Afscheidsreis van Paul Hoffman £Ric de noorman: *Z)ey2ottin# De grote misdaden een kleine man van lussen neus en êippen Nederland heeft Marshall-plan tot een groot succes gemaakt Arnhems gemeentebestuur: regering mede aansprakelijk voor tekort Samenwerking in T. B.C.-onderzoek nalaur%fe Reuzenhangar op Schiphol in snelle aanbouw Overpeinzingen Levensstandaard hoeft niet te dalen Bij Mijlpaal 1950' 15 lAMOi Kosten levensonderhoud gestegen Wederopkomst van de lichting 1949 II Snuif en wrijf Overspanning van 166M. DINSDAG 17 OCTOBER 1950 PAGINA 3 Migratie-overeenkomst met Nieuw-Zeeland De studie der oudste twee prinsessen MUISJE MET EEN STAARTJE... PI /Ma STADION - AMSTERDAM tn 22 landen treinontsporing TE BEST Wijziging van kiesstelsel in Suriname gevraagd Plaatsing gedemobiliseerde reserve-officieren Büeenkomsit van Neder landers te Krefeld Wenselijk in een centraal college door LESLIE FORD Economische overeenkomst Indonesië—Amerika Reünie van oud-Soester- bergers Door koe gedood Jacob Marisprijs 1950 van Snorrebor Kostbara nee-woord Te Hot Music" Egoïstisch tot in de dood (Van onze Haagse redactie) „Nederland heeft het Marshall-plan tot een groot succes gemaakt. Nederland is, Wat de liberalisatie van de handel be treft. een der meest actieve landen ge weest en daarom breng ik Nederland dank", aldus sprak gistermiddag de scheidende administrateur van de E.C.A., de heer Paul Hoffman, die op het ogen blik een afscheidsreis maakt door alle landen die hulp ontvangen uit het plan- Marshall. Zoals in alle landen geldt ook hier het afscheidsbezoek van de heer Hoffman het eigen E.C.A.-personeel en onze regering. Gistermiddag stond hjj in Hen Haag de talrijke Nederlandse en buitenlandse journalisten te woord. De heer Hoffman was vergezeld van de rei zende ambassadeur der Verenigde Sta ten, de heer Milton Katz, Clarence Hun- ter, hoofd der E.C.A. in Nederland, en enige van zijn medewerkers. Terwijl filmcamera's snorden en fotografen hun blitzlichten afschoten, vertelde Paul Hoffman, een enigszins tengere gestalte in een onberispelijk donker costuum, sober gebarend met zijn handen, die meestal ineen vóór hem op de tafel waren, over het ont staan en dfe geschiedenis der E.C.A. Vol lof is hij voor de grote medewerking, die hij bij de uitvoering van het plan- Marshall van de zijde van de Neder landse regering heeft ondervonden. Ook was hem gebleken, dat de Ne derlandse bevolking voor de doelein den van het plan begrip heeft. Voor het werk, dat minister Stikker verrichte, heeft de scheidende administra teur grote waardering. Volgens hem dient Europa er naar te streven door een beter gebruik van de hulpbronnen die het ten dienste staan een zodanig hoger productieniveau te bereiken, dat ook de defensieproductie mogelijk wordt gemaakt. De belangrijke vraag voor het Europa van vandaag is immers of het in verband met de hogere eisen, die de de fensie thans stelt, in staat is een juister gebruik te maken van zijn eigen hulp bronnen en krachten. De liberalisatie van de handel, zo meent de heer Hoffman verder, zou in dit opzicht zeer goede diensten kunnen bewijzen. Hij heeft er het volste vertrouwen in, dat de. West- Europese landen in staat zullen zijn met ne verdere liberalisatie van de handel goede resultaten te bereiken. De taak van lni- nister Stikker acht hij in dezen van groot belang. De Nederlandse regering heeft Paul Hoffman, de scheidende administrateur van het Marshall-plan in Den Haag, een diner aangeboden. V. I. n. r.: prof. Lieftinck, Paul Hoffman en dr. Drees tijdens de maaltijd. Het defensieprogramma, dat Europa ten uitvoer legt, behoeft, bij een goed en juist gebruik van de eigen hulpbronnen, niet gepaard te gaan met een daling van de levensstandaard. Hoffman acht Euro pa zelfs in staat om binnen een of twee jaar een hogere levensstandaard te be reiken ondanks de grotere wapcnproduc- tie. De eerstvolgende maanden zullen tonen In hoeverre de West-Europese landen de nieuwe lasten van de uitbrei ding der defensie zullen kunnen dragen. Wat er zou gebeuren, wanneer de Ame rikaanse steunverlening uit het plan- Marshall medio 1952 zou ophouden, kan de heer Hoffman niet mededelen. Met na druk wijst hij er echter op, dat het plan- Marshall uitsluitend beoogt te zijn een programma voor herstel en als zodanig zal het in ieder geval in 1952 beëindigd moeten worden. Wel laat hij doorscheme ren, dat Amerika né 1952 zijn steun aan Europa niet geheel zal ontzeggen. Vandaag heeft de heer Hoffman zijn afscheidsreis voortgezet met een bezoek aan Londen. Te Wellington is een migratieover eenkomst getekend tussen Nederland en Nieuw-Zeeland. Ter bevordering van de uitvoering van deze overeenkomst zal de regering van Nieuw-Zeeland te Den Haag een immigratiekantoor vestigen. Geduren de het eerste jaar kunnen uit Neder land 1200 ongehuwde mannen en 800 ongehuwde vrouwen tussen 18 en 35 jaar in Nieuw-Zeeland worden toege laten. Van regeringswege voegt men aan het bovenstaande toe, dat de on derhandelingen werden gekenmerkt door een wil tot samenwerking en ge voerd werden in een sfeer van grote wederzijdse waardering. De Koningin heeft jonkvrouwe C. J. L. M. Sickinghe, die enige tijd geleden aan de Leidse universiteit haar doctoraal Frans haalde, aangezocht zich gedurende enige tijd te belasten met het geven van leiding bij het maken van huiswerk in het algemeen en dat van het Frans in het bijzonder aan de oudste twee prin sesjes. .mós» <ir i 9 ----- V ven (Van onze correspondent) Op 25 Aug. van dit jaar schreef min.- pres. dr. W. Drees aan 't Arnhemse ge meentebestuur dat de regering niet aansprakelijk kan worden gesteld voor het tekort van de nationale tentoonstel ling Mijlpaal 1950. In verband met deze verklaring werd aan het eind van de vergadering van Arnhems gemeente raad door de leider van de socialisti sche raadsfractie, de heer Koch, namens alle fracties in een motie felle critiek Advertentie WOENSDAG 18 OCTOBER a.s. 196e AUTO - AMSTERDAM ZUTPHEN I ROTTERDAM^ Maandag'» 2*5 i Dinsdag'* J Vrijdag» *an 2-5 en 7-9 «en 2-5 «- 1 an 7.9 u Woensdag 2-5 u. MET DE BEKENDE ..EN AVO-GARANTIE" i In het afgelopen jaar zijn de kosten van levensonderhoud in 22 landen der wereld gestegen, heeft het Internationale Arbeidsbureau bekend gemaakt. In 13 andere landen, waaronder West- Duitsland, Italië en Japan, zijn die kos ten echter gedaald. De 34 landen, waarover in het verslag van het Internationale Arbeidsbureau gesproken wordt, bevinden zich hoofd zakelijk in de niet-communistische we reld. Paraguay ging bij de stijgingen aan de kop met 55 procent, gevolgd door Finland met 15 procent. De grootste daling in de kosten van levensonderhoud werd geregistreerd in Iran - 23 procent, gevolgd door Birma met 19 procent en Japan met 10 procent. De landen, waar de kosten van levens onderhoud hoger waren dan een jaar geleden, waren (percentage der stijging tussen haakjes): Paraguay (55), Finland C15), Chili. Costa Rica, Peru en Spanje (11), Frankrijk en Nederland (10), Oos tenrijk (negen), Zuid-Rhodesia (ifcht), Ceylori (zeven), India (zes), Denemar ken en Noorwegen (vijf), Canada, Mexi co, Noord-Rhodesia en Zuid-Afrika (vier), en de Dominicaanse republiek, Zweden, het Verenigde Koninkrijk en de Verenigde Staten (minder dan twee). De landen, waar de kosten van le vensonderhoud lager waren dan een jaar geleden, waren: Iran (23), Birma (19), Japan (10), Israël (acht), de Libanon en Uruguay (zeven), West-Duitsland (zes), en België, Brits Honduras. Italië, Luxemburg en Zwitserland (minder dan twee). Hedenochtend is te Best eon kolen- trein in aanrijding gekomen met een goederentrein. Vande kolentrein ont spoorden zes wagens, van de goederen trein één. Tussen Boxtel en Best moest enkel spoor gereden worden waardoor enige vertraging in de treinenloop ont stond. De progressieve Surinaamse volks partij heeft een petitannement bij de gouverneur ingediend, waarin wijziging van het kiesstelsel wordt gevraagd Voorts wordt gevraagd vervanging van het majoriteitsstelsel door evenredige vertegenwoordiging met de mogelijkheid van het verbinden van lijsten over het gehele land Gewezen wordt verder op de cinflicten in de Staten en betoogd, dat een gunstige wijziging alleen te ver dachten is bij een geheel andere wijze Van samenstelling, waardoor het repre sentatieve karakter beter tot haar recht zal komen. Bij de wederopkomst van de dienst plichtigen van de lichting 1949 II is ge bleken, dat enkele dienstplichtigen se dert zij in Februari j.l. naar huis wer den gezonden, ongeschikt voor de mi litaire dienst zijn geworden. Daarnaast waren dienstplichtigen aanwezig, die op grond van het feit, dat zij met oudere lichtingen dan wel in verschillende tijd vakken ais gevolg van verleend uit stel hun eerste oefening hadden vol bracht, thans niet meer voor verdere opleiding in aanmerking kwamen. ^ez.?., dienstplichtigen zijn zo spoedig mogelijk na opkomst weder met groot verlof gezonden, tenzij de betrokkenen Vi 'n verband met particuliere omstan digheden de voorkeur aan gaven voor zover zij niet waren afgekeurd - in dienst te blijven. geoefend op deze brief omdat van te voren de participatie van beide par tijen, namelijk regering en gemeente Arnhem, was vastgesteld, aldus de in- terpellant. Deze stelde verder vast dat het de plicht was van de raad om het college van B. en W. te ruggesteunen bij het moeizaam financieel debat over het tekort en hij herinnerde daarbij aan de vóór de tentoonstelling gemaakte overeenkomst waarbij was uitgegaan van de veronderstelling dat er een mil- lioen bezoekers zouden komen. De op brengst daarvan zou worden verdeeld in de verhouding 25 tot 55 op welke ba sis ook de kostenbegroting van in totaal 8 ton was gemaakt. Arnhem zou daar voor de entourage en de gebouwen le veren en de regering zou de inhoud ver zorgen. Uitdrukkelijk stelde de interpellant vast dat er nimmer critiek op het werk van Arnhem was geleverd en dat vol gens de cijfers van VW ruim het aan tal bezoekers van een millioen binnen de poorten van de gemeente is geweest. Vele bezoekers weigerden echter de re geringstentoonstelling te bezoeken, waarmee de onverkoopbaarheid van deze expositie voldoende werd aangetoond. Alleen de regeringsinzending deed de tentoonstelling mislukken, aldus de heer Koch, die aan het eind van zijn uiteenzetting een motie ondertekend door de voorzitters van alle raadsfrac ties indiende, waarin werd uitgedrukt dat de regering afgezien van de juridi sche aspecten In ieder geval moreel aansprakelijk is voor het tekort omdat vast staat dat de inhoud van de ten toonstelling oorzaak van het te geringe aantal bezoekers is geweest. In de mo tie werd het verzoek aan B. en W. ge richt zich tot de regering te wenden teneinde een bevredigende regeling te krijgen over het financiële aandeel, zo wel van het Rijk als van de gemeente Arnhem. Arnhems burgemeester, de heer Matser, sloot zich bij de inhoud van deze motie aan en sprak als de mening van het college van B. en W. uit dat het niet aangaat de gemeente Arnhem de financiële consequenties van het gevoerde beleid te laten dragen. 15. De zon was nauwelijks een handbreedte hoger gekomen, toen de kudde zich in beweging zette. Zoveel was er te doen bij het vertrek, dat Gonor geen tijd had om over Eric's mysterieuze boodschap naar het hof van de Koning^er Noren na te denken. En ook de Noorman zelf kwam er niet op terug. Op zijn paard overzag hij met scherpe blikken de bewegingen der ruiters, die de troep paarden voort dreven en gaf met heldere stem enkele orders. Aan de andere zijde deed Gonor hetzelfde. Maar de nomaden hadden weinig aanwijzingen nodig Deze zonen der steppen wist.cn hoe zij met paarden om moesten gaan. Na enige tijd konden Ene en Gonor zich dan ook naar het hoofd van de stoet begeven, waar ZV rustig voor de kudde uitreden. De ruiters omringden de dieren, of zwermden uit over de heuvels om het landschap te onderzoeken naar mogelijk onraad. Zo trokken zij dagenlang voort. Het hete stof wolkte hoog op onder de hoeyen der paarden, die traag over de heuvels voortgedreven werden, 's Nachts maakten zij een eenvoudig kamp, zetten posten uit en vielen in hun mantels gerold naast het vuur in slaap. Eric leefde geheel het eenvoudige, harde leven van dit ruitervolk mee, en elke dag groeide hun waardering voor de rustige, blonde vreemdeling, die nog beter met het leven tn de wildernis op de hoogte scheen, dan zijzelf. Alleen viel het hen soms op dat hij zelden van Gonor's zijde week, zelfs bij het verdelen der wachten zorgde hij, dat hij dezelfde ronde kreeg als de jonge aanvoerder. Maar zij verklaarden dit uit de groeiende vriendschap tussen de twee verschillende mannen. Inderdaad werd de band tussen die twee steeds sterker. De jongen had soms het gevoel dat Eric een veel oudere broer was, die hem in alles terzijde stond. En er was dan ook spijt in zijn stem toen hij eindelijk, wijzend naar een begroeide heuvel rug in de verte, opmerkte: „Daarachter begint het gebied van mijn stam, heer. Onze tocht is bijna ten einde!" „Des te beter," zei de Noorman vrolijk. „Misschien heb ik daar meer kans om Raven terug te zien. Tot nog toe heeft -de hengst zich nog niet vertoond." „Ge blijft dus," riep Gonor jongensachtig opgelucht uit. „Ik was een ogenblik bang, dat ge uw geduld zoudt verliezen en terug zoudt keren nu onze tocht ten einde loopt. Vrees niet heer. Raven zal zeker terugkeren, en wij zullen hem beiden najagen!" Hij begon te lachen: „O ho! Het zal een goede jacht zijn! En nu ge blijft ben ile ook blij dat wü de tenten van mijn stam naderen. Er wacht mij daar iemand „Een geheim?" zei Eric plagend, toen de jongen wat beschaamd zweeg. „Hoe nu, mijn dappere vriend. Wat kan de tong van een jong krijger zo boeien?" Hij lachte begrijpend. „Is zij schoon, Gonor? Kijken vele jonge krijgers haar na als zij met haar waterkruiken van de bron terugkeert? En heeft zij u boven allen verkozen." Er verscheen een gelukkige, ietwat verlegen uitdrukking op Gonor's gezicht. „Ge hebt het begrepen, heer. Onga, mijn bruid, is zeer schoon en ik verlang haar terug te zien Hij kon niet verder gaan. Uit de ruiters, die voor de kudde uitreden, steeg plotse ling een waarschuwend geschreeuw op, dat de beide mannen verrast op deed zien Advertentie Uw verkoudheid van neus. heel of borst wee met De „Commissie bedrijfsleven plaat sing gedemobiliseerden", ingesteld door de raad van bestuur in arbeidszaken, heeft tot de Nederlandse werkgevers een oproep gericht betreffende de plaatsing in het bedrijfsleven van de gedemobiliseerde reserve-officieren. De commissie doet hierin een beroep op de werkgevers bij het in dienst nemen van hoger personeel in de eerste plaats aan de gedemobiliseerde officieren te den ken. De commissie treedt hierbij op als intermediair en raadt daarom aan, niet eerder sollicitanten op te roepen, alvo rens bij haar geïnformeerd te hebben naar eventueel bruikbare krachten. Meer dan zeshonderd Nederlanders die in Duitsland wonen, hebben Zondag te Krefeld vergaderd ter bespreking van hun problemen. De stad was met Neder landse en Duitse vlaggen versierd. De vergadering protesteerde tegen een Ne derlandse wet, op grond waarvan Duitse vrouwen, die met Nederlanders trouwen, de Nederlandse nationaliteit niet ver werven ais het huwelijk gesloten is na 9 Mei 1940. Met algemene stemmen be sloot de vergadering de goede betrek kingen tussen Nederland en Duitsland te bevorderen. Bij K. B. is toegekend de eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nas- sau: in zilver aan K. F. A. v. Oostveen te Amsterdam; in brons aan H, W. Kem- merling, H. van Faassen en J g Ouwenbroek te Amsterdam. Verschenen is een ontwerp van wet „bevolkingsonderzoek op tuberculose" Aan de Memorie van Toelichting hierop is het volgende ontleend: 20 Juli 1948 heeft de ambtsvoorganger van de tegen woordige minister van Sociale Zaken een commissie in het leven geroepen, die tot taak had hem van voorlichting te dienen met betrekking tot de maatregelen, die moeten worden getroffen om de bestrij ding van de tuberculose in Nederland zo doelmatig en economisch mogelijk te organiseren. Deze commissie is tot de conclusie gekomen, dat in het bijzonder op het gebied van de organisatie van het onderzoek van de bevolking op tubercu lose der ademhalingsorganen een doel treffende regeling niet lang op zich mag laten wachten. De minister van Sociale Zaken en diens staatssecretaris voor Volksgezondheid delen deze mening. Het onderzoek der bevolking op tuber culose der ademhalingsorganen heeft ten doel, inzicht te verkrijgen met betrek king tot de aanwezigheid van tubercu lose onder de bevolking, welk inzicht nodig is om een doeltreffende bestrij ding der ziekte mogelijk te maken. De minister en de staatssecretaris zijn van mening, dat het wenselijk is, dat in een centraal college een samenwerking ontstaat tussen de particuliere organisa ties en instellingen, die op het gebied van het bevolkingsonderzoek werkzaam zijn. Dit college zal allereerst aan de minister van Sociale Zaken advies uitbrengen omtrent alle op het bevolkingsonderzoek betrekking hebbende aangelegenheden, daarnaast zal het de coördinatie kunnen bewerkstelligen van hetgeen op dit ge bied in den lande wordt verricht. In her bijzonder zal het, als uitvloeisel van de tweede taak. kunnen bevorderen, dat het, onderzoek plaats heeft daar, waar zulks nodig is, maar waar het tot nog toe door gebrek aan particulier initiatief of an derszins niet of in onvoldoende mate ge schiedt. De in het ontwerp voorgestelde rege ling beoogt de moeilijkheden, waartoe het ontbreken van coördinatie heeft ge leid, tot oplossing te brengen. Advertentie Wol was je VEILIG in Dat er de laatste dagen iets bijzonders gaande is op de nationale luchthaven wordt slechts door weinigen van de 8000 werkers, die Schiphol dagelijks bevol ken, bemerkt. Maar degenen, die in of bij de vlieg tuigloods no. 8 „Van der Hoop" of aan de nieuwe Fokkerfabrieken in het uiter ste Z.W. gedeelte van Schiphol werken, zal het niet ontgaan zijn, dat in hun nijvere luchtvaartstad Schiphol zich naast de reeds bestaande, een nieuw silhouet tegen de Westerkim van de uit gestrekte. vlakke Haarlemmermeerpolder is gaan aftekenen, dat in afmetingen de bestaande toch ook reeds grote hangars op Schiphol verre zal overtreffen. Het is het verrijzende staalskelet van de nieuwe reusachtige gemeentelijke vliegtuigloods no. 9 „Kingsford Smith", die een van de grootste hangars van Europa zal worden en volgend jaar in dienst komt. Sinds enige daggen volgen de direc- njX3!1 Schiphol, het personeel van xitt ^erken (ontwerpen) en van N.V. Werkspoor (uitvoerder), met enige spanning het op de steunpunten (wind- bokken) aanbrengen van de 166 m. lange hoofdligger, welk gevaarte een gewicht heeft van ruim 240 ton. Ter vergelijking diene, dat de over spanning van de verkeersbrug bij Vi- anen 165 m. lang is of dat b.v. ieder der overspanningen van de Moerdijkbrug „slechts" 100 m. is. De vliegtuigloods wordt genoemd naar Kingsford Smith, de luchtvaartpionier, die tezamen met Ulm voor het eerst in de geschiedenis de Grote Oceaan over vloog, een afstand van 12.000 k.m., in 83 uur en 38 minuten (31 Mei9 Juni 1928). Deze recordvlucht werd volbracht in de beroemd geworden „Southern Cross", een Fokker F 7b-3m, die zijn geboorte grond had in Amsterdam. Na elke vol brachte recordvlucht, en dat waren er vele, keerde Kingsford Smith met deze Fokker terug naar zijn „home" op Schiphol voor het gebruikelijke onder houd. De totale lengte der loods wordt 185 m. met inbegrip der zijgebouwen en de totale diepte 50 m. met inbegrip van de achterbouw. Elk der deuropeningen van 76 m. breedte bevat 2 harmonikadeuren, die met één druk op een knop elk een kant opschuiven en in opgevouwen stand in de deurkassen aan beide zijden ver dwijnen. i. HET TESTAMENT De regen spoelde gestadig langs de muren van dat wonder of, zo men wil, wangedrocht van snel-architec- tuur, dat ïr. Washington bekend stond als het hoofdkantoor der Enoch B. Stub, blefield Ondernemingen.Binnen, op de vijfde en bovenste verdieping, zat Ellery B. Seymour, de eerste adjunct-directeur, achter de gladde lessenaar in zijn privé- kantoor. Er stond een lichte rimpel in zijn voorhoofd. Als de regen niet ophield en de wolken niet braken zou het parti culiere vliegtuig, waarmee Enoch B. Stubblefield uit Chicago was vertrokken, door moeten vliegen naar New York of Richmond en het was van belang, dat hij vanavond nog in Washington arriveer de. Seymour wierp een blik voor zich op de lessenaar. Een druk op een van de knoppen kon hem rechtstreekse verbin ding geven met elke van het twaalftal fabrieken der Enoch B. Stubblefield On dernemingen. Een druk op een andere knop en hij was in staat een gesprek te voeren met Enoch B. Stubblefield zelf. die ergens in de richting van Chicago hoog in de lucht zweefde. Altijd en zo lang Enoch B. Stubblefield in het lucht ruim vertoefde, behoorde die knop om hoog te zijn. Nu echter stond hij inge drukt en hij zou ingedrukt blijven, tot dat Ellery B. Seymour voltooid had. waarmee hij bezig was. Hij nam van ae lessenaar een docu ment Op, dat in een blauw omslag was gebonden. Bovenaan stond in schrijfma- chineschnft: „Testament en Laatste Wil daaronder zijn naam: „Ellery B. Seymour Hij «pende het en las het door. Het be stond uit éen blad en behelsde, na de gebruikelijke inleiding, slechts twee ali. nea's. De eerste alinea bevatte een her haling van de statuten der Ellery B. Reymour Stichting, in het leven geroe pen tot ondersteuning van technische studenten, niét ouder dan 35 jaar, ge trouwd en in financieel behoeftige om standigheden. De tweede alinea ver maakte Ellery B. Seymour's aandeel in de Enoch B. Stubblefield Ondernemin gen aan de schatkist der Verenigde Sta ten. Uit zijn binnenzak trok Seymour en kele vellen dun gezegeld papier, een toevoegsel aan zijn testament, dat hij die morgen had opgesteld. Hij las het zorgvuldig door. „Aan eenieder wie het aangaat: Beseffende dat ik in de volvoering van het plan, aan welke voorbereiding ik reeds jarenlang heb gearbeid, kan slagen zowel als falen, verklaar ik het geen hierna volgt. Ik kies deze vorm, om dat het mij duidelijk is dat. mocht ik falen, iedere kans op verder leven voor mij uitgesloten is. „lo. Ik heb mij voorgenomen, de fi nanciële en maatschappelijke ineenstor ting van Enoch B. Stubblefield te be werken. „2o. Ik ben hiertoe de afgelopen jaren meermalen in staat geweest. Ik heb er toen van afgezien, omdat het land zich in oorlog bevond. Ik acht mij thans verplicht mijn voornemen ten uitvoer te brengen. „3o. Mijn redenen hiervoor zijn niet geheel en al van persoonlijke aard. Mijn betrekkingen tot Stubblefield dateren van negentien jaren terug, toen ik een procédé tot vervaardiging van kunst stoffen had uitgevonden, hetwelk hij later uitwerkte. Toentertijd weigerde hij zich met mij in te laten. Zes maanden naderhand ging zijn vrouw naar een waarzegster, die toevallig een en dezelf de persoon was als mijn hospita. Zij vertelde haar, dat zij tegen haar man moest zeggen, dat iemand met dezelfde initialen als hijzelf en geboren onder hetzelfde teken van de dierenriem hem grote rijkdom zou brengen. Ik veran derde mijn tweede voorletter, verschoof mijn verjaardag naar een datum onder 't sterrenbeeld. De Schutter en ging op nieuw naar hem toe. Hij had een nieuwe secretaresse en ontving mij. „Gedurende de. achttien jaren, die volgden, ben ik tot het inzicht geko men, dat Stubblefield een listig, gesle pen en geraffineerd mens' en een zelf zuchtige bedrieger is. Het is mij ook gebleken, dat hij ijdel is als een kind, dat hij lijdt aan grootheidswaanzin en dat hij aanmatigend is tegenover zijn zogenaamde ondergeschikten, verder bijgelovig, hardvochtig en geweten loos. Dat is Enoch B. Stubblefield zoals ik hem ken. De gulle, menslievende Enoch B. Stubblefield, de tovenaar, die eerst voor zijn arbeiders ontspannings huizen en hospitalen laat bouwen, voor dat de fabriek verrijst, is slechts het voortbrengsel van een der hardnekkig ste. reclamecampagnes, die ooit door een onderneming gevoerd zijn. Deze cam pagne is zo doeltreffend geweest, dat hij het thans zelf gelooft en dat hij zowaar met eigengereide trots op de kranten artikelen wijst, die hij nog pas op zijn eigen kantoor heeft gedicteerd en ten koste van voel geld heeft laten opne men. „4o. Tijdens de laatste zestien jaren heeft Enoch B. Stubblefield bijna uit sluitend gedreven op staatsfondsen. Hij bereidt nu echter een organisatie zijner industrieën voor, te financieren door particuliere .beleggingen, hetgeen dui zenden kleine aandeelhouders zal aan trekken, die reeds zijn vol gestopt met zijn dagelijkse krantenartikelen en die, te oordelen naar de stroom van brie ven, die wij ontvangen, er reeds naar hunkeren om geslacht te worden. Daar om wil ik de ineenstorting teweeg bren gen, voor er ook maar één dollar privé- kapitaal is ingebracht. „Een derde van de zeven millioen dollars, die ik hem wil doen verliezen en welke som het totale bedrag aan vrij kapitaal vertegenwoordigt, waarover deze fabelachtige figuur kan beschik ken zonder te lenen, is mijn eigen aan deel in de Enoch B. Stubblefield Onder nemingen. Indien mijn plan slaagt, zal het geld niet meer bestaan. Faal ik, dan wordt 't het eigendom van de Schat kist der Verenigde Staten. „5o. IJdelheid en hebzucht, zo beweert Stubblefield in vertrouwelijke gesprek ken, zijn de twee eigenschappen waar door alle mensen zich laten leiden. Voor het welslagen van mijn toeleg heb ik altijd op de aanwezigheid van deze twee eigenschappen in hemzelf ge rekend. (Wordt vervolgd Meerdere van de thans in gebruik zijn de grootste verkeersvliegtuigen, zoals o.a. de Boeing Stratocruiser, zullen in deze nieuwe hangar ondergebracht kun nen worden. Vermeldenswaard is, dat in de midden- steunbok op de begane grond een zo danige deuropening zal komen, dat vrachtauto's daar door naar binnen of buiten kunnen rijden, zonder dat de hangardeuren behoeven te worden ge opend. In de verdiepingen boven deze deur worden nog kantoorruimten ge bouwd voor o.a. tij dschrij vers en een brandwacht, die van daaruit een ruim zicht zullen hebben over het gehele in wendige van de hangar. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken Mohammed Roem en de Amerikaanse ambassadeur Merle Coch ran hebben hun handtekeningen ge plaatst onder een economische overeen komst tussen de Ver. Staten en Indone sië. Volgens een officiële bekendmaking zal Amerika Indonesië goederen leveren en technische bijstand verlenen op het gebied van volksgezondheid, landbouw, visserij, industrie en onderwijs. De overeenkomst heeft ten doel ge zonde internationale betrekkingen en economische toestanden te bevorderen Onder-officieren, die reeds voor de oorlog bij de militaire luchtvaart dien den, hebben het pian ontworpen een reünie van oud-Soesterbergers te houden, waaraan allen die voor 10 Mei 1940 bij de militaire luchtvaart in dienst waren (zowel militairen als burgers) kunnen deelnemen. De reünie is voorlopig vast gesteld op Zaterdag 18 November. De rijkspolitie te Groesbeek bij Nij megen heeft een onderzoek ingesteld naar het tragisch einde van de 28-jari- ge Th. J. wiens lijk Zaterdag werd ge vonden in een weide aldaar. Het lichaam, vertoonde een diepe wonde in het on derlijf en rondom de plaats waren bloedsporen. Een onderzoek heeft thans uitgewezen, dat J. het slachtoffer is ge worden van een aanval door een koe, die hem zodanig verwond heeft, dat hij niet meer instaat is geweest zijn fiets, die tegen de afrastering van het wei land stond, te bereiken. Voor de Jacob Marisprijs 1950 waar naar alleen kunstenaars uit Den Haag, Rijswijk, Voorburg en Wassenaar kun nen dingen moeten de schilderijen tussen 20 en 25 November bij het Haags gemeentemuseum worden ingezonden. De jury bestaat dit jaar uit Jan van Heel, C. C. van Niekerk, H. H. Kamer- lingh Onnes, Jan Wiegers en de conser vator van het gemeentemuseum, K. E Schuurman. iimi 'iiittiiiiiilliniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiitiiiiiiiiitniiiiiiiiiiiiiiiii? „Heb je gelezen wat die Saturday Evening Post over de Arperikaanse politiek tegenover Nederland en Indo nesië heeft gezegd?" vroeg Snorrebor. „Nou dat was raak en alleen maar een beetje te laat." „Misschien heeft hij het daarom juist gezegd," veronderstelde ik. „Beter laat dan nooit, zeg ik maar, want de kous is nog niet af. Denk maar aan N.-Guinea. Die Saturday Evening Post moet het meest versprei de Amerikaanse tijdschrift zijn. Nu als dat zegt, dat Amerika zijn Neder landse vrienden heeft gedwarsboontd om zijn Indonesische vijanden te belo nen. dat het Indonesische parlement zonder verkiezingen is tot stand geko men, dat de hoogste Indonesische autoriteiten de communistische „vre desoproep" hebben getekend en dat de gedurende de tweede wereldoorlog on der leiding van de Japanners opge komen Indenesische leiders de hele vrije wereld hebben benadeeld door te weigeren de Verenigde Naties in haar strijd in Korea bij te staan en deze zelfs hebben tegengewerkt, en dat zij nu kabaal maken om Nieuw- Guinea, waarop ze geen enkele gewet tigde aanspraak kunnen doen gelden, nou, dan gaat dat als koek in millioe- nen Amerikaanse hoofden. reken maar." „En wat dan nog?" vroeg ilc scep tisch. Hebben de resultaten van het in Indonesië ter plaatse ingestelde on derzoek van de later verongelukte Amerikaanse journalisten iets gehol pen? Is Indonesië niet met vlag en wimpel in de V. N. binnengehaald?" „De publieke opinie speelt in Ame rika een grotere rol dan waar ook ter wereld", zei Snorrebor. „hcar ze is traag en moet geschokt worden om in beweging te komen. Dat heeft Pearl Harbor en dat heeft Korea bewezen. De Saturday Evening Post heeft in ieder geval een steen in het troebele water gegooid. We moeten afwachten, hoeveel deining er het gevolg van zal zijn." „Niet veel meer dan van het spel van een kringetjesspuwer, denk ik zo." „Je bent al aardig murw geworden," sneerde Snorrebor. Advertentie .In Idee vm m'n baaji hij heeft bij de Marine gediend!" chocolade «maakt betert Het over een leven beslissende ja woord kan iemand, die het tegen de verkeerde zegt, duur te staan komen, maar een nee-woord op de laatste trede van de valreep, die naar het dek van de huwelijksboot leidt, óók. Dat zal Vittorio Jannitta Piramello waarschijnlijk wel dra ondervinden. Vittorio zou te Rome in het huwelijk treden met Claudia Scal- co, de dochter van een rijke advocaat. Zowel in de kerk als in het huis van de bruid was alles voor de bruiloft in gereedheid gebracht. Bruidspaar en we derzijdse familie, feestelijk uitgedost, zo als het in gegoede kringen gebruikelijk is, en tal van kijklustigen, die, hetzij door eigen romantische verlangens en verwachtingen of weemoedige herinne ringen of bittere ervaringen door huwe lijksplechtigheden ook van persoonlijk hun onbekenden plegen te worden aan getrokken, vulden het kerkgebouw. Al les scheen naar de algemene wens te zullen verlopen, totdat de priester aan de bruidegom de bekende vraag stelde of deze Claudia Scalco tot zijn wettige vrouw wilde hebben. Toen antwoordde Vittorio Jannitti Piramello „nee". Het viel moeilijk uit te maken, wie daardoor dieper geschokt werd: de bruid, de ce lebrerende parochiegeestelijke of de we derzijdse familie. De veroorzaker van de consternatie trok zich in zijn vrijgezellenwoning te rug, liet de blinden neer en wenste geen verklaring over zijn motieven af te leg gen. Niemand kreeg tot hem toegang. Zelfs de telegrambestellers konden de voorbarig verzonden gelukstelegrammen niet aan hem kwijt. Vittorio hoopt maar één ding, n.l. dat de hele geschiedenis zo spoedig mogelijk zal worden vergeten Dat zal echter nog wel even duren, want de vader van de teleurgestelde bruid schijnt van plan te zijn een actie tot schadevergoeding in te stellen vanwege de twee millioen lires, die hij aan de bruiloft ten kos^e heeft gelegd. Indien Scalco hiertoe overgaat, belooft het een interessant proces te worden, want ook Vittorio is advocaat en heeft zelfs een oom, die lid is van het Italiaanse Hoger Gerechtshof. Vittorio's „nee" kan hem twee millioen lires gaan kosten, maar zelfs als dat gebeurt, blijft het nog de vraag of hij zich bekocht zal voelen. In een cabaret in het Westend te Lon den stapte een zekere Malcolm Mitchell naar de microfoon om mejt zijn elec- trische guitaar een nummertje „hot jazz" weg te geven. Toen hij echter de microfoon aanraakte, kwamen er rook en vonken uit, terwijl hij zelf helemaal verstijfde. De partners, met wie hij een trio vormt, slaagden er in hem van het toestel los te krijgen. Met ernstige brandwonden aan gezicht en handen werd Mitchell naar het ziekenhuis ge bracht. De oorzaak moet waarschijn lijk gezocht worden in kortsluiting. Een Schot, die vermoedelijk tenge volge van de bekende Schotse zuinig heid er nogal goed bij zat, liet aan zijn weduwe 67.000 pond na op voorwaarde, dat zij aan zijn nagedachtenis trouw blijft, niet hertrouwt en hoegenaamd geen omgang heeft met een andere man. Wordt deze voorwaarde niet na gekomen, dan vervalt de nalatenschap aan liefdadige instellingen. Hoe het nakomen van een gedeelte der voor waarde gecontroleerd kan worden, is ons niet helemaal duidelijk De er vende weduwe zal waarschijnlijk alleen slechts bezwijken voor een man. die haar méér dan 67.000 pond waard lijkt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3