STAD EN OMGEVING Plechtige herdenking Stichting Ziekenapostolaat li I II, Neem en lees GeLnk aan voedsel en medicamenten Hoe spelende R.K. clubs N.-Guinea-conferentie enige tijd uitgesteld Indon. antwoord aan Unci overhandigd Uw dans-seizoen-1950 staat Uw dans-seizoen-1950 staat, J. G. MARTIN Zonen Prima Primariakerk te Bloemendaal een week in wereldbelangstelling ZAAK-POOS EN SLAGTER WONINGRUILCENTRALE Drama uit bezettingstijd TAMMER DINSDAG 10 OCTOBER 1950 PAGINA 2 Werknemsnde Middenstand Fris programma van de afdeling Haarlem Noord-Hollandsche Mij. van Levensverzekering te Haarlem Aanbestedingen Optreden van „Die Spaarne- ghesellen" Biljarten Burgerlijke Stand het vijfde jaarboek der Triniitariërs POSTDUIVEN voor de deur 16 October begint Uw Dans-Cursus bovendien in het feestelijk Darts-A cadem ie Schagchelstraat 29 - Haarlem - Telefoon 10806 U kunt inschrijven voor Uw R.K. Cur sus en Bes'.oten Clubs of APPELS VOOR EVA „Martinshof" edelsmeed kunst exposeert bij Leffelaar 100.000 leden in een kwart eeuw ZANDVOORT HULP AAN GEREPA- TRI EERDEN „KUNST ZIJ ONS DOEL" Concert H.O.V. Op één avond naar Rome HEEMSTEDE DE F AF AB AP A Bijeenkomst Buurtvereniging „Aerdenhouts Belang" Onze jeugd SANTPOORT Gouden bruidspaar R.K. Meisjeszangclub Geen heer in het verkeer Nederl. gemeenschap op Ambon in moeilijkheden CORPS MARINIERS BELEDIGD Een maand voorwaardelijk Jachtopziener uit Lisse zal opnieuw terecht staan BESOMMINGEN Waterstanden REPATRIËR1NGS- EN TROEPENSCHEPEN Waterpolo-resultaten LAATSTE NIEUWS Unci overhandigd Ts? Beurs van Amsterdam Beurs van New York - Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Weet U 't nog? Een prima 3-delig mafrasstel tegen uiterst voordelige prijs vindt V in 'n rijke sortering bij HAARL. MATRASSENHUIS H. DE GRAAIT Wat er in het post pakket zat vJÊi S*jjl s* Hit: H-"l le Het bestuur van de Werknemende Middenstand, afdeling Haarlem zona dezer dagen aan haar leden een welver zorgd programma voor de komende wintermaanden. Deze jongste en tot nu zo bescheiden standsorganisatie maakt met haar nieu we programma furore. De tnlui geschiedt middels een bijeen komst op Donderdagavond in Hotel Royal met pater J. Colsen CM. ais spreker. Voorts staan de kernvorming op het programma en twee series culturele avonden.- Een serie culturele filmavon den onder leiding van de heer W. BeijK; een serie met voordrachten over de mu ziekkunst onder leiding van de heer Jan Laarveld. Middelerwijl zal een familie-avond worden gehouden met een inleiding over de toekomstmogelijkheden voor onze jongeren. Naar wij van bestuurszijde verne men, zal het van de reactie der leden afhangen, of nog deze winter meer zal worden geboden. Wij geloven, dat het welslagen van dit wel serieus voorbereide programma voor een belangrijk deel afhankelijk is van de medewerking der katholieke vakorganisatie van hoofdarbeiders, zo als we die kennen voor de handelsver- tegenwoordigers. technici, administratief personeel, ambtenaren, onderwijzers, werkmeesters, apotheker-assistenten,' en zo meer. Vele dezer groepen kunnen afzonderlijk niet slagen, doch middels de W. M. móet het succes van iedere opzet verzekerd zijn. In de op 7 October gehouden bijzon dere algemene vergadering van aandeel houders werd op hun daartoe gedaan verzoek per 16 October 1950 eervol ont slag verleend aan de commissarissen prof. mr. A. Anema, jhr. F. J. E. van Lennep en dr. A. A. L. Rutgers, en aan de directeuren mr. A. R. Baas en R. A. Baas. Per dezelfde datum werden tot nieuwe commissarissen benoemd de heer mr. W. C. Wendelaar te 'S-Gravenhage en de heren dr. R. van der Hoek en mr W. J. Oosterhoff te Leeuwarden. Tot nieuwe directeuren werden benoemd per 16 Oc tober 1950 de heren L. J. van Vloodorp te Bloemendaal en mr. H. Beucker An- dreae te Aerdenhout. Gisteren is het maken van vier voet balvelden in het sportpark „Noora- Akendam" aanbesteed door de directeur van Openbare Werken te Haarlem. Van de dertien inschrijvers was de fa. J. J Gilberts te Bilthoven de hoogste met f 148.300 en G. Metselaar en Zoon te Haarlem de laagste met f 90.748. Tevens werd de bouw van een dienstwoning met bedrijfsgebouw 'bij de Noorder Begraaf plaats aan de Vergierdeweg, met inbe grip van glas- en verfwerken, aanbe steed. Hiervoor hadden 32 firma's ingeschreven. De fa. H. van der Aar uit Haarlem was de hoogste met f 73.750; het Bouw- en Aannemersbedrijf Buts en Kroon uit Haarlem was de laagste met f54.162. Het toneelgezelschap „Die Spaarne- ghesellen", dat vorig jaar zo'n succes be haalde, zal in het Jeugdcentrum te Spaarndam opvoeren het blijspel „Het Gouden Kalf" van J. Fabricius. Er wordt twee avonden gespeeld en wel Dinsdag avond 10 October en Maandagavond 16 October om acht uur. De Federatie van Biljartverenigingen voor Haarlem en Omstreken is haar 17e competitie begonnen. 13 verenigingen schreven in met 50 viertallen. De uitslagen van de afgelopen 14 da gen luiden als volgt. Na 2 wedstrijden, uit en thuis: A-klas: A.D.O. 1—A.D.O. 2 14—2 S.E.C. 1—S.E.C. 2 6—10 K.R.B.V.V7—9 ZandvoortCentrum 610 DoelenD.W.O412 B-klas: A.D.O. 1—A.D.O. 2 12—4 Telesc. 2Telesc. 1 88 OostenKampervest 106 H. WestZandvoort 160 K.R.B.V.V10-6 C-klas: Doelen 1Doelen 2 97 B.V.V.—K. R12—4 CentrumDuvelshoek 6—iO OostenS.E.G6—10 TelescoopH. West 79 D-klas: A.D.O. 2—A.D.O. 1 10—6 Centrum 1Centrum 2 106 H. WestOosten 115 K-R.—B.V.V12—4 Duvelshoek—D.W.O14—2 E-klas: A.D.O. 1—A.D.O. 2 13—3 S.E.G. 1Oosten 106 H. WestTelescoop 106 KampervestZandvoort 124 GEBOREN: G. J. van LooijPirovano, A. H. Schuttevan Leeuwen, C. S. M. van den Bergvan den Berg, m' E. ter Walvan Essen, P. J. M. Vermaat Adelaar, M. A. M. FrielinkLücker. J. P. Negrijnvan den Hoek, M. G. Kau- lingSlikker, W VisserFreriks, H. W. van der Burgvan Stricn,, E. M. Mos- M terdvan der Meulen, M. BlonkTele- ge, J. C. FilmerDuwel, W. M. Blok— Hardcsmeets, allen een zoon. P. W. Ruppert—Willard, H. van Excel van den Nouwiand, J. Bijsterbosch Smit, H. C. M. KalLips, C. van Hooy- daiemvan den Berg, A. M. Floberg Pauls, M. J. Coendersvan Melsen. V. KraleOtter. L. A de Bruijnvan Roo- de, E. M. Schuijt—Koning, L. T. Zuuren- donkMeijer, M. T. van Loonde Rooij, W. Visee—Van den Enk, J. Kramer van der Mije, E. RutteAdmiraal, al len een dochter. ONDERTROUWD: R. Zeilstra en E. M. A. A. Krüger. OVERLEDEN: C. Warnier, 71 j. Nico- laas van der Laanstraat, C. Visser, 74 j. VoorhoutstrSat, G. J. Kleijn, 73 j. Maer- ten van Heemskerkstraat, D. Wurkum, 65 j. Aelbertsbergstraat, A. A. M. C. Bros, 77 j. Zijlstraat, C. Ruppert, 4 u. Harmenjansstraat. Voor ons ligt het vijfde jaarboek van het Triniteits-lyceum, dat tevens het openingsnummer is van de twintigste jaargang van het schoolblad Tolle Lege. Technisch maakt het dezelf de verzorgde indruk van andere jaren; maar terwijl men vroeger bij het lezen vaak de indruk kreeg dat hele volks stammen gezegd hadden: „Laat mij er nou ook eens een keer wat in schrijven", aan welk verlangen men dan steeds scheen te voldoen, heeft men nu de sa menstelling van het jaarboek overgela ten aan een tweetal redacteuren. Wij veronderstellen, dat hiervoor wel ge gronde redenen hebben bestaan. De uitgave bevat, behalve de traditi onele jaarverslagen van allerlei scho- laire instellingen en verenigingen (die zeer nuttig zijn en waaraan niet te ont komen valt) een aantal artikelen over onderwerpen, die slechts opgenomen zijn in verband met het feit, dat het hier ook een nummer van het schoolblad betreft; deze laten wij dus in onze be spreking buiten beschouwing. Op de eerste plaats moeten wij hier noemen de bijdragen van de gymnasiast Robertus Stuyt. Ofschoon men deze jon geman verschillende theorieën aanwrijft, die in deze geordende en conservatieve maatschappij onduldbaar zijn, kan men hem toch niet het vermogen ontzeggen, om op een gesmeerde wijze zijn sarcas men af te vuren. Wij verwonderen ons hier niets over; juist wanneer men een diepgaande studie heeft gemaakt van de klassieken, ziet men de feilen, die aan de tegenwoordige maatschappij kleven. Dit is ook de reden, waarom de onwe tende HBS-ers vol vreugde het leven ingaan, de gymnasiasten daarentegen als zorgelijk gerimpelde ontmoedigden. Dit verschijnsel treft men ook aan in het afscheidswoord van een andere gymna siast, die zijn lyceum de raad geeft de melk niet te laten schiften, nu de room dat is hij zelf de school verlaten heeft. Dat is geen pathetiek; dat is waarachtige levensernst. Wij treffen verder een enquête aan, gehouden onder de bestuursleden van de schoolverenigingen. Hieruit blijkt, dat het enthousiasme onder de ouderen be hoorlijk aan het tanen is. Bovengenoem de sarcasticus geeft op de vraag: „Hoe veel practiserende leden hebt u thans?" ten antwoord: „Slechts nu en dan enkele omgekochte bezoekers", en op de vraag: „Wanneer denkt u te overlijden?" (men bedoelde de club, maar het werd alge meen persoonlijk opgevat) antwoordde hij: „Als ik een Christenmens was zou ik zeggen „als het mijn tijd is". Nou verd.. ik het". Wij herhalen: een pes simistische mentaliteit. Vele oud-redacteuren, onder wie God fried Bomans en Harry Prenen, hebben door hun bijdragen een monumentaal karakter aan de uitgave gegeven. Be halve genoemden valt fr. Otto J. Roe land O.E.S.A., de kroniekschrijver van 19481949 op met zijn artikel „Kleine Reünie". De meeste oud-scholieren, die dit jaar eindexamen deden, weten wat hun past: een eerbiedige en dankbare schroom ten opzichte van hun leraren. Daarom is het juist zo jammer, dat een van hen, een zekere Frans Grosfeld, zo zeer de wijsheid al in pacht meent te hebben, dat hij ongestraft de draak denkt te kunnen steken met zijn vroe gere leraren. Toch vergist hij zich. Zijn kroost zal dit eenmaal, op de school banken zittend, moeten bezuren. F. G. Kampioenschappen 1950 P. v. Noorder kwartier Oude duiven. Vitesse: 1. A. Doornbosch; Z. P. v. d. Kerkhof; 3. A. Bot. Fond: 1. A. Bot; 2 B. Vergers; 3. P. v. d. Kerkhof Generaal oude duiven. 1. A. Dodrnbosch; 2. P. v. d. Kerkhof: 3. A. Bot. Jongeduiven. 1. J Schuitemaker; 2. P. v. d. Kerk hof; 3. A. Bot. Generaal jong en oud. 1. A. Doornbosch; 2. P. v. d. Kerkhof: 3. A. Bot. Na vlucht. 1. A. Bot; 2. Ch. Wullems; 3. A. Doora- bosch. Kampioensvogel oud: A. Doornbosch Kampioensvogel jong: Ch v. d Putten. BIOSCOPEN: Rembrandt: The big lift (14 j.)» 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Abbott en Costello in het Wilde Westen (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Vuleano (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Voor wie de klok luidt (18 2.30 en 8 u City: Whiskey als wate^ (a. U, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: Dé vrouw uit het volk c 14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 10 October Schouwburg: Comedia met „De dood van een handelsreiziger", 8 uur. Concertgebouw: Eerste kamermuziek avond solist Stevan Bergmann, piano, 8 u. Frans Halsmuseum: P. A. Heeres over „Moderne therapeutische aanwinsten op het gebied van de interne geneeskunde (V.U.), 8 uur. Frans Hals: Cultuur-programma aan In donesië gewijd (H.K.G.) 8 uur. Woensdag 11 October Schouwburg: Thalia met „De tante van Charlie". 8 uur. Advertentie teken van... Martin's Jubileum! .0^ Privé-lesen Inlichtingen inwinnen elke dag 11—12, 14—17, 19—21 u. Het is juist een jaar geleden dat wij in huize Leffelaar kennismaakten met en daarna berichtten omtrent het atelier van edelsmeedkunst dat in de stille bossen van Eefde verborgen en Martins hof geheten, een select team van kun stenaressen en edelsmeden herbergt die gebonden zijn door het ideaal, het edele sieraad, de appel voor Eva. Het is als een sprookje, die glinsterin gen van kristallen dauw, de koralen 'van feeënbloed gevat in gloeiend goud, als gesponnen door spinnen op een blad van koel zilver uit het bos van een be toverd kasteel. Iets van de directe sfeer uit dat bos heeft mevrouw Furstner meegebracht nu zij de feeërieke sieraden in een arran gement van bloemen, bessen, kleurige takken en bijzondere weefsel opnieuw heeft geëxposeerd in de benedenzaal van Leffelaar, Wagenweg. Ieder sieraad, pas in functie wanneer het tegen het fond van japon of huid in beweging is door het dragen van de eigenares, krijgt door deze wijze van tentoonstellen iets van het tekort ver goed nu het stil ligt op een tafel. Hier mee niet tevreden, kan men bovendien door een mannequin ieder gewenst sie raad zien dragen. Als nieuw willen wij nog vermelden dat sinds kort bepaalde, bijv. door hun eenvoud daartoe geschikte sieraden in een klein aantal worden vervaardigd, in plaats van als unicum naar hetzelfde ontwerp. Hierdoor werd het mogelijlj een hand-gesmede broche of ring voor een waarderend publiek van "minder grote koopkracht bereikbaar te makpn. Uiteraard geschiedt dit zonder het sie raad op enigerlei wijze kwalitatief te verminderen. Dit zijn dan de nieuwe dingen die wij ter expositie gewaar zijn geworden. Wat de evoluties in de collectie betreft: be halve Maud Smit en Lily Prins ontwerpt nu ook Dea Mulder voor Martinshof. Wij zagen van haar een paar zilveren clips van even grote eenvoud als distinctie. Maud Smit, speels van geest, beweegt zich in de richting van een asymmetrisch ornamentaal ontwerp dat zekere vond sten van abstracte schilder- en beeld houwkunst binnen de perken roept waar deze op hun plaats zijn. Het weerzien van enkele als exposi tiestukken zorgvuldig vastgehouden smeedwerkjes, zoals het zeemeerminnetje en het stilleven in koraal en goud zal de velen die hiervoor in bewondering stonden, verheugen zoals het ons deed, en de nieuwe bezoekers een nog maag delijke vorm van verrukking ontlokken. Ook het motief van vissen in een golf, is met enige variëteiten in dit genre uitgebreid. Het weerzien deed echter ook een vrees die wij reeds vorig jaar koesterden tot zekerheid worden, namelijk dat men voorzichtig zijn moet met het gebruik maken van émaille, dat in sommige ge vallen van flatterende charme een effect kan verlenen, dat lijnrecht tegengesteld is aan de waardigheid van het edele metaal, en een bekoorlijkheid als een eeuwige glimlach die zo spoedig irritant tot de kostbaarheid van het verwerkte wordt en daardoor in tegenstelling staat materiaal. Een sieraad behoort generaties lang met liefde gedragen te worden en moet in zeker opzicht klassieker zijn en dit met een moderne vormentaal zeer wel te verenigen zoals op die enkele vergeeflijke, want charmante, uitzonde ring na bij dit jonge atelier een bewust punt van uitgang is. l. T. Toen in Juni voor de vijf en twintigste maal het ziekentriduum in de kerk van de Allerheiligste Drieëenheid te Bloe mendaal gehouden werd, wijdden wü een uitvoerig artikel aan het pionierswerk van pastoor L. Willenborg z.g. Uit bet schuchtere, maar geslaagde pogen te Bloemendaal groeide het Wereldzickcn- apostolaat. Hier en daar werden ook tri duüms en ziekcnloven gehouden en daar de pastoor zag, dat zijn initiatief tot nog rijker vruchten zou kunnen leiden, vroeg hij aan de bisschop, of hij alle zieken in het land iedere maand een persoonlijke Te Zandvoort is geïnstalleerd het plaatselijk comité van kerkelijk en par ticulier initiatief voor sociale zprg ten behoeve van gerepatrieerden. De voor zitter is de heer B. F. Bersma. directeur van sociale zaken. In de commissie zijn vertegenwoordigd de kerkgenootschap pen en enkele plaatselijke verenigingen. Voor de R.K. kerk heeft daarin zitting kapelaan J. Blom. De commissie hield zich bezig met de problemen, welke zich in Zandvoort reeds hebben voorgedaan tengevolge van de onderbrenging in De Schelp van 80 leden van 't K.N.I.L. met hun gezinnen. Van de 70 leerplichtige kinderen werden er 40 geplaatst op de Mariaschool en 30 op de Chr. school. Geen enkele leerling werd aangemeld voor de openbare school. Op Maandag 16 October zullen des avonds in „De Schelp" films over Zand voort worden vertoond. De burgemeester zal dan een openingswoord spreken, dat tevens is bedoeld als een welkomstwoord namens de gehele Zandvoortse bevol king. Bij de opening van de najaarstentoon stelling van het genootschap „Kunst zij ons doel" in het „Huis van Looy" bracht de schilder Jan Wiegman bij zijn ope ningswoord de onevenwichtigheid van vele jonge beeldende kunstenaars ter sprake, o.m. naar aanleiding van het destijds door B. en W. van Haarlem ge geven advies de vereniging te splitsen. Daardoor zouden dan alleende stem hebbende leden van het genootschap kunnen exposeren. Dat in deze zin ook werd besloten, was voor sommigen reden om uit te treden en weer nieuwe groepjes te vormen. Maar Wiegman merk te daarbij op, dat al die groepjes het nog geen 130 weken hadden uitgehou den, terwijl „Kunst zij ons doel" reeds even zovele jaren bestaat. Spr. zei ver der, dat er helaas nog veel te weinig ruimte was om te exposeren. Wel was er reeds iets gevonden in Haarlems om geving. maar een en ander zou maar liefst het bedrag vragen van tachtig duizend gulden. Een getal n*?t vier nul len wordt een beeldende kunstenaar echter wel wat te machtig.... Het eerste concert van de Vrijdag avond-serie zal door de H.O.V. op 13 October worden verzorgd met medewer king van de componist-pianist Hans Osieck. Vóór de pauze speelt deze de solopartij in „Les djinns" van Sésar Franck, terwijl hij na de pauze zijn nieuwe compositie, het concerto nummer twee, zal introduceren. Het concert, dat onder leiding staat van Toon Verhey, begint met „Ma mère l'oye" van Maurice Ravel en wordt besloten met een uit voering van de suite „Oud Nederland" van Julius Röntgen Sr. Het grote succes dat kapelaan J. v. d. Zalm heeft met zijn Rome-ervaringen, heeft het jeugdcomité doen besluiten nog een avond te beleggen op Maandag 16 October a.s. in het jeugdgebouw Ko- ningsteynstraat. des avonds acht uur. Kapelaan zal dan nogmaals zijn Rome reis vertellen met een „praatje en een plaatje". De baten van deze avond ko men geheel ten goede aan het jeugd werk. Kaarten verkrijgbaar bij de heer H. Mulder, Kampervest 51; mej. Westen burger, Dr. Schaepmanstraat 79 en bij de heer Jan Schackman, Amsterdam straat 6. brief zou mogen zenden. De bisschop had geen enkel bezwaar, integendeel, hij juichte het plan toe en zo ontstond het ziekenapostolaat in concrete vorm. Op Allerheiligen 1925 werd het secre tariaat geopend en kon de eerste brief worden verzonden naar de 125 zieken, die toen reeds waren ingeschreven. Twee maanden later waren het er 725 en thans telt het Ziekenapostolaat in Nederland 23000 leden. Men mag aannemen, dat in de afgelopen vijf en twintig jaar meer dan 100.000 zieken lid geweest zijn van deze heilzame stichting. Onder de bij zondere zegen van God is dit werk uit gegroeid tot een Wereldapostolaat, dat thans verspreid is over 27 landen in ge heel de wereld. Dit bijzondere jubileum zal plechtig gevierd worden in de Prima Primaria kerk te Bloemendaal, waar het apos tolaat zijn oorsprong vond. z.H. Exc. Mgr J. P- Huibers, bisschop van Haarlem, zal daar op Zondag 22 Octo ber om kwart voor tien een pontificale Hoogmis opdragen tot intentie van de leden van het ziekenapostolaat. De huidige moderator, kapelaan H. Roo- scn, zal de predicatie houden. Deze plechtigheid zal via de radio door alle zieken gevolgd kunnen worden. Die zelfde dag zal Mgr. Th. Huurdeman, vicaris-generaal van het Aartsbisdom Utrecht, om half acht een pontificaal Lof celebreren. Dan zal de predicatie gehouden worden door pastoor H. A. J. Drost uit Schoorl over „De betekenis van het lijden ook voor niet-zieken". Het maandelijkse ziekenlof op Dins dag 30 October, dat via de K.R.O. zal worden uitgezonden, wordt gewijd aan mgr. L. J. Willenborg. Rector B. G. Hen- ning, oud-kapelaan van de stichter van het apostolaat, zal onder dat Lof preken. Woensdag 1 November, feest van Aller heiligen en stichtingsdatum van het Ziekenapostolaat, zal in Bloemendaal de Hoogmis worden opgedragen voor de zielerust van de „Vader der zieken". Het Allerzielenlof zat die dag in het teken staan van het gebed voor de zielerust van de overleden leden van het Zieken apostolaat. Elk najaar verschijnen er in de paro chie St. Bavo roodgekleurde biljetten, waarop men het geheimzinnige woord Fafabapa kan vinnen en ook nu is dat weer het geval. Nu weet langzamerhand wel iedereen dat het hier de aankondi ging betreft van een fancy-fair ten bate van het jeugdwerk in de parochie van St. Bavo en deze zal op Donderdag a.s. geopend worden. Op deze fancy-fair vindt men allerlei gelegenheden waar men op een prettige en aangename wij ze zijn geld voor een goed doel kan be steden; het zou niet in overeenstemming met het geheimzinnige woord zijn, in dien we vooraf daaromtrent iets ver klapten. Wel kunnen we mededelen, dat Woensdagavond om half acht de R. K. Harmonie „St. Michaël" een muzikale rondgang zal houden, en vertrekken van het ït. K. Verenigingsgebouw. Donderdagavond half acht, wordt de fancy-fair met de gebruikelijke plech tigheid geopend er, het spreekt vanzelf, dat tot en met Zondagavond iedereen hartelijk welkom is in het R.K. Vereni gingsgebouw. Het gaat om het jeugd werk en dat zegt voldoende. Op de eerste bijeenkomst van de buurt vereniging „Aerdenhouts Belang", welke Maandagavond in restaurant „Boeken rode" werd gehouden, hield de heer H. K. W. Douglas een lezing over de ver schillende reizen, welke hij door de we reld heeft gemaakt. Vooral aan Insu- linde, waar de heer Douglas bijna een halve eeuw heeft gewerkt en waar hij administrateur is geweest op een der grootste suikerfabrieken, die thans van de Indische bodem als gevolg van de on rust der tijden letterlijk is weggevaagd, was een groot deel van deze avond ge wijd. Zeer interessant was ook zijn be schouwing over de Boroboedoer, de prachtige tempel, welke door de zorgen van de vroegere Ned.-Indische regering in uitstekende staat aan de thans aan het bewind zijnde Indonesische regering is overgedragen en waarvan spreker hoopte, dat dit machtige gebouw onge schonden zou blijven. Na de pauze was de nieuwe wereld aan de beurt. De voorzitter, mr. A. Bos, onderstreep te in zijn dankwoord de opvatting van de spreker, n.l. dat herinneringen een paradijs vormen, waaruit men door geen macht ter wereld verjaagd kan worden. De heer L., wonende in de Raadhuis straat te Heemstede, fietste Maandag avond omstreeks negen uur op de Heem- steedse Dreef in de richting Bennebroek. Hij werd gepasseerd door enige jongens en door de onoplettendheid van één van hen. werd zijn achterlichtje afgereden. Do heer L. achtervolgde de jongens, greep op de Zandvaartbrug een van hen in de kraag en kwamjiierbij te vallen. Hij liep hierbij een lichte hersenschud ding op. Op dokters-advies is hij r.aar zijn woning vervoerd. Woensdag 25 October zal het groot feest zijn aan de Kruidbergerweg 25 te Santpoort. Dan zal het echtpaar C. Zon neveldHuibens de dag herdenken, dat het vijftig jaar geleden in het huwelijk trad. Zowel de bruid als de bruidegom resp. 72 en 73 jaar geniet nog een goede gezondheid. De bruidegom werkte gedurende 40 jaar op het landgoed „Cre- mer", maar is thans gepensionneerd. Al die vijftig jaren waren de heer en mevrouw Zonneveld trouwe lezers van de Nieuwe Haarlemsche Courant. In de parochie van O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand worden thans pogingen in het werk gesteld om te komen tot oprichting van een meisjesza ïgclub. De genen, die hiervoor interesse hebben kunnen Woensdagmiddag half vier in de parochiezaal terecht voor het ver krijgen van nadere inlichtingen. De lei ding van de zangclub zal in handen worden gelegd van mej. Nelly v. d. Kolk. De 34-jarige boekhouder E M. G. uit Santpoort veroorloofde zich de luxe om ver na middernacht beschonken achter het stuur van zijn wagen te gaan zitten en daarmee al slingerende door de ge meente te rijden. Toen de politie de „dronken auto" zag, werd de man aange houden en naar het hoofdbureau over gebracht. Er is een bloedproef genomen en hij mag daar in de cel afwachten, wat er verder met hem gaat gebeuren. Ook de auto is naar het hoofdbureau gereden. Het bureau Zuid-Molukken in Nederland deelt mede een telegram te hebben ont vangen „namens de Nederlandse ge meenschap op Ambon". Hierin wordt verzocht „om spoedige hulp en bijstand voor de Nederlandse gemeenschap, wier positie precair is wegens tekort aan voedsel en medicamenten en wegens de beschietingen vanuit de zee en de lucht" Het bureau heeft de Nederlandse re gering van de inhoud van het telegram op de hoogte gesteld. De officier bij de Bijzondere strafka mer van de arr.rechtbank te Amsterdam, mr. G. R. Nubé, eiste gistermorgen de doodstraf tegen de Hagenaars L. A. Poos 49 jaar en M. Slagter, 46 jaar. De op initiatief van de Vereniging van Nederlandse gemeenten opgerichte stich ting Interlokale Woningruiicentrale heeft haar werkzaamheden aangevangen. Het overgrote deel van de Nederlandse ge meenten heeft haar medewerking aan deze stichting toegezegd. Iemand die een woningruil met een andere plaats in Nederland wil aangaan moet zich bij het huisvestingsbureau van zijn woonplaats aanmelden. Tege lijkertijd moet hij een bedrag van 15. storten. De aanvrage wordt dan doorge zonden naar de gemeente waar men zich wil vestigen. Indien deze gemeente geen vestigingsvergunning aan de aanvrager wil verlenen, ontvangt deze de gestorte vijftien gulden weer terug. Adviseert de a.s. vestigingsgemeente gunstig, dan wordt de aanvrage doorgezonden naar de Ruilcentrale in Utrecht. Deze zendt de aanvrager een lijst van adressen in de plaats «an bestemming voor de huur- kiasse die hij heeft opgegeven. Alleen als de betrokkenen niet zelf een ruil- combinatie kunnen tot stand brengen, zal de Ruilcentrale haar bemiddeling verlenen. Het Amsterdamse Gerechtshof heeft de 53-jarige W. de J. uit Haarlem, die door de Politierechter te Haarlem wegens belediging in het openbaar van het corps Mariniers van de Koninklijke Marine tot een week gevangenisstraf was veroordeeld, een gevangenisstraf opgelegd van een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van f 150.even tueel te vervangen door dertig dagen hech tenis. Veertien dagen geleden eiste de advocaat- generaal een maand onvoorwaardelijke ge vangenisstraf tegen Dc J. In de trein tussen Haarlem en Leiden heeft hij tegen een student, een oud-ma rinier, gezegd, dat alle mariniers in de West dieven en moordenaars zijn. Het bestuur van de Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedien den afd. Haarlem. Foto, v. I. n. r.: J. Geels, J. Koster (2de secr.), J. Duinhoven (penn.), pater C. de Goede (geest, adviseur), Jv. d. Kroft (voorzitter), A. Trous- sel (secr.), H. v. Emmerik, G. du Maine, Th. v. Keulen, mej. A. v. Warmerdam. Veertien dagen geleden behandelde het Amsterdamse Gerechtshof een prin cipiële zaak als gevolg van een drama uit dé bezettingstijd. 31 Maart 1945 heeft een jachtopziener van de Keukenhof op de openbare weg- in Lisse een burger neergeschoten, die naar de jachtopziener ter zitting ver klaarde zich zou hebben verzet toen hij de verdachte een onderzoek wilde instellen naar de lading die de burger op een handkar vervoerde. Reeds driemaal was deze zaak voor een, rechterlijke instantie behandeld. De rechtbank en het gerechtshof in Den Haag verklaarden zich onbevoegd en de Hoge Raad verwees de zaak naar het Amsterdamse Hof, teneinde dit daar over te laten beslissen. Het Hof verwees op zijn beurt de zaak voor een hernieuwde behandeling naar de rechtbank in Den Haag. IJMUIDEN, 10 Oct 1950. Trawlers: IJm. 20 f 1780.IJm. 49 f 10,100.Loggers: IJm. 221 f 18.000.—, Kw. 227 f 1790.—, Kw. 37 f 4940.Kw. 159 f 9300.Wr 70 f 1780 Tx. 19 f 2050.—. Dinsdag 10 October Hoog water: 2.34 u. en 14.55 u. Laag water: 10.39 u. en 22.54 u. Woensdag 11 October. Hoog water: 3.12 u. en 15.32 u. Laag water: 11.16 u. en 23.35 u. Maanstand: nieuwe maan 14.33 u. op Zondag 15 October? AFCVolendam VelsenWyk aan Zee DEMKinheim VitesseDe Meer ADOAssendelft J H. KwartierDSS DIO—TYBB HBGBlauw Zwart MeerburgTeylingen Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant) N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd- Meent men, dat de thuisclub wint. dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. CHESHIRE, p. 9 Oct. Kaap St. Vin cent; 12 Oct. 9 u. n.m. te IJmuiden en ca. 12 u. 's nachts te Amst. verw. Passagiersontscheping 13 Oct tusgen 89 u. v.m. CHITRAL, 8 Oct. v. P. Said n. Amst. S.D. STURGIS, p. 9 Oct. Ouessant; passagiersontscheping te Amst. 10 Oct. 1 u. n.m. NEW AUSTRALIA, p. 9 Oct. Ceylon, n. R'dam. SIBAJAK, 9 Oct. te R'dam. SKAUGUM, 9 Oct. 100 mijlen Z.O. van Ceylon, n. R'dam. ZUIDERKRUIS, 9 Oct. te R'dam. In de zomercompetitie reserve hoofd klasse was HPC 2 gelijk geëindigd met SVH 2 en in de reserve eerste klasse A HPC 3 en Haarlem 3 zodat er beslis singswedstrijden moesten worden ge- gespeeld. De wedstrijd HPC 2—SVH 2 werd in Amsterdam gespeeld en gewon nen door de Heemstedenaren met 32. Door deze overwinning blijft HPC 2 hoofdklasser. De wedstrijd HPC 3— Haarlem 3 werd in het Sportfondsenbad Haarlem gespeeld; de Haarlemmers won nen met 32. Daar reeds door HPC 3 een degradatiewedstrijd tegen RZC 2 was gespeeld en verloren, verhuist HPC 3 naar de reserve tweede klasse. De korte termijn waarop de wedstrij den van Zaterdagavond waren vastge steld was oorzaak dat de verschillende zeventallen met invallers te water gin gen. De dames van HPC gingen voor de eerste klasse te water tegen HVGB en moesten in de Haarlemse dames hun meerdere erkennen door te verlièzen met 42. In de tweede klasse dames ble ven de punten eveneens in Haarlem en won DWT 3 met 2—1 van VZV 2. Voor de eerste klasse heren werd gespeeld de wedstrijd HPCVZV, welke door HPC met 61 werd gewonnen. De wedstrijd Haarlem 2HVGB 2, eveneens eerste klasse heren, eindigde in 42. De wedstrijd Haarlem 3DWR 2 werd door DWR 2 met 40 gewon nen. Het programma voor deze week luidt: Dinsdagavond 9 uur derde klasse heren: HPC 3—VZV 3 en DWT 3—HVGB 4. Sportfondsenbad. Vrijdagavond, Stoop, meisjes: HVGB aDWT a. Zaterdag avond Sportfondsenbad: heren derde klasse: Haarlem 5DWT 3; eerste kl.: DWT 1DWR 1; eerste kl. dames: Haar lem 1DWT 1; tweede kl. heren: HPC 2—VZV 2, HVGB 3—DWR 2. De conferentie over Nieuw-Guinea tussen Nederland en Indonesië zal in ieder geval niet midden October kun nen beginnen, zoals dit volgens de richt- datum in de bedoeling lag, aldus is in gezaghebbende kringen in Djakarta aan Aneta medegedeeld. Hoeveel dagen na 15 October de con ferentie zou kunnen beginnen, kon nog niet worden meegedeeld, al vertrouwt men er op, dat de leden der Indonesi sche delegatie nog niet zijn aangewe zen en dat ook over de toevoeging van adviseurs nog geen beslissing is geno men. Naar men meent, zijn de debatten in het Indonesische parlement over de regeringsverklaring van het kabinet- Natsir en de gebeurtenissen in verband met de kwestie-Ambon de oorzaken van enige vertraging. Aneta verneemt uit betrouwbare bro"- dat het Indonesische antwoord aan cl' (Nlet-offlclële Koersen) 3% Nederl. 1948 3% pCt. Ned. 1950 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.fac. Inschr. Grtbk. '46 3 pCt. Ned. Handel Mij eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mi). Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. eert Vorig Opening slot 10/10 99i/4 98 97% 97 97% 96 146% 171% 172 116 131% 165% 138 222% 221% 275 231% 292% 292 y2 131 130 131% 132% 133 361% 160# 120 V2 120 117% 116 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric Generai Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 9/10 35 43% 82 48% 53% 17% 65 Vi 65% 17% 18% 41 52 60% 43% 31% 40% 6/10 35% 44%. 83% 48 54% 17% 65 64% 17% 18% 40% 51% 61 43% 32% 40% Advertentie AMSTERDAMSCHE RIJTUIG HU. Advertentie HET BEKENDE EN BETROUWBARE RADIO-ADRES UIT DE OORLOG. Het oudste adres voor Erres Radio en Stofzuigers. KLEVERLAAN 176-178 - TELEFOON 14753 (Betaling m overleg) Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 CoonHgtt Ptfc B- 8o* 6 Copoohogaa d c* s ir

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2