„MENTl NOSTRAE" EEN BIJNA REVOLUTIONNAIRE VERNIEUWING IN PRIESTEROPLEIDING Tafeltennis competitie gaat Zaterdag beginnen Bel evenissen van de struisvogel Rasmus HIT DOMEIN DER VROUW Waarom geen aardige overschoenen? GEBED vraagt levend geloof Interview met pater Lombard! Schrijnende armoede r Wij luisteren naar Indeling hoofd- en overgangsklasse Volop Bokking j TWEE NIEUWELINGEN VÖOR HET HOF WOENSDAG 4 OCTOBER 1950 PAGINA 4 OE PAUSELIJKE VERMANING AAN DE GEESTELIJKHEID Slechts één positieve bestrijding van communisme De Seminarie-opleiding Tekort aan priesters De priester in de wereld Meer spaargeld terugbetaald Dagelijks kinder verhaal door Cl evin m ZELF KLEREN MAKEN GEVANGENBEWAARDERS marktberichten Bevestiging verzocht van vonnissen Examens AMSTERDAM Doctoraal geneesk. M. dé Jonge. C. ten Bruggencate, A. Groen, S. Rilfeld, J. Stoffel, A. Dronkert, f 28.25—31.50, wierdebonen f 28.25— 57.80, blauwmaanzaad f 100,50—135.50. Scheepvaartberichten (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 1 October. Juist een maand nadat de Heilige Vader in Zijn Encycliek „Humani Generis" optrad als Magister, als drager van het hoogste Leergezag, heeft Hij nu, als Opperherder van de Kerk, in Zijn Vermaning aan de geestelijkheid „Menti Nostrae" het priesterschap geplaatst in de actualiteit van hut wereldgebeuren door een indrukwekkende omschrijving van de taak van de priester juist in deze t(jd. En ook zonder dat het nodig is, te spreken over de sociale Encycliek, die door velen zeer binnenkort verwacht wordt, ziet men in deze beide documenten, die de belangrijkste uit 's Pausen Pontificaat genoemd worden, hoe de Heilige Vader niets nalaat, om dit Heilig Jaar tot een „.renouveau", een werkelijke hernieuwing van de Kerk te doen zijn, haast alsof Hij de Kerk wil voorbe reiden op de moeilijke tijden die voor haar komen kunnen. De kern van dit hoogst actuele document ligt daarin, dat het de priester zegt, zijn innerlijke kracht te zoeken meer buiten de wereld, maar hem tegelijker tijd aanspoort, meer in de wereld te gaan staan om positiever en doeltreffen der tegemoet te kunnen komen aan de noden van dit ogenblik. In de kringen van de H. Congregatie van de Seminaria en van de H. Congre gatie van het Concilie, die zich vooral bezig houden met de zorg voor de geeste lijkheid, beschouwt men de practische richtlijnen, die de Vermaning geeft voor de opleiding van de priester op de semi naria en voor zijn vorming onmiddellijk na zijn wijding, als een vernieuwing die voor bepaalde landen als Italië, Spanje en Zuid-Amerika haast een revolution- nair karakter draagt. En deze zienswijze werd volkomen bevestigd en zelfs nog scherper geformuleerd door de beroerfi- de Jezuïet pater Eombardi, die ons in het gebouw van de „Civilta Cattolica" ontving, enkele uren nadat hij was terug gekeerd uit Pescara, waar hij drie dagen lang voor een gehoor van tienduizenden zijn Kruistocht van het Goede had ge preekt, zoals hij dat al over de hele wereld en ook in Nederland heeft ge daan. Pater Lombardi heeft de laatste jaren veel gesproken over de plaats van het priesterschap in de wereld en het feit, dat zijn gedachten in de Vermaning „Menti Nostrae" volkomen bevestigd werden, maakt pater Lombardi's toelich ting op het document van' grote beteke nis, daar iedereen in Rome immers weet, dat de Heilige Vader altijd langdurig overleg pleegt met Zijn vertrouwens mannen, voor Hij aan een document als dit zijn definitieve vorm geeft. Vooral tegen de heilsleer van het communisme, aldus pater Lombardi, wordt op dit ogenblik nog vrijwel uitsluitend negatief gewerkt. En dit geldt voor vrjjwel allen, die zich te genover het communisme gesteld heb ben, zelfs voor de allerbesten. Er is maar één positieve bestrijding van het communisme en dat is het Christen dom; maar dan moet dat Christendom gepredikt worden als iets werkelijk reëels, van een actuele betekenis voor het leven van alle dag Niet los van de werkelijkheid, vol begrip voor de moeilijkheden van nu. Om dit Chris tendom aan de wereld te kunnen bren gen moet de priester ver af staan van de wereld, in die zin dat hij dicht bij God moet staan, „onthecht aan de aardse goederen en vol smaak voor de hemelse", steeds denkend aan eigen heiliging en die van anderen. Dat is de hoofdgedachte van de eerste helft van de Vermaning. Maar om het materialisme en de im moraliteit te kunnen keren is er tege lijk nodig een priester, die midden m de wereld staat, die van deze tijd de noden kent en de conflicten van de mo derne mens begrijpt. Hoe men meer priesters kan vormen, die aan deze eis voldoen, dat ligt besloten in de practi sche richtlijnen, die in de tweede helft van de Vermaning gegeven worden. De Vermaning spoort er dus de priesters toe aan, anders te zijn dan de wereld en te gelijk werelds te zijn in de goede zin van het woord. Wat nu het tweede deel betreft van de Vermaning, waarin uiteraard veel ge zegd wordt over de seminarie-opleiding, sprak pater Lombardi over een „revolu tie" in de seminarie-opleiding in vele Latijnse landen. Het lezen van kranten is veelal niet toegestaan, terwijl men het elders be perkt heeft tot de „Osservatore Roma no", die natuurlijk weliswaar een zeer hoogstaand en betrouwbaar voorlich tingsorgaan is, maar die absoluut geen idee geeft aan de toekomstige priesters van het leven dat de normale leek „in de wereld" leeft. Algemeen is de praktijk in het Zui den, dat de seminaristen nooit op va- cantie gaan en dus vaak van hun twaalfde jaar af tot aan hun wijding het normale contact in het huisgezin en met „de mensen" missen. Daarbij komt een systeem van rigoureuze dis cipline (indeling in groepen van tien personen met een verantwoordelijk groepshoofd) dat doet denken aan het dwangsysteem, dat op kostschool jongens wordt toegepast, en dat slechts zeer weinig verzacht wordt naarmate de seminaristen ouder wor den. Dit alles is van de ene kant meer nodig voor de Zuidelijke landen dan voor -de Noordelijke, maar het staat volgens pater Lombardi vast, dat het dwangsysteem alle initiatief kan do den, ongeschikt is om verantwoorde lijkheidsbesef te ontwikkelen en dat het de passieve dociliteit en de uiterlij ke braafheid vaak tot ideaal verheven heeft van „hoe een priesterstudent op het seminarie zijn moet". Daartegen over worden dan nu door de Heilige Vader richtlijnen gegeven, Éie volko men nieuw zijn, die volkomen tegen deze vigerende opvatting ingaan. Ma tiging in dwangmiddelen, geleidelijke verlichting van de restricties (het vi gerende systeem bleef practisch steeds even streng), waardoor de verant woordelijkheid voor eigen daden tot ontwikkeling kan komen. Daar wordt in de Vermaning in de meest explicie te woorden gezegd, dat het zó volle dig afsluiten van de wereld, priesters kweekt, die, als ze dan eindelijk het seminarie verlaten hebben, ernstige moeilijkheden kunnen krijgen bij het bepalen van hun standpunt tegenover het volk en de ontwikkelde leken. En een werkelijke omwenteling betekent voor vele seminaria de passage, waar in de leiders der seminaria vermaand worden, toch vooral niet bang te zijn, de seminaristen op de hoogte te hou den van wat er in de wereld omjgaat, omdat daardoor de seminaristen zich een oordeel kunnen vormen, en dat zij bovendien niet moeten terugschrikken voor discussies daarover, om het de seminaristen mogelijk te maken later, met een vermogen tot evenwichtig oordelen, hun eigen weg te vinden. Wanneer men de toestanden bijvoor beeld op de meeste Italiaanse semina ries kent, dan stemt men zonder aar zeling. in met. deskundigen, die de Ver maning in dit opzicht verrassend noe men en met pater Lombardi die van een omwenteling spreekt. Doch de Vermaning, die zovele, als sacrosanct beschouwde, beperkingen bij de seminarie-opleiding wegneemt, - WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. - NCRV: 18.00 koren en korpsen, 18.30 amusem.muz., 18.40 amusem.muz., 19.00 nieuws, 19.15 Discussieclub voor Jonge mensen, 19 30 ouv. v. Nicolaï, 19.40 radiokrant. 20.00 nieuws, 20.05 ouv. Romeo v. Tschai- kowsky, conc. in bes v. Brahms, 21.00 amusem.muz.. 22.00 koorver.. 22 30 gram., 23.00 nieuws, 23.15 amusem.muz. HILVERSUM II. 298 m. - VARA: 18.00 nieuws, 18.20 Dingen van de dag. 18 30 strijdkr.. 19.00 P. v. d. A., 19.15 piano- soli. VPRO: 19.30 jeugd. VARA: 20.00 nieuws. 20.05 Op de korrel. 20.15 opera- fragm.. 21.15 25 jaar sanatorium Zonne straal. 22.00 amusem.muz.. 22.20 Roe- meense volksdansen, Iragm. uit Mikro- kosmos, fragm. uit 10 lichte pianostuk ken, suite v. Bartök, 22.45 Tussen mens en nevelvlek, 23.00 nieuws, 23.15 amu sementsmuziek. DONDERDAG HILVERSUM I. 402 m. - KRO: 7.00 nieuws, 7.16 militaire kapel, 7.45 Mor gengebed. 8.00 nieuws. 8.16 amusem. muz.. 9.00 vrouw. 9.35 Oiseaux trisles v. Ravel, 9.40 schoolradio. NCRV: 10.00 Slowaakse suite v. Novak, 10.45 Russ. kerkkoor. KRO: 11.00 zieken, 11.45 schoolradio, 12.00 Angelus, 12.03 amuse- mentsmuz., 12.55 zonnewijzer. 13.00 nieuws, 13.20 Minnestrelen, 13.25 piano recital. NCRV: 14.00 lichte muz., 14.45 vrouw. 15.30 kamermuz. voor blazers 16.45 vocaal ensemble, 17.00 jeugdjour naal, 17.30 Zigeunerkwintet, 17.50 jeugd 18.00 amusem.muz., 18.15 Accordeon' 18.30 chr. vakbeweging. 18.45 Leger des Hcils, 19.00 nieuws, 19.15 Levensvragen 10.30 Naila wals v. Delibes, 10.40 radio krant, 20.00 nieuws, 20.05 De Gilde viert, steravond gewijd aan beroep en bedrijf: de politic, 22.00 gram., 22.15 Vaart der volken, 23.00 nieuws, 23.15 Duo voor clarinet -en piano v. Weber, trio in Es v. Mozart. HILVERSUM It, 298 m. - AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 amusem.muz. VPRO: 7.50. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 amusem.muz., 9.15 gram.. 9.30 amusem.- muz., 10.00 vrouw, 10.35 amusem.muz., 10.50 kleuter. 11.00 balletmuz., 1.45 sterkstroomkabels door de Schelde- armen, 12.00 orgel en accordeon, 12.33 in 't spionnetje, 12.38 amusem.muz., 13.00 nieuws. 13.15 amusem.muz.. 13.45 U kunt het geloven of niet. 13.5Q meis jeskoor. 14.00 naailes, 14.30 alt en piano, 15.00 zieken, 16.00 amusem.muz., 17.00 Kaleidoscoop, 18.00 nieuws. 18.15 tafel tennis, 18.20 sportproblemen, 18.30 strijd krachten, Vraag en aanb.. 19.00 amuse- mentsmuz., 20.00 nieuws, 20.05 zoeklicht, 20.15 Herfst en Winter uit Die Jahres- zeiten v. Haydn, 21.20 Tranen over Jo hannesburg, hoorspel naar Alan Pla- ton, 2e en 3e deel 12 October. 22.30 amusem., 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.30 dansmuziek. wil van de andere kant ook dat er nieuwe en al haast even ongekende beperkingen worden opgelegd aan hen, die zojuist gewijd zijn. Want hier wil de Paus juist weer een veel gró tere geleidelijkheid; Hij toont zich bezorgd over de pas gewijde priester, die te snel midden in het volle leven wordt gebracht. De overgang, die sommigen moeten verwer ken, is dan ook wel enorm groot. Een jonge priester, die vanaf zijn twaalfde jaar soms geleefd heeft onder het ri goureus systeem van surveillance, waar over we het zojuist hadden, die is op gegroeid soms zelfs zonder ooit eer. eigen kamer te hebben gehad, waar hij alleen kon zijn, werd hier en daar on middellijk', na zijn wijding geheel alleen op een dorp geplaatst, waar hij de vol ledige verantwoordelijkheid te dragen kreeg voor een gehele parochie, ver afgelegen van de zetel van het diocees. „In die situatie", zegt de Vermaning, „staan zij geheel alleen, zonder erva ring, blootgesteld aan gevaren, zonder verstandige leermeesters en daaruit komt zeker schade voort^ zowel voor hen zelf als voor hun wert." De Paus beveelt de Bisschoppen daarentegen aan, jonge priesters te plaatsen naast ervaren pastoors en spreekt ook over diocesane of interdio cesane instituten, waarin de priesters na hun wijding in gemeenschap leven en onder leiding van ervaren priesters in de zielzorg worden ingewijd. Het eerste van die instituten hecft de Paus zelf opgericht, onlatigs bij zijn vijftig jarig priesterfeest. Vooral in Zuid-Amerika is er een enorm tekort aan priesters. In Brazilië is er één priester op 7.000 katholieken, in Guatemala slechts één op de 25.000! In Frankrijk zijn er 10.000 parochies zonder pastoor. Ook in Italië zijn er veel te weinig priesters. Het gemiddelde is weliswaar 1 op 700, maar, terwijl er plaatsen zijn waar de verhouding 1 op 250 is, zijn er ook streken waar één priester de zorg heeft voor n.iet minder dan 35.000 katholieken. In Pescara bij voorbeeld, waar de toestand neg lang niet ongunstig is, zijn er 1.700 gelovigen tegen één priester. De priesters zijn hier te veel gebonden aan hun eigen diocees en dit kiemt nog te meer, waar de dio cesen in Italië groot in aantal en dus klein in omvang zijn. De vermaning spoort de Bisschoppen dan ook aan tot het onderhouden van onderling contact en tot het verlenen van onderlinge hulp. Bijzonder treffend is het wat de Hei lige Vader moet zeggen, met betrekking tot de armoede Van de priesters, die hier en daar buitengewoon groot is. „Het is ontoelaatbaar dat het de arbei der in de wijngaard des Heren aan het dagelijks brood ontbreekt". Vooruitlopend op een speciale corres- pendentie over de vaak hemeltergendfe armoede van de priesters in Italië, kunnen wij al enige eerste gegevens verschaffen. Nadat de Kerk zich bij het verdrag van Lateranen had neergelegd bij de confis catie van de overgrote meerderheid der kerkelijke goederen, verplichtte de Italiaanse staat zich, de priesters uit de staatskassen te salariëren. De toestand is op het ogenblik, sinds de lire om laag getuimeld is, zo, dat een Aarts bisschop 36.000 lire per maand krijgt en dat is minder dan het salaris van een ongesohoolde arbeider, terwijl een- ka pelaan een maand-„inkcmen" heeft van 4.000 lire (24 gulden), minder dan een derde van wat een liftjongen verdient en voor welk bedrag men in Rome nog juist een paar schoenen kopen kan. De onderhandelingen over een aanpassing van deze bedragen aan de waarde van het geld traineren nu al twee jaar. Na tuurlijk zijn er zeer vele priesters, die kerkelijke beneficies genieten, bijvoor beeld het vruchtgebruik hebben van stukken land, maar er zijn er ook die van deze fooien moeten leven, daar de bijdragen van het volk uiterst gering zijn. Wanneer men de sociale positie van de priesters bijvoorbeeld in Italië ver gelijkt met die van de priesters in Ne derland of in de Verenigde Staten, dan valt die vergelijking allesbehalve ten gunste uit van de eersten. Pater Lom bardi merkte hierover op, dat de pries ter in Italië of Spanje daarentegen een veel grotere plaats inneemt in het hart van het volk, dat men meer tot hem gaat in de vertrouwelijkheid van het Zuiden, die geheel anders is dan het killere respect van ons Noorden. Wel moet men daarbij in aanmerking némen wat de Paus zegt over de ont wikkeling van de priester, die hem in sti^it moet stellen, altijd een besliste houding aan te nemen en nooit te hoe ven weifelen. Nu is het in Italië, waar de Paus natuurlijk in de eerste plaats op deelt, zo, dat de priesters tegenwoor dig voor het overgrote deel niet meer voortkomen uit de middenstand noen uit de boerenbevolking en het is dan ook niet zonder reden dat de Heilige Vader speciaal de ouders „uit alle klassen" op het hart drukt, ervoor te bidden, dat er ook uit hun gezin een priester moge voortkemen. (Van onze tafeltennismedewerker) Zaterdag» 14 October komen de tafeltennissers in de hoofd- en overgangsklasse weer aan de start voor de nieuwe competitie van de Nederlandse Tafeltennisbond. Gezien de vele voorbereidingen en moeite die zich diverse verenigingen hebben getroost om zo goed mogelijk voor de dag te komen, is het de verwachting, dat in deze competitie weer fel en enthousiast gespeeld zal worden, zodat vele interessante ontmoetingen verwacht kunnen worden. De indeling van de hoofd klasse is als volgt: M.T.T.C., Maastricht; Well Shot, Nijmegen; Kapid, Amsterdam; Sparta, Amsterdam; Barna, Utrecht; Ned. Lloyd, Amsterdam; Quick, Hilversum; Wifra, Rotterdam; Never Down, Zaltbommel. Zeer benieuwd zijn wij naar de prestaties van de twee nieuwelingen in deze klasse, n.l. MTTC en Rapid. Deze laatste' zal met geroutineerde spelers als Holswilder en Lorsheyd, het zeker wel redden. MTTTC zal dit jaar zeker nog geen rol van bete kenis gaan spelen, alhoewel het enthousiasme van deze spelers nog menig puntje kan opleveren. Sparta, o.a. met C. du Buy en W. van Zoelen, zal dit jaar weer een ernstige gooi naar de titel doen, waarschijnlijk met als naaste concurrenten Quick en Wifra. Ned. Lloyd, dat door het niet meespelen van P. Kreuger verzwakt uitkomt, zal het dit keer niet verder dan de middenmoot brengen. Er zal fel gekamp worden om de gevaarlijke plaatsen te ontwijken, aangezien Never Down, Barna en Well Shot van gelijke krachten zijn. De overgangsklasse A is als volgt sa- mengesteld: Picus, Vice-Versa, MTTC 2, De Meppers. PTT, Vaals, Advance, PMS. In deze afdeling is de étrijd volkomen ?pen, daar MTTC naar de hoofdklasse ls ,?ePromoveerd. Aan een voorspelling zullen wij ons daarom maar niet wagen en zullen het verloop van de com petitie die hier ongetwijfeld zeer span nend beloofd te worden, afwachten. De overgangsklasse B omvat de vol gende clubs: UTTC, Barna 2, 't Balletje, VIF. A VGA, KKK, Quick 2. Hilversum. Dit *an eeh interessante afdeling worden. Evenals de drie voorgaande jaren zal KKK. wederom trachten het kampioenschap te behalen. Lastige te genstanders, die gaarne van een misstap van KKK gebruik zullen maken, zijn evenwel Hilversum en AVGA. Dit wil echter nog niet zeggen, dat de overige teams kansloos zullen zijn. In de overgangsklasse C zijn ge plaatst: Sparta 2, Rapid 2, Disnie, Jong Leven, AMVJ Wfried, AVGA 2, TOG 2. Het pas gepromoveerde Sparta 2 zal een serieuze poging doen om het ver blijf in deze klasse zo korf mogelijk te houden. Of dit zal lukken! Teams als Rapid 2. Winfried, AMVJ zullen dit zeker trachten te beletten. Disnie zou ook wel eens een belangrijke rol kun nen gaan spelen. AVGA 2, Jong Leven en Tog 2 kunnen het wel eens hard te verduren krijgen. Wedstrijdprogramma. Hoofdklasse 14 October: Ned. Lloyd—MTTC. Well ShotRapid, SpartaBarna, Quick Wifra; 15 October: Never Down MTTC. Overgangsklasse A (15 October): Picus—Vice-Versa, MTTC 2De Mep pers, PTTVaals. AdvancePMS; B (14 October): UTTCBarna 2. 't Bal letje—VIF, AVGA—KKK, Quick 2— Hilversum; C (14 October): Sparta 2 Rapid 2, DisnieJong Leven, AMVJ Winfried, TOG—AVGA 2. Gedurende de maand Augustus 1050 werd bij de algemene en bankspaarban- ken ingelegd een bedrag van f 36 680.060 en terugbetaald f 40.327.296, een ont- sparing in deze maand derhalve van f 3.647.236. De inlagen over de eerste acht maan den van 1950 waren in totaal f 324.89 1 326 en de terugbetalingen f 305.740.302. ECLciroacoJ 133. De mannen gingen de herberg binnen om Sim, Sam en Rasmus nu eens flink te laten schrikken. Maar het viel een beetje tegen. Hoe ze ook overal tochten, in alle kamers, in de kelder, op de zolder nergens was er iets van de drie musketiers te vinden, want die zaten verstopt in de oude harnassen. Alle drie, nee, toch niet, Sam was er stilletjes tussen uitgetrokken. En buiten de herberg kon je nu gekke iingen zien gebeuren. Daar liep een musketier rond met drie paarden aan een. touw, de paarden, die de mannen onder de ramen hadden gezet. En op de plaats, waar zij gestaan hadden, stonden nu drie hobbelpaarden en de zadels waren ingesmeerd met uitstekende lijm. Het is op het ogenblik al show wat de.klok slaat. De modeshow loopt altijd vol, net als de bioscoop, omdat de mens houdt van de droom. Een aantal Neder landse schoenenfabrikanten heeft ook weer een schoenenshow gehouden volgens een nieuwe en veel prettigere regie, die voor het publiek uitsluitend pers veel minder vermoeiend was dan de normale methode, waarbij de mannequin gewoon voorbij wandelt en men zich moet inspannen om de blik uitsluitend op haar voeten te concentreren. Ditmaal was het verhoogd podium van boven af afgesch.ermd, zodat de man nequin tot even boren, de knie voor het publiek verborgen bleef en men alle aandacht op het zich beroepend schoeisel kon richten. Veel nieuws is er niet in de schoe nenwereld. behalve dan dat de sport schoen d e grote, liefde blijft, maar weer meer gevraagd wordt in leer dan in suède (zo heerlijk omdat het niet ge poetst hoeft), omdat men leer als soli der beschouwt. De dikke rubberzooi is erg iri trek Wat het lichtere schoeisel betreft blijft men streven naar steeds groter souplesse en de hak wordt hoog. Voor de avond zijn er weer brocaat- schoentjes. Méér dan kleur (weinig verandering) en materiaal, interesseert ons op 't ogenblik wat er met de prij zen gaat gebeuren. De herfst kwam el lendig vroeg, de regen gutst al weken lang neer, de kranten zeiden dat de leerprijzen stegen, dus het publiek deed een aanval op de schoenenwinkels, die ie/ vraag niet altijd helemaal konden op vangen, waardoor hier en daar tijdelijke schaarste ontstaan is. Er is echter over productie van schoenen, men vreze dus niets. Maar de prijzen klimmen vanwe ge het stijgen der leerprijzen onher roepelijk naar boven, wij laten ons ver tellen, met 15 a 20 Over schoenen gesproken, wij vroe gen dezer dagen in een winkel naar overschoenen. „Die zijn er nog met, dame," zei men ons, „die komen pas met het slechte weer." Waarop wij vroegen, met een blik naar de natgekletterde ramen: „Mijn heer, wat noemt u slecht weer?" „Sneeuw," zei hij stralend. Het is met de overschoenen, laten we zeggen, de regenschoenen maar treurig gesteld. De rubberfabrieken die zeggen, dat ze er geen rubber voor hebben, ma ken alleen ongezellige glimmend zwarte kaplaarzen We hebben doze zomer op de schoe nenshow van een Engelse schoenenfabri kant alleraardigste „all weather"- schoenen gezien, hoog, met een rits dicht, van ruiten materiaal of aardige tweed. Waarom kunnen die niet hier gemaakt wor den. als importeren te duur is? Als de vrouwen in één land ter wereld goed, practisch en aardig (voor het moreel zeer belangrijk!) regenschoeisel ver dienen, dan is het wel in dit verrege nend polderland. Jurkje van Fath met diagonaal naden en onderuitspringende klokjes. De Franse haute couture heeft dit seizoen voor het eerst Nederlandse wollen stoffen ge bruikt. /.HA.-y'.»--• Na zwart en bruin is grijs de meest gevraagde schoenkleur. Deze grijze suéde sportschoen met spekzool is van een Brabantse fabrikant. Bij de regen is het goed binnen zitten. Niet alleen daarom, maar omdat het een uitstekend initiatief was (afgekeken van Amerika), heeft de Amsterdamse firma wordt, Kort herfstjasje van Manguin met skunk-garnering en driekwart mouw. De tweede bontrand zit langs do hand schoen. die de vrouwen die stof bij haar ko pen de gelegenheid geeft om van die stof onder deskundig toezicht haar eigen kleren te. maken, zo'n succes. In het grote lichte lokaal met kniptafels, zes naaimachines, persbouten, fournitu ren en drie helpende coupeuses is het dag in, dag uit, grote bedrijvigheid. Geen wonder, want het moment is precies raak, nu kleren duurder gaan worden en de waarde van zelf-maken gróter Ik ga wel bij de paters naar de kerk. Daar is het gauw uit", zei me dezer dagen een jonge vrouw, bij wie ik logeerde. Toen ik te kennen gaf, dat ik dit een vreemde opvatting vond, te meer waar ze op deze ma nier geen deel had aan het parochieleven, antwoordde ze, dat men haar thuis het kerkgaan tegen had gemaakt door haar te dwingen elke dag te gaan. Deze vrouw zal 'waar schijnlijk wel gedacht heb ben. dat ze de waarheid sprak. Toevallig ken ik haar en het gezin, waarin ze is opgegroeid, goed genoeg om te weten, dat dit niet het geval is. Deze vrouw gaat zo weinig naar de kerk. omdat haar geloofsleven niet van die aard is, dat bidden en de H. Mis bijwonen werke lijk iets voor haar beteke nen. Ze gaat naar de kerk, omdat het nu eenmaal zo hoort op Zondag. Ze bidt voor en na tafel, omdat ze dat zo heeft geleerd en om dat dat in ieder katholiek ge zin te doen gebruikelijk is. 's Avonds bidden de kin deren samen hun avondge bed. als moeder er tenminste aan denkt, en 's morgens wordt het waarschijnlijk al tijd vergeten. Als je haar zou zeggen, dat het toch wel nodig is het ge loofsleven nu en dan eens te verlevendigen of te verdie pen. zou ze jé waarschijnlijk verbaasd aankijken en je vertellen, dat ze daar geen tijd voor heeft met haar druk gezin. Bovendien, ze doet toch haar plichten. Het is met deze vrouw, ais met heel veel anderen. Ze is katholiek opgevoed, doet de dingen, die haar van kind af geleerd zijn, maar daar houdt het mee op. Van een levend geloof is geen sprake en daarom hadden de geloofs praktijken, die ze thuis ge wend was, als dagelijks naar de H. Mis gaan en de rozen krans bidden, geen beteke nis voor haar. 'Niet omdat men ze haar „had tegenge- maakt", liet zij ze na zodra ze los kwam te staan van thuis, maar omdat ze de be tekenis ervan niet zag en be greep. Nu in de maand October weer wordt aangedrongen op het bidden van de rozen krans in het gezin, is het goed en nuttig zich hier eens even op te bezinnen. Samen het rozenhoedje bidden, het is een mooi gebruik, dat he laas meer en meer ver dwijnt. Maar zou het niet be langrijk zijn, dat we ons eens bezinnen op de waarde van het rozenkransgebed en daarover eens spreken mat onze kinderen? Dan zal zon- dei/ enige twijfel dit scho ne gebruik meer kans heb ben in het gezin in ere her steld te worden, maar dan zal ook de rozenkrans met meer eerbied gebeden wor den. Want aan die eerbied ontbreekt ook nogal eens wat, in die gezinnen, die het gezamenlijke rozenhoedje nog kennen. Zelfs eerbiedig ge beden vraagt het ons niet meer dan zeven minuten. Zijn er heus gezinnen, waar men die tijd niet kan vin den, als men het eerlijk wil? Bokking is een product, dat verkregen wordt door het roken van haring. Men kent hierbij twee methoden: het „koud roken", dat lange tijd (24 a 36 uur) gebeurt bij een lage temperatuur en het „warme roken" dat kort duurt, n.l. 4 a 5 uur bij een hoge temperatuur. Bij de eerste, langdurige methode krijgt men de ge rookte bokking (Engelse-, spek- of zalmbokking),; hier voor wordt uitgegaan van sterk gezouten haring (pe kelharing of steurharing). Bij de tweede methode ontstaat de gestoomde bokking (o.a. de Harderwijker en de Lem- ster- of stroobokking), waar voor men verse haringen neemt, die eerst licht wor den gepekeld. Het onderscheid tussen ge rookte en gestoomde bokking is dan ook, dat de eerste soort zouter en droger is dan de tweede. Gestoomde bok- ASTRID. king is door de hoge tempe ratuur en het in de vis aan wezige vocht als het ware gaar gestoomd in zijn eigen velletje, zodat het visvlees zachter en minder glazig is en het vel losser zit dan bij de gerookte. De houdbaarheid van de gestoomde bokking is dan ook minder groot dan die van de gerookte; men kan ze meestal niet langer dan 2 a 3 dagen bij koele temperatuur bewaren. Iedereen weet, dat haring een zeer gezond voedings middel is. Gerookt of ge stoomd heeft zij deze eigen- schap volkomen behouden. £n zij is niet duur. De bokking ggniet bekendj he.id als broodbelegging, bij het ontbijt of aan de koffie maaltijd. Ook kan men ze, als hartig hapje, verwerken in ean salade of, nadat ze is fijngewreven en vermengd met wat fijngehakte ui, sla saus en peterselie, op toast smeren. Uitgeholde tomaten of komkommers gevuld met bokking (die b.v. vermengd is met slasaus en fijngesne.- den sla) vormen een pittig voorgerechtje of een smake lijk extraatje bij de koffie maaltijd. Bovendiei kan bok king verwerkt worden bij de Warme maaltijd, in rijstge rechten of macaroni of bij stoofschotels. Hartige drie-in de-pan kan men maken door het beslag te vermengen met wat fijngewreven bokking vlees. Nu er weer volop bokking is, profitere men daar ook terdege van. 14 Maart van dit jaar heeft de recht bank te Allonaar een zestal leden van het personeel der gevangenis te Hoorn wegens hun ten hjste gelegde mishande ling van gevangenen tot geldboeten veroordeeld. IJ. S! kreeg 100 of dertig dagen, H. P. 100 of dertig dagen, J. P f 100 of dertig dagen, J. M. 25 of tien dagen, R. W. 50 of twintig dagen en G. A, B. 10 of vijf dagen. Dinsdag diende de zaak in hoger beroep voor het Gerechtshof te Amsterdam. De procureur-generaal vroeg voor de eerste vier verdachten bevestiging van het vonnis; tegen R. W. eiste hij 50 of vijf en twintig dagen an tegen G. A. B. f 25 of tien dagen. Hij achtte de ten laste gelegde mishandelingen bewezen „Men moet de toestanden in het gesticht echter in aanmerking nemen", zo zei hij. Uitspraak 17 October. H. Heiss. H. Damsma, D. v. d. Wal Th Rozijn, H. Harder, J. v. Doorn, S. Terp stra, P. Ykelenstam, C. Klein, J. v. Wa- geningen (cum laude), H. Bainer, K. Kok, rnej. J. Prakken en M. de Groene. t UTRECHT Doctoraal rechten: mej. J. Bok, Veenendaal; P. v. Romburgh, Baarn; A. Groenestein, Huizen 1N.-H.); H. v. d. Pol, Hilversum; R. Baron de Vos van Steenwijk, Wijhe; F. Gimbrère, Soestduinen; R. Huygen (cum laude). Utrecht. Cand. wis- en nat. G: J. Emme- lot, Utrecht. Cand. rechten: T. Stegeman, Utrecht. GRONINGEN Cand. geneesk.: de dames N. Nanninga. Stedum; H. Scherp- bier. Leeuwarden; de heren C. Mijnhout, Apeldoorn; H. de Vries, Groningen. LEIDEN Doctoraal Ned. recht: N. Noens, Amsterdam; mej. T. Schuurman, Dordrecht. Doctoraal Rom. taal: mej. T. Cleveringa, Leiden; mej. C. Sickinghe (cum laude), Noordwijk. Doctoral Ind. (econ.): E. Utrecht, Leiden. Cand. Ned. Ind. recht: mevr. E. Honigh-Scipio, Den Haag; Sie Khwan Ho, Leiden. Doctoraal Ned. Ind. recht: R. Sumarto Djojodi- herdjo, Den Haag, H. Kimijser, Den Haag; Ong Boeng Djie. Leiden. Arts ex. Ie ged.: W. Linscher, Leiden. Arts ex. 2e ged.: N. Biankevoort, Heerlen, F. de Boer, Den Haag; S. Bouwer, Leiden; J. Mees, Leiden, BODEGRAVEN, 3 Oct. Kaasmarkt. Aanvoer 169 partijen: 1ste soort f 2,11 2.20, tweede soort f 2.042.10, zware tot f 2.35. Handel flauw, GRONINGEN, 3 Oct. Veemarkt. Kalf- en melkkoeien I f 925.00—975, II f 800.00—875, III f* 650.00—775; kalfvaar- zen I 775.00850, II f 600.00700; vroegm. koeien f 675.00—950, II 750.00—825;. va rekoeien I f 600.00—650, II f 450.00—525. stieren I f 2,10—2.20, II f 1.80—2 per kg. slachtgew.; kalveren en pinken I f 150.00—450; slachtvee: I f 2.25—2.35, II f 2.10—2.20, III f 1.20—2 p. kg. slacht gew.; nuchtere kalveren I f 30.0050 per stuk; weideschapen I f 80.0090. II f 65.00—75; vette lammeren I f 50.00— 80; vette schapen f I 95.00115; loopvar kens I f 50.00—85, biggen I f 30.00—36. II f 20.00—24 per stuk; vette varkens I f 1.12—1.82, II f 1,50—1.64 per kg. le vend gewicht; zouters I f 1.501.60 per kg. levend gewicht. Aanvoer: 851 runderen, 281 kalveren, 873 schapen, 580 varkens, 833 biggen, 56 paarden, 42 bokken en geiten. Totaal 3516 stuks. GRONINGEN, 3 Oct. Graanbeurs. Rode tarwe f 19,2022.95, witte tarwe f 19.20—22.00, inlandse rogge f 20.20— 25.85, wintergerst f 2427.95. netgerst f 27.95—29.45, zomergerst f 25.20— 28.60, witte haver f 23.2027.40. groene erwten f 33.2539.25, paardenbonen 31 50. koolzaad f 50.3059, karwijzaad f 85.40—110.40, kanariezaad f 47.30— ROTTERDAM. 3 Oct. Veemarkt. Aan voer in totaal 5515 stuks vee: 750 vette koeien en ossen, 1590 gebruiksvee, 100 vette kalveren, 587 graskalveren, 469 nuchtere kalveren, 198 varkens, 537 big gen, 236 paarden, 38 veulens, 925 scha pen en lammeren Prijzen: Vette koeien le kw. f 2.65—2.80, 2e kw. f 2.35—2.55, 3e kw. f 2.052.35; vette kalveren le kw. 3—3.40, 2e kw. f 2.70—2.90, 3e kw. f \22.40 per kg Graskalveren le kw. f 300.00, 2e. kw. f'200.00. 3e kw. f 150.00; nuchtere kalveren I 58.00, 2e kw. f 53.00. 3e kw. f 48.00; biggen le kw. f 45.00. 2e kw. f 40.00. 3e kw. f 30.00; alles p. stuk. Slachtpaarden le kw. f 1.75, 2e kw. f 1.65, 3e kw. f 1.55 per kg. Schapen le kw. f 110.00, 2e kw. f 75.00, 3e kw. f 60.00; lammeren le kw. f 90.00, 2e kw. f 80.00, 3e kw. f 65.00; melk- en kali koeten le kw f 950.00, 2e kw. f 850.00, 3e kw. f 750.00; varekoeien le kw. f 650.00, 2e kw. f 575.00, 3e kw. f 525.00; vaarzen le kw. f 665.00, 2e kw. f 600.00, 3e kw. f 525.00; pinken le kw. f 500.00, 2e kw. f 400.00, 3e kw. f 350.00; alles per stuk. Overzicht; vette, koeien iets ho gere prijzen. Melk- en kalfkoeien luie handel, prijzen vooral niet hoger. Binnenlandse granen (boerennoterin. gen). Tarwe 20.00 tot 21.40, rogge'24.50 tot 25.25, zomergerst 26.50, wintergerst 26.brouwersgerst 27.haver 24.00 tot 25.groene erwten 35.tot 38. capucijners 60.00 tot 68.00, paardebonen 28.tot 29.duivenbonen 38.tot 41.koolzaad 57.karwijzaad 112. tot 117.blauwmaanzaad 125.tot 132.geel mosterdzaad 75.tot 80. alles per 100 kg. AALSUM 3 te Boulogne;AGATHA 4 te Surabaja; ALCHIBA 3 n. Lulea: ALDERA- MIN 3 n. Dakar; AMSTELPARK 4 n. Dja karta; AMSTELSTAD 4 te Semarang; AVERDIJK 3 bij K. Race; BERGKALIS p. 3 Gibraltar; BEVERWIJK p. 3 Wight; BLI- TAR 3 te Belawan; BLOEMFONTEIN 3 te Onorto' BLOMMERSDIJK 3 te K. Race; BOISSEVAIN 5 te Mauritius: BOSKOOP 3 n Laeuaira; BREDA 3 bij Flores; CAL- TEX Den Haag p. 3 K. Bon: CALTEX LEI DEN p. 3 K. Bon; CASTOR 3 bij Trini dad' CELEBES 3 n. Plymouth; CHAMA 3 n. Curasao: CHITRAL 3 te Aden; CLAVEL- i 3 n. Beiroeth; CORILLA p. 3 Golf v. Otranto; CORYDA p. 3 Socotra; EDAM 3 bij K. Race; ENA 3 n. Curasao: ESSO BOTTERDAM 3 bij Ouessant; ETREMA 3 bij Monrovia; FRIESLAND 3 n. Aarhuus; GENERAL C. C. BALLAU p.,3 K. De Gata; HECTOR 3 n. Volos; HECUBA Sl bij Madeira; HERSILLIA 3 n. R'dany, JAVA 4 te Djakarta; JOBSHAVEN p. 3 K. Verde; JOH. v. OLDENB. 4 te Fremantle: JUPI TER p. 3 Algiers; KERTOSONO 3 n. P. Sudan; KOTA AGOENG 3 te P. Said LAERTES 3 bij Fimsterre: LARENBERG 3 bij Finisterre: LEOPOLDSKERK 3 te Aba- dan' LEUVEKERK p. 3 K. St. Vmeent; LIEVE VROUWEKERK 3 n. R^nura; LINDEKERK 3 n. Hamburg: LOFNER- KERK 3 te Genua: LOFPERSUM p..3 Oues sant; LUTTERKERK p. f^stene, MAASKERK 3 n. Le Havre. MARISA 3 n. Sydnev. MARPESSA 5 te Santa Cruz; MEERKERK 6 te Hongkong; MENTOR 3 n. Alexandrië; MITRA 3 AMSTERDAM 3 bij K. *ace STROOM 3 te Matadi; oN™A 4 te Suez, ovttt Aln Balikpapan, POELAU LAUT n 1 K Bouearoni PRINS ALEXANDER 3 Cii K C®earg; PRINS WILLEM III 3 r anrt' Fnd' PRINS WILLEM IV 4 te Cu racao^ RIDDERKERK 3 n. P. Elisabeth: MOUW 3 bij K. Race; ROEPAT 3 te Opor- in- ROTTI 3 te Belawan; RUYS 3 n. Buenos Aires; SALAWATI 3 bij Fayal: SCHIEDIJK 6 te Antw.; STAD ARNHEM p 3 Guernsey; STAD BREDA 3 op de Schelde; STAD MAASTRICHT 4 te Vlaar- dingenT STAD SCHIEDAM 3 te Genua: STAD VLAARDINGEN 3 te Narvik; STREEFKERK p. 3 Bizerta; TABIAN 4 te Djeddah: TERNATE 4 te Makassar; WA TERMAN 3 n. Djakarta; WESTERDAM 3 bij Scilliea.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4