Marokko verlangt groter zelfstandigheid Tunnel in Velsen zou f 900.000.- per jaar besparing geven OLD VIC THEATRE IN LONDEN WORDT HEROPEND Op zwerversvoeten door de natuur Drinkwater uit de rivieren Ongeluk zit in 'n klein hoekje KndtiQzKrmiMïj Rode zuiveringsactie in Oost-Duitsland Indonesisch parlement steunt Natsir Begrotingsdebat begint 7 November LAXE ER-AKKERTJES /'"Vt Problemen door gebeurtenissen in Indo-China snel naar de achtergrond gedrongen Beijnes: auto in Haarlem parkeren om op tijd in Beverwijk te zijn Familie op Bali uitgemoord „Rusland valt aan" Provincie en Amsterdam willen samenwerken in nieuw op te richten N. V. DONDERDAG 26 OCTOBER 1950 PAGINA 5 WORLD STUDENT RELIEF OPGEHEVEN Werk wordt voortgezet door Intern- Student Service werken teaen verstopping Restauratie kostte even 50.000 pond Belangstelling voor het circuit VRAGEN OVER DE PRIJS- STIJGINGEN Piloot Hondong vraagt pensioen aan Een herfstwandeling door de duinen en een schipper door de mand Kampioenschap Kring Haarlem Eindelijk aansluiting Technische en economische gegevens Doorgang voor voetgangers bij Stadhuis KLEUTERSCHOOL „NO. 1" GEOPEND Politie-diploma OPENING BEYNES FABRIEK GECOMBINEERD CONCERT Van St. Caecilia en St. Michaël De verrader Verbetering straat verlichting Loop der bevolking Wie komen er thuis? Waterpoloresul'taten Biljarten De Zandvoortse politie-sportvereni- ging zal op Zaterdag 4 November a.s. het sportveld voor het toneel verwisse len. In „Zomerlust" zal zij dan het to neelspel „Als de klok waarschuwt" op voeren voor leden en genodigden. (Van onze Parijse correspondent) De schitterende luister, waarmede de Franse regering: de vorige week Z. M. Sidi Mohammed Een Youssef, Sultan van Marokko, heeft ontvan gen, is snel verbleekt onder de dramatische gebeurtenissen, die zich in Indo-China hebben afgespeeld. Hoewel van officiële zijde er voortdurend en met grote nadruk op gewezen is, dat dit vorstelijke bezoek slechts ten doel had de goede verstandhouding tussen Frankrijk en Marokko te bestendigen, zijn er nochtans in zich te Parijs bevindende Marokkaanse kringen wel andere geluiden te horen, die enigszins van de officiële opvattingen afwijken. Deze Marokkaanse kringen verdedigen doorgaans de stelling dat de economische en sociale ontwikkeling, welke Marokko sinds het verdrag van Fez, waarbij het protectoraat in 1912 werd ingesteld, zo al niet enige herziening van dit verdrag wettigt, dan toch wel W enselijk maakt. Hoewel men gaarne de grote verdienste erkent van de Franse inspanning op financieel, technisch, economisch, sociaal en cultureel gebied, is men toch van mening, dat de straffe controle van de Franse administratieve lichamen wel langzamerhand plaats zou kunnen maken voor grotere zelf standigheid van de inheemse Marokkaanse instellingen. Men wijst vooral op het feit. dat er door hét Franse onderwijs grote groe pen van bekwame jonge intellectuelen beschikbaar zijn, die veel uit handen kunnen nemen van de Franse Regering. £>e in 1930 door enkele intellectuelen opgerichte partij van nationalisten, de Istiqlal. heeft in de loop der jaren grote betekenis gekregen en het is ze ker. dat de Sultan zich sterk voelt met deze steun in de rug. Zoals in de loop van de laatste vijftig jaar gebleken is in alle landen, waar Europeanen meen den het alleenrecht te hebben, kunnen dergelijke partijen slechts beschouwd worden als nationalistische front-organi saties, die slechts een enkel program mapunt hebben: zelfstandigheid door bevrijding uit de Europese overheer sing. Politiek gesproken betekenen zul ke groeperingen voor de bevolking niet altijd een verbetering van hun levens omstandigheden, daar, zoals het geval ook in Marokko is. het gevaar dreigt, dat de bevrijding uit de Europese druk betaald zou moeten worden met een te rugvallen in de feodale verhoudingen, waarin de willekeur van de keizer de enige wet is. Het spreekt vanzelf, dat de Franse Re gering in Marokko grote verantwoorde lijkheid voor deze ontwikkeling heeft, welke zij ten volle en tot het laatste wil dragen. Het is dan waarschijnlijk ook wel juist, wanneer officiële woord voerders van de Franse Regering en van de omgeving van de Sultan verklarin gen afleggen, dat ze het over de te be reiken doeleinden eens zijn. Het me ningsverschil. dat nog geen spanningen behoeft te betekenen, zal voornamelijk Wel liggen m de wijze waarop en in de snelheid waarmede de Franse ad ministratie bereid is de Marokkaanse autoriteiten meer verantwoordelijkheid tp laten dragen. Doch zoals reeds ge zegd, de door het bezoek van de Sultan een ogenblik opgeworpen Marokkaan se problemen zijn door de gebeurtenis sen in Indo-China. die veel meer een internationaal aspect bezitten, snel naar de achtergrond gedrongen. Voor een juist begrip van hetgeen zich Op het ogenblik in Indo-China afspeelt is het misschien goed eraan te herinneren, dat Frankrijk om zich te kunnen handhaven in Vietnam een vierde gedeelte van zijn troe pen, ruim honderdvijfentwintig duizend man met 30 pet. van zijn onderofficieren en 20 pet- van zijn officieren in Vietnam heeft moeten statiónneren. Algemeen erkent men, dat dit elitetroepen zijn. Frankrijk moet daarvoor een milliard francs per dag op brengen. De situatie was de laatste maan- volgens de officiële communiqués vrij kunstig, doch achteraf blijkt, dat deze in hoofdzaak was toe te schrijven aan het re genseizoen, dat het terrein ter plaatse voor hiilitaire operaties ongeschikt maakte. Op een van de meest gevoelige punten hu namelijk aan de grens van China en Indo-China heeft de militaire leiding de Garnizoenen van enkele plaatsen willen te rugnemen, doch deze terugtrekkende bewe- Sing is voor deze eenheden fataal gewor den, daar een geweldige overmacht van troe- hen van de Viet-Minh hen hebben ingeslo ten en de colonne hebben vernietigd. Drie cn een half duizend man zijn daarvan het slachtoffer geworden. Enkele dagen daarna hebben de Franse troepen de belangrijke stad Thaï-Nguyen, welke zij 1 October had den bezet vanwege zijn belangrijke strate gische en politieke betekenis, ontruimd. Men vraagt zich met grote ongerust heid in Frankrijk af, wat dit alles be tekent. Deze ongerustheid is niet alleen, gewettigd door de tragische offers aan mensenlevens, die hiervoor moeten wor den gebracht, maar ook door het feit, dat door deze bewegingen de belangrij ke wegen naar C-hina niet meer onder Franse controle staan. De toevoer van wapenen en eventuele manschappen uit het communistische China staat hier door geheel en al open. Het is dan ook geen wonder, dat men Op 30 September j.l. liep het contract lussen Fax Romana, de World Federa tion of Christian Students, de World X'nion of Jewish Students, de Intematio- hal Union of Students en International Student Service ten aanzien van World Student Relief, in 1940 tot stand geko- öien, ten einde, waarmee deze laatste organisatie heeft opgehouden te bestaan. In de 10 jaren van zijn bestaan ver toonde W.S.R. voor een totaal bedrag van 118.000.000 hulp aan in nood verkerende ^udenten, daarbij uitgaande van één Internationale Academische Gemeen- Schap. Van 1946 af heeft het Nederlands ootnité aan het hulpverleningswerk deei- fonomen en projecten uitgevoerd in ■Polen (in 1947), Indonesië, Griekenland on speciaal voor de D.P.-studenten in Puitsland en Oostenrijk. Nederland heeft tn deze jaren voor een bedrag van t 100,000 besteed. In de afgelopen jaren werd de sa menwerking in het uitvoerende comité. Vooral door toedoen, van de te Praag Netelende International Union of Stu- nonts, steeds moeilijker, hetgeen ten slotte tot het besluit heeft geleid de be staande overeenkomst niet te verlengen. Met uitzondering van de I.U.S. (Praag) Konden alle organisaties zich verenigen ™*et het aanbod van International Stu- ent Service om het hulpverleningswerk eigens dezelfde beginselen voort te jetten. Pax' Romana, de World Federa tion of Christian Students en de World t-nion of Jewish Students zullen I.S.S. "lerby met hun adviezen terzijde staan. Ook in Nederland zal I.S.S. de taak van W.S.R. op zich nemen en als gevolg daarvan zal het huidige Nederlandse co- thité de naam: „Nederlands Comité van international Student Service" dragen, ^'aarvan het secretariaat gevestigd is te ■ciden, Rapenburg 6. Het comité vestigt *r de aandacht op, dat de I.U.S. (in Ne erland de affiliatis van de Federatie an Progressieve Studenten, waarbij o.a. ericles" te Amsterdam is aangesloten) naam World Student Relief misbruikt v?°; n d°or haar geïnspireerde hulp- eningsorganisatie met als zetel Praag. bevreesd is voor een herhaling van de Koreaanse gebeurtenissen in Indo-Chi na. De Franse Regering heeft onmiddel lijk een aantal maatregelen genomen, waarvan de voornaamste wel is het zenden van een speciale missie in de persoon van generaal Juin en van mi nister Letourneau, die het Departement der Verbonden Staten beheert, teneinde eensdeels de verantwoordelijkheden van deze gang van zaken vast te stellen, en anderdeels contact op te nemen met het hoofd van de Amerikaanse militaire missie in Indo-China, generaal Blink. Dat men daarvoor de nieuw-benoemde Resident van Marokko, tevens opperbe velhebber van de troepen in Afrika, juist op het ogenblik van de besprekin gen met de Sultan te Parijs, heeft uit gekozen, bewijst wel hoe ernstig deze aangelegenheid wordt opgevat. De keu ze is op generaal Juin gevalien in de allereerste plaats, omdat hij zich veel sympathie van de Amerikanen heeft verworven door de grote bekwaamheid, waarmede hij in de laatste oW-log heeft deelgenomen aan de Italiaanse veldtocht en tevens, omdat hij in Mei 1946 ook reeds een taak vervuld heeft in Indo- China. De in Moskou opgeleide voormannen van de communistische partij van Oost-Duitsland hebben gisteren een grote zuivering van de party, de rege ring en de genationaliseerde bedryven afgekondigd. Door deze officieel aangekondigde nieuwe zuivering zullen alle oude com munisten worden getroffen, die in de tijd van de nazi's naar het Westen zyn geëmigreerd inplaats van naar Rusland, benevens allen die met hen sympathi seren. Met 118 stemmen voor en 73 tegen heeft het Indonesische parlement de vertrouwensmotie in het kabinet-Natsir aanvaard. De Tweede Kamer heeft besloten de algemene beraadslaging over de Rijks begroting 1951 te beginnen Dinsdag 7 November. De sultan van Marokko met de president der Franse republiek tijdens een rijtoer bij zijn bezoek aan Parijs. Het verslag van de economisch-tech- nologische dienst voor Noord-Holland, handelend over het tijdvak van 1 Sep tember 1949 tot 31 Augustus 1950, be vat ta'rijke interessante bijzonderheden. Het aantal personen, bedrijven en offi ciële instanties, die inlichtingen en adviezen nodig hebben, is belangrijk toegenomen. Uit het verslag blijkt, hoezeer de dienst zich heeft bezig gehouden met het vraagst nkvan de tunnel onder het Noordzeekanaal bij Velsen. In een nota aan de overheid wordt er op gewezen, dat terwijl de Zuidelijke provinciën reeds in de periode tussen beide we reldoorlogen hun vaste rivierovergang hebben gekregen en zodoende dichter bij het hart van het land zijn gebracht, waardoor de industrialisatie in Lim burg en Noord-Brabant ongetwijfeld zal zijn bevorderd Noord-Holland boven het Noordzeekanaal nog steeds als een eiland moet worden beschouwd. De industrie werd geremd en de tuin bouw leed schade. Becijferd werd, dat de aanleg van de tunnel, rekening hou dend met de bijdragen voor rente en afschrijving, e enbespraring van f 900.000 per jaar zou geven. De dienst is van mening, dat dit nader omschreven be toog een flinke stoot zou hebben ge geven voor het hervatten van het werk in 1951. Hoe merkwaardig de verhouding be neden en boven het Noordzeekanaal thans ligt, blijkt wel uit een brief, die de directie van de Beynesfabriek te Beverwyk aan haar gasten voor 1 No vember heeft gezonden. Aangeraden wordt de auto in Haarlem te parkeren Advertentie Het Old Vic-theatre, home van de Old Vic Company, gelegen aan de Waterloo Road op de zuidelijke Theemsoever in Londen, wordt volgende maand heropend met een uitvoering van Shakespeare's „Twelfth Night" (Driekoningenavond). een bombardement in 1944 was het dak van het gebouw vernield en sinds dien heeft men er geen opvoeringen meer gegeven. Wel gebruikte de New Vic-theatre Company het als toneel school. Bij de restauratie —Waarmede een be drag van 50.000 pond gemoeid was heeft men de Victoriaanse inrich+ing zoveel mogelijk behouden. Op het schel linkje zijn ook de smalle houten banken gehandhaafd, die plaats bieden aan 400 mensen tegen een shilling de man. Maar de toneelaccommodatie is grondig gemo derniseerd, het hele gebouw is opnieuw geschilderd en er is een cocktailbar ge ïnstalleerd, waarmede een eind geko men is aan de traditie, dat er alleen maar alcoholvrije dranken geschonken moch ten worden. Het Old Vic-theatre is in 1812 gebouwd als „Royal Coburgh Theatre'De naam „Old Vic" dankt het aan Koningin Victo ria. In de latere jaren van de vorige eeuw is het zijn koninklijke allure kwijt geraakt en afgezakt tot een variété theater van slechte reputatie. In de eer ste oorlog nam William Baylis het ge bouw over en liet er stukken van Sha kespeare en opera's opvoeren. Uit die dagen dateert de nieuwe faam van de „Old Vic", die ongeveer de betekenis heeft van een nationaal theater. De grote spelers van den lande zien hun grootheid pas officieel bevestigd, als zij daar ge woonlijk voor één seizoen geëngageerd zijn geweest. Laurence Olivier, Michael Redgrave, Ralph Richardson, John Giel gud, Edith Evans, dame Sybil Thomdike en Charles Laughtcn hebben er bijvoor beeld op de planken gestaan. Dit seizoen dat tien maanden zal duren langer dan gewoonlijk zal men er Pegg\ Ashcroft kunnen zien, Roger Livesey Alec Clunes, Ursula Jeans en Robert Ed- dison. Zoals men weet, komt het gezel schap in April van het volgend jaar naar Nederland met „Captain Brassbound's Conversion" van Shaw, waarin o.m. Alec Clunes, Ursula Jeans, Roger Livesey en Pierre Lefèvre optreden. en per trein naar Beverwyk te gaan, omdat er die dag in Beverwijk een vei ling wordt gehouden, terwijl het pont- verkeer te Buitenhuis de pont bij de Hembrug mede moet vervangen, omdat deze gedurende tien dagen uit de vaart genomen is. Gezien deze feiten acht de directie een wachttijd van een uur of langer bij de pont niet ondenkbaar. Dat het circuit van Zandvoort, de Burgemeester Van Alphen weg, ook als er geen wedstrijden worden gehouden in de belangstelling van automobilisten en motorrijders staat blijkt wel hieruit, dat sinds 1 April j.l. 650Ó auto's en 2200 motoren over dit temidden van een fraai duinlandschap gelegen circuit heb ben gereden. Op deze wijze hebben ruim 23000 personen het circuit bezocht. Op vallend is de toenemende belangstelling na afloop van het zomerseizoen. Alleen j.l. Zondag werden ruim 150 automobi listen tot de weg toegelaten. De familie Landré in het dorp Siman nabjj Den Pasar op Bali is in de nacht van Maandag op Dinsdag geheel uitge moord. De slachtoffers zjjn de heer Lan dré, diens vrouw en vier kinderen, be nevens twee fabriekswachters. Zy wer den vermoord door met stenguns gewa pende lieden.' De heer Landré was eigenaar van de ijsfabriek „Kedaton" en gehuwd met een Balische, zijn zoons waren werkzaam hij de militaire, politie. De kampong- wachten zijn thans versterkt. De civiele en militaire autoriteiten stellen een diepgaand onderzoek in. Het Tweede-Kafinerlid J. G. Suurhoff (Arb.) heeft aan de minister van Eco nomische Zaken gevraagd, of hij kennis genomen heeft van de uit de prijsin dexcijfers van het gezinsverbrulk per 15 September 1950 blijkende sterke stijging van de posten voor schoeisel, woninginrichting en huisraad. Is nage gaan in hoeverre de stijging van deze posten veroorzaakt wordt door interna tionale prijsstijgingen en in hoéverre zij haar oorzaak vindt in in het binnen land werkende factoren? Welke maat regelen heeft de minister eventueel ge nomen, respectievelijk in overweging om er voor zorg te dragen, dat ook de prijzen voor de bedoelde artikelen niet hoger zullen zijn dan in verband met de internationale prijsstijging strikt onvermijdelijk is, gelijk in de op 28 September j l- door de Tweede Ka mer aangenomen motie gevraagd werd? Jan Hondong, die o.a. met het K. L M.-vliegtuig de „Snip" de eerste vlucht naar West-Indië heeft gemaakt, heeft thans, na 26 jaar bij de K.L.M. in dienst te zijn geweest, pensioen aangevraagd Dit verzoek is ingewilligd, onder dank zegging voor de vele belangrijke dien sten de maatschappij bewezen. Vanaf de zeekant komt een zilte wind gevaren over de Reep, langs de toppen en door de dellen. Op de vlakken stoeit de bries met het wemelende gras, jaagt over de duinrooshellin gen speels naar een kromme vlier en verliest zich in de mosvelden en stuifkoppen van 70 Bunders en Panne- land. Soms klinkt de droge knal van een jachtbuks in de verte. Vlak voor onze voeten vliegt een koppel patrijzen op -en een bonte fazantenhaan, gevolgd door zijn hennen, verdwijnt schielijk achter een duindoornbos. Een haastig konijn flitst over een heu veltje en hoog in de lucht schreeuw-zwermen grote meeuwen, met brede vlucht zeilend voor de wind. Pijl snel vliegt een valkje, of is het een havik, en verdwynt in de toppen van een eiken laan. Honderden spreeuwen kwet teren rond de vlierbossen, gulzig rukkend aan de zwar te trossen. Ergens in een dode, knokige kruin van een verwaaide iep hamert een kleine specht. Enkele eksters klappen nog rond, buitelend over hun slanke zwart-witte staart. Even zien we het bon te verenpak van een late Vlaamse Gaai. Aan sterke armen torsen de lage duineiken duizenden glanzend-groene eikels, nog vol in het geel wordende blad Andere bomen worden dun in de kruinen en bij elke sprieten van een oud eek- hoornleger. Op de vermolm de stronk van een afgezaagde boom een trits van grauw witte, paarsgerande zwam men, de Elfenbankjes. Maar meen niet, lezer, dat dit roestige gamma van bruin en rood en bronsgroen het enige herfstbeeld is van onze duinen. Ziet daar de bundels windzucht dwarrelen de bladeren naar beneden. Koel staan de donkere silhouetten van oude pijnen en sparren tegen de bosrand. De konijnenpaadjes, kris kras door het veld, zijn soms nauwelijks zichtbaar in de wuivende grastoppen. Tussen een hoopje afgevallen rood geel blad, opgestoven tegen een dot kruipwilg, ligt een verbleekt vogelrif, een krans van ingeschrompelde veren er nog om heen. Een witte konijnenschedel. Wat wegge worpen patxoonhulzen. Een dode tak. Uitgeplozen den appels onder een stam. In de vork van twee takken wat vruchten van de Papenmuts of Kardinaalshoed, fel kar mijn of lichter rood, maar met eendere glanzend-oranje zaadjes uithangend aan witte steeltjes. Daar zijn de vuur rood glanzende bessen van Kamperfoelie, opgediend als miniatuur kersen op een groen schoteltje. De bessen van het bitterzoet, hoog op- rankend tussen de duin doorns, die hun oranje-gele schoonheid onder invloed van stormwind, regen en vo gels reeds goeddeels hebben verloren. Hier zijn ook de bottels van de Hondsroos, gevangen in de doornige war reling van kaal wordende takken, de blauwe bessen van Berberis, de trossen van de Vogelkers, de blauw-zwarte schermen van de Vlier en de hangende trossen met groene, rode en zwarte stokbramen, al naar de graad van rijp heid. En wie in het voorjaar vol bewondering heeft ge staan voor het geurig-witte boeket van de Meidoorn, vinde nu de rode bessen tus sen de beweeglijke nog glan zend- groene blaadjes. En over dat alles jaagt de wind. Op de bodem en in de lucht warrelt het late leven van dier en insect. In het Westen ruist de eeuwige zee. De bries stoeit met blad en zand en rimpelt h§t water in de kanalen. Een smijdige we zel jaagt achter zijn prooi. In de verte klinkt de droge knal van een schot, maar langs de loopgangen loert soms ook de verraderlijke wildstrik-. Twee eenzame mensen, de jager met z'n buks, zwerver met z'n zwervershart. De winter komt, de herfst vliedt met de laatste schreeuw van een geschoten vogel. ZWERVER. Dé schipper van een bij de Hoogovens gelegen Shell-boot heeft een grap uit willen halen, maar doordat deze te lang werd volgehouden, is hierdoor nodeloos het politie-apparaat in werking moeten treden, terwijl het toch reeds na het middernachtelijk uur was. De opvarenden zaten 's avonds om 11 uur aan boord van hun schip te luisteren naar de nieuwsberichten, toen de uitzen ding plotseling werd onderbroken voor een extra bericht. Daarin werd medege deeld, dat Rusland aan Amerika de oor log had verklaard en dat Russische troe pen hier en daar reeds waren binnenge vallen. Na dit bericht kwam een nog be langrijker politie-bericht, waarin opspo ring werd verzocht wegens een te Rotter dam gepleegde diefstal van de schippers knecht, die aan boord van de Shell-boot moest zijn. Deze hoorde zichzelf dus op roepen en hoewel hij zich van niets be wust was, besloot hij onmiddellijk zich te gaan melden. Tot zover zou men er vrede mee kun nen hebben, maar het spelletje werd ver der doorgezet en men liet de knaap rus tig naar de bewakingsdienst van de Hoogovens gaan. Deze wist van niets, maar waarschuwde de politie, die, ai even onwetend, direct de politie in Rot terdam opbelde. Omdat het feit in Portu gal zou zijn gepleegd, moest daar een lid van de Rijkspolitie uit zijn bed worden gebeld, maar ook hij wist van niets. Een onderzoek aan boord van het schip wees tenslotte uit, dat de schipper zijn oude liefhebberij van experimenten met de radio weer had opgenomen en zelf de berichten had doorgegeven. Hoe wel hij geen strafbaar feit heeft ge pleegd, blijft deze handelwijze toch zeer laakbaar. Een heel politie-apparaat werd voor een ogenschijnlijk onschuldig grapje in werking gesteld, en zo ver had de grappenmaker het toch nooit mo gen laten komen. In Stoops Bad werd Woensdagavond het eerste gedeelte van de winter- zwemcompetitie kring Haarlem van de Kon. Ned. Zwembond verzwommen. Bij de dames bleek DWR over de beste krachten te beschikken, met 16.9 punt verschil gevolgd door DWT. Bij de afd. heren nieuwelingen was het HVGB dat met 26 punten voorsprong op Haarlem de kop nam en bij de afdeling jongens was het Haarlem dat de leiding nam. In de wedstrijd 50 m. vrije slag werd een vinnige strijd gestreden tussen Janny van Waard, DWR, en Elly Hols- ken, Haarlem, waarbij eerstgenoemde beslag op de kampioenstitel legde. Bij de 100 m. schoolslag was het Fridjof Dudok van Heel, DWR, die met de kampioenstitel ging strijken. Bij de J00 m. schoolslag dames waren het we derom Do Turkenburg, DWT, en J. Spoor, DWR, die een hardnekkige strijd leverden. Jopie Spoor wist het kam pioenschap te prolongeren. De stand puntentelling is: afdeling dames: DWR 376,2 p.; DWT 393,1 p., HV GB 399,2 p.. Haarlem 418,9 p., HPC 430.8 p., VZV 461,8. p. Heren nieuwelingen: HVGB 428,7 p., Haarlem 454,7 p., DWT '462 p., DWR 483,7 p.. HPC 500 p., VZV 509,2 p. Afd. jongens: Haarlem 122,6 p.. HVGB 128,3 p., DWT 133,3 p., HPC 139,5 p., DWR en VZV 143,7 p. Met de aansluiting van de provinciale weg HaarlemDiemen aan de Rijksweg no, 1 AmsterdamLaren, waarover ja renlange besprekingen zijn gevoerd, zal, naar de K.N.A.C. meedeelt, zeer binnen kort worden begonnen. In aansluiting aan ons uitvoerig be richt van Maandag over de voorgestelde samenwerking tussen de gemeente Am sterdam en de provincie Noord-Holland tot het winnen en transporteren van in de duinen geïnfiltreerd rivierwater, ont lenen wij nog het volgende aan een nota, gevoegd bij het desbetreffende ontwerp besluit van Prov. Staten en opgesteld door de directeuren van de Amsterdam se Gemeentewaterleidingen en het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf, resp. ir. C. Biemond en ir. B. F. van Nievelt. Tegen de voorgenomen onttrekking van water aan het Amsterdam-Rijnka naal te Jutfaas is bezwaar gemaakt door de minister van Verkeer en Waterstaat blijkens een onlangs door het gemeente bestuur ontvangen brief, waarin als ont- trekkingspunt de Lek nabij Vreeswijk in overweging wordt gegeven. Laatstge noemd punt zou een aanmerkelijke kos tenverhoging voor het plan medebren gen. De bezwaren van Provincie en Ge meente zijn bij de minister kenbaar gemaakt: gehoopt wordt, dat nog een bevredigende oplossing zal worden ge vonden. Wat de technische en economische in houd van het plan betreft wijst de nota erop, dat de onderneming in hoofdzaak een transportbedrijf zal zijn, dat zal worden opgezet als een Naamloze Vennootschap met Provincie en Ge meente als enige aandeelhouders, ieder voor de helft van het kapitaal. Aan der den zal door de vennootschap uit de transportleiding worden geleverd bij overeenkomst, waarvan de baten en las ten voor de vennootschap komen. Het kapitaal der vennootschap zal klein kunnen worden gehouden; het behoeft niet groter te zijn dan 100.000. De gel den nodig voor de aanleg der werken kunnen door de N.V. worden geleend, bij voorkeur van de Provincie en de Gemeente en dan op identieke voor waarden en ongeveer in de verhouding, waarin door beide de lasten van de exploitatie der N.V. worden gedragen. De verdere voorbereiding en de uitvoe ring der werken zal door de vennoot schap worden opgedragen aan de be drijven der partners: het R.W.N. en de G.W. Ten aanzien van de belasting der aan te leggen transportleidingen ver meldt de nota, dat deze in hoofdzaak constant zullen zijn. Voor het eerste jaar van de exploitatie vermoede lijk 1954 wordt de aanvoer ten be hoeve van Amsterdam geschat op 21 millioen m3, ten behoeve van de Pro vincie op 12 millioen m3 en ten be hoeve van de industrie op 6 millioen m3. Na verloop van 30 jaren zullen deze aanvoeren naar schatting respec tievelijk 40, 20 en 15 millioen m3 be dragen; nadien zijn zij constant aan genomen. De industriële bedryven te Velsen, waaraan waarschynlijk leveringen zullen plaatsvinden, kunnen slechts ten dele op eigen winmiddelen terugvallen, doch zullen verder in hoofdzaak op een nau welijks onderbroken aanvoer zyn aange wezen. Om dat te bereiken zouden in bijzondere gevallen de duinwaterwin- plaatsen van Provincie of Gemeente met door snelfilters voorgezuiverd water moeten kunnen bespringen. is-..-, A - f - X. ve i 3 Telkens wanneer wij een bezoek ge bracht hebben aan het Stadhuis ver wondert het ons dat wë levend terug komen op de redactie. Niet dat het daar in het oude of nieuwe gedeelte van de zetel van ons gemeentebestuur zo wild toe gaat, dat men er met het mes be dreigd wordt of vallend gesteente op het hoofd kan krijgen, maar omdat de ogen blikken die liggen tussen het passeren van het fraai geciseleerde hek en het betreden van de Grote Markt levens- gevaariyk zjjn. Enkele jaren geleden werd reeds een crediet gevraagd voor het maken van een doorgang voor voetgangers onder de Zuid-Oosthoek van het stadhuis, waar van men nog juist de muur op de foto ziet. Het zou een kapitaals werk je worden dat gedurende tien jaar 3350 zou eisen wegens rente en aflossing. Vèrleden jaar stond de post op de begroting, maar omdat de gemeentelijke financiën niet zo rooskleurig waren, behoorde dit werk tot de objecten die moesten worden uit gesteld. Waarschijnlijk komt de post op de begroting voor 1951 wederom voor, maar wie verzekert ons dat de doorgang voer voetgangers er dan zal komen? De fi nanciële positie van de gemeente is er zeker niet beter op geworden. Bovenstaande foto ziet j er wat ge compliceerd uit en het lijkt alsof de fotograaf de situatie gearrangeerd heeft. Met de hand op ons hart ver klaren wij echter, dat men elk uur van de dag foto's te over kan maken van de hachelijke situaties die zich op dat hoekje voordoen. Het is wer kelijk louter toeval dat er geen do delijke ongelukken gebeurd zijn. Maar waarom zou men de put dempen als het kalf verdrenken is? De doorgang voor voetgangers zou een belangrijke verbetering zijn indien te vens gelegenheid werd gegeven om haar met de fiets aan de hand te mogen be treden. Laten we hopen dat de gemeen teraad er straks op zal staan dat dit object eindelijk tot uitvoering komt. Tot dat feestelijke moment raden wij ieder die het stadhuis bezccht heeft aan, heel voorzichtig om de hoek te gluren vooraleer een stap verder te wagen. Voor vele kleine bewoners van Haar lem-Noord en wellicht niet minder voor hun ouders was het gistermid dag een belangrijk ogenblik; er is weer officieel een nieuwe kleuterschool open gesteld. De heer Geluk ging de geschie denis' van de kleuterschool na; een paar jaar geleden was men met een klas be gonnen, terwijl het vorig jgar drie klasjes waren ondergebracht in de Van der Ley-school, waarvan men later na het verhuizen naar de Vondelweg over schakelde op zes klassen. Steeds echter bleef men de dreiging gevoelen, die ook reeds lag in de woorden van inspecteur Schoenmakers bij het installeren in de v. d. Ley-school: „Ik kan u feliciteren met deze oplossing, maar ik weet niet voor hoelang." Wegens de grote behoefte, die langzamerhand aan een kleuterschool benoorden de Jan Gijzenvaart begon te bestaan, en dank zij het voortdurend streven van de oudercomité's van de v. d. Ley- en de J. P. Coen-school, was men toch gekomen tot dit resultaat: het fraaie schoolgebouw aan de Tesselschadestraat. Na de heer Geluk voerden nog het woord de heer Geertsma van het N.O.V., mej. Kat van de kleuterafd. van deze organisatie, de heer v. d. Laken namens het oudercomité van de v. d. Ley-school, de heer Mol, het hoofd van deze school, en mej. Houtzager. De verschillende sprekers lieten hun woorden begeleid gaan door bloemen, enveloppen met in houd en een vertelselboek. Tot slot dankte mevr. M. A. van der Zee-Struijf, hoofd der school, allen hartelijk voor wat zij gedaan en gezegd hadden. Van het Zandvoortse politiecorps be haalden het politie-diploma met aante kening de heren J. Popkema, D. W. Krosenbrink, A. Mastenbroek en G. Pols. De heer G. Barendse behaalde eveneens het diploma. Ten behoeve van de huidige voorzie- ningsgebieden van het P.W.N. ten Zui den van het Noordzeekanaal, levert de Gemeentewaterleidingen engros op ver schillende punten en volgens verschil lende overeenkomsten. Tegelijkertijd met het aangaan van de combinatie ten behoeve van de levering van rivierwa ter wordt voorgesteld deze engros-le- veringen te regulariseren. Alle leveringen van Amsterdam aan het P.W.N. met uitzondering van die ten behoeve van de luchthaven Schip hol c.a. kunnen daartoe worden on dergebracht in een nieuwe overeen komst aan te gaan voor 50 jaren, en waarbij vervallen worden verklaard alle thans tussen partijen lopende overeen komsten. De opstellers der nota hebben de over tuiging, dat de daarin omschreven voor stellen zowel voor de Provincie als voor de gemeente Amsterdam de aangewezen oplossing inhouden van het vraagstuk der watervoorziening in de eerstvolgen de decennia en dat met. de^ uitvoering ervan tevens de grote industrieën te Vel sen in belangryke mate gediend zullen zijn. De opening van de nieuwe Beynes-fa- briek in Beverwijk op 1 November, des namiddags twee uur zal niet geschieden door de staatssecretaris van het minis terie van Economische Zaken, maar door de minister van Verkeer en Water staat, mr. D. Spitzen. In November zal er door de RX Har monie-verenigingen St. Caecilia" uit Haarlem-Noord en „St. Michaël" uit Heemstede een groot concert worden gegeven. De beide verenigingen vormen op deze avond één orkest onder leiding van de heer S. A. Noom. Voor dit concert werd de medewerking van de R.K. Gem. Zangvereniging „Da Pacem" toegezegd. Het belooft een cul tureel op hoog peil staande avond te worden, want reeds geruime tijd wordt er koortsachtig aan de op die avond uit te voeren nummers gewerkt. Vele uitnodi gingen zijn verzonden naar geestelijke en wereldlijke autoriteiten. De Toneelgroep „Comedia" geeft Zon dagavond in de Stadsschouwburg een volksvoorstelling van „De Verrader", toneelspel van Herman Wouk, onder regie van Cor Hermus. De hoofdrollen zijn in handen van Ellen de Thouars, Cor Hermus, Joan Remmelts, Guus Her mus, Frits van Dijk en Jef de Groot. Het is B. en W. van Zandvoort geble ken, dat de straatverlichting des nachts op verscheidene punten verbetering be hoeft, vooral ten behoeve van de reizi gers, die met de laatste tram of trein in Zandvoort aankomen. Daarom is beslo ten een veertigtal „avondlampen" in „nachtlampen" om te zetten. De bevolking van Zandvoort nam in September toe door geboorte met 21 en door vestiging met 241 personen. Zij ver minderde door overlijden met 5 en door vertrek met 99 personen. Per saldo steeg het aantal inwoners van 10.225 tot 10.383. Met het troepentransportschip „Skau- gum", dat op 28 October te Rotterdam wordt verwacht, komen naar Heem stede; A. F. Mooren, Binnenweg 20; H. v. Blommestein, Jan Steenlaan 25; A. van Deutekom, Jac. van Campenstraat 4. Met de „New Australia", die op 26 October te Rotterdam wordt verwacht, komen naar Heemstede: J. G. v. Oorschot (met echtgenote), Crayenestersingel 12; L. Waasdorp (met echtgenote), Iepenlaan 22; C. Woud, Laan van Rozenburg 19. Het troepentransportschip „De Groote Beer" wordt 29 October te Amsterdam verwacht en daarmede komt naar Heemstede: J. Scheltens. César Francklaan 38. Voor de eerste klas dames heeft DWR met 31 van VZV gewonnen. DWT 2 behaalde in de 2e klas een klinkende 100-overwinning op Haarlem 2, terwijl DWR 2 met 70 zegevierde over HVGB 2. Bij de heren won in de eerste klas HPC met 61 van Haarlem 2, terwijl VZV met 43 over HVGB 2 in de meer derheid bleef. In de tweede klasse moest DWT 2 in- Haarlem 3 de meerdere erkennen door met 21 te verliezen. Haarlem 4 won in de derde klasse met 52 van VZV 3. De meisjes-wedstrijd HaarlemHVGB werd door Haarlerh gewonnen met 60. Voor Dinsdagavond zijn vastgesteld: eerste klasse dames: DWR 1Haarlem 1; tweede klasse dames: HZV 1VZV 2. Voor Zaterdag 28 October zijn geen competitiewedstrijden vastgesteld, daar dan in het Sportfondsenbad, door HVGB, een waterpolotournooi wordt gehouden om de „Vrijheidsbokaal", waarin Haar lem, Meeuwen, ZIAN en de organiseren de vereniging elkaar zullen bekampen; de waterpolowedstrijden worden afge wisseld door estafette-zwemmen om de „Afrika"-wisselbeker. Woensdagavond wordt in Stoops bad. onder leiding van zwemclub ..Haarlem" het eerste gedeelte van de winter-zwem- competitie verzwommen; het programma omvat de volgende wedstrijden: 50 me ter rugslag jongens; 50 meter vrije slag dames; 100 meter schoolslag heren-nieu welingen; 100 meter schoolslag dames; 5 x 50 meter vrije slag heren-nieuwelin gen. De uitslagen Holland luiden: Wesseling Rosenhart Slagter Kroon Diekman Nobels Kuypers Hoenderdos Wikamp v. d. Ploeg Diekman Dollé Wesseling Toepoel tussen DES en H. van 60 60 40 60 58 40 80 80 29 105 70 29 250 242 37 250 250 37 45 45 30 45 30 30 135 135 24 170 129 24 250 250 23 250 98 23 65 65 30 35 20 30 7 1.50 9 1.45 15 2.75 9 2.41 43 6.54 '40 6.75 5 1.50 4 1.— 25 5.62 31 5.37 57 10.86 17 4.26 8 2.16 3 0.66 Na een achterstand heeft nu DES de leiding genomen met 4739. De slot wedstrijden tussen beide verenigingen worden Dinsdag- en Woensdagavond in Hof van Holland voortgezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5