PLEVEN DRINGT AAN OP EUROPEES LEGER MET WEST-DUITSE CONTINGENTEN sa ■Ss in Korea beschoten Amerikaanse vliegers door Chinees geschut Zigeunervechtpartij berecht Geen Duits ministerie van defensie, Duitse divisies of nationaal leger Strijdkrachten der zullen tot de Mandsjoerijse grens gaan mmmm Vete zou juist worden bijgelegd Zes communisten in Limburg in arrest gesteld BELASTINGDUEL TUSSEN LIEFTINCK EN LUCAS zrsnsi&szssrss -"s i""m <"°<-°r De Franse regeringsverklaring Éérst een Europees leger *33 Meeste Amerikanen vóór Kerstmis uit Korea Gouverneur N.-Vietnam vraagt interventie V.N. ClwZEN RUKKEN TfBET BINNEN imm Poolse regering waarschuwt de geestelijkheid Het weer Sukarno en Hatta leggen ambtseed af Veerdienst Rotterdam- Engeland Zij zouden hebben aangespoord tot desertie Méér tegemoetkoming aan grote gezinnen Tot hoofd en hart J WOENSDAG 25 OCTOBER 1950 74ste JAARCANG No. 248205 LUNCH BIJ LIE „Vrijheidsklok" aan Berlijn overgedragen Schuhmacher zegt: neen Truman praat tien minuten met Vishinsky Ter bevrijding van de onderdrukten Démenti uit New-Delhi hinese Overeenkomst tussen Kerk en Staat nog niet uitgevoerd Nat sir voert besluiteloze politiek Al Jolson overleden Scheldwoord lokte de strijd uit Instelling waarschijnlijk over half jaar KAMERLID HERMANS ONDER DE ARRESTANTEN BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544! Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 37 cents per week. f 1.60 per maand, f 4.80 per kwartaal. Frankrijk drong- gisteren aan op oprichting van een Europees leger en stemde er mee in, dat West-Duitsland daaraan contingenten zou leveren. Te zelfder tijd echter lieten de Fransen weten, dat zij niet de oprichting van Duitse divisies, oprichting van een Duits ministerie van defensie of opbouw van een Duits nationaal leger zouden tolereren. Het Franse voorstel was vervat in een regeringsverklaring, die door premier René PIcven aan de Nationale. Vergadering werd voorgelezen. Ook werden de mogendheden van het Atlantisch Pact van de inhoud daarvan op de hoogte gesteld. Terwijl er op werd aangedrongen, dat West-Europa een geünificeerd leger zou vormen voor zijn eigen defensie, voegde de Franse regering daaraan toe, er van overtuigd te zijn, dat oorlog niet onvermijdelijk is. Ook werd met klem bepleit, dat de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk van tijd tot tijd zouden samen komen met de Sovjet-Unie om geleidelijk de oorzaken van achterdocht en tweedracht wegi te nemen. rekening houdend met het algemene defensieplan, dat door de Atlantische Raad is uitgewerkt. De oprichting van een Europees leger, vervolgt -de verklaring, hetzij in eerste aanleg of in haar definitieve verwezen lijking, dient op geen enkele wijze de uitvoering te vertragen van bestaande en toekomstige programma's in de At lantische organisatie gericht op oprich ting van nationale strijdkrachten onder geünificeerd commando. Integendeel, de voorgestelde, oprichting van een Euro pees leger dient de uitvoering van de Atlantische programma's te vergemak kelijken. De Franse verklaring staat zonder meer afwijzend tegenover elke vorm van Duitse herbewapening vóórdat een Europees leger op de been is ge bracht. Ieder systeem, zo wordt gezegd, dat onmiddellijk of in de toekomst, di rect of indirect, voorwaardelijk of on voorwaardelijk, zou leiden tot oprich ting van een Duits leger, zou aanleiding vormen tot wantrouwen en achterdocht. Oprichting van Duitse divisies, of op richting van «en Duits ministerie van Defensie zou onvermijdelijk vroeger of Iafer leiden tot wederoprichting van een nationaal leger en daarmee tot herop standing van Duits militairisme Zulk een resultaat, herhaaldelijk eenstemmig door onze bondgenoten veroordeeld, zou een gevaar voor Duitsland zelf vormen. De voornaamste punten van het Fran se plan zijn: 1 Oprichting van een ge ünificeerd Europees leger voor ge meenschappelijke verdediging. 2. Benoe ming van een Europese minister van Defensie, die verantwoordelijk is aan een Europese Assemblée hetzij de Consultatieve Vergadering van de Raad van Europa of een lichaam daardoor gekozen, of een speciaal gekozen As semblée. 3. Een gemeenschappelijk bud get om het Europese leger te financie ren. 4. De deelnemende staten mogen naast de contingenten die tot het Euro pese leger worden bijgedragen een eigen leger aanhouden. 5. Het Europese leger moet opereren als een integrerend deel van de defensiemacht van het Noord- Atlantisch Pact. In de regeringsverklaring werd ge zegd, dat gehoopt wordt dat het Plan- Schuman spoedig door een internatio nale overeenkomst voltooid zal wor den Gezegd werd, dat onmiddellijk daarna Frankrijk, Engeland en de vrije landen van het Europese continent zal uitnodigen samen te komen om de kwestie van een Europees leger te be studeren. Hoewel deze uitnodiging de deur wijd open laat voor Engeland om aan een Europees leger deel te nemen, zeggen de Fransen, dat Engeland dit waarschijnlijk niet doen zal. Zij zeg gen, dat een Europees leger, dat vol gens het Frans plan alleen door de landen van het continent zou worden samengesteld, waarschijnlijk een een heid zou vormen, die naast Amerikaan se, Canadese en Britse eenheden zou strijden in enigerlei conflict van de toekomst. De Franse regering zegt, dat een overgangsperiode nodig zou zijn voordat een Europees leger gevormd kan worden. Het Europese leger zou zich geleidelijk moeten ontwikkelen, waarbij elk land mensenmateriaal zou bijdragen volgens de verhoudingen be paald door de raad van ministers en De secretaris-generaal der Verenig- de Naties, Trygve Lie, over wiens al of niet herkozen worden veel te doen is, heeft president Truman in Forelit Htlls op een lunch, onthaaldwaarbij Champagne werd geserveerd Het menu vermeldde: gerookte za'lm, ca- viaar en gevulde eieren als 'hors d'oeuvre, schildpadsoep, geroosterde kip, salade, Noorse ice cream en kof- jie. Tijdens de maaltijd werd de gas ten gelegenheid gegeven hun muzi kale wensen kenbaar te maken. Een strijktrio van musici in rode rok speelde de gevraagde nummers President Truman verzocht ter ere van zijn gastheer Edvard Grieg s ,Jch liebe dich" te spelen. Lie wens te vanwege de bemiddelaarsrol, die hij speelt, „East side, West side" te horen. Een onbekende gast vermoe delijk een medereiziger) vroeg om het lied „Weideland" van het Rode leger. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Andrei Visjinsky, geraakte hierover zó opgetogen, dat hij opstond en met zijn glas cham- pag e m de hand een toast uitbracht op de roodgerokte strijkers. Nasrollah Entezam, voorzitter van de Algemene Vergadering der V. N., speechte op Truman, Truman op En tezam, Trygve Lie en diens „char mante echtgenote," aan wier zijde hij aan het hoofd van de tafel zat. Me vrouw Truman zat aan het andere einde tussen Lie en Entezam. De stemming was zo uitstekend als zij in de V. N. nooit is. De tien ton zware „vrijheidsklok", die in Engeland gegoten is en waarvoor in Amerika het geld is verzameld, is gisteren door generaal Lucius D. Clay aan de gemeente Berlijn overgedragen en voor het eerst in gebruik gesteld. Meer dan 400.000 mensen waren rond het West-Berlijnse stadhuis verzameld toen de vroegere Amerikaanse gouver neur in West-Duitsland de electrische schakelaar indrukte en de grote, bron zen klok twee minuten lang liet beie ren. Clay sprak de hoop uit, dat de klok een waarschuwing voor, de onderdruk kers zou laten horen en de onderdruk ten vertrouwen zou schenken. „Onze grootste taak op het ogenblik is een wereld van vrije landen en men sen te bouwen, die in vrede samenleven en werken. Het leven van de mensen 'n de vrije wereld is aan deze taak ge wijd. De verantwoordelijkheid rust op een ieder van ons," aldus verklaarde Clay. Verenigde Naties. Truman heeft voorgesteld tot samensmelting over te Kaan van de atoomenergie-commissie yan de U.N.O. en de Unocommissie voor c°nventionele wapens. pleven kreeg een luid applaus van alle partijen in de Assemblée, met uit zondering van de communisten en aan hangers van generaal De Gaulle. Do Assemblée begon daarna onmiddellijk met een tweedaags debat over Duitse herbewapening. Kurt Schumacher, de West-Duitse so ciaal-democratische oppositieleider, heeft gisteren te Bonn verklaard, dat nieuwe verkiezingen voor de Bondsraad gehou den dienden te worden alvorens men overging tot het bespreken van het vraagstuk der Duitse herbewapening en het instellen van Duitse contingenten voor een Europees leger. Het houden van verkiezingen was beter dan het houden van een referendum „gezien de moeilijkheid bij het formuleren van de vragen". Het zag er niet naar uit, dat aan de „voorwaarden voor een Duitse remilitairisatie" (namelijk het totstand komen van een sterkere band tussen de Angel-Saksische landen en Duitsland) binnen afzienbare tijd tegemoetgekomen zou worden. Daarom was het sociaal-de mocratische antwoord op voorstellen tot een Duitse remilitarisatie een definitief „Neen". Ook diende de grondwet ver anderd te worden, daar hierin niet in mlitaire zaken voorzien wordt Als de pilaren van een oude Griekse tempel staan langs de straatweg van Utrecht naar Arnhem de geprojecteerde rijksweg no. 12 de zuilen, die in een ver verschiet een viaduct over deze weg zullen dragen. Twee vliegeniers van de Amerikaanse marine hebben gisteren gezegd, dat Chinese kanonnen over de Mandsjoerijse grens op hen geschoten hebben, terwijl zü acht kilometer binnen Koreaans gebied vlogen. Geen van de twee vliegtuigen werd getroffen. De strijdkrachten van de Verenigde Naties zullen optrekken tot de rivier de Yaly, die de grens vormt tussen Korea en Mandsjoerije, aldus blijkt uit een verklaring van een woordvoerder van MacArthurs hoofdkwartier in Tokio. Deze zegsman ontkende dat er orders bestaan voor de Amerikaanse en Britse troepen, om 65 km. van de Chinese en Russische grens hun opmars tot staan te brengen. Zegslieden van het hoofdkwartier van twee Amerikaanse leger corpsen in Korea hadden eerder verklaard, dat de Zuid-Koreaanse troepen deze orders niet en de Amerikaanse en Britse troepen wel hadden ontvangen. Terwijl vader tussen het reparatiewerk door even een kopje koffie bij zijn vrouw ging halen, zette zoonlief onder het wakend oog van Nero de werkzaam heden voort. Wanneer men op de goede bedoeling let en niet op het resultaat, dan is de vader met zijn ijverige, veelbelovende zoon wel te feliciteren. Van goed ingelichte zijde wordt mee gedeeld,. dat het merendeel van de Amerikaanse troepen vóór Kerstmis Korea verlaten zal hebben. Verwacht wordt, dat de eerste eenheden van het Amerikaanse achtste leger vóór 23 No vember (Thanksgiving Day) zullen be ginnen naar Japan te gaan. De Austra lische, Britse en Philippijnse eenheden zullen eveneens zo spoedig mogelijk teruggetrokken worden. Men gelooft, dat de Zuid-Koreanen in staat zullen zijn wet en orde te handhaven wan neer de rode tegenstand eenmaal gebro ken zal zijn. Inmiddels wordt gemeld dat Kang- gye, in het woeste gebergte halverwege de Japanse en de Gele Zee, een com mandopost zou zijn, waar de rode pre mier Kim II Sung zou trachten stand te houden. De uiteengeslagen rode troepen stromen dit gebied binnen. De inlich tingendienst in Tokio schat dat 25.000 Noord-Koreanen nog steeds intact zijn in divisieverband. Bij de opmars in de richting van Mandsjoerije zijn vooruitgeschoven een-, heden van de Zuid-Koreanen de ver binding met de hoofdmacht kwijt ge raakt en in de laatste dertig uur zijn de berichten van het front nogal stelselma tig. Men gelooft, dat zij zich nu op minder dan 56 kilometer van de Mand sjoerijse grens bevinden. De gouverneur van Noord-Vietnam Nguyen Huu Tri, heeft Maandag té Hanoi aangedrongen op interventie van de U.N.O. in Indochina. De door de communisten geleide nationalisten kun. nen nu met hun artillerie Hanoi berei ken. De gouverneur voegde er aan toe: dat wanneer „wij aan de U.N.O. den ken, wij aan Amerika denken". Wij hopen altijd dat Amerika ons te hulp zal komen. De gouverneur verklaarde het te betreuren dat de Fransen de Vietmmh in de bergen niet hebben kunnen te genhouden, maar hij zei niet pessi mistisch te zijn en zich bewust te zijn, dat het terugtrekken van de Fransen uit de grensposten noodzake lijk was tengevolge van de buiten landse hulp. die de Vietminh ont vangt en omdat het voor de Fransen zinneloos zou zijn onnodig mensen op te offeren. Hü verklaarde voorts dat het Franse hoge commando van mening is. dat de meest bedreigde sector op het ogenblik die van Laokay, 240 km ten Noordwes ten van Hanoi. is. Laokay is geïsoleerd en moet door middel van vliegtuigen worden bevoorraad. In de sector Lao kay bevinden zich grote troepenconcen traties van de Vietminh. Tijdens zijn bezoek aan het gebouw van de Verenigde Naties heeft president Truman gisteren tien minuten vriend schappelijk gepraat met de Russische minister van Buitenlandse Zaken Andrei Vishinsky. Truman zei, dat hij had opge merkt, dat Vishinsky in zijn jongste re devoeringen alles wat naar oorlogsop hitsing zweemde achterwege had gelaten. Vishinsky antwoordde, via een tolk, dat het nog te vroeg was om te spreken van het achterwege laten van oorlogsophit sing. „Ik kom daarop nog wel terug." zei hij. Eenheden van het Chinese communis tische leger hebben bevel gekregen Ti bet binnen te rukken, aldus heeft het persbureau „Nieuw-China" Dinsdag avond te Peking gemeld. In het bericht wordt gezegd, dat de troepen de 3.700.000 Tibetanen „van im perialistische verdrukking zullen be vrijden en de nationale defensie van China's Westhoek verstevigen". Het persbureau „Nieuw-China" ci- een „politieke mobilisatiericht- lijn uitgegeven door het bureau y®n de communistische partij in Zuid- West-Chma en het hoofdkwartier var, het tweede veldleger. Hier wordt ge- zfSd, dat het de taak van de Chinese strijdkrachten zou zijn „de vereniging van geheel China te voltooien, te ver hinderen, dat het imperialisme zelfs het geringste deel van het grondge bied van het vaderland binnenvalt en de grensstreken van het land te be veiligen en te versterken". Te New Delhi werd gisteren nog medegedeeld, dat Engelana bereid was de Tibetaanse delegatie te New Delhi een doorreisvisum voor Hongkong te geven, zodat zij naar Peking kan vertrekken. De delegatie heeft in New Delhi maanden gewacht. De Tibetaanse delegatie te New Delhi heeft vandaag met klem de berichten tegengesproken, dat de Chinese commu nisten Tibet binnengevallen zijn. Ook de Chinese ambassade sprak de berich ten tegen en een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken van India heeft verklaard, dat de regering geen inlichtingen over een invasie ent- vangen heeft. LHASA Het Poolse regeringsbureau voor con fessionele zaken heeft de Poolse geeste lijkheid verweten „steun te verlenen aan anti-Poolse elementen en alle agressieve machten". De beschuldiging was vervat in een brief aan de secretaris van het Poolse episcopaat, Mgr. Choromanski. De verplichting krachtens de overeenkomst tussen Staat en Kerk van 14 April Ï950 om tijdelijke diocesane beheerders en parochiegeestelijken in de vroegere Duitse gebieden ten Oosten van de Odcr- Neisse-grens door vast-aangcstelde bis schoppen en priesters te vervangen, zou volgens de verklaring nog niet zijn na gekomen. De Poolse regering is „niet van plan" een dergelijke toestand langer aan te zien. Amerika De Amerikaanse congres commissie voor de uitgaven onthult dat de Verenigde Staten sedert het eind van de tweede wereldoorlog 42.591.000.000 dollar aan buitenlandse hulp hebben be steed ongeveer 283 per inwoner. Verwachting tot Donderdagavond: Droog en koud weer met slechts enkele overdrijvende wolkenvelden. Matige, overdag tijdelijk krachtige Oostelijke wind. Op vele plaatsen lichte nachtvorst. Zon: 7.23—17.24; Maan: 17.12—810. De president van de R.I. Sukarno en vice-president Hatta hebben vanmorgen in een plenaire zitting van het parle ment hun ambtseed afgelegd. Premier Natsir heeft vandaag verder de veertig afgevaardigden die tijdens de debatten van de afgelopen zes weken het woord hebben gevoerd van repliek gediend. Donderdag zal Natsir, naar A.P. uit Djakarta meldt, een motie van ver trouwen indienen. Men verwacht dat hij een kleine meerderheid zal krijgen. Zelfs indien Natsir l?et hoofd boven water zou houden, menen de parlemen taire leiders dat de afwezigheid van een werkmeerderheid in het parlement de premier uiteindelijk zal dwingen zijn huidige kabinet te wijzigen. Verlamd door de onzekerheid nopens een voldoende parlementaire steun en in het zadel gekomen met een enorme last aan administratieve problemen, is Nat- sir's politiek tot nu toe besluiteloos ge weest. Zelfs kwesties als de benoeming van een Hoge Commissaris in Nederland en van ambassadeurs in Peking en Mos kou hangen reeds maanden. In het binnenland dwingen de activi teit van de Ambonese ppstandelingen, de guerilla's op Zuid-Celebes, de Javaanse Mohammadaanse extremisten en de po litieke moeilijkheden in Atjeh en op Borneo tot snelle krachtige maatregelen van Natsir's kabinet. De bekende zanger Al Jolson is Maan dagavond in het St. Francis-hotel in San Francisco, op 62-jarige leeftijd over leden. Hij was als Asa Yoelsow 26 Mei 1886 in St. Petersburg geboren, maar kwam reeds als kleine jongen met zijn ouders naar Amerika. Hij werd in 1911 ontdekt en'dankte zijn succes voor een groot deel aan zijn grimage als neger. Hij trad in operettes op, later in spre kende films. „Mammy" en Sonny boy'' zijn zijn meest bekende liedjes. Hij was pas van Korea teruggekeerd, waar hij voor militairen was opgetreden. Frankrijk. Het Franse vrijwilligers- bataljon voor Korea zal Zondag uit Marseille vertrekken. Primas in het bloedig: zigeunerconcert, dat Dinsdag voor de Arrondissements rechtbank te Maastricht zijn naspel vond, was stellig de vijf en zestig-jarige Stefan Alexander Rosenberg, alias Hart, alias Weiss, alias Steinbach, alias de oude Marks en luisterend naar de roepnaam Bacrino. Het kan ook zijn, dat hij pas vier en zestig is, want hij heeft ook twee geboortedagen. Eén daarvan, de elfde Mei, is dit jaar een noodlotsdatum geworden, want die avond ont aardde het verjaars- en tevens verzoeningsfeestje te Sittard tussen twee tot dusver vijandige zigeunerclans in een wilde steek- en schietpartij, waarbij de gebroeders Peter en Anton Basili, in eigen milieu Zaanske èn Zoni geheten, werden gedood en de oude Marks zelf alsmede zijn beide pleegzoons Frans en dean Marks, bijgenaamd Lolo en Beringo, min of meer ernstig gewond. De Officier van Justitie mr. M. Gelinck vorderde tegen Rosenberg, die minstens de dood van de oudste Basili op zijn geweten zou hebben, zeven jaar met af trek, nadat van de andere groep, de Basili-Georg's, de een en dertig-jarige Wilhelm Georg wegens zware mishandeling der Marksen twee en een half jaar met aftrek tegen zich had horen eisen. Oorzaak van het drama was de felle vete tussen beide zigeunerfamilies, die juist zou worden bijgelegd, aan leiding werd een scheldwoord, dat plotseling viel en de snel ontvlambare ge moederen der betrokken zigeuners in lichterlaaie zette: de kwalificatie He- bamme, vroedvrouw. Toen gingen de jassen uit, vlogen bierglazen rond, werd de kachel gevloerd, schoot het mes uit de schede en knalden de pistoolschoten. In onze prille dagen waren wij bang voor zigeuners, die immers kinderen stalen, en in dat geloof werden wij be vestigd door een spannend vervolgver haal van L. Hon Hon in „Roomsche Jeugd" onzer jonge jaren, dat wij lazen met de vuisten voor de oren. Hoofdper soon in dat verhaal was Husko en deze middag in Maastricht zagen wij Husko na zoveel jaren weer, toen daar de oude Rosenberg, Bacrino, werd binnengeleid: gebogen gestalte, walrussenkop met ver vaarlijke grijze snor, zwart haar en nog slechts één oog sinds hij het andere Dij de vechtpartij verloor. Maar dat éne koolzwarte oog fonkelde in het overi gens indolente gezicht en niets ontging eraan. Trouwens heel zijn vermoeide houding, beide handen hardhorig aan het oor wijzigde zich snel. Zijn gestalte richtte zich steeds meer op en niets had hij gemist. Weerbaar wist hij zijn woord te doen en hardnekkig volhardde hij in zijn algehele ontkenning. Ook de andere verdachten pasten in het beeld. Wilhelm Géorg, bijgenaamd Bubi, bleek klein van stuk, lichtbruin van huidstint en droeg het dikke haar als een zwarte golf in de nek, terwijl een donker snorretje zijn exotisch, uiter lijk voltooide. Op de blauwe das, die hij droeg, danste een kleine balletgirl met vuurrood rokje. Komm Tsigane, spiel- mir-was-vor! Zijn broer Louis, bekend als Morsi, en met adres het Centraal Be volkingsregister, zoals het een goed zi geuner betaamt, leek sterk op hem, alleen stonden zijn korte bakkebaarden strijdlustig vooruit. Hij was gehuld in een wijde artistenjas, zoals ook de Mark sen Lolo en Beringo droegen, eveneens als getuigen gehoord. Tragisch was stellig de verschijning van Margaretha Müller. Schol geheten, de centrale figuur dei Basili-Georg's, echtgenote van de legen darische zigeunerkoning - Paul Basili, wiens vaderschap over Zaanske en Zoni echter wordt betwist. Zij had een zwarte bontmantel aan en droeg het donker blonde haar in een netje. Eén ogenblik scheen het, dat zij haar beheersing zou verliezen, geconfronteerd met de oude man, die ooit in 1916 haar broer Bascino zou hebben vermoord en thans haar bei de jongens. Zij getuigde fel tegen Ro senberg. zoals diens blonde aangetrouw de dochter het al even agressief voor de zaak der Marksen opnam. Blijkbaar had den beide partijen hun standpunt wel overwogen, de vrouwen het strijdbaarst. Zoals gezegd, de kwalificatie He- bamme, vroedvrouw, had de lont ge worpen in het ondanks veel jenever nog altijd droge kruit van de verzoe ningsbijeenkomst. En daarmee kwam de twist op mysterieus terrein. Lolo Marks had dat woord Hehamme naar Morsi Georg geroepen en juist deze hield zich stipt aan de overgeleverde wetten der zigeuners, volgens welke een kind niet in, maar onder de wa gen geboren zal worden, en zoals men geen paarden- of honden vlees mag eten en nog vele andere, volgens ons vreemde gebruiken moet naleven. Een man het woord Hebamme toe voegen betekent een zware belediging, zodat Morsi opsprong en enkele ogen blikken later het gevecht in volle gang was, waarin onder het gegil der aan wezige vrouwen twee Basili's en drie Georgen stonden tegen vier Marksen. In zeer korte tijd had zich het drama afgespeeld: Zaanske Basili, zevenen twintig jaar, lag buiten neergeschoten, Zoni, drieëntwintig jaar. ontzield voor het buffet. Rosenberg, de oude Marks, vond men met kogelwonden en een uitgestoken oog bij de deur, terwijl de achtendertig-jarige Lolo Marks ineen was gezakt met door meststeken open gereten buik. Ook zijn broer Beringo was met het mes toegetakeld. (Vervolg op pag. 4) Waarschijnlijk zal over een half jaar begonnen worden met een veerdienst voor auto's tussen Rotterdam en Til bury. Een Engelse firma, die reeds met vijf omgebouwde landingsvaartuigen van ongeveer 7.000 ton een auto-veer dienst EngelandNoord-Ierland en Til buryHamburg onderhoudt, organiseert ook 'deze veerdienst, die voorlopig zal beginnen met twee diensten per week. De eerste tijd zullen de schepen in de dienst TilburyHamburg op de heen- en terugreis Rotterdam aandoen. Moge lijk zullen later nieuwe schepen inge schakeld worden. Het voordeel van deze verscheping is, dat bij verscheping van kwetsbare goederen geen overlading nodig is. Ook wordt de mogelijkheid bestudeerd om van huis tot huis goederen te vervoeren met z.g. „Containers". Een nog te over winnen moeilijkheid is het verschil in toegelaten afmetingen voor vrachtauto's in Engeland èn op het vasteland. Men is doende nu voor de wagens van het continent uitzonderingsbepalingen te krijgen. Verleden week zijn aan de Merwe- haven te Rotterdam de voorbereidende werkzaamheden begonnen voor de aan leg van een speciale steiger. Naar thans eerst bekend is geworden zijn verleden week in drie Zuid-Lim burgse plaatsen: Vaals, Brunssum en Kerkrade, zes communisten gearres teerd. ZU worden er van verdacht dienstplichtigen te hebben aangezet tot desertie. Onder de zes communisten be vindt zich het Tweede-Kamerlid J. H. De belastingdebatten in de Tweede Kamer hebben een spannend en ver warrend duel tussen minister Lieftinck en de katholieke afgevaardigde Lucas opgeleverd. Lucas hield met zijn amen dement tegen de nivellering van de middelgrote inkomens en ten gunste van do grote gezinnen voet bij stuk, maar op hef laatste ogenblik gaf de minister, die een groot strateeg is, de doodsteek aan het amendement-Lucas. althans zo wilde het iedereen, die het meemaakte, voorkomen. Hij zette doodleuk uiteen, dat het amendement-Lucas voor twee. derden of misschien wel voor veertig millioen ten goede zou komen aan de ongehuwden en de kinderloze gezinnen en voor een even groot deel aan de hoogsite van de middelgrote inkomens. Dit nu, zei hij, is onaanvaardbaar en het kan ook niet de bedoeling van de voor steller zijn. Als de minister van Financiën, met zijn grote autoriteit in deze zaken en zijn staf van deskundige ambtenaren, zoiets uiteenzet, durft niemand aan zijn gelijk te twijfelen. De heer Hofstra had Men mag niet blijven leven in een droomwereld van wat had kunnen zijn. Hermans uit Vaals, die tevens lid is van de Provinciale Staten van Limburg. Hy werd verleden week in de nacht van Donderdag op Vrijdag van zijn bed ge licht, nadat hü uit Den Haag was terug gekeerd. De vijf andere gearresteerden zy H. Leenders uit Vaals, P. J. Ber- trand uit Vaals, P. L. F. van Buren Len- sinck, die ook het pseudoniem Giseken gebruikt, uit Vaals, J. Droomers uit Brunssum en N. F. J. Bitter uit Kerk rade. P. Bertrand en Van Buren Len- sinck zijn gemeenteraadsleden van Vaals. H. Leenders zat vroeger in de gemeenteraad van Vaals. De zes ver dachten zijn overgebracht naar het Huis van Bewaring te Maastricht en zijn daar voorgeleid voor de Officier van Justitie en de rechtercommissaris. overigens eerder ook al een opmerking van dezelfde strekking gemaakt. De onthutsing was dus wel bijzonder groot na de rede van de minister, en men kon zich niet voorstellen dat het amen dement-Lucas nog te redden zou zijn. Maar men kan zich evenmin voorstel len, dat de heer Lucas zoiets niet zelf gezien heeft, te minder, omdat naar hij eerder verklaard had hij dit amendement heeft gemaakt onder tech nische voorlichting van twee van 's mi nisters eigen deskundige ambtenaren. Het was hoogst verwonderlijk, zodat de Kamerleden vannacht in een min of meer verbijsterde stemming naar huis gingen. Bovendien heeft de minister zijn po sitie tactisch nog veel sterker gemaakt door direct na zijn critiek op het amendement aan te bieden een moge lijke extra belastingaftrek voor de ge zinnen met vijf en meer kinderen in de middengroepen. Hij zou vannacht nog verder op die mogelijkheid stude ren en hy zou er dan een heel apart voorstel van maken, buiten deze zaak om. Hij nam dus de positie in eerst de opzet van de K.V.P. om zakelijke mo tieven verijdeld te hebben en haar De paspoort-foto van de als Brit gena- uiterst gevoelig punt bovendien iets Pontecorvo, die naar Rusland is verdwe- cadeau te geven. Iedereen wacht nu nen. Pontecorvo is atoomgeleerde en een vol spanning op de dag van vandaag. I van de knapste geleerden aan het Britse (Uiteoerig verslag op pag. 4). Harwell atoom-onderzoek-laboratorium.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1