Tweede Kamer in conflict met minister Lieftinck Z.-Koreanen waarschijnlijk heden aan grens van Mandsjoerije Wapens en uitrusting voor één infanterie-divisie naar ons land 1 Vier gearresteerde communisten leggen bekentenis af Canadese hulp aan landen van het Atlantisch Pact Overmatig roken bevordert het ontstaan van longkanker Tot hoofd en hart _Het weer DE BELASTINGHERZIENINGEN Beraadslagingen geschorst tot 2 November, nadat men binnenskamers tevergeefs naar een oplossing had gezocht ROMME SPRINGT BIJ Chinezen in de strijd? ï&Sr** Ook UNO-troepen zullen tot grens oprukken Dienstweigeraars geholpen om naar België te kunnen verdwijnen deense regering Koreaanse berechting „COMINFORM-PLAN IS BEDROG" „Nieuwe band tussen de naties" Voordracht van dr. Korteweg Levenslang voor Van Geelkerken Bus met doofstomme meisjes gekanteld AANVAL OP FRANS BERGFORT BEGONNEN Tram en vijf auto's botsen op elkaar DONDERDAG 26 OCTOBER 1950 o 74ste JAARGANG No. 248206 5000 men zouden Zuid- Koreanen 5 km. hebben terugged reven imfËfl V, Mariniers bij Wonsan geland AFGETREDEN Met vier stemmen in de minderheid DE WELDOENERS y*TJ" Acheson neemt geen blad voor de mond DR. HIRSCHFELD ERNSTIG ZIEK Te Parijs een hartaanval gekregen „REVOLUTIE AAN HET KANKERFRONT' Pontecorvo zou half millioen dollar te goed hebben Pelgrims uit St. Michiels gestel keerden uit Rome terug WINKELIERS GINGEN MET DE VERKEERDE IN ZEE PUTTENAREN WEER THUIS Onvriendelijke opmerkingen van Duitse douane? Opstandelingen in Indo-China zeer actief Aanzienlijke materiële schade BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgirp 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Dmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redeiffc te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 37 cents per week. f 1.60 per maand, f 4.80 per kwartaal. De grote schaakpartij tussen de heren Lucas en Lieftinck over het amendement van de eerste om de middengroepen der inkomens verdere belastingverlichting te geven, is voorlopig geëindigd in remise. De minister heeft een hele lange middag, waarin tot in derde termijn gedebatteerd werd, het amendement voor onaanvaardbaar gehouden en er een kabinetscrisis voor op het spel gezet, en de heer Lucas heeft het amendement niet willen intrekken. Tenslotte is men tijdens Ben schorsing van de vergadering, die van vijf uur tot kwart over zeven duurde, binnenskamers met elkaar aan het vechten geweest, doch het enige wat er te voorschijn kwam was het besluit om de verdere behandeling van de belasting- ontwerpen uit* te stellen tot Donderdag 2 November. Dit wil zeggen, zo ver namen wij. dat de minister en de commissie bereid zijn een oplossing te zoeken, die voor de commissie en de Kamer beide aanvaardbaar is. De minister heeft daarbij verklaard, vast te zullen houden aan zijn standpunt, n.l. een verlaging, die sociaal en economisch verantwoord is, mits elders een volledige compensatie wordt gevonden, die ook sociaal en economisch verantwoord is. De voorzitter voegde eraan toe, van oordeel te zijn dat de mogelijkheid tot het vinden van een oplossing aanwezig is. Toen de Kamer gisteravond tegen half acht uiteen ging, bevond prof. Lieftinck zich, voor zover wij konden zien, in een aanvalspositie. Hij had uitgerekend, dat van de door de heer Lucas aangewezen 35 millioen dekking door verhoging van de omzetbelasting op diensten 12 millioen voor rekening van de schatkist zou komen via de subsidie op de bouw, 11 millioen voor rekening van het ver keer, waarvan hij het onraadzaam oor deelde dit nog zwaarder te belasten, en nog _ens 11 millioen voor andere cate gorieën als vermakelijkheidsbelasting, vrije beroepen en middenstanders, ook niet hijzonder vatbaar voor verdere be lasting. Daartegenover stond, dat de katho lieken. mits zij van hun amendement af zagen, de schoolgeldregeling zouden krij gen, die voor de grote gezinnen van bij zonder belang is en bovendien nog een extra verlichting voor de grote gezinnen. Deden zij dit niet, dan zou alles in de war lopen, want dan zou bovendien van de hele belastingwijziging niets kunnen komen voor 1 Januari, maar dan konden de huurverhogingen evenmin doorgaan. En tenslotte was daar dan de portefeuille crisis, die wel een complete kabinetscri sis zou meeslepen. Dit laatste was natuurlijk al een bijzon der prikkelend dreigement. Het klinkt nogal eens bij dit kabinet, en dat terwijl de Kamer zich er juist zo machteloos te genover voelt Dit laatste bracht pfof. Eomme in het geweer, eensdeels naar wij menen om te laten blijken, dat hij achter dr. Lucas stond, wat de strekking van het amende ment betreft en het niet intrekken ervan, anderdeels om te laten doorschemeren, dat hij niet volstrekt wilde vasthouden aan het door de heer Lucas aanbevolen dekkingsmiddel, een poging dus om zon der de vlag te strijken overstag te gaan. Dit heeft prof. Lieftinck dan aangegre pen om te zeggen, dat men zich niet al leen tot de dekkingsmiddelen bij het na der overleg moest bepalen, doch beter deed de zaak integraal opnieuw te bezien. Hij heeft trouwens uitdrukkelijk ver klaard en tenslotte nog eens bevestigd niet ongevoelig te zijn voor de katholieke wen sen. mits men hem maar een beter systeem kon aanwijzen. De V.V.D. heeft bij monde van mr. Oud de complicatie nog een tikje verscherpt. Hij wilde wel stemmen voor het amende ment l.ucas doch dit betekende geenszins, dat hij wilde stemmen voor een ander amendement tot verhoging van de omzet belasting. En overigens vond hij het maar het beste, dat ieder zijn eigen verant woordelijkheid nam en tot stemmen over ging. Dat vond ook de heer v. d. Goes van Naters, twee pogingen om de K.V.P. eens even flink met het hoofd onder wa ter te duwen. De minister wenste dit niet. Het is dan ook niet zover gekomen. Rest nog te ver melden, dat de heer Hofstra zijn\amcn- dement tot verzachting van de laagste inkomens gewijzigd heeft op uitnodiging van de minister. De heer Lucas heeft over dit amendement althans iets gezegd: hij zou het steunen. Na een spannende middag ging men naar huis, doch er was niemand, die zich tevreden voelde over de kwaliteit van de ze behandeling. Het was een vreemde zaak. (Uitvoerig verslag pag. 7) Volgens te Seoul ontvangen radio berichten van Zuid-Koreaanse strijd krachten rijn de naar de Mandsjoerijse grens oprukkende Zuid-Koreanen op een strijdmacht van communistisch China van naar schatting vijf duizend man gestoten, aldus meldt Reuter. Van het hoofdkwartier van 't acht ste leger in Korea meldt A. P„ dat het Zuid-Koreaanse hoofdkwartier vandaag melde een Chinese communist gevan gen genomen te hebben, die verklaar de, dat ten Oosten van On jong drie bataljons van Rood-China in gevecht waren gewikkeld met Zuid-Koreaanse troepen. Volgens dit bericht zou de commandant van een Zuid-Koreaanse eenheid gemeld hebben, dat een leger groep van communistic -h China zijn eenheid vrijwel omsingeld had. De woordvoerder van het hoofdkwar tier gaf te kennen, dat de Zuid-Kore aanse troepen ongeveer vijf km. terug gedreven waren. De Chinese gevangene deelde mee, dat de Chinese troepen twee Zuid-Koreaanse stukken geschut en twee anti tankkanonnen buitge maakt hadden. Op het Zuid-Koreaanse hoofdkwar tier werd volgens A. P. verklaard, dat versterkingen Onderweg waren naar de troepen van de zesde divisie in de sec tor van Onjong, 120 km. ten Noorden van Pyongyang. \:s. II Midden in het IJsselmeer groeit de Meerdijk, die de Zuid-Oost-Polder zal omspannen. Arbeiders dragen paaltjes naar de kop van de dijk, die nog niet meer dan modderige drassige grond is, om de zinkstukken vast te zetten. Naast de dijk een schuit met basaltblokken, die gebruikt worden voor verdere versteviging. „Waarschijnlijk zullen de Zuid-Koreaanse troepen hedenmiddag de grens tus sen Mandsjoerije en Noord-Korea bereiken," zo heeft een woordvoerder van het Amerikaanse achtste leger vanochtend verklaard. Volgens een frontbe- richt bevindt de Zuid-Koreaanse zesde divisie zich te Kodjang, 29 km. van de grens. Er werd „blijkbaar" geen tegenstand geboden. Een zegsman van het hoofdkwartier van MacArthur zei gisteren te Tokio, dat er geen orders bestonden volgens welke de strijdkrachten van de Ver enigde Naties op enige afstand van de grens van Mandsjoerije halt moeten houden. „De Amerikaanse troepen zullen oprukken tot de grens van Mand sjoerije," aldus verklaarde gisteren ook generaal Harrison H. Davidson, assistent-bevelhebber van de 24ste Amerikaanse infanterie-divisie. Hij zei letterlijk: „De Zuidelijke oever van de Yalu-rivier is ons doel." (Van onze correspondent) Leek het, dat de berechting van het zigeunerdrama wel enkele dagen het onderwerp der gesprekken zou blijven in Z.-Limburg, het ziet er nu toch naar uit, dat de arrestatie der 6 communisten de aandacht van de exotische onderwe reld helemaal afleidt. Omtrent het een en ander doen allerlei oncontroleerbare ge ruchten de ronde, waarbij het meest Wordt besproken de mogelijkheid van spionnage in samenwerking met Duitse geestverwanten. Aan deze geruchten heeft de officier van Justitie te Maas tricht een einde gemaakt door de ver klaring, dat van spionnage voor een vreemde mogendheid niets is gebleken. Tot nog toe heeft men alleen maar te maken met aansporingen tot desertie, het weghelpen uit ons land van dienst- Weigerende jongelui naar België. Er wordt intussen aangenomen, dat het hoofdbestuur der C.P.N. Vaals een be langwekkende plaats acht, o.a. omdat de Tweede Kamer door een ingezetene, het Kamerlid Hermans, is vertegenwoordigd. Deze man is overigens ook lid van de Prov. Staten van Limburg en van de ge meenteraad van Vaals. De gearesteerde Van Buren Lensinck, eveneens lid van de gemeenteraad, geniet de bijzondere belangstelling. Hij komt niet uit het naar de geest Akense milieu, maar uit het Westen van het land, wat meer officiële relaties en opdrachten laat veronderstel len. Het feit, dat er colporteurs van „De Waarheid" bij het geval betrokken zijn, maakt deze veronderstellingen nog aan- De Deense regering is vanmorgen vroeg afgetreden, nadat zij in de Tweede Kamer met vier stemmen een nederlaag had geleden. De minderheidsregering Van Hans Hedtoft is sinds 1947 aan het bewind geweest. De regering kwam ten val over de .Kwestie van de rantsoenering van boter m Denemarken. Zij wilde de huidige rantsoenering handhaven. De verenigde "Ppositie wilde er daarentegen een einde ®an maken. nemelijker. Een geval betreft een dienstplichtige uit de mijnstreek, die bezweken voor de verleiding lange tüd aan het zwerven ging, naar België uitweek en tenslotte naar zijn vaderland terugkeerde, zichzelf bij de politie aanmeldde en de zaak aan het rollen bracht. Deze bijkomstige omstandigheden heb ben natuurlijk de volksfantasie in Vaals bijzonder geprikkeld. Daarom is de ver klaring van de Maastrichtse Rechtbank, dat van spionnage niets bleek, wel kal merend. Eenheden van de le Amerikaanse ma riniersdivisie zijn vandaag in de och tendschemering geland op het strand bij het vliegveld van Wonsan. Verwacht wordt dat onmiddellijk na de mariniers de 7e Amerikaanse infanteriedivisie en twee bataljons Zuid-Koreaanse mari niers aan land zullen gaan. Een Amerikaans F 51 gevechtstoestel werd Dinsdag door afweergeschut dat aan de Chinese kant van de Mandsjoe rijse grens opgesteld stond getroffen, aldus heeft de Amerikaanse lucht macht medegedeeld. Een woordvoer der zei, dat de piloot naar zee vloog, maar daar moest dalen. Hij werd door schepen van de U.N.O. opgepikt. Vol gens de woordvoerder bevond het toestel zich 5 kilometer ten Zuiden van de grens toen het vuren begon. Sinds Zaterdag worden door Zuid- Koreaanse militaire gerechtshoven pro cessen gevoerd wegens collaboratie. Van de 200 Zuid-Koreanen, die berecht wer den, werden er slechts zes vrijgesproken. 62 kregen de doodstraf en van de an deren kregen de meesten vonnissen vari ërend van vyf jaar tot levenslang. Volgens waarnemers worden de getui gen gehoord in afwezigheid van de be klaagde en kunnen de gearresteerden voor de rechtszitting geen verdediger raadplegen. Generaal Majoor William Dean werd in de Noord-Koreaanse stad Sinanyu Verwachting tot VrUdagavond: Droog weer met enkele overdrg- vendc wolkenvelden. Overwegend matige Oostelijke wind. Vannacht op de meeste plaatsen temperatuur om het vriespunt, morgen overdag onge veer dezelfde temperatuur als van daag. Zon: 7.25—17.22 Maan: 17.29—9.25 verleden week Donderdag nog in leven gezien. Dean wordt vermist sedert 21 Juli, toen hij met een groep bazooka's werkte en een tank buiten gevecht stel de bij een achterhoedegevecht met de 24ste divisie, waarover hy het bevel voerde. - Een Noord-Koreaanse tolk die beweer de tijdens Deans gevangenschap ver scheidene weken bij hem te zijn geweest zei dat Dean was opgesloten in een katholieke kerk, die zwaar bewaakt werd. De -tolk zei, dat Dean op 19 Oc tober klaarblijkelijk in allerijl uit de kerk verwijderd werd. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, zeide gis teren, dat het plan van vier punten, dat de Cominform voor Duitsland heeft opgesteld, bedrog is. Op zijn wekelijkse persconferentie te Washington vertelde de minister tevens, dat de Amerikaanse regering het initia tief van de Franse regering apprecieert om een methode voor te stellen voor het organiseren van West-Europa's gewa pende macht. Het Franse plan wordt nader bestudeerd, aldus Acheson. In een lange verklaring, die hij op zijn persconferentie voorlas, zeide de minister: „Wij zullen altijd hopen op een tastbaar bewijs, dat de bedoelin gen der Sovjets veranderd zijn. De verklaring van Praag, waar verleden week de bijeenkomst der Cominform werd gehouden, biedt ons zulk een bewijs niet. In plaats daarvan be dreigt zij met haar perverse taal de hoop van de wereld op vrede. Tegen dat bedrog protesteer ik. Wij wensen, dat het Oost-Duitse leger ontbonden wordt, de grillige belemmeringen voor de interne Duitse handel worden opgeheven en dat vrije democratische verkiezingen in geheel Duitsland wor- .den gehouden", aldus Acheson. Acheson zeide voorts, dat het com muniqué van Praag tot Rusland ge richt had moeten worden, dat toestaat, dat Oost-Duitsland wapens produceert voor Oost-Europees gebruik, terwijl er 50.000 soldaten geoefend en met tanks en artillerie uitgerust worden. Acheson tekende protest aan tegen het feit, dat de Russen vele duizenden Duit se en Japanse krygsgevangenen vast houden. De oud-Hoge-Gommissaris in Indone sië, dr. H. M. Hirschfeld, thans regerings commissaris voor het Europese herstel programma, is Maandagavond in Parijs zeer ernstig ziek geworden. De heer Hirschfeld had Zondag lang durig geconfereerd met minister s' Jacob en was Maandagmorgen vroeg naar de Franse hoofdstad vertrokken. Hij voerde daar besprekingen in verband met de Marshall-hulp. Maandagavond heeft dr. Hirschfeld een hartaanval gekregen van zeer ernstige aard. zyn famüie is naar Parijs vertrokken. Het Canadese kabinet heeft gisteren te Ottawa besloten om onmiddeliyk vol doende wapens en uitrusting naar Nederland te sturen voor één infanterie divisie. De zending zal worden betaald met gelden uit de toewijzing van 300 millioen dollar, die door het parlement gevoteerd is voor hulp aan landen van het Atlantisch Pact. Minister van defen sie Brooke Claxton maakte het besluit bekend na een kabinetszitting, die gis termiddag werd gehouden. Hü zeide dat het grootste deel van de uitrusting thans is opgeslagen in de legeropslag- plaats te Longue Pointe in Quebec. De uitrusting is in prima conditie. Het grootste deel zit in kisten of is op an dere wijze verpakt en staat klaar voor verzending. Minister Claxton deelde mede, dat Canada de aan Nederland te leveren wapens en uitrustingen zal vervangen door nieuw Amerikaans materiaal. Dat nieuwe materiaal zal, voor zover econo misch verantwoord, in licentie in Cana da, worden vervaardigd in hoeveelhe den, die lonende productie verzekeren. Claxton zei dat zodra Canada over het vernieuwingsmateriaal beschikt dat zal waarschynlijk reeds over één maand het geval zyn het zal aanbie den materiaal en uitrusting voor een tweede divisie naar Europa te zenden. De minister verklaarde, dat Neder land de wapens ontvangt op aanbeve ling van de organisatie van het Atlan tisch Pact en verklaarde voorts dat het materiaal in twee schepen naar Neder land zal worden overgebracht. Het eer ste schip zal half November Montreal verlaten en het tweede zal later uit Halifax of Montreal vertrekken. „Wij maken het daardoor in feite mogelijk dat een nieuwe divisie wordt toegevoegd aan het aantal, dat aan de andere kant reeds strijdvaardig is, en terzelfdertijd dat standaardiseering van legermateri- aal in Noord-Amerika op Noord-Ameri kaanse leest, in overeenstemming met het grote verlangen naar algehele sa- De heer A. M. L. Winkelman, de nieu we Nederlandse ambassadeur in New Delhi, heeft zijn geloofsbrieven aan president Rajendra Prasad overhandigd. Dr. R. Korteweg, patholoog-cancero- loog te Amsterdam, heeft in de verga dering van het genootschap voor na tuur-, genees- en heelkunde, Woensdag in de hoofdstad, een korte voordracht gehouden over „Revolutie aan het kan kerfront". Het aantal sterfgevallen aan kanker, aldus spr., neemt in ons land geregeld toe, al blijkt de kans om kan ker te krijgen in de laatste twintig ja ren ongeveer gelijk gebleven. Wel zijrf grote veranderingen in de onderlinge verhouding der verschillen de kankers opgetreden. De maagkanker, 20 jaar geleden nog bijna de helft van alle gevallen van kanker bij de man, bij de vrouw iets minder dan een derde is duidelijk in aantal teruggegaan. De longkanker daarentegen, die 20 jaar geleden in ons land zeer weinig voor kwam, is thans bij de man een van de het vaakst voorkomende kankers ge worden. Dat is een van de verschui vingen, die spr. doet gewagen van een revolutie die zich aan het kankerfront voltrekt De vermiste Britse atoomgeleerde Bruno Pontecorvo zou meer dan 500.000 dollar by de Amerikaanse regering kunnen incasseren, indien al zijn aan spraken wegens werk ten behoeve van de ontwikkeling der atoombom erkend werden. By contröle in Washington is geble ken, dat Pontecorvo behoort tot de groep geleerden, die zeggen, dat hun patent op kernsplitsingsmaterialen waarvan atoombommen worden ge maakt door de Amerikaanse regering in de wacht is gesleept. Zij hebben bij het Amerikaanse Gerechtshof voor Ci viele Zaken een eis tot uitbetaling van 10.000.000 dollar ingediend en bij de atoomenergie-commissie een van 900.000 dollar. De eis is op 21 Augustus j.l. in gediend, maar tot nu toe is er nog niets gebeurd. De Britse veiligheidspolitie heeft gis teren een inval gedaan in het huis van Bruno Pontecorvo en heeft documenten en brieven meegenomen om te onder zoeken of ze een verborgen code be vatten. Bike toeneming of afneming van een kankersoort is het bewijs dat daarbij van buitenaf inwerkende, dus vermijd bare, invloeden in het spel zijn. Van verschillende zijden is aangetoond dat overmatig roken het ontstaan van longkanker in de hand werkt. De kans Op het krijgen van deze kanker is 30 maal zo groot hij zware rokers meer dan 20 sigaretten of 4 sigaren per dag) dan bij niet-rokers. Wanneer alle rokers slechts licht ge rookt hadden, één sigaar of een vijftal sigaretten per dag en nog eens een extra sigaartje bij feestelijke gelegen heden. dan zou het aantal slachtoffers aan longkanker slechts ongeveer een vijfde bedragen van thans. Men stelle zich wel voor ogen dat de strijd tegen de kanker zwaar zal zijn. Wil men veel geldinzamelen voor kankeronderzoek? Best. Wil men nieu we kankerinstituten bouwen? Prachtig. Maar men wete wel dat men verkeerd zou doen, zijn verwachtingen daarop al te hoog te stellen. Heel veel zal er bij de strijd tegen de kanker van elk indi vidueel worden gevraagd. Daarbij zullen door de meesten zware offers moeten worden gebracht, offers niet in de eerste plaats in geld, maar in het verlaten van vaak dierbare gewoonten. Zo zal men de tabak als verslavingsmid del moeten laten varen om deze als zuiver genotmiddel weer in ere te her stellen. Juist zoals de longkanker een 25 jaar geleden bijna uit het niet verscheen en reeds nu, na zo korte tijd, een onzer meest geduchte vijanden werd, zo zal deze kanker dan op de duur weer in het niet verzinken en alleen nog in de ge schiedenis voortleven als een ramp, die in de tweede helft van de twintigste eeuw het mensdom teisterde. menmerking, een feit wordt". Claxton wees er op, dat het voor Ne derland bestemde materiaal goed van pas zal komen omdat Nederland na de Tweede Wereldoorlog reeds Canadees materiaal voor twee divisies heeft ont vangen, zulks als gedeeltelijke betaling van onkosten die zijn voortgevloeid uit de bezetting van Canadese troepen. Claxton zei dat het Nederlandse leger reeds geheel met het Canadese mate riaal vertrouwd is en dat de vervanging van onderdelen is geregeld. piaxton vertelde tenslotte dat de Ne derlandse ambassadeur hem reeds uit drukking had gegeven van de erkente lijkheid van Nederland. „Dit betekent een nieuwe band tussen de twee be vriende naties", zei hy. Uiterlijk onbewogen hoorde vanmor gen voor de bijzondere strafkamer der Utrechtse rechtbank de thans 49-jarige C'. van Geelkerken, tijdens de bezetting onder Mussert plaatsvervangend leider van de N.S.B. en bovendien leider van de Jeugdstorm, alsmede inspecteur- generaal van de voormalige Landwacht, zich tot levenslange gevangenisstraf ver oordelen. De president, pi'of. mr. L. W. G. Schol ten. die het vonnis voorlas, deelde de verd. mede, dat hij acht dagen de tgd lieeft om in cassatie te gaan. Buitenlandse persbureaux hebben alarmerende berichten verspreid over een auto-ongeluk, dat Nederlandse bede vaartgangers in Italië zou zijn overko men. Nader blijkt nu, dat een bus met achttien meisjes uit het doofstommen- instituut te Sint Michielsgestel, verge zeld door twee geestelijken en vier zus ters, met het rechtervoorwiel in de buurt van La Spezia tegen een stenen muur tje is gereden en hierdoor op de weg kantelde. Slechts twee meisjes werden licht gewond, doordat zy enige glas scherven in de handen kregen. Zij wer den ter plaatse verbonden. Op verzoek van de Rotterdamse re cherche arresteerde de Amsterdamse politie Maandag j.l. de 45-jarige H. M. H„ directeur van het reclame-advies bureau „Guldenvaert". H. zou met hou ders van postagentschappen contracten hebben afgesloten voor te plaatsen reclame, waarvoor de winkeliers een zeker bedrag betaalden. In het contract stond vermeld, dat bij vertraging van de aflevering van het reclamemateriaal, de verantwoordelijk heid niet voor het reclamebureau was, Slechts 3 winkeliers kregen na herhaal delijk aandringen het materiaal geleverd, de rest van het materiaal voor andere contracten was vertraagd. Voorts betaal de H. de huur niet. Vermoedelijk heeft H. door het hele land geopereerd en in Rotterdam zijn 56 winkeliers het slacht offer geworden van zijn practijken. In de afgelopen nacht zijn de ruim hon derd inwoners van Putten (Gld.) die een pelgrimstocht maakten naar de graven van hun vaders, mannen en zoons, die bij de Octoberrazzia in 1944 door de Duitsers naar concentratiekampen werden gevoerd en daar omkwamen, in hun dorp teruggekeerd. Klokslag één uur arriveerden de drie reis wagens bij het hotel ,,'t Puttertje", waar het gezelschap werd ontvangen. Het was reeds kwart voor twee toen de burgemees ter van Putten Jhr. Mr. W. F. Quarles van Ufford, met een persoonlijke groet afscheid nam. Deze eerste plegrimstocht is zeer goed ver lopen; alleen werd geklaagd over het op treden van de Duitse douane, die verschil lende onvriendelijke opmerkingen zou heb ben gemaakt. De liefdadige wever„Korea schijn! dat rode jasje niet te passen. Zullen we het maar voor een andet Aziatisch kindje bewaren Vietminhse opstandelingen hebben gisteravond de aanval ingezet op het Franse bergfort Laokay dat geïsoleerd ligt in het vrijwel geheel door de Fran sen prijsgegeven grensgebied. Er waren aanwijzingen dat die aanval het begin is van een veldslag op grote schaal. Het Franse militaire hoofdkwartier te Sai gon berichtte gisteravond dat het garni zoen van Laokay met vooruitgeschoven eenheden van de opstandelingen in strijd gewikkeld is en dat Franse artil lerie het vuur heeft geopend. Laokay, dat 250 km. ten Noord-Westen van Hanoi ligt, is sedert Maandag vrij wel afgesneden toen de 25 km. verder naar bet Noord-Oosten gelegen grens post Moeong Khoeong werd prijsgege ven. Enkele uren voor de aanvang van de strijd om Laokay werd bekend gemaakt dat de evacuatie per vliegtuig van de bevolking van Laokay was begonnen. Een officiële Franse woordvoerder erkende dat middelmatig sterke op standelingengroepen door de nieuwe Franse defensielinie breken die loopt van Dinnlap, 150 km. ten Noord-Oos ten van Hanoi, naar Moncay aan de Chinese Zee. Hij zei, dat opstandelin gen het dorpje Tanmai, 20 km. ten Zuid-Westen van Moncay, hebben aangevallen en het Franse garnizoen aldaar tijdelijk hebben verdreven. Het garnizoen heroverde Tanmai ech ter kort daarna met behulp van Franse versterkingen. Te Dalat zqn intussen Woensdag be sprekingen op hoog niveau gevoerd ter bespoediging van de vorming van een loyaal Vietnamees leger in de strijd te gen de opstandelingen in Noord-Indo- China. Woensdagmiddag omstreeks vier uur zijn op de Ceintuurbaan te Amsterdam nabij de Amsteldijk een tram en vijf auto's met elkaar in botsing gekomen. Op dat tijdstip was de brug over de Amstel open voor het scheepvaartver keer met gevolg, dat zich op de Cein tuurbaan naast de St. Willibrorduskerk een file auto's had gevormd De vijfde auto in deze rij, een bestelwagen, duur de het wachten te lang. De wagen wilde de file verlaten en links van de vlucht heuvel de Amsteldijk oprijden. Maar de bestuurder had geen aandacht geschon ken aan een tramtrein van lijn drie, die juist uit de richting Van Woustraat na derde. Het gevolg Was, dat deze tram met een harde slag tegen de vrachtauto opreed. Deze botste daarna weer tegen de voor hem staande auto en die op zijn beurt tegen de auto daarvoor. Deze laatste schoot eveneens door en ook de auto aan de kop van de file kreeg een slag. Deze auto kwam er goed af; de bestelauto en de drie auto's, die voor hen stonden kregen echter dusdanige schade, dat zij met kraanwagens moes ten worden weggesleept. Het verkeer, ook het tramverkeer, ondervond één uur stagnatie De tram liep geen noe menswaardige schade OP In de knoop. I Onkreukbaarheid is niet alleen I hardheid, maar karakter. j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1