O.-Europese conferentie met Molotof in Praag 1 Zuid-Koreanen maken contact met Amerikaanse parachutisten Verhoging toeslag op pensioenen mroMOTlEF Morgen Missie-actie Over de herbewapening van Duitsland Een catastrophe bedreigt de Europese Betalings-Unie Rode troepen kannen nu niet naar Mandsjoerije ontsnappen MILLIOEN NUMMERPLATEN OP 260.000 AUTO'S MORRIS BESTELWAGENS '/.f3645.- Tot hoofd en hart Op initiatief van Rusland. Amerika acht succes bijna uitgesloten W.-Duits contingent uit E.B.U.-fonds reeds geheel uitgeput Schitterende luchtoperatie Het weer Vredesverdrag met Japan Nieuw wetsontwerp te verwachten Wijziging door nieuw Verkeersreglement BRITS ATOOMGELEERDE NAAR PRAAG NEDERLAND GRIJPT OP AMBON NIET IN Nederlands schip bij Jutland gestrand ONDULATION PERMANENTE ZATERDAG 21 OCTOBER 1950 74ste JAARGANG No. 248202 Acheson: W.-Duitse politie géén militaire strijdmacht Als Grote Vijf over de vrede gaan praten Ernstige daling van onze export Gruweldaden van N.-Koreanen Pelgrimstocht van de inwoners van Putten Rusland tot informele besprekingen bereid Henry L. Stimson overleden Advies eilandenregeling Antillen 4 DE STRIJD IN IN DO-C Hl NA DUIZENDEN REBELLEN VERZAMELD IN OMGEVING VAN HANÖI Geüechten bij Lang-Son Uitwijking naar Rusland? AARDAPPELMEEL UIT HET BROOD Afscheid van de Korea- vrijwilligers „hugene A. DE JONG BUREAU: SMEDESFRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: ReÉactie 21544; Advertenties 21543 Abonnemen'en 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 37 cents per week. f 1.60 per maand, f 4.80 per kwartaal. In aanwezigheid van Molotof, de Russische vice-premier, is gisteren in Praag een conferentie begonnen van de ministers van Buitenlandse Zaken van alle Oost-Europese volksdemocratieën om. naar Radio Moskou meldt, de plan nen van het Westen te bespreken om „West-Duitsland te remilitariseren". Het initiatief voor deze bespreking is uitgegaan van Rusland. Behalve Molotof, die blijkbaar optreedt in de hoedanigheid van minister van Buitenlandse Zaken, zijn aanwezig: Zdenek Fierlinger, de plaatsvervangende Tsjechische minister president, die tot voorzitter van de communistische vergadering werd gekozen, en de ministers van Buitenlandse Zaken van Oost-Duitsland, Polen, Roemenië, Hongarije en Bulgarije, en de Albanese ambassadeur in Moskou. Radio,rMoskou verklaarde: „Op de con ferentie zal gesproken worden over de kwestie, die ontstaan is als gevolg van de op 19 September in New York gehou den conferentie van de drie mogend heden over de remilitarisatie van West- Duitsland." Deze Oost-Europese conferentie volgt op een nota van Rusland aan Amerika, .Frankrijk en Engeland, waarin zoals wij gisteren in het grootste gedeelte van onze oplage meldden Rusland de drie Westelijke mogendheden ervan beschul digde te pogen in de drie Westelijke zones van Duitsland, onder het mom van een mobiele politiemacht, een Duits leger te vormen. In haar nota verklaarde de Sovjet-Unie verder, dat zij deze maatregel niet zou tolef-eren. Zij ontken de voorts, dat de Volkspolitie in Oost- Duitsland een militaire formatie is. Naar Reuter meldt, heeft de Russi sche waarschuwing tegen de herbewa pening van West-Duitsland diepe in druk gemaakt op vele afgevaardigden van de Franse Nationale Vergadering, in het bijzonder «p de socialisten. De Franse regering heeft gisteravond toe gestemd in het houden van een debat over de kwestie der West-Duitse her bewapening. De Franse premier, René Pleven, zal Dinsdag in het parlement een verklaring afleggen, die gevolgd zal worden door het debat. De Franse socialistische partij heeft zich gisteren in beginsel gekant tegen de Duitse herbewapening, aldus meldt A.P. De uitslag van de stemming, die tij dens een bijeenkomst van de partijleiders gehouden werd, was 305. De overgrote meerderheid steunde minister van De- Amerika heeft „geen bezwaren" tegen het houden van een bespreking der vijf grote mogendheden over de vraag stukken die de wereldvrede bedreigen, to heeft John Foster Dulles, de Ameri kaanse afgevaardigde in de Politieke Commissie der V. N.. verklaard. Ameri ka koestert echter weinig hoop, dat een dergelijke bijeenkomst enig succes zou hebben. Dulles sprak over een gewijzigde, door Irak en Syrië ingediende reso lutie, volgens welke nog tijdens de huidige zitting der Algemene Verga dering een conferentie der „Grote Vijf" wordt aanbevolen. In de oor spronkelijke tekst werd gesproken over een bijeenkomst van de Grote Vier, maar op verzoek van Joegosla vië werd dit gewijzigd in de vijf per manente leden van de Veiligheids raad. Dit maakt de situatie niet een voudiger, want zoals men weet be hoort ook China tot de Grote Vijf, en in de vraag „welk China, communis tisch of nationalistisch?" ligt een ern stig struikelblok voor het voorstel. Ook de Britse afgevaardigde steunde het voorstel, maar hij verklaarde even eens de mogelijkheid van succes ern stig in twijfel te trekken. Op een persconferentie verklaarde Dean Acheson, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, later, een succesvolle conferentie niet mogelijk te achten vooraleer Rusland zijn houding wijzigt. fensie Jules Moch, die zich tijdens de besprekingen in het kader van het Atlan tische Pact voortdurend tegen de herbe wapeningsplannen met betrekking tot Duitsland heeft verzet. De Duitse herbewapening zal naar alle waarschijnlijkheid ter sprake komen tij dens de vergadering van de ministers van Defensie van het Atlantisch Pact, die volgende week Vrijdag in Washington begint. De Franse regering heeft tever geefs getracht een debat in de Nationale Vergadering uit te stellen tot na deze bij eenkomst. Maandag zal een speciale bijeenkomst van de Franse regering worden gehouden om het officiële regeringsstandpunt vast, te stellen en om in het bijzonder de tekst van de verklaring, die premier René Ple ven Dinsdag zal afleggen, goed te keuren. Dean Acheson, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft giste ren op zijn wekelijkse persconferentie, welke werd gehouden vöör de bekend making van de conferentie van Oost- Europese ministers te Praag, de Russi sche beschuldigingen van de hand ge wezen, dat de politiemacht in West- Duitsland, welke thans wordt uitgebreid, een militaire strijdmacht is. Iedereen weet echter, aldus Acheson, dat de Oost- Duitse politie een militaire strijdmacht is. Ondertussen meldt A.P., dat een com missie, bestaande uit drie Oost-Duitse parlementsleden en drie rechters van het Oost-Duitse Hoge Hof, gisteren in Oost- Berlijn bijeen is geweest om wijzigingen voor te bereiden in de Oost-Duitse grondwet, met het oog op de wederin voering van de militaire dienstplicht in 1951. Als volleerde gidsen leidt een aantal luid gaggelende ganzen een groepje bezoe kers door het 'plaatsje Lacock in Engeland. Het pittoresque dorpje is een attractie voor de talrijke bezoekers van Engeland. Vandaag is te Amsterdam bij de Ned. Dok- en Scheepsbouwmij. het 9000 ton me tende motorvracht- en passagiersschip „Slovenija", dat voor de Jugoslavenska Plovidba wordt gebouwd, te water gelaten. De „Slovenija" op de werf. (Eigen bericht) De Europese Betalings Umc. die thans vier maanden werkt, dreigt door een catastrophe getroffen te worden, tengevolge van het feit, dat West- Duitsland reeds in een korte periode zijn gehele uit het E.B.U.-fonds toege kende contingent heeft uitgeput. Het onmiddellijk gevolg hiervan is, dat verdere Duitse importen niet meer via het E.B.U.-systeem verrekend kunnen worden, zodat de gehele betalingsunie verlamd wordt. Indien de exporten naar Duitsland worden voortgezet, kan dit nog slechts geschieden op crediet- basis, waardoor het enorme gevaar ontstaat van een, door de West-Duitse economie uit te oefenen inflatoire wer king op de gehele West-Europese eco nomie. Teneinde dit gevaar zoveel mogelijk het hoofd te bieden, zou het noodzake lijk zijn het verdere handelsverkeer met West-Duitsland in veel ruimer mate dan tot dusverre is geschied, in te stellen op compensatiebasis, doch hiervoor zouden sterk pmtectionistische landen als Frankrijl^Pereid moeten zijn zich het offer te getroosten van een aanzienlijke vermindering hunner tarieven. Voorals nog moet men betwijfelen, of zij zulk een prestatie züllen opbrengen. Speciaal voor Nederland rijst in dit verband een bijzonder groot gevaar. Bij de verdere liberalisatie van het handelsverkeer met 75 pet., welke thans in de O.E.E.C.-landen aan de orde is, zou Duitsland als basisjaar voor de berekening van de quanta kunnen stellen 1948, zijnde het eerste jaar, waarin Duitsland zelfstandig zijnin- en uitvoer kon bepalen. En Duitsland zal dit, naar men moet vre zen, in het licht van bovengenoemde calamiteit, wel moeten doen, aange zien in dat jaar de Duitse import ui. Nederland uiterst laag was. Indien dit geschiedt, zal onze totale export een catastrophaledaling ondergaan, die extreem genomen, zou kunnen neer komen op een val van de tegenwoor dige export, die 81 pet. boven die van 1948 ligt, tot plm. 29 pet. Dit zou niet minder dan een ramp voor Nederland betekenen. Een verder te vrezen gevolg zou in zonderheid zijn. dat onze export van land- en tuinbouwproducten naar Duits land vrijwel geheel stil zou komen te staan, zodat wij met een aanzienlijk surplus zouden blijven zitten, dat Enge land vermoedelijk zal trachten tegen af- braakprijzen over te nemen. Maar ook afgezien van deze proble matiek, waarvan men de zwaarte nau welijks kan overschatten, zal de verdere liberalisatie van de handel grote moei lijkheden gaan opleveren, zolang ver scheidene landen blijven voortgaan op het gebied van de liberalisatie zo bij zonder weinig te presteren. Van Neder landse zijde stelt men zich op het stand punt, dat de inspanningen in dit op zicht eerst meer gelijk gemaakt moeten worden, alvorens men met vrucht over opvoering van de liberalisatie kan be ginnen te spreken. In het kort komt het dus hierop neer: alie pogingen der West-Europese lan den om zich door liberalisatie te ver lossen uit het harnas van het bilaterale handelsverkeer dreigen op het moment uit te lopen op een complete mislukking. Vanmorgen heeft een woordvoerder van het Amerikaanse leger verklaard, dat Zuid-Koreaanse troepen, die van de Oostkust van Korea in een zeer snel tempo naar het Westen zijn opgerukt, gisteravond reeds contact hebben gemaakt met de Amerikaanse parachutisten, die zoals wij gisteren in het grootste gedeelte van onze oplage meldden ongeveer vijftig km. ten Noorden van de Noord- Koreaanse hoofdstad Pyongyang zijn geland. De ontmoeting, in de omgeving van Sunchon, vormt de bekroning van de schitterende luchtlandingsoperatie, waarmee generaal MacArthur een zeer groot aantal Noord-Koreanen verhin derd heeft naar de grens van Mandsjoerije te ontsnappen. De Zuid-Koreanen, die in minder dan een week tijds van de havenplaats Wonsan ongeveer honderveertig km. in Westelijke richting zijn opgerukt, heb ben Noord-Korea nabij de 39ste breedte graad als het ware middendoor ge sneden. De opmars van de Zuid-Koreaanse Kapitool-divisie. die vanuit Wonsan naar het Noorden is opgerukt, is niet minder spectaculair. De divisie weet niet meer van ophouden. „Speerpun ten" van de divisie zijn Hongwon bin nengedrongen, dat juist ten Noorden van de 40ste breedtegraad ligt, ondanks de orders dat zij de opmars moeten vertragen en nadere bevelen afwach ten. Twee dagen lang ontving de divi sie orders uit het hoofdkwartier van het Eerste Legercorps in Wonsan om de opmars stop te zetten. Amerikaan se officieren, die.zich bij de republi keinen bevinden, maken zich zorgen over de steeds langer wordende aan- voerroute. De Zuid-Koreanen schij nen echter voor niets anders interesse te hebben dan steeds verder te trek ken. Op kapotte schoenen en pijn lijke voeten en met vodden om hun benen zette zij onverwijld koers naar de Mandsjoerijse grens, waar zij nog 140 km. van verwijderd zijn. Opnieuw komen talrijke berichten van Noord-Koreaanse wreedheden bin nen. Drie bevrijde Amerikaanse krijgs gevangenen hebben verklaard, dat een driehonderdtal Amerikaanse soldaten tijdens een geforceerde dodenmars van Seoul naar Pyongyang vermoord wer den. In Koksan, 80 km. ten Zuidoosten van Pyongyang, hebben de communis ten 80 mannelijke en vrouwelijke Zuid- Koreanen levend verbrand. De slacht offers, politieke gevangenen, werden vóór de terugtocht der Noordelijken, in een loods opgesloten, die in brand ge stoken werd. Familieleden van de slachtoffers werden door schildwachten op een afstand gehouden. Maandag gaan ruim honderd inwoners van Putten, vergezeld van hun burge meester Jhr. mr. W. F. Quarles van Ufford en enkele predikanten, een pel grimage maken naar het dorpje Ladelund in Sleeswijk-Holstein. Zij zullen aan de graven vertoeven van de 107 Puttenaren, die in het nabijgelegen concentratie kamp het leven lieten. De burgemeester van Putten zal namens de gemeente een krans leggen bij de gedenkplaten, die door de bewoners van Ladelund zijn aangebracht. Verwachting tot Zondagavond: Afnemende bewolking, droog weer, weinig wind. Tamelijk koude nacht, met op enkele plaatsen lichte nacht vorst, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Zondag: Zon 7.1617.32, Maan 16.30—3.14. Maandag: Zon 7.1817.30, Maan 16.39—4.29. John Foster Dulles, de republikeinse advi seur aan het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken en vertegenwoordiger bij V.N., heeft verklaard, dat de Sovjet unie bij monde van Jacob Malik te ver staan heeft gegeven, dat zij bereid is infor meel met de V. S. besprekingen te voeren over -de mogelijkheid van een Japans vre desverdrag. Tijd en plaats van de bespre kingen zullen vermoedelijk de eerstkomende dagen vastgesteld worden. In de ouderdom van 83 jaar is in zijn huis te Cold Spring Harbour heden overleden de 83-jarige Henry L. Stim son, die onder president Hoover Ame rikaans minister van Buitenlandse Za ken geweest is en onder drie andere presidenten minister van Oorlog. Stimson, die rechtsgeleerde, militair en diplomaat was, is toen hij minister van Buitenlandse Zaken was zeer op de voorgrond getreden als onverschrokken pleiter voor het BriandKellog-pact, dat ten doel had de oorlog buiten de wet te stellen. Te Washington zeide de huidige mi nister yan Oorlog, George Marshall, naar aanleiding van Stimson's overlij den: „Hij was een groot Amerikaan en een model burger. Tijdens de oorlog was hij een bolwerk van kracht. De regering heeft besloten op zeer korte termijn een wetsontwerp in te dienen, waarbij de in het wetsontwerp tot verhoging van pensioenen met een bijzondere toeslag vermelde bedragen een niet onbelangrijke wijziging zullen ondergaan. Aldus wordt medegedeeld in een Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer. Het thans bij de Kamer aanhangige wetsontwerp kan niet worden ingetrok ken, teneinde het te zijner tijd door het nadere voorstel te vervangen, omdat de nu voorgestelde bijzondere toeslagen die nen in te gaan op 1 Januari 1950, terwijl de nader vqor te stellen verhogingen op een later tijdstip van kracht zullen wor den. De belangen van de gepensionneer- den brengen mede, dat zo spoedig moge lijk tot uitkering van de toeslagen kan worden overgegaan. De regering stond voor de moeilijke taak uiteindelijk een voorstel in te die nen, waarin haar bereidheid om de ge pensionneerden verlichting te geven, be grensd wordt door haar verantwoorde lijkheid voor het beheer van 's lands financiën. In totaal is een bedrag van rond 16 rnillióen gulden voor de verbetering der positie van de gepensionneerden beschik baar gesteld. Dit bedrag moet gezien worden in het licht van het totale pen- De Staten der Nederlandse Antillen hebben Vrijdag met tien' tegen zeven stemmen het advies over de eilanden regeling vastgesteld. Het advies gaat vergezeld van een nieuw en meer uitge breid ontwerp voor een eilandenrege ling. Tfgen stemden de 7 Arubaanse leden, het lid Marchena (Bonaire) ont hield zich van stemming. sioenbedrag, dat ongeveer 220 millioen gulden beloopt. Het bedrag van 16 mil lioen gulden betekent derhalve 7,27 pet. Het wetsontwerp stelt in het vooruit zicht, dat aan de gepensionneerden, die reeds een toeslag ontvangen, wordt uit gekeerd f 90 en aan hen, die zodanige toeslag niet ontvangen, f 50. Van deze toeslag zijn uitgesloten de gepension neerden, die een maximum eigen pen sioen van f 4800 of een maximum- weduwenpensioen van f 2200 genieten. De Tweede Kamer ha9 nog verder gaande voorzieningen gewenst ten be drage van acht millioen. Minister Lief- tinck heeft op onomwonden wijze ken baar gemaakt, dat het kabinet niet de verantwoordelijkheid kan dragen voor deze voorzieningen. Als de Tweede Ka mer te kennen had gegeven, dat zij net kabinet niet meer haar vertrouwen zou kunnen blijven schenken, dan zou dit zijn portefeuille ter beschikking hebben ge steld. Hetzelfde zal het geval zijn in dien onverhoopt de Eerste Kamer thans nog zulk een uitspraak zal doen. Advertentie Zoals wij reeds eerder vermeldden, wordt morgen Missie-Zondag 1950 in alle parochies van Nederland een actie gevoerd met het doel het ledental van het Genootschap tot Voortplanting van het Geloof te verdubbelen. Met die intentie zal in alle kerken worden gepreekt en voor dat doel zijn of worden overal kleine brochures uitgereikt, waarop aan de achterzijde een brief aan Z. H. de Paus is afgedrukt. Het is de bedoeling, dat ieder gezinshoofd dit briefformulier namens zijn gezin zal invullen (invullen betekent het opgeven van alle gezinsleden, die reeds lid van het, Genootschap tot Voortplanting van het Geloof waren, alsook van hen, die nu op Missie-Zondag tot het Genootschap toetreden). Alle ingevulde briefformulieren zullen parochiegewijs worden verzameld en later Z. H. de Paus worden aangeboden als het Missiegeschenk van Ka tholiek Nederland ter gelegenheid van het H. Jaar. Een geschenk, dat bedoeld is als een steun voor de H. Vader, die jaarlijks voor de zware taak staat tenminste honderd millioen gulden voor de directe kosten van de missionering te doen verzamelen en die bovendien voor het herstel van oorlogsschade in de Missielanden nog behoefte heeft aan een extra bijdrage van niet minder dan drie honderd tachtig millioen gulden. Een geschenk ook, dat uiting moet geven aan de bereidheid van Katholiek Nederland om mede te werken aan dit belangrijkste van de drie Pauselijke Missiegenootschappen, waarvan tot dusver 394.000 of slechts een zesde deel van de daarvoor in aanmerking komende Katholieke Nederlanders lid waren. T Gisteren is op alle middelbare scholen en scholen voor voortgezet onderwijs ir Nederland, België en Luxemburg een -zogenaamd Benelux-lesuur gegeven. De commissie voor de Nederlands-Belgisch-Luxemburgse samenwerking stelde een handleiding samen, waarin vele mogelijkheden en moeilijkheden onder de loupe werden genomen. Op (Van onze verslaggever) een door de vereniging Veilig Verkeer te Amsterdam .gehouden pers conferentie werd medegedeeld, dat er in Nederland bijna een millioen nummer platen zijn op een totaal van 260.000 auto's. Tot nu toe kon ieder zonder meer een autonummer aanvragen, maar dat houdt binnenkort op als de Rijks dienst voor het Wegverkeer de auto nummers gaat uitreiken. Men begint met de wagens, die thans geïmporteerd worden, een nieuw nummer te geven dat, zoals gemeld, uit twee letters en twee groepen cijfers zal bestaan. Reeds nu zijn er bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer aanvragen binnen gekomen voor „lage" nummers, maar dat heeft geen zin, want het autonummer zal altijd bestaan uit twee letters en vier cijfers (b.v. MW 00.47). De letters AA zijn gereserveerd voor het Kon. Huis. En voor de overige nummers be gint men ergens midden in het alphabet Men zal aan de letters niet meer kun nen zien uit welke provincie de auto komt. De gehele keuring en registratie van de voertuigen komt thans in één hand. Niemand behoeft nog een nieuw autonummer aan te vragen. Waarschijn lijk zullen groepen tegelijk worden op geroepen om nieuwe nummers te ont vangen. De maximum breedte van de auto's is op A-wegen verhoogd van 2.40 tct 2.50 m. en op B-wegen van 2.10 tot 2.20 m. En de lengte van 9 op 10 meter Frankrijks hoogste militaire deskun digen kwamen gisteren in Hanoi bijeen in het gezicht van de door de rebellen bezette heuvels voor het ontwerpen van een nieuwe verdedigings-strategie, die de Noordelijke hoofdstad ten koste van alles moet redden. De beraadslagingen van generaal Alphonse Juin, veteraan der koloniale oorlogen, generaal Marcel Carpentier. Frans commandant in het Verre Oosten, en generaal Jean Alessau- dri, opperbevelhebber in Noordelijk Indo-China, vonden plaats in het paleis I Men kan iemand het best iets leren Irfoor het hem zelf te laten ontdekkenJ van de Franse hoge commissaris Leon Pignon, die zelf de besprekingen bij woonde. Na de conferentie begaven de generaals zich naar Haiphong, een be langrijke Noordelijke havenstad. Ten Noorden van Hanoi hebben zich duizenden Vietminh-rebellen in de heu vels verzameld, wellicht om het geschik te ogenblik voor de aanval op de stad af te wachten. Men schat, dat de commu nistische formaties ongeveer 25 km, van Hanoi verwijderd zijn. De bevolking van Hanoi verkeert se dert dagen in angstige spanning. Tenge volge van de onafgebroken vloed van vluchtelingen is het inwonersaantal tot 350.000 gestegen Naar door Reuter vernomen word' heeft het Franse leger in Indo-China de belangrijkste post aan de Chinese grens Langson, ontruimd. De evacuatie der troepen begon Woensdag en verlie „gunstig" onder dekking van vlieg tuigen. (autobussen max. 11 meter). Daar het autonummer bij de auto zal behoren en niet bij de eigenaar, zal men telkens een nieuw nummer moeten aanvragen als men een nieuwe auto koopt. Voorts werd medegedeeld dat zieken auto's vrije doorgang krijgen (met een sirene) en dat men altijd moet stoppen in de richting van het verkeer. De landstaal is zoveel mogelijk vermeden op de verkeersborden, vandaar dat ook de letter P op de parkeerborden is ver vallen. Alleen „stop" is gehandhaafd. Voor het verkrijgen van een rijbewijs is de medische verklaring vervallen (behalve als men aan een kwaal lijdt of ouder is dan 60 jaar). Een Brits-genaturaliseerde atoomge leerde van Italiaanse afkomst is onge veer een maand geleden met een Pools visum per vliegtuig uit Rome naar Praag vertrokken. Dit heeft de chef van de politieke afdeling van het hoofdbureau van politie te Rome verklaard, nadat een Romeins blad bericht had, dat de Britse geleerde, die tijdens de oorlog aan het Amerikaanse atoom-project werkte, naar Rusland was uitgeweken. Kort tevoren verzochten de Britse autoriteiten de West-Europese politie behulpzaam te zijn bij de opsporing van de atoomdeskun dige, prof. Bruno Pontecorvo. Volgens het Romeinse blad stond de Britse geleerde in contact met de Ame rikaanse atoomspion Fuchs. Prof. Pontecorvo, die in de oorlog met de Chalk River geleerden in Ca nada samenwerkte, was een deskun dige op het gebied van cosmische stra len in Harwell, het voornaamste Britse qtoomcentrum, waar hij reeds drie jaar werkzaam was. Het Romeinse blad „Momento Sera" meldde, dat Pontecorvo met zijn gezin naar Rusland was uitgeweken. Dit is nog niet officieel bevestigd. De Romeinse po litie kon volgens Reuter wel meedelen, dat de geleerde de reis in een vliegtuig van de geregelde Tsjechoslowaakse dienst gemaakt had. De minister-president heeft op een schriftelijke vraag van het Tweede-Ka merlid, mr. P. S. Gerbrandy, betreffen de het ingrjjpen met militaire middelen door de Nederlandse regering in het Ambonse conflict geantwoord, dat de regering zich, hoezeer zjj het Ambonse conflict betreurt niet gerechtigd acht in dezen met militaire middelen in te grijpen. Radio Ambon meldt, dat een korvet van de republiek Indonesië Vrijdagavond de haven van Ambon is binnengevaren. De stad Ambon werd beschoten. In verband met de gunstige export van aardappelmeel, waardoor de voor raad sterk is geslonken, en mede met het oog op de te verwachten geringere productie van aardappelmeel van de nieuwe oogst, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning besloten binnenkort de verplich ting tot het bijmengen van aardappel meel in de broodbioem op te heffen. Rekening houdend met de hoeveelheid aardappelmeel, welke reeds van de aardappelmeelfabrieken is overgenomen, en nog moet worden bijgemengd, kan het opheffen van deze verplichting om streeks December geschieden. Het voor het brood bestemde meel zal dus bin nenkort weer geheel uit granen (tarwe en rogge) bestaan. Dinsdag 24 October zal te Den Haag officieel afscheid worden genomen van .het Nederlandse detachement Verenig de Naties, dat eerstdaags wordt inge scheept. Des morgens elf uur zal het detache ment aantreden op het Binnenhof en worden toegesproken door de minister president. Hierbij zullen vele civiele en militaire autoriteiten aanwezig zijn. Vervolgens zal het défilé van het de tachement worden afgenomen voor het gebouw van de Hoge Raad op het Plein. De vlag van de Verenigde Naties, die het Nederlandse detachement voor de Verenigde Naties zal ontvangen van de vereniging voor internationale rechtsor de, zal niet, zoais in de bedoeling lag, Dinsdagmorgen 24 October worden aan geboden. De aanbieding zal Maandag avond 23 October geschieden in een bij eenkomst, die de VIRO houdt in de Ridderzaal te 's Gravenhage ter gele genheid van het eerste lustrum der Verenigde Naties. Vrijdagnacht is, tijdens een zware storm, het Nederlandse motorschip „Jan Kreumer" gestrand in de Limfjord, die jutland van het ten Noorden daarvan gelegen eiland Vendsyssel scheidt. De stranding geschiedde bij Lindholm, een plaats ten Zuiden van het in de Limfjord gelegen eiland Mors. Vissersschepen trachtten uit te varen om de „Jan Kreu mer" vlot te slepen, maar dit mislukte. Advertentie r '5 „Tiède Douce" - „New York" DE MOOISTE FRANSE EN AMERIK. LAUWE PERMANENT Absoluut geschikt voor alle haarsoorten Haarverven - Blonderen - Kleur- spoelingen - Amerikaans - France Jacobijnestraat 13 - Telef. 1 8 7 3 1 Nationaal-Internationaal bekroond Advertentie TELEFOON 11025 GARAGE BKINKMANN SMEDESTRAAT 22 I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1