Min. Lieftinck: We staan met de rug tegen de muur; verdere verlaging onmogelijk Belevenissen van de struisvogel Rasmus i. UiT IDOMIIINI DER VIRÖUW Wat men in New York draagt De ALLEENWONENDE VROUW Hemel en Hel AUPING Patroonhulzen als getuigen Hollandse mantels in de etalage KOOKT voor ZICHZELF r Wij luisteren naar Belastingontwerpen in de Tweede Kamer Bij grotere concessies middengroep moet verlaging schoolgelden teruggenomen Fruitteelt gaat vooruit Dagelijks kinder verhaal door Clevin J WOENSDAG 25 OCTOBER 1950 PAGINA 4 Verbetering voor particuliere ziekenhuizen niet onmogelijk? De omzetbelasting Re- en dupliek De artikelen Examen MATRASSEN ZIGEUNERS VOOR DE RECHTBANK Reünie oud-studenten Missiehuis Driehuis dat kunt UL/tas op. de. id&ajSz AUPING comSuwMe, Missiologische studieweek in Mijmegen Missie en sociale vraagstuk Vergadering van Dinsdag geopend te 13 uur; voorzitter dr. L. G. Korten- horst. Voortgezet wordt de beraadslaging over de belastingontwerpen. De minister van Financiën, prof. mr. P. LIEFTINCK, zet zijn jX Donderdag afgebroken rede voort en zegt met be trekking tot de inkomsten- en loonbe lasting, dat twee standpunten gehoord worden: lo. deze belasting dient niet zo hoog te zijn; 2o. de progressie dient niet zo sterk te zijn. Maar deze ont werpen voorzien juist reeds in een ver schuiving naar de indirecte belastin gen. Sociaal en economisch bezien is het niet mogelijk verder te gaan. Voorts ontkent spr. de gevaren van een sterke progressie niet, hoewel hij bijv. meent, dat niet een al te nauw verband gelegd mag worden tussen be lastingmoraliteit en sterke progressie. Maar bovendien: men overdrijft toch met betrekking tot de progressie. De heer Hofstra bepleitte, dat de verlaging voor de hogere inkomens ach terwege zou blijven ten bate van een verdere verlaging voor de z.g. midden groepen. Dit is echter niet mogelijk, omdat de hoogste groep toch reeds in een ongunstige situatie verkeert door de progressie. Spr. bestrijdt, dat het inkomen van allen, die tot de middengroepen behoren minder is gestegen dan de kosten van levensonderhoud; dit is voor velen stel lig niet het geval. Voor anderen wel, en met name in hoofdzaak voor hen, die hun kinderen naar de middelbare school zenden. Daarom heeft de rege ring nog een verlaging van de schoolgel den voorgesteld, die 15 millioen be draagt. Zou men aandringen op een ver dere verlaging voor de middengroepen, dan zou de regering de schoolgeldverla ging terug moeten nemen. Bovendien zou daarmee de compensatie voor de huur verhoging voor hen, die niet profiteren van de verlaging, in gevaar komen. De communistische afgevaardigde, de heer Hoogcarspel had bezwaren te gen de omzetbelasting als zodanig. Weet hij echter wel, dat deze belasting in Rusland 55,2% uitmaakt van de totale belasting? Spr. erkent, dat boeken voor sommi gen tot de eerste levensbehoeften beho ren en zegt wat de vrijstelling daarvan betreft nog even de discussies te willen afwachten, alvorens hierover meer te zeggen. Spr. spreekt liever over „tussentarief" dan over „semi-luxe tarief". Voorts be twijfelt hij, dat de voorstellen voor ban ketbakkers en bakkers nu inderdaad zulke ernstige gevolgen hebben, als de heer Van de Wetering wil doen voorko men. Overigens is de economische si tuatie van deze groep thans niet zo slecht: het gemiddelde inkomen is f 5000 f 6000. Spr. wil overwegen voor koekjes en biscuits een regeling te tref fen, mits de Kamer hem niet bindt aan een bepaalde prijsklasse. De heer VAN DEN HEUVEL (A.R.i zegt, dat het te rooskleurig voorgesteld is te zeggen, dat de mensen beter ge voed zijn en beter gekleed gaan dan voor de oorlog. De minister houdt geen rekening met de schuld, die wij per hoofd van de bevolking hebben. De welvaart is slechts schijnwelvaart. Dr. LUCAS (Kath.) dringt andermaal aan op een regeling voor hen, voor wie de verlaging van de inkomsten- en loon belasting geen compensatie kan bieden voor de huurverhoging, omdat zjj niet onder die belasting vallen. Spr. kon onmogelijk accepteren de opmerkingen, die de minister over de schoolgelden maakte in verband met eventuele verdere maatregelen voor de middengroepen. Overigens vraagt spr. geen verlichting, maar verschuiving. De heer VAN DE WETERING (C. H.) kondigt een amendement aan inzake de aanschaffingswaarde van de auto's. Quantitatief is het verbruik van ban ketbakkersartikelen 28 pet. minder dan in 1938. De minister gebruikt dit cijfer en niet de cijfers, die de geldswaarde uitdrukken. Wat het bakkersinkomen betreft, de bakker werkt 64 uur en zijn vrouw staat de gehele dag in de win kei. De heer RITMEESTER (V.V.D.) zegt, dat indien juist is, wat .de heer Hofstra zeide over het nationaal inko men, de minister toch wel aan enige amendementen tegemoet kan komen. Spr. merkt op, dat uit verdelingscij- fers van het nationaal inkomen blijkt, dat het arbeidersaandeel is gestegen met 2 pet. vergeleken met 1939, terwijl dat van de middengroepen en de meer draagkrachtigen veel is gedaald. Als de minister middengroepen tegemoet komt dient hjj ook te bedenken, dat het ge vaar bestaat, dat de meer draagkrach tigen gaan behoren tot de minder draagkrachtigen. Het inkomen van vijf a zes duizend gulden voor banketbakkers valt spr. tegen. Te meer, als hjj bedenkt, dat deze mensen nog gebruikt «worden als vrijwillige belastinggaarders voor de minister. Spr. dringt weer aan op omzetbelas ting geheven bij de bron. De minister van financiën, prof. mr. P. LIEFTINCK merkt op, dat in derdaad als gevolg van de totale ver arming van het land verschillende groepen een lager welvaartspeil heb ben dan vóór de'oorlog. Maar intus sen is de regering er dank zij de belastingdruk in geslaagd een to tale verarming voor andere groepen af te wenden. De staatsschuld is ge stegen, maar daarbij is dan ook geteld de schuld van de Staat aan de oorlogs slachtoffers. Intussen komt er een moment, waarop de wal het schip keert. Als b.v. een half milliard meer voor defensie zou moeten worden uitgegeven, dan zou spr wat belastingverzwaring betreft aan het einde van zijn latijn zijn. Ove rigens spoort de heer Van den Heuvel en de Kamer met hem spr. steeds aan tot maatregelen, die nog meer geld kosten. Met bezuiniging van de heer Ritmeester gaat spr. mee. maar hij ontkent ten enenmale dat er bezui nigd kan worden op belangrijke onder delen waarmee grote bedragen zijn ge moeid. Spr. zegt, dat de regering er inder daad naar streeft, tijdig maatregelen te treffen voor hen, die niet profiteren van de verlaging van de inkomsten- en loonbelasting. Wat het terugnemen van de schoolgeldverlaging betreft, dit is geen dreigement, maar een standpunt tegenover de Kamer, die dan dus de voorkeur blijkt te geven aan een an dere regeling ten aanzien van de mid dengroepen. Bovendien is daardoor- het gevolg, dat het moeilijker zal zijn mid delen te vinden om hun, die niet profi teren van de verlagingen, een compen satie voor de huurverhoging te geven. De schoolgeldverlaging kan verdeeld worden in een halvering voor het lager, middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs, met dien verstande, dat bij de hoogste inkomens de verlaging zal afnemen. Voorts een verlaging van^ de vaste schoolgelden voor het nijverheids onderwijs en een verlaging van de col legegelden van f 325 tot f 200. Bovendien is de aanslag reeds verlaagd tengevolge van de belastingverlaging en geeft de wet van '48 reeds een restitutie op de gelden van het v.h.m.o. indien het meer kinderen uit een gezin betreft. Spr. herhaalt, dat hij geen verdere belastingverlaging kan geven. We staan met de rug tegen de muur. De heer Lucas wil verschuiven: de middengroe pen verder steunen en omzetbelasting heffen op de diensten. Maar het amen dement op de middengroepen zou 45 a 50 millioen kosten, terwijl de omzet- belasting slechts 35 millioen zou op leveren. Sprekende over de salarissen in de vrije ondernemingen doet spr. een be roep op het bedrijfsleven om zoals de regering over de gehele linie de vijf procent salarisverhoging uit te keren. Met betrekking tot de verlaging van de personele belasting ten behoeve van de particuliere ziekenhuizen en rusthui zen zegt spr. een nota van wijziging te zullen indienen. De algemene beraadslagingen worden gesloten. Aan de orde is de behandeling van de artikelen op het w. o. verlaging van in komstenbelasting en loonbelasting. Op art. 1 heeft de heer HOFSTRA (arb.) een amendement ingediend, dat beoogt de belastingtabel te wijzigen in die zin, dat de minst draagkrachtigen een verdere tegemoetkoming krijgen. Daartoe dienen de bedragen aan zuiver inkomen tot en met 1080 en de belas tingbedragen van 28 en minder te ver vallen. De belastingbedragen van 29 tot en met 49 worden zodanig gewijzigd, dat de geleidelijke opklimming blijft ge handhaafd. Voorts heeft de heer HOFSTRA (arb.) een amendement ingediend, dat beoogt, de verlaging voor de hoge inkomens boven f 15120.te beperken. De heer HOFSTRA (arb.) licht deze amendementen toe en merkt op, dat in het tweede een compensatie is gescha pen voor het eerste. Spr. geeft toe, dat verlaging voor de hogere inkomens ook wenselijk zou zijn, maar we moeten letten op de rangorde van wenselijkheid. Bovendien, in het buitenland worden de belastingen verhoogd, dus wij vallen wel uit de toon. Op hetzelfde artikel heeft de heer Lu cas (KVP) een amendement ingediend, dat beoogt aan de middengroepen een verdergaande verlaging te verlenen. Dr. Lucas (KVP) licht het amende ment toe en merkt op, dat het hier wel een zeer belangrijke groep van de be volking betreft. Deze groep moet in staat blijven de intellectuelen voor de toe komst te leveren. Bij het huidige tarief wordt aan veel kleinere ondernemers de kans ontnomen om zich te ontplooien. De schade is dan ook onschatbaar hoog. Met het amendement wil spreker een poging wagen de dodelijke vervlakking iets weg te nemen. Onrechtvaardigheid zou geschieden, indien voor de midden groepen niets meer werd gedaan. De heer Hofstra (PvdA) zegt, dat het amendement-Lucas geen enkele compen satie inhoudt. Spreker is van mening, dat de 45 millioen niet aan de schatkist onttrokken kunnen worden. Hij acht het dan.ook niet aanvaardbaar. Spreker ziet een tegenstelling, tusseft zijn amendement en dat van de heer Lucas. Hij zelf wil verdere verlaging voor de laagste groepen en indien het mogelijk ware ook voor de middengroe pen en de heer Lucas wenst de mid dengroepen te helpen en voorts de ho gere groepen. Hij vermindert namelijk de progressie met 21/4 procent. De heer v. d. Wetering (CH) zegt het amendement-Lucas alleen te kunnen aanvaarden, indien het binnen de be staande mogelijkheden uitvoerbaar is. Overigens kan spreker dit amende ment zo niet dadelijk beoordelen. De minister van Financiën, prof. mr. Lieftinck, zegt, dat het amendement- Hofstra inzake de laagste inkomens waardevolle elementen inhoudt. Het kost veel minder dan een verhoging van het belastingvrije minimum over de gehele linid.' Maar er zijn ook be zwaren; met name is de progressie hier erg sterk. Daardoor zal een knik in de progressieschaal ontstaan. Dit heeft in de practijk het bezwaar, dat extra in komen b.v. uit overwerk e.d. te weinig aantrekkelijk wordt. Als de voorsteller een minAer sterke progressie kan creë ren, zou ie bezien zijn, of het in een vorm kan worden gegoten, waarbij de voordelen de nadelen overtreffen. Maar dit amendement moet gezien worden in verband met een tweede amendement-Hofstra ter vermindering van de verlaging voor de hogere inko mens. Dit acht spreker thans niet raad zaam. Daarom geeft hij da indiener in overweging te bézien of hij de beide amendementen wenst te handhaven. Naar aanleiding van het amendement- Lucas merkt spreker op, dat de regering de suggestie van de voorsteller tot een waarde van 17 millioen heeft overgeno men. Daarvan ging dadelijk 10 millioen verloren door de verzachtende nadere bepaling inzake het privé gebruik van auto's. Spreker ontkent, dal de regering voor de lagere groepen wel iets doet en schriel is voor de hogere inkomens. De inkomens aan de voet komen ongeveer gelijk uit en sommige hebben een nega tief saldo. Indien het amendement zou worden aangenomen, zou een onevenredige ver lichting voor de middengroepen tot stand gebracht worden. De middelen voor dit amendement zijn niet beschikbaar. Het zal bij de 50 mil lioen kosten, waarvan twee derden tot 40 millioen ten goede komt aan de onge- huwden en de gezinnen zonder kinderen. Dit kin niet de bedoeling van de heer Lucas zijn geweest. Het is sociaal be paald minder gelukkig. Spreker wil het antwoord van de voor steller afwachten en daarna bezien of het mogelijk is voor de gezinnen van vijf en meer kinderen in de middengroepen nog een verlichting te geven. Dit behoeft het Rijk niet zoveel te kosten, want zo veel grote gezinnen zijn er niet. De minister zegt, dat de Kamer door kan gaan met de behandeling van de amendementen. Los daarvan zal spreker een wijziging indienen, die betrekking heeft op de grote gezinnen. De vergadering wordt Woensdag te 0.40 uur gesloten. (Van onze correspondent) In verband met een grote demonstra tiedag, de eerste in Nederland, in de hallen van het veilinggebouw te Twello, waar men op 28 November a.s. het oogsten, sorteren, verpakken en verwer ken van fruit in al zijn geledingen zal kunnen zien, heeft de rijkstuinbouwcon- sulent de heer Van Hennik te Zutphen een toelichting gegeven op de belangrij ke vooruitgang van de fruitteelt in Ne derland. In de jarèn vóór de oorlog was de pro ductie ongeveer 200 millioen kg. fruit per jaar. Thans, d.w.z. in 1949, is het 669 millioen kg. Men heeft die verho ging voor slechts 20 pet. te danken aan nieuwe aanplant, maar gelukkige om standigheid voor 80 pet. aan een be tere behandeling van het fruit door de telers. Men zit natuurlijk met de moeilijkhe den van het afzetgebied. Er werd onge veer 400 millioen kg. voor binnenlands gebruik afgezet, d.w.z. dat iedere Ne derlander dus 40 kg. per jaar verorber de. Maar van die 40 kg. was toch nog ongeveer 4 kg. import-fruit, zoals sinaas appelen. Overigens zal de tijd nooit meer terugkomen (vanwege de devie- zenschaarste en de betere inlandse kwa liteiten). dat het cijfer zal zijn als vóór de oorlog: 18 kg. eigen teelt en 12 kg import. De fruitteelt is een belangrijke export sector. In 1949 ging er voor 90 millioen naar het buitenland, ongeveer een» 225 millioen kg., hetgeen 7 pet. van de agra rische export betekent. Het staat er dan met het fruit zo bij, dat mfen thans voor de markt in 1950 het bewaarfruit op 70 millioen kg. kan rekenen. Iedere Nederlander dus net één appeltje per week. Overigens kan dit cijfer bewaarfruit wellicht wor den opgevoerd als de opslagruimten er maar komen. De IJselstreek bijv. had na de oorlog niet één kubieke meter ruimten waar 4 millioen kg. fruit in be waard kan worden. LEIDEN. Doctoraal Ned. recht: mei. J. Minne, Vught. Cand. kl. lett.: E. Bone- schanseler (cum laude), Den Haag Docto raal kl. lett.: mej. P. Johannes, Den Haag. Doctoraal indol. (econ.) P. v. Dooren, Maas tricht. Doctoraal geneesk. II: mej. J. de Jong, Wassenaar: A. Boerlage, Amsterdam; C. Erpecum, Paramaribo. Arts-ex le ged.: mej. S. Rochat, Den Haag; Th. Cost Budde, Oegstgeest. Arts-ex.- 2e ged.: H. Tilanus, Vriezenveen. UTRECHT. Doctoraal soc. geogr E. Bruijn, Laren; doctoraal rechten (vr studie richting) J« Berger, Rotterdam. Semi-arts: mej. N. Comvalius Utrecht, A. Zwager Arnhem, mej. G. de Boer Giekerk (Fr.) en J Hoogenboom Utrecht Arts-ex.- J. Starmans, Nuth (L.), M. v Wenum Stroe (Vel.) en A. Speelman, Utrecht. Tandarts ex.: D. Eggnk, Baarn, J. Jansen Amster dam, E. Entjes, Dordrecht en A. Rdder Hil versum. Doctoraal geneesk. 2de ged.: G. Es- selink Hilversum, J. Kok Schiedam, P. Ar kenbout Utrecht, P. Moll, Rozenburg, mej. H. Smeets Roermond, R Jockin Delft en F. Rouppe v. d. Voort Rosmalen. UTRECHT. Gesl. cand. Indisch recht: L. Laurey Breda, mej. Koster Utrecht Cand. sociol.: mej. A. Ligthart, Utrecht. Doet. ex. geneesk. Ie ged.: mej. L. Boone. Lunteren, J Borgstein Kesteren, P. Brons, Temeuzen, mej. A. v. Ham Wadenoyen, H. Hoynck v. Papendrecht Bergeyck, Chr Kurstjens Utrecht; J. Michels Nijmegen, P. Reykers Utrecht, mej. E. Schipp, Utrecht, L. Sluy- ters Utrecht, K. Verschoof, Hilversum, M. Wolfs Voerendaal (L.), p v. d. Wouw, Breda. Advertentie HAARLEMS BEDDENSPECIALIST Janstveg 17 (Vervolg van pag. 1) De Maastrichtse Rechtbank, bestaande uit mr. H. Schillings, president, mr. K. Langemeyer, mr. E. Panhuysen en .nr. P. Paulussen, griffier, terwijl het O.M. werd waargenomen door mr. M. Gelinck, behandelde eerst de steekpartij, in het bijzonder de mishandeling van Lolo Marks, waarvan dokter F. Hollman als getuige-deskundige verklaarde, dat zij levensgevaarlijk was geweest. Het slachtoffer wist van niets meer en de verdere zigeuner-getuigen waren tegen strijdig in hun verklaringen, al naar zij aan de ene of de andere zijde stonden of een beetje benauwd, zoals de Sittardse caféhouder, bij wie het drama zich na veel alkohol afspeelde en die eigenlijk geen vergunning had. In zijn requisitoir tegen de messentrekker Wilhelm Georg noemde mr. Gelinck de met veel roman tiek aangedikte gebeurtenis van de elfde Mei een doodordinaire kroegrel, al moet men bij de beoordeling der feiten reke ning houden met de gans andere menta liteit en motieven der betrokkenen. Hij verwierp een beroep op noodweer en was van oordeel, dat verdachte door zijn ingrijpen in de twist het aanvankelijk handgemeen een bloedige wending had gegeven. Toch wilde hij om verschillen de redenen niet de allerzwaarste straf vragen en stelde zijn eis op twee en een half jaar met aftrek. Het verloop van de schietpartij, dat vervolgens in behandeling kwam, was nog moeilijker te ontwarren: Ook hier weken de verklaringen sterk van el kaar af, al naar zij van de kant der Marksen of van Basili-Georg kwamen. De oude Marks zélf ontkende gescho ten te hebben, maar tegen hem getuig den de 7.65 mm patroonhulzen, die naast hem waren gevonden, terwijl de kogels in de lichamen der verslagenen zaten. Het pistool, waarmee Marks ge schoten zou hebben, bleek later ver dwenen, wel was ter zitting de para bellum aanwezig, die uit de auto van Basili te voorschijn kwapi en waar mee Zaanskë met minder resultaat dan zijn tegenstander op de oude Rosen berg had gevuurd. Afgaande op het roteren, achtte mr. Gelinck ook Rosen berg schuldig aan de dood van althans de oudste Basili. Tegen hem vroeg hij zeVfen jaar met aftrek. Mr. H. Sanders, die Georg verdedigde, handhaafde het beroep op noodweer en wees op het gunstig verleden van zijn cliënt. Hoogstens kon er z.i. sprake zijn van mishandeling, zwaar lichamelijk let sel ten gevolge hebbende; subsidiair vroeg hij clementie. Hetzelfde deed mr. Jos Stroom voor de oude Rosenberg, die door het gebeurde al zwaar genoeg ge troffen is. De uitspraak werd daarna be paald op 7 November. Buiten stond poli tie, zoals ook voor de aankomst der ge tuigen, onder speciale geleide, en net verloop van de zaak speciale veiligheids maatregelen getroffen waren. Er bleken echter maar weinig zigeuners op de pu blieke tribune aanwezig en geen enkel incident deed zich voor, zomin als op zienbarende verklaringen ter zitting werden afgelegd. Maar de angst van de oude Rosenberg in het ziekenhuis, waar van de officier in zijn requisitoir ge waagde, wijst wel op wraakgevoelens, die lang sluimeren bij dit volkje, deze Vóór-Indiërs van oorsprong, Egyptena- ren, Bohemers, zwervend door Europa, vreemd en geheimzinnig. Wij eijn niet bang meer dat zigeuners ons zullen ste len en ook is de tijd voorbij, dat zo'n ravenzwarte prinses bevreesd mocht we zen door óns gestolen te worden, maar toch zouden wij haast op ons uitgangs punt terugkeren, na dit drama en zijn motieven weer met angst in het hart een zigeunerkamp passeren. Op Zondag 5 November zullen de oud studenten van Missiehuis Driehuis hun tweede reünie in het Missiehuis houden. Oud-studenten, die nog geen lid zijn van de „Kring Oud-Studenten Driehuis", kunnen zich voor deelname aan de reünie richten tot pater-overste Missie huis Driehuis of tot de secretaris van de verleden van beide vechtersbazen, die Kring, Jan Burger, Stumphiusstraat 45, maar al te graag hun revolvers lieten Beverwijk. tNIIA1 «rvl/vi CoovriaM P. I. B. MM/nit (Van onze correspondente) NEW YORK, 15 October. New York's Central Park op 'een herfstige namiddag is als een impressionistisch schil derij, met hier en daar vreemde kleurvlekken. Hoe we die kleurvegen eigenlijk moeten interpreteren? Als we het schilderij binnenwandelen, zien we dat gauw genoeg: dat „gebrand oranje" daar is een fluwelen eikelvormig hoedje, dat gedragen wordt door een dame in zwart mantelpak met nauw toelopende rok, het succesvolle trompet-figuur van dit seizoen. Vindt u de kleurencombinatie wat ge durfd? Maar ziet u verder daar op die bank onder de half ontbladerde boom niet dat diep zacht paars namiddag- toilet met een spierwit veren hbedje? Bij de rustige grijzen en het gedempte bruinrood wat men allerwegen dragen ziet, is de hoedenmode er een van fleurige hellere opval lende kleuren. Saks en nog enkele andere magazijnen hebben overigens naast het nauw aansluitende dopje, waar oudere dames zich soms wat verlegen mee voelen, vilten en fluwelen hoeden met brede randen gelanceerd, waar van bij sommige modellen de randen aan het eind nog eens twee centimeter naar beneden zijn geslagen, als bij een druipdakje dus. Dat zijn hoeden voor vrouwen, die, omdat het gezicht er zo bij in de schaduw blijft terwijl het effect van haar en halslijn wegvalt, hele sprekende, liefst ronde donkere ogen moeten hebben. Men vindt intussen ook de hoed, die aan één kant over het oor aansluit, terwijl het dit aan de andere kant vrijlaat: een mode, die we in 1932 hebben gehad, maar die nog even charmant is. Doch de blonde milde middagzon, die de hele dag heeft gedaan of ze niets van herfst weet, begint achter de wol kenkrabbers te verdwijnen. En nu we toch niet ver zijn van de St. Patrick's Cathedral bij de 50e straat en Fifth Avenue en Madison, waar de toonaangevende en grootste modemagazijnen van de wereld zijn, kunnen we er mis schien een kijkje nemen. Daar is Saks: ah, deze week hebben ze „grond-model" van de najaars-cocktail- Hollandse mantels in de etalage, niet mode van 1950. Bekijkt U andere ja- mis met die prachtige soepele zware ponnen, dan ziet U dit model alleen ge- materialen, ze kunnen aan beide kan ten gedragen worden, effen of ruit. varieerd in de details, zoals b.v. waar Deze modellen vallen ook naar de laat- men aan óe rok, hetzij van voren, hetzij ste mode vanuit een tussenzetsel in de van achteren in diagonale lijn drape- schouder zeer wijd uit, nebben zakken rieën, strikken of eenvoudig schuin ge- zo groot als een kinderschooltas en mou- knipte aanzetsels opstikt. Bij avondja- wen met brede opslagen. Aardig, om de ponnen kunnen deze aanzetsels tot sle- Hollanders vooraan met hun neus op het pen verlengd worden, welke als shawl modeterrein in New York te vinden, en - geen kleinigheid dat Saks hun modellen brengt. Verderop bij Peck en Peck: ziet U daar dat zwart satijnen middagtoi letje. getekend door Marusia, een Cali- fornische ontwerp ster? In deze ene japon vindt U de verschillende mode- karakteristieken van dit najaar: al weer het trompet figuur en dan de zeer diepe (on deugende. doch niet onbeschaafde) wijde hals welke er voor cocktail-japonnen nu inkomt. De kraag, dat vindt men bij mantels ook veel, is breed en naar buiten soms naar binnen omgeslagen en werkt als een pi kante omlijsting en accentuering van de neklijn, soms kan die kraag ook wor den opgezet en met costume-juwe- len of afstekende voering worden ge varieerd. Deze Ma- rusia-japon^ is het Links: Zwart satijnen middagjurkje van de Amerikaanse ontwerpster Marusia. Rechts: Het schootje komt weer terug. Men ziet het aan deze platina satijnen avondjapon in bestudeerd silhouet, eveneens van Marusia uit New York. over de arm of om de schouders of het hoofd kunnen worden geslagen. Deze mode schenkt ook veel aan dacht aan het effect van borduursels (zie de avondjapon in zijde satijn). De rok heeft weer het trompet-silhou et, verkregen door het innaaien daar van tot boven de knieën; daarna Iaat men het materiaal in plooien uitvallen. Het moge misschien twijfelachtig schijnen, maar tot Uw geruststelling zij hieraan toegevoegd, dat men in deze rokken ook lopen kan. Om nog even bij dezelfde japon te blijven: het gestyleerde schootje is een andere typische modeherhaling: de tuniek komt er in de middagtoi letten eveneens weer in: ofwel glad. ofwel met ruimte aangezet. Toch wanneer we verder langs de mo demagazijnen slenteren zou men willen zeggen: het is haast boud om van een specifieke najaarsmode te spreken, om dat feitelijk alles gedragen kan worden: men vindt de plooirok naast de nauw toelopende, in middag- zowel als avond jurken, en bij de laatste staat deze, dank zij mysterieuze bewerkingen, ruim uit. Sommige rokken worden ook korter van voren dan van achteren of opzij gedra gen, ook bij de cocktail-japon. Overigens vindt men in beide soorten japonnen dat het bovenlijf vaak van brocaat is ge maakt, onverschillig of ze aan fluweel, tulle of satijn zijn gezet. Als U „groot" uitgaat moge deze wenk nog dienen: dat een stukje tulle, bepe- reld met pareltjes zo groot als tranen, allerliefst op het haar staat. Ook kunt U het op een namiddagpartij voor het ge zicht dragen. En nu is het donker geworden op Madison Avenue: nu is het tijd voor Assepoes om zich te gaan kleden, want op dit uur beginnen de sprookjes.... Een eeuw geleden was de „alleenwonende vrouw",, zo als wij die nu kennen, nog een haast ondenkbare ver schijning in de maatschappij. Toen zag men nog niet de alleenstaande vrouwen, die buiten haar betaalde werk nog voor haar eigen huis houding en maaltijden moe ten zorgen. Dat laatste is een probleem voor vele moderne werkende vrouwen geworden. Wanneer men na het volbrengen van zijn dagtaak thuis komt, is het niet zeer aanlokkelijk om nog een warme maaltijd te moeten klaarmaken. Daarom nemen velen dan maar hun toevlucht tot een paar boter hammen, een opgewarmd restje, een bord pap of een hapje in een cafetaria. Wie dit als regel óf dik wijls doet, ondergraaft zijn gezondheid, deze waarschu wing kunnen wij niet ernstig genoeg geven. Zich behoor lijk voeden betekent niet slechts: zijn maag vullen, het wil ook zeggen, dat men zorgt voor een goed samengestelde voeding, die voldoende bevat van alle beschermende stof fen, die het menselijk lichaam nodig heeft. Met het oog daarop is een dagelijkse warme maaltijd van vers gekookte aardappe len en groente en met vlees (of een ander eiwitrijk ge recht) een eis, die voor nie mand te hoog is gesteld. Daarbij moet onze voeding afwisselend zijn, zodat de no dige voedingsstoffen, die im mers in vele verschillende levensmiddelen voorkomen, alle hun beurt krijgen. Aan al deze eisen kan iedereen voldoen, die er maar wat overleg en toewijding voor over heeft. Koken is trouwens een aardige bezig heid, waarop men zijn fanta sie kan botvieren! Hier volgen enige practi- sche wenken. 1. Eet dikwijls sla van rau we groente (kropsla, andij vie, spinazie, witlof, kool soorten, tomaten, komkom mer, geraspte wortel e.d. zijn hiervoor geschikt). Dat is niet alleen gemakkelijk en goedkoop, maar ook gezond. 2. Kook aardappelen des noods voor twee dagen (tweede dag: bakken, stoven in de jus, tot purée of koude aardappelen verwerken), doch groenten nooit; deze laatste verliezen n.l. door op warmen bijna al haar be schermende stoffen. 3. Neem bij iedere warme maaltijd óf een portie vlees (pl.m, 75 gr.), vis (pl.m. 175 gr.), kaas (75 gr.), mosselen of garnalen, 1 of 2 eieren of peulvruchten (pl.m. 100 gr.) óf melk (pap, pudding, vla, yoghurt, pl.m. 14 liter) om aan uw behoefte aan opbou wende stoffen te voldoen. 4. Maak ook de broodmaal tijden „volledig", d.w.z. zó, dat zij voldoende eiwitten, voedingszouten en vitamine bevatten. Dat is te bereiken door behalve wit-, ook bruin en roggebrood te nemen, melk, karnemelk of koffie als drank te kiezen en zowel voor een eiwitrijke als een vitaminerijke belegging te zorgen. Eiwitrijk zijn: vlees- en viswaren, kaas, ei. Vitamine rijk zijn: groenten, slaatjes, plakjes komkommer of to maat, radijs, ramenas, ge raspte wortel, sterrekers, vers rabarbermoes en vruchten (plakken appel en peer e.d.). Zoete beleggingen zijn voor de gezondheid niet van be lang. 5. Wie maar één warmte bron heeft, kan veel gemak hebben van een hooikistje of theelichtje om b.v. de te voren gekookte soep of p?.p warm te houden. Een hooi- kist (of dikke laag kranten) bewijst ook goede diensten bij het koken van gort, rijst en peulvruchten. Tot slot nogenige voor beelden van menu's: Rijst met geraspte kaas en Chinese kool (fruit); Rauw gebakken aardappe len, appelmoes, biefstuk; Aardappelpuree, bloemkool, boterhamworst (koffievla); (Bloemkoolsoep), aardap pelen, roerei, prei; Stamppot rauwe andijvie, blokjes kaas (gebakken beschuit met jam); Aardappelen (bietensla, spiegelei (havermoutpap) Macaroni met gehakt en tomaten (purée) (yoghurt); Aardappelen, gestoofde vis, spinaziesla (winterspinazie). Voor meer uitgebreide wen ken en recepten verwijzen wij naar het vouwblad: „De voeding van de werkende vrouw", te bestellen bij het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad, Koninginne gracht 42, Den H^ag, per briefkaart, waarop aan de adreszijde 5 cent porto extra geplakt is. Toen ik onlangs eens aan de radio zat te draaien, ving ik toe vallig een gedeelte van een lezing op. De spreker ver telde, dat hij een droom had gehad, waarin hij eerst in de hel en vervólgens in de hemel was gekomen. In de hel stonden lange tafels gedekt, voorzien van de heerlijkste spijzen. Rond deze tafels zaten de helbe woners met bleke, holle ge zichten, want hoewel er zo veel voortreffelijk voedsel binnen hun bereik was, kon den ze er niets van eten. Hun armen waren verstijfd, waardoor zij niet in staat waren hun mond te berei ken. In de hemel was de si tuatie precies dezelfde. Ook hier welgevulde tafels. Ook de armen der hemelingen waren verstijfd, 'maar toch zagen zij er allemaal ge zond en weldoorvoed uit. De verklaring was hierin gele gen, dat de hemelingen niet trachtten hun eigen mond te bereiken, maar zich be ijverden om anderen van al het lekkers te voorzien. Daarom en daarom alleen was het daar de hemel en op de andere plaats de hel. Hoewel wij zo vrij zijn te geloven, dat er in de eeuwig heid nog wel een ander ver schil zal zijn tussen hemel en hel dan het zuiver mate rialistische van goed eten en honger lijden, valt er uit deze droom nog wel iets te leren. Immers, hoeveel dichter zouden wij hier op aarde niet vaak de hemel kunnen benaderen als wij ons wat meer gedroegen als de he melingen in deze droom en wat minder als de bewoners van de hel. De radiospreker paste zijn vergelijking toe op het huwelijk en niemand zal ontkennen dat ze daar voor zéér geschikt is. Daar misschien meer dan ergens anders is het nodig, dat de beide partners zich bekom meren om elkaar. Dikwijls zien we er echter juist het tegenovergestelde. Niet al leen, dat elk zich veelal blind staart op zijn eigen belang, maar bovendien verwacht hij (of zij) dan nog dat de 'an der zich ook daarmee zal bezig houden. Om de verge lijking met de hemel en de hel nog maar eens op te ne men: hij probeert niet alleen tevergeefs steeds al het lek kers van zijn eigen bord naar binnen te spelen, maar bovendien ook nog dat van zijn partner te veroveren. Zou het in veel huwelijken niet meer op een hemel lij ken als ieder eens begon met wat meer rekening te hou den met de ander? En dan bedoelen wij niet met de ander te gaan opdringen wat men zelf graag zou willen, maar met zich eerlijk af te vragen waar de andet wer kelijk genoegen aan zou be leven. Als men werkelijk van elkaar houdt zal dit niet moeilijk zijn. Voor iemand die lief heeft is er geen gro ter genoegen dan de geliefde vreugde te bereiden. Maar ook als de liefde te wensen overlaat, zal men bemerken, dat er voldoening in schuilt een ander te helpen of te plezieren. Als u het „Hebt uw naasten lief, doet wel aan die u haten" in de praktijk brengt, zult u al gauw be merken, dat dit niet alleen verdienste oplevert voor de eeuwigheid, maar ook hier op aarde grote voldoening geeft en dat het van dit tra nendal werkelijk een beetje hemel kan maken. Advertentie (ORIGINELE AUPING ONDERMATRPS EN PUP/NG PPRPDUS BOVENMATRPS) 6 Copenftóqen M 151. Hei lukte niet helemaal, want toen de dieven zagen hen al dadelijk aankomen. Zij leenden een b{j de verklede Sam aankwamen, namen zij al de klein bakkerijtje van een aardige bakker, die onder jampotten van hem weg, zetten een aarden kruik tussen een ritje mocht maken op het paard, van op zijn hoofd,, en reden verder. Sim en Rasmus Sim. *Nu ga ik verder," zei Rasmus. „Bak jij maar een boel koeken met ze er meer van eten noten voor die dieven en laat dan ze op kunnen." Te Nijmegen zal van 6 tot en met 9 No vember a.s. de jaarlijkse missie-studieweek gehouden worden met als hoofdthema: de sociale kwesties in de missielanden. Dit algemene thema zal nader uitgewerkt wor den in secties, waarbij men uitgaat van dat missieland, waar een bepaald sociaal probleem het meest op de voorgrond treedt. Zo zal China aanleiding geven tot een be spreking van de rol van de vrouw in de maatschappij door de Chinese zuster Tsu. Over ditzelfde onderwerp met Indonesië als achtergrond wordt gesproken door de Vrouwe van Nazareth mej. O. Sautarel. China zal nog een spreekbeurt opleveren gewijd aan jeugdwerk door J. van Spaan donk C.M. en het vraagstuk der boeren bevolking door C. van Veldhuyzen O.FM. DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. - KRO: 7.00 nieuws, 7.15 amusem.muz., 7.45 Morgen gebed. 8.00 nieuws, 8.15 lichte muz., 9.00 vrouw, 9.35 wals, 9.40 schoolradio. NCRV: 10.00 fluit, 10.45 koraal. KRO: 11.00 zieken, 11.45 schoolradio, 12.00 Angelus, 12.03 amusem.muz., 12.55 zie ken, 13.00 nieuws. 13.35 piano. NCRV: 14.00 lichte muz., 14.45 vrouw, 15.30 gram., 15.40 zang, 16.45 lichte muz., 17.00 jeugdjournaal, 17.30 radiokoor, 17.40 reger.uitz., 18.15 chr. vakbeweging, 18.30 reportage, 19.00 nieuws, 19.15 le vensvragen, 19.30 amusem.muz. 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws. 20.05 ster avond, 22.00 gram-, 22.15 Vaart der vol ken. 23.00 nieuws, 23.15 serenade in Bes v. Mozart. HILVERSUM II, 298 m. - AVRO: .7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram. VPRO: 7.50. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 amusem. muz., 8.45 gram., 9.30 amusem.muz., 10.30 vrouw, 10.35 amusem.muz., 10.50 kleu ter, 11.00 viool, 11.30 lichte muz., 11.45 onderwijs in de oudheid, 12.00 amuse- mentsmuz., 12.30 In 't spionnetje, 12.38 piano. 13.00 nieuws, 13.20 lichte muz., 13.45 U kunt het geloven of niet, 13.50 lichte muz., 14.00 naailes, 14.30 hobo, 15.00 zieken. 16.00, progr. in een note- dop, 17.00. jeugd, 18.00 nieuws, 18.15 ta feltennis, 18.20 sport, 18.30 amusem.muz., 19.05 opvoeding tot staatsburger, 19.20 amusem., 19.45 reportage, 20.00 nieuws. 20.05 zoeklicht, 20.20 klass. muz., 21.20 hoorspel over Leeghwater, 22.30 amu sement, 23.00 nieuws, 23.15 sport, 23.30 amusementsmuziek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4