Dr. DREES: „Belichaming van vrede, vrijheid en veiligheid'' tRic de noorman: d£t Fr RODE KRUIS LIGA ZAL ZO V.N. TE HULP ROEPEN LcMctlcm Jussan tteuó en (lippen De grote misdaden van een kleine man Volkeren moeten zelf voor een betere toekomst kunnen vechten „Nederland make kwestie aanhangig" Wielrijder bij Diemen door auto gegrepen Zestig varkens in de vlammen omgekomen Het Koninklijk bezoek aan Engeland NODIG, Roofoverval in Driehuis in hoger beroep behandeld Overpeinzingen Eensgezind optreden tegen agressie DINSDAG 24 OCTOBER 1950 PAGINA 3 Vijf jaar handvest V.N. Ambon en Veiligheidsraad „REGERINGSBELEID MOET VEROORDEELD WORDEN" Voorstel aan de deputaten- vengadering van de A.-R. K.N.M.I. registreert aardbeving Chauffeur bleek zwaar beschonken m De vermoedelijke gang van zaken Lets van Amblom Gala-diner in het Buckingham Palace ruxtuutfijii GERECHTSHOF AMSTERDAM Opnieuw 6 jaar geëist 6716 personen emigreerden In tweede kwartaal 1950 van Snorrebor CONSULENT VOOR SOCIALE BIJSTAND De heer v. d. Valk benoemd Koninklijke onderscheiding 7 door LESLIE FORD Garage Succes van een commu nistisch blad Witten dupe van Roden Zonderlinge ruiter „Het is heden vijf jaar geleden, dat het Handvest der Verenigde Naties van kracht werd. Voor het grootste deel van de beschaafde wereld is dit docu ment nog steeds de belichaming van het vurige verlangen naar vrede, vrij heid en veiligheid, dat bij de volkeren leeft. Ik wil gaarne van deze gelegen heid gebruik maken om de ogen, maar vooral ook de harten van het Neder landse volk weer te openen voor de idealen, welke aan de Verenigde Naties ten grondslag liggen. Te weinig zijn we vaak doordrongen van de noodzaak, dat deze idealen ook ons zelf blijvend moeten bezielen, dat wij deze zelf voortdurend daadwerke lijk moeten uitdragen. De organisatie van de Verenigde Naties is voor haar welslagen aangewezen op de inspirerende kracht van de gewone mens. Het zijn niet de regeringen of de vertegenwoordigers dier regeringen te Lake Success, die een nieuwe en betere toekomst voor ons kunnen openen. Het zijn de mensen zelf, die dit tot stand moeten brengen. De mensen, die bereid zijn offers te brengen en te strijden voor hun vredelievende overtuiging, de mensen, die zich moeten aaneensluiten en de gehele wereld een machtig, on weerstaanbaar verlangen naar vrede moeten opleggen," aldus minister-presi dent dr. Drees in zijn rede, die hij gisteravond in de Bidderzaal te Den Haag uitsprak ter herdenking van de dag der V. N. Het Handvest werd vijf jaar geleden ondertekend in een sfeer van hoop en samenwerking, zo vervolgde hr. Drees. Men verwachtte, dat de Verenigde Na ties in de eerste plaats bij voortduring zouden kunnen werken aan herstel van de door de oorlog verwoeste wereld, aan het bereiken van betere levensvoor waarden voor iedereen met handhaving van vrede en veiligheid. Hoezeer bleek men zich weldra in deze opvatting ver gist te hebben. Op politiek terrein kre gen de Verenigde Naties vele teleurstel lingen te incasseren. Strijdpunten als Palestina, Kashmir, de Balkan e.a waarbij voldoende brandstof voor een grote oorlog lag opgestapeld, konden ge lukkig territoriaal worden begrensd en afgedamd. De niet-politieke organen van de V.N. en gespecialiseerde organisaties der Verenigde Naties hebben nuttig werk verricht. Door hun toedoen zijn hongersnoden gelenigd en soms zelfs voorkomen. Besmettelijke ziekten worden op grote schaal bestreden en hygiënische toestanden verbeterd. De Verenigde Naties zagen zich kort geleden voor de noodzakelijkheid ge steld op te treden in een geval van ernstige agressie. De strijd, welke in Korea ontbrandde, bleek geen gelegen heid te bieden voor vredelievende be sprekingen. Er moest een ander ant woord worden gegeven op deze aanval. De vredelievende landen hebben dit antwoord ais het ware instinctief gevon den: de Verenigde Naties namen het be sluit tot een collectief gewapend optre den. Het Nederlandse volk kan er terecht trots op zijn, dat naast H. M. „Evertsen" ook een Nederlands troepencontingent zal deelnemen aan deze gezamenlijke ac tie in Korea Al is de strijd thans voor een groot deel gewonnen, het blijft van hoge waarde, dat velen hebben gehoor gegeven aan de oproep zich als vrij williger te meiden en daarmede hebben getoond, hoezeer het hun ernst is om de vrede desnoods met inzet van hun leven te verdedigen. In zijn herdenkingsrede gaf mr. N. S. Blom, Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, een uitvoerige schildering van de Het Bureau Zuid-Molukken in Den Haag heeft een telegram gezonden aan dg minister-president, waarin het ver- kiaart diep gcïChGkt te zijn door het be richt, dat de Veiligheidsraad de kwestie Zuid-Molukken waarschijnlijk 3 de zal leggen. Het verzoekt thans om Neder lands tussenkomst en vertrouwt dat de regering niet het standpunt, dat de Nederlandse delegatie bij ae Veiligheids raad zich in het geheel niet als partij in deze kwestie beschouwt, zal delen, maar veeleer zal onderstrepen dat iedere dag van uitstel der behandeling in de Veiligheidsraad zware offers van de be volking der Zuid-Molukken eist. Neder land is, volgens dat telegram, juist bij zonder aangewezen om deze kwestie bij de Veiligheidsraad aanhangig te maken krachtens de bijzondere rechtsplicht, Waarna reeds begin van uitvoering is gegeven door de Nederlandse klacht bij de Unci. Het zou, aldus besluit dat telegram, in strijd zijn met de traditie en waardig heid van Nederland indien het zou dul den, dat de Veiligheidsraad om redenen van internationale machtspolitiek het recht en de doeleinden der Ver. Naties zou verloochenen onder prijsgeving van de bevolking der Zuid-Molukken aan bombardementen, hongerblokkade en volledige uitroeiing. Het moderamen van het centraal comité van Anti Revolutionaire Kiesver enigingen zal de buitengewone deputa- tenvergadering van de Anti Revolutio naire Partij, die 26 October a.s. wordt gehouden, voorstellen, te besluiten: dat hetgeen de bevolking van Ambon dooi de regering van Indonesië wordt aan gedaan, in strijd is met het recht en niet hetgeen ten aanzien van de status der volken van Indonesië is bepaald in de overeenkomsten, die aan de overdracht van de souvereiniteit door Nederland aan Indonesië ten grondslag zijn gelegd; dat de Nederlandse regering deswege de Plicht had en heeft in woorden en door daden te bevorderen, dat aan de bevol king van Ambon recht wordt gedaan; als haar gevoelen uit te spreken dat het regeringsbeleid, dat mede heeft geleid tot de huidige diep schokkende toestand, veroordeeld moet worden en dat de re- Kering alsnog maatregelen van effectieve trekking heeft te nemen ten behoeve van recht en leven van de Ambonese bevolking. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede, **?t de seismografen van het K.N.M.I. gistermiddag om 17 uur 25 minuten een yrij sterke aardbeving hebben opgete- end, waarvan de haard op een afstand 9300 kilometer was gelegen, ver moedelijk aan de Westkust van Midden- ■^herika. omstandigheden, waaronder het Hand vest der Verenigde Naties tot stand is gekomen, alsmede van het toetreden van Nederland tot het supernationale orgaan van de Verenigde Naties. De Nederlandse regering, aldus spr., heeft van het begin af aan getoond, dat Nederland vertrou wen had in de nieuwe volkerenorganisa tie. Ondanks critiek, zoals die in Neder land werd gehoord bij de behandeling van het Indonesische vraagstuk, kan men door het werk van de Verenigde Naties niet ontkomen aan de indruk, aldus mr. Blom, dat de organisatie van de wereld sinds de Haagse vredesconferenties toch wel ver is gevorderd. De sfeer in de Veiligheidsraad noemde de Staatssecretaris echter allesbehalve ideaal. De tegenstelling tussen twee der grote mogendheden verdeelt de Veilig heidsraad en maakt hem dikwijls vruch teloos. Na deze redevoeringen richtte de voor zitter van de V.I.R.O. (Vereniging voor Internationale Rechtsorde), oud-minister mr. J. A. Jonkman, zich tot de in de Ridderzaal aanwezige vrijwilligers van het Nederlandse Korea-detachement. Als teken van dankbaarheid voor de bereid willige offervaardigheid van de vrijwilli gers bood hij aan de commandant van het detachement, majoor M. P. E. A. den Ouden, de vlag der Verenigde Naties aan. „Deze vlag moge' u steeds herinne ren aan onze beste wensen." (Van onze correspondent) Gisteravond omstreeks elf uur heeft op de provinciale weg te Diemen, bij de kruising van de weg naar Schiphol, een ernstige aanrijding plaats gehad. Een zekere M. uit Leeuwarden kwam met zijn auto uit de richting Amsterdam. Bij het nemen van de bocht naar links remde hij veel te scherp af, slipte en kwam daardoor met zijn wagen op het linker deel van het wegdek terecht. Daar reden op dat ogenblik twee fiet sers uit Amsterdam. De slippende auto greep één hunner en wierp hem tien meter verder in de wegberm. Vervol gens maakte de wagen een salto en stortte in de Weespervaart. Voorbijgan gers konden de chauffeur uit de wagen bevrijden. Hij bleek beschonken te zijn. De aangereden wielrijder moest met zware verwondingen naar het Onze Lieve Vrouwe-gasthuis worden ver voerd. Uit een nader ingesteld onderzoek is komen vast te staan, dat de twee Am sterdamse fietsers reden op in Baarn gestolen rijwielen. In verband hiermee heeft de politie de man. die bij het on geluk ongedeerd bleef, gearresteerd. Ook de chauffeur van de auto is in hechtenis genomen. Maandagmiddag brak een felle brand nit in een drietal grote schuren van de landbouwer P. Bol te Bedum. Deze schu ren zijn ingericht als varkensmesterijen. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, bestreed het vuur met ai het be schikbare materieel. Zij kon evenwel niet voorkomen, dat twee van deze schu ren in de as werden gelegd. Zestig var kens zouden in de vlammen zjjn omge komen. De politie heeft een onderzoek naar de oorzaak van de brand ingesteld. Men is tot de voorlopige conclusie gekomen, dat hij is omstaan door een vuurpot, waarop men regelmatig aardappelen kookte, welke als varkensvoeder dienden. De boer had juist een half uur voor het uit breken van de brand deze vuurpot aan gestoken. 21. De sluipmoordenaar, die achter een stam dekking had gezocht, legde koorts achtig een nieuwe pijl op zijn boog. Maar voor hij gelegenheid kreeg deze af te vuren, was de Noorman reeds achter een boom teruggeweken. Grimmig spande hij de boog van Allard, het legendarische wapen van zijn voorvader, dat zo zwaar was dat alleen Eric hem vermocht te spannen. Even wachtte hij tot de schutter een blik om de stam heen waagde te werpen. Zodra hij zich bloot gaf liet Eric de pees trillend terugveren. Een schelle kreet ontsnapte de man. De goedgemikte pijl scheerde vlak over zijn hoofd, zo laag, dat zij de kap van zijn wijde mantel spleet. De schrikwelke in de onbekende opvlamde was onbeschrijflijk. Hij verloor alle voorzichtigheid uit het oog en wankelde terug, snakkend naar adem. Voor zijn gevoel was de dood hem rakelings voorbij gegaan en die gedachte deed hem sidderen van ijskoude vrees. Hij verloor iedere dekking uit het oog toen hij zich kermend omwendde. En die onvoorzichtig heid kwam hem duur te staan. Want meteen flitste een tweede pijl, welke de Noorman klaar gehouden had, op hem toe. Bij de boom klonk een smartelijke gil en meteen zag de grinnikende Noorman zijn slachtoffer als door duizend duivels voortgezweept wegrennen. Met wapperende mantel en onder het uitstoten van de verschrikkelijkste geluiden verdween de gefolterde sluipmoordenaar tussen de bomen en de Noorman moest zichzelf lachend bekennen dat hij nog nimmer iemand zo snel had zien lopen. „Dat is de enige manier om lage honden, die een weerloos meisje trachten te ontvoeren, terug te jagen naar hun holen," mompelde Eric goed gehumeurd. „Men doodt hen niet! Men stuurt ze jankend terug naar hun soortgenoten en het werd overigens hoog tijd dat we deze bende gemantelde onbekenden eens wat schrik aanjoegen!" (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Naar uw correspondent verneemt, is het de bedoeling van het Buckingham Palace het officiële programma voor het bezoek van het Nederlandse koninklij ke echtpaar aan Engeland eerst op 11 November, dat wil zeggen tien dagen vóór de komst van de hoge gasten, vrij te geven. Inmiddels meent uw corres pondent evenwel op grond van informaties uit betrouwbare bronnen enige bij zonderheden mede te kunnen delen. Het koninklijk echtpaar zal zich naar En geland begeven met de kruiser „Heemskerck", welke voor anker zal gaan in de haven van Dover, vanwaar zich de koninklijke gasten per trein naar Lon den zullen begeven. Maandagavond werd in de Ridderzaal te Den Haag de vlag der Verenigde Naties overhandigd aan majoor M. P. A. den Ouden, commandant van het Korea- detachement. De vlag werd namens de Internationale Vereniging voor Rechts orde overgedragen door mej. dr. Lunsingh Meyer, referendaris van het Ministerie van Buitenlandse Zaken, en mevrouw mr. B. J. A. de Kanter van Hettinga Tranjo, hoofdbestuurslid van de V, l. R. O. Van links naar rechts: mevr. De Kanter, mej. Lunsingh en majoor M. P. A. den Ouden. Op de achtergrond de stafofficieren^ van het Korea-detachement. (Van onze Haagse redacteur) ■<.a^P^de 21ste vergadering van de Raad v"ifuv™5Urs van de Liga van Rode rJrm f.f^niPngen- welke te Monte w°rdt gehouden is een resolutie ingediend van Nederlandse zijde naar aanleiding van de verwikke lingen op Ambon. Gesteld is dat in het algemeen Rode Kruishulp ingeval van rampen in de eerste plaats gebracht zal worden ooor het nationale Rode Kruis van het getroffen land. Het is evenwel niet toelaatbaar dat ingeval van ver wikkelingen, als die zich thans voordoen op het eiland Ambon, de bevolking ge troffen door de een of andere ramp, ver stoken blijft van iedere hulp en dat ten gevolge van de vijandelijkheden in het geheel geen Rode Kruishulp kan gebo den worden. In genoemd geval heeft de betreffende nationale Rode Kruisvere niging van haar kant bewezen van de goede geest bezield te zijn door zich be reid te verklaren om de nodige hulp te verlenen op voorwaarde, dat haar rege ring het verlenen van deze hulp zou toestaan. Om deze redenen is nu ter vergade ring besloten, dat indien ingeval van een ramp in enig land alwaar geen Rode Kruisvereniging bestaat of ingeval het nationale Rode Kruis niet. de nodige steun van zijn regering ontvangt om zijn humanitaire strekking te vervullen en het nationale Rode Kruis in dit geval geen beroep zou kunnen doen op de Liga, dat dan deze Liga van Rode Kruis verenigingen op verzoek van een harcr leden z:ch richten kan tot de Verenigde Naties om te bewerkstelligen, dat de re gering van het betreffende land het bin nenlaten van Rode Kruishulp ten be- noeve van de slachtoffers gedoogt. Hier zullen de koning en koningin van Engeland hun gasten opwachten aan het Victoria station met drie staatsie landauers, begeleid door een volledig souvereinsescorte van de Household Ca valry onder leiding van majoor Hop kins. De eerste repetitie van dit bereden escorte vond de vorige Zondag plaats in de vroege morgen. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen verblijven in het Buckingham Palace in dezelfde suite waar o.m. mevr. Roosevelt gastvrijheid genoot. De koning en koningin van Enge land zullen aan het bezoekende ko ninklijke echtpaar een galadiner aanbieden in het Buckingham Pa lace. Op hun beurt zullen koningin Juliana en Prins Bernhard aan het Engelse koningspaar en andere geno digden een diner aanbieden. Daar evenwel de ambtswoning van de Ne derlandse ambassadeur te klein is en men een herhaling wenst te vermij den van 't ongerief, ondergaan door de gasten tijdens het staatsiediner in de Franse ambassade bij het bezoek van president Auriol, zal dit diner plaats vinden in het Claridge Hotel te Londen. De Lord Mayor van Londen zal een noenmaal aanbieden in de Guildhall, terwijl Engelands minister van buiten landse zaken, Ernest Bevin, eveneens een noenmaal zal aanbieden, veripoedelijk in Lancaster House. Tengevolge van de tournée van het Saddler's Wells Ballet in Amerika en tengevolge van het feit dat er tijdens het bezoek geen opera-program is, zal deze keer aan het bezoekende koningspaar geen galavoor stelling worden aangeboden in Covent Garden. Uw correspondent verneemt dat het in de bedoeling ligt van het Britse koningspaar hun gasten een schouwburg- voorstelling aan te bieden. De Nederlandse regering heeft kort na de oorlog uit zuinigheidsover wegingen het befaamde Netherlands House in Londen opgeheven, waarmede de uitgebreide Nederlandse kolonie haar trefpunt in Londen verloor. Het gevolg hiervan is dat, terwijl het Franse instituut in Londen zich tijdens het bezoek van president Auriol mocht verheugen in een bezoek van hun eigien president en van de Engelse koningin, voor de uitgebreide Nederlandse kolo nie in Londen, die alleen ter plaatse GOOO man omvat, geen eigen gelegenheid bestaat om hun koningin op passende wijze te begroeten. Advertentie ..Breng tne maat 5 Frederiks. mevrouw beeft een zeer kleine voet.** chocolade smaakt beter! Advertentie Wol VEILIG ALK AL IV RIJ Zes jaar onvoorwaardelijke gevange nisstraf eiste vanmosgen de procureur- generaal bij het Gerechtshof te Amster dam, mr. Hoeffelman, tegen de 28-jarige ijzervlechter J. S. uit Haarlem, die op 21 September van het vorige jaar de beruchte overval pleegde op het post agentschap in Driehuis. Daarmee vroeg de procureur-generaal dus bevestiging van de straf, waartoe de Haarlemse rechtbank de ijzervlechter reeds op 29 Juni van dit jaar veroordeelde. Tegen dit vonnis was de Haarlemmer in hoger beroep gekomen en bjj de behandeling van z(jn zaak verklaarde hij op een desbetreffende vraag van de president mr. Van der Does de Willebois, dat hij het vonnis van de Haarlemse rechtbank te zwaar had gevonden en daarom in hoger beroep was gegaan. Maar de president meende dan ook, dat de ijzervlechter het wel wat bar had gemaakt. „Een hele serie had u op uw naam staan. U vestigde wel de indruk op deze manier uw brood te verdienen". Dè hele affaire van die 21ste Septem ber passeerde nog eens de revue en uit het sobere relaas van mej. Aaus uit Driehuis bleek, dat verdachte omstreeks drie uur op het postagentschap, waar over zij de beheerster is, was binnenge stapt. Het kantoor was op dat moment leeg en mej. Aris was juist bezig met het opmaken van de kas. De Haarlem mer drukte een jodiumbuisje tegen haar wang en toen de kantoorhoudster hem vastgreep, gaf hij haar een paar stevige stompen in het gezicht, waarbij haar bril werd afgeslagen. De man wist zich los te rukken en maakte zich met een be drag van ƒ338.uit de voeten. Dit twijfelachtige succes bracht hem in November van hetzelfde jaar naar Meppel, waar hij op het station ƒ500.- buit maakte en in December verdwenen door hem 120.op het station in Al melo. Het signalement was echter be kend en toen verdachte veel later voor een andere zaak aan de tand werd ge voeld, kwamen onder meer deze drie gevallen aan het daglicht. De president richtte even de schijn werper op de straflijst van verdachte en bracht toen de rapporten ter sprake, die over S. waren uitgebracht. Daaruit bleek wel, dat de man een behoorlijk vakman was, die later voor zichzelf was gaan werken en toen in de schuld kwam. Verdachte verklaarde nog, dat hij bang was, dat beslag op zijn loon werd gelegd. Hij wilde zijn kinderen niet te kort doen. „Alsof je ze nu niet te kort doet", re pliceerde een der rechters. In zijn requisitoir zeide mr. Hoeffel man, dat verdachte zijn overval met kalmte overwogen had. Vrijyel de ge hele dag had hij rond het postagent schap gezworven om zijn kans af te wachten. Hij memoreerde de andere feiten en noemde de Haarlemmer een gevaar voor de maatschappij. „De man heeft geen werkelijk berouw, want hij vindt het niet erg grote instanties als de P.T.T. en de Spoorwegen te beste len. Bovendien is hij bijzonder agres sief". Mede door het feit, dat de diefstallen in Almelo en Meppel niet vervolgd wer den, achtte de procureur-generaal de op gelegde straf van de Haarlemse recht bank niet te zwaar. Hij vroeg tenslotte dan ook bevestiging van genoemd von nis. De verdediger, mr. Drost, vroeg zich af, of het wel wenselijk en noodzakelijk was zo n zware straf op te leggen. Hii deed het Hof de suggestie om de ijzer vlechter een kans te geven in een voor waardelijke invrijheidsstellingmet een vermindering van de onvoorwaardelijke straf. Het Hof zal Dinsdag 7 November uit spraak doen. Uit de statistiek van de Stichting Landverhuizing Nederland blijkt, dat in het tweede kwartaal van dit jaar in to taal £216 personen emigreerden naar lan den buiten Europa (uitgezonderd Indo nesië, Suriname en de Nederlandse An tillen). Het betrof ditmaal 2561 mannen, 1679 vrouwen en 2476 kinderen (tot 16 jaar). Hiervan vertrokken 3586 perso nen naar Canada en 1602 naar Australië. Het totale aantal emigranten in het eerste halfjaar van 1950 bedroeg 9553. £111» Eerlijk is eerlijk. En daarom moet erkend worden, dat Amerika niet alleen op de Nederlandse Marine de pik heeft," zei Snorrebor. „Ook voor Frankrijk acht het geen vliegdeksche pen en zwaar marine-materieel no dig. En dat, terwijl Frankrijk toch nog een Pacific-positie heeft, al is dat dan ook een hachelijke. De Atlan tische Oceaan met toebehoren schij nen de Engelsaksers zoveel als hun eigen zee te gaan beschouwen. Frank rijk krijgt van Amerika wel 2V, mil liard dollar voor bewapening en uit rusting van elf divisies landleger en wij hebben een paar korvetten gekre gen. Beter iets dan niets, zul je zeg gen. Maar al is de Atlantische ver dediging heel erg belangrijk, met die Atlantische verdediging alléén zijn we er nog niet. 'Als de samenwerking van Europa met Amerika er op moet uitdraaien, dat we maar hebben to aanvaarden, wat de rijke oom in Ame rika decreteert, dan zijn we in de aap gelogeerd. Dat hebben we met Indo nesië ondervonden. Eerst heeft hij ons onder druk gezet om de souve reiniteit overijld over te dragen en nu heeft hij op grond van een Eca-overeenkomst besloten Indonesië economische en technische bijstand te verlenen om het economische leven in Indonesië te herstellen en de in ternationale betrekkingen te stabili seren. Nou, dat is natuurlijk prach tig, maar als je dan leest, dat de Ame rikaanse technische bijstand de open bare gezondheidszorg, de landbouw, de visserij, de industrie en zelfs het onderwijs zal betreffen, dan begin je je af te vragen, wat er op de duur nog voor de Uniepartner te doen zal overblijven." „Het is met grote heren nu eenmaal kwalijk kersen eten, Snorrebor," zei ik. „Niet zolang die heren werkelijk heer blijven," antwoordde Snorrebor. Met ingang van 1 December a.s. zal bij het ministerie van Sociale Zaken in dienst treden als consulent voor sociale bijstand voor de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg (in de va cature ontstaan door het overlijden van mr. L. M. Hendrikx) de heer Th. C. J. van der Valk, te 's-Gravenhage. De heer Van der Valk was sedert de bevrijding achtereenvolgens werk zaam als ambtenaar ter reclassering bij de R- K. Reclasseringsvereniging afd. 's-Gravenhage, als contact-commissa ris van de Nationale Monumenten-com missie voor de drie Zuidelijke provin cies en sedert 1 Februari 1948 als di recteur van de Haagse afdeling van het Wit-Gele Kruis. Sedert 1946 heeft hij zitting in de Haagse gemeenteraad voor de Katholieke Volkspartij. Het oud-Tweede Kamerlid mevrouw H. W. B. van ItallieVan Embden te Heelsum, die Zondag tachtig jaar werd, is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Daar ik geen van deze drie eigen schappen bezit, sloeg ik terug naar de eerste bladzijde en bekeek de foto van mijnheer Stubblefield. Het was een re productie van het vooraanzicht, dat ge durende de laatste tien jaren duizenden malen in kranten en tijdschriften was afgedrukt, behalve dat nu zijn dikke grijze haar was kortgeknipt, waardoor er op het gezicht meer ruimte vrijkwam voor de gulle, vaderlijke uitdrukking. Het was werkelijk indrukwekkend. Men behoefde slechts naar dat gezicht te kij ken om te zien, dat hier werkelijk een machtig man was afgebeeld. Onder de foto stond een zinsnede uit Milton Minors „Hedendaagse industrië len". „Het is niet overdreven", zo las ik, „te zeggen, dat hier het levend gewor den atoomprincipe ons, langs menslie vende weg naar de Gouden Eeuw der Westerse Industriële Beschaving voert". Op de tegenoverliggende bladzijde stond een foto van de eerste adjunct directeur der Enoch B. Stubblefields Ondernemingen met weer een citaat naar Minor eronder: „Uit erkentelijkheid jegens de ver diensten, waardoor de Techniek de In dustrie voor immer aan zich heeft ver plicht en als een uiting van de op recht menselijke geesteshouding, die al z'n doen en laten kenmerkt, heeft Enoch B. Stubblefield reeds vroeger Ellery B. Seymour, de uitvinder van het uitstekende procédé der Stubble fields Kunststoffen, tot zijn rechter hand verheven. E. B. S„ de Weten schappelijke Dromer: E. B. S„ het Organiserend Vernuft en de Man van de Daad.... het feit, dat deze twee mannen dezelfde initialen dragen, vormt het symbool hunner wezenlijke eenheid. Het werd ook de oorsprong van het handelsmerk der Enoch B. Stubblefield Ondernemingen, het hoofd van Janus, de Romeinse God, die twee kanten tegelijk uit keek: in het Ver leden, teneinde daaruit het beste te behouden.... in de Toekomst, om de kansen en voorwaarden te scheppen voor een betere, rijkere levenswijze". Aldus sprak Milton Minor, de schrijver van „Hedenarag.se Industriëlen". Het wilde mij voorkomen, zo te oor delen naar de foto van de wetenschap pelijke dromer, dat er esn vonkje spot in mijnheer Seymours oog fonkelde. Maar misschien was dat alleen maar een poging om er even schrander uit te zien als de andere E. B. S. Ik kende hem als een verstandig en prettig mens die stevig met allebei zijn voeten op de grond stond. Ongetwijfeld zou hij Mil ton Minors hoogdravend proza wel een tikje grappig hebben gevonden. Afgezien echter zowel van Stubble field als Seymour, bleef er die wonder lijke houding van Milton Minor. Ik ken de hem van vroeger. Voordat hij op zekere dag bij ongeluk een opgangma kend boek schreef, was hij een recht schapen en betrekkelijk bezadigd lid van het gilde der persschrijvers geweest. Als de plotselinge bezitter van een massa geld kocht hij een huis in Georgetown en ervoer gelijk velen vóór en na hem, dat de vonk der inspiratie slechts zelden twee maal op dezelfde schrijfmachine inslaat. Het was bekend, dat hij de laat ste jaren 't huis voor zevenhonderdvijf tig per maand had verhuurd en sommige mensen konden niet begrijpen hoe hij zich tot loredes als „Hedendaagse In dustriëlen" had kunnen verlagen. Maar ik wist, dat hij zich mèt het dure huis een dure vrouw had aangeschaft. Des ondanks viel het niet goed te praten, dat hij zijn onbuigzame, eerlijke pen verruild had voor het fluwelen exem plaar waarmee hij zijn tegenwoordige klinkende nonsens schreef. Het verbaas de me tenminste niet, dat hij zich nog maar zelden in Washington liet zien. Ik legde de brochure terug in het vakje en wilde net beginnen uitbetalin gen voor een paar rekeningen uit te schrijven, toen de telefoon naast mij rinkelde. „Spreek ik met mevrouw Theodore Hallet?" „Het spijt me," zei ik. „Ze is al weg." „Met mevrouw Latham dan?" „Ja," zei ik. Het was een prettige wel luidende stem, zo prettig en welluidend, dat ik onwillekeurig aan het toneel moest denken en me niet kon losmaken van de gedachte, dat dadelijk het gordijn tussen ons zou opengaan en één van ons beiden zijn opwachting zou moeten ma ken. „U spreekt met mevrouw Lawrence Taylor" ging de stem voort. „Mijnheer Stubblefield's secretaresse zei mij, dat ik mevrouw Hallet bij u thuis kon treffen. Ik wilde me er alleen maar van verge wissen, dat ik werkelijk voor vanmiddag ben uitgenodigd. Ik vind niets zo erg, als ergens te verschijnen, zonder ooit mijn gastvrouw te hebben gezien of ge sproken." Haar lach klonk helder en orgelend en riep onmiddellijk het voet licht voor mijn geest. „Misschien kunt u me inlichten," zei ze. „Ik heb haar huis opgebeld, maar mijnheer Stubblefield's secretaresse zei, dat ze bij u was." „Dat was ze ook, maar ze is alweer vertrokken," zei ik. „Maar inderdaad heb ik haar horen zeggen, dat er een zekere mevrouw Lawrence zou komen." „O, uitstekend. Ik dank u wel. Ik houd er niet van me in gezelschap te mengen, waar ik geen mens ken. Ik ben vreemd in Washington. Dank u wel, mevrouw Latham. Goedendag." Ik beantwoordde haar groet en legde de hoorn op de haak. Mevrouw Law rence Taylor had me niet behoeven te vertellen, dat ze vreemd was in Washing ton. Ze moest wel een vreemdelinge zijn in de gehele moderne samenleving, met haar stipte opvattingen. Ik moest mezelf bekennen, dat ik nieuwsgierig was, de vrouw te ontmoeten, die tot een school behoorde, welke ik dood en begraven gewaand had op de dag dat de cocktail werd geboren. (Wordt vervolgd) In Los Angeles heeft een zekere Ray Woolley een garage geopend, waar de klanten zelf hur. auto kunnen repareren. De automobilisten kunnen er een werk plaats en gereedschappen per uur of per dag huren en tegen normale prijs de no dige onderdelen kopen. De vrouw van Ray Woolley voert het beheer over het magazijn en houdt de administratie bij. Bekwame monteurs onderzoeken, wat er aan de auto mankeert, vertellen de klant, hoe het euvel verholpen kan worden en stellen hem een handleiding ter hand, waarin de nodige wenken worden gege ven. Van tijd tot tijd komen ze eens kij ken, hoever het er mee staat en geven zo nodig nuttige aanwijzingen. De klanten bedienen zelf speciale machines, die tegen standaardtarieven gehuurd kunnen wor den. Zij kunnen ook 10 minuten of een half uur of een hele dag van de diensten van een der monteurs tegen een loonta- rief, dat aan alle georganiseerde arbei ders in de automobielindustrie wordt betaald, gebruik maken. Er zijn nog geen ongelukken in de garage voorgekomen. Eén der employé's doet voortdurend de ronde in de 22 werkplaatsen om te zien of alles- goed gaat. Ray Woolley is van mening, dat autobezitters op deze wijze 2e tot 50 pCt. op de onderhoudskosten van hug wagen kunnen besparen door zelf de reparaties te verrichten. Hij ver wacht dan ook, dat zijn origineel idee navolging zal vinden. Onder de vissers op het Deense eiland Bornholm maakt het communistische dagblad „Land og Folk" (Land en Volk) geweldige opgang. De exemplaren vlie gen weg en zelfs oude nummers, mits in goede staat, doen een flinke prijs. Toen in de lente van dit jaar een Deens vis sersvaartuig in de Oostzee door een schip van de Poolss marine werd aan gehouden en de communistische officie ren aan boord klommen, veranderde hun weinig vriendelijke houding op slag. zo dra ze een exemplaar van „Land og Folk" op het vissersvaartuig ontdekten. Zij riepen „Gute Kameraden" en ver trokken onmiddellijk. De Deense vissers zijn sindsdien gebrand op „Land og Folk", niet om het te lezen, maar om het voor misleidend vlagvertoon te ge bruiken. De afkeer van alles wat Russisch is, is zó groot in Amerika dat zelfs een Don- Kozakkenkoor, bestaande uit 30 Wit- Russen, die indertijd tegen de Roden hebben gevochten, er de terugslag van ondervinden. Verschillende concert directies durven hen niet meer te laten optreden, omdat zij vrezen, dat zij als „Russen" zullen worden geboycot. Toen een eoncertdirectie in Chattanooga een reeds getekend contract annuleerde, schreef de leider van het koor Paul Stoes een brief, waarin hij o.a. mede deelde, dat zijn Don-Kozakken voor de troepen onder de oorlog zongen, dat zes van hen in dienst waren geweest en dat twee van hen het Purple Heart als oor- Icgsgewonden droegen. Bij nadere over weging besloot de bewuste concert-di rectie het er toen maar op te wagen. Kort na het middernachtelijk uur heeft een 26-jarige kellner, Raffaële Ferrigno geheten, op het plein voor de beurs in het centrum van Napels een zonderlinge vertoning gegeven. Hij kleedde zich poedelnaakt uit en besteeg een der grote stenen leeuwen, die zich daar ter plaatse bevinden en deed alsof hij het monumentale dier in galop wilde brengen. De politie maakte aan dit schouwspel spoedig een einde. Zij vond in de zakken van zijn kleren een half dozijn toto-biljetten, waaruit bleek, dat Ferrigno een flink oedrag bij de rennen had verloren, 's Mans geestvermogens worden nu aan een grondig onderzoek onderworpen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3