunnen weten? Hartstochten groeien dikwijls als in de ingewanden die goedaardige of kwaad aardige gezwellen, waarvan men de oorzaak slechts kan gissen. Men bemerkt ze eerst, wanneer men er last van krijgt, en dan kost het een pijnlijke operatie oir. ze de baas te worden. Obronski's riieuwe hartstocht was goed aardig van karakter. Men kon hem er dan ook met de beste wil van de we reld geen verwijt van maken, dat hij er aan toegaf. Onder de velen, die als larven en engerlingen door de revolutie uit de ondergrondse duisternis van de maat schappelijke bodem naar het licht wer den geploegd, waren er maar weinigen te vinden, die van plattegronden en landkaarten genoeg verstand hadden om ze te kunnen lezen. Hoewel voor de bezetting van de meeste posten meer op revolutionnaire gezindheid en par tij-ijver dan op deskundigheid werd ge let, zag Dimitri Pavlowitch zich als voormalig kadasterklerk toch een lei dende functie bij het cartografisch in stituut van het leger toegewezen. Bij deze functie behoorde een splinternieu we militaire uniform en een salaris, waarvan hij als klerk zelfs in zijn meest aanmatigende buien nooit had durven dromen. En toch beviel deze nieuwe werkkring hem allerminst. Hij voelde zich buiten de grote stroom achter een krib geraakt. Van zijn vroegere chef kaart of een plattegrond zweemde, dreigde er door te worden aangetast, maar zelfs kwam het zo ver met hem, dat hij ondanks een zekere afschuw voor zulk een ontaarding zijn vrien den, de vliegen, begon te vangen en daarin een grote bedrevenheid ver wierf. Je moest ze met de half gesloten hand niet van achteren trachten te ver rassen, want dan waren ze je te vlug af. Zij startten altijd als vliegtuigen met de kop naar voren en daarom moest je je hand zo dicht mogelijk na derbij schuiven tot vlak bij de bolle ogen en de zuigende slurf, om ze dan met een bliksemsnelle beweging in de holte tussen de toegeknepen vingers op te sluiten. Hij vond het altijd een beet je griezelig als een verschalkte vlieg in zijn hand gonsde en voelde zich opge lucht, wanneer hij zijn gevangene liet ontsnappen. Met afgrijzen herinnerde hij zich de gemeenheid van zijn school kameraadjes, die, bij wijze van spelletje, de vliegen met hun zwarte nagels ont hoofden of de vleugels en poten uit het levende lijf trokken. Tot zulk een laag heid zou hij nooit en te nimmer ver vallen. Daar was hij zeker van. Maar eens had hij met zoveel opwindende ijver jacht op een vette bromvlieg, die hem telkens voor de gek wist te hou den, gemaakt, dat hij haar per ongeluk had doodgeknepen, toen hij haar einde lijk te pakken kreeg. Obronski was er dieper van onder de indruk dan toen hij op zijn chef had geschoten. Maandenlang overlegde hij met zich zelf, hoe lang hij dit weinig uitzicht biedende bureauleventje nog moest ver- diagen. De tijden waren te groot om er klein in te willen blijven. Heel Rus land werd met mensenbloed geschrobd. De schoonmaak zou er een paradijs van maken voor allen, die als torretjes, duizendpoten en pissebedden onder de had Dimitri geleerd, hoe men zich in een leidende positie had te gedragen. Dus snauwde hq tegen zijn minderen, ofschoon zij zijn „kameraden" waren, als tegen dwangarbeiders, die op de no minatie stonden om gefusilleerd te worden. Hij mat zich een volkomen on berekenbaar humeur aan, dat zonder enige aanleiding van inpalmende jovia liteit kon overspringen naar bijterige hatelijkheid en desgewenst alle tussen liggende stadia aandeed. Nu eens wei gerde hij de arbeid van zijn onderge schikten te controleren, dan weer be vitte hij hen met een sarrende en ver nederende kleinzieligheid. Wanneer hij zijn gezag bijzonder wilde doen gelden, besloot hij zijn standje met de formule van eigen vinding: „Het spijt me, ka meraad, maar je lijkt me meer geschikt voor het kadaster dan voor de intellec tuele cartografie". Gewoonlijk echter vergenoegde hij zich er mee zijn per soneel onder de neus te wrijven, dat het er niet zat om vliegen te vangen. Zodra hij na enkele daverende aanval len van niet kwaad gespeelde woede bij een van deze beide formules was aan geland, leunde hij behaaglijk achterover in zijn verende wipstoel, strekte de be nen languit op het blad van zijn bureau en maakte ostentatief geeuwend een gebaar, dat elke repliek bij voorbaat afsneed en de audiëntie onherroepelijk beëindigde. Behalve deze kleine genoe gens verschafte zijn betrekking hem slechts verveling. Niet alleen zijn ma- i loodzwaren steen van het Tsarisme had- I nie voor alles, wat maar naar een land- den moeten leven. Als eerst maar de I Witte Pest, die hier en daar nog heer ste, was uitgeroeid en de laatste boer- soi en koelakken waren geliquideerd, dan zou het nieuwe régime zich in de verschillende republieken van de Unie kunnen consolideren, dan zouden de economische en sociale plannen en beloften voor de volle honderd pro cent worden vervuld en zouden de proletariërs van de grens met Polen tot aan Wladiwostok toe in Rusland leven als God in Frankrijk nooit had gekund. Maar naarmate de revolution naire geestdrift afnam, namen de tegen stellingen binnen de partij toe, en bij een der periodiek terugkerende crises moest een tweetal volkscommissarissen het ontgelden. Beschuldigd van onzui verheid in de nog steeds evoluerende leer, van corruptie in de practijk en van ontoelaatbaar oppositioneel gewroet, werden zij van de hoge sport van de partijladdér gestoten, zodat ze in de donkere kelder van de gevangenis tui melden. Zij maakten in de letterlijke zin van het woord een salto mortale. Enkele dagen later sleepte men de lij ken met honderd andere weg. Noch de Leninisten, noch de Trotskisten durf den de controverse te verscherpen door uit hun algemeen bekende medestanders een keuze te doen voor het aanvullen van deze vacatures. Vandaar dat zfi het oog lieten vallen op Dimitri Pavlo witch Obronski, in wie beide richtingen een willig werktuig of althans een vol strekt initiatiefloze persoonlijkheid meende te vinden, en op een zekere Feodor Iwanowitch Matalow, een ge wezen betonwerker, die met het leren van het alfabet een groot deel van zijn geestelijke vermogens had verbruikt maar voor het overige een aantal niet te onderschatten handigheden bezat. (Wordt vervolgd) deriijk individu, ook al fungeert de staat in enig opzicht als rem. Tussen in dividu en staat komt aan de gemeen schap van alle belanghebbenden een eigen plaats toe. Tenslotte is men er zich van bewust geworden, dat de mens een complex is van rechten, plichten en ver langens, m.a.w. dat de zuivere homo oeconomicus irreëel is. Merkwaardig is hierin echter, dat naarmate de individuele homo oecono micus verdween, er een georganiseerde homo oeconomicus verscheen: de on derneming, die in de jurisprudentie wordt beschouwd als een instituut met (niets dan) een zelfstandig winstdoel. De nieuwe Wet op de Ondernemings raden suggereert echter ook nog an dere doelen (Art. 71: En het belang van het Nederlandse volk dienende be drijfsvoeringetc.). Deze wet zal dus een beter ondernemingsbegrip verbreiden. Zijn uitwerking zal dit verbeterd begrip allereerst moeten hebben voor de N.V. Spr. wil hier verantwoordingsplicht t.o.v alle belanghebbenden, door b.v. de jaarstukken ook in de Onderne mingsraad te brengen. Voorts een in schakeling van het arbeiderselement in de Raad van Commissarissen, hetzij rechtstreeks, hetzij d°°r contact van dit lichaam met de Ondernemingsraad. Dit laatste achtte prof. Romme ook ge wenst voor de Algemene Vergadering van aandeelhouders. Het zou buitengewoon bijdragen tot het verdwijnen van het wederzijds wan trouwen indien deze maatregelen vrij willig werden getroffen en niet onder dwang van een wettelijke regeling. Zij zouden de arbeiders ook nader brengen tot het doel van de onderneming. Mo menteel heeft de arbeider veelal geen andere waarborg dat hij in een even tueel toenemende welvaart zal delen dan zjjn eigen (niet altijd ongevaar lijke) organisatorische macht. Deze toe nadering brengt echter in de practük zijn problemen mee, daar loonproblemen steeds op prognoses gebaseerd moeten zijn. Tegen deze bron van voortdurend wantrouwen bestaat slechts één reme die: winstdeling, een vraagstuk dat echter nog teveel naar het terrein der studie wordt verwezen. Het is ontstel lend te constateren hoe er naast een overweldigende technische en economi sche bekwaamheid een sociale onbe kwaamheid staat om practische proble men op te lossen. Niet slechts sociale on wil, maar ook sociale onbekwaamheid kunnen echter tot dasastrcuze gevolgen leiden. Daarom zal de P.B.O., die voor het oudere geslacht de kroon op het werk is, voor het huidige geslacht het begin van het werk moeten zijn. Daar voor zal voor en boven alles een gestel tenis nodig zijn, die de volle mens plaatst in het middelpunt der productie, d.i. de ontwikkeling van Gods Schepping naar haar mogelijkheden, aldus besloot spr. Wanneer mevr. J. Plug uit IJmuiden 3 October met de „Johan van Olden- barnevelt" in Fremantle, West-Australië aankomt, zullen haar vermoedelijk niet minder dan 27 familieleden aan de kade opwachten. Deze bloedverwanten zijn in de loop van dit jaar naar Austra lië geëmigreerd. Mevrouw Plug is zeventig jaar. Zij zal in Australië haar intrek nemen bij twee ongehuwde kinderen van haar, die in Albany wonen. Zes van haar acht kinderen wonen al in Australië; De twee die nog in Nederland zijn hopen ons land vóór het einde van dit jaar te kunnen verlaten. Dan zullen acht en dertig mensen, behorende tot de familie Plug, in Australië zijn gevestigd. Het record dat op dit gebied door een Engelse familie met zes en dertig personen werd ge vestigd, zal dan zijn gebroken. 2MIII „Indonesië is sinds de souverei- niteitsoverdracht voor de officiële Nederlanders het „Land des Ldchelns" geworden. Ja, ik spreek een aardig mondje Moffrikaans, sinds de langdu rige visite van de Nazi'sgrinnikte Slnorrebor. „Beel keek nog een beetje zuur. maar ik geloof, dat die niet veel anders kan, maar Van Ifiaarseveen? Dip is een en al Indonesiche glimla chende zonnigheid. Ik weet trouwens niet, of die ook niet veel anders kan. Die glimlacht zó ononderbroken, dat sommigen hem dP meest irriterende minister vinden. Maar ik niet, hoor, ik mag graag de zon in het water zien schijnen, al is het ook een waterzon netje. We worden in dit klimaat te weinig met zon verwend om er in de Indonesische politiek niet bijzonder prijs op te stellen. En' dan die dr. Hirschfeld, die heeft in Indonesië, ook al het vertrouwvolle glimlachje ge leerd. dat als een gouden bies op de tropenbroek past. Hij stuurde wel de Kortenaer naar Makassar, waarop de officiële Indonesiërs prompt hun blik kerende tanden lieten zien, maar toen hij de Kortenaer haastig bakzeil had laten halen en aftrad, kwam hij glim lachend van vertrouwen in het vader land terug. En nu heeft zijn opvolger Lamping in het paleis Merdekabij de overhandiging van zijn geloofs brieven glimlachend tegen Sukarno gezegd, dat het Koninkrijk der Ne derlanden het volle vertrouwen heeft in het beleid van Zijne Excellentie en de Indonesische regering. Nu die Lam ping zal het ook wel leren, dat glim lachen. Daar ben ik niks niet \bang voor. Heel het Koninkrijk der Neder landen zal het tenslotte wel leren. Heel het Koninkrijk der Nederlanden wordt het „Land der Lachelns," het land van de glimlach zo gezeid, al is het dan ook van de glimlach van de boer, die kiespijn heeft. Laten we óók maar eens lachen!" En Snorrebor barstte los een nogal geforceerd gebrul. Ook dit jaar houdt het „Comité der Gezamenlijke Militaire Fondsen" waarvan deel uitmaken „Fonds 1815 voor verminkten en nagelaten betrekkingen', de „Kon. Nai. Ver. tot Steun aan Mili ciens', het „Karei Doorman Fonds", de „Prins Bernhard Stichting", „Ereschuld en Dankbaarheid" en „Het van Weerden Poelmanfonds L.L.N." haar jaarlijkse landelijke collecte tijdens de eerste veer tien dagen van October. Gelijk bekend mag worden geacht is de opbrengst van deze inzameling bestemd voor de nage laten betrekkingen van alle gesneuvel de militairen, zulks in aanvulling op het Staatspensioen. Het „Comité G.M.F." dat geen Rijks subsidie heeft maar dat wel nauw s_a- men werkt met de „Stichting '40-'45", keert momenteel ongeveer f 600.000 per jaar uit; maar men heeft berekend dat dit jaar een bedrag van f 650.000 nodig is. De collecte wordt in alle delen des lands op verschillende data gehouden: Amsterdam is 7 October aan de beurt, Den Haag 6, Alkmaar 9. Den Helder 14, Leiden 3, Rotterdam 14, Utrecht 7 en Arnhem 9 October. Deze inzamelingsacties worden per radio toegelicht en (naar men verwacht) gestimuleerd door de Vice-admiraal Ld. L. J. Quant, die hedenavond, door admiraal van Holthe, die 3 October en door minis ter Schokking en generaal Kruis, die beiden op 4 October voor de microfoon zullen spreken. Voor wat Amsterdam betreft wordt de straatcollecte op Zaterdag 7 October op geluisterd door drie muziekcorpsen dc Koninklijke Militaire Kapel, de Ma rinierskapel uit Hilversum en de hoofd stedelijke Politie-Muziekkapel die op militaire wagens door de stad zullen rij den. Collectanten er is een dringende behoefte aan kunnen zich in de hoofdstad aanmelden bij „Fonds 1815, Nes 57". MAANDAG HILVERSUM I, 402 m. - NCRV: 18.00 In de soete Suykerbol, radiostrip deel 2 nr. 1, 13.15 sport, 18.30 gram.. 19.00 nieuws, 19.15 Engelse les voor gevor derden. 19.30 boek, 19.45 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 amusem.muz., 20.40 De prijs der vrijheid, hoorspel, 21.30 cone in g v. Handel, Ein kleine Nacht- musik v. Mozart enz., 22.30 orgel, 23.00 nieuws, 23.15 Deborah opera v. Mozart, Taras Bulba v. Janacek. HILVERSUM I, 298 m. - VARA: 18.00 nieuws. 18.30 strijdkr., 19.00 parlemen tair overz, 19.15 alt. 19.45 regeringsuitz., 20.00 nieuws, 20.15 Paul Godwin sextet, 20.40 cabaret, 21.10 amusem.muz., 21.35 vakopleiding, 21.50 pianoconc., cone. v. Bartók. 23.00 nieuws. 23.15 theaterorge], 23.40 swingmuziek. DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. - KRO: 7.00 nieuws, 7.15 amusem.muz., 7.45 Morgen gebed. 8.00 nieuws. 8.15 amusem.muz., 9.00 vrouw, 9.35 Lichtbaken, 10.00 kleu ter, 10.15 symph. sur un chant Montag- nard v. Franclas, 10.40 schoolradio. 11.00 boek, 11.30 schoolradio. 12.00 Angelus, 12.03 amusem.muz.. 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 amusem.muz., 14.00 trio in 1 v Dvorèk. 14.40 kamerkoor, 15.00 amusem.muz., 16.00 zieken, 16.30 Lof, 17.00 jeugd, 17.15 felicitaties. 17.45 amusem.muz. RVU: 18.30 kleur en ka rakter. KRO: 19.00 nieuws, 19.15 Dit is leven, 19.27 amusem.muz., 19.52 Van het Binnenhof, 20.00 nieuws, 20.05 gewone man, 20.12 muz. voor blazers v. Haydn, Mozart en Beethoven. 20.40 De arme onder de trap, drie episoden uit het leven van St. Alexis, 22.30 kamermuz. v. Ravel, 22.45 Avondgebed. 23.00 nieuws 23.15 fragm. uit opera's van Mozart. HILVERSUM II. 298 m. - AVRO: 7.00 nieuws. 7.15 gymn., 7.30 amusem.muz. VPRO: 7.50. AVRO: 8.00 nieuws. 8.15 Leidens ontzet, 8.30 amusem.muz., 9.15 ouv. Leonore HI v. Beethoven, 9.30 amusem.muz.. 10,30 vrouw, 10.35 amu sem.muz.. 10.50 kleuter. 11.00 sopraan, 1.30 zieken, 12.00 amusem.muz.. 12.33 platteland, 13.00 nieuws, 13.15 amusem. muz., 14.00 naailes, 14.30 fragm. uit opera's v. Wagner, 16.30 jeugd. 17.15 De stem v. Amerika, 17.35 dierendag, 17.45 regeringsuitz., 18.00 nieuws, 18.15 amu sem.muz., 18.30 strijdkr., 19.00 amusem. muz, 19.30 brief uit Parijs, 19.35 Mozart- progr., sonate in C, drie menuetten, Romance in As, 20.00 nieuws, 20.05 zoek licht, 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein. 21.30 fragm. uit Italiaanse opera's met toelichting, 22.05 Onbekende Inventionen v. Bach. 22.45 buitenl. overz., 23.00 nieuws. 23.15 Divertimento in D v. Mozart.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3