Léonie Molkenboer zestig jaar Straatverlichting in Haarlem komt steeds beter op toeren MARIA AD MARE" nieuwe kerk in Noordwijk aan Zee Raad van Arbeid in Haarlem BLIKSEMAFLEIDERS aft v. Empelen Perfectie in nieuwe woonwijkenbelangrijke verbeteringen op andere plaatsen H.O.V.-concert Ook met KOEK is Grote kandijkoek 48c AGENDA Muziek-paedagoge met grote kwaliteiten Eerste steenlegging onder stromende regen door Deken J. P. A. Brinkman Nieuwe watertoren gaat dorpsbeeld beheersen welverzorgd bloemwerk HERINGA WUTHRICH SLOT DEFECT? WOENSDAG 18 OCTOBER 1950 PAGINA 2 Solist: Edmund Kurtz Burgerlijke Sit and Orgelbespeling ZWEMFEEST VAN DWT voordeliger! Ambtsjubileum J. A. Schippers JUBILEUM BIJ DE TWENTSCHE BANK De heer Kromberg halve eeuw aan het bedrijf verbonden Confliet in de visserij 9t Gloriedag voor Arris Waasdorp F ai 11 issement en ZANDVOORT Zal een lift rendabele exploitatie verzekeren? Gerepatrieerden bijeen Hoofdgebouw eist dringend uitbreiding Taxi? Bei 1.2.3.4.5 Biljarten WASSERIJ DUYN Voor Bloemenmagazijn SANTPOOR1 Insluiper weer actief „DE SLEUTELSPECIALIST" s TWEE BELANGRIJKE WERKEN OPENSTELLING CIRCUIT HEEMSTEDE KATH. MIDDENSTANDS- BOND Viering zakenjubileum „Onderlinge Tumlieden- verenliiging" Tijdens de behandeling van de ge meente-begroting voor 1950 is vrij veel gesproken over de straatverlichting. 3. er. W. antwoordden op vragen van raads leden, dat de achterstand in het on derhoud van de verlichting, ontstaan door de oorlog, geleidelijk wordt inge haald, en dat verwacht mocht worden, dat eind van dit jaar de meest noodza kelijke herstellingen zijn uitgevoerd. Ook werd medegedeeld, dat geleidelijk van gas op electriciteit-straatverlichting zal worden overgegaan, terwijl ander zijds nabij de toegangswegen der stad natriummasten zullen worden opgesteld. Fet college deelde mede, dat de verlich ting van het Kennemerplein ter hand zou worden genomen en dat de vrij ko mende moderne gaslantaarns gebruikt worden om de verlichting in minder be langrijke straten te verbeteren. Wij hebben thans reeds nagegaan, in hoeverre aan de verlangens van de raadsleden en aan de beloften van het college is voldaan en wg moeten er on middellijk bijvoegen, dat de stad Haar lem over het algemeen op voortreffelij ke wijze in de avonduren verlicht wordt. Neon-verlichting werd aangebracht op het nieuwe gedeelte van de Delftlaan tot aan de Rijksstraatweg, Ter hoogte van de Slaperdijk is het Energiebedrijf bezig met het plaatsen van neon-masten om op de Rijksstraatweg een aansluiting te krijgen tot aan het Soendaplein. De hoge booglampen aan de Schoter- weg zijn enige weken geleden ook door neon-masten vervangen. De zgn. boog- masten werden van het voetstuk geno men en nieuwe masten werden er in ge plaatst. De Paul Krugerstraat en de Amster damstraat kregen een nieuwe verlich ting door middel van draadkabels die in het midden van de straat gespannen werden. De oude gaslantaarns werden weggenomen. De Velserstraat, die een boulevard De solist van het H. O. V.-concert, de Amerikaanse cellist Edmund Kurtz, had het concert van Dvorak gekozen en dirigent Verhey leidde dit werk in met de Ouverture van Smetana's meest ge slaagde opera „De verkochte Bruid" Hierdoor bevatte het eerste programma- deel uitsluitend Tsjechische muziek en vormde het een afgesloten geheel. De Bohemers men sprak vroeger niet zozeer van Tsjechen stonden in de loop der tijden bekend als ras-musici. Hun naam werd in ons land vooral ge vestigd door het hier herhaaldelijk op tredende Boheemse strijkkwartet. Zij bezaten echter geen nationale mu ziek (voor concert en opera) buiten hun volksliederen. Smetana kan men nu de stichter van een Nationale school noemen, waarop Dvorak heeft voortgebouwd. Uit titel en inhoud van Smetana's werken be merkt men al, dat hij ondanks invloeden van buiten, o.a. die van de romantici, alles steeds nationaal aanvoelde: Sym- phonisch gedicht „Mijn Vaderland" strijkkwartet „Uit mijn leven", piano- werken „Boheemse dansen" en in het bijzonder genoemd operawerk, waarin de Volksdansen met hun pikante rhyth- me een vitaal element vormen. Het nationale karakter spreekt even eens uit Dvorak's werken en wel het sterkst daar, waar het volkslied wordt aangewend of ten grondslag ligt. B.v. in het Dumky-pianotrio. Ook in het viool- en het celloconcert ontdekt men de ty pische melodievorming, het nationale karakter eigen. Het Slavisch karakter voelt men eveneens aan in Dvorak's voornaamste en diepzinnigste werk: „Stabat Mater dolorosa" voor soli, koor en orkest. Een werk, helaas onbekend in Holland: Dirigent Verhey liet Smetana's Ou verture alle recht wedervaren. De sprankelende geest van het snelle eerste thema met zijn bijzonder aan het slot geestig aangewende herhalingen, de ietwat melancholisch sfeer van het zangrijke tweede thema, in het midden deel zo hoogst artistiek vrij aangewend, werden fraai getroffen. Zowel het dikwerf pikante rhythme, als het verrukkelijk aandoende melo disch element kwamen in het orkestspel uitmuntend tot hun recht. Mede vielen de juist afgewogen dynamische schake ringen en de fijn getroffen klankkleur combinaties op. Cellist Edmund Kurtz bezit een mooie, kernachtige toon in de hoogste ligging en in het vlugste passagewerk. In de zangthema's wordt zijn spel zeer gevoelvol, echter nimmer week of te teer. Wel was zijn spel soms iets te zwak of wel te bescheiden tegenover de orkestklank. Deze zou aldaar zijn te dempen, maar men moet niet uit het oog verliezen, dat dit werk symphonisch is gedacht, het een symphonie met cellosolo gnoemd kan worden. De rol van het orkest is volstrekt niet secundair. Inzake themabehandeling heeft de componist ruimschoots gebruik gemaakt van de orkestrale mogelijkhe den. Het is dan ook tussen de solist en het orkest bijna voortdurend een fraai wisselspel. Opvallend was hierbij de eenheid in uitdrukking. Iedere orkest- groep en meerdere spelers individueel gaven blijk geheel op tc gaan in de op vatting van solist en dirigent. Bij de strijkers viel bijzonder onze concert meester Hemberg op. Zijn kleine solo- „trekjcs" klonken warm getimbreerd. Het koper deed het en-bloc uitmuntend, het hoorn-ensemble vormde in het Adagio een gaaf geheel en de trompetten gaven glansrijk spel. doch overheersten enkele malen de strijkers enigermate. Ook viel uitstekend fluit- en hobospel op. De solist toonde zich hoogst dankbaar tegenover de dirigent en concertmeester voor het opvallend goede orkestspel. Van dergelijk spel hangt dan ook voor een groot deel het welslagen van een dusdanig concertwerk, solopartij inclu sief. af. Het talrijke publiek luisterde met ge spannen aandacht en gaf op ondubbel zinnige wyze van zijn grote Bewonde ring voor de uitvoering van solo-concert en orkest-ouverture. Na de pauze ging Beethoven's Eroïca, die eveneens de aanwezigen in verruk king bracht. Ol. Koop G.EB_9RfN: ,T- ter Weijde—Brattinga, B A. M. Jacobs—Castelein. A. Buijsman ~iirng: ®llen een z00n: M. J. C. Luiten —Westerburger, J. M. Meiland-van Roode, J. C. W. NjujoksHuisman, A. H. Koevoets—Vredenbregt, J. E. Janssen Reemer, M. J. F. E. W. Habnitvan Hattum. M. van GolenVos allen een dochter. OVERLEDEN: C. Schouten, 47 j. Ha venplein. D. Smink, 60 j., Hofmeijer- straat. A. van Koperen, 69 j. Zuidpolder straat. H. Bijster, 38 j. Leidsevaart, P. van den Broek, 81 j. Dr. Leijdsstraat, M. G. G. BogtmanWicherson, 64 j. Em- makade. C. M. V erdonkschot, 20 d„ Kamperlaan. werd, heeft een prachtige en moderne electrische verlichting gekregen. Het is daar 's avonds bijna even licht als over dag. Een goede gedachte is het ook ge weest om op drukke kruispunten dub bele booglampen te plaatsen. Daardoor is de verlichting in het Kleverpark be langrijk verbeterd. Er was over geklaagd, dat het ver keer, dat de viaducten aan de Kruis weg en de Jansweg koos om naar het Kennemerplein te gaan, hinder on dervond van de onvoldoende verlich ting na een hel licht in de binnenstad. Daarom zijn bij de uitmonding van de viaducten op het Kennemerplein neonmasten geplaatst. Nieuwe booglampen ziet men ook op de Nagtzaambrug, waar het verkeer Haarlem-Amsterdam v.v. passeert. De Rustenburgerbrug was al van goed licht voorzien. In de nieuwe wijken in Haarlem- Noord is de verlichting prima. Men be hoeft daar niet te zoeken naar een huis nummer of een naambordje, want de huizen liggen over het algemeen alle in een voldoende lichtstraal. In de Ekster- straat, waar lichtmasten zijn opgericht, kan men duidelijk zien. wat met mo derne middelen bereikt kan worden. Natuurlijk zijn er ook nog wensen. In verschillende wijken (Amsterdamse Buurt, Leidse Buurt en het oude ge deelte van Noord) kan nog heel wat verbeterd worden. Bij een rondgang bleek ons, dat verschillende lantaarns op donkere avonden miniem licht ge ven. Het zou gewenst zijn op het ge deelte Leidsevaart vanaf de Bavo-school .aan de Westergracht tot de Brouwers vaart neonlicht te geven, dat aansluit op de rest van de Leidsevaart. Hier is een druk autobusverkeer, terwijl op schouw- bhrgavonden vele particulieren met hun auto of fiets deze weg kiezen. Het Energiebedrijf zit niet stil en zal ook in de toekomst voortwerken aan het maken van een bescheiden lichtstad, waar het niet alleen overdag goed is te verblijven, maar ook in de avonduren. In de Grote Kerk zal Donderdag 19 October van 23 uur door George Ro bert het volgende gespeeld worden: 1. Valet will ich dir geben J. S. Bach 2. Noël d'Aquin 3. Sonate VI J. S. Bach 4. a. Puer nobis naseitur b. Les Cloches Lebègue 5. a. Puer natis in Bethlehem b. Gottes sohn ist kommen, J. S. Bach 6. Derde sonate Guilmant Het is bij de Watertrappers een tradi tie geworden om in het najaar een eigen zwemfeest te houden, waaraan een groot aantal leden kan deelnemen. Zondag middag 22 October a.s. zal dit feest weer gehouden worden in het Sportfondsen- bad. Het programma vermeldt o.m. on derlinge wedstrijden voor de leden, in 7 verschillende groepen verdeeld naar sterkte en leeftijd. Verder zal een aan tal leden zijn proef kunnen afleggen voor het behalen van een K.N.Z.B.- zwemdiploma A of B. Tot slot spelen 2 zeventallen een waterpolowedstrijd. Hiervoor zijn uitgenodigd een zevental van uit Indonesië gerepatrieerde militai ren en 'n zevental nu in actieve dienst zijnde militairen. De wedstrijden begin nen om half twee, zoals gezegd in het Sportfondsenbad. Advertentie BIOSCOPEN: Rembrandt: De rode Donau (18 j), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Misdadig zwijgen (18 j.2, 4.15. 7 en 9.15 u.; Luxor: Snelheids duivels (18 j.), 2, 4.15. 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Voor wie de klok luidt (18 j2.30 en 8 u.; City: Whiskey als water (a 1.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: The jungle-girl (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 17 October Concertgebouw: H.O.V.-concert o. 1. v. Toon Verhey Solist: Edmund Kurtz, piano, 8 uur. Woensdag 18 October Frans Hals Museum: Mevr. H Ober man—Oberman over: Professor Albert Schweitzer (V.U.-cursus), 8 uur. Donderdag 19 October Concertgebouw: Haarlems Christelijk Man nenkoor, m. m. v. Annie Woud, alt, 8 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 2 uur. Op Zaterdag 21 October a.s. herdenkt de heer J. A. Schippers de dag, waarop hij 25 jaar geleden werd benoemd tot directeur der Nederl. Credietbank N.V. (vroeger geheten: de Nederl. Landbouw- bank). Wat eertijds begonnen was als een stichting van de Centrale Boeren leenbank is mede door het werkzame initiatief van de heer Schippers en diens toenmalige collega, de heer H. Kall mann uitgegroeid tot een zelfstandige onderneming met tal van bijkantoren overal in den lande. Het typisch Haarlemse aspect van dit jubileum is gelegen in het feit, dat de heer Schippers zijn financiële bekwaam heden sedert jaren ten goede doet ko men aan het stedelijk bestuur door de invloed welke hij als lid van de Raad en fractievoorzitter der KVP daarop uit oefent. In dat opzicht is de heer Schip pers bekend en wordt hij gewaardeerd om zijn reële en streng-principiële in zichten, die wars zijn van iedere ver keerde en onverantwoorde progressivi teit. Hij is bovendien lid van de Prov. Sta ten van Noord-Holland, voorzitter der Adelbertsvereniging afd Haarlem, als mede diocesaan president dezer vereni ging voor ons bisdom. In tal van ande re lichamen en organisaties vervult hij een leidende functie. Op de jubileumdag zal er een recep tie worden gehouden van 12 tot 2 uur in de Grote Club Doctrina et Amicitia te Amsterdam. Zondag 29 October zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de heer H. W. Kromberg, thans procuratiehouder en hoofdkassier van de Twentsche Bank, zijn intrede deed in het bedrijf van de Commanditaire Vennootschap Haar- lemsche Bankvereniging Teding van Berkhoutlfe De Clercq, welke instelling in 1917 met de Hollandse Crediet- en Depositobank associeerde en in 1931 op ging in de Twentsche Bank N.V. Op veertienjarige leeftijd deed de heer Kromberg, uitgekozen uit dertien sollicitanten, zijn intrede in het bedrijf. Sinds die tijd, waarin nog slechts vijf tien mensen op de bankinstelling werk zaam waren, heeft de jubilaris twaalf directeuren meegemaakt, terwijl het personeel inmiddels tot 15C is uitge breid. In 1942 werd de heer Kromberg benoemd in zijn huidige functie. Ter gelegenheid van dit gouden jubileum zal daarom op Zaterdag 28 October een huldiging plaats vinden, terwijl de vele cliënten en belangstellenden, die de heer Kromberg in de loop der jaren hebben leren kennen, van half vier tot vijf uur in de gelegenheid worden ge steld hem te complimenteren. In een zevental winkels aan de Rijksstraatweg heeft een ongeveer 27- jarige man geopereerd, die voorgaf van de politie te zijn en die de maten ar. gewichten naar de nieuwe ijkvoorschrif- ten kwam controleren. Daar hij met de politie niets uitsjlaande blijkt te hebben, raadt deze de winkeliers aan, steeds naar een legitimatiebewijs te vragen. Schade heeft zijn optreden echter nog niet berokkend. 31 October hoopt de bekende muziek- paedagoge, Léonie Molkenboer, 60 jaar te worden. Bovendien is zij thans 35 jaar als zang- en ,10 jaar als spraak- paedagoge werkzaam. Is dit niet waard te worden herdacht? De feestelinge, jongste telg van de Amsterdamse kunstenaars-familie Mol kenboer, heeft zich reeds geruime tijd in deze contreien gevestigd, aanvanke lijk te Heemstede, thans te Zandvoort Met verloop van jaren strekte haar ar beidsveld zich uit over verschillende onderwijs-instellingen. Maar ook als privé-lerares was zij zeer gezocht. Een groot aantal leerlingen in den lande heeft aan het onderricht van Léonie Molkenboer liefde en begrip voor mu ziek te danken. Ruim 22 jaar is Léonie Molkenboer als muziekdocente verbonden aan de R. K. School voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam, waar zij o.a. aan toe komstige jeugdleidsters en -verzorg sters een speciaal voor deze taak geëi gende muzikale opleiding geeft. Wat dit betekent, bijv. in verband met spel en dans, zal iedereen begrijpen. Volkszang onder de jeugd in betere banen te lei den, ziedaar al een uiterst belang rijke zaak. Maar Léonie Molkenboer doet nog veel meer. Bij opening of slui ting van het schooljaar dirigeert zij op voortreffelijke wijze de door haar leer lingen gezongen H. Mis. Zij verzorgt Kerst-opvoeringen, verduidelijkt door haar muzikale toelichting, de plechtig heden der Goede Week, kortom, vele gebeurtenissen van het Kerkelijk Jaar brengt zij, door haar talent, dichter bij haar leerlingen. Aan het R. K. Lyceum voor Meisjes „Sancta Maria" te Haarlem waar wijlen haar zuster, de onvergetelijke Zr. Hortense, jarenlang Rectrix is ge weest is Mej. Molkenboer een tien tal jaren werkzaam. Zij geeft daar mu zieklessen en richtte er „De Damiaa- tjes op, een uitstekend meisjeskoor, dat zich o.a. met succes via de K.R.O. liet horen. Er heeft zich een comité gevormd om Léonie Molkenboer te huldigen en haar een geschenk aan te bieden. Het streven van de jubilaresse was er steeds op gericht, zoveel mogelijk mee te gaan met haar tijd in net muziek- en spraakonderwijs, ondanks de vele ver nieuwingen, welke de laatste jaren op het gebied der muzieklessen op de Mid delbare Scholen tot stand zijn geko men. Daar het nu, voor een muziek docente, van het grootste elang is, te kunnen beschikken over een eigen dis cotheek, meende het comté geheel in de geest van Léonie Molkenboer te han- In tegenstelling met het bericht over een eerste begin tot samenwerking tus sen reders en handelaren in IJmuiden zijn gisteravond moeilijkheden ontstaan door het creëren van een opvangregeling voor makreel. Gisteravond half elf kreeg de voorzit ter van de vakgroep handel een schrij ven van de redersvereniging, waarin werd medegedeeld, dat besloten was de volgende minimumprijzen vast te stellen voor makreel: a. groot, le kwaliteit 14.50 per kist 2é kwaliteit 12.50 Der kist; b. middel le kw. 13.50 per kist 2e kw. 11.50 per kist; c. klein, 8 per kist. Omdat de handel in deze regeling niet was gekend, werd unaniem besloten he denmorgen geen makree} te kopen, ter wijl aan minister Mansholt een telegram werd gezonden, waarin de situatie door de handel werd uiteengezet. Beide partijen wilden hun standpunt niet loslaten, zodat ondanks voortduren de besprekingen deze morgen nog geen overeenstemming werd bereikt. Omdat er toch iets met de makreel moest ge beuren, heeft de redersvereniging be sloten alle makreel uit de markt te ne men voor een opvangprijs van 12.50 per kist. Intussen is het laatste woord m deze kwestie nog niet gesproken. Arris Waasdorp is dik in de tachtig. Maar regen en wind trotseerde hij gisteren, toen hij met krasse stappen en handig manoeuvrerend met zijn stevige wandelstok zijn weg ging naar de Harderbroekweg, waar hij letterlijk zijn steen tje zou bijdragen aan de opbouw van de nieuwe kerk, die het centrum zal worden van de jonge parochie in Noordwijk aan Zee. Arris is de oudste parochiaan en wat bescheiden met een koninklijke onderscheiding op de borst gespeld stond hij daar zo stilletjes toe te zien, toen deken J. P. A. Brinkman van de Sint Jeroens- parochie in Noordwijk-Binnen met het gebruikelijk liturgisch ceremonieel de eerste steen legde van deze nieuwe kerk, onder de schutse gesteld van Maria ter Zee. Het hele gezelschap had zich met de talrijke parochianen rond de grote mas sieve steen geschaard, welke het nage slacht moest herinneren aan de plechtig heid van gisteren. De woorden, die er in gebeiteld stonden, lieten overigens geen twijfel mogelijk, waar er vermeld stond. Me posuit J. P. A. Brinkman, Decanus Nordvici, Anno Sancto 1950, Die 17a Octobris (Deken J. P. A. Brink man van Noordwijk legde mij hier neer op 17 October in het Heilig J?ar 1950). Overhuifd door grote paraplu's sprak deken Brinkman de liturgische gebeden uit en zegende hij de steen. Pastoor Bende las met luide stem de oorkonde voor, waarop de eerste steenlegging officieel werd vastgelegd en daarna was het de taak van vader Bende de laatste hand aan de plech tigheid te leggen. Hij moest met zijn een en tachtig jaren en getooid met het goud van Pro Ecclesia weer even zijn oude stiel opnemen en met vaar dige hand de koperen huls, waarin de oorkonde geborgen zou worden, dicht solderen. Maar hij deed het met liefde en bekwaamheid en toen was het een kwestie van enkele ogen blikken om de steen met een kleine takel op de plaats te zetten waar hij moest zijn. Maar daar waren nog vele anderen, die hun steentje wilden bijdragen. Bur gemeester Van Berckel vatte resoluut de troffel en metselde daarna een forse rode baksteen. Oud-deken Borsboom volgde het voorbeeld. Evenzo pastoor Beukers, de bouwpastoor zelf en vader Bende. Toen was het ogenblik gekomen, waarop Arris Waasdorp zo lang in de regen gewacht had. Hij als oudste pa rochiaan zou namens de parochie zijn steentje bijdragen. Het ging hem vlot 3f en onbewust misschien metselde hij ccn punt achter een lang hoofdstuk in zijn leven. Jaar in jaar uit had hij de tocht naar de parochiekerk in Noord- wijk-Binnen gemaakt. Met die parochie was hij vanaf zijn jeugd vergroeid en nu plotseling moesten er nieuwe banden worden gelegd. „Och meneer, jaren lang heb ik die weg naar Noordwijk- Pastoor Bende, altijd vol nieuwe acti viteiten, is nooit ongelukkig geweest Zijn naaste familie, die zich bij deze plechtigheid rondom hem had geschaard, bevestigde dat met nadruk. Maar gister middag moet dat geluk toch enkele uren naar elders gevaren zijn, want rijkelijk en zonder mededogen stroomde de regen neer en had de wind vrij spel in de kleine ditinpan, waarin de nieuwe kerk zal verrijzen. Uit de huizen in de om geving echter wapperden de druipnatte vlaggen, getooid met wimpels in de pau selijke kleuren, en op de betonnen on derbouw van de kerk geurden reuzen van dahlia's in geel en wit en deed een eenzame palmplant haar uiterste best om staande te bleven. Zo zag het er daar gistermiddag in Noordwijk uit, voor de buitenstaander wellicht wat triest door de gestage en tergende regenval, maar het glunderende gezicht van bouwpastoor Bende verried de vreugde van de katho lieke Zeeërs, die in groten getale waren opgekomen om getuige te zijn van deze plechtigheid. Regenjassen en parapluies moesten er in overvloedige mate aan te pas komen, maar de intieme gemoede lijkheid werd er niet minder door. Zij verdrongen zich nieuwsgierig op balken en stellingen en de jeugd probeerde op listige wijze het cordon van autoriteiten te verbreken. Zowel van burgerlijke als van kerke lijke zijde was de belangstelling groot. Burgemeester Van Berckel uit Noord wijk, de beide wethouders Van Leeuwen en De Witt, en gemeente-secretaris Ike gaven acte de presence. Aannemers, ar chitecten en .de bisschoppelijke bouw- inspecteur, de heer Van Oyen, waren mede aanwezig en evenmin ontbrak oud- Deken Borsboom van Noordwijk, onder wiens pastoraat de eerste plannen waren gemaakt voor de stichting van een af zonderlijke parochie in Noordwijk aan Zee. Daar waren verder pastoor Th. Beukers van de Sint Petrusparochie in Leiden, waar pastoor Bende voor zijn benoeming in Noordwijk jarenlang kape laan was geweest en vele kapelaans, met wie hij had samengewerkt. Binnen gelopen. Maar je wist niet be ter. Een goeie jachthond loopt trouwen» niet in een moddersloot...." Had de ouderdom nog zoveel geest om aan deze plechtigheid alle luister bij te zetten, de jeugd bleef uiteraard ook niet achter. Aan de hand van hun moeders drongen vier kleine peuters naar voren en metselden zo kwaad en zo goed als het ging de steen namens de jonge katholieke Zeeërs. Daarmede was alles ten einde. De regen hield niet op en binnen een kwar tier lag het staketsel van de kerk weer verlaten, waar een houten kruis op een betonnen opstand de plaats aanwees, waar het altaar zou verrijzen. Het hele gezelschap met pastoor Ben de aan hét hoofd trok naar „Belvedère", waar de officiële receptie werd gehou den. Tijdens deze receptie, waarop ver schillende sprekers het woord voer den, overhandigde deken Brinkman namens de St. J er oensparochie, die reeds de grond voor de kerk gekocht had, aan pastoor Bende een envelop pe met f 3000.met de mededeling, dat de jonge parochie gedurende 15 jaar elk jaar op een dergelijk bedrag kon rekenen. Dat pastoor Bende ont roerd voor deze rijke gave dankte, behoeft zeker geen andere verkla ring. LéONlE MOLKENBOER delen door haar een geschenk aan te bieden, dat haar leerlingen ten nutte kan komen, n.l. een pick-up met pla ten naar eigen keuze, dienstig bij het muziek-onderricht op de Middelbare School. De huldiging zal plaats vinden op Zondag 29 October, 's middags om half 3 in het R. K. Lyceum voor Meisjes Sancta Maria", Dreef 22, Haarlem. De receptie is van half 4 tot half 5_. Namens het Huldigings-Comité Mej. M. NOLTE, Leares R. K. Lyceum voor Meisjes, „Sancta Maria", Haarlem, Voorzitster. Mej. L. DIEPENBROCK, Secre taresse, Zandvoorterpad 7, Overveen. J. L. C. LINDEMAN, lid van de Gemeenteraad, Zandvoort, Penningmeester. Rekening bij de Twentsche Bank N.V. Zandvoort. Gironummer 9711. Bijdragen voor het huldeblijk kunnen nog tot 22 October gestort worden bij de Penningmeester. Handtekening van de gevers/sters voor het herinneringsalbum gelieve men op te zenden naar de secretaresse: Mej. L. Diepenbrock, Zandvoorterpad 7, Overveen. De arrondissementsrechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 17 October 1950 in staat van faillissement verklaard: G. Lukken, handelende onder de naam „Erven Jb. Lukken" te Oostzaan, Zuideinde A. 285. Rechter-Commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curatrice: mevr. mr. E. A. J. ScheltemaConradi te Haar lem. J. Koen. schilder en behanger te Heemstede, Slotlaan 1. Rechter-Com missaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. dr. A. F. H. Scheurs te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijsten zijn geëindigd de faillissementen van: E. Constant, meubelmaker te Wor- merveer. Houtkade 18. Rechter-Commis saris: mr. E. J. W. Top. Curator: mr. A. G. H. H. Roeffen te Aalsmeer. G. Heitlager Jr.. zakkenhandelaar te Haarlem. Bakenessergracht 42. Rechter- Commissaris: mr. C. G, Bijleveld. Cura tor: mr. A. W. Hellema Jr. te Haarlem. J. Tanis te Bloemendaal, Zomerzorger- laan 15. Rechter-Commissaris: mr. E. J. W. Top. Curator: mr. S. Groen te Haar lem. De nieuwe watertoren begint het dorpsbeeld van Zandvoort te beheer sen. Het gigantische steigerwerk is reeds 39 meter hoog en het hoogste punt van waaruit het beton gestort wordt zal tot 52 meter hoogte wor den opgetrokken. Alleen het steiger- werk is al een bouwwerk op zichzelf: 120 kubieke meter nieuw hout is daar aan verwerkt. Met het storten van het beton is men nu aan het tweede bassin gekomen; daarboven komt nog een café-restaurant. Dit imposante bouwwerk, waarvoor talrijke factoren van constructie, mate rialen, weersomstandigheden e.d. moe ten worden beheerst, is bij Philips' Bouwbedrijf in goede handen. Het werk verloopt tot nu toe geheel volgens de gemaakte calculaties; de directie en de architect Zietsma uit Amsterdam zijn zeer tevreden over de gang van zaken. Dit bijzondere bouwwerk trekt de. be langstelling van talrijke deskundigen, vooral op het gebied van de betonbouw. De aannemer hoopt op het eind van de volgende maand het beton-skelet gereed te hebben; er zullen dan verwerkt zijn 600 ton cement, 900 m3. grind en 900 m3. rivierzand en 100 ton betonijzer tot 1000 m3. gewapend en 120 m3. onge wapend beton. Dan begint men met het metselen van de bakstenen buitenmuur, waarvoor 550.000 stenen verwerkt moeten wor den. De teakhouten kozijnen krijgen een omlijsting van schokbeton, de. dakbe dekking wordt van koper gemaakt. Als de winter geen ernstige stagna tie geeft, zal het gehele werk in Mei van het volgend jaar gereed kunnen zijn. De watervoorziening van Zand voort zal dan verzekerd zijn. Bovendien is Zandvoort dan een attractie rijker: een unieke uitzicht-gelegenheid van waar uit men een groot deel van de Noordzee en geheel Zuid-Kennemerland kan overzien. Alleen: men zal daarvoor een lift moeten aanbrengen. Het be klimmen van de ruim 200 treden van de toren moge een sportieve prestatie zijn, het is niet bevorderlijk voor het bezoek. Wij vernemen, dat het gemeen tebestuur nog geen beslissing heeft ge nomen over het al dan niet aanbrengen van de. lift. Men onderzoekt nog in hoe verre rendabele exploitatie van een uitzichttoren met lift mogelijk is. Maandagavond werd hl hotel „De Schelp" de eerste gezellige avond ge houden voor de gerepatrieerden, die in dit hotel zijn ondergebracht. Burge meester Van Fenema, die met zijn echt genote aanwezig was, sprak een woord van welkom namens de Zandvoortse bevolking. Spr. vertelde enkele bijzon derheden van Zandvoort en hoopte dat de gerepatrieerden spoedig te. Zand voort zouden wennen. De heer Bersma sprak namens het plaatselijk comité voor de gerepatrieerden en drong er nogmaals op aan. dat deze uit hun mid den enkele vertrouwenslieden zouden aanwijzen. Een vorige oproe.p had geen resultaat opgeleverd. Nu werd een schriftelijke stemming gehouden, waar bij zeer opvallend twee echtpa ren werden gekozen, namelijk de heer en mevr. Douve en De Jong. De firma Bakels vertoonde belangeloos een aan tal fraaie filttis, welke de. toeschouwers een- indruk gaven van karakteristieke dingen als de bloeiende bollenvelden, ijsvermaak, klederdrachten, de inhul diging van de Koningin e.d. Namens de gerepatrieerden sprak de oudste dergasten een dankwoord voor deze geslaagde avond. In het jaarverslag van de Raad van Arbeid te Haarlem wordt gewezen op de noodzaak van verbouwing van het hoofdgebouw. Staten Bolwerk 1. Wegens de hoge kosten moest deze echter wor den uitgesteld. Ook in verband met de mogelijke reorganisatie der sociale ver zekering kwam het de Raad niet ge wenst voor deze plannen thans verder te ontwikkelen. Toch bftjft een en ander de aandacht vragen, daar de werkzaam heden, verdeeld over twee gebouwen, door deze scheiding te bezwaarlijk zgn en bovendien extra lasten met zich mede brengen. Wat de algemene werkzaamheden be treft, wordt opgemerkt, dat de aanmel ding van nieuwe verzekerden voor de Invaliditeitswet op bevredigende wijze verliep. Van de vervallen rentekaarten werd 82/4% op tijd ingeleverd, zodat voor het resterende gedeelte een waarschuwings- kaart moest worden verzonden. Uitvoerig wordt ingegaan op de uit voering van de ongevallenwetten. In het verslagjaar werden er totaal 19096 onge valsaangiften behandeld. Op 1 Februari 1949 werd een begin gemaakt met de controle op dé naleving der door de Rijks verzekeringsbank terzake gegeven voor schriften. Deze (leken) controle bleef tot Juli beperkt tot de gemeente Velsen en Advertentie AMSTERDAM SCHE RIJTUIG HU werd per rijwiel verricht. Door de aan schaffing van een motorrijwiel kon het gebied uitgebreid worden met de ge meenten Bloemendaal en Zandvoort en een gedeelte van de gemeente Haarlem. In totaal werden er 5496 controles verricht, waarvan 1924 opdrachten eer ste controle en 3572 her-contröles. Er werden 71 overtredingen geconsta teerd, die beboet werden met straffen variërend van 14 dag tot 6 dagen in houding van Uitkering. Deze controles worden belangrijk ge acht, vooral door 'de preventieve invloed, die ervan uitgaat. Dat de bedragen, uit gespaard als gevolg van de sancties zeer gering zijn in verhouding tot de kosten van het controle-apparaat, zegt op zich zelf weinig. De grote waarde, aldus het verslag, van een strenge controle ligt in de prikkel het werk spoediger te her vatten. Uitbreiding van het aantal con trolerend-geneeskundigen acht men zeer gewenst, omdat zulks een belangrijke besparing zou betekenen. Voor de liefhebbers van cgfers nog het volgende. Het aantal zuiver lopende verzekeringen bij de Raad van Arbeid te Haarlem (exclusief de zgn. slapers, maar inclusief de rentetrekkers, die doorplakken) bedroeg 89147. In 2531 ge vallen werd de verzekering naar een andere Raad afgeschreven en in 2819 ge vallen werd een verzekering van een andere Raad overgenomen. Totaal wer den er 5135 aanmeldingen ontvangen en ingeschreven. De uitslagen van de wedstrijden tus- ln regen en wind werd gisteren officieel de eerste steen gelegd van de nieuwe kerk in Noordwijk aan Zee, toegewijd aan „Maria ter Zee". Op de voorgrond van links naar rechts: burgemeester Van Berckel, bouwpastoor Bende, de vader van pastoor Bende en deken Brinkman van Noordwijkdie de plechtigheid verrichtte. sen D.E.S. en Hof van Holland luiden: v. Nuus 60 60 48 7 1.25 Bouwmeester 60 41 48 7 0.85 Sch reuder 70 54 38 7 1.42 Vinken 60 60 38 7 1.57 Schreuder 70 54 34 10 1.58 Rosenhart 60 60 34 8 1.76 Tuninga 45 45 41 4 1.09 L. v. Dam 45 42 41 6 1.02 v. Heusden 110 80 28 15 2.35 Thoolen 100 100 28 15 3.57 Mulder 85 66 34 15 1.94 Thoolen 100 100 34 14 2.94 Ligtvoet 100 100 32 12 3.12 Steenbergen 115 115 32 18 3.59 De stand na twee wedstrijden is 19—11 voor Hof van Holland. 4averten tu M STER I) AMSEV AART20 TEL.ilóJJ Advertentie BINNENWEG 18, UEEMSTED® TEL. 2-80-80 Advertentie HAARLEM In Santpoort is weer een insluiper ac tief geweest en te zien naar de werk wijze van deze man, is het dezelfde, die al eerder de plaats onveilig heeft ge maakt. Door een openstaand raampje naast de voordeur heeft hij de knip van deze deur in een perceel aan de Kerke- rinklaan los weten te krijgen. Of hij ook iets heeft meegenomen wordt nog onderzocht. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Momenteel zijn te Zandvoort twee hoogst interessante bouwwerken in uitvoering. I Daar is vooreerst de bouw van de wa tertoren, waarvan de betonconstructie een hoogte van pl.m. 40 meter heeft bereikt. In de nabijheid van dit hoge bouwwerlc is een andere aannemer in de diepte be zig. Voor het maken van een rotonde in de Strandweg is in het strand een die pe bouwput gemaakt en deze wordt doof een geïmproviseerde zeewering van zand tegen verstuiving en storm beschermd. In de bodem van deze bouwput moet een be tonnen damwand worden aangebracht ter diepte van pl.m. 4 meter. De betondelen liggen gereed en Vrijdagmiddag meende de aannemer zó ver te zijn dat men met het inspuiten van de betondelen zou kunnen beginnen. Men ondervond toen enige te genslag omdat men op een harde schelp- laag in het strand stootte. Deze hindernis moet eerst genomen worden en daarna zal de damwand zo snel mogelijk aangebracht worden. Op die wand zal een betoncon structie worden gemaakt waarop men de-./ rotonde zal kunnen gaan bouwen. De aan- neemster van dit deel van het werk. de firma Berkhout te Zandvoort, zet alles op alles om zo snel mogelijk met dit bouw werk boven de begane grond te komen. Want als een najaarsstorm op onze kust gaat beuken, zal de bouwput ernstig ge vaar lopen verloren te gaan en dan moet men opnieuw beginnen. Het werk in de Strandweg trekt talrijke kijkers, ook van buiten Zandvoort, die zich op de hoogte stellen van de stand van dit imponerend staaltje van bouwkunde. Het circuit van Zandvoort (de Bur gemeester van Alphenweg) is sedert 19 Augustus op Zaterdag opengesteld voor wielrijders. In totaal hebben 226 wielrijders van die gelegenheid gebruik gemaakt, waaronder 172 kinderen. Hieromtrent zijn klachten binnengeko men, want vele jeugdige wielrijders be reden het circuit in de verkeerde rich ting hetgeen voor hen, alsmede voor automobilisten en motorrijders, her haaldelijk tot zeer gevaarlijke situaties aanleiding gaf. Voorts werd door bal dadigheid schade toegebracht aan ei gendommen der gemeente. Daarom besloot het bestuur van de Stichting Touring Zandvoort om wielrijders be neden de leeftijd van veertien jaren alleen op het circuit toe te laten onder geleide van volwassenen. De openstel ling van het circuit voor wielrijders werd uitgebreid tot de Woensdag- en de Zaterdagmiddag. De toegangsprijs voor wielrijders werd bepaald op 10 ct. De ledenvergadering van de Kath. Middenstandsbond welke tevens de opening van het winterseizoen beteken de, muntte ditmaal uit door een vrij grote opkomst. Na een opsomming van het winterpro- gramma dat er zeer aantrekkelijk uit ziet, gaf de voorzitter, de heer A. Ver- donschot, het woord aan de spreker, kapelaan C. Bakker, die zijn toespraak begon met de geestige opmerking dat het toch wel erg wreed was. vlak na de bekendmaking van het feestelijk getin te winterprogramma te moeten spreken over het grote doel van de Kath. Actie, n.l. levensversobering. Spreker merkte naar aanleiding van deze actie die een herstel. Wij hebben echter immer de tuur op, dat het feitelijk verkeerd is, altijd maar weer te willen spreken van herstel. Wij hebben echter immers de neiging, af te zakken naar een lager niveau, zodat wij altijd maar weer op nieuw moeten worden opgedraaid. Spreker herinnerde allereerst aan de tijd van Ariëns en zijn grote idealen op het gebied van de levensversobering, vooral ten aanzien van het alcoholge bruik. We denken er helemaal niet' meer aan, ook al omdat het alcoholge bruik door de sport inderdaad wat is verminderd, doch wij denken er vooral niet meer aan, omdat wij thans allen menen, dat Nederland arm is. Na een omschrijving van de oorzaken die tot deze opvatting hebben geleid, wees hij op de natuurlijke reactie, n.l. dat ieder er op uit is om de meest ver doorgevoerde behoeftenbevrediging te vervullen. En dat 't voor de hand ligt, aan deze oververzadiging paal en perk te stellen op basis van vrijwilligheid, werd door spreker in de brede aangetoond, niet het minst ter bevordering van de geestelijke en culturele verheffing van de mens. Na deze inleiding werd een film ge draaid „De kreet jn de nacht". Eerst om elf uur werd deze geslaagde bijeenkomst met een dankwoord van de voorzitter en het uitspreken van een gebed voor de zielerust van een overle den lid gesloten. Onder grote belangstelling herdacht de heer C. v. d. Heuvel Dinsdag het feit dat hij zich voor een kwart eeuw terug in het café „Groenendaal" ves tigde. Door vrienden en leveranciers werd hij op royale wijze met zeer fraaie geschenken bedacht en een groot aam- tal bloemstukken getuigde van de sym pathie die de jubilaris in deze kwart eeuw heeft mogen verwerven. De Onderlinge Tuinliedenvereniging ..Aerdenhout en omgeving" houdt he denavond haar maandelijkse bijeen komst in het Volkskoffiehuis aan de Heemsteedse Dreef. De agenda vermeldt het uitreiken van prijzen, behaald op de grote ten toonstelling en de onderlinge Tuinwed- strjjd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2