STAD VAN 28.000 ZIELEN IN HAARLEM -ZUID-OOST m „Sint Crispinus" vierde zijn vijftigjarig bestaan A Duizend gulden boete voor kruidenier Hoe spelen deR.K.clubs? Gemeente begint aan groots plan, dat in 1970 voltooid zal zijn Huizen in vier bouwlagen Voor Uw kleuter fêfÏÏsm <v£ZUeeSi£ AGENDA Intiem feest met gezellige receptie JUBILARISSEN GEHULDIGD Ook met MACARONI is voordeliger! Macaroni 1/2 kilo 39c HAARLEMSE STOFFEERDER BLEEK BRUTAAL OPLICHTER TE ZIJN In hoger beroep 1 jaar geëist HULBIGINGSCONCERT JAC. BONSET TAMMER Militairen langer in Indonesië? DINSDAG 24 OCTOBER 1950 PAGINA 2 JUBILEUM COR RUYS 4 November huldiging te Haarlem Concert Jacob Byster f26.95 f 26.95 0.90 f 13.50 U VOOR DE BABy Hij leverde goederen aan hamsteraar HAARLEM ZUID-OOST Burgerlijke Stand ONTHULLING MONU MENT WESTERGRACHT H.O.V.-concert serie V ASSURANTIE BIJ DE L.T.B. Geslaagd Cabaret-voorstelling „Harmonie Crescendo" R.K. Schaakclub „Het Witte Paard" HEEMSTEDE Verkoop bouwterreinen 26 particuliere woningen Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Een prima 3-deIig mafrasstel AAN AI ONZE KLANTEN DE GROOT Weet U 't nog? BESOMMINGEN Maria-avond Katholieke Vrouwenbeweging Magnetiseur veroordeeld SANTPOORT Wielrijder geschept Wij wijken niet In verband met bewaking van Ambonme kampen Ir. Allan verlaat Van Gelder Zonen Propaganda-f eestavond „,St. Joris" FakkelraTlye voor Kath. verkenners De Dienst voor Openbare Werken in Haarlem leeft niet van de ene dag in de andere, maar ziet steeds ver in de toekomst om het werk van alledag een passend onderdeel te doen zijn van het kleurrijk mozaïek, dat Haarlem wil vormen. Zo ook bij de woningbouw en ir. Maas, de directeur van deze Dienst, heeft reeds een groot project in ge dachten en op papier, dat weliswaar zonder al te veel tegenslag pas in 1970 zijn voltooiing zal vinden, maar dat nu wel de nodige aandacht moet vragen, omdat langzaam maar zeker in de richting van dit project gewerkt zal worden. Het betreft hier het veelom vattende plan „Zuid-Oost", dat feitelijk de bouw inhoudt van een nieuwe stad in klein formaat, ten Zuiden van de Schipholweg en ten Oosten van het Spaame. (Ter oriëntatie voor de lezer is hierbij een kaartje afgedrukt). Niet minder dan zevenduizend wo ningen zullen daar verrijzen, hetgeen betekent, dat ongeveer 28.000 mensen daar hun onderdak zullen vinden. Deze nieuwe „wijk" zal men kunnen verge lijken met het stadje Sneek, dat even veel inwoners telt. Eer het echter zover is, zal er nog heel wat ander werk moeten worden uitgevoerd. Want eerst wil men verschillende andere wijken met bebouwing afronden, waarbij in het bijzonder gedacht wordt aan Haar lem-Noord (ten Westen van de Ver- gierdeweg), het Amsterdamse kwar tier en de Slachthuis-buurt. Tijdens een speciale conferentie over het plan „Zuid-Oost", waarbij ook wet houder Angenent aanwezig was, memo reerde ir. Maas, hoe na 1927 de stads uitbreiding het meest was gezocht naar het Noorden van de stad. Telde Haar lem in dat jaar 114.000 inwoners, thans bedraagt dit getal ruim 163.000, hetgeen een gemiddelde toename is van 2150 zielen per jaar. Inclusief de oorlog wer den sedert 1927 gemiddeld per jaar 537 woningen gebouwd, waarbij 1936 wel topscorer was met 1300 woningen. Na de oorlog besloot men in eerste instantie de stad vol te bouwen langs haar contouren. Bij het opstellen der plannen moest men echter rekening houden met de mogelijke uitgroei van het aantal inwoners en na een onder zoek kon worden aangenomen, dat de lijn, volgens welke de Haarlemse be volking zou kunnen toenemen, het aan tal inwoners in 1970 op 193.000 zou brengen. Op deze basis werd het afrondings plan dan ook opgesteld. Dit leverde voor Haarlem-Noord geen moeilijkhe den op, maar wel stuitte men op be zwaren in Haarlem-Oost, welke wijk onvoldoende geopend is en min of meer verscholen ligt. Een voordeel was wel weer, dat in de toekomst de grote weg van Velsen naar Den Haag aangelegd zal-worden geheel aan de Oostzijde van de stad, welke de Amsterdamsevaart zal krui sen bij het Joodse kerkhof en die zo een mooie afrondingsgrens kan vor men. Daar waren echter nog zoveel andere problemen, waarvoor een op lossing gevonden moest worden, dat dr. Kuiper, de stedebouwkundige, ra- Zaterdag 4 November zal Cor Ruys in de Stadsschouwburg te Haarlem kort na Amsterdam zijn 40-jarig toneel jubileum vieren in „De familie Gregory" (The holly and the ivy), een comedie in drie bedrijven van Wynyard Browne. Cor Ruys is misschien wel de veelzijdig- ste en zeker de populairste toneelspeler in ons land en wij mogen verwachten, dat voor dit jubileum ook in onze stad grote belangstelling zal zijn. Velen zul len ongetwijfeld hun dankbaarheid wil len tonen aan de acteur, die meer dan één ander door zijn rijk-komische talent zijn landgenoten zoveel vreugde heeft bereid. Er is een huldigingscomité ge vormd, dat gaarne bijdragen zal ontvan gen voor een Cor Ruys op zijn feest avond aan te bieden cadeau. Penning meester is de heer J. B. Schuil, Wilhel- minastr. 64, giro 80769. De burgemeester van Haarlem, mr. P. Q. F. M. Cremers, zal als ere-voorzitter van het comité optreden en de wethou der van Onderwijs, de heer D. J. A. Ge luk, heeft het voorzitterschap aanvaard. Het. concert, dat Jacob Bijster op het Cavaillé Coll-orgel in het Concert gebouw zal geven, wordt niet gehouden op Dinsdag 24 maar op Donderdag 26 October. Vanavond organiseert de Stichting „Door de eeuwen trouw" haar vergadering, welke gewijd zal zijn aan de vrijheidsstrijd van het Ambonese volk Advertentie REGENPAKJES Amerikaans model, in blauw en rood 29.75, 32.20 SKIPAKKEN in grijs en blauw, met capuchon in rood, iets bijzonders 31.10, 34.50 INTERLOCK HEMDJES en BROEKJES voor 1, 2, 3 en 4 jaar 1.00 - 1.15 - 1.35 - 1.45 Bijzondere aanbieding in JASJES en MUTSJES 13.95 ANEGANG 46 dicaal voorstelde om de z.g. Ringweg, die eerst als grote weg geprojecteerd was (parallel langs de Prins Bern- hardlaan) te degraderen tot een grote wijkstraat en zo met de Schipholweg het plan in delen te „hakken", waar- zdoor men te maken kreeg met een partieel structuurplan. Het ligt in de bedoeling de Amster damsevaart (de straatweg althans) om te 'leggen in een wijduitlopende boog. De vaart zelf zou kunnen worden ge dempt, waardoor er gelegenheid wordt geschapen om een breed rijwielpad en een dubbele rijbaan voor het grote ver keer aan te leggen. Een geheel nieuwe wijk wordt er dan opgetrokken ten Oosten van de Prins Bernhardlaan, waar middendoor een grote z.g. toe- voersweg wordt aangelegd, die dienen kan 'als winkelstraat en welke aansluit op de Teding van Berkhoutstraat. Ten Zuid-Oosten van het Van Zeggelenplein komen nieuwe sportvelden en ten Zui den van het slachthuis, dat op zijn oude plaats zal blijven staan, worden -z.g. hoven met woningen aangelegd. De grote nieuwe wijk ten Zuiden van de Schipholweg zal worden doorsneden door een belangrijke wijkstraat en vast staat wel, dat niet het gebruikelijke bouwtype van de eengezinswoning ge bruikt zal worden. Een grotere bezet ting van mensen op één hectare zal noodzakelijk zijn en daarom zullen de huizen in vier bouwlagen worden op getrokken. Deze zullen voornamelijk, althans de bovenste verdiepingen, door jongelui moeten worden betrokken, om dat er geen ilften zullen komen. Er is tevens ruimte vrijgehouden voor de bouw van twee katholieke kerken. Openbare Werken heeft uiteraard nog vele andere plannen in deze omgeving, waarvan de voltooiing overigens ook nog wel lange tijd op zich laten wach ten. Wij denken bijvoorbeeld aan de trambaan AmsterdamZandvoort, wel ke men wil verleggen, zodat de tram de Anthoniestraat kan mijden en di rect het Spaame over kan steken naar de Rozenprieelbuurt. Maar dan zou er eerst weer een nieuwe brug over het Spaane moeten worden aangelegd. Mo menteel echter is men ijverig bezig met de afronding van de bestaande wijken, hetgeen zoveel wil zeggen, dat er nog voor 3500 woningen beschikbare grond is. BIOSCOPEN: Rembrandt: The barkleys of broadway, (a.l.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Palace: Walzer der Liebe a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Alarm in de nachtexpres (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Voor wie de klok luidt (18 j.), 2.30 en 8 u.; City: Er was eens een meisje loos (a.l.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: Remember Pearl Harbour (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 24 October: Schouwburg: Comedia met „De getemde feeks", 8 uur. Woensdag 25 October: Schouwburg: Comedia met „Een vreemd meisje", 8.15 u. Concertgebouw: Eerste concert pianisten serie. Solist: Jan Smeterlin, 8 uur. Frans Halsmuseum: R. Peereboom over „De Europese federatie", (V.U.-cursus), 8 u. De Haarlemse politie-rechter behan delde gistermiddag in de economische zitting het zoveelste geval van overtre ding van de hamsterwet. Ditmaal was het een kruidenier uit Zandvoort, die terecht stond omdat hij 8 Juli een veel te grote voorraad levensmiddelen had geleverd aan zijn plaatsgenoot S. Deze was nl. door het begin van de strijd op Korea zo verontrust, dat hij het voor beeld van een interessant en aardig diertje, dat hij zich uit zijn dierkunde- boek herinnerde, ging navolgen. Dit diertje wordt in de wandeling wel „hamster" genaamd, hoewel zijn Latijnse naam veel deftiger is. S. heeft daar enige tijd geleden al voor terecht gestaan; hij was de eerste van een reeks van ham steraars die zich voor de politie-rechter zouden te verantwoorden hebben. De leverancier werd toen als getuige ge hoord. Het eigenaardige is, dat hij des tijds wel bekende, doch gistermiddag, toen hij zelf als verdachte in het be klaagdenbankje stond, hardnekkig vol hield dat hij van het hele geval niets afwist. De hamsterwet was hem onbe kend en dat hij door het leveren van dergelijke voorraden strafbaar was, kon hij niet geloven. De officier en de po litie-rechter verkeerden echter eveneens in een ongelovige bui. Zij namen de verklaringen van verdachte eenvoudig niet aan en de eis van mr. J. Wiarda luidde dan ook: twee weken hechtenis en publicatie van het vonnis in twee plaatselijke bladen. Toen de kruidenier zich hierdoor niet liet intimideren, maakte mr. Bijleveld er een boete van duizend gulden subs, zes maanden hech tenis van. am^tcooam Ruim vierduizend personen hebben de nalatenschap in „Huis te Bennebroek" bekeken, waardoor het Koningin Wilhelminafonds even zovele malen twee kwartjes rijker is geworden. Een overzicht van de zilvertafel De feestviering ter gelegenheid van het gouden feest van de R.K. Schoen makerspatroons Vereniging Sinf Cris pinus werd gisteren voortgezet met een receptie, die van 3 tot 5 uur in „De Leeuwerik" gehouden werd. Deze receptie kenmerkte zich door de uiterst gezellige sfeer, die er heerste en die het feest ook later op de avond niet verliet. Er waren veel bezoekers, vaarotnder we o.a. de heer G. Straathof, directeur van het R.K. Middenstandsbureau, deker. Kuilman, het bestuur van de Amsterdamse afde ling van Sint Crispinus en het hoofd bestuur van de bond opmerkten. Tijdens deze receptie werd door ver schillende sprekers het woord gevoerd. De heer M. C. Molhoek bracht als voor zitter van de feestcommissie hulde aan de jubilarissen en het bestuur. Uit het keur van sprekers willen we ook nog de heer Spierenburg, voorzitter van een zustervereniging noemen. Deze wees op het federatief verband, dat door de on derlinge goede verstandhouding en sa menwerking tussen de diverse afdelin gen en organisaties zo hecht is. Hij be trok ook mevr. de Jong, de echtgenote van de voorzitter, in de hulde, want zij had immer haar man met raad en daad bijgestaan. Met de wens dat de samen werking tussen de afdelingen altijdzo moge blijven, besloot de heer Spieren burg zijn toespraak. Voorzitter G. J, de Jong dankte de sprekers en allen, die iets tot het wel slagen van het feest hadden bijgedragen in warme bewoordingen. Wanneer ieder de symbolen; geloof, hoop en liefde steeds voor ogen zou houden en de naastenliefde zou betrachten kon Sint Crispinus er 'n steentje toe bijdragen om tot een ideale wereld te komen. Om zes uur schaarde alle gasten zich aan de feestdis. De fonkeling van wijn en champagne, de zachte tinten van de hors d'oeuvre en de charmante eenvoud van de herfsaster'.jes vormden een ideale kleurensymphonie, die de feestvreugde in niet geringe mate verhoogde. Tijdens het diner werd gesproken door de heer Streyaards, voorzitter van het hoofdbe stuur. Deze herinnerde aan het leven van de patroonheilige Sint Crispinus, die vanuit Rome naar Gallië was getrokken en zich daar door een heilige levens wandel had onderscheiden, terwijl hij schoeisel vervaardigde voor zijn mede mensen. Hij wekte allen op om het voor beeld van Crispinus te volgen en om zich in te spannen voor een bloeiend vereni gingsleven. Advertentie GEBOREN: J. M. BorstStuurman, z; M. E. van Puttenvan Tongeren, z; M. van der PloegPol, z; T. van Dam Braun. z; E. ScholteHoreman, z; H. J. BorstSnoek, z; M. KorsmanGee- len, z W. E. VennikVan Poelwijk; d; V. SibrandiDeern d; E. M. Kramer van Gend, d; M. C. Zwaag—de Boer, d; H. I. van der VeldenEchert, d; C. M Meulman—van Dijk, d: T. Stahlivan Kapel, d; A. HijmaMeyer, d. ONDERTROUWD: C. J. Veen en C. Blansert. A. van Vanaveld en M. Kraaijenoord. OVERLEDEN: J. van Velthuljsen, 72 jaar, Leidsestraat, De Haarlemse stoffeerder C. H. trof het niet bijster gelukkig, dat hjj beroep had aangetekend tegen het vonnis van de Haarlemse Rechtbank, die hem had veroordeeld tot acht maanden gevange nisstraf onvoorwaardelijk wegens op lichting. Toen zijn zaak vanmorgen be handeld werd voor het Gerechtshof in Amsterdam, eiste de procureur-generaal een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van een jaar. Het hoger beroep van de stoffeerder vond naar zijn zeggen zijn oorzaak in het feit, dat een en ander juridisch niet klopte, maar toen de hele affaire nog eens nit de doeken werd ge daan, bleek het nogal los te lopen met die juridische puzzle. De man was het vorige jaar in contact gekomen met een controleur der belas tingen uit Indonesië, die geruime tijd voor verlof naar Nederland was geko men. De controleur woonde met zijn gezin op kamers in een pension, maar- zat dringend verlegen om een huis. Hij dacht geluk te hebben, toen de stof feerder hem vertelde, dat hij nog een gedeelte van een woning aan de Rijks straatweg vrij wist. Daar woonde een weduwe en deze zou wel genegen zijn woonruimte aan de controleur af te staan. Zij wilde dan ook wel enig meu bilair overdoen. De controleur ging er uiteraard maar al te graag op in, maar voorlopig zou de stoffeerder als bemiddelaar optreden. Voor reparatie enz. was 225.nodig en de Indonesiër fourneerde heel vlot het gevraagde bedrag. Later bleken de verhalen van de stof feerder volkomen uit de lucht gegrepen en bleek het slachtofler in handen ge vallen te zijn van een brutale oplichter, die nu niet bepaald gunstig bekend staat in de Indische buurt De klachten in deze wijk waren veelvuldig en meer dan eens had hij zich schuldig gemaakt aan hele of halve oplichting. Hij zocht bij voorkeur zijn slachtoffer onder de minder-bedeelden. Zo was het b.v. zijn tactiek om kapotte meubelen in repara tie te nemen, waarbij hij dan alvast een voorschot vroeg. Van repareren kwam echter nooit iets en met moeite kregen de gedupeerden dan hun (kapotte) meubeltjes terug zonder het betaalde voorschot. Tijdens de behandeling van deze zaak voor het Hof bleek wel, dat het strafregister van de stoffeerder alles behalve blanco was. En de procureur- generaal meende dus ook, dat een ge vangenisstraf van twaalf maanden het meest op haar plaats zou zijn. Uitspraak Dinsdag 7 November. Het programma voor de onthulling van het monument aan de Westergracht, dat is opgericht als gedachtenis aan de al daar door de Duitsers neergeschoten Nederlanders, is als volgt vastgesteld: Op Donderdag 26 October om half elf 's morgens begint de plechtigheid met koorzang. Dr. v. d. Laan, de voorzitter van het comité, spreekt een herden kingsrede uit, waarna de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, het monument onthult en een krans wordt gelegd. Hierna zal men een mi nuut stilte in acht nemen. Ds. J. Brons geest, N. Hervormd predikant, en de heer H. Kox, voorzitter van het herdenkings comité te Haarlem, zullen daarna nog het woord voeren. De plechtigheid wordt tenslotte gesloten met het Wilhelmus. Op Vrijdag 27 October vindt o.Lv. Toon Verhey het tweede concert serie V plaats. De pianiste Eileen Ralf, die als soliste zal medewerken, werd in Austra lië geboren en won op 15-jarige leeftijd een studiebeurs, die haar in staat stelde, naar Engeland te reizen om aldaar aan de Royal Academy of Music in Londen te studeren. Zij won enige prijzen en debuteerde in 1934 te Londen. Voorts maakte zij een groot aantal tournees en trad ook reeds in Nederland op. Het programma van Vrijdag vermeldt vóór de pauze een tweetal werken van Beethoven, n.l. de Ouverture „Egmont" en het Pianoconcert No. 4, met Eileen Ralf als soliste. Na de pauze zal een uit voering worden gegeven van de Sym- phonie in g-moli van Mozart. Dinsdag 31 October, 's middags om 2 uur, wordt in café-restaurant Brink- mann te Haarlem de jaarvergadering gehouden van de afdeling L.T.B. van de „Boeren en Tuinders Onderlinge", waar tevens behandeld zal worden het jaarverslag van de Bedrijfsziekenkas L.T.B. Behalve de gebruikelijke punten vermeldt de agenda een bespreking van de balans- en resultatenrekening over 1949. De heer P. Ham uit Ouderkerk a.d. Amstel is volgens de statuten dit jaar aftredend bestuurslid, maar hij stelt zich niet meer beschikbaar voor een be stuursfunctie. Het bestuur stelt nu voor in zijn plaats te benoemen de heer J. A. Bergmans uit Middenmeer. Tevens zul len onder meer drie plaatsvervangende afgevaardigden worden aangewezen voor de landelijke algemene vergadering van de Bedrijfsvereniging, die gehouden wordt op 14 November van dit jaar. Op deze vergadering aansluitend wordt omstreeks vier uur de algemene vergadering gehouden van de „Diocesa ne ziekte-onderlinge L.T.B." In een toe lichting cp de agenda deelt het bestuur mede, dat, gezien de uitkomsten van de verzekering tegen de kosten van zieken huisopname, medisch specialistische be handeling en bijkomende kosten, niet alleen over het huidige boekjaar, doch ook over de voorgaande boekjaren, zij gemeend heeft de beslissing te moeten nemen om de premie met ingang van 1 Mei 1951 met 15 te verhogen. De oorzaken van deze verhoging zijn op de eerste plaats de sterke stijgingen in de tarieven van de ziekenhuizen en de kosten van medische behandeling. Op de tweede plaats, aldus de toelich ting, heeft het kosteloos insluiten van de vergoeding voor poliklinische spe cialistische behandeling verdere gevol gen gehad dan aanvankelijk werd ge meend. Bovendien is het tarief sinds 1935 niet gewijzigd, zodat de premie- cijfers in vergelijking met de andere maatschappijen ook te laag zijn te noe men. Op deze vergadering komt tevens een bestuursvoorstel ter tafel om de maximum-grootte van het Waarborg fonds te stellen op 100 van de gehe ven voorschotbijdrage. De heer A. P. Loman uit Haarlem slaagde in Amsterdam voor het examen M.O.-economie. Hierna vond de huldiging plaats van de jubilarissen. De heren J. Hetem, W, Eijselmuiden, B. Th. Rienstra, A. Hetem en Wilson vierden hun zilveren lidmaat schap, terwijl de heer H. H. A. Boogaard ofwel Oom Hein, zoals hij overal be kend staat, vijftig jaar lang een actief lid geweest is. Zij moesten met hun dames op het, podium verschijnen, waar zij door de voorzitter, de heer G. J. de Jong, werden toegesproken. Deze her innerde aan de vroegere toestanden, toen er zeer vele moeilijkheden waren, die het leven verzwaarden. Het diep godsdienstig leven was echter een grote steun om er bovenop te komen. De heer de Jong roemde de geest van eensge zindheid, die Sint Crispinus kenmerkte en dankte de jubilarissen voor al wat zij hiertoe hebben bijgedragen. Dan richtte hij zich tot Oom Hein, die als gouden jubilaris wel een bij zonder gedenkwaardige dag beleefde. In geestige bewoordingen overhandig de hij hem een kistje sigaren en een klein flesje met zekere inhoud. Dit laatste was meer scherts en het werd door Oom Hein ook als zodanig op gevat. Zijn reactie bewees wel duide lijk, dat deze in-gezellige man een niet genoeg te waarderen lid van Sint Crispinus is! Ook de overige jubilarissen werden met grote sigaren verrast, terwijl de dames een prachtige doos bonbons in ontvangst moesten nemen. De voorzit ter dankte hen voor de opoffering, die zij zich moeten getroosten; zij ontberen immers veel huiselijke gezelligheid wanneer hun echtgenoot de talrijke vergaderingen bezoekt. De heer W. Eijselmuiden dankte uit naam van de jubilarissen het bestuur en de feestcommissie. Het feest werd 's avonds besloten met een cabaret-voorstelling, die eveneens in „De Leeuwerik" gegeven ward. Het ge zelschap Tijl Uylespiegel bezorgde hier de aanwezigen nog enkele genoeglijke uren. Swengali goochelde met zijn kaar ten spel, Jan Schrama trad op in een aantal lachnummers, Herman Theunis- sen speelde op zijn accordeon en Johnie Pims was een geestig en beschaafd con ferencier. Na afloop werd er gedanst. De muziek werd verzorgd door het orkest Roel van den Berg. Op de algemene ledenvergadering van 20 October werd met algemene stem men als opvolger van wijlen de heer Jac. Zwaan benoemd tot vaste dirigent de heer Jac. J. Bijster, lid van de be kende Haarlemse muziek-familie. De heer Bijster begon zijn muzikale loop baan op 14-jarige leeftijd als pistonnist in een scheepskapel van de Koninklijke Marine en werd daarna benoemd als clarinettist bij de Koninklijke Marine- Kapel. destijds onder leiding van de heer A, L. Hazebroek. Verder behaalde hij zijn brevetten voor viool en theorie waarna hij werd oevorderd tot onder officier, eerste concertmeester en solo- clarinettist bij de Marine-Kapel, waar van hij in 1949 werd gepensionneerd. De heer Bijster is een all round har monie-musicus enheeft verscheidene grote muziekverenigingen, o.m. het or kest van de Holland-Amerika Lijn on der zijn leiding staan. Groep I: H. VerstegenW. Happel Jr, Vi\ Th. v. OschE. J. de Ree Ve—14; P. Stam—N. Hoogland A—A. Groep II: R. FaaseB. Spoor P. v. DeyzenTh. Happel Sr. y2y„ H. v. d. Velde—G. v. Egmond 0—1; Q. BurgmanJ. Reeuwijk Sr. y3y2- l Stevens Sr.E. Heymans 10; R Faa seTh. Happel Sr. VzA. Groep III: G. v. d. Stoop—A. Komen 10; J. HoldorpJ. Meyer 10" H Klein—P. Filmer 10; G. Lunenbure— G. Reeuwijk Jr. 01. Groep IV: H. Holtkamp Sr—G de Vos 1'0; H. BoonJ. Banken 1; A. Schoorl Jr.B. Goedemans 10- L v d. Valk—G. Beelen 10; H m'. Holt kamp Jr.C. Polle 1o. Een 59-jarige vrouw M. K. werd op de weekmarkt, die op de Gedempte Oude Gracht gehouden wordt, betrapt, terwijl zij een lap stof probeerde weg weg te nemen. Bij het verhoor bekende zij, ook nog even tevoren een andere lap te hebben gestolen. B. on W. stellen voor te verkopen 1871 m2- grond aan de Sportparklaan voor f 16.000 voor de bouw van twee maal twee eensgezins-woningen; 2325 m2 grond, gelegen aan de West zijde van de Troelstrastraat, voor f 18.000, bestemd voor de bouw van drie maal vier eensgezins-woningen; 823 m2 grond aan de Westzijde van de Schubertlaan voor f 7500, voor de bouw van twee eensgezins-woningen; 925 m2 grond aan de Beethovenlaan hoek Bachlaan voor f 9000. bestemd voor de bouw van drie eensgezins-wo ningen en 1127 m2 grond aan de West zijde van de Schubertlaan, voor f 10.000, bestemd voor de bouw van drie eens gezins-woningen; 780 m2 grond aan de Westzijde van de Beethovenlaan, voor f 7500, eveneens voor de bouw van twee eensgezins-wo ningen. De toonkunstenaar Jac. Bonset viert zijn 50-jarig jubileum en niet alleen in de hoofdstad, maar ook in Haarlem heeft men hem willen huldigen met een concert, waarop uitsluitend werken van zijn hand zouden worden uitgevoerd. Het grootste programmagedeelte van het Haarlems concert in het Gemeente lijk Concertgebouw werd in beslag ge nomen door koorwerken. Dit is te be grijpen, want Bonset's compositorisch talent komt hierin het best tot zijn recht. Hij schreef o.a. ook voor piano goede karakterstukjes, orgel en zelfs voor klokkenspel, doch zijn koormuziek is door haar muzikale en praktische waarde het meest verbreid. Bonset's nummers zijn doorgaans be doeld voor koren met kleine en middel matige bezetting. Deze koren beschik ten vroeger niet bepaald over een groot repertoire van voor hen doelmatig ge schreven en voldoend muzikaal gedach te werken. Welnu, die van Bonset zijn echte zangnummers, eisen technisch niet te veël en gaan nimmer boven het begrip van de korist. Geen wonder, dat ze door geheel Nederland zijn en nog steeds worden gezongen. Om Bonset's koorzang in al zijn ver scheidenheid nog eens goed te laten uitkomen, traden op dit concert zowel een kinderkoor, als een gemengd en mannenkoor op. Het Kon. Mannenkoor „Caecilia" zong „Pierrot", waarin het gesproken woord nader geïllustreerd wordt door koorklank. Een experiment, dat tot ver dere ontwikkeling van dit genre kan leiden. Slaagde dirigent Nico Hooger- werf er in de koorklank aan te passen bij de declamatie met duidelijke articu latie en juist tekstbegrip weergegeven door Riek BonsetHorst, in „Het por- celeinen Paviljoen" bewees hij, hoe zijn groot mannenkoor niet alleen klank rijk, maar ook licht en transparant kan zingen. Schoorl's Gemengd Koor vertolkte stemmingsvol en met overtuigingskracht 3 nummers van gewijd karakter, waar van de „Waterlelie" een diepe indruk maakte. Willem Hespe's Kinderkoor verraste met een hoogst muzikale uitvoering van „Harpzang" en „Wereldvrede", die dit koor zeer gunstig liggen. Het jeugdorkest van het Haarlems Muziekinstituut gaf een kleurrijk en volkomen beheerst spel te genieten in de Suite „Kennemerland", een zeer ge slaagd 7-delig werk, dat een welkome afwisseling tussen de zangnummers bood. Vervolgens kwam „Polyhymnia", di rigent Henk Arisz, met het Kerstver haal „Het Kind der glorie" en tezamen met „Zanglust" zong het onder Willem Hespe één van Bonset's grootste succes nummers: „O Gulden Hoofd". Hiermede werd een imposante afsluiting verkre gen van een concert, dat de jubilaris, gehoord zijn dankbetuiging tot grote tevredenheid heeft gestemd. De jubilaris opende het concert met zijn „Marche Triomphale" voor orgel waarna burgemeester, mr. Cremers, hem op hartelijke wijze toesprak. Spreker wees o.a. op de veelzijdigheid zijner werken en op zijn vitaliteit, die hem van componist Bonset nog vele schone werken deed verwachten. Behalve tal rijke bloemstukken werd de jubilaris namens „Caecilia" het ere-lidmaatschap van dit koor aangeboden. Het talrjjke auditorium luisterde met gespannen aandacht naar het omvang rijke programma en gaf herhaaldelijk zijn grote ingenomenheid er mede te kennen! OL. KOOP. Op Zondag 29 October KinheimVelsen DEMWijk aan Zee TerrasvogelsVitesse TYBB-WP HBC—Laakkwartier ADO—WHMO Onze GezellenLOC EHSDSS WSBTeylingen LisseTonegido Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in. bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Advertentie AM STERDAM S CHE RIJTUIG MIJ Advertentie tegen uiterst voordelige prijs vindt U in 'n rijke sortering bij HAARX.. MATRASSENHU1S H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11486 Advertentie die wij de laatste tijd hebben moeten te leurstellen, berichten wij, dat wij WIT en ZWART garen hebben ontvangen in num mer 40, 50 en 60, prijzen f 0.63 en f 0.70 per klos 500 yards. Verkoop in onze fourniturenafdeling NIEUWSTRAAT 3. GROTE HOUTSTRAAT 98 NIEUWSTRAAT 3 Advertentie HET BEKENDE EN BETROUWBARE RADIO-ADRES UIT DE OORLOG. Hêt oudste adres voor Erres Radio en Stofzuigers KLEVERLAAN 176-178 - TELEFOON 14753 (Betaling in overleg) IJMUIDEN, 24 Oct. 1950. Trawlers: IJm. 25 f 14.900.2 stoomtrawlers f 30.000.Haringloggers: Kw. 7 f 4680.—, Kw. 67 f 1238—, Kw. 138 f 2160.Kw. 23 f 775.Kustvissers: Kw. 72 f 254—, Kw. 27 f 261.—, Kw. 94 f 266.—, IJm. 213 f 410.—. Onder zeer grote belangstelling hield de afdeling Heemstede van de Katho lieke Vrouwenbeweging Maandagavond in het R.K. Verenigingsgebouw een Ma- ria-avond ter gelegenheid van de ko mende dogmaverklaring op 1 November. De spreker van deze avond pater Tij nagel begon zijn toespraak met de mede deling dat in de kerk van O. L. Vrouwe Hemelvaart een triduum zal worden ge houden ter inleiding van deze zeer bij zondere gebeurtenis en herinnerde ver volgens allereerst aan het woord van Christus dat Hij met de kerk zal zijn tot het einde der tijden. Tot de dag van heden is deze belofte waarheid gebleven, want door de opeenvolgende lange rij Pausen is de kerk tot op onze dagen bestuurd geworden. Spreker gaf daarna een verklaring van de Pauselijke onfeil baarheid en hoe deze Pausen allen de kerk hebben bestuurd onder de aanwij zing van de H. Geest, gelijk ook Petrus het eenmaal heeft gedaan. Komend tot het eigenlijke onderwerp, zeide spreker dat al jaren achtereen is gevraagd, dit dogma af te kondigen en hoe sommigen nieuwsgierig en anderen onverschillig tegenover dit grote gebeu ren staan. De bisschoppen echter zijn met de priesters en de gelovigen opge togen over dit feit dat straks gaat ge schieden en dat de bekroning vormt van Maria's voorrechten en heerlijkheden. Spreker gaf daarvan een schone uiteen zetting over de deugden die Maria sie ren en hoe wij als haar kinderen steeds op de hulp van deze Moeder kunnen re kenen, een Moeder, die straks met de verkondiging van dit nieuwe dogma ge- eerd zal worden als de Moeder van alle mensen. De presidente nodigde de aanwezigen uit, de vlag liefst met wit-gele wimpel uit te steken op 1 November. Voorts werd medegedeeld, dat op het feest van Christus Koning aan de uitgangen van de kerk als naar gewoonte speldjes worden'verkocht. Na de pauze gaf pater Tijnagel een uiteenzetting over het feest van Christus Koning en het ontstaan daarvan. Aan het slot van de avond herinnerde de geestelijke adviseur pastoor v. Noort er aan, dat het aangekondigde triduum op 30 October begint. Pastoor v. Noort dankte vervolgens pater Tijnagel voor zijn toespraak. De Hoge Raad heeft verworpen een cassatieberoep van E. H. B., magneti seur te Heemstede, die door de recht bank te Haarlem wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde is veroor deeld tot twee geldboeten van 300 gul den subs. 60 dagen hechtenis voor iede re boete. Op de Rjjksweg te Santpoort is de 64-jarige wielrijder B. M. uit Haar lem, die onverwacht de weg overstak om de Hoofdstraat in te rijden, door een hem achterop rijdende vrachtauto geschept. Hij kreeg gekneusde ribben en vleeswonden aan het gelaat, ter wijl zijn fiets werd beschadigd. Per taxi is hij naar zijn woning vervoerd. Op de Velserenderlaan reden niet minder dan 6 wielrijders in de leeftijd van 14 tot 17 jaar naast elkaar. Toen hen een personen-auto tegemoet reed, bleven zij naast elkaar rijden, waarop de bestuurder de berm van de weg nam om te kunnen passeren. Zijn wa gen kantelde echter, zodat het gedrag van deze knapen een beschadigde wa gen tot gevolg had. De mogelijkheid bestaat, dat het ver trek van een aantal Nederlandse mili tairen uit Indonesië naar Nederland enige tijd zal worden uitgesteld, aldus ver neemt het A.N.P. van welingelichte zijde. Dit uitstel zou zijn oorzaak vinden in de noodzakelijkheid om de kampen van Ambonese militairen, die nog niet zijn gedemobiliseerd en wachten op ver scheping naar Ambon, te bewaken. Per 1 Januari verlaat de tegenwoor dige directeur der N.V. Koninklijke Pa pierfabrieken Van Gelder Zonen te Vel sen ir. A. J. Allan, het bedrijf. Hoewel was aangekondigd dat de baten ten goede zouden komen aan de stichting „Herwonnen Levens kracht", is het de afdeling Velsen van de R.K. Bond van employé's in de voedings- en genotmiddelenbedrijven „St. Joris" niet mogen gelukken Za terdagavond een volle zaal te trekken in „Zomerlust", waar een propaganda- feestavond werd gegeven. Nadat de waarnemend voorzitter, de heer A. H. Osendarp de leden ln zijn woord van welkom had opgewekt tot individuele propaganda, richtte de landelijke voorzitter, de heer Th. op ten Berg zich in een korte kernachtige propaganda-rede tot de aanwezigen. Hij toonde aan, welke voordelen het lidmaatschap van de organisatie biedt en somde de vele resultaten, die be reikt konden worden, op. Wanneer men de resultaten overziet, dan zal nie mand kunnen beweren, dat de contri butie te hoog ligt. Hiermee was aan het officiële ge deelte een einde gekomen en kon de toneelgroep „Het Masker" en het Masker Show-orkest „The Dio's", het geheel onder leiding van Ton v. d. Brahk, van wal steken voor een spran kelend programma. Ernst en luim wisselden elkaar af, waarbij zelfs een speciaal op de leden van „St. Joris™ toepasselijk lied werd Ingelast, waar mee veel succes werd geoogst. Het zelfde geldt voor de verzoeknummers, zoals het Warchau-concerto, dat zeer werd gewaardeerd. Het is een gezellige avond gewor den, die alleen voor het bestuur werd overschaduwd bij het zien van de lego stoelen achter in de zaal. Want „Her wonnen Levenskracht" had een ex traatje moeten hebben vein deze avond, maar het ziet er naar uit, dat daar niet veel van .terecht komt. Het St. Jorisbeeld, dat een reis door het hele land maakt en momenteel in Haarlem verblijft, wordt hedenavond overgebracht naar het seminarie Hage- veld. Om half acht zullen vijf verken nerstroepen daar een fakkel-rallye en een kampvuur houden. Morgenavond wordt het beeld per auto naar het district Beverwijk over gebracht; het zal door een patrouille uitgeleide worden gedaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2