Zwitserland krijgt het leeuwenaandeel van -5 twaalf doelpunten: 7 Sensationele, maar niet hoogstaande opening van het internationaal voetbalseizoen TWEE GOALS CADEAU EN NOG GEEN ZEGE EDO behaalt eerste zege in nieuwe seizoen ZFC verdedigt zijn kansen goed, maar Sneek faalt 1 Goed aanvalsspel van de Zwitsers éêSESêêS Volewijckers met 4—2 verslagen iSlIlL Z.-Nederlandse aanval schotloos: 0-0 Intern, jeugd-voetbal tournooi 1951 V MAANDAG 16 OCTOBER 1950 PAGINA 4 BAZEL, 15 Oclober Hoe ongebruikelijk de cijfers ook zijn, waarmee hef Nederlands Elfial zijn internationaal seizoen heeft ge opend, dank zij de vriendelijke medewer king van de Zwitserse achterhoede, is toch de débacle uitgebleven, welke 'volgens veler opinie in de opstelling van dit oranje team wel eens verborgen kon liggen. Twee van de vijf Nederlandse doelpunten namelijk, het eerste en hei tweede, zijn hei grevolg geweest van de overdreven opvat tingen welke de Zwitserse achterhoede bleek te huldigen mei beirekking tot de heilige wetten der gastvrijheid. Dank zij hei feit, dat doelman Siuber een mislukt schot van Clavan in zijn doel liet verdwijnen op een manier, die niet veel van zijn collega's, waar ook ter wereld, hem na zullen doen, werd een 10 achterstand genivelleerd. Tegen alle verhoudingen in kwamen de verbaasde oranjemannen drie minuten voor rust zelfs aan de leiding, toen een voorzet van De Graaf, waar geen enkele van de Nederlandse aanvallers op liep, hopeloos in het doelgebied leek ie ver dwalen, totdat een onbegrijpelijke „com binatie" tussen Siuber, Neury en Bocquei Kraak formidabel Urgente problemen iensloiie ioi gevolg had, dal hei nog vóór de pauze 22 was. De iweede helfi van deze overigens middel matige wedstrijd was een poel van sen saties. Vijf en veertig seconden na de hervatting leidde Nederland, dank zij Rij vers, voor de tweede maal en door drie doelpunten tussen de twaalfde en veer tiende en drie andere tussen de zeven en twintigste en één en dertigste minuut, werd het tenslotte 75 voor de Zwitsers. Dit vóórlaatste doelpunt was een weggever tje van Terlouw, die volgens 'i oordeel van de scheidsrechter een strafschop verdiende en hel betekende na een dik half uur adembenemende sensaties en scorewijzi gingen de beslissing ten nadele van onze landgenoten. Maar toen Fatton, die de hattrick scoorde, er twee minuien vóór tijd nog 75 van had gemaakt, kon niemand beweren, dat de Nederlanders er toch nog niet genadig afgekomen waren. Ze hadden dan de 0 van het vorig seizoen wel heel radicaal bezworen, maar de ervaring van de wedstrijd in Bazel klopte toch wel mei de verwachting, dat deze combinatie niet de oplossing van alle moeilijkheden be tekende. DE WEDSTRIJD Dekkingsfouien Weer Nederland Laatste phase Mening van anderen: Kraak de beste J >mXé 5 m HÊiÉÉÏ h li OOK COMPETITIEWEDSTRIJDEN Traag tempo wm - 9 f i3 t3 3 i 3 Op hoog peil stond, zoals gezegd, deze wedstrijd niet. Daarvoor werden er op het stugge, hobbelige veld van het Rankhof-stadion te veel fouten gemaakt, daarvoor ook was het spel van het Ne derlands elftal in z(jn geheel te zwak. Wat de Zwitsers de ruim 25.000 toe schouwers voorzetten, was echter vaak wel buitengewoon fraai en wanneer we de wedstrijd willen zien als een strijd tussen de snelle en verrassend goed combinerende Zwitserse aanval en het laatste bolwerk van de Oranje-elf, te vens de beste Nederlander, Kraak, dan durven we zeggen, dat het althans van hun kant een voetbalgevecht van de eerste rang is geweest. Wat spelers als Fatton, Bickei, Bader, Antenen en ook Friedlander aan voet balkunst ten beste gaven en wat Kraak daarbij onder de Nederlandse lat pres teerde, was alleen reeds een gang naar het rommelig-gezellige, maar veel te kleine veld van de F.C. Nordstern waard. Systeem? Eigenlijk kan men wat deze ontmoeting betreft niet van sys teem praten. Het is waar, Terlouw pro beerde het systeem te spelen, onze kanthalves bewogen zich in het binnen veld, en bij de gastheren speelde Eggi- mann aanvallend spil met pal achter zich de beide backs, maar in heel veel gevallen kwam er niets van terecht en zou men het begrip systeem beter door de uitdrukking „geordende wanorde" kunnen vervangen. Door het teruggetrokken spel van linksbinnen Bader bestond de Zwitserse stormlinie meestentijds uit vier spelers. Daarbij speelden Friedlander en Bickei naast elkaar en slechts aan de rugnum mers en het verschil in lichaamsbouw was dan nog te zien wie van beiden de midvoor was. Dat Terlouw het zodoen de niet gemakkelijk had, ligt voor de hand. Met zijn sècondanten Mesman en Huybregts was het al evenzo. De Zwit sers liepen voortdurend van hun eigen lijke plaatsen en de Nederlandse backs dientengevolge van het kastje naar de muur. Zo gebeurde het dat linksbuiten Fatton verscheidene malen de bal van de rechter zijlijn voor het doel bracht en dat Antenen, de rechtervleugelman van de linksbinnenplaats af Kraak met kopballen en schoten bestookte. Neen, geen moment van de wedstrijd heeft de Nederlandse achterhoede vat op het aanvalsspel kunnen krijgen. Wanneer Kraak weer niet in zo'n geweldige vorm had gestoken, zou ons elftal letterlijk zijn ingemaakt. Steeds weer werd het achtertrio gepasseerd door de snelle rood-witten, die met ragfijne langs de grond gespeelde passes keer op keer op Kraak af stormden, zonder dat Terlouw of een der anderen er aan te pas Kon komen. Ook Stoffelen en Van Schijndel kon den verdedigend weinig uitrichten. Beiden, de Nederlandse aanvoerder in het bijzonder, hebben gewerkt van begin tot eind, maar zij kwamen te veel snelheid te kort om ook maar enige kans tegen deze tegenstanders te kunnen maken. Zo was, wonder boven wonder, de aanval ditmaal het sterkste deel van onze ploeg. En aangezien bij de Zwit sers de meeste fouten in de defensie werden gemaakt, is het achteraf niet eens zo moeilijk te verklaren waarom Nederland er in één wedstrijd in ge slaagd is maar liefst vijf doelpunten te scoren. Wanneer men dit vergelijkt met het vorig seizoen, dan zou het spel van ons elftal, wat productiviteit betreft, er dus op vooruit zijn gegaan, maar hoe mooi enkele van deze vijf doelpunten ook waren, werkelijk enthousiast over het spel van ons aanvalskwintet kan men moeilijk zijn. Daarvoor zijn er nog te veel zwakke punten aan te wijzen. Ongetwijfeld hebben de nieuwelingen De Graaf en Van Melis niet teleurge steld. Beiden maakten een uitstekend doelpunt en zij pasten zich in het ge heel van de ploeg goed aan. Maar spe lers van grote klasse zijn zij niet. Het zwaarste werk werd in deze linie weer door de onvermoeibare Rijvers verzet. Hij was het, die de passes vanuit het achterveld oppikte en verwerkte tot kansen. Meer dan Lenstra, die in deze wedstrijd, hoewel zeker niet onvoldoen de, lang zo actief niet was als in de oefenwedstrijd tegen Middlesex Wan derers. Urgenter echter dan de problemen in de voorhoede zijn die in het overige deel van het elftal. Dit is in deze wed strijd tegen de snelle Zwitsers wel zeer dadelijk gebleken. Mesman is niet de juiste man gebleken voor een plaats in de achterhoede en ook Van der Klink, die in de tweede helft, toen de Blauw Witter met een onwillige knie het veld verliet, voor hem in de plaats kwam, kon het Nederlandse kamp op de kleine tribune niet imponeren. Voor deze plaats zal zeker naar een andere kracht moeten worden uitgekeken. Misschien dat het duo Van der SluysHuybregts voor de toekomst de beste oplossing zal vormen? Het kleine Rankhof-stadion was reeds lang tot de laatste plaats volgepakt en honderden hadden zich na wat strub belingen al met een plaatsje aan de lij nen verzoend, toen de elftallen door een klein muziekkorps en een felle, laagstaande zon werden verwelkomd. De Italiaanse scheidsrechter d'Attilo liet Van Melis aftrappen. Het was een voorzichtig begin met zoeken en pro beren aan beide kanten. Vooral voor onze spelers waren de omstandigheden ongewoon. Het was vrij warm, het veld effectvol en daardoor maakte ook de bal nog al eens vreemde capriolen. In vrij hoog tempo zetten de Zwitsers na een paar minuten hun eerste aanvallen op en reeds dadelijk moest Kraak in grijpen, toen Fatton, helemaal naar rechts gekomen, ineens op de linker hoek mikte. Nog een paar maal kwa men de gastheren terug, alvorens de Nederlandse aanval door mooi voorbe reidend werk van Rijvers actief werd. Er volgde een switch met Clavan en daaruit een kansje voor Rijvers, maar ten koste van een corner konden de Zwitsers de zaak in het reine brengen. Gestuwd door spil Eggimann en voort durend op links en rechts gevoed door de teruggetrokken Bader veroverden de Zwitsers langzamerhand het terrein nog vóór onze ploeg werkelijk gevaar lijk had kunnen worden. Linksbuiten Fatton en de alom aanwezige Bickei, met zijn 38 jaren de oudste, maar zeker niet de langzaamste van het Zwitserse elftal, stichtten herhaaldelijk verwar ring in de Oranje-gelederen, waar Mes man al dadelijk met enkele mistrappen begon. Na tien minuten werd Kraak gepas seerd. Bij een aanval over de rechter vleugel kreeg Antenen in vrije positie de bal toegespeeld en onmiddellijk schoot hij in, doch scheidsrechter d'At tilo had reeds voor buitenspel gefloten. Nog geen minuut later kwam Bickei al leen voor het Nederlandse doel, maar nu wist Kraak het schot te keren. Zo ging het een tijd lang, de ene aanval na de andere werd op het Nederlandse doel ondernomen en ieder ogenblik vreesden wij, dat de man op het grote scoringsbord de 1 onder Zwitserland zou kunnen plaatsen. Langzaam maar zeker kwam echter opluchting in het Nederlandse strafschopgebied en talrij ker werden nu de Nederlandse aanval len. Het plaatsen van Van Schijndel en Stoffelen was veelal slecht en menige poging werd zodoende al in de kiem gesmoord. Maar bij Rijvers was dit on derdeel van het spel beter verzorgd en de keren, dat hij de bal in het midden veld ophaalde, deed hij er steeds iets goeds mee. Juist in deze periode, waarin de Ne derlanders het verloren terrein weer langzaam aan het heroveren waren, kwam onverwacht het eerste doelpunt der Zwitsers. Er waren 16 minuten ge speeld, toen Mesman de bal niet kon wegkrijgen en Antenen er bö de cor- nervlag in slaagde de bal voor het doel te plaatsen. Kraak dook naar voren en stompte de bal weg. Weer werd inge schoten en weer werkte Kraak het le der uit z(jn doel. Echter niet voldoen de en nu moest Van Schijndel er aan spannend moment voor het Neder landse doel. V. I. n. r.: Kraak, Mesman en Huybreclits. Tussen de benen van Kraak door ziet men Terlouw, op de grond liggend. te pas komen. Friedlander was er ech ter ook bü en nog vóór de Schiedam mer zich voldoende kon herstellen, was Kraak van dichtbij gepasseerd. Het eerste doelpunt, veroorzaakt door dekkingsfouten, was ontstaan. Er zou den er meer komen, maar eerst kwa men onze spelers aan de beurt. Nadat Mesman en Huybregts twee maal ten koste van hoekschoppen hadden gered, werd Rijvers met een juweel van een throughpass door Huybregts aan het werk gezet. Ineens ging de bal door naar de linkervleugel, waar Clavan reeds was gestart. Met zijn bewaker Kernen op de hielen ondernam de Ha genaar een rush naar het doel en juist op het moment, dat de Zwitser zijn rechterbeen uitstak om de bal voor Clavan's voeten weg te halen, loste de A.D.O.-man in volle ren een schot, dat stellig niet onhoudbaar was, maar waar Stuber in elk geval royaal onderdoor dook. Zo was het na 27 minuten gelijk (1—1). Weer begonnen de Zwitserse storm lopen en weer was het Kraak, die springend, vallend, stompend en trap pend verder succes voor de Helveten in de weg stond. Bij een van zijn moe dige reddingen kwam de Stormvogels doelman in botsing met de stevige Bic kei. Kraak sloeg tegen de grond en bleef liggen, maar door de goede zor gen van oefenmeester Van der Leek stond hij weer gauw overeind en een warm applaus klonk op. Nauwelijks was het spel hervat of Fatton kwam met de bal jpleen voor onze keeper. Hij schoot ontzettend hard en draaide zich al half om teneinde de gelukwen sen van zijn makkers in ontvangst te nemen maar het was geen doelpunt. Van de onderkant van de lat sprong de bal weer het veld in, waar Terlouw kon opruimen. Toch was het onmogelijk, dat de Nederlandse defensie het zou bol werken. Het feilloos korte samenspel der Zwitsers sneed als een mes door de verdediging heen en de slagvaardigheid van Fatton, Friedlander en Bickei, al in het eerste half uur, deed het ergste vtezen. De Zwitsers speelden nu zeker een klasse beter, maar weer ging het als bij het eerste Nederlandse doelpunt. Antenen had het net getroffen, doch hij bleek de bal met de hand te heb ben bewerkt, zodat d'Attilo het doel punt afkeurde. Plotseling was de Oranje-voorhoede er vandoor. Een lage pass van Clavan bereikte De Graaf op de andere vleugel. De Lim burger nam het leder ineens mee naar binnen en loste toen een strak schot, dat voor het doel langs gegaan zou zijn, indien Neury de bal niet had weggetrapttegen de rug van zijn partner Bocpuet en zo langs de ver bouwereerde Stuber (12). Er was nog een minuut in de eerste helft te spelen en het leek er naar, dat Nederland tegen de verwachting, maar zeker ook tegen de verhouding in met een 21-voorsprong thee zou gaan drin ken. Het zou echter niet gebeuren. Twintig seconden voor tijd kreeg Fat ton een hoekschop te nemen. Op maat gesneden kwam de bal op het hoofd van Friedlander, die hem half miste. Maar Antenen stond klaar om het ron de ding de juiste richting te geven en in het uiterste hoekje te werken (22). Was de eerste helft met twee doel punten in twee minuten geëindigd, de tweede speelhelft begon met een doel punt. Het was een Nederlandse goal en een goede ook. Op Zwitserse wijze ging de bal door het centrum met kleine passjes van man tot man, geleid door Rijvers en Lenstra. Op net randje van buitenspel kreeg de Bredanaar hem voor de laatste maal van Abe toege speeld en op het ferme snelle schot had Stuber geen schijn van kans (23). Drie doelpunten binnen drie minuten spel. Alleen dit feit reeds was merk waardig! Nederland bleef nu voor korte tijd de toon aangeven. Achter stonden Kraak en ook Terlouw, die er wat meer vat op kreeg pal en de kleine Rijvers was de grote man van het midden veld. De gebeurtenissen volgden elkaar snel op. sneller dan de dertig Neder landse persmensen het op de tribune konden noteren. Met een fantastische sliding voorkwaam Kraak een doelpunt van Fatton, onmiddellijk gevolgd door een prachtig onhoudbaar schot van Lenstra aan de andere zijde van het veld. Abe stond echter buitenspel en terecht keurde de goed leidende referee het doelpunt af. Van de vrije schop kwam de bal bij Antenen. Swit chend met Bickei kwam de Zwitserse rechtsbuiten voor het Nederlandse doel, nog vóór Mesman of Terlouw konden ingrijpen en met een lage schuiver was Kraak gepasseerd (33). „Hop Suisse", „hop Suisse!" Luid klonken nu de aanmoedigingen van het Zwitserse publiek, dat sensatie rook. Wel, een sensatie was het en er kwam nog meer. De Nederlandse achterhoede was volkomen de kluts kwijt en Fried lander profiteerde er in de volgende minuut dankbaar van. Een soloren dwars door alles wat Oranje was werd besloten met een droog laag schot en weer lag Kraak machteloos toe te zien hoe Huybregts de bal uit het net viste (43). Van Melis trapte af. Even werd terugge speeld op Van Schijndel, die ineens doorzond naar Lenstra. Even dribbelde de Fries er mee naar voren, gaf toen op het juiste moment naar Van Melis, die goed was meegekomen en met een prachtig doelpunt zijn eerste interland bekroonde. Weer was het gelijk (44!). Geweldig hoog was nu het tempo en snel golfde het spel van doel tot doel. Feilloos gevoetbald werd er zeker niet, maar boeiend was de strijd als nooit te voren. Het kleine veld begon meer en meer op de hel van Deurne te lijken. Hard was de strijd, doch zeker niet on sportief, daarvoor zorgde de Italiaan d'Attilo, die de teugels goed in handen hield. In de hitte van deze enerverende wedstrijd was Mesman echter gebles seerd geraakt en na nog even proberen liet hij zich door de Hermes D.V.S.- back Van der Klink vervangen. Huy bregts ging nu op zijn vertrouwde links backplaats spelen en Van der Klink kwam rechts te staan tegenover de rap pe gevaarlijke Fatton. Éven later ver liet rechtshalf Kerner het veld, waar hij werd opgevolgd door Lusenti. Dit bleek geen verzwakking voor de rood- baadjes. Het zeer hoge tempo van vlak voor en na rust bleek de meesten toch te machtig te zijn geweest en langzamer hand begon de strijd nu een rustiger allure aan te nemen. Eén was er, die niet te vermoeien was. Het was de uiterst gevaarlijke Fatton, die met Van Schijndel en Van der Klink deed wat hij wilde. Na 27 minuten maakte hij na een goede combinatie met Bickei het vijfde Zwitserse doelpunt (54. Maar nog geen drie minuten later was het alweer gelijk. Nu was het de andere debutant uit de Nederlandse aanval, De Graaf, die met een schitterend schot het Zwit serse net deed trillen: een fraaie goal, even fraai door Rijvers voorbereid (55). Nog leek veel, zo niet alles mo gelijk, want ook de Nederlandse aanval bleek over een gevaarlijk schot te be schikken, maar reeds een minuut na de Nederlandse gelijkmaker werd alle hoop de bodem ingeslagen. Terlouw bracht, misschien niet opzettelijk, maar toch in elk geval duidelijk de midvoor Friedlander in het strafschopgebied ten val en onverbiddellijk wees d'Attilo naar de witte stip. Fatton plaatste zich achter de bal en Kraak deed nauwelijks een poging de bal te stoppen: strak en hard in de uiterste hoek (65). Er was nog een klein kwartier te spe len, maar het Nederlands elftal was niet meer bü machte opnieuw gelijk te ma ken. De Zwitsers bleven de toon aange ven. Friedlander werd vervangen door De heer C. F. van der Mculen van de Technische Commissie meende na afloop dat de wedstrijd ZwitserlandNederland gekenmerkt werd door goede prestaties van de voorwaartsen en slechte van de verdedigers. In ieder geval heeft het pu bliek kunnen genieten van een twaalf tal spectaculaire voltreffers. De heer Van der Meulen vond Bader, Fatton en An tenen de beste Zwitsers, Kraak en Rijvers de beste Nederlanders. De president van de Zwitserse Voet balbond, Ernst Thommen, zeide dat de wedstrijd wegens zijn levendig karakter zeer in de smaak gevallen was. Het was ook een zeer faire wedstrijd. In over eenstemming met de twee wel erg uit eenlopende systemen was de oogst aan doelpunten overvloedig, waarover het publiek zich zeker niet beklaagde. Mis schien speelden beide ploegen te veel op de aanval, maar hierbij moet, wat de Zwitsers betreft, opgemerkt worden dat zij instructies hadden gekregen offen sief te spelen. De scheidsrechter, de heer Generoso Datilo, verklaarde dat de Zwitsers ver diend gewonnen hadden na een zo leven dige strijd als hij nog zelden had bijge woond. Bij de Zwitsers had vooral Bader zijn aandacht getrokken. De Nederlan ders hadden naar zijn mening verloren omdat zij de dekking te zeer verwaar loosden en te open speelden. Kraak was de beste van de Nederlandse ploeg. LUXEMBURG, 15 October De ne gen Brabanders en twee Limburgers tel lende combinatie, die als representante van het Zuid-Nederlandse voetbalkun- nen de jaarlijkse ontmoeting had met de officiële ploeg van het Groothertogdom Luxemburg, heeft de velen, die haar bij voorbaat een ruime dosis vertrouwen hadden geschonken, wel enigszins teleur gesteld. Zij heeft, om duidelijk te zijn, de rol gespeeld, die de Nederlandse voetbalploeg was toebedeeld tijdens de nullenperiode in het vorige seizoen. De rol van het machteloze team, dat in zijn arsenaal geen wapens had om stootkracht te verwerven. En daarenboven zocht deze ploeg tevergeefs naar een afdoend defensief wapen om de trefzekerheid van de Luxemburgers te verlammen. Dat dezen desondanks genoegen moesten nemen met een doelpuntloos eindresul taat is dan ook in de eerste plaats het gevolg van eigen tekortkomingen. De 00-uitslag was volgens de verhouding. De feestwedstrijd ter gelegenheid van UD's 75-jarig bestaan, tussen een ver sterkt UD-team en Ajax te Deventer gespeeld, eindigde in een draw. Xi i Vlak vóór rust had Antenen de 21 achterstand weggewerkt met een kop' bal, waar Kraak niet aan te pas kwam en waar ook Mesman naar kon fluiten- Hoewel de interlandwedstrijd ZwitserlandNederland uiteraard het IeeuweH' deel van de belangstelling had opgeslorpt, verdienden ook een aantal wed' strijden op het bescheiden programma van de gewone competitie nog aandacht. De verrassing in de eerste klas was de nederlaag welke Snee" op eigen terrein met 4—3 leed tegen GVAV en waardoor het zijn kans oh' alleen de leiding te nemen, verspeelde. Maar Sneek was niet de enige, die eei> lelijke streep door zijn kansen zag halen. In de tweede klas g trde het' zelfde met Coal, dat zich thuis door Overmaas liet verrassen west II B' en met De Valk (Zuid IIA), dat zijn eerste nederlaag leed bij Veloc, dat zie" blijkbaar zijn grote dagen van enkele jaren geleden weer eens herinner" Helmond, dat in Zuid I A met 21 van de Spechten won, is nu gelijk komen met RKTVV, maar Roermond, dat thuis tegen Waubach zijn viertF nederlaag in successie leed, maakt voorlopig in Zuid II B de beste kans oi" nu ook zijn plaats in de tweede klas te verliezen. Sneek is er dus niet in geslaagd zic" los te maken van Go Ahead, maar Quiqk, dat met 64 van Leeuwardsj; won er vielen vandaag niet alleen K Bazel veel doelpunten! staat nu roe (Van onze verslaggever) HAAKLEM 15 October Zonder te kunnen spreken van een herboren EDO- elftal mogen wc toch wel verklaren dat de rood-zwarte ploeg zich in de strijd tegen de Amsterdamse Volewijckers van een heel wat betere zijde hebben laten zien dan we in de laatste wedstrijd van EDO gewend zijn geweest. Mogelijk is de niet al te sterke tegenstand van Vole wijckers oorzaak geweest van een flink herstel in de EDO-gelederen, feit is dat EDO de 42 overwinning op volkomen rechtmatige wijze heeft behaald. Nie mand van de talrijke toeschouwers op het ongewoon vroege uur, zal ontken nen dat de zege verdiend is te noemen voor de Haarlemmers die vooral in de tweede helft van de kansen een zodanig gebruik wisten te maken dat de Amster dammers tenslotte volledig moesten ca pituleren. Toch heeft het e.r lange tijd niet naar uitgezien dat EDO me.t de zo kostbare punten zou gaan strijken. Het spel der Amsterdammers maakte aanvankelijk een betere indruk dan dat der thuisclub en de bezoekers speelden met meer overleg dan hun tegenstanders. Maar de ware. bezieling ontbrak bij het spel der Volewijckers, wier voorhoede weliswaar aardig combineerde, maar niet de stoot- Stauble, maar een verzwakking beteken de dat niet. De druk op het doel van Kraak bleef aanhouden en enkele minu ten voor het einde kwam nog een Zwit sers doelpunt. Een hoge voorzet van rechts werd door de naar binnen ge stormde Fatton hoogopspringend met het linkerbeen opgevangen en ineens over Kraak heen in de andere hoek ge deponeerd. Het was 75 voor Zwitser land en bü deze score zou het blijven. Nog een zwakke poging van de Oranje- aanval om de achterstand te verkleinen werd resoluut door Neury afgewezen en in het volgende ogenblik floot arbiter d'Attilo voor het laatst. Nederland had verloren, doch van een tegenstander, die de overwinning door betere lichaams techniek, geraffineerder samenspel en meer fantasie volkomen verdiende. Dezfe wedstrüd heeft aangetoond, dat er in het Nederlandse kamp onmiddellijk erg hard aangepakt zal moeten worden wil het Nederlands elftal over vier weken in Deurne geen débacle lüden. kracht kon opbrengen tegen de direct op volle kracht werkende EDO-defen- sie, waarin linksachter Bax zich meer en meer als een uitstekend verdediger gaat doen kennen. Ook het feit dat Schijvenaar veelal in de achterhoede opereerde, was er schuld aan dat het lichte, veldoverwicht der Volewijckers niet in tastbaar resultaat tot uiting kwam. Enkele schoten van Daan de Jongh van de vleugel konden doelman v. d. Berg niet verontrusten en hoewel v. d. Muts en Bakker diverse pogingen in het werk stelden de EDO-defensie te. omspelen, het lukte niet en practisch kregen de bezoekers geen enkele „ge heide" scoringskans. EDO daarentegen wel, omdat de Am sterdamse achterhoede handen vol werk had aan de snelle Roodselaar, welke laatste ditmaal volop steun genoot van zijn binnenspeler Molenkamp. Een fraai schot van Roodselaar miste op het nip pertje het beoogde doel en eenmaal kon Hagenaars slechts ternauwernood red ding brengen in een zeer hachelijke situ atie. De strijd stond niet op een hoog peil en vooral het te trage tempo ging de Volewijckers parten spelen. Zo kon het gebeuren, dat EDO zich langzamerhand een minstens volwaardig tegenstander kon noemen en omdat zijn aanvallen on betwist een gevaarlijk karakter droegen, zou de balans tenslotte in het voordeel van de thuisclub moeten overslaan. De grondslag daarvoor werd gelegd vier minuten vóór rust, toen uit een combi natie tussen Roodselaar en Molenkamp laatstgenoemde alleen op Hagenaars af stormde en de Volewijckers-doelman daarbij kansloos werd gepasseerd. Aanvankelijk zag het er naar uit dat Volewijckers in de tweede helft uit een ander vaatje zou gaan tappen. Het tem po werd opgevoerd en het stevige offen sief bracht EDO aan het wankelen. Een prachtige kopbal van Advocaat vloog net over, doelman v. d. Berg kon een maal slechts in uiterste nood redding brengen en in het volgende ogenblik trapte Koning een door De Jong inge schoten bal net nog uit de doelmond toen v. d. Berg reeds gepasseerd was. Maar succes kwam aan de andere kant. Een der snelle aanvallen van EDO's rechtervleugel kon Van Houwelingen slechts onderbreken door Verdam in het strafschopgebied onregelmatig tegen de vlakte te werken en uit de penalty bracht Roodselaar de stand op 20. Wel scoorde v. d. Muts kort daarna een tegenpunt uit een vrije schop door De Jongh genomen toen de bal nog niet stil lag en waartegen EDO vruchteloos protesteerde, de Haarlemse club rook de eerste overwir.nipg en het was vooral Molenkamp die het nodige gevaar sticht te in de wel wat ver opdringende Vole wijckers-verdediging, Molenkamp scoor de zelf op fraaie wijze het derde doel punt nadat hij De Ruyter en Hagenaars in z'n eentje had gepasseerd en gaf Rood selaar kort daarna een fraaie kans om de stand op 41 te brengen hetgeen piompt geschiedde. Hiermee was cie strijd gestreden want het tweede doel punt van de Amsterdammers, kort. voor het einde door Advocaat gescoord, kon de Haarlemse zege niet meer in gevaar brengen. Met Pasen zal de Franse Voetbal Bond het traditionele Jeugdtournooi van de FIFA organiseren. Men denkt aan de or ganisatie van het tournooi in een stad aan de Cote d'Azur. Uitgenodigd zullen worden Nederland, Engeland, Oostenrijk, België, Noord-Ierland, Italië en Zwitser land; met Frankrijk mee dus 8 landen. Vijf en veertig seconden was de tweede helft oud, toen Rijvers (rechts) het oranjeteam voor de tweede maal de leiding gaf: 32. de Deventernaren gelijk. Stand: Be Quick Go Ahead Sneek Heerenveen Leeuwarden GVAV AGOVV won de enige wedstrijd afdeling B met 52 bij Hengelo, m3j, veel verandering in de stand bracht 0 niet. 5 8 Zwartemeer 5 S 8 Frisia 5 6 8 Achilles 5 4 6 HSC 9 5 6 Zw. Bys 5 6 6 Velocitas 5 Enschede NEC DOS DWS Ajax Heracles 5 9 5 7 5 7 5 6 4 5 5 5 i Wageningen 5 a AGOVV 5 2 't Gooi 4 j Hengelo 5 9 Ensched. Boys 5 Vitesse 5 Ook de zege, welke EDO in C met 4-~ op de Volewijckers behaalde, heeft gee. schokkende gevolgen, al is de posi"^ van Haarlem en DWV aan de voet v5, de ranglijst, daar nog wel even mee Se' accentueerd. J i 0: In de tweede klas van het eerste WeS' telijke district, afdeling A, was dc derW UWVelox van belang voor de beart'' woordlng van de vraag, wie met StornJ' vogels en HVC voorlopig de strijd oir de leiding zal uitvechten. Velox wo" met 32. i i f J ADO 4 8 Volewijckers 4 RCH 4 ,7 EDO 5 HDVS 5 7 KFC 4 BI. Wit 3 7 HBS 5 SVV 5 6 Haarlem 5 VSV 5 5 DWV 4 Stormvogels AVC Velox UW OSV 5 9 5 8 4 6 5 6 4 5 Spartaan WA Vriendensch. Schoten TOG In B verdedigde ZFC bij Alcmaria zi!'] eerste plaats met succes (01) en be' haalde Watergraafsmeer met 50 ee opmerkelijke zege bij HRC. 5 9 HRC 4 5 7 Watergr.meer 5 j 5 7 Alcmaria 3 4 5 AFC 4 t 5 5 Hercules 4 ZFC Elinkwijk West-Frisia Volendam Zeeburgia De wedstrijd VUCHVV eindigde inf, 31 in een overwinning voor de Gr° Haagse. DHC Excelsior RFC UVS HVV 5 10 DFC 5 5 8 Fortuna 3 5 7 VUC 5 3 7 Leerdam 4 4 4 HOV 5 De enige wedstrijd van West IIB, C°' Overmaas, leverde door de verrass2';, de nederlaag van de thuisclub een s®h sationele bijdrage tot de uitslagenlijst' Eboh Coal Quick Seheveningen Neptunus 3 10 5 6 5 6 5 6 5 5 Unltas HFC Overmaas CW Sliedrecht In het Noorden verzekerde FVC ziJ i mogelijkheid om een rol in de kopgr° te spelen door met 41 te winnen v£1 Friesland. In Oost A speelde Borne niet, ma®, het gelijke spel (11) van zijn conCjXy renten Tubantia en Udi, was natuurWL koren op de molen van de leiders. Vos' verloor de uitwedstrijd tegen Rigtef' bleek met 21. Helmond heeft nu de top van Zuid bereikt door een overwinning op p Spechten. De staartclubs Zwaluw Kolping speelden tegen elkaar gelijk- t RKTW 3 6 SET Helmond 3 6 Wilhelmina Theole 4 5 Zwaluw TOP 5 5 Concordia Spechten 4 4 Kolping verliespunten geïncasseerd tegen V® dat het seizoen op veelbelovende - is begonnen en op het ogenblik, rela jjji gesproken, de best geplaatste club ih-jfji' afdeling is. Tezamen overigens met 14- ,,t bria, dat een foutje maakte door te( puntloos gelijk spel bij de hekkensl11 Standaard. 3 l jjj'K De Sc. Irene deed heel verdien''0 ie' werk door met 1—1 gelijk te spew-L^f gen Groene Ster, een uitslag, W?-3J,j,pP; ook Kerkrade ten zeerste is Éc%0e* Maar let op Waubach, dat tegen mond zijn derde zege behaalde! De Valk S 8 Heerlen Kimbria 3 3 WH Velox 3 S Hoensbroek Juliana 4 3 Wilh. '08 Woensel 4 5 Standaard Kerkrade Waubach RKONS Groene Ster BKHBS 4 8 3 6 5 6 S 6 4 S Blerick Almania c. Irene Roermond hlofed' ''e rln

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4