a hsjfc Zuid-Koreanen voor de industriestad Hamdung FOKKER levert zijn eerste Gloster Meteor straaljagers af 7: GEEN HULP AAN AMBON dinsdag 17 October 1950 Rode vossen Vietnamese opstandelingen dringen door naar Franse grensposten Alle wegen naar Pyongyang in handen Aan Belgische en Nederlandse regering Mr. s'Jacob naar Washington Nog slechts 160 km van Hanoi .Het weer Vanavond belangrijke rede van Truman ANDSJOERUE f 4.680 loongrens voor sociale wetten Indonesië zal België uitlevering vragen De vergeefse pogingen van het Rode Kruis ADENAUER: NIETS DAN BLUF EN BEDROG Tot hoofd en hart J Schade een millioen rupiahs per dag J. J. Roovers overleden 74ste JAARGANG Nó. 248198 Australische C.P. buiten de wet Wederopbouw van Korea Ir. Vos waarschuwt tegen standaardisatie luchtmacht SOBUNG BEZET SPORTVLIEGTUIG NEERGESTORT Twee doden Heistelling zakt in elkaar Twee personen gedood Zaak-W esterling Nederlandse onderdelen DE OOST-DUITSE VERKIEZINGEN w Ambon onder vuur Vele burgers omgekomen Guerilla's op Celebes Oud-gemeente-secretaris van Amsterdam A. J. BOSKAMP Directeur van het Algemeen Handelsblad BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnemen'en 20800 Postgiro 143460 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IDmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het re^ht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 37 cents per week. f 1.60 per maand, f 4.80 per kwartaal. Hedenmorgen vonden wij een bro chure op ons bureau, getiteld Ambon beroept zich op Recht en Trouw", uitgave van het Bureau Zuid- Molukken te 's-Gravenhage. De brochure >s één felle noodkreet van een in doods nood verkerend volk, één felle aan klacht ook tegen de schending door de Republiek Indonesië van de overeen komst der Ronde-Tafelconferentie. Een Uitvoerig excerpt bevat de brochure ook Van het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over dc hoofdstukken XIII A en XIII B van de Rijksbegroting, waarin de schending van het zelfbeschikkingsrecht en de positie der Zuid-Molukken in volle omvang aan de orde zijn gesteld. Het is de vierde brochure, de vierde noodkreet over het Ambonese conflict.... Of Ne derland deze stem hoort? Terwijl dc Ambonezen bij honderden worden uit geroeid door Apris-troepen, die met door Nederland afgestane schepen werden Vervoerd, terwijl de kusten van het eiland worden beschoten door corvetten, die door Nederland aan de R.I. zijn over gedragen, terwijl de machteloze bevol king wordt gebombardeerd door vlieg tuigen, eveneens van Nederlandse her komst, wacht onze Regering gelaten op de dingen die komen. Dat wil zeggen, zelf doet zij niets. Weliswaar heeft dr. Drees in milde en Voorzichtige termen een beroep gedaan op de Indonesische premier Natsir om de strijd te staken, doch Natsir heeft hier niet anders op gereageerd dan met een: „Waar bemoeit u zich mee." Ook de Unci stelt pogingen in het werk de strijd op Ambon te doen beëindigen. Doch ook deze commissie van de Ver. Naties kreeg een antwoord, dat weinig verschilde van dat aan dr. Drees. Men heeft intussen voorzichtig laten weten, dat Indonesië Wel de Unci wil accepteren als het Australisch lid zou worden vervangen. In verband met Nieuw-Guinea is deze bij de R.I. geen persona grata meer. Hij heeft zijn goede diensten bewezen door voor de overdracht tegen Nederland te ageren. Hij mag nu gaan.... Het is niet onmogelijk, dat de kwestie- Ambon deze week in de Veiligheidsraad komt. Wij hopen, dat Amerika niet de houding is of zal vergeten, welke Indo nesië in het Koreaanse conflict heeft aangenomen. En wij hopen tevens, dat de Nederlandse regering, wanneer dc kwestie-Ambon in de Veiligheidsraad zou komen, niet een vertegenwoordiger namens Nederland zal laten optreden, zoals in de Algemene Vergadering der Ver. Naties, die politiek en geestelijk als P.v.d.A.-politicus nauw verwant is met de Indonesische vertegenwoordiger. Want nog wél herinneren wij ons de woorden Van dr. Drees in zijn telegram aan Nat sir, waarin hij o.a. verklaarde „met gro te verontrusting" van de actie kennis te hebben genomen en waarin hij er tevens op wees, dat „de militaire actie niet al leen de Nederlandse regering, maar het gehele Nederlandse volk diep heeft ge schokt". Wat dit gehele Nederlandse volk be treft, schijnt het, dat we dit maar zeer betrekkelijk moeten nemen. In Het Vrije Volk van Zaterdag j.l. treffen wij name lijk een grote advertentie aan, gericht tot het „volk van Nederland", met de kop: „U wordt misleid". Over de stich ting „Door de eeuwen Trouw", welke voor Ambon opkomt, heet het in de ad vertentie o.a.: „geloof de vossen niet, die thans de passie preken". En verder: „Ook wij betreuren, dat er op Ambon bloed vloeit. Wij treurden ook in het ver leden, toen Nederland (onder veel dub belzinniger omstandigheden) tot twee maal toe een oorlog begon, die door vrij wel alle landen ter wereld veroordeeld Werd. De schuld voor dit bloed ligt bij hen die hun ondergeschikten niet in toom hielden, bij hen, die elk overleg weiger den, bij hen, die bij deze opstandelingen verwachtingen wekken, waarvan zij we ten dat zij om internationale redenen niet in vervulling kunnen gaan en in strijd zijn met de belangen van Ambon, Indonesië, Nederland en de wereld." De rode advertentie vergeet, dat de P.v.d.A. zelf de politionele acties in de Kamer destijds mede heeft goedgekeurd. Intussen 'ust het ons niet op deze rode agitatie verder in te gaan. De strekking is duidelijk. Ambon riioet zich bukken voor de republiek In donesië. Trouwens, als wij enige ondertekenaars noemen, weet ieder ifit welke hoek deze wind waait. Jef Last, dr. J. Romein, mevr. dr A RomeinVerschoor, ds. J. Buskes, dr. 3. Suys, mevr. F. SuysReitsma, G. v. hi Reve, Sam de Wolff, H. M. van Rand wijk, enz. enz. Nietwaar, het Nederlandse volk is volgens dr. Drees diep ge- Schokt!En „De Waarheid" glundert. Maar weet U, trouwe lezer, wat óns nog het meest heeft geschokt? In De Volkskrant van Maandagmorgen staat deze zelfde advertentie. Met Jef Last en dr. Suys en dr. Romein, Sam de Wolff, enz. Van rose tot vuurrood. In „De Volkskrant". Met als Staatkundig hoofd redacteur:- prof. dr. C. P. M. Romme, voorzitter der Tweede Kamerfractie van de Kath. Volkspartij, en met als voor het opnemen van advertenties verantwoor delijk directeur J. Kolkman, financieel expert van de Kath. Arbeidersbeweging. Het zal wel aan ons liggen, maar véél begrijpen wij er niet meer vah. Wij heb ben een ogenblik aan het: pecunia non °let, „geld stinkt niet" gedacht. Maar die veronderstelling hebben wij, met het oog op de welvarendheid van dit zoge naamde kath. arbeidersblad, onmiddellijk laten varen. Ambon is echter een gebied, waar de Protestantse zending vaste voet had, niet de katholieke missie. Wij kunnen niet aannemen, dat hierin een verklaring Van de gedesinteresseerdheid van de •.Volkskrant" ten opzichte van Ambon bioet worden gezocht. Dit zou immers al te onchristelijk zijn. Prof. Romme schreef gistermorgen een rectificatie in verband met zijn pole miek met prof. F. v. d. Ven onder de «op: E r g e r n i s-a f. Wij hopen, dat Prof. Romme, Staatkundig hoofdredac teur van de „Volkskrant" en fractieleider van de K.V.P. in de Tweede Kamer, zélf z van de advertentie is geschrok ken dat er bij hem, evenals bij ons, en £aar ons bleek, bij vele kat h o 1 i e- k e n, op die dag niet een ergernis- maar een ergernis b ij is gekomen. De communistische party in Australië *al morgen buiten de wet gesteld wor- Vandaag zal de wet door de senaat aangenomen worden. Het dagelijks be- a»uur van de Labour-party, besloot van. °aag toe te staan dat de C.P. ontbonden 5'ordt. Labour heeft de meerderheid in senaat. Morgen zal de wet door de gouver- ur-generaal getekend worden. De re uring zal een bewindvoerder aanwijzer ypor de eigendommen van de partij, voorts zal het kabinet bijeenkomen cm beslissen welke andere organen on- ettig verklaard zullen worden. Vietnamese oppstandelingen zijn gis teravond in een overwinningsroes door gedrongen tot binnen schootsafstand van Dong-Dang en Lang Son, de twee res terende Franse grensposten in het Noorden van Indo-China, die aan de belangrijke spoorweg naar Hanoi lig gen. Eerder was in Saigon officieel be kend gemaakt, dat de Franse strijd krachten Na-Cham, meer naar het Noorden gelegen, hadden moeten ont ruimen. Gisteravond is men begonnen met dc evacuatie van de 15.000 zielen tellende bevolking van Lang-Son en een Franse militaire woordvoerder heeft verklaard dat de evacuatie per vliegtuig en ovc-r land reeds voltooid is. Het garnizoen van deze belangrijke Franse basis maakt zich nu gereed voor de strijd. Twee kleine Frar.se groepen van naar schatting in totaal tweehonderd man zijn door de oprukkende opstandelingen overweldigd. Zij vormden de achter hoede van de eenheden, die de vorige week That-Khe hebben verlaten. Door de val van Na-Cham zijn de op standelingen genaderd tot een punt 160 k.m. ten Noorden van de grote haven stad Hanoi. Waarnemers zijn van me ning dat, tenzij de Fransen besluiten Lang-Son en Dong-Dang prijs te geven, het tot felle strijd om die twee grens posten zal komen. Lang-Son en Dong- Dang liggen ongeveer 16 k.m. van el kaar verwyderd in een vallei. Zij zijn omringd door hoog oprözende gedeelte- ïyk begroeide hellingen en tegen aan vallen beschermd door massieve stenen muren. tot Woensdagavond: zwaar bewolkt met Verwachting Overwegend plaatselijk enige lichte regen of mot regen. Meest matige wind tussen West er, Zuid-West. Minder koude nacht. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Zon: 7.09—17.41; Maan: 15.31—23.10. Dit tankstation kan het kleinstetank- station ter wereld worden genoemdEn het is nu eens niet bestemd voor auto mobilisten, doch voor voetgangers, die opeens bemerken dat hun aansteker weer eens leeg is. Zii hebben maar een muntstukje in het apparaat te gooien en drie cm3. benzine stroomt hun aan steker binnen. Voorlopig zal dit gemak alleen de Zwitsers dienen, doch de Zwitserse uitvinder is van plan ook de inwoners van andere landen van zijn vinding te laten profiteren. Vanochtend is president Truman in Amerika teruggekeerd. Om kwart voor drie Nederlandse tijd kwam hij in San Francisco aan. Vanavond om half zes zal hij zijn lang verbeide rede houden over de Amerikaanse buitenlandse po litiek. Deze redte wordt door alle Ame rikaanse zenders uitgezonden. Uit gewoonlijk welingelichte bron wordt vernomen, dat de V.S. vandaag in de economische en sociale raad zullen voorstellen een speciaal bureau in het leven te roepen voor de wederopbouw van Korea. LADCWOSTOK SX £>^1jONGPJCNG ONGTSJIN HAMHOE.NG NTSJOfc «onsan ==rPJ0NGJAMG(* rSJINAMJk ©SOLAN OSON6 __Z JOET* ©KOESTSJON JANGJAN5 •ESEOEL Soldaten van de Zuid-Koreaanse Kapitool-divisie zijn vandaag tot op vyf kilo meter van de op de Noord-Koreaansc Oostkust gelegen industriestad Ham- hung opgerukt. Zij bevinden zich op dit punt Noordelijker dan Pyongyang, de hoofdstad van de Noord-Koreanen. Door deze opmars van 33 kilometer op één enkele dag zijn de Zuid-Koreaanse strijdkrachten Noord-Korea meer dan 200 kilometer diep binnengedrongen en bevinden zij zich nog slechts 170 kilo meter van de Mandsjoerijse grens en maar een twintigtal kilometers van de 40ste breedtegraad. Een woordvoerder van het achtste leger zei, dat andere Zuid-Koreaanse kolonnes in hun opmars naar Pyongyang gelijke tred houden met de langs de Oostkust oprukkende troepen. Een kolonne van de Koreaanse eerste divisie, die ten Westen van Soewon opmarcheert, bevindt zich minder dan 48 kilometer ten Zuid-Oosten van Pyongyang. Functionarissen op het Amerikaanse hoofdkwartier zeiden, dat de opmars langs de kust het grote nieuws van de dag was, omdat het industriegebied Hamhung een van de grootste productiecentra van de vijand is. (Van onze verslaggever) In de nieuwe Fokkerfabrieken bij Schiphol, waarvan de drie grote hallen als een indrukwekkend betonnen bouwwerk uit het polderlandschap oprijzen, zijn vandaag de eerste Gloster Meteors, die door de Fokkerfabrieken zijn vervaar digd, officieel overgedragen aan de Belgische en Nederlandse regering. Hier mede is een begin gemaakt met de aflevering van driehonderd moderne straaljagers voor de verdediging van West-Europa, waarvan de luchtmach ten van België en Nederland er elk honderdvijftig zullen ontvangen. Ir. P. J. C. Vos, een van de directeuren van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Vliegtuigfabrieken Fokker, lichtte gistermiddag op een persconferentie de grote betekenis van deze gebeurtenis voor de Nederlandse vliegtuigindustrie, onze nationale defensie en die van de West-Europese Unie nader toe. Hij wees hierbij echter ook op een groot gevaar, dat de vliegtuigindustrie op het vaste land van Europa bedreigt: de standaardisatie van de wapens van de landen van het Atlantisch Pact. De troepen der V.N. hebben thans al le wegen die naar Pyongyang leiden, in handen. Amerikaanse troepen hebben Sohung, ongeveer 76 km. ten Zuid-Oos- tcn van de hoofdstad, bezet. Twee ge allieerde tankspitscn trekken snel op in de richting van Pyongyang, alsof zij el kaar de eer betwisten het eerst de Noord-Koreaanse hoofdstad te bereiken. Volgens het Noord-Koreaanse com muniqué hebben troepen der V.N. bij Kaesong nieuwe troepen in de strijd ge worpen en pogen zij een wig te drijven in de Noord-Koreaanse verdedigingsli nies. In bepaalde frontsectoren waren de Noord-Koreanen op nieuwe stellin gen teruggetrokken. Een groep van 100 ambtenaren en le den van de jeugdbeweging „Les Tae Han", aangewezen door de regering- Syngman Rhee, is gisterochtend ver trokken naar het Zuiden van de pro vincies Kangwaon en Hamkyng, die langs de Oostkust ten Noorden van de 38ste breedtegraad gelegen zijn. De tus sentijdse commissie der V. N. heeft reeds eerder besloten het bestuur over Korea aan de V.N. toe te vertrouwen totdat onder haar toezicht verkiezingen gehouden zijn. Volgens de Zuid-Koreanen heeft het zenden van genoemde personen naar Noord-Korea alleen tot doel, „te wij zen op de wil van de Zuid-Koreaanse regering, om, bij ontstentenis van een wettig gezag, onmiddellijk en daad werkelijk bij te dragen tot de her opvoeding van de Noord-Koreanen". Groot-Brittannië zal Syngman Rhee's aanspraken »P gezag over Noord-Korea De minister van Oorlog en Marine, mr. H. L. s' Jacob, zal zich 28 dezer naar Washington begeven, ten einde deel te nemen aan de conferentie van defensie ministers van landen, aangesloten by het Atlantisch Pact. Generaal mr. H. J. Kruis, voorzitter van de verenigde chefs van staven, ver trekt reeds Donderdagavond naar Wash ington. Ook zal genoemde conferentie worden bijgewoond door jhr. mr. Tjar- da van Starkenborgh Stachouwer, am bassadeur in speciale missie te Londen voor het permanent overleg in het kader van het Atlantisch Pact. De staatssecre taris van Oorlog, mr. W. H. Fockema An- dreae, is reeds naar Washington vertrok ken. In verband met zijn benoeming tot minister van Oorlog en van Marine heeft mr. H. L. s'Jacob Maandagmorgen afscheid genomen als secretaris-gene raal van de ambtenaren van het mi nisterie van Financiën. In groten getale was men daartoe in de vergaderzaal van „Het Paleisje" bij eengekomen. De minister van Finan ciën kon wegens een bijeenkomst van de ministerraad niet tegenwoordig zijn. Wel was mevrouw Lieftinck bij dit af scheid aanwezig. De plaatsvervangende secretaris-ge neraal mr. H. A. M. van den Dries, sprak de nieuw-benoemde minister woorden van afscheid toe. Hij las daar bij eerst een persoonlijke boodschap van de minister van Financiën voor, waaraan het volgende is ontleend: „Ik weet, dat ik uw aller gevoelen vertolk, wanneer ik bij dit afscheid van mr. s'Jacob uitdrukking geef aan onze grote erkentelijkheid voor de wijze, waarop hij gedurende vijfjaar zijn taak als secretaris-generaal ver vuld heeft. Als geboren regent was hy bij uitstek geschikt, om aan dit grote departement de noodzakelijke krachtige leiding te geven en het naar buiten op waardige wijze te vertegen woordigen." Gistermorgen heeft H. M. de Koningin op het paleis Noordeinde de nieuwe minister van Oorlog en van Marine, mr, H. L. s' Jacob, beëdigd. Minister s' Jacob begeeft zich naar het paleis. In zijn persoonlijk woord tot de heer 's Jacob schetste de heer van den Dries, dat er moed voor nodig was om in de ontredderde toestand, waarin Neder land na de oorlog verkeerde, de taak van secretaris-generaal te aanvaarden, doch hij zag hierin van de heer s'Ja cob, die in de departementale kring van Financiën geheel een onbekende was, een uiting, zich zijn eigenschappen van een magistraat bewust te zijn ge weest. Mr. s'Jacob heeft mr. H. A. M. van den Dries als zün vermoedelijke opvol ger genoemd. niet erkennen, zo bleek uit een verkla ring van een woordvoerder van het Britse ministferie van Buitenlandse Za ken. De woordvoerder zei. dat de ver kiezingen aan welke de Zuid-Koreaanse regering haar gezag ontleent slechts hebben gegolden voor het gebied tpn Zuiden van de 38ste breedtegraad, al dus meldt U. P. Maandagmiddag omstreeks half vijf is een Piper-cub van de Gooise en Stichtse Acroclub bij de landing op het vliegveld Volkel bü Uden verongelukt. De beide inzittenden kwamen om het leven. Toen een der vleugels met de landings baan in aanraking kwam sloeg het toe- stej om en vloog in brand. Het vlieg tuig werd bestuurd door de le It. K. Rit-- hagen van de K.L., die het voor één dag van de club gehuurd had. Hij was alleen vertrokken van Hilversum en had op het vliegveld Volkel de heer P. Wingers uit Den Bosch als passagier meegeno men. Bij een volgende landing kwam ook de laatste om het leven. Voorgesteld wordt, 't ontwerp van wet tot wijziging Invaliditeitswet, Ongeval len wet 1921, Land- en Tuinbouwongeval- lenwet 1922, der Zee-ongevallenwet 1919, der Ziektewet en Kinderbijslagwet, te wijzigen in dier voege, dat de voor deze nieuwe loonregeling worden aangepast. De regering stelt voor de loongrenzen te verhogen tot f 4.680. Maandag is by de bouw van een nieu we boerdery te Ramspol in de Noord- Oostpolder een heistelling in elkaar gezakt. Deze stelling was vermoedeiyk niet goed geplaatst. Hierby zijn twee personen om het leven gekomen, n.l. de bouwkundig op zichter G. J. Goorhuis, wonende te Marknesse, die gehuwd was en vader van twee kinderen, en de arbeider H. de Vries uit Lemmer. Ir. Vos verklaarde nadrukkeiyk het belang en de noodzaak van deze maat regel zeer goed in te zien. Maar, zo be toogde hij, het zou verkeerd zijn te be sluiten de standaardisatie van de lucht machten door te voeren, door uitsluitend Amerikaanse en Britse toestellen in ge bruik te nemen, en de verdere Europese vliegtuigindustrie dus volledig te nege ren. Onze nationale vliegtuigindustrie zou daarmee gedegradeerd worden tot een reparatie-atelier en verder slechts benut kunnen worden voor licentie- bouw. Dit zou ons land slechts tijdelijke welvaart kunnen brengen, aldus Ir. Vos. Wij dienen er voor te zorgen, zo zei hij, dat het Atlantisch elftal niet uit tien Amerikanen en een Brit bestaat, maar dat büvoorbeeld de plaatsen van de binnenspelers door Fransen worden in- De procureur-generaal van Indonesië heeft aan het Chinese blad „Keng Po" medegedeeld, dat de Indonesische rege ring België om uitlevering van Wester ling zal verzoeken. Het wachten is op de vestiging van de Indonesische ver tegenwoordiging te Brussel. Westerling heeft verklaard, dat hij niet in ieder opzicht accoord gaat met de wijze van propagandavoering door Thiessen, doch dat hij geen reflcn heeft aan diens betrouwbaarheid te twijfelen. Aangezien echter bij het publiek wel twijfel blijkt te zijn ontstaan, is besloten een aantal neutrale personen te verzoe ken een commissie te vormen die over de besteding van de reeds ontvangen en te ontvangen gelden zal beslissen. Westerling zou het op prijs stellen in dien reeds te zijnen behoeve ontvangen gelden ten goede kunnen komen aan hier te lande vertoevende mensen die in Indonesië hun bezittingen hebben ver loren. De te vormen commissie zal onder leiding staan van prof. mr. P. S. Gerbrandy. genomen en een van de backs een Ne derlander is. In kringen van de Nederlandse vlieg tuigindustrie is men van mening, dat ons land o.a. door ver doorge voerde specialisatie ook op lucht vaartgebied de landen van het Atlan tisch Pact van groot nut kan zijn. De outillage van de Fokker-fabrieken maakt dit bijvoorbeeld zeer goed mogelijk. De S 11, een van de drie vliegtuigtype's, die Fokker na de oorlog heeft ontworpen, zou hier reeds het bewijs van kunnen vormen. Het is een bijzonder succesvol lesvliegtuig. dat reeds in grote aantallen aan binnenlandse en buitenlandse afne mers werd verkocht. Dezer dagen zijn zelfs de licentierechten ervan verleend aan de Italiaanse Macchi-fabriek, een feit waar Fokker erg trots op gaat. Ook in Frankrijk, Italië en België, zo ver zekerde men ons, onderkent men het ge vaar van een eenzijdig doorgevoerde standaardisatie van de Atlantische luchtmacht. De Fokker-fabrieken zijn reeds ge reed gekomen met de bouw van elf van de driehonderd Gloster Meteors; want terwijl vanmiddag inderdaad het eerste toestel aan de Nederlandse luchtmacht werd geleverd, heeft voor wat de Belgen aangaat, in feite de overname van het tiende vliegtuig plaats gevonden. Deze keer ging dit echter met enig officieel vertoon ge paard. ten overstaan van Belgische militaire autoriteiten. De levering aan Nederland is enige tijd uitgesteld omdat aan de Britse moe derfabriek vergunning moest worden gevraagd om enkele Nederlandse pro ducten, o." een Philipsradio, in de Gloster Meteor te mogen verwerken. Het toestel, dat de Fokker onze lucht macht nu levert is niet alleen volkomen gelijkwaardig aan het Britse product zoals men ons van militaire zijde ver zekerde maar heeft bovendien aan ooglijkheid gewonnen. De machines worden nu nog gedeel telijk samengesteld uit onderdelen, die in Nederland gefabriceerd worden, in 1951 zal Fokker echter Gloster Meteors afleveren, waarvan zelfs het kleinste onderdeel Nederlands fabrikaat is. Dit zal dan geschieden in de nieuwe, moder ne fabriek, die binnen vier maanden gereed zal zijn. Nog dit jaar zal een groot deel van het montage-bedrijf van de oude fabriek in Amsterdam-Noord naar de nieuwe fabriek zijn overge bracht. Dat hieraan allerlei problemen zijn verbonden als transport en woning accommodatie behoeft geen betoog. Dit jaar nog zullen echter een honderdtal woningen in de omtrek en naaste om geving reeds ter beschikking staan. Seriebouw Gloster Meteorstraaltoestellen Fokker. Het Nederlandse Rode Kruis publi ceert een verklaring, waarin het de vruchteloze stappen beschrijft, die het heeft gedaan om te bevorderen, dat de destijds door de bevolking van de Zuid- Molukken zo zeer benodigde goederen en medicijnen naar Ambon zouden kun nen worden vervoerd. Er wordt allereerst aan herinnerd, dat het Ned. Rode Kruis zich, direct nadat de heer Nikijalu om medicijnen en voedsel had gevraagd, tot het Interna tionale Rode Kruis te Genève heeft ge wend, daar dit uitsluitend in staat was intermediair te verlenen. Intussen heeft het Nederlandse Rode Kruis zich ook tot het Indonesische Rode Kruis gewend met het verzoek steun te verlenen. De regering der V.S.I. kon, aldus blfeek uit een telegram van Hatta, niet instem men met een dergelijke hulpverlening aan Ambon. Het Internationale Comité van het Röde Kruis, wegen zoekend om tot een oplossing te geraken, wendde zich be gin Augustus tot de regering der R.I. met het dringend verzoek om in ieder gevaf zijn gedelegeerde in Indonesië toe te staan op korte termijn naar Ambon te vertrekken, terwijl het zich bij weige ring of bij uitblijven van enig antwoord, het recht voorbehield om desnoods recht streeks een gedelegeerde uit Genève naar dit eiland te doen vertrekken. Kort daarop werd de mededeling ont vangen, dat de gedelegeerde van het Internationale Comité van het Rode Kruis tezamen met de waarnemend De West-Duitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft Maandag in een com mentaar op de Oost-Duitse verkiezingen verklaard dat „deze namaakvcrkiczingen niets dan bluf en bedrog" zün. Hjj zeide, dat de communistische regering „getoond heeft het trucje beter te kennen dan de Nazi's". Zoals reeds gedeelteiyk gemeld is, stemde 98.44 procent communistisch. Prof. Reuter, de West-Beriynse burge meester, vroeg zich af, waarom het Wes ten nog aandacht had geschonken aan deze verkiezingen. In geallieerde kringen te Berlijn is men verbaasd, dat de officieel bekend ge maakte percentages zo hoog zijn. „Het zou overtuigender zijn geweest als men op een matige meerderheid, van bijvoor beeld 75 procent aanspraak gemaakt had", zo verklaarde een Britse functio naris. Bij de laatste verkiezingen in Oost- Duitsland, in Mei 1949, was het aantal ja-stemmen slechts 66 procent. De communisten hebben gisteravond verklaard, dat 35.544 Di.itsers in de Russische zone van Duitsland het on mogelijke gepresteerd hebben: zij heb ben Zondag „neen" gestemd. Doch hoe zij het gedaan hebben en waar de kies- ambtenaren het getal vandaan hebben gehaald is het grootste probleem in Duitsland. Niemand kon deze vraag beantwoorden. De officiële Oost-Duitse regeringsver klaring zei dat 98.44 percent van de kiezers hun stem hadden uitgebracht hetgeen autoVnatisch betekende dat zij op de communisten gestemd hadden. Aan gezien er geen mogelijkheid was openge laten om ja of neen kenbaar te maken, want alle stemmen werden als ja-stem- men geteld, is het een vraag hoe men aan de 35.544 tegenstemmen gekomen is. Waar uw weg schijnt dood te lopen maakt hij slechts een bocht. voorzitter van het Indonesische Rode Kruis per schip Ambon zou bezoeken om de hulpverleningsactie ter hand te nemen. Eind Augustus, toen de gedelegeer de met dit schip zou vertrekken, bleek hem, dat dit vaartuig wel Buru en Ceram, maar niet Ambon zou aandoen, naar aanleiding waarvan het Interna tionale Comité maatregelen nam om rechtstreeks uit Zwitserland een gede legeerde naar Ambon te zenden. Daar het treffen van deze maatregelen enige tijd zou vergen, stelde de voorzit ter van het Australische Rode Kruis, die deze tüd in Genève vertoefde en die alle medewerking ten aanzien van de hulpverlening aan Ambon toezegde, voor, dat niet een nieuwe gedelegeerde, die zich nog niet had kunnen inwerken naar Ambon zou gaan, maar dat de ge delegeerde, die thans met het vaartuig de reis naar de Zuid-Molukken had aan vaard, onmiddeiiyk by terugkomst alles gereed zou vinden om via Australië naar Ambon te vertrekken. Maar nog voor dat dit laatste plan tot uitvoering kon komen, begon de be zetting van Ambon door de troepen van de regering der R.I. Radio Ambon meldde Maandagavond dat een groot aantal burgers is omge komen toen Maandagmiddag een Indo nesisch marinevaartuig Ambon onder vuur nam. Volgens radio-Ambon kwa men vyftig granaten in de straten van Ambon terecht. Vele huizen, openbare gebouwen en een ziekenhuis werden be schadigd. De kepala daerah van Zuid-Celebes, Saleh Tompo, he.eft aan het dagblad „Merdeka" verklaard, dat voor de sta biliteit van de. economie en de binnen landse situatie het guerilla-vraagstuk op Z.-Celebes spoedig dient te worden op gelost. Hij voegde hieraan toe, dat de guerilla-actie de goederentransporten naar de. havens verhindert, waardoor per dag een schade van een millioen rupiahs wordt geleden. De sterkte der guerilla's schatte hij op ongeveer 3000 a 4000. Zij zijn vol gens hem wel bereid in de Apris te wor den opgenomen en ook elders in Indo nesië te dienen. Maandagnacht is te Amsterdam, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in de ouderdom van vier en tachtig jaar overleden de oud-ge meentesecretaris van de hoofdstad, de heer J. J. Roovers. De plechtige H. Requiem-Mis zal Donderdag om hall elf in de St. Willibrorduskerk aan de Amsteldyk worden opgedragen. Vrij dagmiddag om half twee zal het stof- felyk overschot op het R.K. Kerkhof „Zuilen" te Breda, ter aarde worden besteld. Met de heer Roovers is niet slechts een verdienstelijk oud-hoofdambtenaar heengegaan, doch ook iemand, die met liet administratieve en gemeenterecht op de hoogte was ais weinig anderen. Hij verwierf zich grote bekendheid door de opleidingscursussen in de ge meente-administratie, die hy leidde tot profijt van vele ambtenaren. Op boeiende wijze wist hij zijn gedegen kennis voor zijn leerlingen te doceren. Tot op hoge leeftijd heeft hij deze ar beid voortgezet. De administraties van verscheidene gemeenten, doch vooral van Amsterdam, hebben van zijn rijke gaven gedurende 9ele jaren mogen profiteren. Zijn verdiensten heeft de Regering erkend door zijn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau. Maandag is in de vooravond na een zeer korte ongesteldheid overleden dc heer A. J. Boskamp, directeur van het Algemeen Handelsblad. De heer Bos kamp is in de loop van de ochtend tij dens zijn werkzaamheden ziek gewor den en in de vooravond in zyn werkka mer ten kantore van het Algemeen Han delsblad te Amsterdam overleden. De heer Boskamp, die 53 jaar oud werd, begon zyn journalistieke loop baan bij „De Maasbode", en zette haar voort bij „De Telegraaf". In 1928 werd. de heer Boskamp bij het Alge- ineen Handelsblad aangesteld als redac teur in algemene dienst. In 1931 werd hy secretaris der redactie, en in 1934 algemeen secretaris. In April 1939 volg de zijn benoeming tot onder-directeur. Na de bezettingsjaren, waarvan hij een gedeelte in gijzelaarschap doorbracht, werd de heer Boskamp bij de herver schijning van het Algemeen Handels blad in 1945 tot directeur benoemd. In vakkringen nam de heer Boskamp een vooraanstaande plaats in. Hij was o.a. voorzitter van het curatorium van het instituut voor de perswetenschap aan de Gemeentelijke Universiteit van Am sterdam,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1