Frankrijk voor W.-Europees leger met één minister van defensie Amsterdam en Provincie hebben steeds meer dorst VIJF JAAR Verenigde Naties De Franse regering wil ook Duitse eenheden opnemen TWINTIG ARRESTATIES TE SURABAJA •I*#! 1 DRIE VOORWAARDEN NODIG VOOR EEN ONTWAPENINGSPLAN De ziel in de ban der techniek Tot hoofd en hart Taras Tsjoeprynka gesneuveld Nieuwe aanval van de Vietminh Incident tassen Ambonezen en de T.N.I. J jj Pm l§. Vrijwillig vasten op 31 October Kardinaal Mindszenty zeer verzwakt NIEUWE LOONGRENS SOCIALE WETTEN Enige weg thans bewapening Wateronttrekking aan Amsterdam-Rijnkanaal en vervoer naar de duinen Het weer HET SPOORLOOS VERDWIJNEN VAN P0NTEC0RV0 DINSDAG 24 OCTOBER 1950 74ste JAARGANG No. 248204 Opperbevelhebber van de Oekraïnse opstandelingen VANDAAG REDE VAN PLEVEN Vóór Duitse deelname F"" Onveilig Bali Gesteld op f 4.725 ONTPLOFFING IN MELKFABRIEK Vijf personen gewond De Prins moet rust houden Naar Middellandse Zee vertrokken TRUMAN TOT ALG. VERGADERING TEGEN HET UITDROGEN VAN DE DUINEN Biritse minister acht de veiligheidsmaatregelen voldoende VROUWEN MOETEN THUIS BLIJVEN BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3??8 Bijkant. LJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 1. 3. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogle. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 37 cents per week. f 1.60 per maand, f 4.80 per kwartaal. Het is vandaag precies vijf jaar ge leden, dat het Handvest der Ver enigde Naties en daarmee de Or ganisatie der Verenigde Volken in werking trad. Men kan op deze dag volstaan met een gul hoera-geroep, waarbij me geen andere gedachte toe laat dan de overweging, dat zeker tijds verloop alweer voor een jubileum heeft gezorgd; men kan ook critisch vragen naar de feitelijke resultaten van een Organisatie, die van anarchie naar rechtsgemeenschap bedoelde te leiden en inmiddels vijf jaar de tijd gehad heeft om te bewijzen of zij daartoe bij machte was dan wel zal z ij n. Wie indertijd de ontwikkeling heeft gevolgd van het Atlantic Charter, via de Declaratie door de Verenigde Naties, de Conferentie van Moskou, de voor stellen van Dumbarton Oaks tot de con stituerende wereldvergadering van San Francisco, waar het Handvest vorm verkreeg, kan over het verlaten van het oude machtssysteem en de vestiging der rechtsheerschappij als doel der or ganisatie niet in twijfel verkeren. Daar voor behoeft men slechts de plechtige Preambule van het Handvest te lezen, waarin de volken der Verenigde Naties zich vastbesloten verklaren hun krach ten te verenigen ter handhaving van internationale vrede en veiligheid, en wapengeweld niet te gebruiken, tenzij in het algemeen belang. Onder de in druk der toen zojuist voorbije oorlogs ellende werden deze doeleinden ver woord in een direct aansprekende „menselijke" taal, geladen met een op rechte lyriek als de wetstaal sedert de middeleeuwse landrechten niet meer had gekend, ten bewijze waarvan slechts zij aangehaald: „Wij, de Verenigde Vol ken, vastbesloten om de komende ge slachten te vrijwaren voor de gesel van de oorlog, die tweemaal in één mensen leven onzegbaar veel leed over de mens heid heeft gebracht(en vastbesloten om) de verdraagzaamheid in praktijk te brengen en in vrede samen te leven als goede burenzijn overeengekomen, onze krachtsinspanningen tot het be reiken van deze doeleinden te vereni gen Wat is er dan van al deze even schoon verwoorde als goed bedoelde voorne mens terecht gekomen? Bij wie deze vraag tracht te beantwoorden zal on middellijk de tot een begrip uitgegroei de naam „Korea" door het hoofd flit sen. En onmiddellijk zal men geneigd zijn de feestvreugde bij dit eerste lus trum danig te temperen. Anderzijds kan men juist in het geval Korea een be moedigend teken zien van wat de we reldorganisatie der volken als zodanig vermag wanneer ergens een volk schul dig in gebreke blijft te leven naar de unaniem overeengekomen regelen. En in zoverre vormt Korea een proefgeval. Want het optreden der Verenigde Na ties aldaar is slechts mogelijk geweest doordat een veto, dat anders stellig ware gekomen, tengevolge van feite lijke omstandigheden achterwege bleef. Deze laatste overweging brengt tot het besef, dat voornamelijk één ding van het begin af aan een ernstige schaduw geworpen heeft op de wereld organisatie der volken: de tot nu toe onverzoenlijk gebleken tegenstelling tussen Rusland en zijn aanhang ener zijds en de overige volken anderzijds. Rusland heeft door zijn veto in de Vei ligheidsraad de werkzaamheden der V. N. ernstig belemmerd; Rusland heeft nimmer oprecht getuigd van zij»\ goede wil tot samenwerking, maar in stede daarvan obstructie gevoerd, wantrou wen gezaaid en wederrechtelijk zijn im perialistische bedoelingen tot gelding gebracht. Dit heeft immer een schaduw gewor pen op de zo idealistisch opgezette Orga nisatie der Ver. Naties en, tenzij er een vooralsnog niet te verwachten omme keer komt, zal dit zo blijven. Er schijnt enige kentering in zicht; volgens uitla tingen en berichten van de laatste tijd - men denke ook aan Wyshinski's her nieuwd voorstel tot atoom-contröle zou Russische gezindheid zich wijzi gen. Men make zich echter geen voor tijdige illusies. Een jarenlange ervaring moge rijkelijk in staat Zljn daarvoor te behoeden. Reëler hoop mag men putten uit de correcties welke een naar vrijwaring vodr vrees snakkende wereld tracht aan te brengen op de werkzaamheden der Ver. Naties door op het instituut der z g „Kleine Assemblée" de mogelijkheid te laten volgen van een optreden der Algemene Vergadering, zovaak de Vei ligheidsraad door een veto verlamd mocht worden in zijn werkzaamhe d. Terecht heeft staatssecretaris Biom. gis teravond tijdens een herdenkingsbijeen komst daarop gewezen. Neemt men daarbij in aanmerking net vele goede werk der Ver. Naties ver richt op buiten-politiek terrein, dan is er thans alles bijeengenomen niet alleen reden tot enige vreugde maar ook tot enig vertrouwen in de toekomst. Naar wij van goed ingelichte züde ver nemen, is de opperbevelhebber van het Oekraïnse opstandelingen-leger (UPA), tevens hoofd van de ondergrondse rege ring van de Oekraïne, luitenant-generaal Taras Tsjoeprynka, in de strijd bij een overval op zUn hoofdkwartier door Rus sische MVD-troepen gevallen. Zijn op volger werd onmiddellijk benoemd. De strijd van de UPA tegen het Sovjet-be wind wordt voortgezet. Oekraïnse bal lingen in heel de wereld organiseren her denkingsdemonstraties. De Oekraïners zijn gewend aan zware tegenslagen in hun lange strijd voor de vrijheid. Maar in Tsjoeprynka verliezen zij een der grootste vrijheidsstrijders van de laatste decennia. Tsjoeprynka heeft een der sterkste illegale legers in leven geroepen, n.l. de UPA, die van 1942 eerst tegen de Hitler-horden en daarna tegen Moskou voor de vrijheid van 't Oekraïn se volk strijdt. Troepen van de Vietminh hebben op kleine schaal de aanval geopend op de nieuwe Franse verdedigingslijn, langs de grens welke van Dinhalap, 136 k.m. ten Noorden van Hanoi, over een af stand van 160 k.m. naar Moncay, aan de golf van Tonkin, loopt. De aanvallen concentreerden zich op de Franse stel lingen bij Tienjen, dat het centrum vormt van de nieuwe verdedigingslinie. Het Franse kabinet heeft zich gisteren uitgesproken voor een verenigd West- Europees leger onder een enkele minister van defensie. De Franse regering wenst in dit leger ook Duitse eenheden op te nemen, al heeft zü zich hierover in de officiële verklaring, die zij Maandag publiceerde, nog niet uitgelaten. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen te Parijs zou minister-president Pleven vanmiddag in de Nationale Vergadering verklaren, dat West-Duitse strijdkrachten wel in het Europese leger moeten worden ingelijfd, maar dat zij beperkt moeten worden tot de lagere eenheden, mogelijk tot regimenten en dat deze alleen zullen mogen opereren op Duits grondgebied, aldus meldt Reuter. Na afloop van de kabinetsraad, die gepresideerd werd door president Vin cent Auriol, werd het volgende commu niqué uitgegeven: „De raad van minis ters heeft met algemene stemmen de tekst goedgekeurd, die morgen door de heer Pleven in de Nationale Vergadering afgelegd zal worden." De minister van voorlichting, Albert Gazier. vertelde de pers, dat de verkla ring „de oppositie van de Franse rege ring ten opzichte van de directe of in directe vorming van een Duits leger be vestigt" en dat zij „constructieve voor stellen bevat, in het bijzonder over de vorming van een Europees leger onder verantwoordelijkheid van een Europese minister voor de strijdkrachten". Gazier zei, dat de voorgestelde Europese minis ter van Defensie „verantwoording ver schuldigd zou zijn aan Europese politie ke organen". Vermoedelijk bedoelde hij de Raad van Europa. De meeste politieke waarnemers wa ren het er echter over eens, dat de rede, die Pleven vandaag zou houden, ten doel zou hebben de socialisten te sussen ten einde hen in staat te stellen in het kabi net te blijven. Geen der coalitiepartijen wenst over de kwestie een kabinetscrisis, waardoor aan de vooravond van Moch's vertrek naar de Ver. Staten voor het voeren van verdere besprekingen over het Atlantische Pact de nadruk zou val len op de binnenlandse verdeeldheid. Daarom wordt verwacht, 'dat Pleven's opmerkingen over Duitsland in vage be woordingen vervat zullen zijn. Wanneer Moch uit de Ver. Staten terugkeert, zal er vermoedelijk opnieuw en feller ge debatteerd worden. Op het Britse ministerie van Buiten landse, Zaken te Londen bevestigde men gisteren, aldus A.P., dat Groot-Brittannië voorstander is van Duitse deelneming aan dc opbouw van de West-Europese defensie. Deze verklaring werd afgelegd nadat Morgan Phillips, de secretaris-generaal van de Britse Labourpartij, op een bij eenkomst van Europese socialisten had gezegd, dat dc Britse regering nog steeds geen definitief standpunt heeft ingeno men ten aanzien van de Duitse deelne ming aan de Westerse defensieplannen. In de verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken werd gezegd, dat de opmerkingen van Phillips „wel licht enig misverstand hebben gewekt ten aanzien van de houding van de Brit se regering met betrekking tot de positie van Duitsland in verband met de Euro pese defensie". De Britse houding was duidelijk uiteengezet op de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Za ken van de Atlantische landen in New Vork, de vorige maand. Het Britse standpunt, aldus het ministerie, is, dat „Duitsland in staat gesteld dient te wor den om een behoorlijke bijdrage te leve ren aan de opbouw van de defensie van West-Europa". Te Surabaja heeft zich Zondagavond een incident voorgedaan tussen een groepje Ambonezen en officieren van de T.N.I. Er vielen hierbij enige schoten, waarna door de mobiele brigade en het leger twintig arrestaties werden ver richt. In verband met dit incident had Maandag in bepaalde delen van de stad een onderzoek naar clandestien wapen bezit plaats, tengevolge waarvan het Noordelijke deel van de stad voor bur gers niet bereikbaar was. Het onderzoek leverde enige lichte vuurwapens, muni tie en onderdelen van geweren op. Het incident op Zondag ontstond, toen op het Priokplein enige patrouillerende agenten wilden onderzoeken wat er aan de hand was bij een groepje Ambone zen, die schreeuwden en Ambonese lie deren zongen, aldus de officiële lezing. De agenten werden toen met handgra naten bedreigd. Het groepje Ambone zen groeide aan tot enige tientallen, die een jeep van de T.N.I. aanhielden en de inzittende officier molesteerden. De ac tie van daarna op het terrein verschij nende patrouilles had een twintigtal ar restaties tengevolge, onder welke arres tanten zich een Timorees van de Kon. s *1 «I Sij W Jl i f Marine bevond, op wie twee handgrana ten werden aangetroffen. Deze arrestant werd overgegeven aan de politie der Kon. Marine. Tachtig moordaanslagen, viér en twin tig brandstichtingen en drie en dertig mislukte moordaanslagen zijn sedert 20 Augustus op Bali gepleegd, aldus heeft de territoriaal-clief-staf majoor Sitanala aan Aneta verklaard. De eerste moorden werden gepleegd tijdens het vacuum in de gewapende macht na het vertrek van de Balinese prajoda's (voormalige Ne- gara-politie) en vóór de komst van de APRI. in welke periode onverantwoor delijke elementen oude veten beslecht- iiiiiiiiiMimiiiiMiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiitiiii (Telegrafisch van onze Romeinse correspondent) Kardinaal Marchetti Selvaggiani, vica ris-generaal van Rome, die als zodanig 's Pausen functie waarneemt, roept op tot vrijwillig vasten en onthouden op 81 October en bepaalt, dat alle kerk klokken op 1 November om 10 uur moe: ten luiden. De Romeinse kerken moeten 's avonds zijn geïllumineerd. Het Zweedse blad „Svenska Dagbla- det" publiceert vandaag een telegram uit Wenen, inhoudend, dat dc gezondheids toestand van kardinaal Mindszenty snel achteruit gaat. De kardinaal is onder voortdurende doktersbehandeling in een zwaar bewaakte woning in Svabhegy bij Boedapest. Het huis is omringd met hoogspanningsdraden en een foto-eiec- trisch alarmsysteem. In de nacht van 26 op 27 September heeft een zeer bekende zenuwarts in ge zelschap van vier geheime agenten de villa bezocht. Begin September hebben zes artsen de kardinaal onderzocht en ieder van hen verklaarde, bat het onmo gelijk was hem langer gevangen te hou den en dat hij deze winter tengevolge van algehele verzwakking zal overlijden. Het blad schrijft, dat de kardinaal uiterst verzwakt is tengevolge van het toedienen van alle soorten verdovende middelen Hij kan niet slapen zonder slaappoeder.,. Zonder zijn zegsman te noemen schrijft het blad, dat Raieosi, de grote man in de Hongaarse communistische regering, kortgeleden in een zitting van het kabi net zou hebben voorgesteld kardinaal Mindszenty vrij te laten, zodra het zeker is, dat hij niets openbaar kan maken van de behandeling die hij heeft ondergaan. De Hongaarse regering kan zich niet ver oorloven Mindszenty in de gevangenis te laten sterven, aldus Rakosi, die tevens voorstelde de hulp van Russische dokters in te roepen als de toestand van de kardinaal verslechtert. Aan de nota van wijzigingen van de minister van Sociale Zaken van de wets ontwerpen tot wijziging1 der Invalidi teitswet, der Ongevallenwet 1921, der Land- en Tuinbouwongevallenwei 1922, der Zee-ongevallenwet 1919, der Ziekte wet en der Kinderbijslagwet is het vol gende ontleend: Bij de in het kader van het ontwerp van wet voorgestelde verhoging van de loongrenzen voor de Invaliditeitswet en de Ziektewet van f 4500 tot f 4680 derhalve met f 180 is, naar uit de Memorie van Toelichting blijkt, reke ning gehouden met de omstandigheid, dat de jongste loonsverhoging van 5 pet. aanvankelijk was gebonden aan een ma ximum van f 180. Nu bedoelde beperking :nmiddels is komen te vervallen, dienen, naar de mening van de minister, ook eerder genoemde loongrenzen met ten volle 5 pet. te worden verhoogd en der- Er zullen niet veel touristen zijn, die bij hun bezoek aan Marken bovenstaand huisje voorbij zijn gegaan. Het is het winkeltje van Sijtje Boes, die er nu al vijfentwintig jaar voor zorgt dat binnen- en vooral buitenlandse gasten een aandenken aan het folkloristische eiland kunnen meenemen. De klompjes, molentjes en foto's van de klederdracht en een rondleiding door haar huisje bleken (vooral bij Amerikanen) zozeer in trek, dat Sijtje reeds een tweede winkel heeft moeten openen. Op de foto links Sijtje Boes en rechts haar huisje. - -fcc w„iuru vctuuugu en aer- ten. Daarna nam het aantal aanslagen halve nader te worden vastgesteld op toe, daar strenge maatregelen uitbleven, f 4725. Bij een zware storm, die met een snel heid van 200 km. per uur M tarnt teisterde, werden drie personen gedood. De totale schade bedraagt ongeveer tien millioen dollar. Een palmboom, die het zelf ook zwaar te verduren had, voor kwam dat een personenauto het Pan- coast-meer inwaaide. In de melkfabriek van de Verenigde Veluwse Melkfabrieken te Nunspeet ont plofte Maandagmiddag een steriliseer- ketel, waarin zich flessen melk bevon den. Vijf personen, die in die afdeling werkzaam waren, bekwamen min of meer ernstige brandwonden. Ze zijn per ziekenwagen naar hun woningen ver voerd. De ravage in deze afdeling der fabriek is groot. Prins Bernhard, die op medisch advies na zijn operatie nog enige dagen rust moet houden, heeft zich met zijn behan delende geneesheer, prof. Nieboer, naar het Middellandse-Zeegebied begeven. De Prins zal Woensdag weer in ons land terugkeren. President Truman heeft vandaag bij gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het handvest der V. N. voor de Algemene Vergadering der V. N. een rede uit gesproken, waarin hij verklaarde, dat de vrees voor een nieuwe grote wereldoor log op het ogenblik alle verwachtingen van de mensheid overschaduwt. Deze vrees is voortgekomen uit de spanningen, tussen de landen en uit de jongste openlijke agressie in Korea. De' V. N. evenwel vormen, volgens Truman, een weg tot onderhandelingen en de oplossing van geschillen door vreedzame mid delen. Tot onderhandelen zijn ook de Verenigde Staten van Amerika bereid. Drie voorwaarden achien zij nodig voor de vervulling van een ontwapenings plan. Het zal alle soorten wapens moeten insluiten, met algemene stemmen moe ten zijn goedgekeurd cn waarborgen moeten bevatten, die de nakoming door alle landen verzekeren. De enige weg, die de vredelievende landen in de hui dige omstandigheden kunnen inslaan, is er echter een van bewapening, nodig om de wereld te beveiligen tegen agressie. „Wij staan er op, dat onderhandelin gen worden aangevangen in goede trouw. Ze moeten in het gehele verloop worden beheerst door een geest van be reidheid om te komen tot geschikte op lossingen, aldus Truman. De V.S. had den door bittere ervaring geleerd, dat zij niet alleen op onderhandelingen konden vertrouwen voor het bewaren van de vrede. Hoewel vele landen hun legers, welke zij in de tweede wereld oorlog bezaten, terstond hadden ontbon den, waren 'andere landen doorgegaan roet het instandhouden van „strijdmach- ten van een omvang, die een voortdu- dreiging van agressie inhoudt". fnvasie van Korea" had aangetoond wie het waren, die hun toevlucht zou- °e'1 nemen tot openlijke oorlog als hun rolhwam. Onder deze omstandig heden hadden de Verenigde Naties geen keus en waren zij gedwongen hun toe vlucht te nemen tot de collectieve kracht van hun leaen om aan agressie paal en perk te stellen. Hiertoe dienen, aldus Truman, de V.N. bereid te zijn geweld te gebruiken". Truman sprak zich uit voor het plan tot een verenigde actie voor de vrede, welke op het ogenblik door de Alge mene Vergadering wordt overwogen. „Wij zijn van plan ons sterk te maken voor de vrede, zolang als het nodig is, zei hij. Tezelfdertijd moeten wij er naar blijven streven door middel van de V.N. internationale controle van. de atoom energie en beperking van bewapening en strijdkrachten te bereiken". Truman ging vervolgens in op de oorzaken, die leidden tot de stichting der V.N. en haar betekenis. Hij noemde het verlangen van mannen en vrouwen in de gehele wereld naar internationale orde en recht een van de sterkste krach ten van onze tijd. Het bewijs hiervan werd o.m. geleverd door „het feit, dat het volk van bijna elk land, aangesloten bij de V.N., het besluit van de Veilig heidsraad om de agressie in Korea met geweld tegen te gaan, steunde". Door zich te verenigen om ..de agres sie in Korea" te vernietigen, aldus Tru man, hadden de leden-landen niet meer gedaan dan waarom het Handvest vraagt. Het belangrijkste was echter, dat zij het hadden gedaan en met succes. De mannen, die in Korea hun leven ge geven hebben, zijn gestorven om de V.N. te kunnen laten leven. De bekwaamheid en ervaring van de V.N.. zo besloot Tru man, zullen thans op de proef gesteld worden, nu de strijd op Korea bijna ten einde is. „Het herstel van Korea als een vrije, verenigde en zelfstandige natie zal kunnen aantonen, hoe internationale sa menwerking kan leiden, tot vergroting van de vrijheid en welvaart van het mensdom". Burgemeester en Wethouders van Amsterdam hebben hij de gemeenteraad het reeds lang verwachte voorstel ingediend om de watervoorziening van de hoofd stad, waaraan men reeds sedert.... 1896 doktert, thans definitief te regelen. Zij willen dit doen in samenwerking met de provincie Noord-Holland en de grote industrieën te Velsen, die alle óók behoefte hebben aan meer zuiver water, om dat de duinen voortdurend meer uitdrogen en het zoute zeewater daardoor bin nendringt en het duinwater brak maakt. Bovendien sluit het zeewater de hoe veelheden zoetwater af, die zich in de duinen onder zee bevinden. De Sovjet-Russische vice-premier Mo- lotov heeft in Praag een conferentie bijgewoond van de ministers van Bui tenlandse Zaken der z.g. volksdemo cratieën en der Duitse democratische republiek. Het belangrijkste agenda punt vormde „het besluit der Westerse Grote Drie, te New York genomen, om West-Duitsland te herbewapenen". Foto toont Molotov (midden); de Russische ambassadeur te Praag M. A. Silin (links); de politieke adviseur der Rus sische strijdkrachten in Duitsland V. S. Semyonov (rechts); tijdens de confe rentie. Daarom wordt- thans voorgesteld wa ter te onttrekken aan het Amsterdam- Rijnkanaal bij Jutfaas of, mocht de regering, met wie nog geen overeen komst kon worden bereikt, dit niet goedvinden, dan water te onttrekken aan de Lek. bij Vreeswijk (meerdere kosten ruim 3 millioen gulden). Van deze rivier wordt dan een transportlei ding van 51 K.M. (van de Lek af: 56 K.M.) gelegd naar Leiduin van waaruit het rivierwater wordt geïnfiltreerd in de duinen om vervolgens tezamen met het duinwater weer te worden afge voerd naar Leiduin. Daartoe moet te Jutfaas een inrichting voor wateront trekking worden gebouwd en te Lei duin een pompstation, en transportlei dingen gelegd van Leiduin naar Velsen en Castricum en van Haarlem-Oost naar Halfweg. Tenslotte moeten de werken in de duinen worden uitgebreid en een vierde reinwaterkelder bij het pompstation aan de Haarlemmerweg te Amsterdam wor den gebouwd. Voor het winnen, transporteren enz. van het rivierwater zullen de provincie Noord-Holland en de gemeente Amster dam tezamen een N.V. Watertransport- maatschappij RijnKennemerland (N.V. W.R.K.), gevestigd te Amsterdam, op richten. Amsterdam en de Provincie verschaffen het kapitaal van deze N.V., zijnde een ton (gelijkelijk over beide verdeeld). Voor de eerste maal wordt tot president-directeur van deze N.V. benoemd ir. C. Biemond, directeur der gemeentewaterleidingen te Amsterdam en tot directeur ir. B. F. v. Nievelt, di recteur van het Provinciaal Waterlei dingbedrijf van Noordholland. Presi dent-commissaris zal worden de heer A. B. J. Prakken, lid van Ged. Staten en zijn plaatsvervanger de Amsterdamse wethouder mr. F. H. C. v. Wijck. De leveringsprijs van het water zal voor beide gelijk zijn, maar de gemeen te zal voor twee derden en de provincie voor een derde in het saldo delen. In tussen zit de gemeente Amsterdam nog vast aan contracten met de provincie voor levering van water aan de ge meenten in het Zuid-Oostelijk deel van Noord-Holland. Deze contracten zul len binnenkort op een andere basis worden vernieuwd. De nieuwe naamloze vennootschap zal grote kosten moeten maken, ge schat op bijna 34 millioen gulden, wel ke door leningen van de provincie en de gemeente moeten worden gedekt en wel in verhouding van twee derden voor Amsterdam en een derde voor de provincie omdat Amsterdam ook twee derden van het water en de provincie een derde zal afnemen. Voorts zal de gemeente Amsterdam nog zelf ook verschillende grote wer ken tot stand moeten brengen die ruim iy- millioen gulden vergen. Men verwacht dat in het eerste jaar van de exploitatie, gesteld op 1954, de totale hoeveelheid te transporteren wa ter, geschat kan worden op bijna 40 millioen kub. meter, n.l. 21 millioen voor Amsterdam. 12 millioen voor de provincie en 6 millioen voor de indus trieën te Velsen. In 1984 zal de hoeveel heid zelfs gestegen zijn tot 75 millioen kub. meter. Bijna 90 pCt. van het aan- legkapitaal zal nodig zjjn voor leiding- werken. Amsterdam drinkt zoveel water in 1949 ruim 45 millioen m3 dat ook de Loosdrechtse- en Loenerplassen moe ten bijspringen. Dat doen ze al sedert 1929 maar dat is toch altijd bedoeld ge weest als van tijdelijke aard. Vandaar dat al de werken voor de wa teronttrekking aan deze plaatsen een provisorisch karakter droegen. Het ge meentebestuur van Amsterdam wil er nu een definitieve vorm aan geven omdat ook in de toekomst, ondanks de bovengenoemde plannen, het water uit de plassen niet gemist kan worden. Ver betering is dringend noodzakelijk omdat het water uit de Vecht, dat in deze plassen wordt toegelaten om het water peil in deze plassen te kunnen hand haven, van zeer slechte kwaliteit is, voorts omdat de meerdere bewoning van het gebied en de watersport veel afval water aan de plassen toevoegen, het slibgehalte en de plankton-groei het oorspronkelijk heldere water vertroe belden. Daarom wil men het Oostelijk ge deelte van de Loenderveenseplas ge heel omd ijken en schoonbaggeren en een gemaal stichten te Mijnden. Dit gebied wordt dan geheel afgescheiden van dc Loosdrechtsepiassen. Bij de uitvoering van deze werken komt een grote hoeveelheid zand vrij. die Amsterdam kan gebruiken voor het ophogen van zijn bouwterreinen. De machines van het pompstation te Wees- perkarspel moeten gemoderniseerd en een nieuwe zuiveringsinrichting aan de Westzijde van de Loenderveenseplas ge bouwd worden. In de toelichting op het voorstel wordt medegedeeld dat Defensie geen bezwaar heeft tegen bovenstaande plannen. De kosten bedragen bijna* 4'/, millioen gld. Verwachting tot Woensdagavond: Tijdelijk meer bewolking, maar overwegend droog weer. Koude nacht met hier en daar nevel of mist cn plaatselijk lichte nachtvorst. Mor gen overdag ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oos Zon: 7.31—17.26 Maan: 16.59—6.56. (Van een bijzondere medewerker) Onder de titel, die wij boven dit artikel plaatsten, schreven de Zwitserse professoren Hornstein en Dessauer een zeer interessante ver handeling over de plaats van de tech niek in het moderne leven. Wij dachten hieraan en grepen nogal eens terug naar deze practicum-colleges toen wij het vervolg wilden gaan schrijven op onze beschouwing van vorige week: De mens in de onderneming. In dit boek beginnen zij met te bepalen welke ontzaglijk belangrijke plaats de tech niek in het moderne mensenleven in neemt. Zij stellen vast dat er welhaast geen fractie van ons leven meer aan wijsbaar is, welke niet op een of andere wijze door de techniek wordt geholpen of vaak zelfs bepaald. „Afgezien van de lucht die wij inademen en enkele vers van de boom geplukte vruchten is er nog slechts weinig meer, dat direct uit dc natuur tot ons komt. Wij leven reeds in e.en metakosmos, in een mengwereld van natuur en geest, voortgekomen uit een huwelijk tussen deze beide en in dien de mens deze tweede schepping niet had volbracht, dan zou er voor het merendeel onzer geen levensmogelijk heid beslaan." Uit dit enkele citaat verstaat elke lezer onmiddellijk dat deze beide ge leerden (theologen) de voortschrijding der techniek niet als een kwaad, zelfs niet als een noodzakelijk kwaad zien, maar veeleer als een prachtig goed. als een „tweede schepping", zonder welke de mens niet meer leven kan. Wij vonden in deze meningsuiting de bevestiging van een standpunt hetwelk we reeds jaren verdedigen: de techniek zijn wij, mensen van vlees en bloed, van verstand en wil. Wij maken niet alleen de techniek, wij z ij n het; en als velen er de slaaf van werden zoals Ilja Ehrenburg destijds in zijn; „10 P.K. Het leven der auto's" beschreef en waarin Chaplin de stof vond voor zijn „Modern Times" dan ligt dat niet aan de tech niek zelf, maar aan het onvermogen van de mens om de techniek juist te han teren. En ook dit is nog onjuist uitge drukt. Niet onvermogen, maar mense lijke onwil is vaak de oorzaak van het feit dat de techniek, inplaats van wil loos dienaar, een harteloos tyran over de mens is geworden. Te velen immers zagen in de techniek enkel en uitslui tend een middel tot persoonlijke machts- en rijkdomvergroting en dachten welhaast geen ogenblik aan de naamloze massa's die zij tot slachtoffer niet van de techniek, want dat is in zich een zielloos instrument van hun ongebreidelde hebzucht en machtswel lust maakten. Niet de mens telde, maar alleen het bedrijf en de bedrijfsuitkomsten. In deze zin heeft dan ook „bedrijf" en „be drijfsleven" bij duizenden arbeiders een uitermate ongunstige klank gekregen. Ook nu nog, terwijl toch sinds een reeks van jaren tengevolge van zeer onderscheiden beïnvloedingen het den ken van het grootste deel der enderne mers zeer radicaal is gewijzigd, staan vele arbeiders zeer wantrouwend tegen over prachtig bedoelde maatregelen. Hier wordt een wissel uit het verleden gepresenteerd. Vaak hoort men uit arbeidersmond: Dacht je dat de baas die verbetering zou aanbrengen, als hij zelf er niet tien keer beter van werd? En o wee wanneer het een maatregel betreft die niet materialiter spreekt, waarvan het de arbeider meestal of vaak niet duidelijk is of deze wel een doel heeft. Onder deze soort maatrege len nu rekenen we o.m. personeels- selectie en arbeids-prestatie-meting. (Vervolg op pag. 5 zevende kolom) De Britse regering gaf gisteren toe, dat Prof. Bruno Pontecorvo die sedert een vlucht naar Finland op 2 September wordt vermist toegang heeft gehad tot bepaalde geheimen ten aanzien van het Britse atoomonderzoek. G. R. Straus, de minister van bevoorrading, verklaarde in het parlement echter, dat de contacten met de geheimen zeer beperkt waren ge weest. Straus was de eerste die officieel iets verklaarde over de vermissing van de atoomgeleerde. Straus zei dat Pontecorvo in 1940 van Frankrijk naar de Verenigde Staten was gegaan en drie jaar later lid was geworden van de gemeenschappelijke Anglo-Canadese atoomenergiegroep in Montreal. Zijn bewegingen werden nagegaan tot Hel sinki waar hij op 2 September aan kwam na een vlucht uit Stockholm. Een conservatief lid van het Lager- Wacht niet op grote kansen. Grijp yiedere gelegenheid en maak dto groot.j huis vroeg een uitgebréid debat over de verdwijning van Pontecorvo, doch de Speaker verklaarde dat hij buiten de agenda ging. Straus weigerde dc loyaliteit van de vermiste atoomgeleerde in twyfei te trekken zeggend. dat hy nog enkele dagen zou willen wachten, om te zien hoe de zaken zich inmiddels ontwikkel den. Hij zei verder tevreden te zyn over de veiligheidsmaatregelen ten aanzien van het atoomonderzoek. Nadat verleden jaar een van de Giet- hoornse reisverenigingen het besluit had genomen, geen winkelende dames meer te gedogen bij het jaarlijkse uit stapje, zijn de vrijgezellenleden van de reisvereniging „Samen één" in de Steenwijkerwoldse buurtschap Zuidveen thans nog een stapje verder gegaan door eenvoudig te eisen, dat de vrou wen van de leden in den vervolge thuis moeten blijven. In dit opzicht bleek men op de jaarvergadering echter niet samen één te zijn. Het gevolg is geweest, dat de vrijgezellen nu een afzonderlijke vereniging hebben opgericht, onder de welsprekende naam van „De Vrijbui ter". Reeds twintig vrijbuiters traden als lid van de nieuwe vereniging toe.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1