TRUMAN STELT RUSLAND VIER EISEN Bal i Ongerustheid in de postduiven wereld i: Woensdag is October 1950 Russische methode Britse Dakota stort brandend neer Bromfiets gelijk aan gewone fiets KNAC 1 k Tot hoofd en hart 00K 5 PCT. BOVEN DE f 180.-GRENS Ook 5 pet. voor ouden van dagen OM DE VREDE TE VERZEKEREN Sovjet-Unie beschuldigd van obstructie, agressie en in gevaar brengen van de vrede 28 doden; steward enige overlevende Auto rijdt tegen boom 5 BELASTING Maximum-snelheidsbepalingen voor auto's vervallen Niet meer „toeteren' _Het weer. Moorman blijft staats secretaris Eduard van Beinum herstellende NIEUWE VERKEERSBORDEN NOORD-VIETNAM IN ALrARMTOESTAND J Hulp aan Frankrijk 74sfe JAARGANG No. 248199 Bij Spoorwegen, B.P.M. en K.L.M. Regering stelt voor V.S. vastbesloten agressie te weerstaan Drie doden en twee zwacr gewonden ï&L-lk- «J WEGENVERKEERSWET AFGEKOMEN Bevorderd tot vice-admiraai VERBODSBORDEN GEBODSBORD ROOD BLAUW «*rWPeel WOrdt 5? 9<?mis ^ede Postduiven volgend voorjaar vogelvrij? Spoedig Amerikaanse bommenwerpers uit Korea V.S. zeggen twee milliard aan wapens en geld toe BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnemen'en 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstf. 45, tel, 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel 5790 Voor klachten ove' de bezorging na 5.30 jur 's avonds 21544 Directeur: 7. 1. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. V/nd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE CUURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 37 cents per week. f 1.60 per maand, f 4.80 per kwartaal. Ih cns hoofdartikel van gisteren ..Ro de Vossen" hebben wij de ergerlijke advertentie gesignaleerd, waarmee aantal rode en rose figuren in een vorm, die op het eerste gezicht aan de Noodkreten van de Stichting „Door de Eeuwen trouw" deed denken, geld 'fachten te verzamelen voor hun actie °ai het Nederland-getrouwe Ambon in ^'.in martelie in de steek te laten. Onder de ondertekenaars van dit onsmakelijke Pamflet kwam ook de eerbiedwaardige Naam van Nederlands oudste dichteres Mevr. Henriëtte Roland Holst voor. Naar aanleiding daarvan heeft Mevr. Roland "olst, blijkens een bericht in „Het Pa rool" aan de minister-president Dr. Drees het volgende schrijven gestuurd: Waarde kameraad Drees, „Het spijt mij u te moeten schrijven, dat mijn naam buiten mijn voorkennis tegen mijn wil boven aan de lijst staat van de Vlam-redacteuren, die Protesteerden tegen pogingen de vrede Ambon zonder verder bloedvergieten te herstellen. U zoudt mij genoegen doen ■door deze brief openbaar te maken". Het blijkt dus, dat de plaatsers van deze schandelijke advertentie er niet voor terugschrikken om de Russen ook Na te volgen in de methode, waarop de- Sen handtekeningen voor hun zgn. „vre- des-actie" plegen te verzamelen of te Hngeren. En dat alles om het machts- Pegerige Indonesië, dat de afspraken J'an de R.T.C. aan zijn blote hiel lapt en Net alleen voor zichzelf opgeëiste zelf beschikkingsrecht voor anderen met Roeten treedt, in de imperialistische «aart te spelen. Met Indonesië hebben de Verenigde Naties een mooi lid bin nengehaald. Een lid, dat de strijd in Korea voor de vrijheid en democratie saboteert, dat zich als een „Herrenvolk" ten aanzien van zijn vermeende onder horigheden gedraagt en dat zelfs de zui ver menslievende hulp van het Rode Kruis voor zijn bloedende slachtoffers grof van de hand wijst. Het siert de zuivere menselijkheid van Mevr. Roland Holst, dat deze zich open- hik van de blamerende advertentie aistanciëert. zoals het te denken geeft, het zgn. Kathc lieke Arbeidersblad «De Volkskrant", die deze advertentie Van Vlam-redacteuren en meelopers Plaatste, dit niet heeft gedaan. (Van onze Haagse redacteur) Vorige week werd de beslissing van de Regering bekend gemaakt, dat de Vierde ioonronde van 5% ook boven de aanvankelijk ais maximum gestelde grens van 180 vrijblijvend zou mogen Worden toegekend. Naar wij vernemen is thans bij de Ne- derlandsche Spoorwegen besloten, dat het personeel met een salaris boven de 3600 deze 5% loonsverhoging ook bo- van de genoemde grens zal ontvangen. Ook bjj de Bataafsche Petroleum happy js dezer dagen de beslis- besi„ln S«nst'ge zin gevallen. De KLM °ot reeds eerder hiertoe. Kaar wij vernemen zal op het eind Van a »v.ri.vuitu j_cti up act =u deze week de beslissing vallen of Ne zeelieden en de havenarbeiders te ■Rotterdam, die meer dan 3600 ver dienen de 5% loonsverhoging ook boven Ne verplichte grens van 180 zullen 'J gen toegekend. De Scheepvaart Vereniging Zuid, die «it voor het hogere havenpersoneel en °e Bond van Werkgevers in de Gere- r a LÜnvaart> hie dit voor de zeeva- enden moet beslissen, zullen hierover uezer dagen vergaderen. Ouderdomsvoorziening", uit de £0. Tie van Toelichting blijkt, dat nu de stijging van de kosten van het levens onderhoud zich nog heeft voortgezet en in verband daarmede de lonen te reke- ®en van September 1950, opnieuw met vijf pCt. zijn verhoogd met een maxi mum van f 180 per jaar, er naar de me ning der regering aanleiding bestaat een overeenkomstige voorziening te treffen voor de ouden van dagen. De ministers Van Sociale Zaken en van Financiën Nchten het de meest eenvoudige oplos- ®'Ng het bijslagpercentage van vijf te V'ijzigen in tien en het genoemde mini mumbedrag van de bijslag (f 2 voor ge duwde mannen en f 1 voor ongehuw- «en) te wijzigen in onderscheidenlijk 1 4 en f 2. Met ingang van 1 November a.s. is be- "°emd tot burgemeester van Ouddorp de eer JA. Kleijnenberg, thans waarnemen- burgemeester van deze gemeente. Met "gang van die datum is voorts benoemd '°t burgemeester van Schoonhoven de heer .Aten, thans hoofdcommies ter secre- 3rie en waarnemende secretaris der ge beente Voorschoten. In een krachtige rede over de buitenlandse politiek van de V.S. heeft Truman de Sovjet-Unie beschuldigd van agressie, obstructie en het in gevaar brengen van de vrede, maar tegelijkertijd heeft de Amerikaanse President Kusland uitgenodigd terug te keren op de weg der internationale samenwerking, vvaarvoor hij in duidelijke bewoordingen vier richtlijnen aangaf. Over de strijd in Korea verklaarde hij, dat de Noord-Koreanen spoedig niet meer in staat zullen zijn doeltreffende weerstand te bieden aan de troepen der V. N. Ofschoon de President uitvoerig inging op zijn conferentie met MacArthur op het eiland Wake, waarvan hij kórt te voren was teruggekeerd, bevatte zijn rede weinig of niets meer dan wat hij reeds in zijn communiqué van Zondag heeft medegedeeld. Wel Verklaarde Truman dat hij van zijn bespreking met MacArthur was teruggekeerd „met groter vertrouwen in ons vermogen op lange termijn de wereldvrede te behouden." Truman beloofde het Verre Oos ten krachtige Amerikaanse steun tegen mogelijke aanvallen van Rusland of zijn satellieten en verder bood hij die Aziatische landen, die er prijs op stellen, economische hulp aan. Truman liet er geen twijfel over bestaan, dat de vrije wereld zich zou blijven bewapenen, indien de Sovjet-Unie haar politiek niet zou wijzigen. „Wij stellen onze onafhankelijkheid op hoge prijs en zullen alles wat wij bezitten geven ory die te behouden." aan de pogingen van de V.N. om een uitvoerbaar stelsel van collectieve vei ligheid te vestigen, waardoor „het mo gelijk zou worden de atoombom buiten de wet te stellen en alle andere wape nen en strijdkrachten ingrijpend te verminderen en aan internationale regelen te onderwerpen." De president voegde hieraan toe: „Zo lang de Sovjet-Unie dit niet doet, zolang Onmiddellijk nadat Truman zijn rede had uitgesproken, vanmorgen om half zes Nederlandse tijd, leverde men in Londen en Washington commentaar op de inhoud. In diplomatieke kringen merkte men op, dat president Truman het ogenblik van de naderende overwin ning op Korea gekozen had om de Sov jet-Unie voor de keuze te stellen: terug te keren op de weg der internationale samenwerking, of in haar huidige hou ding te volharden. Te Londen en Wash ington is men van mening, dat een op roep tot hernieuwde samenwerking met het Westen, op een ogenblik als dit, de meeste kans heeft om te Moskou ernstig in overweging te worden genomen. Truman sprak zijn zorgvuldig voorbe reide rede uit in het War Memorial Opera House te San Francisco, waar meer dan vijf jaar geleden de V.N. wer den opgericht. De Amerikaanse president deed een beroep op de Sovjet-Unie om „concre te en positieve bewijzen" te geven „van haar voornemen om voor de vrede te werken". In het bijzonder noemde hij vier deden, die de Sovjet- Unie kon verrichten als zij wilde be wijzen, dat zij werkelijk de vrede wil le. Handelen overeenkomstig de be ginselen van het Handvest der V.N. 2e. Zich voegen bij de andere leden der V.N. door een beroep te doen op de Noord-Koreanen om de wapenen onmiddellijk neer te leggen. 3e. Het ijzeren gordijn optrekken en vrije uit wisseling van inlichtingen en gedach ten mogelijk maken. 4e. Deelnemen zij geen werkelijke bewijzen van haar vredelievende bedoelingen geeft, zijn wij vastbesloten de gemeenschappelijke ver dedigingskracht van de vrije wereld op te bouwen. Geen land ter wereld, dat werkelijk vrede wil, heeft echter enige reden de V.N. te vrezen." Truman verklaarde, dat „de Sovjet- Unie en haar satellieten door hun reus achtige legers zowel in Europa als in Azië een voortdurende bedreiging van de vrede vormen." „De vrije landen moe ten echter kracht tegenover kracht stel len", zo zeide hjj. Dit was niet de taak van de V.S. alleen, doch van alle vrije landen tezamen-, Amerika „gaat voort in dodelijke ernst" met de opbouw van zijn eigen verdediging niet omdat het dit jwenst. maar „omdat de Russische politiek ons geen andere keus laat", aldus Truman, „Als gevolg van de strijd in Korea zijn de V.N. thans sterker dan ooit", zo zeide de president, die herhaalde, dat de Amerikaanse troepen niet langer in Korea zullen blijven dan noodzakelijk is voor het doel, dat de V.N. zich hebben gesteld. Over zijn onderhoud met MacArthur zei Truman, dat hij met de generaal had willen spreken, omdat „niets beter is dan een persoonlijk gesprek met de bevelhebber te velde, die de problemen daar uit de eerste hand kent". Truman lltftllllllflIlllllltlllflIIIIIIMIIIIVIIflItlllllllllllllflIlllflIfflllltll Een ernstig auto-ongeluk bij Hardcga- rijp heeft gisteravond de 57-jarige vee houder en koopman P. Fennema te Sex- bierum, zijn 19-jarige zoon Hermanus en de 73-jarige paardentaxateur G. Bak ker uit Franeker het leven gekost, terwjjl twee mannen zwaar gewond naar het ziekenhuis te Leeuwarden zijn vervoerd. Deze vijf personen reden in een perso nenauto op de Rijksstraatweg Leeuwar- den-Groningen. Plotseling begon ten ge volge van een defect de auto te slingeren; met een matige snelheid reed men toen tegen een boom aan de linkerkant van de weg. De voorste inzittenden werden zodanig gewond, dat zij spoedig aan de gevolgen overleden. De toestand van de twee overige slachtoffers is vrij ernstig. Op de Weurtseweg te Nijmegen is het driejarig zoontje, een van de acht van de familie Graveth, door een vrachtauto doodgereden. Het kind was met een vriendje op de treeplank van de auto gaan zitten en toen de chauffeur aan de andere kant van de auto instapte en wegreed bleef de kleine zitten. Onder weg viel hij er af en kwam onder het achterwiel van de auto. Het knaapje was binnen enkele minuten dood. Een Dakota van de B.E.A., de Britse luchtvaartmaatschappij, is gistermiddag neergestort in Mill Hill, een voorstad ten Noorden van Londen. Het toestel brand de geheel uit. Vijf leden van de beman ning en alle 23 passagiers - onder wie een Nederlander kwamen om het le ven. De enige overlevende is de steward. Onder de passagiers bevonden zich acht vrouwen en een baby. Het toestel, dat op weg was naar Glas gow, had kort na het vertrek uit Londen moeilijkheden gekregen. Een van de mo toren viel uit en de gezagvoerder meldde radiografisch naar het vliegveld terug te keren. Het vliegtuig botste tegen een boom, waardoor een vleugel afbrak, en kwam daarna in de tuin van een huis terecht. Vlak bij de plaats van het ongeval bevindt zich een open ruimte, zodat aangenomen mag wor den, dat de piloot getracht heeft een noodlanding te maken. Het Nederlandse slachtoffer is de heer J. van Eik, die als ladingsinspecteur werkzaam was bij C. A. van Wankum's Scheepvaartmaatschappij te Rotterdam Hij was gehuwd, maar had geen kinde ren. Dinsdagochtend was hij voor een dienstreis naar Engeland vertrokken, waar hij te Glasgow een ladingsinspec tie van een schip zou verrichten. zeide helemaal naar Wake te zijn gegaan omdat hij de generaal in deze 6nel ver lopende faze van de strijd in Korea niet te lang van zijn werk af wilde houden. Op Wake is gesproken over de toe stand in het Verre Oosten en zijn be trekking tot de problemen van de we reldvrede. Ook „de noodzakelijkheid van een vroegtijdig vredesverdrag met Japan" is besproken, zo zeide Truman De president beschuldigde de Sovjet- Unie ervan, dat deze het vredeswerk van de V.N. steeds had gedwarsboomd door obstructie en weigering om met andere landen samen te werken. Tenslotte verklaarde Truman, dat de internationale communistische bewe ging, verre van revolutionnair te zijn de reactionnairste beweging ter wereld was en hij waarschuwde de Aziatische volken evenals de andere volken de- wereld tegen „de valse revolutie van hei communisme", dat er „ten onrechte aan spraak op maakt de vooruitgang van het mensdom te vertegenwoordigen". Op pagina 5 publiceren wij ten gerieve van onze lezers een tabel, waaruit blijkt, welke belastingverla gingen zullen gelden voor de inkom stenbelasting, indien de thans aan hangige belastingontwerpen door de Staten-Generaal zullen worden aange nomen. Ter vergelijking plaatsen wij tussen haakjes de bedragen, die thans nog verschuldigd zijn. éhnnen een paar dagen zal men een begin maken met het opvijzelen van de brug, die van het ringspoor bij Diemen is verhuisd naar het zijkanaal van het Twente- Rijnkanaal bij Almelo. De foto geeft een beeld van de huidige stand der werk zaamheden. In het gisteren verschenen Staatsblad K. 377 is het Koninklijk Besluit gepu bliceerd van 28 Augustus 1950 tot vaststelling van de voorschriften ter uit voering van de Wegenverkeerswet (Wegenverkeersreglement), die begin volgend jaar in werking treden. De voornaamste bepalingen hieruit zijn: Rijwielen met hulpmotor tot vijftig cc inhoud en zes pk vermogen, worden ten aanzien van de verkeersvoorschriften met gewone fietsen gelijkgesteld; op verplichte rijwielpaden bedraagt de maxi mum-snelheid twintig km.; op andere rijwielpaden moet met uitgeschakelde motor worden gereden. Uit de wet zelf zij nog gewezen op de volgende belangrijkste punten: Voetgangers zijn opgenomen in het algemene veiligheidsartikel. De wet wordt eindelijk „Algemene Verkeers wet". Nieuwe kentekenregeling: nieuw systeem van nummerborden voor de motorrijtuigen (overgangstermijn vijf jaar). Strengere strafbepalingen voor verkeersdelicten, in het bijzonder voor overmatig alcoholgebruik door bestuurders van alle voertuigen. In trekkingstermijn rijbewijs kan tot tien jaar worden verlengd. Geldigheidsduur rijbewijzen wordt vijf jaar in plaats van twee jaar. De max. snelheidsbepalingen voor per sonenauto's vervallen. De voorrang van snelverkeer op lang zaam rijverkeer li lijf t gehandhaafd; trams krijgen weer voorrang op motor- verkeer. Het berijden van de linker rijbaan- helft bij het inhalen op of vlak vóór een wegkruising of -splitsing wordt impera tief verboden. Voortaan moet ook buiten bebouw de -kommen in het algemeen alléén aan de rechter wegzijde worden stilgestaan. De tegenwoordige stopverbodsborden gaan het wacht-, d.w.z. parkeerverbod, aangeven; de borden met een „doorge haalde P" vervallen voor dit doel (lan ge overgangstermijn). De aanwezigheid van mechanische richtingaanwijzers op auto's is voortaan verplicht, het gebruik ervan echter niet (armsignalen). „Clignoteurs" zijn defini tief, „Amerikaanse" Knipperlichten voorshands nog_ toegestaan. Op buitenwegen is het voldoende af stand houden van voorliggers voor het invoegen van inhalend verkeer nu verplicht gesteld. Nadere voorschriften inzake de beper king van geluidsignalen zijn uitgevaar digd. Voetgangers zijn niet verplicht zich aan de (rood-geel-groene) verkeerslich ten te storen. Er is nog geen officiële regeling voor de speciale voetgangers- oversteekplaatsen. Er komen rijbewijzen voor vijf ver schillende categorieën motorrijtnigen. Normaliter is bij de rijbewijs-aanvra ge geen medische keuring meer ver eist. Wat de wielrijders betreft: het Verwachting tot Donderdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk op klaringen en overwegend droog weer met in het Zuiden van het land in de ochtend hier en daar regen of mist. Weinig verandering in tempernur. Overwegend matige wind uit Weste lijke richtingen. Zon: 7.11—17.39. Maan: 15.53—23.10. ijeuwe reglement staat de bestuurder van een rijwiel toe, dat hij, rijdende op zijn fiets, aan de hand meeneemt een hond, een paard of een ander dier, in elk geval niet meer dan één dier. Dat was tot dusverre verboden. Berijders van tweewielige rijwielen mogen slechts één persoon medevoeren. Indien deze persoon een kind beneden de leeftijd van tien jaar is, moet het op een doelmatige zitplaats zijn gezeten met woldoende steun voor rug, handen en vleten. Uit deze bepaling blijkt, dat voortaan ook een volwassene door een rijwielbestuur der mag worden meegenomen op zijn fiets. Bij plaatselijke strafverordening kan het meevoeren van kinderen, die de leeftijd van tien jaar hebben bereikt en van volwassenen verboden of aan voor schriften worden gebonden. Over de bromfietsen, de rijwielen met hulpmotoren, zegt het nieuwe regle ment o.a., dat deze motorrijtuigen niet mogen worden bestuurd door personen, die de leeftijd van zestien jaar niet heb ben bereikt. .Het zal bestuurders van dit soort motorrijtuigen verboden zijn, be halve als de hulpmotor is uitgeschakeld, te rijden over een rijwielpad, dat wordt aangeduid met 'n rechthoekig zwart bord met in witte letters daarop het woord „rijwielpad". Van de zijde van de A.N. W.B. vestigt men er de aandacht op, dat de door deze borden aangeduide rijwiel paden de plattelandsrijwielpaden zijn, rijwielpaden die langs zandwegen lopen en door bos en hei. Het nieuwe reglement verbiedt het „toeteren". Er mag alleen van een autohoorn gebruik worden ge maakt, wanneer dreigend gevaar voor een andere wegverbruiker niet op andere wijze is af te wenden. Buiten de bebouwde kom mag al leen worden getoeterd, wanneer men een ander wil inhalen. Het claxonneren om te laten horen dat men voor de deur staat, bjj wijze van groet dus,' of om de aandacht van anderen te trekken, is niet meer toegestaan. Over de uitrusting van de voertuigen is bepaald, dat de trams van richting aanwijzers zullen moeten zijn voorzien. Er zullen kentekenbewijzen voor mo torrijtuigen worden ingesteld. Dit be wijs is een soort persoonsbewijs om de „levensloop" van een auto te volgen van het ogenblik af dat hij bij de han delaar is aangekomen totdat hij via één of meer eigenaren bij een sloper terecht, komt. Het kenteken, dat dus in de plaats treedt van de tot nu toe bekende borden met provincieletter en een nummer, wordt aangebracht op een plaat. Deze plaat moet behoren tot een goedgekeurde soort en vorzien zijn van een Rijkskeurmerk. Het Rijkskeurmerk mag slechts worden aangebracht door diegenen die daartoe door de minister van Verkeer cn Waterstaat zijn ge machtigd. Een merk van de gemachtig de, da goedgekeurd moet zijn. moet on der het Rijkskeurmerk worden aange bracht. Het kenteken zal bestaan uit een groep van twee letters en een nummer, bestaande uit twee groepen van cijfers, b.v. MW-99-99. Het wordt aangebracht op een blauw bord. De letters en cij fers zullen wit zijn.Voor militaire voertuigen zullen zwarte letters en cij fers op een geel bord gelden, zoals de laatste tijd ook al gebruikelijk was. Van de zijde van de ANWB zal he denavond om ongeveer 18.15 uur, in de rubriek „actualiteiten" van de VARA, een toelichting worden gegeven op de nieuwe regeling. Schout bij nacht H. C. W. Moorman ia met ingang van 11 October 1950 bevor derd tot vice-admiraal. Naar van Marinezijde wordt ge meld, blijft vice-admiraal H. C. W. Moorman aan als Staatssecretaris van Marine. Het ligt tevens in het voornemen om vice-admiraal Moor man met de datum van ingang van het ontslag van mr. W. H. Fockema Andreae voorlopig ook te belasten met de functie van Staatssecretaris van Oorlog. Henricus Cornelia Willem Moorman werd 30 Juli 1899 te Roermond geboren en kwam 6 September 1916 als adelborst op het Koninklijk Instituut der Marine te Willemsoord, waarna hij op 16 Au gustus 1919 bevorderd werd tot luite nant ter zee derde klasse. Hij deed o.m. dienst op onderzeeboten, werd commandant van verschillende onder zeeboten en later flottieljecommandant. In 1938 vertrok hij aan boord van Hr. Ms. kruiser „Java' naar Ned. Indie, waar hij geplaatst wejd ten departemen- te van Marine. Na de oorlog vertrok de toenmalige kapitein ter zee Moorman, die in de oorlog in Japanse krijgsgevan genschap geraakte, via de Verenigde Staten naar Nederland, waar hij ge plaatst werd bij het ministerie van Ma rine. 15 Januari 1947 werd hij belast met de functie van vlagofficier-personeel, waarna per 11 Mei van dat jaar zijn be noeming tot schout bij nacht volgde. 1 Mei 1949 volgde zijn benoeming tot Staatssecretaris van Marine. (Eigen bericht) Naar wij vernemen, is in de gezond heidstoestand van Eduard van Beinum een gunstige wending gekomen. De diri gent, die enige weken geleden ter obser vatie in het Anthonius-ziekenhuis te Utrecht werd opgenomen, is thans goed op weg naar beterschap. Om weer geheel en al op verhaal te komen, zal hij echter nog wel enkele weken in het ziekenhuis verblijven. AANWIJZINGSBORDEN EenrichtingverkM da lijdt Varpiidit tot rrang gavan w WAARSCHUWINGSBORDEN zondar *oorr«m ""■ngelegde kanalen worden tengevolge van Hdefjd? ^Xfwlrdlnlf turfafvoer overbodig en derlialve gedempt oJ?\ steeds minder wordende vraag naar l"V- Someren bezig naast een kort oeled»£ °9enbhk is men in de omgeving aomeren bezig naast een kort geleden Ó/h "y, omgeving t d* bodemgesteldheid van de Peel U dit HetT y* de oude veenlaag tot op een dieptl 1" n'e„ z0 eenvoudig Het is noodzake door zand te vervangen. Met bulldozers wordt f TfLTèin kanalen gescn zand als het W ontstane (Door P. A. A. de Weerd). Op 30 September en 13 October verschenen in de pers zekere officiële be richten, die de gemoederen van ruim 60.000 georgani seerde postduivenhouders (met hun aanhang) nogal in beroering hebben gebracht. Ih bedoel de publicatie va" ^e conclusies, vastge- tji *in een raPPort van de Plantenziektekundige Dienst te Wageningen, inzake een door haar, in 121 plaatsen, gehouden landelijke enquê te naar de schade aan veld- gewassen door postduiven aangericht. De overwegingen, die ten slotte geleid hebben tot stappen bij de regering, zijn de volgende: „Het kwaad neemt onrustbarend toe. In het afgelopen jaar werd een millioen ringen aan de hou ders van nieuwe duiven uit gereikt. Het totaal aantal postduiven is in de na-oor- logse jaren tot enige milli- oenen uitgegroeid. De hoe veelheid landbouwzaden, die de duif in één keer tot zich neemt, is aanzienlijk en be draagt meerdere tientallen grammen. Er zijn vele onge organiseerd^ liefhebbers, die hun duiven hooit te eten ge ven en ze als 't ware hou den op kosten van de boer. Overal zwerven troepen ver wilderde duiven rond. ach terblijvers van de vluchten en nakomelingen daarvan, die geen vaste woonplaats hebben. De enorme postdui- venbevolking maakt, daar zij particulier eigendom zijn en dus niet mogen worden gedood, ook de bestrijding van de zeer slchadelijke hout duiven onmogelijk" enz. enz. Het bericht van 30 Sep tember besloot als volgt: „Slechts een ophokplicht, gedurende de drie kritieke maanden (Maart, April en Mei) maakt de doeltreffen de bestrijding van schade lijke duiven uitvoerbaar. Wat dan nog vrij rondvliegt is verwilderd of behoort tot de have van niet bij een der zes organisaties aangesloten postduivenhouders en is let terlijk vogelvrij. Een wette lijke regeling wordt voorbe reid, die in Maart a.s. van kracht zal worden." Slechts een ophokplicht, lees ik, hetgeen betekent: met uitsluiting van andere mogelijkheden. En nu meen ik dat de be richtgever of commentator, de materie onvoldoende ken nende, zich hier wel een beetje vergaloppeerd heeft. Vooruitlopend op de resul taten van een vergadering te Utrecht in November a.s., waaraan zal worden deelge nomen o.a. door vertegen woordigers van diverse mi nisteries en de Nederlandse Postduivenhouders-organisa- tie, en waarop zal worden onderzocht op welke manier „het kwaad kan worden be teugeld zonder de bona-fide duivensport ernstig te bena delen," heeft men zich, meen ik, wel een beetje al te. „im peratief" uitgedrukt. Want, het klinkt misschien theatraal maar is niettemin een feit: een uitvliegverbod gedurende de drie kritieke maanden Maart, April en Mei zou niets minder bete kenen dan de nekslag voor de bonafide duivensport. Ik zal u zeggen waarom. Negentig procent van de georganiseerde postduiven- spelers begint te kweken in de maand Februari. De. eie ren kippen uit in de eerste week van Maart en vier we ken later moeten de jonge duiven worden „uitgewend". Dit uitwennen nu is een uiterst ri"1"fwerk Wacht men er mee tot de vogels tr „vlug" geworden zijn, dan schieten ze bij de minste verdachte beweging het luchtruim in, vliegen zonder enig besef van de omgeving torens hoog en kilometers ver weg, en zien geen kans hun hok nog terug te. vin den. April en Mei zijn kritieke maanden voor het behoud van de eerste en tweede ron de jonge duiven, de hoop voor de toekomst, die in Juli. Augustus en September wordt afeericht en getraind voor de grote concoursen van het laar daarop. Deze concour sen beginnen telkgnjare in de maand.... April. Sommige lezers hebben ons geschreven over hun ver ontrust heid naar aan leiding van onlangs in de pers verschenen be richten. volgens welke er van regeringswege maat regelen zouden worden getroffen, fnuikend voor de duivenhouderij en 'postduivensport. Teneinde hierover een verantwoor de voorlichting te kunnen verstrekken hebben wij ons gewend tot een der meest deskundigen des lands op dit terrein, de heer P. A. A. de Weerd, die in nevenstaand artikel zijn visie op deze kwestie weergeeft. Alleen al om deze reden zou een algeheel uitvlieg verbod in het voorjaar het einde betekenen van onze mooie liefhebberij. Een dergelijk voorstel zal, naar mijn overtuiging, nooit door de regering kunnen worden overgenomen. Wat wel door te voeren zou zijn, is een verplicht vasthouden op bepaalde da gen der week, bijv. Maan dag, Woensdag en Vrijdag, door middel van plaatselijke verordeningen, waarbij ik denk aan de directe omge ving der grote bevolkings centra, die daar zijn we het allen over eens ge vrijwaard dient te worden van niet te verwaarlozen schade door bij de wet be schermde postduiven. 1 De Franse Hoge Commissaris in Indo- China, Leon Pignon, heeft volgens een bericht van Agence France Presso uit Hanoi de alarmtoestand afgekondigd in Noord-Vietnam. Volgens mededeling uit Franse bron nen te Saigon zullen misschien binnen tien dagen Amerikaanse lichte bommen, werpers uit Korea naar Indo-China ge vlogen worden om de Franse troepen te steunen tegen de troepen van de Vie* minh. De Franse luchtmacht zou over voldoende Amerikaans getrainde piloten beschikken om de bommenwerpers ter stond in gebruik te kunnen nemen te gen de naar schatting dertigduizend manschappen van Ho Tsji Minh in Noord-Tonkin. De Fransen hebben Dinsdag Dongdang ontruimd, een belangrijke post in Tor.kin aan de Chinese grens. Het is het vijfde fort, dat Fransen de afgelopen maand hebben verlaten. Een Franse missie onder leiding van I e Tourneau, minister voor de verbon den staten, en de resident-generaal van Marokko, gen. Juin, is gistermiddag te Saigon aangekomen om een onderzoek naar de toestand in de gre o treek in Al les wat men is, is gegroeid uit het verleden. te stellen. De Fransen evacueren hier burgers uit de laatste grote vesting, Langson. Een typhoon, die het Noordelijke deel van Frans Indo-China gisteren heeft geteisterd, heeft delen van de „Route Coloniale no. 4" onbegaanbaar gemaakt. Daardoor werd de verbinding tussen de nog resterende grensgarni- zoenen en de Golf van Tonkin ver broken. Tengevolge van het noodweer kon de Franse luchtmacht niet in ac tie komen. De V. S. hebben Frankrijk beloofd voor het einde van 1951 wapens en geld ten bedrage van 1.8 a 2,4 m lliard dollar te zullen verstrekken ten behoeve van de Franse strijdkrachten in Europa en Indo-China, aldus meldt A.P. Een welingelichte regeringswoordvoer der zei, dat deze regeling tot stand geko men is tijdens de reeds geëindigde con ferenties van de Franse en Amerikaanse ministers van defensie. Het geld zal ko men uit een totaal bedrag van ongeveer 6 milliard dollar, dat het Congres reeds toegewezen heeft voor de herbewapening van ongeveer twintig bevriende landen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1