STAD EN OMGEVING „WHISKEY GALORE" en „THE BIG LIFT Opening concertseizoen der H. 0. V. Een Engelse en Amerikaanse film, die U moet zien WIE KOMEN ER THUIS? ostwaldl BLIKSEMAFLEIDERS A. J. LOERAKKER TEN GRAVE GEDRAGEN AGENDA met de General C. C. Ballouen de General S. D. Stargis1 io.50 11.*° 17.50 1.4S 7.'° 3.,° 5.90 SLOT DEFECT MARCEL MARCEAU IN STADSSCHOUWBURG Pantomime aparte maar zuivere kunst HERINGA WUTHRICH arl v. Empelen WOENSDAG 4 OCTOBER 1950 PAGINA 2 OPENING WINTERPROGRAM K.A.B. Alberdingk Thijm voert »Als de klok waarschuwt" op RECEPTIE HAARLEMSE REDDINGSBRIGADE FAILLISSEMENTEN Burgerlijke Stand Première voor Haarlem van Vijfde Symphonie van Badings Bij de dood van A. J. Loerakker Hillegom herinnert zich een groot man RECEPTIE J. F. C. BRINKMANN Schat van bloemen wegens zilveren jubileum Onderscheiden BID- EN BOETETOCHT R.K. OPENBARE LEES ZAAL EN BIBLIOTHEEK Langdurig pleziertochtje Cursus voor diabetici „General Sturgis" Oostwald houdt holtap karpet 69.- 25." 4." 8." 65, 94.5# 2." 6." 3.30 45." 27." 3." WASSERIJ DUYN „DE SLEUTELSPECIALIST" In Rembrandt prelogische trek «il «té* Tentoonstelling Kunst zij ons Doel Nu is hei lijd om met Van Empelen te praten over aanleg of verandering van Uw tuin. T uinbouwbedrij f Welke vooraanstaande plaats de heer A. J. Locrakker, die Zaterdagavond kwam te overlijden, zowel in Haarlem als ver daarbuiten heeft ingenomen in het katholieke, politieke en sociale leven, bleek vanmorgen weer een* duidelijk, toen voor zijn zielerust de plechtige H. Requiemmis werd opgedragen in de kerk van de St. Liduïnaparochie in Haarlem- Noord. Vrijwel alle organisaties er verenigin gen. waaraan de heer Loerakker zijn beste krachten had gegeven, waren in de kerk vertegenwoordigd, te veel zelfs om ieder afzonderlijk te noemen. Met name willen wij echter vermelden, dat de K.V.P.-fractie van de Tweede Kamer vertegenwoordigd werd door de heren Th. Hooy en M. P. van der Weyder- Het Tweede-Kamerlid v. d. Ploeg was als voorzitter van „St. Deus Dedit" met enkele bestuursleden tegenwoordig na mens deze organisatie, die wel de instel ling genoemd mag worden, waaraan de heer Loerakker de meeste zorgen heeft besteed. Mr. Vermeulen vertegenwoor digde de L.T.B., de heer A. v. d. Veldt de Haarlemse katholieke raadsfractie en verder zagen wij de heer Albering. par tij-secretaris van de K.V.P. en wethou der A. Angenent uit Haarlem. Op het priesterkoor had o.m. plaats genomen deken P. J. Kok uit Delft. De plechtige H. Requiemmis werd op gedragen door een zoon van de over ledene, kapelaan A. Loerakker uit Am sterdam. die bij deze plechtigheid geas sisteerd werd door kapelaan Welling uit Leiden en kapelaan J. C. Loerakker uit Bennebroek. Het zangkoor van de St. Liduïnaparochie zong de bekende Re quiemmis van Don Lorenzo Perosi. De belangstelling op het kerkhof „St. Barbara", waar de begrafenis plaats vond, was zo mogelijk nog groter. Kapelaan A. Loerakker uit Amsterdam, verrichtte daar de ab- soute. geassisteerd door pastoor Jac. Loerakker uit Den Haag en kape laan B. Verbeek uit Amsterdam. Na dat het stoffelijk overschot in het graf was neergelaten, bad men ge zamenlijk het Onze Vader en Wees gegroet. De Katholieke Arbeidersbeweging afd. Haarlem opende gisteravond de serie feestavonden, die haar winterprogram uitmaken, met de opvoering van N. H. Feenstra's vrolijk griezelspel „Als de klok waarschuwt"; een avond, die een daverend succes is geworden, en die een goede belofte inhoudt voor de nog ko mende voorstellingen. De voorzitter, de heer A. Angenent, sprak de stampvolle zaal het welkomst woord toe. Deze avonden, aldus spreker, zijn niet bedoeld om de katholieke ar beider te lijmen; zij willen slechts amu seren en voorstellingen van culturele waarde geven. Spreker wekte de aanwezigen op, de schouders onder het werk van de KAB te zetten; alleen dan zullen wij de omstandigheden in een voor ons gun stige vorm kunnen dwingen, een vorm, die niet alleen voor onze levensopvat ting geschikt is. Het thans achter ons liggende jaar is goed geweest, maar het valt niet te ontkennen dat er nog betere geweest zijn. Het maatschappe lijk leven, zo zei spreker, kan slechts gediend worden door het benutten van aller medewerking en is niet gebaat met kankeren; een ongunstige toestand is steeds te wijten aan een gebrek bij deze ontevredenen. Tot slot beval de voorzitter het fonds „Hulp in Nood" nog eens ernstig aan. Daarna voerde de Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" het toneelstuk „Ais de klok waarschuwt" op. Het stuk sloeg geweldig in bij de toeschouwers; de re gisseur Henk Boerree, de decors van Jan Kraakman en het kapwerk van de fir ma Steenman hadden een groot aandeel in dit succes. Ter gelegenheid van de 70ste verjaar dag van de heer Joh. M. Schmidt, de voorzitter van de Haarlemse Reddings brigade, houdt het bestuur Zaterdag 7 O.ctober van 3 tot 5 uur een receptie in het gebouw van de Gemeentelijke ge neeskundige en Gezondheidsdienst aan de Nieuwe Gracht 124. De jubilaris behoort tot de oprichters van de Haarlemse Brigade in 1913, in welk jaar hij later benoemd werd in de commissie van advies. Reeds in 1923 werd hij als blijk voor het door hem verrichte werk tot erelid benoemd. Sinds 1929 is hij voorzitter van de HRB. De heer Schmidt heeft ook zitting in de propagandacommissie van de Neder landse Bond tot het Redden van Dren kelingen, terwijl hij eveneens propa- gandaavonden verzorgt voor de KNZB. Hij heeft zeer verdienstelijk werk ver richt wat betreft het geven van zwem lessen aan lichamelijk en geestelijk on- volwaardigen. De arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 3 October 1950 in staat van faillissement ver klaard: Sjoerd Keulen, lampekappenfabri- kant, te Haarlem. Rechter-Commissaris: Mr. H. J. Ferwerda. Curatesse: Mej. mr S. Boekman, te Haarlem. Hubert us Wilhelmus Josephus Maria Lammers, koopman en winkelier te Be verwijk, aldaar handelende onder de firma Gebrs. Lammers. Rechter-Com missaris: Mr. H. J. Ferwerda. Curator: Mr. L. Ali Cohen, te Haarlem. Adrianus Duineveld, rijwielhandelaar, te Velsen Noord. Rechter-Commissaris: Mr. H. J. Ferwerda. Curator: Mr. A. W. Hellema Jr., te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden op geheven de faillissementen van: A. C. Vos, kleinhandelaar in groente en fruit, wonende te Purmerend. Rechter-Com missaris: Mr. C. W. de Visser. Curator; Mr. J. Lieuwen, te Purmerend. Willem de Graaf, meubelfabrikant, te Haarlem. Rechter-Commissaris: Mr. C. W. de Visser. Curator: Mr. J. H. A. M. van Son, te Haarlem. D. A. van der Tuin, vertegenwoordi ger, te Haarlem. Rechter-Commissaris: Mr. C. W. de Visser. Curatrice: Mej. mr. L. A. Cleveringa, te Haarlem. Bij arrest van het Gerechtshof te Am sterdam d.d. 19 September 1950 is, na gedaan hoger beroep, vernietigd het vonnis van de arrondissements-recht bank te Haarlem d.d. 1 Augustus 1950, waarbij Gerardus Ballentijn, industrieel, te Haarlem, in staat van faillissement werd verklaard, met benoeming van mr. L. V. Hoog, te Haarlem, tot curator. Bij dc uitslagen van de politie-schiet- wedstrijden behaalde lt.-kol. Van Drien, commandant van het Regiment Luchtaf weer ..Betuwe", de tweede prijs bij de erewedstrijd op het pistool. GEBOREN: A. C. van Leeuwen—Van der Voorn, z. M. C. J. RijbroekPruis, z. A. M. BakkerKoster, z. S. J. SchaapKoopen, z. H. P. VeenVan Harten, z. D. M. PoolDonaldson, z. E. RoosSmit, z. T. A. Oerlemans Van der Hoeff, d. C. B. Spithoven Rengers, d. G. RotteveelVan Gas teren, d. G. KornelissenSmakman, d P. G. VrugtGordijn, d. OVERLEDEN: E. de Boer, 73 j., Dr. Leijdsstraat A. J. Loerakker, 77 j., Ternatestraat M. DrenthVerhagen, 86 j.. Jansstraat A. MesVan don Anker, 96 j.. Delftlaan H. Eeltink, 79 j., Floresstraat F. T. Burghard, 76 j„ Duvenvoordestraat H. F. J. Grond man, 47 j.. Kamperlaan C. van Wortel Kok, 78 j„ Westerhoutpark. By de scheepswerf „Holland Nautic" werd hedenmorgen de „Neptune V" te water gelaten. De „Neptune V" is een sleepboot voor de Atlantische vaart en gebouwd in opdracht van de Société Frangaise d'Entreprises Maritimes (S.F.E.M.). Op een wijze, die zeer veel beloofd, heeft de H.O.V., o.l.v. Toon Verhey, Dinsdagavond het nieuwe concertsei zoen ingezet. Op het programma ston den voor Haarlem twee premières ver meld, en tevens een pianoconcert van Brahms met de beroemde Hongaarse pianist Géza Anda, waaraan we nog grootse herinneringen hadden van het vorig seizoen. Ook naar het aantal be zoekers gerekend was het begin van deze serie een succes; de zaal was zo goed als uitverkocht. Onder de aanwe zigen bevonden zich o.m. de burgemees ter van Haarlem en enkele wethouders. Vooraf werd het Wilhelmus gespeeld, dat weliswaar staande, maar overigens in doodse stilte aanhoord werd. Een schuchtere poging van enkelen om spontaan mede te zingen werd in de kiem gesmoord. Wat dit betreft kunnen wij van de opening van een internatio nale voetbalmatch wat leren. Zo beleefde Haarlem dan dc première van Badings' Vijfde Symphonic.. En la ten wij maar ogenblikkelijk met de deur in huis vallen en onomwonden verklaren, dat we hier te doen hebben met een waar meesterwerk. Deze par tituur getuigt van een groot composito risch talent, dat zich kan meten met componisten, die zich de eerste plaatsen verworven hebben in de rij der inter nationale figuren. Wij schromen niet deze Vijfde Symphonie te rangschikken onder de beste partituren van het mo derne wereldrepertoire. De vormgeving is klassiek, de zingende thematiek van brede allure, en de met grote vakkennis aangewende instrumentatie completeert beide eerstgenoemde eigenschappen. Badings experimenteert niet meer in deze muziek, zijn techniek van compo neren is ondergeschikt geworden aan wat hij muzikaal te zeggen heeft. De kortademigheid, waaraan vele moderne composities mank gaan, is hier volko men afwezig, daar alles zingt en daar door in wijde bogen aldus een brede constructie in het leven wordt geroe pen. Een analyse te geven vanaf deze plaats zou te ver voeren. Toch willen we gaarne wijzen op het derde deel met zijn driedelige bouw, waarin Badings op zijn grootst is. Typisch is overigens dat juist in dit deel enkele passages voorkomen, geschreven voor es-klari net, die ons, bekeken uit oogpunt van instrumentatie, niet zeer gelukkig voor komen. Het laatste deel, waarin we kennis maken met een blijde componist Henk Badings, heeft met haar majeur- stemming wel een zeer sterke indruk achtergelaten. Een vergelijking, door Badings een moderne Bruckner te noe men, is hier niet misplaatst. Hulde in tussen voor de H.O.V. en Toon Verhey, die deze partituur minutieus realiseer den. Enkele kleine individuele ongeluk jes daargelaten, kunnen we spreken van een brillante weergave, die het ar tistieke meesterschap van de componist in volle weerschijn deed glanzen. Het geheel zou nog meer gefascineerd heb ben bij een groter aarital strijkers, maar alleen al in verhouding gerekend is er werkelijk bewonderenswaardig ge speeld. De componist verscheen na af loop op het podium om de vertolkers zijn welgemeende dank te betuigen. Het Adagio voor strijkorkest van de Amerikaanse .componist Samuel Barber, eveneens voor het eerst te Haarlem ge speeld, stelt de luisteraars geen compli caties. Het werk is rijk aan een warme melodiek, die het luisteren er naar tot een groot en vredig genoegen maakt. Een hoogst artistiek genot vormde na de pauze het beleven van de weergave van het pianoconcert in Bes dur van Brahms door de pianist Géza Anda. Wat laatstgenoemde hierin presteerde is in één woord fabelachtig. Wij doelen hier niet op de techniek, die intussen ook ongekend groot is, maar speciaal op de muzikale wijze van opvatting. Nieuwe werelden gingen voor ons open, en het lange Bes dur concert van Brahms, met zijn schat aan melodische gegevens, was naar onze gevoelens n°g veel te kort, men had nog rustig e®n tijd in deze muzikale ban kunnen blij ven. Mocht Géza Anda nog niet de in druk gevestigd hebben een pianist van wereldformaat te zijn, geschiedde dit zonder twijfel in deze uitvoering. Het was groots. Ook hierin onderscheid de de H.O.V. zich door accuraat orkest- spel, dat soms het idee wekte, een mu zikale strijd in aesthetisch opzicht met de pianopartij te voeren. Uitbundig suc ces voor het welverdiende loon dezer prestatie. JAN LAARVELD. Toon Loerakker dood! Men niet, ernstige lezer, dat deze familiaire benaming een teken is van weinig eerbied voor de dode, want voor ifillegommer en de Hillegommers was hij, óók toen hij hoger klom op de politieke ladder, nooit anders dan Toon Loerakker. En zo is dan een der laatsten van het eerste uur der Roomse vakbeweging in Hillegom heengegaan. Wie herinnert zich nu nog de tijd van de opkomst? Wie weet er nog van de strijd die „A. J." heeft gevoerd voor zijn Bond, en met hem zo velen die reeds zijn voorgegaan en de enkelen die nog achterblijven? Zijn makkers, zijh broer Bert, zijn vriend Toon Prins, Hub. Balvers, die weliswaar een aparte plaats in het Hil- iegomse katholieke leven innam, en an deren, zij werden gestuwd door zijn leiding. Zijn werklust, zijn goedmoedig arbeidesrkarakter, dat hij nimmer ver loochende, zijn vasthoudendheid, zijn verbetenheid waar hij zulks nodig vond, deed Toon Loerakker groeien tot de Primus inter Pares, de Eerste onder gelijken. Velen hebben ook in dat eerste uur niet beseft de grote kracht die school in deze kleine man. Naast de erkenning van zijn verdiensten zijn teleurstellin gen, soms tegenwerking in eigen kring, hem later niet gespaard gebleven. Maar ieder die met hem in aanraking kwam moest bekennen dat hij werkte voor zijn stand, voor zijn mede-arbeiders, eerlijk en trouw, zonder aanzien des persoems. Zelfs zijn tegenstanders in de strijd hebben dat later moeten erken nen. Hillegommer ziet hem nog, als hij, vriendelijk, met de markante snor, „puii- len-omlaag", bij Hillegommers vader in huis kwam. U weet wel, zo'n arbeiders huis zoals dat toen bestond: door de ach terdeur in de keuken, trap tiaar de zol der, zekere plaats achter in de tuin, houten vloer in de kamer met een bie zen mat onder de tajel. De petroleum lamp, die Moeder twee maal per jaar „verzilverde" of „verguldde", aan de rol- kettingen er boven. Kruisbeeld met Maria en Joseph daarneven bonen op de linnenkast. Een Ecce Homo en een Mater Dolorosa aan de wand naast de bedstee deuren De gesprekken begreep hij en hij hoorde ze ook niet, want Hillegommer lag dan al veilig achter de bedsteedeu ren „op een kier", maar „Ome Toon" kende hij des te beter. En nu is Toon Loerakker dood. Doch zijn werk leeft voort, zij het anders dan toen het werd begonnen. Hem past een standbeeld in de Hillegomse Hoftuin. Heer, geef hem de eeuwige rust. En Het eeuwige Licht verlichte hem. Dat hij ruste in Vrede. HILLEGOMMER BIOSCOPEN: Rembrandt: De goede aarde (18 j.), 1.45, 4.15, 5.45 en 9.15 u. Palace: Niet gewenst 18 j2. 4.15, 7 en 9.15 u.: Luxor: Grock de clown (a.l.), 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Krans Hals: Beau Geste (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. City: Haviksnest (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spaarne: Jongcns-ranch en Alaska (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u. Woensdag 4 October: Schouwburg: De Nederlandse Comedie met ,,Nina", 8 uur. Concertgebouw: Marinierskapel o. 1. v. Gijsbert Nieuwland, 8 uur. Donderdag 5 October: Concertgebouw; Opera-concert o.l.v. E. H. Kerkhoven, m.m.v. het Oratorium-Opera- koor, 8 uur. Krans Halsmuseum: Dr. C. Spoelder over „De gouden eeuw van Athene" (V.V.-cur sus), 8 uur. De receptie, die gistermiddag bij Brinkmann werd gehouden ter ere van het feit, dat de heer J. F. C. Brinkmann vijf en twintig jaar als directeur aan het bedrijf is verbonden, werd door vele belangstellenden bezocht. Niet alleen veel prominenten uit de groot-industrie, vertegenwoordigers van verenigingen en zakenrelaties maakten van de gelegen heid gebruik de jubilaris de hand te drukken. De receptie werd o.a. ook be zocht door baron De Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland, door mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haar lem,, de wethouders D. J. A. Geluk en W. C. Bakker, oud-burgemeester van Doorn van Heemstede, oud-burgemees ter Maarschalk van Haarlem en leden van de Kamer van Koophandel. Ontelbaar vele bloemstukken getuig den van de belangstelling, uit alle delen van het land betoond. Bij K. B. is benoemd tot Ridder in de orde van OranjeNassau, de heer P. Westra, controleur der gemeentefinan- ciën van Heemstede. Zondag 8 October organiseert de Ka tholieke Vrouwenbeweging, op initia tief van de K.A.V. een Bid- en Boete tocht, naar IJmuiden-Oost. Aan deze tocht, die te voet wordt ondernomen, kan iedereen deelnemen. Opgave be hoeft niet te geschieden. Men zorge er voor op tijd aanwezig te zijn. De ver trektijden zijn; kwart voor zes van de Grote Markt af; zes uur van de Rijks straatweg-Kleverlaan af; zes uur twintig van de Rijksstraatweg-Jan Gijzenkade af. De terugtocht gaat per trein of bus De R.K. Openbare Leeszaal en Biblio theek, Nieuwe Gracht 70, vestigt de aandacht van haar leden op enige nieu we boeken over geschiedenis en aard rijkskunde, die onlangs in de Biblio theek zijn opgenomen: Hans Amundsen. Trygve Lie, de Noor se arbeidersjongen die Secretaris-Gene raal der Verenigde Naties werd. C. D. J. Brandt. Kruisvaarders naar Jeruzalem. Geschiedenis van de eerste Kruistocht. Duff Cooper. Talleyrand. Maandagmiddag vervoegde zich bij een Haarlemse garagehouder een man, die verklaarde een auto te willen huren ten einde een pleziertochtje te maken. De garagehouder voldeed natuurlijk aan het verlangen en stond de man een nieuwe luxe-wagen af. Helaas heeft de huurder zich schijnbaar zo met zijn gehuurde auto Vermaakt, dat hij er niet meer van scheiden kon. Hij is tenminste nóg niet teruggekeerd! De dieetcursus voor diabetici wordt niet in de H. Hartschool gegeven, maar in de Huishoudschool, Voorhelmstraat 25. Van 4 tot en met 28 October zal er bij Leffelaar, Wagenweg 102, een ten toonstelling gehouden worden, gewijd aan „De kunst van het edelsmeden". De sieraden en ontwerptekeningen, hier geëxposeerd, zullen toegelicht worden door de heer en mevrouw IJ. Th. Furst- ner. De expositie is geopend van tien tot vijf uur; Maandags van twee tot vijf uur. de tegenstelling tussen de democratische gedachte en de overgeleverde nazi-idee nu en dan scherp komt accentueren. Twee piloten van de Amerikaanse luchtmacht zijn de voornaamste helden van het verhaal. De jongste leert een Duitse vrouw kennen en wil haar naar Amerika laten komen, maar ontdekt op het laatst, dat zij een ongeneeslijke nazi is, die wel naar Amerika wil gaan, maar met de bedoeling zo spoedig moge lijk te scheiden en zich bij haar man te voegen, die SS-er is geweest en in de U.S.A. ondergedoken leeft. Zo zijn ze dus, concludeert de jongeman en zijn er varing klopt weer met die van zijn kameraad, die in een Duits concentratie kamp heeft gezeten en nu in een café zijn vroegere beul ontdekt, die thans de allures van de oprechte democraat heeft aangenomen. Hij volgt de schobbejak tot aan de Russische zone en neemt hem even onder handen in de stilte der ruïnes. En daar ontpopt de „democraat" zich als de lafbek, die een beul terecht verondersteld wordt te zijn. Ondertussen heeft de goedhartige piloot nu en dan de gelegenheid waargenomen om lesjes te geven in democratie, maar de theorie gaat hem slecht af, vooral ten overstaan van de theoretiserende Duitsers, die nog zo weinig begrip tonen. De film The big Lift windt er dus geen doekjes om en Mr. Seaton steekt zijn opvattingen omtrent de vroegere vijand niet bepaald onder stoelen of "u?cn' °verigens laat hij ook een echte democraat optreden, die voor de Russen moet spi onneren, maar zijn opdrachtgevers zo veelvuldig in de maling neemt, dat men bijna zou gaan geloven met onno Be volgende militairen uit Haarlem en omgeving komen met de „Generaal C. C. Ballou" (aankomst 7 October te Rotterdam) naar Nederland terug. HAARLEM: Berg, J. v. d., Timorstraat 160; Groenendijk, P. J., Rollandslaan 76A; Kenselaar, J. V., De Clerqstraat 79; Tiekstra, H., Adr. Loosjesstraat 40; Kui pers, B., Gen. Bothastraat 64; Rozendaai, J. A. C„ Parklaan. 9; Steenken, P. J., Bakkerstraat 33; Vestering, S. A., Zomer- kade 127; Huis in 't Veld, C. H., Bromo- straat 27; Koene, C„ Hofdijkstraat 26; Koninck, P. H. de, Leidsestraat 113; Kossen, H. F., Van 't Hoffstraat 23; Kuykhoven, A., Harmenjansweg 67; Es, F. van, Soendastraat 32; Hetem. P. J., 2e Zuidpolderstraat 2; Busser, J„ Klopper singel 171; Janse, W, J. F., Tugelastraat 50; Klaassen, C., Saenredamstraat 41; Kwakkel, L., Vrouwehekstraat 34; Groo- te, J. de, Veenbergplein 35; Hess, G. J., Eikenstraat 14; Vecht, G. v. d.. Nieuw Heiligland 4. AALSMEER: Koorneef, F„ Hornweg 132; Witmus, A„ Kudelstaartseweg 191. BEVERWIJK: Langendijk, J. W., Hob- bestraat 7. HAARLEMMERMEER: Roosmalen, H. van, Nw. Vennep, Hillegommerdijk 310. HEEMSTEDE: Duynstee, A. J. J. M., Raadhuisplein 15. HILLEGOM: Tol, W. van, Noorder- leidsevaart 5; Keyzers, F. J., Haven 4; Beukers, J. H., Vinkenlaan 30; Turken burg, C. J., Stationsweg 232. LISSE: Putten, M. N. v. d.. Herenweg 60; Wassenaar, P. Th., Veldstraat 25; Montagne, F., Schoolstraat 29. NOORDWIJK: Berg, J. A. v. d„ Mo- lensteeg 9; Weyden, F. M. J. v. d., Tram- steeg 10 B. NOORDWIJKERHOUT: Caspers, A. H., 's Gravendamseweg 5; Duivenvoor den, C. J. K., Havendwarsstraat 7; Ma- rijneft, M. C. J., Nieuwduinstraat 2. SASSENHEIM: Luyk, L„ Burchstraat 4; Plas, B. v. d„ Fijlloosstraat 21. VELSEN: Egmond, N. van, Van Rijs- straat 17; Neut, J. C. v. d., Santpoort, Beekvlietstraat 13. VOORHOUT: Rutgerink, J. Th., Loos-' terweg 49. Aankomst: Amsterdam 9 October. HAARLEM: Blomjous. W., Dqelstraat 37; Jansen, B. P. A., Santpoorterplein 15; Jonker, J. F., Ternatestraat 35; Schou ten, H. G. J., 'ttesedastraat 23; Teeuw, D., Dr. Leydsstraat 21; Vermeer, J, M., Raamvest 35 rd.; Vries, A. de, Gen. Bothastraat 49; Luttik, C., Hedastraat 28; Menting, L. J„ Diezestraat 4; Pauw Kraan, G. W. v. d„ Sophiastraat 73; Gauw, W. A. de,. Billitonstraat 30; Hove, J. ten, Patrimoniumstraat 17; Pielage, A. J., Leidsevaart 436; Versterre, G. E., tHR; K-y-f, W:WIÊtÊKUUUÊÊÊÊm: JfSUJRgfe mi Hllllll Mftgiaai—1^—to1-"--- VIIUU- Twee bruidsparen en whisyey. Dan alleen kan het feest pas slagen. Opname uit de ^cle film „Whiskey Galore. dje l„P!».,r„„.l«.l...miirAn i'nkse» lied, zo aanstekelijk en oprecht, dat het de^wind dus. In City Eng6lS6 numor OP Z noest eea hemelse hymne lijkt. De vreugde En dit alles ver wordt verstoord door de commandant en telt Seaton in een Wie de Engelse filmhumor op zijn de douane, maar de victorie is aan de opgewekt tempo en best wil genieten, moet vooral whiskey-drinkers, die plotseling eer. met zoveel goed niet verzuimen deze week City dynamiek ontwikkelen waartegen geen geplaatste détails, te bezoeken, waar de kostelijke farce wct bestand is. dat hij er twee uur „Whiskey Galore" tc zien is van de ons Tussen dit alles door lossen zij enige lang de spanning tot dusver onbekende regisseur Alexan- intriges op tussen bruiden en bruide- in houdt. Zou hij der Maokendrick, die in zijn film aan g0ms, tussen een steile moeder en een zich bepaald heb- één stuk door de lach of de ghmlacn geringeloorde zoon enz. enz. Maar niets ben tot de lucht- B gebeurt er, wat de whiskey niet af- brug-zelf, hij had kans gehad op een Laten wij de naam van Mackendrick aantrekkelijke do- goed onthouden. De man bezit het ge- cumcntaire. Hij gaat hcim van de filmhumor als vrüwei nie- ?u verder en ge mand in zijn land en confronteert u gaande houdt, zonder ook maar een ogenblik tot de kluchtigheid zijn toe- wast. vlucht te nemen. Zijn thema is de whiskey, die tijdens de oorlog plotseling ophoudt de harten van de bewoners van het eiland „dorst" ergens Scheperstraat 56; Amerongen, A. J. J. van. Ramplaan 97A; Hooreman, J. W., Borneostraat 10; Venema, S„ Ooievaar straat 4; Weert, A. D. van, Anegang 46; Neuvel, B., Theemsplein 13; Hamelink, J., Semarangstraat 24; Jonkhof, H., Rid derstraat 26B rd.; Rijbroek, J., Aster straat 8; Marks, W„ Kamerlingh Onnes- straat 24; Vaatstra, F., Gruttostraat 49. BEVERWIJK: Konijn, L. J., Visser straat 14. BLOEMENDAAL: Woerlee, A. M„ Bloemendaalseweg 163; Ende, B. v. d„ Bloemendaalseweg 174. HAARLEMMERLIEDE: Hilhorst, J. M., Zwanenburg, Iepenlaan 104; Stefels, H. J., Halfweg, Ruigoord 6; Vaan, A. J. M. de, Halfweg, Eikenlaan 52. HAARLEMMERMEER: Moolhuyzen, J„ Rijk, Aalsmeerderdijk 219. HEEMSTEDE: Neeskens, G., Iepen- laan 14. HILLEGOM: Keyzer, C., Haven 64. NOORDWIJK: Koelewijn, A. A., Oude Zeeweg 24. NOORDWIJKERHOUT: Eist, C. P. v. d., Dorpstraat 61; Dofferhoff, Th. G„ Kortenbachstraat 15. SASSENHEIM: Bisschops, L. J. M„ Kastanjelaan 5. VELSEN: Jansen, W. M. A. J., Sant poort, Rijksweg 496; Molen, H. v. d., IJmuiden, v. d. Helststraat 13; Eyman, A. P., Velsen-N., van Diepenstraat 16; Koster, A., IJmuiden, Linnaeusstraat 3; Scholten, T., IJmuiden, Snelliusstraat 32; Westerop, W. T. van, Santpoort, Broek- bergenlaan 17. VOORHOUT: Borst, C. J„ Herenstraat 14. ZANDVOORT: Metz, J. F., Kostverlo- renstraat 3. Advertentie Ondanks de grote prijs stijging verkopen wij tegen onze alom bekende oude lage prijzen I PRIMA JAVAKAPOK BEDSTEL met kussen 80 x 190 DIVANBED met netmatras 100% COCOS BOUCLÉ 70 bro"d 100 breed, dubbelplat MOQUETTE TAFEL. KLEED prima kwaliteit 1 40 x 1 70 AXMINSTER KARPET 180 x 280 HAARVELOURS tAn KARPET 200 x 280 14¥. PLUCHE voor over gordijnen 120 breed WOL MOQUETTE TAPIJT 70 breed. Jatpé WILTON LOPER 50 breed met dessin WILTON LOPER 70 breed met dessin MARQUISSETTE katoen, 90 breed CRETONNE 1 20 breed, iris gebloemd VERTO BOUCLÉ TAPIJT 100 breed ENGELS WASDOEK 110 breed 200 X 275 SAMOA MATTEN 140 x 180 GOBELIN MEUBEL STOF 130 breed BOUCLÉ TAPIJT 70 breed BOUCLÉ LOPER 70 breed HAAR BOUCLÉ LOPER 50 breed WEEFSTOF voor over gordijnen 1 20 breed 50 79° 7.90 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 Advertentie AMSTERDAMSE VAART 20 (TEL. 11055 Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11483 bruikt dc lucht brug om twee we relden. die elkaar Dewuiicia Vdl' liCI/ Clldliu - - ,ua ten Noord-Westen van Schot- met acteurs en met-acteurs, die onder land te verwarïnen. De ramp is niet te ïtfn handen stuk voor stuk de Engelse beschrijven De mannen zijn bedroefd en humor alle eer bewüzép. Tot de stem "ogal vreemd 2ijn, vragen zich at waartoe net leven nog van de commentator toe, die, m alle tot elkaar te bren- diencn kan en of de oorlog nog ooit zal soberheid gebruikt, zijn nuchter sarcas- gen althans met el- Kunnen gewonnen worden. De enige die me tussen de bec.de» voegt. re^al Wy"dan Om redenen van technische aard moe- ook niet meesterlijk ten wij kort zijn, jammer genoeg, maar geslaagd, hij houdt zijn werk gewoon doet is de comman dant van de burgerwacht, een niet eilander, die er mets yan begrijpt en laiën wb besfu^ u toch de hele tijd zijn tijd doorbrengt met het aanlegger» aat ge whiskey Galore" niet kunt ver- aangenaam bezig van barricades tegen.denkbeeldigeDu t- zuj tracteert u h sers. Het leven sleept zich voort in trieste nuchterheid, tot eindelijk net City-theater, schokkend bericht komt, dat een vracht boot aan de grond is gelopen met veer tigduizend kisten whiskey. En daar gaat het paradijs weer open, al zullen de kelen nog één dag droog moeten blijver wegens de Sabbath, die men, zij het en her- Vanaf Vrijdag draait deze film in het haaldclijk op grap- h o F A V— I 1 1 1 1 1 3es, hatelijkheidjcs, jes, die de film The big Lift van George Seaton boven de middel- speelt zich af tijderiS de roemruch- maat uitwerken. Als wckci.o te episode van de Berlijnse lucht- divertissement is met lange gezichten, wenst te eerbied:- brug, die hier niet als hoofdmotief is de film volledig ge- gen. Maar direct na middernacht zal de gebruikt, zoals de titel zou doen veron- slaagd en zij mag sla" geslagen worden en als het eenmaal derstellen, doch veeleer als achtergrond, wel iets meer dan zover is. dat de glazen rondgaan, ont- Een pittige achtergrond overigens, die dat genoemd wor- bloeit aan al die gelaafde zielen een leven en fleur geeft aan het verhaal en-i den. Montgomery Clift als de jonge piloot in de Fox-film „The big Lift." De bijzondere avond van gisteren, met het optreden van het gezelschap van Marcel Marceau uit Parijs in de Stads schouwburg, was belegd door de Haar- demse Kunstgemeensciuip; dat is een gelukkig initiatief geweest, omdat Haar lem nu kennis heeft kunnen maken met een kunstvorm die, zo oud als ze is, toch voor velen 'nieuw moet zijn ge weest, eenvoudig omdat wij deze ele mentaire toneelkunst zelden zien. Voor velen moet de kennismaking ook een verrassing zijn geweest. Marceau zelf kreeg daarbij de gelegenheid te demon streren. wat hij volgens zijn eigen woor den wil bewijzen: dat de pantomime haar eigen plaats heeft naast dans en muziek. De pantomime, toneel-zonder-tekst, is in wezen simpel en ongecompliceerd al is zij dan heel moeilijk. Zij wil niets meer dan iets uitdrukken, iets vertel len met behulp van mimiek, gebaren en lichamshouding, en het lijkt daarom vrij gezocht om dieper te willen boren dan de bedoeling is en diepzinnige (maar meestal toch oppervlakkige be schouwingen over pure en absolute kunst e.d. te verbinden aan het optre den van een artist, die waarschijnlijk door verschillende omstandigheden, door belangstelling en vooral door» aanleg er toe gekomen is, nieuw leven te geven aan een oude kunstvorm. Ook zonder philosophisch gedoe, dat sommigen niet konden nalaten te plegen, is het mooi en goed en knap genoeg, wat Marceau en Gilles Ségal doen, en zijn doel bereikt Marceau stellig: wij hebben gezien, wat een kunstenaar (ongetwijfeld na veel oefening) zonder één woord tekst kan bereiken. Laten wij het houden bij Mar- ceau's laatste zinnetje in het program ma: „Bip (het door hem gecreëerde mannetje dat hij van alles laat beleven) is de gewone man, omringd door figu ren, die niet slechter en niet beter zijn dan hij zelf." Bip is dus met andere woorden elke willekeurige mens. Elke willekeurige mens doet en be leeft iets in zijn leven, dat goed en mooi is, vaak vermakelijk (voor ande ren), nog vaker belachelijk en pot sierlijk, soms heroïsch en groots, en Marceau- is kunstenaar, omdat hij ons dit alles voor ogen tovert met een on gelofelijke techniek, met simpele middelen en sterk expressief vermo gen. Voor vele nummers vindt men geen betere uitdrukking: hij tovert het ons voor ogen. Hij moet een goed observatie- en reproductievermogon hebben, hij moet scherp kunnen kij ken met een gevoelig oog voor het ty pische, het karakteristieke, het mal- menselijke, en hij bezit tevens de tech nische vaardigheid en de artistieke flair om dit alles zuiver weer te ge ven. De avor.d was dan ook een klinkend succes, met dankbaar applaus en mooie bloemen voor Marceau en zijn troepje. Soms is het geval alleen maar grappig en het effect vrij grof, maar meestentijds is het een onverdeeld en apart genoe gen er met bewonderende verbazing naar te kijken. Het touwtrekken is zo onge ëvenaard expressief en suggestief, dat men het jammer zou vinden, indien hij er wél een touw bij had gebruikt. Wan neer hij op het deftige partijtje een dansje maakt, ziet men bijna zijn dame, hetgeen hij alleen suggereert met zijn handen op zijn eigen rug. Hij tornt moeizaam tegen de wind op, hii loopt zwaar door het zand, en wie de amu sante, geestige ironie van „Bip en de zwerende vinger" heeft genoten zal nooit meer drukte maken over een onbeteke nend lichamelijk ongemak. En dat lijkt ons geen gering compliment. Hk. A- Het Genootschap Kunst zij ons Doel" zal van 7 tot 29 October in het Huis van Looy de najaarstentoonstel ling houden van het werk der leden. Op dezer tentoonstelling zal een ere-plaats wprden ingenomen door een aantal werken van twee kor telings overleden kunstenaars wij len H. J. Wesseling en M. A. H. van der Burg. Ook op Zondagen zal deze tentoon stelling geopend zijn en wel van 15 uur. De opening zal plaats hebben Za terdag om half vier. Advertentie HAARLEM Advertentie BINNENWEG 18, HEEM STEDE TEL. 2-80-80

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2