GROTE REVOLUTIE IN DE WONINGBOUW Huizen die op een product uit een meccanodoos gelijken Wat/is Assisië mooi en lieflijk D.D.D. DECCA WILLEM DE JONG DE WERELD ROND VISHINSKY verzet zich tegen spoedzitting Alg. Vergadering Ligt Dauphin in Delft begraven? Long Plaine records i Rode Kruis-conferentie te Monte Carlo iteeAf Incidenten in Israël in Veiligheidsraad Bijeenroeping moet aan veto onderhevig zijn ASPIRIIM jtoorfrtufs; Studenten te Madrid in staking Dreigende spoorwegstaking in Finland Ook na opening van graf nog veel stof tot delibereren „UNO dreigt verlengstuk van Atlantisch Pact te worden" 0 DINSDAG 17 OCTOBER 1950 PAGINA 5 m WmÈi 1 i Metselaar en timmerman komen er niet aan te pas LEERLINGEN VAN TEXTIEL SCHOLEN NAAR DE V.S. RECTOR VERLEUN f Tuchtrechtspraak voor apothekers Academische examens Bescherming tegen atoom bom op de agenda y:CN Bij verkoudheid ,_mj f T en rheumatische pijnen Bedevaart van de H. Familie naar de Eeuwige Stad HET RAADSEL BOURBON—NAUNDORFF Verklaring van Nehru LEVEREN WIJ U UIT VOORRAAD o.a. 3e Suite Bach; 4e5e Brandenburg Concert Bach; Vioolconcert Tchaikowsky; Symph. No. 101 v. Haydn; Klok Symph. v. Hay dn; Symph. No. 99 v. Haydn; 5e Symph. Beethoven. WIJTEMAWEG Telefoon 28098 v/h. Passage a/d MATHEN.LAAN, Kruispunt Rochussenstraat Rotterdam Nelly BoekmanErn&t overleden MARKTBERICHTEN T Scheepvaartberichten ié. 1. M (Van een onzer speciale verslaggevers) In Strüp, in Eindhoven, worden op het ogenblik ten behoeve van een woning- bouwstichting van Philips 212 montagewoningen gebouwd door Polynorm Uit Amersfoort. Op zich bezien lijkt dat weinig opzienbarend. Airey en fc-B.B. verrichtten immers in dezelfde wijk soortgelijke prestaties en het zou dan ook weinig zin hebben om aan deze bouw bijzondere aandacht te beste den, ware het niet dat met Polynorm het eerste geheel „droge montagesysteem" *u ons land zijn intrede heeft gedaan. Polynorm bouwt zijn huizen om nu maar eens met de meest spectaculaire kant te beginnen geheel en al op een staalskelet. Het huis in aanbouw ge- Hikt op een produet uit een enorme meccanodoos, waaraan ook later metselaar U°ch stucadoor te pas komen. Wanden, vloeren, kozijnen en deuren worden eenvoudig ingehangen, geklemd of geschroefd en even handig als het huis op de bouwplaats wordt gemonteerd, even gemakkelijk kan het later uit elkaar wor den genomen en verplaatst. (De fundering uitgezonderd natuurlijk). afwijkende systeem van woningbouw. Neem b.v. de arbeidskrachten. Men vindt op het hele werk geen timmerman, geen metselaar, zelfs geen schilder of stucadoor. In de plaats daarvan treft men ploegen aan van tachtig procent ongeschoolde arbeiders onder leiding van een hoofd- en een kern monteur en deze arbeiders lijken op soldaten uit een arbeidsleger. Ze hebben allemaal dezelfde rubberschoenen om de lichte staalconstructie niet te beschadigen. Ze dragen allemaal eenzelfde koppel met tassen, waarin hun speciale gereedschap is opgeborgen en bij regen zijn ze alle maal gekleed in dezelfde Amerikaanse regenkleding. Hun werk is boeiend. Het is een spel met onderdelen van een gigantische mec canodoos, waaruit door een samenstel van zeer eenvoudige handgrepen binnen korte tijd complete huizen verrijzen. Het begin daarvan de fundering is nog vrij traditioneel. Ze wordt uit beton gestort, doch ook hier is door het gebruik van uniforme mallen rëeds een aanzienlijke normalisatie bereikt. Het spel begint echter pas goed bij de op bouw van het lichte metaalskelet. Dat bestaat geheel uit profielen van koud- gewalst breedbandstaal, dat op de fa briek volledig pasklaar is gemaakt. Het heeft een bepaald profiel, het is voor zien van duizend en een gaten en oog jes, nodig voor allerlei verbindingen en het is in verband met de mogelijkheid van roesten zelfs zo goed als helemaal gemoffeld. In de fabriek worden de diverse profielen beugels, schetsplaten e.d. door middel van puntlassen samen gevoegd tot kolommen, liggers en an dere constructie-elementen. Alles wat men op de bouw te doen heeft is de diverse onderdelen door bouten en klemlijsten op eenvoudige wijze aan elkaar bevestigen. Wanneer dat ge schied is, is het dragende element van het huis gereed. Dan volgt de tweede stap. Ter beschutting, tegen kou en regen moet dat» stalen geraamte (men beseffe dus goed, dat hier huizen gebouwd wor den, waaraan geen houten balken of binten te pas komen) bekleed wor den met kunststenen platen en lijsten. Dit procédé is niet geheel nieuw. Men kent het ook van diverse andere mon tage-systemen. Bij Polynorm is het huis dus geworden JJ'at het ideaal is van alle montage- houwers, n.l. een volkomen industrieel Product. Alle, maar dan ook alle onder delen worden kant en klaar op het werk ingevoerd. Deuren en ramen zijn al geschilderd en voorzien van glas. Zelfs de drukbel is niet vergeten en de gehele •.bouw" beperkt zich derhalve tot het in ®lkaar passen van de juiste deelstukken. ■Er wordt dus geen steen gemetseld, geen sPijker geslagen en geen muur gevoegd. Alles is klaar en behoeft alleen maar Pret lassen, bouten, schroeven en klcm- Pien in elkaar te worden gepast. De fa briek heeft het huis in al zijn onder delen tevoren gereed gemaakt en de bouwvakarbeider ziet zijn aandeel ge reduceerd tot louter montage. Woning bouw is fabriekswerk geworden en met selaar en stucadoor hebben hun plaats Pioeten ruimen voor fabrieksarbeider en Pionteur. Een direct gevolg hiervan is, dat de bouwtijd tot een minimum wordt gere duceerd. De 212 huizen, die nu in Eind hoven worden opgetrokken, moeten al le op 1 Februari worden opgeleverd en dat terwijl de bouw eerst op 16 Aug. j.l. begonnen is. Uiteraard is dit systeem ongeschikt voor de bouw van één enkel huis. Want ?1 zou dat theoretisch in drie dagen tijds bunnen worden opgericht, het zou door de kosten van de enorme industriële voorbereiding veel en veel te duur ko lden. Polynorm is dan ook geheel en al ^P massa-productie ingesteld. Daarop beeft het zich vier jaar lang voorbereid, "ier jaar lang heeft men in alle stilte geëxperimenteerd met een systeem, dat iben het geestelijk eigendom mag noe men van de drie directeuren, de heren Ir. J, v. Hulst (oud-directeur gemeente werken Nieuwer-Amstel), Ir. Horowitz (voorheen Philips) en Ing. (Zurich) v. Waveren (eveneens voorheen Philips). Ih het rustieke Bunschoten, nabij Amers foort, zijn grote fabriekscomplexen ver hezen, in diverse N.V.'s die tezamen Polynorm vormen Vis veel (Neder lands) kapitaal geïnvesteerd en het systeem is aan alle kanten met octrooien beschermd. In Eindhoven nu bouwt Polynorm zijn eerste grote complex. 212 woningwet woningen, in drie typen van resp. 240, prj. en 320 kubieke meter inhoud. De on Van de woningen komt naar men tJöeedeelde overeen met die van haditionele bouw en het ontwerp ervoor werd vervaardigd door de heer G. Arendzen, architect en hoofd van Philips Woningbouwbureau. Ook dat is een ty- Pisch kenmerk van het Polynorm- systeem: Niet Polynorm bepaalt de ar chitectuur van de woning, doch bij voor beur de architect van de opdrachtgever, 5*ie binnen de door het systeem gestelde begrenzingen alle vrijheid geniet. Want, nogmaals, Polynorm is geen woning- bouwbedryf, Polynorm is een woning- industrie. Het stelt zijn producten be schikbaar en is overigens, desgewenst, gaarne bereid voor het gebruik van ad- Vies te dienen. Een dag lang hebben wij in Eindho ven rondgekeken. En wij hebben ons Verbaasd. Verbaasd over dit volkomen Tengevolge van de nieuwe visa-bepa lingen, die de Amerikaanse regering heeft ingevoerd, zijn een dag later dan oor spronkelijk in de bedoeling lag veertien leerlingen en oud-leerlingen van de mid delbare textielschool in Tilburg en de hogere textielschool in Enschede, naar de Ver. Staten vertrokken, teneinde al- haar gedurende 34 weken practijk op te hoen. Deze uitzending is mogelijk geworden hoor de firma Consultants Incorporated )n Boston, die haar tussenkomst ver leende bij het tewerkstellen van deze leerlingen in Amerikaanse fabrieken. Zij is mede tot stand gekomen door het ini tiatief van de heren J. Mulder en H. de Esuyn, resp. directeuren van de textiel scholen in Tilburg en Enschede. Vanmorgen is te Dordrecht overleden he zeereerw. heer J. G. Verleun, rector de St. Jacobsstichting te Dordrecht. Bector Verleun werd geboren te Snclre- Waard 21 November 1900 en priester ge dijd 6 Juni 1925. Na zijn priesterwijding yerd hij benoemd tot assistent te Mid- >®lburg en vervolgens tot kapelaan te Boek van Holland, Wervershoof, Weesp, Amsterdam (H.H. Martelaren van Gor- ^tt), Hoofddorp en Kwintsheul. Het °rig jaar werd hij aangesteld als rector an de St. Jacobsstichting te Dordrecht. Be apothekers zullen worden opge komen in de wet van 2 Juli 1928, hou dende nadere voorschriften van de uitoefening der geneeskunst. Hierdoor Wordt tuchtrechtspraak ook ingesteld voor deze categorie. LEIDEN Doctoraal Ned. Ind. recht N. ®uskens, Roermond. Doctoraal genecsk. II Ue dames O. Arentsen. Naaldwijk; M. Cool, ~®n Haag; idem C. Bos, Alphen a. d. Kijn; Oskam, Alphen a. d Rijn; Tan Tjong gwan, Leiden. Arts ex. geneeskunde II: T. Bol, Den Haag; J. Borghans, Hoensbroek; A. Koldijk, Echt. Arts examen II: mej. G. joutewelle. Wassenaar; D. v. Bekkum, Lei- ven; G. Weijer, Leiden. Cand. geneesk. II: he dames A. Bossers, Den Haag; H. üe Bruijn, Wassenaar: M. Dijk. Leiderdorp: W. Geldrop, Voorburg; G. Kraayenveld, AWijndrecht; A. Veldhuyzen van Zanten, fmlegom; IJ. Vis, Overschie; IJ. de Vries, en Haag; Idem H. Alberts, Den Haag; K. X- Berkum, Leiden; A Brons, Voorburg; F. ,°kenhausen, Brouwershaven: P. Frederiksz, geiden: H. de Groot, Buitenpost; A. Hoek, Slikkerveer; F. Hohberger. Den Haag; P. d Nieuwenhuizen, Den Helder; C. Over- heeke, Den Haag; A. v. d. Pol, Nootdorp; jV v- Raay, Den Haag; N. v. R««. «m Haag; ït, odenburg, Helmond; G- Schmidt, Den H. Snijder, Den Haag; A. v. Vliet, Het verschil is alleen, dat Polynorm, zo- ais gezegd ook, de ramen en deuren kant en klaar op het werk aanvoert en met roestvrij gemaakte bouten aan de staal constructie bevestigt. Is ook deze phase geëindigd, don is dus de gehele staalconstructie door de kunststenen platen aan het oog ont trokken. Nu rest echter nog een be langrijke derde phase. De wanden moe ten n.l. worden geïsoleerd en daartoe wordt het geheel aan de binnenzijde bekleed met steenwollen matten of tapijten. Wanneer mén ook daarmee is gereedgekomen, mag de „hoofd bouw" als voltooid worden beschouwd en kunnen wij onze aandacht ook aan kleinere onderdelen wijden. Het dak b.v. dat eveneens wordt geïsoleerd bestaat uit platen, die, bedekt met een laag zuiver aluminium 's zomers een grote warmte reflecterende werking ontwikkelen. De schoorsteen wordt, precies als de rest van het huis, ge* stapeld uit diverse elementen, de go ten en afvoerpijpen zijn van alumi nium, het sanitair van plastic-materiaal en de vloeren bestaan uit houtwol- cementplaten, bedekt met een rubher- laag zuiver aluminium, 's zomers een leum behoeft te worden gelegd. Ook de binnenwanden leveren bijzon dere voordelen op. Ze bestaan uit hout vezelplaten, die afwas- en zelfs af- schuurbaar zijn en die derhalve noch gewit, poch behangen hoeven te worden. De trap en de plinten zijn van metaal en de gehele electrische leiding wordt compleet met de draden in de pijpen en in de dozen in het huis gemonteerd. Lr kan m een Polynormhuis ook geen rotting optreden en de kans op onge dierte is vrijwel nihil, aangezien de lieve dieren nergens iets van hun gading vin den. Men kan het bovendien wat de kleur betreft in een groot aantal ver schillende uitvoeringen verkrijgen en Alle onderdelen komen keurig verpakt in kratten aan. Alles past op de milli meter. Zonder cement wordt het huis als een grote meccanodoos in elkaar gezet. speeiaal voor meer drassige streken heeft het Polynormhuis het voordeel, dat zijn gewicht slechts een vijfde van een traditioneel huis bedraagt, zodat met name het heiwerk aanmerkelijk kan worden beperkt. Voor de Polynormfabrieken was dit systeem natuurlijk niet zo eenvoudig. Het vraagt n.l. een in de woningbouw ongekende maatnauwkeurigheid. Want het zal iedereen duidelijk wezen, dat wanneer men bij 't eerste huis zou be- ginnen met kleine afwijkingen toe te laten, reeds bij het derde of vierde huis de gehele bouw zou stagneren, eenvoudig omdat gjeen bout of schroef meer passen zou. Het materiaal, dat dan ook door de bedrijven in Bun schoten wordt afgeleverd, is tot op tienden van millimeters nauwkeurig berekend. Het wordt aangevoerd in kratten, die wij niet beter dan met grote gramofoonplaten-rekken verge lijken kunnen en die door vrachtauto's naar de bouw worden gereden. Daar begint dat fascinerende mecca- nospcl, waarover wij boven al schre ven. Zonder water pas of schietlood worden daar huizen in elkaar gepast, geschroefd en ge klemd volgens een methode, die men met recht montage en met recht een revolutie in de wo ningbouw mag noe men. Ze is geschikt voor allerlei soorten van huizen, loodsen hangars, fabrieken etc. cn met name van de exportmoge lijkheden nog in geen land ter we reld is een dergelijk systeem ontwikkeld koestert men grote verwachtin gen. XJ: kwmssmSn y.wmg In Monte Carlo is gisteravond de 21ste tweejaarlijkse vergadering van het be stuur van het Internationale Rode Kruis begonnen. Rusland, de V. S. en 55 an dere landen uit Oost en West nemen aan de besprekingen deel. Op de agenda komen o.a. voor de bescherming tegen atoombom-aanvallen en Rode Kruis-hulp ,voor de bevolking van Noord- en Zuid-Korea. Aan de besprekingen neemt ook een Rode Kruis-delegatie van communistisch China deel. De afvaardiging staat onder leiding van de 55-jarige minister van Volksgezondheid, mevr. Li Tsjoean. Uit naam van Rusland vroeg prof. Pachkov op de agenda ook te plaatsen de repatriëring van Sovjet-kinderen die volgens de Sovjet-Unie in de Wes telijke zones van Duitsland worden vastgehouden. Men besloot de kwestie voor bespreking te aanvaarden. De vergadering besloot voorts Ethio pië, Hasjemitisch Jordanië en Indonesië als leden toe te laten. Indonesië werd candidaat gesteld door Nederland. In zijn rede hierover zei baron F. C. C. van Tuyl van Serooskerken, dat Indo nesië een groot land is en zijn lidmaat schap een eer voor het Rode Kruis zal zijn. Vertegenwoordigers van het Neder landse en Duitse Rode Kruis zullen, voor de eerste maal na de oorlog, op 20 en 21 October te Burgsteinfurth in Noord- Rijnland-Westfalen bijeenkomen. In de Politieke Commissie van de V.N. heeft de Russische afgevaardigde Vi- sinsky zich zoals verwacht werd heftig verzet tegen het voorstel tot bij eenroeping van de Algemene Vergade ring binnen 24 uur, wanneer de Veilig-' heidsraad in geval van een agressie door een veto „verlamd" wordt. Dit voorstel is een onderdeel van het Zevenmogend- hedenplan, waarin een vetovrij systeem van collectieve veiligheid voorgesteld wordt. De Politieke Commissie der V. N. heeft Maandag besloten eerst dit voor stel te bespreken en hierover te stem men, alvorens andere onderwerpen aan te snijden. Een ander onderdeel van het plan is het voorst^. dat de leden-staten een deel van hun gewapende strijd krachten bestemmen voor de vormmg van een leger der V. N. om tegen agressie op te treden. Chili heeft Maandag bekend gemaakt, dat het zijn verleden week ingediende voorstel intrekt en het Zevenmogend- hedenplan steunt. Vishinsky besprak in een rede van 1>/, uur voornamelijk de juridische kant van het plan en herhaalde zijn Advertentie f A bayer V e J v r s 'wük; M. de Vries, Wassenaar. Wat doen vijfhonderd pelgrims op weg naar Rome voor zij de Eeuwige Stad bereiken? Het was voor ons altijd een vraag, waarop ook de verhalen .van vroegere pelgrims slechts on~ voldoende antwoord gaven. Nu wij twee dagen meege reisd hebben met de bede vaart van de H. Familie is het ons duidelijk geworden. Om te beginnen maken zij kennis met hun reisgenoten. Bij de een verloopt dat wat vlotter dén bij de ander, maar zeker na de eerste nacht zijn ze volkomen met elkaar ver trouwd, Ze hebben elkaar dan al uitgelegd, hoe het moet bij de grens met al die papieren, ze hebben samen de Ardennen bewonderd, die nu in de herfst veel en veel mooier zijn dan de vacantie- gangers in de zomer ze ooit te zien krijgen, ze hebben elkaar boter en kaas gepre senteerd bij het eerste avond maal en bovenal: ze hebben met elkaar tevergeefs gepro beerd om te slapen in een treincoupé, die veel te warm en veel te vol is, omdat hij nu eenmaal niet gebouwd is als logeergelegenheid. Maar de meesten hebben het niet nodig om een hele middag en nacht te laten passeren voor de kennisma king goed achter de rug is. Zij kennen elkaar en daarom ia het niet moeilijk de avond, als het landschap onzicht baar geworden is, te korten. Die van Volendam kennen elkaar en zij kunnen in een treincoupé net zo gezellig babbelen als thuis. Boven dien hebben ze niet te klagen over gebrek aan be zoek uit andere coupé's. Die .uit Brabant en Limburg ha len al gauw de kaarten voor de dag. Rikken en pandoeren gaat evengoed tussen Metz en Straatsburg als thuis in de huiskamejp of in het stamcafé. Allemaal bidden ze boven dien hetzelfde rozenhoedje en daarmee wordt in alle compartimenten de avond besloten en in de meeste is dat niet het eerste van die dag. Het oponthoud te Bazel wordt benut om in het „zie- twee Nederlandse dames, die juist uit Rome terugkeren. Haar verhalen over de audiëntie en de Paus ma ken opeens het verlangen, dat even op de achtergrond was geraakt, weer wakker. Maar dezelfde dag raakt het weer op het tweede plan door Milaan, waar het gezelschap de machtige stationsrestaura tie vult met zijn gezang. De service in Milaan slaat al les, wat men tot dan toe heeft genoten. Binnen het kenkamertje", dat toch leeg" is, de H. Mis te lezen en als dan om vier uur in de mor gen de H. Communie in ^de trein wordt uitgereikt, blijkt zelfs deze nacht maar kort te zijn. H. Communie, ontbijt en dan gaat het licht gloren en bij Luzern doemen de eerste bergen duidelijk op. Dan is het geen open vraag meer hoe men de tijd zal doorkomen: het meer van Luzern, het Vierwoudsteden- meer, het beroemde kerkje van "Wassen, de St. Gotthard- tunnel, al die machtige bergen met en zonder sneeuw, met popperige huis jes en jonge, frisse berg stroompjes, het Lago Mag- giore en dan Chiasso, de Ita liaanse grens. De tijd is om gevlogen en de meesten zijn wat stil geworden van al dat ongekende, het overwel digende van het bergland schap. Op het grensstation knoopt men een gesprek aan met uur hebben alle pelgrims hun diner, zonder spaghet ti maar met knoflook en olijfolie, achter de rug. De overblijvende tijd wordt ge vuld door een, veel te kort, bezoek aan de dom of een rondwandeling in de buurt van het station. Veel te kort, dat is het verblijf te Milaan. Veel te kort is ook het ver blijf in Assisië, dat toch een volle dag duurt. Assisië, dat nog juist zo tegen de bergen ligt als in St. Franciscus' tijd. Opeens wordt het alle maal zo veel klaarder en duidelijker, wat men van hem weet. Natuurlijk heeft hij over deze bergen getrok ken en door die bossen, zin gend met zijn gezellen de lof van de Schepper. De nau we, klimmende straatjes in de stad, waar vuile, maar mooie Italiaanse kindertjes spelen, zijn nog dezelfde, die getuige waren van de ge beurtenissen in de dagen van St. Frans. Dan pas rea liseert men zich, hoe onge woon het optreden van deze heilige moet zijn geweest, dat het de hele stad in be roering bracht, want het treft de Hollanders hier het meest, dat ieder zo rustig zijn gang kan gaan. Als een Italiaan wil rusten, gaat hij zitten op de eerste stoep, die hem lijkt. Zo leeft hij veel gelukkiger en ongecompli ceerder dan de Nederlander, die zich eerst gaat afvragen of het caféterras, waar hij wil neerstrijken, voor hem wel net genoeg is. Wij zeiden het al, ook Assi sië was te kort. Het waren alles slechts flitsen: de Car eer! met de spelonk, waar broeder Leeuw woonde, de slaapplaats van de heilige en de boom van de Vogelpreek, het woonhuis van St. Frans en zijn geboorteplaats, de driedubbele kerk met al wat daar bij behoort, waar men zich zonder moeite een hele week zou kunnen bezighou den, het heiligdom van St. Clara, haar bruidskleed en haar ongeschonden overblijf selen en dan de machtige ba siliek van Portiumcula met de nooit aflatende rijkdom van de Volle Aflaat en, ook daar, het lieflijkste beeld van de grote heilige: St. Francis cus in wiens handen twee levende duiven nestelen tus sen de bloemen. Zo mooi, zo lieflijk is Assi sië, dat men er slechts met moeite weggaat, zelfs al roept Rome. Komt het, omdat men nog niet eerder de Eeuwige Stad heeft gezien? Waar schijnlijk, maar dat zal men nu ook spoedig weten, want nog diezelfde avond zijn de vijfhonderdveertig pelgrims, allen gezond en weL in Rome. bewering, dat de landen, die de Al gemene Vergadering groter bevoegd heid willen verlenen om tegen een toekomstige aanval op te kunnen tre den, op onwettige .wijze het handvest trachten te wijzigen. Hij vergeleek deze landen met „een monnik, die tijdens de vasten varkensvlees wil eten en dan maar zegt, dat het varken een vis is". Volgens Vishinsky moet de byeen- roeping van een spoedzitting van de Algemene Vergadering ter bespreking van een geval van agressie aan het veto onderhevig z«n en niet 24 uur, doch twee weken speling gegeven worden, om de kwestie rustig te kunnen onder zoeken. De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Percy Spender, laakte Vishinsky's rede, waarna de ver gadering tot vandaag verdaagd werd. Zevenhonderd technische studenten van de Madrileense Hoge Scholen hebben gisteren geweigerd de colleges te bezoe ken en in de loop van de dag hebben nog meer dan driehonderd bouwkun dige studenten zich bij deze studenten staking aangesloten. Zij besloten hun protest-actie voor onbepaalde tijd voort te zetten. De actie is gericht tegen een regeringsbesluit, waardoor de diploma"s van een technische school der Paters Jezuïeten erkend werden, hoewel op deze school minder zware eisen werden gesteld. Er bestaat een kans dat de staking zich uitbreidt tot de overige 14.000 studenten. De minister van Onderwijs, Ibanez Martin, heeft meer dan duizend staken de studenten gelast onmiddellijk naar de colleges te gaan en gedreigd met disciplinaire maatregelen. De studenten protesteren verder tegen de uitlatingen, dat de tegenstanders van het decreet vijanden van het regime van Franco zouden zijn. Het Finse vakverbond van spoorweg arbeiders heeft verklaard, dat gestaakt zal worden, indien de eis tot loonsver hoging tot 40 proeent niet vóór Vrydag- (tvond Is ingewilligd. De vakvereniging omvat rydend personeel zowel als sta tions- cn spoorwegarbeiders. Regerings functionarissen hebben laten doorsche meren dat de Finse premier, Kekkonen, mogelijk gebruik zal maken van nood wetten. Ongeveer 120.000 arbeiders uit de hout en metaalindustrie en andere sleutelm- dustrieën staken reeds zes weken voor hogere lonen. Hierdoor worden herstel betalingsleveringen aan de Sovjet-Unie vertraagd. (Van onze Haagse redacteur) De ontmoeting Truman-MacArthur, de verkiezingen in Oost-Duitsland en het aftreden van een minister het zijn alle schrikkelijk belangryke zaken doch ergens in ons leeft toch het ver langen naar wat meer romantiek. Een kleine dertig persmensen waren heden morgen ter conferentie getogen om de heer Carel J. A. Begeer uit Voorschoten een uiteenzetting te horen geven over de opgravingen, die eind September te Delft zün verricht teneinde de identi teit vast te stellen van de aldaar in het plantsoen Kalverbosch begraven Karl Wilhelm Naundorff, die de zoon van Lo- dewök XVI en Marie Antoinette zou zijn: Louis Charles Capet, Due de Nor mandie „de Dauphin". Prof. J. P. L. Hulst uit Leiden heeft op het politiebureau te Delft het in de kist aanwezige geraamte en de verdere inhoud onderzocht. Hij is daarbij tot d« conclusie gekomen, dat de schedel geen sporen van beschadiging vertoont od de Dauphin, die zich ais Naundorff in Delft gevestigd zou hebben, zouden Vóór zijn dood verschillende aanslagen zijn gepleegd doch het linkerschou- derblad vertoont een opmerkelijke af wijking. Er ontbrak namelijk een ge deelte van de kam. en aangenomen moet worden, dat een deel door middel van een snijdend voorwerp is afgesne den of afgestoten; de ontbrekende been splinter was echter niet meer aanwe zig. Met een zeker voorbehoud stelt prof. Hulst, dat, zo men wil aannemen, dat de verwonding gedurende het leven is aangebracht, deze toch slechts kort voor het overlijden van Naundorff alias De Bourbon (of niet alias De Bour bon dat is nu juist de grote vraag) moet zijn veroorzaakt. Mej. prof. dr. A. J. Steenhauer, bui tengewoon hoogleraar te Leiden, heeft voorts een hoeveelheid van de vettige massa op de bodem der kist en enkele beenderen onderzocht op de aanwezig heid van arsenicum. Gevonden werd t.p 100 gram been 0,06 milligram arsenicum en bij de weke massa op 100 gram 0,3 milligram arsenicum. Hieruit kan even wel niet worden afgeleid, dat er een arsenicumvergiftiging heeft plaats ge vonden; het arsenicum kan uit het lood van do kist afkomstig zijn. Een chirurg uit Delft heeft aan dit rapport de ver klaring toegevoegd, dat het onderzoek niet voldoende diepgaand is geweest om daaruit een beslissende uitspraak op te bouwen. Tot zover de officiële versla gen. De heer Begeer, die er een hobby van heeft gemaakt tc bewijzen, dat Lode- wijk XVII en Naundorff identiek zijn, concludeert voorts, dat de onderzochte schedel dezelfde vorm heeft als die, wel ke men bij de portretten van de Dauphin aantreft. Hij hoopt dit in een binnenkort te verschijnen „Généalogie de la Familie de Bourbon" nader aan te tc-nen. Advertentie Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de j Jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. Egypte heeft gisteren in de Veilig heidsraad Israël ervan beschuldigd de wereldvrede in gevaar te brengen door duizenden Palestijnse Arabieren uit hun woningen te verdrijven in stryd met de overeenkomsten van de V.N. Mahmoud Fawzi Bey van Egypte leg de deze beschuldiging neer voor de Vei ligheidsraad bij üe aanvang van de be sprekingen over de incidenten in het Heilige Land waarby Israël, Egypte cn Jordanië betrokken zyn. Tot de ziztting van de Raad werden afgevaardigden van Israël en Jordanië toegelaten. Fawzi verzocht om onmiddellijke stappen van de V.N. om een eind te ma ken aan de uitwijzing van Arabieren uit Israël en andere Arabische landen. Hij vroeg tevens om de terugkeer van de vluchtelingen naar hun woonplaatsen en vergoeding van de door hen geleden verliezen. „Wy geloven dat het incident (Korea) in het Verre Oosten zich niet zou hebben voorgedaan en dat de gebeurtenissen een heel andere wending zouden hebben ge nomen, als men het nieuwe China tot de V. N. had toegelaten," zo verklaarde Pandit Nehru, de premier van India, gisteren op een persconferentie. Veie moeiiykheden in het Verre Oosten zijn het gevolg van de miskenning van een groot Aziatisch land, zo zeide hij. Nehru verklaarde, dat hij zich niet kan verenigen met een UNO-strijdmachc, zoals voorgesteld is in een door zeven bij de UNO aangesloten landen inge diende resolutie. Volgens de premier van India heeft het er de schijn van dat de UNO op deze wijze een verlengstuk wordt van het Atlantische Verdrag en gemaakt wordt tot een oorlogsorganisa tie in plaats van een die zich wijdt aan de internationale vrede. De premier zeide, dat India niet tot de Koreaanse commissie had willen toetreden „wegens onze afwijkende mening ten opzichte van belangrijke onderdelen van de re solutie". Advertentie Er is bij de uiteenzetting van he denmorgen een vracht historische bijzonderheden en verwikkelingen overhoop gehaald, die de zaak steeds meer gecompliceerd maken en naar ons idee ongetwijfeld voor de ge schiedvorsers in deze stellig zeer interessante kwestie nog voor ge ruime tijd stof te over tot delibere ren geven. Vooralsnog ziet het er evenwel niet naar uit, dat de nakomeling van de dode, mr. Louis de Bourbon, oud-bur gemeester van Oss, die by naturalisatie zijn roemruchte naam heeft gekregen, geroepen zal zijn tot het keizerschap van Frankrijk. Directe staatsrechteiyke ge volgen van het onderzoek ziet de heer Begeer nog niet. Bepaalde politieke kringen schijnen overigens gedoeld zal worden op de Orléans-tak de be- wüsvoering Naundorff-is-de-Dauphin te gen te werken, doch hierover is de heer Begeer nogal gesloten. Op 45-jarige leeftijd is gisteravond te Amsterdam overleden de actrice Nelly Boekman-Ernst. Zij is in 1932 haar to neelcarrière begonnen bij het gezelschap „De Jonge Spelers". Zij bleef tot 1941 bij deze groep werkzaam en speelde in die periode enkele belangrijke rollen in di verse stukken van Heyermans, zoals Sonja in „De Opgaande Zon" en Jantje in „Uitkomst". Deze laatste rol speelde zij ook na 1945, toen zij bij het Amster dams Toneelgezelschap was aangesloten. Mevrouw Boekman-Ernst is ook korte tijd bij Het Masker opgetreden en wel van 1949 af, totdat de Cultuurkamer werd ingesteld Rusland. Alexander Fadejef, voor zitter van de bond van Russische schrij vers, heeft bij de opening van de tweede Russische conferentie van de aanhangers van de vrede, tegenover 1500 uit alle streken van de Sovjet-Unie samengeko men afgevaardigden, de „Amerikaanse imperialisten er van beschuldigd een wereldoorlog te willen ontketenen". Deze tweede, conferentie van vredesvrienden der Sovjet-Unie werd gisteravond te Moskou geopend. Duitsland. De Amerikaanse militaire versterkingen zullen ten getale van 4 a 5 duizend man per maand in West-Duits- land aankomen, zo meldt het West- Duitse persbureau D.P.A. De troepen zullen zijn uitgerust met de nieuwste wapens, die in Korea van hun deugde lijkheid hebben blijk gegeven. Op 27 November zal in Augsburg het proces beginnen tegen Ilse Koch, be schuldigd van het aanstichten van moord op en brute behandeling van de gevan genen in concentratiekampen. Het pro ces zal gevoerd worden door het Beierse ministerie van Justitie. In 1946 werd Ilse Koch door een Amerikaans hof voor oorlogsmisdadigers tot levenslang ver oordeeld. Zij werd in October 1949 door généraal Lucius D. Clay vrijgelaten. De Duitsers hebben haar toen onmiddellijk weer gearresteerd wegens misdaden te gen Duitse gevangenen. De acte van be schuldiging omvat 140 pagina's. TIELSE VEILING. SEPTER, 17 Oct Appelen: Allington Pippin 1526 8—14. ej;j1220 813, Bramley Seedling 1216 911, Dubb. Bellefleur 1622 8—12, Cox Orange Pippin v. 29—56 18—34 10—25, Ellisons Orange v'. 32—39 24—36 10—14, Glorie van Holland 15—26 6—10, Groninger Kroon 16—20 1014, Goudreinette 2432 1320 val 617, Jasappel 1619 714, Kesterens Wijnzuur 10—15 7—9, Konings- zuur/Eng. Bellefleur 40—45 10—20, Lemoen 1924 1116. Laxton Superbe 1623 11—24, Notarisappel v. 20—27 16—23 11—13, Pater v. d. Elzen 11—15, Sterappel v. 18— 34 1726 815, Wealthy v. 2133 2530 7—14. Peren: Emile d'Heyst 3545, Bergamot- te 1316 1012, Brederode 1824 12—14, Beurre Clairgeau 36—69 9—23, Comtesse de Paris 25—35, Doyenne du Cornice 62—76 49, Gieser Wildemans 2127 1017, Legi- pont 2444 17—26, Nouveau Poiteau 13—22 8—14, Bon Remy 15—20 6—14, Winterjan 14—19 12—14, IJsbout 1519 9—14, Zwijn- drechtse Wijnpeer 2045 7—13. Alles in ets. per kg., tenzij anders vermeld. GRAANBEURS ROTTERDAM, 16 Oct. Binnenlandse granen, officieuze noteringen per 100 kg. franco Rotterdam. Tarwe zon der vochtgehalte f 23.25—23.75, doorsnee kwaliteit op vochtconditie f 22.50—23.50, zomergerst kalm f 28—29, haver met meer vraag f 2527, rogge eveneens goed ge vraagd f 2526.50. Peulvruchten: groene erwten iets beter f 3540.50, schokkers kaim f 3742.50, bruine bonen f 6063. Theeveiling Amsterdam. Op Donder dag 2 November a.s. zullen te Amster dam in veiling worden aangeboden 4958 hele en 36 halve kisten Java-thee en 1095 hele kisten Sumatra-thee, directe aanvoer. ABBEDIJK 16 bij Kp. Orange, ALBIREO 16 bij Rio Grande, ALCHIBA 16 te Era- den, ALCINOUS 16 n. Napels, ALGENXB 18 te Antwerpen, ALUDRA 16 bij Madeira, AMSTELDIEP 17 te Cheribon, AMSTEL- KERK 16 n. Plymouth, AMSTELLAND p. 16 Port Etienne, AMSTELSTAD 16 v. Su- rabaja, ARMILLA 18 te Saigon, ARUNDO p. 16 Kp. Verd. Eil., BALI 16 n. Suez, BANGKALAN 16 te Muntok, BEVERWIJK 16 bij Ouessant, BLIJDENDIJK 16 bij Scil- lies, BONTEKOE 16 n. Balikpapan, CAL- TEX DELFT p. 17 Daedalus, CALTEX DEN HAAG 16 bij Gibraltar, CALTEX LEIDEN p. 16 Gibraltar. CALTEX PERNIS p. 16 Algiers, CALTEX UTRECHT 16 bij Fi- nisterre, CLAVELLA 16 n. Beiroeth, DUI- VENDRECHT 16 bij Fernando Noronha, ETREMA 16 bij Kp. Verde, FARMSUM 16 bij Land's End, GEMMA 16 te Avonmouth, GROOTE BEER p. 16 Perim, GROTEKERK 17 te Port Sudan, HELENA 16 te Curasao, HERA 16 bij Fayal, JAGERSFONTEIN p. 16 Dakar, JAPARA (K.P.M.) 16 n. Dum- bulan, KERTOSONO 16 te P. Said, KOTA GEDE 16 v. Singapore, LANGKOEAS 16 n. Banjutyangi, LARENBERG 16 bij Kp. Bou- garoni, LAURENSKERK p. 16 Finisterre, LAWAK 16 v. P. Swettenham, LEERDAM 15 bij Kp. Race. LEKKERKERK 16 n. Ge nua, LEMSTERKERK 17 n. Dubai, LEU- VEKERK 16 bij Karsaoea, LINDEKERK 16 te Oporto, LUCITA 17 te Heysham, MAR- KELO 16 n Macuse, MITRA p. 16 San Miguel, MIJDRECHT 16 bij Kp. Frio, NIEUW AMSTERDAM 16 b0 Kp. Race, OVERIJSEL 16 n. Genua, PARKHAVEN 16 bij Madeira. POLYDORUS 16 n. P. Saïd, PRINS WILLEM II p. 16 Masirak, PRINS WILLEM VAN ORANJE 16 bij ScUlies. RAKI 16 bij Semarang. REMPANG p. 16 Finisterre. RIDDERKERK 16 bij Kp. Fal- mas, SALLNAD 18 te Amsterdam, SARÖE- NA 16 n. Pladju. SCHERPENDRECHT 16 bij San Miguel, STAD ALKMAAR 16 te Einden, STAD ARNHEM 16 te Huelva, STAD MAASTRICHT p. 16 Kp. St. Vin cent, STAD SCHIEDAM 16 n. Amsterdam, STENTOR p. 16 Ouessant, STREEFKERK 16 n. Bahrein, SUNETTA 16 bij Sabang, TARIA p. 16 Sombrero Eil., TIBA 16 bij Kp. Verd. Eil., TJITJALENGKA 17 te Dja karta, TOSARI 16 bij Ouessant, TROM PENBERG 16 bij Ouessant, VAN RIE- BEECK 16 te Makassar, WILLEM BA- RENDSZ (walvisv.) 16 bij Fayal, WIEL- DRECHT 16 n. Abadan, ZIJPENBERG 16 n. Saffl. De Koningin heeft Maandag ten paleize Noordeinde de heer Nai Visutr Ar- thainkti, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van Thailand en de heer Alphonse Aioub, buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister van de Libanese republiek, in audiëntie ont vangen ter overhandiging van hun ge loofsbrieven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5