KRACHT c |K.P.M. voor gerecht gedaagd STRIJD OM PYONGYANG IN VOLLE GANG WtÈmmBBÊ si tegenover kracht OPSTANDELINGEN VEROVEREN EEN BELANGRIJKE TOEGANGSWEG Washington: situatie ernstig, niet wanhopig Z.-Molukken eisen staking van vervoer van troepen der RJ. Verwarde gevechten in buitenwijken MacArthur verwacht geen tussen komst van Rusland of comm. China Troepen V.N. niet tot aan de grenzen Tijdens oorlog documenten misbruikt van Britse ambassade te Ankara Talrijke schaakmeesters naar toumooi te Amsterdam IA Chinese strijdmacht langs de grens samengetrokken? BELASTINGONTWERPEN IN TWEEDE KAMER „Het weer Alle importsigaretten duurder? 75.000 a 100.000 man van V.N. rukken op Tot hoofd en hart Duitsers namen het niet serieus op DONDERDAG 19 OCTOBER 1950 74ste JAARGANG No. 248200 DE STRIJD IN IN DO-C H IN A De wapenhulp aan Frankrijk Jeep rijdt over een vluchtheuvel Vrouw gedoodman zwaar gewond ■aÉrat De brief van mevrouw H. Roland Holst TREIN ONTSPOORD BIJ LAGE ZWALUWE r ONDER HET MOM VAN HUISKNECHT Bevin bevestigt de geschiedenis Zuiveringsactie op Zuid-Celebes India zal Indonesië steunen Als kwestie-Ambon in de Veiligheidsraad komt VAN 9 NOV.—11 DEC. Schaakfestijn van grote allure BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27. tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Rurv V/nd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogle. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 37 cents per week. f 1.60 per maand, f 4.80 per kwartaal. President Truman, de onvermoei bare, heeft in zijn Dinsdagavond te San Francisco gehouden rede, die door de hele wereld met spanning tegemoet werd gezien, een krachtig ëeluid doen horen tegenover de drei ging, de obstructie en de draaierijen der Sovjet-Unie. Hij heeft die rede ge houden onmiddellijk na zijn terugkeer van het eiland Wake, waar hij in een opmerkelijk kort onderhoud met Mac- Arthur Amerika's defensieve politiek 'n Azië heeft besproken, van welk on derhoud ook na zijn rede niet meer dan de vage omtrekken bekend zijn geworden. De kortheid van het ge- sPrek met MacArthur gezien in ver hand met de lengte der reis, welke daarvoor moest worden afgelegd, wijst evenzeer op de eensgezindheid van President en generaal als op de impor tantie van het besprokene. Als hiermee samenhangend mag ■hisschien worden gezien de vastbe slotenheid, waarmee Truman in zijn jongste radio-rede een soort van ulti matieve uitdaging richtte tot de Sov jet-Unie om „concrete en positieve be wijzen te geven van haar voornemen om voor de vrede te werken' Zolang deze bewijzen even weinig overtuigend gegeven worden als in het verleden of liever: zolang de bewijzen van net tegendeel worden gegeven zal Ame- Tika, aldus de president, voortgaan hiet het opbouwen van de gemeen schappelijke verdedigingskracht van de vrije wereld. De eisen, welke hij stelde aan de geloofwaardigheid van een eventuele vredelievende gezind heid der Sovjet-Unie, blijken bij nader inzien tamelijk licht en slechts inge steld op het heden en de toekomst, °ok al behoeft men zich geen illusies te maken met betrekking tot Ruslands bekering aan de hand dezer program matisch in 4 punten opgestelde voor- Waarden. Het valt n.l. op, dat af gezien van de vage eis tot het optrek ken van het IJzeren Gordijn van Jmsland niet wordt gevorderd, het in het verleden gepleegde onrecht tc her stellen, bijvoorbeeld door mede te Werken aan het herkrijgen der vrij heid door de wederrechtelijk onder het communistische juk gebrachte Oost-Europese volkeren. Het stellen van deze en soortgelijke eisen tot her stel van in het verleden gepleegd on- recht zou de voldoening daaraan nog itleer illusoir gemaakt hebben dan de nakoming der thans gestelde voor- Waarden. Inmiddels vraagt men zich af, wat de toekomst zal brengen. Een toena dering van Rusland? Misschien wel, want meerdere tekenen hebben de laatste tijd daarop gewezen; mee? dan een schijnbare toenadering valt >=vcnwei naar redeh.fke kansbereke- ma^v, niet te verwachten van een ha a die onwil en kwade trouw in "fffv lrnperialistisch besmet blazoen geschreven heeft. Er is een naïeveteit, zoais door geen zinnig mcns kan Wor- i Cn,c! racht, voor nodig om in het m 'li1 wijle welwillende gepraat Van Wysjinski c.s. niet de passiepreek Van de vos te onderkennen. Niettemin geeft de gezindheid in diplomatieke kringen soms van zulk een naïeveteit blijk. Hoe vaak leest men niet, dat then in die kringen blij verrast is, Wanneer een Wysjinski af en toe een Vriendelijk woordje zegt. Men spreekt dan onmiddellijk over de hoop op een Vergelijk en ziet in de verte de dage raad van een durende vrede reeds gloren. Ieder nuchter denkend mens zal dan evenwel zijn schouders op halen en nog slechts hopen, dat het een diplomatieke manier betreft, wel ke niet direct in de richting ener ge vaarlijke verstandsverbijstering wiist. Zal er dan nooit een einde komen aan de thans heersende onhoudbare toestand van dreiging en koude oor log? Misschien wel, maar dan alleen door te rechter tijd die ene keuze te doen, buiten dewelke naar Truman s Woorden geen andere gelaten wordt; door de eigen defensie dermate op te Voeren, dat de lust tot agressie de ander vergaat; door, om wederom een aanhaling te doen uit Truman's rede, fkracht tegenover kracht" te stellen, "et opvoeren der eigen defensie tot b'terste sterkte met opoffering van een deel <}er volkswelvaart is vooral ^en begerenswaardig doel op zich; •^aar een droeve noodzaak wil het nu J'bbtaal zo - tenzij er alsnog een ti°hder mocht gebeuren, een beke- b^swonder zoals de historie wel- «.M nog nooit heeft gekend. Men zij t bter voorzichtig met het verwach- Van wonderen waarop men hoopt doe beter zich te richten naar de gelijkheid die men ervaart. v "'er, in Europa, zal het zaak zijn s.°°rt te gaan met de defensieve ver- y Crking. Terzij daarvan zowel als in vG'band daarmee dringt de noodzaak an een Europees statenverband op Jjderalistische grondslag. Wat hicr- er dezer dagen in de Tweede Kamer kpei>d bediscussieerd en minister Stik- j r s nogal opmerkelijk antwoord V, fr°P geven, voor wat Nederland treft? enige hoop. Zii Azië, waar de strijd op Korea jn goede einde nadert, zijn alweer j jSUge verwikkelingen gaande in gPr,°~Cbina. Amerika en Rusland din- n ora.de gunst der in dat werelddeel dp vr'.)e - gebieden, die er blijkbaar te Vo°rkeur aan geven ondanks alles j den in een laffe neutraliteit. tt denke aan de houding van onze nie-partner in de affaire Korea. In verband trof ons vanwege zijn 'ange humor de gisteren bekend geworden aanvrage der R.I.S. om lid ie Worden Z van de Commissie --O.-Azië teneinde enige ze) nebben bij het sluiten van voor enige zeggenschap ~*J slu'ten van een ,j dcsverdrag met Japan, dat diezelf- ti Republiek indertijd in het revolu- °nnaire zadel heeft geholpen. Zun°Wel in Eur°Pa als in Amerika hod n°S Ve*e offers en inspanningen d'g zijn om overeenkomstig het Yaac tegenover kracht" een soort is H Trede te bewerkstelligen. Ideaal t alles, op zich genomen, niet. ar het is de enige weg. Vietnamese opstandelingen hebben de voornaamste toegangsweg, die via de Chinese stad Namquan van communistisch China naar Indo-China loopt, ver overd. De Fransen hebben gedurende acht en zeventig jaar vrijwel ononder broken deze belangrijke toegangspoort beheerst, maar door de ontruiming van Dang-Dong is hieraan een einde gekomen. Militaire waarnemers beschouwen Lang-Son waarop de Fransen zoals gemeld zijn teruggevallen als een ideale plaats voor het lanceren van een invasie in Indo-China van China uit. In com munistisch China wordt, volgens de Franse militaire autoriteiten, het leeuwen aandeel van de dertig duizend Vietminh-guerilla's geoefend. U.P. meldt uit Hongkong, dat een grote Chinees-communistische strijdmacht samengetrokken zou zijn langs de grens van Indo-China. Generaal Tsjen Ming-Kiang, pas benoemd als gouverneur van (lat grensgebied, zou volgens binnengekomen berichten de Vietnamese opstandelingen meer steun toegezegd hebben. Het Franse opperbevel staat op het standpunt, dat het handhaven van de 100 km. lange keten van voorpos ten aan de grens met China niet lan ger verantwoord was, omdat de posten geïsoleerd waren en toch geen grens overschrijding konden verhinderen. Van Franse officiële zjjde is meege deeld, dat de alarmtoestanü, die in N. China is afgekondigd, betekent, dat alle verloven voor 'de soldaten zijn inge trokken en dat zij gereed moeten zijn om elk ogenblik in actie tc kunnen gaan. Hij houdt voorts ook de staat van beleg voor burgers in. Zij kunnen hun huizen niet verlaten en moeten gereed zijn voor evacuatie. Vandaag zou in de Franse nationale vergadering het belangrijke debat be ginnen over Indo-China. Naar in wei- ingelichte kringen verluidt, zou René Pleven tijdons dit deba^ de vertrou wenskwestie stellen, aldus A.P. Bao Dai, hoofd van de staat Vietnam, is gisteren per vliegtuig uit Nice naar Indo-China vertrokken „om bij de lij dende bevolking tc kuneen zijn". Het Vietnamese staatshoofd heeft aan de Franse Rivièra een vacantie van drie maanden doorgebracht, die tot veel cri- tiek aanleiding heeft gegeven. Bao Dai verklaarde, dat het duidelijk was, dat Vietnam door Vietnamese troepen moest worden verdedigd. „En wij zul len onze rechten volledig opeisen, om dat wij de volle last dragen om Frank rijk en andere landen te helpen. Het verheugt mii, dat de machtige Ameri kaanse bijdrage thans de verdediging van de democratische wereld heeft ver sterkt Ik zal mijn uiterste best doen om hieraan mede te werken," aldus Bao Dai. De Franco minister van Defensie heeft, volgens U.P., in de gisteren gehouden kabinetszitting medegedeeld, dat h|J in de V.S. de toezegging had gekregen voor een militaire hulp in het komende jaar ten bedrage van ruim twee en een half ORl BIRMA In de Tweede Kamer zijn gisteren de belastingontwerpen van minister Lief- tinck aan de orde gekomen. De bijzon derheden kan men in het verslag vin den op pagina 5. Hier kunnen wij vol staan met het aangeven van de algeme ne situatie, die zich begint af te teke nen. De heer Lucas wenst een verdere verlichting van de midden-inkomens, de socialist Hofstra schijnt wel bereid hem daarin te steunen, mits de heer Lucas dan goed vindt, dat de hogere inkomens zwaarder belast worden, op dat de totale opbrengst er niet op ach teruit gaat. Ook wil de heer Hofstra nog iets doen ten gunste van de aller laagste inkomens. Het is een Interessan te positie, doch er valt op het ogenblik nog niet veel van de oplossing te voor spellen. (Van onze verslaggever) Een jeep van de Amsterdamse ge meentetram heeft Woensdagmiddag een ongeluk veroorzaakt, waardoor een vrouw werd gedood en een man zwaar gewond. Beiden stonden op de vluchtheuvel van de brug tussen Ceintuurbaan en Roelof Hartstraat op de tram te wach ten toen de jeep op hen afreed. Zij wer den tegen de grond geslingerd en met een schedelbasisfractuur opgenomen. De vrouw, de 61-jarige weduwe E. F. van Dis later in het Wilhelminagast- huis overleden. Verwachting tot Vrijdagavond: Matige tot zwakke wind aanvanke lijk Westelijk, later hoofdzakelijk tus sen West en Zuid. In de nacht en ochtend plaatselijk mist, overigens zwaar bewolkt met plaatselijke op- klaringen en droog weer. Weinig ver andering in temperatuur. Zon: 7.12—17.37; Maan: 16.08—0.35. De repnbliek der Zuid-Molukken heeft door bemiddeling van haar bureau in 's-Gravenhage en haar vertegenwoordiger aldaar, dr. J. P. Nikijuluw, de Koninklijke Paketvaart Maatschappij in kort geding laten dagvaarden in ver band met het vervoer van troepen der R.I. naar Ambon. Dit kort geding, zal Donderdag 26 October a.s., des morgens 10.30 uur, worden behandeld door de president van de Amsterdamse rechtbank. De nieuwe Goodrich-drijfriemenfabriek te Akrqn (Ohio) begon haar werkzaam heden met het uitvoeren van de opdracht tot het vervaardigen van een drijfriem uit één stuk met een breedte van ruim een meter en een gewicht van 20.250 kg. De riem moet worden gebruikt voor het transporteren van erts uit schepen naar de wal in de haven van Baltimore. In de dagvaarding wordt de eis ge steld, d#t de K.P.M. veroordeeld zal wor den tot staking van haar medewerking bij het troepen- en materiaalvervoer van de R.I. naar Ambon. Mr. dr. C. Berk- houw,er uit Alkmaar, die als raadsman van de republiek der Zuid-Molukken optreedt, deelde desgevraagd mede, dat de aanval op Ambon beschouwd wordt els een schending van artikel 2, lid 1, van de overgangsovereenkomst, zoals die is afgesloten ter R.T.C. en aldus een on. rechtmatige daad is. Door schepen be schikbaar te stellen voor het vervoer van troepen en materiaal pleegt dus ook de K.P.M. een onrechtmatige daad, aldus de raadsman. 6 October zond het bureau Zuid-Mo lukken in Den Haag een telegram aan de K.P.M. in Amsteidam, waarin gepro testeerd werd tegen het beschikbaar stellen van schepen. 9 October zond de K.P.M. een antwoord, waarin er op werd gewezen, dat de K.P.M. zich gebonden zag „aan een contract met de legale re gering der republiek Indonesia, juist zoals zij voor de souvereiniteitsover- dracht een contract had met de voorma lige Nederlands-Indische regering. Op giond daarvan," zo schrijft de K.P.M, verder, „heeft de regering van Indonesië het recht K.P.M.-schepen te huren voor troepenvervoer en van dat recht wordt door haar gebruik gemaakt. In de huur. overeenkomst dient het personeel van de K.P.M. alleen voor vervoer en zal niet deelnemen aan oorlogshandelingen. Dat de K.P.M.-schepen actief zouden deelne men aan de actie tegen Ambon moeten wij nadrukkelijk van de hand wijzen." Het bureeu in Den Haag zond na ont- milliard dollar en dat er reden was om aan te nemen", dat zelfs dit reusachtige bedrag nog zou worden overschreden. In zijn eerste rapport over zijn bespre kingen met de Amerikaanse regerings autoriteiten inzake de financiering der Franse herbewapening zeide Moch, dat hij de volgende toezeggingen had gekre gen: le. Wapens en uitrusting ten bedra ge van 1.600.000.000 dollar, wellicht nog op te voeren tot het maximum van 2.200.000.000 dollar. 2e. Oorlogsmateriaal voor Indo-China ter waarde van 275.000.000 dollar. 3e. Een crediet van 200.000.000 dollar, dat Frankrijk naar eigen goeddunken kan besteden voor het aankopen of fabriceren van bewapening, aldus U.P. Het program omvat de vorming van nieuwe volledig uitgeruste divisies in het komende jaar en de voltooiing en uitrusting van vier of vijf „bestaande divisies De vijfde zal geheel met eigeii hulpbronnen worden uitgerust. Frank rijk zal op deze wijze aan het einde van 1951 over tien volledig uitgeruste en gemoderniseerde divisies beschikken. JONGPJON HAMHOENG SI NAN JOE uprTrPS AAN hf-T WCftK COMMUNISTISCHE AUTORITEITEN VER. LATEN DE STAD AM 7 WON SAN PJONGJANG TS J I NAM PO UID KOREAN OSONG 3TRPEPfa IK&NEN PJONG4AN A NGJA NG TSJOENTS JO N SPOORLIJNEN 5B4ÜI VPELT_PA! Generaal MacArthur heeft president Truman op het eiland Wake medege deeld, van mening te zijn, dat noch com munistisch China noch de Sovjet-Unie in Korea tussen beide zullen komen, aldus hebben hoge regeringsambtenaren te Washington volgens Reuter ver klaard. Voorts zouden de President en de Generaal overeengekomen zijn, dat de verbonden troepen een zekere afstand verwijderd dienen te blijven van de Mandsjoerijse en Russische grens. In Washington hoopt men, dat de troepen van de V. N. in 1952 van Korea zullen kunnen worden teruggetrokken. De regeringsambtenaren te Washing- Naar wij vernemen doelde de brief van mevr. Henriëtte Roland Holst aan Dr. Drees, die wij gisteren aan „Het Parool" ontleenden, niet op de adver tentie, Waarin opgeroepen was om Am- bon in de nood totaal in de steek te la ten. Naar blijkt is een soortgelijke actie opgezet door de redactie van „De Vlam in de vorm van een open brief aan Dr. Drees. Het spreekt vanzelf, dat dit misver stand niets afdoet aan de essentie van ons betoog. Het Russische van de me thode is dus alleen toepasselijk op de open brief van de Vlam-redactie. ton hebben Reuter verder medegedeeld, dat Truman en MacArthur overeenstem ming bereikten over alle belangrijke vraagstukken met betrekking tot het Verre Oosten, o.a. over de kwestie For mosa. Er zou voorts o.m. algemene overeen stemming zijn bereikt over het aantal Amerikaanse troepen, dat na het sluiten van een vredesverdrag in Japan zou blijven. Behalve Korea, Indo-China en •de kwestie van een vredesverdrag voor Japan zou ook gesproken zijn over de economische toestand en andere proble men van de Philippijnen. Ten aanzien van Indo-China zeiden de ambtenaren, dat er niet gesproken was over het gebruik van Amerikaanse troe pen, maar dat men het er over eens was, dat er snel wapens naar dat gebied moesten worden gezonden. In verband met verschillende berich ten omtrent de gevolgen van de in de Tweede Kamer aangenomen wet be treffende verhoging van de omzetbelas ting voor sigaretten wijst de ondervak groep import van tabaksfabrikaten er op, dat naar alle waarschijnlijkheid al le importsigaretten, dus ook die van 90 ct. of lager, enigszins in prijs zullen moeten worden verhoogd. Deze verho ging zal het gevolg zijn van het feit, dat de importsigaretten in alle prijs klassen, dus ook die van 90 ct. en lager, door de verhoogde omzetbelasting wor den getroffen. Vanmorgen zjjn de Zuid-Koreaanse eerste divisie en de eerste Ameri kaanse cavalerie-divisie in de Noord- Koreaanse hoofdstad Pyongyang van de Westzijde binnengedrongen. Zij vechten thans In de straten van de stad. Men verwacht, dat de verdedigers zich naar de Oostzijde van de stad zullen terug trekken, die door de 400 meter brede rivier de Taedong van de Westzijde gescheiden wordt. De communisten bie den felle tegenstand. De overmachtige troepen van de V.N. lopen hun linies echter onder de voet. Kort na het vallen van de duisternis werden gisteravond versterkingen naar de voorhoeden der V. N. ge zonden. Thans rukken 75.000 a 100.000 manschappen der V. N. tegen het laat ste belangrijke Noord-Koreaanse bol werk op. Naar men meent is president Kim Il-Soeng met de meeste Noord- Koreaanse hoge functionarissen enige dagen geleden naar het Noorden uit geweken. De woordvoerder van het achtste leger gaf geen communiqué uit „omdat de bewegingen zó snel zijn, dat de feiten steeds achterhaald worden". Een woord- voerderte Tokio zeide, dat geen bekend makingen gedaan zouden worden, voor dat Pyongyang hecht in handen der V. N. is. Ten Zuiden van de hoofdstad geven de communisten, die door de geallieerde troepen waren gepasseerd, zich zó snel aan de geallieerden over, dat men het niet kan bijhouden. In de afgelopen 24 uur werden meer dan 5000 gevangenen gemaakt, waardoor het totaal der gevan genen op ongeveer 70.000 wordt ge bracht. 1 Woensdagavond tegen middernacht is de laatste trein van Eindhoven naar Den Haag nabij post Möerdijkbrug aan de zijde van Lage Zwaluwe bij geringe snelheid ontspoord. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. bij de Duitsers de schuilnaam van Cicero droeg, geworden is. Deze week ver scheen er in de „Times" een advertentie, waarin Cicero „indien nog in leven" wordt uitgenodigd zich in verbinding te stellen met de adverteerder. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Enige tijd geleden verscheen bU de Britse uitgeversmaatschappij Wingate onder de titel „Operation Cicero" een boek van de hand van een zekere L. C. Moyzisch, die tijdens de oorlog optrad als spion voor de Duitsers in Tur kije. Genoemd bock beschrijft de werkzaamheden van een zekere Pierré, een Albanees, die onder de naam Elias als lijfknecht in dienst was bij de Britse ambassadeur in Ankara, Sir Hughe Knatchbull Hugesen. Deze Pierre zou erin geslaagd zijn de hand te leggen op zeer geheime documenten, welke be trekking hadden op de geallieerde oorlogsplannen. Hij zou van deze documen ten fotocopieën hebben gemaakt, welke hij door bemiddeling van Moyzisch verkocht aan Von Papen. Duits ambassadeur in Turkije, welke laatste han delde in rechtstreeks overleg met Von Ribbentrop. Pierre zou voor de eerste films 200.000 hebberfvontvangen in Engelse ponden en voor de volgende films een gezamenlijk bedrag van drie millioen gulden. Het was karakteristiek voor Von Ribbentrop, Von Papen en de nazi-mentaliteit, dat men er zorg voor droeg Pierre groten deels met vals geld te betalen. Onder de geheimen, welke door Pierre ver kocht zouden zijn aan de Duitsers, zou den zich, nog steeds volgens genoemd boek, bijzonderheden hebben bevonden over de geallieerde landingsplannen in Europa, een plan voor een luchtaanval op Bulgarije en de geheime notulen van de conferenties te Moskou, Cairo, Te heran en Casablanca. Gisteren onthulde Bevin, Grool-Brit- tannië's minister van Buitenlandse Za ken, in het Lagerhuis, dat de beweringen in het sensationele spionnageverhaal „Operation Cicero" op waarheid berus ten. Een conservatief Lagerhuislid vroeg hem of het inderdaad waar was dat be langrijke oorlogsgeheimen tijdens de af gelopen oorlog waren gestolen uit de Britse ambassade in Ankara. Bevin ant woordde hierop, dat in feite geen docu menten waren gestolen, doch dat een onderzoek had uitgewezen, dat een lijf knecht van de Britse ambassadeur erin geslaagd was uiterst geheime documen ten in de ambassade te fotograferen en de films te verkopen aan Duitsland. Bevin voegde hieraan toe: „Hij zou dit niet hebben kunnen doen, indien de am bassadeur zich had gehouden aan de voorschriften betreffende de bewaring van geheime documenten. Sindsdien zijn nieuwe instructies gegeven aan alle be trokkenen en er zijn nog andere maat regelen genomen om te'voorkomen dat een dergelijke lekkage nog eens zou plaatsvinden". De gehele Cicero-affaire heeft een zeer ironische kant. De Duitsers, die meen den slim te zijn door Pierre te betalen met vals geld, waren niet slim genoeg om de authenticiteit van de aldus ver worven informatie te kunnen beoorde len. Ofschoon zij voor een koopje de beschikking kregen over de belangryk- ste geallieerde oorlogsgeheimen die men zich maar denken kan, hebben zij ze nimmer au sérieux genomen. Niemand weet wat er van de spion, die vangst van dit antwoord opnieuw een brief aan de K.P.M., waarin gerefereerd v.erd aan het voorlopig verslag der Eerste Kamer bij de begroting voor de Overzeese Gebiedsdelen voor 1950. „Zo als u uit dit verslag zult zien," zo luidde deze brief verder, „moet in het alge meen het gebruik door de R.I. van Ne derlands materiaal ten behoeve van haar oorlogvoering tegen de republiek der Zuid-Molukken als in strijd met het recht worden beschouwd. Wjj verzoeken u daarom met de mees te nadruk uw standpunt tc herzien en uw schepen onverwijld aan het troepen vervoer van de R.I. te onttrekken. Wjj weten ons in dezen gesteund," zo ver volgt het bureau in Den Haag, „door het standpunt van voornaamste Neder landse juristen en zouden u in overwe ging willen geven om zelfs, indien u ten deze twijfel mocht koesteren aan de juistheid van dit standpunt, te handelen zoals onzerzijds van u wordt verzocht, daarbij aan ovxerwegingen van het ge weten de doorslag toekennend." Aangezien sedert deze brief d.d. 10 October van da zijde der K.P.M. geen antwoord meer is ontvangen, is de rege ring der Zuid-Molukken er toe overge gaan de K.P.M. in kort geding te dag vaarden. 10 October zijn zuiveringsacties be gonnen tegen „onruststokers" in Zuid- Celebcs, aldus wordt gezegd in een officieel communiqué, dat het militaire commando te Makassar heeft uitgegeven. II October werden verschillende plaat sen, waar guerillatroepen huisden, zonder tegenstand bezet, doch er moes ten talrijke versperringen worden opge ruimd. 12 October stuitten de troepen der R.I. nabij Siwa op tegenstand, waar op een vuurgevecht volgde. Tenslotte werd Siwa bezet, nadat een tweede een heid van de A.P.R.I. de gucrillavechters had aangevallen. 15 October werd Tanru Tedong door de A.P.R.I. bezet. Kapitein Adam van de Indonesische marine en H. Kraus, hoofd van de hy- drographische dienst in Indonesië, heb ben een bezoek gebracht aan de Ver. Staten en in Washington de verzekering gekregen, dat de Amerikaanse marine bereid is de Indonesische marine tech nische steun te verlenen. De heer Darmasetiawan. woordvoer der van het ministerie van Buitenlandse Zaken van Indonesië, heeft tegenover het blad „Pedoman" verklaard dat India Indonesië zal steunen, indien de kwes tie-Ambon aan de Veiligheidsraad wordt voorgelegd. De werkzaamheden aan het nieuwe station te Leiden en aan de verbetering der verkeerswegen rondom het station vorderen thans goed. Er is reeds een begin gemaakt met de bouw van een tunnel onder de spoorlijn LeidenAmsterdam. Als wij ons in de zon weten te ver blijden, zijn wij alle zorgen kwijt. De twintig schaakmeesters, die op initiatief en uitnodiging van de Stich ting Internationale Schaaktraditic te Amsterdam van 9 November tot 11 De cember in de hoofdstad zullen verblij ven, vormen daar de sterkste groepe ring, welke men sedert jaren in een in ternationale persoonlijke wedstrijd heeft ontmoet. Zij stempelen dit 20 deelne mers tellende monstertournooi tot een gebeurtenis, die niet alleen interessant en boeiend is voor Caïssa's lievelin gen, maar die zonder twijfel ook die genen zal vermogen te trekken, wier kennis van het schaken zich bepaalt tot de mogelijkheden van een Koningin, de sprong van het Paard en de namen van enkele grootmeesters. Die namen van De Grote Vijf van dit tournooi zijn de Amerikaan Reshevsky. de Argentijn Najdorf, de Zweed Stahl- berg. de Fransman Tartakower en onze landgenoot Euwe. Maar niet alleen on der hen schuilen de grote schaakmees ters van deze tijd. Daar zijp bijvoor beeld de Franse tournooi-winnaar-aan- de-lopende-band Rossolimo, de sterke Ier O'Kelly, de Joegoslaven Gligoric, Trifunovic en Pirc. de Tsjechen Foltys en Kottnauer, de Engelsman Golombek, de Argentijn Pilnik en als laatste bui tenlander de Italiaan Szabados. Neder land is behalve door Euwe. uitstekend vertegenwoordigd door Van Scheltinga, Kramer. Van den Berg en Donner. De twintigste man zal binnenkort worden aangewezen. Het tournooi wordt, zoals gezegd, ge- kouden van 9 November tot en met 11 December, met dien verstande, dat er op de Zondagen niet zal worden ge speeld en dat de Vrijdagen, zullen wor den benut voor de hangpartijen. De wedstrijden worden gespeeld in de grote zaal van de Beurs, van 's avonds 6 tot I uur. Ze wórden voorafgegaan door een ontvangst op 10 November, des avonds 8 uur in het Stedelijk Museum, waar tevens de loting zal geschieden. Uit de voorbereidingen, welke de Stichting heeft genomen, blijkt duide lijk. dat dit tournooi er op alle mogelijke manieren een zal zijn van waarlijk internationale aliure en wij van onze kant hebben ook maatregelen genomen om niet alleen de resultaten en het wedstrijdverloop, maar ook de sfeer en omlijsting van deze grootse internatio nale schnakreünie op waardige wijze aan onze lezers te kunnen presenteren. f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1