r I I I Stijgende werkloosheid ook in Haarlem en omgeving Hoge boeten geëist tegen bollen- exporteurs f 530.— aan levensmiddelen op één dag ingeslagen Woningbouw uitgesteld I I 1 Ondanks gunstige invloeden voor werkzoekenden in verschillende bedrijfstakken Demobilisanten vormen geen probleem AGENDA Zij knoeiden met uitvoervergunningen Middenstand besprak: Middenstand waarheen? Na Franse dialoog een boete van f250.— Ernstige aanrijding op Stationsplein Geen bloembollen meer naar Duitsland na 13 October Ook met EIEREN is Eieren 10 stuks 125c- Vijftig jonge boeren naar Amerika FRAUDE MET MELK K.L.M. VERBOUWT CONSTELLATIONS Stalin wenst Noord-Korea succes Hoe spelen de R.K. clubsl Heerlijk Helpen LAXEER-AKKERTJES i i l I DONDERDAG 12 OCTOBER 1956 PAGINA 2 1 I t 1 L H.O.V.-CONCERT TONEEL IN HAARLEM WIE KOMEN ER THUIS? Burgerlijke Stand Chauffeur hoort twee maanden eisen P. J. VAN EMPELEN t „Hoffmann's Vertellingen" HEEMSTEDE Heit Rotterdams Kinder- toneei met „Doornroosje" Naar Avifauna Propaganda-avond A.N.W.B. Jubileum voordeliger! De oogst was weer best Tijd'ige redding Politievoetbal ZANDVOORT FLATGEBOUW IN WORDING Met pensioen Correctie REP A T RIËRINGS- EN TROEPENSCHEPEN Aanmelding voor deze studiereis Acht personen in arrest Voor emigrantenvervoer naar Australië 28 inbraken gepleegd in twee maanden EX-BRIDGEKAMPIOEN KRIJGT VIJFTIEN JAAR HILLEGOM Specialiteit in OPGEMAAKTE SCHOTELS de zacht en toch zo snel werkende tegen verstopping Hillegom de dupe van ministerieel besluit R.K. Sportver. „Concordia" Officiële overdracht van eerste Gloslter Meteors Reinaut Heering m Goes BESOMMINGEN Waterstanden LUSTELOZE MARKT Beurs van Amsterdam Beurs van t New York Hoewel velen de slechte weersomstan digheden van afgelopen zomer hebben verwenst, zjjn er toch mensen te vinden voor wie het slechte seizoen een uit komst was. Door de voortdurende regen immers zijn de seizoenwerkzaamheden vertraagd en om van de oogst nu nog te redden wat e:- van te redden is, zijn er veel meer mensen in het arbeidspro ces ingeschakeld dan vorig jaar. De aardappeloogst bv. is nog lang niet binnen en velen vinden daardoor nu nog werk. Was de zomer mooi geweest, dan liepen ze nu al lang zonder werk. Ook de internationale toestanden heb ben een stijgende werkloosheid tegen gehouden. De industrie leeft weer op, doordat de vraag naar artikelen groter wordt Al deze omstandigheden hebben be werkt dat de toestand er momenteel roos kleuriger uitziet dan men verwacht had. Op het Arbeidsbureau in Haarlem was een prognose gemaakt, die beduidend slechter was dan de huidige toestand laat zien. Op 29 September van dit jaar wa ren er in Haarlem 1578 mannen en 168 vrouwen ingeschreven. In Bever wijk 108 mannen en slechts 9 vrouwen; in Hoofddorp alleen 9 m. nnen; in IJ- muiden 142 mannen en 46 vrouwen; in Zandvoort tenslotte 75 mannen en 26 vrouwen. In totaal waren er dus 1912 werkzoekende mannen en 168 vrouwen. Nu zjjn er van deze 1912 mannen, 300 ingeschreven voor positie-verbe tering en 125 zijn er door de D.U.W. opgevangen, zodat er slechts 1487 n- vragen zijn van werklozen in de ware zin van het woord. Wanneer men deze cijfers met elkaar vergelijkt, dan vraagt men zich af hoe het komt dat er in Hoofddorp zoveel minder werkzoekenden zijn dan elders. Dit is te dan ren aan het feit, dat de in woners van deze plaats voornamelijk op de landbouw zijn ingesteld en doordat Hoofddorp een echte landbouwplaats is kan ieder hier dus werk vinden. In Zand voort is de werkloosheid uit de aard der zaak in de winter groter dan in de zomer. Op 30 September 1949 waren er in het gehele gewest 1773 werkzoekende man nen en 83 vrouwen, n.L 1405 mannen en 51 vrouwen in Haarlem; in Beverwijk 123 mannen en vrouw; in hoofddorp 15 mannen; in IJmuiaen 125 mannen en 14 vrouwen en in Zandvoort 105 man nen en 17 vrouwen. Er is dus, niettegen staande de hierboven gemelde, voor de werkzoekenden tu">sti *e om-ta-viigheden. sprake van een steeds stijgende werk loosheid. Dit was overigens vel te voor zien, want was er in de eerste na-oor- logse jaren een ontzettende grote aan vraag naar allerlei artikelen waardoor er veel mensen werk vonden, thans is aan deze aanvraag nagenoeg voldaan en vindt er dus in talloze bedrijven een selectie onder het personeel plaats. Een tweede omstandigheid, die ongunstig werkt, is de grote bevolkingstoename. Ieder jaar komen er meer mensen, die in het arbeidsproces ingeschakeld kunnen worden, maar doordat de aanvraag niet meegroeit, is er voor zeer velen geen plaats te vinden. Industrialisatie en emi gratie zijn hier de aangewezen weg. Een blik op het staatje, aanvragen, doet het vermoeden rijzen dat iedereen spoe dig aan werk geholpen kan worden. He laas, het ziet er mooi uit, maar de werke lijkheid is anders, want de aanvragen zijn voornamelijk voor die beroepen waar de werkzoekenden niets voor voe len. Van 633 aanvragen voor vrouwen bv. hebben de meeste betrekking op de huishouding, op textiel- of chocolade fabriek, waar de meisjes als inpakster kunnen te werk worden gesteld. En juist voor deze baantjes voelen de mees ten niets. De stijging van de werkloosheid in deze maanden is ook te wijten aan het feit, dat velen die net van de school banken zijn gekomen nu gaan sollicite ren, nadat ze eerst van een lange zomer- vacantie genoten hel ben. Een zeer grote handicap om allen aan een goede werk kring te helpen, is voorts, dat men meest te doen heeft met ongeschoolden of men sen met een te geringe ervaring. De opheffing van de distributie-kantoren bv. heeft velen buiten werk gesteld; deze mensen hebben over het algemeen te weinig scholing, opleiding en ervaring om een goede kantoorbetrekking te aan vaarden. Door middel van scholing en herscholing zijn hier velen geholpen. Het vraagstuk van de gedemobiliseer- den is niet zo groot, want de werkgevers verlenen over het algemeen hun vol ledige medewerking en het recht van herplaatsing heeft de laatste stoot in de goede richting gegeven. BIOSCPEN: Rembrandt: The big lift (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Abbott en Costello in het Wilde Westen (14 j2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Vulcano (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Voor wie de klok luidt (18 J.), 2.30 en 8 u.; City: Whiskey als water (a. 1. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: De vrouw uit het volk (14 j.)2.30, 7 en 9.15 u. Donderdag 12 October Concertgebouw: Koor Katholiek Haarlem met „Die Jahreszeiten", 8 uur. Schouwburg: Thalia met „De tante van Charlie", 8 uur. Vrijdag 13 October Schouwburg: Thalia met „De tante van Charlie", 8 uur. De solist van het 2e Ledenconcert, serie D, dat de H.O.V. op Dinsdag 17 Oct. zal geven, is de beroemde Ameri kaanse cellist Edmund Kurtz. Deze trad verleden jaar reeds met de H.O.V., zo wel in Haarlem als in Alkmaar, met groot succes op. In de Verenigde Staten, waar hij sinds 1936 woonachtig is, wordt hij als een der grootste cellisten geëerd. Toscanini engageerde hem als solist en tal van componisten, o.a. Darius Milhaud, droegen hem werken op. Het program ma van dit concert, dat o.l.v. Toon Ver- hey zal staan, luidt als volgt: Ouverture „Die verkautte Braut" van Smetana, het Celloconcert van Dvorak en de Sympho- nie No. 3 „Eroïca" van Beethoven. De Toneelgroep „Comedia" geeft Zon dag in de Stadsschouwburg een voorstel ling van ,,'n Vreemd Meisje" blijspel van Pierre Barillet en Jean Pierre Grédy. Hieraan werken mede Myra Ward, Fien de la Mar, Yda Andrea, Jules Verstraete, Steye van Brandenberg. Dé regie is van Jan Teulings. Met de „Chitral", die 17 October aan komt in Amsterdam, repatriëren o.m. de volgende militairen: Aalsmeer: C. Butsema, Schoolstraat 6. Bloemendaal: H. G. Heystek, Vogelen zang, Leidsevaart 84. Heemstede: Mej. J. M. Wesselingh, Burg. v. Lennepweg 32. Noordwijk aan Zee: A. D. Celose, Pen sion Panorama. Dr. Dijsselbloem heeft gisteravond voor de R.K. Middenstandsvereniging gesproken als eerste in de wintercursus. over het onderwerp „Middenstand waar heen?" Spreker vergeleek de middenstand met een bufferstaat: hier wordt de strijd uitgevochten, zolang deze stand zal be staan, tussen arbeiders en kapitalisme. Europa wordt socialistisch geregeerd, aldus spreker. Dit is even erg als een ccmmunistische heerschappij voor de middenstand; of men zacht of bruut sterft, dood gaat de middenstand altijd door een marxistisohe leiding. Het so cialisme kan uit de aard der zaak onze stand niet verdragen, zo zei spreker Laat u echter met misleiden door pro paganda: eerst als het socialisme zijn wezen verliest, zal het de middenstand met rust laten. Zelfs vele leiders van R.K. Vakbonden in alle landen denken socialistisch, ook in de Nederlandse gelijkschakeling van hoofd- en handarbeiders is socialisme. Wij kunnen dat niet dulden, aldus spre ker, zonder onze zelfstandigheid te ver liezen. Wanneer de regering de bedrij ven zo aan banden legt, dat ze enorme subsidies nodig hebben, is dat al staats socialisme. Hij moet zelfstandig blijven dat is de kern van de middenstand. Deze wezenskern zit niet in de grootte van een inkomen. De Pauselijke encyclieken willen de arbeider vrij maken cn zelfstandig; deze voorrechten wil men thans echter aan de middenstand ontnemen, b.v. door de belasting, die spreker volkomen socialis tisch noemde. De gelijkschakeling van twee mensen, aldus spreker, zal, waar ze innerlijk met te verwezenlijken is, uiterlijk nooit zijn te bereiken. De socialistisch-gekleurde zeis der belasting zal steeds blijver maaien om alles gelijk te houden, maar dit is een forceren van de toestand en het zal enorme verliezen toebrengen. Daar dus de middenstand ten gronde gaat in het materialisme, is zijn enige toekomst: het Christendom. Rechtvaardigheid en „sociale liefde", aldus spreker, behoeft niet afgeschoven te worden op de gemeenschap; dat is de taal van het individu, met slogans over „sociale rechtvaardigheid" komt men er niet. Het is een deugd, en een deugd is een individueel bezit. GEBOREN: N. M. C, SlieringsRan, z; J. M. RoumenHen'geveld, z; E. C. WesseliusArnaud de CaUftvon, z; C. van Puiveldevan der Meij, z; A. G. Koopman—Stet, d; M. A. Verheul— Veer, d; T. van der HeideHoekstra, d; T. S. de HeyMeijer, d. ONDERTROUWD: 11 Oct.: F. A. M. Rijkenberg en W. A. Clemens; G. R. J Aalsma en J. M. T. Steffens; P. C. Punt en A. C. Kool; J. Revers en D. Kool; W. Hagen en M. L. Kucérovó; F. Hille en L. J. Breethoff; P. Termaat en A Woertman; A. den Braber en H. M. van Zomeren; C. A. van Norde en G. C. Schrijnemaekers; D. C. Dijkstra en A. M. E. Voorderhaak; W. dc Vink en F. J. Langkamp; W. J. Kimman en A. Grapperhaus; S. C. Korink en J. Heins F. Peperkoorn en J. P. Schouten; E. A J. Verstraeten en M. J. Lensen; L. C. van der Slot en A. T. van Loenen; D van Gelder en C. E. Henskes; J. van Duijn en L. J. Harder; W. van der Wallr en J. C. Leautaud; A. Geschiere en M. Hillebrand. GETROUWD: 11 Oct.: J. A. Albers en T. W. M. Schouten: J. 3. M. Koèlemij en C. A. J. M. Bruyns; C. Prevost en C. A. M Handgraaf; S. de Haan en A. Hoogland; H. Koek en C. A. van Sta veren; G. M. Daanen en J. M. H. Stee nis; P. W. S. van Zijl en J. G. Noom G. Berkhout en D. Halderman; A. N Straus en M. M. van Schouten; J. H. P Soomer en V. Pronk; H. E. E. Ie Clexcq en R. van der Holst; N. de Boer en G M. T. Sanberg: B. M. Brans en H A M. Gründemann. OVERLEDEN: 9 Oct.: F. B. San ders, 71 j„ Iordensstraat. C. W. G. Lui- ting. 71 j., Tcmpeliersstraat 10 Oct.: G Heitlager, 78 j., Romolenstraat. Na een terechtzitting van circa drie uur werden een Sassenheimse bloembollen exporteur, een bollcnexporteur uit Hille- gom en de directeur van een zaadhande! uit ZwUndrecht resp. veroordeeld tot een boete van f 300 subs, een maand hechte nis, een boete van f 3000 subs, zes maan den hechtenis en een boete van f 1500 of twee maanden hechtenis. Zij allen had den zich gistermiddag voor de politie rechter in economische strafzaken te ver antwoorden voor het overtreden van enige besluiten inzake de uitvoer van bloembollen. De bollenoxporteur uit Hillegom had een relatie in Engeland, die hij wat ane- monenzaad wilde leveren. Zijn pogingen mislukten echter, daar hij geen uitvoer vergunning kon krijgen. Door middel van een relatie kwam hij in connectie met de directeur van een zaadhandel uit Zwijndrecht, die als zaadhandelaar wel de nodige papieren kon verschaffen. Na wat over en weer gepraat kwamen zij tot een contract; de zaadhandelaar zou voor papieren zorgen en de Hillegommer zou de boel uitvoeren. Hij zou hiervoor een provisie van 15 pet. uitbetalen. Wan neer men in aanmerking neemt, dat de provisie gewoonlijk 3 pet. bedraagt, kan men wel begrijpen, dat hier geen sprake was van een onschuldig zaakje. Toen de technisch ambtenaar Van K. uit Lisse de verzending controleerde, bleek dan ook, dat het hier absoluut geen ancmonenzaad betrof, maar anemonen- pitten en gladiolenkralen. Weliswaar noemt men dit in de wandeling ook wei eens zaad, maar iedere vakman weet heel goed dat deze kralen en pitten offi cieel niet zo heten en overigens niet eens uitgevoerd mogen worden. Het feit, dat de partij als zaad stond geboekt op de uitvoervergunning, is dan ook een zeer ernstige overtreding. De Sassenheimse exporteur werd een keer in October door de man uit Zwijn drecht bezocht. Deze bestelde een partij pitten en kralen bij hem en zeide er bij, dat deze voor export bestemd waren. De Sassenheimer merkte toen wel op, dat dit verboden was, maar hij leverde toch en zorgde er zelfs voor dat een expeditie uit Lisse de lading naar de K.L.M. vervoerde. De president van de rechtbank, mr. Bijleveld, noemde het zeer bezwarend dat de uitvoer juist tijdens het bloem bollencorso plaats vond. De bollen- exporteur uit Hillegom antwoordde hierop, dat er geruchten gingen over een op' handen zijnde staking in Enge land en daarom had men haast achter de zaak willen zetten. „Boze tongen beweren echter, dat dat vervoer tijdens de drukte van het corso wel gemakke lijk was, want toen was de controle niet zo scherp", merkte de president op. De Officier, mr. Wiarda, eiste tegen de directeur van de zaadhandel uit Zwijn drecht een boete van 3000 gulden of twee maanden hechtenis, plus een voorwaar delijke gevangenisstraf van twee weken op een proeftijd van drie jaar en publi catie van het vonnis in een vakblad. Hij beschouwde de N.V., waarvan deze ver- dachte directeur is, als de eigenlijke uit voerder van de zending. De directeur zelf had voor de vergunningen gezorgd, die niet aan de eisen voldeden, daar er geen zaad, maar kralen en pitten uitgevoerd werden. Door deze handelingen werd niet alleen in strijd met de voorschriften gehandeld, maar bona fide exporteurs werden benadeeld. Het gezondheidscerti ficaat. dat bij bollen en knollen moet zijn ingesloten, ontbrak en de maten van de uitgevoerde productep waren ver beneden het minimum. Daar de uitvoer verboden was, kom men in Engeland makkelijk concurreren, want de inkoop prijs kwam veel lager te liggen. De N.V. had blijkens de papieren een winst van f 1000 gemaakt en deze zou nog veel ho ger geweest zijn, wanneer het zaakje niet was ontdekt. De Sassenheimse exporteur hoorde een boete van f 500 of een hechtenis van een maand tegen zich eisen. Hij had op deze manier f 700 verdiend. De bollen-expor- teur uit Hillegom tenslotte, had een winst van f 700Ó gemaakt. Daarom vond de Officier een boete van f 6000 of een hechtenis van zes maanden niet te hoog. Tevens vroeg hij een voorwaardelijke straf van een maand met een proeftijd van drie jaar en publicatie van het von nis in een nader te noemen vakblad. De Officier van Justitie, mr. Wiarda, was niet erg te spreken over het gedrag van de twee in het beklaagdenbankje. In Voor-Indië laat men mensen als deze twee met een bord over de straat lopen en als zo iets hier ook kon, dan zou ik hen zeker met een dergelijke straf bede len. Nu moeten ze het beiden maar doen met ieder een boete van f 500 of een maand hechtenis en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van twee jaar. De gehamsterde goederen zullen verbeurd verklaard wor den." Aanvankelijk liet de zaak zich zeer ernstig aanzien. In het beklaagden bankje zaten een Haarlemse meubelma ker en zijn Belgische vrouw. Het was duidelijk te zien, dat zij hyper-nerveus was en zich slechts met de grootste moeite kon beheersen. In de laatste week van Juni, juist toen Korea in het brandpunt van 's werelds belangstelling kwam te staan, had zij op één dag een voorraad levensmiddelen ter waarde van f 530.ingeslagen. Deze inkoop bestond o.a. uit 69 rollen closetpapier, 200 kilo suiker, 50 pakken lucifers, 50 pakken Persil, 70 kilo zachte zeep, 50 pakjes thee, 72 blikken groente en 24 pakken havermout. Daar in de hamsterwet 1939 staat, dat men niet meer mag inslaan dan men in één week kan gebruiken, en toch niemand zal geloven dat een huis gezin van vijf personen een dergelijke voorraad in zo'n korte spanne tijds zal opmaken, deed de politie een inval en nam alles mee. Tegen de buschauffeur W. v. D. te Heemstede werd vanmorgen voor de Haarlemse rechtbank een straf van twee maanden hechtenis geëist plus intrek king van het rijbewijs gedurende een jaar. Van D. heeft namelijk op 24 Juni een man aangereden op het Stations plein te Haarlem, waardoor deze een zware hersenschudding, een breuk in het voorhoofdsbeen en een verlamming aan zijn rechter arm opliep. Het slacht offer, chemigraaf van beroep, is nu nog steeds onder doktersbehandeling; ook kan hij zijn werkzaamheden niet ver vullen. De verschillende getuigenverklaringen waren wat tegenstrijdig. De een zei, dat verdachte wel vroegtijdig signaal had gegeven, de ander zei van niet. Men was het er echter over eens, dat het uitzicht voor verdachte zeer slecht was. De verdediger, mr. F. W. Baren van Lynden, wees op het eveneens onvoor zichtig gedrag van de voetganger, die niet tussen de witte banen overstak en verder niet op het verkeer gelet had. Hij wenste vrijspraak. Dit werd gewei gerd. Uitspraak 26 October. In de ouderdom van 78 jaar is gisteren overleden de heer P. J. v. Empelen, voorheen eigenaar van het zo bekende tuinbouwbedrijf v. Empelen en Zoon aan de Binnenweg te Heemstede. Naast zijn uitstekende reputatie op het gebied van tuinaanleg en onderhoud, genoot de thans overledene een zeer grote bekend heid op het terrein van de organisatie, niet het minst op dat van kerkelijk- charitatief gebied. Zo was hij vele jaren lid van het R. K. Armbestuur en later voorzitter; bij zijn aftreden werd hij vereerd met de Pauselijke onderschei ding „Pro Ecclesia". Om tegemoet te komen aan tal van verzoeken van opera-liefhebbers buiten de hoofdstad zal de Nederlandsche Opera voor de eerste maal, sinds in 1947 „Hoff mann's Vertellingen" op het repertoire werd genomen, een matinée van Offen bach's meesterwerk kunnen geven, n.l. op Zondag 15 October, half twee, in de Stadsschouwburg tc Amsterdam. Medewerking verlenen o.a. Gré Brou- wenstijn, Greet Koeman, Louise de Vries, Theo Baylé, Gerard Holthaus en Frans Vroons; voorts het koor, orkest en ballet der Opera, het geheel onder leiding van de Franse dirigent Charles Bruck. Advertentie Volgens officiële berichten (mede deling van het Bedrijfschap voor Sier teeltproducten) is de invoer van bloem bollen in Duitsland met ingang van 14 October a.s. stopgezet. Bij alle pakkers op Duitsland heerst thans een koortsachtige drukte. Nadat Woensdagmiddag de laatste wagons zijn geladen en vertrokken, worden Donder dag en Vrijdag de vrachtwagens in actie gebracht om maar zoveel nog mogelijk weg te krijgen vóór de fatale datum 14 October a.s. De uitvoer naar Duitsland was dit jaar buitengewoon groot en er werden bollen verzonden door firma's die nooit tevoren- daar kwamen. De Hillegomse beurs stond dan ook wel in het teken van dit bijzondere nieuws. Maandag j.L was er op de Haarlemse beurs al vrees voor de stopzetting. „Het Rotterdams Kindertoneel" zal Zaterdag 14 October een populaire voor stelling geven in het Rembrandt Theater, aanvang 2 uur 's middags. Deze nieuwe bewerking op het prach tige sprookje „Doornroosje" zal voor de kinderen volop spanning en avontuur brengen en het zal voor de jeugd een prachtige middag worden. „Het Rotter dams Kindertcneel" heeft deze nieuw:- bewerking gemaakt en in vele grote plaatsen werd dit oude sprookje voor de kinderen een onvergetelijke middag. Met een extra grote touringcar van de firma Maarse en Kroon trok Wo< isdag- middag een groep leden van de Kath. Vrouwenbeweging te Heemstede naar Avifauna te Alphen a.d. Rijn. Via Hoofddorp en Aalsmeer arriveerde het gezelschap, dat te ongeveer half drie was vertrokken, te 4 uur op de plaats van bestemming, waar natuurlijk direct aller aandacht was gericht op de wel zeer unieke verzameling vogels, die in dit wondermooie vogelpark bijeen is ge bracht. In het restaurant werd vervolgens de avondboterham gebruikt en toen inmid dels de verlichting was ontstoken ge noot het gezelschap van de feërieke aanblik, die deze verlichting biedt. Nadat men in het restaurant nog even had geluisterd naar de beide orkesten, die daar elkaar afwisselden, werd te 9 uur de terugtocht aanvaard, welke dit maal over Leiden ging, zoc.at het ge zelschap te ongeveer 10 uur in de meest opgewekte stemming te Heemstede ar riveerde, zeer erkentelijk voor dit uit stapje, dat door de goede zorgen van het actieve bestuur was georganiseerd. Voor een stampvolle zaal van het Sportparkrestaurant werd Woensdag avond een filmvoorstelling gegeven die een duidelijk beeld gaf van het vele en goede werk dat door de A.N.W.B. ge durende zoveel jaren werd en wordt verricht. De avond werd geopend door de consul voor Heemstede, de heer M. D. Scheer en de heer Th. H. Palstra sprak een propagandistisch woord, hem wel toevertrouwd is. Behalve de bekende Wegenwachtfilm werd ook de nieuwe film „De horizon wijkt" gedraaid, die een duidelijk beeld gaf van de ontwikkeling van het verkeer sinds de vroegste tijden. In de pauze werd gelegenheid gebo den, een kleine tentoonstelling te bezich tigen en zich op te geven als lid, waar van een vrij druk gebruik werd ge maakt. Op 15 October a.s. zal de heer C. B v. d. Heuvel de dag herdenken, waarop hij zich 25 jaar geleden vestigde in café „Groenendaal", Camplaan hoek Valken burgerlaan. In de loop der jaren werd de inrichting uitgebreid met een afzon derlijk lokaaltje voor repetities en ver gaderingen. waarvan vooral door muziek en zangverenigingen gebruik wordt ge maakt. De heer v. d. Heuvel die zich een goede naam verworven heeft, zal op 17 October a.s. in dit lokaal recipiëren en het zal hem hierbij zeker niet aan belangstelling ontbreken. Natuurlijk zeiden beide verdachten dat zij niet geweten hadden dat dat niet mocht. En hoewel de kranten de laatste tijd weer meer van dergelijke gevallen publiceren, kon men toch wel geloven dat het Belgische vrouwtje dit nooit ge. lezen had. „Iemand die zo slecht Hol lands spreekt, leest geen kranten," zei de verdediger, mr. Simons. In ratelend Frans probeerde zij dan haar gedrag te rechtvaardigen. Van haar moeder zou zij dc gewoonte hebben overgenomen om slechts om de paar we ken levensmiddelen in te slaan. Zij kocht dan meer dan eens voor een kleine twee honderd gulden tegelijk. Dit kon aan de hand van rekeningen bewezen worden. De getuige a décharge, een 73-jarige timmerman, zei, dat de vrouw van zijn baas vóór de oorlog al gewoon was dergelijke voorraden in te slaan. Hij toonde zich zo op de hoogte van de gang van zaken in haar huishouding, dat de president, mr. Bijleveld, op- merkte: „Heeft u daar zo op gelet, wat ze in de keuken hadden? Dat is toch meer werk voor een Keukenpiet?" „Ik bén ook een beetje een Keuken piet," was het doodleuke antwoord van het kleine mannetje. De verdediger haalde de woorden van vice-president Belaerts van Blokland van de Raad van State aan. In een inter view had deze eens beweerd, dat het heel begrijpelijk was, dat de huisvrou wen een klein voorraadje maakten. De Officier viel over het woord „klein". Ook over de zeep werd het een en an der gezegd. De grootste helft was be stemd voor de schoonmaak en voor het spuiten van de meubels. Daar om zal slechts een vierde deel van deze zeep in beslag genomen worden. De verdediger beriep zich nog op het zenuwachtig karakter van de vrouwe lijke verdachte. Daar hij kon aantonen dat de man niet gezamenlijk of in overleg met zijn vrouw de goederen had gekocht, werd deze vrijgesproken. Zijn echtgenote kreeg een boete van f 250 of een maand hechtenis. De helft van de in beslag genomen goederen wordt verbeurd verklaard. Bij zijn uitspraak merkte de presi dent op, dat hij het betreurde dat de zaak was voorgebracht, daar bewezen was dat verdachte altijd zo handelde en dat de helft van de goederen dus normale voorraad was. Overigens was de zaak d.m.v. ee.n anonieme brief aan hangig gemaakt. Aan het Hoofdbureau van Politie te Haarlem, Nassauplein 3, zijn op alie werkdagen van 10.30 tot 12 uur inlich tingen te bekomen omtrent de navolgen de, in de afgelopen week als gevonden aangegeven voorwerpen: Autopeds, gouden en zilveren arm banden, leesboek, kinderblouse, steekbei tel, zilveren beursje, velgband, wollen broekje, behang, Engels leerboek, R. K. kerkboekje, diverse brillen, gouden en zilveren broche, capuchon, ceintuurs, paardendek, duimstok, wieldoppen van auto's, etui's met inhoud, foto, motor gereedschap, diverse bank- en muntbil jetten, hoofddoeken, hondenhalsband, zilveren hanger, houten hek van vracht auto, handschoenen, herenhoed, honden, diverse dames- en herenhorloges, dames-, heren- en kinderjassen, regenkapje, da meskousen, koffer met inhoud, diverse halskettingen, kano, bonkaart, lens van fototoestel, lorgnet, kinderlaarsjes, meis jesmantel, mondorgel, zakmes, bood- schappenmandje, litermaat, manchet knoop, mutsen, injectienaalden en spuit je, visnet, overhemd, overall, oorbel, pakje met inhoud, pelerientje, koffie- surrogaat, rijwielpomp. tabakspijp, post zegels, weefpatroon, parapluies, porte- monnaies met inhoud, regenpijpen, pad- vindersriem, damesring, gladde gouden ring, rozenkransen, een twee- en een driewielig rijwieltje, autoslinger, siga renaansteker, sokken, rijwielslot, sjaals, vetspuit, schaartje, schoenen, sleutels, gouden speld, dasspelden, tang, gouden tandenstoker, een bos dik touw, ver schillende tassen met inhoud, kindervest, voetsteun van inotor, vulpotloden, vul pennen, windjacks, kruiwagen, kinder wagen, reservewiel, jutezakken, zadel- dekje, kinderzitje van rijwiel. Gistermiddag is een 7-jarige jongen, die bij dp in aanbouw zijnde nieuwe brug over het Spaarne speelde, in het water gevallen. Het kind was reeds drie maal onder de oppervlakte verdwenen, voor de heer Kollerie, die geheel gekleed te water was gesprongen, het op het droge wist te brengen. Het Heemsteeds politie-elftal behaalde een 42 overwinning op het Noord wijk- se politie-elftal. De heer G. Borst en mej. Kitty Jan sen, studerend aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, zijn ge- slagad voor hun candidaatsexamen ge neeskunde. Er is een begin gemaakt met de bouw van een flatgebouw tussen de Zeestraat en de Kerkstraat te Zandvoort, aan de nieuw aan te leggen boulevard. Dit ge bouw bevat 18 flatwoningen, die elk be vatten een grote zit-slaapkamer met ter ras of balcon, drie slaapkamers, keuken, w.c. en douche. De exploitatie zal ge schieden in coöperatief verband; de di rectie verzorgt de centrale verwarming benevens het onderhoud aan exterieur, trappenhuizen, portalen enz. De koop prijs van een flat varieert van 16.000 tot 18.000; de koper zal 6.000 tot 8.000 contant moeten storten. Voor deze nieu we vorm van woning-exploitatie bestaat grote belangstelling. De flats van net eerste gebouw, dat in het voorjaar 1951 gereed komt, zijn nagenoeg geplaatst, daarna zal men een aanvang maken met de stichting van nog twee gebouwen, die eveneens elk 18 flatwoningen zullen bevatten. De stationschef te Zandvoort, de heer S Wieling, gaat de dienst der spoorwe gen met pensioen verlaten. Tot zijn op volger is benoemd de heer M. van Zand bergen uit Schagen. In het verslag van de „Toonkunst' kamermuziekavond is bij de bespreking van het tweede deel het woordje „niet" uitgevallen. Men leze aldaar: het gehele tweede deel voldeed niet op dezelfde wijze. De R.K. Gem. Toneelver. „St. Gene- sius" komt Maandagavond, lé October, in de Stadsschouwburg voor het voet licht met het spel van Cissy van Marx- veld ,,'n Zomerzotheid". Djakarta; 1 Nov. te R'dam verw. CHESHIRE (Nederl.), Pfss. 12 Oct. Dungeness; 13 Oct. 2 u. v.m. te Amst. verw. Passagiersontscheping 8 u. vm. GROOTE BEER, pdSs. 12 Oct. Mini- coi, n. Amst. NAPOLI, 12 Oct. te Suez. OTRANTO (R- Lloyd), 11 Oct. van Djakarta; 1 Nov. te R'dam verw. Het volgend jaar zullen naar alle waarschijnlijkheid weer vijftig jonge boeren naar Amerika worden uitgezon den. Deze uitzending zal dit jaar wor den georganiseerd door de drie centrale landbouworganisaties in samenwerking met de E.C.A., de landarbeidersorgani saties en het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. De E.C.A. zal haar apparaat hier en in Amerika weer op dezelfde wijze ter be schikking stellen als voorheen. De zor gen voor de deelnemers zijn in Amerika dus weer in goede handen. Bovendien zullen er voor enkele deel nemers gelden ter beschikking gesteld worden ter tegemoetkoming in de on kosten. De definitieve beslissing bij alle instanties is nog niet gevallen, maar het programma is thans zover ge vorderd, dat met de voorbereidingen moet worden begonnen. Dit betekent dus in de eerste plaats dat zij, die voor deelname in aanmerking wensen te ko men, zich thans moeten opgeven. Deze uitzending heeft niets met emigratie te maken. Het betreft hier een studiereis en niet een vacantietocht- je. Elke deelnemer krijgt een studieop dracht, waarover na terugkomst gerap porteerd moet worden. De deelnemers zullen worden aangewezen overeenkom stig hun bekwaamheid een der studie opdrachten te vervullen. Iedere deelne mer zal worden geplaatst op twee Ame rikaanse bedragen, op elk voor een pe riode van 3 4 maanden. Daarnaast zal de gelegenheid bestaan tot uitstap jes, o.a. bezichtiging van New York, Washington en fabrieken. Eisen, die aan de deelnemers gesteld zullen worden zijn theoretische en prac- tische kennis, leeftijd 20 t/m 35 jaar, enige kennis van de Engelse taal en goede gezondheid. De kosten zullen f 1.200.a f 1.300.bedragen. De be schikbare geldsom zal na ernstig onder zoek over een aantal deelnemers wor den verdeeld. De candidaat-deelnemers moeten zich zo spoedig mogelijk opgeven. Men ont vangt dan een vragen-formulier, waar op alle bijzonderheden die bij het uit kiezen van de groep nodig zijn ge vraagd worden. De jonge boeren of boerendochters, die aan de reis willen deelnemen, dienen dus zo spoedig mo gelijk om toezending van zo'n formulier te verzoeken bij: De Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, Badhuisweg 91, Scheveningen. In de brief vermelde men: naam, voornamen, adres, woonplaats en tele foonnummer, geboortedatum en geboor teplaats, of men in aanmerking wenst te komen voor uitzending in de vee houderij, akkerbouw, gemengd bedrijf, fruitteelt, bloemisterij, of men in staat is de reiskosten te betalen of een bij drage wenst. Bjj de melkinrichting „Camiz" tc Arn hem is een uitgebreide fraude met melk ontdekt. De fraude loopt over een aan zienlijke periode. Door medewerking van twee leden van het fabriekspersoneel kregen zes melkslijtcrs meer melk dan voor hen werd geboekt. Deze opbrengst werd onderling verdeeld. Alle acht be trokkenen zijn gearresteerd. De fraude kwam aan het Hebt doorflat meer ledige flesjes waren ingeleverd dan er volle waren afgeschreven. (Eigen bericht) De K.L.M. is bezig met de verbouwing van twee van haar Lockhed Constella tion Hjnvliegtuigen die worden ingericht voor het vervoer van 61 passagiers. Het ligt in de bedoeling beide Constellations toe te voegen bij de vloot van vijf Dou glas D.C.-4 toestellen die thans uitslui tend gebruikt worden voor het vervoer van emigranten naar Australië. Door de ingebruikneming van de veel snellere Constellations zal de vervoerscapaciteit naar Australië aanzienlijk toenemen. Maarschalk Stalin heeft de Noord-Ko- reanen succes gewenst^ „in hun strijd voor onafhankelijkheid", aldus meldt Radio Moskou, Stalin deed dit in ant woord op een telegram van de Noord- Koreaanse minister-president Kim Ir Sen ter gelegenheid van het feit, dat twee jaar geleden diplomatieke betrek kingen werden ingesteld tussen de Sov jet -Unie en Noord-Korea. Met zijn boodschap aan Kim heeft Stalin zijn langdurig stilzwijgen ver broken. „Ik wens het volk van Noord- Korea, dat op heldhaftige wijze de on afhankelijkheid van zijn land verdedigt, de succesvolle voltooiing van zijn ja renlange strijd voor de vestiging van een verenigd, onafhankelijk Korea toe" al dus Stalin volgens het bericht van Ra dio-Moskou. De Haagse Arrondissementsrechtbank heeft de 22-jarige J. E. te Den Haag, die met zijn kameraad, de 18-jarige W. v. R. eveneens uit Den Haag, in twee maanden tijds niet minder dan 28 inbra' ken gepleegd heeft, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De zaak te gen v. R. werd terugverwezen naar de rechter-commissaris voor het uitbrengen van een reclasseringsrapport. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft een beroep van de fabrikant 3. H. S. uit Amsterdam tegen een gevangenisstraf van 15 jaar met aftrek van voorarrest verworpen. De Raad achtte de opgelegde straf tegen deze man, die vijfmaal bridgekam- pioen van Nederland was, juist. S. heeft volgens de bewezen verklaarde tenlaste legging tijdens de oorlog met Joodse onderduikers gebridged, hen verraden en zich tot een bedrag van 40.000 gulden met Joodse goederen verrijkt. Na de be zetting speelde S. de zichzelf toebedachte rol van majoor bij de Binnenlandse Strijdkrachten, aan welk spel de Justitie een einde maakte, op Zondag 15 October? AFCVolendam VelsenWijk aan Zee DEMKinheim VitesseDe Meer ADOAssendelft J H. KwartierDSS DIO—TYBB HBCBlauw Zwart MeerburgTeylingen Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Advertentie STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 Advertentie Nadat ons voortvarend college van B. en W. alles deed en doet om zo spoedig mogelijk een eind te maken aan de woningnood en wederom 28 woningen had aanbesteed, werd van het Departe ment voor de Wederopbouw vernomen, dat deze bouw niet mag worden uitge voerd. Dit is wel een zeer grote teleurstelling en waarschijnlijk een besluit, dat onze gemeente enige duizenden guldens zal kosten. Het lijkt wel erg in strijd met de mi nisteriële toespraken, die men zo af en toe kan beluisteren, waar steeds maar weer wordt gewezen op vooruitgang en ruimere toewijzingen, die werden en zullen worden gegeven Wij vernamen dat men ten Departemente had ontdekt, dat er meer vergunningen waren afge geven, dan financieel verantwoord zou zijn en daarom werden er vergunningen geschrapt en daaronder valt ook Hille gom. Het is wel erg als dergelijke maatregelen genomen moeten worden omdat vooral teleurstellingen op dit ter rein zo moeilijk te verdragen zijn. Wanneer nu deze 28 woningen ge bouwd zullen worden? Daarvan is niets bekend. Dit jaar niet! Zondag 15 October speelt Concordia i uit tegen Spaarndam, aanvang half drie. Het vertrek is vastgesteld op 12.45 uur. Het bestuur deelt mee, dat sup porters, die de reis mee willen maken zich vóór Vrijdag a.s. moeten opgeven bij Assendelft, Pr. Bernhardstraat. 17 October zullen op Schiphol de eer ste Gloster Meteors door de Fokkerfa brieken aan de Nederlandse en Bel gische luchtmachten worden overgedra gen. Enige ministers en hoge militaire en civiele autoriteiten uit België, En geland en Nederland zullen daarbij te genwoordig zijn. Men schreef ons uit Goes: De stadsbeiaardier van Haarlem gaf een welgeslaagd ccncert op het carillon van de Grote Kerk te Goes. De heer R. Heering deed zich kennen als een beiaardier van bijzondere kwaliteiten Van het welgekozen en verzorgde programma willen wij in het bijzonder noemen de „Turkse Mars" van Mozart, welke hij met een prachtige voordracht vertolkte. Wij hopen hem later nog meer in Goes te horen. IJMU1DEN, 11 October 1950 Traw lers: T.Tm f 25.900— T.Tm. -»i f IJm. 42 f 18.400—, 1 stoomti.a vier f 21.500.Kustvissers: Kw. 16 f 2940. IJm. 213 f 420—, Kw. 72 f 660.—, Kw. 189 f 300.—, Kw 128 f 330.—, Tx. 24 f 2370.—. IJMUIDEN, 12 Oct. 1950. Trawlers: Rt. 15 f 6400—, IJm. 73 f 12.600.—, IJm. 57 f 14.100—, IJm 54 f 13.900.—, Log gers: Kw. 155 f 5750.—, Kw. 17 f 4280.—, Tx. 32 f 2070.Aanvoer 3596 kisten, waaronder 965 haring: Prijzen per kg.: gr. tong f 3.252.90, gr. m. tong f 2.38 2.25, kl. m. tong f 1.561.39, tong I f 1.04—0.93, tong II f 0.81—f 0.74, tarbot I f 1.64—1.26. Per 50 kg.: tarbot IV f 32.00, tongschar f 85.00, schelvis I f 52.00—46, schelvis II f 32.008.40, haring f 16.5011,50, makreel f 17.50 12.50, gr. schelvisch f 7976.50, gr. m. schelvis f 76.5067.50. kl. m. schelvis f 67.0055, schelvis I 51,00, schelvis II f 27.00—11, wijting f 21.50—13, gr. gul len f 62.0054, m. gullen 1 45.0037, kl. gullen f 36.00—27. Per 125 kg.: gr. kabeljauw f 264.00—164. Gr. koolvis f 90.00—88. Donderdag 12 October. Hoog water: 3.49 u. en 16.06 u. Laag water: 11.55 u. Vrijdag 13 October. Hoog water: 4.25 u. en 16.45 u. Laag water: 0.15 u. en 12.31 u. AMSTERDAM, 11 Oct. 1950. Op de aandelenmarkt bleven de koersverschil len vandaag wederom van beperkte om vang. Bij opening kwamen merendeels lagere noteringen tot stand onder in vloed van de zwakke houding, die het hoofdfonds Kon. Olie aan de dag legde ten gevolge van arbitrage aanbod, doch bij verder verloop, trad op afnemend aanbod over nagenoeg de gehele linie enig herstel in. De omzetten in de 3% dollarlening Nederland 1947 zijn intus sen belangrijk ingekrompen en hebben gisteren slechts 69.600 bedragen, tegen 454.100 op 4 Oct. j.l. Ook vandaag be hoefde geen groot aanbod te worden geplaatst. De verschillende ponden-obli gaties handhaafden zich op de vorige prijs. (Niet-offlclële Koersen) 3(4 Nederl. 1948 3(4 pCt Ned. 1950 3-3'/, Nederland 1944 3 Ned. 62-64 bel.fac. Inschr. Grtbk. '46 3 pCt Ned. Hande) MP eert A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever eert. Ned Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon. N Stoomb Mi) Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Dell Mf). eert. Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Cc Radio Corp. Republic Steel Shell Union Ol) Southern Pacltlc Southern Railway Tidewater U.S. Steel Vorig Opening h slot 12/10 T 99 •h 98ft 97 A 97 A 97(1 96ft 143% 172 172% U5 133% 4, 166% M t) 139 F 220 2201/2 b 274 O] 230% n 291 293 V 131 132# b 173 133 1341/4 160% 162 119% 120 115% 117# E 11/10 35% «'/4 82 48% 52 17 66 65% 17% 13% «'/4 53 60% 45% 32'% 40 10/10 35 42% 80 48% 52=4 16% 64 64% 17% 18% 40% 52=4 60% 44% 31% 39%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2