a SIR STAFFORD CRIPPS NEEMT ONTSLAG Pyongyang geheel veroverd Een luisterspel is een stukje teamwork Bedenkelijke voortvarendheid Sovjets dulden geen West-Duits leger Burgers komen jubelend te voorschijn Cavalerie-divisie won de „race1 Het Nederlandse volk zal grote offers moeten brengen Minister Lieftinek verdedigt in de Tweede Kamer zijn „buigzame" belastingpolitiek De wonderman is de regisseur achter het glas Elke regisseur droomt van het ideale hoorspel Medewerker van Schreieder voor Bijzondere Strafkamer WASDAG OP MARKEN Tot hoofd en hart Prinselijke tweeling in Frankrijk Aftreden om gezondheidsredenen Gaitskell volgt hem op JHet weer Man bekneld tussen twee wagens VAN NIEL 52.50 J VRIJDAG 20 OCTOBER 1950 74ste JAARGANG No. 248201 SB* Over twee jaar unificatie der belastingen? ^Vestzaans C.P.N.-raadslid bedankt ZWAAR VERLIES VOOR ATTLEE'S REGERING tweede irs.^"generaaI zittinR nam de nlfd en hb hUrrregerinR onder Ma«D»- naia en by het „verraad" van Iaatstirp- Pin dringt in hoofd door Straalvliegtuigen bij K.L.M.? Over vier jaren, voorspelt dr. Plesman Parachutisten geland Trieste toestand op Zuid-Molukken Bevolking aan de rand van de ondergang Toelichting op de nieuwe huurwet EEN KIJKJE ACHTER DE SCHERMEN BIJ DE K.R.O. Geluidenman Regisseur luistert HORLOGES BIM-BAM KLOKKEN GROTE HOUTSTRAAT 86 BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Dmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 .Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 37 cents per week. f 1.60 per maand, f 4.80 per kwartaal. De nieuwe minister van Oorlog en Marine, mr. H. L. s'Jacob, die aan zijn nieuwe departement nog teaar 'n pas aangemonsterd lichtmatroos- 3e is heeft blijk gegeven van een niet ge heel onbedenkelijke voortvarendheid «oor op de dag van zijn benoeming J"eeds een uitvoerige uiteenzetting aan het A.N.P. te geven over het ontzaglijk moeilijke en gecompliceerde defensie- Probleem en zijn zienswijze daarop. In dien ooit dan hebben wij onder de hui dige omstandigheden een voortvarend man aan defensie nodig, maar niet van een voortvarendheid als die. waarvan de nieuwe functionaris blijk heeft gege ven. Het ware ons liever geweest en het 2ou ons ook tactischer zijn voorgeko men, indien minister s'Jacob zich eerst wat, dieper in de materie, die hij onder de knie moet trachten te krijgen, zou hebben ingewerkt en dan op een meer geëigende tijd en plaats zijn opvattin gen zou hebben uiteengezet. intussen tvekken zijn verklaringen voor hen, die tussen de diplomatieke regels Veten te lezen, weinig gerustheid ten aanzien van de toekomst van Onze vloot. Wij hebben reeds bij herhaling op verschillende uitlatingen Van Amerikaanse en Engelse zijde ge- Vezen, die ons wilden suggereren, dat Nederland binnen het Atlantische ver dedigingssysteem geen marinetaak van enig belang meer te vervullen heeft en zich derhalve dient toe te leggen op het opvoeren van zijn grond- en luchtstrijd krachten. Wel heeft men zowel van of- ficiëlcAmerikaanse als ook Nederlandse zijde getracht deze uitlatingen af te zwakken en te minimaliseren, maar het feit, dat men ze niet radicaal ontkend of tegengesproken heeft, geeft te den ken. Mijnenvegen in eigen wateren en eigen kustbescherming wil men ons nog wel genadiglijk toestaan, maar ver der....? Wij hebben immers Indonesië niet meer en N.-Guinea acht men blijk baar van te weinig belang om er met een woord over te reppen. Amerika en Engeland zullen binnen het kader van de Atlantische verdediging de maritie me aangelegenheden wel behartigen. Maar buiten dat Atlantisch kader vallen de Antillen en Nieuw-Guinca. terwijl Vij voor convooi-diensten ten bate van onze koopvaardijvloot toch ook nog het «en en ander nodig zullen hebben. De Marine is echter een veel geld verslin dend wapen en aan geld ontbreekt het ons juist ten enenmale. Wanneer wij in dit verband minis ter s'Jacob, die in de leerschool van minister Lieftiivck zich uit sluitend financieel heeft gespecialiseerd, horen verklaren, dat door dc astronomisch hoge militaire uitgaven de sociaal-eco nomische belangen niet mogen geschaad Worden (waar zijn de lieden, die ons tot Versobering en het brengen van offers aanspoorden plotseling gebleven?) en dat Nederland zonder de Marine te wil len inkrimpen haar toch niet in het zelfde tempo als de land- en luchtmacht zal kunnen verbeteren, dan zien wij niet zonder bezorgdheid voor onze marine de ontwikkeling van zijn beleid tege moet. En dat te meer, waar hij beweert, hat onze. Marine reeds een voorsprong beeft op land- eft luchtmacht en deze ^Oorsprong eerst door de beide laatste moet worden ingehaald. Misschien is de hieuwe functionaris nog te jong om zich herinneren, hoe vóór de oorlog de Marine altijd beknibbeld is geworden door een zuinigheid, die dc wijsheid bitter heeft bedrogen. Want dat wij on ze militaire taak in Indië niet doeltref fend hebben kunnen volhouden en over haast en voortijdig de souvereiniteit aan de Indonesische regering hebben moeten overdragen, is voor een deel mede te wijten aan de ontoereikendheid Van onze zeestrijdkrachten. Wij behoeven ons als nazaten van Tromp en De Ruyter niet over te geven aan een atavistisch sentimentalisme ten aanzien van onze Marine, maar gezien de nauwelijks verhulde bedoelingen van onze machtige tegenspelers in het ka der van de Atlantische verdediging zouden we toch liever van minister s'Jacob, indien hij tóch niet het stilzwij- £e=t Z cfrofJT' een mindcr bijivoor- baat de grote heren tegemoet kanend woord over onze Marine hebben gehoord In een nota aan de V.S.. Engeland en Frankrijk heeft de Sovjet-Unie geant woord op de beschuldiging. «at «e Volkspolitie in Oost-Duitsland in tejte sen rhilitaire formatie is. De beschuldi ging wordt in deze nota van de hand gewezen. De pclitieformaties in West- Duitsland zijn in feite legereenheden, aldus de Russische regering, die er de Westelijke mogendheden voorts van be ticht, dat zij het Duitse leger willen doen herleven in strijd met de over- eenkomst van Potsdam. De nota besluit met de mededeling, dat de Sovjet-Unie de herleving van een Duits leger in ™est-Duitsland niet zal dulden. Prinses Napoleon Bonaparte heeft pis tenen in Parijs het leven geschonken een tweeling, een jongen en een meisje. De jongen, die door de Bonapar- tisten als erfgenaam van de Franse keizerskroon beschouwd sal worden, is bet eerste lid van de familie Bonaparte, in Parijs geboren is sinds de on langs goedgekeurde wet op grond waar fan de vroegere koninklijke families haar Frankrijk mochten terugkeren. Zijn vader, prins Louis-Jeröme Napo- :e°n, is een afstammeling van Napo- son's jongste broer Jerome, die koning van Westfalen was. t^an onze parlementaire redacteur a.i.) Minister Lieftinek heeft gistermiddag h de Tweede Kamer medegedeelfc, te J'erwachten dat dc unificatie der be dingen over anderhalf a twee jaar een ,e't zal zijn. Dan zal dus ook dc omzet- °e'asting niet meer geheven worden bij öe detaillist. Het Westzaanse gemeenteraadslid, -wethouder G. Staal, heeft voor het cgin van de raadsvergadering van gis- jljren een verklaring algelcgd, waarin IjJ mededeelde, dat hij bedankt had als lm van de C.P.N. Als gevolg hiervan zal °ok als lid van de raad bedanken. LONDEN, hedenmorgen Gisteren publiceerde Downingstreet nummer 10 een verklaring, waarin werd medegedeeld, dat Sir Stafford Cripps ontslag had genomen als kanselier van de Schatkist en dat hij wordt opgevolgd door Hugh Gaitskell, voorheen minister van Staat voor Economische Zaken en als zodanig dc naaste medewerker van Sir Stafford. Cripps is 61, zijn opvolger 44. Er gingen reeds g>eruime tijd geruchten over een vermoedelijk aftreden van Cripps. Aan het eind van Juli nam hij drie maanden verlof om gezondheidsre denen. Op Maandag keerde hij terug uit Italië, waar hij vacantic had gehouden, na medische behandeling te hebben gezocht in Zwitserland. De volgende dag had hij een onderhoud met Attlee. Aangezien Cripps van medische zijde drin gend advies heeft ontvangen om gedurende een jaar rust te nemen, 'heeft hij, behalve zijn portefeuille, ook zijn parlementszetel ter beschikking gesteld. Zijn heengaan betekent een zwaar verlies voor de Labourpartij en voor Attlee's re gering. Gaitskell is weliswaar een zeer bekwaam, wellicht brillant persoon, doch er is voorlopig gteen sprake van dat hij hetzelfde gezag zou genieten als Cripps, die, ondanks dc afwezigheid van persoonlijke populariteit en charme, tezamen met Attlee, Bevin en Morrison onmiskenbaar de leiding vormde van regering en partij. Het is moeilijk de persoon van Cripps te karakteriseren. Zijn persoonlijkheid heeft enige duistere kanten, welke ook voor zijn naaste medewerkers moeilijk waren te begrijpen. Hij verenigt een hooggestemde christelijke instelling, een grote en actieve, maatschappelijke en persoonlijke naastenliefde met een soms hoge mate van intolerantie. Hij kon moeilijk tegenspraak dulden, zelfs van zijn collega's. Over zijn intellec tuele gaven is geen twijfel mogelijk. Hij is waarschijnlijk de knapste leven de Britse jurist en oen vooraanstaand chemicus. Ais kanselier van de Schat kist moge hij zich hebben laten leiden door een rigoureuze partijgeest, doch de feiten hebben bewezen, dat hij een groot minister van Financiën was Niet siechts is hij er in geslaagd de zonder linge fiscale blunders van Dalton te niet te doen, hij is ook verantwoorde-, lijk (tezamen met de oorlog in Korea en de daaruit voortvloeiende dollarwin sten van het Gemenebest) voor de krachtige positie die het pond, althans voor het ogenblik, inneemt. Het enige punt waarin hij wellicht te kort is ge schoten is de traagheid waarmee hij het vorig jaar de onvermijdelijkheid van de devaluatie inzag. De man, die nu om gezondheidsredc- «.<jn,ieen zo h°Fe positie in de regering altüH Partij pri's Secft, heeft zich niet ri' Jd "?.ORCn verheugen in de gunst van als nrnoV nR' °fsch«on hij in 1931 noemde overging tot de socialistische oppositie, dwaalde hij als voorstander van een volksfront spoedig zover nalr links dat men hem in 1933 uit de La bourpartu moest stoten (een lot, dat hii overigens deelde met Aneurin Bevan dat een garantie schijnt te vormen vo later politiek succes) De opkomst van Hitier maakte een einde aan het uitgesproken pacifisme van Cripps, doch niet aan zijn liefde voor het Kremlin. Wellicht was het Churchill's gevoel voor humor, dat laatstgenoemde bewoog aan het begin van de oorlog Cripps als ambassadeur naar Moskou te sturen. Toen dacht Churchill dat Cripps door persoonlijk contact met het Russische paradijs van zijn verblinding zou genezen. Het leek er aanvankelijk op dat Churchill gelijk zou krijgen. Cripps werd in Moskou behandeld met de manieren, die spe ciaal eigen zijn aan de leiders van de Russische heilstaat. Men negeerde hem en had het te druk met het organiseren van feestgelagen voor Von Ribbentrop en zijn bentgeno ten. Eerst toen Hitier Rusland aanviel, begon men de verwachte égards te to nen ten opzichte van de gedesillusion neerde vegetariër uit Engeland. Cripps keerde naar Londen terug, waar hij eerst leider werd van het Lagerhuis en vervolgens minister van vliegtuigpro ductie. Toen Labour in 1945 aan de macht kwam. werd hij minister van Handel, om vervolgens de Schatkist over te nemen toen Dalton het slacht offer werd van zijn eigen indiscretie. Ondanks zijn teleurstellende persoon lijke ervaringen, begon Cripps eerst na 1945 tot het inzicht te komen dat zijn liefde voor Rusland misplaatst was. De ironie van de geschiedenis heeft gewild, dat dezelfde man, die behoorde tot de vreemde socialistische dagdromers die met zoveel overtuiging in 1945 beweer den dat zij bij uitstek geroepen waren om de vriendschap met Rusland te be waren, de persoon is geweest die de eer ste stappen moest ondernemen om dc middelen te vinden om zijn land te wapenen tegen mogelijke agressie van Rusland. Verwachting tot Zaterdagavond: Zwaar bewolkt met later bijna overal opklaringen. Aanvankelijk in het Zuiden van het land hier en daar nevel of mist. Overwegend droog. Matige tot zwakke wind tussen Noord-West en Noord. Iets lagere temperaturen. Zon: 7.14—17.34; Maan: 16.20—1.57. De 40-jarige Naardenaar C. Boerhout, vader van vier kinderen, is gistermid dag omstreeks half drie met zijn hoofd beklemd geraakt tussen een vrachtwagen en diens aanhangwagen. Daarbij drong een pin van een zijschot in het hoofd van het slachtoffer, dat vrijwel direct aan de gevolgen overleed. Het ongeluk vond plaats aan de Kam. Onnesweg te Bussum. waar men bezig is met de bouw van middenstands- woningen. De vrachtwagen reed achter uit om do aanhangwagen op te duwen. Het slachtoffer hield een balk tussen de achterzijde van de vrachtwagen en de voorkant van de aanhangwagen ge klemd. De balk gleed plotseling weg. waardoor de Naardenaar met zijn hoofd bekneld raakte tussen beide wagens. Door een ongelukkig toeval drong daar bij de pin in zijn hoofd door. Dr. A. Plesman, die als president van de Internationale Luchtvaartbond (I.A.T.A.) aftreedt, heeft op de zesde algemene bijeenkomst van deze bond te San Francisco voorspeld, dat dc K.L.M. binnen vier jaar straalvlieg tuigen in de dienst zou opnemen. De strijdkrachten van de V. N. hebben Donderdag de Noord-Koreaanse hoofd stad Pyongyang volledig in handen gekregen. Zonder veel moeite rukten de verbonden troepen op door de straten, waar de Noord-Koreanen op grote span doeken verkondigden, dat „het volk" de stad „tot het uiterste" zou verdedigen. De communistische tegenstand in het Oostelijk deel van de stad was fel, maar werd snel gebroken. De troepen der V. N. slaagden er in een bruggehoofd te vormen op de westelijke oever van de rivier de Taedong, die midden door de stad loopt, en bezetten toen ook de westelijke helft van Pyongyang, waarmee de val van de stad een feit werd. I Donderdag werden in totaal meer dan 6000 gevangenen gemaakt. Toen de eerste troepen de stad binnenrukten, wa ren geen burgers te zien, doch na enige tjjd kwamen zij buigend en jubelend te voorschijn. De snelheid waarmee de ge allieerden oprukken heeft de defensie van de communisten uit het lood gesla gen. Talrijke barricades en verborgen geschutsopstcllingen werden in de stra ten aangetroffen, doch slechts enkelen vertoonden tekenen, dat zij op het cri- tieke moment bemand waren geweest. De verovering van Pyongyang is verwonderlijk snel en gemakkelijk verlopen. De sporadische gevechten leken niet, op de verbitterde strijd om de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoui. De eerste cavalerie-divisie, de trots van MacArthur in de tweede wereld oorlog en in de veldtocht op Korea, won de race tegen de Zuid-Koreanen naar het hart van Pyongyang. Het was een nek-aan-nek-race. De Zuid-Kore anen kwamen vanuit het Oosten bin nen precies 18 minuten nadat de Ame rikanen van uit het Zuiden in het Centrum waren aangekomen in een reuze-ren over de communistische ver dediging. Uit berichten van luchtverkenners blijkt, dat de communisten zich haastig terugtrekken naar Sinanju, 64 km. ten Noorden van de hoofdstad aan de grote weg naar Mandsjoerije en naar Soent- sjon, 43 km. naar het Noord-Oosten. Hieruit meent men te moeten afleiden dat de geallieerden thans gemakkelijker vooruit zullen kunnen komen. Een zegsman van MacArthur voor spelde de ineenstorting van de gere gelde tegenstand in de rest van Noord- Korea na de val van de hoofdstad. Hij zei, dat de communisten sedert 25 Juni 265.000 man hebben verloren en schatte dat slechte 70.000 man rode troepen over zijn. Hij achtte het evenwel niet waar schijnlijk, dat men in de naaste toekomst een formele overgave van de communis ten tegemoet zou mogen zien. In plaats daarvan zou de oorlog naar Amerikaan se mening in Korea ondergronds wor den voortgezet. Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft bekendgemaakt, dat een week geleden de Amerikaanse verliezen in Korea 26.083 manschappen bedroegen n.l. 4.036 doden, 17.711 gewonden en 4.336 vermisten. Het landleger verloor 22.838 man, de mariniers 2.880 de marine 196 en de luchtmacht 169 Amerikaanse parachutisten zijn van daag op communistisch gebied 37 km ten Noorden van Pyongyang geland, om de rode ontsnappingswegen uit dc hoofdstad af te snijden. Generaal MacArthur, die in zijn eigen toestel boven het gevcchtsgebicd vloog, leidde persoonlijk deze eerste luchtlan dingsoperaties in de Koreaanse cam pagne. Het bureau Zuid-Molukken deelt mede, van Amerikaanse missionarissen op Ambon een telegram te hebben ont vangen, waarin zij dc verwoestingen op de eilanden Ambon, Saparoea, Haroekoe en Nusalaat mededelen en directe hulp in de vorm van voedsel, medicamenten en textiel ter bestrijding van de ellende aldaar vragen. Het telegram besluit met de mede deling. dat de gehele bevolking ziek of gewond is. aan de rand van de onder gang is gekomen en om versnelde hulp smeekt. In de rubriek „Verklaring en toelich ting" van hedenavond van 19.1519.35 uur, via Hilversum I. zal de heer J. Bommer van het ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting een toe lichting geven op de nieuwe huurwet. (Van onze parlementaire redacteur a. i.) Aan algemene critiek op dc belastingpolitiek van de Regering heeft het eer gisteren èn ook gisteren in de Tweede Kamer niet ontbroken. De belasting deskundigen van alle partijen hebben zichzelf volop de gelegenheid gegeven om alle belasting-ontwerpen, die minister Lieftinek aan de Kamer heeft aan- £f,boden uitvoerig te bespreken. Vele amendementen zijn er aangekondigd en als de minister, die gisieren alvast een gedeelte van de opmerkingen bean- woord heeft, straks uit Luxemburg terug is, wacht hem nog een grote kluit. Wat minister Lieftinek daarvan gis teren reeds heeft afgeknabbeld komt in grote lijnen neer op het volgende: De Kamer vindt de belastingdruk te groot, maar weet de Kamer wel, dat het Ne derlandse volk beter gevoed en beter gekleed gaat dan vóór de oorlog? De wederopbouw vordert goed; de industri alisatie houdt gelijke tred met het ar beidsaanbod; aan oorlogsschade worden vele honderden millioenen uitgegeven; het nationale inkomen is gestadig stij gende. En dat alles ondanks de hoge belastingdruk, neen, dank zij de hoge belastingdruk! Spreek niet van een vastgelopen belastingpolitiek. maar van een buigzame belastingpolitiek en daar door van een welvaartspolitiek, hield de minister de Kamer voor. Anderzijds vond hij het nodig, dat het Nederlandse volk voor ogen gehouden zou worden, dat de huidige belastingdruk onvermij- s v y. It oVV' I «l" - Mil ik. Hetzelfde tafereel, dat zich kort geleden in Zuid-Korea afspeelde, ziet men thans in Indo-China. Lange rijen inwoners van Langson verlaten met enkele schamele bezittingen hun woningen, op weg naar veiliger oorden, bevreesd voor een hevige veldslag tussen Indo-Chinese troepen en de communisten. Sir Stafford Cripps Toen de film zich enige decaden te- fug .als nieuwe kunstvorm presenteerde, ls er veel gediscussieerd of zij een plaats verdiende tussen Apollo's zuste- rfn:/e muzen. Er waren vurige voor standers, f er zjjn rancuneuze tegenstan ders: de laatsten zagen haar slechts als ee.n schaduw van Melpomene of Thalia, noe zal het echter de nog veel jongere spruit: het hoorspel, vergaan. Zo het geen schaduw van Thalia is dan mis schien de echo. Wij laten dit probleem de Kunsthistorici maar zijn het, na een middag m de hoorspelstudio van de K.R.O.eens met alle hoorspelregisseurs, die onophoudelijk bezweren dat het hoorspel een volkomen nieuw medium is, dat geheel eigen eisen stelt. Na een griezelspel in het late avond uur voor de radio wordt er in menig gezin slecht geslapen, maar de garde robejuffrouw van het theater waar „De kat en de kanarie" is opgevoerd, slaapt even rustig als altijd: zij kon het spel In de zaal door de deuren beluisteren, maar het grootste deel ontging haar! omdat zij het toneel niet kon zien. De hoorspelacteur maakt zich voor de mi crofoon moedwillig blind en lam, nog slechts één uitingsmogelijkheid blijft hem: de stem; en daarmede moet hij al zijn emoties weergeven. Emoties die de toneelacteur met gefronste wenkbrau wen, dreigende vuisten, vooruitgestoken kin cn nog veel meer kan aanvul len. Elke hoorspelregisseur droomt van het ideale hoorspel. Een spel dat in niets meer zou herinneren aan het toneel en dat zou geschapen worden in sublieme samenwerking van acteurs, geluidstech nicus en regisseur. Maar wie zal het schrijven? Wie kent momenteel in Ne derland alle mogelijkheden en moeilijk heden van het luisterspel? Zeker niet de man die nu reeds zestig hoorspelen aan de K.R.O. heeft gestuurd en die ondanks alle weigeringen iedere week een nieuw zendt. De toneelspeler, hij ziet een grote zaal voor zich en als hij de rede van Marcus Antonius uit „Julius Caesar" van Sha- kespeaie te vertolken krijgt, werpt hij zijn clausen met lange adempauzen de zaal in. De menigte aan zijn voeten juicht of weent al naar het moment. Dezlfde acteur zou, als hij die rol voor de microfoon vertolken zou. van de re gisseur de raad krijgen om vooral de stem biet te zeer te verheffen en het verdere maar aan hem over te laten. Het slot zou zijn dat de acteur de rede zou houden in een „droge ruim te" zonder enig effect, zonder me nigte. Het angstzweet zou hem uit breken, maar hij zou zijn oren niet geloven als hij zijn zacht gesproken rede later over de radio zou beluis teren. De technicus had zijn stem door de echokelder geleid' en het geluid en weidsheid gegeven pas send voor het Forum van Rome en voor opgewonden menigten heeft hij een berg gramofoonplaten met alle massa-moties ingeblikt naast hem, Een stukje teamwork is een luister spel. Ieder staat voor zijn deel en hoopt het beste voor het geheel. Terwijl de „jeune premier" zich staat op te winden voor de microfoon, zitten zijn collega's, die nog niet aan de beurt zijn, aan de tafel een broodje geluidloos te verorberen, een kruiswoordpuzzle op te lossen, een truitje te breien of simpel niets te doen. De geluidenman trekt wijsgerig aan zijn lege pijp en wacht op zijn moment om een deur te openen, over grind te wandelen, van daken te vallen, stormen te ontketenen enz. Zijn grootste vreugde is het als er zich een nieuw geluid presenteert, dat nog niet in de veelomvattende geluidendisco theek van de N.R.U. is vastgelegd. Een klimpartij op een ijzeren smalle ladder of een parapluie in papier. Zijn concur rent is de man aan de regeltafel, die de platen van de discotheek onder zijn bereik heeft. Diens geluidenrijkdom grenst aan het wonderbaarlijke, maar hij blijft er toch kalm onder. Een goed hoorspel is als hutspot: men mag de samenstellende delen niet meer bespeu ren. De wonderman in het gehele ge zelschap blijft de regisseur achter het glas. Hij schildert, doch op zijn palet zijn geen kleuren maar menselijke stemmen. Hij heeft al lang voordat het spel in studie is genomen zijn stemmen afgewogen en tenslotte de rolverdeling opgesteld. Het is goed om een „bijzon der" stemgeluid te hébben in de hoor spelkern, want wie kent in een hoorspel na enige tijd vier bijna gelijkluidende stemmen uit elkaar? De regisseur zit na de leesrepetitie, als het spel voor de eerste maal wordt doorgenomen, in de regelkamer, want hij mag alleen dat gene horen wat de luisteraar te zijner tijd te horen krijgt. Hij heeft een onbe perkte keus en moet zich gaan beper ken. In een zin kan men het accent op vijf verschillende plaatsen leggen; een klei ne verandering van intonatie kan een geheel andere emotie weergeven. Wie hooft het nog als eenmaal het voltooide product van de gitnnofoonplaat de aether ingaat? Maar wonderlijk is het zoals de spelers hun stem in de macht hebben. „Wat nijdiger" vraagt de regis seur en prompt verandert het geluid. Een zin wordIt op tien verschillende wij zen uitgesproken en telkenmale sugge reert hij door de microfoon een geheel ander effect. De acteurs spelen voor de microfoon „met handen en voeten" on danks het feit, dat geen luisteraar iets te zien krijgt. Maar de regisseur zit gebogen over zijn tekst en luistert door de microfoon naar hetgeen de stemmen hem zeggen. En al trekt de actrice nog zulk een vriendelijk gezicht tegen de microfoon, als haar stem niet tevens honingzoet is moet er herhaald worden. Zo wordt een luisterspel geboren uit een simpele gestencilde tekst zoals mu ziek wordt geboren uit noten en balken. Drie dagen wordt er gewerkt aan een groot hoorspel, dan gaat het al de aether in en studeert de speler alweer op zijn volgende tekst. Vergelijk dat met de toneelspeler, die hoogstens vijf of zes spelen in een seizoen te verwer ken krijgt. O ja, hij moet zijn tekst ge heel uit het hoofd leren, doch dat is geen artistieke activiteit. De microfoon is genadeloos. Hij is het oor van de luisteraar dat op de mond van de spe ler wordt gelegd. Geen voetlicht kan de speler van zijn publiek scheiden. Al zit de luisteraar in Roodesehool, hij heeft het oor aan de Emamstraat in Hil versum op de mond van Paul Deen, Wam Heskes, Eva Janssen of wie er aan het woord is. Wot zal de Televisie daar aan ver anderen? Zal Apollo er dan weer een zuster bij krijger en zal deze niet kib belen met haar even oudere zuster? Of zal het even oudere zusje dan helemaal verdwijnen? Als de K.R.O. het gouden jubileum viert zullen wij er ongetwij feld meer van weten. „Het luisterspel evolueert met een geweldige snelheid" vertelde ons de regisseur, toen de spe lers om vijf uur naar huis waren, „als ik mijn stukken van een half jaar ge leden hoor, sou ik er alweer tientallen dingen in willen veranderen." delijk is en dat niemand zich aan zijn burgerplicht belasting betalen mag onttrekken. De omstandigheden, waar op men daarbij wel terdege moet letten, aijn op de eerste plaats de snel afnemen de omvang van de Marshall-hulp met name in de civiele sector waardoor we bij de handhaving van het monetaire evenwicht niet meer kunnen rekenen op het inflatoire effect van die hulp en ver der de ontwikkeling van liberalisatie in de handelspolitiek. Aan dit laatste kan Nederland zich onmogelijk onttrekken; dat zal het Nederlandse volk wel moéten aanvaarden. Verder ook minister v. d. Brink heeft hierop onlangs gewe zen heeft zich de ruilvoet de laatste maanden in zeer ongunstige zin ontwik keld; het tekort op onze betalingsba lans dreigt daardoor vergroot te wor den. En dan tenslotte de bewapening, waaraan Nederland noodzakelijk op zeer actieve wijze moet meewerken om het democratische deel van de wereld mede te helpen beschermen Daarvoor zullen grote offers gebracht moeten wor den, offers, die de regering van ons volk meent te moéten vragen. Duidelijk en categorisch heeft prof. Lieftinek gisteren vast aangekondigd, dat hij bijzijn belastingpolitiek niet van plan is iets van zijn standpunt prijs te geven. Het saldo van de wetsontwer pen, zoals ze er nu liggen, geeft een ne gatief bedrag aan van 38.000.000. Dat vond de minister een .uiterste grens, hoewel hij het niet erg zou vinden wan neer het nadelig saldo nu eens 40 of 35 millioen uiteindelijk zou gaan be dragen. Hoe erg de Kamer en heel Ne derland het ook vindt, de belastingdruk blijft groot, het kan niet anders. Een verhoging van het belastingvrij mini mum bjjv. bljjft achter bij hetgeen nood zakelijk moet worden geacht, vond prof. Lieftinek, maar tot zijn leedwezen kon hij onder de huidige omstandigheden dit achterblijven toch niet opheffen. En toen minister Lieftinek nog wat gesproken had over de unificatie van de belastingen en dus over de Benelux, herinnerde hij zich plotseling, dat zijn wagen, die hem naar de Benelux-con- ferentie in Luxemburg zou brengen, vóór stond. Tot Dinsdag heeft de Ka mer tijd om over dit „praeludium" na te denken. Dan spreekt de minister, die, naar men in de wandelgangen fluisterde, nog wel stof heeft voor 2 a 3 uur praten verder. (Uitvoerig verslag pag. 7) Advertentie het betere genre in courante prijzen Geheel nieuwe sortering kwaliteitsuurwerken, prima afgewerkte kasten, vlotte model len, nu. reeds vanaf De Bijzondere Strafkamer te Utrecht heeft de zaak behandeld tegen de 46- jarige gewezen Kriminal-Sekretar Hein- rioh Karl Otto Haubrok, die in Januari 1949 door het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag tot negen jaar is veroordeeld. De Bijzondere Raad van Cassatie wees de zaak terug naar de Utrechtse kamer. Uit het verhoor bleek, dat H. reeds van 1928 af in Duitsland bij de politie was In 1942 werd hij Kriminal-Sekretar en medewerker van Schreieder in de con- tra-spionnage. Hem is o.m. ten laste ge legd in Juni 1944 samen met de Duitser Gy moet uw gehele leven met uzelf acorbrengen. Wees dus voor uzelf opgewekt gezelschap. Bayer in Haaren twee ontsnapte gevan genen te hebben neergeschoten. Dat waren de Nederlanders C. A. van der Giessen en J. J. van Rietschoten, agen ten van de EngelsNederlandse gehei me dienst, die in Haaren gevangen za ten. Verdachte erkent dit, doch hij zei, dat het gebeurd was op bevel van zijh chef. Hans Erwin Kramer. De illegale werker W. C. J. M. van Lanschot uit Vught heeft voorts tij dens het verhoor door verdachte in Mei 1942 in de cellenbarakken al daar de beruchte „Dauervernehmun- gen" ondergaan. Gedurende 36 uur zou men hem hebben laten staan, circa honderd uren vastgebonden hebben aan een stoel, terwijl hij om beurten verhoord en geslagen en na afloop in een verduisterde cel ge stopt werd. Voor het horen van getuige v. Lan schot werd de verdere behandeling van de zaak uitgesteld tot 30 November.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1