J. TH. KORT DE WEEK IN STAD EN STREEK 11 t WM VOOR Wed VOOR WM SLEUTELSenSLOTEN C. J. v. d. Broek Zondag hoogtijdag voor de Haarlemse verkenners Ook met CHOCOLADE is Pure repen10c Voor hen, die nimmer een troeplokaal zijn binnengestapt JAN TEULINGS, toegewijd dienaar van het Nederlands toneel J D D CLUBKOUSEN SOKKIN Gen. Cronjéstraat 129 all v. Empelen HERINGA WUTNRICH Kaan'* wol St. Jorisbeeld wordt op origineel Kontiki- vlot naar Kathedraal gebracht bij KORT 7.45 5.55 6.75 6.95 3.45 4.90 „Talent, geestdrift, flair en harde arbeid maken de voorstelling goed 9e Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de vrouw 1951 HOTEL „OUD-ST. JAN St. Henricus Muloschool vierde feest Radio Moors SLEUTEL WEG? is 100% zuivere wol ZATERDAG 21 OCTOBER 1950 PAGINA 2 GROTE VERSCHEIDENHEID WOLLEN DAMES- ONDERKLEDINC 5.35 5.75 4.85 5.95 5.45 8.85 „Ridders van alle tijden" voordeliger Scheppend kunstenaar LUSTRUM CONCERT Haarlems Christelijk Mannenkoor Voor Uw CLUBAVOND, VERGADERING, RECEPTIE en/of FEESTDINER intieme zaal beschikbaar. n rr Veel moeite en weinliig buit Oprchting jeugdbrigades R.K.S.V. „Leonidas" Oud-pastoor Sprenger overleden HEEMSTEDE Opvoering „Olivia" NU IS HET TUD CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Chin. Ind. Rest. Hongkong Lunch a f 1.75 „DE SLEUTELSPECIALIST" IJZERSTERKE VOOR FIJNE J TEL. U3Ö5 R.K. Verenigingsgebouw Zondagsdiensten SANTPOORT KerkbeTicKit' Zoals wü reeds eerder meldden, zal aet Zondag de grote dag zijn van ver kenners en welpen van het Haarlemse district. Dan zal met veel luister het twintigjarig bestaan worden gevierd van de verkennersbeweging in Haarlem. Alle verkennersgroepen beginnen de dag met de gezamelijke bijwoning van het H. Misoffer in eigen parochiekerk. De intentie van H. Mis en H. Communie is wei heel bijzonder om Gods zegen over de Jeugdbeweging af te smeken. In de middag houden de welpen een Speurtocht dcor de stad. Per horde trekken ze er op uit om zoekende vol gens een bepaalde route het punt van bestemming te bereiken, dat gelegen is in het centrum van de stad. Hier zal de Sint Jorisband ze komen, afhalen om ze in een feestelijke tocht naar de Kathe draal te brengen, waar ze ongeveer kwart e ver vijf zullen arriveren. Inmiddels zwerven zeventig fietsen de verkennerspatrouilles door Haarlem en omgeving. Aan de hand van een lijst hebben ze de keuze een zo groot moge lijk aantal posten van de vijftig, welke van Noord tot Zuid en van Oost tot West zijn uitgezet, op. te zoeken en hier in korte tijd een vaardigheidsopdracht uit te voeren. De veelomvattende ver kennerstraining maakt het mogelijk zeer gevarieerde opdrachten te geven en hiervan is dan ook goed gebruik ge maakt. Het zal Zondagmiddag zeker interessant zijn de vele patrouilles bezig te zien. Naar gelang de uitvoering van de opdracht worden punten toegekend, waarvan het totaal de winnaar van de Stertocht moet aanwijzen. Te half vijf eindigt de tocht en om 5 uur zijn alle Verkenners aanwezig bij de Kathedraal. Intussen is het beeld van St. Joris, door het district Bollenstreek, waar hot de laatste dagen verbleef, aan de zeeverkenners van het Haarlemse district overgedragen. Een origineel Kontiki-vloot is door de zeeverken ners vervaardigd 'om het zeer zware bronzen St. Jorisbeeld via het Spaar- ne en .de Singels (Kampersingel, enz.) naar de Kathedraal te brengen. Het Kontiki-vlot is door de zeeverken ners en zal tussen 4 en 5 uur de sin gels passeren. Bij de Kathedraal wordt het beeld aan de land-verkenners overgedragen, die het bij de hoofd ingang van de Kathedraal brengen. Onderwijl hebben de klokken van de Kathedraal welpen en verkenners naar binnen geroepen. De jongens zullen op de daarvoor bestemde plaatsen plaats nemen. De andere plaatsen kunnen vrij wor den bezet door de ongetwijfeld vele be langstellenden, ouders en anderen, die de intocht van St. Joris willen meema ken. Ook de jeugd van Haarlem mag de ontvangst van Ridder Joris meemaken. De plebaan zal, vergezeld van de aal moezeniers der verkennersgroepen, het door welpen en verkenners geëscor teerde St. Jorisbeeld de kerk binnen leiden, terwijl eerst de St. Jorisband de bazuinen zal doen schallen en daarna door allen het St. Jorislied wordt ge zongen. Als het beeld vóór het parochie altaar is geplaatst zal door de plebaan een plechtig Lot worden gecelebreerd, waarin door de nieuwe districts-aalmoe- zenier, kapelaan J. Adank, een toespraak wordt gehouden. Na het Lof en het zingen van een Maria-Iied wordt het St. Jorisbeeld over gedragen aan de jubilerende St. Cbris- toforusgroep, die het gedurende enkele dagen mag bezitten in verband met het feit, dat deze groep de oudste van de katholieke verkennersgroepen van Haar lem is. Het machtige beeld zal hier een Advertentie Wollen fantasie da meshemden met inge weven taille en ronde hals vanaf idem met smalle schouderbandjes de bijpassende dames directoires Zeer mooie fantasie dameshemden, pas met ingeweven patroon, smalle schouder bandjes de bijpassende dames directoires Zware zuiver wollen damcscamisoles met ronde hals, kleur rose de bijpassende dames directoires met ver sterkt zadelkruis en pijpen met boordje, maat 44 t/m 50 Fijne wollen jaeger damescamisoles idem met korte mouwen bijpassende dames- directoires met elas tiek in de pijpen, mt. 44 t/m 48 Gemoltonneerde damesdirectoires met elastiek in de pijpen, maat 40 t/m 48 vanaf Zeer fijne gebreide dames-onderblouses, zonder mouwen HAABLEM - HEEMSTEDE ZANDVOORT plaats vinden op de tentoonstelling, welke in het Jeugdgebouw aan het Tejjierplcin wordt gehouden. Gisteravond hebben de Haarlemse ver kenners bewezen, dat die voorbije twin tig jaren niet tevergeefs zijn geweest. De enkele honderden, die de stads schouwburg vulden, hebben een veel zijdige indruk gekregen van de verken nerij en het enthousiasme was eerlijk, toen aan het slot schetterende trompet ten, klinkende trommen en feestelijke vlaggen de a^ond uitluidden. Dat was geen show zoals men die de verkenners zo graag toedicht, maar een imponerende apotheose van een gang door eeuwen, waarin gedemonstreerd werd, hoe het spel van verkennen in feite altijd in het jongensbloed heeft gezeten. Het verkennen is dus niet een droombeeld van een of andere fantast, maar het volgen en in goede banen lei den van een natuurlijke drang, welke in iedere jongen is terug te vinden. „Ridders van alle tijden" is dan ook geen toneelstuk. De samenstellenden hebben heel goed begrepen, dat zij een spel moesten schrijven, waarin verken ners zelf al of niet met acteertalen ten zich ten volle kunnen geven, zo als zij dat doen in hun troep of pa trouille. Zo is het gisteravond ook geweest. Twee uren lang hebben wij geboeid en geamuseerd zitten kijken naar die tafe relen, die ons van de ridderlijke mid deleeuwen voerden naar onze tijd van techniek en zakelijkheid, waar aan die ridderlijkheid nog minstens evenveel behoefte is. Het heeft geen zin om alles tot in de details te gaan bespreken. Laten wij volstaan met te zeggen, dat iedereen ge leerd heeft en zich tevens heeft gea museerd. Een eresaluut voor de jongens van Vader Jeremias en bewondering voor die fikse knapen, die in het laatste tafereel staaltjes van vaardigheid lieten zien, waarop iedereen jaloers was. Zo'n avond moest uitgeluid worden met trom petgeschal en het Wilhelmus en zowel hoofdcommissaris Baron van Voorst tot Voorst, aalmoezenier Verhoeven als de ken Kuilman weten, dat het aan goede verkenners in het Haarlemse diocees niet ontbreekt. tJiUbLut'iKiN Rembrandt: The barkleys of Droadway (a. 1.), 2. 4.15, 7 en 9 15 u.: Palace: Wai- zer der Liebe (a. 1.2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Alarm m de nachtexpres (18 2, 4.15. 7 en 9.15 u.: Frans Hals: Voor wie de klok luidt (18 j 2.30 en 8 u.; Zo 2, 5 en 8 u.: City: Er was eens een meisje lóós (a. 1.), 2.15. 4.30, 7 en 9.15 u.: Spaarne: Remember Pearl Harbour (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; Zo.: 7 -en 9 15 u. Zaterdag 21 October Schouwburg: Cabaret Wim Sonnevelo met t Is me een raadsel". 8 uur. Concertgebouw: Excelsior o. 1. van H. van Heerden. 2 uur. Frans Hals-Museum: Liederenavond door Olga Ongena m. m. v. Martin Bruyl, piano, 8 uur. Zondag 22 October Schouwburg: Cabaret Wim Sonneveld met ,,'t Is me een raadsel". 8 uur. Concertgebouw: Heintje Davids en Wil ly Vervoort, 8 uur. Rembrandt: De geschiedenis van een ring (populair wetenschappelijke foto over het leven en trekken der vogels), 11 u. City: The Overlanders (een film over Australië) 11 u. Spaarne: Cowboymatinée (14 j.), 2 en 4.15 uur. Maandag 23 October Schouwburg: Cabaret Wim Sonneveld met ,,'t Is me een raadsel", 8 uur. Concertgebouw: Huldigingsconcert Jac Bonset door het Kon. Mannenkoor Caecilia o. 1. v. Nico Hoogerwerf. 8 u. APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten van de Haarlemse apothfeken worden van 22 October tot 29 Oct. waargenomen door Th A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, telef 11506: Grijseels Van Hees, L. Veerstraat 19. tel. 11000: Frans Hals-Apotheek, Frans- Halsplein 1, tel. 11180. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot. Gr. Houtstraat 9. telefoon 11900; Margriet, Turfmarkt lü rd., telefoon 21400; te Heemstede Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7. telefoon 28523. Kath. Bur. v. Huwelijks voorlichting: Spreekuren: Medische leiders: dag. van 13.30—14.30 of na afspraak. Spreekuren geestelijk leider: Dinsdags van 16.0017.00 en 19.3020.30 of na af spraak. Advertentie f y et moet nu ongeveer zeventien h~Ë jaar geleden zijn, dat wij als ■*- schuchtere knaap in een leeg klaslokaal kwamen met vreemde jongens. Een juffrouw vertelde ons van Mogli, het mensenjong, dat door de wolven werd opgevoed. Wij werden ingevoerd in het rijk van de jungle en eerst onbewust nog vorm den wij met vijftien andere jongens een welpenhorde, die zich speels schaarde rond de oude wolf. Het klaslokaal werd een hordehol, de juffrouw onze akela, die staande op de raadsrots met haar ya-la-hi ons uit de nesten riep. A-ke-la-wij-doen-ons-best! Hon derden malen hebben wij dat geroe pen. Akela had een speciale plaats in ons jonge leven ingenomen, en zij zou die blijven houden, ook toen wij onder het gezag van een echte hopman kwamen te staan. Die tijd ligt al weer ver achter ons. Welpen pet en verkennershoed hangen reeds lang aan de muur. Akela is nu „me vrouw" geworden, maar telkens als wij haar zien, vergeten wij de me vrouw en zeggen wij gewoon Akela alsof wij nog om de raadsrots zaten en luisterden naar het verhaal van Kaa de slang. En wij praten dan over de dagen van vroeger en wij vragen ons af: hoe zou het nu zijn? Overal een gevraag bijna, een gebedel om leidsters en leiders. Zouden er werkelijk geen jongens en meisjes meer zijn, die onze jeugd van vandaag diezelfde heerlijke uren zouden willen geven, die ook wij eenmaal mochten beleven? Wij kunnen het niet geloven. De jongeren zoeken wordt ons steeds verteld naar een leven, dat die per gaat dan de oppervlakte van alledag. In de jeugdbeweging kun nen zij dat vinden, als zij maar de moed hebben om op een goeie dag de drempel van horde- of troeplokaal te overschrijden..,. H. in Teulings heeft niet de officiële weg gevolgd om zijn bestemming en ideaal te bereiken. Dat ideaal was het toneel, maar hij wilde niet binnen stappen door de gewone deur, zijnde de Toneelschool, om via eindexamen met proefspelen in tragedie en blijspel bij een gezelschap te komen. Hij had wel les genomen, en wel bij de oude Chris- pijn, hij had geamateurd en hij had moeite gedaan voor een engagement. Het lukte niet op slag, maar hij hield vol, en als wij horen, dat hij in 1930 succes had, weten wij ook, dat zijn ver vlieging was. Want omstreeks 1930 was langen naar de planken geen losse be- het niet zo glorieus gesteld met het toneel in Nederland, en wie wist, hoe de gezelschappen in die dagen reilden en zeilden, dat wil zeggen, helemaal niet reilden en zeilden, moest wel door geest driftige ambitie bezield worden, om op dat ongewisse terrein zijn toekomst te zoeken. Enfin, Teulings begon zijn gere gelde loopbaan bij het Oost-Nederlands Toneel van Albert van Dalsum, en hij was er erg blij mee. „Een fijn gezelschap. Er werd gewerkt met geweldig enthousiasme,we hadden er echt plezier in, iedereen was vol vuur voor de mooie voorstellingen, zoals van „De comedie van het geluk",maar u herinnert zich wel; dat het na een jaar met het gezelschap gedaan was. Artistiek was dat erg jammer, financieel was het niet bepaald een ramp, hetgeen u wel begrijpt, als ik vertel, dat ik soms per maand een gage kreeg, die elke los werkman als weekloon, terecht, zou wei geren. Ik heb daarna in Amsterdam ge speeld, ook bij het grote gezelschap, waartoe Saalborn, Verkade en Van Dal sum zich verenigd hadden, de herrezen Kon. Vereniging Het Nederlands Toneel, die maar eventjes drie schouwburgen in Amsterdam bespeelde. Erg groot opge zet en vrij spoedig overleden. Daarna nog bij Verkade, de laatste jaren vóór de oorlog bij het prachtige troepje van Cees Laseur, het Centraal Toneel". Uit die tijd herinneren wij ons Jan Teulings als de patserige bokser in Gol den Boy, de zoon van de bankier in „Je kunt 't toch niet meenemen", de wor stelaar in „Naar het u lijkt", de frisse, jolige jonge echtgenoot in het charman te „Soubrette". Tijdens de oorlog werd het gedwon gen werkloosheid voor Teulings; geen lidmaatschap van de Kultuurkamer betekende wèg van het toneel, maar toch heeft hij tijdens de oorlog come die gespeeld. En wel in Zwitserland. In '43 probeerde hij naar Engeland te komen, maar hi' bracht het niet ver der dan Zwitserland, wadr hij negen maanden werd vastgehouden. Natuur lijk had hij er gauw een troepje ama teurs gevormd, met wie serieus werd gewerkt en behoorlijk verzorgde voor stellingen werden gegeven. Zelf trad hij op met stukken, die hij geheel alleen voordroeg en speelde. In 1944, na de invasie, werd de reis naar Enge land voortgezet; hij is er na de be vrijding niet lang gebleven, was al spoedig in het vaderland weer aan het werk. Het was overigens niet zijn eerste ver- reeds moeite gedaan, op de Londense blijf in Engeland; hij had vóór de oorlog planken emplooi te vinden. Dat lukte niet, maar hij werd er wel geëngageerd voor „De drie wensen", een Nederlandse film, die in Rome opgenomen zou wor den. Een vrij lange omweg dus voor een Amsterdams acteur. Bij iemand, die in een zeer ongunstige tijd het rijk van het toneel betreedt en volhoudt ondanks teleurstellende om standigheden, verwacht men niet anders: Jan Teulings is een toegewijd dienaar van zijn kunst, die zijn sporen als regis seur heeft verdiend; hij werkt met Met vreugde heb ik vernomen, dat do Kamer van Koophandel voor Haarlem en omstreken waaronder ook Velsen hoort met ingang van 1 Januari 1951 in ere her steld zal worden. De bezetter stelde vast, dat een filiaaltje van Amsterdam voldoende was, maar de nieuwe prac- tijk na de oorlog heeft wel uitgewe zen, dat hier een zelfstandige Kamer volkomen verantwoord, ja noodzake lijk is. Voor de oorlog was ik trouw bezoeker van de vergaderingen der Kamer van Koophandel. Wij gingen er als verslaggever graag naar toe, omdat men ons altijd met zoveel égards behandelde. Heeft men ooit .n een gemeenteraad meegemaakt, dat er een kist sigaren op de perstafel ge schoven werd, met de stilzwijgende uitnodiging: „Steek eens op, heren!" Zelfs sigaretten-rokers zaten te paf fen en gingen nog met een vers blauwbandje de deur uit. „Rookt u 'n grote of liever 'n kleintje?" vroeg soms een Kamerlid. „Gebruikt u sui ker en melk in de thee?" informeerde de vrouw of de dochter van de zorg zame concierge. En als er iemand jarig was of een jubileum had gevierd, kwamen lek kernijen ter tafel. Maar al hadden we dat alles niet graag gemist, belangrij ker was toch, dat de voorstellen veelal voor de lezer zo interessant waren. Vooral bij de rondvraag kregen de verslaggevers nieuws uit de eerste e wire-record of de sonofil heeft in korte tijd burgerrecht gekre gen. U weet wel, dat zijn die wondere smalle en dunne metaalrol- len, waarop met behulp van een soort radiotoestel gesprekken kunnen wor den vastgelegd en om die later zo dik wijls als men wil te herhalen. hand. Groot- en kleinbedrijf lieten ons delen in hun beroeringen; het openbaar vervoer werd onder de loupe genomen, zowel als de winkelsluiting, het visse rijbedrijf vond een warm pleitbezorger in zijn vertegenwoordiger en bollen- vraagstukken rolden over de tafel. Het is dus goed, dat de Kamer weer regel matig haar openbare vergaderingen zal gaan houden. 'Al was het alleen maar om de secretaris, jhr. Mollerus, in zijn spreekwatervallen te bewonderen. In de meeste colleges pleegt een secre taris te zwijgen; niet zo in de Haarlemse Kamer van Koophandel, waar de heer Mollerus het alwetende, en van alles en over alles wetende factotum is, waardoor die Kamer zich waarschijn lijk altijd zo huiselijk en toch autori tair, zo zeker en zo volwaardig heeft gevoeld. Jhr. Mollerus zit nóg op zijn stoel! Het gesprokene in de gemeenteraad van Bloemendaal wordt op deze wijze aan de vergetelheid ontrukt. Als er anderhalf uur gedebatteerd is, gaat er een belletje, dan moet het raadslid, dat aan het woord is, even afremmen en stoppen en na 10 seconden kan hij weer lustig doorgaan. Van hoeveel be lang een dergelijk apparaat is, moge uit de twee volgende feiten blijken. De secretaris van Bloemendaal was zo vriendelijk de verslaggevers te be richten, dat aan de openbare vergade ring van Donderdag een besloten zit ting vooraf zou gaan. Kom maar om 3 uur, schreef de heer Van Eek en als we eerder met de openbare debatten begonnen mochten zijn, kunt u na afloop van de' vergadering het bespro kene beluisteren op de sonofil. Kijk, dat is service. Nog één stapje verder en we hoeven de raadszittin gen niet meer bij te wonen. We komen dan op een gunstig uur even de sono fil afdraaien en dingen, die ons en dus u niet interesseren slaan we over. En waarom zou de gewone burger niet even het raadhuis kunnen binnenstap pen met de vraag: mag ik even „de laatste raadsvergadering" afdraaien? Die burger kan dan, tot zijn genoe gen, interrupties plaatsen, zonder uit de zaal verwijderd te worden. Wat een heerlijk perspectief en wat een geweldige winst voor de democratie. Het tweede belangrijke feit heeft zich deze week voorgedaan in de rechts zaak Daar Hoorde een brandgasten- kraker tot zijn grote verwondering de man, die voor geen kleintje ver vaard was, beefde er van zijn eigen stem endie van de commissaris van politie te Velsen. Het is niet ver standig te liegen en te draaien, maar het moet een verschrikkelijke gewaar wording zijn, zijn eigen leugens na enige maanden nog eens in het open baar te horen herhalen. De kraker had er niets van gemerkt, dat zijn dialoog met de politie ver eeuwigd werd. Zo heeft dus de sprej kende draad ook zijn intrede gedaan in de rechtszaal. Aanstaande verdach ten kunnen er nu op verdacht zijn. En wie hoge ruzie heeft met zijn buur man doet er goed aan tijdig een mi crofoon verdekt op te stellen. Hij kan dan, indien er beledigende woorden vallen, de sonofil laten lopen en de draad daarna naar de rechter zenden met de mededeling „edelachtbare heer, bijgaande draad bewijst, dat ik in mijn eer en goede naam ben aan getast e goede naam van het Nieuws blad voor de Bollenstreek wil ik niet aanranden, omdat St. Wil- librord onze voorzaten al geleerd heeft, dat het christendom daar tegen is. Maar het is toch wel grappig een ge zellig blundertje van dit blad te re gistreren. Ene meneer Pierke Rijmelaar behandelt wekelijks de vaderlandse geschiedenis, waartoe hij een klad schrift en een dichterlijke ader heeft aangeschaft. Hij rijmt: Men keek zo omstreeks 't jaar vijfhon derd in onze landen erg verwonderd toen daar de eerste predikheren tracht teh ons volkje te bekeren. Onze pas toors en dominees zijn misschien mannen zonder vrees maar zonder preekstoel, zonder kerk is preken geen gemakkelijk werk. 'n Knots op je her senpan te krijgen en steeds je hoor ders horen dreigen bevordert niet de concentratie. In 't eerst was dan ook de relatie om 't zacht te zeggen wat gespannen. De zendelingen, kloeke mannen, gingen hun gang, spraken hun ivoord, bij al die dreiging, on verstoord. Maar Willibrord, een dapper man, bekwam het slecht in 't Fryske Lan. Men heeft hem daar niet aange hoord, maar -hem bij Dokkum wreed vermoord. De Friezen met hun harde koppen konden zijn Boodschap toch niet stoppen, zodat nu zélfs voor 'n missionaris in Dokkum werkelijk geen gevaar is. Heer Pierke, gij zijt er naast, kort om meneer gij zwetst en daast. Wie werd in Dokkum wreed vermoord? Dat heeft het kleinste kind gehoord. St. Bonifaas moest daar bruut sneven, maar Willibrord bleef lange leven en is, als ik het zeggen mag, begraven in oud-Echternach. animo, geestdrift, steeds frisse ambitie en belangstelling, het geheim van zijn voorstellingen ligt in de combinatie van begaafdheid, stage arbeid en flair voor wat theater is, voor wat 't op het toneel zal doen. „Cor Ruys heeft mij de eerste kans ge geven, een stuk te regisseren; dat was „Rocket to the moon", en na deze voor stellingen heeft Cor Hermus mij ge vraagd bij Comedia te komen. Beiden ben ik erkentelijk voor de mij gegeven kan sen. „Kleine kinderen worden groot" en „Korporaal Elisabeth" waren de eerste stukken, die ik bij Comedia geregisseerd heb. Ze deden het gelukkig goed". „U zegt; gelukkig. Betekent dit, dat u als regisseur ipaar moet afwachten, wat het worden zal, al denkt u een goede keus gemaakt te hebben?" „Inderdaad. Door de tijd die aan een stuk vóór de première wordt besteed, door de kosten van décor, costuums, en zovoort, wordt het een kwestie van dui zenden, en het is maar moeilijk te voor spellen, hoeveel er voor al die tijd en al dat geld en al die inspanning terug zal komen. Wij kunnen alleen alle mogelijke zorg aan de voorbereiding besteden, en dat doen wij dan ook. Steevast elke dag repeteren, drie, vier weken lang, als 't kan zes weken. Voor de spelenden komt er bij, dat zij hun rollen moeten leren, en de regisseur heeft vóór de eerste re petitie al het een en ander achter de rug om een stuk te vinden. Hij moet zich uiteraard voortdurend op de hoogte houden van wat er verschijnt en ge speeld wordt, en hij leest een onfris aantal stukken om iets geschikts te vin den. Enfin, we repeteren dus, langzaam gaat het stuk leven, en dan komen de generale repetities". „Dus meer dan één?" „Ja zeker. Het verhaaltje van een slechte generale repetitie, die een goede première waarborgt, is een sprookje. Ronduit klets. Als het op de generale niet klopt, begin ik niet aan een pre mière. Daarom heb ik er aan één niet genoeg, ik neem er drie of vier. De spelers moeten enkele keren in de schouwburg gespeeld hebben, gecostu- meerd en gegrimeerd, daar kan de leven de natuurlijkheid slechts bij winnen. Dat is heel begrijpelijk. In de studio, waar wij repeteren, hebben wij wat tafels en stoelen, maar op het toneel is een com pleet gemeubileerd vertrek gemaakt; een actrice .zal er wat aan de gordijnen schikken of voor de spiegel gaan staan, om iets te noemen, en een acteur zoekt tijdens de dialoog iets op zijn bureau, bekijkt een portret aan de wand, enzo voort in het k°rt> ZÜ gedragen zich zoals de mensen zich gedragen, die zij voorstellen. En wanneer ik dan nog een langdurige lichtrepetitie heb gehouden en me overtuigd heb, dat het met décor, belichting, geluiden, technische trucjes, alles tot in de puntjes klopt, dan krijgen we het frisse, natuurlijke spel en de verzorgde voorstelling, welke dus aan geest en talent, maar ook aan simpele, inspannende en volhardende ar beid te danken is. En wat de artistieke zijde van ons werk betreft: ik sta op het standpupt, dat toneelspelers scheppende kunstenaars zijn; zij op de allereerste plaats moeten de rol maken en aan de figuur leven geven. Ik als regisseur heb de taak om deze creaties, al deze opvattingen tot een harmonieus geheel te maken en te bun delen tot wat een goede voorstelling heet. En daarna? Daarna is het afwachten, hoe het gaan-zal. Met zekerheid is nooit te zeggen, hoe een stuk ontvangen zal worden. Toen ik de regie van „Goud en antiek" kreeg, vond ik dat eerst maar een drakerig geval; wij besloten het toch te nemen, en ik kwam tot de conclusie, dat wij het dan het volle pond moesten geven, vol, warmbloedig spel. Zó hebben wij het gedaan en zó is het een mooi succes geworden. En Jóhn Gobau heeft er de Toneelprijs van Arnhem mee gewonnen". Geestdrift, ambitie, flair, begaafdheid voor het vak, talent en liefde voor de kunst soms heeft de toneelkunstenaar nog iets anders nodig. Gevatheid, tegen woordigheid van geest. „In „Zeker, my- lord", vertelt Jan Teulings, „was ik butler, lakei, huisknecht, jachtopziener, jachthond en nog het een en ander bij een verarmde edelman, die wel eens graag uit zijn raam op konijnen schoot, die in zijn verwilderde tuin dartelden. Terwijl mylord, Jules Verstraete, schoot, pafte iemand achter de coulissen een pistool af, waarop de edelman tevreden bromde: ,Jk heb 'm!" Even later bracht ilc dan het dode konijn op. Maar op een avond viel er geen schot, want het pistool ketste, drie keer achter elkaar. „Ik heb 'm!" verkondigde mylord weer. Werkelijkmylord?" vroeg ik. „Ja, ik heb 'm'." „Zo", zei ik, „dan heeft dat konijn zeker een beroerte gekregen, mylord!" Het publiek begreep de situatie en gaf een open doekje. Wat dan ook wel verdiend was. Hk. A. Naar wij vernemen zal er van 23 Fe bruari t.m. 2 Maart 1951 wederom een grote Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw gehouden worden in alle zalen van het Krelage-Huis, Leidsevaart te Haarlem, onder auspiciën van de Nederl. Verg. v. Huisvrouwen, afd. Haarlem en omstreken. Op verzoek van het bestuur van deze vereniging heeft de heer S. J. Warmer, voorzitter der R.K. Midden standsvereniging zich bereid verklaard zitting te nemen in de tentoonstellings commissie, die wederom bestaat uit de dames M. C. D. Wesstra-Mackay, presi dente der Vereniging, C. Fonteyn-Vonk, secretaresse der Vereniging en de heren B. W. Lasschuit, voorzitter Haarlemse Handelsvereniging, S. J. Warmer, voor zitter R.K. Middenstandsvereniging, C. S. -Th. van Gink. directeur Stichting Haarlems Bloei. De organisatie is we derom in handen van de heer H. C. Ver meulen, v. Mertenlaan 7, Heemstede. Het eerste lustrumconcert van het Haarlems Christelijk Mannenkoor stond onder leiding van de nieuwe diri gent Bernard Verboom, die, wat het repertoire betreft, een nieuwe richting heeft ingeslagen. Het programma van dit concert bevatte althans uitsluitend werken met orkestbegeleiding. Tot nu toe zong het koor in hoofdzaak a cap- pella-werken met min of meer succes. Biedt dat zingen met begeleiding een voordeel wat bet behoud van het toon- peil betreft, het brengt ook moeilijkhe den met zich mee. De begeleiding is niet altijd ondergeschikt aan de zang of slechts aanvullend. De klanken van orkest en koor moeten veelal in elkaar oplossen, een fraai getimbreerd geheel vormen. Dientengevolge dienen koor en orkest meerdere malen ensemble-repe tities te maken, iets wat van de koren gewoonlijk te grote financiële offers vraagt. Wanneer dan koor en orkest niet geheel op elkander zijn ingesteld wekt dat geen verwondering. Het strekt dirigent Verboom tot eer, dat het hem meermalen gelukt is een welluidend geheel te verkrijgen. Zo sloot de koorklank zich het best bij het instrumentale deel aan in Wagenaar's kloek en begeesterend geschreven „Fan tasie over een oud-Nederlands Volks lied". Al werd de forte-koorklank soms een weinig overstemd (de dirigent houdt die klank zo nobel mogelijk, laat lie ver een graadje zachter zingen), toch werd er een voldoend, homogeen klankbeeld verkregen. Bovendien deed de uitvoering ervan muzikaal aan. Het hoogtepunt bereikte Verboom met zijn koor in de „Alt-Rhapsodie" van Brahms, die Annie Woud op ontroe rende wijze voordroeg. Hierbij vormt de koorzang in het slotdeel slechts een donkere, bijna mysterieus aandoende, achtergrond. Die zang beantwoordde geheel aan de gestelde eis, verhoogde daardoor de stemming van het troost volle woord, die de dichter na „de klacht van een eenzame over de bitterheid van het leven" uitsprak. In „Standchen" van Schubert deed de koorzang wat onzeker en vaag aan, wellicht vanwege de weinige steun, die de orkestpartij biedt. En in Loots' Cre do uit de Maria Magdalena-mis hadden we liever iets grotere tegenstelling tussen de lyrische en meer markanter delen gehoord 'Dc.ze Credo ging met een orkcstbegcleimng' van' met vèrftretdi?.' bewerker. Ons deed het tremolo-spel der strijkers bij „Crucifixus", de harp- accoorden bij de. oorspronkelijk a cap- pella geschreven delén, de trompetfan fares bij „Et unam, sanctam" en de bekkenslag bij „judicare" nogal tame lijk vreemd aan! Annie Woud imponeerde behalve m de Rhapsodie en in Standchen met een echt bel canto-nummer; „Tu lo sal van Toselli. Haar fraai donker getimbreerd geluid en sterke zeggingskracht weKKen altoos grote bewonderinfg. De H. O. V., die haar begeleidingsroi correct vervulde, speelde onder leiding van haar eigen dirigent Listz s sympho- nisch gedicht „Les Preludes Dit ge- schiedde, zoals men dat kon verwach ten met een klanken weelde, uitbeel- dingskracht en spanning, die he.t audi torium zichtbaar verbaasde. Onder de aanwezigen, die door en voor het koor kwamen, zullen misschien weinig be zoekers van de H. O. V.-concerten zich hebben' bevonden. Op deze wijze van programma-indeling worden zij wel licht ook liefhebbers van orkestspel. Het gemeentebestuur was op dit con cert vertegenwoordigd door wethouder Geluk, verder merkten we o.a. de nestor van Neêrlands koordirigenten, Fred. J. Roeske, op. Het zeer talrijke publiek betoonde zich zeer ingenomen met solo-, koorzang en orkestspel. Namens een comité werd het koor een fraai vaandel, namens enige koorleden hun leider een mooie dirigentenstoeJ aangeboden. OL. KOOP Advertentie hebben wy vanaf 1 November a.s. een JANSWEG 20 TELEFOON 17630 HAARLEM In de nacht van Donderdag op Vrijdag zijn een of meer personen binnenge drongen in drie woningen in Haarlem- Noord, die voor dergelijk verkeer onvol doende afgesloten waren. De insluiper (s) drong (en) achtereenvolgens door een op geschoven raam, een via een open op- steekraampje ontsloten venster, en een bovenlicht naar binnen. Alleen in het laatste geval werd de genomen moeite beloond en viel enig geld ten prooi aan hun nachtelijk bezoek. Maandag 23 October wordt door de Haarlemse politie een aanvang gemaakt met de oprichting van zogenaamde jeugdbrigades. Om kwart over acht be gint dit voor de Dreefschool, waarvan om 10.10 een herhaling plaats vindt. Voor de Floraschool op de Wagenweg is dit om half negen. Naast de reeds bestaande handbal afdeling voor dames zal de R.K.S V. „Leonidas" bij voldoende belangstelling er toe overgaan een handbalafdeling voor heren op te richten. Adspirant-handbal- lers kunnen zich aanmelden bij onder staande personen, liefst zo spoedig mo gelijk om nog dit seizoen met een of meer elftallen aan de reeds lopende com petitie te kunnen deelnemen. Aanmel den bij: J. Moolenaar, Dutrystraat 10. Haarlem-N.; J. v. Brugge, Schalkwijker- weg 103, Haarlem-Z. Hedennacht is in de St. Carolusstich- ting te 's-Gravenhage overleden oud pastoor A. H. J. Sprenger, geboren te 's-Gravenhage op 27 Maart 1865. In 1890 werd pastoor Sprenger priester gewijd, hij was achtereenvolgens pastoor te Oud-Bcijerland, Zwaag en Leimuiden. Sinds 1931 was pastoor Sprenger rustend. Vrijdagmiddag werd het zilveren feest van de Broeders voortgezet met een feestmiddag voor de leerlingen van de St. Henricus Muloschool in het R- K Verenigingsgebouw. De jongens schon ken bij monde van een der leraren, de heer J. Steenbrink een uitgelezen col lectie boeken, terwijl enige hunner de dank van allen tot uiting brachten m toespraken. Na dit officiële gedeelte werd de middag op prettige wijze doorgebracht met een aantal klankfilms die over het algemeen bij de jongelui in de smaak vielen. Ter gelegenheid van het eerste lus trum van de groep „Prinses Irene" zal op Maandag- en Dinsdagavond, telkens om 8 uur in het Hervormd Jeugdhuis aan de Herenweg een opvoering worden gegeven van het spel „Olivia". Mede werking zal worden verleend door het volkszanekoor jGoè Kackullekes". Advertentie om met Van Empelen te praten over aanleg of ver andering van Uw tuin. TUINBOUWBEDRIJF Binnenweg 18 - Heemstede Telefoon 2-80-80 Advertentie PHILIPS w ADI O Van ouds bekend. Tel 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem Advertentie HAARLEM Aavertentte BESTAANDE UIT: SOEP LOEMPIA BAMI OF NASIGORENG - KOFFIE HAARLEM SMEDESTRAAT 21 Advertentie LANGE VEERSTRAA® 10 PE1,. 11493 Advertentie JO TINTEK Advertentie betrouwbaar verzorgd door hoofdvert. Llps Slotenfabr. Zondag 11.30 tot 1.30 uur: Receptie ter gelegenheid van het zilveren feest der Eerw. Broeders. Maandag 8 uur: Mariahulde Kath. Vrouwenbeweging; 8 uur: Bestuur HBC; 8 uur: Laudate Dominum; 8 uur; Missie Naaikrans. Dinsdag 8 uur: R.K. Harmonie St. Mi chael; 8 uur: Kath. Gemengd Koor. Woensdag 4 uur: Kath. Kinderkoor; 7.30 uur: Damclub St. Bavo; 8 uur: Me- lodia. Donderdag 7.30 uur: Repetitie toneel groep „Berkenrode"; 8 uur: St. Vincen- tius; 8 uur: Dameskoor „Viva Maria". Vrijdag 8 uur: Toneelrepetitie „Door Eendracht Sterk". Zaterdag 7 uur; Feestavond oud-leer lingen St. Henricus Muloschool, opvoe ring van het blijspel „Hij, zij en Hotten tot" door de R.K. Toneelgroep „Berken rode'.'. De Zondagsdiensten voor artsen wor den waargenomen door Dr. K. L. Kout, Herenweg 19, tel. 26224; Dr. W. v. d. Linde, H. Dreef 253, tel. 16850 en Dr. J. J. v. Luin, Bronsteeweg 76, tel. 15538. Wijkverpleging: Zuster G. E. v. d. Hoek, Kerklaan 32, tel. 29464. Geopende Apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206208, tel. 28320. Politie en brandweer tel. 28850. O.L. Vrouw van Altijdd. Bijstand: Zon dag H.H. Missen 7, 9 (Hoogmis) en 11 uur; 's avonds 7 uur Lof. In de week H.H. Missen 7 en 8 uur. Iedere avond 7.30 uur October-oefening. Maandag 8 uur Maria-garde en godsdienstcursus meisjes Dinsdag 8 uur Maria-congr. jonge vrouwen. Woensdag 8 uur H. Fa milie jonge mannen. Donderdag 8 uur godsdienstcursus jonge mannen. Vrijdag 7.30 uur Lof. Zaterdag 59 uur biechten, 7.30 uur Broederschapsle*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2