Wijziging omzetbelasting op sigaren en sigaretten IHiï IDOMIIINI DiGtVI&OUW Werken voor een ander Belevenissen van de struisvogel Rasmus Serrarens over Engelands illusie Winfried en V.I.F. beginnen met succes in tafeltenniscompetitie Haarlemmers verpletteren de AMVJ met... 10—0 Iedege vrouw kan haar eigen coupeuse worden Welke aardappel verkiezen we? rWij luisteren naars, Constructief federale opzet van Europa NEDERLAAG VOOR JONG LEVEN Argentijnen mogen op Wembley spelen J WOENSDAG 18 OCTOBER 1950 PAGINA 4 Motie ter aanbeveling De motor Rechten van de mens Wel verlaging, geen verhoging Voice of America Slijkhuis naar Nieuw-Zeeland ti, Klei of zand? Dagelijks kinder verhaal door Clevin Rusland wenst weer sportief contact Scheepvaartberichten Sportsmppers MARKTBERICHTEN f (Vergadering van Dinsdag, geopend te 13 uur, voorzitter dr. L. G. Korten- horst). Aan de orde is het beknopt verslag omtrent de eerste zitting van de raad gevende vergadering van de Raad van Europa en het beknopt dagverhaal no pens het eerste gedeelte van de tweede zitting van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa. JHR. MR. VAN DER GOES VAN NATERS (Arb.) zegt, dat het grote be lang van dit debat schuilt in de om standigheid, dat de nationale sanctie wordt gevraagd op een elftal-supra-natio- nale voorstellen, een sanctie die interna tionaal nog ontbreekt. Enkele besluiten van de eerste zitting gaan spr.. wel zeer ter harte. In de eer ste plaats de oproep tot vrede en de afweer tegen agressie en voorts de aan beveling een minister of staatssecretaris voor Europese Zaken te benoemen. Met betrekking tot de parlementaire controle te Straatsburg merkt spr. op, de indruk te hebben, dat deze sterker is geworden. Daar zijn verscheidene aan wijzingen voor. Als de Kamer thans de kenbesluiten aanvaardt en ook de par lementen in de andere veertien landen doen dit, dan weten de miniters waar zij aan toe zijn en loopt de parlemen taire controle rond. De Engels-Scandinavische houding is inderdaad een probleem. Is het zwak heid de Engelse houding te willen be grijpen? In dit verband merkt spr. het artikel van de N.R.C. van 1 Oct. bestrijdende op, dat de socialisten niet willen breken met Engeland, ook niet, wanneer de conservatieven weer aan het bewind zouden komen. De houding van de Nederlanders in Straatsburg, was verzoenend. Dit komt reeds tot uiting in de resolutie Van der Goes Serrarens. De argwaan van de Engel sen was even reëel als het verdwijnen daarvan. Spr. dient tenslotte de volgende motie in mede namens de heren dr. Bruins Slot, Serrarens, Korthals en mr. Schmal. De Kamer, kennis genomen hebbende ▼an de haar toegezonden negen Aanbe velingen van de meest algemene draag kracht aangenomen door deRaadgeven- de Vergadering van de Raad van Euro pa in Augustus 1950; voorts kennis ge nomen hebbende van de aanbevelingen: a. nopens een additioneel protocol, dat tot een versterking van de Raad kan leiden; b. nopens de integratie op het gebied van de landbouw; overwegende, dat in deze Aanbevelingen in het bij zonder de strekking tot Europese inte gratie en tot versterking van de politie ke autoriteit van de Raad van Europa van groot belang is; Aanvaardt, in dit licht, de strekking der genoemde Aan bevelingen; Verzoekt de Regering, deze richtlijn te doen zijn voor haar beleid, xowel in het Comité van Ministers, als op andere terreinen van Europese sa menwerking; Besluit, deze motie ter kennis te brengen van de Raad van Europa, en gaat over tot de orde van de dag. DR. BRUINS SLOT (A.R.) merkt op, dat zowel idealisme, als realiteits zin nodig is. In Straatsburg hebben wij te waken voor utopisten en scep tici. De vraag is, of het zo moet blijven, dat de Europese volkeren niets meerin de melk te brokken hebben. Vanuit het Oosten worden zij voortdurend be dreigd en thans weten zij nog, in bond genootschap met Amerika het hoofd te bieden. Maar een geïntegreerd Europa zal zelf sterker zijn en zij, die de roe ping van Europa verstaan, zullen mede werken aan deze integratie. Mr. BACHG (Kath.) zegt, dat de de batten van deze zomer niet in de laat ste plaats van grote betekenis zijn, om dat gebleken is, hoe over en weer de standpunten liggen. Spr. verheugt zich erover, dat de Kamer heeft gekozen voor de constructief federale opzet van Europa. Maar men vergete niet, dat de af stand van een deel van de souvereini- teit altijd moeilijk is. Maar daarom zal het juist belangrijk zijn als het plan Schuman zo dicht mogelijk bij Straats burg tot ontwikkeling komt. Straatsburg is niet de eenwording van Europa, maar wel de motor. De heer SERRARENS (Kath.) merkt op, dat Engeland al eeuw geleden doezelde en nog steeds gedraagt men zich of het Kanaal onpeilbaar diep is. Ook de Scandinavische landen voelen nog weinig voor de volledige federatie. Men stelt zich meer op het standpunt van de functionele samenwerking Daarin voorziet het plan-Schuman. maar wonderlijk ook hiertegenover is de houding negatief geweest Spr. verklaart volkomen accoord te gaan met de aanbeveling om te streven naar volledige werkgelegenheid in Europa. Niet alleen sociaal, maar ook economisch is dit van groot belang. Met betrekking tot de sociale vraag stukken zegt spr. dat de kwesties van de sociale zekerheid dringend door de mi nisters besproken moeten worden met hun collega's van Sociale Zaken. Intussen: Europa wordt niet gemaakt in Straatsburg: Het moet groeien in de Europese geesten. Dan is er nog het pact van de raad van ministers. Zij doen dikwijls niet genoeg naar onze zin en vergaderen achter gesloten deuren. Wat kunnen wij doen? Wij dringen er op aan dat de minister stimulerend optreedt. Kan hij ons bovendien zeggen of van de werkzaamheden van de raad van mi nisters niet meer naar buiten bekend kan worden? De heer NEDERHORST (Arb.) merkt op, dat Straatsburg bedreigd wordt door de fan tasten en door de sceptici. Dat dienen wij steeds in het oog te houden. Wat de resoluties betreft, zegt spr. te veel te missen de visie, die ten grondslag ligt aan het planSchuman en aan het planStikker Mr. BURGER (Arb.) veronderstelt, dat de minister morgen /Zal te kennen geven, dat hij accoord gaat met wat de meerderheid van de Kamer wenst. Dit brengt dus met zich, dat hij het minimum-programma, zoals dat in Straatsburg is gecreëerd, zal honore ren en alles in het werk zal stellen het uit te voeren. Zo gezien hebben wij in tegen stelling tot de heer Serrarens geen behoefte om het geheim van de mi nisterraad van Straatsburg te ont sluieren. Met betrekking tot het leger zegt spr., dat inderdaad een gezamenlijk accent gelegd dient te worden, dus dat een Europese functionaris aan het hoofd zal dienen te staan. Tenslotte zal dit leger democratisch gecontroleerd moe ten worden en mede het democratisch Duitsland dienen te omvatten. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging van de omzetbelasting met be trekking tot sigaren en sigaretten. De heer VAN DEN HEUVEL (A.R.) merkt op, dat we hier eenvoudig te ma ken hebben met een voorstel tot belas tingverlaging. Dit was ook wel nodig, want van de belastingdruk zouden we kunnen zeggen: gewogen en te zwaar be vonden. De verlaging is te meer nodig, omdat de sigarenindustrie in zeer moei lijke omstandigheden verkeert. Het eer ste deel van het ontwerp had dus spr.'s instemming. Het tweede tot verhoging van de belasting op sigaretten niet. Dit on danks het feit, dat spr. de herstelde ver houding tussen de beide belastingen toe juicht. Spr. is geen tegenstander, omdat hij de belasting op dit genotmiddel niet tot het uiterste zou willen opvoeren. Spr. gelooft echter, dat de baten voor de schatkist nihil zullen zijn. Hij ver zoekt de minister dit deel terug te ne men en wil niet vragen de belasting op de sigaretten ook af te schaffen DR. LUCAS (Kath.) zegt, dat werk loosheid ontstond ten gevolge van de hoge fiscale lasten. Daarom is het juist, dat de minister de belasting op sigaren wil verlagen. Spr. keert zich echter tegen de ver hoging van de belasting op sigaretten. De minister wenst de verhouding weer te herstellen, maar waarom moet de wet dan maar twee jaar gelden? De minister heeft de grens van goedkope en dure sigaretten gebracht van f 30 op f '15. Maar deze grens is niet vast te stellen, omdat de prijzen zullen stijgen. Als de minister een grens wil blijven stellen dan legge hij hem niet beneden de f 40. De heer HOFSTRA (Arb.) betwist, dat hier sprake is van belastingverlaging; spr. wil zich uitsluitend stellen op het standpunt van de Memorie van Toe lichting. De maatregel wordt slechts voorgesteld met het oog op de toestand in de sigarenindustrie. De minister zegt „waarschijnlijk" het ontwerp terug te nemen, indien de Kamer de verlaging wel en de verhoging niet zou aanvaarden. Wat bedoelt hij daarmee? Wat overigens de compensatie betreft, is die nog wel noodzakelijk nu de tabaksprijzen zo stijgen? De minister ontvangt daardoor al meer aan accijns. Maar indien de verhoging noodzakelijk is, dan aanvaardt spr hem eigenlijk alleen voor de duurdere sigaretten. De heer HOOGCARSPEL (Comm.) wijst erop, dat de rookgewoonten zeer sterk veranderd zijn. Maar anderzijds :s het waar, dat, indien de prijs van de sigaren verlaagd zou worden, de bevol king weer veel meer sigaren zou roken. Spr. verzoekt de minister dan ook het tweede deel terug te nemen. Wat hét dreigement om het ontwerp in te trek ken indien de Kamer het tweede deel niet aanvaardt betreft, bindt de minis ter de Kamer te veel. De heer RITMEESTER (V.V.D.) memoreert de slechte toestand, waar in de sigarenindustrie verkeert en de teruggang van de sigarenomzet. Spr. is er van overtuigd, dat voor de Ne derlandse sigaar in het buitenland een markt is, mits de prijzen niet te hoog •zijn. De huidige maatregel acht spr. niet voldoende om de prijs laag te houden. Waarom geen vrijstelling van invoerbelasting voor ruwe tabak? Het is een noodzakelijk complement van de voorgestelde maatregeL Spr. dringt voorts aan op verlaging van de accijns op kerftabak. Gezien de stijging van de accijns die nog zal voortgaan vraagt spr. zich af of de regering nog recht heeft op compensatie. De minister zal niet ver liezen, ook als hij de belasting op de sigaretten niet verhoogt. Spr. verzoekt het tweede deel terug te nemen. De minister van Financiën, prof. mr. LIEFTINCK, merkt op, dat het accent bij dit wetsontwerp ligt op de sociaal- economische zijde. Niet om voor fiscale zonden te boeten komt spr. thans voor de Kamer. Wel natuurlijk tevens om de Nog nooit zijn voor de uitzending van een rede van een Amerikaanse President zoveel radiozenders inge schakeld als deze. keer. De ..Stem van Amerika", de internationale zender van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, relayeerde de re de naar alle delen der wereld over 25 zenders. Hierop volgden samen vattingen in 26 talen. De volledige tekst werd in het Russisch vertaald voor een onafgebroken uitzending van 48 uur uit München, Tanger en Manilla. schatkist te behoeden voor grotere uit gaven. Van het nationale inkomen van 14 milliard besteedt ons land een half mil liard aan roken. Een groot deel van het bedrijfsleven is daarmee gemoeid. Maar het gaat niet goed in deze be drijfstakken, al neemt dan het aantal werklozen thans weer af en stijgt de omzet weer. Daarom heeft de regering gemeend de voorgenomen maatregelen doorgang te moeten doen vinden. Het is niet precies te zeggen, wat de oorzaak is van het teruglopen van het sigarenverbruik. Verandering van rook gewoonte gaat samen met stijging der prijzen; dit laatste is het gevolg van gestegen grondstoffenpriizen, gestegen lonen en relatief sterk gestegen accijns op sigaren. Spr. zegt, dat wij hier niet te maken hebben met 'n voorstel tot belastingver laging, maar tot belastingverschuiving Dit middel een zeer uitzonderlijke stap heeft de regering gekozen, om dat op korte termijn geen wijziging in de accijnzen verwacht kan worden. De regering realiseert zich, dat de maatregel slechts in beperkte mate uit komst kan geven. Daarnaast zal het be drijfsleven een taak hebben. Wat de compensatie aangaat, bestrijdt spr. de mening, dat de meerdere ac cijns-inkomsten ten gevolge van hogere prijzen niet in het gedrang gebracht mogen worden. Dit is een geheel andere zaak en mag niet als compensatie be schouwd worden. Daar komt bij, dat het verbruik bij stijging der prijzen zal dalen. De kwestie moet dus uitsluitend fis caal bezien worden. Spr. is tot de con clusie gekomen, dat de grens hoger kan liggen dan 35 gulden. Hij zal een nota van wijziging indienen, waarbij de grens op 45 gulden wordt gesteld. De regering hecht wel zeer aan het tijdelijke karakter van deze wet, om dat deze doeleinden eigenlijk langs de weg van de accijnzen nagestreefd die nen te worden. Het ontwerp wordt zonder stemming aangenomen. De vergadering wordt Woensdag te 0.23 uuF gesloten. De tafeltenniscompetitie is begonnen en buiten verwachting heeft Winfried zich tegen het uit de hoofdklasse gede gradeerde A.M.V.J. van zijn beste zijde laten zien. Met niet minder dan 100 won het op overtuigende wijze. V.I.F. zegevierde in de moeilijke uitwedstrijd tegen 't Balletje met 64. M.T.T.C. is zijn entrée in de hoogste klasse begonnen met een kleine neder laag tegen Ned. Lloyd. De kans op een gelijk spel was echter absoluut aanwe zig. Door wat meer zelfbeheersing had dit zeker bereikt kunnen worden. De volgende dag tapten de Maastrichtena ren echter uit een ander vaatje tot schade van Never Down, dat zonder H. Thien uitkwam. Met een 73 overwin ning keerden zij naar huis terug. Zoals te verwachten was won Sparta met klinkende cijfers van Barna (100). Een verrassing was de 64 overwinning van Well Shot op Rapid, dat echter zon der H. Clausen uitkwam. Het Rotter damse Wifra kon 'het tegen het goed spelende Quick niet bolwerken en ver loor met 8—2. Sparta 1 1 0 0 2 100 Quick 1 1 0 0 2 82 Ned Lloyd 1 1 0 0 2 6—4 Well Shot 1 1 0 0 2 6—4 M.T.T.C2 1 0 1 2 11—0 Rapid 1 0 0 1 0 46 Never Down 1 0 0 1 0 3—7 Wifra 1 0 0 1 0 2—8 Barna 1 0 0 1 0 0—10 In de Overgangsklasse B begon V.I.F veelbelovend door een 64 overwin ning op 't Balletje. De zege is hoofd zakelijk te danken aan het iets meer technische en vasthoudende spel der Hilversummers, die hierdoor enkele partijen in hun voordeel beslisten. Voor a.s. Zaterdag staat de thuiswedstrijd te- Wim Slijkhuis zal op 12 December per vliegtuig uit Londen vertrekken voor een tournée door Nieuw-Zeeland, welke van 26 December tot 2 Januari zal duren. gen de stadgenote Quick 2 op het pro gramma. Deze laatste verloor weliswaar met 6—4 van het sterke Hilversum, doch zal tegen V.I.F. wel alle pogingen in het werk stellen om het verloren terrein te herwinnen. Een gelijk spel behoort daarbij zeker niet tot de onmogelijk heden. De overige uitslagen waren: U.T.T.C.—Barna 2 5—5; A.V.G.A K.K.K. 37; Quick 2Hilversum 46. K.K.K1 1 0 0 2. 7-3 V.I.F1 1 0 0 2 6—4 Hilversum 1 1 0 0 2 64 U.T.T.C1 0 1 0 1 5—b Barna 2 1 0 1 0 1 55 't Balletje 1 0 0 1 0 4—6 Quiok 2 1 0 0 1 0 46 A.V.G.A1 0 0 1 0 3—7 In de Overgangsklasse C verraste Winfried vriend en vijand door met niet minder dan 100 van A.M.V.J. te win nen. In* grootse stijl, hetgeen veel voor de toekomst doet beloven, wonnen de Winfried'ers hun partijen. Vooral de partijen MatenDuineveld en Hende- riksSmit waren van prima gehalte. Ook Hoonhout liet zien wat tafeltennis sen is in zijn partij tegen Henderiks (217; 212). Deze overwinning zal Winfried zeker veel vertrouwen schen ken in de moeilijke thuiswedstrijd tegen Sparta 2 op a.s. Zaterdag. Indien de Haarlemmers serieuze plannen hebben, zal deze wedstrijd gewonnen dienen te worden. Jong Leven heeft het in Hoorn niet kunnen bolwerken. Met een 73 neder laag keerden de Amsterdammers naar hun woonplaats terug. Ongetwijfeld was het meespelen van Kooy bij Disnie een versterking, doch gezien het score-ver- loop (6—1; 11; 21; 22; 3-2; 33) had een gelijk spel niet tot de onmoge lijkheden behoort. De beste man van Jong Leven was dit keer Kramer, die voor twee winstpunten zorgde. Van Gaaien bracht het tot een overwinning door een zege op Beukman. Putman was echter niet in vorm en moest in al zijn partijen de meerderheid van zijn tegenstanders erkennen. A.s. Zaterdag kan Jong Leven zich echter herstellen van zijn nederlaag door een overwin ning op het vrij zwakke T.O.G. 2. De overige uitslagen waren: Sparta 2 —Rapid 2 5—5; T.O.G. 2—A.V.G.A. 2 0—10. Winfried 1 1 0 0 2 10—0 A.V.G.A. 2 1 1 0 0 2 10—0 Disnie 1 1 0 0 2 73 Sparta 2 1 0 1 0 1 5—5 Rapid 2 1 0 1 0 1 5—5 Jong Leven 1 0 0 1 0 37 A.M.V.J1 0 0 1 0 0—10 T.O.G. 2 1 0 0 1 0 0—10 Het competitieprogramma voor Zater dag 21 October luidt: Hoofdklasse: M.T.T.C.—Well Shot; Ra pidNever Down. Overgangsklasse B: Hilversum't Bal letje; K.K.K U.T.T.C.; V.I.F.—Quick 2; Barna 2A.V.G.A. Overgangsklasse C: A.V.G.A. 2Dis nie; WinfriedSparta 2; Jong Leven T.O.G. 2; Rapid 2—A.M.V.J. Aan de Argentijnse voetballers, die in Mei 1951 naar Engeland komen, zal een grote eer te beurt vallen: hun wedstrijd tegen Engeland zal in het beroemde Wembley-stadion worden gespeeld. Tot nu toe wordt dit stadion alleen gebruikt voor de cupfinale, voor de ontmoeting EnglandSchotland, wanneer die in Engeland plaats heeft, en voor enkele andere belangrijke evenementen in het Engelse sportleven. Voor internationale voetbalwedstrijden wordt meestal een van de grotere clubvelden gekozen, doorgaans dat van Arsenal op Highbu ry, van Tottenham Hotspur aan White Hart Lane of van Chelsea op Stamford Bridge. Maar in het jaar van het estival of Britain" zullen de Argentijnen het be roemde grastapijt van Wembley, mis schien het mooiste van de wereld, mo gen bespelen. En, afgezien van het Olympische voetbaltoumooi en van een in oorlogstijd gespeelde landenwedstrijd tegen Frankrijk, zijn zij de eerste bui tenlanders aan wie deze onderscheiding ten deel valt. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de match EngelandArgentinië op Highbury te doen spelen. Maar het Ar- senaïveld biedt slechts aan 70.000 toe schouwers plaats en de F. A. kwam la ter tot de conclusie, dat de wedstrijd van 9 Mei vrijwel zeker het Wembley- stadion met zijn bijna 100.000 plaatsen geheel zal kunnen vullen, zó groot is de reputatie van het Argentijnse voetbal in Engeland. De Argentijnen, die naar men weet niet aan het jongste toumooi om de Jules Rimet-beker hebben deelgenomen, houden staande dat zij het beste voetbal van Zuid-Amerika spelen. Een verge lijking met het spel van Uruguezen en Brazilianen zal echter niet gemakkelijk zijn, omdat de Argentijnen op een vreemd terrein zullen optreden en in omstandigheden, die totaal verschillend zijn van die voor welke uitwedstrijd ook, waaraan ze in de laatste vijftien of twintig jaar hebben deelgenomen. Het Britse publiek is echter sportief en het zal de gasten zijn lof er toejuichin gen niet onthouden wanneer zij die ver dienen. Indien de Argentijnen winnen zullen zij de eerste buitenlanders zijn na de Ieren, die Engeland op eigen grond verslagen hebben. Ongetwijfeld zullen ze alle zeilen bijzetten om het zover te brengen. Behoort u ook tot de categorie vrou wen, die niet zelf haar eigen japonnen maakt alleen omdat zij geen kans ziet zichzelf te passen? Zo ja, dan is er goed nieuws voor u. Of behoort u tot dis acrobatische wezens die het presteren zich in zulke bochten te wringen dat zij met veel moeite alle correcties op de rug kunnen aanbrengen, maar dan later van een eerlijke vriendin moeten horen, dat de coupe van de japon toch niet .ie dat is? Wel, dan is het goede nieuws ook voor u bestemd. De mogelijkheid is geschapen, om voor een gering bedrag een paspop naar eigen maten te laten maken. Zo'n pop is ge duldig: u kunt hierop de japonnen spel den en tot vervelens toe overspelden, net zo lang, totdat er niejs meer aan mankeert. Deze pasvorm wordt op het lichaam gemodelleerd. Hiervoor worden vellen .staniol, met dun papier beplakt gebruikt (op de foto links boven). Wanneer u ste. vig in de huls zit en alle plooitjes en kreukels zijn verwijderd, dan wordt de huls beplakt (rechts boven). Tja, daar staat u dan, volkomen ingebakerd. Hoe nu weer uit de huls te komen! Dit gaat heel eenvoudig, zoals de gehele proce dure eenvoudig is. De rug van het „har nas" wordt voorzichtig opengeknipt (links onder). U stapt er uit, en de ope ning wordt onmiddellijk weer gedicht. Tot zo ver uw aandeel. De afwerking: fixeren, bespuiten en het bevestigen op een stanöaard gebeurt zonder u. En zo krijgt u na verloop van korte tijd de paspop naar uw eigen model thuisbe zorgd. Dan kunt u er uw krachten op beproeven (rechts onder). Wanneer u de normale handigheid, die et: vrouw eigen is, bezit, zult u hoogst tevreden zijn over de snelheid waarmee u, dank zij de pop, de japon in elkaar tovert. Iedere klas bij ons op school," vertelde me dezer dagen een aardig blond meisje van een jaar of zeventien, „werkt voor een of ander goed doel." „Wat bedoel je met wer ken voor?" vroeg ik, want ik had nu niet zo'n bijster hoge dunk van zo'n schoolactivi teit. „Nu, de hoogste klas b.v.," luidde het antwoord. „Die doet armenbezoek. Dat bete kent, dat die meisjes in gezin nen, die het nodig hebben, gaan helpen. Aardappelen schillen, kousen stoppen, om- wassen en als er een baby^ komt b.v., zorgen ze, dat er een baby-uitzet komt." Nu moet ik eerlijk beken nen, dat ik toch wel even be duusd was door dat relaas. Huishoudelijke werkjes op knappen, dat begreep ik nog wel, maar hoe kwamen deze kinderen aan geld voor baby- uitzetten? Het antwoord was al weer eenvoudiger dan' ik had gedacht. „We organise ren een fancy-fair, je geeft eens wat van je zakgeld, je klampt eens een oom of tante aan, je vraagt eens of je moe der misschien nog goed heeft, dat ze toch niet meer ge bruikt en dat nog gebruikt kan worden om iets voor een kindje uit te maken." Ik moet zeggen, dat ik de ijver van deze meisjes be wonderde en vooral ook de kennelijke vreugde en het enthousiasme waarmee ze dit deden. Toen heb ik me afge vraagd, waarom we dit ook niet in het gezin zouden kun nen toepassen. Het is een heel goede manier om de kinderen te -leren ook eens aan anderen te denken en bovendien zullen ze al gauw een grote vindingrijkheid ontplooien als we er een soort wedstrijdelement in gaan brengen. Voor wie of voor wat we willen gaan zorgen is natuur lijk helemaal Vrij. Misschien kent iemand een gezin, dat er erg hard voor zit en dat best wel eens een goede Sinter klaas zou kunnen gebruiken. Een ander gezin zal mogelijk een goede kennis of familie lid hebben, dat door de bis schop is uitverkoren voor de bouw van een nieuwe kerk. Of misschien hoort u zelf onder een nieuwe parochie? Weer een ander zal een mis sionaris willen adopteren en speciaal voor zijn gebied wil len werken. Er zijn natuur lijk duizend en een „geval len" te bedenken, die onze hulp zouden kunnen gebrui ken, maar hoe komen we aan het geld? Het is natuurlijk het leukst om ook daarin elkaar de loef af te steken. Er zijn manieren genoeg, ook al or ganiseren we geen fancy-fair. Zo ken ik een jongen, die geregeld voor goede kennis sen de fiets oppoetst. Er zijn weinig mensen, die daarvoor naar de fietsenmaker gaan en veel, die een hekel hebben aan een modderige fiets. Een andere jongen tekent erg aar dig en heeft geregeld „op drachten" voor kleine ca deautjes. Een meisje maakt keurige frivolité kantjes. Een lapje fijn linnen met zo'n kantje levert als zakdoekje heus wel een winstcentje op. Stel eens zo'n „werkactie" in uw gezin voor en zie eens naar het resultaat. Behalve voor de geholpene lijkt het me ook voor het eigen gezin bevorderlijk als ieder zijn krachten eens gaat ont plooien. Welke aardappelsoort zullen wij kiezen om gere geld bij onze groentehande laar te betrekken of om voor de. winter op te slaan? Is het wel juist, wat vele huisvrouwen hierop onmid dellijk antwoorden: „In ieder geval klei-aardappelen, want dat zijn de beste. Die an dere hebben we in de be zettingstijd en tijdens de eer ste wereldoorlog al vaak genoeg moeten eten." Daarbij denken zij aan de zwarte veen-aardappelen, die in normale tijden ook nu, gelukkig naar de aard appelmeelfabrieken gaan of als veevoeder gebruikt wor den, daar zij voor directe men selijke consumptie eigenlijk ongeschikt zijn. Gebleken is echter, dat ve len de tand-aardappelen met deze fabrieksaardappel over één kam scheren, ter wijl de goede zandaardappel als regel op één hoogte ge steld kan worden met de klei-aardappel van goede kwaliteit. Zo min als het juist is, dat alleen de dure aardappelen goed kunnen zijn, zo min is het verstan dig te denken, dat alleen de kleiaardappel goed is. Er zijn grote onderlinge verschillen zowel tussen klei- als tussen zandaard- pelrassen. Ook is het ene aardappelras beter geschikt voor de ^kleigrond, terwijl hat anderè op zand beter tot zijn recht komt, terwijl weer andere zowel op klei- als op zandgrond goed ge dijen. De. Eigenheimer ge niet bijvoorbeeld een goede reputatie als klei-aardappel, maar ook op zand gekweekt is deze aardappel zeer goed van kwaliteit. De Noordeling daarentegen, die vooral in het Noorden van het land zeer gewaardeerd wordt, verbouwt men bijna uitslui tend op zandgrond. Weliswaar is de schil- kleur van kleiaardappelen in de regel mooier dan van zandaardappelen immers van deze laatste heeft de schil meestal een donker aanzien deze kleur ver andert echter niets aan de kwaliteit! Er zijn donker gekleurde kleiaardappelen van prima kwaliteit en licht gekleurde zandaardappelen van een veel mindere kwa liteit. Zo ziet men dat aan het uitzqeken van geschikte aardappelen voor het mid dagmaal meer kanten zit ten dan een eenvoudige keu ze tussen klei- en zand aardappelen. Overleg met uw hande laar, let op de prijzen en probeer de soorten, die hem èn u het meest geschikt lij ken. Dan kunt u uw keus maken, onafhankelijk van een vooroordeel omtrent klei- of zandaardappelen. Ook in voedingswaarde en houd baarheid staat immers de goede zandaardappel niet bij de klei-a^rdappcl ten ach ter. De bereiding is voor beide soorten gelijk. Zowel zand- als kleiaardappelen behouden hun smaak en voedingswaar de het best en zien er ook het mooist uit, wanneer zij gekookt worden in zo wei nig water, dat zij vrijwel niet afgegoten behoeven te worden. Zodra de inhoud van de pan kookt, dient het vuur te worden getemperd, tot de aardappelen gaar zijn. Cogyrl2MJ_AJB^Bo«_6_Copenhog^ 145. Kun je je voorstellen, wat er gebeurde? Sam gooide in iedere trompet een paar tomatenToen konden de trompetters blazen wat ze wilden, er kwam geen geluid uit. Sim, Sam en Rasmus wan delden naar de koning toe en zeiden: „Majesteit, wij staan tot uw dienst." „O, dank je wel," zei de koning verbaasd. „Maar ik wil eerst wel eens zien, of jullie goede musketiers zijn. Laat ons horen, of jullie op de trompet kunnen blazen." O, lieve help. En alle trompetten zaten vol met tomaten. De vice-president van de F.I.F.A. Serge Savin die tevens voorzitter is van de door Noorwegen en Zweden toerende Russische club Sportak uit Moskou, verklaarde dat Rusland zowel belangstelling heeft voor het wereldkampioenschap 1954 in Zwitserland als voor dat van 1958 in Zweden, mits de data, welke voor beide tournooien worden vastgesteld, goed uitkomen voor de Russen. De heer Savin verklaarde voorts dat men in de Sovjet Unie ook denkt aan een uit breiding van de internationale betrekkingen in andere takken van sport AARDIJK 18 te Rotterdam, ABBEDIJK 17 bij Kp. Orange, AOINDA 17 n Singa pore, ALDERAMIN 17 bij Kp. Verde, ALM- DIJK 17 te Port of Mexico, ALPHACCA 17 bij Kp. Orange, ALPHARD 17 n. Rosarlo, ALUDRA p. 17 Las Falmas, ALWAKI 17 te Philadelphia. AMSTELDIJK 18 te Rot terdam, AMSTELKERK 17 bij Kp. Blanco, AMSTELSTAD 18 te Makassar, ARMILLA 18 te Saigon, BENNEKOM 18 te Mauta; BEVERWIJK p. 17 Finisterre, BLOEMFON TEIN 18 te Kaapstad, BLOMMERSD1JK 17 n. New York, BONAIRE 17 bij Kp. Orange, CALTEX DELFT 18 te Suez, CAL- TEX LEIDEN p. 17 Algiers, CALTEX PER NIS p. 18 Gibraltar, CALTEX UTRECHT 17 bp Kp. Roco, CALTEX NEDERLAND 2,'„i1,?uessant' CELEBES 18 te Djeddah, CHAMA p. 17 St. Eustatius, CISTULA 17 bU^Trinidad, CLAVELLA 18 te Beiroeth, CORYDA p. 17 Bona, COTTICA p. 17s Fi nisterre, DELFSHAVEN 17 bij Porto Praya, DUIVENDRECHT 17 bij Freetown, EEM- LAND p. 17 Bonavista. ERINNA 17 n. Miril' FARMSUM 17 bii Lands End, FELIPES p. 17 Bangka. FRIESLAND 17 n. Belawan, GAASTERKERK 17 v. Antwerpen, GAROET /7 n. Probolinggo, HOOGKERK 17 n. Ant- V werpen, INDRAPOERA 17 n. Semarang, JA GERSFONTEIN 17 bij Dakar. KARSIK 17 te Palembang, KERTOSONO 17 n. Port Saïd, KOTA GEDE 18 te Djakarta, LANGKOEAS 17 te Banjuwangi, LARENBERG 17 bij Kp. Palos. LAWAK 17 te Singapore, LEERDAM 17 bij Kp. Race, LEMSTERKERK 18 te Dubai. LEOPOLDSKERK 17 te Suez, LEU- VEKERK 17 te Aden. LIMBURG 18 n. Kaap stad. LINDEKERK p. 17 Kp. St. Vincent, LUNA p. 17 Finisterre, MAETSUYCKER 17 n. Djakarta, MEERKERK 18 te Singapore, MITRA 17 bii Fayal, MIJDRECHT p. 17 Kp. Frio. NESTOR 17 n. Amsterdam, NIEUW AMSTERDAM 17 bij Kp. Sable. NIGER- STROOM 17 n, Winnebah, ONDINA 17 n. Suez, PHRONTIS 17 te Pladiu, PRINS WIL LEM VAN ORANJE 17 bij Kp. Clear. RAKI 17 te Semarang, REMPANG p. 17 Kp St. Vincent, RIDDERKERK 17 bij Kp. Palmas, ROEBIAH 18 te Belawan, RONDO 18 te Cal cutta, SAPAROEA p. 17 Vlissingen, SCHER- PENDRECHT p. 17 Flores. SCHIEDIJK 17 te Hamburg. SOMMELSDIJK 17 n. Cuba, STAD BREDA 17 te Hamburg, STAD MAASTRICHT p. 17 Gibraltar, STAD SCHIEDAM p. 17 Kp. St.. Vincent, STAD VLAARDINGEN 17 bij Bergen, SUMATRA 18 te Colombo, TABINTA 17 te Hollandia, TARIA 17 bij Sombrero Eil., THEMISTO 17 n. Rotterdam, TIBA 17 bij St. Pauls Rocks. TOSARI 17 bij Kp. St. Vincent. TROMPEN BERG 17 bij Ouessant, VAN HEUTZ 18 te Singapore, VENUS p. 17 Brindisi, VOLEN- DAM 17 n. Sydney, WILLEM BARENDSZ (walvisv.) 17 bij Fayal. WESTERDAM 17 bij Kp, Race, WILLEMSTAD 17 te Madeira, ZWIJNDRECHT 17 n, Vlaardingen. Tijdens een vergadering van het distriet Zuid Holland van de Nederlandse Boksbond, welke te Rotterdam werd gehouden, werd met algemene stemmen besloten een motie van wantrouwen tegen het hoofdbestuur van de N. B. B. in te dienen. In deze mo tie worat het en bloc aftreden van het gehele bestuur geëist. In de Harringay arena heeft Randolph Turpin Dinsdagavond het kampioenschap van Gr. Brittannië middengewicht gewon nen door een k.o.-overwinning in de vijfde ronde op de titelhouder Albert Finch. In het Rubenspaleis te Antwerpen heeft de Belgische middengewicht Cyrille Delan- noit Dinsdagavond van de Fransman Krawczyk gewonnen door opgeven in de vierde ronde. VEEMARKT GRONINGEN, 17 Oct. Kali- en melkkoeien: le soort f 925975, 2e soort f 800875, 3e soort f 650—775, kalfvaarzen f 775850, f 500700, voorjaarskalvende koeien f 650750, 550—600, vare koeien f 600—650, 450—525, stieren f 2.10—2.20, 1.802.per kg. geslacht gewicht, kal veren en pinken f 150450. slachvtee f 2.30— 2.40, f 2.10—2.20, f 1.80—2.— per kg. gesl. gew., nuchtere kalveren f 30—48.—, weide- schapen f 8595, 6575, vette lammeren 5590, vette schapen f 96120, biggen f 2530, f 1520, vette varkens 1.701.80, f 1.461.60 per kg. levend gewicht, zou ters f 1.481.52 levend gewicht. Aanvoer: 209 runderen, 291 kalveren, 310 schapen, 441 varkens, 482 biggen, 25 bokken en geiten, totaal 1758. GRAANBEURS GRONINGEN, 17 Dec. Rode tarwe f 19.2023.15, witte tarwe f 19.20 f 23.15, inlandse rogge 20.20—26.70, win- tergerst f 24.20—29.30, wintergerst pel £29.30 —29.70, zomergerst 26.20—29.45, Mansholt gerst f 29.46—31.—, witte haver 23.20—28.20, hala capucijners f 55.2570.25, groene erw ten f 33 2540.25, paardenbonen f 28.25 32.75, koolzaad f 50.3059.karwijzaad 85.40110.40, blauw maanzaad 100.50 f 135.40. VEEMARKT DOETINCHEM, 17 Oct. Aan gevoerd werden 1925 stuks vee, n.l. 948 run deren, waaronder 190 vette runderen, 178 vette kalveren, 245 nuchtere kalveren, 79 schapen, 9 geiten. 13 paarden en 457 big gen. De kopers besteedden de volgende prij zen: Kalf- en melkkoeien f 650900, kalf vaarzen f 625825, herfstkalvende koeien f 625750, guste koeien f 525650, pinken 325450, graskalveren f 190—240, nuchtere kalveren f 4065, schapen f 7090, lamme ren f 5060, alles per stuk. Vette kalveren f 1.60—1.80 per kg. levend gewicht, vette koeien en vaarzen eerste kwa liteit f 2.55—2.70 per kg. geslacht gewicht, vette koeien en vaarzen tweede kwaliteit f 2.35—2.50 per kg. geslacht gewicht, stie ren f 2.102.20 per kg. geslacht gewicht. De aanvoer was vrijwel gelijk aan die van de vorige week. ROTTERDAM, Veemarkt, 17 Oct. Aan voer in totaal 5676, vette koeien en ossen 775, gebruiksvee 2097, vette kalveren 110, graskalveren 381, nuchtere kalveren 695, varkens 219, biggen 611, paarden 259, veu lens 9, schapen of lammeren 426. Vette koeien per kg. in cents resp. le, 2e en 3e kw.: 250—270 220—250 170—220. Vette kal veren 300—340 270—290 200—240, Slachtpaar- den 170 160 150. Graskalveren resp. le, 2e en 3e kw. prijs in guldens per stuk, Gras kalveren 290 200 150, Nuchtere kalveren 55 50 45, Biggen 42 37 28. Schapen 110 75 60, Lammeren 85 75 6f, Melk- en kalfkoeien 950 840 740, Vare koeien 600 525 475, Vaarzen 650 600 525, Pinken 475 400 350. Vette kalveren, iets,grotere aanvoer, vlotte handel, prijshoudend, graskalveren, niet ge heel prijshoudend, nuchtere kalveren lagere prijzen, slachtpaarden, slechte handel, lage re prijzen, melk- en kalfkoeien niet geheel prijshoudend. PURMEREND, 17 Oct. Eierenmarkt: 3000 Kipeieren 1516; 500 Eenden eieren 9 p. 100; 2000 Henne'neieren 1112 per stuk. Veemarkt: Runderen, totaal 779 stuks. 356 Vette koeien 1.802.60 p. kg, vlug; 221 Geldekoeien 525780, matig; 127 Melkkoeien 650975, stug; 25 Pin ken 350580, stug; 18 Stieren 550980, stug; 32 Graskalveren 160255, stug; 170 Kalveren, vette 120275, stug; Nuchtere kalveren v. d. sl. 4090, stug; 180 Vette varkens v. d. slacht 1.70—1.90 p. kg, stug; 864 Magere varkens 4052.50, stug; Big gen 2540. stug; 1747 Schapen, weiderij 70120, matig; fokkerij 75105, matig; Lammeren 5595, matig; 74 Bokken en geiten 1050, stug; 28 Paarden 575750, stug; 12 Fokzeugen 220380, stug; 3854 totaal aantal dieren. 560 Konijnen 15. DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. - KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gram., 7.30 conc., 7.45 Mor gengebed. 8.00 nieuws, 8.15 amusem.muz.. 9.00 vrouw. 9.35 gram., 9.40 schoolradio. NCRV: 10.00 hobo. 10.45 gram. KRO; 11.00 zieken, 11.45 schoolradio, 12.00 Angelus, 12.03 lichte muz.. 12.55 zonne wijzer, 13.00 nieuws. 13.20 gram., 13.30 zangrecital. NCRV: 14.00 lichte muz., 14.45 vrouw. 15.30 Duitse geestel. liede ren, 1645 zang. 1700 jeugdjournaal. 17.30 Tussen Dollard en Schelde, 17.50 reger.uitz., 18.00 pianoduo, 18.15 Kleine Nachtmusik v. Mozart, 18.30 land- en tuinbouw, 19.00 nieuws, 19.15 levens vragen, 19.30 nocturne, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 steravond. 22.00 gram., 22.15 Vaart der volken, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. - AVRO: 7.00 nieuws. 7.15 gymn., 7.30 gram. VPRO: 7.50. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram.. 9.15 gram., 9.30 amusem.muz., 10.30 vrouw 10.35 amusem.muz., 10.50"kleuter, 11.00 klass. muz., 11.45 lezing. 12.00 amusem. muz., 12.33 In 't spionnetje, 12.38 gram., 12.45 Zuid-Amerik. ork.. 13.00 nieuws, 13.20 amusem.muz., 13.45 U kunt het ge loven of niet, 13.50 Zigeunerork., 14.00 naailes, 14.30 klass. muz., 15.00 zieken, 16.00 lezing over muz., 17.00 kaieido- scoop, 18.00 nieuws, 18.15 tafeltennis, 18.20 sport, 18.30 klass. muz., 19.10 brand weer, 19.20 zang, 19.45 reportage, 20.00 nieuws, 20.05 zoeklicht, 20.20 Concert- geb.-ork.. 21.25 gram., 21.45 Ronde taf elconf., 22.15 amusem.muz., 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.30 lichte muziek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4