LANDHUIZEN 7 O Landhuizen MINISTER s'JACOB: Militaire uitgaven astronomisch hoog Belevenissen van de struisvogel Rasmus Zij mogen de sociaal-econ. belangen niet schaden - s PHILIPS H00GTEZ0N Gevecht met de Zoon" Korea-detachement defileert ONS KONINKLIJK HUIS EN HET BEDREIGDE KIND AGENDA heemstede Ook met CACAO is HERINGA WUTHRICH Cl MAANDAG 16 OCTOBER 1950 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING m voor Haarlemse jongeren Op één avond naar Rome Particuliere woningbouw Meesterpianist en-serie Burgerlijke Stand Kath. Huwelijksvoorlichting Rector de Bot geestelijk leider Haarlem Ping Pong-ballen in de rechtzaal Fraai najaarsweer lokt velen naar buiten Volkszwemfeest R.K.T.V.V. „G.T.T.C." RIANTE RUIME TE OEGSTGEEST met groot eigen park en flinke tuinen KOOPPRIJZEN f 16.500 en f 16.00C De koopprijs bedraagt f 16.500 voor de hoekhuizen en f 16.000 voor de tussenhuizen. VOOROORLOGSE NORMAALBOUW Aan ieder wordt vestigingsvergunning gegarandeerd i Biljart-competitie F.B.H.O. Taxi? Bei 1.2.3.4.5 Fafabapa enorm succes Middenstand wordt acitief BEZOEK AAN ZWEMVIJVERS IN AFGELOPEN SEIZOEN Meer gratis toegangskaarten Weer thuis BLOEMENDAAL SANTPOORT NIEUW K.A.B.-SEIZOEN Jaarlijkse kerkpinkenveiling P.E.N. produceerde 463 mill. kWh DAMMEN Weekoverzicht van District Kennemerland voordeliger! Cacao... 250 gram 95c- Belangrijke bijeenkomst Geen spreekuur 52 4 40 1 Beurs van Amsterdam - Beurs van New York WASSERIJ DUYN Eledrische Installaties Luidsprekende Telefoon installaties Verkoop en verhuur THEO v. AMERONGEN De Radio-Specialist van Heemstede RAADHUISSTRAAT 35 TEL. 29449 Dagelijks kinder verhaal door evin ocevTuA De wederzijdse liefde en belangstelling ▼oor Oranjehuis en volk zijn verdiept en verinnigd in de jaren van scheiding en bezetting. In de periode van opbouw en herstel zijn deze banden zeker niet ver- alapt. Hoe zou het ook kunnen, als ons vor stelijk gezin, telkens weer. bereid blijkt van achter de beschermende paleismuren naar buiten te treden en zich in alle een voud aan zijn volk te geven? Gedreven door liefde en belangstelling voor ons volk brengen de koninklijke ouders en hun kinderen telkens blijmoe dig dit offer. Voor onze prinsesjes moet het immers een offer zijn zich ten bate van Pro Juventute op een heerlijke zo mermiddag te laten fotograferen in de zonnige paleistuin. Ook prinsesjes spelen graag ongestoord. En ook onze Koningin blijkt wel een extra warm plaatsje in haar hart te heo- ben voor de jeugd van ons volk. Als kind reeds waren het altijd de hulp behoeven de vriendinnetjes die op Haar steun kon den rekenen. En nu, zelf de zorgen van het moeder-zijn kennende, blijkt in toe nemende mate Haar genegenheid voor kinderen, die het moeilijk hebben. Vanuit die liefde tot het hulp en steun behoe vende kind, gaf Zij aan Pro Juventute De Stichting „Jong Haarlem Vooruit" vraagt Vrijdag weer actieve aandacht voor haar werk. Vanaf die datum zal het nieuwe programma ingezet worden, dat voor de vierde maal na de oorlog alle Haarlemse jongeren, die na de lagere school geen verdere ontwikkeling meer hebben opgedaan, bijeen wil Drengen; niet in hoofdzaak om die verdere ont wikkeling nu op te doen, maar voorna melijk om juist door een nieuwe en aan ieder aangepaste cursus een band te kweken, die de jonge generatie het ver antwoordelijkheidsbesef zal bijbrengen, nodig om de huidige moeilijke tijd door te komen. Deze nieuwe wintercursus begint dan Vrijdag met een propaganda-avond in het Concertgebouw, waar door de toneel groep „Puck" een opvoering zal worden gegeven van het toneelspel „Gevecht met de zoon" in drie bedrijven, door Cas Baas. Kaarten zyn uitsluitend voor jon geren verkrijgbaar a 50 ct., aan het schoolgebouw in de Wilhelminastraat 43 van half acht tot negen uur 's avonds. Elke avond om dezelfde tijd zijn hier ook inlichtingen te verkrijgen over het werk van de Stichting. Dit werk komt in hoofdzaak dus hier op neer, dat er 25 verschillende cursus sen voor elke soort opleiding die rnen wenst, worden gegeven. De kosten om hieraan deel te nemen zijn zo laag ge steld, dat een ieder er aan kan deelne men; in het uiterste geval kan zelfs, als men hierom vraagt, het onderricht gratis worden gegeven. Voor katholieke deel nemers zijn aparte cursussen ingericht. De leden van het bestuur der stichting worden gekozen door de verschillende vakverenigingen en onderwijsorganisa ties. terwijl wethouder Geluk voorzitter is. De directeur van de stichting is de heer Munnik. Vorig jaar trokken de cursussen een kleine 700 deelnemers; men rekent dit jaar op een nog grotere deelname, gezien dc groots opgezette propaganda, die al blijkt uit de toneeluitvoering van Vrij dag a-s. Bovenstaand onderwerp, dat door ka pelaan J. J. A. v. d. Zalm hedenavond zou behandeld worden met een praatje en een plaatje in het Jeugdgebouw aan de Koning- steinstraat, gaat door verschillende omstan digheden niet door. Deze avond zal nu op een nader te bepalen datum in November worden gehouden. B. en W. van Haarlem stellen voor de volgende percelen grond te verkopen: 690 vierk. M aan de Anna van Burenlaan te gen f 12.per M2. aan A. P Winnubst te Haarlem, voor de bouw van twee woon huizen met garage; 310 M2 grond aan de Vergierdeweg tegen f 13.per M2 aan H. de Bruin te Haarlem voor het bouwen van een woonhuis met timmerwerkplaats: 810 M2 grond aan de Craijenesterlaan tegen f 12 per M2 aan mevrouw R. Bruijn Willems te Haarlem voor het bouwen van een woonhuis met garage. Na het grote succes van verleden jaar heeft de Concertdirectie Koning niet ge aarzeld wederom een Meesterpianisten- serie samen te stellen, waaraan ook dit maal de grootste meesters van het klavier medewerken; Als eerste in deze serie zal Woensdag 25 October de Poolse pianist JAN SME- TERLIN een Chopin-recital geven waarbij hij o.a. enkele Mazurka's, Etu des, dc Ballade in g kl. en de Sonate in B op. 58 ten gehore zal brengen. Het programma van COR DE GROOT op Woensdag 22 November luidt: Beet hoven: Sonate in C op. 111; de Groot: Oud-Hollandse Suite (1950); Chopin: Scherzo op. 39 in cis, Valse op. 64 nr. 2 in Cis, Valse op. 64 nr. 1 in Des. Berceu. te en Ballade op. 47 in As. De Hongaarse pianist GEZA ANDA zal Dinsdag 23 Januari o.a. werken van Beethoven, Schumann en Ravel ten ge hore brengen, terwijl de Roemeense Clara Schumann" CLARA HASK1L wer ken van Scarlatti, Beethoven en Schu bert zal uitvoeren Maandag 5 Maart. Getrouwd: B Laamers en H. Treuren, J. F. ter Wee en S. Verheul, J. P. F. Luesker en D. Burger. Geboren: F. A. van OfferenEeltjes, z.; G StoeltieMackor, z.; M. G. van Zomeren Bakker, z.; J H. van der SchraafCra- ma, z.; A. Kostervan Duijn, z.; M. M. EenkhoornMartinem, z.; J. H. M. Hou- benWesterkamp. z.; A. M. Vreenegoor Evers, z.; J. A. C. BekkerHaverkamp, z. E. van Kampen—Folkersma, d.; A. H. Tem pelmande Wit. d. Overleden: A. M. Cobelensvan Aalst, 81 jaar, Ged. Schalkburgergr. Advertentie het voorrecht speciale foto-opnamen van Haar zonnig viertal te doen maken, welke in de vorm van een kalender ver kocht mogen worden ten bate van Pro Juventute. Door mede te werken aan het slagen van deze actie moge Nederland tonen, dat het een volk is, dat zijn Vorstenhuis èn zijn kinderen lief heeft. De kalenders zijn overal plaatselijk verkrijgbaar voor f 2.50 en eventueel te bestellen bij de vereniging ..Pro Juven tute", Morinnesteeg 7, Haarlem. Naar wij vernemen heeft Z. H. E. Mgr. J. P. Huibers als opvolger van plebaan Agterof tot geestelijk leider van het R. K. Bureau voor Huwelijks voorlichting te Haarlem benoemd rec tor S. J. de Bot. De nieuwe geestelijk leider zal zijn spreekuren morgen, Dinsdag, reeds houden op de bekende uren van 45 en van 7.308.30 in het gebouw van het Wit Gele Kruis, Ke naupark 15. Rector De Bot is rector van het St. Jacobs Godshuis, adviseur van de Kath. Gezinszorg en van de Onder wijzersorganisatie. Ongetwijfeld zal de ze in Haarlem zo bekende en gewaar deerde priester de uitvoering van deze verantwoordelijke en moeilijke taak tot een zegen maken voor velen. De magazijnbediende, die vanmorgen in het beklaagdenbankje voor de poli tierechter stond, had een poosje geleden zijr. baas een partijtje ping pong-ballen ontstolen. Hij had dat gedaan op aan dringen van de houtbewerker L„ die hem met wat geld zou belonen. Het jeugdige diefje werd wel diep teleur gesteld, want tot op heden mocht hij nog niets van het beloofde geld ontvan gen. Hij maakte voor de politierechter een niet al te intelligente indruk en bo vendien verdiende hij een miniem loontje. De Officier meende te kunnen volstaan met een boete van dertig gul den. De politierechter maakte er echter een voorwaardelijke gevangenisstraf van van tien dagen met een proeftijd van twee jaar. De jongen bleek overigens niet zo heel erg onder de indruk. In het vol gend zaakje moest hij namelijk getui gen tegen L., die hem tot de diefstal had aangezet. „Ik kan zeker wel getuigen- geltl in ontvangst nemen?" vroeg hij bet een ondoorgrondelijk gezicht. Ook over het gedrag van L. was de politierechter niet te spreken. Deze ver dachte had de ping pong-ballen aaneen zekere D. gegeven, die ze met een partij slaghouten aan een firma in Haarlem had verkocht. De Officier eis te tegen hem twee maanden gevange nisstraf. De Politierechter deed het wat milder en maakte er drie weken van. De verfspuiter D. tenslotte, die de aanstoker van deze diefstal bleek te zijn, hoorde een straf van zes weken tegen zich eisen. Op de fabriek waar hij werkte had hij vijftig slaghouten op de kop getikt en toen hij deze aan een inkoper van de genoemde firma wilde verkopen, maakte de adspirant- koper de voorwaarde, dat er dan vijftig ping pong-ballen bij moesten zijn. Na tuurlijk had D. geen balletjes, maar zijn relatie L., die op een bedrijf werkzaam was, waar deze balletjes gemaakt wer den, zag wel kans er aan te komen. De Officier mr. v. d. Burg kon niet begrij pen dat een grote firma zijn inkopen bij de eerste de beste aan de deur ko mende handelaar deed. Hij noemde het gedrag van de inkoper zeer onverant woordelijk. De politierechter bedeelde deze verdachte met veertien dagen ge vangenisstraf. Het fraaie najaarsweer bracht Zand- voort gisteren een druk bezoek van automobilisten, motor- en wielrijders. Op het strand werd door duizenden gefla neerd en de terrassen aan zee en bij de vijver in de duinen waren geheel bezet. Op de Burgemeester van Alphenweg, op het circuit, reden honderden auto's en motoren en in het dorp deden verschil lende winkels goede zaken. Onder auspiciën van de Commissie „Volkszwemfeest" zal de heer Joh. Schmidt, propagandist van de K.N.Z.B., enige films op zwemgebied vertonen in het gebouw van de Protestantenbond aan de Jacobs- straat op Woensdag 18 October. De aan vang is bepaald op 8 uur. O.a. zal men kunnen kennismaken met het zwemonderwijs aan blinden en doof stommen. Op Donderdag 26 October organiseert de Commissie „Volkszwemfeest" onderlinge wedstrijden in het Sportfondscnbad. Deze wedstrijden zullen worden verzwommen tij dens het oefenuur n.l. van 6 uur 30 tot 8 u. De inschrijving hiervoor zal plaats heb ben op Donderdag 19 October, tijdens de ocfenuren en op Zaterdag 21 October des namiddags van 3 tot 5 uur. Bij de aanvang van het nieuwe seizoen deelt de R.K.T.T.V. „G.T.T.C." de leden mede dat tot 24 Oct. geen thuiswedstrijden gespeeld kunnen worden in verband met toneel en tentoonstellingen in de zaal. De eerste week zijn daarom door de A.C.L zes uitwedstrijden vastgesteld. Er diene daarom op de aanschrijvingen gelet te worden. Het zijn de wedstrijden: 16 Oc tober: Tijbb 6—GTTC 6: 17 October: To. gido 1—GTTC 1. TOG 4—GTTC 3, HCK 2— GTTC 8: 18 October: ATT 2—GTTC 4, Tjjbb 4—GTTC 7. Het enorme succes dat de N.V. STANDAARDBOUW heeft gehad met d< bouw van de eerste 60 Landhuizen aan en nabij de Rijngeesterstraatwc te Oegstgeest, is aanleiding geweest dat thans wederom wordt a?' gevangen met de bouw van van hetzelfde type, doch thans met groot balcon aan de voorzijde er verder nog diverse architectonische en andere verbeteringen. Speciaal voor gerepatrieerden wordt 'n contante bijdrage van ongeveer 4.000.per huls verstrekt, terwijl verder een flinke hypotheek beschikbaar is. De huizen bevatten: Beneden: flinke woonkamer met eethoek, keuken, W.C., kelderkast, voor(zij)- en achtertuin. Boven: drie flinke slaapkamers, douchekamer, bal kon, kasten, vaste wastafel enz. ALLE HUIZEN WORDEN PRIMA UITGEVOERD IN GEHEEL Ten behoeve van de door de N.V. STANDAARDBOUW ter plaatse te bouwen panden wordt een groot eigen park ter oppervlakte van ruim 12.000 vlerkante meters, voorzien van speelweide, gazons, borders, broei kassen, vijvers enz. aangelegd. Inlichtingen, tekeningen enz. N.V. STANDAARDBOUW, Hoofdk. Bezuidenhoutseweg 127, 's-Gravenhage, Tel. 77.08.87 en 77.03.17 BIOSCOPEN: Rembrandt: De rode Donau (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Misdadig zwijgen (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Snelheids duivels (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Voor wie de klok l#idt (18 2.30 en 8 u.; City: Whisky als water (a. 1.), 2.15, 4 30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: The jungle-girl (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 U. Maal'dag 16 October Frans Halsmuseum: Prof. dr. G. C. van Niftrik over „Het existensialisme" *(V. U.j. Schouwburg: Genesius met ,,'n Zomer zotheid". 8 uur. Dinsdag 17 October Concertgebouw: H.O.V.-concert o. 1. v. Toon Verhey. Solist: Edmund Kurtz, piano, 8 uur. De vernieuwing en verlaging van de Lie- brug zal f 20.600 kosten, hoewel een be drag van f 12.300.— geraamd was. A.-Klas: A.D.O. I—S.E.G. I 6—2 DoelenA.D.O. II 62 S.E.G. IICentrum 35 ZandvoortB.V.V08 K.R.—D.W.O2—6 B.-Klas: A.D.O. ITelescoop I 62 KampervestA.D.O. II44 Telesc. II—H. West 4—4 OostenB.V.V26 K.R.Zandvoort 44 C.-Klas: Doelen IS.E.G26 H. WestDoelen II 80 B.V.V.—Duvelshoek 4—4 TelescoopK.R26 CentrumOosten 62 D.-Klas: H. West—A.D.O. I 4—4 A.D.O. II—D.W.O4—4 Centrum IOosten 62 K.R Centrum II 80 DuvelshoekBV V44 E.-Klas: S.E.G.—A.D.O. I 8 A.D.O. II—H. West 4—4 KampervestBV .V0 8 Oosten—Zandvoort 4—4 Telescoop Rust Advertentie amsterdamschb rijtuig mij De fancy-fair in de St. Bavoparochie is een enorm succes geworden en de Heemstedenaren hebben hun belang stelling voor de opvoeding van d ejeugd op ondubbelzinnige wijze laten blijken. Zowel Vrijdag als Zaterdag was de be langstelling zeer groot doch Zondag middag en vooral Zondagavond was de drukte in het R. K. Verenigingsgebouw bijna angstwekkend te noemen. De jeugdige standhouders en -houdsters deden uitstekende zaken en de meisjes, die loten voor het Rad van Avontuur verkochten, kwamen zo nu en dan han den te kort. De belangstelling voor de trekking van de grote Fafabapa-loterij was Zon dagavond eveneens zeer groot en de hoofdprijs werd gewonnen door Cobi Hopstaken met no. 3741. Dat zij geluk kig was met haar nieuwe rijwiel, spreekt vanzelf. Deze week zullen in verschillende winkels lijsten worden opgehangen waarop de volledige uitslag van deze loterij bekend wordt gemaakt. Eerst na het middernachtelijk uur kwam de zo nodige rust in en rondom het R. K. Verenigingsgebouw, maar toen was het organiserend comité ook aan het einde van zijn Latijn. Dat in deze dagen verschillende stembanden zwaar op de proef zijn gesteld, is Zondagavond wel heel duidelijk gebleken. Het is echter voor een goed doel geweest en het comité dankt dan ook allen die op de een of andere wijze aan het welsla gen van deze zo uitnemend geslaagde fancy-fair hebben medegewerkt Dat deze dank misschien min of meer hees klinkt, doet aan de oprechtheid daarvan niets af. De afdeling Heemstede van de Kpth. Middenstandsbond organiseert op Dins dag 17 October de eerste bijeenkomst in dit seizoen, waar een uiteenzetting za] worden gegeven over het winterpro- gramma. We hebben in dit met zorg samengestelde programma een blik kunnen slaan en kunnen niet anders zeggen, dan dat er deze winter heel veel moois aan de leden wordt geboden. Een aansporing aan allen om op de eerste avond te komen, waar kapelaan Bakker een inleidend woord zal spreken. De bij eenkomst wordt als gewoonlijk in het I R. K. Verenigingsgebouw gehouden en I begint des avonds om 8 uur. Nu het zwemseizoen achter de rug is, is het wel interessant te weten, hoe het bezoek aan de zwemvijvers gedu rende de afgelopen zomer (die nu niet steeds heeft uitgeblonken door gun stig zwemweer) is geweest. En dan is het merkwaardig te moeten constateren, dat ook de moeilijker wordende econo mische situatie van vele ingezetenen heeft geleid tot een toename van het aantal verstrekte kosteloze kaarten, dat in 1949 239 bedroeg en in 1950 317, of 76 meer. Het totaal aantal abonnemen ten bedroeg dit jaar 1053 tegen 882 in 1949, een niet onbelangrijke toename van 171 abonnementen. Echter daalde zowel het aantal kaarten voor tien ba den als het aantal leskaarten voor tien baden resp. van 1015 op 900 en van 42 op 17, zodat aangenomen mag worden, dat verreweg het grootste deel van deze zwemlustigen in 1950 een abonne ment heeft genomen. Men stelde het abonnement naar het schijnt ditmaal meer op prijs dan in 1949, want toen werden er 53 duplicaten verstrekt en ait jaar slechts 17. Het aantal zwem- leskaarten steeg van 225 tot 271, terwijl ook het aantal maandkaarten iets om hoog liep, n.l. van 43 op 62. Hoe wer den deze abonnementen en kaarten ge bruikt? Uit de cijfers blijkt dat deze vrijwel parallel lopen met het aantal verstrekte abonnementen en kaarten, uitgezonderd dan het aantal kosteloos- kaarten dat even achteruit liep. De abonnementhouders en houdsters ver toonden de grootste vooruitgang, n.l van 32.947 op 45.877, hetgeen dus kan zeggen dat elke abonnementhouder zo ongeveer 45 maal van zijn abonnement gebruik heeft gemaakt. In werkelijk heid liggen deze cijfers natuurlijk heel anders, doch daarvan zal wel geen sta tistiek te maken zijn. Het aantal bezoekers tegen betaling van ƒ0.25 nam af met 4167, want in '49 bedroeg dit getal 19068 en in 1950 14901; ook het aantal bezoekers tegen betaling van 0.10 liep terug. In 1949 waren er 4683 en dit jaar 3584, een verschil van 1099. Het aantal bezoekers voor gemengd zwemmen bedroeg 56701 en voor gese pareerd zwemmen 43737, waarin echter ook is inbegrepen 10431 bezoeksters en bezoekers voor schoolzwemmen. De leerlingen toch van alle bijzondere scholen zwemmen apart, die van de openbare school gemengd. En ten slotte mag ook een overzicht omtrent het aantal rijwielen dat gestald werd, niet ontbreken, al hebben deze geen bad genomen. Dit bedroeg in to taal 32750 tegen 34123 in 1949, een ver mindering derhalve van 1373. Waar het totaal aantal zwemlustigen is toegeno men en wel van 94003 op 100428 is de veronderstelling te wettigen, dat velen uit zuinigheidsoverwegingen het rijwiel thuis hebben gelaten. Tot grote vreugde van de parochia nen kan thans worden medegedeeld, dat pastoor C. v. Mierlo morgen, Dinsdag, weer naar huis zal komen. Weliswaar moet hij nog enige tijd rust nemen, maar gehoopt wordt, dat hij binnenkort weer de leiding van het parochieleven op zich zal kunnen nemen. Zondag heeft de kring Santpoort van de K.A.B. afdeling Velsen officieel het winterprogramma geopend. Daartoe werd 's morgens om 7 uur in de parochiekerk een H. Mis opgedragen voor alle leden en velen waren hierbij tegenwoordig en naderen ter H. Tafel. Na de H. Mis begaven allen zich naar „Zomerlust", waar de tafels feestelijk waren gede - t Ook hier was het zeer druk van K.A.B.-ers. De voorzitter van de Kring, de heer L. Blom, sprak een woord van wel kom en hoopte, dat het nieuwe sei zoen een beter resultaat zou opleve ren, dan het jaar dat nu achter ons ligt. Wil dit echter bereikt kunnen worden, dan zullen de leden daad werkelijk moeten meehelpen, o.a. door het bezoeken van de bijeenkomsten. Een bijzonder woord van welkom richtte hij tot de nieuwe geestelijk adviseur, kapelaan C. Plantinga, die nu gele genheid had om met de kring nader kennis te maken. Kapelaan C. Plantinga zeide, dat hem geen prettiger kennismaking kon worden bereid dan op dit feest. Hy had het trouwens tot nu toe in Sant poort nog steeds getroffen, want als hy met een vereniging ging kennis maken was er bijna altyd iets feeste- lijks aan de hand. Hij was van mening in Santpoort prettig te kunnen wer ken, maar moest daaraan, evenals de voorzitter, toevoegen, dat, wil er iets te bereiken zyn, de leden een grote activiteit moesten ontplooien. 's Avonds was de zaal van Zomer lust geheel gevuld met leden van de kring, vergezeld van hun dames, voor het bijwonen van een feestavond, welke verzorgd werd door het Haar lemse „Lawoe's Cabaret-Variëté". In een uiterst gevariëerd programma met voor elk wat wils, hebben zij de aan wezigen enige uren de zorgen van alle dag doen vergeten. De lach was koning, maar ook de levensernst ont brak niet. Het enige zakelijke was, dat de voorzitter uiteraard deze kans benutte om de leden op te wekken ook de culturele avonden, die op het programma staan, te komen bezoe ken. De artisten van het gezelschap heb ben zich op beschaafde wijze van hun taak gekweten. Frans Eykhof stond aangekondigd als „de vlotte humorist" en dit bleek geenszins overdreven. Hij was het, die er direct de stemming in bracht en Herman Kristel, pianist accordeonist, had weinig moeite om die stemming er in te houden. Willy Snel leverde goed werk als sport jong leur, Mr. Lawoe bracht de zaal voort durend aan het lachen en Franly de komische sneltekenaar deed de ver bazing en d lach strijden om de voor rang. Na afloop bleef het gezelschap K.A.B.-ers met hun dames nog tot een uur gezelig byeen, bij een prettig stukje muziek. Hedenavond wordt een reprise gegeven van deze avond, om dat de zaal te klein was om alle leden met hun dames op één avond te kun nen bevatten. Vanaf de oprichting van de Sant- poortse parochie worden telkenjare de z.g. Kerkpinken geveild, ten bate van de kerkekas. Deze Pinkenveiling zal dit maal geschieden op Donderdag 19 Oc tober des morgens te 9 uur op het ter rein van de R.K. kerk aan de Frans Netscherlaan te Santpoort (dorp). De heren veehouders worden verzocht te half negen aanwezig te zijn. Uit het jaarverslag van het Provin ciaal Electriciteitsbedrijf van N.-Holland blijkt, dat het energieverbruik in het eigen verzorgingsgebied steeg lot 448 mill. kWh (toeneming ten opzichte van 1948 10,5%). Aan Amsterdam en aan de Samenwerkende Electriciteits Productie bedrijven (S.E.P.) werden bovendien geleverd 11 en 4 mill. kWh. De Centrale te Velsen wekte 442 mill. kWh op. De hoogste belasting trad op op 28 November en 2 December 1949 tussen 16 en 18 uur met 102.000 kWh. Van Amsterdam werd ten behoeve van de energielevering aan het Gooi 88,5 mill. kWh ingekocht met een hoogste belasting van 22.000 kWh. De aanleg werd uitgebreid voor een waarde van rond f 17 mill. Als belang rijkste uitbreidingswerken zijn te noe men: 1. de opstelling van 2 Werkspoorketels en een Babcock Wilcox-ketel met een gezamenlijk vermogen van 43.000 kW; 2. de 150 kV-koppelverbinding tussen Leiden en Velsen; 3. een 50 kV-verbinding Amsterdam Hilversum. 4. het aansluiten en stichten van 55 nieuwe transformatorstations (voedings- punten van laagspanningsnetten). Met de aansluiting der onrendabele percelen werd voortgegaan, 102 werden aangesloten. Ruimere materialenvoorzie- ning liet aan het einde van het jaar een versnelling van de hulpverlening toe. Het aantal aangesloten grootverbrui kers en polders bedroeg resp. 518 en 127; energie-afneming resp. 106,5 mill. kWh (toeneming 15,1%) en 7,8 mill. kWh (toe neming 16,2%). De stroomlevering aan de P.E.N. laag- spanningsgebieden omvat 138.061 klein verbruikers, toeneming wegens nieuw bouw e.a. 4.274 verbruikers. De stroom levering aan deze verbruikers bedroeg 123,5 mill. kWh (toeneming 9,9%). Het aantal electrisch kokenden steeg tot 26.449. 7.563 heetwaterreservoirs wa ren einde van het jaar in gebruik. Het gemiddeld jaarverbruik per aan sluiting voor verlichting en huishoude lijke doeleinden bedroeg 838 kWh met een gemiddelde kWh-prijs van 8.85 cent. De 6 nog zelf distribuerende gemeen ten Alkmaar, Bergen, Egmond aan Zee, Den Helder, Hilversum en Naarden na men te zamen 34 mill. kWh af (toene ming 12%). De ontvangsten bedroegen f25,1 mill., de kosten van opwekking, stroominkoop en distributie f 23,7 mill. Na afschrijving van f 500.000 op het bedrag van f 20 mill, der nog niet uit gevoerde grote bestellingen en f 618.800 voor bijzondere lasten kon een toevoe ging aan de reserve plaats vinden van f 203.364. Het aantal leden van het personeel was aan het einde van het jaar 998. De wedstrijd voor de 1ste klas D.C IJ- fj Kijk Uit I werd een overwinning voor IJmuidenaren waardoor zij het achterlicht) aan B.D.C. II overdroegen. De stand in deze klas is nu: Advertentie Dinsdag 17 October is er in de pa rochiezaal 's avonds 8 uur een verga dering, waarin worden verwacht alle leden van de K.V.B. en de beide Maria Congregaties (afd. jonge vrouwen en dames) alsmede alle dames van de pa rochie, die belangstelling hebben in het actuele en belangrijke onderwerp „De Mater Amabilis-scholen" welke op het ogenblik staan in het brandpunt der belangstelling, vooral van de arbeiden de vrouwelijke jeugd. Mej. Fr. Boke- ioh zal dit onderwerp behandelen. De Wethouder van Sociale Zaken van de gemeente Bloemendaal, mr. J. C. C. W. Hijsseler is verhinderd om Dinsdag avond spreekuur te houden. Desgevraagd heeft de nieuwbenoemde minister van Oorlog en van Marine, mr. H. L. s'Jacob aan het A.N.P. een en ander verteld over zyn inzichten in ver band met de nieuwe taak welke op zyn schouders is komen te rusten. Heet grote vraagstuk van de defensie voor alle landen van het Atlantisch Pact aldus de minister is een op lossing te vinden voor het materieel vraagstuk, dat astronomisch kostbaar is geworden en een ondraaglijke last indien men alles tot in perfectie wil or ganiseren. De zwaar door de oorlog ge troffen Westelijke landen kunnen on mogelijk deze bedragen opbrengen zon der Amerikaanse hulp. Men zoekt naar integratie ten einde zo min mogelijk versplintering te krijgen. In dit verband dient men goed te beseffen, dat ons land zich op industrieel gebied zal moeten aanpassen. Voor Nederland is het marine probleem bovendien actueel. Zonder demarine te willen inkrimpen, is het ondenkbaar, dat men haar in heztelfde tempo als dat voor land en luchmacht nodig is. zal konnen verbeteren. De verplichtingen in Indonesië waren voor Nederland dosdanig zwaar, dat men in de afgelopen jaren nog niet is kunnen overgaan tot een materiaal voorziening van de landmacht, waaraan thans behoefte is. De luchtmacht en de marine hebben beide het voordeel gehad boven de landmacht, dat zij in de jaren tussen 1945 en 1949 reeds hebben kunnen wer- v.k.d. I Haarlem I Hillegom I B.D.C. I Halfweg I Stabiel I Kijk Uit I H.D.C. II D.C.IJ. II B.D.C. II •7426 33-21 ken aan een nieuwe opbouw in Neder land en daarom thans een slag vóór zyn. Dit betekent, dat met alle kracht nu gewerkt moet worden aan het inhalen van achterstand bij de landmacht, zowel wat betreft de materiaalvoorziening als holing. Minister s'Jacob zei vervolgens, dat deskundigen thans in Loihien bezig zyn te berekenen, hoe zwaar de lasten zullen zijn van een geïntegreerd West-Euro pees leger en op welke wijze deze lasten het billijkst verdeeld kunnen worden over de verschillende landen. Men zal daarbij rekening moeten houden met het feit, dat in geen enkel land het even wicht tussen de militaire en de civiele uitgaven van de staat zodanig mag wor den verstoord, dat daardoor in de so ciaal-economische sector een te grote terugslagi is te duchten. Zou evenwichts- verstoring wel plaats hebben, dan zou men juist de fout begaan, welke men ons zo gaarne aan de andere zijde van het ijzeren gordijn zou zien maken. Hoe denkt u over een eventuele sa mensmelting van de militaire departe menten? zo werd de minister gevraagd, acht Het komt mij voorshands voor ant woordde hij dat men moet beginnen met het in elkaar passen van onderaf van de verschillende diensten, zoals b.v. de geneeskundige dienst, aanschaffing materieel, sociale zorg enz. om dan gaandeweg samensmelting te verwezen lijken daar, waar het mogelijk is, zon der een tijdelijke grote ontwrichting te veroorzaken van de dagelijkse gang van Merkwaardig is dat er nog niet één wed strijd gelijk gespeeld werd Het programma voor de komende wee" vermeldt: Stabiel IHalfweg I; Haarlem I-J Hillegom I; B.D.C. 1—V.K.D. I en B.D.C. 11 —H.D.C. II. Hoewel de krachten niet veel verschillen verwachten wij overwinningen voor Sta* biel, Haarlem, V.K.D. en H.D.C. II. In de 2de klas vielen enkele verrassend® uitslagen; D.O.S. I verraste iedereen doo* St. Bavo II in eigen huis met 128 te klop' pen en Hoofddorp door bij H.D.C. III 0® punten weg te halen door met 119 te win' nen. Ook B.D.C. III trok van leer do0* V.K.D. II er met 128 onder te houden- Oosterkwartier II won van het jubilerend® Noorden met 12—8 en Cruquius zond Hid naar huis met een flinke nederlaag 146. D® kousenmakers zullen zich echter daardoor niet laten ontmoedigen en het als een uit' stekende les beschouwen De 2de klas heeft deze week rust en geeft de 3de gelegenheid om te starten met onderstaande wedstrijden: Hillegom II—V.K.D. III: Diagonaal ID.O.S. II; Halfweg II—B D.C. IV; Hin II—Kijk Uit II. Wie zullen in deze afdeling de toon gaan aangeven' Op het exercitie-terrein van de nieu we Alexanderkazerne in Den Haag heeft generaal mr. H. J. Kruis, che* van de generale staf. afscheid genomen van het Korea-detachement. Na een inspectie van de vrijwilligers richtte de generaal zich in een toe* spraak tot de troep. N iet-officiële koersen Vorig Opening dijk, 5 duo. Mg«^ Ap«§J pon/" Bob Vai*t mit i\» Mg» dan «en *an mid d Ve«1j§ VOO Ir: hog kei, alles naas ook ëen.? D- dt fc Wer sche al ovejg «ij m grot ond- tjjds Eeh der Wee- Wer sprc nta;. reldfj D had. doo tisc lijk 314 Nederl. 1948 3% pCt Ned 1956 3-31/9 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.fac Inschr. Grtbk '46 3 pCt. Nea Handel Mti eert A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert Umlever eert. Ned Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N Stoomb Mt1 Ned. Scheepv Unie H.V.A. Deli Mij. eert slot 16/10 99 98', 97 A sa,: 148 172% 116% 134 169 140 224 277 231% 293% 1331/4 172 136 V. 164% 121% 119 97 )6 172)4 I 222 291 132 136(4 164 14/10 Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American CO Radio Corp Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S- Steel Advertentie amsteri>a!msEvaaht20 Til. 11053 Advertentie HAARLEM Advertentie zaken in zijn geheel. Men kan moeilijk van de militaire departementen ver langen, dat zij in de huidige faze van •uiterste krachtsinspanning voor weder opbouw van het leger in versneld tem po tevens te grote administratieve expe rimenten gaan beginnen. In groot verband aldus merkte de minister ten slotte op doet zich de vraag van het samensmelten ook voor, wanneer men naar een geïntegreerde weermacht wil gaan streven. Ook daar zal men moeten vermijden te grote sprongen ineens te maken, aangezien een defensie-apparaat juist dan het kwetsbaarste is, wanneer het zich aan het reorganiseren is. Naar zijn politieke richting gevraagd, zei de minister, dat hij bij geen poli tieke partij is aangesloten, doch de Chr. Hist, beginselen is toegedaan. (Ongecorrigeerd) opennogen 143. Nu moesten ze nog proberen de musketiers om de tuin te leiden, zodat ze achter die namaak-mus- (cetiers in de rij gingen staan. Om te beginnen gingen Sam en Rasmus op een wagentje staan, net alsof zy samen een mooi standbeeld waren, en Sim trok hen naar de achterkant van het huis. Daar sprong Ras mus van de wagen af, liep door de keukendeur naar binnen en kwam aan de voorkant naar buiten ge stapt, alsof hij in het paleis thuis hoorde. Tegen de musketiers, die daar geduldig in de tü stonden te wachten, zei hij: „Hartelijke groeten van de koning, en of ju'lie maar in de rij willen gaan staan achter die musketiers onder de boom daar." De musketiers deden meteen wat hij zei en Rasmus ging weer het poleis in.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2