Enthousiasme van DTS te machtig voor KDO-heren-handbalteam Belevenissen van de struisvogel Rasmus w© DE KILT WORDT WEER POPULAIR BIJ DE HOOGLANDERS ZWARE NEDERLAAG VOOR OOSTEN RIJKSE COMMUNISTEN Vitesse wint en 0D0S brengt Cito kort, voor tijd ten val Wij luisteren naar r EEN LAP VAN ZEVEN METER LENGTE NODIG West-Duitse minister treedt af De ambtsperiode van Trygve Lie Fransen in hinderlaag V1D0 OP ZIJN BEST Voetbalprogramma Ned. zwemmers boeken, succes in Frankrijk 0p 22 Juli Grote Prijs van Nederland DINSDAG 10 OCTOBER 1950 PAGINA 4 Ideale dracht voor het winderige en vochtige Schotse klimaat Bevolking sterk tegen agitatie gekant Meningsverschil met Adenauer Rusland maakt beztvaar tegen verlenging Russen ontevreden Overmacht was tienvoudig KONINGIN ONTVANGT STIRLING Nieuwe Australische ambassadeur VERDEDIGING VAN WEST-DUITSLAND Met zone-grenzen zal geen rekening worden gehouden Sovjet-nota aan Amerika Laaiend enthousiasme Examens Tsjechisch ijshockeyteam zwaar gestraft „Volendam" niet te spreken over uitstellen van wedstrijd Farina officieel wereld kampioen autocoureurs Italiaan scheidsrechter bij Zwitserland-Nederland Ttilpenrallye 2228 April Haarlemse Damclub geeft kranig partij: 8—12 Scheepvaartberichten MARKTBERICHTEN j 2S7A Ty Dagelijks kinder verhaal \U Clevin ssf /n Edingburgh zie je heel wat mannen en jongens lopen in de nationale dracht: de kilt. Het gebruik begint er de laatste jaren weer meer in te komen. Weliswaar treft men in het Zuidelijk deel van de Hooglanden zelden man nen in kilt aan, maar inhet hoge Noorden, bijvoorbeeld in Sutherland (boven Loch Ness en het Caledonisch Kanaal) wordt door velen nog dagelijks de historische kleding gedragen. De Hertog van Montrose, die een prachtig kasteel bewoont op het eiland Arran; dat aan de Westkust van Schotland is gelegen is een groot voorvechter van de wederinvoering van de kilt. Hij zelf, een man van middelbare leeftijd, draagt zijn kilt sinds zijn prille jeugd, zomer en winter. mige tartans vertcfonden zulke felle kleuren dat een „hunting tartan" werd ingevoerd voor de jacht. De clan Mac Lean bijvoorbeeld tooit zich in een kilt van fel rode en groene ruiten, maar draagt een patroon van groen, wit en zwart als jacht-tartan. De clan-gedachte wordt nog steeds zeer levendig gehouden onder de Schot ten en de uit Schotland geëmigreerden die van de oude Hooglanders afstammen vooral in den vreemde dragen zij met trots de tartan van hun clan. Behalve een eigen tartan hebben de clans ook van ouds een eigen doedelzak melodie en een eigen strijdkreet. De bovengenoemde MacLeans bijvoorbeeld riepen oudtijds als zij ten strijde trok ken: Bas no beatha, dat is Dood of Le ven! De MacArthurs, die een buitenge woon mooi tartan in groen, zwart en geel hebben, werden in oorlogstijd aan gewakkerd met: Eisd O' Ejsd, Luister, O! Luister! Het tartan dat de Britse koning draagt is van veel latere datum, het werd eerst een eeuw geleden ontworpen. Als de koninklijke familie in Schotland is, zo als momenteel het geval is, huist zij op Balmoral Castle, dat gelegen is op een afgelegen plek in het hart van de Hoog landen. Balmoral heet dan ook het fraaie en rustige patroon in grijs, zwart en rood van Zijne Majesteits Kilt. H. BRONKHORST In de pauze van een schouwburgvoor stelling te Edinburgh sprak ik een groot grondbezitter, in „Highland-dress", die uit een dorpje vlak bij Inverness kwam en ook deze, niet meer zo jonge, man vertelde dat hij sinds zijn jongensjaren steeds dag in dag uit de kledij der Hooglanders had gedragen, zoals ai zijn voorvaderen dit hadden gedaan. „Ik loop er graag in. Het is de ideale dracht voor dit vochtige, winderige klimaat," zo voegde hij er aan toe. Tenslotte kan r.og vermeld worden dat Zijne Majesteit Koning George de Zesde zich meermalen in deze kleding vertoont als hij in Schot land vertoeft! Zijn voorgangster Ko ningin Victoria heeft er indertijd veel toe bijgedragen dat de kilt weer in de mode kwam. Zij was een groot bewon deraarster van deze oude Keltische dracht. In Princesstreet. Edinburgh's grote boulevard, vindt men tal van zaken waar de prachtige wollen stoffen met Schotse ruiten in de étalages liggen. Maar zo'n kilt is duur. Ook omdat er zoveel stof in gaat zitten: eöi lap var. 75 c.m. breed en 7 meter lang. Die lap wordt zeer kunstig geplooid. De bene- den-rand van de kilt komt niet lager dan de knieën; een leren riem om het middel en een enorme zilveren veilig heid ,peld opzij houden het geheel bij een. Daarboven draagt men een vest en een jasje van tweed met benen knopen. Aangezien de kilt geen zakken heeft, is aan de riem van voren een „sporran", of beurs, van leer of harig geitenvel beves tigd. Dit is de kleding waarin men dus in Schotland, vooral in de grote steden (maar ook wel in Londen) veel mannen ziet rondlopen. Het is: de kleine kilt; de „feile beag", zoals de Hooglanders zeg gen. Zij vindt haar oorsprong in de „breacan-feile" de oude dracht van de Hooglanden, bestaande uit één flinke lap. die tegelijk als kilt en als boven kleding dienst deed. Oudtijds was Noord-Schotland eer. onherbergzaam gebied met een guur klimaat. (En het kan er nóg guur zijn!). Er waren weinig wegen, die dan nog slecht waren, en men had er bijna geen bruggen over de talrijke berg stromen. De Schot was dus gebaat bij goede wollen kleding; maar ook bij kleding, die hem in staat stelde door de riviertjes te waden en door de lan ge natte hei te lopen. Kousen en schoe nen droegen deze oude Schotten dan ook zelden en hun korte rokje kwam goed van pas. De oude dracht, de ene lap waarin zij zich geheel konden in wikkelen, bood dus goede beschut ting. Maar er waren in die tijd ook weinig herbergen en de streek was dun bevolkt. Kon de Schot dus voor de nacht geen onderdak meer vinden, dan georuikte hij zijn plaid als een deken en legde zich aan de oever van glen of loch, zoals de rivieren en meren daar vanouds heten, te ruste. De oude bewoners van de Schotse Hooglanden waren Kelten, en de Kel ten waren behalve om hun vaardigheid in het weven van wollen stoffen ook vermaard om hun gevoel voor kleuren. De mensen die in een bepaald rivierdal of op een bepaald eiland bijeenwoonden maakten van de daar voorhanden plan ten en mossen verfstoffen, waarmee zij hun weefsels kleur gaven. Die kleding verschilde dus naar gelang de vegetatie van de verschillende streken. Deze om standigheid versterkte het intussen gegroeide stamverband, en zo ontston den langzamerhand de clans van de Schotse Hooglanden. Aanvankelijk wa ren het er zowat veertig, maar later is dit aantal uitgebreid. Iedere clan had een eigen patroon in de vorm van rui ten. Deze patronen heten: tartans. Som- KK m Koning George VI draagt dikwijls ook de kilt. (Van onze Weense correspondent) Oostenrijk is een van de weinige landen, waar sinds 1945 elke poging tot algemene staking is mislukt. Het valt wel niet te ontkennen dat door bet re geringsbesluit omtrent de nieuwe verhoosde lonen en prijzen de situatie critiek scheen te worden, nlaar de communistische oproep om in het gehele land te staken, is volkomen in het water gevallen, omdat de Oostenrijkse bevolking veel te gedisciplineerd was en veel te goed wist dat er met een communistische overwinning van vrijheid geen sprake meer zou zijn. In de strijd om het behoud van de democratie heeft de angst voor een volksdemocratie een grote rol gespeeld. Dr. Gustav Heinemann, de West-Duit se minister van Binnenlandse Zaken, is Maandag afgetreden. HU heeft bonds kanselier Adenauer zijn ontslag aange boden, hetgeen deze heeft aanvaard. Krachtens de grondwet moet Adenauer bondspresident Heuss voorstellen Heine- mann's verzoek om ontslag in te willi gen. Dr. Heinemann, die de voornaamste protestantse vertegenwoordiger in het West-Duitse kabinet is, verklaarde, dat zpn besluit om af te treden vooral ge legen is in meningsverschillen met dr. Adenauer over deelneming van West- Duitsland aan de West-Europese verde diging. „In tegenstelling tot de bondskanse lier", zo verklaarde Heinemann tot eer> verslaggever, „sta ik op het standpunt dat wij deze deelneming niet moeten aanbieden noch erom vragen. Ons aan deel in de militaire verdediging van West-Europa moet op grond van de thans heersende werkelijkheid door de Westelijke mogendheden aan ons wor den aangeboden". Dr. Heinemann had reeds enige we ken eerder om ontslag gevraagd, nadat de bondskanselier de geallieerden een memorandum over ae West-Duitse poli tie had gezonden, zonder hem erin tp kennen. Hij stemde echter later erin toe aan te blijven. Dr. Heinemann onderhoudt als voor zitter van de raad van de Duitse Evan gelische Kerk nauwe betrekkingen met de Evangelische leiders in Oost-Duits- land en staat zeer dicht bij dr. Niemoel- ler, die zich opgeworpen heeft als voor stander van Duitslands neutraliteit in het conflict tussen Oost en West. De Sovjet-Unie heeft Maandag op een besloten bijeenkomst van de Veiligheids raad bezwaar gemaakt tegen verlenging van Trygve Lie's ambtsperiode als secre taris-generaal der V.N.. aldus Reuter. Het bezwaar van de Sovjet-afgevaardig de, Jacob Malik, was niet zozeer gericht tegen de persoon van Lie al» wel tegen het principe van een verlenging van ambtsperiode. De Joegoslavische afgevaardigde, Ales Bebler, stelde voor, dat Lie's ambts periode met twee tot drie jaar zou worden verlengd. Toen de communistische putsch van 24 September mislukt was, werd het parool tot een algemene staking gepro clameerd, maar het resultaat van deze actie was nog bedroevender dan dat van de eerste. Op 4 October liepen zelfs dc treinen normaal, van barrica den was er geen sprake en alle zaken in de stad bleven open. Men deed in de binnenstad met de vele luxe-winkels zelfs geen poging om de rollniken te sluiten. Hoezeer de bevolking tegen de communistische agitatie was ingesteld, blijkt wel uit het volgende feit, toen enkele communisten in een der buiten wijken poogden het tramverkeer te sa boteren, was de reactie van de niet-sta- kers zo hardhandig, dat de Russische commandant van die buitenwijk zich gedwongen zag de Oostenrijkse politie op te bellen en deze opdracht te geven om de „bedreigde" communisten te be sehermen. Ook de dochter van dc leider der communistische partij, mejuffrouw Koplenig, moest het ontgelden, toen zij bij de tramhalte van de 18de wijk de wachtende werkwilligen tegen de rege ring wilde ophitsen. Deze jongedame, die gewoonlijk in de luxe-auto van haar vader rijdt, kreeg dan ook te horen dat de gewone mensen nu eenmaal de tram nodig hebben en niet voor het plezier van de communisten te voet naar de stad wilden lopen. Zjj werd vrij hard handig aangepakt en tenslotte door de politie in veiligheid gebracht. Met uitzondering van een paar be drijven werd er in Wenen overal nor maal gewerkt, alleen trokken er 's avonds ongeveer 25.000 communisten naar het stadhuis, waar zij demonstreer den en daarna weer rustig naar huis trokken. Daarmee is voorlopig de laat ste krachtproef van de communisten vastgelopen, en het lijkt er zelfs op dat de Russen hen in de steek hebben ge laten, Want terwijl de Russen nog een week geleden hun vrachtwagens ter be schikking stelden en door hun aanwe zigheid de communisten moreel onder steunden, ontbrak deze hulp volslagen op de dag van de zogenaamde algemene staking. Het is niet uitgesloten, dat er binnenkort een nieuwe leiding in de communistische partij zal komen, om dat de oude leiding niet aan de ver wachtingen van de Russen heeft beant woord. Zolang het Oostenrijkse volk zijn mening vrij en ongedwongen tot uitdrukking kan brengen, loopt de de mocratie geen gevaar. Afgezien van de verdiensten van de Volkspartij, die haar steun vindt bij de boerenbevol king, is het vooral aan de socialisten te danken dat Oostenrijk voor de Sovjeti sering werd gevrijwaard, want de so cialisten hadden door het algemene werkliedenverbond gelukkig zoveel in vloed op de werknemers, dat deze zich niet bij de algemene staking aansloten. Een groot gedeelte van het Franse garnizoen, dat Vrijdag de grenspost Daobong (Indo-Ghina) had ontruimd, en verschillende bataljons, die dit gar nizoen beschermden, zijn Maandag ten Westen van Thatkhe in een hinderlaag gelopen. Een woordvoerder voor het Franse leger heeft, naar A.P. meldt, medegedeeld, dat de Franse trdCpen in de zware strijd vele manschappen ver loren hadden. Zij moesten vechten te gen een tienvoudige overmacht. De noodlottige situatie, waarin de Fransen zich ten Noordwesten van de Thatkhe bevinden, heeft de reste rende Franse posities langs de grens met China verzwakt. De zwakke Franse grensposten in het Noorden zijn bemand met een betrek kelijk klein garnizoen. Het Franse op perbevel heeft voor de verdediging van deze grens slechts enkele regimenten beschikbaar, daar de andere troepen elders in het land ingezet zijn voor de strijd tegen de communistische Viet- minh. Het aantal manschappen en de vuur kracht van de Vietminhezen nemen voortdurend toe. Volgens officiële be richten beschikken zij over 20.000 man. die op bases in communistisch China geoefend en uitgerust zijn. Voor de zoveelste maal werd het com munistische gevaar van Oostenrijk af gewend, maar het is wel duidelijk, dat nu pas de eigenlijke strijd om de vrij heid begint. De communisten zullen hun pogingen niet opgeven, maar de Oosten rijkse socialisten hebben het bewijs ge leverd, dat men niet bij de allereerste aanval het voorbeeld van Gottwald in Tsjechoslowakije moet volgen. Het is te hopen dat ze deze moedige houding ook in de toekomst kunnen volhouden en dat de coalitie met de Volkspartij in stand blijft. H. M. de Koningin heeft vanmorgen in het paleis op de Dam te Amsterdam de nieuwe Australische ambassadeur mr. A. Stirling ontvangen, teneinde hem in de gelegenheid te stellen zijn geloofsbrie ven te overhandigen. Minister Stikker was eveneens aanwezig. Voor het paleis waren respectievelijk aan de Nederlandse minister, de Konin gin en de nieuwe ambassadeur de eer bewijzen gebracht door een ondersteu ningscompagnie uit de hoofdstad, die de wacht had betrokken en de Koninklij ke Militaire Kapel van het garderegi ment der grenadiers. Mr. Stirling in specteerde alvorens het paleis binnen te gaan de erewacht. Omstreeks half twaalf was de plech tigheid afgelopen. H. M. de Koningin begaf zich wederom naar het paleis Soestdijk. Ambassadeur Stirling werd ontvangen door burgemeester mr. Am. J. d'Ailly. die hem in zijn ambtswoning de lunch aanbood en daarna begeleidde op een tocht door de stad per auto en een tocht door de grachten en havens per boot. Bjj de verdediging van West-Duitsland zal met de zone-grenzen geen rekening meer worden gehouden, verklaarde gis teren de Amerikaanse Hoge Commissa ris, John J. McCloy. McCloy zeide, dat de versterkingen der geallieerde troepen, die spoedig naar West-Duitsland zullen worden gezonden zullen worden gestationneerd waar de militaire strategie dat eist. De zonegren- zen zullen dus in West-Duitsland niet gaan verdwijnen, maar bij defensiemaat regelen zal men er niet langer rekening mee houden. Zo kunnen bijv. Franse troepen uit de Franse zone m Zuid-West-Duitsland worden geplaatst om stellingen in te ne men in de Britse en Amerikaanse zones, langs de Russische zone en de Tsjechi sche grens. De Franse zone grenst n.l. niet aan het IJzeren Gordijn. Ook de Amerikaanse en Britse troepen kunnen tussen de zones heen en weer gescho ven worden op de wijze, die het geal lieerde opperbevel de beste acht om aan de dreiging van een aanval uit het Oos ten het hoofd te bieden. Binnenkort zullen voor deze troepen 36 kazernes worden vrijgemaakt, die thans worden bewoond door verdreven personen, maar men verwacht dat dit niet voldoende zal zijn en dat misschien een aantal Duitse gebouwen zal moeten worden gevorderd. De Sovjet-Unie heeft bü de Ameri kaanse regering geprotesteerd tegen „schending van haar grens door Ame rikaanse vliegtuigen", aldus meldt het Sovjet-Russische nieuwsbureau Tass. Het protest is door de plaatsvervangen de minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, aan de kanselier van de Amerikaanse ambassade te Moskou, Barbour, overhandigd. Volgens Tass ligt het punt van de grensschending ongeveer 160 km. van de Koreaanse grens. Het is afgelopen Zondag eindelijk weer eens een drukke "dag geweest in de handbalcompetitie N.K.S. Zonder de naargeestige inmenging van Pluvius heb ben de liefhebbers hun hart kunnen ophalen en de supporters van alle zijden hun opstekertjes en dompertjes gekregen bij al die verrassingen, die vooral de Diocesane klasse opleverde. Vitesse keerde na een 40 overwinning op D.S.O. uit Vjjfhuizen naar Castricum terug, V.I.D.O. nam met een verdiende, Dfschoon iets geflatteerde, 62 zege over D.C.G. de punten mee naar Purmer- end en Cito zag vier minuten voor 't einde zijn 10 voorsprong in het vuur van de O.D.O.S.-aanvai vervliegen en verloor met 21. Maar dè surprise van dc dag was ongetwijfeld de 65 nederlaag, die het K.D.O.-herenteam van een ontembaar enthousiast D.T.S. te slikken kreeg. In deze afdeling heeft ook V.D.O, eens extra zijn best gedaan met veertien doelpunten tegen drie van Ambon! In de eerste dames-afdelingen van de kringen Amsterdam, Kennemer- land en Zaanstreek verliep alles vrij normaal, met uitzondering van de ont moeting tussen het Amsterdamse O.D.O.S. 2 tegen Pancratius: 20. Het Haar lemse T.Y.B.B. won van Limmen met 43 en deze cijfers geven goed weer, hoe moeilijk T.Y.B.B. het had, evenals Leonidas tegen A.D.O.: 0I. der rood-zwarten. Enfin, Jong Leven heeft zich in een verre van fraaie wed strijd met 106 gewroken, waarbij en kele spelers van beide ploegen zich lang niet fair gedroegen, waarop de arbiter zeer terecht enige strafworpen uitdeel de. Ambon heeft het bij zijn bezoek aan V.D.O. over 't IJ hard te verduren ge kregen: 14—3, hetgeen genoeg zegt van de technische vooruitgang der „Over- Het merkwaardige van twee uitslagen in de Diocesaneklasse is het onver wachte na de indrukken van de begin- phasen, die geheel andere verwachtin gen deden koesteren. Het verging D.C.G. als Cito: na twee minuten spelen had den beide ploegen een 10 voorsprong. De, gecombineerden trokken daarna tegen V.I.D.O. zo overweldigend ten aanval, dat het scheen alsof de meisjes uit Purmerend onder de voet zouden worden gelopen. Maar dezen hielden stand en na vijf benauwde minuten waagden zij zelfs de eerste uitvallen. Eerst aarzelend, maar spoedig doortas tend en een vrije worp op twintig me ter van het doel direct genomen leverde de gelijkmaker op (11). Even later kondigde V.I.D.O. met een onhoudbare worp de ondergang der gecombineerden aan. Met steeds meer gedurfd spel golf den zijn aanvallen aan en dank zij de lang niet beste vorm der Amsterdamse doelvrouwe verhoogde het vlot de score tot 15. Juist toen het spel der gast vrouwen wat opfleurde, hetgeen onmid dellijk resultaat opleverde (25), was het rust. Na de hervatting riepen zij alle hens aan dek om met de wind de ach terstand te verkleinen, maar te klein gehouden combinaties, een onwankel bare verdediging en soms paal en lat stonden dit in de weg. Cito kon. niettegenstaande zijn iets beter spel dan dat van O.D.O.S., diens doelvrouwe niet meer verschalken. Deze werkte de bal vakkundig weg, of het leer ging langs de verkeerde zijden der palen. Ook voor haar collega aan de overzijde waren de worpen niet moeilijk genoeg tot vier minuten voor tijd, toén een fout in de achterhoede de rechts binnen van O.D.O.S. vrij spel gaf. Een c<nhoudbare bal: 11. Nog beduusd zag de Cito-verdediging na de middenuit weer de nog enthor^aster geworden aanval der tegenstanders aanrollen en voordat men het zich goed kon realise ren: 12. Een tegenvaller voor Cita dus na zijn overwinning op Vitesse, dat zich daarvan prachtig hersteld heèft met een keurig spelletje handbal tegen D.S.O. Menige kans ging echter tooh teloor door het soms voorkomende individuele spel der Castricumse aanvalsters, zodat hun duidelijk overwicht in beide helften slechts in twee doelpunten beperkt werd. Maar het waren dan ook fraaie doelpunten. Het eerste, een werkelijk onkeerbaar, volgde uit een razende solo-ren van Mej. Glorie, die tevens de basis legde voor het tweede. Na de rust was zij het weer die aanleiding gaf tot het derde en tenslotte zelf de uitslag op 04 bracht. Het laaiende enthousiasme van een geladen D.T.S. is K.D.O. te machtig ge weest. Met beter verzorgd veldwerk kwamen de D.T.S.-heren gemakkelijker door de verdediging dan de voorhoede der kampioenen, die weliswaar één hunner snelste spelers misten, doch waarschijnlijk anders toch ook wel in be dwang zouden zijn gehouden. De 32 voorsprong der gastheren met de rust bleef in feite ongewijzigd; aan beide zij den werd nog driemaal gescoord. D.T.S. kan deze 65 overwinning als een zeer goede prestatie kwalificeren. Jong Leven is ongetwijfeld in het veld aangetreden met een vaste wil om van Wilskracht te winnen vanwege de her ziene uitslag der eerste ontmoeting. De uitslag daarvan (54) is na een protest van Wilskracht in 44 gewijzigd, door dat de scheidsrechter het vijfde doel punt van Jong Leven zelf niet consta teerde maar afging op de bevestiging LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal examen Ned. Ind. recht mej. Ijo Giok Hong, Leiden, idem de heren Th. Ro- geus, Roosendaal, Ji J. Ledeboer, Den Haag. Voor het doet. ex. ii geneeskun de: de dames Han, Leiden, H. Vooys. Den Haag, idem de heren H. Broek- meijer, Epe, J. Dogterom, Lekkerkerk, W. Heinhuis, Den Haag, R. Leidelmeijer, Den Haag, J. van Rijsingen, Oegstgeest, A. Schilp, Leiden, A. Schuitemaker, Voorburg, R. Stein, Leiden. W. de Vo gel, Hilversum. Voor het artsexamen le gedeelte: W. van Dijk, Wassenaar, H. v. d. Meulen, Den Haag; artsex. 2e gedeel te: H. van Baarzel,, Den Haag, J. Hers, Leiden, A. J. Metz, Den Haag, J. Wil- lems, Maastricht. NIJMEGEN. Doet. ex. klass. taal- en letterk. de zeereerw. heer J. van Dijk te St. Michiels Gestel. UTRECHT Aan de Utrechtse Rijksuni versiteit promoveerde Vrijdagmiddag de heer G. C. Kop geboren te Zaandam, tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift „Aspecten van de piano studie". ïjers". Hoeveel de dames van Limmen ge leerd hebben uit de vorige nederlagen in de Zaanstreek, ondervond het Haar lemse T.Y.B.B.. dat weliswaar met 43 de volle buit in de wacht sleepte, doch aanvankelijk tweemaal de leiding in handen van Limmen zag. Reeds enige minuten na het begin zag de laatste kans te scoren en eigenlijk een beetje overbluft duurde het een kwartier voor dat T.Y.B.B. gelijk maakte (1—1), waar op weer een doelpunt (2—1) het ant woord was. Na de hervatting steeg de spanning, toen de Haarlemse dames de stand op 2—2 brachten en het toen voorlopig met verder konden brengen tegen de kranige verdediging. Toch moest deze tenslotte zwichten voor de betere techniek der T.Y.B.B.-dames (2— maar Limmen wist desondanks nog eens het net te vinden (34). In een uiterst spannende, gelijkop- Eerste klas A: Be QuickLeeuwarden, Sneek—GVAV. Eerste klas B: Hengelo—AGOVV. ckersStC klasse C: EDO—Dc Volewij- Tweede klas West 1: A: OSVSpartaan, UW Velox; B: Alcm. V.—ZFC HRC—Water graafsmeer. West II A: VÜC-HW; B: Coal— Overmaas. Oost A: Rigtersbleek—Vosta, Achilles NEO, UDITubantia, ZACPhenix. B: Arnhemse BoysQuick, Robur et Velo- citas—SCH, ESCA—Ede. Noord A: FVC—Friesland; B; Appin- gedamMuntendam. ZuVj J- A: Helmond—Spechten, Zwa luw VFCKolping SDW. Zuid II A: StandaardKimbria, Ve- mc De Valk, WilhelminaHeerlen; B: Sc. IreneGroene Ster. Derde klas West I A: IW—CSV, DTS—Hollandia, Velsen—Wijk aan Zee. DEMKinheim; B: Always ForwardHelder, Zaandijk RKWA, ZSGOBeverwijk, Vitesse De Meer, RivalenDEC; C: OVVO Allen Weerbaar, KWJOS, Halfweg DCG, ZilvermeeuwenAPGS, Kenne- mersWFC, RapiditasSDW; D: Hol landFortitudo. West II A: HPSV—Laakkwartier, PostduivenHillinen, WPVCS, DIO TYBB, HBC—Blauw Zwart. Vierde klas West I A: Purmerend—De Rijp; B: KoedijkWestfriezen, BergenWater vogels, SchagenVrone, RKAFC Oudesluis, St. George—Texel, Wier.w ZAP; C: WSV—OFC. DVAV—Purmer- steyn, ADO—Assendelft, Zaanlandia— Yboys, MonnikendamWIMHO' D' WZ -Nautilus, TIW-RCZ, Ahren'ds-VVB. DJKWilhelmina Vooruit, DRCPio nier; E: NEA—Oranje Zwart, TDW— ADW, EnergiaOlympus, AnimoRO Dl, Sloterdijk—Aalsmeer; F: KBV BPC, SLTOTHB, OntwaaktGer maan, SDZ—DCO; G: Wilskracht— Pancratius, J. H. Kwartier—DSS, Lijn den—LOC; H: ADE—The Victory, ETO NFC; I: WYDEV, UtrechtAmers- foortse Boys; J: BarneveldZwaluwen Vooruit, De StichtseBrederodes, SEC Quick. West II A: MeerburgTeylingen. Na een proces achter gesloten deu ren dat drie dagen heeft geduurd, is door een gerechtshof te Praag uitspraak gedaan in de zaak tegen een aantal spe lers van het Tsjechische ijshockey-team. Zoals reeds eerder werd vermeld, wer den deze spelers gearresteerd in Maart j.l., na een relletje met de veiligheids politie in een bar te Praag, waar de le den van de Tsjechische ijshockeyploeg blijk zouden hebben gegeven van hun misnoegen over het feit, dat de ploeg op het laatste moment door de regering van het toumooi om het wereldkam pioenschap te Londen was teruggetrok ken. Hoewel het ten laste gelegde nooit bekend is gemaakt, meent men te we ten, dat de beklaagden er o.a. van wer den. beschuldigd het plan te hebben niet van de trip naar Engeland terug te ke ren. Maandag zijn zes beklaagden veroor deeld tot straffen variërend van 4 tot 15 jaar dwangarbeid. gaande wedstrijd moest Leonidas tegen A.D.O. het onderspit delven, maar de uitslag, 10, had evengoed andersom kunnen zijn. Een in de aanval sterker Leonidas kon niets tot stand brengen legen de voortreffelijke A.D.O.-veste met Mej. Tuyn onder de lat, wier voor hoede bij een plotselinge uitval de A.D.O.-zege tot een feit maakte. CHRIS VAN DER VELDE De zwemvereniging Neptunus (Amers foort), versterkt met enkele leden van HZC Hilversum, was het afgelopen weekeinde te gast bij de Club Enfants de Neptune te Tourcoing en behaalde enkele fraaie successen. Zo won Janny Welling van H.Z.C. de 200 meter schoolslag in 2 min 59.9 sec., waarmede zij een persoonlijk record vestigde. Een tweede Hollandse zege bij de dames leverde de 100 meter vrije slag op, welke door Ida de Gans (Neptunus) werd gewonnen in 1 min. 22.8 sec. Sie- vers HZC tikte als eerste aan op de 200 meter schoolslag heren. (2.55,4) De 3 x 100 meter vrije slag estafette dames leverde met 4 min. 6,2 sec. een overwinning op voor de dames van Neptunus, die in een waterpolowedstrijd tegen de juniores van Enfants de Nep tune eert 30 nederlaag leden. Zondag a.s. zou Volendam tegen AFC in Amsterdam spelen. Nu echter wist de Sportkroniek te berichten, dat de wedstrijd is uitgesteld. Het is erg ge heimzinnig als er geen reden wordt op gegeven. Nu mag men wel veronder-^ stellen dat de KNVB zoiets niet zonder' reden doet, doch we menen, dat de te genpartij er wel enigszins recht op heeft te weten, wat er aan de hand is. Het kan dikwijls voor een vereniging van zeer groot belang zijn of een wed strijd wordt gespeeld of niet. Dit hangt af van veel factoren. In elk geval is „Volendam" over een dergelijke gang van zaken niet best te spreken. Het be stuur zal dit dan ook bij de Bond laten blijken. Op de jaarlijkse algemene vergadering van de Internationale Automobiel Fe deratie, welke te Parijs wordt gehou den, is besloten, dat het wereldkam pioenschap voor autocoureurs volgend seizoen zal worden betwist in de Grote Prijs races van: België, Groot-Brittan- nië, Frankrijk, Duitsland, Italië, Zwit serland en de Ver Staten. Duitsland is dus in de plaats gekomen van Monaco. De Italiaan Farina, die in het afgelo pen Seizoen een totaal van 30 punten behaalde, werd officieel tot wereldkam pioen 1950 uitgeroepen. De merken-prijs werd gewonnen door Alfa Romeo. Generoso d'Attilo (Italië) is geko zen tot scheidsrechter voor de voetbal wedstrijd tussen Nederland en Zwitser land, die op 15 October in Bazel ge speeld zal worden. De sportcommissie van de FIA heeft de door de KNAC aangevraagde datum van 22 Juli 1951 voor de Grote Prijs van Nederland, welke op het circuit van Zandvoort zal worden gehouden, goed gekeurd. De tulpenrallye zal in 1951 worden ge houden van 22 tot en met 28 April. (Van onze dammedewerker) De „Jozeph Blankenaar"-dammers trof fen het niet gelukkig in de belangrijke competitiewedstrijd tegen de Haarlemse Damclub. Door hun débacle van de vo rige week tegen „Gezellig Samenzijn waren de St. Bavianen vol revanche gedachten aan de borden gaan zitten om hun „Haarlemmerhout" tot de overwin ning te leiden. Aanvankelijk hadden ze daarmee ook succes toen Sluiter profi teren kon van oen blunder van Metz en Haarlem een kleine voorsprong wist te boeken. Maar Goezinnen nivelleerde deze voorsprong, waarna het geruime tijd bleef spannen. Eerst tegen het midder nachtelijk uur vielen in snel tempo de beslissingen. En bij het scheiden van de markt sloeg de jeudige Remmers nog geducht de langst aangebleven Haarlem mer van het bord, zodat de Amsterdam mers tenslotte nog met 128 wisten te zegevieren. Advertentie „Ja, weverkopen ze later voor telefoonpalen' Maar..chocolade smaakt beier! AAGTEDIJK 9 bij Flores, AARDIJK 9 bij Fiores, ABBEDIJK 9 n. Baltimore, ALCl" NOUS p 9 Perim, ALCYONE 9 te Ham-, burg, ALDERAMIN p. 9 Canar. Eil., AL" GENIB 9 bij Kp. Blanco, ALIOTH 9 n. P. Elegre, ALPHARD 9 te Antwerpen, AL TAIR 9 bij Recife. ALWAKI 10 te NeVf York, AMSTELDIJK 9 bij Kp Race, AN- DIJK 9 n. Houston, ANNENKERK 10 te Sydney, ARIADNE p. 9 Ouessant, ARUNDO p. 9 Lissabon, BLOEMFONTEIN 9 bij Free town. BLOMMERSDIJK 9 te Antwerpen. BONTEKOE 9 n. Menado, CALTEX DEN HAAG 10 te Rotterdam, CALTEX UTRECHT p. 9 Kp. St. Vincent. CAMPHUYS 10 te Makassar. CHAMA p. 9 Azoren, CHESHIRE P- 9 Burlings, CISTULA 9 bij Bahia. CLEO- DORA p. 9 Gibraltar. CORILLA 9 bij KorfU, DELFSHAVEN 9 bij Bahia, EEMLAND P- 9 Casquets, ENGGANO 9 te Basrah. ESSO AMSTERDAM 9 bij Flores, ESSO DEN HAAG 9 bij Flores, GAASTERKERK 9 te Barcelona, GENUA 9 te Purfleet, GENE RAL S. D. STURGIS p. 9 Guernsey. HË- RA p. 9 Ouessant, HERSILUA 9 bij Fi- nisterre, HESTIA 9 n. Puerto Barrioz, HY DRA 9 te Cartagena, JAPARA 10 te Dja karta. KEILEHAVEN 9 bij Monrovia. KLIP FONTEIN 9 bij Burlings. KOTA AGOENG te Djeddah. KOTA BAROE 9 bii Finister- re, LARENBERG p. 9 Sardinië. LEERSUM 9 te Bremen. LIEVE VROUWEKERK 9 n. Koweit. LUTTERKERK 10 te Rotterdam. MACUBA 9 n. Bandir Mashur. MARPESA 9 n. Punta Cardon, MERWEDE 9 n. Jack sonville, MITRA 9 te Southampton, MOLEN- KERK 9 bij Teneriffe. NIGERSTROOM 9 n. Lobito. NOORDWIJK 9 bij San Salva dor, ORANJE p. 9 Kp. Degata, PARKHA VEN p. 9 Beachy Head, POLYDORUS p. 9 Gibraltar, PRINS JOH. WILLEM FRISO 9 bij Belle Isle, PRINS WILLEM III 9 bi.1 Belle Isle, RAKI 8 te Panarukan, RIJN 9 te Stockholm. SAIDJA 9 te Mulburrv. SAL" LAND 9 bii Kp. Blanco, SINGKEP p. 9 Ouessant. SLAMAT 9 bij Gibraltar, STAD ARNHEM 9 bij Kp. Palos, STAD DOR DRECHT 9 n. Sagunto, STAD HAARLEM P- 9 Gibraltar, STREEFKERK 9 v. Suez n- Aden. SWARTENHOUDT 9 n. Makassar, TABIAN 9 te Aden. TAMO 9 te Rio Janeiro. TARIA 9 bii Bonaire, THEMISTO 9 bij Kp Clear, TIBERIUS 9 bij Kp. Hat- teras, TITUS p. 9 Guernsey, TÖSARI 9 n- Halifax. TROMPENBERG 9 bii Flores. VAN RIEBEECK 10 te Sorong, WILLEM BA- RENDSZ (walvisv.J p. 9 Ouessant, WAAL 10 te Curacao. WOENSDRECHT 9 bij SaP Salvador, ZEELAND 9 bij Texel, ZIJPEN BERG 9 bij Burlings. TIELSE VEILING SEPTER, 9 Oct. Appelen: Allington Pippin 1929. 12—16, Bloemee 1418." 812, Bramley Seedlinj> 1316, 1013, Cox Urange Pippin 22'!fi' 14—16. Ellisons Orange 23—34, 13—17, Gro ninger Kroon 1619, 912. Kesterens Wijo' zuur 1014, 7—9, Kaneelzuur 12—17. 5-r.„ Lem oenappel 1824, 918. Manks Com', 1723, 1015. Notarisappel 1520, Pater v. d. Elren 1217. PH..n««0„ KO® 18—24, 9—14, Sterappel 17—32, 10—Tü vet" pakt 19—38, Zuurkroet blank per kilo 3.-— Zuurkroet rood per 100 kilo 1.20. Zoetkroei per 100 kilo 1.Zure appel val 515 Peren: Brederode 1823, IS, Beurré Clan" geau 3542, 10—20, Conference 264o. 1116, Doyenne Du Cornice 7085. 2061. Gieser Wildeman 21—27. 815. Legipom 4650, 1122. Nouveau Poiteau 1016. 812, Pondspeer 15—17. 1114. Sint He" my 14—18, 9—12, IJsbout 16—18, 9—12, Win ter jan 17—19, 10—13. William DuchesS® 3040, 8—21. Zwijndrecbtse Wijnpeer 16" 33, 1116, Perenkroet per 100 kilo 1 Druiven 42—59, Noten per 100 stuks 1.4° tot 2.Alles in cents per kilo tenzij an ders vermeld. PAARDENMARKT UTRECHT 9 Oct. Op de Utrechtse paardenmarkt werden aangevoerd 356 paarden. De prijzen vari eerden voor: luxe paarden van 800 to* tooo gld., werkpaarden van 600 tot 850 gld- oude paarden van 425 tot 625 gld.. paarden hoven drie jaar van 575 tot 800 gld.. paar den beneden 3 jaar van 425 tot 625 gld-. veulens van 200 tot 300 gld., hitten van 350 tot 700 gld. Handel was matig. Binnenlandse granen (Boerennoterin- gen), Amsterdam 9 Oct. Tarwe f 2115--" £22: rogge f 25 7526, zomergerst f27 25. wintergerst f 26.75: haver f 2425.25: groe ne erwten f 35—38.50: capueijners 1 paardenbonen f 28.50: duivenbonen f J6— f40: koolzaad f 110—115: blauwmnanzaad f 128-r-132; geel mosterdzaad f 7578. Graanbeurs Rotterdam Binnenland se granen officieuze noteringen per 10" kg franco Rotterdam iets beter ge stemd. Tarwe zonder vochtgehalte f 23.25 23.75; doorsneekwaliteit op vochtge halte f 22.5023.25; zomergerst f 28.25-- 29.25; haver f 2526.50; rogge f 25 26.50; peulvruchten flauw speciaal brui ne bonen; groene erwten f 3540; schok kers 3742.50; bruinebonen f 6065. WOEN SDACr HILVERSUM I. 402 m. - NCRV: 7.00 nieuws, 8.00 nieuws, 8.15 amusem.muz., 9.00 zieken, 9.35 ork., 11.00 gram., 11.10 hoorspel, 12.05 herh., 12.33 amusem.muz., 13.00 nieuws, 13.15 orgel, 13.55 opera v. Weber, 15.00 mannenkoor, 15.30 piano, 16.00 ork., 16.15 jeugd, 17.30 gram., 17 45 reger.uitz., 18.00 koren en korpsen, 18.30 Bartók-herdenking, 19.00 nieuws, 19.15 discussieclub, 19.30 radiokrant, 20 00 nieuws, 20.05 gram., 21.10 piano. 21.30 amusem.muz., 21.50 reportage, 22.00 ork,, 23.00 nieuws, 23.15 amusem.muz. HILVERSUM II, 298 m. - VARA: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.35 amusem.muz., 8.00 nieuws, 8.23 amusem.muz., 8.50 vrouw. 9.00 Beethoven-cyclus. VPRO: 10.00. VARA: 10.20 kookles, 10.35 vrouw, 11.00 amusem.muz., 12.00 Accordeola, 12.30 platteland. 12.38 amusem.muz., 13.00 nieuws, 13.15 Banjoliers, 13.40 amusem.muz., 14.00 Gesproken portret, 14.15 jeugdconc., 15.00 kinderkoor, 15.20 jeugd, hoorspel. 15.50 Speel jij dit ook?, 16.00 Vragen staat vrij, 16.30 Zieken, 17.00 Het stond in de krant, 17.30 amusem.- muziek, 18.00 nieuws, 18.30 strijdkr., 19.00 lezing, 19.15 amusem.muz. VPRO: 19.30 geologie, 19.50 film. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 Op de Ijorrel, 20.15 amu sem.muz., 20.50 hoorspel, 22.10 strijk kwartet, 22.40 klankbeeld, 23.00 nieuws, 23.15 orgel, 23.40 swingmuziek. Copyright P. I. B Box 6 Copenhagen 138. Ze reden drie dagen aan één stuk, want het was nog een heel eind naar Parijs. Plotseling hield Sam in en riep: „We kunnen met verder. Daar is een tol." Een oude man kwam uit een huisje, dat daar stond en zei: „Ga niet door het bos. Dat is veel te gevaar- gaf hun een mand vol gereedschappen„Misschiet lijk." „Maar we moeten er door," zei Rasmus, ,,'t is kunt u die nog wel ergens voor gebruiken." zei I™' voor iets heel belangrijks." „In dat geval is het iets anders," zei de man. JAat» wees op je hoede." Hij

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4