Basketball in de Gemeenteraad Zoekt u een huis elders in het land? Dans der prijzen Wethouder Geluk sleept overwinning uit het vuur dank zij voorstel van de heer Van Turnhout Ook voor gemeentepersoneel ROND DE LIEBRUG AGENDA DE WONINGTOESTANDEN IN DE BINNENSTAD Herstel van enkele huizen blijkt onmogelijk „St. Willibrordus" kwam bijeen Haarlems Huisvestingsbureau reikt u de hand Hoespelen de R.K. clubs? aangereden Elke sport bereikbaar voor ieder R.K. gezin DONDERDAG 19 OCTOBER 1950 STAD EN OMGEVING 5 pet. verhoging Overige agendapunten „Opzetjes" moeten worden voorkomen 5 pet. voor gemeente- personeel BRAND IN ZUSTERHUIS Burgerlijke Stand Middenstand protesteerde Naar de missie Défilé reserve-formaties Steun Wettig Gezag Eén uur loon voor hen, die alles gaven Openbare kleuterschool Uitspraken Rechtbank Biljarten f (UNSTHANDEL LEFFELAAR\ \2 TENTOONSTELLINGENJ AMBACHTSKUNST wandiapijien - weefwerk handweverij DE KNIP- SCHEER - kunstnijverheid poiierij - handgedrukie sloffen DE KUNST VAN HET EDELSMEDEN sieraden en ontwerpteke ningen MARTINSHOF Eefde - WAGENWEG 102. R.K. Schaakclub „Het Witte Paard" HEEMSTEDE Kath. Vrouwenbeweging Opening Sociëteit voor ouden van dagen Kostbare eend vermist ZANDVOORT Ledenvergadering Onder linge Tuinlliedenvereniging Huizenbouw in pian „Noord Hhmnenkort nog 21 woningen aanbesteed Schilderijententoonstelling ih raadszaal HOOFDDORP KIND DOOR JEEP BLOEMENDAAL Politiediploma MAKREELOORLOG TEN EINDE Gereserveerde markt Beurs van Amsterdam Beurs van New York - Het voorstel van B. en W., dat gister middag in de gemeenteraad ter sprake kwant, om de grote saai van het Kre lage huis te huren ten behoeve van ae beoefening van basketball en bad minton, zag er nogal onschuldig uit, maar het was in eerste instantie mevr. Scheltema (V.V.D.)die een nogal stevige critiek op dat voorstel uit oef enae. Zij vond het namelijk onjuist, dat de gemeente zich als huurster op wierp voor een basketball-club, waar door er dus sprake was van een in directe subsidie. Door deze indirecte subsidie stelt de gemeente zich verantwoordelijk en kan zij voor alle lasten oparaaicn, aldus spr. Zij had bovendien in deze gang van zaken geen vertrouwen, omdat het, be stuur van het Krelagehuis met in zee wilde gaan met de oetrokken clubs. Mevr, Scheltema kon daarbij trouwens ook niet juichen over de toelichting van het voorstel en zij was bang, dat bij aanvaarding een precedent zou worden geschapen. Beter achtte zij het, wan neer een en ander eens rustig bekeken werd bij de begroting over 1951. De heer Spek (A.irt.) viel haar vol komen by en verklaarde, dat hij nu geen lijn meer zag in de subsidies. Vele verenigingen moeien zichzelf maar be druipen, waarom moet de gemeente dan hier plotseling inspringen. De heer Schippers (K.V.P.) was onder de indruk gekomen van deze argumen ten en wilde eerst wei eens het ant woord van de wethouder afwachten. Evenzo de heer Van Turnhout (K.V.P.), die het in eerste instantie een gevaar lijke onderneming vond. Na een stevig pleidooi voor het voorstel aoor de heer Van der Giezen (Arb.) wees wethouder Geluk er in zijn antwoord op, dat er weliswaar sprake was van indirecte sub sidie, maar dat zulks ook bij andere tak ken van sport het geval was. De ge meente stelt velden en zalen beschik baar voor een lager bedrag dan de kos tende prijs. Hij noemde basketball een typische volkssport, die zich steeds meer verbreidde. Deze sport vraagt grote zalen en een nieuwe turnhal de be kende suggestie van de heer Van Turn hout zou dan ook de beste oplossing zijn. Maar gymnastiekzalen mogen er nu eenmaal nog niet gebouwd worden en de bouw van een turnhal zou boven dien te kostbaar zijn. De wethouder wees verder op het voordeel van basketoall. Wanneer deze sport meer ingang zou vinden, dan zou net voetoalentnousiasme wat getemperd worden en daarmede ook de vraag naar nieuwe terreinen. Op eén voetbalveld kunnen namelijk drie wedstrijden bas ketball tegelijk worden gespeeld. Ove rigens moest de raad deze wijze van suosidie als proef beschouwen. i ook geldend gemaakt zou worden voor de minder-valide arbeiders in gemeente dienst. Op voorstel van de heer Albrecht werd de verordening voor het College van Curatoren van de gemeentelijke gym nasia en lycea in zoverre gewijzigd, dat de aanbeveling van candidaten voor vacatures in handen komt van B. en W In de vacature van de heer C. W. Straathof werd thans officieel voorzien door dc beëdiging van de heer P. Otto- lini (K.V.P.) Deze werd tevens benoemd in de commissie van advies voor de exploitatie van de gemeentelijke werk inrichting en de heer Loerakker hoorde zich benoemd tot lid van de commissie voor toekenning van subsidie uit de ge- gemeentekas. De heer Voogd (Arb.) toonde Zich be vreesd voor dc Indonesiërs, die het de gemeente Haarlem wellicht kwalijk zou den nemen, dat zij aan een H.B.S. een leraar in de Maleise taal had benoemd en niet in het Bahassa Indonesia. Wet houder Geluk verklaarde echter, dat het Maleis nog de voertaal is, maar dat de beirokken leraar zich ook zou moeten toeleggen op het Bahassa Indonesia. Ook de N.Z.H. kwam nog even aan de orde en om alle misverstand te voor komen deelde de voorzitter mede, dat ieder raadslid in de gelegenheid was het jaarverslag in te zien. Ir. C. A. Doets kreeg eervol ontslag als president-directeur van het Gemeen telijk Energiebedrijf en. tenslotte stelde de heer Mol (comm.) de kwestie van het fotograferen in de trouwzaal aan de orde, waarop wethouder Happé mede deelde, dat waarschijnlijk in de eerst komende raadsvergadering B. en W. met een prae-advies zullen komen over deze kwestie. Het voorstel van B. en W. aan de Raad om het crediet, verleend voor ver nieuwing van de Liebrug, te verhogen met f 8300.zijnde het bedrag dat la ger geraamd was dan in eerste instantie was opgegeven, ontlokte nogal critiek uit de raad. De heer Spek (AR.) vroeg zich af, of het nu werkelijk niet moge lijk was, dat de raming de werkelijk heid althans benaderde. Waarom moest er bovendien ruim een jaar liggen tus sen de goedkeuring van het besluit en de aanbesteding van het werk? Spr maakte tevens een oprr^rking over het feit, dat deze extra kosten alleen op rekening kwamen van de gemeente Haarlem, terwijl zowel Haarlemmerlie- de als de gezamenlijke polders, die bij de vernieuwing van de brug zo'n groot belang hebbep, wel hun aandeel hadden in het oorspronkelijk geraamde bedrag. Nadat de heer Van Houwelingen Rijk- hoek (C. H.) enkele opmerkingen over de gunning had gemaakt, verklaarde wethouder Angcnent, dat er bij de in sehrijving sprake was van z.g.n. op zetjes. Dat de raming te laag was ge bleken, vond zijn oorzaak in het feit, dat de grondvastheid bijzonder was te gengevallen. Over de kwestie met Haarlemmerliede en de polders deelde hij mede, dat er overleg was gepleegd, maar dat de betrokkenen er geen cent meer bij wilden geven. De heer Goedee (Arb.) vond in een en ander aanleiding te pleiten voor de oprichting van een door de gemeente gecontroleerd bouwbedrijf. Daardoor zouden de opzetjes uit de aannemers wereld wel worden voorkomen. Maar wethouder Angenent was toch wel van mening, dat de heer Goedee de zaak wat al te somber inzag. „We moeten nu niet zwart gaan zien, wat grijs is ge schilderd", betoogde hij. Overigens zeg de hij toe, dat er nauwkeurig op toe gezien zou worden, dat, men geen ge bruik zou kunnen maken van de be kende opzetjes. Mevrouw Scheltema was met dat al niet overtuigd, de heer Spek evenmin. De heer Schippers had ook zijn prin cipieel bezwaar en de heer Van Turn hout betwijfelde, of basketball de voet bal zou temperen. Maar hij kwam toch met het verlossende voorstel om de club een directe subsidie te verienen, waardoor zij zelf een huurcontract kon afsluiten. Dat was de enige kans voor de wet houder om een meerderheid voor zijn voorstel te krijgen en hij toonde zich gaarne bereid het voorstel in die zin te wijzigen. De subsidie zou dan f 400 be dragen. Mevr. Scheltema vond het nog maar niets, maar de heer Spek was tevreden. Met de stemmen van de V.V.D. tegen werd het gewijzigde voorstel tenslotte aangenomen. Het voorstel om ook het gemeenteper- soneel de 5 pet. salarisverhogiging toe te kennen had eveneens nogal wat voeten in de aarde. De heer Vooren (comm.) wilde alle leden van het personeel een verhoging toekennen van f 180 per jaar, maar wethouder Bakker wees er op. dat men zich te houden had aan de Rijks regeling en dat het evenwicht tussen de verschillende salarissen niet verstoord mocht worden. Het voorstel van de heer Vooren tot toekenning van die f 180 werd met 35 tegen 4 stemmen verwor pen. Namens alle andere fracties vroeg de heer Albrecht, of B. en W. gebruik wil den maken van de dispensatie om de 5 pet. ook toe te passen boven de f 3600. Wethouder Bakker verklaarde nog geen officieel bericht omtrent die dispensatie ontvangen te hebben. Maar hij zegde toe daar gebruik van te zuilen maken, wan neer de ministeriële beschikking in zijn bezit was. Op een desbetreffende vraag ant woordde hij. dat de 5 pet. verhoging Gisteravond om kwart vóór zeven is een brand uitgebroken in het zusterhuis van de Flora-kliniek, dat gevestigd is aan het Floraplein 21. Een kamertje aan de voorzijde van de tweede étage, waar in zich op dat ogenblik niemand bevond, geraakte door een tot nu toe nog onbe kende oorzaak in brand. Door tijdig in grijpen van de brandweer werd uitbrei ding van het vuur voorkomen; het ka mertje brandde evenwel geheel uit. De politie stelt naar de oorzaak van de brand een onderzoek in. Geboren: F. K. L. A. BijleveldJung, z.; C. M. P. Groenendijk—Reuvers, z.; M. A. van CampenVisser, z.; W. M. van Veen Bijtjes, z.; B. E. RoosWyss, z.; C. J. A. NiessinkBiegel, z.; F. G. M. Habraken van den Haak, d.; F. WenninkHartman, d.; J. M. de VriesBlom, d.; S. H. Dekker Persoon, d. Ondertrouwd: G. J. van der Zon en G. Moerkerk, A. J. van Rijn en M. W. Kaag man, D. Lennings en W. M. T. van Meurs, C. P. J. 'Prins en C. E. Roosen, H. M. M. van Griensven en W. T. de Werd, E. de Jonge cn A. van der Walle, P. M. Sweers en H. P. Hofkes, J. Lansing en M. C. van Jaaren, M. Middelkoop en A. H. Flaskamp, T. A. Tijhn en E. L. van der Putten, C. A. Sanberg en M. R. H. Kuiper, J. B. Wol- bers en M. C. Vastenhout, T. C. Venema en M. G. W. Bindels, G. W. Haffert en R. A. van Norde, Getrouwd: J. W. Wijdeman en M. H. Breems, B. J. Vreenegoor eh S. Nota, G. van Eeken en E. M. Kemper, D. de Berg en J. J. de Boever, C. van der Aar en M. M. van Rossum, K. M. Kemper en H. M. Kathmann, J. A. Trijzelaar en R. Dingjan, J. van Wooning en A. A. Scheelings, F. A. Horstman en M. M. Visser, P. Plug en J. Kenniphaas, C. Snijders en P. M. van der Mark. T. Hirs en E. M. C. Smid, C. Lam- merse en W. E. Koelemeijer, J, Vonk en F. J. M. van Benthem, A. C. van Woo ning en G. J. Lasschuit, D. G. Castelein en A. van der Plas, H. Netjes en A. E. Boeree. Overleden: A. B. M. VerbeekBeelen, 72 j., Grebberstraat; S. P. Huijkman, 78 j., Westerhoutpark; D. J. Hensen, 15 j., Gast- huisvest; J. Heeg—Wcstra, 69 j., Kamper laan; G. L. L. Alles, 1 m., Jan Gijzenkade; T Barnhoornvan Rossum, 66 j.t Hage- straat. Tijdens de zitting van de gemeente- opknappen meer aan en een andere wo- raad kwamen gisteren weer de woning- I ning moet dus de enige oplossing zijn. toestanden in de binnenstad aan de or- En daaraan wordt door de betrokken de, waarover de laatste maanden reeds zoveel te doen is geweest. By de ingc komen stukken bevond zich een brief van een bewoner van de Flankestraat, waarin deze klaagde over de meer dan treurige toestand van zijn woning. Dit geval staat natuurlijk niet op zicli zelf tijdens de discussie kwam ook de noodtoestand van een woning in de .Spaarnwouderstraat ter sprake en daarom hield de heer GOEDEE (Arb.) naar aanleiding van deze noodkreet aan de raad een uitvoerig betoog om de slechte situatie in de binnenstad zo spoedig en grondig mogelijk aan te pak ken. Deze spreker zag er geen heil in om de verschillende woningen in het cen trum te gaan restaureren. Dat loont de moeite niet en zal de zaak in ieder ge val niet rooskleuriger maken. Volgens zijn mening moet deze kwes tie geheel anders worden aangepakt en hij vroeg zich af, of het niet mogelijk zou zijn een gedeelte van de nieuw bouw in Haarlem te reserveren voor de krepeergevallen in het centrum Deze manier van optreden lag wel niet in de lijn van de minister, maar het zou toch de beste oplossing van het probleem be tekenen. De heer HENNEVELT (Comm.) onderstreepte het betoog van de heer Goedee nog eens met nadruk en zijn uitvoerige beschouwing, die hij daarbij ten beste gaf, kwam in feite hier op neer, dat een oplossing op korte termijn gevonden moest worden. De heer FIBBE (V.V.D.) kwam on geveer tot dezelfde conclusie en wet houder ANGENENT verklaarde in zijn antwoord, dat de geschilderde situatie van de binnenstad volkomen juist was. De betrokken huizen zijn niet meer be woonbaar en alle gevallen zijn bij het Huisvestingsbureau bekend. Ér is geen Een zeer groot aantal textielhandela ren en textielverwerkende ambachts patroons waren op de vergadering van afd. Haarlem „St. Willibrordus" om ken nis te nemen van de laatste en nieuwste prijsbeschikking voor textiel. De heer Van Mansum, bondsvoorzit ter van „St. Willibrordus" en oud-voor zitter van Detex, die de voorbespre kingen met de regering mee maakte, gaf een uitvoerig overzicht over de gang van zaken, te beginnen met de eerste bespreking op 23 Augustus tot op heden. Uit zijn betoog kwam vast te staan, dat de beschikking reeds van kracht is geworden nog vóór de besprekingen teneinde waren. Met deze manier van handelen kan de middenstand geen genoegen nemen en nadat bovendien nog uit persberichten was gebleken, dat er ook bij deze af faire ergens een lek moest zitten, werd op 14 October aan de minister een krachtig protest-telegram verzonden. Tengevolge hiervan worden de bespre kingen nu weer hervat, waarbij nog eens klaar en duidelijk er op gewezen zal worden, dat de handel zijn plich ten in dezen ten volle begrijpt en weet welk standpunt hij in deze kwestie heeft in te nemen. Hij duldt echter niet, dat met onreële middelen deze affaire op en ten koste van de middenstand zal worden geschoven. Na deze verklaring werden diverse vragen gesteld en afdoend beantwoord. Hierbij bleek overtuigend, dat de sprer ker er niet aan dacht z.g. zwarte prac- tijken in bescherming te nemen. Doch de bonafide handelaar, welke moeilijk heden met deze prijsbeschikking mocht krijgen, werd de raad gegeven zich ter stond tot zijn organisatie te wenden; hij is er van overtuigd, dat in verreweg dc meeste gevallen de middenstander vrij uitgaat. Begin November zal ik dan vertrek kenDaarom, vrienden en bekenden. roep ik u allen een hartelijk vaarwel toe en in het bijzonder de stadgenoten, die ter liefde Gods mij zo bereidwillig heb ben geholpen. Vaak zal ik u in mijn ge beden gedenken. En ook uw aandeeltje in een missionarisleven zal niet rente loos blijven Mochten er onder de lezers van deze kennisgeving nog missievrienden zijn die door een offertje (naar wens gestort op girorekening 209624) of door een per soonlijk afscheid hun meeleven en goed begrip willen betuigen, dan is daartoe alsnog gelegenheid. I Pater P CLOUS Brouwersvaart 134 Haarlem. instanties alle aandacht besteed. De heer Hennevelt bracht daarna nog het rapport ter sprake, dat destijds door Bouw- en Woningtoezioht werd opge maakt en waarin werd toegezegd, en kele woningen te zullen blokkeren, tot herstel was geschied. Hij was naar aan leiding daarvan van mening, dat B. en W. van hun bevoegdheid gebruik moes ten maken om een woning op kosten van de verhuurder te laten herstellen, wanneer deze na een termijn van twee maanden in gebreke zou zijn gebleven. Hij memoreerde eveneens het rap port van het Huisvestingsbureau over de maand September, waarin 137 on houdbare gevallen genoteerd werden. Was iedereen het vrijwel met zijn be toog eens, geen instemming kon men betuigen met het voorstel om aan de minister een extra toewijzing over 1950 te vragen van 137 woningen. De heer Goedee noemde dat voorstel een slag in de lucht. Dat er niet meer gebouwd werd, kon men noch de mi nister. noch het college van B. en W. verwijten. De heer SCHIPPERS (K.V.P.) sloot zich daarbij volkomen aan en zag de noodzaak niet in eep open deur in te trappen. Zo dacht ook de heer SPEK (A.R.) er over. Wel zou het vanzelf sprekend zijn, dat B. en W. voor 1951 er uit zouden halen, wat mogelijk was. Mevr. SCHELTEMA (V.V.D.) bor duurde nog eens door op deze kwes tie en achtte het onjuist, dat de ge meente slechts over een klein percen tage kon beschikken van de wonin gen van een woningbouwvereniging. In andere gemeenten bedraagt dat percentage namelijk 50. Wethouder ANGENENT toonde aan, dat de gemeente alles doet wat in haar vermogen ligt en dat Haarlem zelf meer gekregen heeft dan waarop het recht had. Zijn collega, wethouder Happé tenslotte, wees op het overleg tussen gemeente en woningbouwverenigingen, dat zeer gunstige resultaten bleek af te werpen. Het communistische voorstel werd daarna verworpen. BIOSCOPEN: Rembrandt: De rode Donau (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Misdadig zwijgen (18 j.), 2, 4.15. 7 en 9.15 u.; Luxor: Snelheids duivels (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Voor wie de klok luidt (18 j.), 2 30 en 8 u.; City: Whiskey als water (a. 1.), 2.J5, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: Thé jungle-girl (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 19 October Concertgebouw: Haarlems Christelijk Man nenkoor, m. m. v. Annie Woud, alt, 8 uur. Vrijdag 20 October Concertgebouw: Puck met „Gevecht met de zoon". 8 uur. Schouwburg: R. K. Verkenners (jubi leumvoorstelling) 8 uur. Zaterdagmiddag 4 November zullen teserve-formaties van S.W.G. uit Noord Holland, bestaande uit Nationale Reser ve en de reserve Grensbewaking, beide district N.-H., Res. Rijkspolitie distr Amsterdam en de Reserve Gemeente politie uit Haarlem en Omstreken, een mars en een défilé in Haarlem houden Omstreeks vier uur 's middags worden de troepen in de Ripperda-kazerne ver zameld. Van daar uit wordt om tien over vier vertrokken voo- het maken van eer. mars door de stad. De route is als volgt: Kruisstraat, Stadhuis, Gierstraat, Grote Houtstraat, Grote Markt, Zijlstraat Raaks, Krelage-huis (Leidse Vaart). De waarnemend burgemeester van Haarlem, de heer D. A. J. Geluk, de di recteur van de Nationale Reserve kolo nel Termaten, de voorzitter van S.W.G var, de prov. comm»N.-H. de heer Bou man, de hoofdcommissaris van politic- te Haarlem de heer Fontein, en andere burgerlijke autoriteiten zullen het défilé afnemen, dat voor het Krelage-huis ge houden wordt. Tot slot worden de troepen in het ge bouw onthaald. De secretaris van S.W.G. van de provincie Utrecht, zal daarbi het woord voeren. Het Haarlems Politie- muziekcorps verleent aan het défilé haar medewerking. Onder de Haarlemse P.T.T.-ambtena- ren is een actie gevoerd voor de „Stich ting 19401945" onder het motto van „Eén uur loon voor hen. die alles gaven Een bedrag van ƒ278.10 kon aan de Stichting worden overgemaakt, zijnde bestemd tot steun voor de vele nabe staanden, aan wie door het geweld van de oorlog het liefste en dierbaarste werd ontnomen. Woensdag 25 October zal het nieuwe schoolgebouw voor de school voor voorbereidend lager onderwijs no. 1 (Hoofd Mevrouw M. A. van der Zee- Struijf) aan de Tesselschadestraat offi cieel in gebruik worden gencmen. Veertien dagen geleden eiste de offi cier van justitie twee jaar jeugdgevan genis tegen de P. uit Beverwijk, die zich tezamen met zijn vriend aan een reeks diefstallen had schuldig gemaakt Vanmorgen werd hij conform de eis veroordeeld. Ook J. de R. uit Velsen had een ge vangenisstraf van twee jaar tegen zich horen eisen. Hij werd veroordeeld tot twee jaar en zes maanden, terwijl z.jn broer, J. H. de R. uit IJmuiden veroor deeld werd tot vier maanden en twee maanden voorwaardelijk. De eis was vier maanden gevangenis en vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De uitslagen van de thuis- cn uitwed strijden tussen Hof van Holland en Advertentie GROTE MARKT 14 Dollé 250 168 21 30 8.00 Diekman 250 250 21 68 11.90 Kuiper 45 45 27 9 1.66 Hoenderdos 45 25 27 5 0.92 Rosenhart 60 59 43 7 1.37 Wesseling 60 60 43 5 1.39 Slagter 80 80 31 15 2.58 Kroon 105 103 31 19 3,32 Nobels 250 193 21 29 9.19 Diekman 250 250 21 86 11.90 Wiekamp 135 81 18 33 4.50 v. d. Ploeg 175 175 18 47 9.72 Wesseling 65 65 44 6 1.47 Toepoel 35 35 44 4 0.79 Sengers 100 100 21 19 4.76 v Koersel 110 50 21 10 2.38 De Pauw 100 69 29 6 2.37 v. d. Veldt 90 90 29 11 3.10 Snip 50 39 38 5 1.05 Aufderheide 50 50 33 6 1.31 Koroer 190 190 28 43 6.78 v. Rongen 250 120 28 30 4.28 H. v. d. Linden 85 53 30 9 1.7S v. d. Veldt 90 90 30 17 3.00 Goedemans 55 50 28 6 1.78 Wagenvoort 60 60 28 9 2.14 Snip 50 35 37 3 0.34 Aufderheide 50 50 37 9 1.35 Voorlopige stand 3226 voor Hof van Uitslagen wintercompetitie: Groep A HablousJ. Stolvoort 0—1; H. Ver .'.tegenN. Hoogland 10; J. de ReeW. Happel Sr. 10; W. Happel Jr.J. A van Emmerik y, Groep II: E. HeymansJ. Reeuwijk Sr. 10; Th. v. HoeselP. v. Deyzen 'AH. v. d. VeldeG. Burgman 'A—%. Groep III: P. Filmer-J. Holdorp 01 A. KomenG. Lunenburg 10; B. Over- dijk—J. v. d. Berg 1—0; H. Klein—P, Kloos 10; G. v. d. StoopH. Uilen broek 10. Groep IV: M. StevensH. Holtkamp Sr. 01; J. BankenB. H. Goedemans 10 C. PolleH. Boon 01L. v. d. Valk A. P. Schoorl 10; J. Gosen—G Ensink 10; G. de VosH. M. Holtkamp Jr. 0—1. In de beslissende wedstrijd om de „Den Tellobeker" verloor H.W.P. met 87 van „Het oude slot" uit Heemstede waardoor laatstgenoemde veren, kam pioen werd van groep B en de beker voor een jaar in haar bezit kreeg. De Kath. Vrouwenbeweging organi seert op Maandag 23 October in verband met de dogmaverklaring van Maria Tenhemelopneming een passende avond Als spreker zal die avond optreden pater Tijnagel O. F. M. die dit grote gebeuren in een rede beschrijft. Ook nu weer wordt een groot aantal leden verwacht en gelijk het bij een feest behoort, zal ook nu de tractatie niet ontbreken. Ten aanzien van de gezinscursus die veel belangstelling geniet heeft het bestuur thans ook de mogelijkheid geopend, een middagcursus in te lassen en wel op Vrijdag. Dames die daaraan willen deel nemen, worden verzocht, even een be richt te zenden aan mevrouw Kubatz- Brugman, Lucas v. Leijdenlaan 6 met de mededeling dat zij a.s. Vrijdag te half drie aldaar aanwezig zullen zijn. In het Hervormd Jeugdhuis aan de Heemsteedse Dreef werd Dinsdagmiddag onder zeer grote belangstelling 'n socië teit voor ouden van dagen geopend, waartoe een aantal dames van het UW te Haarlem, onder leiding van mevrouw v. Nispenv. Wely zich veel moeite heeft getroost. Zeker 40 dames en heren van allerlei stand en richting waren te genwoordig toen mevrouw v. Nispen v. Wely om 2 uur de bijeenkomst met een woord van welkom opende en daar bij in het bijzonder wethouder H. Dis selkoen begroette die namens B. en W. de openingsplechtigheid zou verrichten. De heer Disselkoen noemde het een gelukkig initiatief, hier een sociëteit voor ouden van dagen in het leven te roepen. Het is een bewijs van hulde en waardering voor alles wat zij hebben gedaan om het thans levende geslacht op te voeden. Daarna werd een kopje thee gepre senteerd en verschillende aanwezigen gingen een kaartje leggen terwijl de dames zich natuurlijk onledig hielden met handwerken. De volgende week zal het Rode Kruis wol beschikbaar stellen voor het maken van diverse kledingstuk ken welke later een goede bestemming zullen krijgen. Het Hervormd Jeugdhuis zal op Dins dag- en Donderdagmiddag voor deze sociëteit geopend zijn. Het lidmaatschap kost 25 cent per maand en tijdens deze middagen wordt thee geserveerd tegen de civiele prijs van 6 cent per kopje, kopje. Behalve deze wekelijkse bijeenkom sten zal eens per maand een grote mid dag te Haarlem worden gehouden, waar op een of ander ensemble zal optreden. Zodra men te Heemstede over een be hoorlijke zaal beschikt, blijven de Heem stedenaren ook voor het houden van deze maandelijkse ontspanningsmiddag in eigen gemeente, maar dat zal nog wel even duren. Sedert Vrijdag 13 October wordt uit de Hertenkamp in het wandelbos „Groe nendaal" een zeer kostbaar klein eendje vermist, n.l. een witwang-boom- eend. Het signalement van het diertje luidt; zwarte snavel, witte wang, zwarte hals, bruine borst, grauw dek en grijze pootjes, hoogte ongeveer 12 cm. Het eendje is zeer mak en kan niet vliegen, zodat het vermoeden bestaat dat een kind bij het voederen het diertje heeft medegenomen. De opzichter van de hertenkamp ver zoekt dringend de medewerking van het publiek zodat het diertje weer in de hertenbaan terugkomt. Mocht men weten, dat het beest ergens vastgehou den zou worden, dan kan men de politie daarvan in kennis stellen. Holland. Een schoenwinkelier hier ter plaatse is door de Haarlemse recherche op zijn vingers getikt. De man had 60 paar overschoenen uit zijn oude voorraad, iie hij slechts voor f9.90 mocht verko len, geprijsd en verkocht voor f 11.90: velke prijs echter alleen geldt voor ar- 1 kelen uit de nieuwe voorraad, waar oor de handelaar zelf ook meer be- aalde. Woensdagavond kwam in het Volks koffiehuis de Onderlinge Tuinlieden vereniging onder voorzitterschap van de heer W. v. Zadel in vergadering bijeen. Aan de prijswinnaars van de onlangs gehouden jubileum-tentoonstelling en van de onderlinge tuihwedstrijden wer den de diploma's en prijzen overhan digd. Onder de ingezonden planten en bloe men bevond zich ook een exemplaar van de vergiftige doornplant (Datura) waarover de laatste tijd nogal is ge schreven in verband met een vergifti- gingsgeval. Het is een zeer mooie plant en door verschillende aanwezigen werd opgemerkt, dat er zeer vele vergiftige planten en bloemen zijn, zodat het een moeilijk geval wordt, wanneer men deze allemaal gaat uitroeien. Men moet echter de kinderen leren, niet steeds van alle mogelijke zaden en bessen te eten, dan zal de kans op vergiftiging ook verdwe nen zijn. Bovendien werd opgemerkt, dat de jeugd van heden slechts weinig weet van planten en bloemen en dat dit mede een van de oorzake* is geweest. Medegedeeld werd dat in Februari 1952 een gecombineerde huisbroeiten toonstelling zal worden gehouden met diverse tuinbouwstudieclubs uit de omgeving, waarvoor veel belangstelling bestaat. Na een bespreking over de komende feestavond ter gelegenheid van het 40- iarig jubileum werd te ruim 10 uur deze vergadering gesloten. Ten Noord-Oosten van de spoorlijn Haarlem—Zandpoort ligt een woonwïjl welke in de volksmond „plan-Noord wordt genoemd. In de jaren na de eer ste wereldoorlog werden daar ongeveer tweehonderd arbeiderswoningen ge bouwd. De geïsoleerde ligging werd nog geaccentueerd doordat aan de Zuid- en Westzijde grote terreinen onbebouwd bleven. Ondanks de ruimte waarover men kon beschikken was de bebouwing zeer compact en over het algemeen in een smakeloze stijl. Kortom „plan- Noord" was geen sieraad van Zand- voort. Wanneer men nu dit deel van het dorp bezoekt, wordt men getroffen door de gedaanteverandering welke hier heeft plaatsgevonden. De woningbouwvereni ging „Eendracht maakt macht" heeft namelijk sedert de bevrijding hier enke le woningcomplexen gesticht, waardoor de hiaten in de bebouwing aan de West en Zuidzijde zijn opgevuld met wonin gen welke wat indeling en uiterlijk be treft, de toets der critiek glansrijk kun nen doorstaan. Aan de zijde van de spoorbaan zijn onder architectuur van de heer J. A. van Asdonk 61 moderne woningen gebouwd, waartussen verschil lende plantsoenen en een klein rosari um zijn aangelegd, welke door de ge meente worden onderhouden Meer Noordwaarts is aan de Vondellaan en de pas aangelegde A. J. van der Moolen- straat dezer dagen een complex van 38 woningen onder architectuur van de heer B. J. J. M. Stevens gereed gekomen: 26 woningen, waaronder 18 duplex-wonin- gen zijn in aanbouw en binnenkort zul len nog 21 woningen worden aanbe steed. Hiermede zal dan een groot bouwterrein met 85 woningen alle onder architectuur van de heer Ste vens zijn volgebouwd. Dit terrein maakte deel uit van de bebossing welke ruim 25 jaar geleden tot stand is ge bracht. Om het natuurschoon zoveel mogelijk te behouden heeft de gemeente het tussen de Vondellaan en A, J. v. d. Moolenstraat gelegen en met dennen be plante terrein niet verpacht. Langs de betrekkelijk kleine bouwblokken heeft men nu nog van de weg af een vrij uit zicht op de dennenbossen. De bewoners van de aan één zijde bebouwde A. J. v. d. Moolenstraat zitten als het ware midden in de dennen. Deskundigen op het gebied van de volkshuisvesting zijn vol bewonde ring voor wat op dit gebied te Zand- voort is gepresteerd. Hier is een dui delijk voorbeeld gegeven hoe men door aanbouw van goede, architecto nisch verzorgde woningen het aanzien van een gehele wijk kan verhogen. op Zonda - 22 October GVO—DEM Wijk aan ZeeZVV Velsen—DTS TYBB—VCS HillinenHBC VitesseDEC DVAV—ADO DSSZRC LisseHillegom RouwkoopVVSB Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N. Z. Voorburgwal 65—73, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Hoe duur het leven is geworden beseft men eerst goed, wanneer men Zich' realiseert welke prijzen men voor de oorlog voor de voornaamste levensmiddelen betaalde. In onder staand lijstje vindt men de prijzen van een aantal levensmiddelen, zoals aie in Juni van dit jaar in 's-Graven- hage golden en daarachter tussen haakjes de prijzen in het eerste half jaar van 1938. 800 gram waterbrood 37 c. (18 c.) Bruinbrood 26 c. (18 c.). Bruine bonen per pond 40'A e. (TT C.) Groene erwten per pond 27% ct. ("IA c.). Havermout per pond 24 c. (II c.). Rijst per pond 47 c. (II c.). Suiker (kristal) per pond 38 c. (4J c.). Zout per pond II c. (5 c.). Koffie per half pond 2011/, e. (25 c.). Thee per pond 390 c. (130 c.). Margarine per pond 68 c. (52 c.). Roomboter per pond 228 c. <78% e.). Slaolie per fles 182 c. (90 c.). Reuzel per k.g. 223 c. <87% c.). Varkenscarbonade per k.g. 347 c. 124 c.). Volle melk per liter 21 c. (12 c.). Kleiaardappelen per k.g. 32 e. (11 c.). Rode kool 30 c. (7% c.). Sinaasappelen per k.g. 109 e. (271/, c.). „™ero,okte per k.g. 750 c. (190 c.). Zaterdagmiddag om 3 uur zal. in de raadzaal van Zandvoort worden geopend de tentoonstelling van schilderijen van Theo Groeneveld en van plastieken van A. de Brouwer. Deze tentoonstelling is georganiseerd door ..Touring Zand voort" en is tot en met 4 November ge opend op werkdagen van 10—12, van 25 en van 8—10 utlr n.m.; op Zonda gen van 2 tot 6 uur n.m. Gistermiddag omstreeks half vier werd bij het oversteken van de Kruisweg in de kom van het dorp, het 9-jarig doch tertje van de familie B. uit de Mane gelaan door een jeep aangereden. Dr. Bult was spoedig ter plaatse en ver leende de eerste hulp. Het meisje was aan een der beentjes zwaar gewond. Een Juist passerende Haarlemse zieken auto nam het slachtoffer met de grootst® Spoed mede naar het ziekenhuis, De po litie heeft de schuiaWaag in onderzoek. De heren J. Zuidland en L. Vethaak slaagden gisteren te Amersfoort voor het politiediploma met aantekening. De he- ren J Prenen en R. Wolthuis slaagden voor het politiediploma. De woningnood, ook in Haarlem, heeft nog steeds niet haar hoogtepunt bereikt en de commentaren in de raads vergadering van gisteren, welke wij hierbij hebben weergegeven, spreken boekdelen. Daar Is bovendien nog het probleem van dc woningruil, waarmee vele mensen van buiten, omdat zy om een of andere reden (ln de meeste ge vallen hun werkkring) zich genood zaakt zien een huis te zoeken in een andere gemeente. Maar dat is nu be paald geen sinecure, want de gemeen ten zjjn er over het algemeen niet op gesteld-woonruimte af te staan aan terlocale woningruilcentraie, waarvan het centrum gevestigd werd in Utrecht. In ons blad van 10 October maakten wij reeds melding van deze woningruilcentraie en vanmorgen heeft de directeur van het Haarlemse Huis vestingsbureau, de heer W. Hazevoet. de gang van zaken van de centrale nader toegelicht. Wanneer een Haarlemmer bijv met Rotterdam wil ruilen, dan ver voegt hij zich bij het huisvestingsbureau - -- iu Haarlem, waar hij een formulier 3, t er altyd ,mensen zijn, die mag dat aanbod afslaan, maar kan dat toch niet meer doen dan driemaal. Dan wordt hij afgeschreven en kan hij zich weer opnieuw laten inschrijven tegen betaling van vijftien gulden. De in schrijving kan eveneens vervallen na een termijn van twee jaar, ofschoon daar vrijstelling van kan worden ge geven. Deze maatregel heeft men moeten ne- moet invullen. Dat wordt naar Rotter dam verzonden, nadat hij een bedrag van vijftien gulden betaald heeft. Wan- behept zijn met een ruilzucht en die niet gemakkelijk tevreden zijn te stellen. De kosten van deze wijdvertakte organisatie ,c Slaan aan ui""-" suiuen Deiaaia neen. wan- „.„„te,,. „iemand van builen." terwijl zij zelf met neer Rotterdam niet accoord kan gaan „„hi-iifpefH il i 9or ?n" de ruimte moeten woekeren. De enige oplossing is dus: woningruil. met de vestiging van die bepaalde per- rfnaneféj!?0.?' Hct( Rijk, ,verleent fnife soon, dan wordt de zaak niet verder in f'ZinklLi terW,yI de Semeente de hBhanZioiinc administratieve werkzaamheden behandeling genomen en krijgt de aan- i,Q=_ e'J"* Als paddenstoelen zijn de laatste jaren vrager zijn geld terug (in tegenstelling oo het hufep k geschieden zogenaamde ruilbureauX uit de grond 'tot de huidige ruilbureaux). Wanneer verrezen en als enige uitweg hebben velen zich daartoe gewend om een ruil tot stand te brengen. Lukt het niet bij hei ene bureau, dan zoekt men zijn heil bij een ander. Maar alles bij elkaar gaat het een behoorlijk sommetje kosten en het is triest, wanneer er dan nog geen resultaat is verkregen. Teneinde al deze ruilliefhebbers tege moet te komen, hebben de verschillen de huisvestingsbureaux in ons land contact met eikaar opgenomen, hetgeen resulteerde in de stichting van een iri- Fotterdam er wel mee accoord kan gaan, komt het geval in behandeling bij het Centraal Bureau in Utrecht. waar alle draden bijeenkomen en men rustig kan combineren tot de ruil voor elkaar is. Deze centrale moet natuurlijk be schikken over een groot aantal gegevens van de aanvrager, zodat een gelijkwaar dige partner kan worden gevonden. Slechts wanneer het vrijwel zeker is, dat een goede ruil tot stand gebracht kan worden, krijgt de Haarlemmer ge legenheid te ruilen met Rotterdam. Hij op het huisvestingsbureau. Voor alle duidelijkheid zij hier nog vermeld, dat het hier alleen te doen is om interlocale ruilen. Ruilen binnen dc gemeente valt hier buiten. Men mag het een gelukkig initiatief noemen, dat ge leid heeft tot deze service, waardoor het de ruilliefhebbers stukken gemakkelijker wordt gemaakt zonder al te hoge onkos ten te maken. Van medewerking van het Haarlemse huisvestingsbureau is men in ieder geval verzekerd, terwijl vrijwel alle gemeenten in ons land zich by deze landelijke centrale hebben aangesloten. Daar van verschillende zijden nog steeds aanvragen binnenkomen betref fende het doel en de strekking van deze actie, is het misschien prettig dit nog maals te vermelden. Deze actie is van oorsprong een par ticulier initiatief, welke de volledige steun en medewerking geniet van de Katholieke Sportbond en de geestelijk heid. Door een genieus uitgedacht sy steem zal het mogelijk zijn, dat de leden van ieder katholiek huisgezin die sport kunnen beoefenèn waarnaar de belang stelling uitgaat. Binnen afzienbare tijd zullen in Haarlem zalen en een gebouw in gebruik worden genomen, die cen traal gelegen zijn en de sportbeoefening in R. K. verband onder verantwoorde leiding mogelijk zullen maken. Het zal geen concurrentie zijn voor de reeds be staande R. K. verenigingen en organisa ties, maar er zal integendeel naar wor den gestreefd een intieme samenwer king te onderhouden, daar alleen dié sporten zullen worden beoefend, welke nog niet in R. K. verband bestaan. De navolgende sporten staan op het programma: rhythmische gymnastiek, algemene lichaamsscholing, fit-cursus- sen, zowel voor dames als heren, indoor- training. schaatsen, roeien, badminton, basketball, volleyball, keurturnen, jiu jitsu, judo, schermen, spelboksen. Voor wat betreft het keurturnen willen wij nog vermelden, dat hier zuiver op pres tatie zal worden gewerkt, waaraan al leen eerste graad turnsters en turners kunnen deelnemen. De Katholieke Turnkring Haarlem biedt eveneens in de toekomst gelegen heid hiervoor, waarover in een j.l. ge houden vergadering vrij uitvoerig is gesproken, doch dit betreft een klein aantal topmensen, welke tenslotte een keurturngroep zullen uitmaken. Het ligt in de bedoeling deze mensen geheel gratis op te leiden, een jaar lang, en zelfs de te maken onkosten te vergoe den. Op de eerste plaats wordt natuur lijk de belangstelling gevraagd voor het initiatief van de Kath. Turnkring Haai- lem. welke zuiver het verenigingsbelang dient. Alle eerste graad turnsters en turners, welke niet voor deze speciale keurturngroep in aanmerking komen, kunnen natuurlijk van deze gelegenheid gebryik maken om hun prestatie op te voeren, doch alleen wanneer ze lid zijn en blijven van een reeds bestaande 'R. K. gymnastiekvereniging. Het zal niet langer nodig zijn om dure sportuitrustingen, welke dikwijls een handicap vormen om een of andere tak van sport te beoefenen, aan te schaf fen. In dit gebouw, in deze zalen, is al les aanwezig, waarvan ook de randge meenten gebruik kunnen -maken in een plaatselijk gelegen oefenruimte, terwijl door een goed uitgewerkt systeem het onderricht tegen een zeer laag tarief kan geschieden. De actie zelf wordt ge voerd met een speciaal voor dit doel ontworpen sportkalender, waarvan reeds een duizendtal in omloop is. Informatieadressen: Ambachtstraat 17 Haarlem, Coltermanstraat 4 rood, Haar lem. Binnenweg 163, Heemstede, telef. 28202. Na moeizame onderhandelingen is een einde gekomen aan het conflict in de IJmuidense visserijwereld, dat was ont staan door het afkondigen van een op- vangre-geüng voor makreel, waarin de redersvereniging de vakgoep handel niet had gekend. De gehele dag hebben de besprekingen geduurd en eerst te gen twaalf uur gisteravond kon over eenstemming worden bereikt. De mi nimumprijzen voor middel-makreel zijn verlaagd en gebracht op f 12 per kist voor eerste kwaliteit en f 10.50 per kist voor tweede kwaliteit. De kleine ma kreel moet minstens f 8 per kist op brengen. AMSTERDAM, 18 October 1950. De aandelenmarkt werd vandaag geken merkt door een grote terughoudendheid. Terwijl gisteren een meerdere belangstel ling aan de dag was gelegd voor de Inter nationale fondsen, speciaal voor Unilever, waarin de omzet was gestegen tot f 132.000.— tegen eergisteren f 39.000.—, was men vandaag ten opzichte van deze fond sen meer gereserveerd, blijkbaar in ver- fcand met de ontwikkeling van de toestand m Vietnam. De handel verliep uiterst traag en in aand. Kon. Olie kwamen zelfs niet in alle tapes transacties tot stand. Het koerspeil brokkelde over nagenoeg de ge hele linie na een reeds zwakke opening later nog enigszins af. Het slot kwam op nagenoeg het laagst* punt van de dag. De scheepvaartmarkt was lusteloos en hier brokkelde het koerspeil 1 2 pet. af. Cultuuraand. hadden weer zeer weinig at* tentie. De lokale markt was enigszins ver deeld. (Nlet-offïclële Koersen 3«4 Nederl. 1948 3DCt Ned 1950 3-3'A Nederland 1947 3 Ned. 82-64 oel.fac. Inschr. Grtbk '46 3 pCt Ned. Handel Mi) eert A.K.U Van Berkels Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever eert. Ned Kabel Philips Kon. Petroleum .Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Ltjn Kon. N Stoom b Mb Ned Scheepv Unie H.V.A. Del) Mtt. eert. Vorig Opening slot 19/10 99 981? 97% 97 A 98% 96 A 148% 175% 175 117% 133% 169 140 224% 225 270 233% 2281/6 291% 292 131 172 136 136 162 162 119 116% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp Republic Steel Shell Union Oi) Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 18/10 36% 44 79% 18% 52% 16% 67% 66% 17% 17% 43% 55% 61 46 32% 41 17/10 30% 44 79% 48% 52 16% 66% 65% 17% 17% 43% »4 60% 45% 32% 40%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2