Z.-Koreanen slechts 100 km. van Mandsjoerije ATOOMGELEERDE VRIJWEL ZEKER VIA HELSINKI NAAR RUSLAND UITGEWEKEN morris Tot hoofd en hart Indonesische troepen op Ambon tot staan gebracht Allerheiligen 1950 Noordelijken tonen geen strijdlust Het weer Acht doden en twee gewonden Roosenburg en Krijgh weer bij de training Oe dogmaverklaring op Allerheiligen Geen straalvliegtuigen voor de K.L.M. Russische militaire basis Porkkala de enige ontsnappingsweg Van grote waarde voor de Sovjets Ontploffingen in R enk urn en Katwijk „De wereld heeft de moederlijke hulp van Maria dringend nodig" Gezongen Mis van Maria ten Hemelopneming MAANDAG 23 OCTOBER 1950 74ste JAARGANG No. 248203 De Franse débacle in Indo-China Volgens generaal Juin geen verdere terugtocht PONTECORVO VERKOOS D\E DICTATUUR WEEKEND-BALANS VAN ONGELUKKEN „Sibajak" naar Australië De f 25.000 er uit IMPERIAL SIX GARAGE BRINKMANN Leger des Heils Veel nieuwe gezichten Rij uitzondering op 1 Nov.: „Ziet naar Uwe Moeder" Geen rechtstreekse radio-reportage Van de dogmaverklaring Dogma-afkondiging le Rome Deze hoogdag viert Katho liek Nederland uiterlijk ook mede door te vlaggen met de Pauselijke vlag. Mits omgaand besteld tijdige le vering verzekerd. DOKKUMER VLAGGEN CENTRALE Postbus 14 - Dokkum Telef. 385 BUREAU: SMEDESÏRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 215441 Advertenties 21543 Abonnemen'en 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmjuiden: Bonifaciusstr. 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 37 cents per week. f 1.60 per maand, f 4.80 per kwartaal. Een afdeling van de Zuid-Koreaansc eerste divisie die benoorden Pyongyang de vluchtende communisten achtervolgt heeft Zondag een punt bereikt op nog maar 100 kilometer ten Zuid-Oosten van de Yalu-rivier die Korea van Mand sjoerije scheidt. De afdeling, bestaande uit tanks en infanterie, bereikte een punt op 65 kilometer van Juchou. Het hoofdkwartier van Mac Arthur zegt dat de afdeling op weinig verzet stuit en 2400 gevangenen heeft gemaakt. Een Woordvoerder van het hoofdkwartier zeide, dat Zondag weer voorraden zijn afgeworpen voor de luchtlandingstroepen, die Vrijdag en Zaterdag ten Noorden Van Pyongyang in het gebied van Sukchon en dat van Suchon zijn neergezet. Volgens de woordvoerder tonen de Noordelijken geen strijdlust en is er in de periode van 36 uur die Zaterdagmiddag eindigde, geen grote slag of belangrijk verzet gemeld. De woordvoerder legde er evenwel de nadruk op dat hij niet zeide dat de oorlog voorbij is. Wel is de gevechtsactiviteit ongewoon gering, doch hij waarschuwde dat die Maandag misschien wat zou opleven. Hij vertelde dat er op het ogenblik minder gestreden wordt in Korea dan op enig ander tiidstip sedert de Koreaanse oorlog begon. Hij schatte de sterkte van het Noord- Koreaanse leger op nog ongeveer 47.000 man. Verwachting tot Dinsdagavond: Droog weer met aanvankelijk vrij veel bewolking, maar later flinke opklaringen. Zwakke tot matige Oos telijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 7.19—17.28; Maan: 16.49—5.43. In aansluiting aan een Reuterbericht, waarin gemeld werd, dat dr. A. Plesman, directeur van de K.L.M.. op een vergade ring van de I.A.T.A. te San Francisco had voorspeld, dat de K.L.M. binnen vier jaar straalvliegtuigen in dienst zou nemen, ver nemen wij van de zijde der K.L.M., dat dr. Plesman een dergelijke voorspelling n?et heeft gedaan. Dr. Plesman deelde mede. dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de K.L.M. over enige jaren met 23 „prop- jet's" gaat vliegen, straalmotoren met pro pelleraandrijving. De Franse strijdkrachten hebben thans Loc Binh ontruimd, de zevende grenspost in het Noorden van Indo-China, die binnen een maand werd prijsgegeven. Loc Binh ligt ongeveer 20 kilometer ten Zuid-Oosten van Langson. De ontruiming van Langson is thans voltooid, zo Is officieel meegedeeld. Aiie manschappen, die daarbij betrokken waren naar schatting ongeveer 3,000 zijn in veiligheid. Generaal Juin en minister i.etourneau zijn van hun driedaags bezoek aan Tonkin te Saigon teruggekeerd. Tevoren maakten zij in stromende regen een tocht van 65 kilometer per jeep om de achterhoede van het vreemdelingenlegioen te ontmoeten, -dat van Langson terugkeerde. Generaal Juin deelde hun mede: „De Fransen zullen nu niet verder meer terugtrekken. Ik heb vertrouwen in de militaire situatie". Minis ter Letourneau verklaarde: „Frankrijk zal deze Tonkin-delta beslist In handen hou den." De Noord-Koreaanse regering heeft intussen haar zetel verplaatst naar Si- nuiji aan de Mandsjoerijse grens. Vanuit deze stad zullen de Noord-Koreaanse le- gerberichten per radio worden ver spreid. Sinuiji ligt aan de monding van de Yalu. Op het hoofdkwartier van het achtste Amerikaanse leger is vernomen, dat Zuid-Koreaanse troepen in het gebied rondom Sunchon. ongeveer vijftig kilo meter ten Noord-Oosten van Pyongyang, de met kogels doorboorde lijken hebben gevonden van zestig Amerikaanse krijgsgevangenen. Volgens inwoners van Sunchon hebben de Noord-Koreanen in dit gebied ip totaal 200 Amerikaawe krijgsgevangenen vermoord. Ook deel den zij mede, dat andere Amerikaanse krijgsgevangenen zich nog in een trein Piet ver ten Noorden van Sunchon zou den bevinden. Amerikaanse militaire autoriteiten hebben een onderzoek naar de juistheid van deze mededeling doen instellen. Vice-admiraal Turner Joy heeft ver klaard, dat de V. N. meer dan 400 sche pen in de Koreaanse wateren hehben variërend van patrouille-vaartuigen van 700 ton tot het 45.000 ton metende slag schip Missouri. Dit was de eerste maal, dat iets con creets over de omvang van de marine strijdkrachten der V. N. is medegedeeld. Het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur heeft Zondag bekend gemaakt dat in de afgelopen 24 uur meer dan 13.000 Noord-Koreaanse soldaten door de verbonden strijdkrachten krijgsge vangen zijn gemaakt. In totaal is het aantal krijgsgevangenen thans 95.000 man. Het is thans vrijwel zeker, dat de Brits genaturaliseerde atoomgeleerde van Italiaanse afkomst, prof. Pontecorvo, naar Rusland is uitgeweken. Op 1 Sep tember is hjj van Italië via Zweden naar de Finse hoofdstad Helsinki vertrokken. Zijn vrouw van geboorte een Zweedse Helene Marianne en zijn drie kin deren, Gil, Tito Nils en Antonia respectievelijk 12, 6 en 5 jaar, bevonden zich in zijn gezelschap. Hoewel noch Scotland Yard, noch het Britse ministerie van bevoorrading, waaronder het atoomonderzoek ressorteert, met zekerheid weet waar de atoomgeleerde zich nu bevindt, neemt men algemeen aan dat en zijn gezin vanuit Finland naar de Sowjet-Unie zijn uitgeweken. Gebleken is, dat professor Bruno Pontecorvo slechts via de Russische militaire oasis van Porkkala, op 17 km van Helsinki, uit Finland naar Rusland kan zijn vertrokken. Porkkala heeft directe verbindingen met Rusland zowel over zee als door de lucht. Op deze verbindingen oefent Fin land geen enkele controle uit. Er is wei enige controle van Finse zijde op perso- Hedenmorgen om 5 uur zijn ruim 100 inwoners van Putten vertrokken voor een tocht naar het dorpje Ladelund in Sleeswijk-Holstein, de plaats waar de 107 Put- tenaren ter aarde zijn besteld, nadat zij ih het nabij gelegen concentratiekamp door de Duitsers waren vermoordVele van de pelgrimsgangers hadden een eenvoudige krans van dennegroen bij zich om deze op de graven der slachtof fers te leggen. In het midden burgemeester jhr. mr. Quarles van Ufford, onder wiens leiding de tocht zal staan..., Leiden vervoerd. Het overleed hier spoedig. Op het Buiten-ÏJ nabij Amsterdam is Zondagmorgen een tragisch ongeval ge beurd, dat kapitein Sluman van het binnenvaartuig M.S. Sneek, dat op weg was van Amsterdam naar Groningen, het leven heeft gekost. Bij het beklimmen van de deklast raakte S. zijn evenwicht kwijt en sloeg overboord. De stuurman en de matroos wierpen onmiddellijk een boei uit en draaiden bij. S. wist deze boei te grijpen en de beide opvarenden slaagden er in hun kapitein langszij te krijgen. De man woog echter 200 pond en had een dikke jas aan. De deklast belette de mannen hem aan boord te hijsen en terwijl men bezig was een strop onder zijn armen aan te brengen, om hem daarna met de lier aan boord te trekken, is de ka pitein vermoedelijk ten gevolge van de doorgestane emoties overleden. Zaterdagmorgen geraakte de zesjarige Jacob Drent, enig zoontje van de wedu we J. Drent-Grooten, te Coevorden tus sen de electrische klapbrug aan de Krimweg aldaar. Het jongetje werd der mate verminkt, dat de dood onmiddellijk intrad. De vader van Jacob kwam tij dens de bezetting bij een bombardement op de aardappelmeelfabriek te Coevor den om het leven. De rij van dodelijke ongelukken in het afgelopen weekend sluit met de aanrij ding van een vijfjarig meisje in de Kromme Mijdrechtstraat te Amsterdam, dat Zondagmiddag plotseling de weg overstak zonder uit te kijken. Zij is kort na aankomst in het O. L. Vrouwegast- huis overleden. Woensdag a.s. zal de .Sibajak" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd voor de derde maal in dit jaar met bijna duizend Nederlandse emigranten van Rotterdam naar Australië vertrekken. Voor de geestelijke verzorging van de passagiers gedurende de reis is aan boord pater W. van Baar uit Zwaag. In de 511de Staatsloterij, derde klas- se, eerste lijst, is een prijs van f 25.000 gevallen op nummer 13835. Negen doden, van wie zeven kinderen en vier gewonden, dat is de trieste ba lans van de ongelukken, die zich Zater dag en Zondag hebben voorgedaan. Het ernstigst daarvan zjjn zonder twijfel de ontploffingen in Renkum en Katwijk aan Zee, beide veroorzaakt door een landmijn, met als gevolg: vijf kinderen gedood en twee ernstig gewond. Zondagmiddag vonden vier jongens Van 14 tot 16 jaar in Renkum aan de voet van de 'Noordberg bij de Heelsum- seweg een onbekend voorwerp, dat, naar later bleek, een mijn moet zijn geweest. Zij hebben waarschijnlijk aan een uit steeksel daarvan gepeuterd, waardoor de ontploffing ontstond. Een der jongens vzas op slag dood, de overigen werden ernstig gewond. Op weg naar een der ziekenhuizen in Arnhem is een der zwaargewonden overleden. Een landmijn, die op het strand lag, veroorzaakte Zaterdag de ontploffing te Katwijk aan Zee. Drie kinderen waren op het strand ter hoogte van de oude kerk aan 'het spelen. Een van hen heeft waarschijnlijk op de mijn getrapt. Twee kinderen waren op slag dood; het derde slachtoffertje werd zwaar gewond naar het ziekenhuis in Advertentie Smedeslr..! 22 Tel. 11025 - Haarlem nen, die zich van Fins grondgebied naar Porkkala begeven, doch deze is niet scherp. De Finse grenswacht bü Pork kala deelde mede, dat auto's die de Russische basis binnenrijden, in de regel worden gecontroleerd, maar het kon voorkomen, dat een auto zonder controle Porkkala binnenging. Het staat in ieder geval vast, dat het gezin Pontecorvo niet langs een der officiële Finse grensposten het land heeft verlaten. Het heeft evenmin in een hotel te Helsinki verblijf gehouden. Het is uitgesloten dat Pontecorvo voor wetenschappelijke doeleinden naar Finland is gekomen. Geen Fins wetenschappelijk instituut heeft van zijn komst geweten en op het gebied van atocmonderzoek was voor hem in Finland niets te leren. De Pontecorvo's hebben al het moge lijke gedaan om hun verblijf te Stock holm geheim te houden. De moeder van mervouw Pontecorvo, die Zweedse is en in de Stockholmse voorstad Enskede woont, heeft geen bericht van hun komst gekregen. Ook andere verwanten van mevrouw Pontecorvo werden niet ge waarschuwd De Pontecorvo's meden de hotels om dat anders hun^ spoor via de registratie van vreemdelingen gevonden zou kun nen worden. Inplaats vatï naar een hotel te gaan wendden zij zich tot de hotelcen trale, een bureau dat zich in deze tijden van gebrek aam hotelruimte er mede be last reizigers onderdak in hotels en par ticuliere huizen te verschaffen. Dit bu reau verwees het paar naar een klein hotel op het St. Ericsplein, maar zij heb ben zich daar niet gemeld. De bedrijfsleider van de hotelcentrale herinnert zich het paar goed. „Het was een Engels sprekend echt paar, dat in de namiddag hier in Stock holm kwam. Hun kinderen hadden zij niet bij zich", zo verklaarde hij. „Toen de heer mij zijn naam opgaf, vroeg ik hem of zij Italianen waren, maar hij antwoordde dat zij Engelsen waren. Ik beval hun een aardig en rustig hotel op het St. Ericsplein aan maar men heeft mij later medegedeeld, dat zij daar nooit zijn geweest Inplaats van zich naar het aanbevo len hotel te begeven probeerden zij een kamer te krijgen in het hotel van het Leger des Heils, maar dit verwees hun naar een ander bureau, de „Hotel- dienst", dat een pension in Upland- straat aanraadde. Volgens een woordvoerder van de Britse ambassade te Stockholm hebben De volgende 29 spelers zijn uitgeno digd voor de training van het Neder lands Elftal als' voorbereiding voor de oefenwedstrijd van een voorlopig Ne derlands Elftal op 1 Nov. tegen een ver tegenwoordigende ploeg van de Athenian League te Amsterdam en van België Nederland op 12 Nov. te Antwerpen: Abe Lenstra (Heerenveen), Kraak (Stormvogels), Van Raalte (Blauw Wit), Saris (BW), Terlouw (Sparta), Krijgh (BW), Van Tuyl (Eindhoven), v. d. Klink (Hermes), Mesman (Blauw Wit), Huybregts (BVV), v. Schijndel (SVV), Stoffelen (Ajax), Vermunt (RBC), Cla- van (ADO), Röhrig (HBS), v. Melis (Eindhoven), Rijvers (NAC), De Graaf (Limburgia) en Biesbrouck (RCH). Voorts Mertens (Willem II), Klaassens (VVV), Schenk (Sparta), Mangelmans (ADO), Snoek (Eindhoven), v. Beurden (BVV) en De Jong (ADO) die hun en- trée maken in dit gezelschap en tenslotte v. d. Sluis (BVV), Roosenburg (Sneek) en v. d. Tuyn (Hermes DVS) die er vroeger al eens toe hebben behoord. Dinsdagavond 24 October wordt op het VUC-terrein de laatste training voor de match tegen de Athenian League ge houden. Het aantal weldaden staat helaas niet in juiste verhouding tot het aan- tal weldoeners. J de Pontecorvo's tijdens hun reis door Zweden geen contact met Britse in stanties gezocht. Ook de Britse legatie te Helsinki heeft geen contact met hen gehad. De chef van de Canadese National Research Council. Dr. C. J. Mackenzie, heeft medegedeeld, dat prof. Bruno Pcntecorvo in 1934 en 1944 met Britse atoomgeleerden in de V.S. heeft samen gewerkt en daarna in Montreal en te Chalk River in Ontario. Dr. Mackenzie noemde Pontecorvo een uitstekend phvsicus en voor zover ik weet een uit stekend mens. Hij was niet betrokken bij het eigenlijke atoombom-probleem, doch verrichtte belangrijke onderzoe kingen op het gebied der kosmische stralen. De Zweedse atoomgeleerde dr. B. Siegbahn heeft verklaard, dat professor Bruno Pontecorvo zich de laatste tijd in het bijzonder met tritium de grond stof voor de waterstofbom heeft bezig gehouden. Dr. Siegbahn, lid van het Nobcl-instituut voor kem-physica, heeft Pontecorvo goed gekend en beschouwt hem als een der meest vooraanstaande atoomgeleerden en zeker een der bril- jantstc geleerden, waarover Engeland kon beschikken. Zonder twijfel zou een man als Pontecorvo de Russen van grote waarde zijn, meende Siegbahn. Prof. Pontecorvo is een neef van de communistische Italiaanse senator Emi- lio Sereni, die in 1928 een jonge Rus sin huwde, de dochter van een revolu- tionnair, die na de revolutie van 1905 werd opgehangen. Sereni werd in 1930 in Rome gearresteerd en door 'eeh spe ciaal fascistisch tribunaal veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. In 1935 kreeg hij amnestie. Hij begaf zich naar Parijs, waar hij lid werd van het cen trale communistische partijbureau. Hij is thans lid van het bureau der Italiaan se communistische partij. Zowel Scotland Yard als het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ontkend, enig belang te stellen in de verblijfplaats van de atoomgeleerde. Weer is dezer dagen een groepje Volendammers naar Rome vertrokken. Ook zij brachten voor de H. Vader een geschenk mee van hun dorp. Bood de grote groep, die onder leiding van de pastoor de reis maakte, een volledig Volendammer costuvm aan, deze pel grims voerden een miniatuur-botter met zich mee, vervaardigd door Jaap Hoog land. Het is een zeer nauwkeurige copie van een ouderwetse Volendammer kwak en tachtig centimeter lang, dit is 1/20 deel van een normale botter. Hoogland heeft er ongeveer 350 uren aan gearbeid, maar er mankeert dan ook werkelijk niets aan! Er is zelfs vistuig aan boord. Op het zeil staat het jaartal 1950 en op de boeg prijkt de naam „Volendam". Zaterdag is prinses Anne, Elizabeth, Alice, Louise, dochtervan Prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh, in de kapel van Buckingham-Palace te Londen door de Aartsbisschop van York gedoopt. Op de foto (zittend van links naar rechts): Koningin Mary, Prinses Elizabeth met prinses Anne op haar schoot. Koningin Elizabeth met de kleine prins Charles. Staande: Koning George en de hertog van Edinburgh. In alle kerken van ons land is gisteren het volgende herderlijk schrijven voorgelezen van het Nederlandse Episcopaat: „Beminde Gelovigen, Onze H. Vader de Paus zal op 1 November, als wij het grote feest van Al lerheiligen vieren, de waarheid, dat Maria met ziel en lichaam ten hemel werd opgenomen, als dogma aan de wereld voorhouden. Wij weten, dierbare Gelo vigen, dat een uitspraak, welke op deze wijze door het zichtbaar Hoofd der Christenheid of door een Algemeen Concilie wordt gedaan, onfeilbaar is. En alleen daarom reeds gaan wij met geloof en met een gevoel van eerbiedige vreugde deze dag tegemoet. Onze Goddelijke Zaligmaker, voor Wie Maria eenmaal als een trouwe Moeder heeft gezorgd, zorgt op Zijn beurt ook voor de glorie van Zijn Moeder. Door Zijn H. Geest, die het leergezag van de H. Kerk leidt, heeft Hij in 431 op het on vergetelijke Concilie van Ephcse als dogma de fundamentele waarheid doen verkondigen, dat Maria waarlijk de Moeder van God is. In 553, op de vijfde Algemene Kerkvergadering (de tweede van Constantinopel) leerde de H. Kerk aan de wereld, dat Jezus geboren is uit Maria, als Maagd, en op het Concilie van Lateranen in 649 verkondigde zij, dat deze Maagdelijkheid ook later nooit is geschonden. In 1854 verklaarde de Plaats bekleder van Christus op aarde, Paus Pius IX, plechtig de waarheid tot dogma, dat Maria onbevlekt is ontvangen. En nu gaat de thans regerende Plaatsbekleder van Christus, door dezelfde H. Geest ge leid, aan heel de wereld als dogma leren, dat O. L. Vrouw met ziel en lichaam ten hemel is opgenomen. Wat een heerlijke kring van waar heden: Onbevlekt Ontvangen, Moe der van God door de overschaduwing van de H. Geest, altijd Maagd, en eindelijk ongeschonden naar ziel en. lichaam in de Hemel opgenomen. „Ecce Mater tua Ziet, dierbare Gelovigen, dat is Uw Moeder!" Reuter bericht uit Djakarta, dat vol gens gewoonlijk welingelichte bron de troepen van de republiek Indonesië fel le tegenstand ondervinden in hun strijd op Ambon en dat zij op de nauwe land engte van het eiland tot staan zijn ge bracht. Radio-Ambon meldt, dat Indonesische korvetten Zondag voor de vijfde achter eenvolgende dag Ambon beschoten heb ben. De verliezen onder de burgerbe volking zouden groot zijn. Het bureau Zuid-Molukken te 's Gra- venhage ontving Zondagavond uit Am- bon het volgende telegram, met verzoek, de inhoud ervan ter kennis te brengen van de Nederlandse regering: „De op Ambon verblijvende 200 Ne derlanders verzoeken nogmaals dringend om evacuatie in verband met hengers- nood en oorlogstoestand. Contact met de Nederlandse Hoge Commissaris te Dja karta is onmogelijk. Verzoeke dringend omgaand bericht. Namens allen N. Blok- bergen, arts". Zondag is hier te lande een Zuid-Mo luks studentencorps opgericht, aldus bericht het bureau der Zuid-Molukken in Den Haag. Het Nationaal Jongeren Verbond heeft een telegram gezonden aan H.M. de Koningin, waarin het zijn ernstige bezorgdheid kenbaar maakt omtrent herstel en behoud van de zedelijke nor men bij het Nederlandse volk. De voor beelden, die de jeugd in de laatste ja ren van ouderen krijgt, o.a. door het in de steek laten van Ambon, zijn, aldus dit telegram, in dit opzicht weinig be moedigend. „Daarom moge het verbond, dat zich met eerbied de leiding, op dit punt door Uw Koninklijke Moeder gegeven, her innert, met name b.v. haar daad tot redding van president Kruger, U als hoofd van Uw huis Oranje Nassau vra gen die leiding te geven, welke het Nederlandse volk, niet alleen de jeugd, dringend behoeft", aldus besluit het telegram. Ons hart, dat Maria kinderlijk be mint, moet wel vol vreugde zijn. Het is alsof wij voelen, dat de voorspel ling van Maria zelf, dat „alle ge slachten Haar zouden zalig prijzen", wederom op indrukwekkende wijze in vervulling gaat. Hemel en aarde zullen jubelen, omdat „Hij, die mach tig is, grote dingen aan Maria heeft gedaan". Nu weet U wel, dierbare Gelovigen, dat een dogma-verklaring ons geen nieu we waarheid komt leren. Het is enkel de laatste en hoogsle bevestiging van een waarheid, zodat hij, die deze waarheid zou durven ontkennen of betwijfelen, ontrouw wordt aan zijn H. Geloof. Door een dogma-verklaring wordt dus name lijk op onfeilbare wijze bevestigd, dat een waarheid werkelijk door God ge openbaard is en in de H. Schrift of God delijke Overlevering ligt opgesloten. Geen nieuwe waarheid dus, maar wel een nieuwe en allerhoogste zekerheid omtrent een waarheid. Laat ons nu uit het diepste van ons hart God danken, dat Hij in Zijn onein dige Wijsheid en Goedheid zulke „grote dingen aan Maria heeft gedaan". Laat ons tevens onze dank uitjubelen, dat Hij ons door Zijn openbaring en door het Leergezag van Zijn Plaatsbekleder alge hele zekerheid over deze verheven waar heid, welke in zekere zin de bekroning van Maria's heerlijkheid is, heeft gege ven. Een kind der H. Kerk leeft vooral op zulke ogenblikken mee met die H. Kerk en verheerlijkt God om wat Hij ons in en door Zijn H. Kerk wil geven. Maar de H. Geest, de Bruidegom van Maria, laat ons deze waarheid niet zonder reden voorhouden. Juist nu, nu het leven der zielen zo in gevaar is, nu de wereld steeds dieper dreigt te verzinken in ma terialisme, zinnelijkheid en lichaamscul tuur, wijst Hij ons op de schoonheid van Zijn verheerlijkte Bruid, wier maagde lijk lichaam samen met de ziel in de Hemel werd opgenomen. Het is alsof de Hemel tot ons zegt: „Ziet naar Uwe Moeder!" Een golf van nieuwe liefde en vertrouwen moet door onze harten slaan. We moeten opzien naar de hemel, waar onze Moeder zetelt in zulk een stralende verheerlijking, dat wij met de H. Paulus moeten zeggen, dat „geen oog heeft ge zien en geen oor heeft gehoord en in geen mensenhart is opgekomen", hoe groot en schoon God is, ook in de ver heerlijking van Zijn Moeder. Laat ons nu meer dan ooit gaan besef fen wat Maria voor ons is. Zij gaf ons Jezus, die het Leven zelf is. Zij blijft voor ons de „Moeder van de Goddelijke genade". Zij wil als een Moeder voor ons blijven zorgen, opdat ook wij eenmaal, op de dag der verrijzenis, met ziel en lichaam in de eeuwige zaligheid mogen intreden. (Van onze Romeinse correspondent) Rome, 21 October. Bij decreet van de Heilige Congrega tie van de Riten heeft de Paus op ver zoek van vele bisschoppen goedgevonden, dat op 1 November a.s., het Feest van Allerheiligen, in alle kerken een ge zongen H. Mis mag worden opgedragen van Maria's ten Hemelopneming, waar bij dan na de oraties onmiddellijk de oratie moet worden gezongen van Aller heiligen onder een besluit. Deze uitzon dering wegens het samenvallen van de definitie van het dogma met het feest van Allerheiligen is belangrijk, daar het misformulier van Allerheiligen an ders absoluut verplicht zou zijn geweest. (Eigen bericht) Naar wij vernemen, zal de K.R.O. op Donderdag 2 November 's middags van kwart over één tot kwart vóór twee een speciale reportage wijden aan de plech tigheden, die op Woensdag 1 November in verband met de dogma-verklaring, te Rome plaatsvinden. Reporter is Paul de Waart. Aangezien de K.R.O. op Allerheiligen, de dag der Dogma-verklaring, geen zendtijd ter beschikking heeft, kan van een rechtstreekse reportage of van een relayering van de uitzendingen van Ra dio Vaticaan geen sprake zijn. Meer dan ooit heeft de wereld de moe derlijke hulp van Maria nodig. Welnu, Zij treedt thans voor ons als de ver heerlijkte Koningin van hemel en aarde, en strekt Haar armen uit naar ieder kind, dat tot Haar wil komen. Daarom roepen Wij U op deze plechtige dag toe met de H. Liturgie „Adeamus ergo ad tronum gratiae - Laat ons nu toch tot de troon der genade gaan!" Wij doen dit als Uw Bisschoppen, die mede gesteld zijn om U onder de leiding van de H. Geest de waarheid te leren. Zalig de mens, die de weg vindt naar de „Moeder der men sen". Hij zal veilig door het leven gaan, ook in deze sombere tijd." Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1