Hofstra: Wij zoeken nieuwe normen Man mishandelde ex-verloofde CRETONNE J.Th. KORT Tentoonstelling van interieurkunst Ook met VERMICELLI is Vermicelli h kilo 39c- Hoespelen de R.K. clubs? Buitengewone vergadering R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek voordeliger! 'n ZOMERZOTHEID Verhuizingen - Verpakkingen - Pianotransport - Meubelopslag Waterpoloresultaten CORDUROY TAMMER KORT DINSDAG 17 OCTOBER 1950 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING RIDDERS VAN ALLE TIJDEN" Grote belangstelling bij 20-jarig bestaan der V erkennersbeweging Het feest van de Broeders „De dood van een handels reiziger" voor „Geloof en Wetenschap" Burgerlijke Stand Jeugdige inbrekers t JUBILEUM-CONCERT JAC. BONSET Batig saldo voor t-b.c, VOOR DE POLITIERECHTER Ergernis over woningnood Analphabeet stal zink REP A TRIËRINGS- EN TROEPENSCHEPEN De benzinebrander Wie mist zijn tandenstoker? BESOMMINGEN Foto's maken in stadhuis Lezing voor K-J.M. OVERVEEN F. Damiaams en Zn., Zijlvest 41, H'Iem - Tel. 12456 - 14155 11141 Gevaarlijk spel HEEMSTEDE Bij Leffelaar, Grote Markt Vergadering Kaïthoheke Arbeidersbeweging Een verlies voor H.B.C. HAARLEMMERLIEDE Succesvolle opvoering van revue „Lach met ons mee" „Mensen in Nood" Tafeltennis NKS 2—2. Set eigengerechtigd optreden vafr" een der DWR-spelers bij het ingaan van de rust had tot gevolg dat DWT bij de hervatting van het spel numeriek in de meerderheid was, maar het wist hieruit geen profijt te trekken en het was aan de andere kant dat 'n doelpunt werd ge maakt. Ook hierna, toen met 7 tegen 7 verder werd gespeeld, wilde 't niet erg lukken en verkreeg DWR door inschie ten van Behle een voorsprong van Wmiter zwemcompetitie Jan Oudegeest overleden Een prima 3-deIig mafrassSel tegen uiterst voordelige prijs vindt U in 'n rijke sortering bij HAARL. MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Weet U 't nog: bij ONREGELMATIGE MARKT Beurs van Amsterdam Beurs van New York Gisteravond vond in het Bisschoppe lijk Museum een buitengewone alge mene ledenvergadering plaats van de R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek; in twee opengevallen plaatsen werden nieuwe bestuursleden gekozen en de bekende katholieke schrijver Hofstra heeft een zeer interessante lezing ge houden. In een inleidend woord memoreerde de secretaris, de heer G. J. A. M. Roe land, de nog steeds aanhoudende voor uitgang van de vereniging. Bij een ver gelijking met 1948 viel er ten naaste bij een verdubbeling van het ledental te constateren. Nadat de overleden voorzitter, ir. P. C. v. d. Heyden, was herdacht, vond de bestuursverkiezing plaats; tot bestuurs lid werden gekozen de heren drs. H. W. M. van Run en Jac. van Velsen. Deken J. J. A. Kuilman sprak daar na een korte rede uit, waarin hij alle katholieken opwekte om steun te verle nen aan het werk van de katholieke bi bliotheek. De heer J. W. Hofstra had als onder werp van zijn lezing gekozen; „De ka tholieke roman in Nederland." Hoewel men deze bekende romancier niet zal kunnen verwijten, zich met een pijn lijke nauwkeurigheid aan zijn titel te hebben gehouden, wist hij door zijn prettige voordracht en interessante stof zijn gehoor bijzonder te boeien. Wat is een roman, zo vroeg de schrij ver zich met zijn publiek af; men vigdt het antwoord reeds in een der eerste Nederlandse romans. Hiervoor citeerde spreker enige brieven uit een boek van Wolff en Deken, waarin deze een der hoofdpersonen laten zeggen: „Een ro man is een versierde historie." Deze versiering is evenwel zeer aan verandering onderhevig. Wanneer wij de na-oorlogse roman beschouwen, die de hele invloed van die uit het lood geslagen tijd met zich meetorst, dan valt ons duidelijk het verschil op met de zoetelijke en futloze boeken van voor de oorlog, welke tijd spreker doopte met de naam, die reeds door het literair dieptepunt van voor 1880 gedragen werd: een hel zonder vlammen. Wij kunnen niet meer naar die tijd terug, aldus spreker; het tijdperk van fel-gekleurde pastoors met kriekende wangskes, die niet buiten de tuin van hun pastorie kwamen en de wereldspanningen van thans niet konden verwachten. Het bui tenland mag niet denken, dat wij hier in een land vol boeren met zwijgende gesloten karakters leven, die slechts be ducht zijn voor de toekomst van hun stoere zoon, die aan het land gebonden zit; wij moeten naar nieuwe normen zoeken. Ook hier geven de schrijfsters Betje Wolff en Aagje Deken de weg aan: een schrijver moet verheffen, leiden, leren Zoals wij reeds eerder berichtten ko men de katholieke verkenners ter gele genheid van het twintig-jarig bestaan van de verkennerij in het district Haar lem Vrijdagavond in de Stadsschouw burg voor het voetlicht met het spel „Ridders van alle tijden". Op deze avond zullen onder meer te genwoordig zijn mgr. N. L. A. Ammer- laan, vicaris-generaal van het bisdom Haarlem, deken J. J. A. Kuilman, plebaan H. W. Agterof, de nationale hoofdcom missaris van de katholieke verkenners, H. F. M. Baron Van Voorst tot Voorst, hoofdaalmoezenier A. Verhoeven, de dio cesaan commissaris ir. E. Bongaerts en de diocesaan aalmoezenier, rector E. A. M. Paap. Degenen, die deze avond willen bijwo nen, kunnen op de bekende adressen nog terecht voor kaarten en verder aan het Districtsbureau Hagestraat 10. In aansluiting op het feest van de Broeders van St. Joan de la Salie ter gelegenheid van het feit dat zij zich een kwart eeuw geleden te Heemstede ves tigden, volgt hier het officiële feestpro gramma. Op Donderdag 19 October zal in de kerk van de H. Bavo te 8.30 uur een H. Mis uit dankbaarheid worden opge dragen. Van 10 tot 11 uur is er dan receptie voor genodigden in het R. K. Verenigingsgebouw, van 111 uur voor de leerlingen van de St. Jozefschool en des middags van 35 uur voor de leer lingen van de Jacobaschool. Op Vrijdag 20 October des middags te 3 uur zal er een receptie voor de leerlingen van de Mulo worden gehouden in het R. K. Verenigingsgebouw welke te 3 uur begint. Op Zondag 22 October zal des morgens van 11.30 tot 1.30 in het R. K. Verenigingsgebouw aan alle belangstel lenden zowel uit Heemstede als elders gelegenheid- worden geboden de Broe ders met nun feest te complimenteren Het feest voor de oud-leerlingen zal op Zaterdag 28 October worden gehou den en begint des avonds te half 8 in het R. K. Verenigingsgebouw. De R. K. Toneelgroep Berkenrode zal dan een opvoering geven van het bekende Ame rikaanse blijspel „Hij, zij en Hottentot". Deze feestavond is ook toegankelijk voor de echtgenoten en verloofden van de oud-leerlingen. Donderdagavond acht uur voert Come, dia in een gewijzigde rolverdeling „De dood van een handelsreiziger" op in de Stadsschouwburg voor de leden van „Geloof en Wetenschap". Wij herinneren er aan, dat deze voorstelling bestemd is voor volwassenen. GEBOREN: M. WesthofGeschiere, z; J. P. Bellesvan der Genugten, z; T. HerfstMaarschalkerweerd, z; S. Hor- tensiusde Gelder, z; R. J. de Keijzer— Schindeler, z; M. M. Blomvan Soest, z; J. M. ImansePot, z; P. Pronk—de Vos, z; C. M. Zwartde Ligt, z; M. Cie- raadThomassen, z; J. M. van Velzen de Rooij, z; P. J. JagerSchaasberg, z. H. Wachp.Kol, d; A. KroezeLoor- bach, d; H. van der SchuitGalama, d; W. A. van der Veenvan Dellen, d; C. T. MeijsVink, d; J. van Deenenvan Egmond, d; J. C. StavenuiterHoger- heijde, d; A. G. GriekspoorScheepma ker, d; C. A. W. LipsKoster, d. OVERLEDEN: H. P. Hendriks—Hoo- gers. 80 j„ Herensingel; C. Koudijs, 15 m., Hazepaterslaan; A. Hoogkamervan Doom, 33 j„ Van Loostraat: G. C. Prins- sen, 4 m„ Kamperlaan; E. B. Willem- sen—van Riet Paap. 68 j„ Gasthuis straat; J. P. Zaaijervan Ommeren, 69 j.. Kenaupark; P. Oosterbaan, 41 j„ Colensostraat. en stichten, maar „alles blijve in het natuurlijke." Langzamerhand, nu de storm van het socialisme is gaan liggen omdat het niet gebracht heeft wat zijn aanhangers verwacht hadden, begint de mens zich opnieuw te realiseen, dat hij van brood alleen niet leven kan. Dit was, zo zei spreker, het succes van schrijvers als Graham Greene; dit was ook de reden waarom Hofstra's eigen boek, „Een man alleen", zo is ingeslagen. Wanneer er heden zo weinig literair werk wordt geleverd, terwijl de hoe veelheid leesvoer, die op de markt ge gooid wordt, zo ontstellend groot is, kan dat niet alleen de schuld zijn van het kleine aantal letterkundigen, dat tot een redelijke prestatie in staat is; het pu bliek vraagt vaak niet anders en moe digt aldus het opkomen aan van mis plaatste krachten, die beter konden ge mist worden, zo besloot spreker. De secretaris dankte daarna de heer Hofstra namens het bestuur en alle an dere aanwezigen, voor de waardevdlle avond die hij had geboden. Drie jongens van 9, 10 en 12 jaar oud hebben gedurende het afgelopen weekend ingebroken in een kleuter school in de Smedestraat. Zij zijn daar toe over een twee en een halve meter hoge muur in de Noorderschoolsteeg geklommen en vervolgens door middel van een tuimelraam naar binnen geklau terd. De buit bestond uit triplex kabou tertjes, kinderprentbriefkaarten en plak plaatjes. De kinderen, die blijkbaar erg door avonturenlust waren bezeten, hadden hun toevlucht gezocht in een onbewoon baar verklaarde woning in de Noorder schoolsteeg. waar ze een rovershol had den ingericht. De politie heeft hen daar gistermiddag gevonden. Toen ze onder vraagd werden, bekenden de jongens grif. BIOSCOPEN: Rembrandt: De rode Donau (18 j), 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Misdadg zwijgen (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Snelheids duivels (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Voor wie de klok luidt (18 j.), 2.30 en 8 u/. City: Whisky als water (a. 1.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: The jungle-girl (14 j.), 2.30, 7 cn 9.15 u. Dinsdag 17 October^ Concertgebouw: H.O.V.-concert o. 1. v. Toon Verhey. Solist: Edmund Kurtz, piano, 8 uur. Woensdag 18 October Frans Hals Museum: Mevr. H. Ober manOberman over: Professor Albert Schweitzer (V.U.-cursus), 8 uur. De bekende toonkunstenaar Jac. Bon set herdenkt zijn gouden jubileum. Een ere-comité, met als ere-voorzitters de Commissaris der Koningin in Utrecht, de burgemeesters van Amsterdam, Haar lem en Zandvoort en vermeldende de meest prominente figuren uit het mu ziekleven, heeft zich tot taak gesteld om dit jubileum op waardige wijze te herdenken. Maandag 23 October des avonds 8 uur, zal in het concertgebouw te Haarlem een concert worden aangeboden, waarin uitsluitend koorwerken van de jubilaris uitgevoerd zullen worden. Aan dit concert werken mede het Kon. Mannenkoor „Caecilia", dirigent Nico Hoogerwerf, Gem. Koor „Zanglust" dirigent Willem Hespe, Gem. Koor „Po lyhymnia" dirigent Henk Arisz, Schoorl's Gem. Koor dirigent Corn. Jonker, Kinderkoor „Zanglust" dirigent Willem Hespe; piano-begeleiding Henk Duinker, declamatie mevr. Riek BonsetHorst. Het batig saldo van het Klaverjasclub- tournooi „Haarlem-Noord", ten bate van de Vereniging tot behartiging der be langen van T.B.C.-patiënten afd. Haar lem. is gekomen tot een bedrag van 287.14. De Officier van Justitie eiste gister morgen een boete van f 40 ter zake van mishandeling tegen de 21-jarige machi nebankwerker T. uit Haarlem. t. was vroeger verloofd geweest en hoewel de ouders van het meisje zeer duidelijk hun tegenzin tegen het a.s. huwelijk demonstreerden, was zij zelf zeer enthousiast voor de persoon -van dev machine-bankwerker. Aldus Seze jongeman zelf. Later werd zijn verloof de zo door haar ouders beïnvloed, dat ze het engagement verbrak. T. was hierover zeer verbolgen. In een heftige ruzie gooide hij haar ring en foto toe en toen ze boos wegliep, rende hij haar achterna. Echter niet om haar zijn ver ontschuldigingen aan te bieden, dit zou heel normaal geweest zijn, doch om eens even zijn woede te koelen, zo als hij verklaarde. Hij sloeg en stomp te er lustig op los en zijn ex-verloofde vluchtte gillend een tuin in. Toevallig was het de tuin van een dokter, die door het gegil naar buiten gelokt werd. Even later zat ze dan ook al in de spreek kamer. waar de arts haar bloedend ge zicht behandelde. De jongen was het met de veertig gulden van de officier wel eens. De politierechter veroordeelde dus conform. U moet de personen niet verwijten wat de voorschriften niet kunnen toe staan", zei de officier in zijn requisi toir tot de kleine man in het beklaag denbankje. Deze had op 30 Juni een ruit ingegooid bij de secretaris van de huisvestingscommissie. Hij had dit ge daan omdat hij last had van de woning nood. Daar hij geen vergunning kon krijgen om een huis te bouwen, was hij genoodzaakt in een tochtige schuur zonder het geringste comfort te wonen. Toen hij op de bewuste avond met zijn huishoudster van een feestje terugkeer de en voorbij het huis van de secretaris kwam, werd hem dit te machtig. De officier eiste f 15 boete. De poli tierechter kon zich de gemoedstoestand van verdachte enigszins indenken en maakte er een tientje van subs, zes da gen. Dat er tegenwoordig nog analphabe- ten in ons land zijn, zou welhaast nie mand geloven. Toch kon de 19-jarige koopman, die van diefstal van zink be schuldigd werd, lezen noclj schrijven. Hij zag er verre van dom uit, maar de officier betwijfelde toch of het koop manschap wel het juiste beroep voor hem was. Hij verwonderde er zich niet over, dat een koopman als hij tot rare dingen kwam. Op 16 Augustus b.v. had hij tezamen met een vriend acht kilo zink van een terrein in Bloemendaal ge stolen. Dit hadden ze voor f 4.aan een voddenboer verkocht. Nadat een CHITRAL (Nederl.), 17 Oct. 3 u. n.m. te IJmuiden en 6 u. v.m. te Amst. verw. Passagiersontscheping 18 Oct. 9 u. v.m. NAPOLI, 17 Oct. te Napels. SKAUGUM (R. Lloyd)pass. 16 Oct. Perim, n. R'dam. boete van f 2G geëist was, veroordeelde de politierechter beiden tot een boete van f 10 of zes dagen hechtenis. Zaterdagmiddag 2 September had er in het perceel Gen. Cronjéstraat 154 een ontploffing plaats, waardoor alle ruiten sprongen. De bewoner van dit huis, die een winkel heeft, had een benzinebran der op een brandend gasstel gezet om dit apparaat even voor te verwarmen. Hij wilde n.l. een machine solderen. Nu zou er niets gebeurd zijn, als de man het gevaarlijke goed niet was vergeten. Door te grote verhitting sprong de brander uit elkaar met het gevolg dat alle ruiten sprongen. De brandweer hoefde geen dienst te doen, maar ze was wel volledig uitgerukt. Een klein meisje, dat net langs liep, moest naar het ziekenhuis worden gebracht, omdat ze haar handen aan de scherven bezeerde. Gistermorgen eiste de officier voor deze rampzalige slordigheid een boete van f 50 of dertig dagen hechtenis. De verdachte vond. dat hij door de schade voldoende gestraft was; deze bedroeg n.l. f250. Ook vond hij het vóór-verwarmen met een gasvlam, niettegenstaande een technisch ambtenaar anders getuigde, volstrekt niet gevaarlijk. De boete werd uiteindelijk dertig gulden hoog. Advertentie „St. Genesius" was gisteravond in vorm en dit hardwerkende toneelensem ble heeft z'n donateurs in de stads schouwburg een paar uren bezorgd zó feestelijk, dat het moeilijk zal zijn zich op diezelfde hoogte te handhaven als waarop het zich gisteravond kon plaat sen. En daarmede is eigenlijk heel dat optreden getekend, dat ons zal bijblij ven als een der meest succesvolle avon den van ons Haarlems amateurtoneel. Dat „St. Genesius" zich voor de inzet van het nieuwe seizoen een luchtig en gemakkelijk liggend spel gekozen had, moge begrijpelijk zijn, maar het is een verdienste op zichzelf, dat het zich niet overgelaten heeft aan de eerste de beste klucht, die bij voorbaat een avond van „gieren en brullen" verzekert, ,,'n Zo merzotheid van Cissy van Marxveldt wil niet op de eerste plaats een klucht zijn, maar probeert de moraliteit te trekken in de sfeer van de humor, die tot „leeringhe ende vermaeck" moet zijn. En door dit spel voor het voetlicht te brengen, hebben de mensen van Gene sius hun donateurs als het ware een weldaad bewezen. Vlot en sprankelend vloeide de ene scène in de andere over, zonder gewild- leuk te zijn en met een volkomen over gave maakten allen dit stuk tot een ware zomerzotheid, die de toeschouwer op deze herfstavond onverwachts nog een paar uurtjes vacantie bezorgde. De inhoud van het stuk mogen wij bekend veronderstellen, want er zullen er maar weinigen zijn, die het bekende boek van Cissy van Marxveldt, waar naar dit spel van Dom de Gruyter geschreven is, niet gelezen hebben. En verder hoeft het geen betoog meer, dat de Genesianen er alle fleur aan hebben gegeven. Daar waren dan allereerst de dames C. Verbruggen, R. Jongejans, G. Elfe rink, A. Caspers en E. Koning (de leden van St. Genesius bezitten volgens het programma kennelijk alleen voorletters en geen voornamen), die stuk voor stuk de een opvallend, de ander wat be scheiden spontaan en met veel flair kostelijk spel te zien gaven. Haar tegen spelers J. van der Veldt, F. Elferink, J. Kraay, J. Eichhorn en P. Kooyman toonden zich studenten van het goede type en daartussen door had mej. T. Bakker de moeilijke opgave Tante Melie haar juiste plaats te geven in dit ge zelschap van bont allerlei. Veel bloemen en een langdurig applaus moesten deze zomerzotheid in de regie van J. Kraay wel bekronen. H. Aan het Hoofdbureau van Politie te Haarlem, Nassauplein 3, zijn op alle werkdagen van half elf tot half een in lichtingen te bekomen omtrent de na volgende, in de afgelopen week als ge vonden aangegeven voorwerpen: Autopeds, gouden en zilveren armban den, leesboek, kinderblouse, Engels leer boek, R. K. kerkboekje, diverse brillen, gouden en zilveren broche, capuchon, ceintuurs, paardendek, duimstok, wiel doppen van auto's, etui's met inhoud, foto, motorgereedschap, diverse bank- en muntbiljetten, hoofddoeken, hondenhals band, zilveren hanger, houten hek van vrachtauto, handschoenen, herenhoed, honden, diverse dames- en herenhorlo ges, dames-, heren- en kinderjassen, re genkapje, dameskousen, koffer met in houd, diverse halskettingen, kano, bon kaart, lens van fototoestel, lorgnet, kin derlaarsjes, meisjesmantel, mondorgel, zakmes, boodschappenmandje, litermaat, manchetknoop, mutsen, injectienaalden en spuitje, visnet, overhemd, overall, oorbel, pakje met inhoud, pelerientje, koffiesurrogaat, rijwielpomp, tabakspijp, postzegels, weefpatrootl, parapluies, por- temonnales met Inhoud, regenpijpen, padvindersriem, damesring, gladde gou den ring, rozenkransen, één twee- en één drie-wielig rijwieltje, autoslinger, sigarenaansteker, sokken, rijwielslot, sjaals, vetspuit, schaartje, schoenen, sleu tels, gouden speld, dasspelden, tang, gou den tandenstoker, een bos dik touw, verschillende tassen met inhoud, kinder- vest, voetsteun van motor, vulpotloden, vulpennen, windjacks, kruiwagen, kin derwagen, reservewiel, jutezaken, zadel- dekje, kinderzitje van rijwiel. Trawlers: IJm. 41 f 27800.een stoom trawler f 22900.loggers: Kw. 14 f5360. Kw. 25 f 2410.kustvissers: Wieringen 67 f 3230.—, Wieringen 7 f 3170.—, IJm. 23 f2760.—, IJm. 213 f 920.—, Kw. 89 f297.—, Kw. 128 f 400.—. De heer G. Mol, lid van de gemeente raad, verzoekt de raad de volgende vraag aan het college van Burgemeester en Wethouders te mogen stellen: Wanneer kan het prae-advies worden verwacht omtrent de definitieve rege ling van de verpachting tot het maken van photografische opnamen tijdens trouw-plechtigheden in de hal van het stadhuis, zoals toegezegd werd in de raadsvergadering van 24 Maart 1950? De weleerwaarde heer A. V. M. Eijckelhof, leraar aan het seminarie Hageveld, zal Woensdag 18 October om acht uur des avonds in het R.K. Mid denstandsbureau spreken over „De op bouw van ons leven in liefde." Op deze bijeenkomst worden alle jon ge middenstanders van de werkgevende en werknemende middenstand boven de 17 jaar verwacht. Advertentie Prima materiaal en vakkundig personeel. Vraagt ons inlichtingen Een viertal scholieren speelden gister middag een gevaarlijk spelletje, dat een van hen noodlottig is geworden. Zij fietsten op de Bovenweg en probeerdeli elkaar telkens te „snijden". Het gevolg was, dat er één viel en zijn linkersleu telbeen brak. Een dokter uit Aerden- hout verleende de eerste hulp. Hierna kon het slachtoffer naar huis worden vervoerd. De jongen is veertien jaar oud en woont in Haarlem. jes heeft hij een geraffineerd uitziende variëteit toegevoegd door op een bijzon dere wijze meer-kleurendruk toe te pas sen. Hierdoor is een verruiming der mogelijkheden verkregen die in grote verfijning tot fraaie resultaten heeft ge leid, zoals men die ziet bij Perzische miniaturen en Japanse houtsneden. Dit exclusieve artikel biedt vele gebruiks mogelijkheden in het moderne en is zeer dankbaar in het koel-zakelijke in terieur. Als derde exposant in dit gezelschap zagen we artikelen van „de Veldhoeve", een atelier dat meubeltjes, diverse dozen, aardewerk, spiegels en dergelijke ver vaardigt, versiert met volksmotieven. In het bijzonder werd onze aandacht ge trokken door het boerensnijwerk aan broodplanken en de gedraaide houten sla-bakken, omdat hierin de argeloze charme van een werkelijke volkskunst het meest werd benaderd. Na onze meermalen geuite klachten over de stijlloosheid van het gebruiks artikel willen wij ook niet nalaten te melden waar aesthetisch verantwoorde interieurkunst te bezichtigen is. De ex positie is geopend tot 4 November. L. T. Gelijk verwacht kon worden, was de belangstelling voor de vergadering van de plaatselijke afdeling Kath. Arbeiders beweging in verband met de agenda zeer groot. De vergadering stond onder leiding van de tweede voorzitter, de heer de Groot en het voornaamste punt van de agenda was het verkiezen van een nieuwe voorzitter als gevolg van het bedanken van de heer C, Brouwer als zodanig. Zowel de oud-voorzitter als verschil lende aanwezigen gaven hun zienswijze over deze kwestie ten beste en daaruit bleek dat het ging over het indienen van een reglement van een onderafde ling die de toneelkunst beoefent. De besliste wijze waarop de partijen hun standpunt handhaafden, maakte een op lossing onmogelijk, zodat werd overge gaan tot de verkiezing van een nieuw bestuurslid. Na twee stemmingen werd de heer M. Warmerdam als zodanig be noemd, die vervolgens als voorzitter werd gekozen. Deze dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopte, dat alle leden zouden medewerken om de afdeling tot grote bloei te brengen. Naar wij vernemen, gaat de voorzitter van HBC de heer G. J. Athmer met in gang van 1 November a.s. Heemstede verlaten om zich te Eindhoven te ves tigen, waar hij benoemd is tot directeur van een textielfabriek aldaar. Als gevolg daarvan zal hij de functie van voorzitter van HBC moeten, neerleggen en dat betekent voor de oudste Katholieke sportvereniging van Nederland een zeer groot verlies. De heer Athmer heeft als voorzitter getoond buitengewone organi satorische kwaliteiten te bezitten, waar door hij de vereniging zeer dikwijls over schijnbaar onoverkomelijke moeilijkhe den heeft geholpen. Aangeboren spreker die hij is, heeft hij altijd HBC op niet te verbeteren wijze bij alle gelegenhe den vertegenwoordigd en waar hij het woord voerde, wist hij door een bondige en duidelijke uiteenzetting allen te inte resseren. Zijn heengaan betekent dan ook voor HBC een gevoelige slag, want het zal niet gemakkelijk zijn, een opvolger te vinden die de scheidende voorzitter kan evenaren. Dat dit vertrek niet met de stille trom zal geschieden, is te begrij pen en het zal dan ook niet lang duren, of er is een commissie gevormd, die aan het afscheid een speciaal tintje zal geven. De revue „Lach met ons mee", opge voerd door de toneelafdeling van de R.K. Sportvereniging S. H. S., is een groot succes geworden. Dc zaal was meer dan vol en velen moesten nog worden teleurgesteld tot volgende week. Na de opening door de voorzit ter van S. H. S., de heer Balm, die al len hartelijk welkom heette en het doel van de R.K. Sportvereniging uiteen zette wat betreft de. geestelijke opvoe ding van onze jeugd, werd het pro gramma in een zeer snel tempo afge werkt. Door tijdgebrek moesten nog enkele gedeelten van het programma worden verschoven naar de volgende week. De korte schetsen oogstten stuk voor stuk grote bijval. Het decorwerk van Peter van Warmerdam, getuigde van groot vakmanschap. De heer Balm droeg een eigen lied van S H. S. per soonlijk voor. Ook de mondaccordeon- virtuozen Oorthuis en Woltcrman kre gen een daverend applaus. De heer Van Gaale, onder wiens leiding deze avond werd gegeven, had zijn spelers goed onder de duim, want allen gaven zich ten volle. Al met al een goed geslaagde avond voor S. H. S. en een bezoek van diegenen die het nog niet hebben gezien, Zondag 22 October ten volle waard. Het slot van de avond werd verzorgd door de bekende band Theo de Mol. Het bouwfonds parochiehuis „St. Jan" geeft met zijn toneelgroep een zeven tal uitvoeringen ten bate van het bouw fonds. Voor deze avonden bestaat zeer veel belangstelling. Opgevoerd wordt „Mensen in Nood", een spel uit het vis sersleven van Will Brakenberg. Het speelt in het huis van Maarten Buis, ergens op éen eiland. Maarten speelt zijn rol op goede wijze evenals de Kreeft, bijge staan door Aagje van Tricht (mevrouw M. HanOlthof). Het spel van Derk Noddermeer had op sommige momenten wel wat geestdriftiger kunnen zijn. Het kapwerk van de heer G. Cliteur was in alle onderdelen keurig verzorgd. Als het financieel succes van deze avonden nu ook nog groot is, dan is het bouwfonds een stapje dichter bij het plan voor de bouw van een nieuw pa rochiehuis. De alt Olga Gngena zal Zaterdag 21 October een liederenavond geven in de expositiezaal van het Frans Halsmu seum. Zij wordt begeleid door de pia nist Martin Bruyel. Het programma be vat werken van Schubert, Brahms, De bussy, Britten, Pijper, Pergolese en Brucken Fock. A Is uie er op gaan lettendan cor- respondeert de mens in al zijn beschaving toch meer met de na tuur dan we zo oppervlakkig wel zouden denken. De oude kieviten trekken al naar het Zuiden als de zomer nog in goede doen is. En al is de fierst, zoals dit jaar, soms buitengewoon mooi en tracht hij iets te vergoeden van wat wij door de wispelturigheid van zijn voorganger zijn tekortgekomen, toch gelen de blaren cn ook het natuur-wezen in de mens komt in herfst-conditie, waaruit de zachtheid des gemoeds te verklaren is die het najaar bij uitstek maakt tot de tijd om, profiterend van de grotere ge voeligheid, een gemoedelijk gesprek te voeren waarvoor in andere seizoenen het hart zou verstenen. In het najaar kijkt de mens ook met groter belang stelling zijn huis rond dat hem, zijn gezin en zijn gasten enige maanden tegen de elementen moet beschermen en waar hij een décor van behaaglijkheid en gezelligheid verwacht. Misschien on bewust omdat zij ook van diezelfde mensen zijn, richten degenen die zich verdienstelijk maken door artikelen aan te bieden, die de huiselijke gezelligheid helpen opbouwen, hun etalages in vol met verleidelijkheid voor het herfst- weke hart der passanten. Zo troffen wij bij Leffelaar, Grote j Markt, een collectie kunstnijverheid aan, waarbij men de aandrang krijgt om de j hele eigen inboedel naar de veiling te i brengen cn zijn huis opnieuw in te richten. Maar zoiets doet men niet, want er is een zekere verknochtheid tussen de goede mens en zijn interieur, dat f getuige was van lief en leed der jaren; alleen slijtage is meestal in staat om een nieuwe kleur of vorm het huis bin- nen te voeren. „De Knipscheer", de Larense hand- weverij, die bij de Haarlemmers onder- hand al bekend geworden is, heeft een collectie woningtextiel uitgestald, waar- bij als nieuw artikel de vloerkleedjes in i gedekte tint cn streepmotief sterk op- vielen. De collectie tafelkleden omvat de meest verschillende dessins, vanaf een eenvoudig weefpatroon ^ot een decora tieve versiering in de volkstrant toe. De Knipscheerse woningtextiel is als zodanig wat hun gobelins als gobelins zijn, waarmee we willen zeggen dat de zelfde aandacht en liefhebberij als aan het respectabele kunstwerk, ook aan het gebruiksgoed wordt besteed. Als meer luxe kamerversiering zijn kleine gobelins i en kelims te zien, naar ontwerpen van £en grote wandlap, door „De Knipscheer" in opdracht vervaardigd voor de lands- tv-i5St»,T:wl'i 'o r AnTi o t vergaderzaal. De reden waarom dit formidabele en voorteffelijke gobelin door de d^ Bpuvries waarbi? d? woF Haarlemmers van zeer nabij aanschouwd kan worden is de verbouwing van het nuanceerd elvlrfd een levendige' tin- afbouw der Staten-Generaal. Het ontwerp is van de hand van Jaap Bouhuys en teling heeft verkregen beeldt de levensdraad uit, die door de drie schikgodinnen wordt vastgehouden. Een Haarlems kunstenaar die zich Het doek is prachtig van kleurstelling en staat zeker op gelijk niveau met de eveneens voor interieurkunst is gaan in- moderne Franse gobelins, die door de grote meesters aldaar ontworpen zijn. teresseren, is H. M. Lintjens. Aan de Het feit dat de Staten-Generaal een dergelijk modern werk op prijs weten te techniek van handbedrukte lïnnendoek- stellen is hoopvol. Alvorens de aandacht te wijden aan het Heemstede-tournooi van Zondag jl. verdient toch eerste vermelding de prachtige prestatie van Winfried 1, dat er in de overgangsklasse in slaagde het vorig jaar uit de hoofdklasse gede gradeerde A.M.V.J. 1 met niet minder dan 10—0 te verslaan. Een prestatie die alle lof verdient. Het was een gelukkige gedachte van Heemstede om zijn tournooi ditmaal in het restaurant van de RCH-terreinen te organiseren. Een goede partij was de finale over gangsklasse die gespeeld werd tussen R. Duineveld (Winfried) en Th. Blom (GTTC). De eerste game was zonder zeer veel moeite Voor Duineveld, maar de talentvolle GTTC-er kwam er in de tweede game steeds beter in. De eerste klasse werd een overwin ning voor P. Handgraaf (Winfried), die er, in een overigens vrij futloze finale, in slaagde de Heemstede-speler G. Wol- ters te kloppen. Het wekte geen verwondering, dat G. Wolters in de tweede klasse meer suc ces had, en de finale van clubgenoot G. Oudt wist te winnen. De derde klasse werd een keurige overwinning voor B. cie Jong van TYBB, terwijl de vierde klasse voor J. Hamel van Heemstede was. Het dubbel-overgangsklasse was voor G. Wolters-Óudt, dat in de finale het koppel Leuven-Elzendoorn (H.B.C.) in een aantrekkelijke wedstrijd wist te verslaan. Het dubbel tweede klasse was weer een Heemstede-zege door G. Wol ters en G. Oudt. HBC zorgde voor een eerste plaats in de finale dubbel derde klasse, die gewonnen werd door J. v. Putten en J. Mense. De vierde kl.dub- bel was voor II. V. Ree-T. V. Poelje (Heemstede). Ook bij de dames liet Heemstede zich van zijn beste zijde zien. Het verwonderde niet, dat de vereni- gingsprijs ook dit jaar weer bij Heem stede terecht kwam. Het behaalde 23 punten. HBC werd tweede. Winfried derde. De dames van DWT hebben Zaterdag avond in de eerste klasse van de kring competitie de eerste wedstrijd ge speeld en met 82 gewonnen. Er werd gespeeld tegen Haarlem. Met Paula van Bruggen en Truus Feringa in de voorhoede was DWT vooral in de eer ste speelhelft in de aanval en het was door doelpunten van Paula van Brug gen dat de rust inging met 30 voor DWT. Na de pauze werd met 6 tegen 6 dames gespeeld. Wederom was het Paula van Bruggen die de DWT-voor- sprong vergrootte, waarna Ati Muller Jo Akkerboom wist te passeren en er 41 van maakte. Bep Nelissen maakte er op handige wijze 51 van, waarop Nanny Franken geluk had en de bal met een zwak schot in het DWT-doel deed terecht komen. Truus Feringa bracht ten slotte de eindstand voor DWT op 8—2. De heren van DWT gingen voor de eerste klasse te water tegen DWR, zij verloren met 54. Door DWT werd en thousiast gespeeld. Na een mislukte poging had Fons Roozekrans succes en bezorgde DWT de leiding. Een straf- worp bracht de stand in evenwicht, waarna Piet Geukers DWT wederom de leiding bezorgde. Een achterwaarts Schot van de hand van Kollerie ver raste de DWT-doelverdediger. Rust 4—2. Hierna herstelde DWT zich weer geheel en het waren Ben Roozekrans en Piet Geukers die de stand in evenwicht brachten (44). Nadat een DWR-aan- val tot corner was verwerkt bracht Gottmer de eindstand voor DWR op 54, In de tweede klasse heren kreeg VZV de tweede nederlaag te slikken met 5_1 van HPC 2; DWR 2 boekte de tweede overwinning in deze afdeling door met 41 te zegevieren over HVGB 3. In de derde klasse heren heeft DWT 3 met een uitslag van 2—'A z'n meerdere moeten erkennen in HVGB 4 en moest Haarlem 5 in de wedstrijd tegen DWT 3 het onderspit delven met 30 De wed strijd HPC 3—VZV 3 werd met 5—0 gewonnen door de Heemstedenaren. Bij de adspiranten hebben de DWT- meisjes met 6—0 gewonnen van HVGB Voor het komende seizoen is wederom door de zwemcommissie kring Haarlem van de K.N.Z. een zwemcompetitie in elkaar gezet welke bestaat uit 5 ontmoe tingen en waaraan kan worden deelge nomen door; Dames, Heren-nieuwelin gen, Heren-juniores, Meisjes en Jongens, adspiranten. De vereniging, die over alle nummers var, een klasse het minst aan tal punten behaalt, wordt zwemcompe- titie-clubkampioen. Aan de persoonlijke nummers is de titel zwemcompetitie- kampioen verbonden. De eerste ontmoeting wordt gehouden op Woensdag 25 October in Stoops Bad en voorbereid door zwemclub „Haar lem"; de tweede ontmoeting op Vrijdag 24 November in Stoops Bad, organisatie HVGB; de derde ontmoeting wordt voor bereid door HPC en gehouden op Zater dag 9 December in het Sportfondsenbad; DWR organiseert de vierde ontmoeting, die op Zaterdag I Februari 1951 in het Sportfondsenbad wordt gehouden; de vijfde cn laatste ontmoeting vindt plaats op Zaterdag 1 Maart 1951 in het Sport fondsenbad. De organisatie hiervan is in handen van DWT Voor afdeling C van de Van Duylbe- ker-competitie (dames) van de K.N.Z. zijn ir. afdeling C ingedeeld: Haarlem, DWT, HDZ, Meeuwen en Nereus. In afdeling A van de centrale wintel- competitie (heren) zijn ondergebracht: AZ '70, GZC, Haarlem, HZPC, Neptunus (Amersfoort) en Robben; in afdeling C spelen: HVGB. Meeuwen, Neptunus (Arnhem), Nereus, UZSC en het IJ. Afdeling A van de bekercompetitie (heren) ziet er als volgt uit: Bruinvis sen, DJK, De Futen, HPC en IJ 2. Maandagochtend is te Oegstgeest over leden de heer Jan Oudegeest, oud-voor zitter van de S.D.A.P. in Nederland en een van de pioniers der Nederlandse vakbeweging. De heer Oudegeest was tachtig jaar. De naam van de heer Oudegeest is onafscheidelijk verbonden aan de spoorwegstaking van 1903, welke hij grotendeels organiseerde. Van 1908 tot 1913 was hij lid van de Amsterdamse gemeenteraad, van 1918 tot 1922 lid van de Tweede Kamer. In 1919 werd het internationaal verbond van vakvereni gingen opgericht en gevestigd te Am sterdam. Hiervan werd Oudegeest secretaris-generaal. Hij werd in 1927 gekozen tot voorzitter van de SDAP, voor welke functie hij in 1934 bedank te. Van 1929 tot 1936 was hij tenslotte lid van de Eerste Kamer Advertentie DE GROTE MODE in blauw, grijs, bordeaux, groen en bruin Jongenspakjes met plus-fours vanaf41.50 Sporfjackeis 49.75 Panialons 29.75 Losse plus-fours ook in Heren-maten M. DOUWMA EN ZOON Gen. Cronjéstraat 42-44 Tel. 15438 Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 Advertentie HET BEKENDE EN BETROUWBARE RADIO-ADRES UIT DE OORLOG. Het oudste adres voor Erres Radio en Stofzuigers KLEVERLAAN 176-178 - TELEFOON 14753 (Betaling in overleg) Advertentie Een partij mooie zware cretonne, 120 cm. breed in 5 verschillende kleu ren, iets beschadigd, tegen de bijzonder lage prijs van 2 Haarlem Heemstede Zandvoort op Zondag 22 October GVO—DEM Wijk aan Zee—ZVV Velsen—DTS TYBB—VCS Hillinen—HBC VitesseDEC DVAV—ADO DSSZRC LisseHillegom RouwkoopVVSB Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Amsterdam, 16 October 1950 De koersfluctuaties op de aandelen markt waren vandaag weer niet groot. In de meeste afdelingen was de affaire zeer beperkt en bewogen de meeste fondsen zich binnen nauwe grenzen, daar het publiek zich afzijdig hield. (Nlet-officiële Koersen Vorig Opening slot 17/10 3% Nederl. 1948 3(4 pCt. Ned. 1950 3-3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.fac. Insehr. Grtbk. '46 3 pCt. Ned. Handel Mij eert A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Detft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Roll. Amerika Ljjn Kon. N Stoomb. Mij Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deü Mij. eert. 8014 981Ï 97 98(4 97% - 148 172% 172% 117% - 128 170 140% 224% 275 232% 290% 132% 172% 1367a 164% 121 117 97% 225% 291% 132'/a 137 164% 120% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kenneeott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union OH Southern Pacific Southern Railway Tidewater UB. Steel 16/10 14/18 35% 35 43% 43)4 78% 79% 48% 48% 51% 51% 16% 16% 65% 65% 64% 64% 17% 17% 18% 18„ 53% 03% 60% 60% 45% 45% 32 32 40 39%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2